Orde en Arbeid, Kerk en Sckool. Gemengd Nieuws N.Vi „DE TIJDGEEST" "t>ï BATAAFSCHE EN HAAR VERLOFS- PERSONEEL. Hoor dc directie van de Bataafsche Petroleum-Mpij. is aan haar hier te lande net verlof vertoevend personeel een circu laire gericht, waarin zij mededeelt, dat dc Binds Mei j.I. in Nederlandsch-Indië ge heven uitvoerrechten op petroleumproiuc- ten haar voor de noodzakelijkheid hebben gesteld om tot inkrimping van haar bedrijf ln Nederlandsch-Indië over te gaan door beperking van de werkzaamheden op die terreinen, waar de productiekosten van de gewonnen olie liet hoogst zijn. Verlofgan gers, aldus heet het verder in deze cir culaire, behoorcn cr rekening inede te houden, dal de mogelijkheid niet is uitge- isloten, dat zij na ommekomst van hun verlof niet onmiddellijk naar Indië zullen worden teruggezonden. Hun zal in dit geval tanaf den datum, waarop hun buiten- lindsch verlof eindigt voorshands een wachtgeld worden uitgekeerd, gelijk staan de met de gebruikelijke gezinsloelage op «lat wachtgeld. Naar aanleiding van deze circulaire heeft één hier te lande met verlof zijnde employé der maatschappij aan zijn mede belanghebbenden een rondschrijven gezon den, waarin o.m. het plan geopperd wordt aan den Minister van Koloniën een request te zenden, houdende het verzoek om de verhoogde uitvoerrechten op petroleum- producten in te trekken. Steller van dit rondschrijven hoopt daarbij „in de eerste plaats op den onmisbaren steun van de Maatschappij en in de tweeic plaats op de medewerking van alle verlofgangers, die met hem thans de dupe zijn van de dwaze petroleumpotitiek der Indische re- gcering." Hij wekt derhalve zijn medever- Jofgangers op hun bewijzen van instem ming te zenden en mede te werken tot de vorming van een commissie, die de ver dere propaganda voor het verwezenlijken dezer plannen kan ter hand nemen en eventueel den Minister van Koloniën het request overhandigen en toelichten kan. Uit onze Oost. IN UNIFORM! Onder c'e „Modecauscrie" in liet „Soerabayisch Handelsblad" wordt 't volgende grappige voorval verhaald: 'tWas <nl een tijdje geleden, in den tijd toen alle gouvernements-ambtena- ren het 't zwaarste te verduren hebben gehad, de oorlogsjaren, waarop ze al len een heel fatsoenlijk en heel druk kende armoede leden. Ook in een klein stadje als hier w,as het de jonge huismoedertjes van allerlei klassen even zwaar gevallen, twee eindjes te tzainen te passen en bijna als overal elders, 't allereerst werd heizuinigd op kleeding. Immers, zoo'n plaatsje is klein, waarvoor moet je je zoo kost baar klcedenEen bestelde japon ynaakt al gauw je portemonnaie een paar honderd gulden lichter, en ja Enfin, de vrouwtjes kwamen in de boos in zelfgemaakte kleeding van pas- Barstofjes of een Bomhayzijtje. De een maakte er iels heel aardigs van en de ander iets heel leelijks. Maar ze deden het cr allen mee. Toen eindelijk kwam de duurtetoeslag, de langverwachte. Er was een feestje in de soos op lil en fels bij een tooverslag voelde de lieele Üamesbevolking de dringende behoefte aan iets anders, iels door een modiste gemaakt, ietsmen wordt beschei den in zijn eischen hier, ietsiets iuit Padang. Ze gaven haar maat op, sommigen maakten zelfs een reisje naar Padang, feiaar 9 uur in een trein is geen pretje. Dus lieten de meeste haar nieuwe toilet maar over aan den smaak der modiste; ze hadden afgesproken elkander de nieuwe toiletten niet He laten zien, vóór dien bewusten avond, ioch er was geen enkele, die niet zeer jjn haar nopjes was met haar pas ontvangen costuum, terwijl de onge- lukkigen, die nog niets hadden ge kregen, angstig afwachtten en brand brieven zonden naar de modiste. Doch Vóór het feest was alles present en tzeer voldaan trokken zij 's avonds al len ter sociëteit. Maar stel u den steeds aangroeien- len schrik voor van haar, die reeds tn de zaal waren hij iedere nieuw-aan- gekomene. Zoodra de avondmantel af viel en het toilet zichtbaar werd Enfin, ten langen leste, toen allen ér waren, bleek het, dat ongeveer een (twintigtal, dus zoowat iedere dame, leen precies aan elkander gelijk toilet droeg. Er waren dunnen en dikken, korten en langen; de een had rose besteld, de ander blauw of wit, maar behalve dat van enkelen de klem- ver schillend was, zat verder er geen knoopje, geen plooitje anders, 't Was lalsof ze 'n uniform voor haar plaatsje hadden vastgesteld. EEN STAALTJE VAN BUREAU CRATIE. Een ingezetene der Ooskust van Deli, (Wonende op een der buitenplaatsen, iwenschte volgens do Deli Oi. zajn doch tertje toelatingsexamen to laten doen voor de H. B. S. Op den dag van het examen .was het kind echter door ziekte ten ©enenmale verhinderd daaraan deel te tnemen. De vader wendde zich nu telegrafish (tot de bevoegde autoriteiten op Java, hen verzoekende alsnog do gelegenheid (te willen geven, dat het kind examen (zou kunnen doen, te moer noodig waar Ide familie spoedig naar Europa zal ver trekken, doch daar eerst na de vacan- tie kan aankomen, wanneer daarginds 'de gelegenheid voor het afleggen van het examen vrijwel onmogelijk zal zijn. Zooals we zeiden werd hot verzoek geseind, waarhij het gewestelijke bureau bizonder behulpzaam was. Dat telegram iwerd begin Mei verzonden. Een dezer 'dagen, dus ruim een maand naar dato [kreeg de vader bericht, dat zijn doch ter inderdaad gelegenheid kon krijgen alsnog examen te doen en dat zij zich Idaarvoor maar.... op Batavia moest komen (melden. Als men nu rekent, dat met een reisje haar Java vrijwel drie weken heengaat, (dat een meisje van 12 jaar niet alleen 'kan reizen en dat geleide moet hebben ;en dat do kosten van Ben dergelijk reisje met verblijf Java voor twee per sonen tooh altiid een kleine duizend gul- 1 den kost, dan kan men zich misschien voorstellen, dat de ouders dan maar van hot examen hebben afgezien. Maar typeerend zijn zulko ambtelijke opvattingen toch weL Staking van het Café-, Hotel- en Restaurant-personeel Te Rotterdam. De afdceling Rotterdam van den Nod. Bond van Werkgevers in hotel-, resteu- rant-, café- en aanverwante bedrijven Ho- recaf maakl bekend, dat de leden met ai- gemeene stemmen hebben besloten, dat aan hot werkwillig personeel te allen tijde en onder alle omstandigheden elke inoreele en financieele steun zal worden verleend en dat dit personeel] na beëindiging van het conflict in geen geval zal worden ontsla gen ter wille van de stakers. Het café de Landbouw in de Boyman- straat was Zaterdagavond gesloten. Te Amsterdam. Er is in den stand van het conflict hier ter stede geen verandering te constateeren. P dde partijen blijven op haar stuk staan. Geen der groote zaken heeft toegegeven, ondanks liet ongetwijfeld sterk verminder de bezoek, en geen van de stakende kell- ners is gezwicht voor het ultimatum, dat hij van zijn patroon heeft thuis gekregen, zoodat op bet oogenblik, formeel gespro ken, eigenlijk alfc Amsterdamsohe kellners ontslagen zijn. Hoezeer hot bezoek aan groote café's in de KaJverstraat, aan het Damrak, op hel Leidsche- en op liet Rem- brandtpleiin verminderd is, biedt Zater dagavond, den eersten Zaterdagavond ge dut ende de staking. Dank zij mede het fraaie weder was hot zeer vol in de bin nenstad, maar desondanks 'bleef hot leeg in de café's, behalve dan in de kleinere, waarvan de patroons hadden toegegeven. Die kleinere café's voeren er wel bij. Voor alle groote café's, waarvan het personeel in staking ligt, liepen troepjes posters heen en weer en zij bepaalden zich thans niet meer, zooals de eerste dagen, tot het ver spreiden van strooibiljetten en het op zacbten toon uitspreken van het verzoek niet binnen te gaan, maar zij schreeuwden thans luidkeels op de wijze van straatven ters. Voortdurend hoorde men in de volte van de stralen: bezoekt dit café ndeit; laat u niet bedienen door onderkruipers, steunt de stakende ke'lïners in hun rechtvaardigen strijd. Een en ander gaf telkens aanleiding tot oploopjes. Op het Damrak zagen wij zelfs een rjiar café's, die letterlijk belegerd waren door nieuwsgierigen, wat het bin nentreden van bezoekers natuurlijk niet bevorderde. Politie 'te paard en te voet pa trouilleerde door de stad en hield een oog in hot zeiL MODERNE HUIZEN. „Ari" vertelt in die „Nieuwe Couramt": Aan de Zuid-Westgrens van onze stad (den Haag) wordt een allermerkwaardigst complex huisjes gezet. De muren zijn niet van steen maar van afval van de vuilver branding. EH't afval wordt met een of an dere kleverige substantie vermengd, in rechtopstaande kratten als waarin schilde rijen en rijwielen vervoerd worden, gego ten en als dit geheel zes weken gedroogd heeft, worden de kratten weggenomen, zoodat de murogp van slakken en pleksel blijven staan. Deze muren zijn weinig soliedë. Je kunt ze mot vinger en duim heel gemakkelijk afbreken en met dé punt van een wandel stok er een gat doorpeutteren, zoo dit noo dig mocht zijn voor aanleg van gas of eleotricdtedt. Zooals allle in aanbouw zijnde perceelen, wordt ook dit blok bewaakt. Voor bewakers van zulke blokken' wor den gewoonlijk invalide grijsaards ge bruikt. Zelden heb ik een bewaker gezien in de kracht van zijn leven en in het be zit van al zijn ledematen en al zijn zintui gen. Hier echter foopt 'n kerngezonde flinke man rond. een robuste kerel, vief en bij zonder waakzaam. Toen we een der huis jes nader 'bekeken, iets wat alle bewakers altijd met genoegen en niet zonder hoop op een sigaar, toelaten, sprong hij op ons toe met de felheid' van een dnaak, die een schat bewaakt. Een onzer meende onze onbe scheidenheid te kunnen rechtvaardigen door er op te wijzen, dal' hat huis dat hij bekeek, later zijn woonhuis zou zijtn. maar dit was voor den bewaker geen reden om ons er te laten verblijven. Zijn houding werd eenigszins dreigend, toen we ons niet snel genoeg uit de voeten maakten. Tenslotte vroegen we hem, waarom hij zich met zu'fc een haast onverklaarbare en aan dienafklopperij grenzenden ijver van zijn taak kweelt Mijnheer, zei hij toen, met iéts van ver ontschuldiging, dat rnioet ik wel, want er komen dagelijks wel een paar honderd rnenschien hierlangs die naar die huizen kijken, en als ik die hun gang zou laten gaan, was de heele boel 5n minder dan geen tijd afgebroken. Ze zitten allemaal met hun vingers aan de muren en die kun nen daar niet tegen. Vermoedelijk zak als 3e IHiiïzëS gereed zijm, een stevig behang den btoel dn elkaar moeten houden. EEN PANIER, Vrijdagmiddag verspreidde zich in Rot terdam het ontstellende bericht, als zou een der booten van hot vacantiefeest der kinderen van de openbare scholen op den Nieuwen Waterweg zijn omge slagen. Later sprak men van een aan- varing der boot, waarhij 17 kinderen zouden verdronken zijn. Het bericht ging als een loopend vuur tje door de stad en bracht in de volks wijken een geweldige opschudding te weeg. Overal zag men groepjes van ou ders, broertjes en zusjes, buurvrouwen in de straten samenscholen. Het was een zenuwachtig vragen, schreien, hulpeloos klagen. Niemand wist echter, wat er eigenlijk was geschied. Van alle zijden werden de reederijen dor booten opgeheld en naar den toe stand der kinderen ernstig ondervraagd. Vele moeders spoedden zich naar de kantoren dezer reederijen en waren niet te overtuigen dat er niemendal gebeurd was. Op de politie-bureaux kwamen don geheelen middag de ouders informee- ren. Geruststellende berichten verstrekt door de reederijen en de bureaux der couranten haddon wel eenigen invloed, doch menige ouder bleef aan de groot ste onzekerheid ten piooi. Reeds uren voor de aankomst der boot zag men de familieleden op de Oos- terkado bijeen, in angstige spanning, wat de komst dor boot Kun voor nieuws zóS eeeïievmg plaats gehacL Om Kwart over »ts Bepalen. Op deze vergadering zal teven» een beslissing worden genomen in zake dg werkloosheidvereekering. brengen. Doch de boot liet zich maar niet zien. En de schemer viel, een grauwe mist hing treurig over het onstuimige water en gaf aan de plaats met die duizenden angstige vrouwen, mannen, kindoren uit de volksklassen den meest desolaten aan blik. Eindelijk omstreeks kwart voor negen, terwijl de regen neerplaste, kwamen de kinderen onder moedgevende tonen aan- marcheeren. En vond spoedig ieder de zijnen welbehoudon terug. Wie der ouders dien avond zijn kin deren niet hartelijk zal gekust hebben na die lange uren van doorstanen angst en vrees? (Msb.) CAFé INGESTORT. Te Middelburg is het grootste deel van het café de Eendracht op de markt doordat een muur het begaf, met don derend geraas ingestort, waarbjj twee dakkappen, een zolder, een doel van het café o.a. een tegen de kermis opgesla gen tooneel en een deel van het buffet met glaswerk enz. werden vernield. Vier der bewoners, die nog in het café werk zaam waren, hoorden gelukkig het val len van steenen uit don muur en wisten zioh bijtijds in veiligheid te brengen. EEN VREEMD GEVAL. De Rhoonsche straat te Schiedam was dezer dagen het tooneel van een zeld zame opwinding. Kinderroof heette het. Een kind van drie jaar da't op straat speelde,, werd door een vrouw opgepakt en in een mandje achter de fiets van een man gezet, die haastig weg fietste in de richting Rotterdam. Kinderroof was het wel niet, maar toch een tamelijk vreemd geval. De vrouw, die het kind opnam, was do- moe der, die het kind toen het drie maan den was, bij de ouders vau haar man had gebracht, zeggende 't niet te willen houden. Zij loefde toen reeds niet meer met haar man samen, die zeeman is en thans op een boot naar Amerika is. Daar de ouders niet wettig gescheiden zijn, is het kind natuurlijk aan niemand toegewezen, zoodat de moeder wettelijk aanspraak op het kind kan doen gel den. Maar de grootouders zijn over deze vreemde manier van weghalen weinig ge- stioht, en gaven van 't gebeurde kennis aan de politie, dieintusschen niet recht streeks kan ingrijpen. Het is niet uit gesloten, dat thans de rechtbank van de zaak kenis neemt, om te beslissen of in de gegeven omstandigheden het kind bij de moedor kan gelaten ,vor- den. r~ToA.) GESTRAND. 1 De motorschokker Zwarte Waal H is -Zaterdagmorgen tegen 11 uur hij het uit varen tusschen de koppen der buiten haven te Scheveningen op een zandplaat gestoofen, ten gevolge waarvan het roer onklaar geraakte te midden van de bran ding. Daar de mogelijkheid bestemd, dat het scheepje; waarop 8 man, tegen de glooiing zou slaan, is de motarredding- boot „Jhr. Rutgers van Itozenbttrg,'* van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij ter assistentie vertrokken en heeft het vaartuig door de branding naar zeo gesleept, waar het roer gere pareerd zou worden. De Z. Wi II zette toen koers naar den Waterweg. HEIDEBRAND. Te Hil varenbeek heeft gisterenavond een felle heidebrand gewoed. Eenige hectaren werden vernield. De oorzaak is onbekend. Gisterenmorgen ontstond in de nabij heid van Birkhoven bij Amersfoort, langs de spoorlijn een bogin van boschbrand, vermoedelijk tengevolge van vonken uit een der locomotieven. Dank zij de spoe dig getroffen maatregelen door militai ren van de Vlasakkers en de school school van verlofsofficieren kon de brand vrij spoedig gebluscht worden. Een alarmoerend bericht van een op nieuw uitbreken van brand op de Leus- derheide, dat zijn oorsprong vond in het opwaaien van dikke stofwolken tenge volge van den hevigen wind, block ge lukkig onjuist. DE KONINGIN AAN HET SCHILDEREN. Men schrijft uit Barneveld aan het N. v. d. D.": Sedert ongeveer een week vertoeft H. ML de Koningin, meestal vergezeld van Prinses Juliana, bijna dagelijks te Gar doren, ten einde schilderstukjes ta ma ken van de op de velden aldaar op sehooven staand© rogge, waarbij H. ML vaak met de eenvoudige bewoners, die eens naar het schilderen komen kijken, heel familiaar een praatje maakt. Zoo vroeg nog gisteren een bejaard vrouw tje: „Kom je maargen weer, juffer?" Waarop HL M. met een: waarschijnlijk wel, antwoordde. Niet zelden maakt H.M. ook foto's. Dezer dagen verzocht de Koningin den landbouwer HL Mulder, die een vracht rogge van het land had gehaald, even stil te houden, om een kiekje te kun nen nemen. De goede ziel zeide echter: „gien tied te hen," en reed door. „En als ik u dan eens een rijksdaal der geef," hernam de hem onbekende dame, en toen had ons boertje tijd in overvloed. GROOTE BRAND TE SPRANG. Gisterenmorgen te half tien brak te Sprang een felle brand uit. Bij den fei len wind en de droogte valt aan blus- schen niet te denken. Reeds acht hui zen en de schoenfabriek van Zwart zjjn in vlammen opgegaan. Nader bericht: De ramp te Sprang is beperkt tot acht huizen, bewoond door J. de Bie, wed. VosM an d e maker, Jan Vos, Zwart, met aangrenzende echoen makerij, Jao. de Bie, G. de Roon Kloot wijk, Pol de Bie, Van Raamsdonk, met aangrenzende schilderswerkplaats, Schaaf met aangrenzende timmermanswerkplaats en M. Ros, alsmede verschillende scha ren en hooimijten hierbij behoorencle. EEN ZEEBEVING. In de zee hij het Scheveningsche negen zakte het water, dat opkomende was, plotseling ongeveer oen halven me ter, om na vier, vjji minuten zijn normalen toestand weer aan te nemen. De zandzuiger in de buitenhaven te Scheveningen sloeg van de ketting en wentelde een halve Blag om. Ongeluk ken hebben niet plaats gehad. R.-K. VAKBUREAU. Te Utrecht vergaderde het Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie mot zijn. Bureau leden en aangesloten bonden. Zeer belangrijk was de bespreking over de houding van een aantal groot-werk gevers, die zich tegen het Bedrijfsradenslel- sel verzetten. Hoogst verontwaardigd was men over deze onverantwoordelijke hou ding. Na ernstige en langdurige bespreking werd het beleid van het Bureau-bestuur met algemeene stemmen goedgekeurd. Men was het er over eens dat, mochten de groot-werkgevers het onmogelijk maken dat langs vreedzamen weg het doel van het Bedrijfsradenslelsel bereikt wordt, men de middelen zou moeten gebruiken, welke noodig zullen zijn om het, algemeen als goed erkende, doel te bereiken. De gevolgen van een eventueel af te wijzen samenwerking, komen volgens de vergadering, geheel voor rekening van hen, die de samenwerking verbreken. Het zou inlusschen worden betreurd, wanneer de Katholieke groot-werkgevers hun woord zouden breken, in den tijd waarin de liberale werkgevers zich in een schijnbaar gunstige positie zouden kunnen gevoelen. Wanneer straks de toestand zich wijzigt, zullen de arbeiders zich, aldus de vergade ring, weten te herinneren, welke houding de werkgevers thans innemen. Uitvoerig werd vervolgens behandeld het door het bestuur ontworpen November- propagandaplan, dat in samenwerking met de Federatie van Dioc. Volks- en Werklie denbonden zal worden uitgevoerd. Het organisatieplan noemt de vorming van een I'ropanganda-Bureau. Elke Vak- en Dioc. bond wijst een gesa larieerd bestuurder aan, die zich gedurende de maand geheel beschikbaar zal stellen. Er zullen „Kringen" worden gevormd voor verschillende landsgedeelten. Er zullen plaatselijke commissies worden gevormd, die plaatselijk de leiding zullen hebben. Het Propaganda-Bureau zal zorgen, dat de plaatselijke commissies het benoodigde projianganda-materiaal bekomen. De plaatselijke commissies hebben lot taak, in overleg met het propaganda- bureau, alles te doen wat gewenscht wordt geacht Het plan regelt tot in de ondcr- deelen deze landelijke actie. Het propaganda-plan werd na eenige dis cussie goedgekeurd. De reeds in voorbereiding zijnde plaatse lijke propaganda-acties zullen worden aan gepast aan de landelijke actie. Aan de orde werd gesteld de behandeling van de zeven vragen i.z. de werkloosheids verzekering, welke -het T'akli ureau via den Werkloosheidsraad hebben bereikt. Een uitvoerige gedacbtenwisseling had plaats over dc volgende conclusies. 1. Er kome een wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering. 2. De wet beruste op liet beginsel van verplichte verzekering in dezen zin, dat de werkgevers verplicht worden voor alle in hun dienst zijnde werklieden, een premie te betalen. 3. De national! Arbeiders-Vakbonden worden de dragers van de verzekering. 4. Aan het hoofd van de verzekering kome een bestuur, waarin vertegenwoordi gers van Rijk, Gemeenten, werkgevers en werknemers zitting hebben. De vertegenwoordiging zij voor de helft gevormd door vertegenwoordigers van Rijk, Gemeenten en werkgevers en voor de andere helft door werknemers. 5. Alle werklieden, die volgens de wet ander de verzekering vallen, hebben recht op uitkeering bij werkloosheid. 6. De tegen werkloosheid verzekerden -ozj3a 'b lUodoorS odaij Ut pjoapjoa UOp.ioa\ kerden; b. ingeschrevenen. Verzekerden zijn leden van vakvereeni- gingen, waarvan de werkloozenkas uitgaat. Ingeschrevenen zijn zij, die geen lid zijnde van een vakvereeniging waarvan de werkloozenkas uitgaat, zich bij deze heb ben doen inschrijven. 7. De werkgevers in een bepaald bedrijf, betalen een premie, gelijkstaande met de hoogste bijdrage die door eenige werkloo zenkas in dat bedrijf wordt geheven. 8. De werkgeversbijdrage, waaronder ook de bijdrage voor de ingeschrevenen, kome in een Centrale kas, waaruit de bij drage aan iedere kas wordt gerestitueerd, overeenkomstig de werkelijk betaalde con tributie. Het eventueel overblijvende deel wordt gestort in een crisis-fonds. 9. Het Crisis-fonds wordt gevormd door a. een door alle kassen te storten gelijk percentage van de inkomsten; b. het overschot van de door de werk gevers te betalen premiën; c. een door de werkgevers te storten bedrag bij ontslag. 10. Bij ontslag wordt door den werk gever per ontslagen arbeider een bepaald bedrag betaald. Het te betalen bedrag, kan door het be stuur van de Verzekering voor de onder scheidene bedrijven verschillend worden bepaald. 11. Iedere werkloozenkas stort een be paald en voor allen gelijk, percentage in een te Vormen crisisfonds. Het crisisfonds staat onder beheer van het bestuur van de Verzekering; het Be stuur constateert, of in een bedrijf een crisis aanwezig is. 12. De reglementen van de kassen be vatten eene bepaling betreffende de uit keering aan hen, die den reglementairen termijn hebben genoten. De hiervoor noodige gelden worden be schikbaar gesteld door het crisis-fonds. IS. Op de door de werkgevers en werk nemers betaalde bijdrage, wordt door het Rijk en de Gemeente tenminste 100 pCt. toeslag gegeven. IA Aan verzekerden (dat zijn zij, die aan de kas een premie betalen), wordt 50 pCt. van het bedrag der uitkeering uitgekeerd. 15. De uitkeeringen, de controle en de administratie der kassen strekken zich uit over verzekerden en ingeschrevenen. Da Kosten voor administratie worden door de kas gedragen. Bestoten werd, dat op '9 Augustus de besturen opnieuw bijeen zullen komen om met betrekking tot de voorgestelde wijzi- strand heeft Donderdagavond een soort JLggjg op de Arbeidswet 1919 een slandjnmt. Op weg naar Rome. Op weg naar Assisië. 't Is nu dertig jaar geleden sinds de eerste bedevaart der Nederlandsche Tertiarissen op ging naar Rome en Assisi. 't Was ter gelegenheid van het gouden Bisschopsfeest van Leo XIII. Toen hebben de Nederlandsche Ter tiarissen van hun onvoorwaardelijke toewijding en hun innige liefde voor den Stedehouder van Christus, voor Leo XIII, den verdediger, den be^ schermer en hersteller der Derde Orde van Sint Franciscus, willen getuigen. Thans, na 30 jaren, worden ten twee den male de Tertiarissen opgeroepen voor een opgang naar de machtigste aantrekkingsnunten op aarde voor het Katholieke en het Franciscaan- sche leven, naar de vaderstad van alle Katholieken, de vaderstad ook der Tertiarissen, naar Rome en Assisi. Niet zonder reden We zijn in het jubeljaar der Derde Orde. Zeven eeu wen sloten hare cirkels rondom het feit harer oprichting. En nadat ter dezer gelegenheid de ^Raus-Tertiaris Benedictus XV in zijn machtige en cycliek de aandacht van heel de we reld heeft gevraagd voor de Derde Or de, zal nu onder hooge bescherming van dienzelfden Paus vanaf 16 tot gn met 18 September te Rome een inter nationaal Derde-Orde-congres worden gehouden, waar in eigen boezem de belangen der Derde Orde behandeld zullen worden. En als nu de ongeveer drie millioen Tertiarissen hun afge vaardigden zullen zenden uit alle we- relddeelen en landen, dan zuilen de vele tienduizenden Nederlandsche Tertiarissen niet mogen en niet wil len ontbreken. O, neen, juist nadat in de laatste jaren de ietwat ingeslapen Derde Orde is ontwaakt en na de in drukwekkende congressen en na de ontzaglijke gewestelijke propaganda- vergaderingen in den lande is er niet aan te twijfelen, of er is onder ons, Tertiarissen, een groot verlangen, om op dit wereldcongres met heiligen trots te getuigen van onze kracht in eigen land en van ons gloeiend enthou siasme voor de hervorming der wereld in St. Franciscus' geest. Welnu, het secretariaat der Derde Orde te Weert neemt het initiatief en meenende zich niet te vergissen in de geestes- en gemoedsstemming der Ne derlandsche Tertiarissen, heeft het een bedevaart georganiseerd in overleg en met behulp van het bekende reisbureau Lissone en Zoon, Amsterdam. In de advertentie, geplaatst in dit nummer, vindt ge het reisplhn. De pelgrims zullen vijf dagen te Rome vertoeven, tijdens welke ze ook het Congres zullen bijwonen, en twee dagen zal men te Assisië het Franciscaansche hart kun nen ophalen bij de heiligdommen van onzen hoogvereerden en vurig bemin den Vader en Stichter, den H. Fran ciscus. Natuurlijk zal tijdens dezen pel grimstocht het godsdienstig element de eerste plaats innemen. Maar, nadat aan het religieus gevoel overvloedig zal zijn voldaan, zal toch de lange en kostbare reis nog worden benut om te kunnen genieten van Napels, Pompeji, Sorrento, terwijl de terugreis zal wor den verzoet door een bezoek naar Lu gano en Luzern. 't Is waar, met allen zal 't gegeven zijn de hooge kosten te dragen voor zulk een reis, maar toch zullen er onder de Tertiarisen nog genoeg bevoorrechten gevonden worden, die er aan kunnen deelnemen en dan ook zullen deelnemen om op waardige wijze onze Nederland sche liefde en geestdrift te represen- teeren. Het secretariaat meent door dezen een dienst te bewijzen aan velen en verwacht, dat er dan ook druk gebruik zal worden gemaakt van deze zoo zeldzaam voorkomende gelegenheid. Door de drukte van het reizen is het bureau Lissone eerst nu in de gelegen heid geweest het reisplan vast te zet ten, zoodat nog slechts anderhalve maand ter voorbereiding overig is. Daarom verzoeken v/ij dringend, bij eventueele deelname, uiterlijk vóór 25 Augustus a.s. zich aan te melden aan het secretariaat der Derde Orde, Minderbroedersklooster, Weert, ter wijl over reis en verblijf door het reis bureau Lissone alle inlichtingen zullen worden verstrekt. Tot beter begrip van de advertentie zij hier gemeld de reis begint 12 Sep tember a.s. en eindigt 3 October. De kosten bedragen (reis-, verblijf-, hotel kosten inbegrepen) f 600. Gedachtig echter, dat er wellicht nog velen zullen zijn voor wie zooveel tijd niet dispo nibel is, is er er een tweede reisplan gevormd. Er zal n.l. gelegenheid zijn om na het bezoek aan Assisië langs korteren weg terug te keeren over Florence, Lugano, Luzern, zoodat men den 26en September in Nederland arriveert. Dit tweede reisplan vraagt slechts 15 dagen, terwijl de kosten bedragen f 450. Op dan naar Rome en Assisië, gij, zonen en dochters van den serafijn- schen Vader, die in de gelegenheid zijt aan dezen pelgrimstocht deel te nemen. Waardeert deze heerlijke ge legenheid en het zal een verheugenis zijn voor heel uw leven, op zulk een wijze het eeuwfeest der Derde Orde te hebben meegevierd. Fr. PETRUS NIELEN O.F.M., Commissaris der Derde Orde. Fr. BORROMAEUS DE GREEVE O.F.M., geestelijke leiders der bedevaart. Ï27* STAATSLOTERIJ. Eerstb Klassb. .VKEDX LIJST, Trekking y*n 28 Juü. ^400, No. 13728, 16681. f 100, No. 18251, JHUJZEN TAN ƒ20. - 79 6193 9222 11811 18207 14798 18283 2CS 849 6307 9864 11927 18308 14863 18786 2tfe 858 6422 9800 12203 13394 16036 19059 21fl 1286 6541 9826 12300 18446 16520 19497 21* 1834 6864 10448 12406 13573 16018 18600 21? 1909 7131 10689 12497 18607 16263 19626 21» 2480 7655 11168 12614 18704 16406 20125 21S 3235 8028 11298 12556 13740 16525 20294 2la 3312 8256 11818 12858 18926 16686 20537 218 5123 8336 11859 13018 13846 17766 20704 228 6178 8473 11400 13186 14186 18051 20899 221 6008 9047 11606 13194 14493 18227 20907 228 6158 Trekking vanlOOnummersten oversiaai van Notaris fl G. MULIE. Donderdag 28 Juli 1921. Prijzen van i 90.— ieigen qeld.i 10868 13520 15397 1=^314 20% 11144 13340 16040 1S7O120Ö 11291 1333113111 1!9 1 2CS 11433 14160 16253 19260 207Ï 115421455516317 29 3014521 16953 1S382 11654 32 17185 19430 12135 14828 17783 10343 12476 15058 179ul 11.801 12346 15229 18! 14 73 13011 15563 13219 20011 1348615948 54 20313 lil 3213 332 92 723 4333 1443 4616 2012 4898 2122 5072 49 5160 £0 5201 2257 5343 2463 S3 2533 5541 2335 651C 6824 8014 6928 27 7002 8851 45 8949 7320 9025 7450 9112 7583 9248 7649 9371 7719 9456 36 9625 7835 10557 89 10703 ÉÉN DAG MINDER. Weer is de tijd daar, waarin menigeen zijn studierichting moet bepalen. Velen zijn er echter voor wie oerst de vraag nog dient beantwoordt to worden of er voor hen wel sprake van kan zijnhoo- gere studies te gaan doen. Het zijn degenen on hun aantal is door ds economische moeilijkheden en den achter uitgang van buitenlandsche waarden veel grooter geworden dan 't vroeger was die nog niet weten of het geld er zal zijn om de kosten dor studie en van het verblijf in de Universiteitsstad te bestrijden. En de rijksbeurzen dan? Zeker, dank zij het voortreffelijk initiatief van Mini» ter De Visser, wordt jaarlijks een aan tal on- of minvermogende jongelieden van buitengewonen aanleg in staat ge steld te gaan studeeren. Tientallen en m>g eens tientallen van aanvragen moe ten echter worden afgewezen, omdat het geld er nu eenmaal niet is. Gelukkig kan „Katholieke Siudiebelan- gen" intusschen eenige teleurgestelden helpen. Maar de middelen dezer Veree- niging zijn helaas niet toereikend om veel te doen. En toch, zoo velen vragen en onder die velen is zoo menige jonge ge man, die toch eigenlijk voor de we tenschap niet verloren mag gaan. Zelfs zijn er hij, die hun studies moeten af breken, tenzij hulp wordt verleend. Wij krijgen brieven getuigend van de held. haftige offers door de ouders soms door een arme weduwe zelft gebracht om den jongen te laten studeeren. Maar nu gaat het niet langer. Tenzij „Ka tholieke Studichelangen" helpt. En „Ka tholieke Studiebelangen" kan slechts hel pen als... Toe, edelmoedige lezer, vul dit zinnetje zelf in en zend nig heden uw gift aan het Secretariaat van „Katholie ke Studiebelangen" te 's Gravenhage, Ju liana van Stolberglaan 113. Gij gaat een mooie vacantiereis maken? Bekort haar dan een dag of maak een uitstapje min der en gij leunt daardoor reeds de poor ten van Universiteit of Hoogeschool voor een fermen jongen helpen openen. Zal de vacantievreugd er minder om zijn? Of 't tegendeel? Katholieke Studiebelangen. Prof. P. G. Groenen, Voorzitter. Dr. L. Deckers, Secretaris. STAKING OP DE DOMANIALE MIJN TE KERKRADE. Men seint aan de „Maasbode" uit Kerkrede: De staking op de Damaniale mijn kan heden worden verwacht. De vier samenwerkende bonden, n.l. de Christel. Mijnwerkersbond, de Ned. Bond, do Neutrale Bond en de Prot. Christ. Bond werken samen en zullen gezamenlijk dc staking pródameeren. De ze proclamatie wordt hoogstwaarschijnlijk Zondagavond uitgevaardigd op een mee ting, die door de samenwerkende bonden dan te Kerkrado wordt belegd. De z.g. Federatieve Bond van werkers in het mijnbedrijf, m. a. w. de communisten, hebben een manifest verspreid waarin alle mijntaerkers in Nederland worden aangespoord tot al Donderdag vergaderde te Rotterdam da directie der Domaniale mijn met do commissarissen. Daar werd een voorstel verworpen van het hoofdbestuur van don Christelijken Mijnwerkersbond om met het oog op ds moeilijkheden der minister-crisis, die een bemiddeling van de regeering vertraagt, gedurende veertien dagen nog de ouda loonregeling op de mijn uit te betalen. Besloten werd de verlaging der looncn definitef op 1 Augustus te doen ingaan. Gisteren hebben de samenwerkemla bonden zich nogmaals telegrafisch lot c!cn Minister gewend om hot standpunt der regeering te vernomen. Alle maatregelen voor de staking zijn genomen, zoowel door de directie als door de organisaties. In Kerkrade zullen da stakingsbureaux worden gevestigd. De vrijgestelden van de diverse bon den hebben reeds propaganda gemaakt onder de Duitsche mijnwerkers, die op de Domaniale mijn werkzaam zijn, ook dozen te bewogen den arbeid neor te leggen. Op de Domaniale mijn werken onge veer 3000 man. Hiervan bestaat pi-1?- 115 pet. nit Duitschors; circa 50 pet, 13 georganiseerd. Van dezen behooren 8 900 man tot den Christelijken Mijnwet" kershond. x

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2