BINNENLAND. «r L0URDES. HOE DE „TELEGRAAF" ZICH EEN MIJNWERKER VOOR STELT. Bmnenlandsch Wwmi De actie in het hotel-, café- en restaurantbedrijf. Gemengd Nieuws. 'N.V. „DE TIJDGEEST". (Reisherinneringen.) f' Volgens Let Hamburger Fremden- blatt is Zondag te Hamburg de vroegere Hongaarsche officier Ozserdiak in hech tenis gonoiiicn. Hij zou een der moor- denaars van graaf Tisza zijn. Hij was werkzaam in een automobielfabriek. Het was aan de postadministratie opgevallen, dat hij zooveel brieven uit Weenon en Boedapest kreeg en zij had de politie ge waarschuwd. Do brieven werden toen ge opend en daaruit zou gebleken zijn, dat Czserdiak medeplichtig was aan den moord op Tisza. In do linnenweverijen te Rijsel en omgeving is algemeene staking. De ar beiders willen van loonsverlaging niets weten. Een verslaggever van de „Telegraaf" Iheeft zioli „zoo uit het ietwat dilettante rige conflict lusschcn de hotel- en café houders en hun perseneelen", gelijk hij Schrijft, naar de mijnstreek begeven, waar in de Domaniale mijn te Kerkrad® oen staiking is uilgebroken. IWelik een beeld zoo'n man zich vormt van den. mijnwerker, blijkt uit het vol gende: Ziet, toen i'k vanmorgen in Kerkrad® Üep, kwam daar ineens een man op mij af, aan wien duidelijk te zien was aan houding cn oogen, een mijnwerker. Hij Stak dwars de straat over, die vol was van vervaarlijke zon, slond voor mij en Vroeg ronduit: „Kamerad, kannst du imich nacht heü'fen an Geld?" Mijn ant woord was een snauw en ik liep door. Maar doonloo-end dacht ik er aan, hoe dit toch alleen mogelijk is in een land Sits dit, in oen land van mijnen waar alleen werken kunnen zij, die gejaagd zijn idioor het leven tot het alerbittorste, uit- gewonpenen en desperado's, irioegcJeefd® Zwervers, die geen licht meer zien en geen heil, cn wie daarom de woeste duis- terms en het dreigende onheil van diep tonder dien grond geen schrik of afkeer lm'er inboezemen, of menschen, die (juist door het beestenwerk diep in dien grond zijn afgestompt en afgebot tot we. eens zonder veel gevoel, zonder veel scru pule, zonder veel schaamte. i f En verder: j En weer dacht ik aan Se werkende beesten onder de aarde, aan hun doode stemmen, die „Crliick auP' zeggen, aan hun harten, die toch menschenharten, hun zielen, die toch menschenzielen zijn, idie onder de ingevreten laag zwart. (f Naar aanleiding van deze „schets" Schrijft de „Nieuwe Koerier": d In bovenstaande mijmeringen wordt toen vaü'sehe voorstelling gegeven van dien Ilmbungschen mijnwerker. Zeker, er zijn Ivan die meegeleefde zwervers, die des perado's bij, vooral onder de mannen van (vreemde nationaliteit, maar gelukkig vor men zij den regel niet. Het Mijven uitzon deringen on der de 27.000 mijnwerkers van Zuid-Limburg. Voor de eer van den Christelijken Mijn- Iwerkersbond in het bijzonder, met zijn (deugdelijke, christelijke leden, die in de mijnstreek zooveel hebben gedaan voor 'de handhaving van de orde en gezag, moet ■Limburg pro I-ex te-eren togen de voorstel- 'liug van den „Telegraaf"-man, die hier voor enkele dagen in Limburg komt neer gestreken en onmiddellijk klaar is met toen oordeel, dat duizenden flinke en (eerlijke arbeiders moet grieven, die wor- Sdien voorgesteld als werkende beesten, die geen licht meer zien en geen heil en wier iweuik alis beestenwerk staat aangegeven. Deze verslaggever heeft echter den tochten „TelegraaP'-geest te pakken. Het blad is er steedis op uit, gebeur- ftenissen op te schroeven en te overdrijven, toestanden voor te stellen op een wijze, idie Indruk moeien maken op een on sen- Isaie afgerichten lezerskring. Dit is nummer één; de waarheid wordt blijkbaar beschouwd; ais iets van den 'tweeden- rang. fLandbouw-ongevallenwet. 1 (Vervolg.) Wie de uitvoering hebben. Het wetsontwerp draagt derhalve de uit voering van de verzekering op aan open bare organen (Rijksverzekeringsbank Ver- tzakeringsraden en Raden van Arbeid) en aan bijzondere instellingen (Bedrijfsver- toenigingen). Beide sooTten van organen staan als gelijkgerechtigden naast elkander, en de werkgever heeft de onbelemmerde Ikeuze of hij zich wil aansluiten bij een Bodirijfsvereeniging, dam wel 't risico van ide verzekering zijner arbeiders wil zien godragen door het openhaar orgaan. Wat deze laatste wijze van verzekering betreft, js de orgnisatie aldus ontworpen, dat de Rijks-verzek'eringsbanlk de draagster is van het risico dier verzekering, terwijl de Verzekeringsraden en de Raden van Ar beid zullen worden belast met de daden van uitvoering, welke beier door locale organen dan door een centraal lichaam kunnen worden verricht. c De zekerstelling. Het ontwerp bevat een aantal voorschrif ten, welke de zekerstelling tot oogmerk hebben, dat de belangen van de arbeiders, verzek'erd bij eene Bedrijfsvereeniging, door wettelijke maatregelen worden ge waarborgd. In het hieronder volgend over zicht van den inhoud van het wetsontwerp worden de belangrijkste dier voorschriften aangegeven. De arbeider in een volgens dieze wet vcr- zekeringsplichtig bedrijf is van rechtswege verzekerd tegen geldelijke gevolgen van hem in verband met zijne dienstbetrekking overkomen ongevallen. De wel geeft aan op welke schadeloosstellingen bij een ongeval aanspraak bestaat. Deze regeling stemt geheel overeen met die nopens de aanspra ken op schadeloosstellingen in de Onge vallenwet 1921. De verzekering geschiedt bij de Rijks verzekeringsbank. De werkgever is echter bevoegd toe le treden tot eene door de Ko ningin c-rkende bedrijfsvereeniging, welke gehouden, is aan de bij haar verzekerde ar beiders bij ongeval tenminste dezelfde scha- deloosslellingen le vcrleeuen als de Rijks verzekeringsbank volgens de wet verplicht is aan de hij haar verzekerde arbeiders le doen. De Staat is aansprakelijk voor alle ingevolge de wet aan de verzekerden en hunne betrekkingen toekomende schade loosstellingen, onverschillig of die schade loosstellingen moeten worden uitgekeerd door de Rijksverzekeringsbank of door een Bedrijfsvereeniging. De wet stelt verschillende eischen, waar aan eene vereeniging, wil zij als Bedrijfs vereeniging worden erkend, moet voldoen. Onder meer wordt de eisdh gesteld, dat het Bestuur der Bedrijfsvereeniging voor de nelft moet bestaan uit arbeiders, werk zaam of werkzaam geweest in een verze- keringsplichtig bedrijf (art. 14, eenste lid). Deze arbeiders-bestuursledien zullen door den met de uilvoering der wet belasten Minister moeten wonden benoemd uit eene voordracht, opgemaakt door de door dien Minister aan te wijzen werknemers-ver- eenigingen (art. 14, tweede lid). Aangezien de beslissingen omtrent het reCht op schadeloosstelling door het be stuur der Bedrijfsvereeniging wonden ge nomen, is dbor vorenbedoelde bepaling het gevaar voor eenzijdige beslissing afgesne den. Tot zekerheid voor de nakoming barer verplichtingen stort de Bedrijfsver eeniging in handen van het Bankbeslnur een algemeen pamd. Van deze verplichting zal echter geheel of gedeeltelijk vrijstelling kunnen worden gegeven, indien in de Sta tuten der Bedrijfsvereeniging wordt be paald, dat de leden onderling voor die schulden dér vereeniging aansprakelijk zijn en nog een jaar na hun uittreden als lid aansprakelijk blijven. Voorts is de Bedrijfsvereeniging ver plicht om bij elke toekenning van een blij- vendé rente in handen van 'het Bankbe- stuur een pand te storten ter waarde van de contante waarde dier rente. De bij een Bedrijfsvereeniging aangeslo ten werkgever staat buiten verhouding tot de Rijksverzckeringslbamk. Hij zal echter aan 'het Ba-nkbestuur aangifte moeten doen van zijn bedrijf cn van eventueel® staking daaTvan, opdat zal worden uitgemaakt of de betrokkene werkelijk een verzeke- rmgspliélltig bedrijf uitoefent of niet meer uitoefent. Mede zal de werkgever, aange sloten bij eene Bedrijfsvereeniging, aan de Baruk aangifte moeten doen van de in zijn onderneming plaals gevonden bobbende ongevallen. Deze aangifte is noodig voor de controle op de gestie der Bedrijfsver- eenigingen. Het ontwerp laat overigens de Bedrijfs vereeniging vrij in de wijze, waarop zij baar bedrijf wenscht in te richten. Het on derzoek der voor haar rekening komende ongevallen, de toekenning en uitbetaling der door haar verschuidigdé eiiadeloosstcllin- gen, het berekenen der door de aangeslo ten werkgevers verschuidigdé bijdragen, geschieden overeenkomstig het eigen in zicht dér Bedrijfsvereeniging. Deze is in- tusschen gehouden een reglement samen te stellen, waaron de .goedkeuring van den met de uitvoering der wetten belasten Mi nister wordt vereischt, zoodat op de in richting van het bedrijf der Bedrijfsver eeniging preventieve controle bestaat. Ten slotte stelt het ontwerp in een Raad van Toezicht op de Bedrijfsvereenigingen, in welken Raad naast een aantal door de Regeering aangewezen personen werkge vers en werknemers zullen zitting hebben. In aansluiting aan de jurisprudentie va,n d'en Centralen Raad van Beroep wondén de inwonende kinderen buiten de verzekering ingevolge deze wet gesteld. De dagloonbepaling. De bij het ontwerp voorgestelde wijze van dagloon-bepaling wijkt in meerdere over zichten af van de regeling der Ongevallen wet 1921. In de eerste plaats wordt het dagloon niet zooals volgens artikel 7 der Ongevallen wet 1921, afhankelijk van het door dien be trokken verzekerde in een bepaalde tijds periode verdiende loon, doch zullen bedra gen worden vastgesteld, welke voor de on derscheidene groepen van verzekerden als dagloon gelden. Niet dus het individueele loon, docli liet loon, dat door lof eenzelfde groep behoorende personen gemiddeld wordt verdiend, zal de basis zijn voor de berekening der geldelijke schadeloosstel lingen. Dit wordt voorgesteld omdat in den landbouw, anders dan in de industrie en den handel vele arbeiders niet hun uit sluitend bestaan vind'en in het verdiende loon. Velen zijn afwisselend arbeider en zelfstandig ondernemer. In de industrie en den handel loopen ia den regel de gemiddelde wekelijksche ver diensten van de arbeiders over een tijd vak van een jaar niet al te veel uiteen. Bij den landbouw is dat echter anders. Het ontwerp, bevat daarom in artikel 8 een bij zondere regeling nopens d-e vaststelling van het dagloon, waarnaar de tijdelijke uitkecring wordt berekend. Als maatstaf wordt in dat geval genomen het loon, dat in de kalenderweek, waarin het ongeval heeft plaats gehad, gemiddeld is verdiend door gelijksoortige arbeiders. Het ontwerp laat toe, dat de Bedrijfs vereeniging ook andere doeleinden, geeste lijke zoowel als stoffelijke, nastreeft De statuten zullen kunnen bepalen, dat alleen werkgevers, die het tuinbedrijf uit oefenen, lid kunnen worden terwijl ook het behooren tot een bepaald kerkgenoot schap als cisch voor het lidmaatschap mag worden gesteld. In Amsterdam. Da stakingsleiding der beide werkne mersbonden deelde het volgende mede: De door Horecaf medegedeelde cijfers omtrent het aantal stakers zijn ten eenen- male onjuist. Als bewijs hiervan kan dienen, dat het getal dergenen die zich voor eon extra uitkeering bij de sta kingsleiding aanmelden reeds in den eer sten ploeg het door Horecaf voor Am sterdam opgegeven aantal stakers met 210 overschreed. Voor Den Haag, Rotter dam en Utrecht bedroeg het getal sta kers 622 meer, dan door Horecaf werd opgegeven. De eerste ploeg van uitgekeerde sta kers omvatte reeds 1642 personen. In Rotterdam. Van werkgeverszijde wordt gemeld: In de verschillende bij Horecaf aan gesloten bedrijven is het bedrijfsleven weder geheel normaal. In het bij enkele leden in de vorige week nog bestaande gebrek aan koks is geheel voorzien. Op dienstaanbiedingen, van welken aard ook, wordt nergens meer ingegaan. Bij inrichtingen van "bestuursleden ziet men zoo nu en dan, op drukke oogen- blikken van den dag, nog wel eens jeug dige postors verschijnen. Gisterenmorgen werden aan do uitgan gen der in het centrum der stad gelegen R. K. kerken door de leden van den hond St. Antonius, biljetten uitgedeeld, waarin de katholieken werden verzocht na afloop der godsdienstoefeningen gaen café en restaurant te bezoeken, waar gestaakt wordt. In 's-Oravenhage. Het dagelijkscb bestuur van Lee koks- vereeniging La Residence meldt, dat het door dit bestuur aan het bestuur van den Bond van Hotel-, Oafê- en Rostau- rantpersoneel toegestane onderhoud op 5 Augustus jl. niet doorgegaan is, aan gezien het bondsbo3tuur voornoemd geen gebruik heeft gemaakt van deze con ferentie. Naar men weet, had het be stuur van La Residence zich tot dit onderhoud bereid verklaard naar aan leiding van een van bet bondsbestuur ontvangen schrijven. DE REIS VAN H.M. DE KONINGIN NAAR NOORWEGEN. Van liet stoomschip „Merope" is een draadloos telegram ontvangen volgens hetwelk de „Merope" de Hardangerfjord is opgestoomd tot Vik waar het schip ankerde. H.M. de Koningin en de Prin ses brachten een bezoek aan de Voe- ringfoswaterval. De reis wordt thans voortgezet naar de Sogneford. AUes is wel. NEDERLANDSOHE VEREENIGIN- GEN IN DUITSCHLAND. Ren vereeniging opgericht. Te Essen wordt een congres gehouden van Nederlandsche vereenigingen in Duitschland. Het congres besloot bijna eenstemmig tot de onmiddellijke oprioh- ting van een algemeene Bond van Neder landsche veTeenigingen in Duitschland, met zetel te Berlijn. Tot voorzitter word gekozen Jhr. E. J. M. Wittert, kolonel dor artillerie, ad judant i'.b.d. van de Koningin, militair attaché te Berlijn. MGR. VIOENTINI. Gistermorgen is op de Pauselijke In- ternuntiatuur te Den Haag een telegram ontvangen, nader meldende, dat mgr. Vi- centini, de Pauselijke internuntius bij ons Hof, niet heden, doch eerst over eenigo dagen in Den Haag zal aankomen. (Maasb.) UITBREIDING STATIONSEMPLACE MENT TE LEIDEN. In een noia naar aanleiding van het ver slag nopens het wetsontwerp tot verklaring van liet algemeen nut der onteigening ten behoeve van uitbreiding aan het stations emplacement Leiden van den spoorweg Amsterdam—Rotterdam, zegt de Minister van Waterstaat, dat de afstanden, die de reizigers te Leiden van en naar de treinen moeten afleggen, niet grooter zijn, doch eerder kleiner dan op de meest belangrijke stations, waar de perrons door middel van tunnel of overbruggingen moeten worden bereikt. De vrees van sommige leden, dat na het ■tot stand komen van de overbrugging aan vele reizigers een ondraaglijke last zal worden bezorgd, schijnt eenigszins over dreven. Reizigers, die slecht ter been zijn, zullen, op verzoek, onder geleide van de naar liet middenperron voerende overpaden, ge bruik kunnen tnaken, doch overigens, zal de overbrugging den eenigen toegang tot dat perron moeten vormen. Door de voet paden voor iedereen open te stellen, zou immers de gevaarlijke toestand herleven, die herhaaldelijk tot klachten aanleiding heeft gegeven. DE MOORD TE ZWOLLERKERSPEL. Bjj den Hoogen Raad. is in beliande- deling een moord, in 1911 gepleegd en waarvan de dader gratie heeft verzocht. Er woonde aldaar een landbouwersfami lie, drie broers en een zuster. Een buur man V., bad van hen ongeveer f 1000 geleend, dat al e en paar maal was terug gevraagd ei). V. besloot bet geheele ge zin te vermoorden om zoo van zijn schuld af to komen. Een der broeders heeft hij uit het huis gelokt en hij hot passesren van een von der in een sloot geworpen en verdron ken. V. ia deswege tot 20 jaren gevangenis straf veroordeeld. Ilij was toen 57 jaar oud. Sedert 1912 verblijft hij nu in de gevangenis te Leeuwarden. Hij is zieke lijk en zou gaarne nog den laatsten tijd van zijn leven in vrijheid zijn. Een tqd lang heeft hij verkeerd in de ge meenschappelijke loka'eu der gevangenis, doch zijn medegevangenen plaagden hem zoo om zijn godsdienstigen aanleg van de laatste jaren, dat hij het in hun ge- Trekkinq vanSOOnummepsten overslaan van Notaris A. lx. MULIE. Maandap 8 Augustus 1921. 7929 zeischap niet kon uithouden en overeen komstig zijn wensoh weer in afzonde ring is gebracht. Hij zegt thans zeer veel berouw van zijn daad te hebben en de hem daarvoor opgelegde straf met gelatenheid on als zeer verdiend te dragen, doch gaarne nog eenigen tijd terug te willen naar zijn vrouw en kinderen, die naar hij verzekert, hem zullen ontvangen. In den tijd dat hij het misdrijf pleegde was hij een oppassend man, die nimmer was veroordeeld en van wien aanvanke lijk ook niemand geloofde dat hij tot een moord in staat was. EEN ZUIGELING SLACHTOFFER VAN EEN BURENTWIST. Zaterdagavond waren de „dames" in de Anjelierstraat te Amsterdam aan het kij ven en zij deden dit op de bekende manier. In de grootste opgewondenheid slingerden zij om beurten elkaar allcrl r scheldwoorden naar het hoofd. Een der vrouwen maakte plotseling een eind aan het twistgesprek en nam een bloempot van hot kozijn om deze naar haar te genstandster te worpen. De pot kwam echter terecht op het hoofdje van een zuigeling, die door een passecrende vrouw in do armen werd gedragen. Het wicht werd deerlijk gowond. De moeder was radeloos. Tegen de daderos is proces-verbaal op gemaakt ter zake van liet toebrengen van zwaar letsel door schuld. EEN GOEDE VANGST. Zondag is door de politie in bewaring gesteld de eerste bediende B. E. van het stoffenimagazijn de B. aan den Coolsingel te Rotterdam. Hij was op heeterdaad be trapt toen bij Zondagmorgen een lap zijde uit het magazijn mede wilde nemen. Te zijnen huize is nog voor eenige hon derden guldens aan stoffen in beslag ge nomen. De politie hoopt met hem de hand gelegd le hebben op den persoon, die inde laatste maanden ten nadeole van de firma de B. zijden stoffefi enz. ter waarde van ongeveer 3 5 4000 gulden verduisterd heeft. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Bij woest rijden met een motorrijwiel met zijspan Zondag op de Houtkade te Vlissingen, iemand tegen een paal en wend onmiddellijk gedood. Zijn metgezel geraakte bewusteloos. Nader wordt gameid, dat de overledene, dé 21-jarfgë Vöet uit Hulst Js. Dé 'toestand van den andere, nékere Roelofs uil St. Jansteen, is niet levensgevaarlijk. BENZINE-ONTPLOFFING. Men meldt uit SoesteTberg d.d. 6 Aug.; Heden ongeveer negen nur 30 ontstond er brand in de afdeeling voor het beproo. ven van motoren in de workplaatsei der L. A. Door tot nog toe onbekende oorzaak vloog een motor in brand. Het gevolg was dat direct het benzine-reservoir uit elkaar vloog en de brandende litens benzine zich over den grond verspreidden en het toe stel, waarin de motor was ingebouwd, in brand slak. In dal toestel bevond zich de motormaker van B.; welke zich echter echter wist te redden door uit het bran dende toestel te springen. Op den 'knal kwam personeel uit verschillende afdee tongen locsnellen, die het vuu.r direct aan tastten met verschillende snelblusschers, zoodat door deze activiteit erger voorko men werd. Gelukkig was de afdeeling, waar de brand ontstond, geheel vai steen opgetrokken en bevond zich in <1® nabijheid geen 'benzine. INBRAAK TE ROTTERDAM. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men zich toegang verschaft tot het pand 127 aan den Heemraadssingel, be woond door de familie de M.M., welke tijdelijk te Scheveningcn verblijf houdt. Men is vermoedelijk met een valsche sleu tel bet kantoor beneden binnengekomen. Hier werd alles onaangeroerd gelaten, de bovenverdiepingen evenwel zijn geheel doorzocht en kasten enz. overhoop ge baald. Er kon vanmorgen nog niet vaslge- steld worden, wat vermist wordt, de die ven hdbben echter hoogstwaarschijnlijk 'n gooien buit gehad. Maandagmorgen is door W. W. bij de polilie aangifte gedaan, dat bij voor de deur van zijn woning aan den Beukelsdijk een koffer met lijfgoederen en tafelzilver gevonden heeft. Een cn ander dat in be slag werd genomen, is door den beer de M„ die inmiddels was overgekomen als zijn eigendom herkend. Het onderzoek is in vollen gang. BRAND TEDORDRECHT. Zondagavond brak een felle brand uii in de wagenmakerswerkplaals legen de Gróote Keik le Dordrecht. De kerk toep groot gevaar. De hcele brandweer was in actie; ook de motorspuit van Zwijndrecht gaf water. Om één umr was men den brand meester. De woningen langs d< kerk zijn uitgebrand. Gelukkig kreeg d/ kerk zelve weinig schade. vrijs van 100O 1290 400 14712 200 5339 100 4732 S531 15727 33 51 83 99 Prijzen van 77 2077 4357 6831 91 2130 443a 114 67 82 275 2225 4505 367 32 69 411 55 4655 555 72 62 63 2358 63 82 69 70 83 250/ 4736 655 24 o3 77 65 4830 90. (eigen jeldJ 9416 12131 14135 16493 13753 65 39 6216550 18819 9600 56 6916611 49 14 98 74 42 1896/ 631220/ 77 16729 1UU17 6910 9722 46 14202 16390 33 40 36 90 08 1ÖM7 49 76UÜ 4812365 85 70 71 7109 9319 6-14314 1700919130 38 4512416 32 10 50 7203 9932 18 91 17103 65 70 51 61 1443/ 12 79 75 59 93 44 41 19203 7355 7912544 90 63 /5 7416 80 49145yO 8419326 /U3010032 12604 96 1721/ ./3 01 46 -7 14649 5019469 7710 lOloi 1272/ 14/3o 50 lv53ó 6010214 41 54 95 laOJÖ 83 5123 78J4 10522 5/1454817335 4a 34 26 52 44 70 59 42 35 7960 92 33 66 5319/14 011042/ 1280a 14940 17414 23 8051 45 1/ 311 42 44 8151 45 2315060 5/ 83 8231 83 35 10149 99 13001 31 10569 40 36 17560 19967 8O331UÜ40 4415322 0/ 11 53 531300/ 15406 17715 20058 66 54 14 31 ii 31 77 10768 13134 3/ j2 20102 89 31 35 91 178a7 U 95 93 3/ 155o0 I791J 2/ 8401 1082613253150-b s/ 31 u 6 50 lylöOvO 42 07 10365 5515702 13 85 6125 856211053 /2 82 38 203/y 7o 8634 04 9o 153U0 46 2c440 6231 65 72 1330j /9 43 45 50 97 79 19 8018100 2Ü003 55 8753 83 9215930 39 11 59 8300 11 lo3 1346(1 55 18211 52 63/6 890511294 0/ 160u2 12 20özo 331U5J bO 31 4/20/11 57 »2 97 51 53 20 941148415524 84 18382 22 900311508 83 95 18415 03 9110 11639 1301/ 16149 80 60 4OIIY1.O 23 löz2418549 76 65 3073 5925 t 110 3132 6148 ■147 3165 6163 171 3271 6330 i-258 3321 6392 ■394 3386 6513 i422 3340 6533 1443 3418 6620 :530 3447 6626 552 3472 6631 '556 3519 6633 665 3544 66114 684 3545 6666 ■769 3554 6707 (852 3557 6822 875 3589 6825 896 3601 6975 85 2691 732 2712 38 18 45 29 95 59 £04 81 ld 2803 915 18 27 2904 5257 37 3022 91 60 26 99 67 74 £352 82 3112 87 42 1605 4b 23 8a hall 36 3265 06j2 1147 62 87 64 3420 5717 1210 74 30 44 95 5316 48 3530 65 89 1343 3533 oü 281/ 1420 52 72 79 1530 8/ 45 3908 71 14 72 41 162/ 7/ 63 91 92 4041 17bl 01 05 8/ 02 89 4912 49 7o 77 5075 <1 97 54/0 73 5993 6421 eö 90 6532 6613 5o 1922 4164 6723 921/ 24 29 /0 7 8 20836 40 2 7 33 2/ 11923 1390516324 13522 30 90 4234 66 4612069 02 Ba 25 35 8661 33 6800 9366 14 88 99 5820929 8 73 5 93 66 14üzb 16434 3d 63 '4 13 8413 9514128 3318737 427° STAATSLOTERIJ. 'Tweede Klasse. Eerste Lijst< Trekking van 8 Augustus, f/ 150 No. 10728. 1000, No. 17030, 18804. f 40No. G460, 9836. 200, No. 6180. 100, No. 1653, 1864, 16723, 17370J 17568, 2-443. 1 PRIJZEN VAN 80. 38 3061 5773 9193 12548 15399 17844 20711 9214 12582 15431 17854 20729 9335 12750 15450 17856 20768 9447 12758 15466 17962 20790 9459 12796 15513 17987 20792 9472 12815 15524 180U 20895 9515 12948 15562 18168 20904 9539 12958 15584 1S175 20916 9684 12970 '15637 18195 20992 9692 12971 15728 18291 10998' 9718 13001 15736 18297 21009 9780 13006 15769 18306 21096 9758 13050 15798 18857 21099 9797 13251 15807 18363 21129 9824 13448 1.5811 18428 21201 9867 13449 15814 18435 212. 9902 13505 15830 18496 2129 9916 13533 15839 1S591 21390 9o3 3629 7067 10007 13549 15853 18628 21414 990 3735 7120 10038 13605 15897 18634 21458 11007 3739 7132 30079 13682 16003 18661 21459 11094 3S14 7158 10111 13763 16032 18677 21473 0.123 3841 7245 10149 13780 16076 18777 21494 1288 3842 7324 10203 13823 16081 18839 21510 1296 3937 735S 10300 13881 18101 18912 21561 1S0G 4058 7421 10373 13911 16.126 18942 21602 '1308 4087 7443 10457 14002 16331 18945 21625 1427 -1088 7561 10522 14032 16141 18963 216-56 1471 4218 7569 30540 14093 16202 18993 21874 1531 4285 7586 10652 14143 16209 19011 2102Ó 1546 4319 7620 10759 14277 1G241 39162 21984 1579 4336 7704 10789 14339 16347 19166 22034 1538 4371 7750 10797 14342 16420 19189 22038 1637 4373 7779 10806 14417 16466 19289 22082 1660 4376 7812 10817 14441 16470 19297 22111 1752 4464 7867 10329 1-1461 16604 19344 22121 ■1766 4503 7917 10904 14522 16652 19378 22165 1961 4506 7966 10905 34535 16684 19421 22222 2017 4536 S016 11021 14564 16718 19460 22255 2060 4601 8178 11.074 14C05 16786 19508 22253 2093 -1652 8192 11255 14050 16900 19028 22281 2107 4657 8239 11269 14713 16902 19685 22295 2132 4712 8248 11305 14729 16908 19C96 22399 2133 4749 8282 11423 14791 17012 19718 22402 2237 4786 8314 11505 14823 17034 19752 22429 2256 4804 8330 11547 14878 17045 19833 22437 2-220 4923 8341 11569 14928 17050 19S42 22503 2348 4924 8432 11589 14944 17091 19906 22645 2412 4929 8510 11671 14956 17131 19980 22763 2586 4943 8548 11672 15040 17137 19994 22765 •2508 4965 8761 11713 15042 17206 20080 22800 2o98 4977 8802 11731 15066 17261 20091 22808 2634 5074 8823 11760 15078 17352 20234 22853 2714 5184 8835 11779 15113 17369 20253 22894 2743 5200 8860 11884 15154 17426 20489 82901 2750 5271 8934 11915 15174 17442 20497 22920 2'8f 5296 8986 11973 15197 17578 20562 22944 .2886 5370 9036 12100 15206 17659 20573 22957 9074 42:194 15246 17760 20602 22971 >2919 5530 9084 12274 1.5259 17777 20637 "coq0 '2970 5648 9116 12330 15330 17806 20699 22992 III Zeker, voor ieder, die Rourdes bezoekt, blijven grot, piscine, ba- ziliek, kruisweg de groote aan- trekkingspunten, daar voelt men zijn devotie, daar bidt, daar denkt, daar vraagt, daar hoopt men, ook zonder dat de hulpmiddelen der kunst behoeven mede te werken om nieuwen levensmoed op te zoe ken. De kwistig neergeworpen bloemtuilen, de Rourdes kaarsen, de ontelbare krukken en ver banden van genezenen, zij spre ken slechts een oogenblik. Het beeld der moedermaagd heeft alle aandacht Dit neemt niet weg, dat vooral zij, die reeds meerdere malen het genadeoord bezochten tusschen de oefeningen door, of op den zoogenaamden vrijen dag, ook oud-Rourdes wel eens willen zien, of een tochtje maken door het Pyreneesch hooggebergte. Ten tijde van Bernadette was Pastoor der parochiekerk de een voudige herder Peyramal, later tot Protonotarius Apostolicus, met den Mom rneurstitel verheven. Thans ligt hij begraven in de crypte der parochiekerk, overdekt door een wit marmeren tombe, waarbij 2 me- terhooge offerblokken giften vra gen, om zijn grafstede te voltooien. Zacht fluistert men, doch inwen dig hoopt men vurig dat, wanneer eenmaal Bernadette in de rijen der Heiligen is opgenomen, door hare voorbede ook pastoor Peyramal die eer zal waardig bevonden worden Onder architectonisch opzicht zal ik deze, uit bergsteen en leien opgetrokken kerk maar niet be spreken. In den gevel leest men parochiekerk, toegewijd aan het H. Hart. Goed dat dit er buiten op staat, want van binnen is er niets van te bemerken. Op een onmoge lijke plaats, midden tusschen de zitbanken van het middenschip, staat dwars een H. Hart-beeld, in een onmogelijke voorovergebogen houding de Zaligmaker wijst met de linkerhand op zijn Hart, terwijl de rechterhand een halven meter vooruit een kelk draagt met een daarboven quasi-zwevende hostie. Zeker symbolisch goed bedoeld de instelling van het H. Sacrament als uiting van de innige liefde Zijns Harten. Zou de liturgische vereeni ging een dergelijke voorstelling goedkeuren Even verder, in de rechter-zij- beuk, is eeu kapel ingericht ter herinnering aan de gesneuvelde sol daten. Op de frontboog met groote letters i „Morts pour la patrie dans la guerre 19141919, geflankeerd door 2 Fransche legervanen, waarop te lezen „A la mémoire glorieuse des vaillants tombés pour la Tran ce." Op den achtermuur een ge brandschilderd venster, voorstel lend een veldslag, en daaronder op 3 witmarmeren platen in gouden letters de namen van 277 parochia nen in den oorlog gesneuveld, waar bij wij tot zeventien malen toe 2 broeders uit hetzelfde huisgezin telden! Alleen Katholiek Ronrdes heeft dus 277 menschenoffers ge bracht, behalve nog de anders denkenden en vooral de Joden, die er zeer velen zijn Nog tal van opschriften toont deze kapel, niet altoos vrij van Fransche overdrijving of lijkt het niet een soort van Heiligverklaring als men daar leest Dien et Patrie. Seigneur. Vous les avez. Courronnés de gloire et a'Hon- neur. Ook geeft stof tot nadenken dit opschriftRe Seigneur garde leurs corps (Ps de David). Is hiermede bedoeld dat de Heere de lichamen beware van hen, wier graf onbekend bleef Mij dunkt een smeekbede tot rust hunner ziel ware beter geplaatst doch over zielerust in de heele kapel geen woord. En in welken Psalm David deze woorden spreekt en in welken zin, heb ik niet kunnen achterhalen. Trouwens de Franschen hebben meer eigenaardige opvattingen Een voorbeeld Op minstens 10 plaatsen zagen wij te Rourdes deze drie woorden ODE I I N E E F R U B R (Ciel, Dien, Enfer. Hemel, God, Hel), dus God tusschen hemel en hel, maar het dichtst bij de hel. Hoe wii ook onderzochten, nie mand kon (of wilde ons een aan neembare verklaring of uitlegging geven. Een ander voorbeeld Bij het voorbij sporen van liet station Criel bij Parijs, zagen wij boven een café het uithangbord ,,Au Bondiable" (In den goede! duivel). Wat voor een wezen ma? dat wel zijn Vroeger sprak men altijd van ,,le Bon Dieu et la Fran ce" wordt het nu le bon diabic et la France. Arm Frankrijk, dat God afstaat, om voor den duivel plaats te maken. Is het in werkelijkheid niet zoo Geve de goede God door de voor spraak van O. R. Vrouw van Rour des spoedig een verandering ten beste voor het ongelukkig Fransche volk A. A. W. WATTËRREÜS- Pastoor.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2