Provinoiaa! Mrnrn Uit de Pers Rechtszaken KERKUS1EN "'.f—wmaagjusim HEILOO, HEIL00. Gemeenteraad. Don derdagmiddag 2 uiu- kwam. de it a in vo tali ge zitting bijeen. Na opening volgde lezing der no tulen. De heer Opdam merkte op, dat hij onder het aan!al kilometers dat gebroeid werd ook tot Alkmaar be doeld had, hij vroeg in verband hiermede, er ook tot de grens van A kmaar gesproeid werd en of men reeds met die gemeente over het verdoelen der sproeiing gespro ken had. De Voorzitter deelde mede, dat men in den beginne tot Alkmaar was ge gaan. doch deze sproeide daar bijna dagelijks. Onderhandeling wie en op welke dagen daar werd gesproeid was niet besproken. De beeren Opdam en Mulder bleven noodig vinden, dat men lol onze grens ging. De Voorzitter deed toezegging. Daarop weiden de iiolulen goedge keurd. ingekomen stukkeu. Van üed. Staten goedkeuring kas- geldlecning 13D.UOO, id. 2e suppl. lct- ning, at- en overseinijvuig en later leeniug van f 16ÜU voor aankoop sproei wagen. Voor kennisgeving aan genomen. Proces-verbaal kasopname gemeente ontvanger. lil lias was 551.92. In oide bevonden. Ged. Staten hebben na reclames tegen den H. O. de aanslagen van Dimmen en Godvliel op resp. f 1600 en i' 1000 teruggebracht. Daarop deelt de Voorzitter mede, dat er voor hel bedienen der sproei wagen een 6-Ui aanbiedingen waren ingekomen. Gegund was aan Joh. Hoo- gebooni, zijnde de laagsle inschrijver voor £0.56 per wagen. Omtrent de ed- lossiug van rieze wagen wcnschcn Ged. SLaleu een ander regeling. De aflossing moet in 10 jaar geschieden. Conform besloten. Ken request van D. de Ridder na mens deu Chris le lij ken bond van Ge- nieentepersoueel om herziening van de jaarwedde van Tax en Modder. Beroe pen wordt op hun reeds op 1-1 Febr. gedane vraag; o.ok om premie vrij pen sioen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. weiischen te wachten wat de Staats commissie in deze adviseert. Deze com missie, die reeds verleden jaar met baar arneid gereed zou komen, zal nu waar schijnlijk spoedig gereed zijn en daar deze toch alle salarissen zoonoodig her ziet, wil men daarop wachten. Wat het premievrij peusioen aangaat, deelt spr. mede, dat verleden jaar de pensi- cen-sLorLiug terug is gegeven. Wanneer dit gebeurde voor hen zou dit voor alleu moeten gebeuren. Hij wensebi ook daarop afwachtend te adviseeren. Conform besloten. Daarop kwam een verzoek van het bestuur van de Land- en Tuinbouw tentoonstelling om beschikbaarstelling van een medaille of geldelijke bijdrage voor het te houden concours-hippique op 21 Augustus a.s. De Voorzittler stelt voor, evenals verleden jaar, 2 verguld zilv. medail les beschikbaar te stelen. De heer Mulder ziet in deze ten- ttconstelling een groot gemeentebelang. Gezien de toezegging van goede deel nemers zou hij gaarne zien, dat de gemeente eeu gouden medaille beschik baar stelde. Hij wijst op Haarlemmer meer, w.at die gemeente doet en wij hebben hier hetzeUde belang. Na eenigc besprekingen goedgekeurd. Daarop kwam een schrijven van K. Klij, wonende Achterfenise, in behan deling. Deze verzocht om bijdrage in de reiskosten van zijn twee school gaande kinderen. Hij beroept zich er op, dat de Onderwijswet hem toestaat om die bijdrage te erlangen. De Voorzit! ter zegt, dal art. 13 der Onderwijswet werkelijk daarin voorziet, dat men onderwijs naar eigen geestes richting kan volgen als de plaats zijner inwoning daarin niet voorziet en daarin vergoeding van reiskosten krijgt, mits de afstand 4 kilometer is. De Voorzitter meent, dat de gemak zucht wat al le ver gaat. Op zijn jon- gensleeflijd liep men ook en nu een bijdrage der gemeente te vragen, leek spr. niet,, temeer daar de afstand 3S73 pieler is, dus binnen de 4 K.M. De Raad vereenigde zich met deze zienswijze en werd afwijzend beschikt. Daarop kwam een verzoek van het Prov. Drankweer-Goniilé N.-Holland, om drooglegging der kermis in behan deling. De Voorzitter is er niet tegen, doch de aanvrage is dit jaar te laai. Een spoedvergadering had in deze niet de ge wens. lite uitwerking, omreden be langhebbenden zich dan op onwettig heid kunnen beroepen. Hij stelt voor in principe te besluiten dit voor heL volgend jaar tc doen. De heer Mulder verwacht niet veel van droogleggen. Het tappen aan hel buffet, vooral van pilsenerbier, geeft ook bescnonken menschen. Hij zin speelt op verleden jaar met harddra verij hij de Rooij en bij de Lclh. De Voorzilter was daarbij zelf tegenwoor dig. Hij zou medewerking van kas teleins willen vragen en tappen aan hel buffet willen tegengaan. Wanneer de Voorzitter dit verbood kon dat zon der goedkeuring van Ged. Stalen gaan. Do Voorzitter Iran het tappen aan het bnflet niet verbieden en ziet iu hel droogleggen wel wat. Hij wijst op Zwolle, waar men met het Koninklijk bezoek niet drooglegging verrassend veel heeft bereikt. De heer Mulder zou toch de kas teleins willen wahrscuuwen om niet i aan hel buffet tc tappen. De Voorzitter zegt .alle mogelijke tegemoetkoming loe. Zwart en de Rooij hebben reeds toezegging gedaan het vorige jaar. De heer Vahl constateert met ge noegen, dat B. en W. eeu ander stand punt innemen. Verleden jaar was hef verzoek van het Drankweer-Gomité af gewezen. In principe werd besloten een vol gend iaar de kermis droog te leggen. Daarop kwam een request van G. Smits e. a. inzake het woest rijden van automobielen en motorrijders in uc handeling. Zij wijzen op dat onverantwoordelijk rijden en dat er een ongelukheeft plaats gehad op 25 Juni, waarbij ver lies is geleden en de persoonlijke veilig heid in gevaar is gebracht. Zij vragen het daarheen te leiden, dat de veilig heid zoowel in als buiten de bebouw de kom gewaarborgd is. De Voorzilter zegt, dat men buiten de bebouwde kom er niets aan kan doen. Als de veiligheid niet in gevaar wordt gebracht mag men met elke snelheid jijden. De heer Vahl merkt op, dat men de bebouwde kom moet uiJbrciden tot Zevenhuislaan. De lieer Mulder vindt het razende gejakker onverantwoordelijk, fn de bosschen ook. De straatweg is daar niet minder onveilig. Dat daar niets aan is te doen vindt hij treurig. De Voorzitter merkt op, dat de be bouwde kom is van Stationsweg tot Mivckerke. Daar buiten moet voor zichtig gereden worden ais er gevaar Jreigt. Ais zoodanig zijn ze dan v el strafbaar. De heer Vahl zegt, da' dc spil waai alles om daairl is de kom groeier maken. De heer Maas Geestcianus meent, dat men in het boscxj, vaar nu kuizen staan, het ook kon pi obenreu. De Voorzitter betwijfelde hel. Keil verzoek vau J. Opdam, raadslid, kwam Iegelijk in behandeling omtrent liet gevaarlijke punt hij de kruising StraatwegStationsweg. Op dat zeer gevaarlijke punt vilde hij een bord over den Straatweg plaatsen. De Voorzitter zegt daar een bord me! dubbel kruis loe. Aan de veilig heid op den Straatweg zal hij de noo- dige aandacht wijden. De mogelijkheid van uitbreiding der bebouwde kom tot Zevenhuislaan zal v orden onder zocht. In verband hiermede deelde de Voor zitter mede, dat de vraag van deii heer Mulder iu bevestigenden zin beant woord kon worden inzake het gevaar lijke punt bij de Rooij. Hoewel hij niet genegen was de schutting te verwij deren, wilde hij daarin wel ruiten toe slaan. De heer Mulder dankte voor deze toezegging. De datum van inwerkingstelling der verordening op het keuren van waren werd volgens verlangen van Ged. Sla- Len gewijzigd. Aanwijzing als stemgerechtigde voor het Hoogheemraadschap had tot gevolg, dal de voordracht van B. en W. werd aanvaard en Jhr. N. vim Foreest ge kozen. Daarop kwam een voorstel verlaging stroomprijs G. E. B. in behandeling. Gehoord de Comm. van bijstand van genoemd bedrijf stellen .B en W. voor den prijs voor verlichting van 40 op 35 ct., voor kracht en verwarming van 21 op 15 ct. per K.W.U. te brengen, ingaande 1 Juli. Conform besloten. Verhooging jaarwedde gemeentebode. Van den heer P. Vos is een schrij ven ingekomen om herzienig als ver goeding voor uniform en rijwiel ez. De Voorzitter vindt het gevaarlijk om gebruik rijwiel te vergoeden. Ande ren zullen ook komen, evenwel is het salaris onvoldoende, reden waarom B. en W. voorstellen het van f 75 op f 200 le brengen. De heer Va,hl wil afwachten tot de begrooting. De verzoeken van Tax en Modaer zijn ook afgewezen. De Voorzitter vereenigde zich hier mede, waarna deze verhoqging met de gemeente-begrooting zal besproken wor den. Aanbieding gemeente-rekening 1919- 1920, waarin opgenomen was 'het G. E. B. en van het Burgerlijk Armbe stuur. Deze sluit in ontv. op f 151,530.38Vr, uitgaven f 167.053.95, met een nadee- lig saldo van f 12.523 56i/2, waarvan X 10.151.55 voor aflossing levensmidde- lenbedrijf. De heer van 't Veer vraagt, of het verlies levensmiddelenbedrijf alleen voor rekening der turfdistributie komt. De Voorzitter ontkent dit. Ook op levensmiddelen, als bruine bonnen, enz. is verlies geleden. De heer van 't Veer meent uit de verslagen van de feeslvergadering ge lezen te hebben, dat het alleen door de turf kwam. Hij vindt die uiteenzet ting dan onjuist en grievend voor die commissie. Dc heft- Vahl: De directeuren hebben he ook gezegd. Hun verslag was zeer juist. Dc heer van 't Veer verzocht de pers deze onjuistheid te melden. De heer Sengers: Ik heb mij op die feeslvergadering stil gehouden, doch wij gaan even vrij uit, als die hoeren. De geheele Raad sprak zijn vertrou wen uit in het werken der brandslof- fencommissie. De Voorzitter sluit zjcli hierbij aan. Al heeft de turf geld gekost, het gaat over 4 jaar eii er is productief werk verricht in het belang der gemeente. In de commissie tot nazien der re kening werden gekozen de heercii ten gers. Vahl en OodairD De héér Vahl heeft eéii vraag aam B. en W. gericht inzake het vliegen op Zondag. Bij eventueele gevallen zou hij dit gaarne op werkdagen zien ge beuren. De Voorzitter zegt onderzoek toe. Hij zal zoo mogelijk met zijn ver zoek rekening houden. De heer Opdam stelt een vraag om trent de woonwagenplaag in de Bul laan. Vroeger stond daar een bord, doch dit is verdwenen, hoewel hij die menschen niet het bestaansrecht ont zegt, oordeelt hjj de wijze waarop zij zich uitdrukken, beneden alle critiek. Ook uit zedeiijkheidsoogpunt oordeelt hij dit beneden peil. Bij gelegenheid der kennis is de toevloed daar zeer groot Hij schat het op een 100-tal personen. De Voorzitter wist niet, dat de toe vloed zoo groot was; ook daaraan zal hij zijn aandacht wijden. Daarna sluiting der openbare verga dering. LAN GENDIJIC LANGENDIJK. Schoolfeest. Het schoolfeest voor de kinderen der R. K. School (alel klassen) had Don derdag onder begnustiging van prach tig weer, plaats en bestond in een icisje naar Bergen per Irein vanaf Broek op t-angendijk. Onder geleide der Eerw. Zuster en de onderwijzeressen werd 's morgens naar Broek gewandeld. Na een prettigen dag in duin en speeltuin te Bergen werden de kinderen 's avonds per motorboot vanaf liet station ge haald en arriveerde allen onder de vrooüjke toonen van het R. K. Fan farecorps in den besten welstand. Vrijdag had het feest der Be<>i»-ar- sr.hoolkinderen plaats en werden deze in de school op versnaperingen ont haald. SCHAGEN. SCHAGEN. Benoemd. De heer L. Smid, veldwachter alhier, is benoemd tot rijksveldwachter, standplaats Arn hem. De heer S. heeft die benoeming aangenomen. ST. MAARTENSBRUG. ST. MAARTENSBRUG. Verkocht. De te velu staande rogge van 27 50 H.A., hehoorende tot de boerenplaats „De Kleine Vos" te St. Maartensvlot- brug, gem. Zijpe, aldaar Woensdag j.l. door den deurwaarder van Kuit te Srhagen verkocht, heeft f7457 opge bracht. j HAÜWERT. HAUWERT. Fees tcommissie. Even als 't vorig jaar zal een com missie van 12 personen feestebürfife- den voorbereiden op 31 Augustus a.s. OOSTHUIZEN. OOSTHUIZEN. Benoemd. Tot onderwijzer arhiier is benoemd de heer J. Bonus fe Punnerend. Wij IJ EN ES. Wi JDi.NES. O n ge 1 uk. De vrouw van den landbouwer C. CL, viel van den zolder, door dat het touw, aal Lui het afstappen op den ladder tot steun dient crak. Ze kwam terecht op een paar zakten erwten die daar een paar dagen geleden waren neer gezet en dank daaraan dat zij er bet levend afbracht [_j ENKHU1ZEM. j' EN KH U1ZEN, T e n t o onstélhng. De aangifte voor de tentoonstelling begint langzamerhand toe te nemen en voor enkele nummers zeer be langrijk te worden. G.a. is dit het geval met de groe pen fokvee. Ook door Prof. Quanjer, hoogleeraar aan de Landb'ouw-hoo geschcol te Wageningen zal een be langrijke inzending geschieden van aardappelsoorten, aangevuld met ziek- tevnj gekweekte soorten. t|_j BOVENKARSPEE r BOVEN KARSPEL. Veiling. De vierde veiling van bloembollen werd alhier gehouden. De kooplust was groot; goede partijen gingen vlug van de hand. De belangstelling was weder zeer groot. M ANDIJK. 'T' ANDIJK. Drankverbód. De raad dezer gemeente 'besloot met 4 tegen 3 stemmen gedurende de kermis den verkoop te verbieden van alle al coholhoudende drankeru O! MAAR BIJ MIJN BUURMAN! Er zijn van die menschen, aldus lezen wij in „de Bazuin" die nooit tevreden zijn met hetgeen zij zelf heb ben, maar altoos mooier vinden, het geen hun buiirman bezit. Dat begint al, wanneer zij nog kinderen zijn: hun schoonste speelgoed kijken zij niet meer aan, als zij dat hunner kameraadjes gezien hebben en grooter geworden, "gaat dit zoo met andere zaken: hun bleeding, hun fiets, hun huis: alles is minder dan van anderen. Ten minste, dal zeggen zij. Of zij dan altijd de minstbedeelden zijn? In liet geheel niet, maar zij zien alleen het mooie bij an deren, of zoo wel: dezen weten han dig het goede van het hunne en de gebreken van het zijne in het licht te stellen. Dat zijn bepaald ongelukkige men schen, maar ook toch dwazen, om wie men eens hartelijk kan lachen; doch treuriger is en inderdaad veel dwazer: datzelfde wordt gevonden op geeste lijk gebied. Om maar iets te noemen: Waarom lezen zoovele katholieken neutrale en liberale dagbladen? Waarom? Maar dat is nogal duuidelijk, niet „Kijk me zoo'n blad an: 't ver schijnt zooveel keer daags' Wat wordt; hel goed geredigeerd, je kunt zien, daar zitten 'knappe lui aan. Overal heeft het correspondenten en actieve ook. Eu. wat ecn»4ooneel- en kunstrubriek. Zet daarnaast eens een katholiek blad! Slecht geredigeerd: iedereen schijn^daar göed voor te wezen. Geen correspondenten! Achter met nieuws, enz." Zoo wordt er gezegd en schrome lijk overdreven. Of dan de katholieke kranten geen gebreken hebben? Natuurlijk, zij zijn werk van menschen en nu moogt gij mij het eerste menschenwerk aanwij zen, dat vrij is van gebreken. Maar neutrale en liberale bladen zijn "dat evengoed en hebben dus ook hunne gebreken. Met een spotachtig lachje zijt gij nieuwsgierig, welke die dan toch wel zijn. Nu, om van andere niet t.e spreken: zij hebben er één, waartegen alle echte of vermeencie ge breken der katholieke kranten weg vallen en verdwijnpn: zij zijn n.m. volstrekt onbetrouwbaar op godsdien stig en zedelijk gebied. ftc weet wel, dal het pp dezen of genen meer indruk zou gentaakt heb ben, indien ik had kunnen beweren, dat zij niet betrouwbaar zijn in zake mode, maar ik meen toch, dat boven deze allergewichtigste dingen te ver kiezen E, da,t de krant betrouwbaar ka,n genoemd worden op godsdienstig en zedelijk gebied. Ik weet ook wel, dat de meeste lezers van neutrale en liberale bladen voor zich zeiven in alle nederigheid overtuigd zijn knap genoeg te wezen om alle vals-he voorstelling recht te zetten en riet zoo lichllgeloovig, cm alles maar aan te nemen, doch men behoeft slechts een kwartiertje met dezulken te praten, om te weten, dat zelfkennis hun grootste deugd niet is Laten' wij toch niet trcurig-dwaas zijn, on blind t e staren op het goede bij onzen luurman, mam vw.rdeeren wij liever datgenen, v. .ardour onze kranten boven de neutrale en Pbc ale ■hemelhoog ui (.taan, en werken wij. ieder volgens zijne krachten en LI en ten. n.ede, om de gebreken, velke onze hiaden hebben, tot zoo klein mogelijke afmetingen terug te brengen: en in ieders bereik is het zich op een ka tholiek blad te abonneereu, aan zulk een blad zijne advertenties te s'uren, (het lïfn het pauliek te wagen en te lézen. KANTONGERECHT ALKMAAR Uitspraak 22 Juli 1921. J. H. G., te Baarn, overtreding Huuroommiseiewetj, f 500 boete of 60 dag-en hechtenis. A. M., te Alkmaar, overtreding leerplichtwet, f5 boete i-vib. 5 dagen hechtenis. J. de G-., te Alk raar, nach rust ver or ng f3 boete of 3 dagen hechtenis. O. K., en O. O., te Heiloo, overtreding wa penwet, ieder f6 boete of 6 dagen hechtenis. A. B., ta Lijpe, J. v. d. P. te Egmond aan Zee, overtreding jj-M'boj-dawet, do le 3 maal f 4 boete ■of' 3 maal 4 dagen hechtenis; de 2e f2 boete of '2 dagen hechtenis. A. Z„ G. Z., W. G„ te Esmond aan Zee, J. D„ te Dimmen, loopen over verboden grond, de le 2e en 3e ieder f 5 boete of 3 dagen hechtenis de 4e teruggave aan de ouders. S. P., A. W. G„ te Alkmaar, F. W., te Velsen, J. V., te Hoorn, G. te Harenkarspel, H. V., te Me- demblik, dronkenschap, de le, 2e, 4e en 5e ieder f2 boete of 1 dag hechtenis, de 3e f4 boete of 4 da gen hechtenis, de 6e f 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. L., te Bergen, W. A. K., O. St, J. K., te Alkmaar J. V., te St. Pancras, Tl de W., A. de W., te Bakkum, E. Gr., J. S., K. S„ O. G., A. Z., J. Zl, P. D., J. S„ te Egmond aan Zee, A. de W., te Haarlem, overtreding jacht- en viS'chwet, de le en 6e ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e f2 boete of 2 dagen hechtenis, de 3e en 4e ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 5e f 15 boete of 15 dagen hechtenis, de 7e voorwaarde lijke plaatsing tuchtschool voor den tijd van 1 maand met een proeftijd van 1 jaar. de 8e en 16e ieder f5 boete of 5 dagen hechtenis, de 9e, 10e 11e, 12e, 13e en 14e ieder te ruggave aan do ouders, de 15e vrij gesproken. H. v. R., T. v. H., O. Z., O. H. F., J. B., N. V., H. K. M., de W., F. G. A., G. A„ S. S. te Alkmaar, R. W. de J., te Broek op Langendijk, P. L., te Bovenkarspel J. J. G., te Haarlem, J. SI. M., J. J. G. B., te Amsterdam, J. G. v. d. L., te Zeiat, A. B., te IJmuiden, N. J. O. v. G„ te Schagen, N. M. te Uitgeest, O. P., O. F., te Koedijk, J. F., P. A„ de L, te Heiloo. J. V. B. to Punnerend, M. R., te V/ormer- veer. A. V., te Limmen, J. V„ te Driehuizien. overtreding politieveror- ning de le f3 en f 10 boete of 3 en 10 dagen hechtenis, de 2e 5e, 6e, 8e, 9e en 10e ieder f 2 'xioto of 2 dagten hechtenis, de 3e, 4e, 20e, 21e, 23e, 25e ieder f 3 bo >ta of 3 dagen hechtenis, de 7e, 12e, 13e 14e, 15e, 17e, 24e, 26e ieder f'i5 boete of 15 dagen hechtenis, de 11e teruggave aan de ouders, de 16e en 19e ieder vrijgesproken, de 18e 2 maal f6 boete of 2 maal 6 dagen hechtenis, de 22e fl boete of 1 dag hechtenis, de 27e fö boete ot 3 dagen hechtenis.. J. K„ A. HF. J. K„ N. K„ J. B„ J. II. P., a B. Z„ J. D. M„ G. M., J. O. v. Z., Gt, M. B„ N. G. BI, N. A. A., L. M., O. D„ O. N. G„ A. E. IJ., A. M„ W. D., J. F., H. M. de W., M. O. B., J. D., M. M. K., E. J. K., K. G., A. M., J. B„ J. Z., M. G. H., M. H„ te Alkmaar, A. O., K. M„ K. K., te Koedijk, J. v. T„ R. V., M. 'J. Z., te Uitgeest. J. P., J. O., N. H„ J. H., N. V., te Bergen, G. IC., te Spanbroek. H. F. B., O. M, G., Jie He- **kerk, 0. K„ N. IJ., H. K„ te Heiloo. F. T S., te' Zuid-Schermer. A. N., te Petten. P, V., te Zijpe, P. W., te Heerhugo waard. H. B., te Broek op Dan gen- dijk, B. P. G., to Warmenhuizen. A. M., T. J. B„ te Noord-Scharwoude A. J. W., J. K., G. K„ te Zuid- Soharwoude. M. S., te Schagen. L. Pook, te Oude Nicdorp. J. K., te Zaandam. J. IT., to Groot-Schermer D. J. O., te Hoogwoud. J. V., te Eoekeh-rmeer. J. S., G. v. II., 'te Oterleek'. H. D., A. B., te Amster dam. O. A. G.j L. v. d. W„ D. K., J. Ti, J. T„ te Sint Panoras, J. B., te de Rijp. M. J. R'., te Ti'brirg. overtreding rijwielwet. de le. 3e, 4e, 5e, 6o, 7e, 10e, 12e, 13e, 18e, 19e, 20e, 21e, 22e, 25e, 28e, 29e, 31e, 33e, 34e, 36o, 37e, 38e, 39e, 40e, 42e, 44e, '45e, 46e, 47e, 48e, 49e 51e, 52e, 53©, 54e, 55o, 56e, 58e, 59e, 68e, 69e, 70e, 72e, 74e, ?5e, 76e, 77e, ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e, 11e, 14e, 15e, 16e, 17c, 23e, 24e, 26e, 27e, 32e, 57e, 6Ce, 6le, 62e, en GGe ieder f3 bo&te of 3 dagen hechtenis, de 8e. 9e, 30e, 41e, 43e, 65e, 67e, 7ie, en 73e te ruggave aan de ouders, de 35e en 50e ietier f4 en f 10 boete of 4 en 8 tegen hechtenis, de 63e en 64e ieder f 5 boete of 3 dagen hechtenis. WEEKKALENDER. ZONDAG, 11e na Pinkster. H. Ig natius, te Loyola in Spanje gee., werd als soldaat bij de belegering van Pampeiuna aan den voet gewond en moest veie maanden het bed houden. Door het lezen van de levens O. H. ■en der heiligen, bekeerde hij zich, deed een bedevaart naar Montserrat waar hij aan het O. L. Vr.-altaar zijne wapens ophing', een heel jaar doorbracht te Manresa met vasten en bidden onder begunstiging van be- melsche verlichtingen, V ervoigtns prester geworden ves tigde hij te Parijs den grondslag vara de Socièteit van Jezus or Jezuïeten orde, welke zich bezig houdt met de opvoeding der jeugd, geestelijke lei ding der zielen (men denke aan de-, ar.or Ignatius te boek gestelde regels voor de retraiten), bestrijding der ket terijen. bekeering- der ongelooyigen, gestorven 1556. MAANDAG. H. Petrusbanden. Ged H. Apostel Paulus, Ged. der 7 H.I1. Machaheesche broeders tezamen met hun moeder gemarteld om hun trouw in het geloof aan God en diens wetten door Mozes gegeven, gemarteld jin de 2e eeuw vóór Christus. DINSDAG. H. Alphonsus Maria de Liquoiri. Eerst Advocaat, daarna pries ter en hiss, van St. Agatha der Go- then, 'bij Napels. Na 13' jaar w.erd hij weer eenvoudig kl-costerhng in de congr'gaüie van den Allerh. Verlosser of der Redemptoristen doe* hem gc- stiCht. Hij paarde 'n wonderbare onschuld aan, 'n groote boetvaardigheidmunt te uit door 'n verheven graad van ge bed en van liefde tot het H. gacr. Biekend is ?pj'n werk over de zeden- kundige godgeleerdheid tegelijk met tal van geschriften over het geestelijk leven, (le H. Maagd enz.. Bel. en Kerkleeraar, gestorven 1789 op 91- jarigien leeftijd. Ged. H. Stephanus I, Paus en Mart., gestorven 257. WOENSDAG. Vinding der Reli- quiën, op wonderbare wijze, v. d. H. Stephanus, le mart., door biss. Jo annes v. Jerusalem in 415. DONDERDAG. H. Dommcus te Curaiioga in Spanje, geb. predikte te gen de ketterij der Albigenzcn en be diende zich daarbij v. d. Rozenkrans, stichtte de orde der Predildteeren of Dominicanen, gestorven 1221. Vr. O. L. V. ter Sn-eeuw, onder Paus Liberius gaf L. V. last aan 'n aanzienlijk echtpaar te Ro me, 'n kerk te bouwen ter plaatse waar de volgende d; g bij snikheet- weder sneeuw zou leggm. Dit ge schiedde op do Esquibjnsche heu vel. Eerst naar Paus Liberius Li- beriaansche basiliek, later Maria de meerdere genoemd ter onder scheiding der andere Mariakerken te Rome. Za. Gedaanteverandering O. H. J. Chr. op de berg Thabor. Ged. H. Iiystits II Paus en zijne diakens de H. Felieissimus en Agapitus Martelaren in 258-. Zo. 12e Zondag na Pinksteren H. Cafetanus Bel., stichtte met den Bisschop van Theate, Petris Ca- i,i if a (later Paus Paulus IV) de orde der Theatijnen tot grootere heiliging der priesters gest. 1547. ALKMAAR. H. LAURËNHUS. Zo. half 7, kwart voor 8 en 5 uur ctille H.H. Missen, half 11 Hoog mis, te 12 en half 1 uur Cal., en te 3 uur Bijbel en Liturgie, 6 uur Broedorsehapislof kwart voor 7 Con gregatie van den H. A'.oysius. Ma. 7 uur Congr. der meisjes. Di. kwart voor 8 Congregatie voor de mannen. Vo. half 8 Congregatie voor de vrouwen. Do. van half 7 tot half 8 gel. om te biechten. Do, vat* half 8 tot half 10 uit stelling van het Allerh. Sacrament, 9 uur gez. H. Mis. Vr. 8 uur gez. H. Mis. Do. ©n Vr. avond 7 uur Lof. Vr. van 4 tot half 5 biechthoorcn voor onze jeugdige communicanten Za. van 46 en van half 79 uur biechthooren, te 4 moeten de jongens komen biechten van de 2e Naleering. Vo. 9 uur gez. H. Mis Op het Kerkhof met predikatie. ST. DOMINTOUS. Heden te 6, half 8 en 9 uuï, do stille H.H. Missen met onderrich ting half 11 uur de Hoogmis njofi predikatie, kwart voor 6 Congregatie! voor de Jongelingen, 7 uur Lof. He den onder de H.H. Missen collecte voor de scholen. Di. 9 uur gez. H. Mis tot zekere intentie, half 10 gez. Huwelijksmis! tot zekere intentie, 's avonds half 6 voorbereiding voor alle kinderen, zd| moeten ten 6 uur biechten en Woensi dagmorgen kwart over 7 gezamenlijk comimunioeeren. Ma. avond 7 uur Lof en verga dering der Derde Orde van den H.; Twninicius, 8 uur verpachting der; opengevallen plaatsen. Di. avond 7 uur Lof ter eere van den II. Antonius. kwart voor 3 Congregatie voor de mannen. Woend dagavond voor de afdeeling vrouwen der H. Familie. Woensdagmorgen! half 10 gez. Huwelijksmis tot zeke re intentie. To. feestdag van den H. Vadcï Dosninieius met vo'le aflaat. Pa!roos der parochie, 9 uur Sblemneele Hoog mis voor de leden der Derde Orde 's avonds 7 uur Solemneel Lof. Vr. le Vrijdag der maand, bijz. toegewijd aan de vereering van Jezus Godd. Hart, met volle aflaat, 8 uur gez. H. Mis en avonds 7 uur Lof en eereloete. Za. avond 7 uur Lof. Zo. plechtige viering van het Patroonfeest dezer kerk, tevens lstq Zondag der maand, met volle aflaat, v. d. Allerh. Rozenkrans. ST. JOZEFKERK. Zo. ce'Jpcte voor de kerk, h, 8 en 9 uur stille H. Missen, half Hoogmis, half 7 Lof. Ma. half 9 tot halt'10 gelegenheid «ti te biechten voor de kinderen, half 10 Bijbelsche geschiedenis, 7. uur Lof ter e&re van den IT. Petrust Mart., Patroon der zieken. Di. le Dinsdag der maand, bij'- zouder toegewijd aan den H. Va der Dominions, -olie aflaat, onder de H. M;s van half 8 algemeen© IT. Cominuhio voor de- kinderen der leering van Pator v. d. Eisen, 9 uur gez. Maanddicnst voor Nicolaaa Con ij n. Vo. van 5—7 uur gelegenheid om te biechten. Do. feest vau den H. Vader Do- ininicus, voi lo aflaat, 9 uur gez. H. Mis, van 5—7 uur g&l. oen te biech ten,, 7 uur Lof. Vr., Za. en Zo. wordt in onze kerk. een p'eohtig ir duum gehouden, ter zcvenhondercljarigo herdenking v,- den Zaligen dood van den H. Va der Dominions. Vr. 1e Vrijdag Tor maand, bijtel, toegewijd ran 't Goddelijk Hart v,- Jezus, 9 uur gez. II. Mis 7 uur Lof en preek. Za. le Zaterdag -der m"a 'd, volle aflaat, 9 uur gez. TI. .-sts; 7 uur -Lof en pr -ek. Zo. le ZonjJag der maand, volle aflaat, de Euoh. dag in onze kerk den geheelen dag uitstelling van 't Allerheiligste, half 11 plechtige Hoogmis, half 7 Lof, preek en processie. De proeken in deze 3 dagen wor den gehouden door een Eerw. Pa ter Franciscaan. SCHERMER HORN Zo. half 8 Vroegmis voor de par., 10 uur Hoogmis voor Nic. Bijvoet eclitgcnoote, en kinderen, half 2 Ch.t half 3 Lot met Litanie en geboden voor de vruchten der aarde. Ma. voor over!, ouders. Di. voor fam. Stuijt-Noo-m. Wo. voor Nie. Alph. van Diepen'. Do. voor overl. ouders. Vr. voor Oorn. Jonk, half 8 Lof. Za. toé zek. intentie. Van 4 tot 8.30 biechthooren. Gat. naar gewoonte. HEEMSKERK. Zo. de H.H. Missen te 7, half 9 en 10 uur do Hoogmis, half 2 Cat., half 3 Vespers met Roaenh, en half 7 H. Familie. Ma. en overig-o dagen oe IT. H. Missen te 7, half 8 en 8 uur. Wo. te 8 uur gez. H. Mi-s v. Req, Do. de H. Mis te 7 uur, te 8 uur gez. H. Mis van Req. en te half 10 gez. H. Mis met Veni Creator voor "Bruidegom en Bruid 's avonds van 6 uur af gel. o:n te biechten te 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Saer. des Altaars ii.-e-t Soz. Vr. lo Vrijdag der t.ovand, te 7 uur gez. H. Mis ter eere van het Goddel. ITart en 's avonds 7 uur Lof met Eeroboet© en Rozenh. Za. middag van 4 uur af gel. om] to i-echten, en te 7 uur Lof ter eere Maria met Rozenh. In uc-vo week geen Cat., vregana de vaeantie, doch bieohthooren voor de 5? en 6e klasse. DE RIJP. Zo. half 8 voor lT.eoi.vas Nibbc- ring als lid van den R. K. Volks boud, 10 uur voor de parochie, hal/ 2 0!at., 7 uur Lof met Rozenh. Ma. 8 uur tof zek. intentie. Di. 8 uur voor Nicolaas Nib- bering. Wo. 8 uur voor overl. fam. van Diepen en Beerepoot. Do. 8 uur voor ölasina Meine. Vr. le Vrijdag der maand, 7 uur uitstelling van het Allerheiligste, halt 10 gez. TI. Mis voor de overl. le don der Broederschap van het H Ilart. 7 uur Lof met Rozenh., Lita- pie en gebed voor de bekeering van Nederland. Za. 8 uur voor overl. fam. Breve De gebeden «orden verzocht voor Maarten Hock, die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden ia ISjorzién en voof Taisabeth Hernia; die in den Heer ia overleden*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 6