ONS BLAD BUITENLAND .pf-uii,leton_ Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: gffiSRK Brieven uit Frankrijk No. 2?S VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1921 /4e JAARGANG ft Sy| LSaj#' s§ Abonnementsprijs: Ptr kv.-s.fci»! «r AlkmMf 2 B»«i f— Aan alls No. 433 633 Advertentieprijs: Van 1 5 regels f 1.25; elke regel meer f 0 25; Reclames per regel f 0 75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 vvordt"op"aanvrag9 gratisT een potis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag vanJ 500,—. f 4QQ,—f 2Q0,—, f 100,—, f 60,—f 35—, f 15,—. M 0 NT M AR T R fc. Me en meer verdwijnt net ouae Mont "ire, om plants te maken voor nieuwe gebouwen die niet bijdragen de schoonheid van dit historische Parijs te verhooge.-i. lede/ huisje had herinnering aan vervlogen tijden, aan beroemde kunstenaars die er gewerkt, aan bekende persoonlijkheden die er gtw end hebben. Een van die gebou wen, waaraan meer neg dan aan vele andere de geschiedenis is verbonden, gaat verdwijnen. Niets doet thans meer vermoeden dat deze rume, een tem pel 'Vras, waar des Zondags de H, Kis v/erd gelezen. De tand des tijds, di' aan alles knaagt, zeker als het niet onderhouden wordt, heeft hier zijn we t volbracht, en het is b-grijpelijk do: sloopershanden de muren omver zullen halen. ziehier in het kort de geschiedenis van c'eze kapel, die de laatste jaien, zoo geheel in strijd met het oorspronke lijk. doel, diende voor cabaret artis icue en zelfs een tijdlang als ver- eenigingslokaal voor revolutionnairen werd gebruikt. Waardiger dan deze beiden was in ieder geval neg c'e vod denkoopman die er eveneens tijdelijk heeft gehuisd. Deze kapel, waar de pasteer van Montmartre op Zon- en 'eestdegen geregeld de H. Mis kwam szen, werd in 1579 geb-uwd door J acqses Ligier die heer van M mtmartrc was en tevens schatbewaarder van den kar..imal de Bourbon. De Bisschop van Pafij's had hem deze grootc gunst toegestaan, met het ocg op zijn slechte gezond hei'.!, cie'hem belette, geregeld in. clo parochiekerk van Montmartre ce H.-'Mi bij te wonen. -Deze gunst geld echterspeciaal hem cn zijn gezin, want uitdrukkelijk was er bij vermeld dat het bij wonen /an de H. Mis in deze kapel van de H. Drievul igheid de bov/iners- yen .M ntmartre niet vrij stelde Vin het verplichte bijwonen dor diensten in hun eigen parochiekerk. In 1531 is Jacques Ligier overleden en te Saint-L'everin begraven. Zijn zoon, cie hem opvolgde, verzocht en ver kreeg ca', dagelijks de H. Mis in die ka pel zou-worden opgedragen. Gedu rende tv.ee eeuwen - gold deze kapel eveneens ais rustplaats voor de pro cessie val St. Denis die eens'in de zeven jaren Mmtmartre- bezocht. De revo lutie van 1792 maakte een einde aan de daar- gehouden godsdienstige plech tigheden en sedert dien lijd ging het oude gebiuw een zekeren ondergang tegemoet, al bewees het in die aller eerste jaren nog goede diensten als onderdak van de brandweer. Dit gebouw nu gaat verdwijnen om plaats te maken voor de steeds meer terrein winnende cinema. Deze heilige plek waar eens de heer van Montmartre in stille devotie neerknielde, zal nu ont wijd werden, door een van dis smak lcoze bioscoop-paleizen, .die niet alleen van binnen, maar ook uiterlijk vaak, zoo weinig goeden smaak vertoonen, iet is in ieder geval te wenschen dat ie leider van deze nieuwe instelling, niet ce grofheid zal hebben, zijn bios- - -V e naam't ge n cie aan 't zo verleden van deze kapel her innert. Het is beter aan de vergetelheid te worden- prijs 'gegeven dan op deze wijze voort te leven bij het tegenwoor dige en komende geslacht. Gelukkig v/as deze kapel maar een van de ge heiligde plaatsen op Montmartre, ge lukkiger nog is het dat zich thans de basilique van het H. Hart, hoog boven Parijs, cp Montmartre verheft. Meer dan de roem der kunstenaars, de oude re herinneringen aan zooveel piekjes verbonden, zal in de toekomst dit grootsone kerkgebouw de roein en de trotsch van dit stadsgedeeltefuitma- ken. Heerlijk rijst dit Romaansch- Byzantijnsche kunstwerk in 1875 be gonnen, voor ons op. Aanschouwen wij het op menige plaats in de beneden stad. Te midden van het gewemel en rumoer der wereldstad, voert ons een blik naar die tempel Gods, omhoog naar de stille rust, waar ter eeuwig durende aanbidding het Allerheiligste :s uitgesteld. Nog niet geheel ge-reed is dit kerkgebouw, dat als 't ware, als een waarschuwend teeken boven alles uitstekend en den wereldling ver maant het oog omhoog te richten. Meer dan 30 millioen is reeds aan dit mootsche werk ten koste gelegd, maar n g st eis gaat me i voort het in en uit wendig te verfraaien, terrassen aan te leggen en het geheel te voltooien. Een wijdsche koepel, van 80 meter hoogte, kroont het gebouw en de gevel is rijk aan beeldhouw-werk. In 1891 werd voor het eerst dit Godshuis voor den dienst opengesteld en van af dat oogenblik hebben de geloovigen niet opgehouden bij dag en bij nacht hun, hulde aan den verborgen God der al taren te brengen. Eere-wachten heb ben zich gevormd om in de stille uren, als het duister over Parijs is gevallen, 'aar neer te knielen en te waken bij het heilig Sacrament. Geen 'nacht is voorbijgegaan of minstens een tiental geloovigen offerden de rust op om van hun liefde te deen blijken, maar ook de nachten dat er honderden neer knielden waren niet zeldzaam. Men moet er zelfs in die uren geweest zijn om te weten, welk een diepen indruk zulk een bezoek teweeg brengthoe men er doordrongen wordt van de groot heid Gods en de vreugde dat deze tem pel steeds openstaat orn eerbiedige hul de te kunnen betuigen. Zoo dikwijls voert mijn v/eg naar deze basilique ep ae meest verschillende uren en tel kens tref ik velen aan die er eenige oogenblikken komen vertoeven, de grocte afstand is geen beletsel, de vele -treden die zij moeten opklimmen; weerhoudt hen niet, een oefening bij te wonen of in alle stilte gebeden te stor en. Schooner van architectuur, be- 1 ngrijker door historisch er eden, zijn veis Kerken in het oude Parijs, maar geen die zoo tot ons spreekt als de Basilique du Sacré Coeur", die op den troon van Montmartre geheel Pa rijs aan haar voeten ziet en tot zich roept. En geheel in overeenstemming met het doorleefde daarbinnen, is het panorama dat zich in alle grootheid aan onze oogen vertoont als wij het kerkgebouw verlaten. Ook in de schep pingen Gods ontwaren wij Zijn groot heid en diep doordrongen van Zijn Al macht dalen wij langs de trappen die ons terugvoeren in het rumoer van het dagelijksche leven. Parijs, 31 Augustus 1921. Mr. P. v. S. HERFSTMAAND, September is vaak een schitterende maand, met heerlijk frisch weer. Vooral de ochtenduren, 's Middags kan 't nog lekker warm zijn, hoewel cle zomer hitte voorbij is. In 1919 v/as Septem ber warm,.in 1920 koud; we hadden verloden jaar maar 108 uur zon, tegen 131 uren normaal voor. September. De hoeveelheid neerslag gemiddeld over het geheele iand bedroeg slechts 37 m.M. tegen 64 m.M. normaal, vrij gelijkmatig over de maand verdeeld, Slechts op enkele plaatsen kwam een heldere dag voor. We naderen nu snel het najaar. De avonden vallen al vroeg in en als we geen zomertijd hadden was 't nog een uur vroeger donker. Dat zul len we plotseling merken als in 't laatst van de maand weer de normale tijd wordt ingevoerd. 1 September komt de zon op 6.10 en gaat ze onder 7.48; 30 September (normale tijd) 6 uur op en 5.38 onder. Dat scheelt, dan ruim 2 uur, dat het vroeger donker wordt. Zoogdieren.. Hazen werpert nog wel eens voor de vierde maal, doch deze jongen komen gewoonlijk om. Vogels. Het wordt nu stiller. Veel trekvogels verlaten onsde ooievaar (als hij niet reeds in Augustus is heen gegaan), de nachtzwaluw, de zwart kop, de grasmusschen, de rietzanger de zanglijoter, de hop, de kwartel, de tortelduif, de huiszwaluw, en soms ook al de boerenzwaluw. Groote troepen meezen, spreeuwen, roeken en kieviten zwerven nu al rond. Amphibieèn en reptielen. De afne^ mende temperatuur maakt deze koud bloedige dieren minder levendig. Ze komen 's morgens veel later voor den dag en betrekken 's middags veel vroeger hun nachtverblijf. Slangen en hagedissen vervellen nog. Sala manders en kikkers bergen zich al op; maken er ten minste een begin mede. Insecten. De insectenwereld is thans, evenals in Augustus, nog sterk be volkt, maar als we over de helft zijn, wordt 't minder. De wespen- en hom- melkölonies worden nu opgebroken er vliegen nu groote massa's van deze insecten. Het is van 't jaar een echt wespenjaar geweest, evenals een bui tengewoon bladluizenjaar. Dat staat in verband met de droogte. September is een echte rupsenmaand. Men vindt nu, evenals in A.ugustus, de mooiste rupsen, waaruit de prach tigste vlinders komen. De koninginne- page op schermbloemen, de witjes op koolpianten, de ligusterpijlstaart op liguster, sering, esch, sneeuwbal, spi rea en radijsboompje. De lindepijl- staart op linde en iep. De populieren pijlstaart en wilgenpijlstaart op popu lier en wilg. De wapendragers en de mooie berkenspanners op allerlei hoo rnen. Verder verschillende Vanessa's Ap brandnetels. - a Er zijn altijd nog veel elzen- en wilgenhaantjes, evenals vele libel'en. Wespen- en hommelnesten, die iu den grond zitten, kunnen zonder ge vaar worden uitgegraven, als zij ver laten zijn. Het is dan merkwaardig te'zien, hoeveel „sloopers," insecten en mijten, bezig zijn de nesten te „ver werken," af te breken. De natuur kent geen blijvende woningen. De groene sabelsprinkhanen kun nen wij op onze avondwandelingen nog steeds hooren. Zij leggen hun eieren in den grond. Soms komt de gevaarlijke winter- vlinder al voor den dag. Tegen boomstammen zitten mooie, gele vlinders, die precies een verdord geel blaadje gelijken. Er vliegen nu nog mooie dagvlinders, maar dan moet het zonnetje schijnen. De schitterende Atalanta is als een wondere verschijning. Allerlei soorten vliegen zitten nog op de bloemensommige op lagere bladplanten. Veel darren en hommels op de zon nebloemen die vererberen hun „gal- genmaal," want ze zijn allen ten doode opgeschreven. Zie vooral de koolpianten nadie zitten in de rups. Mei moet nu wat O. L. Heersbeestjes verzamelen, en die in den rozentuin zetten. Ze ruimen bladluizen op en helpen ons ook het volgende jaar, want zij overwinteren in den tuin. De verzamelde O. L. Heersbeestjes doet men in een flesch met eenige verdroogde blaadjes en zet dit op een koude plaats op zolder of in een schuurtje. In huis hebben we nog voortdurend last van muggen en vliegen maak ze dood. Ze zullen trachten in huis te overwinteren, wat haar belet moet worden. Andere, dieren. Slakken leggen nu nog eieren, dieoverwinteren. Daarom moeten wij zooveel mogelijk de slak ke" nu dooden. De regenwormen halen de winterprovisie bij elkaar. Zij be staat uit afgevallen" bladeren, die zij naar «n hol trekken. Men ziet'overal de bladeren rechtop in den grond staan. In de vrije natuur en in de parken. De klimop bloeitdeze heester of boom is de laatste, die druk door de insecten wordt bezocht. Nu bloeien nog de herfsttijloos, eenige veelknoopen, de melde, de koekoeksbloem, de stin kende kamille en eenige -andere. Vele herfstbloemen, zooals dahlia's, hsrfst- chrysanten in de parken. Vruchten zijn nu in te zamelen van esch, eschdoorn, berberis, asperge, vlier, kastanje, eik, lijsterbes en Mei doorn. De vogels zitten nu druk aan sommige vruchten te smullen. Van- veel planten kunnen wij nu de zaden inzamelen. Paddo: toelen treden in grooten ge tale op. In de huiskamer. In deze maand (ge woonlijk half Sept.) worden weer.veel planten naar binnen gehaald. Men maakt de potten en kuipen, eerst goed schoon. Wie knol- en bolgewassen wil forceeren, moet ze nu gaan op potten. De toestand in Ierland. Sinn Fein tot een conferentie met het Britsche kabinet uit- noodigd. D-e Engelsche bladen melden, dat Sinn Fein is uïtgenoodigd vertegenwoordigers tc zenden vöor een conferentie niet leden van Fret Brilscihe kabinet in Inverness, 20 September a.s., op voorwaarde, dat de re publikein sche eisch volledig wordt prijs gegeven. en dat Ierland een deel van het r»j- blijft^ De „Daily News" zegt, dat indien de Sinn Feiners het denkbeeld eener republiek prijs geven, de ministers hun vertegen woordigers zullen ontmoeten in de vaste overtuiging dat overeenstemming kan wor den bereikt. Het vredesverlangen in bet kabinet is groot, en er is geen oorlogspartij aanwezig. De ontsteltenis onder de vredes- vrienden en het groeiend ongeduld onder de vijanden van den Iersche vrede hebben het kabinet overtuigd, dat de nota-wisse ling, welke nergens toe leidt, vervangen moet worden door een beter middel van onderhandelingen: n.l. „round-table" be sprekingen. De kabinetsraad te Inverness. De „Manchester Guardian", die vertelt dat het rustige stadje Inverness een inva sie van de Londen sche Whitehall (de wijk der ministeries) te verduren heeft, herin nert er aan, dat het niet de eerste keer is dat het Britsche kabinet in Schotland over Iersche aangelegenheden beraadslaagt. In 1913 kwamen Asquifch, destijds premier, Lloyd George, Churchill en andere leden van het kabinet in Brodich Castle, op een eilandje nu de FirtFi of Clyde samen om over Ierland te spreken. De toestand in Duitschïaod. Een interview met dr. Wirth. De Beriijnsche correspondent van de „Daily Mail" heeft den rijkskanselier, dr. Wirth op zijn 42-slen verjaardag geinter- viewd. De rijkskanselier verklaarde, op het oogenblik geen monarchistisohen coup d'état ie vreezen, maar, zeide hij, wij moe ten steeds op onze hoede zijn. Het Duitsche volk past zich geleidelijk aan de beginse len dér democratie aan. In de toekomst zal het zichzelf moeten regeeren en de vraag stukken zijner verantwoordelijkheid onder de oogen moeten zien, in plaats van enkel ,.jr." en „neen" tc zoggen, zooals onder de monarchie. Het is mogelijk, zoo vervolgde de rijkskanselier, dat wij steeds een monar chistische agitatie zullen hebben. Zij kan zelfs oen nuttige rol speien in de oppositie door de andere partijen van het republi kein sche bloc bijeen te'brengen. Frankrijk heeft lang na de slichting der derde repu bliek een monarchistische partij gehad. Thans heeft de monarchistisch-miiita- rislische beweging haar centrum in Beie ren, maar niet 'alle Beieren zijn monar chisten en niet alle monarchisten zijn Beie ren. Ik ben vast besloten geen ruzie te ma ken met Beieren. Het is een land, dal steeds een sterken geest van plaatselijke- onafhankelijkheid heeft gehad, maar ik geloof, dat het met ons tot overeenstem ming zal komen, zooals het ten slotte ook deed in zake" de ontwapening en de Bm- wohnerwehren. Over de schadevergoeding sprekende, zeide dr. Wirtti, dat het heel moeilijk was geweest aan de bepalingen te voldoen. De aankoop van buitenlandsch'e fondsen de- precieerde de Duitsche Mark nog meer, 'hetgeen weer saiarisverhooging noodig maakte voor het personeel in rijksdienst. Daardoor zijn de landsuitgaven met 10 milliard Mark gestegen. Bovendien werkten speculanten op de effectenbeurs, die wisten dat wij tegen 1 September moesten beialen, ons tegen door fondsen, met het oog op een stijging, ach ter te houden. Als de mark nog meer daait, zal er ten slotte een tijd komen, dat de we reld erkent, dat de grens onzer betaiimgs- capaciteit is bereikt. Maar wij zulten doorgaan met betalen tot aan die gnenaen van 'het mogelijke, zelfs ai moeten wij daaronder lijden. Wij zullen geen protesten meer tadienien in den vom van nota's of memoranda niemand leest ze maar wij zullen door gaan tot ten slotte, ails het moet, die feiten voor zichzelf zulten spreken. Schier alles, zoo besloot dr. Wirth, haingt af van de oplossing van het Qpper- Sdleziische vraagstuk. Daaraan en aan de opheffing der strafmaatregelen aan den Rijn hechten wij het hoogste gewicht. Wij kunnieu in het geheel niet ibegrijpèn, wat het doel is van het denkibeeld, dial de economische sancties zouden worden op- geheven, terwijl de mlüibadTe blijven. Stegerwald over den toestand. De Pruisische minister-president Steger- wald heeft over den politieleen toestand in het rijk en fa Pruisen aan een vertegen woordiger van het dhr. vakveroenigings- bilad „Der Deutsche" een belangrijke uit eenzetting gegeven. 'Hij zeilde o.a.: Waarom het op het ooigenblik gaat is de vraag, of reeds thans in Draitisdbland het beslissend uut tussohen rechts en liiniks ge komen. is. Stegerwald imeent, dat dit uur nog niet is gekomen. Hij verwacht voor de volgende tien jaar een sterke midden partij. Düitschlanid heeft rust en 'Stabiliteit noodig in zijn politiek; die slechts door een compact midden, niet inbegrip van een stanken arlbeadersvleaigell, te bereiken zijn. Dat er binnen afzienbaren lijd iai Duitschlianid niet aan een »nomardhie ge dacht kan worden, is, zeide St'egerwald, gemeengoed van minstens 80 van het Duitsche volk. Het is op'het oogenblik, naar de meenin'g van Stegenvald, niet moeilijk in 't rijk en in Pruisen een sterk coaJïtidbJok te vormen, dat geneigd is de tegenwoordige grondwet met alle machts middelen van den staat naar alle zijlden te verdedigen. Een onthulling De „Role Fahne," het orgaan der com munisten, heeft een brief in banden ge kregen, dien het blad reproduceert, door graaf MoJlike begin Augustas uit het Huls Doorn geschreven aan den Duitsch-natdo- nalen hoogleeraar ér. R. Oesterrei-ah te ■Berlijn. In 'd'it schrijven aangenomen idiat het eclht is kondigt graaf Moiïtlke aain, dat hij 6 September naar Berlijn terugkeert, doch reeds thans „vertrouwelijk" wemscht mede te dealen dat de tabeten van Z. M., geheel opnieuw opgesteld, verbeterd en aangevuld in den herfst zulten uitkomen. De ,,oud'e" zijn dus niet onvoorwaardelijk betrouwbaar niee/r op alle punten, voegt de briefschrijver eraan toe, die voorts mededeelt, dat de overbrenger van den brief de „tooogvefra-der" Nissen is, „mijn uilstcikiendê Secretaris en strijdgenoot voor onzen iceiizier". De briefschrijver spreekt de hoop uit, dat de geadresseerde cenis met dezen overbrenger zal spreken ook in politieke richting en vertelt dat hij, Moibke, razend veel te doen heeft. Mag men de „Role Fahne" ge!ooven, dan zouden de „tabellen", waarover in d'en brief wordt gesproken, alle belang rijke data en feilen uit het leven van'den' 'keizer bevatten. Er blijkt volgens het ooiinmuinislische Wad uit het schrijven, welke draden ei tussdhen het Huis Doorn én het politieke centrum van Dui'tschland loopen. De „Obeuprasident" van Hannover, de bekende oud-tminisler Noske, heeft tokimem de provincie Hanniover alle betoogingen, waahbij, zooals de Nèdeiiandisiche vakterm duidt, „getrokken" wordt, van de eene plaats naar de andere, verboden op grond van de verordening van dien rijksiprcsd- dent, daar in den laats ben tijd daarbij ge welddaden tegen personen en goederen: zijn gepleegd, en voor die toekomst moe ten gewreeisd worden. Het ministerie van Baden heeft vier re, gimenltsfeesten, die te Rastat't zonden ge houden worden, verboden, omdat vol gens de ervaringen bij dergelijke' feesten opgedaan, de gegronde vrees bestaat, dat dteze bijeenkomsten kunnen worden mis bruikt voor uitlatingen, waartegen tie rijksverordening Van 29 Augustus zich rijoht. De Duitsclie offiederdborad, bet natio nale verbond van Duitsohe officieren en de „Reichsoffilzierslbund: 1920" hebben bi] den ijksipreisid'ent met nadiruilc geprotes teerd tegen bet verlbiod t<*t het dragen van uinifotrinen door ontslagen officieren, dat volgens hen in strijd is met de gmoinldiwet. De arbeiders van alle grootbedrijven: in die ihetaaliinidaistrn'e te Maagdenburg en eenige andere bedrijven hebben besloten na gehouden irefeaiendium den arbeid neer. te leggen. Er zijn 30 4 40,000 arbeiders b(j betrokken. Geëisoht wordt een looms- verboogiiirg van 2 mark per uur. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON, De „Times" zegt dut, ondanks de te genovergestelde verwachtingen, de baraadi- slagingen,, welke aan de conferentie te Washington vooraif gaiain, onverwijld in Loimden zullen worden gehouden. Het wedk van het opstellen der agenda is nu zoo ver gevorderd, dat bet mogelijk Is niet-foirmieiele besprekingen aan te van gen. t us sollen de veirtegenwoordiigdie mo gendheden aangaande de nauwkeurige vaststelling der te 'bespraken punten. HET VRE DES VERDRAG TUSSDHEN DUITSCHLA'ND EN AMERIKA. De AmerikOinin'sihie regeering beeft stap pen gedaan om de geallieerde mogend heden niet-formeel er van in kennis te stellen, dat er onderhandelingen gaande zijin over die uitwerking van het vredes verdrag tussohen Diustsohloind en de Ver- Stalen. De nadruk wordt gelegd op dien niet-form celen aard dezer medededlng, welke als een' daad van hoffelijkheid ge daan wordt. i Vóór de publicatie van den tekst van het Duiltscbe verdrag hadden Amerilkaan- -sche ambtenaren reden te gcloov-o dat het verdrag bij die geallieerden niet op verzet zou stuiten. GEM. ElfJTElL BlftltiHi» ZWEN D EL AR IT MET „LIEBES- GABEN". Voor de woekerrechtbank le Ber lijn wordt sedert eenige dagen eerl straf proces gevoerd tegen d'e Duitsch-Ameri- kaansohe Virginia Moll, die indertijd we gens een reusachtige zwendelarij niet „Liobesg-aben" gearresteerd werd. De be klaagde bad een „Wirtschaftshilfe, A.me- rikaansche steun verleening te, Berlijn" ge- sücht, een onganisalie, die in werkelijikheid slechts tót dekmantel moet gediend hebben voor een buitengewóón omvangrijke sluik handel, die de beklaagde met hulp van eenige anderen bedreef. Zij moet den in- voeraulpriteiten van ijiet rijk hebben vóór- Ónder Valsche Vlag ft VRIJ NAAR HET DUITSCH, ÏWEEDE DEEL, Augusta ging, zonder te antwoorden naar het raam en keek een wijle zwij gend naar buiten. J „Nu?" „Gij dwingt mij het zij zoo. Wan neer gij van de groote poort rechtsom langs de muur van het park gaat, vindt ofigeveex* in het midden er van een poortje. Ik zal zorgen, dat het dezen avond tegen acht uur open is." Muller knikte. „Goed en dan „indien u door dit poortje in 't park kornr, is u in de onmiddellijke nabijheid van een rietr.- paivtlioen daar wil ik u wachten, „Zeer goed. Op slag van acht uur zal tor plaatse zijn." Buitengewoon te vreden met den uitslag zijner onder- tun«tahri g nam Muller afscheid. Augusu bleef nog eenige minuten on- beweegfijk aan 't raaro staandan keerde zij zich om en verliet de kamer. BapSst, die haar in de vestibule tegen kwam, keek haar verwonderd na, toen zij met langzame, loome schreden hem voorbijging, klaarblijkelijk zonder hem te zien. Even als in een droom ging zij de trap op naar haar slaapkamer. Hier wierp zij zich met een luiden, wanhopi- gen schreeuw op haar bed en barstte in een krampachtigen aanval van tranen uit. Eindelijk werd zij bedaarderzij richtte zich op en liet haar blikken lang zaam over de voorwerpen glijden, die haar omgaven. Deze weelderige in richting, de kostbare kleine snuisterijen, zelfs de kleederen, die zij droeg, behoor den in werkelijkheid aan de familie Wallbagen. Augusta sprong op, al het bloed scheen plotseling als een gloeiende stroom naar haar hart te dringen, en zij had een gevoel, alsof zij moest stikken. Zij wandelde door de ruime kamer, eerst met wankelende, langzamerhand ech ter met vastere schreden altijd haastiger als door eene onzichtbare macht ge dreven. In haar binnenste woedde een storm. „Die ellendeling knarste zij, ter wijl zij hare gebalde vuistals krankzin nig schude. „Maar hét is een leugen, het kan niet waar zijn Een uur geleden nog was ik gelukkig, en nu, nunu is alles uitHoe kan ik mij voortaan ook maar een oogenblik gelukkig gevoe len, met dit zwaar van Damocles boven mijn hoofd, overgeleverd aan een ellen deling, die in zijn gelddorst geen ontfer ming kent. Zijn verkwisting zal mij tot den bedelstaf brengen „En MaxMaxO hemel, laat mij sterven Ik kan dit leven niet langer verdragen..... O, waarom kan ik niet sterven Zij bleef staan drukte beide handen tegen haar kloppende slapen, en keek met starende oogen in de verte. „Max Max prevelde zij halfluid. „Hoe hard, hoe bitter hard ben ik gestraft voor mijne dwaasheid Hoe oneindig gelukkig had ik nu kunnen zijn Ik heb deze ellende over mij ge bracht.... Geen hoop, geen hoop! Voor mij is alles ten einde. Een bedela res, de weduwe van een bedrieger, van een moordenaar Een wilde wanhoop maakte zich van haar meester haar polsen klopten:. haar adem joeg. Allerhande gedaanten kwamen voor haar oogen zij schenen haar te bespotten en met de vingers op haar te wijzen de vriendinnen van Erzenbach, die zij had willen vernede ren, haar tante, Elfriede, Max.... zij allen trokken in een wonderlijken op tocht aan haar voorbij, terwijl zij haar hoonden en bespotten. En dan zag zij zich zelf weder, gelijk zij zich eenige uren geleden in haar eerzuchtige droo- men had gezien als benijde bezitster van millioenen, als mi,dde!punt van alle feesten, ter wijl zij vorstinnen en prinses sen in de schaduw stelde, en aan haar zijde als deelgenoot van haar eer, den man, dien zij beminde en dia nu voor haar verloren was. Reeds een geruimen tijd stond Jean- nette, de Fransche kamenier luisterend in de belendende kleedkamer.V7at zou er toch wei. zijn gebeurd? Duidelijk hoorde zij het onophoudelijk heen en weerloopen harer mevrouw, en van tijd tot tijd drong een onverstaanbaar ge prevel in haar oor. Het was dwaasheid tc gelooven, dat mevtouw door den 'dood van haar echtgenoot in zulke op gewondenheid verkped". Jpannette moest onwillekeurig glimlachen bij die gedachte zij wist zeer juist welke ge voelens mevrouw ten opzichte van haar ouden,knorrigen echtge toot had gekoe- stérd. Kon die mijnheer, die daar zoo even bij mevrouw was geweest, er de oorzaak van zijn Of was mevrouw misschien ziek Het laatste vermoeden scheen het waarschijnlijkste, e i na kort overleg, besloot zij te kloppen en haar. diensten aan te bieden. Eerst zacht, dan luider klopte zij, maar zonder het ver wachte „binnen" te vernemen. Ee poging om door het sleutelgat te kij.ke mislukte. Hoofdschudden trok de kamenier zich terug om met Tem te, overleggen, wat zij moest doen. De opgewondenheid van Augusta, nam van minuut tot minuut toe. Van het kloppen ra de deur had zij niets ge hoord. .Zou er dan geen middel zijn om den dreigenden ondergang af te wenden Neen.zq was in de macht van dien man, en niets kon haar uit haar wanhopige positie redden. Opnieuw het bróód der ondergeschikten eten, op nieuw verne derd en vertrapt te worden Liever sterven Sterven! Indien hij stierf..hij! Hij hield van- drinken.,., indien hij zich dood dro-ik Ee.i o igeluk.. hoe iicnt kon hem eer. ongeluk treffen Zijn dood zou haar -redding z». Zijn dpd Niet ver van het'tui huis, waar hij haar-z-u verwachte, was eea dL.,e vijver. L.uien lier i-aviêl eu ver dronk Huiverend sloot Augusta de cogen. Haar koortsig opgewo. oe'verbeeld ,s kracht too„de haar "den doode.- i vijand, hoe hij tuimele .d.va j de„ 'over matig genoten wijn,, aan de ra .d va.i het water liep, hoe hij la gs de stenen oe.v,.afgleed, sneller-e snelier -tot hij in den zwarten .poel verdween. Zn -zag hem worstelen om zijn leven,-wa honig de handen uitsteken om hulp te'vèfgeefs en eindelijk zinken, orn niet Lieer te voofschijn te komen. Augusta uitte. een.kreet. van.ontzet ting zij wilde die verschrikkelijke beel den van zich afweren, maar hare verbeel dingskracht .was sterker dan baar wil. Was Muiier dood of had zij gedroomd? Neen, hij leefde nog, haar ten ongeluk. Een-vergiftig insect vertrapt men. Hem vertrappen, ja, maar hoe? Zou zij 'Het gelukkig toeval, dat hare verbeeldt g r.aar had voorgetooverd tot werkelijk heid maken Wat koil zij doen Ach 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 1