BINNENLAND. Bliinsnlandscli Hieuwt, Gemengd Nieuws Korte Berichte-ra ORDE EN ARBEID, MINISTER AALBERSE. BAAR GAAT HET WèL OM. De staking in het hotel-, café- en restaurantbedrijf. M.V. „OE TIJDGEEST". In de „Gooi- en Eemlander" schrijft Veteranus: 't Zal niet vaak gebeurd zijn, dat een Kameilid t t het mini ter.-chap we d geroepen, die zich, ondanks zijn ge- itaag-nuttigen en vlijtigen arbeid dus danig steeds op den achtergrond had ge houden als met den heer Aalberse het geval was. In den politieken kamp speelde hij nooit een rol van bsteekenis. De man van vrij kleine, schrale statuur, met het vriendelijke, donkere baardgélrat en de innemende, bescheiden manieren scheen bestemd om een figuur van het tweede plan te blijven. Zeidon nam mr. Aalberse aan hot open baar debat deel. Deed hij 't, dan had hij niet wat men „het oer der Kamer" noemt. Hij r-prak vrij kort, op zwak ken toon, rustigjes, zonder dat zijn peech een „gebeurtenis" werd in het verloop van 't parlementair debat. Men wist, dat hij een werker was. Vooral in katholioke Middenstandskrin- gen kwam hij allengs op den voorgrond zonder dat zelf ts willen. Hij ging de Middenstandscongressen, ook van neutraal karakter, bijwonen en was er oen z.or gewaardeerd advise nr. De heer Aalberse kwam eigenlijk pas pas op den voorgrond door zijn ontwerp tegen de oneerlijke concurrentie. Eens klaps nam hij het initiatief. En hij had dadelijk succes. Men besefte trouwens, dat deze af gevaardigde zijn voorstel niet in den parlementairen maalstroom zou hebben geworpen, had hij niet begrepen, dat 't kans had... Niet uit zucht om „uit te komen," niet uit verlangen om een rol te spelen, dat volstrekt niet. Maar mr. Aalberse is een verstandige, voorzichtige figuur. Zeker, een van de vooruitstrevendon in de katholieke garde. Maar niet we derom gezegd, een van dezulken, die zich wenschen af te scheiden; erop uit zijn om een „aparte groep" te vormen. Heelemaal niet een heetgebakerde, am- bitieuse verschijning als mr. Wittert van Hoogland, de gewezen commies-griffier van de Eerste Kamer en thans lid van dat hooge college, die met alle denk bare middelen, democratisch-getinte liefst, de aandacht op zich wil richten... Zulk een, begreep men wel dadelijk, was mr. Aalberse niet. De ontwerpen en vorstellen, waarvoor fcij in zijn kring propaganda poogde te maken, waren zeer zeker in hooge mate „vooruitstrevend." De Arbeidswet, waaraan zijn naam is verbonden, mag daar wel voor gelden als een zeor sterk- Bprekend bewijs. Maar dat streven was en is bij dezen man niet uitvloeisel om „in den pas" to komen bij zeker deel van de politieke partij, waartoe hij behoort, ïi nog misschien hij een stuk-of-wat politieke fractiën daarbuiten, 't Was, erkende men algemeen gevolg van zijn eerlijke, innige overtuiging. In het nauwste verhand hiermee staat hot hechte vertrouwen, dat men in dezen bewindsman stelt. De heer Aalberse is uiterlijk bijzon der kalm, bezadigd, rustig, vriendelijk en tegemoetkomend. Niet licht zal het gebeuren, dat hij een politieke tegen stander door een vorm van bestrijding welke hij gebruikt, tegen zich in het harnas jaagt. Hij is zoo-uiterlijk de jo viale welwillendheid zelveEn toch ■Jntsnapt hem op zeker moment een Woord, waaruit men de gevolgtrekking kan maken, dat hij allerminst „sullig" is Dat deze-zelfde Aalberse, komt 't er op aan, niet slechts met onver zettelijkheid zijne opvatting zal door drijven maar desnoods tegen oppositie- quand même, tegen dwarsdrijverij zal ingaan met forsche middelen. Zoo dat men hem onhandelbaar vindt, ,,'t Zou kunnen wezen", zei deze eerste mi nister van Arbeid eens in den loop van het debat in do Tweede Kamer, „dat men in mij den heroerdsten ke rel zou vindon. Zoo is 't. Onder het uiterlijk van zachte, haast-vrouwe'ijk vriendelijke trek ken op het ietwat-vermoeide, verbleekte, smalle baardgelaat van dezen noesten werker verbergt zich een wilskrachtige en van huis-uit hartstochtelijke natuur. 't Is niet aan te nemen, dat de" heer Aalberse, zijn achturen-wet doorvoerend, niet zal begrepen hebben, d :t de bepalin gen daarvan in strijd zouden komen bij de uitvoering ervan, met de prac- tisch- en nuchter opgevatte eischen der praktijk. Daarvoor heeft deze man-van studie tezeer geleefd in de praktijk des levens. Want een „boekenwurm", die bij de theorie zweert, is hij volstrekt niet. Bij ieder-ander zou men dus geneigd zijn te gelooven aan amhilieuse en de magogische drijfveeren. Zulke veronderstelling is hier in hoo ge mate onbillijk. In volmaakt goede-trouw en in eer lijken ernst zal mr. Aalberse, die op timist van temperament, ge'oofd hebben, fiat een „fair trial", een eerlijke proef neming, te wagen was. En het vooruit zicht om Nederland in dezen aan-de- spits te stollen bij de moderne arbeids wetgeving van alle landen, zal zijne geest drift hebben geprikkeld. Later is bij mr. Aalberse het besef Ontwaakt, d at er wafer in den wijn dien de geplengd. En als volmaakt-eerlijke betrouwbare man, wiens blik en streven en werken slechts gericht zijn op de bevordering van het algemeen belang, gelijk hij is, stelde hij toen maatre gelen (zooals men weet) voor tot ver zachting; tot aanpassing tot hetgeen de belangen der industrie vorderen. Van halsstarrigheid, van het zich met hand 'en tand vastklemmen aan eenmaal-ont- jvo—->en voorstellen is bij hem geen Sprake. f Allen, d"c in ambtelijke aangelegenhe den met den heer Aalberse in aanraking kwamen, zullen toegeven, dat hij be hoort tot de mensehen, met wie „te spreken is"Ook in het Parlement vond men hem ten allen tijde bereid tot het doen van concessies, tot samen werking, tot het brengen van offers aan eigen opvatting tot zekere grens. Een „Jabroer" is mi ister Aalberse niet. Maar tot het prijsgeven van eigen meening vindt men hem te allen tijde bereid, voorzoover zulke meegaandheid niet in strijd komt met zijne beginselen. In het Par'e re .t weet, be eft men dit ten vo'le. En daarin wortelt het groote vaste, hedito vertrouwen, dat deze minis ter van Ar' old bij alle partijen tot nu toe gansch-ongoschokt en ten voEe ver- verdiend, geniet. Bij degenen, die zich ontevreden too- ii'en over het vervangen van den heer De Vries als Minister van Financiën door een ander bewindsman bij de reconstruc tie van hei Kabinet, schaart zich ook het a.-r. Kamerlid J. G. Scheurer in het „Friescih DgMHij schrijft o.a.: „Het is niet onverschillig, hoe imen eene zaak oplost, ook niet boe men eene Regeeringserisis ten einde brengt. Gaat men in zulk een zaak niel redht door zee en laait, men zich beïnvloeden door allerlei bijbedoelingen en z.g. utili teitsbeginselen. dan is daardoor de oplos sing reeds veroordeeld. Nu wil ik wel zeggen, dat 't heengaan van den Minister De Vries mij hindert, dat ik dit heen gaan niet begrijp en voor mij de zwarte plek is in de reconstructie van het ka binet. Ik wil niets afdoen pp de bekwaam heid en werkkracht van den nieuwen be windsman. Daar gaat het niet over. Het betreft de wijze, waarop Minister De Vries is losgelaten. Hoe is het verloop van deze zaak ge weest: Toen het bewuste artikel der grondbelasting werd verworpen, vroeg de Minister schorsing der beraadslagingen. Indien daarop 'het heengaan van Minister de Vries was gevolgd, dan was alles nor maal varioopen. Dit geschiedde echter niet. Minister De Vries bleef. Een weg tot oplossing was immers gevonden en oen ieder leefde in de veronderstedïmg, dat de M'-nisler van Financiën zijn tijld1 zou uitdienen. Eenige weken later komt er een Regeeringscrisis bij Oorlog. De Koningin draagt Minister Ruvs op het Kabinet te reeousl'rueeren. Minister Pop wordt vervangen door den heer Van Dijk en Minister De Vries door Jihr. De Geer. Terwirl men nu eenige weken geleden 'de Minister van Financiën niet liet heengaan, werd deze bewindsman nu iplafeeting los gelaten. De crisis wordt opgelost zonder Mi nister De Vries." Tot zoover de heer J. G. Scheurer, het anti-rev. Kamerlid, Sn hot „Friesch Dbl." Dat utiliteitsbeginselen bij de recon structie van het kabinet, geen gewidht in de schaal- mochten leggen, is ons niet duidelijk. Bij die recorastruotie moest 'toch naar voren geschoven worden, hetgeen „nut tig" voor 't algemeen beia-ng kon wor den geacht, om. dat een sterk .persoon Financiën moest bdheenen. En men behoeft niet van vrijzinnigen of socialistiscben huize te zijn «m te be seffen, dat de heer de Vries ais minister van Financiën niet een sterk persoon was; niet de rechte irnan op de rechte p],a Het gaat niet om de bekwaamheid van den nieuwen Minister van Financiën, zegt de heer Scheurer. Daar gaat bet wèl om. Vriend en vijand erkennen 5n 'dien heer De Geer een buitengewoon bekwaam ti- nancder met staatsmarseigenschappen. In de buitengewoon moeilijke tilden die we beloven, is zoo'n man onmisbaar in elk Kabinet, van welke kleur ook. Dat dit niet is ingezien bij de sa®®"' stelling van het minasterie-Ruys an IJl», wais een fout, die thans, bij de rccon- stro olie er van in 1921, wordt ttierslela. Wel wat laat, niaar beter laat dan nooit. In Rotterdam. Als een der meest voor de hand liggende gevolgen van de langdurige staking, welke nu reeds tegen de veertien dagen aanloopt, komt onder de stakers meer en meer naar voren een geest van sterke verbittering tegen de werkgevers. Men wordt het kalme wachten moe en slechts met de grootste moeite weten de besturen hun leden in de juiste banen te houden. Dat dit geen loos praatje is, bewees het geen Maandag in het Verguld Spinnewiel voorviel. Daar hadden wederom een aantal stakers kalm aan de tafels plaats genomen en bleven er op ééne consumptie een groot aantal stoelen bezetten. De kellner, een tijdelijke kracht, wilde oen binnenkomen den poster de deur wijzen, waarop een woordenwisseling onstond met de stakers. Wederzijds ontstond toen spoedig een hoogloopende ruzie, waarbij met stoelen en tafeitjes gegooid werd. De eigenaar van het restaurant deed bij de politie aan gifte van mishandeling. De politie heeft oen der stakers naar het bureau modege nomen. Toen gebleken was dat de betrok ken persoon niet schuldig was, werd deze weder op vrije voeten gesteld. Dezelfde tactiek vair sabotage werd Zon dag toegepast bij Caland, waar het terras den ge-heelen avond bezet werd door de stakers en hun vrienden, die te half twaalf hun ééne consumptie betaalden zonder fooi en kalm heengingen. Hetzelfde werd in Suisse gedaan. Beide keeren bleef alles rustig, doch men begrijpt dat er maar eenige minder kalme elementen behoeven onder te zijn of alles ligt overhoop. Het aantal stakers is vrijwel hetzelfde gebleven. Er zijn in deze veertien dagen eenige overgcloopen, doch van het vaste personeel staat verreweg de meerderheid nog buiten. Na de mislukte bemiddelingspogingen van den waarn. burgemeester van Amster dam, wethouder Wibaut, Vreemdelingen verkeer, Koggeschip en dr. Deckers wor den thans nieuwe pogingen tol bemidde ling aangewend door de R.-K. Vakcentrale. Er werden verder onderhandelingen ge voerd ine< hel bestuur van den R.-K. Bond van Fabrieksarbeiders en den Mo dernen Bond om gezamelijk ooik den toevoer van alle behoeften naar de café's, restaurants en hotels stop te zetten. Als door de patroons onverzwakt hun standpunt blijft ingenomen, is een uitbrei ding de:- staking in deze richting binnen kOTten tijd te verwachten. De plaatselijke afdeeling yan Horecaf deelt mede: Vaan geregeld posten is geen sprake meer. Een enkele maal hebben er nog wel eens, waartoe voornamelijk kellners uit Den Haag aanleiding geven, ordeversto ringen plaats, maar die kunnen thans als naklanken van de staking worden be schouwd. In 's-Gravenhage. Door de stakingsieiding van den Perso- neelbond werd in een communiqué gezegd: dat aan leden van „La Résédence" een uitkeering heeft plaats gehad. Met beslist heid wordt dit door het Dagelijksoh be stuur van l.g.n. vereeniging tegengespro ken. „La Résédence" heeft met de staking of met samenwerking met den PersoneeJ- bond niets te maken. Geen enJkel lid van „La Résédence" is in staking. In een zeer druk bezochte vergadering der koksvereeniginig „La Résédence" werd het ingekomen antwoord van Horecaf be sproken. Laatstgenoemde Bond heeft de \\lgende toezegging gedaan: le. invoering van den 10-uren-arbeids- dag, voorloopig voor de steden Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, ingaande uiterlijk 1September 1921; 2e. uitbetaLing van overwerk tegen een vergoeding van 50 boven liet loon (maand- of weekloon omgezet in uurloon) 3e. over de' andere eischen: omtrent herziening der bestaande loonovereen- k-omst zal ten spoedigste een beslissing worden genomen. 4e. teveens zal behandeld worden de invoering van den 10-urendag voor het geheele land. Voorts werd met elgemeene stemmen een motie van vertrouwen aangenomen in het hoofdbestuur en dit opgedragen on verzwakt voort te gaan ter inwilliging der overige eischen aan Horecaf gedaan. WONING-EN TE VEEL. In de omgeving van d:e Staatsmijnen Emma en Hendrik onder Heerlen, komen gaandeweg tal van arbeiderswoningen !eeg, zoowel van de bouwver-eenigingen als van de Staatsmijnen. Bovendien zijn er in Hoensbroek en Brunssum nog tienlallen woingen van bouwvereenigingen in aan bouw, zoodat eerlang meer dan 50 huizen in dit gedeelte van die mijnstreek onbe woond zullen staan. („L. K.") EEN TE ROYAAL GEMEENTE BESTUUR. Vanwege de regeering is het gemeente bestuur van Bussum aangemaand tot be zuiniging ten opzichte van verschillende plannen, welke in den raad zijn aangeno men. In de eerste plaats maakt de Minis ter van Arbeid tegen het houwen van 27 arbeiderswoningen van gemeentewege be zwaar, aangezien de bouwkosten ad 6400 per stuk te boog geacht worden. Tevens adviseert de Minister minder kost bare plannen voor het bouwen van 48 wo ningen dtoor -de Arbeidersbouwvereetjiging in te dienen. De Minister van Onderwijs heeft boven dien geweigerd de rijksbijdrage toe te kennen voor hef verbouwen van de Ge meentelijke TeekenschooL welke een be drag van 80,000 vordert. Tentoonstelling te Neede. Te Neede (Geld.) is een land- en tuinbouwtentoonr stelling gehouden, vanwege de afdeeling der Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw. Een mooie collectie paar den en rundvee was aanwezig; de land bouwmachines, waarvan de werking ge demonstreerd werd, trokken veel aan dacht, evenzoo de inzendingen der Needsche Tuinhouwmaatschappij en der Rekkensche Zwakzinnigen-Inrichting (ontginning). De melkvoorzienmg in 'de Hoofdstad. De Amsterdamsche raadsleden Van Lingen en movr. Orielars hebben mede namens de overige katholieke leden van den Amsterdamschen Raad aan den ge meenteraad voorgesteld te besluiten een commissie in het leven te roepen, aan welke wordt opgedragen: a. een onder zoek in te stellen naar de toestanden, die bestaan bij de voorziening van melk aan de burgerij, en naar de middelen, die tot verbetering hiervan kunnen lei den, en voorts naar de vraag, in hoe verre de gemeente ten deze heeft in te grijpen om tot zooveel mogelijk af doende verbetering te geraken, hetzij door het inrichten van een shorpe con- tröle op den inkoop en den verkoop van melk door de slijters, hetzij door het ves tigen van drie aldaar gevestigde verkoopers van melk van vier maanden rapport uit te brengen van haar onder zoek. Zij stellen verder voor de bedoelde commissie te benoemen als stemgerech tigde leden dor commissie van bijstand voor de Levensmid delen voorziening, nog enkele leden van den Raad, drie direc teuren en drie aldaar gevestigde ver koopers van melk in het klein, en als adviseerende leden de directeuren van de Gemeentelijke Gezondheids-, Genees kundige- en Keuringsdiensten. GEEN LIEFHEBBERS. De verhuurders van pleziervaartuigen vooral kotters in het merengebied van Friesland maken slechte zaken. Het aan tal personen om zeiltochten door Friesland te maken, is uiterst gering. En door het trekken naar bet buitenland, en door den lagen waterstand in Friesland, zegt liet „Hbld.". Kan het ook zijn door de bar hooge prijzen, welke gevraagd worden? Ook verleden jaar waren die geducht en hebben menigeen afgeschrikt. ROOFHOLEN. H. M. pr. schrijft in de „Msb.": Een goed jaar geleden plaatsten wij jm dit blad een stuk, waaruit blijken kon op hoeveel geldelijk verlies de ontucht vaak te staan komt Het kan zijn nut hebben daarop opnieuw te wijzen. Zeer zeker niet de vreeze voor den geldbuidel maar de vreeze Gods moet de behoedster zijn der goede zeden en de menschen binnen de perken van Gods wet ten houden. Maar toch: vreeze yoor eigen "benadeeling is ëëff uiting vain' rechtmatig^ eigenliefde en zelfzucht en de hulp, welke deze rechtmatige eigenliefde bij de beteu geling der hartstochten kan aanbieden, hoeft men niet te smaden of ongebruikt te laten. Wij hebben ons dian de moeite getroost weer aanteefeeninigen te houden van de gevallen van berooving, waarvan zij, die zich „met vrouwen afzonderden", het slachtoffer zijn gevveest Onze aanteeke- ningen, zeer zeker verre van volledig, gaan over ééne stad, Amsterdam, en omvatten het eerste Semester van dit jaar. Dat veile deernen rooven is niemand onbekend. Maar het gevaarlijke van het gevaar komt des te meer uit naarmate men het beter kan overzien. Welnu dan: in de bladen vonden wij voor Amsterdam in zes maanden tijds ge signaleerd meer dan bondeid gevallen van benooving, wearbij wij gerqgj, mogen voe gen evenveel beroovingen, die om welke reden dan ook niet wonden aangegeven. Bij dat 'honderdtal beroovingen gingen verforen: 145 pond sterling, achttiendui zend vierhonderd veertig franc, ruim acht en zeventig duizend mark, een ohèque van vier honderd tien duizend tael en drie en veertig duizend driehonderd zestien gul den. Er vielen ook kleinere bedragen aan die dubbele hyena's ten prooi maar verre weg de meeste bedragen gingen over de 100 gulden. Ja er zijn slachtoffers die op eenmaal 33000 mark, 8000 francs en 90O, duizend, drie duizend, zes duizend, zes duizend vijfhonderd, ja 8 duizend vierhon derd gulden „verloren". En bleef het maar bij geldelijk nadeel! Maar wie zegt, Hoeveel gezondheid, wel vaart, arbei'dslust, gemoedsadcl, zielevrede in die roofholen geleden hebben! De-zomde brengt ihaar straf met zich. „Ondeugd maalkt de volkeren ellendig" (Spreuken XIV). PAARDEN OP MARKEN. Door verschillende omstandigheden schoot (op het eiland Marken) het maaien der graslanden niet hard op; de maaiers trokken weg. Om in den nood te voorzien, is een maaimachine gehuurd. Nu ziet men aldus het „Hbld." op het eiland dat werktuig door twee paarden getrok ken; drabbel vreemd voor de bewoners, daar er geen paard gehouden werd op het eiland en een maaimachine er onbekend was. IN DE CEL DOODGEBLEVEN. Het is niet dikwijls, dat een berooving meer sensatie heeft verwekt dan die van een fcasiooper der Jav-asche Bank te Am- stendam die zich met een vrouw had afge zonderd en op klaarlichten dag in perceel Olofssteeg 9 aldaar, bestoten werd voor 'n bedrag van 30.000. Daaruit is wel geble ken, dat de politie groote moeite had licht in d"zc zaak te verspreiden. Successievelijk werden vijf personen in arrest gesteld, die men verdacht, de berooving te hebben ge pleegd, althans verdacht meer van bet ge val af te welen. Dinsdag zou dit vijftal voor de vacantie- kamer der Rechtbank moeten verschijnen, schrijft de „Tel." De zaak is er echter niet gemakkelijker op geworden, nu een der gedetineerdeiijAle tapper Jan de Boer, wo nende Spuistraat, in den nacht van Zou- op Maandag in het Huis van Bewa ring te Amsterdam overleden is. Jan de Boer had ongeveer elf maand'en in hechtenis gezeten. In den afgeloopen nacht, toen een d'er bewakers als gewoon lijk de gedetineerden controleerde, merkte hij, dat de Boer in een ongewone houding op zijn krib lag. Toen de deur werd open gemaakt, bleek de man overleden te zijn. Hij werd' er van verdacht de heler van het bedrag te zijn. SPOORWEGONGELUK BIJ HEEULE-N. Bq bet binnenkomen van den loeaal- trein uit Maastricht is deze Maandag middag juist bij den overweg aan den Kempkenswog uit de raLs geioopen. ue locomotief en een drietal wagens ont spoorden. Een reiziger werd licht ge wond. De locomotief en twee rijtuigen werden beschadigd, doch niet zwaar. Doordat de treinen o er een ander spo.r konden binnenkomen en ver„rö—.en, ont stond slechts geringe vertraging. ue vermoedelijke oorzaak van de onuporrng ttgt ia heï uitzetten; van de rails door de warmte. Gelukkig, dat de machinist voor het tdnnenkpmen van bet station Heerlen reeds geremd bad en de trein dns zeer langzaam reed. HET NIEUWE SPEELGOED. Het nieuwe speelgoed in Amsterdam is lijn 22, waarin nog steeds -drommen dreu- messen rond het Centraal-.Station trammen. Gelukkig laat men de volwassenen voor gaan, anders zou er tot dusver op con ducteur en wagenbestuurder na waar schijnlijk nog geen .groot mensch" in ge weest zijn. Twee agenten houden de woe lige staart in toom, die zich Zondag uit strekte over een lengte van ettelijke meters. Maandagmiddag was er iets minder, maar toch altijd nog ruim voldoende belangstel ling. Hoe lang het nieuwtje zijn aantrek kingskracht zal behouden, valt moeilijk te voorspellen. Waarschijnlijk zal het nog wel een tijdje duren. Eén der agenten had zelf nogal schik in het geval, maar de ander vond het een ver velend baantje. Hij 'beklaagde de arme conducteurs, die daar den geheelen dag mee opgescheept zaten. En sommige groote menschen zijn al even erg, vertelde hij. Maandag had hij een heer en dame opge merkt, die vijfmaal het toertje gemaakt hadden. Het leek wel of de menschen nog nooit een tram gezien hadden. Van voren lo-open de wagens van lijn 22 met klein grut leeg en dadelijk van achte ren weer vol. Een voorbijganger, die er nogal plezier in had, deelde onder groot gejuich oen handvol centen uit. Een vrouwtje was hoogelijk ingenomen met de nieuwe instelling: Het was net zoo duur als de draaimolen en het duurde langer. Voor' een dubbeltje was je nu je kinderen een heelen tijd kwijt, terwijl je zeker wist dat ze onder toezicht stonden. En terwijl ze trammen deden ze ten minste „geen ander kwaad." Gedood. Tijdens een kort onweer is de 63-jarige werkman B. Vroom le Drie borg (Gr.) door 'hel hemelvuur getroffen en gedood'. Heidebranden. Nabij Valkenburg en Meerssen (Limb.) hebben Zaterdag en Zondag ernstige heidebranden gewoed. Rechterhand afgeknepen. Terwijl A. v. d. L. in zijn fabriek te Dubbeldam bezig was, is zijn rechterhand tus-schen twee kamraderen geraakt, met 'het gevolg, dat ze nagenoeg geheel is afgeknepen. De arm is tot den elleboog geamputeerd. Korenmijten verbrand. Li Beilen (Drente) is brand uitgebroken bij de korenmijten. Tijdens bert dorscbën met tie dorschmacliine vatte één der mijten vlam en brandde geheel af. Aangewakkerd door den wind, breidde hot vuur zich spoedig uit en deelde zich ook mede aan een twaalftal andere korenmijten, welke alle een prooi der vlammen werden. De liibte was ondragelijk, zelfs zoo fel, dat een akker stoppels aan den anderen karnt van de straat zwart schroeide cn de rui ten van nabijzijnde huizen barstten. Een, stroo-pers en een dorschkast ziin ook ver brand. Niets was verzekerd. De schade loopt in de duizenden. Oorsaak onbe kend. Doodslag? Gistermorgen is naar het „Dagbl. v. N.-B." meldt, ter gemeente secretarie te Princenhage door den ge meente-veldwachter van Beek en door Dr. M. Batenburg, aangifte gedaan, dat- een zekere Hendrikus Luyten, arbeider, 33 jaar oud ongehuwd, wonende op Mastland te Beek dood aan den weg is gevonden. Men vermoedt doodslag.. Het lijk vertoont 'n hoofdwonde. Door een auto gedood. Te M-innerlsga heeft oen auto, bestuurd door den heer S. J. H. een kind van vier jaar overreden. Het kind was terstond dood. De bestuur -er treft geen schuld, daar het kind plotseling vlak voor de auto liep en de bestuurder onmogelijk bijtijds kon stoppen. BramL - Door Kei omvallen van <-<— brandende 'kaars is te Maastricht het oudri onlangs geresaoreerde kappelletje nabij* buitengoed „Slavante", gebed uitgebrand. De restaurateur van „Slavante" kon hot vuur met emmers water blussbhen. Tijphas te Zwolle. Volgens of&, cieele opgaaf bedraagt thans bet aantal typhus-gevalien 68, in één week een ver. meerdering van 6 gevallen. Het aantal sterfgevallen is thans gestegen tot 10. Vlektgpbus. Te St Oedenrode (N.-B.)' is de vlektyphus onder de varkens uitga, broken. Verschillende beesten zijn er reeds aan gestorven. Door serum-inspuitingen tracht men ver spreiding tegen te gaan. De ekster als kiekendief. Te Amerv foort miste een vrouw twee dagen achter een een harer kuikens. Toevallig omhoog kijkend zag ze een ekster in den boom zitten met een der kuikentjes in de» snavel. DE STAKING AAN DE DOMA- NIALE KOLENMIJNEN. Maandagmiddag had een incident plaats. De heer Harsch uit Herzogenrath. bekend in de Duitsche mijnwer-kerswereld en vooral in den Christlichen gewerkverein, bevond zich Maandagmiddag te ICerkrads op het stakingsbureau. Dit was gauw on der de stakers bekend. Harsch, die, om welke redenen dan ook, niel het vertrou wen schijnt te bezitten van de mijnwer- loers, moest en zou van het slakingsburcatj klomen. De mijnwerkers schoolden samer en een hunner liep reeds de trappen 01 naar het stakings-bureau. Toen Harsch, is gezelschap van de Duitschers, mede-hc- ambten Hinz (Heerlen), Thiele (Essen) op straat kwam, liep het volk te hoop. Spoedig was Harsch ingesloten door cea vete hondenden mijnwerkers tellende me nigte. Er klonken lang geen vriendelijke uite roepen aan het adres van Harsch. D-' te- lefpniscb gewaarschuwde politie was dra ter plaatse en maande tot doorloopen aan. De troep maakte rechtsomkeert in de rich ting der Markt, waar het stakingsbureau is gelegen. Harsch weT-d vergezeld van tai van mijnwerkers en'uitgeleide gedaan over de Ho'z naar de Duitsche grens. Staking van bouwvakarbeiders. Maandag hebben te Roermond 105 bou» vakarbeiders 't wenk' neergelegd1, wijl door twee werkgevers-aannemers geweigerd werd het landelijk looncontract té aar vaarden. Bij deze staking zijn betrokken 36 leden van den R.K. Botiw-vakarbeidersbond St Joseph; 10 van de Duitscli-Christelijke Ge- werkschaften, 29 van <f- Duj|sCbe Frcie Gcwerkschaflen; 30 Alg. Ned. Rttuwarbeidersboii-i -n-io ^„georganiseer -den. De steun aan de veenarbeiders. - liet bestuur van den Ned. Bond van arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw en Zuivelbedrijf deelt mede, dat de sa menwerkende landarbcidersbonden naar aanleiding van een verzoek om verhoo- ging van den steun aan veenarbeiders, een schrijven ontvangen hebben van den Minister van Binnenlandscbea zaken, waarin wordt bericht, dat voor de maan den Augustus, September en October 1921 de maximum steunbedragen voor veenarbeiders, voer zoover zij zijn ge huwd of ongehuwd kostwinner, verhoogd worden tot f 10 per week en f 0.75 per kind per week, tot eon maximum van 10 kinderen, cn voor de ongeorganiseerde veenarbeiders te Ermnen, Odoorn en den Ham tot f 9 per week en f 0.70 per kind per week. Do voor kostgangers en ongehuwden bij ouders inworenden vas'geAeldo bo- d.ag 11 ..lijven genandnaa.o. Trekking vanSOOnummensten overstaan van Notaris h vs MUUlc. Bins Ja 9 A.urfusiws t421. 206 -8 1«)57 ^rijs van 5Ji 1.B0 400 200 100 PfiJZïn Vaü 20-46 86*8 1216 645 J 4351 7 99 8647 18412 1235a 15483 j92iu 206S2 -1 j,:D _jCJU. 54 2400 4922 7150 S0731X543 13555 15910 18004 141 42 27 15 blij 10 13027 42 Iblzl 2:0 ao 50.O 7v/l <j/ 1161-» 2j1u,oü 4b 50 2ai9 9 at »22ó öo yd lo2il 182b2 to 2i40 5Ut 7300 3/ i>5 13713 n.3.13 12 40t 4z 3/ 73 44 7b 4- toooö 1S31Ü Cü 99 tstj 92 49 tz 06 33 11 533 2-43 83 74UO c9 8t 07 tiU 44 00 2ai7 52u2 47 9334 11770 73 Oo 03 609 ou-1 00 70 zo 8 1334Ü ltbuó 7o 2o 0I1O 5-7 0 7507 „3 93 7o 1O1UI 1842b 27 43 öo 40 26 90 13-..9 lö 130^8 73 Eti 54j1 00 bi 11344 cö lOlo-ül 01 7a 77 70 94U 0/ i40zd kHoiw 722 3202 94 7613 0/ 10 43 /7 21 4y ei 55U7 c3 bi 120->814102 90 2-0 80i 4/ aJ 77/U 95t>o LL2 04 16309 09 00 233a 50,4 <3 ozi22 9l4ila et ba Oo ai 13 ÏKj aDoi 93 z910-03 IbSii 9i4 34oo 2o 00 -o 12323 14 u 01 1013 3023 43 7-aU 9/oö -7 14320 24 07 üd IJ Oo cao- 77 12434 oZ 54 191-1 lit. 1 30U7 93 4l 9--J 1114427 00192U3 a4 58i0 J/ ïuia b3 i40iyl7toi li 5/ 9J 22 8112 iooz412-co 02 2i 12 07 37iO 4< 40 zo o4 ao 2319-23 V9 33 94 4a lol(212O1014ÓU2 00 iaux 1321 10 59l0 54 1-21- m 18 14 19720 00 3boo -i 09 a412'-0 41 b4 49 92 9/ 6029 y— 1—23 42—33 941/104 0, 143-3920 ola3 8242 o2 4ö 14123 11212 lsfcd- 152- 44 b2iu 0330 37 aü II 0j -a 10-9 1U12 o7 41 10ii 7 12aio 14049 13 90 4I0J 13 844- i4 42 14940 '70 9y 17io -43 6331 00 165-4 0/ loooi 173i42o.-p 01 aJ 0413 8000 o8 1-912 10i22 l741o 2(72-0 90 4210 20 Ol 97 42 71 19 -x ISol li 92 ai lobiö aö o7 2o -a 01 9a 6044 bo-- 10H9 lol-41-2-1 Ü2 4g 41 4320 4- li li 9110313 ix 2C40q 09 i 2 05 841090313210 oö 7o Ij 91 4402 81 871o o(7 40 oo 1750- 14 19x3 4l 6047 lollü/0 45 15490 2a 05 29 79 49 oo 74 O-15528 87 205-2 4o 98 6712 56 90 b8 31 iZOOy 73 4-12 30 93 97 lo3i45 27 2067- 83 14 47 ïblolllul 22 80 9i yj 20-5 60 6808 79 i4 64 8017705 207Ü3 55 03 6902 Bu 11-02 73 libUJ 52 54 02 4oW4 6 61 ili0J .-UK) 00 6220920 79 4761 20 893/ 9- 16 l5'u/17915 06 2189 64 41 11502 32 57 2297 60 99 52 a 7315855 42 w 2330 7107 68 2y 87 6' 1802U 17 2y2-i 6138 27 3112 6227 71 3126 6236 155 3173 6274 177 8174 6254 138 3189 6413 189 3257 6418 '36 3261 0459 17 3270 6465 26 3346 6539 31 3363 6566 345 3386 6670 317 3483 6959 400 3485 7004 544 3529 7021 42T STAATSIOTEBÏJ. Tweede Klasse. Tweede Lijst* Trekking van 9 Augustus. f2000, No. 19U29. 5 000, No. 65lo, 10191. f 4!)Ü, No. 17705. 'f 200, No. 2158, 2407. 00, No. 4905, 14297, 18742. FRUZEN VAN' ƒ31). 3 2918 6094 9233 12530 15048 17838 20233 9276 12-551 15057 178t3 20233 9307 12568 15085 17951 20279 9353 12599 15219 17953 20372 9367 12614 1-5256 17995 20-393' 9369 12701 1-5284 18001 2046Ü 9378 12705 15291 18008 20483 9455 12732 15361 18046 20194 8513 12780 15430 18104 20526: 9527 12788 1549Ö 18113 205-571 9.551 12787 15523 18120 20580 95yl 12809 15533 18148 20591 9685 12S-30 15594 18151 20694 9750 12837 15624 18161 20696 9on7 128"0 15684 18181 20720 a-o9 12901 MT2 18183 20780 577 3686 7080 10004 12965 15733 18199 20781 619 3757 7084 10090 l'Wfi 157S0 18235 20789 670 3769 7149 10093 1399/ 15822 18444 20929 722 37S1 71.54 10170 13007 1-5841 13452 20953 832 3894 7159 10402 13127 15900 18524 20989 857 4017 7178 104S3 13178 15926 18617 21016 -79 4023 7299 10527 13217 15947 18629 21072 961 4221 7326 10551 13249 15970 18797 21081 '010 4259 7327 10651 13324 16016 18805 21122 ;025 4324 7337 10663 13333 16030 18860 21132 1103 4402 7363 10713 13340 16065 18870 21358 1105 4418 7460 10735 13421 16096 18938 21402 1221 4476 7482 10815 13427 16150 13939 21413 1258 4592 7576 10850 134-3 16160 18969 21662 1340 4606 7590 10882 13534 16170 18981 21682 1408 4614 7631 10911 13546 16180 18988 21766 1418 4698 7721 10978 13565 16187 19060 21824' 1452 4769 7739 11048 13623 16194 191-53 21838, 1463 4784 7740 11065 13776 16229 19210 219311 1528 4824 7769 11201 13820 16286 19256 21932: 1583 4949 7935 11216 13828 16386 19274 21936; 1645 5042 7962 11309 13993 16430 19312 21964! 1739 5064 8043 11452 14025 16494 19398 21971) 1742 5076 8127 11476 14142 16587 19417 220121 1769 5125 8164 11644 14153 166-56 19449 22070 1815 5222 8168 11705 14169 16738 19473 22173 1857 5281 S334 11719 14198 16856 19501 22197 1930 5283 8413 11757 14221 16939 19587 22234 2032 5318 8423 11790 14228 16980 10649 22413 2035 5365 8700 11819 14288 17018 19673 22439 2053 5370 8714 11905 14301 17126 19698 22458 2095 5394 8772 11909 14331 17231 19709 22-187 2119 5470 8788 11952 14460 17397 19732 22542 2184 5508 8816 11954 14486 17495 19738 22545 2354 5510 8837 12078 14505 17504 19768 2256S 2408 5512 8868 12090 14528 17607 19785 22609 2452 5514 8897 12091 14545 17626 19832 22640 2531 5523 8915 12162 14549 17636 19836 22664, 2545 5731 8942 12237 14636 17665 19888 22729 2658 5818 8967 12245 14679 17741 19900 22752 2660 5878 8988 12299 14693 17770 19976 22792 2671 5912 9048 12312 14817 17773 19981 22796 2678 5922 9072 12328 14862 17775 20004 22833 2885 5961 9119 12379 15008 17807 20028 22864 ^9144 msLmisjmusmjssm

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2