ONS BLAD" HARD. BUITENLAND. BINNENLAND, Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: SS433 FEUILLETON Onder Valsche Vlag NÖ. 240 DINSDAG 2 AUGUSTUS Ï92I '4e JAARGANG NOORD-HOLLANDSCH 33 Abonnementsprijs Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met GeTlustreerd Zondagsblad 0 60 f 2.— f 285 f hooeer. Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; elkeregel meer f 0 25; Reclames per regel f 0 75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing t 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f tOO,—f 60,—, f 35,—, f 15,—. Op 4 Juli uitten wij in dit blad (Labiel Evenwicht"! onze groote vreeze, voor een lerugtoclit der Nederlandsche Regeering e. de overgrooie meerderheid des volks in zake de opheffing van het Processie-ver- boi voor het gerei van eenige Quasten en Kroppen met of zonder knuppel. liet érgste is geschied. Wij slaan op de vlucht, als waren wij een schuldbewuste minderheid. Ter wille der éénheid moeten wij allen meedoen. l)e Coalitie vergt offers, maar dit offer is onnoemelijk hard. Het woord onzer Kerkelijke Overheid is aanstonds brutaal uitgebuit, niet aan de overzijde, maar door de Christenbroeders. De toenmaals aan de orde zijnde Defensie-kwestie, nam plots een onverwachte loop door hun houding, die getuigde van een misplaatste toepassing van den raad onzer Bisschoppen. De Katholie ken moeten wel volgen. Het is mislukt, t» korte scheiding evenwel vraagt her nieuwde zoenoffers. Doch het ergste lijkt mij de afname, bru- tani en liefdeloos, van een stuk eindelijk echt, ons voorgehouden door de Grond- ivets-commissie en door de Regeering. De opheffing van het Processie-verhod. Het Hoofdstuk „Over de(n) Godsdienst" za! dus buiten de revisie blijven. De af goderij zal de Protestautsche natie niet be- z'oedelenl Want zoo schrijft niemand minder dan d. Kerkeraad der Nederl. Herv. Gemeente Van Amsterdam aan de Hooge Regeering en je Vertegenwoordigers des Volks: „van oordeel en zich hierbij beroe- .pende op het Woord van God (de eerste tafel der Wet) dat '-et houden van be- *dcelde Processies is een afschuwelijke af goderij, welke de eere Gods te na komt „en de heiligheid van Jezus Christus mi's- f'1 verder, dat de R,-K.. leering, wel- „k'e aanleiding geeft in bepaalde gevallen „tiet gezag der Kerk te stellen boven dat „der wettige Overheid, in strijd is met de „ordinantie Gods en een voortdurend ge- „vaar voor de duurgekochte nationale vrij- „heid: „belijdende, op grond van datzelfde „Woord, in aansluiting aan de Belijdenis „der Vaderen, dat de Overheid, als Gods „dienaresse, de roeping heeft op haar, d.i. „op publiek terrein te weren alle afgoderij „en valsche godsdienst, en gehoorzaam heid te vorderen voor haar wettig gezag, „opdat ieders recht en in de eerste plaats „dai van God, geëerbiedigd zij; „van oordeel voorts, dat „de gelijkge- „reehtigheid der kerkgenootschappen" voor „de wet, volstrekt niet uitsluit, maar veel- „eer in zich sïuit, dat de Regeering deze „hare dure roeping in gebondenheid aan „het Woord van God, zelfstandig oordee- lende handhaaft tegenover de aanmatigin- „gen van Rome en daarvan ook uitdruk king geeft in de Wet." Ik weet niet, hoe het den Roomsclien lezer te moede wordt, doch mij klinkt der gelijk gebral als een hoongelach in de ooren nu men weet dat de zaak te hunnen gerieve geschikt is. Het is als moeten ons nog gauw de klonten modder nagegooid worden, gegraaid uit het land van Protes- tantsche aarde en wij zien de rangen der Katholieken, Vrijheidsbonders en Sociaal- Democraten, wier stemmen ons ons goed recht zouden gegeven hebben en begrijpen nu eerst nevens de onweersprekelijke lus ten de schier ondragelijke lasten, die ons de Coalitie schenkt om der éénheid wille. Wij willen geen waarachligen Katholiek op bet kookpunt brengen van zijn rechtma tige woede en ergernis, door ook uR de „Toelichting" op het stuk (waaruit boven eenigé zinsneden), aanhalingen te doen. Het is of een soort zwart Bolsjewisme goed Nederland bedreigt. Totaal ook schijnt 1918 vergeten te zijn, toen Rome de straat geboden werd. Na dit gevaar zou de men ons de Scliuurkerkjes wel weer willen inruimen. De gelegenheid deze laatste fronlma- kers voorgoed den mond te stoppen is voorbij. Integendeel, hun groote bek heeft t.e' glansrijk gewonnen. Straks zullen zij nog meer Protestantsche honig trachten te zuigen uit een welgemeend en ook voor hen goed bedoeld woord der hoogste gees telijke leiding. De politiek is een modder poel, waarin geen open en eerlijke brie ven van waarlijk hoogstaande leiders een waardige ontvangst kunnen krijgen. De politiek onderzoekt niet alle dingen en be houdt het goede, maar verwerpt al het goed en houdt krampachtig vast aan dat ééne ding: onmiddellijk voordeel van eigen parochie. Zij kleine schare, zij hebben ons, machti ge Roomsche Staatspartij in onze eerlijk heid gevangen als een vlieg in het web van de vergiftige spin. Wij zijn lamgeslagen docr onze onbaatzuchtige liefde voor een Coalitie, die plots den ouden wolf deed ontwaken onder de toch reeds al te war me schapenvacht. Zoo zullen wij ons goed recht niet heb ber. Geen processies. Het zij zoo, al is liet onuitsprekelijk hard. De Juni-beweging van 1921 zal echter in onze herinnering blijven en de Roomsche daad behoeft niet op onze kinderen te wachten om de gruwers der „afschuwelij ke afgoderij" hun wandaad gevoelig in herinnering te brengen. De schijnbare zwakheid van heden zal, hoewel doelloos en onbegrepen, geschiedenis maken voor onze wrekende -kracht, Mr. BOMANS. NASCHRIFT. Wij geven mr. Bomans heel graag gelegenheid, zijn Roomsche klacht openlijk uit te spreken, vooral omdat hij het doet in zoo gevoelige taai. Onzerzijds echter één bemerking, die meer bedoeld is als troost dan als critiek: de Juni-beweging van 1931 lijkt toch maar kinderspel bij het gevaarlijk lawaai van April 1853. Wat hebben 70 jaren ons veel winst en veel kracht gebracht in geleidelij ken, rustigen groei. Er zijn thans alleen 'nog wat Kroppen en Quasten over, die aan hun eigen leiding uit de band sprin gen. Nu kunnen wij met behulp van li- beralisien en socialisten dat handjevol pal staanders gemakkelijk den mond snoeren, zonder echter te weten, hoezeer wij hun. klein hoopje zouden versterken, door hen tot martelaren te maken. Onze Regeering wil hun den tijd geven geheel en al uit te sterven of web hun lei ders de gelegenheid laten om hen in het gareel te krijgen. Dat wachten is hard, zeker; maar.'t zal geen 70 jaar duren; onze kinderen zul len niet eerst tot grijsaards behoeven te groeien. Dat zijn wij met mr. Bomans eens! REDACTIE. Engeland en Frankrijk. De beslissing uitgesteld. De nota van Reuter, welke Zondag avond 'het bericht braciit van de aanvaar ding door Engeland van de Fransche op lossing ter beëindiging van hei gesclhil over O.-S., wekte groote voldoening. Daarop volgde de ofïïoieele bevestiging en den zelfden avond nog ontving d'Aber- noa de instructie zich aan te sluiten bij de démarche van Laurent betreffende het troepentransport. De Frnnsohc openbare meerling zal he! ten zeerste waardceren, dal de Engelscihe vrienden in wéhvillenden zin de poging tol verzoening van de Fransche regeering beantwoord hebben en zij zal in het voorafgaande akkoord over de te volgen procedure het voorspel zien van een vrienidischa'pipelijke oplossing van de quaestie. België zal voor de zittang van den Op persten Raad op 8 Aug. worden uitgenoo- digd, Amerika zal een toehoorder zenden. Havas meldt over het te volgen program aldus: Eerst zal men de quaqstio der verster kingen regelen, daarna die van de verdee- ling. Verder zal men de quaestie bespre ken van de schuldigen aan „de rechter lijke comedie te Leipzig." Waarschijnlijk zal men niet het geheel van het probleem van het herstel onderzoeken, daar de ministers vam financiën dadelijk na de bijeenkomst verschillende technische qnaeslies moeten regelen, zooals de beta ling der bezoltdngskositen enz. De Raad zal verder behandelen de handhaving van de drie sancties, waartoe te Londen besloten is, waarbij rntussdhen rekening gehouden zal worden met de openbare mcening, die van oordeel is, dat de beslissingen over de sancties overgelaten moeten worden aan de waardeering van de commissie van herstel. Waarschijnlijk zal de Raad zich verder bezig houden met de middelen om den hongersnood in Rus land te bestrijden, nu de missie-Nansen is mislukt ten gevolge van den onfoeUial ts uren eiscih van de sovjetregeering om alléén de hulpzendingen te controfeeren. Ootk wordt het waarschijnlijk geacht, dat de Raad de Ooslersclhe quaestie zui tvduiv - rteten, ofschoon Grjekenland^geen honiid-- deliing vraagt. De zitting zal vellicht 8 tot_ 10 dagen duren. Briand zond gisteravond instructies aan den ambassadeur te Berlijn om zich aan te sluiten bij zijn Engelsdheen ItaMaansche ooüega's voor een gemeenschappelijke démarche bij de Duitsche regeering om deze duidelijk te maken, dat zij melt alle mogelijke middelen het vervoeT van ge allieerde troepen door DiAschland, welk vervoer de O. S.-toestand elk «ogenblik nooddg kan maken, vergemakkelijken moet. Heit is waarschijnlijk, dat de collec- .iieve stap niet voor Maandag zal plaats hebben. Persstemmen. De overeenstemming tasschen Frankrijk en 'Engeland wordt door «Je pers met al- gemeene voldoening begroet. De bladen wijzen erop, dat terzeifderlijd, dait Har ding Briand de goede tijding overbracht, Lloyd George tegenover Frankrijk woor den sprak, die tot bot hart van allen zul len gaan. De „Petit Parisian", schrijvende over de a.s. zitting van den Oppersten Raad merkt op, dat elke overweging, vreemd aan het resultaat van het plebisciet besMst zal moeten worden verwezen naar het tweede plan of geheel worden terzijde gesteld. In overeenstemming met het verdrag van Versailles gaat het erom thans niot deze of gene economische of strategische theorie te verkondigen, maar eenvoudig op den wil der inwoners te letten. Betref fende de ophefing der sancties zal men, daar DuilseMand niet ernstig de oorlogs misdadigers gestraft heeft, noch alle ■waarborgen heeft versohaft in finamtieel opzicht, zooalis voorzien was bij het ul timatum, gedwongen zijn van Fransche zijde de handhaving te vragen. Een eveniueele verzachting zou in elk geval niet mogelijk zijn, zoolang Duitschiand nieit gebukt heeft voor het besluit over O. S. - Het Amerikaansche standpunt. Harding haastte zich in den loop Briand te verwittigen, dat de Engelsolie regeering zeer gaarne zich aansluit bij de voorstellen van de FTanschc premiers en d'Abemon gelastte zich te Berlijn aan te sluiten bij de Fransohe en Xtaüaansche ambassadeurs in een gemeenschappelijke demarche bij de Duitsche regeering. Curzon stelt als datum van bijeenkomst van den Oppersten Raad 8 Augustus voor, omdat Bonomi niet eerder aanwe zig kan zijn. Ltoyd George zal bij de beraadslagin gen van <Jen Raad aanwezig zijn, die te Parijs toptien plaats vinden, indien de Franjdig ijjgeering dit wenscht 1 g^étfliik wyaJ1 bet Bngelsdhe antwoord woon hartelijk. Harding l'e voldoening uit over de c sjC jongste misverstand. - VRIJ NAAR HET DUITSCH, TWEEDE DEEL. Weinig minuten .ater reed het rij tuig door de laan, die naar het slot Guruguh leidde. „O mijnheer „Waarom heeft men geen rijtuig naar 't spoor gezonden vroeg hij den verschrikten bediende, die hem in 't portaal tegemoet kwam. „Is mijn telegram niet aangekomen ,,Ik weet er niets van," sramelde deze. V/aar is mijn dochter?" „De juffrouw is in het park, geloof >k Tita is bij haar." Guthbridge prevelde een onver staanbaar antwoord en ging dan naar sen der deuren, die in 't portaal uit kwamen. Op den drempel keerde hij zich om. „Breng mij een flesch wijn en 'ets te eten." De bediende ging haastig heen, ter- *9Z'jn heer, een oogenblikkelijke in- v'ng volgende, zijn hoed opzette, ®tn in_eigen persoon zijn dochter van zijn onverwachte terugkomst te ver wittigen en te informeeren naar het lot der door hem verzonden tijding. Buiten bleef hij een oogenblik be sluiteloos staan en sloeg dan op goed geluk af, een in vele bochten kronke lenden weg in. Nog was hij niet ver gekomen, toen hij zijwaarts een klein groepje zag naderen. Zijn dochter in het donkere costuum, dat zij dien dag aan had en er nog smal ler en tenger uitziende dan gewoonlijk de oude Tita in haar wagentje, en ein delijk de bediende, die haar reed, wiens breed gelaat als de volle maan over de leuning van 't ouderwetsch voertuig keek. Guthbridge fronste de wenkbrauwen: de vriendschap zijner dochter voor de vrouw, die hij haatte uit het diepste zijns harten, was voor hem altijd een steen des aanstoots geweestmaar hij zag geen middel om er een einde aan te maken, ten minste geen enkel, dat hij waagde te gebruiken. Dwars over de met heesters en kleine perken beplante grasvlakte stappend, stond hij weinige minuten later voor het kleine gezelschap. „Marion „Papa riep deze verrast en, naar het_ scheen, _meer_ nog verschrikt. DE HONGERSNOOD. IN RUSLAND. Meer als de zorg ooi het dageJiiiksdh brood, drukte op de bevolking Ie Peters burg de effendige atmosfeer, schrijft de correspondent van het lrRcrl. TageM." uit Revaï. Aüe inteMeot. is verdwenen; alleen de domme, stompe massa heersoht er. De arbeiders zijn zonder eenige discipline; gewerkt wordt er zoo goed als niets. Alle bedrijven geraken in verval. Alles wal men le eten krijgt, bestaat uit 1 poud brood per dag; pond suiker per biaand, soms wat droge visch. Voor fantasJeiprijzen is nog wel veel te koopen: boter tegen 22.000 roebel bet pond, suiker tegen 28.000 R.. een paar schoenen voor 300.000 R een haarspeld voor 800 R„ een fiesdii melk voor 2800 R„ een pond' (hee voor 85000 R., een zak doek voor 15.000 R., een paar kousen voor 25.000 R enz. Bedoeld zijn sovjetroebels, die zoo slechts een fictieve waarde hebben. Dientengevolge is hel een uitzondering, dat iemand schoenen en kousen draagt of behoorlijke kleeren. Op de 100 arbeiders werken er 50 a 60. De overige zijn! ziek pf willen niet arber- tf*™- e- Van de fabrieken staan 75 stil wegens gebrek aan brandmateriaal en grondstoffen om te bewerken. ik regeering geeft dit alles openlijk toe en verwacht redding door ruilhandel mot jol .e-.ékednnd. Veer voorioppig wordt alies nog inet goud betaald, omdat er ten eerste weinig waren zijn en ten 2o. omdat men volkomen gebrek heeft aan tran- sportmiddeien om de waren uit de ver schillende streken te haten. Is er dus in Petersburg nog tegen grof gel'd voedsel te krijgen, in het hon- gersnoodgebted van de provincie Samara is dql buitengesloten. De toestand, waarin zich de bevolking daar bevindt, blijkt ojm. uit een brief van een boer uit die streek: „Reed® in de laatste jaren," schrijft hij, „is cr gebrek aan graan, het zaaikoren werd voor de helft door de bevolking opgegeten. Zomeikoren werd bijna niet meer uitge zaaid. Het volk voedt zich met eikels, gras, en allerlei afval. Als geraamten zien de mensohen er uit. Wanneer er geen hulp komt sterft ons gehcele dorp uit. De menschen zijn zoo zwak dat zij ter nauwernood meer kunnen loopen." Deze klachten zijn geen uitzondering, maar overstelpend. In vele plaatsen is het sterftecijfer 90 De „Daily Tel." verneemt uit Kopen hagen dat voigens rapporten uit Riga de teden van het Pan-Russische hulp-comité, waarvan Kameneff voorafitteT is. grooten- dccts uit anti-bolsjewisten bestaat en dat het comité voornemens is, afgescheiden van alle politieke overwegingen, 1e wer ken in den geest vain het Roode Kruis. 'De sovjet-regeering had groote verwach tingen van belasting-heffing in den vorm van voedingsmiddelen in die districten, waar een goede oogst was, doch de ui t slag daarvan is hoogst onzeker, daar de boeren tegen die belasting gekant zijn. De sovjet-pers is zeer ontsteld over de ge weldige vermindering in de industrie. De toestand is vooral hoogst ernstig in de kolenmijnen, waar de totaal opbrengst in Juni sfecihls 500 ton was en in vele plaat sen heeft het werk in de bosschen geheel opgehouden. Benden bandieten maken het land door roof en moord onveilig en heb ben o.a. reeds een aantal sovjet-commis sarissen gedood DE TREINDIEVEN GEARRESTEERD. Het drama van de P. L. M.-Iijn is af- geloopen; terwijl het eerste bedrijf een doode bracht, zijn in het slotbedrijf twee dooden en een doodclijk gewonde gevallen. De Parijsche recherche heeft Vrijdag de identiteit kunnen vaststellen van een der bandieten, een zekeren Charrier, z.g. stu dent in de medicijnen, 26 jaar oud, wonen de in de rue des Fossés-St. Jacques. Drie inspecteurs bewaakten 's-naebts de woning 's-morgens halftien grepen zij CharrieT, toen hij uit zijn kamer op de eerste verdie ping kwam. Hij droeg een revolver bij zich, doch maakte er geen gebruik van. Onmiddellijk na zijn arrestatie erkende hij, dat hij een der drie daders was van den aanslag op den nachttrein. Hij gaf te ken nen, dat zijn twee makkers een afspraak met hem hadden, een uur later, in een café in de nabijheid. De rechercheurs begaven zich er heen, maar de hoeren kwamen niet. Daarop wees Charrier het restaurant aan, waar zijn kameraden wellicht kwamen dé- jeuneeren. Om half één waren drie recher cheurs op post voor het café-Helter in de avenu de Tornes, waar weldra het tweetal verscheen. 'De politiemannen wilden hen grijpen, maar een der bandieten keerde zich om en schoot een zijner belagers neer. waarop de beide andere rechercheurs vuur gaven en de beide bandieten dood schoten. Charrier heeft verklaard, dat hij niet de moordenaar is van luitenant Carabelti. Hij hield de wacht in de harmonica, maar hij weet, dat de officier zijn aanrander reeds op den grond had en onder de knie, toen bij door den tweeden bandiet werd dood geschoten. De Minister van openbare werken heeft een organisatie ontworpen voor een spe ciale spoorwegpolitie, omvattende een cen traten dienst, vaste posten en vliegende brigades. Het plan zal verder in overleg met de spoorwegdirecties worden uitgewerkt. In afwachting zulten reods dadelijk maat regelen worden overwogen om gewapende controleurs ronden te laten maken in de nachttreinen. Verder zai het personeel der stations worden gelast in geval van alarm, onmiddellijk zelfstandig handelend op ie treden en tevens per telefoon of telegraaf zoo sp„cUïg mogelijk alle bijzonderheden te verspreiden. Aan de bladen ontleent hel „Hbld." nog de volgende bijzonderheden: De drie bandieten zijn gebleken recidivis ten te zijn, die tengevolge van de amnestie wet in vrijheid waren gesteld. Na met el kaar kennis gemaakt te hebben in de ge vangenis te Grenoble, waren zij te Parijs bijeen gekomen om te zien hoe zij aan het noodige levensonderhoud zouden komen. Eerst hebben zij .te Marseille een inbraak op touw gezet, en eenige weken geleefd van de opbrengst. Toen de beschikbare gelden uitgeput raakten, moest een andere „coup" worden bedacht. En besloten werd den nachttrein van de P. L. M. nit te plunde ren in Amerika gebeurt dat herhaalde lijk en met succes, zoo had Thomas zijn aarzelende kameraden verzekerd. Aan contanten heeft de roofpartij een 4000 fr. opgebracht. De juweelen hebben zij eerlijk gedeald onder elkaar. Hun „staat van dienst" bevat verschil lende veroordeelingen wegens diefstal, mishandelingen, misbruik van vertrouwen, geweldpleging enz. Het schijnt, dat Charrier (die blijkt slechts een medisch student te zijn) zijn ar restatie te danken heeft aan het dragen van grijze handschoenen. De recherche had va ge signalementen, waarin o.a. vermeld werd, dat een der misdadigers .grijze handschoenen droeg." 'De recherche speurde dus dragers van grijze handschoenen, uit den aard der zaak met de warmte niet veten in aantal. En de grijze handschoenen leidden de justitie via vele verkeerde „pistes" naar de Fosses- St. Jacques. En toen tevens bleek, dat de betrokkene een oude bekende der justitie was en in den nacht van de misdaad afwe zig was geweest, was Charrier's lot beslist. SCH'EEPVAARTXON CURRENTIE TUSSCHEN ENGELAND EN AMERIKA. De ,,Times"-oorrespond'ent te Washing ton schrijft, dat men- in AmeriDk'aansche scheepvaartkringen mot de grootste be langstelling de oaiUvilokcltng vogt van het tfansport van katoen uit Egypte. De poli tiek vam «le Amerikaansche Shipping Board, wordt samengevat als „gebaseerd op hat denkbeeld, dal andere naties een behoorlijke kans moeten geven aan Ame- j rik'aansche Tchcpëtt>of anders het gevaar I loopen van de represaille-maatregelen, die die Merchant Marine Act de Shipping Bo ard aan de 'hand doel". De Shipping Board wil een deel van heit katoen en andere artikelen, die nu door vreemde schepen vervoerd' worden, doen transporleeren door Amerikaansche sche pen, die geen emplooi hebben. In dit op zocht zijn leerzame cijfers gepubliceerd door het Amerikaansche departement van handel. De Engelsche scheepvaart, die in Mei 1920 bij de Ameiikaansdhe voor J2 pet. van het geheele vervoer naar Amerika achterbleef, heeft haar in Med van dat jaar met 2 pet. overtroffen. Het deficit van de Shipping Board over 1920 bedroeg 9,5 mil- lioen p.st. Te Alexaoidrië malleen de kaloenexpor- teurs iaarcantraoten voor het vervoer van hun product Tbt nu toe heefit de Engel sche scheepvaart altijd het terrein weten te, houden; verleKten jaar en dit jaar zijn er aanbiedingen geweest van Amerikaansche zijde, idde echter als duurder d'an de En- gelsche "werden afgewezen. De zaak' maakt nu in. officieele kringen te Washington een onderwerp van beraadslaging uit. 6SÖEX1S0E BUITEHL EEriltmTE.% (RUIL VAN BUITGEMAAKTE 1 SCHEPEN. Tsitsjerin beeft aan de Griek'scbe regee ring tangS radiotetegrafisctnen weg voor gesteld, twee Grdeksche schepen, die vroe ger dóór de Russen "buitgemaakt waren, om ile Wisselen tegen twee schepen uit de republiek Azerbeidjan, die til het bezit der Grieken zijn. De regeering zal idit voorstel aannemen. DE TOESTAND IN PORTUGAL WEER GESPANNEN? De „Daily Mail" bericht uit Lissabon dat Zaterdagochtend: vier uur het garni zoen de straten der hoofdstad bezet heeft en kanonnen geplaatst pp de voornaamste straten en pleinen. Daarna confereerde het kabinet meil' den president. Belangrijke ge beurtenissen wordtn verwacht, Uit Praag wordt gemeld, dat „dg overheid te Marienbad' strijd aan te binden tegen'ftfi "=•- zardspel. Meer dan 50 personen, bankhou ders, croupiers en wisselaars zijn hal land uitgezet, voor het meenendcei Berlijners en Weeners. Alle speelzalen in Marienbad zijn gesloten. Het W.-B. meldt uit Riga, d'at vol gens een berioht van de ,A®®. Press" de Sovjet-r.^eering de voorwaarden van Hoover, om alle gevangen gehouden Ame rikaansche burgers vrij te laten, aan vaardt. Plet bericht bevestigt de vrijlating van mrs. Harison. De staking in de Hotelbedrilvcn. De Looneischen. Aan het Centraal Bureau van „Ilorecaf" zijn d.d. 22 dezer de onderstaande loon- voorstellen toegezonden van den Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel in Ne derland en van den Roomsch-Katliolieken Bond van Geëmployeerden in het Hotel-, Café en Restaurantbedrijf, voor de steden: Amsterdam, 's-Gravcnhagc, Rotterdam eD Utrecht. Bedienend personeel. In afwachting van de omvorming var het inkomensysteem voor hen, die onder het fooicnslelsel werken en hiervoor in de plaats doet komen een vast loon, verhoogd met een omzetprovisie, met verbod van fooien-aanname na de afschaffing „gelden de hieronder genoemde loonen": Hotels. Rang. I. II. III. Chef de Reception f 275 Zaalchef 250 f 225 f 60. Oberkellners 80 70 40. Kellncrs, ouder dan 21 j. 60 50 40. Kellners, jonger dan 21 j. 40 35 30. Piccolo's en chasseurs 20 15 15. „Waarom hebt gij geen rijtuig ge zonden om mij af te halen „Ik heb volstrekt niet gedacht, dat u vandaag terug zoudt komen." „Hebt gij mijn telegram dan niet ontvangen „Neen, papa Guthbridge zweegzijn blik bleef gevestigd op het rimpelige gelaat der oude Tita. Een zeker iets, dat hij daar op ontdekte, scheen zijn oplettendheid te trekken. Zijn oog wendde zich nu weer terug op zijn dochter, die onder zijn onderzoekenden blik zichtbaar van kleur veranderde. „Waar zijt gij geweest „In 't boschje." „In 't boschje V/at beteekent dat Is 't park niet groot genoeg Mijn bedienden hebben meer te doen, dan Tita uren ver rond te rijden." Niemand antwoordde, Guthbridge keek met toenemend wantrouwen van de een pp de anderp; Wilde men hem iets verbergen Was het mogelijk, dat de een of andere gelukzoeker met zijn dochter gesproken had? Maar neen, daarvoor kentje hij haar te goed. Ach Die Wallagen 1 Een stroom bloed steeg plotseling ir^zijn gezicht, om .in het volgsnd ooyen- blik met een benauwend geweld tot het hart terug te stroomen. „Papa riep Marion en trad on willekeurig een stap nader, terwijl zij haar hand uitstak om hem te onder steunen, „ik vrees, dat u niet wel is." „Zwijg 1" bulderde hij. „Ik moet met u spreken, en wel oogenblikkelijk. Kom mee." Zonder een antwoord af te wachten, wendde hij zich om, en begaf zich naar huis. „Wat is in 't boschje gebeurd Guthbridge was midden in de kamer blijven staan, en tegenover hem stond Marion, bleek, bevend, het beeld der grootste verslagenheid. „Doe maar geen moeite leugens te bedenken of te ontkennen. Nu, komt het haast „Papa," smeekte Marion met zwakke stem. Guthbridge stampte driftig met den voet. „Kunt gij niet spreken? Die verwenschte schurk was daar, diespion. Loocherp. het, indien gij het waagt." -„Ik wfeet niet van wien gij spreek „O, gij verstaat mij heel goed. Wa? de jonge Wallhagen daar ginder, ja óf heen „Ja P' Een .tange pauze volgde; gedurende welke Guthbridge in de kamer met groote stappen heen en weer liep. Eindelijk bleef hij voor zijn dochter staan. „Wat was dat voor een mensch dat bij hem was. Kent gij ze „Het was zijn zuster." „Wat willen die menschen van u Waarom hebt gij ze gesproken Ant woord „Ik.... ik weet het niet," stamelde Marion. Guthbridge vatte met ruwe hand den arm zijner dochter zoo vast, dat zij een smartkreet niet kon onder drukken. „Zijt gij gek, of gelooft gij, dat gij mij voor den gek kunt houden siste hij. „O, papa, laat mij los," steunde zij. „Ik kan het u niet zeggen mijnheer Wallhagen en zijn zuster hebben met Tita gesproken, maar ik was er niet bij. Elfriede en ik...." zij hield plot seling op, verschrikt over hare onvoor zichtigheid. „Elfriede? Wie is dat?" vroeg Guthbridhe driftig. „Elfriede Rankhorst. Zij woont se dert eenige jaren met haar moeder in het huis van den ouden Ostlander." „Maar wat heeft zij met u en met de anderen te meken Een oogenblik draalde. .Marlor., te.r-„ wijl zij hare hersenen tolte-rde met de vergeefsche poging om een uitweg te vinden." „Wel „Zij is een achternichtje van Tita," zeide zij eindelijk. „Ho langer hoe mooier riep Guth bridge met heesche stem. „En hoe dik wijls hebben deze samenkomsten plaats „Elfriede spreekt van tijd tot tijd een paar woorden met haar tante, papa, en mijnheer en juffrouw Wall hagen „Verder," bulderde Guthbridge. „Tita heeft in het geheel tweemaal met hen gesproken, papa den eersten keer een paar weken geleden en nu weer." „En gij zijt de handlangster van deze doortrapte spionnen Gij opent hun de poort, dat zij met dat oude wijf leugens tegen mij uitvinden en samen zweringen smeden Gij, ontaard schep sel 1" Hij had zijn dochter met ijzeren hand bij den schouder gegrepen en schudde haar met wilde woéde. „Papa papa 1" Guthbridge hoorde haar niet. Met een vloek stiet hij haar van zich af en was in het volgende oogenblik ver dwenen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 1