Luxe Automobielen 1 „ONS BLAD" (tor— BUITENLAND. MC. MEI, Autosariie, Alkmaar Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: tSS£?S?&"a FEUILLETON Onder V&Ssche Vlag m NO. 241 WOENSDAG 27 JULI 1521 14de JAARGANG NOQ RD-HOLLANDSCH E— Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar t I 2. .Voor buiten Alkmaarf 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs: Van 15 regels f 1.25; eikeregel meer f 0 25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor-1 uitbetaling per plaatsing t 0.60. Aan alle abonne s wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 4O0—f 200,—f 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,— Sabotage der tiïderwys- gelljksteüing. 't Behoeft niet langer verdoken le wor sen 'l is trouwens reeds duidplijk genoeg van het licht gekomen dat van zekere zijde, wa.ir men blijkbaar indertijd niet zoo g, heel con amore medewerkte tot de on- 'Jerwijs-gelijkstelling, hier en daar pogin gen aangewend worden om den nieuw-her- schapen toestand uit te buiten tot minder edele doeleinden, tot weerstreving als nog van de godsdienstige bijzondere school en in verderen zin (door misbruik van de door een ieder verkregen vrijheidi lot onmogelijkmaking van de op zichzelf zoo goede en eerlijke wet. De nieuwe wet heeft het mogelijk ge maakt, dat bestaande bijzondere scholen met tot op zekere hoogte terugwerkende kracht gelijke rechten gaan genieten als de openbare school steeds genoten heeft, en dat bijzondere scholen waar noodig en gewenscht opgericht worden, eveneens met gelijke rechten en gelijke ondersteuning als de openbare. De bedoeling van den wetgever is natuur lijk geweest (het woord „bevrediging" op onderwijsgebied zegt het trouwens zelf), een bestaand onrecht, een bestaande ver ongelijking, n.l. van het bijzonder onder wijs, weg te nemen; de bedoeling is ge weest, vergoeding te schenken voor de door particulieren aan het bijzonder on derwijs ten koste gelegde gelden en voor de toekomst het bijzonder onderwijs (dat, lezaam gevoegd, toch ook een algemeen volksonderwijs in het algemeen belang vormt) gelijkelijk van staatswege te doen bekostigen, zooals het steeds met de zoo zeer gekoesterde openbare school geschied de. Doch wat zien wij nu reeds hier en daar gebeuren? Wanneer een bijzondere school voor het eindelijk verkregen recht opkomt, of wan neer men van confessioneele zijde thans de gelegenheid wil benutten, van welke men eerlijkheidshalve eigenlijk reeds tailooze jaren vroeger gebruik had moeten kunnen maken, dan rijst er verzet in vrijzinnige kampen, in juist diè kringen dus, waar men voorheen zoo hoog liep met de openbare school. Er rijst verzet, men zint op middelen om den oonfessioneelen te beletten, van hun recht gebruik te maken en het middel is spoedig gevonden in dit dreigement: „Al* de confessioneeien van hun recht gebruik maken, dan gaan wij óók een bijzondere school, b.v. op neutrale of op vrijzinnigen grondslag stichten, dan ja gen wij de gemeenschap noodeloos op kos ten!" Ziedaar een schandelijke poging tot sabo tage der onderwijs-gelijkstelling. We behoeven er niet op te wijzen, hoe onedel zulke sabotage is, en hoezeer der gelijk dreigement de kenmerken draagt van tegenstreving alsnog der eigenlijke bijzondere school. Tegenstreving der confessioneele school, poging tot verhindering van praktische on- derwijsgelijksteiling, ziedaar het éénige doel. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat door een „rücksichlose" gebruikmaking van den nieuw geschapen toestand de praktische, eerlijke doorvoering van de wet in den geest des wetgevers ten zeerste geschaad, ja door de onnoemlijk hooge kosten zelfs onmogelijk gemaakt wordt. Hiertegen dient gewaakt, en ais „wa ken" alleen niet baat, zuilen er preventieve maatregelen genomen moeten worden. Inmiddels: ook de confessioneeien mo gen zicli wachten voor een overdreven ge bruik van de nieuwe vrijheid. Wij welen niet, of er hier of daar al reeds overdreven gebruik van de nieuwe vrijheid gemaakt is, doch gaarne waar schuwen wij bij voorbaat. Het gevaar is er. En, al zijn wij langen tijd verongelijkt, wij mogen door al te groote (overigens goed bedoelde) voortvarendheid de moge lijkheid van consequente, praktische door voering der schoone onderwijsgeiijkstel- ling niet in gevaar brengen. Zulks klemt natuurlijk te méér voor hen, die nooit verongelijkt, integendeel, steeds bevoorrecht geworden zijn, voor hen, die in de openbare school steeds hun al leen-heilzaam ideaal gezien hebben. De Geallieerden en Opper-Silezië. Frankrijk en Engeland. De diplomatieke redacteur van Havas meent te weten, naar uit Parijs wordt ge- .seind, dat lord Curzon in den loop van het Maandagmiddag met den ambassadeur de St. Aulaire gehouden gesprek in beginsel namens zijn regeering instemde met een samenroeping van den Oppersten Raad te gen 4 Aug. en een voorafgaand onderzoek van het O.-S. probleem door een deskundi gen-commissie, op voorwaarde, dat de premiers op den vastgestelden datum bij eenkomen ongeacht liet resultaat van het deskundigenonderzoek. Daarentegen zou lord Curzon het verzet tegen troepenzen ding hebben gehandhaafd, met de verzeke ring, dat zulk een maatregel het zoo juist herstelde evenwicht in O. S. zou verbreken en een anti-Duitse'h karakter zou hebben hetwelk een voor het Duitsche rijk ongun stige beslissing zou doen vermoeden. Bo vendien merkle lord Curzon op, dat Frank rijk de Regieiroepen tot zijn beschikking heeft cxm Duitschland tot roden te brengen indien dit mocht beproeven zich te ver zeilen tegen de naleving van het besluit der geall. Daar 'n besluit omtrent voorafgaande troepenzending door Frankrijk als onver mijdelijk wordt beschouwd, is dit punt het eenige, waarop Londen en Parijs het niet eens zijn. De Parijsohe correspondent van het „Hhld." meldt nader: Ten opzichte van een voorafgaande bij eenkomst van deskundigen schijnt de vre de tusschen Londen en Parijs geteekend. De Engeisclve regeeriug heeft geen bezwaar le gen voorbereiding door een commissie, nu de datum der conferentie er niet door ver schoven wordt. De Engelsche deskundigen zijn dan ook reeds benoemd en de com missie zal onmiddellijk gaan vergaderen. Maar op het punt van troepenzendingen blijft het meeningsverschil onveranderd be staan. Men lijkt op dit punt eenigszins in impasse geraakt, aangezien beide regeerin gen vast op hun stuk staan. Wel zou vol gens de berichten uit Londen Curzon tegen Stahmer gezegd hebben, dat Engeland niet zou toelaten, dat dit geringe verschil van meening door Duitschland wordt geëx ploiteerd, maar men merkt niet ten on rechte hier op, dat dit resultaat toch moei lijk vermeden kan worden, indien Engeland zich voortdurend tegen een Fransühe troe penzending blijft verzetten. Briand, die eenige dagen met vacantie is geweest, keert heden terug en men hoopt, dat dit een gunstigen invloed op de onderhandelingen hebben zal. Het is mogelijk, dat de uiting van Cur zon, dat Frankrijk toch altijd ter bescher ming van zijn troepen in Opper-Silezië, indien daar na de uitspraak van de confe rentie onlusten komen, het Ruhrgcbied be zeilen kan, misschien de kiem van een voor beide partijen bevredigende regeling in zich 'houdt, al lijkt het moeilijk voor de Fran- sche regeering thans af te zien van een troepenzending, die het zoolang als con ditio sine qua non geponeerd heeft. Sommige geruchten maken melding van een mogelijke reis van Lloyd George naar Parijs om nog voor de conferentie met Briantl te overleggen. Dit lijkt echter niet ■waarschijnlijk. Verklaard wordt nog, dat, indien Lioyd Georg? zelf ndel naar de con ferentie komen mooht, de Engelsche verte genwoordiger zoodanige volmacht zal heb ben, dat hij beslissingen kan nemen. Men. houdt hier vast aan het gemeen schappelijk advies van de liooge commis sie te Oppehi en verklaart, dat de latere mondelinge uitleggingen van Harold Stuart het feit niet te niet doen, dat hij mei de anderen officieel op versterking heeft aan gedrongen. Volgens 'het „Journal" zal de aanslaan de conferentie voor het eerst weer bijge woond worden door den vertegenwoordiger der Vereenigde Stalen, van wien men ver wacht, dat hij de kwestie van Opper-Siie- zië wegens het economisch kaTakter zal be schouwen als een vraagstuk, waarvan de oplossing ook Amerika interesseert, zoo dat hij niet slechts als toehoorder zal aan wezig zijn, maar ook aan de discussie en de besluiten zal deelnemen. Hit feit wordt door bet „Journal" natuurlijk met vreugde begroet." De „Tiimes" zegl, dat er Maandag een aanzienlijke verbetering in de Britsoh-Fran- sche betrekkingen ten opzichte der Opper- Silezische viel waar te nemen. De spanning is merkbaar verminderd. Er is nu alle waarschijnlijkheid, zoo niet zekerheid dat de moeilijkheden uit den weg zullen wor den geruimd. DE SPAANSCHE NEDERLAAG IN MAROKKO. De Spaansche couranten geven omstan- dige verhalen van den strijd 'bij Anoeai. Reeds eenige dagen vielen de Kabylen on der leiding van Abd-el-Krin telkens de Spaansche versterkingen tegenover het ge bied van de volksstam der Beni Oerria- quei aan, waaruit troepen zouden optrek ken om dat gebied te bezetten. Generaal Sylvesier ontving geheime mededeeJingen over de groote sierkie van den vijand, en begaf zich onmiddellijk naar de posities te Igueriben en Anoeai. Volgens de regeien der strategie concentreerden de inboorlin gen hun aanvallen op de meest vooruitge schoven positie, die van Igueriben. Deze werd' aan de Noord-, West- en Zuidkanten omsingeld, en de vijand legerde zich in sterke verschansingen en loopgraven. Daar de positie zeer gevaarlijk was, werd' gene raal Sylvester onmiddellijk gewaarschuwd. Deze begaf zich met een iniandsche troe penmacht naar de plaats des onheils, maar vond deze omsingeld döor een groote overmacht die hem dwong zich terug te trekken. Om te voorkomen dat hel garnizoen van Igueriben gevangen zou worden genomen, gaf de generaal bevel, deze positie op te geven en trok zich met de troepen op Anoeai terug. Daarbij viel de vijand he vig zijn linkerflank aan. Bij het aanbre ken van den ochtend van Donderdag, kwam de generaal te Anoeai aan met de troepen, die hij had weten bijeen te krij gen. De inboorlingen begonnen nu ook' deze plaats te omsingelen. In de vroegte deden zij een hefligen aanval; generaal Sylvester liet daarom alle vooruitgescho ven posities ontruimen. Anoea'l was dus geïsoleerd, maar er bevond zich geen en kele soldaat meer; alle troepen waren ver trokken in de richling van Dardris. Gene raal Sylvesier was met zijn slaf nog niet uit de stelling, toen de inboorlingen tot over het prikkeldraad kwamen. Onder een hagelbui van kogeis moesten de generaal en zijn officieren op goed geluk' terug schieten, Hoe het met hen afgeloopen is weet men niet. (Alle overige berichten zeggen dat zij gesneuveld zijn. Red.) De troepen trokken op Dardris terug, dat 40 K.M. venter gelegen is, en moesten 15 K.M. afleggen door een nauwe kloof, het geen zij ondanks het vijandelijk vuur, met groote dapperheid deden. Zij namen onder weg de tusschengelegen posten op en be reikten Dardris volgens de bevelen van generaal Sylvester. De toestand in leriand. De stand der onderhandelingen. De correspondent van de „Manchester Guardian" te Dublin weet le vertellen, diaft de voorstellen, "vvelke De Valera uit Ierland mee terug heeft gebracht, nog niet aan het Iersche volk zijn medege deeld'. Het meerendeell der ledien van het KaMmet zijn er van in kennis gesteld, dtoch hun beraadslaging heeft nog niet het stadium bereikt, waarop eien antwoord aan Lloyd George mogelijk is. De Valera iVBIJ NAAR HET DUITSCH) TWEEDE DEEL 50. Augusta werd vuurrood, „jatyel tante, zij rr eends dat ik de nieuwe bon ne was, en was zeel verbaasd, toen ik haar mededeelde, dat ik uw nicht ben," voegde zij er met een zenuwachtigen glimlach bij. Mevrouw Lehmann fronste de wenk brauwen. „Het komt mij voor dat gij uw toekomstige plaats hier in huis verkeerd hebt begrepen," hernam zij op spijtigen toon. „Toen ik u voor 't eerst een onderkomen hier bij ons aan bood, meende ik, dat gij verloofd waart, en daarom, dat het maar om eenige maanden, hoogstens een half jaar was te doen. Uw volgende brief toonde mij dat ik mij vergist had. ik moet u beken nen, dat ik op 't eerste oogenblik zeer genegen was, mijn woord terug te ne men later besloot ik, het er maar bij te laten. Natuurlijk kan ik u echter niet op onbepaalden tijd, vermoedelijk jaren lang, als gast behandelen gij moet u nuttig maken en trachten het brood te verdienen, dat gij eet. Ik hoop, dat gij dat zelf ook wel begrijpt." „Zeker tante, ik zal gaarne op iedere manier toonen, dat ik niet ondankbaar ben, maarmaar. „V/el, dan zijn we het over dat punt eens," viel mevrouw Lehmann haar in de rede. „De laatste bonne, die ik bij de kinderen had, was een lichtzinnig schepselik heb ze daarom weggezon den en besloten de kleinen onder uw toezicht te stellen." Augusta beet zich op de lippen en bleef stom. „Het zal nu wel het best zijn, dat ik nauwkeurig zeg, hoe gij den dag moet doorbrengen," ging mevrouw Lehmann bedaard voort. „Gij weet dan, waaraan gij u hebt te houden en er komt geen misverstand voor. Des morgens komt gij om half acht naar beneden om de kinderen te kleeden. Omdat hun slaap kamer tusschen de mijne en die mijner dochter Clementine ligt, zult gij wel zoo vriendelijk zijn alle noodeloos leven te vermijden. Dan neemt gij ze mede inete kinderkamer en ontbiit en speelt met hen, totdat gij bij mooi weer om tien of elf uur gaat wandelen. De klein tjes dineeren op de kinderkamer en het is het eenvoudigste, dat gij ook dan maar met hen eet. Tegen zeven uur brengt gij ze naar bed en het spreekt vanzelf, dat gij bij hen blijft, totdat zij slapen. Het overige van den avond kunt gij bij ons blijven, dat wil zeggen, wanneer wij geen visite hebben. Wij kunnen u niet aan onze kennissen voor stellen, omdat zulks te veel onnutte uitgaven voor uw toilet zou eischen." Augusta verloor hare zelfbeheer- sching. „Ik begrijp u volkomen," zei zij met bevende stem. „Het is jammer, dat de brieven, die ik van u kreeg, veel minder duidelijk waren Had ik kun nen vermoed»:!, dat ik hier in huis de plaats van een kindermeisje zou be- kleeden dan had ikZij zweeg stil. Wat zou haar in dat geval anders over gebleven zijn, dan het aanbod harer tante dankbaar aan te nemen „Geene scènes, als 't u belieft I" zeide nu mevrouw Lehmann op bitsen toon. „Als het u bij mij in huis niet bevalt staat het u vrij te gaan, waar heen gij verkiest I" Olga had haar werk laten vallen en verzekerde den correspondent dat hij zeer verlangend is de bevolking mede- deelifig te deen van een goeden voort gang in de omlerh an defli ngeudoch op het ngenMIk, en misschien gedurende eenogen tijd, is hij niet in staat mede le dieelen hoe die huidige positie is of wat het volgende stadium zal zijn. Sir James Graig heeft Belfast verlaten om een korte vacantie in Schotland le nemen. Dit wordt als een bewijs be schouwd dat men geen onmiddellijke ont wikkeling van zaken in Ulster verwacht. Moeilijkheden bij den wapensllstand. Langzamerhand beginnennaar mate de wapenstilstand langer dnurt, mooitifk- heden te rijzen bij het slipte nakomen er van. Zoo heeft de commandant der ver bindingsofficieren in hel Iersche republi- keinsche legir een orde uitgevaardigd-, waarin hij mededeelt allen verbindingsof ficier i in de gebieden, welke onder de kriigf-.vel staan, te hebben verordend1 niet langer mei de Britsche officieren samen le werken bij de handhaving van den wa penstilstand', zooimig dezen ze niei in bun functii-s van officieren van het I. R. A. erkennen. Inlusselhien beklaagt de waarnemend bumgeajeester van Cork, Barry M.-Egan, zich over het optreden der militaire au toriteiten in zijn gebied. De geest, waarin do wapenslilstand dioor de onder-gene raal Strickland's bevel staande troepen word: nagekomen, brengt de bevolking foit wanhoop. Gewapende patrouilles loo- pen dag en nacht door de straten van Cork; zij jagen de markten uiteen en bonden de postkantoren nog steeds geslo ten. De icvensimiddelenvoorziening laat al les le wcnschen over en de behandel' g der gevangenen is onvoldoende. MÏLLERAND AAN HET WOORD. De te Havre gevierd wordende Franscbe marineweek heeft een schillerend verloop. Maandag hield Millerand een wapen schouw over het Fransche eskader en de Engelsche en Amerikaansche oorlogssche pen, rtie bel feesl opluisteren. De revue eindigde mei een duikboolenaanval. Aan het fc slmaal, dat in het gebouw van de K. v. v. plaats vond, hield de Fransche preside it een rede, waarin hij er op wees, da! Frt akrijk den vrede wil. Dezen heeft bet - binnen verkregen; Frankrijk wi! hem ook naar buiten handhaven. Aan het liberale en vredelievende Frankrijk zal liet niet liggen, indien de vreeseiijke oorlog, welke hot land zooveel offers gekost heeft, niet de laatste der oorlogen zal zijn. Frankrijk heeft vertrouwen in de macht van het gezond verstand. Het zag het ge vaar te nabij om te durven risqueeren er het slachtoffer van te worden. Het recht en de rechtvaardigheid zijn de eenige meesters, veike Frankrijk erkent en het wil slechts sterk blijven om deze beide te doen eer biedigen. Na afloop van de vlootrevue heeft Mille rand een schrijven gericht aan den minis ter van marine 0111 dezen te complimentee ren met de houding en het gedrag der equipages. De wapenschouw, aldus de pre sident, heeft volkomen het vertrouwen ge wettigd, dat Frankrijk in zijn marine stelt. De aanwezigheid van Engelsche en Ameri kaansche oorlogsschepen, zoo zegt Mille rand dan verder, heeft hel feesl bijzondc- ren luister bijgezet. In vereenig.ing mei on ze geallieerden hebben onze handels- en oorlogsvloten ons de overwinning doen be halen door veiligheid der zeeverbindingen te handhaven. Frankrijk, dal ten zeerste op den vrede gesteld is, rekent op zijn oor- logsmarine, evenals op zijn leger om zijn veiligheid te waarborgen en zijn rechten te doen eerbiedigen. LORD NORTHCLIFFE. Lord Norlhcüffe, die naar men weet een reis door de Ver. Staten onderneemt, is te New-York aangekomen, waar hij door een groep van aanhangers geestdriftig is be groet. Natuurlijk werd hij geïnterviewd, doch hij verklaarde dat het hem tegenstond om in het buitenland Britsche binuenland- sche aangelegenheden te behandelen. Het geen niet wegnam, dat hij er op liet volgen dat in-diien Lloyd George en Lord Curzon voor de Washmgtonsche conferentie naar de Ver. Staten mochten komen, zij dit zou den doen niet als vertegenwoordigers van het Britsche volk, maar van een „wanke lende en gedescrediteerde regeering". Zij zouden in dezelfde positie verkeeren als president Wilson, toen hij in 1918 naar Europa kwam, gedescrediteerd door de ne derlagen tijdens tusschentijdsche verkiezin gen. Lord Northcliffe begeeft zich begin Aug. nsar Nieuw-Zeeland, om daar de proble men der Stille Zuidzee te bestudeeren, ter wijl de hoofdredacteur van de „Times", die met Lord Northcliffe is meegekomen, naar Washington gaat om de voorbereiding der conferentie voer zijn blad te beschrij ven. GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. EEN ZILVEREN BRUILOFT^ De Koning en de Koningin van Noor wegen hebben onder groote deelneming van hun vofik en de aan hen verwante vorstelijke huizen hun zilveren bruiloft ge vierd. I-n 1896 werd het huwelijk van Chris- Idaan Frederik, prins van Denemarken, met prinses Maud van Groot-Brittannië, zuster van Koning Eduard VII, in het Buckingpaleis te Londen gesloten. Negen jaar later, in 1905, bij de afscheiding van Zweden, besteeg Christiaan als Ilaakon VII den N-oorschen troon. Tal van geschenken werden het ko ninklijk echtpaar aangeboden, o.a. vijf Ja- pansche vazen van den Kon-ing en Konin gin van Engeland. Een galamaailijd van tweehonderd gas ten werd in Christiania gehouden, waar de Koning een dronk uilbrachl op zijn ge malin, en zeidc dat zc beiden met vreugde op de jaren van hun koningschap terugzien, KAMPEERENDE GROOTHEDEN. Drie bekende figuren uit het Ameri kaansche leven breng-en tezamen bun va cantie kampeerend in de bosschen bij Washington door. President Harding, Edison, de vermaarde uitvinder,-Ford, de auiomobieilenkoning. De drie vrienden sla pen in tenten, hakken hout en zoeken bra- tnen, Interviewen laten ze zich niet. EEN AANKLACHT. Van Cauwelaert, de leider der Vlaam- sche lvalhoüekcn, heeft een aanklacht in gediend tegen het dagblad „La Métropo- le" wegens lasler. Het blad had n.l. ge schreven dat Van Cauwelaert zieh met de zelfde socialisten, die hij vroeger bolsje wieken en siechje vaderlanders noemde, beeft verbonden om de partijen der orde te overliecrscben 11a zich door hen le heb ben laten verkiezen. Van Cauwelaert cischt 50.000 fres. schadeverg .'cdiug. SCHEEPSBRAND. Reuter meldt dat er een brand heefl gewoed op het s.s. „Mauralania", hetwelk voor vertrek naar New-York gereed ligt. Het blussc-hingswerk geschiedde onder groole moeilijkheden. Uiterlijk is de scha de gering, doch de eerste-klasse rookzaal en eelzaal, alsmede de boekerij werden ernslig door het vuur getroffen. REGEN. Zaterdag heefl het op verschillende plaatsen in Engeland hard geregend. Te Swansea en in Oosi-York'shire regende het vde uren achtereen;- ook in Noord- Wales en Lincoln viel veel water. Op en kele punten zooals in liet noorden van Leicestershire kreeg men zelfs van hel goede 1e veel zoodat de boeren al weer met bezorgdheid naar de grijze lucht kij ken. Behalve le Londen en omgeving, waar het nog fiinlc warm is, is de temperaluur overal gedaald. MISDAAD? Naar de „Neue Freie Presse" meldt, is hel bij het plaatsje Aussee in Stiermarken tot drie keer toe voorgekomen, dat 'n zo mergast geheel verdween. In alie drie ge vallen was 'n ongc-iuk' zeer onwaarschijn lijk; niet alleen is de geheele omtrek tel kens afgezocht zonder dat men liet lijk van den vermiste vond, maar buitendien waren bet telkens jonge mannen, die ove rigens maar een korte wandeling waren gaan maken. Men vermoedt, dat zij mis schien door een vrouwelijke lokvogel van den weg zijn-gelokt en daarna vermoord en begraven. Een onderzoek is gaande. Een groep kinderen uit Ziirich, die TE Huye. BILLIJK TARIEF. TELEFOON 572. een excursie maakten naar de bergen in de nabijheid van Luzern, wilden een ijs- grot bezoeken en staken daartoe een sneeuwgordel over. Deze was echter dooi een bergriviertje ondermijnd, zoodat plot seling de sneeuwlaag bezweek en kinderen en gidsen wegzonken. Drie kinderen wer den ialer dood teruggevonden. Op oen conferentie van de haven arbeiders der Noordzee- en Oostzee havens, welke in den loop dezer week te Hamburg zal worden gehouden, zal ovei de hoogte der toekomstige looneischen ei de opzegging der loontarievcn op 1 Aug lis tus een besluit genomen worden. De voor aflevering aan de Entente be stemde sloombooten „Sanla Theresa" van de Hamburg-Zuid Amerika Stoomvaart Maatschappij en „Elberfeld" van de Bremei Argo lijn, zijn in zee gegaan. Op de boierveiling te Bremen var 2?. Juli werd als hoogste prijs 2710 en al; lagasle prijs 2550 Mark betaald per 50 K.G. boter le kw. Het aanbod was geheel on voldoende voor de aanvraag. Te Stettin wordt oen nieuwe Stoom vaart Maatschappij, de Duitsche Orient Lijn A. G. opgericht met een kapitaal van O.mil- lioen Mark. Deze maatschappij zal een ge regeld verkeer tusschen Stettin en de Oost zeelanden cenerzijds en de Middellandsche Zee, inzonderheid de Oriënt, anderzijds, onderhouden. -De „Dusseldorfer Zediung" is door de Fransche bezeilingsoverlieden weder voor 3 maanden verboden. De in Goblenz en Essen gevoerde on derhandelingen, om de staking der Rijn schippers te doen eindigen, hebben tot resultaat gehad, dat de machinist en stokers den arbeid Woensdag weder wil- den -hei-vatten. Thans hebben echter ook de matrozen looneischen gestold, zoodat weder onderhandelingen noodig zijn. De hervatting der Rijnschecpvaart is derhalve opnieuw twijfelachtig geworden. De Keulsche boekdrukkers, zooaLs wij meldden, zijn in staking gegaan wegens looneischen. De door de staking getroffen couranten geven onder den titel Neukölner Blatt en Kölner Zeilung morgenbladen uit. De Rlieinisclie Zeilung en de Sozial Repu- blikanische Zeilung verschijnen, daar deze de eischen der drukkers hebben ingewil ligd. Van de Russische grens wordt gemeld: Volgens een bericht uit Warschau zou de Iloiigaarsclie, in Russisclien dienst overgegane communist, Bela Kun, bij een poging in Polen communistische propa ganda le organisecren, in hechtenis zijn ge nomen. In de Wiltkowilzer Eisenwerke zullen 1500 arbeiders worden ontslagen. Een ver der massa-onls'lag zal binnenkort volgen. Uit Slowakije worden weder loondalingen gemeld, in de textielindustrie met 30 pet. en in de houtindustrie met 20 pot. De „Vorwarts" verneemt, dat Maan dag te Eerlijn een kabinetszit.ing heeft plaats gehad, waarin o.m. behandeld is hot vraagstuk van don vrede met Ame rika en dat van Opper-Silezië. De Yongo Slawa meldt, dat zich onder de arbeiders van Yougo Slavio een roode garde gevormd heeft, ingericht volgens het voorbeeld van Moskou. De> prins-regent van Servië heeft in dan laatsten tijd veel dreigbrieven ontvan gen. Het staat vast, dat de leiders der beweging, do Y-S. afgevaardigden Ker- vaclie Moeser en Vic zijn in wier han den do geheele organisatie berust. Na huiszoekingen zijn 3 personen ge arresteerd. Een bericht nit Moskou deelt mo de, dat tengevolge van hevige onlusten de staat van beleg over Moskou is af- gokondigd. zag haar nicht met hoog opgetrokken wenkbrauwen aan. „0, ik ben zoo ongelukkig snikte Augusta. „O, moeder, moeder „Wees nu niet zoo kinderachtig I" riep de tante spijtig uit. „Mer. zou gelooven, dat ik u het grootste kwaad gedaan had.. Wel, hoe denkt gij er over Wilt gij weer vertrekken of u schikken naar mijn verlangen „Ik zal mij schikken," zeide Augusta na een inwendigen strijd, eindelijk zacht. Mevrouw Lehmann keek haar eenige oogenblikken onderzoekend aan. „Wel, wij zullen zien. Kunt gij Fransch spre ken vroeg zij kortaf. „Ja, tante." „Dat doet mij pleizier. Ik hoop dat uwe uitspraak goed is. Tot heden heeft Clementine zich iederen dag een uur met de kleinen bezig gehoudennu kunt gij dat onderwijs overnemen. Speelgoed vindt gij op de kinderkamer, en ik heb er een mand met waschgoed om te verstellen laten brengen. Gij kunt toch niet den heelen dag met de handen in den schoot zitten." Mevrouw Lehmann schelde, en spoe dig daarna verscheen een jong meisje, hetgeen met Mimi werd aangesproken, engdat, zooals Augusta lat;r vernam, het niet zeer benijdenswaardige ambt van kamenier bij de drie dames Leh mann bekleedde. „Wijs de juffrouw den weg naar de kinderkamer." Mèt een gevoel van bitterheid, van vertwijfeling haast, volgde Ang'-tta haar geleidster. Marsa en Casirr-:. dy;r net booze gezicht der nieuwr. bonne verschrikt, begonnen hardop te schreeuwen, toen Sophie midden in de beschrijving van Roodkapjes verbazing.over de geweldi ge tanden harer grootmoeder ophield, en zich gereed maakte om de kamer te verlaten. Al hare moeite om ze tot bedaren te krijgen was vergeefsch, totdat eindelijk hun geschreeuw zelfs tot de ooren van mevrouw doordrong, die natuurlijk de onhandigheid van haar nicht de schuid gaf van al dat le ven. Onder dusdanige, weinig gunstige voorteekenen aanvaardde Augusta haar nieuw ambt. Moeilijke dagen volgden. De kleintjes die met den scherpen blik, den kinderen in zulke dingen eigen, spoedig zagen dat de juffrouw, gelijk zij Augusta op uitdrukkelijk bevel hunner tante noem den, niet de minste ger.agenheid- voor hen had, sc.5 \en ei' een genoegen in te vinden hav.r te plagen. Moeilijke scènes, klachten van den kant der kin deren, onaangenaamheden van allerlei soort bleven niet uit. Hare nichten, Olga en Clementine bekreunden zich weinig om haar laatstgenoemde scheen wel eenige deel neming voor haar te gevoelen, maar door partijen, bals en andere genoegens geheel in beslag genomen, vond zij slechts zelden den tijd, haar een vrien delijk of opbeurend woord te zeggen. Iederen morgen begaf Augusta zich met een zwaar hart aan haar vermoei end dagwerk» iederen avond betrad zij met altijd toenemende hopeloosheid haar kaal zolderkamertje, om in een stroom van tranen lucht te geven of over-de beleedigingen, haar overdag aangedaan, na te denken, totdat ein delijk de uiterste vermoeienis haar oogen sloot (Wordt vervolgd.)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 1