BUITENLAND. De Keünersstaking. Gemengd Nieuws. De Geallieerden en Opper-Silezië. De toestasid in Ierland. GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. Laatste nieuws. Tc Amsferdam. In de hoofdstad was gisteren de toe stond nog ongewijzigd. In de stad was hot precies zoo ais eergisteren. Een paar café's trim gesloten, in andere moet het publiek ziclï zelf bedienen of wordt met hulpperso neel gewerkt. Vreemdelingen, die hier wen.schen te eten of te noenmalen, behoeven zidh in- tussehen rog niet ongerust te maken. Im mers, in a"e lunchrooms gaaf het bedrijf |?en*,noo door. Voor d« cafés slaan de posters en doe len weer ''e papier! ies uit. waarin het publiek word- oogewek't niet naar bin nen Ie enan Er zonden heden 40.000 van irnb'e bdietVs worden nigtegewn. r.i stenen morgen hebben de staksters en staker het nlimatnm van Morecaf ont vangen ')aerin wordt gezegd, dat de be trokkenen 7 oh hedenmorgen vóór negen uur hadden aan te melden, op straffe van ontslag. Het schvnt dit er niet veel on dat ulti ma turn z-m ingegaan. Een opstandige werkster pln'kte haar hrief met bet wit van een ei. dat voor die gelegenheid was stukgeslagen, op de ramen bii Kras. Tc Botterdam. Volgens mededeel in,g der personeel- bonden is het aantal s!nikers gisteren, daar eenig personeel uit zaken, als Loos, Cnland en uilt kleinere inrichtingen, als lunchrooms zich bij de beweging heeft aangesloten, gestegen tot hij de 300. Volgens de werk gevers ziin er vanmorgen nog enkele per soneelleden weggebleven. Toch beschikken alle zaken over voldoende menseben om aan den gang te blijven. Allen houden eioh slniikl aan de afspraak betreffende liet beknopte menu. In den Haag. Het stakings-comité deelt mede, dat bet aantal stakers thans ruim 450 bedraagt, dit is iels meer dan Donderdag, aangezien van eenige zaken nog personeel den ar beid heeft neergelegd. Onder andoren waren gisterenmorgen 15 man van Hotel des In fles als stakers ingeschreven. Donderdagavond heeft van moderne feoowol als van katholieke zijde een stakers- vergadering plaats gehad. Voor den Mo» demen Bond sprak in hot Volksgebouw de Bondsvoorzitter Van Neusden. voor den R.-K. Bond het bestuurslid Hillebrinlk. Na afloop dezer vergaderingen trok men door de stad om personeel, dut nog aan hot werk was, over te halen tot stalling. In Isommige gevallen is dit gelukt. Van de zijde der Koksvereenigiimg „La IRésld'eiice" deelt men in tegenspraa'k miert: het stakingsconiraiuniqué mede, dat geen kier leden dier vereeniging bij de staking in het hotel-, restaurant- en koffiehuisbe- dxijf is belrokiken. Te Utrecht. Te Utrecht waren Donderdagmiddag bij het stakiingsbureau ingeschreven 64 per sonen, waarvan 10 behoorden tot de R.-K. len 54 tot de moderne organisatie. De staking breidt zich geleidelijk uit en Wmvat het zoogenaamde grootbedrijf, d.w.z. zaken met meer dam twee kamers. t In kleine zaken wordt niet gestaakt Er wordt door de stakers gepost, terwijl manifesten worden verspreid, waarin het tstamdipunt der stakers wordt uiteengezet. In het hotel de 5'Europo werken nog 5 8' ketlners en in het hotel Noord- Rrabamt 2 kellners. In het Haagsche Kof- ifheilinis wordt niet gestaakt. De eigenaar heeft mondelinge toezeg gingen gedaan. Zoolang deze nog niet Schuifel ijk zijn bevestigd zou men aan het Werk blijven. HET SPOORWEGONGELUK BIJ BREUKELEN. De hoer Van Embden heeft den Minis ter van Justitie betreffende de gerechtelijke (vervolging in verband met het spoorwegon geluk nabij Breukelen op 15 Nov. 1920, ge vraagd, of deze in de overwegingen van het 'den machinist vrijsprekend vomiis en de (verdere overwegsragen van het arrest, in de verklaringen van den beklaagde en van den getuige Schuur en in de motieven, waarop ■de advicaat-generaal te Amsterdam beves tiging requireerde van het vrijsprekend von- lüs der Utreebfsche rechtbank geen grond gelegen acht, om te overwegen, of niet te gen één of meer superieuren, welke den machinist dit hem nagenoeg onbekende baanvak hebben doen berijden, een straf vervolging behoort te worden ingesteld. DE ELECTRIFICATIE VAN NEDERL. SPOORWEGEN. In Januari van het vorige jaar is een stu die-commissie ingesteld voor electrificatie van spoorwegen, die tot taak kreeg te on derzoeken, welk systeem bij electrificatie Van spoorwegen hier te lande zouden moe ten worden toegepast. Deze commissie, wel ke gedeeltelijk door de directies der Spoor wegen en gedeeltelijk door den Minister van ■Waterstaat werd benoemd, heeft, na ver- Schillende studiereizen in het buitenland, ©en rapport samengesteld, dat thans aan (den Minister van Waterstaat is aangeboden. De op nauwkeurige berekeningen en ver gelijkingen gebaseerde conclusie van dit rapport is, dat de commissie zich verklaart voor de toepassing van 1500 volt gelijk stroom bij de electrificatie der Nedcrlarad- ische spoorwegen. De commissie spreekt verder de hoop rant, dat de landelijke electriciteitsvoorzie- raing tot stand zal komen en acht dan aan sluiting van de electrische spoorwegen bij de algemeene Iand-electrificatie gewenscht. Msh. 'i ONWEER. Vier personen gedood. Gisterennacht Bloeg het hemelvuur in een boerderij, staande te Reclitoren, gemeente Dalfsen, en trof don man cn do vrouw van het gezin, die beiden gedood werden. Ook het oudste zoontjo van veertien jaar werd geraakt, doch kon zich nog uit het brandende perceel redden. De twee an dere kinderen, een jongetje van 4 jaar en een kindje van 4 maanden kwamen [jammerlijk in de vlammen om. Men meldt ons uit Doetinchem: Tijdens een hevig onweer sloeg de blik sem in de boerderij van W. te Braamt, gem. Bergh. Vijf personen werden door Sen bliksem, niet doodelijk, getroffen. 'De boerderij brandde af. e- Uit Meppel: De boerderij van J. D. werd door den bliksem getroffen. De schuur brandde af. Gisternacht sloeg de bliksem in een landbouwschuur van den heer Ten tWokle te Meppel. Zij branddo geheel »J. Ben koe en drie kalveren kwamen om. De boerderij bleef behouden. DB TWT"-WEI1PE'K. Nbg 'slëeds' libmóli klachten" in bij de Am-tordamstlie politie over kleeding, welke met zwarte vloeistof is besmeurd. Mon zal zich herinneren, dat eenige jaren gel den, toen hier ook een„inkt "- werper aan d n gang was, herhaaldelijk de meening is geuit, dat de zwarte vloristof a'komsig zou zijn van een be paald soo t van bessen. Anderen spra ken van ui' v. orpselen van vogels. Thans bereiken ons, schrijft het „Hbl." naar aanleiding van do nieuwe gevallen, weer eenige in gezonden stukken, waarin ook van vogels en bossen wordt gesproken. De poli'te meent echter wel degelijk met een of meer kwaadwilligen te doen te hebben. De vloeistof is onderzocht en schijnt lnkspiritus te zijn. Echter wordt ink wel onns iets anders gebruikt. Thans wordt oen bemorsing gemeld in de Lange L :"H->-Mwarsstriat. Daar zijn geen boorrm en de kans op vogels of bessen is daa.- lus veel geringer. Een c-nsti? geval hooron wij uit do Oosterparkbuurt. Een jonge man, die daar in de omgeving had gefietst, be merkte bij thni komst, dat zijn kleeren zoodanig mot vuilo vloeistof waren be zoedeld, dat het ondergoed er van was doortrokken. .Hi MOORD. Te Aalten is Dinsdagnacht een man, terwijl hij reads te bed lag, door zijn zwager met een bijl de hersenen verbrij zeld. Hoewel zijn toestand bijna hopeloos was, werd hij met den trein naar Arnhem vervoerd. Mot denzelfden trein kwam zijn zwager, d'o te Winterswijk was ge arresteerd, geboeid te Aalten aan. Hij- werd door den veldwachter Blom uit Aalten en dan rijksveldwachter Hendriks uit Winterswijk, naar het gemeentehuis gebracht om daar te worden verhoord. „N. v. d. D." HET BEVROREN VLEESÖH. In den Go'derschen Achterhoek is den laatsten tijd het verbruik van Argen- tijnsch vleesch zeer toegenomen. Honder den vierendeelen worden daar geïmpor teerd. En terwijl elders in vele gevallen na korten tijd het verbruik dezer vleesch- soort verminderde, neemt het daar ge stadig toe. Het gevolg is dat dit den nekslag beteekent voor menig slager, die uitsluitend inlandsch vleesch verkoopt. REGEN! v Eindelijk I Na Maastricht, Den Bosch, Den Haag, eenige andere plaatsen, heeft ook de hoofdstad weer regen genoten. In den namiddag was er al een kleira voorproefje geweest, enkele druppels nog maar. DooTi tegen middernacht pakten de wolken zich snel samen. De bliksemflitsen schoten door het luchtruim en weldra plaste het water overvloedig in de straten. 't Was een verblijding, een verkwikking. De nachtstad zoog het vocht op met innig genot. Nooit, wellicht, is de regen met zooveel verheugenis ontvangenI „HM." Gistermiddag heeft in Den Haag en omstreken hard geregend. In den afgeloapen nacht Iheeft zich tegen twaalf uur boven Rotterdam een stortbui ontlast, die ongeveer tien minu ten heeft geduurd, In het Wèttervdd (gem. Assen) is een hevige heidebrand uitgebroken. De schiet banen met kogelvanger» werden bedreigd. Daar er geen water aanwezig is, tracht men den brand te stuiten door het graven van greppels. Te Ees (Dr.) is een kind van den arbeider VVeggeraians "'door een motorrijder aangereden en gedood. Brand in een departementsgebouw. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: Gistermiddag om kwart voor drie ont stond brand in kamer 103 van -het Depar tement van Financiën, waarschijnlijk door dat een brandende lucifer was geworpen in een papiermand. Toen een ambtenaar de deur opende, vond hij de kamer in vlam staan. Onmiddellijk togen twee werk lieden van de Landsgobouwen aan het blusschen met één straal op de binnen- brand'leiding. Spoedig verscheen de brand weer met groot materieel, doch behoefde, behoudens het verrichten van nablus- schingswertk, geen dienst te doen. De schade voor het Departement w zeer gering. Eenig particulier eigendom ging verloren. DE GEMEENTE ALS BOERIN. Van de negen boerderijen die de gem. Groningen te Ter-Apel bezit, zijn er twee, elk groot 45 it 50 H. A. bouw en weidegrond, da laatste jaren in eigen beheer der „stad" ge'veest, en deze heb ben over 1920 oen netto winst van resp. f 71 en f 63 por H.A, opgeleverd, een vrij wat lager cijfer dan in 1919, toen die beide bedrijven netto winst gaven v&n resp. f 10>5 en f 136 per E-A. Een beeld van den teruggang in het landbedrijf. Met ingang van dit jaar zijn nu alle negen boerderijen in eigen exploi tatie aan de gem. Groningen overge gaan en hebben de pachters een goed heenkomen gezocht. TE VER IN ZEE. Bij Scheveningen is op het strand een pakje kleeren gevonden. Uit pa pieren blijkt dit toe te bohooren aan T. Z. commies der Ned. Spoorwegen, te Rotterdam. Eveneens werd er f 110 gevonden, in de Hoeren geborgen. Eeni ge jongens hadden in de nabijheid van deze Hoeren een man in zoo zien gaan, die zich zeer ver van het strand ver wijderde en niet terugkeerde. Er wordt aan een ongeluk gedacht. VERDRONKEN. Te Ana-Jacobapolder is een 18-jarige jongen bij het zwemmen verdronken. Te Nijmegen is Woensdag de 24- jarige H. J. v. B., bij het zwemmen in de Waal verdronken. Hij laat een vrouw en kind onverzorgd oriitei. Uit den trein gevallenWoens dagmiddag is uit den sneltrein, die te 3.43 uur uit Zwolle vertrok, tus- scli-en Dedemsvaart en Staphorst een 10-jarige jongen gevallen, die met moe der en zusje reisde. Dadelijk' werd aan de noodrem getrokken en de ern stig aan iïoot'd en been verwonde" loiaap is in den trein door een toe vallig aanwezigen dokter verbonden. Te Meppel werd de jongen uit den trein gebracht ter verdere verpleging. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. De ondermijning van de Maasbrug. DeLimb. Koerier" geeft een paar sprekende Hekjes van de ondermijnde Maasbrug. De monumentale brug te Maastricht is bij den buitengewoon lagen water stand der laatste weken, waardoor de fundamenten bloot kwamen te liggen, gebleken sterk door de uitspoelings- kraclit van het water ondergraven te zijn. De oude bouwmeesters hadden de pijlers zonder verdere fimdeering op den harden ldezelbodem geplaatst en de stroombrekers door de storting van zware basaltblokken omgeven. De Maas sleept echter op den duur blok ken van honderden, ja duizenden ki lo's gewicht weg, en zoo vrat ze boven- strooms niet alleen de omgeving, maar op den duur ook de onderLaag der pijlers zelf aan. In den loop der eeuwen beeft men daar blijkbaar ook al Jast mee geliad en toen de pijlers met zware boom stammen omheid, waarachter, tus- schen en voor, de basaltbloHcen ge noegzaam vast zouden liggen, naar men meende. Dit heeft op den duin- niet geholpen: de stammen zijn aan gevreten en uitgeslepen door de kracht van den stroom. Hoewel de stabiliteit en veiligheid van het bouwwerk geenerlei gevaar loopt, zal het onvermijdelijk zijn, dat de gemeente Maastricht, die eigenares is van de brug, met bestorting van beton (Hezel en cement) een stevi ger bevestiging van de grondslagen aanbrengt een duizenden guldens verslindend werk, waarmee zo. van den lagen waterstand profiteerende. trouwens reeds een aanvang gemaakt beeft Over boord. De 24-jarige dek- knecht v. R., uit Wijk-aan-Duin, die op een motorschuit voer, naar Am sterdam, is door onbekende oorzaak in 't Noordzeekanaal over boord ge slagen en verdronken. EEN „KAPITALIST". Een eenvoudige handwerksqjan te Utrecht had aan overgespaard loon en een erfenisje f 2100 bij elkaar vorzame'd. De man had alles in een laatje ge stopt, tot hij eens op het idee kwam, dat men zijn schat wel eens roovenkon, waarom hij het kistje bij een getrouwde zoon bracht. Daar bleef het kistje onder een kast staan. Vrijdag j.L bleek echter tot ontstel tenis van papa en zoon, dat het geld uit het kistje verdwenen was. Direct werd de politie er bij gehaald, die huiszoekingen hield en de schoon dochter in voorarrest stelde. Een paar dagen later kwam papa bij do politie en deelde mede, dat het) geld terecht was. Hij had took, toen hij het kistje zag staan, zes weken ge lenden, het geld maar in zijn jas zak geduwd, het Hstje op slot gedaan en opnieuw onder de kast gezet. Dat was hem plotseling weer te binnen ge schoten! En dat kwam hij nu evon bij de politie vertellen. ©e schoondochter is gezuiverd van allo blaam. Heoft ter wille van haar vor- geetachtigen schoonvader een heelen dag in voorarrest gezeten en onder ver denking gestaan van diefstal. De heelo familie heeft huiszoeking gehad. En vader liep al zas weken lang met de f 2100 gulden bankpapier op zak! Vader heeft het met z'n schoondochter goedgemaakt; en haar een paar briefjes in de trillende hand geduwd. De rest van het kapitaaltje is naar een Bank gebracht. („De Tijd".) DE VEENBRANDEN. Do „Asser Ot." meldt over de bran den in Drente: Is men na hard werken te Exloërzijl den brand meester geworden, in de ge meente Emmen bleef de toestand zorg wekkend. Hot opsteken van don wind deed gisteren do branden weer heviger uitslaan. Het zijn de venen, die nu branden, niet de turf. Zware rookko lommen stijgen op en beletten de plaat sen van het vuur onmiddellijk te na deren. De lucht is verpest door do rook wolken en er heerscht een ondragelijke hitte. Nu het gemeentebestuur van Euimen de veenbranden niet verder zal bestrij den zou een ingrijpen van rijkswege in het groot alleen iets kunnen haten. Ondertusschen begon de eigenaar A. G. Dokter te Klazienaveen met bestrij ding van het vuur; helaas veel te laat nadat hem het gevaar was meegedeeld. De eigenaar Bosker bleef weigeren om iets te doen. Te Bargercompascuum breidde zich gisteren de brand van aanvankelijk 4 H.A. tot 10 H.A. uit Men begrijpt, dat over zoo groote oppervlakte alleen bestrijding in het groot iets zou ge ven. Op verscheidene plaatsen zit het vuur een halven meter in den grond. Door eigenaars rondom het brandend gebied wordt nu wel wat meer gedaan tot beperking van het vuur. De burge meester vau Emmen meent, dat de be strijding meer ligt op den weg van veensohappen en waterschappen, dan op dien der gemeente, die alleen voor brandbestrijding in huizen en op ge meenteeigendommen heeft te zorgen. Te Erioa is het vuur op eenige plaat sen uitgebroken. Te Oranjedorp en Zuid- barge brandt het vrij fel. Eigenaars zijn daar op een paar plaatsen aan het spuiten, het gevaar is daar niet groot Do érnstigste toestand heerscht bij Bargercompascuum. Dat Bpoedig verbe tering zal intreden, kan niet met grond worden verwacht BRAND. Te Amerangen ia door het stoken van een waschfornuis brand ontstaan in de schuur van me). I. van V. De vlam- gesteld zoodra deze byoenkomt cn alvorens wen sloegen over de schuur van mej.de debatten over de grensbepaling te be- B. era de woning van B. van V. Alles verbrandde, wegens gebrek aan blua- sohingswater. HEIDEBRAND. In het Witterveld (gemeente Assen) is oen hevige heidebrand uitgebroken. De schietbanen met kogelvangors wer den bedreigd. Daar er geen water aan wezig is tracht men de brand door het graven van greppels tot staan te bren gen. Boschbrand. Men meldt ons Els- loo, 28 Juli: In het boscli „De Knip", onder den Heuvel te Catsop-Elsloo, was brand uitgebroken. Door liet kra nig optreden van den jachtopziener van H. met de bewoners van Catsop, bepaalde zich de brand tot 't bosch en werden de omliggende landerijen met oogst voor het vuur gespaard. Het bosch was eigendom der familie Jurgcn.s te Oss. Doodelijk ongeluk. Men meldt ons uit Stein, 28 Juli: De 49-jarige S., gehuwd en vader van 5 kinderen! viel met het hoofd omlaag van. den hooizolder op den. dorsclivloer. Hij werd dood opgenomen. HET DRAMA TE RECHTEREN. Het 14-jarig jongetje, dat Woensdag nacht bij het draslaan van den bliksem in een te Reciteren, onder de gemeente Dalf sen staande boerderij werd getroffen, is thans ook overleden. De raaam van de ge troffen familie is Maranes van den Bosch. ONWEERSCHADE. Alsof er een moderne veldslag gewoed had, zoo zag, na de onweersbui die ziioh Donderdagavond tegen achten boven Roermond ontlastte, het gebied vlak ten zuidera vara die stad er wit. Op den Maas- trochterweg werden van de hooge, forsche iepen, aan weerszijden daarvan staande, groote gave takken afgerukt en een twee tal van die kolossen werden in hun geheel uil dien grond gerukt. Maar de verwoes ting, daar aangericht, was kinderspel in vergelijking vara wat er aan weerszijden van dien weg aara de boorden van de Roer, te zien was: van tientallen der daar groei ende populieren waren de grootste takken afgerukt en afgeknakt alsof het lucifers houtjes worera, tientallen anderen lagen, met hun geheele wortelgestel uit dera grond genikt, tegen den grond Daar dte aangerichte verwoesting een vrijwel plaatselijk karakter draagt in de stad en op andere ptTaatsan rondom regen de en waaide 't vrij hard, doch van eigen lijke stormschade is daar geen sprake vermoedt men dat een windhoos het boomrijke gebied, ter weerszijden van den Rijksweg ira de buurt van de Roer, cd zoo vreeselijke wijze geteisterd heeft TYPHUS. Te Delft is het aaralal typhusgevallen ge slegen tot 37; tat nog toe is geen der pa tiënten overleden. EEN ROMANTISCHE GESCHIE DENIS. Vorig jaar Juni HAl in een logement te Doetinchem eenige dagen een Duitscher verblijf, rich noemende M. Onmiddellijk nadat deze vertrokken was, miste het dochtertje haar zilveren arband-horloge. De Duitscher werd achterhaald en ingeslo ten in het arresiantenlokaal te Doetin chem. Bij fottilleering werd evenwel het vermiste niet ap hem bevonden en hij werd wegens gemis der vereischle papie ren, over de grens geleid. Deze week ontving de logementhouder een sdhrijvera uit Maroldko van een vriend van den bewusten Duitscher, waarin werd medegedeeld, dat de laatste bij hem op de boerderij werlczaam was, doch bij een aanval van Marokkanen op de farm doo delijk was getroffen. De laatste wensch van den getroffenen was de opdracht aan den hotelier te meidten, dat hij inderdaad dte dief van het horloge was en dat dit was ferug te vinden in een spleet in den muur, van het arrestantenlokaal. De plek werd in een bijgevoegde shwatieteekeiiing nauw keurig aangeduid. Hij soopte, dat het ver lorene zou worden teruggevonden en vroeg namens den gestorvene vergevin: voor diens dpad. TengevoK- van een in den loop van het jaar ontdekte poging tot ontvluchting door een arrestant was bedoelde spleet eohter dichtgesmeerd Men vond het geval evenwel merkwaar dig genoeg om een nader onderzoek te doen en besloot den muur ter plaatse uit te hakken. Precies op de aangegeven plek kwam het horloge uit de kai-kmassa, waar mede het vast verbonden zat, te voor schijn. In het bewuste schrijven werd1 nog me- degedeeM, dat de naam M. een valsche was. De ware naaf werd ook nu verzwe gen. ASeen werd medegedeeld, dat de per soon in kwestie iemand was, die behoorde tot den oud'en Duitsdhen adel en afkomstig was uit Oost-Pruisen. „Hbld." ginnien. Dit alles draagt natuurlijk geen of ficieel karakter, maar bewijst, dat ernstig gezocht wordt naar een oplossing van de moeilijkheid. Voorloopig wordt vastgehou den aara den datum van 4 Augustus, maar tevens wordt te kennen gegeven, dat, indien intusschen geen overeenstemming verkre gen wordt, de conferentie misschien" nog zal moeten worden uitgesteld. Wellicht hangt daarmede ook samen het bericht, dat de Italiaansclie gedelegeerden misschien niet voor 7 of 8 Augustus bier zouden kunnen zijn. Men zou er ook hier op ge steld zijn de Opper-Silezische kwestie zoo gairw mogelijk op te lossen, omdat men de noodzakelijkheid daarvan ook zeer goed inziet. Het Havasbureau seinde gistoren uit Parijs De ontspanning neemt toe in het Eransch-Britache moeningverschil. De Eransche ministerraad handhaafde het vroegere standpunt over do noodzake lijkheid van de zending van versterkingen is deze noodzakelijkheid erkend, dan is men van Eransche zijde geneigd den Op persten Raad den datum en mate der versterkingen te laten vast to stellen, alvorens te spreken over de vordeoling van het plebisciet gebied. Een officieuse Engolscho nota geeft te kennen, dat het Rritsche antwoord op de Eransche nota verzoenend zal zijn en inzonderheid den wonschen van. En geland zal onderstreepen de solidariteit tusschen do alliés intact te houden en alleen de vrees zal uitspreken Frank rijk op eigen gelegenheid te ziep gaan handelen In den ministerraad op het Elyse ga- houden hoeft Briand een uiteenzetting gegeven van den toestand in O. S. Daar de Engelsche regeering heden zou be raadslagen over de questies door de Eransche regeering gesteld, besloot do Eransche ministerraad weder bijeen te komen om het Engelsche antwoord te hespreken. In verband met deze zitting kreeg de diplomatieke redacteur van Ha- vas den indruk, dat de Fransche regee ring meer verlangend is hot Eransch- Engelsche meeningsverschil op te lossen. Nu de questies betreffende den datum van de bijeenkomst van den Oppersten Raad en van de voorafgaande bijeen komst der deskundige commissie gere geld zijn tot wederzij dseho voldoening, moet alleen het probleem der verster kingen worden opgelost. Het zou niet onmogelijk zijn, dat een transactioneele oplossing, welke beider instemming zou hebben, zou hebben gevonden. Deze zou dan hierop neerkomen, dat Engeland deelneemt aan de Eransche demarche to Berlijn, teneinde het Rijk te verplichten alle maatregelen te nemen, nooaig voor het troepentransport der geallieerden naar O.S. Is dozs stap gedaan, dan zou alleen de Opperste Raad bevoogd zijn eventueel den datum van het transport, vast te stellen. Deze oplossing zou aldus alle mogelijke voldoening goven aan de bezorgdheid van Frankrijk voor de veiligheid van de be zettingstroepen, terwijl zij tegelijkertijd voor de Duitsche een nieuw bewijs zou zijn voor do Eransch-Engelsche solidari teit, Frankrijk en Engeland. De Parïjsche correspondent van bet „Hbld." seinde gisleren: Onder de oplossingen, die aan de hand worden gedaan tot regeling van het mee mngsverschil tusschen Engeland en Frank rijk betreffende de troepen-zendingen naar Opper-Silezië, valt melding le maken van de ideeën, die geopperd worden door den correspondent van den „Temps" in Londen, Deze spreekt van drie mogelijke compro missen: primo zou men een beroep kun nen doen op den gezaratenraad om een be slissing te geven omtrent de al of niet nood zakelijkheid vara versterking der bezetting van Opper-Silezië; secundo zou de Engel sche regeering de Frarasche haar gang kun nen laten gaan, na verklaard le hebben baar alle verantwoordelijkheid voor de ge volgen te laten; tertio zou men gezamen lijk aan de regeering te Berlijn kunnen doen weten, dat wanneer de Duitsche troe pen iets in Opper-Silezië mochten willen gaara ondernemen, Fransche troepen on middellijk het Ruhrgeibied zouden bezetten. Hier verUaart men officieel van dit al les niets te weten en wacht men het re sultaat af van de beraadslagingen van het Engelsche kabinet en de verklaringen van LAoyd George in het Lagerhuis. Intusschen doet de „Temps" zelf in een hoofdartikel nog een andere oplossing aan de hand, na melijk, dat de Alliés reeds tharas aan de Duiteche regeering doen weten, dat ze zich heeft gereed te houden voor geallieerde troepen-transporten naar Opper-Silezië, ter wijl bet aantal der te transporteeren troe pen en de datum van het transport door den Oppersten Raad zonden worden vast- Omtrent bovenbedoelde Ministerraad van het Engelsche Kabinet meldt Reu ter uit Londen, d.d. 29 dezer: Het Britsche kabinet heeft hedenoch tend beraadslaagd over de geschilpunten, in zake de Opper-Silezische kwestie zon der tot een beslissing te komen. De ver gadering kwam echter 's avonds opnieuw bijeen om het antwoord op te stollen op de jongste maje.lee'mg de.' Erans e regeering, netwelk hedennacht na-r Ra- rijs zal worden verzonden en morgen ochtend door het Eransche kabinet in be handeling zal worden genomen. Het Britsche standpunt is, dat de hui dige regelingen moeten worden gehand haafd of gewijzigd ten einde aan de Eran sche wenschen tegemoet te komen, mits het beginsel der geallieerde samenwer king onaangetast blijft. f liet antwoord van De Vetera. De parlementaire medewerker van de „Times" meldt dat -het antwoord van De Valera het kabinet Donderdag heeft be reikt. Omtrent den aard der modedeeling wordt mie's bekend gemaakt, doch bet wordt opmerkelijk geacht, dat er in re- geeringskringen geen neerslaclitigheid of hopeloosheid heerscht, zooals onlangs dui delijk aan den dag trad'. Naar verluidt heeft De Valera om de vrijlating gevraagd van de leden van het Dail Ereann, die hetzij gevangen zitten of geïnterneerd zijn en de regeering is bereid hierin toe te stemmen. DE RIJKSCONFERENTIE DER BRIT SCHE DOMINIONS. De conferentie van de eerste-mimsters der Britsche overzeesche Dominions, welke te Londen wordt gehouden, heeft verklaard van oordeel te zijn, dat de overvallen op koopvaardijschepen in den komenden oor log nog talrijker zullen zijn dan in den jongsten strijd. Daarom is het noodzakelijk, dat elk Dominion de bescherming van zijn kusthandel tijdens den oorlog op zich neemt, terwijl rijkere Dominions, zooals Australië en Zuid-Afrika een eigen marine moeten instellen, met als kern lichte krui sers en duikbooten, die de meest geschikte oorlogsschepen zijn voor de liescherming van de scheepvaart. Er dienen regelingen te worden getroffen, waarbij de Dominions helpen hij het verschaffen van escorten voor de koopvaarders. Gedurende den oor log hebben verscheiden Dominions hun marine-slrijdkrachten ontwikkeld, welke thans moeten worden verecnigd tot een stelsel van rijksverdediging. De Dominions zullen eveneens tijdens den oorlog de strikt noodzakelijke verbindingen handha ven en dokken, olie-opslagplaatsen, enz. ten behoeve van alle Britsche oorlogssche pen, instellen. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. Men seint uit Woeuen aan het persbureau Vas Dias: Een vooraanstaande met de stemming van breeds volksroassa'9 vertrouwde per soonlijkheid1, uitte zich tegenover uw verte genwoordiger over den binracntandschcn politieken toestand: De toestand van Oos tenrijk is in een critiek stadium getreden. De gczaghebfiencire Hingen fa üirtf buitens larad, in bet bijzonder in de Ententelanden zijn niet de beweeggronden van het af- treden van het kabinet-Mayr bekend, even eens kennen zij de voorwaarden, waaronder het ministerie-Sehober de regeering heeft overgenomen. Hoewel dit kabinet reeds meer dan een maand leeft en onder de moeilijkste omstandigheden een reeks ge wichtige met de credieiacüie verband hou dende wetsontwerpen in de ""ationale ver gadering heeft doorgezet, is tot nu toe geen enkele van de door de Entente gedane beloften vervuld. Hierdoor wordt natuur lijk een zenuwachtige toestand bereikt, welke door de leiders van de aansluitings beweging voor hun doel benut wordt Zelfs in kringen, die tot nu toe onvoor waardelijke aanhangers van een eigen staatsieven van Oostenrijk waren, begint in verband met de schijnbare stagnatie in de credielaclie, waarvan de snelle doorvoe ring het eenige middel is tot het behoud van de politieke zelfstandigheid van Oos tenrijk, het vertrouwen in den ernst der hulpactie te verzwakken. Aan de voortdu rende daling van de Oostenrijksche kroon kan slechts door de credietaetie paal en perk worden gesteld. De hierdoor ontstane prijsstijging is een goed argument voor de vrienden der aan- sluilingsbeweging, zoodat een ernstig ge vaar voor een opleven van de aansluilings- boweging in den Herfst beslaat, indien niet te elfder ure de door de Entente inzake de credietaetie gedane beloften vervuld wor den. Het volk is moede van de beloften, wil eindelijk eens daden zien, dat beteekent een ernstige hulpactie, anders zal het zichzelf moeten helpen en die hulp zoekt het in een aansluiting. DE BRITSCHE HANDEL. Een aantal kooplieden, fabrikanten en reeders, die den geheetlen Britsdien handel en industrie vertegenwoordigen, hebben een beroep gadiaau op de malie, waarin zij aanspringen op 'n actie voor reductie van de staatsuitgaven, tiet verlossen van handel en industrie van de ooriogsbanden, alsme de voor de tasscberikOms'L van parlement en rcgeeirimg. Het beroep legt in het bij zonder nadruk op de nood zakelijkheid eener groolere arbeidzaamheid en spaar- zaamhciiicS bij de gansche natie, teneinde 'n eind te maken aan dera gevaarlijken toe stand, waarin het land verkeert d'oor den bui'tenKndscbien haniJieS terug te winnen, welke noodzakelijk is voor de Brilsche welvaart. Hot beroep is onderteekend. door hoderden personen, waaronder de grootste hando'slieden DE VERLIEZEN IN MAROKKO. De „Ti-mes" verneemt, uit Tarager, dail 20,000 man Spaansch gekleurde troepen in liet district M<iiS1!a worden verpiist, die gedood, gewond of gedeserteerd zijn. Er wordt gehoopt, dait er nog ©enigen zullen lerugikeeren, maar h-et word't onwaar schijnlijk geacht, dat hun aanlal groot zal zijn, daar de troepen fa dit onherbergzame gebied, zonder water, voedsel en munitie zijn. Gisterennamiddag werd de com munistische Itmddag-afgeVaardigda Waldstein te Breslau gearresteerd. Om trent de reden van de arrestatie kon gisteravond nogniets worden mede gedeeld. Gi s terjiamiddag 3 uur brak nabij Donau-Lessingen in het Schwartzwald een groote brand uit Binnen een uur werden 40 huizen een prooi der vlam men. Tengevolge van de droogte en hot watergebrek verkeert het geheele dorp in gevaar. Militairen zijn te hulp gesneld. De omvang van de catastrofe herinnert aan den geweldigen brand bij Donau-Lessingen. Gisteren is de minister van bui- tenlancisrhe zaken Jaspar naai- Parijs vertrokken, o. a. ter bespreking van eenige kwesties in verband met de tc houden zitting van den Oppersten Raad. Een op de werf van Blohin en Voss voor de Duitsch-Australische Stoomvaart-Mij. gebouwde 9009 ton groote stoomboot werd gisteren van stapel gelalen en ontving den naam „Altona". De op de werf van SUilcken ge bouwde stoomboot „Köningsau" weid gisteren eveneens van stapel gelaten. De conferentie van havenarbei ders der Noord- en Oostzee-bavenis heeft liet besluit genomen, dat mei hei oog op de duurte dei- levensmiddelen de loonen der havenarbeiders met 12 mark per dag verhoogd moeten wor den. Detze eiseh zal in Hamburg, Bre men, Bremerhaven, Lubcck, Emuen. enz. tegelijk gesteld worden. Het be staande tarioE l-'.al met! 1 Sopt. worden opgetaegd. Op voorstel van de Duitsche com missie voor den buitenlandschen han del werd een hoeveelhc'd roijnlieut van 50.000 M3. door de bevoegde over heden voor den uitvoer vrij gegeven. - Het Noorsche blad „Piosla" meldt ■Dit Moskou, dat met de gedelegeerden naar de communistische conferentie op den spoorweg naar Iiursk een vree sdij k ongeluk heeft plaats gevonden. Van ue gedelegeerden werden 1 Duit scher, 1 Engclschma-n, 1 Bulgaar, 1 Australiër en cle voorzitter van den bond van Russische mijnwerkers ge dood. -7- Uil Moskou wordt gemeld: Met bet oog op den vertwijfelden toestand van Rusland, dat niet meer tc redden is, moet Trotelcy het voorstel gedaan hebben, gewapenderhand tegen West- Europa op te rukken en door omwen teling aldaar te veroorzaken, den toe stand in Rusland te herstellen en voor brood te zorgt-11. Verder veroordeelt liïj de poli bek van Lenin en d'.cns concessies tegenover het kapitalisme. DE EX-KROONPRINS. In tegenspraak met een elders in dit nummer voorkomend bericht, is het ge rucht, door de „Pctil Parisian" verspreid, dal do ex-kroonprins aan de Nederia'fi- sc-.he regcering vertol treeft gevraagd om Wicringen to verialan, ten Gniia rich Zuid-Amerika ie ve.ïbgeng«.-jj *-.< - i Geen enkel verzoek in dkra geert is hq d* Nederlaodschc rcgcering mgexcnwcu-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2