BinnenL Nieuws Orde en Arbeid, Luchtverkeer» I Gemengd Nieuws, Korte Berichten N.V. „DE TIJDGEEST". ran ons ginro, en wijdde hg ziek na-1 genoeg uitsluitend aan zijn priesterlijke bediening en aan zijne geliefde histo rische studiën. Bekend is o.a. zijn polemiek over Ma- rius als den bekeerder van Vondel. Eén was bij geworden met het Am- sterdamsche Begijnhof, en het kostte moeite, eraan te gewennen hem daar niet meer te zien. Maar voor onze dagb'adpers behoorde hij nu reeds geruimen tij t tot het ver deden, tot een ander geslacht en een ander tijdperk. Hij begreep cn hij wist dit zelf zeer goed. In de tegenwoordige journalistiek zou liij zich, met zïn aanleg en mentaliteit, «..iet meer op zijn plaats heb! en gevoeld, ook al had het klimmen der jaren hem daarvan niet verwijderd. De ontwikke'ing der dingen, de gang van den lijd strookten daarvoor te wei nig met zijne opvattingen. Bekend is zijn woord, of liever zijn klacht, dat de politiek „alleman's kunst" geworden was. De deelneming van geheel het volk, in al zijne lagen en geledingen, aan het openbare leven, week zoozeer af van de traditie, welke hij vertegenwoordigde, dat hij daarin slechts een ongewenscht ver schijnsel, een gevaar zelfs kon zien. Natuurlijk beteekende zulks niet, dat hij geen sympathie, of liefde voor de massa koesterde. Allerminst. Hij bezat een echt pries terlijk hart en was het volk oprecht genegen. Maar hij bezag.de dingen in het licht van een vroegere periode, met andere opvattingen, andere eischen en andere behoeften. En zoo blijven wij aan hem de her innering bewaren als aan een dergenen, welke in die periode de katholieke zaak, ook in de dagblad-pers, met groote be kwaamheid en toewijding hpjiben ge diend." De slaking in het hotel-, café- en restaurantbedrijf. In den "Haag. Naar men van patroonszijde aan 't ,„Yad." mededeelt, zijn in Hotel Central elf stakers teruggenomen en in restau rant Bosch acht. Zij hebben onder de oude voorwaarden den arbeid hervat. De chefs van het Hotel-Bestau- rant Central hebben aan het bestuur van cle 's-Gravenhaagsche Vereeniging voor Gezondheidskolonies f 300 afgedra gen, zijnde de ontvangen emolumenten. Woensdagavond zijn een honderdtal stakende kellners door de stad getrok ken,, waarbij zij langs de voornaamste café's gingen. Er deden zich geen on geregeldheden voor. 1 1In \Amsterdam. 1 Heden, Vrijdag, zal te Amsterdam eea gfitkpo^neerde hoofdbestuursvergadering •ajA gehouden van den modernen en ÏC Personeelsbond. 5 Het persbureau V. D. meldt: Wij hebben, in verband met de thans reeds veertien dagen durende staking in het café- en restaurantbedrijf, een onderzoek ingesteld naar den invloed, welke dit conflict heeft op het vreem delingenverkeer in ons land. Te bevoegder plaatse vernamen wij, flat het aantal vreemdelingen, hetwelk 3>p bet oogenblik voor hun genoegen in S>ns land vertoeft, gering is. De meeste buitenlanders, in ons land verblijvende, moeten hier zijn voor him zaken. Zij Vertoeven dan ook in den regel slechts enkele dagen, hoogstens eenige weken, In Nederland. Dit geringe vreemdelingenverkeer (wordt niet in de eerste plaats aan de huidige staking toegeschreven, doch ook Van het feit, dat de tarieven in de ïollancLche hotels zoo buitengewoon hoog <Sijn._ Dit schrikt alle vreemdelingen, die an- lers geneigd zouden zijn een bezoek ban Nederland te brengen, in niet ge ringe mate af. De nood in Rusland. Dinsdag had op uitnoodiging van het N.V.V. te Am sterdam, een vergadering plaats van de /verschillende vakcentrales, ter bespreking fvati de vraag, of het mogelijk zou zijn een gemeenschappelijke steunbeweging te or ganiseren, ten behoeve van de Russische bevolking, die door d-en hongersnood wordt' bedreigd. Op deze bijeenkomst wa ren, behalve liet N.V.V., afgevaardigden aanwezig van het Christelijk Nationaal Vakverbond, het Algemeen Nederlandsch Vakverbond en het Nationaal Arbeids-se- cretariaat. Het R.K.-Vakbureau was Üoor een andere vergadering verhinderd aanwezig te zijn. Nadat voorloopige be sprekingen waren gevoerd, werd besloten, dat de vakcentrales de ouderwerpelijke aangelegenheid nader in eigen kring onder het oog zullen zien, waarna 'binnenkort een nieuwe vergadering zal worden gehouden. Scheuring in het Leger des Heils. Onlangs maakten we reeds, met enkele rwoorden melding van een scheuring in 't Leger des Heils, die op 't piml siond Voltrokken te worden. Thans heeft deze scheuring haar beslag gekregen. Een 25-lal offi ieren en plaatselijke officieren van het Leger des Heils hebben 'zich van de organisatie afgescheiden. Een schisma dus. Onder die „scheurmakers" bevindt zich ook de voormalige maat schappelijke secretaris, brigadier G. Maste, ■onder wiens leiding, volgens mededeeling dn 'het orgaan van het Leger des Heils zelve, het maatschappelijk werk belangrijk (vooruitging en in omvang toenam en die builendien liet geheel a reclasseeringswerk van het Leger des Heils op louw zelle en 'organiseerde. Bij genoemden hoofdoffi cier hebben zich onder meer aangesloten: de directrice van het Tehuis, voor vrouwen en kinderen te Amsterdam; de bevelvoe rende officier van liet barmharligheids- (werk te Amsterdam; de verantwoordelijke officier voor den reclasseeringsarbeid in Nederland; de officier, die liet reclassee ringswerk in de Rijkswerkinrichtingen te ft'eenhuizen leidde; dg directrice der maatschappelijke inrichtingen te Hen Haag; de secretarissen der reclasseerings- afdeelingen te Amsterdam, Haarlem, 's-Gravenhage benevens een aantal sub alterne officieren. De grieven zijn vele en de hoofdleiders van hel Leger des Heils wilden geen enkele verandering aanbrengen, waarom men tot uittreding heeft besloten. De "isuwe organisatie heet: Het Neder- lands'c.iC Leger des Heils, en zal zich toe leggen op juist denzelfden arbeid als nu door het tegenwoordig Leger des Heils als doel wordt aangegeven, doch waarbij angstvallig zal gewaakt worden voor de handhaving der navolgende beginselen: I. Een op democratischen grondslag gevestigd bestuur. II. Ruim toezicht op het beheer door neutrale buitenstaanders. III. Het doel immer overlieerschend te doen zijn. Organisatie, methoden, aan te wenden middelen enz. zullen slechts waar de hebben en gehandhaafd blijven zoolang het doel „Verheffing van het menschdom cn redding der diepslgevallenen" daardoor kan bereikt worden. De Minister ven Landbouw. De Mi nister van L., N. en H., heeft zich he den voor den tijd van veertien dag-en met verlof naar 't buitenland begeven. Nijverheidsraad. Naar wij vernemen zal in een vergadering van den Nijver heidsraad, welke in de eerste dagen van September zal worden gehouden, mr, Everwijn, die 7 September als gezant naar Amerika vertrekt, het voorzitter schap van dien raad overdragen aan den oud-Minister van L., N. en 1I.„ dr. E. E. I'osthuma. Reizigers uit het 'Oosten over Olden zaal. Men meldt aan de „N. R. Ot." uit Oldenzaal, dat het in de bedoeling ligt van 15 dezer af het gelieele reizig- gersverkeer van personen, komende uit Oost-Europa, Hongarije, Oostenrijk en Duitschland beoosten de Oder, te leiden over Oldenzaal. Dit in verhand met de besmetverklaring van deze streken met vlektyphus. Aan het station te Olden zaal zal vanwege de regeering voor die reizigers een geneeskundig onderzoek verplicht worden gesteld, alvorens toe lating tot Nederland zal worden toe gestaan. Bewijs van Nederlanderschap. Met ingang van 8 Augustus is het den burge meesters van Limburg verboden bewij zen van Nederlanderschap af te geven aan Nederlanders, die hun vaste woon plaats buiten Limburg hebben. Eerste congres in het gebouw van cle Jaarbeurs te XJtrecht. Het congres voor Sociale Verzekering, onder eere voorzitterschap van minister Aalberse, bijeengeroepen door de Vereeniging- van Baden van Arbeid, voorzitter mr. W. H. U. Werker, zal op 11 en 12 Octo ber a.s. in het nieuwe gebouw van de Jaarbeurs, dat in September a.s. fees telijk wordt geopend, gehouden worden. Journalistiek. Naar wij vernemen zul len de weekbladen „De Loods" en „De Nationale" mei 7 September ophouden te verschijnen; het derde vrijzinnige week blad „De Vaderlander" is, zooals bekend, cenige woken geleden, reeds opgeheven. In de plaats van deze tijdschriften komt een nieuw weekblad „de Vrijheid", onder lei ding van mr. J. J. van Bolhuis te 's-Gra venhage. Het zal een vrijzinnig karakter dragen. De ontwapeningsconferentie. Op de vraag van den heer Van Ravesteijn betref fende een uitnoodiging van den President der Vereenigde Staten aan de Nederland- sche Regeering tot bijwoning van een con ferentie ter bespreking van de ontwapening en de quaesiie betreffende het Verre Oos ten, heeft de Minister van BuUenlaudschc Zaken 'het volgende geantwoord: Blijkens een roededeeling van het Staals- departement heeft de President der Ver eenigde Staten zich gewend tot de groep der voornaamste Geallieerde en Geasso cieerde Mogendheden, t. w. Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Italië en Japan, ten einde zich er van te vergewissen of het haar aan genaam zou zijn deel te nemen aan een eventueel te Washington bijeen te roepen conferentie, waarop de ontwapening en de problemen betreffende het Verre Oosten zouden worden besproken. Ingeval dit voorstel aannemelijk werd bevonden, zouden formeele uilnoodigingen voor de conferentie worden uitgezonden. Het is den Minister niet bekend of tot dit laatste reeds is overgegaan. Overigens is de aandacht der Regeering, met het oog op de positie van Nederland als Aziatische Mogendheid, op deze aangelegenheid ge vestigd. KATHOLIEKE MIDDENSTANDS- INTERNATIONALE. Te Brussel is Woensdag een Katholieke Middenstands-internationale gesticht. De werkzaamheden van het bureau der Inter nationale zullen tijdelijk worden verricht door het Nationaal Hanzebureau te Den Haag. De indruk der Nederlandsclie delegatie, welke uit de heeren dr. J. van Beurden, Frencken en Struyolcen bestond was. dat de opzet ongetwijfeld slagen zal en dat de internationale een uitmuntend middel zal blijiken, om het katholieke organisatieleven in alle landen op te wekken en vruchtbaar te maken. Uit de discussies bleek duidelijk, dat men overal de groote noodzakelijkheid van een internationale voor den middenstand inzag. De pas gestichte internationale is de eer ste op zuiver katholieken grondslag. De paspoorten-misère. „Hol'l. Nb," meldt uit Londen: In antwoord op een vraag in het Lagerhuis zeide de onder staatssecretaris voor Buitenlandsche Za ken. Harmsworth, dat or onderhandelin gen zouden worden geopend met de Ver een. Staten, Zwitserland en Nederland over de wederzijdsclie opheffing der pas poort-visa. DE „.ALGEMEENE." De roclitor-commissaris over de Al- gemeeno Maatschappij van Levensverze kering en Lijfrente te Amsterdam heeft thans, gehoord de commissie van bijstand, een circulaire aan de polishouders der maatschappij gericht, waaraan wij ont- leenen Wat de toekomst betreft, de meest gewenschto oplossing voor de gezamen lijke polishouders zal, naar het oordeel van den ï®chter-cgnuaisia,ris, zijn dat de premiën op de lopende polissen doorbe taald worden en de polishouders Verze kerd blijven,, hetzij bij de „Algemeene," hetzij bij een nieuwe maatschappij, die het bedrijf der „Algemeene" voortzet, hotzij bij bestaande maatschappijen- die de portefeuille der „.Algemeene" of de portefeuille betreffende een bepaald land overnemen in alle drie gevallen onder de noodige waarborgen. (In een noot wordt dienaangaande ver meld, dat de Nederlandseh-Indisohe Le vensverzekering- en Lijfrente-Maatschap pij zich ingeval van voldoende door betaling van premie reeds principieel bereid heeft verklaard, de Indische po lishouders geheel zal zijn geregeld). Krachtens art. 23 der wet van 29 April j.l zal do reehter-commissaris aan de rechtbank voordragen, dat het ge leden verlies zal worden gedragen door de voor 1 Januari 1921 betaalde of vervallen premiën en dat de polishou ders voor het tijdperk na 31 December 1920, waarin zij met premiebotaling zul len zijn doorgegaan, niet in dit' verlies zullen deelen en zullen ontvangen de volle tegenwaarde. Ook de commissie van bijstand zal in dien zin haar advies aan de rechtbank uitbrengen. Voor de premiën, welke de polishouders ziillen doorbetalen, zullen zij, aldus do circu laire in vergelijking met wat zij daar voor bij andere maatschappijen zullen kunnen ontvangen, een betrekkelijk hoa- ge uitkeering kunnen krijgen, omdat" bij berekening van die uitkeering wel met administratie- en incasso-kosten, clock niet met kosten van acquisitie en genees- neeskundig onderzoek behoeft rekening te worden gehouden. Indien het getal der polishouders, die met premiebetaling wenschen door te gaan, niet zoo groot mocht zijn als in het belang der gezamenlijke polishou ders gewenscht is, bestaat cle mogelijk heid,, dat de rechtbank zal beslissen, dat alle verdere premiebetaling wordt gestaakt en premievrije polissen worden uitgereikt, of dadelijk of zoo spoedig mogelijk de aanwezige bezitting, na te gelde gemaakt tezijn, onder do be staande polishouders worden verdeeld. Ook voor die gevallen, zal de rechter commissaris. aan de rechtbank voordra gen, dat zij, die met premie1: otaling zijn doorgegaan, vcoi' die doorbetaalde pre miën door do rechtbank in eon bevoor rechte positie worden geplaatst. De com missie van bijstand zal clsze voordracht steunen. Alle polishouders, zonder onderscheid van nationaliteit, zullen op strikt ge lijken voet behandeld worden, voor zoo ver niet een wettelijke regeling in teen bepaald land, waarbij deponeering der premiereserve is voorgeschreven, zulks onmogelijk maakt. De Koninklijke Luchtvaart Maatschap pij voor Nederland en Koloniën heeft esn Vliegtocht georganiseerd op 17 dezer, tus- schen Rotterdam en Vlissingèn. Den>focilft RotterdamGissingen zullen o.m. 'mee maken de burgemeester van Rotterdam m. A. R. Zimmerman, een vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel alhier en ■de heer Plasman, administrateur der K. L. M. Aan den tocht VlassingenKoteer- dam zullen deelnemen de Commissaris oer Koningin in 'de provincie Zeeland, mr. ,H. J. Dijckmeesler, de burgemeester Van Vlissingèn, de heer C. A. van Woekler-en. Drankbestrijding. Ned. Bond van Abstinent-Sludeerenden. Te Haraderwij-k hebben de Ned. Bond Van Abstinent Studeerenden en de Kweekeün- gen Geheel-Onthouders Bond een fusie vergadering gebonden. Er bleek van een bijzonder opgeruimden en breed opgeval len geest. De nieuwe bond, welke den naam draagt van Ned. Bond van Abstinent Stu deerenden (N.B.A.S.), vindt zijn leden in hoofdzaak op Gymnasia, II. B. S. en Kweekscholen voor Opleiding voor liet Onderwijs en Universiteiten. Het aantal af- deelingen bedraagt thans 30, samen onge veer 1500 leden tellende. Uit oaze Oost De aangekondigde slaking aan den Staatsspoor. Aneta interviewde hel lid van het S.S.-bestuiir den heer Van Sandiek, naar aanleiding van de uitspraken van Semaoen, den voorzitter van de Vereeni ging van Spoor- en Tramwegpersoneel, op de vergadering te Soerabaja, waarbij hij een staking van liet S.S.-personeel aan kondigde wegens feet negeeren van de vak- vereeniging door het S.S.-bestuur en een aanstaand inassa-ontslag van beambten wegens bezuiniging. De beer Van Sandiek deelde mede, dat het overige zoowel als het huidige bestuur van de S.S. steeds gecorrespondeerd heeft met de vakvereeniging, doch de bestuurs wisseling bij de S.S. is oorzaak van ver traging in het afdoen van correspondentie. Van een inassa-ontslag is geen sprake. Het S.S.-beshiur heeft nimmer een ambte naar wegens zuinigheid ontslagen. De door het vorig bestuur toegezegde verbetering van de arbeidstoestanden, ziju inderdaad uitvoerbaar, zij brengt ecliter vermeerde ring van personeel mee, dal voor de op leiding noodig is. Het S.S.-besluur verwacht dat medio 1922 voldoende personeel opgeleid zal zijn om de reorganisatie door te kunnen voe ren. Indien thans menschen ontslagen wor den, is dit een gevolg van een verandering in de dienstformatie, die voor elk bedrijf uitbreiding of inkrimping van het aantal werkkrachten kan meebrengen. Wel zijn tot dusver enkelen ontslagen, doch dit ge schiedde niet wegens bezuiniging. LIET R. K. VAKBUREAU EN DE ARBEIDSWET. Dinsdag g Augustus vergaderde het R. IC. Vakbureau met zijn aangesloten bonden ter behandeling van die voorge stelde wijzigingen op de Arbeidswet 1919. De vergadering plaatste zich op bet standpunt, dat het arbeidersbelang eischt, dat de voorgestelde wijzigingen objectief worden bezien. Doet men dit niet, dan komt men er toe te handelen als zeker „arfbeidërs"-orgaan dat niet beter wist te doen dan terstond na de bekendmaking van de wijziging te schrijven over de „verknoeide" Arbeidswet. Bén icfèrgëlptöé ïattfeR (mag infefi kif p§s litieke parlijoverwegingen gewenscht of zelfs noodig achten, het arbeidersbelang wordt er echter door gesohaadt, omdat ■men de groote 60ciale beteckcnis van. de Arbeidswet ondermijnt. Dat een arbeidswet meer mibet zijn dan een automatische regeling van* dén ar beidstijd schijnt sommige voorlichters le ontgaan. Bij behandeling van het onderwerp bleek dat de voorgestelde wijzigingen in drie groepen zijn te verdoelen. Het grootste deel is van administratie- ven of lechniscben aard'; een ander doel houdt in verbeteringen van socialen aard; een derde deel is eveneens van sociale be- tcekenis doch over welks practisohe waar de men nog van meening kan verschillen. De wijziging van artikel 1 wordt alge meen als goed erkend. Vooral ook de toe voeging aan artikel 9 werd toegejuicht, omdat daardoor voorkomen zal worden dat kinderen benedeni4 jaar worden uit gebuit. De vergadering had geen bezwaar dal (in artikel 19 en volgende artikelen) het mogelijk gemaakt wordt dat aan een com plex van .ondernemingen, onder bepaalde omstandigheden, overwerkvergunniiig wordt verleend, wanneer men ook hier liet in artikel 28 bedoelde overleg loepast, tn.a. w„ dal die overwerfcvergunningen niet worden verleend dan in overleg met de nationale vakhonden. Men maakte groot bezwaar dat (in art. 2i en verdere artikelen) ook de vrouwen bij Ge overwerkvcrgutiningen worden be trokken. Men achtte de motiveeriog om daartoe te komen onvoldoende. Het beginsel van „zelfdoen" neergelegd in artikel 28 kon niet worden aanvaard gelijk dit nu wordt voorgesteld. De vergadering wilde liet beginsel aan vaarden wanneer: ie. Atleen nationale arbeiders-vakbon den d'C bevoegdheid zouden 'hebben om af zonderlijke regelingen roet de werkgevers te maken; 2e. Deze regelingen alleen zouden wor den erkend wanneer zij bij collectief con tract zouden zijn getroffen. De 45-urige werkweek zou de basis moeten blijven van de overeenkomst. Men zou alleen de 160 ovruren contractueel kunnen verdeelcn. 3e- Dal niet enkel van het bepaalde in de artikelen 26 en 27 zelden gebruik zou worden gemaakt, doch dat ook over bet algemeen meer naar nauwgezette toepas sing dan naar afwijking van de wet zal worden gestreefd. De vergadering erkende de goede gevol gen die de wijzigingen van art. 28 'zullen kunnen hebben wanneer de werkgevers de sociale bteekenis naar de juiste waarde schatten. Uitvoerig is nog gediscusieerd over de wijzigingen van paragraaf 4; Bakkersar- beid. Algemeen was men van gevoelen dat er geen voldoende redenen zijn om den nacht arbeid zij liet lil continu in te voeren. Men aolile het een groote verbetering dat er een algemeen verkoopverbod komen zal vóór des morgens 10 uur. De bezwaren van het grootbedrijf achtte men daardoor voldoende ondervangen. Wanneer het dan bovendien mogelijk wordt gemaakt dat, in onderling overleg, aan de ondernemingen waarvoor het persé nooddg is, toestemming wordt verleend om des morgens vroeger te 'beginnen, dan is er geen aanleiding om nachtarbeid in te voeren. Het bevreemde, dat hél 111 art 28 be doelde overleg niet van toepassing ver klaard op lnet Bakkersbedrijf. De vergade ring besloot te bevorderen dat dit begin sel, onder de aangegeven voorwaarden, al gemeen zal worden toegepast. Bij die verdere behandeling werd o.m. ■nog met klem betoogd, dat, 1111 art. 97 toch gewijzigd wordt, het onmogelijk moet worden gemaakt dat de vakorganisaties ■worden gepasseerd bij liet verkenen van over werkvergunningen. Behoudens uitzonderingen werd sterk geklaagd over het gemis aan medewerking van de zijde de; Arbeidsinspectie, in ver band met de uitvoering van den Algemee- nen maatregel van bestuur, bedoeld in art. 97. Terwijl aan de arbeidsinspectie was me degedeeld, dal de voorwaarden waaraan dc vakorganisatie moest voldoen, om de gege vens 111 meergenoctmden maatregel te be komen, niet te vervullen waren, bleef men vasthouden aan dien maatregel welke niet door den LI. R. v. A. was behandeld. Alleen menschen 'die de vakbeweging niet voldoendiekennen werden in staat geacht zulke ondoelmatige voorschriften te ma ken. Vervolgens werd nog onder liet oog ge zien de vraag, of hjetjnieest worden over gegaan lot straf-oplegging aandie arbei ders, die de wettelijk vastgestelden arbeids duur moedwillig -saboteeren. De vergadering sprak zich voor strafop legging uit. Nadat alle wijzigingen, ook die van minder belang, varen behandeld, werden opnieuw aan 'die orde gesteld de voorstellen i.z. de werkloosheidsverzekering. De vergadering machtigde het Bestuur ten deze met het Ghr. Vakverbond in over leg te treden om, zoo mogelijk, tot een stemmigheid te komen. Eenige buish. zaken worden nog behan deld waarna sluiting van de vergadering volgde. GERINGE LUST VOOR WATER TOERISME? Dezer dagen] m-oliMen wij, dut de ver huurders van plei'ziervaart'uigen in Fries- tand slechte zaken maken. Ei- worden weinig tochten gemaakt door het trekken laar het buitenland en wegens dien lagen waterstand. Ook werd de vraag gesteld, of de bar hooge huurprijs der jachtjes de ■oorzaak kan zijn. In het „Vad." dealt thans iemand, die blijkbaar méef ran 'dé zaak weet, trietfc, dat de oorzaak dér malaise elders life® Honderden mensdben, die vroeger met hun familie fhun maand vacantie op hel waiter doorbrachten, gaan over onze Oes ter en Zuidergrenzen. Niet, omdat zij plotseling van het gezonde watertoeris me genoeg gekregen hebben, maar al leen, omdat er een drukkende belasting op ■dit gezonde vermaak bis ingesteld. Zij die meer dan 21 dagen oen jacht huren, moe ten belasting betalen, alsof het schip hun eigendom was en het geheele jaar ge bruikt wordt. Zij, die een jacht verhuren als bedrijf, moeten van deze belasting betalen, walt natuurlijk ook den huur prijs weer verhoogt. Deze zotte belasting, die veel booger is dan die o-p automobielen, is de oorzaak dat in ons land nagenoeg geen jachten meer gebouwd worden, ettelijke werklie den op de jachtwerven ontslagen zijn, de meest groote jachten naar liet buitenland zijn verkocht of zijn opgelegd. Verder heeft natuurlijk niemand lust een enorme belasting te betalen voor het genoegen van eenige weken te zelden. Voor hetzelfde .bedrag kan hij met vrouw eu kinderen een maand naar het buitenland gaan. Vroeger werden de groote jachten ge durende den tijd', diat 'de eigenaars ze niet gebruikten, aan anderen verhuurd. Stel dat die waarde van zoo'n schip ongeveer 50.000 is, dan moet 'hiervan in de groote steden, waar veel opcenten geheven wor den, betaald worden ongeveer 1100 a 1200C belasting. Daar men deze belas ting reeds verschuldigd is als men een schip 3 weken gebruikt, eisoht de fiscus niet minder dan CO belasting per dag. Voor kleinere schepen betaalt men na tuurlijk naar evenredigheid. HET STAANGELD BIT DE NED. SPOORWEGEN. Het jongste nummer van de „Neder landsclie Nijverheid" vestigt er de aan dacht op, dat sinds 16 Juli I.l.de Neder landsclie spoorwegmaatschappijen des Za terdagsmiddags de uren van 16 uur bij de berekening van den termijn, waar bin nen het laden en lossen van spoorwegwa gons moet zijn geschied; buiten beschou wing laten. Hét blad brengt in herinnering, dat het Verbond van Nederlandsche Fabrikanten Verecnïgingen verzocht had, dat in ver band met de invoering van den vrijen Za terdagmiddag op dien dag voor liet niet tossen van spoorwegwagon s geen staangeld zou worden berekend, welk verzoek In- tussohen aanvankelijk van de hand werd gewezen, terwijl ook pogingen hij Óen mi nister van waterstaat aangewend om dit staangeld afgeschaft te krijgen, geen suc ces hadden. Nadat ook de Nijverheidsraad nul op het rekest had gekregen, heeft het Verbond zich met een verzoekschrift tot de Tweede Kamer gewend en werden vra gen omtrent deze aangelegenheid lot den Minister van Waterstaat gericht door het Tweede Kamerlid, den heer Ziilstra. Deze vragen werden onbevredigend beantwoord, doch de commissie voor de verzoekschrif ten, in wier handen het adres van 'liet Verbond werd gesteld, verklaarde in haar verslag aan de Kamer, dat tiet verzoek van het Verbond om op den Zaterdagmid dag geen staangeld te heffen, alleszins bil lijk moest worden geacht. Overeenkomstig haar advies heeft de Kamer daarop dit adres aan den Minister van Waterstaat gezonden, met het verzoek om inlichtingen. Het departement van waterstaat -- al dus de „Nederlandsche Nijverheid" heeft waarschijnlijk na liet ontvangen van dit schrijven van d'ë Tweede Kamer begre pen waarom het ging en gevoeld dat er toch wellicht eenige aanleiding was om ten aanzien van deze kwestie eenigen aandrang "•n de spoorwegmaatschappijen uit te oefe nen. ■-"W5- DE PASSEN—MTSéBE. Het „Hbl." publiceert onderstaanden brief van een geestig landgenoot aan Z.E. den Minister van Justitie: Excellentie. Bent u nog niet onpasselijk van het krantengeschrijf over passenellende? Komt zoo iets te pas? Past het een blad als het Handelsblad dagelijks zulke on gepaste passages over de door u toege paste, zoo passende passenmaatregelon ta plaatsen? Is het geen paskwil, dat terwijl Uwe Ex. oppast, dat niemand zonder pas de grens passeert, dat blad, gelijk nog pas, bij het gipëujxT 111 de pas tracht te kompa-,'Lór geheel 1° on" -pa's eén pas gepasseerd pas-incident te. pas te brengen in den gepas bneerden strijd voor passenlooze grenspassanten Ik zou er voor passen, Excellentie. Pas op, gij komt in een impasse, als gij dit alles langer passieloos laat passeeren. Snijd dien courantiers den pas af of gij komt in do pastei. Leer hun zich aan te passen aan uw paspoortenpoespas en en hij hun eersten mauvais pas, zon ik ze rampassen. Geloof mij, Excellentie, zeil op mijn kompas; du sublime au ri dicule il n'y a qu'un pas, n'est-ce pas? Dien éénen pas verwacht van u met gepasten eerbied, UEd. dn. MB. PASSEPARTOUT. Kurhaus Platlig, Schwarzwald. ERNSTIG AUTOMOBLELONGELUK BIJ ARNHEM. Woensdagmiddag reden op den Ut- rechtschen weg twee, uit Amsterdam af komstige meisjes, dis in Arnhem lo' geerden in de richting Oosterbeek, toen een haai' achterop rijdende auto signalen gaf om voorhij ts rijden, week een der meisjes naar links uit en kwam voor de auto. In haar schrik sprong zij van de fiets en werd door de auto overrolen mét liet gevolg, dal zij na enkele oogca- blikken overleed. De chauffeur, die volgens ooggetuigen kalm reed, week bij het uitwijken van het meisje naar links uit en reed daar door het andere meisje aan, die geklemd werd tussohen de auto en een langs den weg staanden paal. De aangeredene kwam er met eenige lielite kwetsuren en een totaal vernield rijwiel af. Het lijk van het overleden meisje is naar het St. Elizabethsgasthuis vervoerd. Een uit Groningen afkomstig meisje, dat in do nabijheid reed, schrok zoo van het gebeui'de, dat zij tegen een hoop steenen opreed, waarbij zij zoodanige ver wondingen opliep, dat zij ook naar he# Elisabethsgesticht moest worden overge bracht. Het overleden meisje is mejuf frouw D. O. Da Cunha, wonende Albert Cuypstraat te Amsterdam. GEEN RECLAME VOOR NEDER LAND. De „Ned." schrijft: Voor ons ligt een briefkaart uit Ridderkerk. Het is een oude briefkaart van voor den oorlog met rood-, opdruk en poststempel van vijf cents, be stemd voor buiténlandsch gebruik. Waar schijnlijlc om ook in het buitenland getui genis af te leggen van de befaamde Ne derlandsche zuinigheid, heeft de dienst dei posterijen deze briefkaart wederom ge schikt gemaakt voor verzending naar lie buitenland. D.w.z. er is een blauwe figtiu' over de roode postzegel heen gestempeld, De blauwe inkt is wat uilgeloopen; de fi guur was toch al niet mooi, maar wat c: nu le voorschijn is gekomen is toch Ne derland onwaardig. De briefkaart kom; nu blijkens de zegel uit Nioirlauo. Waa' dal land ligt is ons tot op heden onbekend. Ook het gelallenstelsel van dal land is ee' nieuwigheid. „Tmalf een halve" zal in liet buitenland evenmin bekend zijn als in on land. Wat nu „Tmalf een halve" is ver zwijgt dc blauwe figuur. Het ëenige •duide lijke is 'het cijfer 12 dal onderaan terecht i' gekomen. We hebben ecliter een zwaï vermoeden, dat het door de speling van d/ stempeling is ontslaan. I11 trouwe: moet onze Post zich eigenlijk liet schamen voor zoo'n briefkaart? Waar om niet heel eenvoudig in zwart over' druk het cijfer 12% op de postzegel gt drukt? Zoo is liet vies, Ieelijlc' en dwaas! Verdronken. Te Cuicmborg is een 2-jarig knaapje van het op de Lek v anker liggend schip „Gërrilje", bij het spelen le water geraakt en verdronken. Woensdagmiddag is spelende van een steiger nabij den mond van de Waalhave; ié Rotterdam, in de Maas gevallen en ver dronken de 7-jarige W. de L„ die woon de in de Hartmanstraat. Tevergeefs heeft de rivierpolitie naar liet lijk van bet meis je gedregd. Typhus. Te Delft is het aantal geval len van typhus thans lot 51 gestegen. Plotselinge dood. De 49-jarige con- stfmctiewerker W. J. LI., -wonende Tweede Balsemienstraat te Rotterdam zakte gis teren tijdens de werkzaamheden op liet terrein van den N. V. B. aan de Doklaar. plotseling ineen. De dood volgde onmid dellijk. Het lijk is naar de echtelijke tiing overgebracht. Ndweeen van de crisis. Het gemeen telijk distributiebedrijf van Den Haag heeft, "naar „Het Vad." meldt, over 1920 een verlies opgeleverd van 174.012.80)2. In de fuik geloopen. Een jongen van achttien jaar, kantoorbediende bij de Sim- plex-iMaatscbappij te Amsterdam, was in Juli verdwenen met' een bedrag van 5500 van die maatschappij. Hij verteerde dit geld met auto-rijden en op andere wij ze goede sier makend. Toen het op was, liep hij in de fuikhij is te Apeldoorn ge vat en naar hier overgebracht. De misdaad te Beek. De gebroeders M. en J. E. en N., aangehouden als ver dacht t an doodslag te Beek, bij Princen- haqe, hebben, na-ar de „Br. Ct." meldt, een volledige bekentenis afgelegd. Het zijn drie boerenjongens uit Beek, over wier gedrag nooit ernstige klachten werden ge hoord. Zij moeten h-l-ben gehandeld onder den invloed van drank. De droogte. Een vroeger kerkhof bij Elahuizen (Fr.), eeuwen geleden door het water van de Flusen verzwolgen, is, -naar de „N.R.Ct." meldt, door de droogte thans .vae-v ,ub; kW:-o t Vors!. Ui den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft het in 'f Noordwesten van Overijsel en in het Zuidwesten van Drente zoo sterk gevroren, dat de weilan den, als in den winter, geheel wit waren. Brand. Op Masldijk bij Montfoort is den afgcloopen nacht door onbekende oor zaak de stoomhoutzagcrij van de heeren C. Doesburg en Co. verbrand. De waakhond heeft zijn leven weten te redden. Het ver brande is tegen brandschade verzekerd. Aphii'jr bestemming. Te Amerongen is G.e gracht om liet kasteel door den lagen waterstand uitgedroogd. Thans groeien daarin o.a. koolplaiilen en andijvie. Reddingen. 15-jarige J. Zoeteman, uit de Oranjeboomstraat te Rotterdam heeft met levensgevaar uit het Maltegat aldaar gered den 14-jarig.en scholier A. J. S., uil de Rasestraat, die daar bij het ba den in de diepte verdween, niet zwem men kon en op het punt van verdrinken was. D'e fabrieksarbeider J. II. Brinkman, uit de Boomgaardslraat, de Amsterdam- sclie diamantbewerker J Hakker en de zeeman F. P. Koks hebben eveneens met tevensgevaar uit het midden van den Schiedamschensingel ie Rotterdam .gered en met groote moeite aan den wal gebracht den Zweedschen stoker A. A., van liet stoomschip „Hercules", die nabij den Binnenweg te water was geraakt, lil be- wusteloozen toestand is hij in bet zieken huis gebracht. £2? STAATSLOTERIJ. Tweede Klasse. Yisede Lijst, Strekking ran 11 Augustus, PRIJZEN VAN ƒ30. I 2869 7196 9833 13-101 16028 18735 2111 3a39 7400 9944 13628 16117 18957 21221 4098 7653 10070 13651 16608 19116 2146f] 1 4281 8086 10717 13788 16677 19367 21CC9 4643 8896 10981 14003 16795 19394 218te) 5153 8678 11029 14860 17517 19459 21851) I 5££ SI 11454 15184 "547 19548 2190$ t 5522 9078 11469 15298 17595 19828 22100 5798 9094 11800 15485 17683 20144 22124 5821 9149 12046 15620 18296 20498 2223$ 1 6066 9442 12717 15908 18369 20745 22598! 1^7 9725 12841 15992 18448 21063 22642^ dp TprigeJjj'^^pdj j.jgg, m, z, 4133. Trekking vsnlOOnummeps ten overstaan van Notaris A MULslh. Donder r'a- 11 Augustus 1921, Prijs van 2C00 7424 100 19804 Prijzen van 90.- 1 2325 4520 7475 f294 67 7562 9324 £063 7B02 6409 5573 7951 9695 37 8381 10765 S3 2725 607 3117 58 95 727 3223 92 3.23 5608 8412 HC83 1491 34:5 tfc92 859311280 yi3«02 593i 878011413 1168- 4U81 6115 8961 !23e3 (179 '6 80 9075 127:9 1.2141 4574 Wl 948J 12981 - letqen qeldl 13139 14975 U245 19335 89 15039 9/ 19M1 13654 15303 17452 3 115 49 1/592 20019 13197 15614 17904 2^97 14244 4118282^0324 97 16066 18354 20(15 14553 16405 185c620B84 1450316511 13 708 e050 4416703 18?43 3d" 14825 I68v3 19-53

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2