BINNENLAND Korte Berichten. LemPjc em Vissdserij, Binnen!. Nieuws Gemengd Nieuws. WAAR HET OM TE DOEN ïS. ERGERLIJKE POLISVOOR WAARDEN. Verkeer en Posterijen. Uit onze Oost. Orde en Arbeid i -wrak ligt op Ihet diepste punt, waarop dui ken nog mogelijk is. D» duikers werken gedurende een k'wartier. Er gaat een half uur mee feeen, om ze weer aan de opper vlakte te brengen in verband met het ge vaar van hartverlamming, waaraan zij blootstaan als gevolg van de plotselinge verandering in den bloeddruk. Elke man kan slechts twee uien per dag „beneden" zijn. EEN ZONDERLING GEVAL. Een secretaris van de Engelsche com- fnissie te Oppeln is in den trein Berlijn Breslau overvallen. Op zijn aangifte zijn twee Polen als de daders op -het slalion te Breslau gearresteerd, van wie een, met mame Wladislaus Tomassiwitsj, zich ont popte als Poolsoh luitenant en lid van de Poolscbe veevorderingscommissie. Hij droeg bij zijn arrestatie de Engelsche of ficiersuniform. Bij zijn verhoor, dat plaats vond in bijzijn van twee leien van de En gelsche commissie te Breslau, verklaarde hij, op 'n vraag naar de herkomst van die uniform, dat hij deze uit Parijs had. Uit Toronto meldt men aan de „Ti mes" dat in den ochtend van Vrijdag aan boord van het stoomschip „Maskinónge", te Quebec, schoten werden gehoord en toen de politie aan boord kwam om te zien wat er gebeurd was, zij drie Chinee- zen dood vond met revolverschoten in hun rug en drie andere zwaar gewond, van wie één later nog overleed. Wapens wer dén niet ontiddk't cn de overlevende Chi- meezen weigeren, licht op deze gébeurtenN te werpen. Het Engelsche Hof is thans met va- cautie te Balmoral in Schotland. Aange zien de koning zoo spoedig mogelijk een afschrift moest hebben van het antwoord van het Kabinet aan De Valera, werd be sloten dit met een snelgaand vliegtuig naar het noorden te zenden De secretaris des tconings werd1, zegt de „Daily Tel.", tele grafisch verwittigd dat de vlieger zijn imailzak, die het stuk bevatte, in het park van Balmoral zou laten vallen, aangezien daar voor een vliegtuig geen gelegenheid tot landen was. De Sociaal-Demoeraten gaan. op den Vrouwendag, dien zij organiseeren, pro- iesteeren „tegen het verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw". Men zou zoo zeggen: hoe dat zoo? Moest zoa'n verbod niet geheel in hun lijn liggen? Zeker, maar in Katholiek© en Christ, kringen bestaat de opvatting dat de ar beid der gehuwde vrouw ia fabriek en werkplaats als regel moet worden ver boden. Een absoluut verbod van vrouwenar beid is natuurlijk niet wenschelijk. Wedu wen en ongehuwde vrouwen inoeten in haar levensonderhoud voorzien kunnen. Maar wel inoeten wij streven naar een arbeids-verbod voor de vrouwen, op wie de verzorging van een huishouden en de opvoeding van kinderen rust. „Aan de vrouw", zegt Jan Holland, „is de zwaarwichtige portefeuille van binnon- landsche zaken opgedragen; en dat brengt baar zóóveel werk en zóóveel zorg aan, dat bet niet bij haar mag Opkomen, nog de band aan ministeries van buitenlandscbe zaken te slaan." Maar, zoo schrijven de sociaal-demo craten, wij zeggen niet: de getrouwde vrouw moet beroepsarbeid doenook niet *yü zouden wel willen, dat zij bet deed; wij zeggen alleenniemand heeft het recht baar dit te verbieden. „Dat is wel een zonderlinge redenee ring, troeft de „Tijd", ,„voor menschen die altijd den mond vol hebben over het belang der gemeenschap, waaraan de sociaal-democraten alle individueels belangen en vrijheid willen opofferen". „Het behoeft toch geen betoog, dat de arbeid der gehuwde vrouw in de fabriek hadeelig i.- voor baar moraliteit en voor de verzorging van bet gezin, en dat die arbeid derhalve schadelijk i3 voor het algemeen welzijn. Wanneer de natuur lijke familiebanden in de kringen der «Li-beiders worden verbroken, moet het Staatsgezag zich doen gelden. Het ligt op den weg van den Staat, die immers alleen bloeien kan, als bet familieleven goed geordend is, ter wi'.le van het alge meen belang een verbod omtrent den arbeid der gehuwde .vrouw uit te vaar digen. Maar de eociaal-democra'en hebben ma ling aan do belangen van het gezin. Het verbod van nachtarbeid der vrouw in de industrie keuren zij goed, om dat zoo scbrijlt M. Wibaut in „Het Volk" „de vrouw lichamelijk niet zoo sterk is als de man". Dus niet omdat de afwezigheid der vrouw schadelijk is voor het gezin zelf, en voor de maat schappij." I Waar het den Socialisten dan eigen lijk om te doen is bij liun propaganda tegen het verbod van den arbeid der gehuwde vrouw in de fabr.ek? De vrouwen der 'arbeiders moeten ook deelnemen aan den klassenstrijd. Die strijd gaat bij de roode heeren Óoven do belangen van 't gez n. Worden \e arbeidersvrouwen als gehuwde vrou wen uit de fabriek en uit de werk plaats gehouden, m.a.w. -worden zij door de wet beschermd, dan z'ullen zij „de ellende van bet kapitalismen et vol doende gevoelen. Vrouwenarbeid is dus noodig om begeestering voor don klas senstrijd hoog te houden; de won'en moe ten open blijven! Bovendien hoe meer de vrouw arbeidt buiten bet gezin, de3 'te losser zal de huwelijk-band z'jn; en in den socialistischen staat moet met dat verouderde instituut worden gebro ken. Daar moet het dus met de propagan da op den socialistischen vrouwendag heen! De strijd dor sociaal-democraten voor fle theoretische vrijheid der vrouw, gaat tegen de werkelijke vrijheid, tegen de zedelijke verheffing der vrouw, tegen het Ixcvi o.lffomQQ'n 'bejf,r*-n» Dezer dagen kwam de „Haagsclie Post" in handen een prospectus der N. V. Risico-verzekering-Maatschappij. Deze maatschappij is gevestigd te Rot terdam en neemt tegen genot eener vaste premie de betaling op zich van dokters- en apothekersrekeuingea ha r-er verzekerden. In het prospectus zijn de polisvoor waarden dezer Maatschappij afgedrukt en de aandacht van het Ilaagsche blad werd .gevestigd op een der voorko mende artikelen, nl. Art. II 3e alinea. Daarin leest men: ,,In geval van niet betaling wordt de premie over den gelieelen Verzeke- ringsduur direct opvorderbaar als boe te. Door betaling dezer boete eindigt het ver.zekerings-contract. Ook zonder daartoe aangemaand worden, is de contractant verplicht de premie op tijd te betalen. Alleen door verloop van tijd zonder eenige sommatie wordt de contractant in verzuim gesteld bij niet- betaEng dei* premie. Alle kosten van invordering zoowel in als buiten rech ten, uit niet-betaling der premie voort vloeiende, komen ten laste van den contractant. De contractant is aanspra kelijk voor alle onder zich behoorende verzekerden." Naar aanleiding hiervan nierlct de „II. P." op: '„Hoewel natuurlijk iedere Maat schappij vrij is haar poliswaarden in te richten, zooals zij zelf wil en er zich op kan beroepen, dat iemand, alvo rens een verzekering te sluiten, ze dan maar moet doorlezen, weten we al len dat in de praktijk van dat door lezen weinig komt. De inspecteur of agent die de verzekering afsluit zal in het algemeen daarop hiet aandrin gen en de candidaat-ver,zekerde ver trouwt erop, dat de voorwaarden bil lijk zijn opgesteld. Wat echter hier te lezen staat is zoo in strijd met alle billijkheid, dat wij niet kunnen nala ten, dé can di da a 1- verzekerden er voor te waarschuwen. Wat gehemd er namelijk, indien de verzekerde niet op tijd betaalt? Zelfs waimeer liij zonder opzet vergeet de premie op tijd le zenden, daar hij niet in verzuim wordt gesteld? Niets meer of minder, dan dat alsdan de premie voor den geheelen duur ineens opvorderbaar wordt, terwijl tegelijker tijd de verplichtingen der maatschappij vervallen, dus betaling zonder kans op eenige uitkeering. Dat de maatschappij bij weigarachtigen de premie voor den gieheelen duur ineens opvordert dat is haar goed recht; maar dat zij daar tegenover van alle verplichtingen ont slagen wordt, is ten hoogste onbillijk, om niet een erger woord te gebruiken. Wanneer de maatschappij de premies heelt ontvangen, kan er voor haar geen enkele reden zijn om de uit- keering te weigeren. Misschien zou men denken, dat in de practijk deze bepaling niet wordt gehandhaafd. Maar neen, ons is een voorbeeld bekend van een verzekerde die bij deze maatschappij een contract had afgesloten voor den duur van vier jaar, op welken termijn liij door den vertegenwoordiger niet opmerk zaam was gemaakt, zoodat hij ill de meening verkeerde, slechts voor cén jaar verbonden te zijn. Toen genoemde verzekerde niet betaalde, werd hij ge dagvaard en bij gerechtelijk vonnis op grond der polisvoorwaarden veroor deeld, 't geheele bedrag van vier jaar premie ineens te betalen, zonder dat hij aanspraak op een enkele nitkeering gedurende die 4 jaar kon maken.Waar het dezen verzekerde niet schikte, dit bedrag ineens te betalen, was de maat schappij zoo welwillend genoegen te nemen met een maandelijksche af betaling, zoodat deze verzekerde het genoegen heeft jaren le betalen zonder verzekerd te zijn. Het schijnt ons toe, dat aan derge lijke practijken een eind moet komen. Elke maatschappij kan nakoming van 'n met haar gesloten contract eischen, maar moet dan ook harerzijds haar verplichtingen nakomen. Voorwaarden, die van dat principe afwijken, kun nen wij niet anders dan met den naam „ergerlijk" betitelen." Landboumongevallen-verzekeringswti en Naamlocze Vennootschappen. Men schrijft ons: Naar aanleiding van verschillende pers berichten, dat indien het ontwerp Land- bourw-Ongevallen verzekering wet 'wordt, de verschillende Naamlooze Vennoot schappen in het gedrang zndlen komen, hebben velen bij diverse Maatschappijen aangesloten verzekerdien zich ongerust gemaakt. Wij hebben ons daarom in verbinding gesteld met ter zalke iknndige personen en mochten vernemen, dat er'bij de vaststel ling van dteze wet wel degelijk rekening zal worden gehouden met dien bestaianden toestand. In ieder geval zullen de bestaande Naanilooze Vennootschappen zich, indien deze wet ongewijzigd mocht worden aan genomen, zich onmidd'llijk kunnen om zetten in een onderlinge verzekering. HET R. K. VAKBUREAU EN DE HULP AAN RUSLAND. De R. K. Vakbeweging deelt mee, dat liet R. K. Vakbureau en heft Christ. Vak verbond niet meedoen aan een gezamen lijke steunbeweging voor Rusland, die het N. V. V. op touw wilde zetten. Vooreerst wenseht het R. K. Vak bureau te handelen in overleg met de Katholieke Sociale Actie en de Fede ratie van Roomsch-Katholieke Vólks steunbeweging geldt, die op veel bree der© basis moet geplaatst worden, om dat het gaat voor het geheele honge rende Russische volk. Hier zouden wij dus wenschen een steunbeweging van het geheele Neder- landsche volk, minstens van het geheele katholieke volksdeel. Dat schijnt onsabsoluut noodzakelijk, om de steunbeweging tot een eenigszdns afdoende hulpverlesning op te voeren. De krachten der arbeidersbeweging schieten hier te kort; om deze omvang rijke ellende te lenigen moet het geheele volk medewerken. LOE DER BELGISCHE BLADEN. We deelden reeds mede, dat te Vlis- singen een gedenkteeken is onthuld bij de graven der geallieerde Btrijders al daar. Over deze onthulling, die mét plechtigheid is geschied, zijn de Belgi sche bladen vol lof. Do speciale cor respondent van de „Derniere Heure" schrijft b.v.: De mooie en grootsche plechtigheid welke Nederland Zondag aan de doodên gewijd heeft, maakt een einde aan alle misverstand. Door zijn spontaniteit en zijn warme oprechtheid heeft Nederland bewezen, dat al mocht een wolk tusschen beide landen geko men zijn, deze thans geheel verdwenen is. Evenals voor den oorlog zijn Hollan ders en Belgen broeders en het staaf alleen aan de beide regeeringen de ban den, die een oogenblik verbroken wa ren, weer nauwer aan te baten. Dat is de indruk van de plechtigheid te Vlis- singen, waar zooveel duizenden Belgen in de sombere dagen van 1914 een zoo ruime gastvrijheid genoten, waar zoovë- len onzer zeelieden en loodsen steeds in de beste harmonie leefden met de zoo hartelijke Zeeuwsche bereiking, voor wie de nachtmerrie der Wielingen zoo bitter moest zijn. Thans is de echtd vriendschap weer teruggekomen. Vlissin- gen telt een belangrijke Belgische ko lonie. Onze loodsen en zeelieden heb ben er Hollandsche vrouwen gehuwd en naast de banden van sympathie zijn ook. die van het bloed gekomen. De toe nadering is vooral te danken aan de heeren van Zuyen, burgemeester van Breskens en A. Aernoudts, vice-consul Van België te Sluis, Van Boven, Bel gisch consul te Vlissingen, alsmede aan den gemeenteraad van Vlissingen." Aan al dezen onze groote dankbaarheid. VAN BEZUINIGING GESPROKEN. Do zestien rijksveldwachters aan de Arr. Rechtbank te Utrecht hebben ieder een eigen rijwiel, omdat zij, in dienst zijnde, daarvan gebruik moeten maken. Daar evenwel slechts twee Veldwach ters te gelijk dienst doen, verzochten» zij, twee Rijks-rijwielen te mogen ont vangen, ten gehruike door allen. Dit zou, naar zij meenden, een groot voor deel voor hen opleveren, terwijl het Rijk, wegens afschrijving en onderhoudskosten, nog geen tweehonderd gulden per jaar zou behoeven te betalen, - Het verzoek werd niet- ingewilligd, doch eenigen tijd later kregen de belang hebbenden bericht, dat het Rijk voor taan aan eiken veldwachter, voor het gebruik van zijn eigen rijwiel, eene toe lage van 54 gulden per jaar zou uit- keeren. Dit kost het Rijk het peulschilletje van 864 gulden 's jaars! (Oentr.) UITGEVOERDE AARDAPPELEN DOOR DE ONTVANGERS GEWEIGERD. Men meldt uit Winschoten .aan de „Msb." Groote partijen aardappelen, de vorige week uit de Gron. en Drentsche veen koloniën verzouden naar België, Erank- rijk en Engeland, zijn door de ontvan gers geweigerd, vermoedelijk worden ze teruggezonden. MR. W. S. J. WATERSCHOOT WW DER GRACHT f. In Huize „R<%ïna Coeli" te Scheve- ningen, overleed Maandagnacht de heer nil". W. S. J. Waterschoot van der Gracht, in leven notaris te Amsterdam. De overledene was jaren lang lid der Eerste Kamer, waartoe hij in 1904 ge kozen werd. Hij was ridder in do orde van den Nederlandschen Leeuw, Commandeur in de orde van den H. Gregorius den Groote en geheim kamerheer di spada e cappa van Z. H. Paus Leo XIII en |Z. H. Paus Pius X. ONDERSCHEIDING. De heer J. B. Vesters, voorzitter van den Ned. Kath. Journalistenkring te Vucht en A. Laudey, hoofdredacteur van de Tijd, zijn benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Tijdelyke vrijstelling van belastrngbe- De gemeenteraad van Kerk rad© heeft, naar de „Limb. Koerier" meldt, besloten, aan de stakers van de Domaniale mijn, die in Kerkrade wonen, drie maanden verlenging van den ter mijn voor betaling van do plaatselijke direkte belasting toe to staan. 3>e levemverzékeringm'Kosmos Do definitieve overdracht der Duitsche portefeuille aan het filiaal der Erank- farter Levensverz. Mij. is bepaald op 1 Oct a.s. De Duiteehe Mij. zal D/a mill. M. vergoeding aan dé Kosmos betalen. Een 7-tal beambten van de boekhou ding en correspondentie gaat van de Kos mos naar Darmstad over. (U. D.) Met opzet ongefrankeerde stukken. De directeur-generaal der posterijen en Tele grafie vestigt er de aandacht op, dat geen verzending plaats vindt van stukken voor het buitenland, welke (klaarblijkelijk) met opzet omgefrankeend of ontoereikend ge frankeerd worden ter post bezorgd. Ter voorkoming van vertraging in de overeenkomst wordt aan .belanghebbenden aanbevolen, om zioh vóór de ter post be zorging zoo nauwkeurig mogelijk le verge wissen of de naar het buitenland bestemde brieven en andere stukken toereikend zijn gefrankeerd. DE JAVAANSCHE VROUW. „Soemirat" schrijft in de „Deli Cou rant" o.a. over de Javaans die vrouw: „De Javaansche dessavrouw is eene zeer goede eentgenoote en moeder. Wel niet geheel volgens onze Westersche itei len, want van opvoedkunde heeft ze z:o- wat geen flauw benul. Wanneer we de vele Europeesche dames hier iu Indië in dat opzicht beschouwen, dan behoe ven we evenwel geen te groot pessimis me daaromtrent aan te kweeken. Over het algemeen is de Javaansche zo-gzaam voor man en kinderen, zindedjk en ar beidzaam in de huishouding De planter alhier leert nooit op vol komen wijze de Javaansche vo ksz'.el ken nen, omdat hij slechte le doen heelt met eene groote vrouwelijke menigte welke zich niet houdt aan goede zeden, ge woonten cn huiselijk leven, doch zich daart gen over'e.tert aan alle uitspattin gen van een gezonken vo k. De Javaansche vrouw is oorspronkelijk zedig en stil van aard met een zeer lief, openhartig karakter Het Javaansche meisje huwt gewoon lijk zeer vroeg, reeds op kinderlijken leeftijd. Toch belast zij zich direct met alle huiselijke bezigheden. Net als in onze groote arbeidersfamilie3 tjemoedert het oudste meisje van haar zesde jaar af haar jongere zusjes eu broertjes, baadt ze iederen morgen, past ze op en kookt de rijst. In de dessa heerscht vredig, huiselijk, arbeidzaam leven. Ge- meene woorden worden bijna nooit ge hoord, dat leven heeft niets gemeon met het verbasterde gedoe van de Javanen alhier op de ondernemingen. Evenais in Europa hebben deze even als de fabrieken een dsgenereoie-d 'n in vloed op do arbeiders. De goede niet te na gesproken. „Als het werkelijk waar is, dat de Javanen vooruit will n gaan en zich met eigen en onze kracht tot hooger niveau willen verheffen, dftu moeten ze zon der twijfel de vrouw meer eeren. Ridderlijkheid tegenover de vrouw is nog niet erg te bespeuren. Het zal voor zeker nog den levenstijd van vele ge slachten duren, voordat die hoogere be grippen zich baanbreken. Voor de Tur ken in Europa is het ook mogelijk, dat die tijd nagenoeg nooit aanbreekt. Men kan doen wat-men wil, de Javanen zul len nooit vooruitgaan, zoolang ze de kin derhuwelijken als volkszede niet af schaffen. fiet is niet waar, dat we he den in Indië alle gelijk voor de wet zijn. Waar do een ongestraft blijft voor het nemen van een onvo'groeide vrouw, oen kind nog, kan de andere met zwa re gevangenisstraf zijn wandaad boeten. De Nederlandsche vrouw heeft op zeer groote uitzondering m, geen contact met Javaansche vrouwen, die haxa eigen ze den en gewoonten onvermengd hebben bewaard. Europeesche opgevoede Javaan sche meisjes hebben voor den vooruit gang van hare eigen soort geen waar de, omdat ze hare volkszeden en ge woonten verloren hebben en vreemden in de dessa zijn geworden. Evenmin als bijv. een Engelsch opgevoede Kaffer vrouw zich bijzonder thuis zal gevoe len in een Swazidorp. Maar de dageraad begint te gloren." Uit een en ander bjjjkt genoeg wat mooi werk de Hollandsche katholieke vrouw kan verrichten die noar Ind'ë gaat. Het „Melania werk" hier te lande on dersteunt krachtdadig hetgeen enkele vrouwen ginds begonnen zijn. NED. R.-K. BOND VAN ZUIVEL- EN MARGARINES EIWERKERS „ST. AJNTONIUS VAN PADUA." Zondag vergaderde in het R.-tK. Ver- eeniigingsgebouw te Nijmegen bovenge noemde bond onder leiding vain den voor zitter, den beer J. van Eijkenen te Til burg. De vergadering werd ook bijgewoond door den voorzitter van bet R.-K. Vak bureau, den heer Jan van, Rijzewijk en den beer Küeijs, voorzitter van den Nedi. R.-tK. Fatbrieksarbeidersbond. Het voor naamste punt der agenda was bet voorstel van het hoofdbestuur om het besluit te neimen tot aansluiting bij den Ned. R.-K. Fabrieksanbeddersbond. De R.-K. Vakcentrale ried deze samen voeging aan. Z. D. H. de Bisschop van 's-Hertogentbosch was met deti bondsadvi- seur, den ZeerBemv. Heer Bloem le Oss, niet vóór fusie. De heer Jan van Rijzewijk zeide in ver band met deze verklaring, dat die mee ning z.i. nog geen weigering inhield. Hij adviseerde het voorstel in stemming le brengen. Mocht het voorstel aangenomen worden, dan kon men zioh in laatste in stantie nog neerleggen bij het besluit van den Bisschop. De. heer Küeijs adviseerde in denzelfden zin en betoogde met den bo ihIsi vrijgesteld e, den heer J. Verhaar, dat deze fpsie v-oor de werknemers van groot nut kon zijn in verband melde «ventueele spoedige instal ling van de bestrijfsraden en bnp over gangsmaatregel^ Ér waren 27 af de AI gen tegenwoordig, f Purmerend/hn Vsgheü waren afwezig. Er vcrA besloten) tot fusie, ingaande 'én October a.s. behoudens natuurlijk de Bis schoppelijke goedikeiiring. Er werden 28 stemmen voor en 14 tegen ■de fusie uitgebracht. De aftredende bestuursleden de heeren J. van Eykeren, J. van Reen cn J. Ver haar werden herkozen. In de vacature Konijnenburg en van der Linden werden gekozen de heeren A. A. Franken te Rot terdam cn N. Winter te Oosterhout. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De bond gaat vooruit. Besloten werd zuivelcursussen te organi seeren, de bondsvrijgcstel'dien twieedte klasse te laten reizen en ihet jaarverslag in boek formaat te laten verschijnen. WORDEN ADVERTENTIES GELEZEN? Een overtuigende proef. De directeur van een der grootste on dernemingen in Berlijn, die aldoor groote bedragen uitgeeft voor advertenties, heeft onlangs een proef genomen, waarvan de uitkomst een leerrijke bijdrage vormt voor de beantwoording van bovengestelde vraag. Hij plaatste n.l., zoo meldt „Handel en Nijverheid", het orgaan van den Rotter- damsehen Middenstand, in een nieuwsblad een advertentie, waarin opzettelijk een aan tal foutieve opgaven over geschiedkundige gebeurtenissen voorkwamen. Nu wachtte hij af of hierop iels volgen zou. In den loop van twee dagen waren bij deze directie uit alle doelen des lands 300 tot 400 brieven ingekomen, waarin de CONGRES VAN DE VEREENIGING VOOR INTERNATIONAAL REGHT. In tegenwoordigheid van vele autoritei ten, onder wie ministers, leden van den Raad van Staten en andere hooge staats colleges, leden van liet corps diplomatique, vertegenwoordigers van rechterlijke eolle- giën en andere genoodigjden, is Dinsdag ochtend 10 uur in de Ridderzaal te Den Haag de plechtige opening gehouden van de XXXste Conferentie van de Internatio nal Law Association. Een zangkoor luisterde de plechtigheid op. De openingsrede werd door Prins Hen drik uitgesproken. Daarna heette Minis ter Heemskerk al de aanwezigen welkom. Burgemeester Palijn sprak de vergadering namens de Residentie toe. Nadat Mr. B. C. J. Loder, Raadsheer in den Iloogen Raad een rede in de Engelsche taal gehou den 'had, hield de President der Conferen tie, prof. Mr. D. Josephus Jitta een rede voering over de toekomst van het Int Pri on Werkliedenbcraden, maar verder meent vaatrecht. Daarna werd de openingszitting het Vnl>burepubostuu r dat het. hier_een geslpteij, Sociale actie van handelsreizigers. Te Utrecht is onder voorzitterschap van den heer H. Privé Jr., de jaarvergadering ge houden van het Bureau voor Sociale Actie ten dienste van Handelsreizigers en Han delsagenten in Nederland. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het feit, dat in het afgeloopen jaar tusschen de verschillende vakbonden overeenstemming was verkregen ter zake van den minimumlooneisch, en dat het Rijksbureau voor Arbeidsbemiddeling voor de handelsreizigers in Den Haag -aai-mede rekening houdt. Spreker betreurde, dat -de minister nog geen bepalingen heeft voorgesteld waarbij ook de arbeidstijd voor den handelsreizi ger wettelijk wordt geregeld. Hiervoor zal, wil die handelsreiziger ten opzichte dezer wetgeving ook geen paria worden, krach tig voor opneming geageerd moeten wor den. De secretaris memoreerde in zijn ver slag de achteruitgang van de positie van den handelsreiziger, mede als gevolg van den minder gunstigen sland v.an den han del in het algemeen.' Het ledental is van 3748- tot 3780 geste gen. Thans zijn in Nederland 6228 han delsreizigers georganiseerd in diverse vak- vereenigingen. Met de zustervereeniging „St. Christoffdl" te Utrecht is voor het voeren van verschillende acties, samenwer king gezocht. Een poging om ook den Alg. Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden daarvoor te vinden en waarvan het welslagen verzekerd' scheen te zijn, mislukte ten slolte toch. Besdoten werd tot de uitgave van een .eitam orgaan, (maandblad), over. te. eaau. ivers gaven,reat zoo'n schaapskop, die van his torie geen begrip had, de advertenties der firma opstelde. En in de volgende dagen duurde de brie venstroom onophoudlijk voort. Er kwamen brieven van schooljongens en schoolmeis jes, van professoren en leeraren, van gees telijken en landbouwers, zélfs van een paa,r bekende schrijvres. Daarmede was de vraag waar het om ging, beantwoord en de directie der groote zaak verklaarde, dat haar overtuiging over het nut der advertentie nu volkomen ge vestigd was. VERSCHERPT GRENSTOEZICHT. Naar men aan de „N. R. Gt." schrijft, is vooral de laatste weken de pascontrole aan de Duitsch-Nederlandsche grens wederom zeer verscherpt. Het gebeurt, vooral op Zaterdag, dat de grensbewoners bij honderden naar Duitschland trekken, om er de rustdagen gezellig en goedkoop door te 'brengen. Tot voor korten tijd ging dat heel gemakkelijk met een grénspasje of een bewijs van Nederlandschap en duizenden trokken op deze wijze bij Kal- denikirchen, heizij met den trein, hetzij per auto of fiets, over den grooten weg Venlo- Kaldenkirchen. De laatste dagen schijnt daaraan echter een einde te zijn gemaakt. Tn massa's wor den zij, die niet voorzien zijn van een be hoorlijk visum, te Kaldenkirchen naar Venlo teruggestuurd. Men zeide ons, dat er op een dag op deze wijze meer dan 300 „vacantiereizigers" naar het vaderland werden teruggewezen. Op de groote heir baan zijn het de Duitsche beambten, ter wijl aan het station in Kaldenkirchen, dat aan alle vier hoeken bezet is, de Belgische militairen onherroepelijk ieder terugsturen, die niet in het bezit is van behoorlijke pa pieren. NIEUWE INBRAAK TE VUGHT. Ln den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men opnieuw getracht in te breken in huize- Reeburg, bewoond door het Tweedie Kamerlid mr. S. A. Swane. Uit de garage werden twee autobanden ont vreemd." De chauffeur, die onraad be merkte, achtervolgde nog de dieven maar kon ze niet meer achterhalen. De gebroeders De Haan en De Il-oop rut Zwaag-Westeinde, te Groningen werden aangehouden, als verdacht van de jongste inbraken te Vught en naar Den B-osoh getransporteerd, zijn na verhoor en ko-n- fronta'liie weder op vrije "voeten gesteld. ONBEWOONDE WONINGEN IN DE MIJNSTREEK. In verband met het onbewoond staan van vele arbeiderswoningen bij de Staats mijnen, heeft, volgens de „Limb. Koer. de directie een groot aantal arbeiders van het Staatsmijnbedrijf aangezegd, de leeg staande woningen te betrekken. Zij, die hieraan geen gevolg wenschen te geven, zouden tegen 1 October a.s. hun ontslag kunnen verwachten. Onder de arbeiders, die deze aanzegging ontvingen, zijn er, diie een eigen huisje 'be wonen. Deze menschen hebben gerecla meerd en moeten nn persoonlijk bij de directie hun bezwaar toelichten. Kleingeestige plaagpartij. Een rei ziger klaagt in het .,11 bid." over- de kleingeestige plagen van de Nijineeg- sch© (lone do, die eon fleschieeau (le cologne opengemaakt en voor driekwart leeg als smokkelwaar beschouwde, dea reiziger f 1.37 rechten liet betalen 0D bovendien als straf hem en de dames vaa gezelschap aan de lijve liet visiteerea. Er was verder niet het allerminst op don inhoud vaa hun koffers, zakken en jassenvoeringen aan te merken. Niet de dood fan IJperen, maar de dood van iepen. Men meldt uit Kampen: Aan de fraaie iepenlaan lang3 den Kamper straatweg staan een groot aan tal boomen kwijnende en reeds geheel bladerloos. Ze zijn aangetast door de heerschende iepenziekte en dus ten doodj opgeschreven, daar de oorzaak der kwaal nog niet gevonden en dus ook geen mid del daartegen is kunnen worden aan,, gegeven. Nieuw vlieg.experiment. Te Bristol is begonnen met den bouw van een reus. achtig vliegtuig, op last van de Engelsche regeeritig. Deze machine krijgt een machi nekamer als van een schip. De tuchtsohroe ven worden bevestigd aan de vleugels. Het vliegtuig moet geschikt zijn voor troepen vervoer. H bid. Zakkenrollers aangehouden. Te Leeuwarden zijn gevankelijk binnenge bracht twee jongelieden, die op de jongste kermis te Sneek als zakkenrollers werden aangewezen. Zij hebben thans heleend bok de daders te zijn van de diefstallen van geldbeurzen in Maart en Juli j.l. gepleegd. Het toen ge, rolde bedrag beliep eenige honderden gul 'flens. Al het geld werd verteerd. Men vermoedt, dat zij ook dé daders ,-an het zakkenrollen zijn, dat in den laat- >sten tijd op dorpskermissen in de provhi- :ie Friesland voorkwam. De typhus te Delft. In de week van 2027 Augustus hebben.zich geen nieuwe gevallen van typhus voorgedaan. Het aan. lal patiënten is hierdopr lot 56 beperkt gebleven. In het geheel zijn tot heden 7 sterfgevallen te betreuren. In den loo; ■uezer week zullen waarschijnlijk erikele lijders het ziekenhuis verlaten. DE BESTRIJDING VAN MOND- EN KLAUWZEER. liet middel-van den Berg. Het stuk in de ,,N. R. öt." over het 'genezen vaa mond- en klauwzeer heeft één bestrij der gevonden in Dr. Ubbels, die zegt, dat de koeien in kwestie heelemaal niet genezen zijn. Een redacteur van de „N. R. Ot." is uit pure belangstelling ook eens naar Overschie gaan kijken. De eerste hoer, waar hij kwam, zeide, dat zijn koe geheel beter was en de .re dacteur vertelt dan: „Ik heb het dier toen hekekeu. Het lag (volgens overkeidsvoorsehrift) op stal, lag rustig te herkauwen, maakte een gezonden indruk, wat haarglans, dikte van buik en houding het-rof. Ik lieft het dier opstaan, en ook staande maakte het een gezonden indruk. Het rékte zich daarbij uit, waf een ziek dier niet doet. Dat weet ieder hoer. „Ik keb toen ook bek en klauwen be keken. Een veearts zou bet dier zeker nog niet als „genezen" beschouwd heb ben. De bek zat nog vol wonden, en tusschen een der klauwen was ook nog ©en etterende wond. Blaren waren er echter niet meer. „Het was dus formeel sterke over drijving, dat het dier „geheel heter" was. Voor den boer komt het er echter prac- tisck op aan, dat zijn voe weer vreten a, en niet lijdt. Dat was met die Vaars stellig het geval. Als het dier stan! of liep, vertoonde het niet meer de ha bitus van een dier, dat zich ziekvoelt Dit is vooral bij mond- en klauwzect onmiskenbaar." Vervolgens ging het naar den kleinen veehouder Quant. „Daarna ben ik naar Suiker (een buur man) gegaan. Die had drie zieke heesten gehad, die, volgens zijn zeggen, geheel genezen waren. Een had oen kwade uier overgehouden. Het bleek mij daar, dat do boeren veel last hebben, om hun koeien gezond verklaard te krijgen, omdat zi; dan weer in het land mogen. ,Bij Lagrouw had ik een agent van v. d. Berg aangetroffen. Die brackf mij per motorfiets naar Kethel, naar den kFinm veehouder Quant. Zaterdag voor oen week waren van hem vier koeien ziek geworden en later ook een zeug. Een van de koeien was keel hard ziek geweest, de anderen niet. Quant had ze zelf heel vlijtig met het middel van v. d. B. behandeld. Een week na de eerste verschijnselen, dus Zaterdag 1.1., zijn de koeien door den rijksopzichter Sar weoi voor gezond verklaard. Ik heb ze gezien. De kóe, die hard ziek was geweest, was weer volmaakt gezond, en vertoonde evenmin als 'twee andere koeien en dc zeug, snoren van de ziekte. Eén koe, een oud heest, graasde nog traag en lus teloos, maar vertoonde geen uiterlijke teekenen of 'snoren van de ziekte. Een der koeien had nog last gehad van een kwade nier, maar dit was nu over. „Dit geval was heel franpant." Ook is de redacteur nog hij do hoeren Lireure en Willeins geweest. Ook die zejd n dat hun vee geheel genezen was. Do schrijver trekt de volgende con- clussie: Als ik een eonclussie zou kunnen trekken, zou het deze zijn, dat de mid delen of misschien juister: dó behan deling van v. d. B. op zijn minst als middel tot beperking van de schade, <'10 doormond- en klauwzeer wordt aan gericht, een onderzoek verdient. Als inen er werkelijk maar mee bereikt, dat d° zieke dieren blijven vreten, is reeds c*® groot ongeluk afgewend." De „N. R. Ot." dringt daarom nog eens mot klem aan op een grondig on derzoek, dat de officieele wetenschap nog altüd njgt Jxeeft ingesteld-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2