BINNENLAND. Biniiêiii Nieuws Handel en Nijverheid. Korte Bérichten. Orde'en Arbeid Gemengd Nieuws ringen -waarschijnlijk1, <Iaf G. het vieesch heeft verkocht, otn als voedsel te dienen. Hij zou het als kalfsvleesch of als worst in iden handel hebben gebracht. G., die eerst halsstarrig en bondsch al- leh heette te liegen wat die getuigen hem voor hielden, geeft de laatste dagen teeke nen, dat zijn zenuwen hem in den steek gaan laten. Von Hirsclifeld, de gvvezen vaandrig die in verband met den moord op Erzber- ger opnieuw gevangen is genomen, is uit Offenburg naar Oberkirch in Baden over gebracht. Te Praag is een jonge Zuid-Slaviër gearresteerd, die zich bij de politie onder zen valsohe naam lrad gemeld. Bij zijn verhoor verklaarde hij 45.000 dinaren le hebben ontvangen om daarvoor koning Alexander te vermoorden. Toen hij echter den koning in Agratn feestelijk zal inhalen, aws bij voor de gegeven opdracht terug geschrikt, en gevlucht. De aonevhoudene bhoort tot de revolutionnaire partij. Te Reicbenberg is een pak exempla ren van „Das Kapilal" van Marx in be slag genomen. .De vofksboekhandel, aan welke de zending was geadresseerd, moet de censuur-heslissing van dien dienstdoen- den officier van justitie afwachten, alvo rens tot verkoop k'an worden overgegaan. HET „ïREGEERINGSPROGRAM" DER S. D. A. P. Hr.' Troelstra kondigt in „Het Volk" aan, dat de S. D. A. P. bij de begroo- tingsdebatten hare positieve eis hen voor do naaste toekomst, „haar program voor een eventneele, op do verschillende ar beiders-organisaties steunende regee ring" zal uiteenzetten. Voor de naaste toekomst maakt de heer Troelstra zich geen illusie3. Het lijkt er niet naai-, schrijft hij, dat de tijd voor zulk een regeering reeds zou zijn ge komen. Maar men k n n oit weten, w nt, zoo meent mr. .'Troelstra, de anti-these- politiek loopt zóódanig vast en een ge- meenslJÉppdijk aib ilorsverzet tegen de machten van het particuliere groot-ka pitaal zóó dringend en onvermijdelijk dat een parlement iio diserss'e over ha-® noodzak l'ji heil geea ;;c d mi ceh kar k- ter moer zal dragen, maar bij uitstek Urgent moet worden geacht. Men zou zeggen, zegt de „Tijd" mees- jnuilend: een parlementaire discussie over do „noodzakelijkheid' van iets wat „on vermijdelijk" is, is overbodig, Immers, in rustige zekerheid kan mr. Troelstra wol kalmpjes wachten op de dingen, die naar zijn vaste overtuiging onver mijdelijk komen zullen. Doch de leider der S. D. A. P. is blijkbaar van het onvermijdelijke nog niet zóó zeker. En daarom zal hij trachten den gang der zaken te beïnvloeden door, los van aca demische beschouwingen, zijn practisch ïcgeéringsprogram te ontwikkelen. Nadat de heer Schaper als leider der S. D. A. P. ad interim zijne candida- tuur voor het ministerschap in allen vorm heeft gesteld, zal nu mr. Troel- tstra den volke kond doen op welke voor waarden hij en zijne partijgenooten bereid zijn ons staatsbestel op Marxistischen grondslag te roorganiseeren. Want dat H. M. Koningin Wilhelmina ihem binnen afzienbaren tijd daartoe op dracht zal geven lijkt den impulsieven revolutie-prediker ,.onvermijdelijijk.._" Hoop doet leven! En niemand onzer zal zóó wreed kunnen zijn, mr. TTroel- jtra met deze naïeve hoop ook het leven te willen benemen..— EEN SOCIALISTISCH BEDRIJF. In- het K. S. Wu troffen wij onder staand stukje aan, waaruit blijkt, dat al het geschreeuw der socialisten maar larie is en dat o phen vooral van toe passing is Juister naar mijno woorden maar zie niet naar mijne werken", want waar een bedrijf onder socialistisch be heer staat, zijn de loonen en arbeids voorwaarden vaak veel treuriger dan in particuliere bedrijven. I i_i l_l 1 j Het K. S. W, schrijft: (I J Het is al jaren geledan, dat wij in dit Weekblad (1905) een beschrijving gaven Van de z.g. „arbeids-glasblazerij" te Albi in Erankrijk, waar do arbeiders onder het tiranniek gezag der socialistische be stuurders voor ©en laag loon alle dagen, ook des Zondags, mossten werken als Slaven! De elsch van den achturigen arbeids- flag was er al maar de daad der socia listen, die aan het hoofd van het fabriek stonden, was het omgekeerd van hun ©isch! Alleen toen de fabriek met haar arói- kolen geen raad wist konden de arbei ders halve dagen werken. Tegen half loon natuurlijk. Het volle loon zouden doze socialisten in andere hoedanigheid dan van werkgevers geëischt hebben van- anderen Eenige maanden geleden nu deelde do „Ohronique sociale de Erance" het een en ander mede over den tegenwoor- digen toestand van dit in ongunstigen zin vermaard geworden socialistisch be- bedrijf. Jaren lang waren de zaken van deze „arbeiders-glasblazerij" slecht gegaan. Maar de oorlog heeft ze er bovenop ge bracht. Het look wel, of men nu alle moeilijkheden te hoven was gekomen. De Eumanitó gaf zelfs een monographie over deze socialistische inrichting uit. Doch nuis er een ernstige werksta king uitgebroken. Do redenen dezer sta king zijn, de woorden der socialisten in aanmerking genomen, voor een socia listisch bedrl;wel zéér merkwaardig. Do onmiddellijke reden is een loons verlaging! De dieper liggende reden is do eisch van grooterc medezeg ging schap der ar beiders in de leiding der onderneming! Do stakende arbeiders eischen de af zetting van den raad van beheer en „een -werkelijk aandeel in de controle en de leiding aangaande de arbeidsvoorwaar den en de technische, commerccieele en ïinancieele zaken." Hot komt dus hierop neer, dat deze stakende arbeiders behoud van hetzelfde loon en echte medezeggenschap in de lei ding der onderneming willen hebben. Maar daar wil de socialistische fa- brioksdirectie in haar eigen zaak blijk baar -t van hooren! En nu wil „Het Volk" van 24 Aug. nog al beweren, dat de arbeiders, om medezeggenschap te krijgen, bij de so cialisten moeten zijn! Jawel! ROOMSCHE VROUWEN, WAAKT! Het militaristisch tijdschrift „Ons Lé ger" maaikt propaganda voor dames-bur- gerwacihten. De geillustreerde bladen gaven enkele maanden geleden een foto van zulk een dames-burgerwacht, die in Den Haag bestaat. De dames waren afgebeeld in staande houding, het geweer aan den voet. Naast haar stond „schneidig" de instructeur. W. v. R. schrijft niu in „Ons Leger": „Ik zou dat anders wenscben. Op een volgende afbeelding hoop ik te mogen zien een dames-sectie, twee gelederen, staande, geweer bij den voet cn „op d-e plaats rust" (.opname ©enigszins van ter zijde dan), ter rechterzijde de dame-com mandant, ter linkerzijde de dame-onder- commandant. Want in tijden va „moei lijkheden" zijn geen mannelijke leiders beschikbaar. „Leiders" moeten in dit ge val dus eveneens dames zijn: echte doch ters van KENAU. De zaak moet óf niet, óf serieus ge daan worden. De bajonet late men tlmiis. In plaats daarvan aan den gordel gummistok of pioertendooder. Verder een nauwsluitend manteltje met een pnaT patronenzalkjes en een practisch hoedje. Al te veel oefenen is m.i. niet noodig. „In bet gelid" geld „zwijgen." „Laag vuren" is meestal „raken." En „gehoor zamen aan de leiding" is „overwinnen." We hebben twee woorden in dit stukje onderstreept, schrijft de „Voorhoede": gummistok en pioertendooder. En we kunnen wezenlijk geen woorden vinden om onze verontwaardiging neer te schrijven over het afschuwelijk stre ven om onze vrouwen dien gummistok en de pioertendooder in de hand te drukken, 't Is om te schreien!" Het blad vervolgt dan: „ROOMSCHE VROUWEN VAN NE DERLAND, waakt toch en gedoogt niet, dat men nw echtgenoot, uw zonen en misschien u zelf en uw dochters weer den weg van het mensch-onleerend mili tairisme opjaagt. Neemt u in acht. De hooge militaire bureaucratie is machtig en sterk. Zij staat voor niets. Als gij niet protesteert, als gij niet, met de macht van uw breede organisa ties achter u, eisoht dat aan het militai- flsme nu een einde komt, dat beslist de weg van ontwapening wordt ingeslagen, dam gaat men rustig den ouden gang. Dan ,za' het orgaan van een vereeni- riug, d'e onder Jeiding staat van de in vloedrijkste officieren in o.ns land voort gaan met te trachten: U te wapenen roet den gummistok en pioertendooder en uw priesters benevens de priester studenten uit hnn zeigenrïjken werkkring weg te ruiken en in de kazernes onder te brengen. Want ooi voor dit laatste werd in het vorig nummer van dit orgaan een krach tig pleidooi gevoerd. Roomsche vrouwen van Nederland waakt!" EEN WAARSCHUWING AAN HEN, DIE NAAR WEEHEN GAAN. Tien einde, den Nederlandschen bezoe kers van de Jaarbeurs te Weenen te vrij waren voor onaangenaamheden, welke zij bij het overschrijden van de Oostenrijk sche grens zouden kunnen ondervinden, herinnert het Oostenrijksche gezantschap er aan dat de invoer van Oostenrijksch- Hongaarsche bankbiljetten, welke niet afgestmpeld zijn, evenals van roebels, ver boden is. Het bveelt den Nederlandschen bezoekers aan bij hun aankomst in Oos tenrijk het Oostenrijksche douanekantoor in run paspoorten te laten certificeenen "het bedrag aan vreemde bankbiljetten dat zij bij zich hbiben, ten inde moi lijk heden le vermijden, welke zich bij gebreke van de zen voorozrgsmaatregei zouden kunnen voordoen, daar in bet algemeen de .uitvoer van vreemde geldswaarden is onderworpe aan een bijzondere vergunning van de fi- ancieele autoriteiten. Wat den uitvoer van Oostenrijksche kro nen betrft, is het egenwoordig toegestaan een maximum van 20.000 kronen en bankbiljetten uit te voeren. INTERPELLATIE IN ZAICE DE KABINETSCRISIS. Naar verluidt zal het kamerlid mr. Mar-' chant, op Woensdag 7 dezer, verlof ver zoeken om een intrepeialtie tot die regee ring te mogen richten over het verloop van de jongste Kabinetscrisis. Congres voor Internationaal Recht. De Koningin heeft Zaterdagmiddag ten paleize Hel Loo ontvangen prof. Josephus Jitta, president en rm G. van Slooten, se cretaris van het Congres der International Law Association, die aan H. M. voorstel den 20 heeren uit de landen, die op het Congres vertegenwoordigd) zijn geweest. De congressisten begaven zich per Staats- spoortrein van 12 u. 7 min. naar Het Loo. NEDERLANDSCHE HYPOTHEEK BANKEN IN DUITSCHLAND. Door den voorzitter der Tweede Kamer zijn aan de Reacering medegedeell de vol gende vragen van den heer Engels aan den minister van Buitenlandsche Zaken. Is liet Uw Excellentie bekend, dat Ne derlandsche onderdanen, die hypotthefcen geplaatst hebben in Duitschiand, thans bij opzegging' dier hypotheken groote schade lijden tengevolge der enorme koersver schillen Is Uw Excellentie bereid het daarheen te leiden, dat Nederland een overeen komst sluit met het Duitsche Rijk in den geest van de overeenkomst, gesloten tus- schen het Duitsche Rijk en Zwitsreland op 9, December 1920 (Reichs-Gesetzblaft no. 231. -Jaihrgang 1920), waardoor Zwitser- sche onderdanen voor schade worden behoed?' En zoo ja, is Uw Excellentie dan bereid ■dergelijke overeenkomst met eenigen spoed voor te bereiden? De Burgemeester van Arnhem. Naar men uit Den Haag meldt is zeer binnen kort de benoeming te verwachten van mr., S. J.~R. de Mondhy, griffier der Provinci ale Staten van Zuïd-HoHand, tot Burgc'-ya;m jg (tl gézagtfeblientïe itfh- mooclor trnii A rnliAtn - meester van Arnhem. Raad van State. Bij Kon. besluit van 27 Augustus is benoemd met ingang van den dag, waarop door hem zijn betrek king zal worden aanvaard, tot lid van den Raad van State, de heer mr. J. B. L. C. C. baron de Wijkerslooth de Weerdesteijn, lid van de Tweede Kamer en lid van de Tweede Kamer en lid van Gedi Staten der provincie Utrecht. Het verker tusschen Engeland en Ne derland. De redacteur van de „Msb." te Londen meldt: "Volgens de „Daily Mail" zullen van Dinsdag a.s. af de reizigers voor Neder land geen transito visa meer noodig heb ben, indien zij een geldig paspoort bezit ten, waaorp het -visum voor het land, waarin zij reizen, verkregen is. Een ver blijf of oponthoud van niet meer dan .acht dagen is in Nederland toegelaten. Het Overzeee-Instituut. De heer O. Kamerlingh Onnes, heeft, naar aanleiding van hei adres, dat 18 November j.I. werd gericht tot den gemeenteraad van Amster dam, inhoudende het verzoek: om het vrij gekomen Damterrein te bestemmen, voor het Overzee-Instituut, zichr ook in verbin ding gesteld met de Regeering. Hij heeft dat gedaan, omdat grotoe geldelijke offers van de gemeente gevergd zullen worden en samenwerking van de gemente en het Rijk in dezen vai het grootste belang zal zijn. In het adres aan de Regeering vestigt adressant er den nadruk op, dat hij van de regeeringen van verschillende groote sla- ten toezgging beeft gekrgen, dat, indien het Overzee-Imstituut zoude verrijzen te genover het Dam Paleis, inzendingen en tentoonstellingen van vreemde mogendhe den de belangrijkheid van dit Handelsmu- seum nog zullen vergrooten VERVOER VAN DUITSCHE STEEN KOLEN VOOR BELGlë VIA NEDER LAND. De Brusselsche redacteur van de Msb. seitn d-d. 2 September: Aan dé Nation Beige wordt uit Duitsch iand geschreven, dat de Duitsche kolen, die volgens het vreiestraclaat aan Belgie moeten geleverd worden, over Nederland in België komen. Voor het stukje grond, dat van Nederland voor dit vervoer ge bruikt wordt, zegt de inzender, moeten wij 320 gtd. of 15 fres. betalen. Daardoor ma ken de Nederlandsche spoorwegen maan delijks een ontvangst van 15 millioen fres. De Belgische stations Möntzen en Herbe stal staan bijna geheel ledig. Is dat niet jammer?, vraagt de inzender. En is het niet treurig om aan te zien, dat zoo mooie inkomsten in handen vallen- van onze wei nig interessante Noorderburen? EEN ER AAI GESCHENK. Een zestal organisaties op hst gebied, van handel en industrie te Utrecht zul len het Jaarbeursbestuur in bot nieuwe gebouw 30 ramen aanbieden van ge brandschilderd gla3 in lood, tor versie ring van het trappenhuis. Dez9 aan bieding vindt plaats bij de o'ficieele ope ning der Jaarbeurs op 6 dezer, waarbij dan een oorkonde der schenking wordt overhandigd. ONREGELMATIGHEDEN AAN HET BOSSCHE SLACHTHUIS. Wegens onregelmatigheden aan het slachthuis te 's-Hertogenbosch zijn 82 werk'i den gs.-hortt, die aan bet scheids gerecht voor ontslag zijn voorgedragen. (Tel.) DECENTRALISATIE UITVOERING ONGEVALLENWET. Naar „De Tijd" verneemt, ligt het in het voornemen van den Minister van Arbeid, maatregelen te treffen, welke er toe zouden kunnen leiden, dat een belangrijk stuk werk der Onge vallenwet 1901 met ingang van 1 April 1922 komt onder de Raden van Arbeid. Aanvankelijk zou dit zijn: le. de uitvoering van de bepalin gen der wet van de ter uilvoering van die bepalingen genomen beslui ten, welke verband houden met de premiebetaling aan de bank door, de werkgevers, ten aanzien van wier werklieden de bank het risico der ver zekering draagt; 2e. de vaststelling van de loonen, welke voor de premieberekening in aanmerking zou komen, indien de verzekerden, waarop die loonen be trekking hebben voor risico der bank zijn verzekerd; 3e. medewerking bij het nemen door het bestuur der Rijks Verz. Bank van beslissingen omtrent indeeling van de verzekeringsplicbtige ondernemingen, staking van bedrijf, enz. (dit advisee- rend bedoeld) 4e. liet onderzoek der ongevallen; 5e. dc vrijwillige verzekering van de werkgevers. Betreffende .liet personeel, eerlang minder rftxxlig aan de R.V. B., zijn wenken aan de Raden van Arbeid ge geven. DE WATERKEERINGEN IN NOORD-HOLLAND. Door Gedeputeerde Staten van N.- Holland is aan de besturen der Water schappen de volgende aanschrijving gericht: „Uit een van onzentwege ingesteld onderzoek is gebleken, dat de waler- keeringen van sommige waterschappen zeer zijn uitgedroogd, waardoor scheu ren zijn ontstaan. Indien binnenkort boezems of andere wateren tengevol ge van hevigen regenval of stormen, snel mochten stijgen, kunnen deze scheuren oorzaak zijn van doorbraken der dijken. Wij noodigên u daarom dringend uit, de onder uw toezicht staande waterkeeringien terstond nauwkeurig te doen inspecteeren en maatregelen te nemen tot onverwijlde dichting van scheuren, welke daarin mochten voor komen." TEGENSPRAAK UIT ENGELAND. Het „N. v. d. D." verneemt het vol gende uit Londen: Met betrekking tot een bericht in een Londensch dagblad, dat n.l. de Britsche regeering een krachtig ver toog bij de Nederlandsche regeering zou hebben ingediend, betreffende een. telegram van den ex-keizer, verneemt Reuters-Ageutscliap, dat zulk een stap niet gedaan -is en dat er zelfs niet gen wordt de ex-Keizer niet langer beschouwd als een politieke factor van belang. DE SAMENKOMST DER MINISTERS Nogmaals ondervraagd over zijn ont moeting te Luzern met Minister van Karneheek verklaarde de Belgische mi nister Jaspar: „Gij zult begrijpen, dat ik de grootste omzichtigheid over onze ont moeting moet in acht nemen, als ik u zeg, dat de korte officieuse nota, die te 'sGravenhage en te Brussel is versche nen, samen door den heer van Karne- beek en door mij is geredigeerd. Beiden zijn wij overeengekomen ons niet te la- teil interviewen. („Maasb.") De MeVcvoorzien 'tig. De Nelerland- eehe Melkindustrieeïe Vereeniging heeft den Minister van L. N. en H., telegra fisch verzocht, gezien het toenemend te kort aan consumptiemelk in de groote steden en den steeds stijgenden melk prijs, die maatregelen te nemen, d.e een goede consumptie melkvoorziening in de naaste toekomst en in den aanstaanden winter kunnen waarborgen. HM. de Koningin. H.M. de Ko ningin wordt a.s. Maandag van Het Loo te 's-Gravenhage verwacht, met het oog op de opening van de Internationale Pluimvee-tentoonstelling. BLOKZEGELS VOOR DE INVALIDITEISWET Men deelt ons mede, dat tegen 1 Novem ber a.s. bij de Raden van Arbeid en de postkantoren blokzegels v-oor de Invalidi teitswet verkrijgbaar zullen worden ge steld, van 15 verschillende waarden en kleuren, n.l.: Voor loonklasse I, duur 4 weken, waar de f 1.I. duur 9 weken, waarde 2.25; I. duur 13 weken, waarde f 3.25; II. duur 4 weken, waarde f 1.20; II. duur 9 weken, waarde f 2.70; II. duur 13 weken, waarde f 3.90; IIL duur 4 weken, waarde f 1.C0; III. duur 9 weken, waarde f 3.60; III. duur 13 weken, waarde 5.20; IV. duur 4 welnu, waarde 2.IV, duur 9 weken, waarde f 4.50; IV. duur 13 weken, waarde f 6.50; V. duur 4 weken, waarde f 2.40; V. duur 9 weken, waarde f 5.40; V. duur 13 weken, waarde f 7.S0. In den le verschijnen algemeenen maat regel van bestuur zal worden bepaald welke werkgevers, met afwijking van het in 'art. 199 I. W. bepaalde, bevoegd zijn van deze zegels gebruik te maken; tevens zal daarin worden geregeld, welken waar borg deze werkgevers bij gebruik der blok- 'Agels zullen moeten stellen. Deze zegels kunnen te zijner tijd op de gewone wijze worden aangevraagd. (Vad.) TWEEDE KAMER. Woensdag 7 September a.s. des mid dags half twee komt de Tweede Kamer opnieuw bijeen. De voorstellen van den Voorzitter heb ben de strekking om de agenda van die bijeenkomst als volgt vast te stellen: 1. Wetsontwerpen wijziging van de Kieswet, de Provinciale wet en de G-e- méêntewet (370); 2. wetsontwerp wijziging van de llijks- uitkeermg aan de gom.cntc kracbiens artikelen 1 tot en met 9bis van de wet van 24 Mei 1897 enz., met daarbij .beboorende motie (351); 3. wetsontwerp reg ling vaa den rechtstoestand van era t nacen (62). Voorts zal de voorzitter voorstelen om, indien de loop der behandeling van bo venstaande wetsontwerpen daartoe den tijd beschikbaar laat, nog aan de orde te stellen: de interpellatie van d' 11 heer Schaper in verband met een door bet departe ment van Arbeid uitgevaardigde circu laire aangaande don won ngbouw; de interpellatie van den heer Teen stra, naar aanleiding van eventueels wij zigingen in do kostenberekening voor de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee en de interpellatie van den heer Van Ravesteijn, over de gevangenhouding van Groenendaal en in het algemeen over de behandeling san de d enstweige raars door de regeering. DE AARDAPPELENOOGST EN -UITVOER. Naar de „Ned." meldt, is de heer Rau- werda, landbouwleeraar aan de R. L. W. S. te Leeuwarden namens de regepting belast met het doen van onderzoek in de provincie Friesland naar de hoeveelheid nog voorradige aardappels, een eveniueel billijken, ingeval van een uitvoerverbod. De Nederl. Jaarbeurs. Gedurende de 5de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht, zal de dienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling door eenige zijner ambtenaren vertegenwoordigd wor den. Hierdoor zal gelegenheid bestaan om kermis te maken mei de diensten, die de organen der openbare arbeidsbemiddeling aan handel en nijverheid kunnen verlee- nen. De Jaarbeurs. In tegenwoordig- digheid van den Commissaris der Ko ningin, den Burgemeester, de Wethou ders en tal van andere autoriteiten is Vrijdagmiddag liet Jaarbenrsreslauranl te Utrecht geopend. Geen ontslag aan het personeel. In tegenspraak' met gedane mededeelingen meldt het Ned. Weekblad voor den Han del in kruidenierswaren, dat van het stop zetten der suikerfabriek van dé firma Scholten te Groningen, als gevolg van aan koop door de Centrale Suikermaatschap pij. geen sprake is. Door een regeling met de Centrale Suikermaatschappij is de fir ma Sdholten, die door grondstofgebrek met stopzetting werd bedreigd, in staal ge steld baar bedrijf voort te zetten. De fa briek zal zich speciaal bezighouden met de fabricage van siroop en eenige bijzondere soorten. Niemand van het personeel zal worden ontslagen. VERLAGING VAN DE MIJN WERKER SLOONEN. Men meldt uit Heerlen aan de „Tel. Naar wij uit goede bron vernemen, zullen met 1 October a.s. van de ar beiders bij alle staats- en particuliere mijnen in Limburg de loonen verlaagd worden in verband met de lagere prij zen die voor de kolen bedongen kun nen worden en het verminderde afzet gebied. BEETHOVEN IN MAASTRICHT GEBOREN? Waar is hij geboren? In Bonn? In Leuven of Antwerpen? In Zutphen? Alk-maal mis. Een inzender in ée „Tel." heeft een nieawe veronderstelling: Maastricht. Zijn muziekleeraaT is een Maastrichte naar. Die Maastrichtenaar hoorde het van den violoncellist Alexander Batta. De violoncellist Alexander Balta hoorde het van zijn vader, Pierre Batta. -De vader van den violoncellist Alexander Baita, (die naar men weet een kennis was van den Maastrichtenaar, die muziekleeraar was van een lezer van de „Tel.") was in het bezit van een stamboom met het stedelijk zege! van Maastricht, op welk document vermeld slaat een Louis van Beethoven, gek. 1760 te Maastricht. Het Hbld. meukt naar aanleiding hier van op: Het is gest mogelijk, dat in het jaar 1760 te Maastricht een Louis van Beet hoven is geboren. Doch waarom moet dit nu juist de groote Ludwig geweest 7n In 1683 werd te Antwerpen geboren Hein- rich Adelard van Beethoven; deze huwde en kreeg 12 kinderen. Het derde van dit twaalftal, Ludwig, is de grootvader van den componist. Maar is het nu nit moge lijk, dat een der andere kinderen vader is van den te Maastricht geboren Louis? Bovendien: de moeite om de gebqorle van den grooten Ludwig elders dan te Bonn te zoeken, kan men zich gerust be sparen. In bet oopregister van de kerk te Bonn. kan men den Joop van den componist duidelijk ingeschreven vin (ten- Van de bladzijde, waarop die aantrekr- ning staaf, geeft de eerste uitgave van Paul RekkerV boek over Beethoven een duidelijk faosiimillé EEN ZEER ZONDERLING POLITIEMAN. Op Koninginnedag was er 's avonds voor het American Hotel te Amsterdam een relletje. Er werd v-oor het terras ge danst; één danser, die zeer luidruchtig was, botste tegen een kinderwagen welke omviel, waardoor 't kind op straat terecht kwam. De vader werd woedend en gaf den danser een klap. Natuurlijk ontstond een vechtpartij. Eensklaps vertelt de „Tel.", kwam een zenuwachtig man aansnellen, trok oen gummi-slok en gaf daarmede den va der een tik. De gewapende man maakte aanstal ten, personen, die met het geval niets ie maken hadden, n-o-g als toegift eenige be tuigingen van vriendschap toe 1e dienen. Bijtijds weid echter zijn gummistok af genomen. Toen legitimeerde hij zich in tegenwoordigheid van een paar agenten in umfonn als.... leerling-rechercheur. Een half uur later signaleerde men hem, met een juffrouw, dansend voor een draai orgel, dat op dezelfde plek stond, dat hij kort gel-edien lot slagveld had willen maken. HOE MEN KINDEREN ZIEK MAAKT. In een dit jaar verschenen rapport over slechte voeding van kinderen, in Amerika, noemt dr. Taloferro Clark 12 voorname oorzaken van ondervoeding en daaronder niet gebrek aan geldl De oorzaken zijn: ie. He! kind krijgt niet voldoende voed sel. 2e. Het krijgt niet de goede soort voed sel. Het bederft zijn eetlust voor eenvou dig voedsel als melk, groente, brood door overdreven veel zoetigheid en pasteien te eten, die niet verteerbaar zijn. 3e. Het eet op ongeregelde tijden, tus schen de maaltijden en bederft zijn eetlust met koekjes en banket. 4e. Het verslindt zijn voedsel maar neemt niet den tijd het behoorlijk le kou wen en spoelt het weg met water. 5e. Het drinkt thee en koffie inplaats van melk en water. 6e. Het kind krijgt niet genoeg slaap. Op 10 of U-jarigen leeftijd gaat het naar bed om 10 uur of later, terwijl het in bed moest zijn om 8 uur en moest slapen met de ramen wijd open. 7e. Het lijdt geregeld aan constupalie, 8e. Het wordt te veel opgewonden en krijgt te veel prikkelende ontspanning. 10e. Het wordt overwerkt op school of thuis. Het heeft dikwijls te veel extra les sen of cursussen na schooltijd. ue. De slechte voeding kan veroorzaakt of verergerd worden door slechte tanden, adenoiden enz. en zij kan ook het begin zijn van ernslige ziekten. 12e. In plaatsen waar malaria heerscht is ni^t-eten dikwijls het gevolg van deze infectie. De Nederlandsche moeders kunnen uit het lijstje zoeken of cr dok feiten zijn waaraan zij zich schuldig maken in de op voeding. In hetzelfde rapport zegt dr. Clark wat kinderen wel behooren le eten en hij plaatst brood bovenaan dc lijst. VIER KINDEREN GEWOND. Op Koninginnedag sloegen te Ede (Geld.) 2 paarden, gespannen voor een versierden wagen, die mee zou rijden in de, ter gelegenheid van het Koninginne- feest te houden optocht, en waarop zich een zestal kinderen bevonden, op hol. Vier kinderen werden verwond waarvdn twee aan hoofd en beenen ernstig. De paarden renden tegen een b-nom waardoor de kin deren van den wagen werden geslingerd. GOED AFGELOOPEN. Men meldt aan de „Roti." d.d. 2 Sept.: Gisterenmiddag te 7 uur gebeurde onder Ridderkerk een ongeluk, dat wonder bo ven wonder, goed is afgeloopen. Een auto met 3 passagiers en den chauf feur van den heer Bestenbreurfje, uit Rijs- oord, passeerde een hitlekar, en raakte de ze, waardoor dc chauffeur zijn stuur kwijt raakte. Hij reed par-does van den hoogen rivierdijk, in zijn vaart het boven aan den dijk staande houten hek verbre kend, het ijzeren hek, dat voor de coöpem- 6eve woningen slaat, onderste boven rij dend en botste met razend geweld tegen den voorgevel van het buis van mej. wed. Kok, waarvan de muur zeer ernstig werd ingedrukt en naar binnengebogen, zoodal zelfs tot; boven de lichtramen scheuren ontstonden. Binnen vielen de pronkstukjes van een pcnanltafeltje en een paar bloem potten aan scherven op den grond. De auto zelf was ernstig beschadigd en deze stond midden in het tuintje. Niemand der inzittenden kreeg letsel, •hoewel ook de groote veerruit was ver nield. DE ENTENTE EN DOORN. Zooqls we bereids meldden, hoeft de „N. Gt." geen. bevestiging kunno- -ar- krijgen van lief gsrucht, dat" tl» Britscks regeering een nota tot de Noderlandsch# zou hebben gericht, waarin er op wordt gewezen, dat het telegram onlangs •door den Duitaohen ex-keizer naar zijn aan, hangers gezonden met het hem toegestaan asyirecht niet is overeen te brengen. Aan buitenlandsche Zaken was van een dergelijke nota niets bekend. Ook nit Frankrijk komt een bericht over deze zaak. De Parijsche berichtge, ver van bet „Hbl." seint ons: De Eransche regeering heeft geen en. kelen stap bij de Nederlandsche regety ring willen ondernemen, maar hecht haar goedkeuring aan de correspondentie, dier zake gewisseld tusschen Londen es Den Haag. Met dat al is men hier van meaning dat het verblijf van den ex-keizer, zoo dicht bij Duitschiand, al tijd van nadeeligen invloed zal blijken voor den algemeenen vrede. Inmiddels verneemt de „Maasb." van bevoegde zijde dat de Nederlandsche Re geering geen snota van de Engelsche Re geering beeft ontvangen en dat bier van feiten als in boven aangehaald bo richt genoemd niets bekend is. Dit bericht kan du3 weer gevoegd worden bij de vele andere 1'gulden, dio omtrent den ex-keizer in om'.oop zijn gebracht. OPZETTELIJK AANGESTOKEN. Men seint aan de „Tel." uit Emmen: Woensdagmiddag brak in het Emmer Erfsebei'dienveen plotseling een ernstige veenbrand uit. Rui-m 30 dagwerk turf ging in de vlammen op. Gistermorgen waren de burgemeester en de wethouders, tevens de voorzitter van het veenschap Emmer Erf- soheidenveen ter plaatse. Bij onderzoek is gebleken, dat op twee plaatsen de tui' opzettelijk in bran-d gesloken is. Doof krachtige maatregelen is het gevaar ge weken. Brandstichting. In verhand met df brandstichting, geweldpleging en roof l.L Zondag ten huize van den onderwijzer J. H. van Ingen te Beekbergen gepleegd, heeft do Apeldoornsche polifio te Doe- tinchem aangehouden den 31-jarigen Vsteenhouwer J. M. W., die door de vrouw van den onderwijzer als de da der herkend werd. J. M. V. ontkent hals starrig. Een meisje loos. Een telegram uit Melilla meldt, dat oen jong meisje vaa Nederlandsche nationaliteit getracht hoeft zich bij het Spaansche vreemde lingen-legioen te laten aanwerven, waarin zij natuurlijk ^niet geslaagd is. Een.plotselinge dood. Toen deland- bouwer L. van der B., uit Doornspijk, Vrijdag de markt van Zwolle bezocht, zakte hij plotseling in elkaar. Dr. van der Plaats kon slechts den dood con- stateeren. Schuit gezonken. Ter hoogte va- da Stierop is bij het Uitgeester mee: een vlet met bouwmaterialen tengevol ge van een windvlaag omgeslagen en gezonken. Een der twee opvarenden oen 17-jarige jongen uit Graft, is verdron ken. Zijn lijk is tegen den avond pas gevonden en naar zijn huis gebracht Brand. To Wedderheide (Gr.) ia Woensdagavond afgebrand de behuizing, bewoond door de gezinnen van J. La- meijer, H. tui der Tuuk en W. Zwa.-is. De levende have kon..worden gered, do-h de inboedels, waarvan één niet verze kerd, verbrandden mede. Oorzaak onbe kend. Typhus. Er zijn te Delft weer S gevallen van typhus bij gekomen waar door het totaal tot 58 gedegen is- Tot nogtoe zijn drie patiënten ovérleden. Jacht omgeslagen, -s- Op het Buiten-Ij gij Durg-erclnm, is Vrijdag-middag door 'n rukwind een Amsterdamsch jacht omge slagen. Esn heer en dame die p het om gekeerde vaartuig zaten verkeerclen een poos in levensgevaar, totdat zij door een paar andere jachten gered werden. Een verdwaalde zalm. Nabij Dur- gerdam heeft Vrijdag de vissclier J. P. in het Buiten-U een zalm barnacliljgd, wegende ruim 12 pond. Inbraak. Te Zutphen is Vrijdagnacht door verbreking va-11 ecu glasruit inge broken bij den goud- cn zilversmid Levy in de Beukerstraat aldaar. Ontvreemd werdén 47 goud-en ringen. De dader, ze kere B. uit Amsterdam, is door de politie gesnapt. Bij zijn aanhouding werden nog 31 van de gestolen ringen in zijn bezit gevonden. Een Fransch oorlogschip te Vlissingen. P" Het Fransohe oo-rioigsobip „Quent'nn Roosevelt" is te Vlissingen aan-gekomeni Tusschen <K- état major van "net sohin en de Nederland-s die marine zijn officieele bezoeken gewisseld. Ds middags bracht t schip een bezoek aa.n Middelburg. Maan dagmorgen zal het van Vlissingen naar Boulogne vertrekken. Een gevecht met messen. Bij bet einde van de Oranjefeesten te Steenwivk kregen eenige jongelui uit die plaatï hooglo-opende twist met een paar jongens uit Havelterberg. Het mes werd getrok ken. De bi te. a 20-jarige arbe'rter IJ Ynk va.n Havelterbcig kreeg daarbij een ern stige wond tussoben de schouderbladen. Een koe tusschen de flcsschen. Een koe an de wed. J. G., was opgeborgen in den sehutstal van hét café de Zon te Tuk. Men maakte zich op om naar liet feest te gaan, toen het beest zijn gevan genis verbrak en een wandeling door do keuken van genoemd1 café maakte. Daar bij zakte bet zware dier door het kel derluik en viel'in den ruimen kelder tus schen flesschen enz. Na* zeef veel mo-eitc mocht "het gcluk- 11 ad bekomen, tegen de ach reden bon- Ven het beest, dat niet bet minste b'-b"1 ge steenen trap op weer naar boven te brengen. Onder dentrein. - Op het spoorweg emplacement te Roosendaal Is Zaterdag -den seinh-n is wachter M. door een r.angce- remlen trein een txten kort beneden oe knie afgereden, terwijl van bet andere been de voet verbrijzeld werd. Het on geval zo-u bet gevolg zijn geweest ran w bekneld raken van zijn schoen tusschen een wissel, welken hij bezig was te -oinat stnqurae lotj R*i ozop noot mallseh werd ovenjdisstM.d.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2