BUITENLAND hmèh. en Yissclierïj. Biimeiii Nieuws. Orde m Arbeid, Kiest en Kennis. Sport en Spel, Handel en Nijverheid. L0URDES. De con ferentie te Washington De toestand in Ierland. Ren. BEDENKELIJKE VERSCHIJN SELEN. De staking van het Café-, Hotel- en Restaurantpersoneel. (Reisherinneringen.). r 'Ofschoon ik, helaas, niet kon voldoen aan mijn belofte, om de lezers terstond in te lichten, als er gewichtige gebeurtenissen zou den voorvallen bij de Nationale Bedevaart (afdeeling zieken), om de eenvoudige reden, dat, althans te Lourdes, geen enkele onzer zieken merkbare beterschap mocht ondervinden, wil ik toch eenige indrukken weergeven. Dat te Dax een wagen warm liep, te Peryoo een koppelstang brak, te Feignies de passen-ellende hoogtij vierde met het gevolg, dat ieder onzer 13.25 moest bijbetalen en wij 9 kwartier te laat ons einddoel be reikten, veronderstel ik als reeds uit de dagbladen bekend. Al die ellenden waren echter spoedig vergeten toen wij, na de eerste opfrissching in de hotels, de grot bezochten en daar getuigen moch ten zijn van het enthousiasme der Belgen over eene genezing juist dien dag verkregen. Een meisje van 17 jaar, Marie Gennègue, reeds 8 jaren wegens tuberculose met open wonden verpleegd in het hospitaal der Zusters Francisca nessen te Tournay (Doornik, in België), ontwaarde in de piscine een ongekend gevoel doon heel het lichaam; desondanks legde men haar weder op de brancard en trok, volgens gewoonte, naar de grot. Daar aangekomen, was zij niet meer te weerhouden, sprong op en wierp zich op de knieën. Het Belgisch bloed werd reeds warm, maar volgens voorschrift moet ieder, die beweerd, genezen te zijn, terstond gebracht worden naar het bureau der geneesheeren en eerst na hunne uitdrukkelijke vei klaring mag aan de zaak rucht baarheid gegeven worden. Dat ge neeskundig onderzoek is zeer streng en geschiedt door doctoren van allerlei landen en richtingen; in den regel wordt de patiënt ten slotte verzocht over een jaar terug te komen, om zich aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. In d i t geval echter was de uitspraak één stemmig: alle wonden totaal gene zen, geen litteeken over, niets meer te vinden, wat op tuberculo se leek! Geen wonder, dat de Belgen glorieerden met hun gene- zeneMet de Belgische vlag voor op trok de heele bedevaart naar de grot terug; de genezene droeg een brandende kaars in de hand, bloemkransen om den arm, bou- auetten werden, haar nagedragen, het Magnificat weergalmde tus schen de bergen, het Ave, ave Ma ria kende geen einde! Natuurlijk waren de fotografen er als de kip- pt.i bij, kiekten haar voor de grot, en reeds den volgenden mor gen zagen wij voor alle winkelra men het portret der „mlraculé du pélerinage Beige 1921". Drie da gen later was zij nog te Lourdes, en zagen wij haar bidden bij de gret en wandelen door de stad, zoo gezond en frlsch als .de beste onder, de onzen. O, hoe wekte dit feit de hoop op bij velen, dat door Maria's voorspraak ook aan onze zieken de genezing zou geschonken wor den! Wij hadden er 80 bij ons, waaronder 3 blinde kinderen uit éénzelfde huisgezin! Allen daal den reeds den eersten dag in de piscine neer, allen werden geleid of gedragen naar 't Rozenkrans plein, om bij de processie door het H. Sacrament gezegend te wor deniederen dag weer zonder genezingEn al wordt dan gezegd en bemoedigend gepre dikt: „Holland behoeft geen won deren", „Holland gelooft toch" en „iedere zieke gaat getroost naar het vaderland terug, gesterkt in vertrouwen op Maria's hulp, die ook thuis kan en zal blijken".... op zieken en gezonden maakt het een machtigen indruk, die levens lang bijblijft, als er ook maar één der eigen bedevaartgangers ge nezen huiswaarts keert. Ik kan mij het geluk voorsteilen van een huisvader uit St. Quentin, die zelf zijn pngelukkig kind yan 9 jaar in een wagentje naar de H. Sacramentsprocessie bracht; het kind had nog nooit een voet ver zet, nooit een woord gesproken; bij de zegening komt beweging in dat lichaamhet meisje tracht zich in haar wagentje op te richten.... men bedwingt haar tot de proces sie geëindigd is, en... ik was er getuige van, hoe zij toen terstond den grond betrad, en, ofschoon waggelend als een kindje van een jaar, dat voor het eerst leert loo- pen, voortschreed naar haar ont hutsten vader, die schreiend haar in zijn armen opving! En 2 da gen later liep zij nog, en reeds veel beter. Ook hier gold de uitspraak: over een jaar zullen wij zien, of de genezing heeft stand gehouden. Men verwondere zich niet over de voorzichtigheid, waarmede m.en te Lourdes de genezingen be schouwt Allerhande oorzaken toch kunnen op het menschelijk li chaam invloeden uitoefenen, wel ke in den beginne een s c hij n van wonderdadige werking hebben, la ter echter blijken u„ natuurlijke v/ijze zeer goed verklaard te kunnen worden, misschien zelfs enkel het werk der verbeelding tc zijn. De officieele archieven van Lourdes bevatten de beschrijvin gen van pijn. 12.000 genezingen, welke in 58 jaren te Lourdes zeh zouden verkregen zijn, dus onge veer 200 per jaar; daarvan zijn 400 gevallen als zeer merkwaar dig naar Rome ten onderzoek op gezondenen van de 400 zijn er te Rome slechts 40 als ontwij felbare zekere mirakelen erkend! Lang niet alles dus wat de Franschman als „miracle" uitba zuint, behoeven wij als zoodanij aan te nemen; dit neemt echtei niet weg, dat er volgens pauselijk» uitspraak wezenlijk mirakelen ge beurd zijn en dat de gebedsver< hooringen te Lourdes voor me nigeen een uitkomst geweest zij» in ziels- en lichaamslijden. Uit Washington wordt gemekl, dat het Sta to Department alvorens formeel den wa pens tils ta n dsdog (11 Nov.) voor te stel len als openingsdau lum voor de conferentie te Washington, van -Engeland de bereid verklaring heeft ontvangen om eiken «fatum te aanvaarden. Geloofd wordt, dat Japan evenzeer daartoe bereid is, maar Jnpansche kringen vreezen, dat de groote afstand, wellke Tokio van Washington scheidt, het onmogelijk zal maken, de conferentie zoo vroeg te doen bijeenko men ais men wenscht. De uitwisseling van gedachten tusschen de betrokken mogendheden over de agenda der confe rentie wordt voortgezet. Amerika hoopt, dat de quaeslie van Yap zal geregeld zijn vóór de biieen'komst der conferentie. FRANKRIJK EN OPPER-SILEZIë. Volgens den correspondent van de „Manchester Guardian" le Oppeln voelt men zich in DnilscWand niet op zijn ge mak, omdat men meent dat het Fransche plan tot zending van nieuwe troepen op Ihet verlangen berust om Opper-SiJezië zoo lang mogelijk onder Fransche controle te houden. Den 24sten Juli is in de confe rentie van den Franschen gezant. Lau rent. met den Duitsehen rijkskanselier en den Duitsehen minister van buitenland- sche zaken, de heer Laurent zóó heftig te Ikeer gegaan, dat menschen buiten de con ferentie-kamer vreesden, dat men daar binnen handgemeen was geworden. Intus- isehen is de quaestie nu in een nieuw Stadium gekomen, daar er nu twee tegenslriidige voorstellen zijn: Engeland wil de Noordelijke en Westelijke distric ten DuitscMand, maar Pless en Rybnik aan Polen geven, en het induslrieele ge- ideclte onder geallieerde controle stollen; Frnnkriik wenscht het geheele land 1e neutraliseeren, ongeveer zooals het Saar- gebiod. Dit laatste plan lijkt onschuldiger dan het is; Duitschiland heeft alle reden, Oan er zich ongerust over te maken. Het Fransche standpunt is ook niet meer in overeenstemming met het Pool- ische. Briand heeft aan een vertegen woordiger van Polen te Parijs duidelijk gemaakt, dat Frankrijk in den Oppersten Raad alleen zal staan, wanneer het een Pooilsdhgezinde politiek volgt. Om zijn standpunt door 'te voeren, zou Tranforijk concessies moeten doen te Lon den, te Rome, en misschien zelfs te Brus- Isel;^ maar zulke concessies zouden Bri- jvd's kabinet ondermijnen of zeifs ten val fcrengen. Buitendien is Engeland's positie versterkt door de Grieksche overwinnin gen in Klein-Azië. Frankrijk kan lerwille van Folen ge.en Ibreuk met Engeland riskeeren. Dat zou de voordeelen, die Frankrijk bij het verdrag van Versailles behaald heeft, te loor doen gaan. Indien Opper-Silezië geneutraliseerd Jierd, zou Frankrijk er een groot leger in pit land op na kunnen houden, in de nabij heid van Duitsohland; dat zou een voor- ideel voor Frankrijk en ook voor Polen zijn in geval van een Poolsch-Russisohen .oorlog. Frankrijk zou dan ook zijn militaire Imissie te Warschau kunnen beperken, het geen een groote verlichting zou zijn voor ide berooide Poolsche schatkist, die de kos- Jen van deze missie haast niet meer kan dragen. Zoo stelde Briand het voor, maar Polen Ivoelt niets voor de neutralisatie, voegt Be „Times"-correspondent er aan toe jpmdat het een deel van'Opper-Silezië's Irijkdommen wen sob t te bezitten, al was het maar Pless en Rybnik. Duitschland voelt er ook niet voor, en de Opper-Sile. ziërs zelf zeker niet. Er is nu gevaar, dat het geheele probleem uit het vredesver- jdrag zal worden gelicht, en behandeld zal gorden met het oog op belangen, die met fat verdrag niets hebben uit te staan. Micfiatt Mc Tneray, Kër. de door ILaEtvaartuIge» aangrf6raefiT.rtat* na fc fatertf Eeh fcöea sir Oswald Bijeenkomst van het Sinn- F Fein-parlement. De groote belangstelling voor de onder handelingen met Ierland is plotseling her leefd door het bericht, dat het z.g. Sinn- 'Fein-parlement den i6en Augustus zal bij eenkomen om het aanbod van Lloyd ïieorge en de houding van Ulster te be spreken. De „Daily News" acht de bijeenkomst van bet Sinn-Fein-parlement een natuur lijk gevolg van De Valera's mislukte po gingen om onderhandelingen met Ulster te beginnen. De regeering vergemakkelijkte Be bijeenkomst van de „Dail Eireann" door "Jl gevangen leden van dit parlement vrij Te laten. Mogelijk is, dat het Noorden voor een force majeure zal zwichten, in dien ook de Britsche regeering Ulster de leconomische gevolgen van een botle wei gering tot samenwerking met het Zuiden [voorhoudt. Een Sinn-Fein.arsenaal? De politie te Londen heaht groote be- ïeekenis aan de ontdekkingen gedaan in leenauto-garage inSouth 'Street, Greenwich, waar dezer dagen brand ontstond en, waarvan een jong werKtuigkundige, slachtoffer werd. Niet alleen dat men er een groot aantal bommen en automatische revolvers heeft gevonden, maar het feit dat kort voorden brand de garage werd bezocht door een bekend Sinn-Feiner, sedert tot een lang durige gevangenisstraf veroordeeld, doet vermoeden dat hier kwaadwilligheid be doeld was. Eigenaardig is ook diat men een hoofd- bedek'sel vond, vermoedelijk het eigendom van Mc Suerny, dat van binnen met me taaldraad was bekleed. Het heet dat in verband met het bovenstaande eerlang ge wichtige onthullingen te verwachten zijn. 3£HEMDr BUITESL. VERDUISTERING TEN NADEELE DER ONDERSTEUNINGSCOM MISSIE. Enkele dagen geleden gaven wij een bericht van de Duitsche bladen, waarin de communisten E kert en Hagen beschul digd werden 345.000 M. verduisterd te hebben, d e het eigendom waren van de ondersteuningscommissie voor arbeiders. De „Rote Eahne", die dit bericht ge- meenen la ter noemde, beweert thans, dat genoemd bedrag door de beide commu nistische leiders alleen bij een andere bank is gedeponeerd om te voorkomen, dat de meer lerhe'd focisal-deino ra'oa of de onai'hankeijjken het geld zouden op- eischen. Eckert was reeds aangehouden, maaj is weer in vrijheid gesteld. De „Ere hei voudt vol, dat de kwee- tio toch het d? -licht niet ten volle kan, zien en dat het toch ten nadeele van do ondersteuningscommissie is verduis terd. HET DERDE GEVAL. Na den moord en de berooving in den nachttrein ParijsMarseille en een der gelijk incident op de lijn St. Germain Parijs, waarvan wij gisteren melding maakten, thans geval no. 3 en weder op de P. L. M. lij i. In den nacht van 1 op 2 Aug. zijn drie le klasse-reizigers iu him slaap bestolen- de een verloor zijn gou den horloge en een beurs met 3000 fra.; de tweede een portefeuille mot 8300 frs. en een ring van 1000 fr3.; de derde een citybag met geldswaardige paiiieron. Te Suraohany in Azorbeidjaa (bij Bako§) is een groote brand uitgebroken in da olievelden. Do regeering kan er door de houding der bevolking niets te gen doen. De Duitsche spoorwegbegTOoting Gaarne zon men vernemen, of ten aanzien van het laatstgenoemde punt de Regeering ok niet van meening is, dat daarbij het internationale karakter van het luchtverkeer zoo op den voor grond treedt, dat een internationale regeling de aangewezen weg schijnt. Uit het bovenstaaxfef blijkt, dat aan tr vriendelijke het wetsontwerp een' ontvangst Is te beurt De „Msb." brengt drie mededeelingen naar voren nit het Amsterdamsoh politie rapport, in verhand met de actie in het hotel-, café- en restaurantbedrijf. „Een 20-jarig persoon, verdacht van mishandeling van een werkwillig kejlner, is door twee rechercheurs aangehouden. Door twee agenten is aangehouden een 21-jarig kellner, die met eenige andere kellners «en werkwilligen kok hadden mishandeld. In een café aan den Heiligeweg heeft een gordijn, hangende voor een raam, uitkomende in do Voetboogstraat, vlam gevat. Bij onderzoek bleek, dat het gor dijn van buiten af is aangestoken. Een klein Ln lood gevat ruitje is van buiten af uitgerukt, terwijl op straat een flacon, inhoudende benzine, is gevonden." Niet alleen de beide eerste berichten, maar ook het laatste, zal oen ieder on middellijk in verband brengen met de kellnersstaking. Terwijl we aan mishan deling en molest van werkwilligen in stakingsdagon reeds min of meer gewend zijn, duidt het laatste op een geraffineer de sahotage-poging, welke we niet aarze len als misdadig te kwalificeeren. Toen van patroonszijde in een onder houd met de pers de meening geuit werd, dat achter deze slaking communis tische en anarchistische drijfveeren zou den zitten, hebben sommigen zich over het vermeende ongerijmde daarvan vroo- lijk gemaakt. De hierboven gesignaleerde poging tot brandstichting in een café, dat ondanks de Etaking geopend blijft, duidt echter wel degelijk op tendenzen, welke aan het communisme en anarchisme niet vreemd zijn. De besturen der werknemersorga nisaties hebben hun leien geadvi eerd om ook als posten een waardige houding te blijven aannemen en de handen thuis te houden. Er is thans alle aanleiding het hij het begin der staking gegeven wijst voor Juli een deficit aan van 3/4- ^jy]es hernieuwen en den leden op Man kan wilHgan n ojf suds lastig vu tegen hen andere wijzen den werk. vallen, nJL door maa/t- te nemen als de striid ia afgeloopon. Ten aan zien van do poging van deb waaraemonden burgemeester, om beide partijen bij oen te krijgen, sprak do heer van .Hameden als zijne meening uit, dat het contact tossehen die autoriteit en het bestuur van H.OJI.HOlA.E. nog niet ia verbroken. Hij wist evenwel, dait ver schillende leden van H.O.R.B.O.A.E. naar het einde van het conflict verlangden. Van het Central-Verband der Hotel-An. geeteilten" te Berlijn is een telegram ingekomen, waarin den stakers goed suc ces gewensoht wordt met den strijd, die door de Duitsche kameraden spr. was daarvan overtuigd niet zal worden gebroken. In verband met het feit, dat de pa troons geweigerd hebben, hun personeel het hun toekomende maand-salaris uit te betelen, zal een vervroegde extra- uitkeering aan de stakers "worden ver strekt. Tot dusver is reeds f 18.000 uit- milliard. M. DE LUCHTVAARTWET. Aan het Voorloopig Verslag omtrent de nieuwe overweging in de afdeelingen van het wetsontwerp tot voorloopige regeling van de luchtvaart (luchtvaart wet), ontleenen we dat met voldoening werd opgemerkt dat in het gewijzigde ontwerp met nagenoeg alle opmerkin gen van het vorige Voorloopig Verslag rekening is gehouden. Ook stelt men het op prijs, dat de Regeering omtrent het ontwerp het advies van de Staats commissie inzake luchtvaart heeft in gewonnen en met de opmerkingen van die commissie zooveel mogelijk heeft rekenmg gehouden. Echter wordt weer de vraag gesteld of de Regeering bij de voorbereiding van dit ontwerp ook het oordel der Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart heeft gevraagd. Meen heeft met instemming opgemerkt, dat in den tekst aansluiting van de bepalingen van de Luchtvaartconventie is gezochr. Ten aanzien van de redenen wazrom Nederland wellicht niet zou kunnen optreden, tast men in het duister. Ver der zou men gaarne vernemen of in de voorgestelde verbrokkeling van leiding een aanwijzing moet worden gezien, dat de Regeering een plan voor de defi nitieve organisatie heeft. Ook is gevraagd of het niet beter is het ontwero riet langer te beperken tot bestuurbrre luchtvaartuigen en of de Regeering niet van meening is, dat ook eenige met ue luchtvaart samenhan gende onderwerpen van meer civiel- rechtelijken aard reeds voor regeling in aanmerking komen. Met name met - de men dar hiervoor in aanmerking zouden komen de volgende onderwer pen de verhouding tusschen grond eigenaar en luchtvaarderde bevoegd heid merkteekenen, ter aanduiding van punten, die voor het luchtverkeer gevaarlijk of op andere wijze van belang zijn, op particulieren grond aan te brengen de aansprakelijkheid bij scha- het hart te binden daden achterwege te laten, welke den stakers zeer zeker de afkeuring van het publiek op den hals zullen halen. DE KONINGIN EN DE PRINSES NAAR NOORWEGEN. Onder groote belangstelling van het publiek er waren een vijf h zesdui zend menschen bij de groote schutsluis kwam de Merope te ruim half acht Woensdagavond de sluis te IJinuidon bin- nenstoomen. De Koningin en prinSfcs- Ju liana stonden bij de op hot voorschip aangebrachte dekhut. Van het binnenko men in de sluis tot het oogenblik van vertrek bleven de Koningin en de Prin ses daarzij wuifden het .publiek toe en spontaan zong de menigte het Wil helmus en het Wien Neerlandsch Bloed, waarvoor Hare Majesteit met vriende lijke buigingen dankte. Aan boord van de „Merope" werden de officieren van de begeleidende torpedo booten aan Hare Majesteit voorgesteld. De „Merope" verliet om 8 uur 20 min. .de sluis. Onmiddellijk daarna kozen de twee groote torpedobooten zee. Scheuring in het Leger des Heils. Een 25-tal officieren van het Leger des Heils ihier le lande hebben zich afgeschei den en een Nederlandsch Leg. r des Heils opgericht. De Minister van Oorlog. De minister van Oorlog ad interim van Marine, de heer van Dijk, zal zich Maandag a.s. voor eenigen tijd met verlof naar het buiten land begeven. Ons gezantschap te Athene. Naar men verneemt is binnenkort te venvachten de benoeming van Jhr. Mr. W. H. de Beaufort, thans gezantsohapsraad te Was hington, tot gezant te Athene. In Amsterdam. In den nacht van Donderdag op Vrij- dag tegen 12 uur zijn de stekende kell ners in het gebouw „Erassati" in verga dering bijeengekomen. De opkomst was zeer groot. De voorzitter van den (Modernen) Bond van Hotel- Café- en Restaurant- personeel, de heer J. G. van Heusden, deed allereerst een beroep op de ste- In Rotterdam. De vereeniging Horecaf, afdeeling Rot terdam, meldt: Bij restaurant Loos zijn 6 stakende kallners aangenomen, bij restaurant Ca- iand heeft zich thans kellners-personeel uit Schevoningen aangemeld. Van een der stakers, die met zijn vrouw nog de vorige week tot de grootste mani festanten behoorde, is eenbrief inge komen, waarin hij mededeelt, geheel van de stekingskoorts te zijn genezen, en waarin hij verder consideratie verzoekt. Door het bestuursbesluit, dat de leden van Horecaf vrij laat in het aannemen van het zich weder aanmeldende oude personeel, zijn er verschillende inri:h- tingèn, waar op dergelijke aanbiedingen niet meer wordt ingegaan, waardoor ver schillende kellners moeilijkheden onder vinden bij het verkrijgen eenor aan stelling. Er zijn er, die thans nergens plaatsing kunnen vinden. Het stakersaantal, dat door de stakings leiding wordt opgegeven is grooter dan het aantal van Horecaf, omdat bij do stakers, ook zijn aangesloten de zg. „losse" keallners, die vandaag in de eene, morgen in de andere inrichting werk zaam zijn en diegenen die bij het uit breken dor staking werklos waren. Door Horecaf worden ze niet onder het vaste personeel gerekend, en niet medegeteld als staker. In Utrecht. Omtrent de staking geen nieuws. Alleen dit: de Kath. en de moderne organisaties hebben gisteren een extra buitenreglemeniaire uitkeering gedaan asm de stakende kellners. I In Den Ilaag. In deal stand der staking in geen verandering gekomen. Achter deze weinig woorden z'.t meer, dan men oppervlakkig zou denken. "Dit betoekent, dat de patroons don bres, die in de wallen van het brouw gebleven personeel geschoten werd, hebben kun nen dichten, en dat het stakend perso neel nog sterk genoeg staat, om de actie vort te zetten. Zoodoende is er een stilte gekomen stilte, die miss.hien wel een storm voor afgaat, meent het „Vad." Het stakingscomité van den Kath. en moderne bond heeft 'n bijdrage van f 200 ontvangen van iemand die onbekend wenscht te blijven. Staking van landarbeiders. Te Anna Paulowna (N.H.) is een staking van land- bouwarbeiders uitgebroken. 15 landbou wers willigden de eischen in en tekenden het contract. Het verloop van de staking is ordelijk. CARUSO EN ZIJN INKOMEN. De ontzaglijke balen die de overleden Caruso zich met zijn „gouden" stem wist te verschaffen, blijken, aldus de „N.R.Ct.", uit weinig feiten zoo duidelijk als uit dit, dat hij in 1917 in de Ver. Slalen 59.000 p. st. aan inkomstenbelasting betaalde, en in 1910 voor één kwartaal 38.500 p. st. In Mexico (stad), waar hij een jaar of wat geleden 10 concerten gaf, ontving hij 7000 p. st. per concert. Maar geld was voor hem toch niet alles. Zijn keelspecialiteit te Louden, dr. Willem Lloyd, vertelt, dat Caruso eens een aanbie ding van 2000 p. st. voor een Zondagmid dagconcert in de Albert Hall bad afgesla gen met de opmerking: „Neen, ik voel mij te moe". SfoB hem 4000 je st voor een concert te Lon den. Lachend wees Caruso die aanbieding van de band, met <fa opmerking: „Het is te vod". Nog vertelde 'Ar. William Lloyd: „Caruso st heel veel; en bij was erg ve"r- leüerd op al wat met olie was klaarge maakt Het resultaat was, dat hij inge wandsziekte kreeg. Zijn ziekte was enkel, dat hij veel at maar het niet kon verte ren, omdat bij nooit eenige beweging nam, H(j nam altijd een auto, al was het maar om een afstand van enkele meters te doen". SL Franclsctis' Zonnelied. De Wel- eerw. heer Chr. Mertz, de bekende Lim burg sche priester-dichter, heeft een nieuwe vertaling van „St Franciscus' Zonnelied" gemaakt, welke thans door den beer Theo van der Bijl wordt gecomponeerd voor te nor-solo met orkestbegeleiding. De R.K. Oratoriumvereeniging te Am sterdam zal dit nieuwe muziekwerk, ge volgd door Berlioz „Te Deum", uitvoeren op 18 November a.s. in 't Concertgebouw, ter gelegenheid van het zevende eeuwfeest der Derde Orde*. Internationaal Congres voor Ido te Weencn. De Minister van O., K. en W., heeft den heer B. IJzerdraat, te Rotter dam verzocht licm te vertegenwoordigen op bovengenoemd congres. STADIGNBAAN. De uitslagen van Donderdag zijn: Sprinlwedslrijd in 3 manches van 1200 meter, le rit: 1 v. Boxsel, 2 v, Nelc, 3 Schrage, 4 Engelen; 2e fit: 1 v. Boxsel, 2 Schrage, 3 v. Nek, 4 Engelen; 3e rit: 1 v. Boxsel, 2 Enge len? 3 Schrage, 4 v. Nek. Totaal: 1 v. Boxsel 3 p.; 2 Schrage 8 p.; 3 van. Nek' ffcw 4 Engelen 10 p. Wedstrijd achter motoren. Eerste manche 10 K.M. 1 Saldow, 2 Stbnn op 20 M., 3 Blekemolcn op 25 M., 4 Weis, 300 M. Tijd 8.22 3/5 Tweede manche 30 K.M. 1 \>e ss, 2 Blekemolen op 2/3 baan, 3 Saldow 11/4 haan, 4 Storm bijna 3 banen. Tijd-21.51 4/5. Derde manche 50 K.M. 1 Saldow (Willig), 2 Blekemolen (de Roos )100 M. 3 Weiss (Schadebrodt) 200_ M., 4 Storm opgegeven. Tijd 42.12 3/5. (Totaal 1 Saldow1 5 p., 2 Blekemolen. a Weiss, 4 Storm. Koppelwedstrijd over 12 K.M. met 3 klassementen. De 5 eersten in^ elk klassement krijgen punten vim 5—1. Van Boxsel-Erkelens 13 p., v. Nek Wiersma 13 p., Bontekoe-v. Duyn G p.y Beets-Busliaan 5 p., Tulleken-Straat 5 p Duin-N ankman 2 p., Aandewiel- Ikelaar 1 p., B akker-Ansp ach cn Schrage-Tadewald 0 punten. Uitvoer van eieren. Het Ned. eek- J blad voor den handel in Kruidenierswaren meldt, dat in de week van 28 Juli tot 4 Augustus naar Engeland zijn uitgevoerd 763 kisten, inhoudende 915,600 eieren. Gemengd Mieuws AFGEKEURD YLEESÖH. Bij begraving van voor de gezondheid fechadelijk gekaurd vleesch en afval te Nieuwer-Amstel, koesterde de politie achterdocht. De keurmeester werd ont boden en bij opgraving bleek, dat in plaats van het door hem afgekeurde var ken, door den slager was medegegeven een afgekeurde big. Uit een ingo :teld onderzoek bleek, dat het afgekeurde varken netje3 was ver voerd en vorkosht tegen geringen prijs voor de consumptie geschikt, aan een slager in do Haarlemmermeer onder Osdorp Het vleesch word in beslag genomen en tegen allen proeos-verb. al opgemaakt. SMOKKELDRAMA AAN DE GRENS. Men meldt uit Zuid-Limburg: Eenige dagen geleden trok een bende van ongeveer 30 smokkelaars (Duitscliers) over de grens. De eerste 8 zaten op fiet sen en waren met messen en revolvers ge wapend. Tusschen ICerkrade en Herzogen- rath, op Duitsoh gebied, ontstond een ge vecht tusschen de eerste 8 voorrijders en de grensbeamV. :n. Er werden eenige scho ten gelost war.: een man uit Keulen, ge huwd en vad - r, werd gedood. De 8 hoofd personen van de bende werden aangehou den, waarbij 150 kilo koffie en 31.000 si- „aretlen in beslag werden genomen. DE HEIDEBRAND BIJ ASSEN. De brand in het Witterveld is niet zoo hevig meer. De door het gemeentebestuur van Assen genomen maatregelen om het vuur achter den straatweg en den grint weg te houden, waren zeer goed en ziin gelukt. De straatweg De HaarWitten, Mé teeaigé dasge.niet liggaa&ar was, thans weer voor het verkeer geschikt. Er bestaat thans geen gevaar meer voor éi naburige huizen en het Asserbosch. Men is bezig oen hier en daar nog ia te grijpen om boschjes te beschermen, doch er valt op ditoogenblik weinig meer Is doen dan de beschermende singels te ver beteren en te bewaken. Men riet hier en daar nog een vlam, doch liet vuur zit meer in den grond cn werkt voort in de dunne veenlaag. De nachtploeg voor de bewaking Is la- gekrompen. Een paar flinke regenbuien hebben goede hulp geboden. Brand in een trein. In den trein, wel ke Donderdag 2.55 uur van Leeuwarden naar Zwolle vertrok, ontstond tussohen Leeuwarden en Heerenveen brand in een der coupé's, waardoor in dien coupé een paniek ontstond. Toen de trein door mid del van de noodrem tot stilstand was ge bracht, werd de brand met eenige emmers water gebluscht. I UITVOER VAN BLOEMBOLLEN NAAR DUITSOHLAND. Men schrijft uit de bollenstreek: De uitvoer van bloembollen naar Duitschland is eon belangrijke kwestie goworden voor het bloemboUenbedrijL De kalme gerust';rid, waarmede men nog kort geleden aannam, dat Duitechland wel weer een flinke hoeveelheid bloem bollen zon binnenlaten, heeft voor zekere spanning plaats gemaakt. Verzoeken zijn gericht tot do Neder- landsehe regeering om hare bemidde ling te verleenen: er is geadviseerd en geconfereerd, er zijn commissies naar Don Haag gegaan, er is met ministers en andere autoriteiten gesproken, wat het worden zal, weet men nog niet, de deur is slechts op een kier opengegaan, n.l. voor honderdvijftigduizond kilo bol len voor den vroegbloei. Dat i3 echter voor ons onvoldoende. Eeu kleinigheid is beter dan niets en wordt dank baar aanvaard. Wij zien echter niet voor bij, dat al te zeer beperkte uitvoer naar Duitschland ons district niet kan helpen. liet zijn niet de Duitsche marken, die ons bekoren, maar meer nog het op peil houden der prijzen. Reeds nu is het streven waar te nomen om, met name in Engeland, en ook in andere landon, door goedkoope offerten een rui mer afzetgebied te zoeken. Een ruimer afzetgebied zoeken is goed. Dit zoeken moet echter niet ia zich dragen de bacil van prijzonvcrwoèsting dor reeds gehoekte orders. Een surplus, Oost- en Westwaarts ver zonden, kan do streek ontlasten, maar ■kan ook ontzaggelijk veel nadeel berok kenen. Is men alleen aangewezen op de landen waarin, de bewegingsvrijheid gelaten is, dan is dat reeds zoo bewerkt, dat meerder werk voor bijna 100 pot. tot schade is van de algemeene vakbe langen, en alleen ten nutte kan. zijn van de enkelen, die er handig gebruik van weten to maken. Duitschland kan in dubbel opzicht voor het geheele district een uitkomst wor den. De Duitsche bloemisten willen wel bloombollen koopen, het is de grondstof voor het bedrijf, de trekkerij. Duitsch land wil de bloembollen inlaten, doch heeft een aansporing noodig onzerzijds. Onze regeering kan ons helpen, en zegt ons wel te willen helpen. Wij zul len hopen dat de heoron ia den Haag, die weten .hoe het er hier ón de streek mede slaat, in het cog houden, dat de be langen van de honderden om niet te spreken van duizenden kleine luiden" gehaat zullen zijn met de daad, en niet enkel met het woord: „wij zullen u hel pen." Een honderd zeventig millioen gulden erediet is Duitschland reeds toegestaan, waar do bollenstreek niets van heeft gemerkt of gevoeld. Met onvolprezen ijver heeft onze re- geeringsvertegenwoordiger te Barlijn, de heer Wolf, voor ons op de bres gestaan maar wat geeft het, als hij steeds met ledige handen thuiskomt Duitschland heeft belang bij een in voer van bloembollen, Holland heeft be- laDg bij den uitvoer van bloembollen. Duitsehlands belang is een kleine in voer, Hollands belang is een groote uitvoer. Die belangen tot elkaar brengen, te nivelleeren, is niet het werk' van ons bollenkweekers, maar wel van bewinds lieden, die open oog hebben voor de groato belangen van de „groeten", maar ook voor do groote belangen van de „kleinen". Indien dit zoo is, staat de zaak or niet hopeloos voor, en is een veel ruimer uitvoer binnen horton tijd to verwach ten. i. _b fif.,/ iSmi-SiR:- villi JÓU' -Id if:;.: .itdti

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2