ONS BLAD 6 Stand fberktiSni BUITENLAND Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: KXSS'EAS'453 IPS Kassiers. 0 495V2 495V2 0 [geluk. ierfeht. (htijSTG. en Markt Qe comsdie te Leiozifj. Brie! uit Dresden. De tocslLEu in Ierland. GEMENGD BUITENLANDSCHE BERICHTEN. FEUILLETON Onder Valsche Vlag Ill «den te a.- ■40 plm» 2.15 o o O O 125 173 148 415 plm^ 9~.\Ö f 3S1/* a 121 173 S 4»5>f 293 o 1 O 463 0 0 O -- 0 70 I2[l/l 33t O O O O '34 I; ongeveer kwart [een Amsterdamsch [11 naar gehoor! zou [ïsemplaeernert van I-li. Het meisje had zij aehter op het aan en haar hoofd buiten de wag- Toen de trein in sij ergens (vermoe-' caterkolom) aange- 'kende treurige eo- le woning van den ngedragen, alwaar Ie eerste hulp ver- )rancard is zij ver-, Alkmaar Packet" jrenging naar Am- nede, dat een licli-j geconstateerd werd jbssMüaEïsasessaeal 1 Iheodorus Groot'j Berg. Antoon, z.\ Burgh en Afra Ma-. Johannes Jacobus ma Maria van Leu- Irik Geerke en An' Willem Jaeo<' er Molen en Alida Ica de Mik. Iwakke tot matigel ^stelijke wind, aan- half bewolkt, lateri |ide bewolking, met' wanner over dag.: [l9. Zon op 's m. 5.21 onder n.m. 7.29, [Aug. 's av. 9.37, 1 Aug. De Yaoaiilicw luk veroordeelde der( die bij de Amster-' Irs Maalscnappij dei Vhte, tot een gevan- J jaar voorwaardelijk IB ANKBIL JETTEN.; Itshof te Amsterdam; in hooger beroep) Iran bankbiljetten bij 1 Haarlem. j -KIUNGLIJN. r\Taar wij vernemen) Jaigustus a.s. lijn 231 lal Station zal rijden! Li gesteld. i |tt bedragen. 1 Aug. D© aardapf heden: Andijfcerj |ö5. Behoflsche inui-i jbeesters t 6.306.5Ï Iers f 5.75—6. Malta) per. kilo. Aanvoer) .1 m 247 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1921 14e JAARGANG NOORD-HOLLANDSCh 39 33 Abonnementsprijs Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Oeïdustreerd Zondagsblad ...f2.— f 2 85 0 60 f hooger. Advertentieprijs.- Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0 25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 1^7 alle abonné's wordt op aanvï^gë^rafis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15.- De gespannen verhouding tusschcn En- j; ind en Frankrijk heeft thans weer zóó veel van haar gevaarlijk karakter verloren, dat men op het oogenblik niet meer kan spreken van een openlijke breuk. Binnen kamers schijnt het er warm te zijn toege gaan: Londen had blijkbaar al een nota klaar liggen, welke als een onweer zou in slaan. Maar op 't laatste oogenblik kwam men plotseling tot een aceoord. waarbij de Fransclie regeering toestemde in een bij eenkomst van den Oppersten Raad. En zoo meldden laconiek de officieele persbu reaus nu had het geen zin meer den inhoud van die nota te publiceereni Frankrijk heeft dan toegestemd in een bijeenkomst van den Oppersten Raad, ter bespreking van de Opper-Silezische kwes tie. Tevens zal naar het Havas-bureau meldt „de comedie van Leipzig" op het programma worden geplaatst. „De comedie van Leipzig" beteekent. zooals men weet, de berechting van de „oorlogsmisdadigers". Naar de meaning van de Fransche regeering, heeft het Hoog Gerechtshof te Berlijn door slechts twee jaar gevangenisstraf toe te meten aan een Duitschen officier, die, meenend op bevel van hooger hand te handelen, eenige Fran sche krijgsgevangenen liet afmaken, aan het recht zulk een beleediging toegebracht, aan het Fransche rechtsgevoel zulk een smaad aangedaan, dat men niet langer in zulk een wijze van berechting, die veel meer op een „comedie" dan op justitia .elijkt, kan berusten. Bondgenoot Engeland deelde die mee ning niet, zooals men weet; en ook dit geschilpunt zal nu op de a.s. zitting van den Oppersten Raad ter sprake komen. Met belangstelling wachten wij het ver der verloop af. Het doordrijven van de berechting van de oorlogsmisdadigers heeft ons altijd iels verkeerds geleken. Niet, wanneer het ma- gelijk ware geweest een Vierschaar te slaan, waartoe heel de wereld in ontzag, met eerbied en met vertrouwen de oogen zou opslaan, wetend, dat daar waarlijk recht, dus een onpartijdig oordeel zou worden ge veld, over alle misdaden, die in den gru- welijken wereldkrijg zijn begaan. Afschrik wekkend zou zulk een rechtbank hebben kunnen werken voor mogelijke volgende oorlogen: de werkelijke misdadigers zou den hun gerechte straf niet zijn ontloopen en ons rechtsgevoel zou dus bevredigd zijn. Maar de instelling van een rechtbank, waarvoor alleen Duitsche oorlogsmisdadi gers zouden worden gedaagd, niet ter be vrediging van het recht, maar om het Duit sche volk nu hel den oorlog verloren had te straffen, dat was op zich een dwaasheid, zooals de wereld er nog geen had aanschouwd. In Frankrijk zelf zijn daartegen reeds stemmen opgegaan. En zeer ongelegen moet wel op dit oogenblik komen de pu blicatie van Barbusse in de „Humanité". waarin hij met naam en omstandigheden signaleert een geval één uit vele naar hij beweert waaruit blijkt, dat er aan beide zijden van den Trojaansehen muur even hard gezondigd is. Hij verhaalt: Toen het 134e regiment infanterie deel nam aan de aanvallen bij Verdun, werd er een bataljon van dat regiment aange voerd door kapitein Mathis. Bij Fleury, in het ravijn van de Poudrière, maakte dat bataljon tweehonderd Duitsche krijgsge vangenen. Kapitein Mathis liet hen hun wapens afleggen eD liet er twintig uit het gelid komen. De overigen, d.w z hondetd- en-tachtig ongewapende mannen werien op zijn bevel in de loopgraaf geplaatst, die zoo pas veroverd was. Vervolgens gaf ka pitein Mathis aan de manschappen van zijn bataljon bevel die honderd-en-tachtig krijgsgevangenen met het blanke wapen te dooden. Onze soldaten aarzelden, maar door heftig op te treden, overwon de ka pitein deze aarzeling en de onzegbare daad van slachting had plaats. De honderd en-tachtig Duitschers werden afgemaakt en hun lijken bleven in de loopgraaf liggen. Zal men zeggen, dat er voor deze te rechtstelling een reden of liever een voor wendsel van „strategischen" aard bestoud, dat dit konvooi krijgsgevangenen gevaar of last kon opleveren? Neen, er was nooit minder aanleiding om zich van dit voor wendsel, dat men zoo dikwijls heeft dur ven te gebruiken, te bedienen Toen het bataljon terugkeerde met slechts twintig gespaarde Duitschers. ver wonderde de kolonel van bet 134ste zich over het kleine aantal krijgsgevangenen. Ik dacht, zeide hij tegen den lapi- tein, dat u een bataljon gevangen genomen badt. Ja, antwoordde kapitein Mathis, maai de anderen liggen in de loopgraaf, die heb ik laten mollen. Kapitein Mathis, later hel geval vertel lend, zeide dat hij merkte, dat zijn kolonel liet onaangenaam scheen te vinden." In derdaad ried deze hem aan niet over deze zaak te spreken, wanneer hij niet wilde, dat het eere-kruis zijn neus voorbijging Vi aarop de kapitein met overtuiging ant woordde: O, dit zal me niet beletten het kruis te krijgen. Eenige dagen later was hij gedecoreerd Kapitein Mathis is majoor geworden en later aan het 173e infanterie op Corsica verbonden. Na den oorlog heeft hij het verhaal van zijn daad gedaan aan wie het maar hooren wilde: hij pochte er openlijk op. dat hij) koelbloedig, na het gevecht, bijna tweehonderd man „met de bajonet heeft laten mollen". Dit feit, vervolgt Barbusse, behoort tot een kategorie van feiten, waarvan men de beteekenis niet door commentaren en be spiegelingen behoeft te verduidelijken. Alle fatsoenlijke menschen, alle mannen, alle vrouwen, alle moeders, die niet door een wilde-Jjeesten-haat verblind zijn, zullen tol in hun diepste zelf de smartelijke marte ling voelen van dit vizioen: deze honderd tachtig levende, denkende wezens, ont wapend, ongevaarlijk, door bajonetsteken in afzichtelijke dooden veranderd. Wij zeggen, dat er in Frankrijk en in ue wereld een grooter wordende menigte van menschen is, die er zich nimmer hij neer zal leggen, dat dergelijke dingen niet op sprekende wijze gestraft worden, die er zich niet bij neerlegt, dat de vrijheid en het ongestoorde leven gelaten worden aan een man, die zonder een schijn van reden, dan een vlaag van bestiale krankzinnig heid en ongetwijfeld 0111 den ijdeien roem van het vervolgens rond te vertellen in de koffiehuizen van zijn garnizoen, in het aan gezicht des hemels een misdaad van dezen omvang begaan heeft. Ziedaar een gruwelijke beschuldiging, zooals cr aan een Duitschen officier nog geen is ten laste gelegd. De bron, Barbusse in de „Humanité" is ons niet sympathiek. Maar voor een recht bank leggen wij tegenover getuigen onze sympathiën en anti-pathdën het zwijgen op. En het is niet aan te nemen, dat een schrijver van naam dergelijke krasse be sehuldigingen zal uiten, wanneer hij daar voor geen zeer stellige bewijzen heeft. Maar als dit dan zoo is, dan staat de wereld hier toch wei voor een heel vreemd geval: Frankrijk roept zijn vertegenwoordi gers bij het Hof te Leipzig terug, omdat daar het recht verkracht en Justitia tot een bespotting wordt gemaakt. \En zelf schenkt het den oorlogsmisdadiger, die 180 weerlooze krijgsgevangenen zonder eenige noodzaak het hoofd voor de voeten liet loggen.... het legioen van eer. Waar is nu eigenlijk de comedie het grootste? En wanneer men van Fran sche zijde met de eenzijdige berechting van Duitsche oorlogsmisdadigers wil doorgaan, maar dan strenger en harder dan tot nu toe geschiedde, wórdt dan het streven naar het hoogste recht niet juist het grootste on recht? Men hale door heel de oude rekening een streep of beginne met een objectieve rechtspraak. Elke andere handelwijze zal in waar heid een comedie van rechtspraak brengen, dus een beleediging of afstomping van het algemeen rechtsgevoel, een der grootste moreele nadoelen, welke men aan de mcnschhcid kan toebrengen. 28 Juli. De stad van dien naam, het Ger- ir.aansche Florence, is een der schoon ste bloemen in de kroon der Duitsche steden. Reeds meer dan twee eeuwen geniet het de reputatie een stad te zijn van schoonheid en bezienswaardig heden. Ze bewaart kunstschatten van den allereersten rang. Van jaar tot jaar breidt zich het .aantal uit dergenen, die voor korteren of langeren tijd verblijf houden in de hoofdstad van Saksen. En werkelijk, sedert Dresden op het gebied van ho telwezen concurreert met de meest beroemde verblijven van vreemdelin gen in Europa, leeft men bijkans ner gens prettiger dan in deze stad. Beschrijvingen zijn doorgaans dor, tenzij een meester daarin de pen voert. Daarom zullen we niet in bijzonder heden treden over de talrijke musea, waarop gansch de wereld met recht jaloersch kon zijn. We zijn er niet heen gegaan om al deze schatten te zien. Als leek geniet men daar niet het fijne van. De Madonna van Raphael was ons bijzonder aanbevolen, en we heb ben ze gezien. Neen, bijzonderen in druk heeft het doek "niet op ons ge maakt. We slaan onzen catalogus open Raffaello Santi, geb. zu Urbino den 7 April 1483, gest. zu Rom den 6 April 1520. Schüler Seines Vaters Giovanni Santi in Ur bino Gehilfe Pietro Peruginos zu Perugia. Die Sixlinische Madonna. Ma ria mit dem Kind auf Wolken. Links der hl. Papst Sixtus II, rechts die H. Barbara. Vorn an der Brüstung zwei Engelknabern. Berühmtes Hauptwerk des'Meis- ters, zwischen 1515 und 1519 in Rom für den Hochaltar der Kirche S. Sisto zu Piacenza gemalt. Berühmtes Hauptwerk Daar staan we met onze Ieekenkennis van schil derkunst. Toch wilden we er meer van weten en klampten 'n Zweed aan, van wien we weten, dat hij kunst verstaat. „Neen," sprak hij, „dat is wel Raphael, maar was het geen Raphael, dan was het geen „berühmtes Hauptwerk". Die groszen Meister der klassischen PeriodeRaphael, Tizian, Correggio, nach Mengs, dem „premier Peintre du roi de Pologne," die Grundsaulen aller wahrhaft groszen Kunst, bilden ui.ter den italienern, Rubens und Van D.jck, Rembrandt und Ruysdael un; ter den Nordlündern das Rückgra- der Sammlung, und jener glückliche Instinkt feinfühliger Sammler für höchste Vollendung des Malerischen, alle Kostbarkeiten der Farbe, der Be- leuchtung tind des Helldunkels, ver- bunden mit einer unübertrefflichen und wunderbaren Technik, hat der Dresdener Galerie jener Reichtum an hollar.dischen „Kleinmeistern" ge- schenkt, der in der Vielfaltigheid der künstlerischen Persönlichkeiten ein in ganz Deutschland einzigen und fast lüchenloser Bild der hollandischen Malerei in ihrer Blütezeit gewahrt. Ja, we hebben veel werk gezien van onze Hollandsche „Kleinmeistern." Ook Frans Hals en Vermeer, zij het in bescheiden vorm. Dresden is de schoonste stad van Duitschland zelfs schooner dan Ber lijn. Dresden streeft voorwaarts, im mer, op alle gebied. We zijn er heen gegaan em deel te nemen aan het voor congres der Esperantisten en gaan straks in de hoofdstad van Tsjecho- Slovakije een gansche week medeleven in een werkelijk internationaal ge zelschap. Dresden streeft voorwaarts. Ook de Esperantebeweging bloeit er als in geen andere Duitsche stad. En het zijn niet de minstbeteekenen- den, die er zich voor interesseeren. Van de voornaamste hotels nabij het station wappert de Esperanto-vlag vele winkels hebben ze uitgestoken ten teeken, dat men daar „parolas Esperanie." In de ontvangzaal bevindt zich een politiebeambte voor controle der pas sen, een beambte van de post, een vertegenwoordiger der Dresdener Bank allen spreken Esperanto. Tach tig politieagenten spreken die taal. En dat alles is wel noodig want er zijn behalve Duitschers, Hollanders, Engel- schen, Schotten, Tsjecho-Slowaken en Zwitsers, ook Zweden, Noren, Denen, Zuid- en Noord-Amerikanen, Austra- Japanners, Bulgarep enz. en allen worden voortgeholpen door en in Esperanto. Waar is de Hollandsche stad, die zoo iets durft te toonen? Ook Holland ontving in 't vorig jaar zulk een inter nationaal gezelschap, en wat heeft Den Haag er voor gedaan Straks gaan we naar Praag en, naar de geruchten reeds vooruit melden, staat de gansche stad in 't teeken van Esperanto. Neen, de Esperanto-con- gressen slagen altijd, kennen geen tolken, zijn geen arbeidsconferentiën te Washington en geen Volkenbonds vergaderingen in Genève. En de wijzen der wereld lachen, lachen, lachen.... Waarom lachen ze dan toch P. H. De a.s. bijeenkomst van den Oppersten Raad. Brinr.d verzond nog niet de uitnoodigin- gen aan de verschillende mogendheden, ■die 8 Ang. aan de bijeenkomst van den Oppersten Raad moeten deelnemen in af wachting van de definitieve vaststelling van de agenda, zoodat men zgl weten wel ke mogendheden moeten worden opgeroe pen behalve de vier groote mogendheden, die van rechtswege den Oppersten Raad vormen. De deskundige commissie zet met gesloten deuren het onderzoek voort van het O.-S. vraagstuk en bestudeerde achter eenvolgens de vijf ontwerpen voor verdee ling, zijnde de voorslellen-Percival, Le- rond, Korfanty en Sforza. OPTIMISME VAN HARDING. Naar Reuters bijz. dienst meldt, iiccft president Harding in een rede, die hij te Plymouth in Massachusetts hield, op den herdenkingsdag van de landing der Pil grim Fathers, een zeer optimistischen toon aangeslagen met betrekking tot den inter nationalen lend. De pres' vervaeht van de conferen tie te WoP dnt deze een nieuw vre- destijdperk ral Lrergeh. De Valera tacer naar Londen. De „Daily Mail" verneemt, dat de Sinn- Fein-leiders hun 'mannen goed in de hand houden en de openbare mcening van oor deel is, dat er goede hoop bestaat op het aannemen der regeerings-voorstellen. De Valera wordt Donderdag a.s. weder te Londen verwacht en ook Sir James Craig zal deze week naar de hoofdstad komen. Generaal Smuts blijft althans tot Vrijdag te Londen. In een brief, die werd voorgelezen op het tuinfeest van liberalen te Newcastle gehouden, schreef de heer Shortt, minister' van bdnneniandsche zaken: „Ik ben hoop voller gestemd omtrent een vreedzame op lossing der Iersche kwestie dan ooit te voren." HELGOLAND. De Commissie van 02 van hel eiland Helgoland, een uit de kringen der plaat selijke bevolking gekozen lichaam, dat naast het gemeentebestuur werkt en den strijd voert om de oude rechten, heeft een gedenkrapportschrift uitgegeven, waarin de redenen worden uiteengezet voor de verlangde zelfstandigheid van het volk van Helgoland. De Commissie verlangt alleen een eigen bestuur, om in vrijheid de eco nomische mogelijkheden van het eiland tot ontwikkeling te brengen. De Helgolanders zien kans, om het eiland als zee-badplaats op de modernste wijze in te richten. Het rapport komt aan het slot op tegen het verwijt van zedelijk hoogverraad. Dat men zich geiwend heeft tot de Engeische contractanten van 1890 en den Volken bond, is slechts uit nood geschied. VERZET TEGEN TROEPENZENDINGEN IN SPANJE. In 1909 leidde een geweldige Spaansche nederlaag in Marokko tof den bloedigen opstand te Barlelona. Thans komt uit Saragossa een B. T. A-berieht, hetwelk doet vermoeden, dat het volk op dergelijke wijze reageert op de uitzending van nieu we troepen naar Melilla. Te Saragossa, al dus het telegram, is een poging, een al- gemeene staking uit te roepen, ais protest tegen de uitzending van troepen naar Ma rokko mislukt. Nadere bijzonderheden over het hoe der mislukking onthoudt de Spaansche censor de wereld. De toestand in Rusland. De hulp-actie van Amerika. Hoo-ver heeft verklaard, dat uit Danzig voedselverschepingen naar Rusland zou den plaats hebben zoodra er overeen stemming was bereikt met Rusland. Een openbare oproep om steun zou niet wor den gedaan, omdat de Amerikaan sche relief-administratie aanzienlijke bronnen heeft Hoover acht voor Rusland onge veer 1,5 ijiiillioen dollar per maand noodig. De eerste voedselverschepingen zuilen waarschijnlijk naar Petrograd gaan, daar dit hel meest toegankelijk is. Ook medicijnen zuilen gezonden worden. Tengevolge van den soo -democratisclhcn oproep in Duitsoh-Oostenrijk voor de hulp-actie in Rusland, was tot op Zater dag te Weenen reedis 1% miilio'en kronen opgebracht. Honger opstootjes. Uit Riga wordt gemeld, dat de hon gersnood in de provincie Zamlkoff Samara oorzaak is van vele gewelddaden tegien de Joden. Te Simhrick kwam het dot een pogrom, die door de sovjettroe pen omdierdruikit werd. De toekomst van Georgië. Een politieke medewerker uit Georgië van de „Neue Zürichcr Ztg." schrijft aan dit dagblad, hoe Georgië gebukt gaat on der het bewind der bolsjewiki. Groote verbittering heersebt er door het wegvoe ren van gijzelaars en de requisites van het Russische leger, dat alles, deels voor eigen gebruik, deels om het naar Rus land te zenden, opeisoht. Brood, groenten en melkproducten zijn van dc markt ver dwenen. In de steden heerscht gebrek, de prijzen zijn ongeloofclijk hoog. De han del ligt stil; ook de fabrieken hebben, ten gevolge van de nationaiiseering, bet bedrijf gestaakt. Hoewel de in- en uit voer formeel vrij is, zijn zij dn werkelijk heid aan zooveel regels onderworpen, dat het resultaat nihil is. De geïmporteerde waren moeten door bet commissariaat voor den buitenlemd- scih'en handel verkocht worden. Geen grondstoffen kunnen hiervoor eohter in ruil gegeven worden en daar de koers zoo onvoordeeKg is, (1 Zw. fr. b.v. 36500 roebel) zijn er ook geen geldmid- fen. Hoe de toestand in Georgië zidh verder zal ontwikkelen, hangt, zegt deze Geor gische politicus, vooral van de ontwikke ling van de dingen de het Oosten af. De sympathiebetuigingen van de socialisti sche partijen van Frankrijk, België. En geland voor het voorstel van de regee- ring van Georgië om een gemengde com missie naar Georgië te zenden om onder controle van deze het volk zijn regee- Aigsivorm vrij te laten kiezen zijn wel veel waard. Maar bovenal zullen de gebeurte nissen in Ktein-Aaiê bes1" ssend voor Georgië's toekomst zijn. Russische bestellingen. Kerschentsjof, ledder der Russische handelsmissie, is naar Moskou vertrok ken om rapport uit te brengen over de onderhandelingen met de Noorschs pn Deensohe regeeringen. ■De eerste looomotieven, door de Sovjet- regeering in Zweden besteld, zijn gereed en zullen een dezer dagen naar Rusland gezonden worden. Er zijn voor 230 inil- lïoen kronen machines besteld, diie aan pian. 20.000 arbeiders werk geven. De handel met Rusland De sdhepen „Ashwin" en „Trinter- nabbey" zijn Maandag uit (Liverpool ver trokken om deel 1e nemen aan een lian-' dielsexpeditie naar Siberië, die georgani' seerd is door d'en Al-russischen coö.pera' tfeven bond. De schepen hebben oen lading van allerlei waar aan boord. DB TRErNBANDIPTEN TE FRANK- RlJ K. De ((nolle arrestatie van de tremban- dieten heeft in Frankrijk algemeens op luchting gebracht, door het gevoelde zen kunnen tenminste bfet meer schaden. De meeste bladen brengen een woord van welverdiende hulde aan de door tastende en noodzakelijke wijze, waarop de politie is opgetreden, waardoor fcij erin geslaagd is het uiterst moeilijke probleem op te lossen, in een groot land drie spoorloos verdwenen moorde naars binnen een week tijd te vinden! en onschadelijk te maken. Dit is eon onbe twistbaar en schitterend succes voor de politie, schrijft o.a. het „Journal des De- bats", hetwelk haar organisatie, haar porsoneèl en haar werkwijze in een goed licht stelt. Het blad raadt de justitie thans in snelle besluitvaardigheid en doortastend heid niet onder te doon voor haar orgaan. Een der schuldigen is in de gevangenis. Welnu: een lange instructie is waarlijk niet noodig om de bewijzen van zijn schuld bijeen te brengen; de drie ban dieten, die tezamen de misdaad hebben begaan, dragen een zelfde verantwoorde lijkheid. Het ware te betreuren, indien men indruk kreeg, dat de eenige justitie, welke misdadigers to vreezen hebben, Üa sommaire justitie is van politiebeamb ten, wanneer dezen in staat van wettigs zelfverdediging zijn. Het blad waarschuwt tenslotte tegen oen tendenz van al te groote zachtmoe digheid bij de repressie, waarvan de maatschappij tenslotte de dupe worden moet. Nader blijkt, dat de recherche reeds sinds Diasdag op het spoor van het drietal was en wel tengevolge van de loslippigheid van den z.g. modischen Ohariier tegenover een publieke vrouw. MEVROUW CURIE. Uit New-York wordt aan da Eranwhe bladen geaoind, dat Amer kaan c'10 vrou wen, op initiatief vaa het Radmm-eomitë, 60,000 dollars bijeen hebben gebracht om mevr. Curie een jaarlijk ca inkomen te verzekeren. .VRIJ NAAR HET DUtTSCH, TWEEDE DEEL. Marion keek hem met wijd open gespalkte oogen na; dan naderde zij met wankelende schreden de deur zonk echter nog voordat zij die be reikt had, met een gesmoorden amart- kreet op den grond, terwijl een stroom van bloed over haar bleeke lippen vloeide. Op den zonnigen dag was een storm- jchtige avond gevolgd,. Donkere wol ken hadden zich over den geheelen hemel uitgebreid, en de wind floot en huilde om het kasteel en schudde de kronen der boomen, dat zij kreu nend heen en weer tiogen. Binnen het kasteel was het daaren tegen bijna huiveringwekkend stil. De bedienden slopen zachtjens door de ?angen en vertelden elkander fluis terend hunne meening over de oor zaak der plotselinge ongesteldheid van de juffrouw. Aan den marmeren schoorsteen van het rood salon leunde op dit oogen blik de heer des huizes en keek in angstige verwachting den heer aan, die tegenover hem zat en in gedachten zachtjes op het tafeltje naast hem trommelde. „Dus dit bloedopgeven heeft niets te beteekenen, dokter „Pardon, dat heb ik volstrekt niet willen zeggen." „U verklaarde toch, dat er hoege naamd geen gevaar bij was." „Geen oogenblikelijk gevaar," verbe terde de dokter. „De grootste voor zichtigheid is echter noodig om een herhaling te voorkomen." Het geelachtig gezicht van den heer des huizes werd bleeker, en zijn zwarte oogen flikkerden nog onrustiger dan gewoonlijk. „Is haar long aangedaan vroeg hij na een pauze. „Helaas ja." Guthbridge richtte zich plotseling uit zijn onverschillige houding op en begon in de kamer heen en weer te wandelen. „Is zij niet meer te redden?" „Ja en neen," zeide de dokter lang zamer. „Indien uwe dochter kon ver plaatst worden in een omgeving, die beter in haar smaak viel, zou er nog hoop op beterschap voor haar bestaan. Maar, zoo als de zaken nu zijn, twijfel ik er aan of het ons zal gelukken den vijand, die ons hier bedreigt, te over winnen." „Een andere omgevinghernam Gutbridge half verontwaardigd. „Het verblijf in 't Zuiden heeft verleden jaar bij haar geen gunstige uitwer king gehad indien u het echter noo dig oordeelt, ben ik bereid de proef nog eens te herhalen." De dokter schudde het hoofd. „Daar van kan geen sprake zijn. Er zullen weken, misschien maanden verloopen, alvorens uw dochter zoo ver hersteld is, dat zij een reis zou kunnen aan vaarden, en dan is het gunstig jaar getijde voorbij." „Wat zou u dan voorstellen „Hetzelfde, wat ik u reeds ander half jaar geleden hebt gezegdeen vriendelijke, aangename omgeving kortom alles, wat kan dienen haar meer levenslust en levensmoed in te boezemen." „ik herinner mij, u meende destijds, dat ik voor mijn dochter een juffrouw van gezelschap zou nemen," zeide Guthbridge dralend. „Het is uiterst onaangenaam zulk een vreemd mensch in huis te hebben maar, indien het moet „Ik zou het u zeer aanraden," her nam de dokter, daar de spreker zweeg en op een antwoord scheen te wach ten. Guthbridge knikte en de dokter stond op om afscheid te nemen. Nog een geruimen tijd zette Guth bridge zijne wandeling door de ka mer voort. Ofschoon hij getracht had in tegenwoordigheid van den dokter een zekere rust te toonen, beefde toch nog iedere zenuw in hem ten gevolge der opgewondenheid in de laatste uren ondergaan. Altijd opnieuw smaak te hij de bitterheid van die weinige minuten, gedurende welke hij had gevreesd, dat alles verraden en ver loren was. Welk een dwaas was hij geweest te gelooven, dat zijn echtge- noote zulk een geheim aan een meid zou toevertrouwen Maar hadden niet haar stervende lippen hem toegeflui sterd, dat de wraak hem zou achter halen, en dat nog aan iemand bui ten hen beiden alles bekend was Wien naders kon zij hebben bedoeld, dan Tita Of had zij in de hitte der koorts geijld. Peinzend bleef Guthbridge staan. Een priester Misschien. Wellicht had zij in de biecht haar ontdekking me degedeeld zulke kwezelachtige vrou wen waren tot alles in staat. Nu, in dien een priester het wist, was er voor hem geen gevaar, want die moest het biechtgeheim bewaren. Of had zij hem misschien bang willen maken met de straffende hand van God Vreemd, dat hij daaraan niet eerder had ge dacht Guthbridge lachte heesch. Hij peinsde verder. Wat kwaad kon het, dat de jonge Wallhagen had vernomen, op welke wijze hij zich ten slotte verweerd had tegen het verlies zijner erfenis? Bewijzen kon hij niet bijbrengen, dat zag "hij zelf in, zooals die oude heks onder tranen en ge- klapper der tanden had bekend. Van dezen kant was niets te vreezen. Wall hagen zou het nooit wagen den mond te openen, en deed hij het toch, dan kon - men hem eenvoudig wegens las ter voor het gerecht dagen. En Tita Het zal wel beter zijn, haar niet uit het huis te jagen, gelijk ik eerst meende te doen. Ik oou daar door toonen, dat ik aan haar gebabel eenige waarde hecht, en dat mag nite gebeuren. Ook om Marton moet ik haar voorloopig nog duldenArm kind, hoe gemakkelijk had mijn drift haar den dood kunnen berokkenen Bah ik ben dwaas. De lichamelijke vermoeienis eerst en later de opge wondenheid van den dag hebben mijn zenuwen in de war gebracht, dat is alles. Ha wat zou ik er niet om geven, als ik maar een enkelen nacht zoo kon slapen, als in den tijd toen ik nog een arme drommel was „Het feit, dat onze of litver Heiena's luchtkasteeien zijn ingestort, bedroeft u dus niet, mama „Neen, kind, tot nu toe heeft het ons aan niets ontbroken, en ik heb een afscTiuw van processen. Het is beter zoo „Mama," begon Max na een langere pauze opnieuw, „wat kwam juffrouw Wilhelmi hier doen Mevrouw Wallhagen schrikte. „Weet gij, dat zij mij een bezoek heeft ge-, bracht

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 1