Noord-Hollandsch Dagblad. TWEEDE BLAD f? &msf@F£ia§ffs©ii@ Heura KUNST EN KENNIS Donderdag 28 Juli 1921. demonstratie, ALKMAAR1' Een pakje inhoudende pillen, enz. een wagenmoer, 1 kaatsbal, 3 lo ten, 1 mantel. 1 huissleutel, 3 hor logies. 1 -dop Van leen collingsas, 1 bal, 1 pakje zeep, 2 rozenkransen, 1 pet, 1 hoindenhalsband, 1 rok- spel-d, 2 ringen, 2 pp-rtemonnaies met inhoud. 2 kinderscho-entjes, 1 wandelstok, 1 sigarenpijpje. 2 hon den. 1 bril. 1 voetbal, 1 parapluie, 1 slot van teen armband of hals snoer. I paar handschoenen, 1 blouse met corset, eenig geld, I ceintuur, 1 bankbiljet, 1 zakdoek, 1 armbandje en ,1 zadeldekie van een rijwiel. Innezonden stukken itfeO.J*»— Bergen, 24 Juli 1921. J5EK ZON D'ERXJN CtB Mijnheer do Redacteur. Met voldoening constateer ik', dat sij thans in uw onderschrift (af gescheiden van de daarin voorkomen- do humbug) het plaatsen van de roode vlag op het voor mij in aan bouw zijnde huis slechts veroordeelt, omdat 'het is: een demonstratie te genover het wettig gezag. De kracht termen „in boog© mate ongepast en brutaal" en „een daad au hoon tegenover andersdenkenden zijn vgr vallen en de wensc-h, dat de re geering op gevoelige wijze den roo den demonstrant eens kon laten blij ken, dat zij van dergelijke onge paste vertooningen niet gediend is, is in 't geheel niet meer naar voren gebracht. 'Het wordt- er dus in dat opzicht al wat heter op. Ondanks die door u naar voren gebrachte wenscli, durft gij thans beweren, dat het u niet duidelijk is, wat uw opvatting ten dezen met de oude Itoömsche inquisitie te maken heeft. Dit is wel \va,t heel brutaal. Want juist de inquisitie was het instituut, dat. de aanhangers \a.i door 'de Boomsche Kerk ongeoor loofd geachte wereldbeschouwingen opspoorde en deze ketters dan door de wereldlijke macht liet v-erbran den of op andere gevoeli g e w ij ze strafte. Zij, die eenigszins met onza Vaderlaadsche geschiedenis be kend zijn, weten, dat de door Ellips II ter onderdrukking van hot pro testantisme ook in ons land inge voerde inquisitie één van de oor zaken van den heldhaftjgen opstand van onze vaderen, waaronder geluk kig ook vele Roomse,h-Katkolieken die beter van den Ohristelijkén geest doordrongen waren, was. De wijze, waarop gij op het ge beurde "critiek uitoefende en vooral de door u geuite wensch gaf mij het recht te comstateeren, dat u het bewijs leverde dat de oude Roomsche inquisitie-geest nog niet dood is. In elke regeering zie ik nietsi an ders dan een instituut dat cle heer schappij der kapitalisten, de ware regeerders der wereld, heeft te be stendigen. Omdat de door liet ka pitalisme geschapen wereldwanorde het noodig heeft gemaakt, dat tér leniging van de woningnood, gebouwd kan worden met Rijkspremie, zie ik niet in dat, allen die met deze premie bouwen, zich regeering's-ge- z,ind hebben te betoenen. en hebban af te zien van den strijd voor een maatschappij, wcarin de socialise© ring door onderiing overleg is ge regeld. De premie wordt verstrekt uit de gelden, die de Ne-derlandsoh; belastingbetalers hebben op, te bren gen dus ook de socialistische Niet de regeerders betalen, die premie. Zij worden integendeel aelf betaald uit die opgebrachte gelden en beboeren, dus de dienaren te zijn van die belastingbetalers. Uw onderschrift doet haast ver onderstellen, dat het u onbekend is gebleven, dat er thans een wereld geschiedenis wordt geschreven. Het zou u anders: bekend zijn, dat niet alleen in het verleden, maar ook nog in het heden de Katholieken zich niet steeds hebben gebogen en bui gen voor het wettig gezag, ma,ar zoo noodig daartegen hun opstandigheid durfden en durven stellen. Tier sta ving van deze Bewering breng ik het Reuter-telegram uit Ronden, van 22 dezer onder de aandacht van uw lezers over de aankomst te Dublin van den leider der tegen het wettig gezag opstandige Room sche Ieren, .Valera, die in een toe spraak deze merkwaardige woorden sprak: „Wij hebben in de paar laatste jaren in Ierland een prach tige les geleerd en wel dat het land door daden en niet door woor den zijn vrijheid zal verwerven." Do opstandigheid der Ieren was pok togen het wettig gezag gericht. Gij mist dus het recht een socialist kwalijk tö nemen, een roode ylas" op zijn huis to plaatsen, zelfs, wan neer dit als een demonstratie tegen het wettig gezag was bedoeld. Uit uw onderschrift blijkt voorts dat u ten eenenmale onbekend aijt met de verschillende stroomingên onder de socialisten. Ware dit wel heb geval geweest, dan zpu het u bekend zijn, dat de vrijje socialisten, juist, omdat zij zijjn 'vóór een sa menleving, die berust op de vrije groepeering van de menseden, ook van de dictatuur .van Renin niet gediend zijn, Toch wensch ik7 er even op ïe wijzen, dat onder het bolsjewistisch regime in Rusland voor het eerst de vrijheid van den Roomsahen core dienst ia toegestaan. Onder het Ozarismo twas daarvan geen sprake. Evenmin als aan het Leger des Heils evroi toegestaan, j£n Rusland te ar- neiden, wat thans onder, het buisje- wisme .wel mogelijk is. Het verheugt mij, dat gij' consta teert, dat mijn schildering van het socialismo cr prachtig uitziet. Mij zijn do mensehen van mijn richting dio zooveel villa's bezitten en oor zaak zijn, dat wij zoover van die toekomstige samenleving verwijderd zijn, niet bekend. hl' Wol weet ik, dat in deze kapita listische maatschappij elke socialist stuit op het kapitalistische stelsel en dus niet consequent, als socialist kan loven. Daarom gaat onze strijd dan ook "tegen het kapitalistische stelsel. Uw bewering over die vele- villa's-bezittende-rnenschen van mijn richting zal echter wel weer op kletspraat berusten van de spraak makende gemeente. Uw opmerking over het motor rijden van sommige ménsehen van mijn richting is zóó laag bij' den grond, dat zij voor mij' bewijst, dat 'gij liet peil van uw lezers niet hoog taxeert. Wanneer men weet, dat er in Amerika reeds nu staten zijn, waar op cle 10 inwoners' er één een auto, bezit, dan moet het wei duidelijk zijn, dat in een socia listische maatschappij zeer zeker ieder, die het voor de uitoefening van zijn beroep noodig heeft, een motorrijwiel kan bezitten. Ik hoop', dat gij er ditmaal, 'ter- wille van uw lezers naar zult stre ven, mijn stuk' op waardige vvij'ze to beantwoorden en geef u den raad, om u te onthouden van op- merkingen over excentrieke uitdruk kingen, enz. Iemand, die zich aan een pleonasme schuldig maakt als gij, doet in de 9de alinea van uw antwoord, is verplicht, zich van der gelijke opmerkingen te onthouden en dient dit over te laten aan mensehen van meerdere taalkundige ontwikkeling, zcoals Charivarius, pn anderen. Met dank voor de plaatsing. j A. O. KLOMP (Het spijt ons, den geachten inzen der een illusie te moeten ontnemen; hij vergist zich, wanneer hij meent, dat wij zijn demonstratief roode daad thans niet méér zoo sterk veroordee- len als in den aanvang; al hebben wij in ons vorig onderschrift meer in 't bijzonder gewezen op het demonstra tieve tegen het wettig gezag (zeer te recht, want daarin is juist de reden tot ergernis en de hoon voor anders denkenden gelegen), wij nemen niets terug van wat wij in eersten ter mijn schreven, -wij blijven erbij, dat de daad „in hooge mate ongepast en brutaal" moet hèeten, wij blijven erbij, dat de Regeering den roode-vlag- demonstr'ant op gevoelige wijze (n.l. door intrekking der subsidie) moest kunnen toonen, dat zij van een derge lijke (haar vijandige) demonstratie niet gediend is. 't Is aldus onze eerlijke meening,- waaraan ingezonden stukken van een m'nheer Klomp, welke trouwens onze recleneering onweerlegd laten niets kunnen veranderen. Ook al slaagt hij erin, een „Katho liek" op te duikelen, die uit een bij zondere geaardheid of om een bepaal de reden meent, zich aan de zijde van een socialist te mogen en te kunnen scharen tégen het Roomsche blad. De heer Klomp weet dus precies, wat hij aan ons heeft en steeds hebben zal. De inzender tracht thans duidelijk te maken, waarom hij onze opvatting betreffende cle roode vlag-kwestie in verband brengt met de Inquisitie der middeleeuwen. Maar och arm! daardoor bewijst hij juist, dat wij gelijk hadden, toen wij in ons vorig onderschrift de veronder stelling uitspraken, dat inzender niet weet, wat de Inquisitie eigenlijk wel was. De inzender mag gelooven, dat wij uithoofde van genoegzame kerkhisto rische studie wél eenigszins op de hoogte zijn van het hoe en wat der vroeger-eeuwsehe Inquisitie, en dan zeggen wij: dat het met de hier be doelde Inquisitie in geen enkel op zicht ook maar iéts te maken heeft, wanneer wij het wenschelijk achten, dat de Regeering den rooden demon strant van hare afkeuring moest kun nen doen blijken. De zooveel gesmade Inquisitie be woog zich op zuiver godsdienstig ter rein onderzocht werd, of deze of gene de leer van Christus wei zuiver beleed terwijl het te Bergen geldt: de wenschelijkheid van een optreden tegen iemand, die op staatkundig, op politiek gebied misdoet door op onge paste wiize (n.l. door middel mede van Rijkssteun) te demonstreeren te gen het Rijk in zijn huidige meerder heidsconstellatie en met zijn huidige Regeering, tot zeer verklaarbare ergernis van velen, die nog een be hoorlijke dosis gevoel voor kieschheid en fatsoen bezitten. Wil de inzender van ons nu eens vernemen, wat de Inquisitie nu eigen lijk wel was? De Inquisitie was het onderzoek naar zuiverheid in de godsdienstleer, een onderzoek waartoe niemand der Kerk het recht ontzeggen zal. We inoctcn echter wél onderscheiden: d.e kerkelijke en dejmrgerlijke Inqui sitie; do burgerlijke Inquisitie in fepanje voornamelijk bekend als de Spaansche Inquisitie was mensche- ljjk, was politiek werk, welke met de eigenlijke Inquisitie der Kerk zóó wei nig uitstaande had, dat meerdere Pau sen aanhoudend hun stem verheven hebben tegen de daarbij ontstane mis bruiken. Het slechte der burgerlijke Inquisi tie zal de inzender (le Katholieke Kerk derhalve niet willen aanrekenen. De kerkelijke Inquisitie was een kerkelijke rechtbank, welke zich be lastte met het opsporen van ketters en dwaalleeraars om deze vervolgens als schuldig, te veroordeelen of als on schuldig vrij te spréken. Het kerkelijk karakter bleek uit de straffen: den schuldigen legde men kerkelijke straffen b.v. cle excom municatie op. Om nu te kunnen begrijpen, hoe het komt, dat dergelijke schuldigen ook vaak burgerlijke straffen ondergingen, dient men zich in te denken in den middeleeuwschen tijd, toen de staat waar alle burgers Roomsch waren innig en nauw met. de Kerk verbon den was en de Grondwet van vele Rij ken een dergelijke bestraffing voor schreef; en wél, omdat de over tuiging bestond, dat van den bloei der Kerk het welzijn van den Staat afhing dat elke aanslag op of opstand tegen de Kerk op het burgerlijk gezag te rugsloeg, dewijl de openlijke prediking van dwalingen 'de rust in'de maat schappij verstoorde. Ook moeten wij hierbij in het oog houden den bijzondoren aard der dwa lingen in cle middeleeuwen: zij immers waren even vijandig jegens deii Staat als jegens de Kerk; zij randden het geloof, en de zedelijkheid aan, zij pre dikten opstand tegen het wereldlijk gezag, verwoestten de kerken, ver volgden en doodden de Katholieken; men denke hierbij maaT eens aan Al- bigenzen, Waldenzers en Hussieten. Ten overvloede zij nog opgemerkt, dat de Kerk wanneer zij eenigen dwaalleeraar schuldig verklaarde nog steeds de goedertierenheid der wereldlijke macht inriep, en zich ove rigens tegen misbruiken steeds krach tig verzette. Maar och! wat redeneeren we! Verdient de heer Klomp, die door zijn schrijven blijk geeft van zóó gro ve onwetendheid, eigenlijk wel een zoo degelijke uiteenzetting? En zal hij cle waarheid wel willen inzien? Als we nagaan hoe de heer Klomp nu nog steeds maar doordraaft over de premiegelden, welke door alle belas tingbetalers (ook roode) worden opge bracht, dat cle Regeerders slechts de dienaren van de belastingbetalers zijn en dat hij daarom- gerust door middel van een roode vlag tegen het wettige gezag mag demonstreeren, dan hebben we niet veel hoop, dat hij de waarheid met onderscheid van zaken zal willen inzien. Er is nu eenmaal verschil van men taliteit, inzake fatsoen en gepastheid en geoorloofdheid; en cle een schijnt zwart te kunnen noemen, dat gene wat vrijwel alle menschen wit vinden. Die eene is dan in dit geval de heer Klomp, met aan zijn zijde m'nheer Dingemans, cle satelliet. Wat betreft Ierland: och! kom! alweer zoo'n malle, absoluut niet op gaande vergelijking; de heer Klomp moet weten, dat de Katholiekén slechts zóó lang gehouden zijn het bestaande gezag te handhaven, als dat gezag zich niet door machtsmisbruik tegen het algemeen en het godsdienstig be lang in onwaardig toont. Omtrent Ierland kunnen de meenin gen nu verschillen, doch in ieder geval zullen de socialisten in Neder land zich niet met cle in alle opzichten onderdrukte Katholieken van Ierland willen vergelijken. De heer Klomp mag ons gelooven: we zijn béter dan hij van Katholie ke op cle hoogte van socialistische aangelegenheden. Wij konden natuurlijk niet weten of hij een ras-echte vriend van Lenin is, wij gaven het Russische voorbeeld, omdat Rusland toch ook voor hem zeker wel gelden zal als een zekere consequentie van het socialisme. Inmiddels is de heer Klomp met Rus sische tostanden goed op de hoogte: hij weet zoowaar te vertellen, dat de Roomsche eeredienst daar „vrijheid" gekregen heeft. Hij moet er de „Alkm. Crt." van eenige weken geleden eens op naslaan, dan zal hij uit een stuk over gods dienst-onderdrukking in Rusland tot andere ervaringen komen! Zeker; de inzender heeft groot ge lijk: hij moet voorloopig (nu iedere so cialist nog stuit op het kapitalisme) alleen maar strijden tegen dit stel sel en maar niet beproeven consequent als socialist te leven! Hij heeft groot gelijk: zóó is 't veel gemakkelijker en prettiger, en, wie weet! als 't nog 'n beetje zoo duurt onder het kapitalistisch regiem, wie weet, of 't den heer Klomp niet zóó goed bevallen gaat, dat hij heelemaal vergeet, nog eenmaal consequent so cialist te moeten worden. Er zijn méérdere voorbeelden van zulke vergeetachtigheid bij „goeden gang van zaken." Dank voor de mededeeling dat we later allemaal een auto krijgen, och zeg! zouden wij alvast niet eenig voorschot op die ons toegedachte auto kunnen krijgen, al konden we er voorloopig maar een motorfiets van koopen! Neen, m'nheer Klomp, u heeft heusch geen "verstand van cle Nederlandsche taal, toe, beken het nu maar, als u een „pleonasme" noemt, datgene, wat stijlkundig gesproken en nagesnuf feld ieen „repetitie" zou moeten heeten, dan bewijst u uw gebrek aan kennis genoegzaam. Aan ons het genoegen en het recht, u op gevolgen van dat gebrek attent te maken, als we weer eens ..het ge noegen, mogen hebben"] ÜEMiL.1 - - T ..'ADAM IN BALLING SCHAP/' i yan Joost van den Vondel, 'door de spelers „Van Stad Lande"- JE BERGEN (N.-H.). Voor ten mooi-talrijk jen dank baar publiek, dat ondanks broeien de hitte ingespannen met volle aan dacht bleef zitten zien en luisteren, speelden de kranige luijden „Van Stad en Lande" .Woensdagmiddag in het uitgezoeht-natuurschco!- ne openluchttheater te Bergen Vondel's aller treurspelen treur-/ spel: „Adam in Ballingschap". 'tMpcht een jubileum heeten: in deze maanden toch is het tien jaar geleden, dat voor het eerst dit openluchttheater bespeeld w'é.d door Ropijaards met.... hetzelfde drama. Een blijde herinniering, als we bedenken, hoe Veel schoons ons sindsdien te Bergen geboden is/ Was het tien jaar geleden ve® Rooijaards een „durf, voor den dag te komen met dit treurspel, dat om vele topneelkundige en, andere redenen, vóór dien «F geen eeuwen was opgevoerd (éért voordracht van het werk door eeni ge dilettanten onder Jacob van Lehnep in het iaar 1852 mag niet meetellen), dank zii Rooijaard's toen ter tijde dóór gazetten „durf", dank zij het toen en later door hem met dit heerlijk werk geoogste; succes, konden de spelers „Van Stad en Lande" gisteren met eén gerust hart en ra vol vertrouwen met „Adam iin Ballingschap" op treden, bij Voorbaat al wel haast verzekerd van goed gevolg. Vooral nu zij reeds elders (in Oisterwijk) hun krachten hadden kunnen meten len -welvlerdiiendé lauweren hadden mogen oogsten. Vóór den aanvang werd mede- gedoeld, dat vlier der medewérkén- den niet gearriveerd waren; 't wa ren gelukkig maar de spelers van minder beduidende, grootendeels zwijgende rollen, zoodat de vier- tooming naar verzekerd werd er niet pinder lijden zou. Inderdaad hoeft het gezelschap zich kranig door het gemis van dit viertal héén geslagen, al moest het opgemerkt worden, dat de en kele clause van Michael (Jef Jans- sens) ongezegd bleef, en ,al kwa men nu en dan de schoone reien door het gemis niet tot haar recht. Ovler 't geheel genomen, mag dé .vertooning le-en artistiek succes heeten: over 'talgemeen wérdén cfe verzen zuiver, ja, schoon ge zegd, len trachtten de spelers dóór spel" aan. Vonders meesterdioht- werk de levendigheid te verléé- nen. welke Vonders drama be hoeft om niet vermoeiend mat en op. dén duur (laten we 'tmaar oneerbiedig zeggen) yjervelénd té worden. Anton Verlieijen toonde zich weerom de echte. Vondel-zeggér met z'n welluidende, zwaar-sonore stemAdoiph Dtaymard speelde den Adam met entrain, z'n stem- meklank nu !en dan wat forceerend Ellen Russe was een ware Eva. lieftallig len zacht, haar ziel' lie- Vend of droevig uitstortend in de melodieusie zegging, in hét so bere, teer-vnoiuwclijke gebaar. Asmode (Joh. Broedeles) jen Beiiias (Sarah Heijblom) „speel den" bii de zegging het krach tigst; leen enkele maal ietwat té krachtig, doch we geven 't gaarne toe moeilijk is het, de juiste maat te houden waar het stuk tot speelstuk gemaakt moet worden door spel, dat alweder omwille van de sfeer vaak streng- ingehouden dient te wezen. Dé rollen van Gabriel ten Uriël werden vertolkt door D, van Ollefen jr. s- de uitbeelding had gelukkiger, meer ingeleefd mogen zijn, als declamator voldeed hii zeer wel. idOiCh gevjolel len begrip schenen wel eens te kort te schietén. Slechts twee speelsters moésten de riei van wachtengekn vormen, twee speelsters, in declamatie én dictie-vermogen geheel verschil lend len zichzelf ook vaak ongelijk. Annie Brunei de Roehebrune Voldeed ons nog het best. De regisseur zal goed doen, wannefer hij de zware taak der reien-zogging Voortaan aan be hoorlijk-sterke krachten opdraagt. De reien zijn zoo schoon, als zeschoon gezegd en gedanst worden! L'. S. Keil.) INTIEME KUNSTAVOND EGMONDglOHE KUNSTKRING Op den eersten intiemen, kunst avond van Üon Egrnondsichen Kunst kring. a.s. Zaterdagavond 30 Juli in het Badho-tel „Welgelegen" te Egmp-nd aan Zee zal de beroemde Sopraan-zangeres, mevrouw Tredy Eaber-G roneman volksliederen met luitbegeleiding zingen, .verder zich zelf o-p dit eeuwenoude instrument begeleiden bij liederen van Robert Kjoithe, Dóns-Jade, Schmidt Kaijser en Eaber-Grq.ncman. Ook 'liederen met pianobegeleiding zal de zangeres ten geho.ore brengen en wel: Freudvoll eind leidvplL van. Beethoven, „Mond wacht" van Schuurman, „Gretclien van 28 Juli 1921. Opgave van MULDER QUAX, Kassiers. ^Ontvangen. per draadlooze telefoon,) Vorige koers ■vV -58 I3S1/! 347/F 937/8 153 134 lóal/o I371/i 404 =73 125 6S 4668/4 i8I8/4 5CI 44 75 49 49 165 Z&J, 219 S6H 65 3/4 117 "31/, 120-/4 14V tz'h 93 327X 3=7B 306 415 25V4 plm. 1.45 133 I36 I30 i6c 136 4-3 O 120 465 180 500 staatsleeningen 5 0/0 Nederland '19 2 BAN K-INSTELLINGEN. Kol. Bank Indische Bank Handel Mpij INDUSTR. OND. BINNENLAND. Insulinde Oliefabrieken INDUSTR. OND. BUITENLAND Steel comm CULTUUR MAATSCHAPPIJEN. Bodjong Compania Cultuur Vorstenlanden C Dito actions H. V. A. Tava Cultuur Poeiv/oredjo MIJNEN. Redjang PETROLEUM. Dordtsche Petroleum Gec. Holl. Olie. I Oude Kon. Petroleum Orion RUBBERS. Amsterd, Rubber Deli Bat. Rubber Koloniale Rubber Nederl. R^^r. Sèrbadjadi Intercontin. Rubber SCHEEPVAARTLIJ Holl. Amer. Lijn Holl. Stoomboot 1 Holl. Lloyd Kon. Boot Paket vaart Scheepvaart Unie SCHEEPVAART BUITENLAND, Marine comm, Marine pref.» TABAKKEN. Ëesoeki Deli Batavia Oude Deli» Medan Senembah AMERIKA. Southern Rails. Union Pacific bet. geen koers o onveranderd PROLONGATIE vorige koers 31/4 heden 3 WISSELKOERSEN Koers van beden te plm. 1.30 134 136 157 34Ü 95 I311/» 135 4:0 270 I20 4Ö3 ï8r 50 3 44 ICO 48 2191/s t 15 33 3 326 306 410-5 26l/g 69 117 in 261/s 154 plm. 2.- 160 135 400 o f;ï lS 458 :8o 499 8' plm. 2.15 162 400 "7K 438 574 plm, «.30 132 l60 134. 393 117 *79^ 497 4* Vorige koers Berlijn. 4.11 Parijs 25-"Vï Brussel24.50 Wcenen 0.38 Londen 11.62^ New-York 3.25 VREEMD BANKPAPIER Duitsch Bankpapier (rood) Oostenr. Bankpapier Kraüss) van Hendrik van Gort Do pianiste zal enkele aali van Beethoven, en -Chopin geven. 4-2' O.3O Vóórbeurs- koers Dato beden 4.084.11 25.22-25.25 34-47Ü24*52V? =•35^-0.37 11.66Hitj67>£ 3.26-3.2; 4.2 0 n.2 8 KONINKLIJK GOEDGEKEURD. Mét „Staatscourant" No|. 138 is Verzonden een afdruk van de Sta tuten. betreffende de „Alkmaarsche Vrijzinnige SchooNiereenigitig". ge vestigd te dezer plaatse. EEN JAAR VRI JSTELLING. Aan den dienstplichtige F. I. M. Schneiders, uit deze geme-enté, is Voor één jaar vrijstelling van niili- tiedienst vierleend. CADETTENSCHOOL'. Uitslag Van het toelatingsexa men naar de Koninklijke Militaire Academie. Gie.-laagd de cadetten: 'Genie h. t. 1. Wj. G. Jurling, J. van Mill. Wl F. L. Otten. Art. h. t. 1. J. Psarf, Li J A. Schoionenberg, A, de Bruine, I. Verburgh. Cav. h. t. 1. L. C. 'Cnopius. Inf. h. t. 1. G, Lantzendörffer, A. F. M. Van, iS/ou. - Gienie N. I. G. Maas. 1' Art. N. I. H. L. Hoorweg, A. B. C. Schoiondorp, J. Stuart, E. R. JViilder-ink. l 'Gay. N. I. O. D. Tuin'enburg van Resteren. Inf. N. I. K. F, 'Avink, J. Bree- mouer. B. L. de Goede, L. P1. E. Kloprogge, C. Noniniensen, R. H. Oldeman. .J. L. P-aardekooper, V. 0. Plas, C. Tierluifi, N. Touwen, 1. P. H. JV-illems Geeroms. GEVONDEN VOORWERPEN. Uitsluitend te bevragen aan het Bureau van P'iOiIitie alleen op werk dagen tussch-eu 9 en 1 uur (te vervoegen bij den Wachtcomman dant). STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 28 Juli. Hoofdprijzen. f400 13728 16631. f100 18251. i AANVULLING LEERA'ARSPERSO- NEEL CADETTENSCHOOL. Officieren, b'ij voorkeur luitenants, dii-e in aa-nmierkinig1 wens'cSh'en te ko men voor de v'ervullsing! van -eene, met ingang Van 15 September a.s., vrij komende le-eraarplaats aan de Cadet tenschool te Alkmaar, v-oor Hoo-g:- duiifeéh-e 'faal- en lederkunde, kunnen zidh' pier gewonen brief (vóór 11 Aug. a.s., rechtstreeks wenden fet het Ho oïf-d dif -r in ridding1. INGEKOMEN PERSONEN. - j D. O. G. Margadant, n.h„ Dir. arn' Spiiniirado" van Schubert. „Nacht -gang'" van Rich. Strauss. ,',Kurze Antwort" yan Ileinrich van Eijken] gemeente werken. Koorstraat 35, OU Höhersflug .(wporden yan Ehmst'Wageningan; A. .Schjnitz, r.lc. hulp-huishouding, Langestraat 15. Haarlem; P. J. de Haan, n.h., z.b., Langestraat 23. Helder; P. C. For- mijne, n.h., z.b., Geesterweg 11, Amsterdam; D. Hcrks-lon, n.h., z. b„ le Landdw.straat 36, Werken dam; J. M. Nieuwhof, r.k„ con ducteur Ned. Spoorw., Hulststraat 6, Amsterdam'; A. Eclman, d.g., kantoorbed., Snaarmanslaan 115, Amsterdam; J. H. Stoffer, geref.. -dienstbode, Spoorstraat 44, Ede P. J. Schweitzer, ie.1.. sigarenmaker, Laat 65, Amsterdam'; W. Bus, n.h., caféhouder. Houttii 36, Koedijk; W'. van Dijk, n.h., remmer Neder landsche Spoorw., Snaarmanslaan 89, Soest; J. Baas, n.h., kaasma- kersknocht, V. d. Woudestraat 7.- Abbekerk; H. M, Smit, r.k., z.b., Druivenlaan 45, Purmorend; H. Kramer, geen-e, koopman, Snaar manslaan 76. Velsen; H. Ui ter wijk n.h., remmer N>ed. Spoorw., E-ike- lc'nbergstraat 27, Wilden ank; W. E. Cefo-sse, r.k., winkeljuffr., Oude gracht 166, BioiemendaalPi. T. Poppens, geeine. Ingenieur water staat, Wester weg 35, Leeuwarden; E. Spuijt, n.h., z.b., DruivienLaauj 51. Amsterdam; C. J. Jansen, ge-e- ,n;e, z.b.. Koorstraat 9, Schoten; M. Sin'nige. r.k.. dienstbode, Fnidsen 115, UitgeestN. Groenland, r.k., horlogemaker, DruivCnl. 47, Bus- sum; H. Friess cheijn, r.k., dienst bode, Oudegracht 227, Bloemen- daal; W. J. N. V. d. Molen, n.h.,- machinist, Spoprstraat .81. Ned.- Indië - i MILITIE. DPBOEPING ONDERZOEI' 7 VERLOFGANGERS. Dc Burgemeester roept bij deze pp de verlofgangers van de militie te land T1IEODORUS VAN BENEDEN, lich ting 1919, bchoorende tot de 3e Comp. lie Bat. 8e Re-g. Infanterie. NIGOLAAS M-OOIJ, lichting 1918, bchoorende tot de le Comp. Wielrij ders JOHANNES ZACHEUS BIERMAN, lichting 1919, behoorende tolt de 2e Comp. Depöt-afd. Molordicnst. ELIAS DE GROOT, lichting 1919, -ijeho.orende lot de 3e Comp. lie Bat. tóe Reg. Infanterie; ABRAHAM JANSEN, lichting 1919, bchoorende tol de 3e Comp. Ie Bat. Rog. Genietroepen; GIJSBERTUS KLARENBEEIC, lich ting 1919, beho.orende tolt de 3e Comp. Ie Bat. 16e Reg. Infanterie; voorkomende in tiet verlofgangers- register dezer gemeente, om zich op Dinsdag 16 Au gust us. a. s., das vo.ormidda-gs om 9 uu le bevinden in de „Korenbeurs" aan het Lutlik Oudorp alhier, om aldaar door of van wege de nMilj lie-Com missaris te wor den onderzocht; geklee'd in uni form en voorzien van de tot hunne voorgeschreven uitrusting verder be ho.orende kleeding- en uitrustingstuk ken, va-n de waponen, liet ledergoed), de reglementen en dienstvoorschriften, hun uitgereikt, benevens zakboekje en verlofpas. De verlofgangers worden 'herinnerd aan de navolgende bepalingen, der Mili tie wet 1913, Art. 71. Van liet o'ogenblik, waarop aan -de manschappen hij of na hunne inlijving is bekend gemaakt, dat zij onder de militaire tucht zijn

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 5