BINNENLAND BUITENLAND Knust en Kennis. Handel en Nijverheid. De Neushoornvogel. De „Steenen fvlan". Korte Berichten MET Z'N VIJVEN, HET JUISTE M IDDEN. Kerk en School. In de heete luchtstrekenspreidt de Tiatuui- zulk een buitengewonen rijk lom aan kleuren en vorir en ten tooD, cal wij, bewoneis der gematigde luchtstreek, de slechts gewoon zijn aan eenvoudige plant en diervormen, de handen van verwon dering in elkaar slaan, zoodra ons e.n kijkje gegund wordt in de tropische na tuur. Hoe gewoon lijken ons onze raven en kraaien naad "den pratiitigen paradijs vogel, die torli tot dezelfde familie be hoort! Evenals bij den rensachtigen olifant ie neus zich tot een kolossalen snuit heeft ontwikkeld en de bovenkaak van "den neushoorn een grooten hoorn heeft gekregeevenzoo kreeg de Braziliaan- sclio pepervreter een snavel, zoo groot, dat een gewone vogel er behoorlijk in zou kunnen nes e'on, en de neushoornvo gels in Zui l-Az'ë, in Cod-Indië en M'd- den- en Zuid-Af ika kieren op hun groe ten, aan de randen gelanden snavel nog een dik opzetsel, dat op een toorn go- lijkt. Eén der merkwaardigste neushoornvo gels is de homray of dubbelhóornvogel, De hoorn eindigt van voren in twee stompe punten. De bovensnavel en de boorn zijn rcod, naar voren overgaande in wasgeel: de onder.-navel is geel met roode punt. Do oogen zijn helderrood, de voeren zwart en wit, zeer fraai ge- teekend. De geheeie lengte van bet dier bedraagt 136 c.M.; de staart, al leen is 40 c.H., de snavel 2-1 en rnct den hoorn samen 30 c.M. De homray bewoont in grao'e troepen de wouden van Vóo'r- en Ackter-Indië en het eiland Sumatra en komt vooral veelvuldig voor op de Zuidelijke helling van het Himalaya-gebergte. Toen de Engelsehe natuuronderzoeker Hooker op zijn Himalaya-reis van Dam naar Wa'lantschun ging, kwam hij doqr een prachtig bosch, waar het van neus hoornvogels wemelde, ofschoon m* op 60 KM. in den omtrek geen water aan wezig was. Met hun groote snavels pïifk- ten ze de vruchten van de boomenj Wierpen die omhoog, vingen ze weer op #n verslonden ze daarna. Hot klepperen tran hun geweldige snavels kon men op grooten afstand hooren en nog veel ster ker was het ruwe, krijschende geluid, Aat zij maakten. Wie het voor de eer ste maal hoort, kan bijna niet geloo- .ven, dat het van vogels afkomstig is. Hoogst merkwaardig is hetgeen de Waarnemers ons van het broeden dier vogels meevoelen. Hei wijfje legt in een ïotsholte ii Oen hollen boom een ei •n begin, e broeden. Om te zorgen dat dit "gewichtige werk geen stoornis jmdervindt, metselt het mannetje met klei de opening van het hol zoover dicht, dat het wijfje er niet meer uit kan .en er slechts een gaatje overblijft, waar zrj den snavel doorheen kan steken. Het mannetje doet echter zijn best een vol doende hoeveelheid vruchten voor het wijfje aan te dragen, maar toch wordt Jiet wijfje gedurende de gevangenschap fceer mager en bovendien vuil en on- fcoglijk. Komt zij later nadat de afslui ting verbroken is met haar jong weer int dein hof te voorschijn, dan is ze zóó stijf, dat ze niet vliegen en slechts .Waggelend loopen kan. Do neushoornvogels worden, jong ge- Vangen, gemakkelijk tam. De eenhoorn vogel van Malakka wordt op Ooylon als ïmisvogel gehouden, omdat zij ratten en 5nuizen vangt. Men vertelt, dat de vo- Sel het dier met zijn snavel tegen den grond dood drukt, daarna omhoog werpt, jteer opvangt en dan geheel inslikt. De neushoornvogels zijn alleseters, ©venals onze raven e«n kraaien. Zij loven "Sis, deze paarsgewijs, maar vereenigen tóch ook tot groote zwermen. Zij zitten gaarne in de toppen der boomen om Irij rond te kunnen zien, want ze zijn nieuwsgierig van aard en letten op al- ies, wat in hun omgeving voorvalt. Hebben jagers een stok wild gescho len, dan heften zij een geschreeuw aan, alsof het hun zaak is, de wereld van het gebeurde in kennis te stellen. Zo komen naderbij om le zien, wat er met het gedoode dier geschiedt. Vertoont zich #en tijger, een jakhals of een ander ^root roofdier, dan maakt zich blijk baar groote onrust van den heelen troep meester. Komt echter een katuil in de nabijheid, dan heeft deze een aanval .van den heelen zwerm te doorstaan. In Afrika is de hoornraaf de groot ste neushoornvogel. Het gelukte, dr. TBrehm een jongen vogel te vangen. Hot dier werd heel tam en sloot innige vriendschap met een meerkat, die ook .uit een Amerikaansch bosch afkomstig was. Naar de gewoonte der apen zócht de meerkat meermalen naar insecten op den rug van den vogel. De hoornraaf spreidde dan de vleugels uit, bukte zich zooveel mogelijk en liet alles welgeval len, hoewel de aap hem dikwijls ruw behandelde, hem bij den snavel greep, in het rond draaide en allerlei baldadig heden uithaalde. De dood van één der beide dieren kon slechts een einde aan hun vriendschap maken. F In „Flevo", het maandblad gewijd aan éle drooglegging der Zuiderzee staat de volgende aardige schets van den heer F. ÏYV. Drijver: Tot de merkwaardigheden van jaarlin gen behoort een steenen zuil, opgericht ter nagedachtenis van een man, die als vijand in ons land kwam en o.a. berucht is als plunderaar van het eiland Vlieland in liet jaar 1575- - Caspar de Robles, heer van^puly, werd 5n 1569 door Alva, aan het hoofd van zes vaandelen Walen, als stedehouder naar Groningen gezonden en verzuimde geen gelegenheid, om met bittere gestrengheid de bevelen van zijn zender ten uitvoer te Ibrengen. Toch moet ter eere van dezen Spanjaard „met een steenen hart" gezegd worden, dat hij in zeker opzicht de belan gen van het volk, waarover hij gesleld nvas, wist te behartigen. Genoeg bekend is uit onze geschie denis. de zoogenaamde Allerheiligenvloed, welke in het jaar 1570 Friesland teisterde cn in dcziT provincie naar men wil, aan twintigduizend menschen het leven kostte, terwijl hij alleen in Oostdongeradeel acht tienhonderd slachtoffers maakte, getuige iiel opschrift op een steen in den muur der kerk te Metslawier, hetwelk aldus luidt: A 1570 op Alderheilige dach avonds is het water hier in der kereke ■iioech west 7 voet en sijn verdroucken in dese gritenije 1801 menschen. De groote omvang, welke deze ramp nam, was in hoofdzaak" te wijten aan den verwaarloosden toestand, in welken zich j dijken en sluizen bevonden. Het mag niet anders dan als een groote verdienste den j Spaanschen Stedehouder aangerekend I worden, dat hij met krachtige hand wist in te grijpen om in den noodlottigen toestand verbetering te brengen. Hoewel hij wist te bewerken dat de benoodigde soldij uit j Brussel werd toegezonden opdat de Frie zen en Groningers een jaar vrijgesteld j zouden zijn van schatting te betalen en dezen dus in de gelegenheid waren hun sluizep en dijken in goeden staat te bren gen, verzetten zich de boeren nochtans tegen elke opoffering hunnerzijds en kwa men hun stedehouder, terwijl hij juist bij een dijkbreuk stond, oude, brieven over handigen, uit welke moest blijken, dat zij vrij .van dijkschalting waren. De Robles bedacht zich geen oogenblik, verscheurde de documenten en wierp de stukken in het water, er in gebroken Hollandsch deze woorden aan toevoegende: „Daar drif de brief, kan zij dijk, goed anders moet jij, boer, dijk!" Weldra werd een aanvang gemaakt met het herstellingswerk, waaraan ieder goed- of kwaadschiks zijn geld en zijn werk kracht moest- ten offer brengen. In 1576 was die arbeid voltooid en het volk zag weldra in, dat hun belangen niet weinig gediend waren door dezen man, die be grijpelijkerwijze in niet geringe mate het wantrouwen had opgewekt. Toen verrees al spoedig op den zeedijk iets ten zuiden van de stad, een zuil, on geveer vijf en twintig' voet hoog, waarop een Januskop prijkte, waarvan o-, laar zee gekeerde zijde het barsche gelaat van den stede- en waterbedwinger laat zien, terwijl het naar de stad gewende gezioht van meer goedigen aard is. In het begin der achttiende eeuw moet de zuil in zeer vervallen staat hebben ver keerd, zoodat zij afgebroken werd, om echter in 1774 door den Dijkgraaf Karei Georg, Graaf van Wassenaar Twickel Grietman van Franekerodeel, opnieuw op gericht te -worden, terwijl later de steenen Januskop door een bronzen werd vervan gen. Verschillende inschriften in het voetstuk venmeiden, naast den naam en het wapen van De Robles, verschillende bijzonderhe den omtrent stichting en herstelling van dit monument, ter nagedachtenis van den man, aan wien de Noordelijke provinciën hare verplichtingen hebben, zooals deAm- sterdamsche Predikant Gerhard Outhof pl.m. 1700 die meer rijmelaar dan dich ter was, zioh in zijn vermanend woord tot de al te zeer door onderlinge partijschap verdeelde Friezen laat hooren: O, mannen, laat de twisten varen, Bedijkt uw land voor 't woên der baren. Denkt, volk, hoe Spanje'® kolonel U redde van het zeegekWel. Zij, ten slotte, nog als eigenaardigheid vermeld, hoe gelijk voorheen den Am- stendamsclien kinderen werd wijs gemaakt dat moeder, om een broertje of een zusje te koopen, was gaan roeien naar de Vole- wij'k (Vogelwijk over het IJ) in Harlin- gen verteld wordt, dat moeder het kindje was gaan halen van den „Steenen Man". HEIN MOTORRIJDER GESTRAFT. Men meldt uit Duivendrecht d.d. 24 Aug. aan de Tol.: De 24-jarige O.j wonende op het fort aan den Amsterdauischen straatweg, heeft van eenige boeren een gevoelige afstraffing opgeloopen. Reeds meerdere malen was hij veroordeeld in verband met te woost rijden, maar niettegen staande deze straffen, reed hg gister avond op roekelooze wijze langs den straatweg waardoor hij eerst een kind en later een volwassene onderste hoven reed. Daatstgenoemdo moest door dr. der Kinderen van Diemen verbonden wor den. De verontwaardiging onder de dorpsgenocten over een en ander was van dien aard, dat men den motorrijder te lijf ging, zoodalfct deze ai spoedig in plaats van op zijn machine te zitten, er onder kwam te liggen. Hij kreeg een ge ducht pak slaag, waarna hem ten sloüe de kleederen gedeeltelijk van 't lijf wer den gerukt. Door do rijks- en gemeente veldwachters, die tusschenbeide moesten treden, werd tegen O. procesverbaal op gemaakt. Het motorrijwiel werd in be slag genomen. Naar wij vernamen diende O. hedenoch tend bij de marechaussee een aanklacht in "wegens mishandeling. De stemming onder de dorpelingen is nog van dien aard, dat toen O. hedenavond nu zonder motor huiswaarts keerde, hij op zijn weg door het dorp, door po litie begeleid werd. EEN 102-JARIGE. Mevr. de Wed. ZiLver-De Jong, -wonende Reuven sohestraat ie te-Grawehhage, de oudste bewoonster vermoedelijk van deze stad, vierde Donderdag haar 102en ver jaardag. De oude dame is nog zeer kras, hoort en ziet goed, eet flink, slaapt "uitmuntend zonder middagdutje en heeft nooit een drankje geslikt.. Ze is van_ een tweeling; ihaar broer stierf op 84-jarigen leeftijd. Tom ze 82 jaar was Teed ze nog schaat sen, maar nu gaat het locrpen- moeilijk. Man en 2 kinderen zijn in den cholera tijd overleden. Een lief kindje uit het vijfde geslacht, een meisje van 7% maand was dè jongste van de vele familieleden, ■die op dezen dag in de Reuvenschestraat hun opwachting maakten. „Vad.' PATROONS AF. In de „Nieuwe Rott. Ct." wordt melding gemaakt van een drietail gebroeders, die voor gezamenlijke rekening het schil dersbedrijf uitoefenden met eenige knech ten. Alle drie hebben zij zich opgegeven als hoofd van het bedrijf. Het districts hoofd der Arbeidsinspectie, waarbinnen hun bedrijf ligt, nam hiermede geen ge noegen en op zijn last is nu- door den burgemeester met een beroep op art. 941 der Arbeidswet 1919 de oudste der drie als hoofd van het bedrijf aangewezen"' en werden de beide jongeren tof zijn knech ten bevorderd. BEVROREN VARKENSVLEES-CH. In de Slagerscrt. waarschuwt de heer Quadckker, directeur van hef openhaar slachthuis le Nijmegen, tegen bet gehinnik van bevroren varicensvleescih, indien dit vooraf niet onderzocht wordt op de aan wezigheid van trichinen. De heer QnadJek- ker zegt, dat trichinen in varkens in Zuid- Aanerika veel voorkomen en dat het onder zoek daarop in alle vriesinrich tingen zeer slecht is, bovendien is het niet zeker, dat trichinen door bevriezing gedood wordien. BRAND IN EEN OHOCOLADE- EABRIEK. In den nacht van Donderdag op Vrij dag omstreeks half 3, brak in de bo venverdieping van het oude gebouw der Deli-Brouwerij aan de Weosperzqde, na bij Schollenbrug te Amsterdam, waarin thans gevestigd is de chocoladefabriek van Caspar Elick, door onbekende oor zaak brand uit. Het vuur greep snel om zich heen en toon de brandweer, die met veel materiaal uitrukte, ter plaatse kwam, had de brand reeds veel verwoest. ✓Energiek ving men het blus- sching3werk aan, doch eerst laat in den ochtend slaagde men er in het vuur meester te worden. Het werk der brand weermannen werd zeer vergemakkelijkt, doordat zij het materiaal op de rnime binnenplaats konden opstellen. De wind woei in de richting van de' binnenplaats, waardoor de op zoo korten afstand te genoverliggende perceelen van de Mar- cusstraat buiten gevaar bleven. Te 9 uur kon een gedeelte der manschappen in rukken, daar op dat uur het ergste voorbij was. Ook de „Jan van der Hey- den" had aan het hlusschingswerk deel genomen. Nietteg nstaande het vrcere morgenuur bevonden zich honderden nieuwsgierigen ter plaatse van den brand. In de Mar- cussiraat hadden v 11 bewoners -hun hui zen verlaten en onderdak gezocht hij overburen. Omstreeks 7 uur in den mor gen begon de brandweer de muren, die gevaar opleverden voor instorting, te •loopen. Alle machines, welke zich in het ge bouw bevonden, zijn bijna geheel ver nield. Vrijdagmorgen oin 10 uur werd nog met twee slangen uit de Vechtleiding water gegeven om de smeulende massa's nat te houden. Veenbrand. De veenbrand bij Sèl- ilingen, over 250 H.A. uitgestrekt, is groo- tendeels gedoofd;, danik zij o.a. aan eenig-e flinke regenbuien. Eeihifer is voel 'boek weit en zijn vele akkers aardappelen afge brand, terwijl ook een groot aantal bijen korven zijn vernield. Brand te Graningen. In den nadht van Donderdag op Vrijdag is aan bet Boter- diep le Groningen bet perceel, waarin de zaak der finma Alberts in boiitbewerfkings- anacJhines, de cantonfabriek der firma Bierling en de kleermakerij van A. Dage- Qet zijn gevestigd, afgebrand. Oorzaak on- Ibekend. Alweer een. Ambtenaren der accijnzen bobben, naar bet „HbldL" meldt, ibïj een huiszoeking in een perceel aan den Hoo- geweg, in het voormalige Watergraafs meer weer een complete distilleerinstalla- lie gevonden. Weelde. De „Leeuw. Grt." schrijft: Hoewel de regeering le Leeuwarden een aantal woningen van bouwvereenigingen tot baar besdhikkkig heeft, waarvoor zij huur betaalt, doch die zij leeg laat slaan, is dezer dagen van rijkswege vaiw den beer W. H. C. van Esveld aangekocht bet door hein bewoonde perceel Job. Willem Frisostraat, teneinde tot woning voor den directeur van bet postkantoor te dienen. WoningnoodTe Breda heeft thans een „njeuwerwetsche" woning veel be kijks. Het is een wagen van de voör- malige Ginne^-^Hie Tram. Het balkon is voor sla 2 'n gericht. Vijf organisaties hebben zich geza menlijk aangegord, cm ten aanzien van de openbare school ,,lc behouden wat is." Het zijn goede bekenden: -de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, de vereeniging Volksonderwijs, de Yer- eeniging van Hooiden van Scholen, het Nederlandsche Onderwijzers Genoot schap en de Bond van Nederlandsche Onderwijzers. In dit vijftal heeft het Nut, dat zelf bijzondere scholen sticht, alleen een plaats kunnen krijgen, omdat het van christelijke vrije scholen waartegen de actie gaat een hartgrondigen af keer heeft, en omdat het vijftal in de uiterste noodzakelijkheid medewerking geoorloofd acht aan de stichting van neutrale bijzondere scholen. Het vijftal verklaart, dat tengevolge van de financieele gelijkstelling de openbare school in het gedrang komt. „Alsof diF vóór de gelijkstelling niet reeds het geval was, en alsof er geen andere, aan het wezen der openbare school zelf inhaerenle oorzaken zijn, die tot den achteruitgang der open bare school hebben geleid, straks tot haar volledige inzinking zullen voeren, zegt het „Huisgez." terecht. „Het vijftal ziet niets dan de finan cieele gelijkstelling en gaat, met deze struisvogelpolitiek gewapend, ter ver dediging van de openbare school uit. Eeu rechtstreekscke actie tot be houd van de openbare school, uit gaande van de hoofdbesturen der vijf organisaties, werd eenstemmig ondoen lijk geacht De actie moet plaatselijk worden gevoerd en de aangewezen, lichamen daarvoor zijn de afdeelingen van Volksonderwijs, die zoo sterk mogelijk moeten worden gemaakt en wier le dental zoo hoog mogelijk moet wor den opgevoerd. Men kan in ieder geval niet zeggen, dat Volksonderwijs niet handig heeft gemanoeuvreerd, om', partjj (rekkende gemaakt te zien voor zijn standje, van het christelijk onderwijs, reclame gemaaktt e zien voor zijn standje. Waarin zal nu de propaganda voor de openbare school bestaan? Voornamelijk in huisbezoek bij de oprichting van bijzondere scholen, om verlies voor de openbare school te voorkomen. Het is een middel, maar een van den kleinen kant, armzalig peuterwerk. Nog een ander gevechtsfront ziet het vijftal: de bevordering van het openbaar en het bijzonder neutraal bewaarschoolwezen, daar het karak ter der bewaarschool vaak beslist, welk soort van lagere school later zal worden bezocht. Hier blijkt opnieuw uit, dat de aan val meer gericht is tegen het christe lijk dan 'tegen het bijzonder onder wijs." Intnsschen veel er van te vreezen, hebben we niet. Wat heel de linkerzijde in den tijd van haar politieke almacht niet heeft vermocht, zal in deze periode van de cadentie niet gelukken aan een vijftal organisaties, die tegenover zich vin den een christen volk, dat meer dan ooit de beleekcnis en de waarde van godsdienstig onderwijs voor de komen de geslachten beseft en aan de open bare school een groot deel van den jammer toeschrijft, die over ons land is gekomen. Bij gelegenlheid van het bezoek van Ainerik a an s che le-gioensoldalen aan d'e door de Duit schors gebombardeerde ka thedraal van Rheims heeft de kardinaal- aartsbisscboip Mgr. Lu con er in een toe- Spraak op gewezen ,diat voor liet herstel der kathedraal 144 millioen noodig wa ren. Als wij daar nu eens even over na denken 144 millioen francs voor het herstel der kathedraal, schrijft het „O. D., hoeveel millioen zou er dan noodig zijn voor het bouwen van zulk ee.n reus achtige en kunstrijke kerk, verondersteld eens dat onze kunstarme tijd haar bou wen kon? „Zooveel hadden de middeleeuwers er voor over. "wat meer, wat minder haast in iedere stad van eenige beteekenis, om hun kathedralen en andere groote ker ken op' te trekken. Wanneer men weet hoeveel arbeid zooveel millioen vertegen woordigen, weet men ook boe groot hun offervaardigheid was. Wat was daartoe noodig? Geloof en liefde en burgertrols. Maar nog iets anders: een betrekke lijke eenvoud van leven, die het mogelijk maakte, voor grootzielige royaliteit groo te gaven over te houden. Wij denken, dat als die middeleeuwers zoo gefuifd en getuft en gereisd hadden, algemeen als men thans beleeft dut dan van die groote kathedralen naa,st velerlei stichtingen van christelijke lief de, weinig was terecht gekomen. Want then de groote .weelde begon, of verzamel zucht ligt in bét midden de Maar ook wanneer zij zooveel „ge spaard" en „opgestapeld" hadden, dan ook waren al die groote werken niet tot stand gekomen." Tusschen de verkwisting en de heb- of vezamelzueht ligt in het midden de deugd der edelmoedigheid, die steunt on zelfverloochening en die het tegenoverge stelde is van egoisme. UIT BOEK EN BLAD. lie JAARBOEK VAN DE NED. B. K. VAKBEWEGING. Evenals zijn voorgangers, is ook dit jaarboek keurig verzorgd. Het is ge schreven in een prebtigen, vlotten stijl, zoodat bet lezen ervan weinig inspan ning kost, betgeen dit voordeel oplevert, dat de leden en zij, wien de Roomsche vakbeweging na aan 't hart ligt, er al vanzelf toe komen het verslag ter hand to nemen, om het 'te lezen en te herlezen. Al is de verwachting in het vorig jaarverslag uitgesproken niet in ver vulling gegaan, dat 1920 het R. K. Vak bureau tot ©en ledental van 200.000 zou brengen, hetgeen te wijten is aan de niet zóó voorziene economische omstan digheden, mag men gezien deze omstan digheden en rekening houdend, dat an dere eentralen met lO.OOOen terug zijn geloopen toch zeer tevreden zijn. On danks alle moeilijkheden toch is het le dental van het vakbureau nog vooruit gegaan met 9002. Tolde het bureau op 31 December 1919, 149.050 leden, op 31 December 1920 be- droeg dit aantal 158.052 verdeeld over 28 vakbonden. Deze groei is mede ver oorzaakt door aansluiting van den Chris- telijken Mijnwerkersbond, doch buiten dien ging het ledental toch nog met circa 5000 vooruit. Hot corps gesalarieerden steeg van 139 tot 164. Het kantoorpersoneel werd ook dit jaar nog een weinig uitgebreid. Het aantal werd gebracht van 119 op 142 personen. D© totaio inkomsten van de bij het bureau aangesloten bonden, die gege vens verstrekten bedroegen met inbegrip van de werkloozenkas f 5.654,617,64, de totaio uitgaven f 5.256.588,871/2- Het gezamenlijk vermogen van de aangesloten organisaties bedroeg op 31 December 1920 het niet onbelangrijke bedrag van f 1.375.013,Ol1/». De werkloozenkassen hadden een gezamenlijk inkomen van f 2.925.990,72, terwijl werd uitgekeerd een bedrag groot f 3.086.169.44. Aan staking en uitsluiting werd geofferd f 435.190.57. Gememoreerd werd de opening van 'i sanatorium „Berg en Bosch" te Apel doorn. De totale opbrengst van den speld jesverkoop ten bate van Herwonnen Levenskracht bedroeg in 1920 f 62.264.20. Betreffende de vak-jeugdorganisatie wordt o.a'. meegedeeld, dat het aantal 6 September ate. 5n den ütrechfsch'cn adspiranten is gestegen tot 12878. Ver volgens worden enkele mededeelingen ge daan over het Centraal zielkundig be- beroepskantoar. Als vanzelf sprekend is in het verslag ook de aandacht aan het bedrijfsradenstelsel gewijd, de samen werking in eigen kring en met andere bonden wordt besproken, terwijl aan de propaganda-bespreking een ruime plaats is afgestaan. Voorts is hot verslag ver duidelijkt door verschillende opzichten. Een drietal foto's laten zien resp. de deelnemers aan de eerste hoofdbestuurs retraite, do opening van het sanatorium „Berg en Bosch" te Apeldoorn en het laboratorium- van het centraal zielkun dig beroepskantoor. - O. O. O. Het Geert-Groote-Genootschap heeft besloten om voor de leden dor propa- ganda-elubs, die zich bij zijn actie willen aansluiten ©en klein maandelrjksch or gaan uit te geven: G. G. G. Maandblad voor propagandisten. Het eerste num mer zal begin September verschijnen. De propagandaclubs, die dit nummer wen- schen te ontvangen, worden verzocht hun naam aan het secretariaat van het Geert- 'Groote-Gc-nootschap (Seminarie Culem- borg) op te geven. OVER DEN SLAAP. In de „American Magazine" lieeft Woods Hutchinson liet over den slaap, die niet enkel een staken van werk zaamheden is, maar een vervangen- van vernielende lichanms werkzaamheden door een opbouwende vernieuwende werking .Overdag ventielen wij meer dan wij ophouwen, 's nachts is het omgekeerde het geval. Dit moet althans zoo wezen. Dat kleine kinderen zooveel slapen, staat in verband met de opbouwende kracht van den slaap. Ze zijn in wor ding. Maar het welbekend licht sla pen en vroeg wakker worden van 'oude menschen is toe te schrijven aan een verlies van de herstellende opbouwen de "kracht. Niet, dat een oud man min der slaap noodig heelt dan oen kind of jongere menschen, maar liij kan het niet meer bekomen; hij heeft ge deeltelijk" de kracht van de opbou wende werking van den slaap verloren. Het duiten cn dommelen overdag van oude .menschen is niets dan een zachte verdooving door vermoeien:;;, geen echte slaap. De schrijver beantwoordt de vraag, hoeveel men per dag slapen moet, door le zeggen, dat het instinct de veiligste gids is in dezen. „Ga sla- Scfcowbung door den Commissaris der Ko- ningin in de provincie Utrecht, Mt. Br. F, A. C. Graaf van Rynden van Sandenburg. NEDERLANDSCHE JAARBEURS. In de op 24 Augustus te Utrecht ge houden Algemeene Redenvergadering der „Vereeniging tot hot houden van Jaar beurzen in Nederland" wérden in de commissie tot het nazien der rekening over het vierde boekjaar benoemd de heeren: J. M. de Muinck Keizer, Dir. der Nederl. Staalgieterij voorheen J. M. de Muinck Keizer, te Maarssen. J. Bloo ker, te Huis ter Heide. Voorts werd goedkeuring gehecht aan het besluit der N. V. Maatschappij tot Exploitatie van Jaarbeursgebouwen te Utrecht tot het aangaan eener geldlee- ning groot f 600.000.met den Staat dor Nederlanden, terwijl als lid van liet Algemeen Bestuur werd gekozen Dr. J. O. Koningsbergen, te Utrecht, Oud-Voor zitter van den Nederlandsch-Indischon Volksraad, Oud-Directeur van den Plan tentuin te Buitenzorg. In de daarop gehouden Bestuursver gadering is besloten Dr. Koningsbergen uit te noodigen zitting te nemen in dm Raad van Beheer, terwijl voorts de in het voorjaar 1922 te houden zesde Ne- dorlanclsche Jaarbeurs werd vastgesteld van 21 Februari tot 3 Maart 1922. De zevende Jaarbeurs zal worden ge houden in. September 1922. Aardappelen. De omvangrijke ex port van veenkoloniale aardajipelen uit GrorSngen naar België is deze week be duidend verminderd. De prijzen daalde: sterk dcor te grooten aanvoer. Fruit. Den laatsten tijd worden groote boeveelheden fruit uit het buiten land ingevoerd, betgoen den binnen- landschen handel in de Betuwe drukt ei de prijzen doet dalen. HET ANTWOORD VAN HET DAIL EIREANN. In zijn antwoord op het Engri-sche aan bod zegf de Valera, dal bij -de voorstellen der recccilng aan bet Dail Eireann beeft voorgelegd en dat dit met algemeene stemmen deze voorstellen afwees. Het Dail Eireann is echter toch bereid om te onderhandelen op liet door de regee ring aangegeven 1 nscl, onder toestem ming r ger '-'-riten. Voor de onder- IiaiMvciiÉgBai over zulk een v.rede is het Dail Eireann bereid, gevolmachtigde De menschen verschillen evenzeer in snelheid van denken of bewegen. Buitengewone mannen als Frederik den Groole van Pruisen, Napoleon, Wellington en Edison waren daardoor in staat niet meer dan vier uur le sla pen cn toch volkomen opgefrischl te ontwaken. Een zenuwachtig of bloed arm menscb beeft 10 of 12 uren slaap noodig. Volgens genoemden sctirijver" moe ien vrouwen een lialf uur of een uur per dag meer slaap hebben dan mannen, die hun werk hebben moeten meer dan zeven uren slapen, willen zij er geen nadeelen van onder vingen. Dat iemand zicli zou kunnen ver zwakken door te veel slapen, is bij geloof. Niemand kan ooit te veel ge zonden natuurlijken slaap genieten: niemand heeft zich ooit lichamelijk nadeel gedaan door in bed te blijven tot hij zich uitgerust gevoelde. En ook is het oen praatje, dat een urn- slaap vóór middernacht even veel waard is als twee uren daarna. Er is geen enkel bewijs voor de bewe ring, dat de laatste twee uren slaap niet evenveel rust geven als de eer ste twee. Voorts is er geen noodzake lijk physiologiseli of natuurlijk ver band tusschen slaap of duisternis. De reden waarom werken bij nacht en slapen overdag dikwijls ongezond is. moet men zoeken in het gemis aan .zonlicht. Ook is 't niet waar, dat vroeg op staan geizond zou zijn. Op zichzelf heeft vroeg opstaan geen enkel voor dcel. Deze meening is nog een over blijfsel uitden ouden tijd dat on ze voorvaderen alleen bij daglicht kon den werken en de kaarsen duur wa ren. Ook is er geen enkel bewijs voor, dat de vroege morgenuren gezonder ,zijn dim de latere uren van den dag. Ze zijn, behalve in den zomertijd, ge woonlijk, koud, mistig en dampig en behooren dus tot de minst weusclie- lijke uren van den dag. Het is wel waar, zoo besluit de schrijver dat men des zomers een ge voel van opgewektheid krijgt als men buiten is in die vroege morgenuren. Maar dat gevoel verdwijnt met den dauw, er volgt een geyoel van neer slachtigheid op cu verlies van werk kracht later op den dag. Iemand, die om half zeven is opgeslaan, in plaats van om half acht, zal dikwijls ander half uur vroeger naai' bed moeten gaan, dan iemand, die om half acht opstond. EERSTE MISSIE-VAKSCHOOL. Te Maastricht is de eerste Missie- vakschool opgericht. Begonnen wordt met kleermakerij. Dr. v. Ginneken ontwierp concept-statuten. Als vakleeraar zal op treden de heer H. Crolla, mr. kleermaker aldaar, die tevens voorloopig directeur is. De eerste interne leerling is reeds ingeschreven. OPENING VIJFDE JAARBEURS. De offdciede openiing der Vijfde Nodcr- Jandisdhe jaarbeurs zal plaats hebben o»P met de k^v-estde. of men de bui tenlandoehe oommissie van het centrale hulpcomité naar het buitenland zal la feu vertrekken of niet. Meekwam tot de slot som, clat dit niet zoo zeer noodzakelijk is, omdat bijv. in het Wblgaigebied reeds levensmiddelen -worden aangevoerd. Daarom wordt het voor heler gehouden, wanneer het hulpcomité het grootst mo- igelijik aantal van zijin beschikbare leden naar d-e bedreigde streken zendt, om, daar de distributie en organisatie van noodkeu- ken'S ter hand te nemien. Op 29 Amguistus zal een speciaal blad- versichiijnen vanwege de onzijdiiige hailp- conimissie. Dit blad, dat den titel Te hulp kriiigt, zal als medewerkers hebben: Ka linin, Trotsky, Loenatsjarsiky, Ljasiiko, Stakov.sky en anderen. De bladen bevatten opnieuw lange lijs ten van groepen en organisaties, die tot directe hulpverleenmg bereid1 zijn. Kame- nef deelde in de Moskousc!he Sovjet me dio, dat in dien loop van Augustus waar- i sa pet. van de belasting in na- 7r,i "-•■TTTnerikomen. In het district van Petersburg is de 100 pet. bijna bereikt Acht en dertig - duizend poed graan zijn daar ingeleverd, terwiil uit Oekrajina en uit verschillende gouvernementen van Gentraol-Rusland goede tijdingen worden ontvangen. Het uit7°nWi va,n wintergraan Sjohiiut normaal te veeloopun. Volgens be richten uit d'e noocii'viend streden zijn d'aar reeds groote hoeveel liel n W/ms- middeïen en zaaigraan ontvan^.°r» "•Het Russische Persagent scha p meldt, dat 40.090 kindeTen dezer dagen uit de .Russische noodlijdende provincies naar departementen van Wit-Ruslamd worden overgebracht. MMES-88E BllSTEHL. Ê£i»e!iVBSji, UITLEVERING GEWEIGERD. De Hamburgsehe senaat besloot het ver zoek der H-cmgaarsclie regeering tot uillc- vcring van den Hoargaarschen kapitein Czerniak te weigeren en beval tegelijker tijd hem uit de hechtenis te ontslaan. Czerniak was op 7 Augustus onder be schuldiging in d'en moord op den vroege-, ren HongJarschen minister-president 'fis-, za te zijn betrokken, in hechtenis genomen. Hij heelt echter duidelijk kunnen bewij zen, dat hij gedurende den moord op een geheel andere plaats was en ook voor he! aanstoken tot den moord geenseins ver antwoordelijk kan worden gesteld. OPROER IN WEST-VIRGINIA. In West-Virginia (N.-Amerika) zijn ern stige ongeregeldheden uitgebroken. Het departement van oorlog heeft reeds slap pen gedaan in antwoord op een bericht van den gouverneur, dat een oproerige menigte van verscheidene duizenden op-, rukt in de richting van Charleston dl Menge. De menigte houdt treinen en auto's aan en poogt zich meester te maken van de hoofd-slad. De ongeregeldheden zijn een gevolg van, geschillen tusschen mijn werkers en patroons. EX-KEIZER KAREL. Volgens een nog niet bevestigd berichf uit Weenen heeft ex-keizer Karei het plan, met een klein gevolg naar. Spanje te ver- trékken. Zijn familie zou vóorloopig in Zwitserland blijven. DE GRIEKSCH-TURKSCHE OORLOG. Het officieel legerbericht meldt, dat de Turksche troepen de stellingen in het vak van Afioen Kara'hissar, welke de Grieken verlaten hebben, bezet hebben. De Grieken waren gedwongen terug te trekken or. Kara Ars Lanlar,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2