BINNENLAND Biimenl. Nieuws. Orde en Arbeid. Sport m Spel DR. P03THUMA OVER DEN MIDDENSTAND. v EEN UITZONDERING. WERKNEMEMDE MIDDEN- f STAND. EEN FNOELSCff OORDEEL OVER NEDERLAND. Dreigend conflict In het hotel, bedrijf. De Ziekteverzekering. Gemengd Nieuws. Korte Berichten VOETBAL.a INGEZONDEN. «ehijnlijk zal oe zaak-Laridru nu eind Octo- ber voor de assiesen van Seine-en-Oise be handeld worden. Het Zwitsersche telegraaf-ngen'schnp is gemachtigd de deruchten over 'u nieuwe ■onderneming van ex-keizer Karei tegen te «preken. Hij heeft zijn verblijfplaats Her- s dien stern niet verlaten. Bij een ontploffing aan boord van het Amerikaansche s.s. „Ardmore", dat in een droogdok te New-York ligt, zijn enkele personen om het leven gekomen. Oud-Minister, Br. Posthuma hoeft op het dezer dagen gehouden Mid ienstands- oongres gesproken. Zijn praoidvle3 licht te hij op de- volgonde origineelo wij zo toe: „Ik heb te weinig vertrouwen in den koopmansgeest en koopmansflair van ambtenaren in gemeentedienst om te kunnen aannemen, dat zij don voor zijn bestaan werkenden en in don kleinhan del dikwijls vechtenden koopman zullen kunnen overtroeven. Gesteld echter, dat door gobrok aan energie of door ovAvlood van onderne mingsgeest hot grootste deal van den handeldi enden middenstand in een ze ker artikel (of in zekere artikelen) do algemeene prijsvorming naar beneden niet volgt of naar boven vasthoudt, dan kan de overheid hot aan de verbruikers overlaten zich te organiseeren. En juist omdat ik een groot voorstander bon van de organisatie van verbruikers zie ik in de bemoeiing van de overheid op dit terrein een grooten hinderpaal. „Ik kan mij met eenige moeite er in denken, dat iemand van meening is, dat de overheid voor de burgers in allo opzichten moet zorgen. Dat zij bij de geboorte heeft to zorgen (al of niet tegen vergoeding) voor een overheids- vroedvrouw of dokter, voor een over- heidszuster of baker, voor een overheids min of kindermelk (met overheidsspcen of flesch), voor een overkeidswinkel waar wieg, beddegoed, kleeren, enz., ver krijgbaar zijn. Dat zij gedurende het leven zorgt voor overheids brood, -krui deniers- en grutterswaren, overheids wo ning, -onderwijs (ook verdere geestelijke Jehoeften?) En dat zij bij den dood ^orgt voor overheids-afleggers, -aan sprekers, -doodkist en -graf. „Maar... richt dan de maatschappij daarop in! Zoolang dit echter niet het geval is, voor mij overheidsbemoeiing in mid- éenstandsaangelegenheden uit den boo- ee en zeker niet verkieslijk, zoo lang er Jwegen zijn waarlangs de gebruiker, als hij dit wenscht, zichzelf kan helpen. En wenscht hij dit niet, dan kan ik niet- inzien dat de overheidszorg hem moet omgeven." Het is maar al te bekend, dat er bijna Béen volk ter wereld is, hetwelk zoo wei- Sig Tespeot voor zajn eigen taal heeft als twij, Nederlanders. Wij vinden het een- tvoudig ongehoord, dat een. vreemdeling 'de moeite zou nemen ons in onze eigen taal aan te spreken of met ons in oooze jtaal te corresponded©!», maar omgekeerd staan wij altijd klaar ied'enen vreemde ling in zijn eigen lamdsspraak zoo veel mogelijk te gerieven. Erger, onze eigen, Idagelijkscbe omgangssproak wordt ver basterd met een afschuwelijk ruengel- tnoesje van Duitsch, Fransch en Bn- Igelsch. Een bekende Amerikaan, die dezer da gen voor plezier naar ons land is geko men, ban ons ten deze opzichte een lesje ge ven. Wij bedoelen deni dn de Veroenigdle Statten zeer geztenen mr. Edward Bok, jeten man van naam en beteckenis. Mr. Edward Bok is thans 58 jaar. Op terjn zesde jaar ging hij met zijn ouders uit Holland naar Amerika. Zijn opvoe ding is dus heelemaal Amerikaansch ge feest. Hij beeft in Amerika gewerkt, met A» voer Amerikanen, hij is Amerikaansch burger geworden en.... een lang ge sprek dat hij met een verslaggever van "3e „Tel." bij zijn aankomst had', werd gevoerd in voortreffelijk Holland sch, Waar hit bij slechts even nu en dan maar een woord zocht. In zoo'n geval verzocht Ide ondervrager hem het toch in 't En- geüsch te zeggen. Maar neen hij hield tvol ik ben van geboorte een Hollander fyrt daar ben ik trotsch op. En in mijn ■geboorteland wil ik miijn moedertaal Jtreken. Ben ik 't op enkele punten een weetje verteerd, ik blijf een maand in Holland, en im dien tijd zal ik 't weer «iuiigelieerd hebben I Beschamend voorbeeld voor velen. Wij hebben onlangs melding gemaakt jvatn de oprichting van een nieuwe Standsorgani salie voor den R. K. Werk- nemenden Middenstand. Tegen een eigen siandsorganisatie voor Üéze groep zijn bezwaren gerezen van de izijde dar arbeiders. Sommigen beweren: ideze groep van meer ontwikkelde werk nemers beltoon in de Werkliiedenvereeni- ging thuis; zij slaat maatschappelijk niet ver boven de arbeiders en komt voor een Jroot deel uit de arbeiders voort; aan de arbeidersbeweging moet zij hare betere "trachten wijden en zich bij hun organi satie niet laten leiden door verkeerd (Standsbewustzijn. Deze redeneering is niet juist schrijft t„de Volkskrant". Indien de mi'ddenstandsgroep, d'ie wij hier op 't oog hebben, werkelijk thuis zou .beboeren i n de SI a n cl sorg ami sa ti e der ar beiders, dan is onverklaarbaar, waarom zij er itn den regel nog geheel buiten staat. Men schat het aantal „werknenren- •fte middenstanders" onder de katholie ken van ons land op ruim 200.000. Hoe- tvelen zajn hiervan georganiseerd en hoe- tveien zijn lid van een R. K. Werklieden- ivereeniging of Volkshond? In de meeste plaatsen k,an men dit laatste getal op de vingers tellen. En nu eens aangenomen, dat het mo gelijk zou zijin, dit getal aanzienlijk te venhoogen wij gelooven het niet, om dat Gene 25-jamiige ervaring andera heeft gedeerd zouden wij dan niet weer de zelfde fout begaan, die vroeger is ge1" maakt, en onze st andso rganisatie omzui- ver maken door er elementen in te halem, die er niet in thuis behooren; die door hunne meerdere ontwikkeling vanzelf zul len overheerschen, de beweging in andere banen lef den of hare natuurlijke ontwik keling belemmeren? De „weirknemende middenstanders" die hier zijn bedoeld, staan inderdaad niet zoo ver boven den stand der arbeiders maar zij zijn toch van dezen stand on derschee'dm, in den regel door meerdere ontwikkeling on verkeer in ander maat schappelijk milieu, meestal en als ge volg van het eerste door andere be langen en behoeften. IT cm streven naar afzondcrlcke organisatie mag daarom niet woi-A-n toegeschreven aan hooghar tigheid of verkeerd standsbewustzijn, maar i.s een natuurlijk gevolg van saam- hoorigheids- of solidariteitsgevoel. Waar bet pont om bedrijfsbelangen zal b.v. de boekhouder gemeenschap gevoe len met de eenvoudigste arbeiders van zijn fabriek, al beeft hij dan zijn éigen va k,organise tie. Alles wat omtrent het be drijf berioten en geregeld wordt, is meestal ook van invloed op zijne positie. In loeit om slice bedriifsrad'en zullen dan ook b.v de boekhouders evenals de are befiders zb'n vertegenwoordigd. Dit is na- l urnrthlk bed'rif ssioihdariteut. Andiers gaat het echter Jol het maat- scbaiPneliik leven. Daar zal b.v. de boek houder niet bet gezelschap en de fauiilde- reiatie van dm fabrieksarbeider zoeken. Hij gevoel' z'ch herin niet thuis en zoekt, zooals ook de arbeider, het vericear met zijns géb'lken. niet uit hooghartigheid, meer omdat ziin eigen behoeffen hiertoe d ringen Stand ^organisatie, die op waar heid en werkelijkheid steunt, moet met dit natuurlijke standsgevoel in overeen stemming zijn. Dit moet en mag echter niet leiden tot verwildering tusschen de verschillen de maatschappelijke standen', maar zall integendeel de solidariteit tussdhen die standen bevorderen. Solidiaritet ia geen socialisatie of nivelleerimg tot eenzelfde peil. maar trouwe samenwerking tusischen ongeliifke, maar gelijk willende groecpen. De vorige week maakten wij melding van een zeer mild oordeel van het Ball- gtsche blad „Neptune" over Nederland. Nog vleiender is wat thans volgens „het Vaderland" H. W. Massingham, welbekend, de hoofdredlacteux van „de Nation", schrijft in zijn blad over ons land. Hij zon zijn lezers, die behoefte aan een rustkuur hebben, aanbevelen een lang week-end in Holland door te bren gen. Niet dat er geen bedrijvigheid is, maar het rythme der dingen geeft rust. En hij beschrijft ons landschap, de ste den en de dorpen en ons volk. Dit volk, zegt h$ dan, schijnt een geweldig geslacht ta zajn geweest, met reuzen als leiders. Bij hun schoonste sohilderijen vergeleken lijkt al wat er elders geschilderd ia BefhebberijVork. De heerlijkheid van Holland is zijn kleur. Alles schijnt esn verfje te heb ben gekregen: huisdeuren, schuiten, ko zijnen, baksteenen (de beat gemetselde van de wereld), zoodat er een gemengde indruk van blijheid en rust ontstaat als in geen ander land dat ik ken, Velei jaren lang is die nationale kleurzin in de schilderkunst saamgotrokkan ge weest, en de traditie is volstrekt niet dood. Aan die schilderkunst ontbreekt het geestelijk» niet. Er is geen vromer schilderij dan het Gehed-zondereeind van Nicolaas Maes. Nederland in den oorlog. (We doen slechts hier en daar een aanhaling en vatten moest samen). Het moest uit zelf behoud onzijdig blijven. „Voor het ont stellende België Bpeelde het de rol van verpleger en gastheer met een hart vol edelmoedige gastvrijheid, en als de ge schiedenis der volken een minner on dankbaar kan aanwijzen dan de poging die er op volgde om het een stuk van rijn land te ontstelen, is het mij onbekend. Maar Nederland voelde, dat België tot zijn aanval van buiten af werd aangezet, en het is naar evenredigheid dankbaar voor het aandeel, dat de Engelsche re geering heeft gehad in de afwering er van. Er is lang verkoeling tussohen Ne derland en ons geweest; dat is nrx voor hij." Ten slotte: „Holland heeft ons veel to loeren in levenskunst; zijn journali stiek is beter dan de onze, ernstiger en instructiever; zijn landbouw is veel we tenschappelijker. Maar Engeland heeft meer macht, en de gedachte dat die in geval van nood beschikbaar is, zou dan Hollandschen geest een goeden steun ge ven." DE EERSTE HAMER. Het „Hbld." meldt, dat het de be doeling van de Eerste Kamer moet zijn, Dinsdagavond, na korte openbare ver gadering, het wetje-Bomans in de af delingen te onderzoeken. Als het af- deelingsonderzoek niet te lang duurt, zal het Donderdag om 11 uur in open bare behandeling kunnen worden geno men. Woensdagochtend is er eveneens openbare vorgadering voor de afdoening van kleine ontwerpen. Onze gezant te Parys. Jhr. dr. J. Doudon, heeeft Dinsdagavond jl de kli niek, waar hij drie weken geleden ge opereerd is, verlaten. Hij wacht thans zijn volledig herstel af om met verlof naar Nederland te vertrekken. HULDEBLIJK JAARBEURSEESTUUil In de kringen vain hamdel en industrie te Utrecht is het plan gerijpt omr ter ge legenheid van de plechtige opening van het Jaarbaunsgebouw aldaar den Raad! van Beheer een geschenk aan te bieden als blijk van waardeering voor hetgeen in het belang van Neerlamd's handel en industrie is bereikt. Hét ligt in de be doeling van de reeds benoemde commis sie van uitvoering omr alle vooraan staande firma's oip het gebeld' van Ih and-el erf:' ïhdustrié Mj dtóo huMebetualgaig fe betrokken. I""' WAT HET ZIEKENVERZORGING!^ WETSONTWERP ZAL KOSTEN. De geneeskundige medewerker van de „N. R. Ct." heeft becijferd wat de Ziekerr- verzorgingsiwet, wanneer zij in vollen om vang wordt uitgevoerd, per jaar ongeveer zal kosten: in millioenen 1. Aan eenvoudige geneesk. hulp 40 2. Pharmaceutisclre hulp io 3. Specialistische hulp xo 4. Ziekenhuisverplogiing 30 5. Ziekenhuis bijbouw 10 6. Tandheelkundige hulp 10 7. Prophylaxe, propaganda 10 8. Ambtenarij en administratie 10 Tezamen 130 Zegge lronderd en dertig miilioen. De verzekerden brengen zeker niet meer op dan30 i Blijft over voor den Staat (den be lastingbetaler) J0Ö GEORGANISEERD OVERLEG RIJKSAMBTENAREN. De Centrale Commissie voor georgani seerd overleg in ambtenaarszaken heeft vergaderd. Ingekomen was een brief van den tijdelijken voorzitter van den Minis terraad, waaruit blijkt, dat de Regeering voomomens is de taak van de Com missie van advies voor de arbeidsvoor waarden van Rijkswerklieden over te dragen aan de Centrale commissie; het arbeidersreglemont voor werklieden in "b Rijks dienst zou echter van kracht behooron te blijven totdat de Rechtstoe- standwet in werking is getreden. Voorts was ontvangen een brief van den tijdelijken voorzitter van den Mi- nitserraad, waarin de Regeering haar standpunt ten aanzien van een algeheele salarisherziening u'.teensct. De B-gsering acht eoent gedachtenwisseling over d«ï grondslagen der tegenwoordige regeling zonder practis'he beteekenis, aangezien maar het oordeel der ktegeering, tvoor het tegenwoordige ware te volstaan met een technisohe herziening, in den zin van een systematische afdoening der ge rezen bezwaren in het kuiler van het tegenwoordige besluit: de Regeering wijst er met nadruk bp, Idnt brj deze technische herziening een ook maar eenigszins belangrijke vorhooging van het aan wodden te besteden bedrag in geen geval voor aanvaarding in aanmerking irfl.Ti komen. Deze mededoeling gaf aanleiding tot een breedvoerige gedachtenwisseling; een voorstel, om de bespreking er van aan te houden, totdat do vertegenwoordigers hun organisaties zouden hebben geraad pleegd, werd verworpen. Een voorstel om niettemin over to gaan tot het ont werpen van een salarisherziening op den grondslag van de door de commissie aangenomen 21 punten, werd met op één na algemeene stemmen verworpen. Besloten werd een technische herzie ning voor ta bereiden op den grond slag van den brief van de Regepring, waarbij de directeur van het Centraal bureau van voorbereiding in de eerste plaats in overleg zal treden met de centrals organlsvtie3 en rekening zal houden met de door de verschillende departementen te verstrekken inlichtin gen. Voorts werd besloten zich tot de Re geering te wenden met het verzoek ken nis te mogen nemen van de voorsteUen van de Bezuinigingsoommrssie, rakende de arbeidsvoor-waarden van ambtenaren, daarbij tevens verzoekende, dat te dien aanzien de Begeering geen beslissingen zou nemen, alvorens het advies der com missie in te winnen. Tevens is besloten aan de Regeering te verzoeken een algemeene wachtgeld regeling te doen samenstellen, ten be hoeve van Rijkspersoneel, dat door op heffing van bedrijven of instellingen voor ontslag in aanmerking komt. Veervolgens werd vastgesteld het ad vies in zake de classificate van de door annexatie hjj Amsterdam gevoegde ge- gemeenten. De salarisrogeling van het onderwij zend en opvoedend personeel bij de Rijks opvoedingsgestichten en het gevange niswezen werd aan een langdurige be spreking onderworpen; de Commissie kon echter haar advies nog niet vasts tullen. De Commissie is wederom bijeenge roepen tegen Donderdag 28 Juli. Gisterenmorgen vond in bet Volksge bouw aan de Prinsengracht te 's-Gra- venhage een vergadering plaats van plaatselijke besturen en hoofdbesturen van den Bond van Hotelpersoneel en den R.K. Bond „St. Antonius", onder pre sidium van den heer 0. J. Hillebrink te Amsterdam, secretaris van den R.K. Bond Het eerste gedeelte der bijeenkomst was gewijd aan een huishoudelijke be spreking van de actie van het hotelperso neel, waarbij de heer J. G. van Heusden voorzitter van den Bond van Hotelperso neel, een advios inleidde van beide hoofdbesturen. Naar aanleiding van dit advies werden de hoofdbesturen door de bestuursconferentie gemachtigd om even tueel op een nader door die besturen te bepalen dag de staking voor het hotelper soneel te proolameeren voor de vier groo ve steden des lands (Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utreoht). Deze sta king zal dan omvatten alle personen, werkzaam bij het hotel-, café- en restau rantbedrijf. Tn een verder voortgezette huishoude lijke vergadering werden verschillende in geval van staking to nemen maatregelen besproken. Maandagnacht a.s. zullen in de vier genoemde steden bestuursvergaderingen worden belegd, terwijl Woensdagnacht a.s. in deze steden in' openbare vergaderingen bekend zal worden gemaakt het parool, dat in een Woensdagmiddag a.s. te hou- *d«n hoofdbestuursvergadering zal worclien uitgesproken. Naar het Haagscho 0orre3pondentieba- reau van de meest bevoegde zijde wordt medegedeeld, is het bericht van de „Maasbode" omtrent de plannen van den minister van Arbeid inzake de Ziektever zekering in onderdeelen onjuist en in zijn geheel voorbarig, wijl nog geen enkele beslissing in de een of andere riohting ia genomen. PATER VAN DEN ELSEN. Pater Van den Eisen heeft thans zijn amtbt als adviseur van dien Noord-Bra- bamtschen QiTistelijken Boerenbond neer gelegd, mékït het „Hgz." ners was tegen brandschade verzeherdf7. monster van IRj riefi «ïroegf Ji k." OM ONDER DAK TE KOMEN. De 63-jarige B. A. van S. van den Orooswijksohonweg, te Rotterdam, wan delde gisteravond met zijn vrouw en hun 18-jarigen zoon op de Noordblaak. Do mar, heeft geen werk en de steun, dien hij krijgt, is voor zijn gezin te gering om er van rond te komen, volgens rijn meerling. Vader, moeder en zoon beslo ten daarom een daad te verrichten, ten gevolge waarvan zij onderdak en voeding zonden krijgen. Zij hielden stil voor de goudsmids- en juwelierszaak Het huis van St Eloy en het daarnaast gelegen sigarenmagazijn van de firma Hagen. Drie slagen klonken en drie spiegelrui ten vielen in beide zaken in gruzelemen ten. Elk van het drietal had er een voor z§n rekening genomen. De politie heeft hen naar het bureau in de Groote Pau- wensteeg gebracht. In beide zaken is heel wat schade aan gericht VAN WERKLOONBN GESPROKEN. Men schrijft aan de „Tijd"; Terwyl ik in Groot Mokum in de schaduw van die gevels liep, werden op héteelfde moment dat ik over een paar kelderluiken ging, deze door een voor mij ongeziene macht opgelicht, waardoor ik een tuimeling maakte Door den seho'k schoot het handvat van mijn tasch Dos. Ik ging den eersten den besten zadelwdnkél binnen en gaf nrijm itascfa in reparatie. Ik zou er op wachten. Als men een auto otf piano koop t, vraagt men te voren den prijs. Tot beden deed ik het niet bij werkjes als bovengedoeldi; niet omdat ik den gulden regel ben toege daan: Leven en latier» leven." Binnen twee minuten ikwain de man terug met de tasch kamt en Waar: „50 oenl, asje blieft, mjjmheerl" t Eerst dacbt ik, dat beb ik verkoeld verstaan, en vroeg: „U teil" „50 oent, mijnheer" zei de man nog maals met onverstoorbaar gezicht. Toen toeék ik zóó verwonderd, alsof ik de soldaten uit '4 paard van Troje zag kruipen; merkte op, dat i'k aan booge prijzen gewoon was, doch dat dit esn record was. „Hooge arbeidsl oonen, mijnheer." Toeil rekende ik den mam voor, dat hij 12.per uur rekende, 't Kóperen pin- oetje gerekend heel duur op 10 cent bk(j£t 40 oent voor twee minuten of 12.per uur. Tegenwoordig mijd ik kedderiuiiken als voetangels en Wemmen. DE GROOTE STILTE OP DOORN. Do Duitsche opera-zuiger Walther Klrchhoff uit Berlijn doet volgens de „Daily Telegraph" in het week blad „Roland von Berlin" verslag van een bezoek, dat hij 29 Juni aan den ex-keizer te Doorn heoft gebracht, als eerste vreemdeling, die na den dood der keizerin den drempel van huize Doorn heeft oversohreden. De keizerlijke gastheer, die de gene- raals-unïform droeg met het grootkruis IJzeren Kruis en het kruis „Pour le Mérite," groette den zanger met do woorden: ,,'t Is heel vriendelijk van u om een eenzaam mensch to komen op zoeken." Aan het diner, dat aan kleine ronde tafeltjes gereserveeerd word, wer den bijna uitsluiten! militaire onderwer pen besproken en vooral de gebeurtenis sen in den slag bij Jutland. Geen woord over politiek echter. Na het di ner zong Kirchhoff, met korto onder brekingen, drie uur lang. Dit was de eerste maal sedert 1914, dat de ex- keizor een kunstenaar hoorde zingen. De verteller zegt hiervan: „Toen ik begon te zingen, hoorde ik in de duisternis stemmengefluister komen door een openstaande deur. Daar zaten do bedienden van den keizer; ka merdienaars, dienstmeisjes, tuinlui en knechts. Die waren dolblij, dat de groote stilte op Doorn verbroken was dat weer, muziek door de zalen weerklonk. «In die aangrenzende kamer was licht opge stoken. Ik verzocht toestemming om in die richting te mogen zingen en de keizer, die tot dat moment naast mij gestaan had, ging toen ook bij de be dienden zitten en zij bleken alten zeer op hun gemak. Daarop werd wijn rond gediend en iedereen kroeg oen glas. Wij dronken elkaar toe; de rust van dat uur werd door geen enkolen wan klank verstoord. Generaal van Gonthard bracht toen drie bokalen tot den rand gevuld. De keizer hiof zijn bokaal te gen ons beiden, musici, op en wij dron ken den keerlijksten Rijnwijn." Kirchhoff moest Löwe's „Prinsz Eu- gen" driemaal zingen en do begeleider moest eenige militaire marsohsn spelen, w.a uit den tijd van Frederik den Groote. In de rustpeozen sprak da kei zer „met opmerkelijk begrip" over Wag ner's muziek. Eerst toen de dageraad aanbrak ging hij naar zijn slaapkamer en zond Kirchhoff door b middeling van zjjn kamerheer, zijn portret uit de da gen van vergane glorie." GROOTE BRAND IN ZEVENAAR. Gisterenmorgen vroeg is te Zevenaar brand uitgebroken, waardoor een blok van vier woningen bijna geheel in de asch werd gelegd. De bewoners konden zich slechts niet moeite red den. Ondanks den sterken wind wist de brandweer de belendende percee- len te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Geen der bewo- do huizen web ,Van één gezin werd hoegenaamd mets gered. TYPHUS IN DELFT, Het aantal lyhiLs-gerafcn in deze stad ia im de laatste dagen gestadig toegem»- inren. Tot heden zijm 19 gevallen geooinisl»- toerd. terwijl nog één zieke ia obserrva- 15e is. De lijders Worden, voor zoover ze daan- toe bereid zijn, ovengébraeht naar een atoondwlij&e barak Sn hot gasthuis. De oorzaak vam de ziekte is te zoeken in het gebruik van besmette melk van; dien imelkverlkooper v. d. S., op het Zujtdi- eirwle affihoier. Diens huis is ooi-der beiwa- kUng gesteld. De burgemeester waarschuwt de inge zetenen! voor het gebruik van ongekookte melk. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. De heer Herman Gröning Jr., Bd der tabak sfinma Gröning Oo. te Amsterdam, die met zijn eetitgenoote een autotocht maakt door Zwitserland, is door een ern stig ongeluk getroffen, meldt het „HM." In de nabijheid van Bazel den spoorweg oberstefkende, is zijn auto waarin hij, zijn edhtgenoote en de chauffeur waren, met den trein van een bnurtspoofweg in bot- «ing gekomen. De auto werd versplinterd, de heer en [mevrouw Gröaiing en de chauffeur zeer ernstig verwond'. Zij zijn onmiddellijk maar een ziekenhrjn in Bazel overgebracht. Hun toestand is zeer beden kelijk. Machtsmisbruik. Men meldt uit "s-iHeriogenbosch aan de ,,Msh.": Bij een architect hier ter stede waren op diens verzoek een viertal leerlingen van de Noodivaksehool als schilders te werfc gesteld. Dit strookt echter niet met de wenschen van de organisatie der schil dersgezellen, die geen amder belang dam het eigenbeiamg kent Dus gelastte haar bestuur dat de jongens moesten worden ontslag-en, anders.... Noodgedwongen voldeed de architect aan dien last. De vraag rijst echter, of aam een derge lijke dictatuur der organisaties niet een eimde moet worden gemaakt. Gisterenmiddag omstreeks half twee is im de Jozef Israëlskade te Amsterdam een elf jarige knaaip, im de huurt woon achtig, bij het zwemmen verdronken. Alweer de „inkt"-werper. Op liet Leidscheptein, in do Vam Baeriestraat, op de Ceintuurbaan en op de Da Costakade te Amsterdam, zijn weer eenige diames dioor 'een ombekende met oen zwarte vloei stof bespoten. DE NEEF UIT AMERIKA. Men herinnert zich ongetwijfeld, sehrijit de „Msb.", het verhaal over don neef uit Amerika, die een woek of zes geleden in Zwolle was aangekomen en door zijn familie, neven en nichten, mot open armen werd ontvangon als de rijke Croesus-suikeroom uit do nieuwe wereld; die zijn bloedverwanten over blufte met plannen om groote huizen te koopen en te Zwolle een filiaal van de Ford-autofabriek op te riohten; die prachtige meubels bestelde en zijn fa milieleden mooie betrekkingen toezegde, zoodat ze, wat ze hadden, Reten loo- dpen; die bij den hoer v. R. aldaar een voorschot vroeg en kreeg en in gebreke bleef het terug to betalen; die deswege gearresteerd werd waarbij bleek dat hij zoo arm was als de mieren.... Die neef uit Amerika nu, heeft voor de Zwolsohe rechtbank terecht gestaan en is daar gisteren vrijgesproken. HEIDEBRAND. Uit Zeist wordt gemeld, dat daar een groote heidebrand is uitgebroken. Het oude Belgische kamp zou gevaar loopsa, naar het bureau V. D. meldt. Omtrent den boschbrand nabij Zeist meldt men ons nog, dat de brand is uit- gobrokon nabij het Belgisoho kamp en zich uitstrekt tot op korten afstand van Amersfoort. De brand woedt op 500 meter afstand van den straatweg. De geheele bosohrand staat in vlam. BRANDEN. Donderdagavond te ca. 8 uur ontstond brand in een pakhuis in de Oaecilia- straat 21 te Leiden toebehoorende aan den beer F. P. van Dijk, grossier in galanterieën en kinderspeelgoed aldaar. Het pakhuis dat gevuld was met goe deren, is geheel uitgebrand. Da schade is vrij groot, doch wordt door verzekering gedekt. De heer Van Dijk was een half uur te voren nog in het pakhuis geweest en had een niouwe sigaret opgestoken, terwijl hij de gerookte sigaret had weg geworpen. Vermoedelijk is daardoor de brand ontstaan. Te Ees (Dr.) is de woning van J. Zantje, welke bewoond werd door twee gezinnen, tot den grond toe af gebrand. Do brand ontstond doordat een pan met spek in brand geraakte. Te Herwen is eea dagloonerswo- ning geheel in de asoh gelegd. Dit is binnen een week tijds de vierde brand in de omgeving van Zevenaar. Door hooibroei is de groote boerde rij met bijsohuur van D. Greidanus te Wijckol bij Balk geheel afgebrand. Ben monster van de hel. Een dominë, die dikwijls op reis was en veol lrieldi van scherpe prikkelende spijzen, kon in geen enkel hotel mosterd naar zijn smaak krijgen cn droeg daarom gewoon lijk in zijn tasch zg. „pickles", door zijn vrouw zelf ia mosterd gelegd, mee op reis. Eens zat hij in een restaurant te eten, aan het zelfde tafeltje, waar ook een andere bezoeker zat. Dominé had zijn fleschje „pickles" voor zich staan cn het dnuxde niet lang of zijn tafelgenoot bediende zich er van en de dominé had het genoegen te zien hoe <Jen man de tranen in de oogen sprongen on hij naar adem hapte Ik zie aan uw kleeding, dat u do- miné iss, zei de de gefolterde, toen hij zich hersteld had. Dat ben ik. Ik veronderstéSd, dat n wel eens preekt. lederen Zondag. Preekt u wel eens over de bel? Soma. Dat dacht Ik wel; maar ik heb todh nog nooit een dominé ontmoet, die er een Gisteravond is de ongeveer 60-jarige De G„ aan de Bnezkade te *B-Graven- hago, met oen rijwiel te water geraakt Na met veel moeite op het droge te zijn gebracht is de man, die reeds bewusteloos was, naar het ziekenhuis vervoerd, waai Brand. De groote boerenplaats van den heer P. (Botma, 4o An/jurrr, is Vrijdag door hooabpoei geheel in de asch gelegd Het voorhuis kleef behouden. ABcs wai tegen brandschade verzekerd. Te Westcriee (gem. Sdheemda) is Vrijdagavond door onbekende oonzadk af gebrand het boerderijtje van H. Bloem. Twee geiten en vier varkens konden wor den gored. Al het overige verbrandde. Slag van een paard. Te Staphorst heeft de 16-jarige zoon van den landbou wer II. B. zulk een geWeddigen slag van een paard gekregen, dal hij kort daarop is overleden. De hitte. Te IIoeven is oen zoontje van den heer J. L., ten gevolge van zon nesteek, overlieden. Subsidie-bacil. Een winkelier te Schiedam heeft tot den gemeenteraad een verzoek om subsidie gerucht voor den verkoop van goedkoopo prentbriefkaarten. In zijn adres voert hij aan. dat hij sedert 10 jaren jaarlijks een oplage van 12 15 duizend gekleurde of ongekleurde stadsgezichten 'heeft uitgegeven en de grootste uitgever van sladgezidhten te Schiedam ds. Hij heeft nu nog tn voorraad-40.000 stad-sgraiohten cn wil er nog 25 30 dui zend nieuwe uitgeven, die ;en 1% cent per stuk verkoopen en dam hij aan weder- verkoopera 30 pet. korting toestaan. Voor deze prachtige aanbieding in hé. bejamg der gemeenschap verzoekt hij een subsidie van 100. Hij wil dian zelfs die prenten doen verschijnen, die het ccticgr mocht wiiisn aanwijzen. De Raad mag zeker' aiaet verzuimen co» van dit aanbod oiji propaganda le maken voo-r anooi-Schiedam gebruik le 'inai.cn, schrijft het „Vad." 't Is oen koopjel HET BESTUUR VAN DEN N.V.B. Bij enkele candidaatslcliing zijn herko zen als bestuurslid van den Nederland, sohen Voetbalbond', de heeren D. C. Spaan en P. Timmermans, terwijl in de.- plaals van den heer G. van Calcar Jr., die ais zoodanig bedankt had, verkozen werd do heer E. M. Wiersema. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN. Voor het a.s. seizoen zijn reeds de vol gende internationale wedstrijden vastge. steld: 13 November te Parijs tegen het Fransche elftal; 26 Maart te Antwerpen tegen België; 17 April te Amsterdam to. gen de Denen en begin Mei tegen België, eveneens in lret Amsterdamsohe Stadion. STADIONBAAN. De resultaten van Donderdag zijn: Wedstrijd voor nieuwelingen over 4 K.M., 9 deelnemers: 1. Derjcu; 2. E Schlehaum; 3. P. Hoogeveen; tijd 6 m. 29 1/6 sec. Internationale springwedstnyd, 3 ritten over 1200 meter tusschen Moeskops,' Pe3'rode en Bob Spears. 1e ril: 1. Moeskops; 2. Peyrode; 3. Bpk Spears. 2de rit: 1. Moeskops; 2. PevrodC; -fi. *-o!> Spears. 3de rit: 1. Moeskops; 2. Peyrode; 3. Spears. Wedstrijd achter groote motoren in 3 manches, elk 25 K.M., tusschen O. Lava lade (Naso); F. Bauer (Hesslich); J. Storm (Herkulcijns) en T. Vermeer (de Roos). le manche: 1. Bauer; 2. Lavalade; 3. Vermeer; 4. Storm. 2e manche: 1. Baucr; 2. Vermeer; 3, Storm; 4. Lavalade. 3e manche: 1. Bauer; 2. Vermeer; 3. J, Storm; 4. Lavaiade. Totaal uitslag: 1. Bauer; 2. Vermeer: 3 Storm; 4. Lavalade. Wedstrijd om den brassard: tusschen Willems (houder) en A. II. Mazairac over 1000 M. Gewonnen door Mazairac. Wedstrijd over 10 K.M. voor beroeps- rijders (16 deelnemers): 1. J. de Castro; 2. C. A. Bakker; 3. P. Aandewiel; 4. A. Vlemmix. Wedstrijd met voorgift lot 100 M. over 800 M. (2 ritten.) De 4 eerstaankomenden in elke rit komen in de finale. le rit: 1. H. Duim (60 M.)2. .1. de Castro (40 M.); 8. F. Wicrsma (60 M.); 4. H. Kankman (80 M.). 2e rit: 1. P. Ikelaar (50 M.); 2. W. v. Duyn (45 M.)3. P. Aandewiel (40 M.)4. J, Anspaclr (60 M.). tfoar den inhoud dojsr rubriek stslt li Redasti® zich cl at aansprakelijk. EEN DKINGENDE BEDE TOT OUDERS, DIE DIENSTPLICHTIGE ZONEN HEB BEN EN TOT ALLE KATHOLIEKEN VA-N' NEDERLAND, DIE EEN WARM HART HEBBEN VOOR NEERLAND'S KATHOLIEKE MILITAIREN. Weet gij, waar de legerplaats Harskamp ligt? Op ongeveer drie uur afstand vair c-e naaste R.-K. Kerk. Katholieke jongelingen uit alle oorden des lands hebben zc bezocht of zullen ze bezoeken. Terecht dus vinidit gij daar een stichting van Nieertand's kathoOdeke milddadigheid, een gebouw, waarin op Zon- en Feestda gen de II. Mis wordt gelezen; wolk ge bouw tevens diienst doet als militaire ver* eeniging, waar uwe zenen, na volbrachten diensttijd, behoed zijn voor vele gevaren en zich aangenaam en nuttig kunnen bezighouden. Mag ik nu dat gebouw laten vervallen zonder u, de stichters, daarvan kennis ie geven? De plicht van dankbaarheid eisoht, dat ik van u vraag een offertje, voor de buitengewone herstelling te kunnen la Ier» verrichten. Onder h-ooge goedkeuring van imijn kerkelijke Overheid, vraag ik u, zend men per omgaande een postwisseltjc, één gulden slechts van lederen ahonné cn - kan de volgende week mijn jongens zeg gen: Uw Mflitaire Vereeniging blijft toe staan, en bovenal anti den God, die zij° woonplaats onder de mensolven wil heb ben, zal ik een waardig verblijf kunnen aanbieder», Pastoor Ai GOWTHORPE. Rameveld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2