BINNENLANP Orde en Arbeid. Nederland en België. 'T IS IN EEN WOORD, MISSE LIJK. JUISTE KANTTEEKENING. VERZWAKKING DER ARBEIDS WET. Gemengd Nieuws. Korte Berichten «en eenvoudig bestaan weten te ver werven, maar werkelijk vooruitkomen doen ste-hta enkelen. Daarom ia emigratio van landbouwers naar Australië als re gel niet aan te bevelen. Wat vakarbeiders betreft, de arbei dende klas 'e in Australië is tegen i rn- heeft Minister Buys de Beorenbröuck liet"De" gebruikers aier Inrichtingen zijn ver volgende geantwoord Uit een onderzoek is mij gebleken, dat de aangehaalde besluiten van Gedeputeer de Staten van Gverijsel, Euid-Holland en Utrecht, beslissingen inhouden om trent aan de goedkeuring van die ool- migratie,^ omdat zij als gevolg van het leges onderworpen besluiten tot wijzi- bijeon ..omen van vreemde arbeidskrach- I ging van de begroetingen der gemeen- ten een daling- in da loonen vreest. ten Almelo, J&ttordam en TJtrocht, noo- vakvereenig'jngen, "vrel're kier zeer 1 Jfg vaar iiet vi den der gelden tot dék- machtig zijn, zien do komst van nieuwe j ting van de kosten, voortvloeiende uit arbeidskraonten met lesde oogen aan en j salaris- en loonregelingen, welke in nemen ton hunnen opzichte eene weinig de verschillende gemeenten ten beiioe- tegemoetkomende houding aan, waardoor Vo van het gemeentepersoneel werden aan deze immigranten hot verkrijgen van gctroricu. wemk bemoeilijkt wordt. I jj0 door Gedeputeerde Staten in de u el moeilijk hebben zij kot lj'j verschilie .de ge. len genomen he lisein- onvoldoende kermis van de Bngolsche taal, zooals gewoonlijk met hen het gS- val is. Thans heerscht bovendien groote en tocnemondo werkloosheid, zoodat nu over komst van vakarbeiders ten eenonmale moot worden ontraden. Ten opzichte van Nieuw Zuid-Wales wordt in het bijzonder gewezen op: 1. de buitengewoon groote werkloosheid, 2. de omstandigheid, dat de regeering (een arbeiderskabinet) vrijwel niets voor im migranten doet. De malaise in de industrie is zoo groot, dat niet alleen gewone vakar beiders, maar zelfs bekwame vakmen- schen, thans geen kans op werk zouden hebben. Ook de toestand op bet land is zoo gen zijn Ioj genomen van mijne bedoel de circulaire d.d. 10 Oct. 1919, krach tens het bij de wet aan Gedeputeerde Staten opgedragen toezicht op bet finan cieel be eid der gemeentebesturen. Voor mij beitaat er minder aanleiding om mijnerzijds aan Gedeputeerde Staten van eenige.'lei interpretatie van de cir culaire 'd.d. 10 October 1919 te doen -blijken, omdat daarbij slechts eenige denkbeelden in overweging zijn gegeven. DE MINISTERS VAN KARNEBEEK EN JASPAR. De „Msb." verneemt uit Brussel: In bevoegde kringen, waar we om in lichtingen hebben gevraagd over liet be richt van de „In-dépendance Beige" als ongunstig, dat pok aan boerenarbeiders zouden er plannen ontworpen zijn voor emigratie naar dezen staat dringend moetcen samenkomst van de ministers van worden ontraden, terwijl boeren met ka- Karnebeek en Jaspar jn Zwitserland, ver- - - - - klaarde men ons, dat hun niets bekend is pitaal geacht worden betere kansen in Nederland te hebben. van dergelijke plannen, m Het is echter geen geheim, dat minister lieklustige Nederlanders mogen zich jaSpar in persoonlijk contact wenscht te derhalve wel ernstig bedenken, voordat zij komen met zijn Néderlandschen collega Australië als land van vestiging kiezen, we meldden dat reeds enkele weken althans zoolang de wereldcrisis zich al- j geleden en het zou niet onmogelijk zijn, daar doet gevoelen. ONDERSTEUNING UITGETROKKEN i WERKNEMERS. De Minister van Bkmenlandscihe Zaken heeft het volgende aan de gemeentöbestu- iren medegedeeld. I dat van Belgische zijde in die richting ge werkt wordt. Nog geen enkele afspraak' is evenwel gemaakt. TEGEN ART. 81 DER TABAKSWET. In de hudsh. vergadering der afd'. Den Haag van -den Eersten Ned. Bond. van Kleinfabrikanlcn in de Sigaren-industrie kwam in het bijzonder in de bespreking Ingevolge art. 7 van die steunregeling de inwerkingtreding van art. 81 der Ta- voor de uitgetrokken werknemers werden bakswet. Opgemerkt werd, dat, indien dit lio-t dusverre bij de berekening van den steun voor ongohnwdien, bij ou-ders in wonend, sl-cchts in aanmerking genomen ide verdiensten, d-ie de uitgetrokikene zelf )uit anderen hoofde rnooht hebben, en wer den huiten beschouwing gelalen de ver diensten Van de overige gezinsteden. Ik heb thans besloten, evenals geschiedt iten opzichte van gehuwde en ongehuw de kostwinners, ook den steun voor onge- Jurwdien die bij hun ouders inwonen af hankelijk te stellen van de totale gezius- Snkomsten. Aan het voor de drie klassen van ge beenten onder C van art. 6 dor steun regeling'bepaalde, wordt toegevoegd: „Met idien verstande, dat de steun niet meer artikel, zoomede de geheele wet, .ongewij zigd werd ingevoerd, een buitengewoon groot aantal menschen genoemd werd een aantal van 6000 kleinfabrikanten, fabrikant-winkeliers enz., broodeloos zou worden. Duidelijk blijkt thans, dat juist de klein- industrie zou worden getroffen, omdat de bepalingen omtrent ligging, inrichting, enz. der fabrieken, bijna uitsluitend, alleen door de groot-industrie kunnen worden nage leefd. Bovendien veroorzaken de woningnood en de ontzettend 'hooge huren, gevraagd voor de enkele werkplaatsen, die nog be schikbaar zijn onoverkomelijke bezwaren. Dat men bij deze wet incidenteel, de huis industrie wil afschaffen, werd scherp af- plicht van de aanwezigheid daarvan kennis te geven aan den directeur van het rijks- telegraafkantoor ter plaatse c.q. aan dien van een nabijgelegen rüfcstelegraaf-kantoor, indien zich terplaatse zulk een kantoor niet bevindt. Deze aangifte behoort te ge schieden door middel van een formulier, dat op genoemde kantoren kosteloos ver krijgbaar is en hetwelk de Bepalingen ter za-ke vermeldt. HERZIENING JACHTWET. Zooals bekend is 'heeft de Regering ge- ruimen tijd geleden een wetsontwerp inge diend lot herziening van de Jachtwet, waarop een zeer ongunstig Voorloopig Verslag verschenen is. Xntusschen bleef de Memorie van Antwoord der Regeering ep dit verslag uit. Wij vernemen nu, dat de Regeering bezig is het wetsontwerp geheel om te werken, waarbij meer rekening zal worden gehouden met de gerechtvaardigde klacht der boeren. Resb. Nieuwe r.utobnsdienst. Tusschen Landsmeer en Amsterdam is een autobus- dienst ingesteld, waardoor vijfmaal per dag een verbinding is tot stand gekomen, tusschen liet waterland benoorden het IJ en de hoofdstad. Prins Hendrik. Z.I-C.H. de Prins is voornemens Woensdag 24 dezer uil Zwit serland op het Loo terug te keeren. jnag bedragen dan 'hetgeen het hoofd van gekeurd, temeer nog, omdat de malaise in (het gezin zou ontvangen, indiien deze voor dit vak daardoor nog in groote mate wordt isteun -in aanmerking kwam." vergroot, n.l. door de aanzienlijke prijsver- (voorbeel-den: A. In een gemeente eerste hooging van sigaren enz., vermindering feias komt van een gezin van zes personen I van den bmzet en het werkloos worden teen inwonende zoon voor steun in aan- van een zeer-groot aantal menschen. Ver- merking. De totale gezinsinkomsten zijn der werd opgemerkt dat de werkplaatsen Ff SO per week. Het hoofd van het gezin in de klein-industrie, in vergelijking met tem, indien liij voor steun in aanmeriring die der groot-industrit, wat reinheid enz. Ikwam, kunnen ontvangen 15 6) I e*re 1 s— 2/3' van 30 1. Aan den inwo- jnenden „uitgetrokken" zoon wordt dus in klit'geva1] niet uitgekeerd 5.50, doch 1. B. Heeft het vorenbedoelde gezin een Inkomen van 15 per week, dan is de berekening als volgt: Het hoofd van hel gezin zon, indien hij «-oor steun in aanmerking kwam, ontvan gen 15 6) 2/3 van 15 ƒ11. (Aan den inworuen-den zoon wordt in dit zeer zeker den toets der kritiek kunnen .doorstaan. Voor belastingobject werd deze wet beschouwd als een -der meest bezwarende en ongunstige wetten, welker opbrengst wil men ingevolge de toezeggingen den slachtoffers een be hoorlijke schadeloosstelling geven en met het oog op de ambtelijke onkostenvrij wel nihil zal blijken te zijn. Centrale werkplaatsen, als toegezegd, achtte men m strijd met ons volkskarakter en onuitvoerbaar vanwege de daaraan ver- geval uitgekeerd niet 11, d'o-cth het voor bon-den hooge kosten en lasten, longehuwden bij ouders inwonend vas ge- jn wet werd gezien een verkapte Istelde bedrag van ten hoogste 5.60 -per I pogj-^g t0[ fnuiking van de k'lein-industrie Week. I en terugdrijying van de 'betrokkenen naar EEN PROCES OM 530.000. I de groot-industrie, wat. gelet op de groote De gemeente 's-Hage, beeft op bet werkloosheid in. dit vak, vrijwel zal mis- ^entraal Verrek-enkantoor voor Brand- I (uitleen en dus alleen het aantal armlastigen istoffen, in verband met levering van kolen I aanmerkelijk zal vergrooten. aan verschillende bedrijven, waarvoor Besloten werd zich zoo krachtig moge- moest worden deelgenomen in het in- lijk daartegen te weren en bij het Hoofd middels afgeloste credict aan Duitschland, bestuur er op oan te dringen om z'n pogin- teen vordering wegens uitkeeringen uit het I gen voor het voortbestaan der klein-indus- Koogenaamde RestitutiJfonds, van onge- I trie te verscherpen en door middel van de veer 530.000. Daar de afdoening dezer pers de aandacht van de regeering en alle zaak vertraging ondervindt ten gevolge betrokkenen daarop te vestigen, om zoo van door de Regeering gemaakte bezwa- doende alsnog le verkrijger, dat de Ta- trën, blijft dit belangrijke bedrag inmid- bakswet óf ingetrokken óf ingrijpend ge- Idels renteloos. wtjzigd worde. B. en W. achten het, overeenkomstig De toestanden aail het SchSVSilitlg- liet in deze ingewonnen rech tskundige ad- I SChe Strand, ivies -daarom geTaden tot dagvaarding van j Naar aanleiding van het vrije verkeer bet Centraal Verrekenkant-oor over te der geslachten en andere onvoegzaamhe- gaan en stellen voor te besluiten tot een den aan bet Scheveningsche strand, die proces. pas zoo schel door katholieke raadsleden IDE OPHEFFING KELLN ERS STAK INGin den Haag belicht zijn, is bij den Ge- Het ,Vadverneemt, dat de Utrecht- I meenteraad der Residentie een schrijven fsohe Bestuurdersbond zich gewend heeft ingekomen van bestuurders van de afd. Dot de afd. Utrecht van Horecaf. Hij beeft 's-Gravenhage van den R.-K. Volksbond, verzocht alsnog af te zien van die voorge- die daarin, optredend namens de 6000 bij nomen rancune-maatregelen tegenover de <he organisatie aangesloten leoen en hun- RIakers. Indien de afd. Utrecht van ne huisgenoolcn, ernstige teleurstelling uit- Korecaf bier niet op in wenscht in te preken over het antwoord door het hoofd gaan, dan ligt het in het voornemen de der gemeente 's-Gravenhage gegeven, op de plaatselijke arbeiders voor de slachtoffers in beweging te brengen. De Rotterdamsche hauenreserve. Te (Rotterdam hebben B. en W. den gemeen- vraag, van liet gemeenteraadslid Borghols over de toestanden aan het strand te Seheveningen, herhaald bij de internellatie van den heer Guit, in de gemeenteraads zitting van 8 dezer, en d-ie daarin verder 1 verklaren, niet te kunnen nalaten ten Iteraad voorgesteld voor tijdehfltesterksie t6 protesteeren tegen liet doen leering tot instandhouding der hayenreser- voorlbeslaaü van de gesignaleerde feiten, we voor het tijdvak van 1 J11I1 0 waardoor de inzichten van tienduizenden Dec. 123.500 beschikbaar te stelen. inwoners van 's-Gravenhage genegeerd De sclieepvaarlvereemging „Zuid bad worfj€n en naar liun vaste overtuiging het laan den Minister van Arbeid een subsidie gemeentebelang ernstig wordt geschaadt; aangevraagd wegens de stijging der uitga- terwyi z;j den wensch uitspreken, dat als- Ven aan w-erkloosheiduitkeeringen, waar- I nog maatregelen worden getroffen, om het ttoe de Minister zich bereid verklaarde, bezoek aan bet Scheveningsche stgamd tnits de gemeente cen gelijk bedrag be- Voor ieder mogelijk te maken, pcüiik'baar stellen zou. EEN BELASTING OP 'T BEDRIJF IN ZWOLLE. De raad der gemeente Zwolle besloot tot inveering van een zakelijke belasting op liet bedrijf van 6 per arbeider, in bedrijven van meer dan 9 en minder dan 100 arbeiders; van 12 per arbeider in 'bedrijven met 100 en meer werklieden. VERPLICHTE AANGIFTE VAN RADIO-I NRICHTINGEN. m1 Bij beschikking van den minister van ffempM, betreffende bet met goedkeuren Waterstaat d.d. 8 Augustus j.l. zijn be- Tril teerde S talon, van Overijsel, I paling,en vastgesteld betreffende het heb- ^uid-Holland en Utrecht van verschil- I ben en het gebruiken van radio-inrichtin- Jende raadsbesluiten in zake salaris- en I gen uitsluitend geschikt voor. het opvangen loonregelingen yan genipgate^eKoneel, J va» seinen, Anli-miiitaristen. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen den 22- jarigen metselaar II. v. d. N. en den 24- ja-rigen tandtecilmiker J. B., te 's-Hage, (wegens het aanplakken van biljetten met Ide woorden: „De regcening doodt Groe- pendaal, omdat hij weigert te dooden." ILoonregeling van gemeente-personeel. Op de vragen van den heer Van den We wisten niet wat ons overkwam, toen we dezer dagen in de liberale „N. E. Ort.", wier liberalisme nog al aan d»n bekrompen kant gelegen is, een plot selinge bevlieging gewaar werden van begunstiging der Katholieken. Van deze liberale bevlieging was het processie-verbod het voorwerp. Do „N. R.. Ort." betreurde het in hooge mate dat, tengevolge van de on verdraagzame houding van verschillende protestanten, de katholieken nog langer gebukt moesten gaan onder het onrecht, 't welk artikel 170 der Grondwet ons oplegt, en meende zelfs, dat, wanneer do Regeering n herziening van art. 170 wilde laten rusten, de liberalen daar tegen op moesten komen. Dit bekrompen Grondwetsartikel was in strijd met de liberale beginselen en wanneer de Regeering dan ook weigerde, dit artikel te schrappen, dan moest dit maar gebeuren bij amendement van de liberale volksvertegenwoordigers. Al heel gauw is door de rèehtsche pers er op gewezen, hoe deze liberaliteit van de ,,N. R. Ort.." van een verdacht soort was, die niet ten doel bad, aan de katholieken recht te doen, maar om een wig te drijven in de coalitie. Het herstel van dezen politieken drie bond was vooral een .teleurstelling voor den Vrijheidsbond en nu was deze ge legenheid, om de coalitie weer eens een knauw toe te brengen, te mooi, om zoo te laten voorbijgaan. Dit bedrijf moest dan geschieden onder het mom der li berale ..verdraagzaamheid. De huichelachtige politiek nu, wordt heel aardig door het „Huisgezin" ont maskerd. Het blad wijst op het verslag der Staatscommissie, ingesteld bij Konink lijk besluit van 23 October 1905, die de vraag had te onderzoeken, welke an dere wijzigingen dan die, welke op het kiesrecht betrekking hadden, nog in de Grondwet moest worden gebracht. Deze Staatscommissie bestond uit twee leden van rechts en vijf van links, allen vrijzinnigen. Het verslag dezer Staatscommissie nu, met een stevige liberale meerderheid, bevat geen voorstel tot wijziging van artikel 170. Men had dit toch mogen verwachten, indien de voorstelling der ,,N. R. Ort." juist ware, dat opheffing van het pro cessieverbod van oudsher een liberaal beginsel was. Slechts één der liberale leden, pro fessor De Louter, wijdt in een afzon derlijke nota een beschouwing aan ar tikel 170 en stelt voor, dit artikel te lezen: Alle openbare godsdienstoefening wordt toegelaten,' behoudens de noodige maatregelen tot verzekering der open bare orde en rust." Kén voorstander maar van het libe rale beginsel, op de vijf. Professor de Louter deelt in zijn nota nog mee, dat de meerderheid der com missie gemeend heeft, „met het oog op de moeilijkheid van het onderwerp en op de langdurige en vruchtelooze be raadslaging 'daaromtrent in 1887 gehour den, zich van het doen van voorstellen, zelfs van een opzettelijke overweging daarvan, te moeten onthouden. Dit is andere taal dan de „N. R. Ct." meent te mogen voeren, die mot een effen gezicht do opheffing van het pro cessie-verbod een liberaal beginsel noemt van Tliorbecke's tijd af, zoo eindigt ,Het Huisgezin". Dat men de coalitie wil bestrijden, is een recht, dat niemand den politieken tegenstander kan ontzeggen. Maar laat men het dan doen met ópen vizier en eerlijke wapenen. Was het bovendien niet de „N. R. Ct." die in haar Kameroverzichten zoo her haaldelijk klaagt over het peil, waarop tegenwoordig een politiek debat in de Kamer ctaat? Maar een dergelijke politiek van ver dacht allooi, welke het blad zelf in zijn hoofdartikelen voert, hebben we ge lukkig daar nog maar zelden aange troffen. 't Is misselijk in één woord. Met veel geestdrift is in den Bosch het vijf-en-ltwintig-jaxig jubileum van den Noordbrabantselneu Christelijken Boerenbond gevuerd. Het is een feest van belang voot heel Nederland dat door dien bond aan de boerenbevolking eener groote provincie meer welvaart en kracht heeft gebracht. Maar ook voor katholiek Nederland, dat bij de maatschappelijke en godsdien stige verheffing van een katholieke ge meenschap zoo nabij belrokken is. In, dg rede yan pater .Van Aken .werd gtescJteW as teesTand vaü affifchEtfpKeïS T'Degat. N* den vijver bver te Ëjn ge-TfchSfe' vloï gekomen en ïertiggeJTeed na» - verdrukking, waarin, ook de Brabant- roeid werden hem ds handen geboeid Antwerpen. De „Numidia" ligt nabij hoj scihe boer heeft geleefd; hoe hij werd uitgezogen „tot den laatsten droppel door nooit te verzadigen woekeraars. „Wat is er tegen de rechten van den boer zwaar ge®ondsgd," zéide spreker; „wat is er schandelijk misbruik gemaakt van z'n machteJoosheidl" Gekikkdg, die tijd is voorbij. Maar ais men nagaat, kanlteekent bet „O. D.", hoe nog in de socialistische pers de arbeider» tegen den boer worden op gezet, tegen dien boer van wiens arbeid wij allen ten slotte moeten eten, dan ver baast men zidh over de eenzijdigheid waarmede voor het recht van een stuk van het volk wordt gestreden, terwijl het recht van een ander een zeker heel belangrijk deel wordt verwaarloosd, over het hoofd geizien en miskend. In de ,(Econ. Statist. Rer." heeft het Kamerlid Schaper met kracht verzet aan- geteekend tegen de voorgestelde wijzi gingen der Arbeidswet 1919. In plaats dat er vrijgeviger zal worden omgespron gen met de bepalingen betreffende den arbijdstijd, wat z.i. 'n terugdringen van den arbeider op den weg der cultuur zou beteekenen, wil hij, indien uit de huidige Arbeidswet daling van winst voortspruit, dit kwaad ondervangen zien door verhoogde energie bij de bedrijfs leiding, betere outillage, desnoods door oen verbeterd werksysteem. Als univer seel middel wenscht hij een zekere m> de-leiding in het bedrijf, althans eeni ge controle in de zaak, waaraan de arbei der zijn krachten geeft. Naar aanleiding hiervan schrijft- de heer O. L. Eschauzier in hetzelfde weekblad: (Moeten wij nu waarlijk gelooven dat de ondernemer zijn taak beter en met meer succes kan vervullen wanneer hij voor het uitzetten der hoofdlijnen van zijn werk ruggespraak houdt met zijn arbeiders? Meent de heer Schaper wer kelijk, dat dan 'de productie nauwkeuri ger ingesteld zal kunnen worden op de. te verwachten consumptiekracht Want dit is immers naast een zooveel mogs lijk up to date houden van de teehniek van zijn bedrijf de moeilijke taak van den ondernemer. Deze moe'ijke opdracht is ook diin al weer door de ondernemers (als één ge heel beschouwd) .inderdaad gebrekkig uitgevoerd. Dat blijkt uit de malaise. Maar is dat een reden om, nu de productie die voor de zooveelste maal weer eens verkeerd blijkt ingesteld te zijn, en zulks onder invlöed van den zeer machtigen hefbocm „waardedaling van het geld", de Neuorientiring van die productie te doen plaats vinden on der voor de producenten (ondernemers zoowel als arbeiders) zoo bezwarende voorwaarden p Een ondernemer in onre kapitalistische maatschappij kan nu eenmial niet an ders doen dan zoeken naar die wegen, in het productieproces, die hém het meeste voordeel afwerpen. Dat is zijn maatschappelijke fure'.ie en daarop werpt hij zich met zooveel energie en bekwaam heid, als zijn capaciteiten en karakter toelaten. Het komt mij niet waarschijn lijk voor, dat deze eigenschappen ge stimuleerd zouden worden als de wet de ontplooiing er van remt, door den arbeidsduur te bekorten. Als abnormale ondernemerswinsten tijdig geknot moe ten worden, zullen de fiscus en de ar beidersbeweging daar wel voor zorgen. Dat is weer hun natuurlijk arbeidsveld. Maar voor arbeidswetgeving is geen andere taak weggelegd dan te normali- seeren, wat op een overgroot deel van het terrein der arbeidsv/ereld reeds als regel gold, en niet om met behulp van zekere billijkheidsargumenten een norm te willen scheppen, die in het overgroo- te deel der bedrijven eerst moet wor den ingevoerd. Want „bevochten" in de arbeïdswe- reld zelf is de 45-urige arbeidsweek'niet, hoogstens is zij bevochten door dreiging mot onlusten en zulks, nog maar in ons gelukkig vaderland. En déze bedreiging schijnt de heer Schaper nu weer te wil len laten doorschemeren in 't Hot ven-zijn artikel. Het 'komt mij een slecht argu ment voor in een wetenschappelijk be toog, wanneer men gaat wijzen op het verzet, dat in arbeiderskringen zal op gaan tegen een regeeringsvoorstel, dat alleen mogelijk zal maken, dat bij over leg tusschen vakvereenigingen en on dernemers van een wettelijke regeling zal kunnen worden afgeweken. Vermoedelijk kan-hij echter gerust zijn. Voor bedreigingen van arbeiderszijde is in den laatsten tijd nog iedere regee ring gezwicht, en zoodra de wind uit dezen hoek gaat waaien, zal er van de voorgenomen bescheiden wijziging in de Arbeidswet wel niet veel komen. Er zijn immers nog palliatieven genoeg om de werking der economische wet, dat het loon gedrukt wordt, wanneer de werk loosheid maar in voldoende mate, en over voldoend_ langen tijd optreedt, tijdelijk op te heffen." - EEN BOEEENKONING AAN HET WERK. Vrijdagmiddag heeft de in Den Haag de „boeienkoning" Elvino, die iederen avond in het Oircus te Seheveningen zijn kunsten vertoont, in de open lucht een gratis voorstelling gegeven, welke do be langstelling van een zeer talrijk publiek heeft getrokken. Tegen half drie stond het aan den Langen Vijverberg en liet Buitenhof zwart van nieuwsgierigen, die met gespannen aandacht den Hofvijver overtuurden, waar Elvino zijn kunsttoer zou verrichten. Politie te paard en te voet moest de orde handhaven. Elvino een Indiër met witten hoofd doek en gekleed in een wit costuum arriveerde per auto aan den Korten Vij verberg, alwaar hjj zich in cen roeiboot door een ijzeren ketting, die tevens om zijn hals gelegd was. Oct kreeg hij een waterdichte kap over het hoofd, ten ein de neus, oogen en ooren voor het in dringende water te beschutten. Hierop werd naar het midden van den vijver geroeid, een film-operateur maakte nog eerst even een opname enfloep daar dook Elvino in het water, om nauwe lijks 40 seconden later onder luid ge juich van de toeschouwers weer bevrijd boven te komen. De boeienkoning werd in het schuit je geheschen en weer naar de landings plaats geroeid en hiermede was de kos- telooze voorstelling afgeloopen. EEN VEELZIJDIG MAN. Men schrijft uit Lienden aan 't „U.D.": Als een unicum melden wij van hier het volgende: Den 25en Augustus a.s, hopen Jan Dirk Mooleboek en zijn ega, beiden nog in uitmuntenden gezondheids toestand, hun gouden huwelijksfeest te vieren, terwijl genoemde jubilaris dan tevens tevens is 59 jaar klokluider bij kerk- en begrafenisdiensten, 47 j .ar deurwachter tijdens de godsdienstoe lenin gen in de N. H. kerk, 40 jaar dood graver en lantaarnopsteker, E8 jaar schoonkouder en kachelaanmaker in do O.L. school, 37 jaar marktmeester in Lienden en Ingen en 26 jaar wegwer ker voor de gemeente in de Renensche straat van Lienden naar Rhenen. DUIZEND ZILVERJBONS GESTO LEN. De „Res. Bode" meldt: Zooals men -weet, is het Departement van Financiën reeds eenige maanden bezig met het onttrekken van zilverhonds aan de circulatie, gezien het feit, dat het zilver geld steeds meer en meer ontvangen en uitgegeven wordt. De verschillende rijksbetaalmeesters houden dan ook de zilverbons in cn sturen van tijd tot tijd deze in ijzeren kisten naar de Algemeene Rekenkamer, welke met de vernietiging van deze kostbare papieren is belast. Zoo is Donderdagmorgen door den rijksbetaalmeester te Amsterdam eeir ijze ren kist, gevukl met zilverbonnen van ƒ2.50, naar de Algemeetfe Rekenkamer te 's-Gravenhage gezonden, welke daar 's-na- mid'dags wel is gearriveerd, maar na on derweg te zijn opengebroken. Althans gisterenmorgen bleek, dat het zegel geschonden was en de kist tusschen Amsterdam en Den Haag was openge maakt. Onmiddellijk 'werd tot de telling overgegaan en ilelcen tien pakjes van hon derd zilverBons er uit gestolen te zijn, zoo dat een waarde van 2500 wordt vermist. Terstond is natuurlijk een uitgebreid onderzoek ingesteld om 11a te gaan waar de openbrekmg van de koffer heeft plaats gehad, n.l. te Amsterdam of le 's-Graven hage, dan wel op de reis AmstrdamDen Haag. Zeer waarschijnlijk zijn meerdere per sonen in deze zaak betrokken, daar de geldkist steeds onder voortdurende contro le van eenige personen slaat en het open breken der kist moet dan ook wel een sterk staaltje van brutaliteit zijn geweest.' Politie en autoriteiten slaan dan ook voor 'een onoplosbaar raadsel om te ver klaren hoe een en ander in zijn werk is gegaan. Verschillende personen en beambten zijn reeds gehoord, maar tot nog toe zon der eenig resultaat. Intusschen zullen de dieven geen ge makkelijke taak hebben om de bons aan den man te brengen, daar alle bons door den betaalmeester reeds gemerkt zijn met het teeken dat ze vernietigd moeten wor den. In eiken bon zijn ter hoogte van de handteekening van den Minister van Fi nanciën vier gaatjes gepr.ikt, die matuur- Hik door inscheuring w.el gedeeltelijk on zichtbaar te maken zijn, maar waardoor de bons toch herkenbaar zijn. Men zij dus gewaarschuwd bij bet ont vangen van zilverbons van 2.50. IntussChen wordt bet onderzoek krachtig voortgezet en hoopt de politie de daders en de bons sno-dig in banden te hebben. NOG EENS 'T SLOT LOEVESTEIN. Men schrijft aan 't „N. v. d. D." In het „N. v. d. D." werd dezer dagen overgenomen een bericht van „De Stan daard", waarin een klaaglied werd ge uit over den deplorahe'en toestand waar in het slot Loeveatein verkeert. Dat is inderdaad zoo. Op den 10en Juli heb ben ongeveer honderd j'ournalisten aan dit slot een bezoek gebracht en in- tal van bladen is toon gewezen op den teen-' rigen staat van dat slot. Dat „Dé Stan daard" die klacht herhaalt is heel braaf. Hei „Vaderland", echter schrijft nu in zijn nummer van 18 Augustus: Onze lezers herinneren zich echter, dat het „Vaderland" vertelen jaar reels over die ergerlijke verwaarloozing een boekje heeft opengedaan, iraar dat sinds dien herstellingen zijn aangebracht, waar door het slot weer toonbaar is." Dat het blad, op de vorwaai-loozing wees, is alweer heel braaf, maar het spijt ons te mosten verklaren dat sinds dien niet de minste herstelling is aan gebracht en dat wij zagen het op 10 Juli met eigen oogen -het slot niet toonbaar is. Nimmer zagen wij esn slot in zulk een droevigen staat. Misschien bestaan die herstellingen in steunbalken die hier en daar zijn geplaatst om het inzakken der vloeren te voorkomen en de houten afrastering op de kamers ten einde de kijkers te beletten op de door en door verrotte vloeren te komen. De toestand is zóó dat geen gemeente bestuur, zelfs niet in den meest nij penden woningnood, een dergelijke ru ne ter bezichtiging zon durven stellen. Ons werd medegedeeld dat de militairen die tijdens de mobilisatie op dit slot lagen, de laatste hand tot de vernieling bij droegen 't Is in óén woord meer dan ergerlijk, zooals dit slot er uitziet. Wanneer men op 'n goeien dag hoort dat het ineenge stort is, behoeft het niet te verbazen Loevestein staat waarlijk op instorten. AANVARING. Men seint d.d. 19 Aug.: Nabij het Baar land te Terneuzen (Zeelafid) is hot inko mende Italiaamsöhe stoomschip „Numidia" in aanvaring geweest met een uitgaand Fransoh stoomschip. Dit laatste hoeft aan den grond gezeten, doch is zonder w&sis- An'hverpen. De „Numidia" ligt nabij Uel Baarland ten anker en heeft ongeveer drie voet water in do machinekamer. De kapitein waagt om duikeTS en materiaal om het gat te dichten, benevens sleepboo. ten om het schip naar Andwer|wt» is HET TAXEEREN DER SCHOLEN. Het ,JFr. Dagblad" maakt melding van het volgende: In de Firiesche gemeente Barradeel zijn de vijf bestaande Christelijke scholen ge taxeerd door een commissie, bestaande uit de heeren Feddema, Leeuwarden; Van Stralen, Bolsward ep Wiersma, Scxbie- rain. In één dag was het afgeloopen. Per school duurde de heele taxatie een kleine anderhalf uur. En naar men van be trouwbare zijdiè verzekerde, werd voor dit taxeeren een vergoeding genomen van 182 gulden per sohool. Er is in de betrok ken kringen groote ontevredenheid over 'het vragen van zulke hooge honoraria. ZWARË BRAND TE MAARTENS DIJK. Donderdagmiddag omstreeks half vier ontstond te Maartensdijk bij den houtkoo- per A. W. S. de C. een zware brand, wel ke begon in een hooiberg, terwijl later de vlammen zijn overgeslagen op het ach terhuis en loodsen. Dit achterhuis en do loodsen, waarin zich wagens, mallejanr enz. bevonden, zijn totaal uitgebrand, ter wijl door het krachtig optreden van dr Utrechtsche brandweer, die inmiddels ont boden was, het woonhuis gespaard is ge. bleven. De brandweer was 12 minuten na het opbellen ter plaatse aanwezig. Door den wind. was bet vuur over den weg ge waaid en tastte een aan den overkant staanden hooiberg en het rieten dak van cen huis aan. Dat deze woning gespaard is gebleven, is te danlCen aan het flinke op- I treden van de Maartendijksche ingezetenen die op deze plaats het vuur meeste"? bleven met de Maartendijksche brandspuit. In de stallen aanwezige paarden en koeien konden gered worden; een hont kwam in de vlammen om. Assurantie dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. INBREKERS GEPAKT. Donderdagnacht om twee uur liepen op het Höbbemaplein te 's-Hage twee heeren, die bij de politie bekend slaan beruchte in. brekers, n.l. de timmerman W. S. en ds koopman M. H. Een paar rechercheurs I vonden het veilig, dit tweetal in arrest te nemen. Die voorzichtigheid bleek niet ongemoti veerd te zijn. Beiden hadden een vrij volledige, col- eclie inbrekerswerktuigen bij zich: boren, beitels, Ioopers, cs'hroevendraaiers enz. Op één beitel zijn versche kallcsporen gevon den. Het is dus niet onmogelijk, dat hel tweetal juist een inbraak had gepleegd. Verdronken. Drie zwervers sliepen Int den nacht van Donderdag op Vrijdag in een ledigen spoorwegwagon, staande op een terrein van de S.S. aan de Mauritska- de te Amsterdam. Een van hen, een zekere Corn. I., moest zich even verwijderen. Hij toen te water gevallen cn verdronken. Eenigen tijd later heeft de politie hem met een dreg opg-baaid. De beide andere zwervers werden door de politie in den wagon gevonden. Zij verklaarden niet» van het ongeval bemerkt te 'hebben. De po litie heeft hen evenwel, daar zij geen hulp hebben verleend, naar het politiebureau overgebracht, waar zij werden verhoord. Auto-ongeluk. Te Terborg (Geld.) is een auto van den heer D., terwijl deze uit de laan van het kasteel Wiseh kwam, in botsing gekomen met de Geld. Westfaal- 'scihe Stoomtram. De auto werd groo-len- I deels vernield.. Een der inzittenden werd I licht gewond. BrandstichtingPmlrent ©en brand die te Spijk aan d'ei Linge Maandagnacht beeft gewoed, waarbij 3 woonhuizen ia de.asch zijn gelegd, 'kan worden meege deeld, dat drie personen gearresteerd zijn Een hunner is naar het huis van bewaring te Dordrecht overgebracht. Brand. Te Nijmegen ontstond Don derdagavond door onbekende oorzaak brand in een dubbele woning, bewoond ■door G. C. en W. G„ aan de Houllaan aldaar. Het achterhuis brandde geheel uit Van C. verbrandden o. a. drie geiten, een partijtje hooi en ongodoschte rogge en drie rijwielen; van G. ©en geit, 2000 pond stroo, 2000 pond hooi en twee rijwielen- De varkens konden gered worden. Verzekering dekt die schade. DE WERKLOOSHEID IN DE VENEN, In verhand met de groote werkloo? heid in de venen wordt heden, Zater dag, te Klazinaveen (Drente) een de monstratieve vergadering -van katholieks veerarbeiders in de noordelijke provin cies gehouden. Woensdag hebben te Erica de christe lijk georganiseerde - veenarbeiders een druk bezocht congres gehouden. Vier be stuursleden voerden het woord en stelden vast, dat de toestand van de veenarhei ders slecht is. In een later te houden vergadering zulten middelen tot verbe tering van den toestand worden bespro ken. - Dinsdag hebben.de moderne (socialis tische) en de neutrale landarbeidersbanf' te Emmen een demonstratief veenarhei- derscongres gehouden. Er waren 35 af- dcelingen uit de provincies Groningen, Drente en Overijsel vertegenwoordigd. D< sprekersv zeiden, dat er groote nood in de gezinnen der veenarbeiders heerscht, en drongen aan op krachtige en afdoen de werkloosheidsbestrijding. Het verlies aan arbeidsloon, vergeleken met voriga jaren, werd geschat op ongeveer 6 mil- lioen gulden. Alleen in de gemeente Emmen zijn thans 3000 werkloozon. Er werd een motie aangenomen, waar in geprotesteerd wordt tegen do stop zetting van de gemeentelijke werkver schaffing, den uitgeoefenden loondrnk en tegen de langzame uitvoering van da plannen inzake wegenaanleg, kanalisatie, enz.", en met klem bij de regeerrng, ga- meentebesturen en werkgevers er op aan gedrongen wordt, met den grootst mo gelijken spoel de uitvoering van werken te bevorderen, -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2