Recfiiszaken Bargerfilke Stand Weerbericht. Laatste berichte» HmncleB m iarkt RIJKSPOSTSPAARBANK. Op spaarbankboekjes, uitgegeven te Alkmaar en elders, werd in den loop der maaiiQ' Juni te Alkmaar ingelegd 5367844 en terugbetaald f 4590033 Derhalve meer ingelegd dan terugbe taald f 7778101/2." Hieronder 305 formulieren ad f 1.— in spaarbanfaeg'els van 5 cent en 57 ficrmi:lieren ad f 1.in spaarbank- Z'egeis van 1 cent. (Schootsparen). Het aantal te Alkmaar nieuw uitge geven spaarbankboekjes bedrceg 5e. Door tusschenkomst der te Alk maar gevestigde kantoren werd ter Directie op st'jatsschuldboekjes inge schreven een nominaal bedrag' van 1 500,en afgeschreven f 1950. Derhalve minder in- dan afgeschreven t 1450—, Het aantal te Alkmaar uitgereikte nieuwe slaaisschuidboekjcs bedrceg: 1. WAN D EL WE G NAAK HAARLEM. Burg. en Wclh. hebben in antwoord op hun daartoe strekkend verzoek de mededéclnig ontvangen, dat het Be stuur van den Algemeencn Nederland sehen Wielrijdersbond, indien zulks uil voerbaar blijkt, in beginsel bereid is een z.g. wandelweg van Haarlem naar hier aan ie leggen. ONTHULLING BURGEMEESTER RIPPING-BANK. Zaterdag a.s. te 3 uur zal de aange kondigde onthulling van de Burge meester Rippingbank plaats hebben. Zooals wellicht de meeste lezers we ten is deze bank opgesteld op bet z.g. eilandje tussehen de Hertenkamp en de Doodenlaan. De heer en Mevrouw Ripping zul len zich per rijtuig, door twee Comi té-bestuursleden afgehaald van de wo ning van de heer Tliomsen aan bet Ritsevoort, alwaar zij verblijven, be geven naar Den Hout. Op het eilandje, waar Raadsleden en Comité aanwezig zullen zijn, zal vervolgens na een rede van mr. Leesberg, voorzitter van het Comité de onthullingspleebtigheid plaats vin den. De Directeur van de plantsoenen zal zorg dragen voor een passende omlijsting eii versiering met groen van het nieuwe monument. Het Comité stelt er prijs op, tot bij woning der plechtigheid allereerst uit tc noodigen do burgers, die bijdroegen voor de huldeblijken; voorts zijn de heeren Raadsleden- uitgenoodigd. Na afloop der onthuliingsplechtig- heid biedt bet gemeentebestuur aan den beer en Mevrouw Ripping, alsme de aan bet Comité en den Ambtena ren en werklieden der gemeente een concert aan in de Buitensocieteit. Wij vertrouwen, dat deze huldiging aan onzen oud-burgemeester de be langstelling van alle ingezetenen zal hebben. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Do beer Lieftinck klaagde bij de behandeling van do provinciale zie kenhuizen over de late toezending van do voorstellen en stukken aan de Statenleden. (Instemming) De tijd voor beötudeering ontbreekt. Zoo is bet ook met de ingediende begroe tingen voor da ziekenhuizen. Namens Gedeputeerde Staten werd medegedeeld, dat zij daar; a niet veel kunnen doen, maar er naai" stre ven zullen de stukken zoo spoe dig mogelijk te sturen. Daarop drong de heer Lieftinck' opnieuw Oindér instemming der Statenleden met klem aan. Hierna werd de provinciale be- 'grooting aan da orde gesteld. De voorzitter deelde allereerst mode, dat Ged. Staten gunstig preadvies zul len uitbrengen op bet in de vorige zitting ingediende voörstel-Hooy c.s: om in bet vervolg de begrooting in de najaarszitting te ho-uden. Hierop opende de heer Hooy de algemeene beschouwingen. Hij be toogde, dat de Prov. Staten een log lichaam zijn, niet soepel genoeg voor de uitvo ring van bun taak', zoo-als die wordt opgevat. Spr. stelde een motie voor, om Geil. Staten op te dragen bij de regeering aan te dringen om de twee zittingen der Prov. Staten in een jaar te brengen op vijf of zes. .De heer Romans besprak ook do taak der provincie; er is een drang tot ujtbre'ding der overbeidsbemoeiin gen. Is daarover in de Staten al een prinoipie-elo beslissing gevallen? Spreker meende van niet, maai' achtte dit toch wei noodig. De provincie heeft de electriciteits-vaor xiening tot zich getrokken, hoewel bet aan enkele kerngemeenten kon zijn overgelaten; de waterleiding is ook aan do provincie getrokken, hoe wel dit in andere pro-v incies niet gedaan is; de krankzinnigenverple ging is aan do provincie toegewe zen, maar Noord-Holland heeft deze zaak zoo groot opgevat, dat een eigen verpleging is ingesteld. Het gevolg is, dat de krankzinnigen verpleging in Noord-Holland por inwoner f 1.48 per jaar kost. In Limburg is dit slechts 14 cent en in Zuid-Hollartd 37. Het is noodig eens de methode van verpleging te bespreken. Wat de electrieiteiisquaes tic aangaat, is de P. E. N. in de oorlogsjaren eigenlijk omgezet in een sociale zorg voo-r verlichting. Het commercieele bedrijf is omgezet in een sociaal overheidsbedrijf, dat een bruto tekort van 10 millioen. beeft opgeleverd. Do beer Romans vervolgde, dat Ged. Staten niet van te voren de iETpy, Staten ingelicht hebben, wat ae oectoeltng en het streven van hun politiek was. Als do begrooting in de Staten andera behandeld was en a'gvmeene beschouwingen waren gehouden, zou do gang van zaken wellicht anders geweest zijn. Het g-evo'g van een en ander ia, dat de schuldenlast van Noord-Holland in verhouding veel hooger is dan van andere provincies. Ook de belastin gen zijn hier hooger. Een en ander ia een ge-volg1 van de gevolgde po lit'ek van overheidsbemoeiing. Is het, zo-a vervolgde spreker, niet gewenscht om, gezien do ervaringen bij de P. E. N. reeds nu een onderzoek 'in te stollen naar de levensvatbaarheid en inrichting v.an het waterleidingbe drijf. Het is beter den put te dem pen vóór liet kalf verdronken is. Nog man-las o-p krankzinnigenverpleging ko monde wees sp-reker er o-p dat de andere -pro-vincies geen eigen .ge stichten hebben. Gaan Gerl. Slaton nu inzien, dat de politiek der an dere provincies niet slecht is, omdat zij hun voorstel om een" derde ge sticht o-p te richten, ingetrokken hebben? Als dat zoo is, kan mis schien oen uitspraak volgen, dat eigen gestichten niet gewenscht zijn. De heer Ketelaar; „We zullen on ze gestichten aan u overdoen". De heer Romans vervolgde: Ge deputeerde Staten hebben aan het gemeentebestuur van Haarlem een aanmaning tot zuinigheid gestuurd. Deze- brief was ln het bijo-zuder aan spreker gericht. De raadgevin gen in dien brief gegeven, zal spr. gaarne ter harte nemen, mrar ln de stad heeft die brief wel eenigiei verbazing gewekt. Er werd gezegd: „Wat, moeten Gedeputeerde Staten aanmerking maken, zij die het met de P. E. N. -spaak' hebben laten loopen tot in de millioenen". Dit verwijt aan Gfed. Staten g a zoo vervolgt spreker, niet geheel op, maar het is te begrijpen, dat zoo iets gezegd wordt. Het is noodig, dat hét algemeen© beleid der provin cie wordt besproken. Wat wil men: do taak 'der provincie uitbreiden ten koste van de gemeente of van het .Rijk? Ee-n van fc-eide is het gevolg van de uitbreiding der overheids- beweging. Klaarheid is noodig. De heer Wibaut merkte op, dat vandaag niet over d© P. E. N. ge sproken kan worden, omdat daar over nog een uitvoerig rapport te verwachten is. Spreker zei, dat de heer Romans heeft vergeten, dat ©r zoo iets ais een platteland besteelt, dat hoognoodig water behoeft. (Geroep: Zieer juist.) De heer Michielsen; „Het platte land heeft to-eh maar altijd de voor liefde van de S. D. A. P." Geroep: „Ho-u je mond" De heer -Wibaut, voortgaande waarschuwde er tegen, de lijn y&K van den heer Romans te vo-ldgen, die er zoo- huiverig voo-r is, te diep jn do zakken der belastingbetalers to tasten. „Mijnheer do voorzitter" zei spreker, „daar zijn de belasting betalers voor. Dit is het eenig maat schappelijk nut dat zij1 hebben". (Gelach.) Spr. hoopte ten slotte, dat wanneer de heer Bomans het er op mocht toe legen de provinciale bemoeiingen ach ter te stellen bij die van rijk of ge meente, allen tegenstanders van den hr. Bomans zullen worden. „Als de heer Bomans", zei spreker, „een dergelijk doel wil bereiken, dat het dan alleen moge gaan over ons lijk." Gelach. De heer Michielsen bestreed de re de van den heer Wibaut. Hij waarschuwde er tegen, maar steeds voort te gaan met de belastin gen te verhoogen, omdat daarin juist wegens de groote gemakkelijkheid een groot gevaar gelegen is. Men kan zoo gemakkelijk de belastingen verhoogen. De heer Ketelaar (Ged. Staten): ,,Het lijkt wel, of we zakkenrollers zijn." De heer Michielsen tot den heer Ke telaar: „Als u uw eigen werk met dat van een zakkenroller wilt vergelijken, dan laat ik dit aan uw eigen appre ciatie over." De heer Ketelaar: „U is wel geestig, maar onjuist." De heer Michielsen ging voort, hoe wel hij protesteerde tegen het lawaai, dat in de zitting heerschte, en merkte op, dat Gedeputeerde Staten him be leid eerst wel eens mochten herzien, alvorens nieuwe belastingen te heffen. De heer Duys merkt© op, dat de heer Romans hedenmorgen van de alg. meene beschouwingen gebruik had gemaakt om een zuivere ver kiezing rede te houden, spreker no-em de het e-en verkiezingsman-oeuvre, want volgens spreker was maar al to duidelijk de aap uit de mouw gekomen, dat de heer Bomans .deze rede, gesteund door zijn partijgenoot Michielsen alleen gehouden had, om dat het collega van Gedeputeerde Staten nog altijd, links is. Spreker noemde de reden van den heel' Ro mans van eon uiterst reactionnairen aard. D-e heer Ileerkens Thijssen merkte op, dat de heeren Bomans en Mi chielsen niet hebben gesproken na mens de Raoïnsch -Katholieke fractie maar a's zelfstandige Eoomsch-Ka- tho-iieko Statenleden. Spreker sUld© er prijs op hier te verklaren, mede namens eenige andere Roo-msch-Ka- tholieke leden, dat hetgeen de hee ren Ro-mans en Michielsen hier heb ben gezegd niet de vrucht is van overleg met de Roomseh-Katholieke partijhet gesprokene komt geheel voor rekening: van die twee lieere-n De heer Bomans: Is dit een dementi Do beer Hearkens Ijhijssert Dit 1 jé geen dementi.1* De heer Bomans: Dit lijkt er an ders veel o-p. De heer Heerkens Thijssen: Ik herhaal, dat het geen dementi is. Wil de heer Romans dit als zoodanig beschouwen, dan is dat zijn zaak'. Ik heb dit gezegd naar aanleiding \an de woorden van den heer De Mi randa-. D© heer Ramans: Gij hebt u uit uw tent laten tokken. De heer Heerkens Thijssen: Er is, geen sprake van uit- de tent lokken. Ik- weet heel goed wat ik zeggen moet en wat niet. Ik' handhaaf va/f ik gezegd heb. De heer DuysMeneer de voorzit ter, zou u de zitting na, dezen h-roe dertwist niet willen schorsen? De voorzitter merkte o-p, dat het college van Ged. Staten ©enigszins vreemd stond tegenover de Alge- meene Beschouwing-en, omdat het daar niet op voorbereid was. De zitting werd tot kwart y-oor twee geschorst. Daarom zou hij slechts enkele pun ten aanroeren, o.a. het voorstel van den heer Hoog. Er is al, zei spreker, een adres tot de Kroou gericht om de Wet op de Provinciale Staten te ver anderen; opdat er meer vergaderd kan worden. Spreker stelde voor het voorstel van den heer Hoog in handen van Gedeputeerde Staten om praead- vies te stellen. De heer Hendrix (Gedep. Staten) merkte op, dat hij ten opzichte van het Waterleidingbedrijf kon mededeelen, dat dit bedrijf over 1920 een verlies heeft geleden van f24.0000. Dit be hoeft, zei spreker, de Staten evenwel absoluut niet te verontrusten, omdat het bedrijf de beschikking heeft ver kregen over de volledige duiuterrei- nen. Toch, zei spreker uitdrukkelijk, dat het naar zijn vaste overtuiging een feit is, dat het Waterleidingbedrijf steeds meer offers zal vragen. De te korten zullen steeds grooter worden, zelfs belangrijk grooter. Maar spre ker verheugde het toch, dat de Water leiding een provinciale zaak geworden is. Spreker herinnerde aan de voorge schiedenis ervan, en deelde mee, dat nadat gebleken was, dat het Amster- damseh Waterleidingbedrijf aan de grens van zijn capaciteit gekomen was naar middelen gezocht was om de be schikking over geschikte duinterreinen te verkrijgen, waarbij ook Haarlem medewerking heeft verleend. De heer Bomans deelde mede, daf na de verklaring van den Keer Heer kens Thijssen alle politieke winsten voor zijn partij zijn uitgesloten. De 'beraadslagingen werden hierop gestoten. Daarna werd de -begroeting- vastgesteld. De Keer Duys verklaarde zich"voor stander van uitbreiding' der p-no-vin- fliafe bemoeiing. 'Toch' kan men te allen tijde op spréker's' Kuip1 rekfenen, wanneer er stemmen tot bezuiniging o-pgaan, tófs' Ket geen zuinigheid zal blijken te wezen, die de wijsheid be driegt. Maar wil 'men af en toe een nieuwen ambtenaar benoemen, dan zal spreker eerst terdege de noodza kelijkheid ervan onderzoeken. vóórKij zijn ste'mi daaraangeeft. „Doch de Keer Romans", zei- spreker, „moet hier niet, teneinde in de gunst der belasting betalers te koirnen. den zuiniigih'eidsman gaan uithangen en tegelijkertijd be langrijke subsidies voorstellen voor allerlei Rooims-di-Katfiiolieke' instellin gen,"' De Keer Bomans' Fefreurde Ket, dat er in deze vergadering politieke rede voeringen zijn gehouden. Hij zou dit voorbeeld niet volgen, niaar meende ook op bezuiniging, te snoeten aan dringen. De heer Kooiman protesteerde er eveneens tegen, dat de politiek in de debatten is gehaald. Spreker kwam op tegen wat de Keer en Bcmans en Mifchielsen gezegd Kadd-en en vroeg hun of bok de Rcom'sch-Kathoiieke Statenfractie niet Bad medegewerkt tot de totstandkoming; van verschil lende bedrijven. „Wanneer", z-ei spre ker, „deze Reeren van nieening: rijn, dat de provinciale Bedrijven niet goed gaan, dan mioeten zij' met voorstellen komen om dit te veranderen." Nadat de Keer Lieftinck h'ad aange drongen op verbetering van de HondsFoss'ctie zeewering, en de Keer Ketelaar 'beloofd h'ad, daaraan de noo dig© aandacht te zullen schenken, wor den goedgekeurd de begroeiing en de voorstellen tot vaststelling van een vierde suppietoire begrooting, voor 1920 -en een tweede suppï. beg roo ting: voor 1921. D-e Voorzitter deelt mede. dat Ged. Staten Voorstellen, om het voorstel, om van den Tafelberg- een water-reservo-ir te1 maken, tot de najaarszitting aan te houden. De heer Hendrix (Ged. Staten) deelt mede, dat in de laatste na- jaarszitting besloten is, oen Tafel berg in erfpacht over te nemen en daar een water reserve.* i~ ma ken. Hij deelde mee, dat het na tuurschoon door de voor te ne men werken niet geschaad zal worden. Spreker achtte het dringend noodig, teneinde de huizen in den omtrek Van water te voorzien, bii den Tafelberg met het werk voort te gaan. Namens G-ed. Staten zeg de hij evenwel toe, dat van dit terrein geen opslagplaats voor materialen zal gemaakt worden Bii het punt: Voorstel tot vast stelling van de begrooting der in komsten en uitgaven van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf voor 1921, kreeg de heer Kistemakjer het woord. Spreker drukte er zijn 'groote teleurstelling, ovier uit, dat het Vaststellen der begrooting der groote gemeente Haarlemmer meer met haar 24.000 inwoners blijkbaar aan de aandacht van Ged. Staten is ontsnapt. In Haar Ternm-ernieer. zegt spreker, ko men herhaaldelijk besmettelijke ziekten voor, wat in deze dagen van droogte zeker nog méér'zal gebeuren. Hij vroeg, óf Ged. Sta ten hun aandacht aan Haarlem mermeer willen wijden. De heer Hendrix (Ged. Staten) deelde mede, dat door Ged. Sta ten reeds herhaaldelijk de water- levering aan Haarlemmermeer in overweging is genomen. Spreker heeft go-ede hoop, dat de onder handelingen met Amsterdam en andere belanghebbenden zullen slagen, zoodat zeer zeker ook Haarlemmermeer spoedig van wa ter zal worden voorzien. Nadat de Voorzitter nog had medegedeeld, dat het voorstel t-ot vaststelling van d-e begrooting van het Provinciaal Electriciteits- bedrijf voor 1922 in handen van de Eleetriciteitscommissie is ge steld, sloot hij de zitting. BERGEN. BERGEN. U. L. O. Schoor'; Daartoe samengeroepen door Burge meester en Wethouders dezer ge meente, zulks naar aanleiding' van hét bepaalde bij art. 12 van het Kon. Be sluit van 31 December 1920 (Stbi. No- 951), h'ad op Dinsdag 19 'J.Uii 1921, des avonds te 7% uur in een lokaai van de openbare lag'ere School eene bijeenkomst plaats van personen, van wie één of m'eer kinderen op de II L. 'O. School zijn ingeschreven -en die in den zin, van (art. 1 der Leerplichtwet voor 'Ket geregeld schoolgaan dier kinderen verantwoor delijk zijn. Beliaive de Keer J. van Reenen, Burgemeester en de heer P. Baretta, Hoofd der U. L. O. Schoof, waren van de ongiev-eer 30 opgeroepen per sonen, slechts 3 'ter vergadering aan wezig-, ml. Mevr. N. Nen-nstiehl-Hoek- sira en de heeren G. Meijer Sr. en P. Bfankendaal Het voorzitterschap vverd waargeno men l'jfcoor den Burgemeester, die te ongeveer 8 uur de bijeenkomst open de en er rijn leedwezen over uit sprak dat niet meer belangstelling voor deze bijeenkomst aan den dag was gelegd. Spreker zette het do-el der bijeenkomst uiteen en deed voor lezing van art. 20 der Lager-Onder- wijswet 1920 en van den inhoud van bovengenoemd Kou. Besluit, waaruit o-.m. bleek dat de o-uder-commissie -uit tenminste 3 en ten hoogste 7 leden moet bestaan en dat deze Com missie een schakel vormt tussehen ouders en onderwijzers, gemeente-be stuur en schooltoezicht en ten do-el heeft de goed-e verhouding en sa menwerking van school en huis te bevorderen. Daartoe wo-rdt ten minste 2 maal per jaar een-e bijeenkomst ouderavondg-eBouden. De Voorzitter vroeg o-f een der aan wezigen het woord verlangde met be trekking. tot de Vraag uit hoeveel leden de Commissie zo-u moeten be staan. 1 De 'lieer Blanike-ndaal vroeg1 Hoeveel ouders er ongev-eer zijn, om-dat het aantal commissieleden z.i. hiermede verband moet houden. Sp-reker vroeg' of Ket eigenlijk wel te verantwoorden was tot b'-eno-etning' over te gaan, ©im'dat zco weinig perso-nen aanwe zig waren-. De Voorzitter en Bet Hoo-fd der schóo-l verklaarden benoeming zeer gewenscht te vinden. Laatstgenoemde verklaarde van meeniingi te pjn dat het aantal commissieleden niet te klein moest zijn, het max. aantal bedraagt 7, Bet minimum 3. Spr. zou dit aan tal lop- 5 bepaald willen zien. Ieder lid toch' heeft zijn 'kennissen- en zoo doende zal de kring van belangstel lenden ongetwijfeld steeds grooter word-en. De meeste mensehén kennen strekking en doel der commissie tot lieden niet, de ouders rijn steeds buiten de school gelaten. Met ai'gjemeene stemmen -werd goed gevonden het aantal leden, 'der Com missie te bepalen o-p 5. Vervolgens werd tot stemmen over gegaan met als resultaat dat tot le den der Ouder-Gommissie werden be noemd: Mevr.- N. Nennsti-elil-Ho-ek- str, de heeren C, Meijer Sr. en P. Blankendaal, alsmede de dames M. Slaud-erof-Kip en D. Stro-omer-Hop. Aan de béide laatstgenoemden zal worden gievraagd of zij de benoeming aannemen. De overigen, ter verga dering, aanwezig, verklaarden zi-ch 'de benoeming: te laten welgevallen. De Voorzitter sloo-t hierna, ondeir dankzegging voor de opk'cta'st, de vergadering. Aan den B u r gemeester dezer gemeente en o-ok aan de Burgemees ters der overige kustplaatsen, is door d-en Commissaris der Koningin bij circulaire namens den Belgischen Ge zant te s-Gravenhage ten behoeve van de Compagnje Africaine de Navi gation d'Anvers,* verzocht onmiddel lijk meocdeeling te do-en van het even tueel vinden der lijken van 2 led-en der bemanning: van het stoomschip „Maclimfca", n.i. die van de timmer man Wolleiis en van den kok Faes. Bo s c Kb' r a n d. Dcor onbeken de oorzaak is gisteren wederom' een b'egin van boschbrand ontstaan aan de Jan Willemlaan-hoek Reigerpad. Rap-pe handen wisten het vuur geluk kig! spoedig te blusschen, zoodat de aangerichte schade ditmaal van wei nig! beteekeni« AKR.-KECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van 19 Juli. NIEUWE ZAKEN. Ni col aas geelt Alk maar de voorkeur. Dat onze goede gemeente een gun stige reputatie bezjt bij onze vader- landsclie toeristen, bleek in de zaak legen den 45-ja,rigen met een grooten bril prijkenden bellanger Nic. v. R. Dfze meneer is niet bepaald 'n steun pilaar voor zijn vakbeweging, maar met tiet land zijner geboorte is hij ten volle bekend. Hij is al eenige malen tot ver blijf in .een rijkswerkinrichting veroor deeld en dat zegt al genoeg voor zijn geographische en ethnolo-gischc kennis. Onlangs was hij wee ontsiagren met een kleine uitga,ngskas, die, omdat hij geen werk kou krijgen, spoedig weer verleerd was. Teneinde weer in hel bezit te komen van contanten, ont vreemdde hij te Helder uit de gang eener particuliere woning een rijwiel, dat hij voor f 25 verkocht. Ter zake dezen diefstal stond v. R. heden terecht en hoorde bet O. M. 1 jaar gev.straf vorderen. Hij deed echter het verzoek, hetwelk door zijn verdediger werd gesteund, om beneden liet jaar gestraft te worden, dan kon bij deze straf in Alkmaar ver werken. Is dat een eer voor onze ge meente of niet? Een nachtelijke veedief. De slager David v. d. P. te Ouden dijk, een bij de Justitie bekend merk, stal in den nacht van 21 op 25 Mei te Beets een zwart-bonte koe uit de weide en verkocht op de markt te Hoorn dit melkgevend eigendom van den vee houder Stolp voor fCOO. David De- sleedde een gedeelte van dat geld om een nieuw pak tc koopen en eenige dwingende schulden ai te doen en toen werd hij ingerekend, llij had nog f 313.95 van de opbrengst over. Hij stond thans terecht, erkende het feit en werd dcor den Heer Officier v. Justi tie verwittigd, dat deze tegen hem 12 maanden gev.straf vorderde. Op grond, dat de zenuwarts Dr. Vos bekl. afschildert als zwakzinnig, pleitte Mr. Stop. een lichtere straf. II ij kwam niet in de f u i k. Nic. B., een visscher te We-rvershoof, werd op 19 Mei betrapt door de rijks politie, dat liij onder Medemblik een aan den 'visscher Wagemaker te Abbe- kerk loebehoorende fuik lichtte. Hij keek er in, maar bleef er zelf buiten, ook teen hij Dinsdag wegens poging tot diefstal terecht stond en het O. M., bij gebrek aan bewijs, vrijspraak vor derde,. i Schermutseling onder dames. De winkeljuffr. Maitila D. Ie Uit geest geraakte op 21 Mei in conflict met zekere juffr. Hendrika N., huisvrouw S., die in den winkel kwam om den zwager van de juffrouw te spreken. Deze had compromilteerende praatjes van juffr. S. verkocht c ndaarover wilde zij hem eens onderhouden. De conierenlie tussehen de dames kreeg al spoedig een zoo onstuimig karakter, dat mej. S. heden als beklaagde in de rechtszaal compareerde. Er was echter niet bet vereisclite bewijs te krijgen, dat zij mej. Martha had geslagen en -lus vorderde het O. M. vrijspraak. Nog meer feminisme. Daarop stond terecht de 68-jarige Trijntje K. uit Texel, 'n mager gebuid menschje, met de gouden kap gedekt en daarop een kapothoedje van respec tabele afmeting. Haar was ten laste ge legd vernietiging van een slot waar mede de winkelier L. aldaar een hem loebehoorend stuk tuin- en grasland uad afgesloten. L. had Uit perceel van de fam. K. gekocht, doclx er bestond tussehen partijen omtrent dien koop een ernstig verschil van meening. Mej. K- ontkent echter in een vloed au woorden, die 'ze stevig onderstreep te, doo-or voortdurend met den voet op den s?rond te stampen, hetgeen naar was ten latse gelegd. Voor den veld wachter had zij wel erkend de vernie ling te hebben gepleegd. Het O. M. achtte het wet'lig en over tuigend bewijs in deze za.ak niet ge leverd en vroeg vrijspraak. Een b u r e n s t a- n d j e te U r s e m. Volgens dagvaarding zou de heer Oief S„ winkelier te Rustenburg, zijn 1 buurvrouw Anna D., huisvr. KI, heb ben beleedigd door haar uit tc schel den voor „rooie kooldiel" en zoo-als de bcteeciigde verontwaardigd er bij voeg de, had hij haar man een fietsendief genoemd. Hel was gebeura op 3 Mei, toen papa Olef op zijn achtererf een aschlade le digde, waarhij hij vermoedelijk de noo- ciige omzichtigheid niet in acht nam. De beklaagde ontkende de juffrouw het woord „rooie kooldicf' te hebben toegeslingerd. Wel had hij dat woord- toegevoegd tot haar man en hij hield vol dat het waar was, want S. had uit zijn boet roode kool ontvreemd en zijn vrouw had deze in haar huis opgeborgen. ïloe 'dat zaakje nu in elkaar zat, zou de tweede getuige, mej. A., hebben moeten ophelderen, doch deze dame was momentcel niet in staat zich voor de rechtbank te presentecren, zoodot besloten werd op voorstel van het O. M„ om de- zaak voor onbepaalden tiju te schorsen. Niet voor publi citeit gesehi kt. Volgden in gesloten zitting nog de laehaudeHng vsn twee kinderzaakjes en een zaak, betreffende een misdrijf tegen de zeden. Uitspraken volgende week. GETROUWD: - Lourens Brouwer en Antje dé. Waard. Klaas Rol en Janna defy Nooijer. Theodoras Valk en TriinteK Molenaar. GEBOREN: Petronella Johanna, d. v. Ctiristj/ aan Iloekmeijer en Seida Nijinan. 1 OVERLEDEN: Cornells Lebbing, 17 jaar. Cor nells Kater, 10 maanden. Verwachting: Zwakke tot matige Mestel. tot Noordel. wind, half totj zwaarbewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. Zon onder 8.07. Zon op 5.07. Maan op 9.23 n.m. M. onder 6.45 v.nf. L. K. 28 Juli, 3.10 v.m. 1.1 'm I1l I1ET ONTWER P-ZIEKTEWET POSTHUMA-KUPERS. Aan het advies van den Ho-ogen Raad van Arbeid over de proeve van een ontwerp-Ziektewet, uitgebracht aan den minister van Arbeid en opge nomen in „De Tel.", ontkenen' wij"': De Proeve van -een ontwerp-Ziekte- wet geeft den Raad aanleiding tot be schouwingen, welke zich' in hoofdzaak'- aansluiten bij het door zijn Cohï- missie voor de arbeidersverzekenn-gl aan den Raad uitgebracht praead- vies, waarmede de Raad zich' beeft; vereenigd. De d"or een minderheid geopperde bezwaren tegen de proeve ontmoeten] bij andere leden tegenspraak. Aange voerd wordt, dat net argument, dat de „proeve" ni-et zoude passen in het kader der Talma-wetten weinig krach tig! is. 1 Verscheidene voorstanders van hel in de „Proeve" neergelegde stelsel wijzen er op, dat het aanvaarden van dat stelsel allerminst behoeft te lei den tot overneming daarvan ook bij andere takken van de verzekering', in het bijzonder bij de ongevallen en invaliditeitsverzekering'. Een groote meerderheid van den, Raad (2710) geeft de voorkeur aan regeling van de ziekengelduifkeering op de itLde „Proeve" ontwikkelde! wijze, boven -een regeling als is neer gelegd in de Ziektevvt-Talma, zoo als deze na liet aanbrengien der door U. E. overwogen wijzigingen zal' lui den, i BENOEMD. Tot lid van de Prov. Staten yarï, N.-H., zijn benoemd in de vacatu ren M. N. Thijssen en W, Vlugf resp. de heeren O. Thomassen en Mly. H. Bijleveld Jr. oud-min. van Ma rine. EEN CATASTROPHE IN RUSLAND? BERLIJN, 20 Juli. Van de Russi sche grens wordt gemeld: De officieuse „Moskouer Isvestya,"- schrijft: Alles vlucht; het vee sterft'; de cholera-epidemie breidt zich met ongelooflijke snelheid uit. In de hon- gerdislriclen voedt men zich met boomschors en slakken. De bevolking nec-mt op paniekachlige wijze de vlucht uit de hongerstreken. De oproep van Gorki en den Moskouer patriarch Tiszon hadden plaals op aandringen der Sovet-regeering. DE TOESTAND IN IERLAND. De „Even. Stand." zegt dat dei Valera en zijn vrienden in het ein de dezer week naar Ierland temg denken te gaan. Er kan gezegd dat de Iersche leider geen beslis sing over de Iersche quaestie met zich zal nemen. Geen der leden der Sinn Fein-deputatie heeft daar ook op gerekend, daar hun doel was den weg te verkennen voor. een conferentie om tot een oplos sing te kunnen komen. De markies van Londonderry, werd gisteren door den koning, ontvangen om hem een adres van den Senaat van Ulster te overhan digen. LONDEN, 20 juli. (R. B. D.) Gister zijn de militairen uit de wii- ken van Belfast, waar de orde was verstoord, teruggetrokken. Del stad is thans rustig. Zoowel de Sinn Feiners als de Unionisten hebben klaarblijkelijk den wapen stilstand aanvaard, welke door het overige Ierland stipt wordt nage komen. Llovd George zal morgen (Donderdag) wederom een samen komst met De Valera hebben Naar verluidt zal de premier de' feitelijke voorstellen der regePring voor de toeomkstige regeering va- Ierland bekend maken. t»m'w«m<&gg3aHwwTWuJJ* 'IMUIBI AMSTERDAM, 21 Juli. De au-dapf pelenprijzen waren heden: Andijker muizen f 4.50, idem blauwe f 5.id. bonte f5.50, id .eigenheimers f 5.—. Schoolmeesters f 5.206.50, Ypolder borgers f 4.50, Zeeuwsche eigenheimers f 44 50, idem bl. eigenh. f 5.50, West- landsche ronde 199.20, Malta Spring f050.11 per K.G. HOORN, 21 Juli. Kaas. Kleine f74 50, Commissie f86.50, Fabriek f 75- Aangevoerd 33 stapels, wegende. 22.391 KIG.° Handel goot.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 6