BINNENLAND. ALM THEORIE EN PRACTIJK. Binnenlandse!! Nieuws. Gemengd Nieuws. Korte Berichten N.V. „DE TIJDGEEST', f.1. X. L De Minister van Arbeid, die den \vette lijken werktijd wil doen aansluiten aan de eischen der practijk en daarom een ver lenging van de 45-urige werkweek moge lijk wil maken onder beperkende voor- waarden en met goedvinden van beide partijen in oen of ander bedrijf, waar dit noodzakelijk zou blijken, werd deswege dpor „Het Volk" voor weinig meer dan reaetionnair uitgemaakt, terwijl het blad in scherpe artikelen opkwam voor de „be dreigde, pas verkregen rechten der arbei ders". We konden dus onze oogen haast niet gelooven, toen we het volgende lazen in bet dagblad voor de Arbeiderspartij: De drie grootste flessehenfabrieken, n.l. van Dc renter's Glasfabrieken, de glasfa briek „De Schie" en de „Vereenigde Glas fabrieken" hebben destijds, nadat de ge bette industrie stop stond, de zaak weer aangepakt en niettegenstaande de slechte vooruitzichten geprobeerd op de wereld markt staande te blijven. Het is echter te voorzien, dat binnen kor ten tijd deze fabrieken ook de ovens zul len moeten dooven. De buitenlandsche con currentie is zwaar. Engeland, Polen en Ja pan bouwen nieuwe fabrieken en zoodra de groole fabrieken van Duitschland, Oos tenrijk en Tsjech o-Slowak ije weer begin nen te leveren, zal het voor de Hollanders bijna onmogelijk zijn zich te handhaven. De crisis beeft dus haar hoogtepunt nog niet bereikt. Er heeft thans, naar „De Glas- en Aar dewerker", waaraan wij deze gegevens antleenen, meedeelt, een conferentie plaats gehad tusschen den directeur-generaal van den Arbeid en de besturen der verschillen de organisaties in de glasindustrie om mid delen tot instandhouding te beramen. Door de werknemers werd voorgesteld, dat, in afwachting van het afzetgebied in Afrika of Indië, de regeering de industrie zou steunen. De werkgevers wezen dit voorstel ech ter af. Alleen beloofden zij bet nog eenigen tijd te zullen probeeren, indien de 61-uri- ge werkweek werd toegestaan en de arbei ders wilden beloven, die 51 uren per week ook flink te willen werken. De directeur-generaal van den Arbeid verklaarde toen, den Minister te zullen adviseeren, de 51-urige werkweek voor de flessehenfabrieken toe te laten en een be sluit daartoe zal zooveel mogelijk worden bespoedigd, zoadat eerstdaags een besluit jti dien geest kan worden verwacht. De voorzitter van de Ned. Vereeniging yan de Glas- en Aardewerkers heeft inza ge van de bedrijfsrekeningen van verschil lende patroons gehad. Hij heeft het resul taat van het laatste halfjaar kunnen zien til hij verzekert den leden, dat de toestand van de flessohenindustrie van dien aard is lat men voor de keuze staat om 51 uur te werken per week of in het geheel niet te Bverken. Dat deze maatregel zal helpen, staat niet ^ast. Het is echter een kans om het bedrijf Kn stand te houden en daarom adviseert het bestuur van de werknemersorganisa tie het offer van de 51-urige werkweek te brengen. Zoo vinden dan ook, zegt de „Tijd", de door „Het Volk" op den weg der theorie voortgeleide arbeiders het noodzakelijk, i el theoretische vadertje roodkous te laten !oopen, om hum gezond verstand eenvou- iig te onderwerpen aam de noodwendig- aeden van het practisdhe leven. Eerst decreteerde „Het Volk", dat de arbeiders niet mochten meedoen met een verlenging van de 45-urige werkweek. En "thans komen de arbeiders zelf, die zoo genaamd maling hebben aan de decreten \m mr. Troelstra, zich openlijk vereeni gen met een ministerieel besluit, dat de 51-urige werkweek in een bepaald bedrijf toelaat. Enltele maanden geleden spuwde „Het Volk" vuur en vlam tegen de plannen van Minister Aalberse. Etn thans, door de nr- oeiders gedwongen, eieren voor zijn theo rie te verkiezen, schrijft „Het Volk": „De Jl-urige werkweek noodzakelijkl" Militaire Weduwen- en Weezen- pensioenen. Voorgesteld wordt maandeüjksche uitbetaling. Dc staatscommissie, belast met het doen ran voorstellen tot herziening (invoering) ran een pensioenregeling voor de wedu wen en weezen van militairen van allen rang van land- en zeemacht, heeft hare werkzaamheden geëindigd cn hare voor stellen, in den vorm van een Ontwerp-wet aan de Regecring ingezonden. Aan dit inge zonden Ontwerp-wei onlleenen wij het vol gende: Er wordt opgericht een weduwen- en weezenfonds voor militairen en gewezen militairen van land- cn zeemacht, waaruit pensioen wordt verleend aan weduwen en weezen van militairen van land- en zee macht. Onder „militairen" worden slechts ver staan, de vrijwillig dienende militairen der landmacht, met uilzondering van het per soneel der reserve en de vrijwillige land storm en de vrijwillig dienende militairen bij de zeemacht, uitgezonderd het perso neel, belioorende lot de kon. marine- reserve en de vrijwilligers bij den land storm. Onder gepensionneerde militairen wor den verstaan: a. gewezen militairen, die reeds vóór het tijdstip van liet in werking treden van deze wet in hel genot waren van pensioen ten laste van den Staat en voor bun na te laten betrekkingen uitzicht hadden op pen sioen ten laste van het Weduwen- en Wee zenfonds voor militairen en gepension neerde militairen van de landmacht, liet Weduwen- cn Weezenfonds voor militairen en gepensionneerde militairen van de zee macht, de Weduwen- en Weezenkas voor de officieren van de landmacht of het Weduwen- en Weezenfonds der militaire officieren van de zeemacht. b. Met of na het tijdstip van het in wer king treden van deze wet ontslagen mili tairen, die pensioen ontvangen ten laste van den Staat. Door liet Rijk zal jaarlijks een bijdrage worden gegeven voor de pensioenen van wtduwen en weezen van militairen, voor zoover zij daarop recht hebben, volgens deze wet. •recti, op -.,-eüu ,<"en-pensioen heeft: a. de weduwe, van een militair, tenzij liet huwelijk was gesloten, nadat hij den leef tijd van 65 jaar had bereikt; b. de weduwe van een gepensionneerd militair, tenzij het huwelijk was gesloten,- nadat hij was gepensionneerd of nadat bij den leeftijd van 65 jaar had bereikt Indiien een weduwe op grond van het onder a. vermelde in meer dan één hoe danigheid recht heeft op pensioen, kan zij slechts aanspraak maken op één pensioen cn wel op het hoogste. Het recht op weezen-pensioen hebben: a. de minderjarige wettige of gewettig de kinderen van een overleden militair, tenzij zij geboren zi,n uit een huwelijk, ge sloten nadat hun vader den leeftijd van 65 jaar had bereikt, of tenzij zij na dat tijd stip gewelligd zijn; b. de minderjarige wellige of gewettig de kinderen van een overleden gepension neerd militair, tenzij zij geboren zijn uit een huwelijk, gesloten nadat bun vader was gepensionneerd of nadat hij den leef tijd van 65 jaar had bereikt, of tenzij zij na dat tijdstip gewettigd zijn. Recht op tijdelijk pensioen hebben de vrouw en de minderjarige wettige of ge weilinde kinderen van een militair, die in de uitoefening van zijn dienst is vermist gerar i. Berekening van het pensioen. Het weduwen-pensioen bedraagt 50 van den pensioengrondslag, die de over ledene, volgens de bepalingen van de Pen sioenwet voor de landmacht of van de zeemacht, liet laatst als militair had, of zou gehad hebben, indien op het tijdstip van zijn overlijden of van zijn pensionnee- ring de in de voren vormei de wetten vast gestelde bepalingen aangaande den pen sioengrondslag reeds van bracht waren ge weest. Het weezen-pensioen bedraagt: a. 10 van den pensioengrondslag, hiervoren bedoeld, voor elk kind, welks moeder aan het overlijden van den vader aanspraak op pensioen ontleent; b. 20 van dien pensioengrondslag voor elk ander kind. Het weduwen- en weezenpensioen wordt evenals het gezamenlijk bedrag van het weezenpensioen naar boven afgerond in guldens; Het weduwenpensioen en het weezen pensioen wordt ten hoogste berekend over een grondslag van f 3000. Het gezamenlijk bedrag aan weduwen- en zenpensteen of aan weezenpensi oen gaat dén pensioengrondslag niet te bo ven en overschrijdt in geen geval het be drag van f 3000. Ingeval de weduwe of de kinderen van den overledene recht hebben op pensioen ten laste van het pensioenfonds en op een rente krachtens de Ongevallenwet 1901 of aen andere wet in zake sociale verzekering of op ouderdomsuitkeering ten laste van den Staat, wordt over den tijd gedurende welken beide gelijktijdig zouden worden genoten, het bedrag der uitkeering in min dering gebracht van het pensioen. Het tijdelijk pensioen voor de vrouw en de kinderen van een militair die in de uitoefening van den dienst vermist is ge raakt, is gelijk aan het bedrag aan pen sioen, dat de belanghebbenden zouden ont vangen, wanneer de echtgenoot of vader bij de dienstverrichting ware overleden. Ingang en einde van het pensioen. Het pensioen gaat in op dag, volgende op dien van overlijden van hem, aan wien het werdverleend. Het pensioen eindigt met het einde van de maaiid volgende op die van het over lijden, het weezenpensioen tevens met het einde van de maand, waarin de rechtheb bende meerderjarig wordt. Een vervallen of ingetrokken pensioen eindigt met het einde van de maand waar in het besluit tot vervallenverklaring of intrekking werd genomen. Het weduwen-pensioen eindigt voorts bij 'n volgend huwelijk der weduwe en wel met het einde van de maand, waarin het huwelijk plaats had. Wordt dat huwelijk anders, dan door opvolgend huwelijk met rechterlijk verlof, ontbonden, dan wordt aan de vronw, op haar aanvraag, haar oude pensioen we ter toegekend. De pensioenen werden maandelijks zoo veel mogelijk bij vooruitbetaling voldaan. Overgangsbepalingen. Aan de niet hertrouwde weduwen en de weezen beneden den leeftijd van 18 jaar van vóór 23 Januari 1909 gepensionneer- den of vóór 1 Juli 1909 overleden mili tairen van land en zeemacht beneden den rang van officier (dus aan hen, die geen pensioen van rijkswege genieten) wordt ten laste van het pensioenfonds toegekend het met 40 pet. verhoogde pensioen, waar op zij, op grond van de weduwenwet voor de landmacht 1919 (dus waar zij buiten vielen) of van de woduwenwet voor de zeemacht 1909, zooals die wetten geacht worden te luiden op bet tijdstip van hunne inwerkingtreding, aanspraak zouden ge had hebben, indien die militairen op of na 23 Januari 1909 waren gepensionneerd, of, op of na na 1 Juli 1909 waren overle den. Het biermede bedoelde pensioen gaat in op den datum van 't in werking treden van deze wet of op een later tijdstip van over lijden van den echtgenoot, den vader of de moeder. Voor ben, die op bet tijdstip van het in werking treden van deze wet een pensioen genieten ten laste van het Weduwen en Weezenfonds voor militairen en gepension neerde militairen van de landmacht, of van dat fonds voor de zeemacht, de weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht, en wier pensioen is ingegaan op of na 1 Januari 1918, wordt dat pen sioen, indien dit met de bij de wet van 29 Mei 1920 voorgeschreven verhooging lager is dan het bedrag, waa-rop aanspraak zou zijn verkregen indien op dat tijdstip van ingang van hel pensioen deze wet van kracht ware geweest, met ingang van het tijdstip van het in werking treden van deze wel tot dat bedrag veihoogd. i gepensionneerd officier van de land macht of van de zeemacht, gehuwd vóór den datum van ingang van zijn pensioen, wiens echtgenoole of wiens kinderen nog in leven zijn op het tijdstip van het in wer king treden van deze wet, heeft voor zijn na te lalen betrekkingen aanspraak op pensioen volgens deze wet, tenzij hij er de voorkeur aan geeft, zijne aanspraken te blijven ontleenen aan de statuten van de weduwen- en weezenkas voor de officie ren van de landmacht of aan het regle ment voot het weduwen- en weezenfonds der militaire officieren van de zeemacht Een officier van dc landmacht, in acBeven dienst op <len datum van het in werking treden van deze wet, 'kan het recht be houden om, bij huwelijk na pensionneering voor zijne na te. laten betrekking pensioen overeenkormsfig 3e fiépaEngen dér StafmeH van de weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht te verkrijgen, mits de schriftelijke verklaring van zijn verlangen binnen zes maanden na boven bedoelden datum bij den pensioenraad U ingekomen. Met het tijdstip van het in werking tre den van deze wet worden opgeheven het weduwen en weezenfonds voor militiaren en gepensionneerde militairen van de landmacht, het weduwen- en weezenfonds voor militairen en gepensionneerde mili tairen van de zeemacht, de weduwen- en weezenkas voor de officieren van de land macht en het weduwen- en weezenfonds der militaire officieren van de zeemacht Het pensioenfonds neemt de baten en de lasten dier fondsen over. De boeken, bescheiden en registers van comptabelen aard dier fondsen worden overgebracht naar den Pensioenraad. DE ZUIDERZEE-INPOLDERING^. In „De Ingenieur" wijdt ir. A. A. .»£- sert een uitvoerig artikel aan de toekomstige Zuiderzee-inpolderingen, waarin hij de vraag behandelt, of aanzienlijke bespring mogelijk is. Het besprokene kan in hoofd zaak als volgt geresumeerd worden: lo. Als gevolg van de wet van Sf Jan. 1917 wordt te IJmuiden een sluis gehpuwd van zeer groote afmetingen en zal als logisch gevolg hiervan het Noord zeekanaal in de naaste toekomst aanmerkelijk, ver ruimd worden. 2o. Door deze werken zal het Water afvoerend vermogen van het Noordzeeka naal belangrijk vergroot worden en kan de gelegenheid tot natuurlijke loozing te IJmuiden met slechts weinig kosten j 1 X vergroot worden. 3o. Door hiervan partij te trekken bij de uitvoering van de Zuiderzeewerken, kan het in het plan-Lely ontworpen kanaal tus schen de beide zuidelijke inpolderingen vervallen, waardoor in plaats van één bin nenmeer en twee zuidelijke inpolderin gen zouden ontstaan twee binnenmeren en één zuidelijke inpoldering. 4o. Tegen deze wijziging schijnen uit waterstaatkundig, scheepvaartkundig en militair oogpunt geen overwegende be zwaren te bestaan, terwijl 5o. deze wijziging een besparing van tientallen millioenen met zich zal brengen, zonder dat ook slechts één Iï.A. vrucht bare bodem minder ingepolderd zal be hoeven te worden. Willem Broekhuis gearresteerd. Willem Broekhuys, vroeger directeur van de Handels- en Landbouwbabk te Botterdam, werd Zaterdagnacht te Zed- dnm bij 's-Heerenberg, door 2 Rotter- damsche rechercheurs met behulp der marechaussee gearresteerd. Broekhuys lo geerde in een hotel meit vrouw en kind. Per auto werd hij naar Rotterdam in 't huis van bewaring overgebracht. DB KONINGIN NAAR UTREÜHT. De Koningin is van plan half Sep tember een bezoek aan Utrecht te bren gen. 0.m. zal dan een bezoek gebracht wordon aan het nieuwe Centraal Mu seum. Stand. DB R.ETfl DER KONINGIN Ht»HBÏ NOORDEN. Zaterdag j.l. kwamen de Koningin to Prinses Juliana met do „Merope" te Lervik aan het Hardanger fjord. Maan dagmorgen zouden zij de Noorsche wa teren verlaten om de reis naar Neder land te aanvaarden. Alles is weL ENOTOLIEKPEESI IE RIJSENBURG- Begunstigd door prachtig weer heeft Zondag het district Utrecht der B. E. iWi. "V. van het Aartsbisdom zijn ency- cliekmeeting gehouden te Rijsenburg op het welwillend door mevrouw Vollen hoven beschibaar gestelde landgoed Spar- rendaal. Deelgenomen werd door de af- deelingen Utrecht, Zeist, Rijsenburg, Wijk bij Duurstede, de Bilt, Bunmk, Werkhoven, Oothen,Oulemborg, Evor- dingen, Tiel, Houten, IJselstein, Schalk wijk en Leerdam, terwijl het aantal deel nemers dier af deelingen veilig op een vierduizendtal geschat kan worden. Meerdere sprekers voerden hetwooid. PROTECTEE? De Eederatie van Bonden van Oon- fecttc-fabrikanten, omvattende den Bond van NedorL Confectiefabrikanten, den_ Landelijken Bond van öonfoctiefabri- kanten, de R..K. Vereeniging van Da- mesconfoctiefabrikanten en den NederL Bond van Pettenfabrikanten heeft aan do Tweede Kamer een adres gezonden, waarin zij Wijst op de hoogst^ moeilijke toestanden, waarin hun bedrijven ver- keeren en op het verzoek reeds aan de Kamer gedaan, het initiatief te willen nemen voor de mogelijkheid van het hef fen van een valutatoeslag ten einde be scherming te verkrijgen tegen eene on gezonde concurrentie. Adressanten weten dat hetgeen zij vra gen met den algemeenen naam van „pro tectie" wordt aangeduid, welk woord voor een groot deel onzer landgenooten een afschrikwekkenden klank heeft; dat <x>k om die reden eene Begeering er niet licht toe zal overgaan wetsvoorstellen in te dienen, die ook maar een schijn van „protectie" tot grondslag zouden hebben. Doch, zoo vragen zij, is bet niet. tijd, dat ook hier te lande een verandering in den gedaehtengang naar voren trede en onderzocht worde of die „protectie werkelijk dat afschrikwekkende heeft als door velen wordt aangenomen? Immers men leest dagelijks van slapte in bedrijven, ontslag van werklieden, in krimping van arbeidstijd, stopzetting van bedjijven. De arbeidsgelegenheid vermin dert met den dag. Eene der eerste vereischte daarvoor is, dat de productie in ons eigen land yvorde gaande gehouden en zooveel mogelijk be vorderd; de oorzaken der crisis waarin wij 'hoeren moeten zooveel het in ons vermogen is worden weggenomen. Het is tooh oneindig veel beter dat de overheid zorgt het werk in het land to doen blijven, dan dat zij zeer ingewik kelde en kostbare steunregelingen, ont werpt. Moet niet ernstig en grondig worden nagegaan of de ongebreidelde vrjjheid tbH internationaal handdisverfteer nieü afschrikwekkender ia dan „Protectie". Adressanten dringen er op aan, daé ®x> spoedig mogelijk maatregelen worden genomen om algeheele ontreddering hun ner bedrijven met daaraan gepaard gaan de groote werkloosheid en kostbare steun regelingen te voorkomen. BEN MUISJE -MET EEN STAARTJE. Onlangs berichtten wij, dat in de Ge meentelijke Zweminrichting op den Zee- bupgerdijk te Amsterdam een zwemmer omgekomen is, wiens verdrinken eerst Iaat wend opgemerkt. Naar het „N.v.dD."' be richt, zijn de zwemmeester en de instruc teur der inrichting thans geschorst en tij delijk vervangen. Verschillende personen rijn gehoord en aan B. en W. zal over deze zaak een rapport worden uitgebracht EEN OUDE MERKWAARIGE STEEN. Bij baggerwerk in den Rijn bij Woerden is gevonden een roode steen van 14 bij S/A bij s c-M. afmetingen. De steen ver toont aan den bovenkant een relief van vierhoekige figuren. In elke daarvan be vindt zich de afbeelding van een staanden leetrw. De vakken daartussc'hen zijn opge vuld met gestyleerde lelies. De steen ver meldt voorts nog het jaartal 1628. De steen is nog gaaf en de figuren zijn vrij scherp- HOOQE HAKKEN EN BERGSPORT. Zondagmiddag werd aan het station te Valkenburg een dame zeer voorzichtig in den trein geleid. Bij 't beklimmen van de omliggende heuvels had zij haar enkel ge broken. De stationschef verleide 1 at dit in enke le wieken tijds reeds het vierde geval was dat een daime tengevolge van het berg be klimmen, maar nog meer hij het afdalen van steile hoogten, een enkel had gebro ken of verstuikt door het dragen van hoo- ge hakjes. Bergsport en hooge hakjes schijnen niet goed samen te gaan. EEN VLIEGONGEVAL. Bij een Zondag te Roosendaal (N.B.) ge houden vliegdemonstralie [door de Noci- anwmaatschappij is een vliegtuig' bij het lauden in een greppel terecht gekomen en daarna tegen de omrastering van een wei land aangereden. Een paal drong, in den romp van de machine. Deze bleef hierdoor staan en sloeg niet over de kop. De be manning, uit vliegenier en twee passagiers bestaande, waaronder de luchtacrobaat Fritz Schindler, kwam er zo.nder letsel af. De imaterieele schade was niet groot. „DAMES ALLEEN". JDé Hotelhouder", het officieel orgaan van Horecaf schrijft: In de Amsterdainsche bladen doet een bericht de ronde, dat in een paar café-res taurants eenige achtenswaardige idames (vreemdelingen), die zonder heeren-gelei- de deze inrichting binnen gingen om 11a een wandeling door de stad aldaar wat uit te rusten onder het gebruiken van een verversching, geweigend zijn en wel op grond, dat in die café's dames zonder hec- ren-geieide niet werden toegelaten. De pers betoonde zioh, evenals de dames in kwestie over zulk een handelwijze ver ontwaardigd. We begrijpen volkomen deze veront waardiging en het affront der vreemde linge» in kwestie anders toch hier zoo welkom in deze lijden daardoor aange daan. En wij betreuren dan ook het voor gevallene. Todh ligt er aan het parool aan de be dienden gegegen om geen „dames-alleen" toe te laten, een goede gedadhte ten grond slag. De bedoeling daarvan is natuurlijk om dami-imondaine dames te weren ten einde de renommee d'er inrichling hoog te houden. De fout, die hier begaan werd, is deze, dat de gegeven order naar de letter werd opgevat, waardoor hij een ave- rechtsche uitwerking had. Waaruit volgt, dat een dergelijke order verkeerd is, om- 3at KtJ, 3öor niet altijd «nensdhkundig peit son cel uitgevoerd, tegenover velen van be- leedigeoden aard kan worden. Wij leven tomseri: in een tijd van vrouwen-emandcipaöe, die ook haar het recht geeft, zelfstandig rich in café of res taurant te bewegen en zonder dat zulle» aanstoot en waarom ookbehoeft te geven. Op grond daasvan achten wij het ontoelaatbaar in bet algemeen vrouwen alléén den toegang tot café of restaurant te ontzeggen. Alleen dan, wanneer zij door 'haar gedragingen of door onmiskenbare teekenen, welke 'haar tot een minderwaar dig, niet nader aan te duiden type van vrouwen stempel, blijk geven van niet in de betreffende inrichting thuis te behoo- ren, zou men haar te kennen kunnen ge ven, dat zij onwelkome gasten :jn. „Dames-alléén" zóó maar te weren is een maatregel, die in den legenwoordigen tijd niet meer ongestraft kan en mag wor den toegepast RONDDOBBERENDE WAAGHALZEN. Zondag hebben de 29-jarige student F. S. en A. S. v. d. H., opzichter, een zeil tochtje gemaakt te Scheveningen langs de kust. Zij maakte daarbij gebruik van een zelfsvervaardigd bootje. Weldra waren zij zoover van het strand verwijderd, dat zij geen kans zagen terug te keeren. Om op het ergste voorbereid te zijn ontkleedden de beide waaghalzen zich en wachtten in hun notedopje den verderen gang van zaken af. Een hemd, dat aan de mast be vestigd werd deed dienst als noodvlag. In 't begin sloeg men vanaf het strand geen aclit op hen, doch langzamerhand begonnen oenige nieuwsgierigen zich met het geval te bemoeien en de strandbezoe- kers te wijzen op het vaartuigje met bet wonderlijke witte vlaggetje. Het eind van 'dc geschiedenis was, dat de Mij. Zeebad, een vlet met 4 knechts bemand als red dingsboot uitzond, die de reeds eenige uren ronddobberen '-" waaghalzen oppikte en in veilige haven bracht. ONTPLOFFING TE ZWOLLE. In de Korte Kamperstraat te Zwolle werd reeds langen lijd geklaagd over gas dat uit den grond kwam. Een onderzoek vanwege de gasfabreki ingesteld leverde geen resultaat op. Zaterdagavond half elf waarschuwde P. N., oud-agent van politie, zijn buren dat bij hme dn huis weer een sterke gas- lucht hing; hij opende een luik in de gang om met een kaars de kelder te onderzoe ken; een hevige ontploffing volgd. Uit 2 ramen werden dc ruiten geslagen, terwijl van het dak de pannen werden weggesla gen. N. stond plotseling in vlam. De buren die buiten gebleven waren en den slag hoorde liepen toe en sleurde hem naar buiten, waar, door middel van paardedekens uit een naburige stal, de vlammen gedoofd werden. Hevig verbrand werd N. naar het Sophiaziekenhuis over gebracht. En onderzoek, onmiddellijk door den •directeur van de gasfabriek ingesteld, leverde het resultaat dat het een ontplof fing was van grond- of rioolgas. HOLBEWONERS. Bij de zandoipspuiting ten zuiden van 4c Laakhaven te 's-Hage liep Vrijdag oen juffrouw met haar kinderen te wandelen, toen plotseling uit een hol twee half- ontkleede mannen te voorschijn kwamen. Zij liepen op de juffrouw toe met de duidelijke bedoeling haar en de kinderen lastitg te vallen. Hevig verschrikt zelte deze hel op oen loopen en vertelde het ge beurde aan een agent van politie, die on middellijk assistentie haalde en er met 4 andere agenten op uittrok. Het hol werd omsingeld en voorgelicht door een lantaarn drong de politie het hol binnen. Hier werden drie mannen aangetroffen, die gearresteerd en in verzekerde bewa ring werden genomen. p Inbraken te Hilversum. ïn den zacht van Vrijdag op Zaterdag i» ta Hilversum op drie plaatsen ingebroken of gepoogd m te breken. Aan den Utrecht, schen weg heeft men rich door opschui. ving van oen raam toegang tot een vil]» verschaft. De bewoner, die de inbraak be merkte, ging naar beneden, waarop d» dief de vlucht nam. De politie werd direct op de hpogte gesteld en uit het onderzoek, dat werd ingesteld, bleek, dat vermist wa ren een portefeuille met f 60, eenige sie raden en wat chocolade. De portefeuille met het geld en de chocolade werden later op de heide door een politiehond opge spoord. Verder werd nog ingebroken ia een andere woning aan dienzelfden weg; hier wordt echter niets vermist En ten slotte werden de serre-ruiten van oen vil la in de Emmastraat ingedrukt. De in brekers stuitten hier echter op dusdanige belemmeringen, dat zij van verder pogen afzagen. Veenbranden in 't Noorden. Zaterdag is een hevige veen- en heidebrand tusschen Oosterwolde en Veenhuizen uitgebroken. Eenige huizen worden bedreigd. Brand spuiten uit Oosterwolde, Veenhuizen en Harderwijk trachten 'het vuur te keeren. Te Weerdïnger Erfscheideraveen en Emmen Erfscheidenveen is wederom een veenbrand uitgebroken. De 'hevige wind jaagt het vuur snel voort. Gelukkig rit het ■vuur niet tussdhen de turf, maar bij eenigszins draaien van den wind is het ge vaar groot Ook te Willemsoord zit het vuur in het veen, ongeveer 1 meter. Droge bolster maakt 'blussdhing bijna onmogelijk. Er gaat weer een groote waarde veen ver loren. Bij Selfingen (Gron.) is een veen brand uitgebroken in een groot oppervlak hoogveen. Kantoorhouders bij de Posterijen. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft tot den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vraag gericht: ls 'de Minister bereid mede te deelen, wanneer zal ingaan de nieuwe regeling der Massificatie van de kantoren der kantoor houders bij de posterijen? Gestikt. Te Munslerschcveld (Dr.) kreeg het 1%-jarig kind van den heer G. Dort, bij li'et spelen een touw om de keel met het gevolg, dat het kind reeds gestikt was, toen de moeder kwam. Bedreigd. Te Gasselle (Dr.) 'heeft Vrijdagnacht een drietal personen ingebro ken bij den logementhouder H. Thalcn Deze en diens vrouw werden met een re volver bedreigd. Het kabinet werd open gebroken en een bedrag van 800 mede genomen. Oplichting van f 40.000^De Neder- landsche regeering heeft aan de Brussel- sdhe justitie aanhouding en uitlevering ver zocht van den Rolterdamm'er J. V. wegens oplichting van 40.000 ten nadeele var een Rolterdamsche Bank. Fietsongèluk. De rijksveldwachter Helmond uit Laren, die Donderdag van Naardien naar Laren fietste, was halfweg de Laarschehoogle toen 'het frame van het rijwiel brak, tengevolge waarvan de man over d'en weg werd geslingerd en bewus teloos bleef liggen. De geneesheer consta teerde herschenschudding. Men vreest het ergste. Diefstal aan boord. In verband met een diefstal van een paarlen collier en een groot aantal voorwerpen van waarde, ge pleegd aan 'boord van het s.s. Limburgia van de Kon. Holl. Lloyd na bet vertrek uit Santos, heeft een inspecteur van polilie met eenige rechercheurs tusschen IJmuiden en Amsterdam, een onderzoek aan boord van het schip ingesteld, echter zonder re sultaat. Uit het onderzoek is gebleken, dat het gestolene vermoedelijk reeds te San tos aan wal is gebracht. AGE1 Trekkingvan 500 nummers ten overstaan van Notaris A. G. MLIUIE. Maandag 22 Augustus 1921. drys van 5000 902 2000 16392 1C00 7653 16252 400 2696 200 19518 100 2425 15446 19552 Prijzen van f 90.eigen geld. 100 2635 4990 7244 9866 12102 13650 15813 18329 5003 77 76 5 55 49 18405 44 7303 83 69 06 63 19 14 9911 9313708 15944 40 58 99 12213 29 73 76 7497 10125 25 40 16052 18573 7595 30 41 47 72 91 7632 71 5313834 1G155 18665 7806 10205 7513910 88 74 61 82 84 'li 97 18716 67 10300 91 17 16222 18S61 72 14 12383 39 86 94 8004 27 88 72 16460 19015 68 89 97 14145 16531 69 8102 10412 99 95 59 19127 20 5612491 14216 16603 67 47 57 12515 99 47 19267 427" STAATSLOTEKU. Derde Klasse.-"Eerste Lijst. Trekking van '22 Augustus, f5000, No. 1G831. f 100Ü, No. 11019, 15580. 48 5156 97 5273 5315 18 2780 I 38 83 46 2811 307 81 27 90 95 2930 413 80 84 88 5439 588 3004 49 657 36 64 700 3164 5547 29 3212 54 873 S3 96 90 3300 5679 988 37 5710 4001 83 16 3439 07 91 SI 12 3513 17 95 77 3601 1203 16 52 64 87 1306 127 2780 5904 139 2782 6U03 149 2836 6029 156 2854 6031 159 2904 60-10 218 3003 6043 243 3010 6114 250 3063 6125 262 3199 6139 315 328'7 6173 325 3366 8175 846 3370 6194 352 3393 "4 404 3421 c-z-5 451 3150 6303 476 3456 6166 71 5843 45 70 77 5980 6040 42 78 6113 84 42 15 3805 56 47 72 6218 96 3900 1484 12 1521 68 28 4062 59 4210 1697 72 1717 92 74 94 1860 4301 1975 5 88 52 2074 65 92 4450 210S 4564 32 70 40 77 91 89 2212 4727 i 29 35 46 50 f 82 59 '2444 69 46 4837 7113 I 71 81 33 2506 4902 v 37 32 24 26 55 85 6316 48 04 6500 4 18 57 72 6608 65 6795 6837 97 6950 63 67 7098 99 55 10515 16 14392 99 19364 97 61 23 97 16700 19445 8328 82 2814417 34 77 41 90 33 21 15827 19507 59 10610 79 14539 16915 27 60 33 92 94 25 19634 68 71 12658 14705 53 38 80 10725 12764 17 17030 86 86 10806 90 29 40 19734 8510 51 12810 51 64 19933 25 '67 15 67 73 81 49 10961 37 14826 17116 20026 58 87 51 41 98 37 887711043 76 45 17324 20112 8948 86 85 84 55 26 6911207 90 86 81 58 85 3612902 14939 88 20301 87 43 26 86 17404 47 9007 70 13022 15003 12 20436 3411349 24 87 43 20523 64 98 75 15127 17628 44 910011426 82 47 31 20652 50 3913131 97 81 68 80 40 72 15211 8220724 85 61 82 22 86 20808 9205 6313253 46 178U 56 2311516 SI 15355 1320901 34 18 64 93 71 13 84 4013303 15415 17948 23 9401 76 43 56 18060 46 4611617 6315521 60 50 9528 23 72 5518134 58 41 46 13485 15605 88 71 55 91 271820321000 9211822 13528 66 5 46 9676 69 52 78 60 62 9701 71 79 92 87 66 63 82 9820 12034 13633 15803 98 400, No. 18896. 200, No. 8122, 17549, 17714, 22224,. 100, No. 7113, 16245. P1UJZEN VAN ƒ45. 11 2715 5971 8914 11806 14336 16774 19645 8917 11932 1443: 16796 19664 8946 11949 14442 16864 19ti»3 9021 llSsl 14546 16915 19703 9297 U987 14561 11935 19S05 9332 12027 14600 16955 19670 9440 12050 14726 16967 19.686 9457 12146 14760 16988 20030 9465 12249 14631 17036 20110. 9487 12268 14858 17086 10124' 9516 1-2271 14869 17118 10161 9695 12301 14896 17171 20278 9705 1*2313 14923 17184 20303 9799 12353 149S8 17211 20359 9818 12354 14991 17236 20418 9827 12386 15093 17246 20558 9840 12502 15189 17273 20767 588 3725 6624 10075 12507 15213 17324 20855 600 3750 6685 10076 12535 15217 17368 20917 674 3760 6305 10084 12561 15229 17612 20964 692 3S62 637-2 10089 12584 16238 17619 20979 772 4026 6881 10151 1270.8 15253 17666 20990 812 4060 6914 10160 12777 15268 17668 21033 1038 4062 6980 1021S 12920 15277 1767*2 21054 1039 4111 6994 10230 12932 15357 17697 21080 1068 4139 7054 10272 12956 15362 17706 21192 1080 4146 7114 10280 13011 15394 17754 21253. 1087 4179 7-225 10296 13085 15510 17796 2128? 1095 4326 7409 10331 13171 15551 17810 21387 1122 4363 7444 10345 13195 15557 17888 21432' '1182 4385 7462 10411 13201 15616 17907 21440, ;1216 4454 7493 10514 13133 15694 17919 21557, •1294 4474 7555 10532 13134 15735 1795*2 21680' .1371 4570 7793 10572 13170 15739 18130 21802) '1400 4636 7796 10623 3187 15793 18145 21809) 1414 40-10 7859 10654 13191 15800 18152 21852 1450 4666 7930 10657 13302 15803 18153 21947) ,1480 4699 7969 10721 13349 15858 18349 2206,-)) ,1562 4710 7978 10901 13392 15895 18381 22072 1575 4800 7991 10971 13418 15909 18450 22091* ',1582 4SS-2 8024 11024 13461 1-5931 18506 22207) 1597 4912 SI 28 11076 13471 15934 18578 22*216 ,1620 4963 SI58 11082 13516 16035 18675 22223 1730 5187 8176 11124 13822 16128 18779 2223. 1790 5198 8185 111-29 13659 16151 187Ö3 2224o, 1S39 5229 8233 11158 13755 16154 18812 -2246' 1889 6306 8273 11173 13460 16165 18835 22247; 1976 6347 8283 11270 13843 16168 18847 22294, 2026 5361 8349 11275 13852 16252 18373 22324, 2108 54-22 8350 11306 13895 16306 18898 22373 2146 5433 8856 11335 13944 16397 18906 22535! '2204 5469 8477 11362 14048 16418 18983 22621) '2266 6504 8483 11414 14072 15459 19061 22630/ 2302 5596 8511 11421 14163 16515 19095 226711 2323 5609 8545 11437 14176 16607 19119 22687' 2388 5616 8553 11455 14238 16609 19176 22699/ 8414 5634 8644 11488 14246 16672 19188 22791/ 2445 5636 8651 11563 14249 16675 19222 22825 '2472 6700 8666 11600 14269 16679 19249 2288® H 5726 8746 11604 14284 16709 19306 22 5770 8889 11648 1431c 1671b 19564 f" 6800 ft. K. VEREENT „ST. WIL Woensdag 21 Aug. "lering Zuivelber flalf 9 Li' tonvel Bespreking llran Leden van den den verzocht van Mcj. Ligt har Lij M. Kempen, Donderdag 25 Aug. dering Bond v, O. a. wordt beh: tot contribulieve Vrijdag 26 Aug.: i R. K. Kiesveree Zaterdag 27 Aug.: tiebelaling Bouw 56 uur contrib bewerkersbond. 5—dl uur zitting 67 uur afdrac de Feestoominis 6—halt 8 prem fonds. Zitting 1 78 uur Burea 61 uur opgaa R. K Centrale Z Kt,, Levens 89 uur contrib ,,GOED Spreekuur iedere tot hall' 9, bij M. 25 A. „DE JON Woensdagavond ïieene ledenvergad van den lieer Ila ST. MARTHA- Donderdagavond Araat 10. Knip- en In de kermis wee! COM 1 Té „HUI Donderdag 25 A dering. ..KOLP Donderdag 25 8 uur, algemeene liet Palronaalsgebo „ST. AGN Bijeenkomst der Marthatehuis, Parks Aug., de kleinen tl Jen kwart voor ac PjwIRC to" BERC BERGEN. Verl der verloting van bevordering van h verkeer alhier, zijne j,Simplex", is gev; welk jot door de Postma, Staiionsst kocht aan den heer Co noord ia te Rott Van den 2en pri ten Dames-rijwjel, werd winnaar de Ih Sïon „Holjand", aj den prijs een Hee wiel „Rajeigji", eet te Alkmaar. A rmbcst uur tistiek van het ai Burgerlijk Annbes 1920, werden over met giften inééns gedeelte van het ja het geheele jaar 4 taal 12. Van deze 1 onder 7 mannen ei ren 11 tusschen 20 ouder dan 70 jaar. werd kostelooze vei dokter of in een zi Voorts werden 5 4 blijvend en 1 tij; huisgezinnen of in Tmder ander beheer gerlijk Armbestuur Ontvangen werd van effecten en ui huur- en pach J 385.80, erfsteljins schenkingen f 25. gemeente f 1700.—. terzake van uitbest; ten verpleegde pers taal f 2876.80. De uitgaven heb volgt; kosten van voor roerende en tingen f 82.53, airade heer f 10,—, kosten en verpleging' f 679 geld, geneeskund f 1463.25, subsidie andere instellingen ^en behoeve der v< fnen, f 367.41, ui tg; doeleinden f 31.55, Ten behoeve der werd in 1920 door c s[reeks uitgegeven, gingskosten krank; hedeehng: met gene verloskundige hujp sldic aan het Burg f 1700.-, totaal f 5 R'isiG VERPLAATST MIENT 9, - voorheen Fa. E RIJKSPOSTS1 Opgave uitsluit bet postkantoor nulppostkautoren. Juli 1921. Op spaarbankb V'en te Alkmaar eri dea loop der mat ingelegd f65.248.0( Lorntulioren ad

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2