DE KELLNERSSTAK1NG. Binnenlasidsch Hseuws, Gemengd Nieuws yfeterenmaoht tol een schietpartij tussch'en vier burgemeesters gehad, en zoo voor SSnlr KniAiV T\.n I* „.-1 \7 A /.-nl 1 ,1 11- 1.1 1 1 - D beide partijen. Veertien soldaten werden gewond. Vele soldaten werden in beden- kelijken toestand naar bet hospitaal ge bracht. °e Beiersehe rogeering zal aanzien lijke verbeteringen in het pas-verkeer aan brengen. In het bijzonder zal het belang van den handel in aanmerking worden genomen. Ook ten aanzien van het verblijf van buitenlanders in Beieren zuilen verbe teringen worden aangebracht. Tte vroegere Duitsche stoomboot „Nitofaris", 6150 bruto ton groot, is door de Kos-moslijm van de Entente terugge kocht. Bij de bolerveiling te Hamburg was van hen, dan geldt zeker voor den laatste van die reeks, dat men zijn bezit waar deerde en zijn heengaan betreurt. Men heeft in de 14 maanden van het be stuur van jhr. De Geer kunnen waardee- ren het bezit van een burgemeester, die, zich stellend boven de partijen, werkelijk leiding kon geven en wegwijzer vermocht te zijn. Zulk een man had Arnhem van noo- de om zich te ontworstelen aan kwellen den belastingdruk. Burgem. De Geer is ais burgemeester een figuur geweest om wie zich gaarne vertegenwoordigers van alie partijen schaarden om zijn inzichten te vol gen. Want zijn geestelijk overwicht in den raad werd gaarne erkend, omdat er van Woensdag de gemiddelde prijs voor boter hem u%iin8 datzelfde vertrouwenwekkend le kw. 2697, 10 Mankv oorl 1 centenaar. Sevo?'> dat een geneesheer vermag te bren- Woensdag zijn op vete plaatsen in ?e" in den familiekring, wanneer hij het Duitschland de landarbeiders in staking J"151*-' m< cl del weet aan te geven, dat naar gegaan. Zij hebben zeer aanzienlijke loon- Z1J" overtuiging genezing zal brengen, eischen gesteld, die de werkgevers ge- ernst van den financieelen toestand is weigerd hebben. door burgemeester De Geer in enkele De Seager Steamship Cy. te New- Srootere redevoeringen onbewimpeld aan- Vork heeft besloten, een gercgelden 8- 8e8even« maar bovendien heeft hij de lij- 1/1 Q Q rTCjmTvnr* tzno^illsilui! an ril NfiW" HC11 3<lH£jGCl lil ti Wtlsrlüll^s ll€t ^GIDCCIlteb'G" •daagsch-en vracii tdienst tusschen York en Helsangfors in fe stellen. Als t-iLSsollens tations zuilen Philadelphia, D ant ing en Reval worden aangedaan. De Georgische minister Gamischwilli deed aan een vertegenwoordiger van het Berliner Ta^eblal-t mededeelingen over den hongersnood in Gongie, die vreeselijk is. Er komen talrijke gevallen van cholera en 'vlektyphus voor, terwifl overal gehrek is ean geneesmiddelen. Door de Russische bezetting is ook bet handelsverkeer tus schen Duitschland en Georgie onderbra ken. Een deel van de soldaten van het garnizoen Weenen heeft Woensdagavond een demonstratie op touw gezet tegen de voorgenomen nieuw dienstvoorschriften voor het gebouw van het Ministerie voor Lederzaken, welke geruimen tijd duurde. Vandaar trokken zij naar het Ministerie van Oorlog en trachtten dit te bestormen. Eerst op den lalen avond werrl de rust hersteld. Van de Russische grens wordt ge meld: De Bolsjewistische Tel. Agenlur Hosta meldt uil Moskou, dat generaal Broeisseliow de leiding van de politieke en militaire aangelegenheden tusschen Indië is opgedragen en hij tegelijk tot verbin- dingsofficier tusschen Rusland en Kemal Pacha is benoemd. f EERSTE KAMER. Het voorstel-Kelelaar, tot bet betalen uit öe Staatskas van een vergoeding aan gepen- sioenneerden en op wachtgeld gestelde Rijksambtenaren is door de Eerste Kamer Verworpen met 16 tegen 14 stemmen. TABAKSWET. Bij K. B. van 21 Juli j.l. is bepaald, dat }Tt. 81 der Tabakswet met 4 Aug. in wer king treedt. NIJVERHEIDSRAAD. Naar wij vernemen, zal als opvolger van STir. J. C. A. Everwijn, de nieuwbenoemde gezant fe Washington, tot voorzitter van den Nijverheidsraad worden benoemd de pud-minister dr. F. E. Posthuma. (De Tijd.) BENOEMING POLITIE-COMMIS- SARISSEN. (Vragen van Kamerleden.) Vragen van den heer De Groot aan den "jairaster van Justitie: is de minister bereid mede te deelen of ïoor hem bij de benoeming van coinmis- jarissen van politie een bepaalde gedrags lijn wordt gevolgd en zoo ja, welke? Is de minister bereid mede te deelen of door hem bij de benoeming van commis sarissen van politie ook bepaalde minimum ei sell en worden gesteld en zoo ja, welke? LUIT.-GENERAAL BURGER. Naar wij vernemen is de luitenant-gene raal J. Burger, gouverneur der residentie, Commandant van het veldleger, bevorderd tot commandeur in de Orde van den Ne- ideriandschen Leeuw. Verder vernemen wij dat den luitenant- generaal Burger voornoemd met ingang Van 1 Augustus ejk. eervol ontslag uit den militairen dienst is verleend onder bijzon- deren «hink voor de uitnemende diensten ■door hem gedurende tal van jaren in ver schillende gewichtige betrekkingen aan tien lande bewezen. KULTUR UND SPORTWOCHE HAMBURG. Men schrijft ons uit Hamburg: Onder dezen naam zal van af 12 tot en toet 24 Augustas a.s. in Hamburg een reeks van internationale bijeenkomsten gelhonden worden, die als voorlooper zijn gedacht van de van af 1922 regelmaldg te Hamburg plaats vindende Overzee-Week. Deze grootsche onderneming beleekent een verderen en zeer gewlchligen stap op den weg van wederaankoppeling der haradeJs- betrekkingen tuschen Duitschland en het Juilenlanid, vooral met d'iens buren op bet vasteland van Europa en natuurlijk ook met de overzeesche landen. Dus ook voor Nederland zat deze Hamburgsohe Kuituur- en Sporlweek 1921 van bijzonder groot belang zijn, te meer omdat onder de ver schalende punten van het zorgvuldig voor bereide programma ook een Duitsch-Hol- landsche avond met zuiver HoHandsdhe uitvoering op litterair en kunslgebied en PERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 28 Juli. Aan de orde is het ontwerp-Bomans c.s. tot het nemen van maatregelen ter voor koming van de inlijving der voorloopig vrijgestelde dienstplichtigen der lichting 1921. De heer VERHEYEN, R.-K., stelt voor het ontwerp thans niet te behandelen daar er nu weer een minister van oorlog is, die mededeeling zal moeten doen van zijn plannen. De heer SLINGENBERG, V.-D., wijst er op. dat de reden van indiening van het initiatief-ontwerp was, dat met spoed moest worden uitgemaakt, dat de 10.000 man van -de tweede ploeg der lichting 1921 niet zui verder een meeting van eerste Holland- i len opkomen en dat die reden niet vervallen heer zich behoorde te bewegen om lol ver betering te geraken. In het positieve stak zijn groote kracht en daarom is het zoo jammer dat de ge meente slechts zoo korten tijd van zijn ken nis en bestuurstalent heeft mogen profitee red van hem mochten daden verwacht worden, welke Arnhem hadden vooruit ge bracht en nit het financieel moeras gehol pen. Van burgemeester tot minister. Voor een man als jhr. De Geer is de afstand niet groot, omdat hij rt 's bij zijn komst meer belieerschte dan het burgemeesterschap van een groote stad in de provincie. Voor hem was het slechts een gevolg geven aan de roepstem van het landsbelang. Voor Arn hem is hel een voorrecht geweest hem een jaar lang als burgemeester te mogen bezit ten. DE AFTREDENDE MINISTERS. De aftredende minister van financiën mr. De Vries, heeft afscheid genomen van de hoofdambtenaren van zijn depar tement en is gisterenavond op reis ge gaan. Do aftredende minister van oorlog, de heer Pop, heeft gisterenochtend zoowel van de hoofden der aideelingan van het departement van marine als van die van het departement van oorlog afscheid ge nomen. Het wetje-Bomans. De Eerste Kamer heeft gisteren met 1913 stemmen verworpen het voorstel- Verheijen, om hot wetsvoorstel-Bomans (niet-inlijving van de voorloopig vrijge stelde dienstplichtigen der lichting 1921) van de agenda af te voeren en daarna het wetsvoorstel aangenomen met 218 stommen. (gj Nijverheidsraad. Men deelt aan het „Hbld." mede dat dr. F. E. Posthuma bereid is gevonden, can mr. J. O. A. Evorwyn op te volgen als voorzitter van don Nijverheidsraad. Hij wil de nieuwe functie voorloopig alsnog voor niet langer dan een jaar aanvaarden, om in dat tijdsverloop te kunnen nagaan hoeveel werk er aan verhonden is. Zon zij al te veel van zijn tijd vergen, dan zou hg op den duur zich er niet aan kunnen wijden. Dê Koningin naar Noorwegen. Men meldt ons, dat de Koningin en de Prinses thans het voornemen hebben den 2»n Augustus met het stoomschip .jMeropo" naar de Noorweegsehe Fjor den te vertrekken. DE AMERIKAANSCHE GEZANT. De Amerikaanshe gezant te 'sGraven- hage, ue heer Phillips, is van zijn verlof in de Residentie teruggekeerd. UIT DEN MILITAIREN DIENST. De Staatscourant zal hedenavond be vatten een Koninklijk besluit, waarbij aan den Minister van Oorlog, met op dracht tevens van het beheer ad interim van het Departement van Marine, den Luitenant-Generaal W. F. Pop, chef van den Generalen Staf, op zijne aanvrage ter zake van langdurigon dienst, be houdens zijn recht op pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst is ver leend en voornoemden opperoffioier Ha- rer Majesteit's dank wordt betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten door hem aan den lande bewezen. Omtrent do gisteren uitgebroken staking in ihet bótel-café-restaurantbedrijf wordt het volgende gemeld: Te Rotterdam. De algemeene indruk van patroonszijde was gisteren, schrijft de N. R. Ot., dat het personeel het stakingsparool slecht op volgde. In het Maashotel, hotel de ü'Euroipe, hotel de Franoe, hotel Aik.rd, Weimar en Goomans is op een paar koks na het gelieele personeel in dienst geble ven. Het cafébedrijf wordt gaande ge houden, hoewel in sommige cafe's, onder meer in Calamd, een gedeelte van het per soneel is weggebleven. Gedurende de dagen dat de staking duurt zal er oen 'kleine spijskaart zijn en ook de diners zullen inr gekrompen worden. Tot dusverre is Hore- caf vast besloten, onverbiddelijk lederen eisoh af le wijzen. Van patroonszijde is men vain meening, dat de op straat demon- strcerende stakers in hoofdzaak losse 'krachten zijn. De keksvereeniging la Residencè'blijft neutraal. Hel bestuur van het stakende werkne- merspersoneel is van meening, dat de meerderheid van het keUnens-, koks-, buf fet- en huisknechtenpersoneel hot werk heeft nedcrgelegd in verschillende café's en restaurants. Reeds acht patroons hebben, zegt dit bestuur, onderhandeling aange vraagd. Het aantal stakers zou 60 procent bedragen. De staking bepaalt zich uitsluitend tot de groote zaken in het centrum van de stad. Stakende kellners deelen op straat bil jetten uit, waarin het publiek verzocht wordt, de inrichtingen, in den strijd be trokken, niet te bezoeken en zioh niet door onderkruipers te laten bedienen. Te Amsterdam. Uit de hoofdstad werd gemeld, dat bij oen rondgang d'oor de stad bleek, dat de hotels, altham-s voorloopig, niet door de staking getroffen worden. De vreemdelin gen, die Amsterdam bezoeken, vinden dus logies en voeding, want ook de koks wer ken door. Wat de café-restaurants aangaat, enkele, zooals Americain, Trianon en Parkzicht waren gesloten. De gordijnen waren voor de ramen geschoven en op het terras lagen de tafeltjes en stoeltjes onder het zeil en aan de ketting, alsof het nacht was. Ook op het Rembrand tplein waren verschillende zaken, zooaLs de Kroon, Het Gouden Hoofd en Schiller, gesloten, en helzel fde geldt voor De Poort van Kleef. Daarentegen waren in de binnenstad, be halve de kleinere cafés, ook verschallende groote inrichtingen geopend, vooral in de Kal verstra at. In Polen, Suisse, de Karse- •boom en Neuve om er eenige te noe men was bediening, zij het dan ook door een gedecimeerd personetei, en een weliswaar klein aantal bezoekers savou reerde er hun kleintje koffie, alsof er geen staking bestond. Zoo was het ook in café Modern op den Heihgenweg en in Kras. In laatstgenoemde inrichting hing een ge drukte mededeeling van de directie voor de ramen, dat in veibamd met de staking de menu's vereenvoudigd werden. Het café-restaurant was echter even goed open als het hotel. Toeh was de indruk, 'dat de staking van 'het café-restaurant-ipersoneel hier ter stelde vrijwel algemeen is en ook de ouden eu getrouwen omvat. Althans, verschei'd'cne van deze werden under -de posters, die voor de inrichtingen de wacht hielden op gemerkt. En een andere indruk ia, dat het •di Smaal hard tegen hard gaat, dat men zich wederzijds voorbereidt op een langen hit- teren strijd. ■Naar wij vernemen, vallen de station-res tauraties buiten de staking, Onider het hoofdje .Lunchtijd" schreef het „Hbl.": Het is, vandaag, voor den Amsterdam mer en speciaal wel voor den stadgenoot, die buiten woont of logeert, niet zoo bijster gemakkelijk geweest om zijn warmen of kouden lunch te gaan gebruiken in het ca fé, dat hem dagelijks als gast ziet verschij nen. De meeste heeren, die anders tusschen de beide kantoortijden of vóór het Beurs- uur gauw-gauw een établissement binnen- ioopen en. na de lange lijst van diverse kou de schotels en warme plats du jour te heb- aJdeelingsbeetuur van de palroonsvereeni- ging Horecaf. In die bijeenkomst heb ben de heeren J. H. van Oort, voorzit ter van de afd. Amsterdam en vice- voorzitter van het hoofdbestuur en W. Hermeen, secretaris zoowel van de af- deeling als van hot hoofdbestuur, een uiteenzetting gegeven van het standpunt dor patroons. De heer van Oort begon met de ver zekering, dat het den patroons mogelijk was, aan de eischen van het personeel toe te geven, hetgeen later door den secretaris werd toegelicht. Tevens deelde Lij mee, dat de patroons onmogelijk de bemiddeling van den burgemeester van Amsterdam konden aanvaarden, alleen al omdat het hier een landelijk conflict betrof. De heer Hermsen zei, dat alle groote hotels: het Amstel-hotel, het Doele-ho- tal, Pays Bas, Victoria, l'Europe, Ame ricain, Neuf, Suisse, Polen en Commer ce geopend zijn, Terwijl echter van den kant dor werklieden verzekerd wordt, dat het eigenlijke hotelbedrijf huiten de staking gelaten is, noteerden de patroons dit feit als een overwinning hunnerzijds. In enkele zaken slechts, aldus de heer Hermsen, heeft een heel klein gedeelte van het personeel gestaakt, enkele koks en kellners, maar dit ia niet de moeite waard. Wat de café's- betreft; de heer Hermsen gaf toe, dat het grootste ge deelte der kellners het werk heeft neer gelegd, maar hij voegde er aan toe, dat desondanks de meeste café's geopend zijn In kleinere zaken geschiedt de bedie ning door familie en kennissen van den patroonin de grootere door het oude re personeel, dat over het algemeen trouw is gebleven. Het is het streven van de afdeeling Amsterdam van Horecaf, om zooveel mo gelijk alle zaken open te houden. Dit zul vanavond in een advertentie in de bladen aan het publiek worden mede- Daarna hesprak en weersprak de heer Hermsen enkele uitlatingen van den voor zitter van den modernen hond, den heer yan Heusden. Deze heeft het voorge steld, alsof da bestaande malaise in het hotel-, café en restaurantbedrijf het ge volg is van het ontzettend prijsopdrij ven door de patroons. Hij verzekerde dat, ondanks de malaise, de financieele uitkomsten van het bedrijf nog zeer be vredigend blijven. De heer Hermsen wees er op, dat dit onmogelijk is. Het bedrijf moet het toeh van het groote aantal be zoekers hebben. Ook ontkende spr., dat de patroons zich aan prijsopdrijving zou den schuldig maken. De malaise heerseht trouwens over de geheele wereld. Overal wordt personeel ontslagen. Tevens wees spr. er op, dat, als de patroons hooge prijzen vragen, dit zijn oorzaak vindt in de hoogs prijzen, die zij zeiven voor de grondstoffen, speciaal die voor de keuken, moeten betalen. Men denkeb.v. aan do hooge vleeschprijzen. En daarbij zijn de hedrjjfsonkosten schrikbarend. Trouwer» als het hotelbedrijf zéé schit terend was, waarom zou dan de op richting van het Damhotel mislukt zijn en waarom zou dan de oprichting van hotel Atlanta zooveel moeilijkheden heb ben meegebracht? Wat betreft de loonen van het per soaeel, de heer Hermsen verzekerde, dat daarin de laatste jaren een groote ver betering is gekomen. De loonen zijn over het algemeen niet zoo slecht als de heer van Heusden wil doen gelooven. Later voegde men hieraan nog toe, dat b.v. een kok op het oogenblik f 350 per maand verdient. Over den eisch dat de fooien zullen worden afgeschaft, zei de heer Herm sen, dat in landen als Duitschland, Zwit serland en Italië, waar officieel inet ben geraadpleegd, vlug bestelleni en vlug J f^;enete]s0l gebreken is, toch nog b.o/ïioTii-1 wii Ko '1 r! on iionirioort ifflAT* sche en Duiisclie voelbalmanschappen mogen genoemd worden. Men verwacht m Hamburg een groo! getal van gasten uit Holland zoowel uit handels- ais ook uit sportkringen en bereidt bijzondere en eer- volle ontvangsten voor deze voor. Burgemeester De Geer. Men schrijft uit Arnhem aan het „Hbl.": De drie burgemeesters, die voor jhr. De Geer achtereenvolgens langer of korter aan tal jaren in het luiis van Marten van Ros- sum resideerden, zijn allen na hun afscheid van de Geldersche hoofdstad tot hooger ambt geroepen. E. C. Bon. Sweerts de Lan- das Wyborgh werd na eenige jaren burge meester van de residentie le zijn geweest commissaris der Koningin in Zuid-Holland, ijhr. mr. dr. A. Röell, zijn opvolger in Arn hem, werd met dit ambt in Noord-Holland bekleed 'na zijn Burgemeesterschap over de Hoofdstad en mr. A. J. A. A. Bon. van Heemstra is na een korte periode werk zaam te zijn geweest ais advocar.i-generaal bij het Arnhemsche gerechtshof, Gouver neur van de West geworden. Burgemeester jhr. De Geer wordt even een jaar na de aanvaarding van zijn bur gemeestersambt geroepen tot minister van financiën. Op Arnhem schijnt wel het lot te druk ken, burgemeesters te zien heengaan, die pien gaarne langer tijd had behouden. li- oneereer 22. jaar. tjids heeft Arnhem De heer IDENBURG, A.-R., steunt het voorslel-Verheyen. Dit voorstel wordt verworpen met 19 te gen 13 stemmen. Het ontwerp zelf wordt aangenomen met 23 tegen 8 stemmen. Voortgegaan wordt met de behandeling van het ontwerp tot toekenning van een voorschot voor de stoomvaartverbinding tusschen Nederland en Zuid-Afrika. De heer MENDELS, V.-D., betoogt, dat het contract zeer gevaarlijke bepalingen be vat. De heer CREMER, V.-L., wijst op 'net gewicht van de verbinding van ons land met Zuid-Afrika. Hij ontkent dat hier van protectie zou kunnen worden gesproken. De heeren VAN NIEROP en BLOMJOUS zijn tegen het verleenen van steun met het oog op den slechten toestand van de schat kist. MINISTER VAN IJSSELSTEIJN meent, dat steunverleening een uitbreiding van on ze handelsvloten en vergrooting van ons afzetgebied tengevolge zal hebben. De Minister wenscht niet de verantwoor delijkheid te dragen, aan Zuid-Afrika me de te deelen, dat de verwachtingen door het ontwerp gewekt niet zouden worden vervuld. Het ontwerp wordt aangenomen met 19 tegen 13 stemmen. De Kamer is daarna op reces gegaan. worden bediend, zij hadden vandaag voor oen groot deel voorzorgsmaatregelen getrof fen. Bakkers- en fijne vleescliwaren-winkels lunchrooms en melkinrichtingen voeren er best bij, naar wij op vele plaatsen van de belanghebbenden vernamen en naar ons bovendien bleek bij ons bezoek aan een groot aantal cafés 'm de drukste straten en op de groote pleinen in onze stad. Meestal waren de tafeltjes ongedekt, aten de bezoekers „voor 't vuistje weg" hun broodje met ham, hun halve biefstuk als men die kon bestellen, want in versoheiden restaurants was de warme keuken in ver band met de omstandigheden uitgescha keld. In andere restaurants bad men de keuze der gerechten tot slechts enkele schotels beperkt. „Vijf en twintig in normale omstandig heden, nn vijf," vertelde ons in telegram stijl een bezoeker, die zhi biefstuk met ge bakken aardappeltjes en doperwten veror berde. Om den schijn te redden, hadden enkele restaurateurs luk raak wat tafeltjes witge dekt, waaraan niemand zat en die in de vrijwel leege zaal een nogal zietigen indruk maakten. „Gaat u hier niet naar binnen, bemoei lijkt u onzen strijd niet," verzochten de posters, die voortdurend om en langs de draaideuren van grootere en kleinere cafés drentelden. Geen enkelen keer, voor zoover wij Kon den constateeren, hadden de posters succes, en eenige malen luidde de repliek: „Ik voel wel iets voor jullie beweging, maar mijn maag heeft óók nog wat te zeggen. Ik heb honger en haast, vriend." Hier waren 't alweer de kleine, w al-er- vlugge picolo's, die onder den drang der omstandigheden „reuze promotie" maakten, ginds hielpen de hotelkellners beneden in de zaal, maar meestal waren het toch in hoofdzaak de eigenaar van het bedrijf en zijn familieleden, die de gasten van het ge vraagde voorzagen, zoo goed en zoo kwaad als 't ging. Enkele café's waar in de morgenuren de bezoekers nog werden bediend, vertoon den omtrent het noenuur dichte deuren en neergelaten vensters. En ook zagen wij eenige inrichtingen, waar, op de ramen, in geweldige letters, als contrademonstratie stond gepubliceerd: Dit café blijft open, ondanks de stakingl Do pers was gisteren uitgencodigd tot bijwoning van een conferentie met het het geven van fooien voortduurt, ten gevolge van de door het personeel zelf aangenomen houding. Wie een fooi geeft, wordt beter bediend dan wie niets geeft. Trouwens, de patroons zijn niet in staat, aan het personeel te vergoeden wat dit door het verlies van de fooien zou moe ten ontberen. Dat kunnen de bedrijven, niet dragen. Wat betreft de loonen van het per soneel verwoea de heer Hermsen ons overigens naar een opgave, voorkomend in hert hondsorgaan De Hotelhouder van Sept. 1920, waaruit blijkt, dat die loo nen best gezien mogen worden. Hij stip ts bierbij aan, dat ten vorigen jare een loanovereenkomst gesloten was tusschen Horecaf en den personeelsbond, in af wezigheid van den bondsvoorzitter, den. hoer van Heusden. Deze heeft bij zijn terugkomst die overeenkomst eenvoudig geannuleerd, omdat hij haar niet voldoen de achtte. Volgens den heer Hermsen is de on dergrond van deze staking communis tisch. Vandaar dan ook dat, naar de voorzitter nogmaals verzekerde, de pa troons alle eischen van het personeel zullen afwijzen. Alle stakers zijn per aangeteekenden brief gesommeerd, zich binnen een bepaalden termijn bij hun patroons aan te melden. Doen zij dat niet, dan zuRen zij geaht worden te 'zijn ontslagen. Onder geen beding zullen de stakers dan in hun oude positie hersteld wordan. De patroons mogen in geen geval in dividueel met de stakers onderhandelen. Wie toh ondershands tot een scchikking met zijn personeel zou trachten te ge raken, stelt zich aan zware geldboeten bloot 1 I Als een staaltje hoe hoog de hedrijfs- onkosten kunnen stijgen, deelde men voorts nog mee, dat een strijkje van violist, violoncellist en pianist, zooals te genwoordig in tal van oafé's wordt aan getroffen, aan de patroons kost f20 d f 80.000 per jaar, aan auteursrecht, be lasting en salarissen, en soms nog meer. Te 's-Gh-avenhage. Zooals afgesproken was hebben de sta kers. voor zoover, zij, niet moesten „por ten" vanochtend tusschen half no^n rui tien uur een rondgang door de stad gedaan. Daarbij bleek, dat er ean be trekkelijk groot aantal personen uit ver schillende categorieën van het personeel bij de staking betrokken is. Het totale aantal personen, dat in Den Haag in liet bedrijf werkzaam is wordt op 1500 ge schat, waarvan er op do gisterennacht gehouden vergadering volgens de mede- deelingen van het bestuur dor moderne werknemersorganisaties op zijn minst 1000 tegenwoordig waren. Op deze 1000 meent men in 't alge meen wel te kunnen rekenen. Het brandpunt van de staking is op t oogenblik „Centraal", welks directeur, de beer Sassen, voorzitter is van de werkgeversorganisatie te „Horecaf". In Central is de staking vrijwel algemeen, tenminste onder het bedienend perso neel Van hot. keukenpersoneel, dat voor 't meerendeel in de koksvereeniging „La Résidenee" is georganiseerd, is echter de meerderheid opgekomen. Do bediening werd zooveel mogelijk door do ober- kellnora en enkele hulpkrachten Ver richt. Behalve „Central" zijn in de staking betrokken: Hotel van Taben, Americain, Noord-Brabant,'het Zuid-Hollandsch Kof fiehuis, Hollandais, het Gouden Hoofd, Riche, Victoria, do Kroon, de Nieuwe Doelen, de Pooi en de Hertenkamp. In al deze zaken zijn stakers. Het is ech ter nog niet te zeggen hoeveel. Do be diening wordt zooveel mogelijk met hulp krachten gedaan. Twee werkgevers hebben inmiddels de eischen van het personeel ingewilligd, ml. de Poort van Kleef en de Lunchroom De Twee Steden in de Vlamingstraat, kleinere zaken. Met twee andere zaken wordt nog onderhandeld. Lu de Hotels Pauloz, Bellevue en des Indes wordt niet gestaakt. Men hoopt echter ook daarheen do beweging te kunnen overplanten. In bet Hotel do Oude Doelen was er, naar ons word meegedeeld, slechte 1 staker. De werk nemersorganisatie deelde ons mede, dat men in twijfelachtigs gevallen het per soneel geadviseerd heeft om het werk te blijven, in afwachting van ver dere maatregelen. Op Scheveniugen gaat het bedrijf on gestoord door. Het is waarschijnlijk, dat ook daar Vrijdag af Zaterdag de sla king zal worden geprolameeri SCHRIFTELIJKE SOCIALE CURSUS SEN IN ECONOMIE EN SOCIOLOGIE. Verschenen is een uitvoerige circulaire omtrent <k beide bekende groote cursus sen van bet Centraal Bureau voor de K. S. A„ Oude Singel 78, Ledden, waarin woixlt aangekondigd dat zoowél dé schrif- tedij-ke Cursus in Sociale Economie (volks of Staathuishoudkunde) als ook die in So ciologie (Staat- en Maatsohappij-leer) we der aanvangt half September a.3. Aanmel ding lot deelname moet geschieden voor x September. Elk dezer cursussen duurt één jaar en op het einde kan men. door met goed ge volg een mondeling examen af te leggen, het diploma verwerven. In tegenstelling met de twee afgeloopan cursussen, waar van de deelname moest worden beperkt, is het Centraal Bureau thans in staat een onbeperkt aantal cursisten aan te nemen. Als eerste doel van de beide cursussen, wélke elkander op een gelukkige wijze aanvullen, wordt genoemd: den deelne mers een algemeen, geordende kennis bij te brengen van de beginselen der volks huishoudkunde en der maatschappijleer. Met de -deelnemers aan den cursus in Sociale Economie worden behandeld: Inleiding tot de studie der volkshuis houdkunde. De voortbrenging (natuur, kapitaal en arbeid; arbeddsverdeeling; Taylorsysfeem; de onderneming;- het arbeidscontract; de collectieve arbeidsovereenkomst; toonstel sels; de ontwikkeling der voorbrenging; groot- en kleinbedrijf; bevolkingsvraag stuk; leer van Malftras). Hei ruilverkeer (waarde; prijs; index cijfers; geld; crexliet). De verdeeling (arbeidsloon; onderne- mersloon; ondernemerswinstgrondrente; kapitaalrente; gebruik van het inkomen). De regeling van de voortbrenging en de verdeeling (monopolie en concurrentie; economische vereemigingenbedrijfsr-aden- stelsei; staasb-emoeiing; handelspolitiek; Sociale Wetgeving; economische crisis). Statistiek. Geschiedenis der Staathuishoudkunde.' (Mercantilisme, Physdocratisme; Klassie ke school; historische school; kathederso cialisme; staassoci-talisme; solidarisme so cialisme;). In den Sociologisch en cursus komen uit voerig ter sprake: Liberalisme (godsdienstig, staatkundig en economisch) Socialisme (geschiedenis; historisch materialisme; economische theorieën; so cialisatie) anarchisme, communisme; Staatssocialisme; Akkersoc-ialisme. Solidarisme (opvattingen over lvet we zen van den Staat; de Kerk en die socia le kwestie; de -individuen en sociale kwes tie; bedrij IsraelenstelselSociale Wetge ving). Het arbeidersvraagstuk, landbouwvraag stuk, Midd-enstandsvraagsluk en vrou wenvraagstuk (absolute gelijkstelling der vrouw en de sociale kwestie; de opvoe ding der vrouw.) De leep., van den privaateigen-dom. Men vrage aan het Centraal Buieau toe zending der circulaire- REGELING HAYENRESERVE. Ook do afdeeling Amsterdam, van den Oentraien Bond van Transporterbeidera heeft de voorstellen van den Loonraad betreffende de reorganisatie van de ha venreserve met zeer groote meerderheid tiaho kringel in Potsdam hef gerucM loopt, dat de kroonprins don 19en Juni jJL der Nedorlandsohe regeering vergun ning beeft gevraagd Wieringem te ver laten am zich ia Zuid-Amerika te ves tigen. DE DROOGTE EN HAAR GEVOLGEN. Men meldt uit De Streek aan het „Hbld.": De droogte, die nog maar steeds aan houdt, dreigt ook voor onze land- ea tuinbouwende Streek noodlottig te zul len worden. De aardappelcampagne, dia nn zoo goed als geëindigd is, heeft aan getoond, dat do oogst middelmatig wa^ hetgeen echter vooral in de Juni-dagen vergoed werd door de hooge prijzen. Deze zijn echter in Juli heel wat te- ruggeloopen, zoodat het te bezien staatj af do meeste boeren bun bedrijfskos ten er wel uit zullen halen. De kwali teit van alle soorten vroege aardappe len, allo variëteiten van da muissoort, was best. Het tweede gewas echter, dat de eigen lijke vc-rdiensto van den tuinder moet uitmaken, aangezien de aardappelenop brengst hoofdzakelijk moet dienen om de bedrij fsonkosten te dekken, zal dit jaar weinig beteekenon. Daarvoor komt vooreerst in aanmerking de late blo m- kool, die op het vrijgekomen aardap pelland wordt uitgepoot, doch de jonge plantj'es verdrogen thans, omdat tot diep in den grond geen vocht aanwezig is. Dan volgen slaboonen en snijboanjsn, waarvan vele niettegenstaande besproei ing bij bot uitzaaien niet eens opkomen! en andere, die wel daarin slaagden, thans staan te verschrompelen en vaa armoede beginnen te bloeien. Dit laatste was ook het geval met d« zomerbloemkool, die in de struiken kwam, vóórdat deze hun wasdom be reikt hadden en dus als te klein of to los voor 'n appel en 'n ei verkochü moeten worden. De sluitkoolen met welker uitpoting men zoo lang mogelijk wachtte in da hoop op een voldoend bespraaden bo dem, staan thans ook te verdrogen. Ner gens zit voldoende groei in; wat niet geheel afsterft, blijft toch nu al wa ken lang op dezelfde hoogte. De erwten, met welker darsbhing men thans is begonnen, zijn beat en over vloedig; met de boonen is het veel minder. De boomvruchten vallen niet tegen. Vroeger dan anders is hun aanvoer aan onze markten begonnen en ze komen nn vrij overvloedig. Goede prijzen wore den heateed, doordat de voorj aarsverston hier niet zooveel kwaad gedaan heb ben ate elders. Het moest zit do boer mot de droogt* verlegen. Het vee vindt op de weid* geen voedsel en geen drinken meer, zoodat het bijvoederen met hooi, aard- appelkriel, veekoek enz. bij menigeen! al moet toegepast worden. In do be hoefte aan voedsel kan echter nog wor den voorzien; in die aan drinken ech ter niet. Het eenige water, dat men! in onze polders, die onmiddellijk op dn Zuiderzee uitslaan en dus geen boezem' hebben, kan inlaten, is zout of liever brak. De dieren, die daarvan drinken, krijgen natuurlijk nog meer dorst, dien ze opnieuw willen Iessohen, en worden ten slotte ziek. i Alles wacht en smacht dus naar dea regen; meermalen staat de lucht naar. onweder, doch telkens vaagt do Noord oostenwind da wolken weg en straalt da zon weder aan den hemel als van koper. De snij- en stokboonen in Friesland hebben hot lang tegen de droogta volgehouden, maar beginnen het nu ook af te leggen. De bladeren worden geel en vallen af. Daarbij' komt nog dat deze vrucht ook veel van den harden wind op Zaterdag j.l. geleden heeft. De oogst zal ver beneden het gemiddelde wor den. i De waterstand op de Friesche na ren is zoo laag, dat sfcoombooten en ge laden schepen gedurig aan den 'grond zitten. Rijnaken met storsfeq- uit Duitschland voor de Zuiderzeewerken ta Stavoren, kunen die stad niet meer bereiken, waarom die werken stilliggen. Tengevolge van de droogte zijn da landbouwers in do omstreken van Delft en in het Westland genoodzaakt hun vea, bij te roeren. De olieslagerijen, die ge woonlijk den geheelen zomer stil staan, werken nu dag en nacht om koeken te slaan. Aan de Ned. Gist- en Spi ritusfabriek, staan de spoehngwagens m de rijer is een vraag naar spoeling als nooit te voren. ONDER EEN GROND-INSTORTING. BEDOLVEN. Een 40-jarige grondwerker te Maas tricht is nabij de nieuwe gasfabriek onder een grondinstorting bedolven. Hoe wel zijn medearbeiders hem na eenige minuten woer te voorschijn haalden over leed hij aan de bekomen inwendige kneu zingen. 437' STAATSLOTERIJ. Eebstïs Klasse. Vierde Lijst. Trekking van 28 Juli, f 400, No. 13728, 16631. Zooals men weet, komt deze reorga- 'f 101), No. 18251, nisatie in hoofdzaak neer op een bijster- i'K tc i'.N VAN -0. ting van de werknemers van het bo- 79 6183 2222 11S11 13207 14793 18283 |0$ drag, dat boven do stortmgen door werk- 849 6307 9364 11|7 gevers, Rijk en Gemeente noodig is, om 12g6 6&il 8826 12300 13446 15520 19497 213 de haven in arbeids-reserve in stand 1334 6864 10448 12405 13573 1601$ 19C00 214 te houden. 1909 7131 10689 12487 13607 16263 18625 21« Ook de Ghristeliiko TransDoriarbeiders 2480 7655 11163 12514 13704 16408 2012o 2M Uok de Uhii.-teUjko i ransportai Deiaers g2;jg lS_555 1374Q 202g4 213 hebben do reorganisatie-voorstellen aan- ;föl2 825g 11818 12858 13926 16es5 2t3537 21» vaard. 6123 8336 11369 13018 13846 17758 20704 220 DE DUITSCHE KROONPRINS. 5173 8473 11400 13186 14186 18051 20889 22« Volgens een B. T. A.-telegram uit Tor 6003 004? 11606 13184 14493,18227 20907 f rijs (heeft de „Petit Parisian" uit Ber lijn bericht ontvaneren, dat in monarchis-. 6158

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2