buitenland' Binnen!. Nieuws. Gemengd Nieuws. Kunst en Ken» Kunst en Kennis. Landb. en VIsscSierïj, Luchtverkeer. Korte Berichten Kerk' en Schoof Orde en Arbeio „Naar den vorm is er een staking bij 3e Domauiale mijn, naar het wezen hebben ■wij te doen met een uitsluiting. Directie en aandeelhouders hebben het werken onmo gelijk gemaakt door een onredelijke loons verlaging en weigerden een uitstel van slechts 14 dagen, door de Regeering ver zocht, om een oplossing te vinden voor het geschil. Niet door de arbeiders, maar door de directie en aandeelhouders is dus het conflict gewild. Zij moeten er ook' de gevolgen van dragen. „Toegegeven moet worden, dat de zaak voor de Regeering niet zoo eenvoudig is als sommigen die eene oplossing binnen 14 dagen mogelijk schijnen te achten! zich voorstellen, maar er is een weg aan gewezen, waarlangs ook de arbeiders te vreden kunnen worden gesteld, en met genoegen kan worden geconslateerd, dat deze ryeg in de pers vrij algemeen als de juist" wordt beschouwd." DE AFGESCHAFTE PASVISA. Men bevestigt aan het M'nisterie van Buitenl ndrehe zaken do een dezer da- gen aan de pers verstrekte medsdee- ling no iens de tet stan Iknming eener regeling mot "België, krachtens welke Nede I inters die z'ch voor niet lang-r dan d i a hteremvolgen.de me 11 'ex naar België b 'geven. met ingang van 15 Sent. a.s. geen B Igi oh v'sim mem- beko ven doch in België zullen worden toege laten on het enkele vertoon van hun paspoo t He zo'fJe geilt mu'atis mutan dis voor Belgen, die zich naar Neder land begeven. NA DE KELLNERSSTAKING. Donte'-dagmiddag heeft te Amsterdam in hot kantoor van het N. V. V. oen conferentie plaats g had tus chen het b - stuur van het N. V. V. en het hoofd bestuur vim den Modernen Bond van hotelpersoneel. Besloten werd in te gaan op da ge stelde voorwaarde, dat de plaatselijke afdeelineon van patroons en prrsonecl met tl and.-r z l'en onderhand 1 n. Te Utrecht is thans overeenstemming tuss hen k l'ners en priro ns bereikt. Dc nieuwe pensioenwetten. Naar verluidt is aan het Departement van Fi nanciën eén wijziging van -de nieuwe pen sioenwetten in bewerking, waardoor het hoogst onwaarschijnlijk kan geacht wor den dat deze wetsontwerpen, ter behande- Tjsnig waarvan de Tweede Kamer tegen 7 feptemjber e.k. is bijeengeroepen, i-nder- jaa-d op dat tijdstip in behandeling zul- 4xn worden genomen. ONZE AARDAPPELKWESTIE. Men schrijft aan de „Resb." uit des kundigen kring: In de laatste weken kan. men in alle bladen berichten lezen over aardappelten- uitvoer, vooraad, enz., zelfs zeer groote niets zeggende ^cijf ers kon men zien, wel ke noor geen enkel bewijs te staven zijn. Een feit is vaist, dat de uitkomst op., de bes te gronden nog tegenvalt en dat in vele (fa-eken slechts op half of minder dan nor maal te rekenen is. Dat er een enkeling ls met normalen oogst valt niet te ont kennen, doch men moet ze met de kaars, joeken. Een feit is verder, dat thans onze"/ juideKjke buren tot lage prijzen enorme jnassas nemen en wel onze beste soorten fn zoo we dezer dagen dn ale bladen kou tten lezen, zijn de veenaardappelen uit ons land geweigerd, doch onze Holandsc.be Vtebaardappelen zitn verhuizen en wij Jns met veen- en andere tweedie hands Sporten zuilen moeten behelpen. Vóór den <oriog was bekend dat onze oostelijke uurlui de mindere soorten van ons af- -tamien en zelfs kwam het voor dat wij ioor eigen gebruik betere soorten, meer Voor onzen smaak geschikt, uit Oost- Pruisen hetrdiiken. Terwijl onze voen.aarr.l- uppelen naar We si falen verhuisden. Do iilkomst van onzen kledvooraa-d is nog door niemand te bepalen en pas over drie maanden is een overzicht mogelijk en wie aru anders meent is abuis, en na zes maanden weet men meer doch de hui- jjige beweging is niet zonder gevaari voor 3 kort en duurte in eigen land. UITSTEL VAN BEHANDELING. Bij schrijven aan den Voorzitter van 'de Tweetje Kamer hebben de ministers "%m Financiën en Oorlog uitstel ver- ybcht van de behandeling der burger lijke en militaire pensioenwetten. HET ONDERHOUD VAN KARNEBEEK—JASPAR. Minister Jaspar is heden (1 Septem ber) van zijn verblijf in Zwitserland te Brussel a ngekom. n. Ondervr.ra.d over tzijn ontmoeting met minister Van Kar- nebeek, verklaarde Jaspar daarover voorloopig niets le willen zeggen. Naar een blad mededeelt zou er tusschen beide ministers alleen sprake zijn ge weest over de wijze, waarop de Ne- derlaudschBelgische onderhandelin gen het best zouden kunnen hervat worden. („Msb.") Sir. Loder als arbiter'. Mr. B. E. 'J. Loder, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, is benoemd tot voorzitter der gemengde arbitrage rechtbank, ingesteld naar aanleiding van het vredesverdrag met Hongarije. De benoemde zal vooral belast zijn met de kwesties betreffende de schul den. Verkeer etï Posterijen. Spoorwegverbinding DuitschlandHol land. Behalve de nu reeds bestaande dag- verbinding van Hamburg naar Amsterdam en terug over Oldenburg en Groningen, zal een rechtstreeksche nachtverbinding van Hamburg naar Amsterdam en terug met doorgaande treinen over Osnabrück en Bentheim ingesteld worden. De treinen zullen tegen 12 uur 's nachts van Hamburg vertrekken en tegen 1 uur n.m. in Amster dam aankomen. Het vertrek van Amster dam zal tegen 6 uur 's avonds geschieden. De treinen zullen ook de reeds bestaande tusschen Hamburg en Holland loopende Slaapwagons medevoeren, die nu in Osna- brück aan de nachtsneltreinen naar Ham burg en Holland worden toegevoegd. NOODLANDING VAN EEN POST VLIEGTUIG. Eon telegram uit Brussel meldt dat het postvliegtuig van Bourget naar Am- 'fxa'dam gisterenmiddag te Edeghem bij 'Antwerpen een no-dlandïng heeft moeten doen tengevolge van een motordefect. Bij de landing sloeg het vliegtuig over den kop. De bestuurder Bobin werd li h' gew ni; de d.-ie passagiers kregon kneuzingen. DE BLOEIENDE SMOKKEL HANDEL. Van de Duitsch-Nederlandsche grens wordt aan de Tijd bericht: Van belang is het, te onderzoeken, wo'ke s"hede de smokkelhandel aan de maat-eh"ppij én de Staatsfinanciën heeft toegebr hf. Aan een douanekantoor bij Aken zijn in 1920 in beslag genomen: over dn 4 mill'oen sigaretten, meer dan 10.000 KG. koffie, bijna 3500 pond ta bak 1000 pond ze"p, meer dan 20.000 -pond margarine, bijna 500 pond choco lade. Gaat men nu na, hoeveel douane kantoren aan de Nederlahdsche grens zijn en hooveel waren in het binnen land de politie in beslag neemt, dan kan men zich een idee vormen van de hoeveelheid waar, welke langs verbo den weg naar Dnitsehland wordt ge bracht. Vorder ziet men nit die opgaven, hoe veel Dnitsch geld in het buitenland in omloop is en hoe daar de Duitsche va luta slechter wordt. Zoo is beweze.n, dat in een winkel aan de grens bij Kei'k- rade d agelijks een milüoen sigaretten om gezet z 'n. Men kan zich a'dus gemak kelijk voorstellen, 'dat vele milüoen mar ken oncontroleerbaar in het buitenland in omloop zijn. Ook wat de Staat aan invoerrechten verliest, als men weet, dat deze per K.G. koffie 17.50 Mark en per K.G. sigare'tm 750 Mark bedragen. Verder gaan voor den Staat ook nog •duizenden Marken aan belasting verlo ren, want de smokkelaars zijn nog. voor het grootste deel wilde handelaars, die zelfs nog werkeloosheidsondersteuning, krijgen. Wel is de smokkelhandel in den laat- sten tijd afgenomen, doch nog altijd wor den' groote hoeveelheden sigaretten, ta bak en koffie in beslag genomen. De groote toegangsweg naar Duitschland leidt over Kerkrade. Inbmak le Alkmaar. Voor de tweede maal in korten tijd is bij den heer Repko, uurwerkmaker en goud smid aan de Langestraat te Alkmaar, ingebroken. Den eersten keer werd een ritit gedeeltelijk vernield, en werden enkele voorwerpen uit de étalage ge stolen; thans werd het gat in die ruit, die voorloopig was gerepareerd, gro-o-ter gemaakt en de ruit van de tweede étalage eveneens vernield. We der worden verscliillende kostbaarhe den vermist. SNELLE LOSSING. Als een voorbeeld van snelle lossing, leest men in „Het Nederl. Zeewezen": Het Fransche stoomschip „Catinat", dat 9 Aug. te Rotterdam aan ,het adres der firma Kuyper, van Dam en Smeer arri veerde van Bahia Blanca, geladen met 10.425.000 K.G. tarwe los en in zakken, begon 9 dezer des n.m. 1 uur tot 5 uur te lossen. Den volgenden dag werd van 8 uur v.m. tot 5 uur n.m. gewerkt en den ten Aug. kwam het stoomschip des avonds 8 uur leeg. Na aftrek van eenige uren dat op lich- terruimte moest worden gewacht, is de geheel e ontlossing door de elevators der Graan-Elcvator-Mij. in 20 uren geschied. SLACHTOFFERS DER FILMS. In „Dierenbescherming" wordt de aan dacht gevestigd op het volgende berichtje van het „Vaderland": „Een Woenselie bioscooponderneniing vertoonde onlangs te Berlijn de verdwij ning van een wagen met paard aan den rand van een afgrond. Naar gebleken is, was liet paard gehuurd van een slager na bij Ween-en, wi-sn te voren een som ge geven was, de waarde van liet dier ver tegenwoordigend, voor het geval „er iets mocht gebeuren". Er getreurde ook werke lijk iels. Wagen en paard werden door een beer ovsrvallen en inet opzet was het ter rein zoo gekozen bij de opname, dat het verschrikte paard in den afgrond moest storten. Er bleef geen been heel in het arme dier." Een inzendster vraagt: Is hier niets aart te doen? Zeer zeker, luidt het antwoord der redactie en we kunnen verzekeren, dat er verschillende keuringscommissies aan bet werk zijn, die meer en meer ook op deze soort films toezien en ze voor de jfeugd helpen afkeuren. Maar hel publiek moet nog veel meer medehelpen en protesteeren en een beroep doen op de ondernemers zelf, die gaarne aan billijke eiseben tege moet komen. DE GESTOLEN CHEQUES. Wij deelden enkele dagen geleden de aanhouding mede van 2 Hollanders, die in het bezit gevonden werden van ver schillende cheques op een vreemde bank ten bedrage van 125.000 francs. Thans is, naar de Msb. uit Brussel verneemt, uitge maakt, dat deze chèques werden gestolen in een hotel te 's-Gravenhage ten nadeele van een Armeensch koopman, die in Con- sta-ntinopel woont. Evenwel meent men, dat de aangehoudenen niet de dieven zijn. Zij weigeren alle opheldering over de wij ze, waarop zij in 't bezit van de chèques zijn gekomen. DE MOLENAAR, DE ZOON EN DE EZEL Toomeel. Bezukleiihoiit ibij eindpunt lijn 3. Bok met bokkenwagen, waarin 2 kin- deren gezeten, begeleider een jonge man. Bok wil niet meer vooruit nadat hij circa 10 minuten goed geloopen heeft, •dus niet vermoeid kan wezen. Omstanders vinden dat het heest te vermoeid zal zijn. Begelaider probeert mat zachtheid, van al les om t beest aan t toopen te krijgefi, maar tevergeefs. Hij pakt het eindelijk aan 't touw en wil het vooruit trekken. Bok Iaat zich slepen, imaar wil niet loo- pen. Dame die er getuige van*is, vindt het vreeselijik zoo het dier voort te zien trekken. De jongeman wordt nu boos en zegt als ik niet werken wil krijg ik ook straf van mijn vader; een mevrouw met twee jongenis die van alles getuige wais, zegt als mijn jongens niet willen, krijgen ze toch ook straf, die jongeman kan tooh met met die bok op het Bozuidlenfcoui blijven staan. Dame, eenigszams tevreden, af. Bok wordit afgespannen de 2 kinderen: trekken de wagen eten eind vooruit; main neemt de bok op en draagt hem een eind verder maar 't beest is te zwaar oui het naar huis te dagen. Nu wordt ook de bok in de bokkewagen gezet, de twee kinderen er voor hekken de ibokkewiagen met bok er in, in triumf naar huis, tot groot ver maak v^n de omstanders en ook van de twee jongens en hun moeder. Resb. De brand te Mierlo. Onder den vloer van een der afgebrande huizen te Mierlo (N.-Br.) had een kostganger 80 rijksdaalders en 10 gouden tientjes geborgen. Deze geldstukken zijn vrijwel ongeschonden te voorschijn gebracht. Ze waren alle zwart geworden. Bet onweer. Te Diever (Dr.) is tij dens een hevig onweer de bliksem ge slagen in de boerderij bewoond door den landbouwer Hielkema. Zij is geheel af gebrand. Een aanhouding. De commiezen heb ben in de tweede linie bij Roermond een met takkenbossen beladen kar aange houden, welke 11 kisten birkenwasser hield verborgen, ongeveer 800 fleschjes of 180 Liter, waarvan de voerman geen geleidebiljet kon toonen, zoodat alles in beslag is genomen. "aar de Duitsche venen. In Aug. zijn vele passen afgegeven aan 'losse veen arbeiders uit onze Oostelijke veenderijen, die in de Duitsche venen zijn gaan wenken', t veen werk wordt daar gewoonlijk wat langer voortgezet dan bij ons. Leiden's ontzetVoor de uitdeeling van haring en wittebrood vanwege de 3 Octobervereeniging ter gelegenheid van de viering van Leiden's Ontzei, hebben zich ruim 2300 personen aangemeld. Door een auio gedood. In de Bajo- netstraat te Rotterdam heeft een auto een meisje overreden dat achteruit van het trottoir de straat was opgeloopen. Het kind overleed hij de overbrenging naar het zie- k-eiihuis. Bij de halte Werken onder Warnsveld is Woensdagmiddag E. G. uit Gelselaar, die aan het fietsen was, door de auio van den heer B. uit Rotterdam aangereden en gedood. Verdronken. Tc Kerk-Driel is de 19- jarige G. van B. hij het ztvemmen in de Maas verdronken. Slaking. Te Odoom (Dr.) is een sta king van aardappelkrabbers uitgebroken. De stakers dwongen het personeel van de dorschmachine ook het werk neer té- leg gen. Ze trekken nu dagelijks per fiets rond om nog meer arbeiders over, te halen tot staken. Donderdagnacht zijn bij enkele landbouwers de ruiten verbrijzeld. BrandenDonderdagmorgen is te Eindhoven brand uitgebroken in de wo ning waarin de linnenwinkel der wed. Van Kampen aan de Bleekstraat gedreven wordt. Ook het naast liggende huis van II. Geraerts, autogaragehouder, werd aan getast. Beide panden brandden uit. Het grootste deel der inboedels kon worden gered, terwijl de brandweer het belenden de gebouw van het electrotechnisch bureau Groeneveld Ruempol en Co. wist te behou den. Te Tiet is Woensdagnamiddag de manden- (demyoli-n) fabriek en flessahen- bergplaats der finna A. Strijkers, iu de Papesteeg, afgebrand. De groote voorraad demyohns, flesschen en manden, alsmede een partij hout ging mede verloren. Door nagenoeg geheel gebrek aan water, viel aan blnsschen niet te denken. Oorzaak nog onbekend. Verzekering dekt de schade. Lijken opgehaald. Donderdagmorgen omstreeks half acht werd door de rivier politie van den Schiemond het lijkje opge haald, van den 7-jarigen Tommy Brunston uit Liverpool en anderhalf uur later dat van zijn vader. Beiden zijn zooals men weet Zaterdagavond bij het aan boord gaan van het stoomschip „Capac" aan boei 17 te water geraakt en verdronken. De lijken zijn naar de Algemeene Begraaf plaats Crooswijk overgebracht. ROMEINSOHE BEDEVAART VAN TERTIARISSEN. Naar de- „Msb.V verneemt, vertrekt' Donderdag 8 September een groep Hol- landsehe tertiarissen naar Rome onder ■leiding van den ZerrEerw. Pater Sora- phinus .uit Tilbiii'g. Deze groep zil zich, aansluiten bij de Belgische leden der Derde Orde, die deelnemen aan het In ternationaal D rdi O.de-congres. Di reis is georganiseerd deor het reisbureau Olaes te Antwerpen. Te Rome is een afzonderlijke kerk -aangewezen aan de Belg'sch-Hoiland che igroep, waar een grotpvergadering wordt gehouden. In deze vergadering zullen als sprekers optreden de Ze rEorw. Pa ters Benignus uit Mechelen en Sora- pliinus, uit Tilburg. Ook zullen de Hollanders door den H. Vader afzonderlijk in audiëntie wor den on vang n. B z cht wor iea Lugano, Milaan, Venetië, Padua, Florence (2 da gen), Assisia (2 dagen), Fiuelen, Lu- zern. Verblijf te Rome 5dagen. NIJVERHEIDS- EN HANDELS- ON! 'BEWIJS. Een wet van 22 Dec. 1919 geeft mach tiging tot het van rijkswege garandee ren van de geldleeningen ten behoeve van de stichting on inrichting van ge-- bouwen van gesubsidieerde bijzondere scholen voor nijverheids- en handelson derwijs. In die wet wordt een bedrag van 10 millioen genoemd. Het is echter noo- dig, dat dit 20 millioen wordt wegens de groote aanvragen. Daartoe is een wetsontwerp ingediend. DE OUDSTE BEKENDE MELODIE VAN HET WILHELMUS. Het „oude" Wilhelmus, dat er in de laatste jaren zoo mooi „ingekomen" is, is het oudste Wilhelmus niet. De me lodie is aan den. Nederlamdschea Ge- denck-clanck van Valerius (1628) ont leend, maar de oudste, levendiger toon zetting is van veel- vroeger. De heer Tr. Kossmann deelt nu in het „VaderL" mede, dat hjj in een zeldzaam dichtbundeltje, dat in 1674 te Antwerpen verscheen, dus dertig jaar ouder is dan de tot- nog toe oudste maan zeer gekunstelde Duitsche over levering van 1603, tusschen allerlei stichtehj ko liedekens er een gevonden heeft „op de wijza van Oondé" met de melodie, welke hij in genoemd biad over- drukt. Dit „op de wijze van Condé" moet doelen op hetzelfde lied als de aanduiding ,.nae de wijse van Ohartres," die wij in het Geuzen-liedboek boven den- tekst van het Wilhelmus aantref fen, namelijk een Eransch spotlied op een aanslag der Hugenoten onder den Prins van Oondé tegen de stad Ohar tres, die in den aanvang van 1568 be proefd en mislukt was. De Antwerpsclie rederijker kende, naar de heer Kossmann opmerkt, blijkbaar dit lied en deze me lodie, toen hij in 1574 zijn vroom liedje ter eere der oude .katholieke kerk deed hooren. „Dezelfde wijs dus dio in 1569 of 1570 door den dichter van het Wil helmus gekozen werd, vinden wij hier terug." De melodie mist volgens den schrijver een zekere smakelijkheid en elegantie, die aan den vorm van Vale rius eigen is, maar zij is eenvoudig, krachtig en statig in de hoogste mate." Wij achten de vondst van den heer K. bijzonder belangrijk schrijft het „N. v. d. D." Zijn mededeelingen bevesti gen de stelling, die de heer J. W. En schedé reeds 30 jaren verdedigd heeft, dat de Vale ius-melodic foutief, die van 1606 de goede is, en hij vervroegt deze melodie tot 1569 of '70, dus een paar jaren voor zij in Zeeland in gebruik kwam. DE STAKING AAN DE DOMANIALE MIJN. Een resolutie der mijnwerkers. De vergadering van stakende arbeiders der Domaniale mijn te Kerkrade heeft eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin, gehoond dc mededeelingen over de conferentie met den Minister 'van Finan ciën, voldoening wordt uitgesproken, dat de Minister verklaard heeft, bereid ie zijn uit het winstaandeel van de Domaniale mijn_ een bijslag te geven op de ioonen der arbeiders van deze mijn, indien bet paclit- contract oorzaak was, dat de Ioonen "de zer arbeiders zouden worden verlaagd. Bevreemding wordt er over geuit, dat de directie van de Domaniale mijn thans van tactiek wil veranderen en het wil doen voorkomen, dat de moeilijkheden voor haar aan bet pachtcontract met den Staat verbonden, niet de eigenlijke oorza ken zouden zijn van de door haar aange kondigde loonsvermindering en nog eens met nadruk verklaard, dat de mijnwerkers volkomen vertrouwen stellen in de mede deelingen van de bestuurders der bij de staking betrokken vakorganisaties, aan wie pachtcontract wei degelijk oorzaak was van het inleggen der Feierschichten en de verlaging van de' ioonen en dat de directie van dc Domaniale mijn op de conferentie van 13 Juli 1921, zelfs de Regeering in staat van- beschuldiging stelde en het niet herzien van het pachtcontract oorzaak noemdte van het indienen van deze loons verlaging. Gehoord de voorstellen van de directie der Domaniale mijn, door bemiddeling van den Minister van Financiën ontvan gen, was men van oordeel, dat deze voor stellen niet kunnen aanvaard worden, wijl zij, ook al wordt dc verlaging der inkom sten er door gehalveerd, niet gebaseerd zijn op die Ioonen, welke in de contract- commissie voor de mijnindustrie de andere mijnd-irecties hebben toegezegd en het een niet te kwalificeeren tactiek van de direc tie der Domaniale mijn geacht om het nut van doorvoering van een loonsverla ging te gaan motiveeren wegens de te I100- ge prijzen voor artikelen, welke de win keliers in de mijnstreek van de bevolking zoud'en eischen. In bet algemeen belang van de gehecle bevolking in de mijnstreek, in het belang ook van een betere verhouding voor de Limburgsche mijnindustrie is 't gewenscht bij de Regeering nogmaals aan te dringen om de Domariiale mijn door middel van een wet te nemen uit de banden van het R-otterdamsch kolensyndicaat, waar het pachtcontract wel degelijk oorzaak is, dat de Domaniale mijn een uitzonderingsposi tie inneemt, wat nog ten overvloede wordt bewezen uit een schrijven van 23 Aug. 1921 namens de overige particuliere mij nen onderteekend, door de beeren Pierre en I-Iaex, waarin wordt verklaard, dat de oogen-blik'kelijke toestand in bun bedrijven loonsvermindering per 1 September 1921 niet volstrekt noodzakelijk maakte. Daar om wordt d'en Minister nogmaals met den meesten aandrang verzocht het verzoek in het telegram van 23 dezer gedaan, in te willigen. DE ARBEIDERS WORDEN ER DE DUPE VAN. Uit Beek en Donk (N.-Br.) wordt aan de „Msb." het volgende geschreven, waar uit blijkt, hoe noodig militaire toepassing van het werkliedenbesluit is: Dat het er in de industrie alles behalve rooskleurig uitziet, was reeds geruimen tijd beleend; thans echter schijnt dit feit tentop te zijn gestegen. Bij de N.V. van ThieI's Draad-industrie werd. heden be kend gemaakt, dat circa een derde deel van het personeel lijdelijk buiten werk ge steld is en dat, wanneer geen betere toe standen intreden, a.s. week de geheele fa briek voor onbepaalden tijd zal komen stop te liggen. Lage valuta en dientenge volge de moordende concurrentie van Duitschland zijn oorzaak, dat weer een groote menigte arbeiders werldoos wor den. Wanneer zullen van boogerhand. toch eidtelijlc eens maatregelen genomen wor den, om de talrijk lamgeslagen industrieën de hand boven het hoofd te houden, waar mee handel en welvaart zoo nauw verbon den zijn en tegen te gaan de ellende dter werkloosheid, die op den diuuT niet te overzien is. Nad'er vernemen wij, dat genoemd be drijf voor eenige weken overstelpt was met orders, maar deze laatste geannuleerd werden, omdat niet tijdig genoeg geleverd kon worden. Van de zijde der directie, ge steund door bun personeel, werdten bij de Arbeids-Inspectie pogingen aangewend, om tijdelijk 9 uur per dag te mogen wer ken, doch die beschikking op dit verzoek liet zich wachten totdat de orders reeds over de grenzen waren geplaatst Jammer dat van de boogere autori teiten de noodzakelijkheid van tijdelijk verlengde werktijden niet of althans dik wijls te Iaat wordt ingezien Wij zien no weer duidelijk, boe of ge noemde industrie met een groot aantal ar beider» biervaa <te dupe is geworden. De KaiakomKinsüchlhig. Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnenlandsche Zaken, die Eerevoor zitter is der Katakombenstichting, heeft een beizoek gebracht aan de Val- kenburgsche Katakomben, om de be langrijke nieuwe aanwinsten van het museum in oogeiiscliouw te nemen. Ook bezichtigde Z.Ex. de ruïne van hef kasteel- van Valkenburg, thans het eigendom der Kataliombcns lichting, waar aanzienlijke werkzaamheden worden uitgevoerd tot behoud van dit merkwaardig historisch monument. Algem. R. K. Landbouwbedrijfsraad Bij Kon. Besluit van IS Aug. 1921 no. 90 zijn goedgekeurd de Statuten van den Algemeenen Hoomsch-Katho- lieken Bedrijfsraad voor het Land- en Tuinbouwbedrijf, gevestigd te 'sGra- venhage. De varlitnsziekte. Men meldt: Ten gevolge der varkensziekte staat de hande! in varkens en biggen in Oos- telijk-Groningen geheel stil. De prijzen gaan langzaam achteruit, vele dieren sterven binnen 2 dageuj nadat ze ziek zijn geworden. DE HARINGVISSCHERIJ. Aan de haringvisscherij .namen dit jaar deel uit Scheveningen 137, uit Vlaardingien 77, uit Katwijk 40, uit IJmuMen 39, uit Maassluis 26, uit Maasland 2 schepen en uit Noordwijk 1 schip, totaal 322 schepen of o.g. de helft van onze haringvloot. Tot cn nu*. 24 Augustus j.l. wer den in 419 ieizeiV aangebracht 81179 tonnen haring .fpnerb verleden jaar in 344 reizen 598ötf ton»en- De toestand in Ierland. De onderhandelingen. Indien Lloyd George het voorstel van Dail Eireann tot hervatting der onderhan delingen aanvaardt, zal, naar verluidt, Dail Êireannspoedig bijeenkomen, ten einde gevolmachtigde vertegenwoordigers te benoemen. Volgens de „Daily News" is het onwaarschijnlijk, dat De Valera naar Londen zal komen, doch zouden Grif fiths, Collins en Burgess de delegatie vor men. Het antwoord van de Valera op Lloyd George's brief van de vorige week, het welk Donderdag aan Lloyd George is aan geboden, draagt geen disculeerend karak ter, en deelt Lloyd George mede, dat de Valera en zijn collega's bereid zijn deel te nemen aan een nieuwe conferentie 'te Lon den, teneinde een grondslag te zoeken, waarop met vrucht verdere onderhandelin gen kunnen worden gevoerd. De onlusten te Belfast. De correspondent van de Manchester Guardian" te Dublin meldt, dat het ver loop der onlusten te Belfast te Dublin mei tamelijk veel ongerustheid wordt gevolgd in verhand met dé"critieke faze, waarin de onderhandelingen tusschen de regeering en Dail Eireann zich bevinden. Men gaat zelfs zoo ver, te beweren, dat deze op stootjes verantwoordelijk moeien worden gesteld voor 'liet lange wachten met dé verzending van liet antwoord aan Lloyd George, doch op zijn minst genomen wor den zij niet geacht de zaak van den vrede te dienen. Geen enkel onpartijdig persoon zou, zegt de correspondent verder, pogen uit ie maken, wie de schuld draagt voor de heerschende -onlusten, doch hij stelt vast, dat er te Dublin duizenden zijn, die ze beschouwen als -deel uit te maken van een plan om „af te doen" met de katholie ke minderheid in de hoofdstad van Ul ster. DE ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIë. De rebellen, die Parappanangadi had den verlaten, zijn daar teruggekeerd. Op nieuw zijn de telegraafdraden doorgesne den. Hel heet, dat 5000 Moplahs een stel ling rond om de moskee van Tiruran-gadi ■bezot hebben. De rebellen zijn in het be zit van zeer verwoestende bommen. Uit Calcutta seint men aan de „Daily Mail", dat de Punjab-politie een samen zwering der Sikhs ontdekt heeft om de Britscbe regeering omver te werpen en de Europeanen te vermoorden. Een vervolging wordt ingesteld. DE HULPACTIE VOOR RUSLAND. 'Nansen is te Londen aangekomen. Hij z-eli-n een; interview dat 'liet doel van de overeen' i-st met de Sovjelregeering ge sloten was, volledige controle te verkrijgen over de verdeeling van de giften. Hulp zou alleen verleend worden op voorwaarde dat de meest positieve waarborgen werden ge geven dat het (voedsel niet onthouden zou worden aan hen voor wie het gegeven, was. Doze waarborgen zijn vervat in het stelsel van verdeehn'g, hetwelk wordt toe gepast. Het was moeilijk te zien hoe de controle bon falen. Nansen drukte de meeninig uit, (hit, indien het stelsel nn controle mocht mislukken, alle hulp on middellijk zou worden stopgezet. De „Tim-es", het bericht besprekend, dait Nansen in West-Europa een crediet van tien millioen pond tracht te krijgen t-eni -behoeve van -de Sovjelregeering, om d-en hongersnood te bestrijden, acht deze pogin-g tot mislukking gedoemd. Het blad ziet 'dat deze credietaanvraag voor een regeering, welke haar schulden niet er kent en haar internationale verplichtingen met voeten treedt, gelijk staat mot spot. Het blad betreurt Nan-sen's aotie, temeer ■daar het verschrikkelijk lij-den van het Russische volk dringend hulp eisehjt, ter wijl de maatregelen door de -bol-sje-wislen te nemen, de ram-p volgen-s het blad siech-ts verergeren en verlengem D-E TOESTAN-D IN RUSLAND. Uit Helsingfors wordt aan ,.Brl. Tiden- de" gemeld: Alles wijst erop d-a-t de op- roerbew-eging in Rusland steeds toeneemt De Sovjetregeering heeft een speciale com missie benoemd, die tot taak heeft den strijd tegen de. van alle doelen, des lands uitbrekende opstand-en te organiseeren. Vooral in het door hongersnood geteister de gebied woeden opsten-J-eii. Het gebied; van Samara is geheel van levensmiddelen, ontbloot. Onkruid, dat maar ©enigszins eetbaar is, wordt tegen hooge prijzen ver kocht. Er ia nog sdech-ts ratten vleesch te krijgen.. D-eae voeding veroorzaakt talrijke ™NIET SPAUN Sr., MAAR SAPHN Jr. Naar het „HM." uit Berlijn erneemt. is 'de CenlTtimS-afgéaardagde Spaïin, cKe maar de Duitsdh nationaien is overgegaan, niat de bekende politicus Peter Spaihn, maar izijn zoon, prof. dr. Martin Spahn, een der bekende typen van de jongere conservatie ven in het kerkelijke kamp. Martin Spahn, die indertijd -den bijnaam „das Spahm-li-en" ontving, kroetg op 26-jarigen leeftijd een professoraat in de geschiedenis aan de universiteit te Strat-sburg. Waarschijnlijk had hij deze benoeming te danken aan den poli'lieken invloed van zijn vader, den oentrumsleider dr. Peter Spahn. Martin Spahn versmaadt den toon der volks vergaderingen; elk politiek radicalisme staat 'hom tegen. De democratie verwerpt hij. Martin Spahn was reeds in 1917 oen der cenitruansijpo-litici, -die met alle duide lijkheid bij de bestaande antithese 'tus schen Katholieke conservatieve en liberale opvatting dien W-eg naar rechts heeft ge- Wezen. In elk geval is zijn overgaan naar de Duitsch nationaien als symptoom van beteoekenis voor de ontstemming, die de politiek van het kabinet-Wirlh in -de krin gen van den rechter centrum-vleugel heeft doen ontstaan. È£3EN8D£ BUFTEML. 9£!B@aTE&, OPLICHTERS NAAR INDIë. Er schijnen plannen te beslaan dat een aantal der meest bekwame oplichters in Londen eerlang naar Indië zullen gaan om daar hun slag te slaan gedurende den tijd dat de prins van Wales daar zijn be zoek zal -brengen. Zij doen zich steeds voor als „gentlemen" en weten op sluwe wijze hun slag te slaan. Berekend is dat die hee- ren samen de laatste paar jaar zeker een 500.000 p. st. moeten bijeen gezwendeld: hebben. De politie van Scotland Yard kent een aantal dier individuen en is voorne mens aan hoortd- van de -mailbooten naar Indië en daar le lande een aantal thuuncr portretten te verspreiden, op-dat het pu bliek zooveel mogelijk tegen hen op zijn -hoede zal kunnen zijn. EEN MODERNE KöPENICICIADE. De vorige week werden de bewoners van B-onn blij gemaakt met de aankondi ging op groote aanplakbiljetten, dat einde lijk weer eens een opera zou worden ge geven. De „Charlollen-burger Reiseopcr" zou de „Tannhauser", de „Lohengrin" en de „Fidelio" geven. Met het gevolg, dat reeds den eersten dag alle plaatsen voor de drie avonden waren uitverkocht, waarvoor de goede B-onnenaren in het geheel 21.000 M. hadden neergelegd. Dankbaar stak de gevolmachtigde van de „Charlottenburger Reiseoper" het geld opom vervolgens spoorloos te verdwij nen. Te Gharlotlenburg bleek 'bij onderzoek van een plan om voorstellingen te Bonn te geven, niets bekend; ook de naam van den gevolmachtigde, Horst During, was er on- Ibekend. JUWEELENDIEFSTAL. Dezer dagen stapte in een Berlijnsch ho tel de vertegenwoordiger van een buiten- landsdhe firma af, die in j-u-weelen enz. handelt. In een handtasch droeg de man een groote massa j-uweelen van allerlei soort bij zich, ter waarde van eenige milli- oenen. Om te beletten, dat een dief 's nachts 61 zijn kamer modht komen, had hij aan het slot van de deur een veiligheidsmechanis me bevestigd. Een der andere gasten was een en ander niet ontgaan en, vlug beslo ten, -huurde hij de kamer maast den nieu wen logé, toen deze vrij kwam. Tijdens de afwezigheid van den juweelenhandelaar heeft hij zich daarop toegaug lot diens ka mer verschaft door verbreking van de verbindingsdeur en bij terugkomst be merkte dé koopman, dat hij voor ruim een millioen M. bestolen was. Ti-en duizend wenk-loozen le Wool wich trokken Donderdagavond met aan hangers in optocht inaar de bureaux- van het Armbestuur en yaardiiigd-en een depu tatie af v-oor een onderhoud met de arm bestuurders, die d'en eiisch er arbeiders afwezen, doah dezen een ander voorstel voorlegden, hetwelk de deputatie afwees. Do leden der eiputatie plaatsten daar op sto-elien te-reen e -deuren van- de vergaderzaal en weigerden den arm bestuurders toe te staan, het vertrek le verlaten. De arnibesiliuuiidieirs vdaren tof tot in dien av-ond nog steeds belegerd'. Een aantal Dudtschers is uit. Austra lisch Nieuw-Guinea verdwenen m-et mede neming van eigendommen van het Au stralisch bestuur. Pogingen worden bij de Nederlandsche regeering gedaan om hun uitlevering te verkrijgen. -In een conferentie in het Fransche ministerie van financiën, wa.Traan verte* genwordig-ers via-n de ministeries van fi nanciën cn handel, de Bank van Frank rijk en de Pariische Kamer van Koop handel deelnamen, is besloten de sedert een'ge maanden- vervaardigde brtoiis-ail'u- minium geldstukken in omloop t.e bren gen. De stukken van twee, één frank cn: 50 centiemen zullen het papieren geld van geliïhe wiaarde vervangen. O-p het oogenblik is reeds aan twee- ei óé-n-framksitothken va-or een bedrag' wan 40 milbio-en gereed. In het geheel zal er voor 300 millioen worden geslagen. Het munten der 50 centiem en stukken zal eerstdaags beginnen. In het New-Theatre te Londen Zou Woensdag de eerste voorstelling plaats hebben van „Christoph-eT Sly". Er ha-di zich des middags voor d-en schouwburg een lange file opgesteld va,n belangstel lenden, die deze voorstelling wilden bi; wotien. De directie van d-en schouwburg liet nu ter eere van (leze première aan 't publiek thee aanbieden. Misschien een navolgens voorbeeld in onze belasting- en postkantoren, waar we ook zoo vaaik in file mo-'eten slaan, schrijft het Hbl. Op 26 September e.k. moet naar oude gewoonte, do nieuwe Lord Mavor van Londen gekozen worden. Degene, die nu aan de buurt is dat liooge ambt te gaan vervullen is Sir James Boddeley, di© in zijn tachtigste jaar is. Tien jaar geleden had Londen als Lord Mayor Sir' Thomas Crosby, dio 81 jaar oud was toen hij g-kozen werd, en de huidige City Magistraat is ook reeds ver in de zeventig. De twee laaist- genoemden hebben het vaak zéér ver moeiende ambt uitnemend vervuld. De sprekende film, een uitvinding van den Zwaedsclien ingenieur Berglund, is volgens een draadloos bericht uit Kalis- berg, nu. zoover voltooid, dat ze in gebruik kan worden genomen. Het spreekapparaat is verbonden inet het gewone filmapparaat. Gisteren had een eerste voorstelling plaats, die volgens het draadloozc bericht alle ver wadi tinaen ovcrlrot

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2