Bestrijding van 't Bioscoopgevaar. DE GRONDWETSHERZIENING. VERKEER EN POSTERIJEN. UIT ONZE OOST. TWEEDE KAMER. KORTEBEMTEM. oogenWik zou onmiddellijk een einde ma- Ion aan de hulpactie, georganiseerd, door idr. Nausen en den heer Hoover. Personen, in dienst der sovjet-agent schappen en andere instellingen in den vreemde, htibfoen last gekregen een bewijs te teekenen dat hun is voorgelegd en dat aldus luidt: ,,De commissarissen hebben vernomen d'at velen in dienst van het land zonder verlof hun post hebben verlaten en zejfs hebben opgehouden Russische burgers te zijn. Dergelijk gedrag zal wor den aangemerkt als hoogverraad en zal ten gevolge hebben represaille-maatregelen tegen de gezinnen en bloedverwanten dier personen welke in Rusland te berei ken zijn". DE MAFIA-BENDH. Uit New-York seint men aan de „Daily Tel." dat de politie aldaar heeft ontdekt het bestaan der Mafia-bende aldaar en in andere steden. De leden dezer bende kun nen voor so dollars gehuurd worden om een moord te plegen. De ontdekking werd gedaan, doordat zekede Joseph Ales, een Italiaan te New-York, die bekend heeft idrie moorden te hebben gepleegd voor 50 dollars ieder, de namen der leden der ben de verraiden heeft, die in de laatste drie jaren twintig moorden pleegde. Boven dien hebben Ales en anderen sedert langen tijd oplichterijen gepleegd tegen Italianen en degenen onder hen, die niet in den val liepen, hebben vermoord. Den laatsten tijd kregem de leden der benidie geschil over vcrdeeling van hun buit en doodden soms elkander. DE SLACHTOFFERS VAN HET VERONGELUKTE LUCHTSCHIP. Het Britsche slagschip „Dauntless" met de lijken der slachtoffers van de Z. R. 2 aan boord wordt den xGden September te [Washington verwacht. Het schip zal on middellijk naar de marine-werf in New- (York worden opgesleept. Een afdeeling torpedojagers, eeeige schepen van het At lantisch eskader en een afdeeling vliegtui gen zullen de „Dauntless" tegemoet gaan. De lijkplechtigfoeden zullen den volgenden Bag in bijzijn van den minister van marine jlaats hebben .Daarna zullen de lijken Sworden overgedragen aan de nabeslaan- jfon, behalve dat van luitenant Coil, dat volgens zijn wensch in zee zal worden tie-graven. VRIJMETSELAARSLOF. Dat zelfs van magonnieke zijde de wel- aoende invloed der Katholieke kerk en aar instellingen erkenning vindt, is wel gner-kwaardig. We meenien daarom de vol gende woorden van lof, door de „Square and Compass", officieel orgaan der vrij- ijuetselaars- in Denver dus in dit op richt een OS1 verdachte bron aan de ECerk gebracht, niet onvermeld te mogen telen. „We moeten eere geven aan wie eere toekomt", zegt het blad, dat door oe „Calh. Times" geciteerd wordt. „De Ka tholieke kerk preekt van den kansel en Overal elders tege het ongepast doen uit komen der vrouwelijke vormen. Zij leert, Idat kinderen krijgen een zegen is en ver heerlijkt de schoonheid van het moede r- Bchap. Zij waag^skuisohiheid en zelfbe dwang en heeft steedis de persoonlijke zui- Verheid voorgestaan. Voor al deze dingen komt 'haar „roote lof toe". Tot too vc; het vrijmetselaarsorgaam. jWe vestigen er de aandacht op, dat in En geland en Amerika de maconnerie over het geheel genomen niet zoo'n fel-strhd- %istig karakter aanneemt als in de Latijn- ^ohe landen. Waarmee we echter niet wil den zeggen, dat zij minder gevaarlijk i3. f HREINDIEVEN IN AMERIKA. Een Reuter-telegram uit Texarkana in Texas wijst er op, dat ook in de Yereemig- Ne Staten treimdieven hun slag plegen te ziaaii. Zoo hebben 4 bandieten een post wagen aangevallen naibij Bloomsburg. Daar de employé's aan de bevelen der Aanvallers weigerden te gehoorzamen, ftvierp een van hen een tranenwekkende gasbom in den wagon, die ontplofte en de iambtenaren noodzaakten de wijk te ne- -3nen. Na op alle stukken van waarde be slag te hebben gelegd, deden de misdadi gers den trein stilstaan en namen per automobiel de vlucht. I HET SPOORWEGONGELUK IN i frankrijk;. De machinist en de stoker van den ex press StraatsburgLyan, die ontspoord 5s tengevolge van de overmatige snelheid, [waarmee gereden werd, en waardoor de groote spoorweg-ramp werd veroorzaakt, zijn beiden gearresteerd. BIMNENLANDSCM NIEUWS. In de Memorie van Toelichting van het ingediende wetsontwerp lot bestrijding ivan de zedelijke en maatschappelijke ge- [varen van de bioscopen, wordt er aan Sieriinnerd, dat bij Kon. Besluit vam 2 No vember 1918 een Staatscommissie werd ingericht, aan welke werd opgedragen te onderzoeken wellke maatregelen van over heidswege behoorden te worden genomen om bet zedelijk en maatschappelijk ge vaar fce bestrijden, dat aan bioscoopvoor stellingen verbonden is. De denlkbeelden, die ten grond liggen aan het rapport, hetwelk de commissie beeft uitgebracht, hebben de instemming Van de Regeering. 'Het ingediende wetsont werp en de Memorie van Toelichting zijn dan ook geheel aan bet rapport oait- Éteend. In artikel 1 van het ontwerp wordt verboden het geven in bet openbaar van Zdoscoopvoorslelllingen, tenzij B en W. ■•n daartoe strekkende vergunning hebben tjrleend. Deze vergunning wordt niet veneischt: 1. voor bioscoopvoorstellingen ten dien stee van de door den Minister van Kun sten cn Wetenschappen ingestelde inrich tingen van onderwijs. 2. andere bioscoopvoorstellingen, uit tel uitend betreffende onderwerpen van wetenschap, nijverheid of handel, telkens Biet verlof van wege den Burgemeester le geven. De vergunning wordt alleen geweigerd Indien: J. aan te duiden is dat de aanvrager de bepalingen van deze wet niet zal na- i.on*?u 2. de plaats waar de voorstellingen yuiten worden gegeven, niet voldoet aan Üe bij vej-ordeniing of bij gebreke daar van door B. en W. redelijkerwijze gestelde eiisohen van veüLigbedxi, gezondheid en zedelijkheid. 3. nog geen 5 jaren zijn verstreken, sedert de aan den aanvrager ingevolge de wet verleende vergunning is ingetrokken. De vergunning geldt mede voor hem, die na het overlijden van den houder der ver gunning het bedrijf voortzet gedurende 3 maanden na het overlijden en indien hij binnen deze 3 maandien de vergunning beeft ungevraagd totdat de beschikking op zijn aanvrage onherroepelijk is gewor den. Tegen die weigering kan de belangheb bende binnen 1 maand na de dagteekening van het besluit bij Ged. Staten in beroep komen. De houder van de vergunning is verplicht te zorgen o.a. dat geen andere afbeeldingen Ier reclame worden vertoond dan die vooraf door de Centrale Commis sie zijn toegelaten. Ter bestrijding van de kosten voor ad ministratie en toezicht betaalt de houder ter zaike van de hem verleende schrifte lijke vergunning bij de uitreiking daarvan en vervolgens in de eerste maand van el'k volgend kalenderjaar een reelit, waarvan het bedrag door de Kroon wordt vastge steld. De opbrengst komt voor die lielft ten bate van het Rijik en voor de helft ten bate van de Gemeente. De vergunningen kunnen dioor B. en W. worden ingetrokken, indien omstandig heden zich voordoen, op grond waarvan, indien zij vroeger bekend of te duchten waren geweest, de vergunning zou zijn ge weigerd en indien blijkt, dat er bannen 5 jaren na de weigering wegens het niet voldoen aan de voorschriften der wet andermaal termen tot weigering of schor sing zouden zijn. Geen filmen worden in het openbaar vertoond, d'an diie door de Centrale Com missie voor openbare ver looning zijn toe gelaten. Geen filmen worden door de Cen trale Commissie toegelaten, indien en voor 'zoover zij naar het oordeel der Com missie in strijd zijn met de goede zeden of de openbare orde. Bij openbare bios coopvoorstellingen, toegankelijk voor of bijgewoond door kinderen, te wier aan zien niet voldoende aannemelijk is, dat zij den leeftijd van 14 jaren hebben bereikt, wouden uitsluitend filmen vertoond, indien en voor zoo-ver zij door de Centrale Com- missie geschikt voor kindieren jonger dam 14 jaren zijn bevonden. Bij openbare bioscoopvoorstelineen, toegankelijk o-f bijgewoond door -kinderen van 14 jaren of daarboven en te wier aanzien niet voldoende aanneanéKjfk is, dait Zij den leeftijd van 18 jaren hebben be reikt, worden uitsluitend filmen vertoond, indoen en voor zoover dde -door de Centrale Commissie toelaatbaar voor jeugdige per sonen tusscihen 14 en 18 jaar of geschikt voor kinderen beneden de 14 jaar zijn be vonden. In afwijikimg van voorgaande bepalin gen, zijn houders vim vergunningen na regelen der Centrale Commissie uitsluitend bevoegd in spoeteisohenide gevallen filmen betreffende onderwerpen van actueel be lang te vertoornen, voordat deze aan het oordeel der Commissie zijn onderworpen. Overtreding van artikel 1, 1ste lid, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee .maanden of geldboete vam ten hoogste f 2000. (Slot). HOOFDSTUK II. Troonopvolging. Het stelsel, dat zoowel de Staatscom missie als de Regeering ten aanzien van de wijziging van de troonopvolging aanbe veelt, is om alle bepalingen uit de Grond wet te verwijderen, welke te eeniger tijd er toe zouden kunnen lelden, dat bij uit sterven van het regeerend stamhuis, een aan ons land geheel vreemde vorst tot den troon zou worden geroepen. Tot dat doel moet in de eerste plaats de pen gehaald worden door de artikelen 14 er 15. Maar ook art. 13 kan niet ongewijzigd blijven. Het stelsel van troonopvolging in zijn geheel, gelijk het wordt voorgedragen, is aldus: Zonen en verdere mannelijke nako melingen, die immers, naar met grond ver wacht mag worden, Nederlanders zijn ge bleven, onbeperkt. Daarna de oudste doch ter van den Iaatstoverled-en Koning. Ver volgens de kinderen van vooroverleden kinderen van dien Koning. Waarom de Regeering is afgeweken van de voorstellen der Staatscommissie, voor zooveel deze beoogden, bij het ontbreken van een Troonopvolger, een volksstem ming uit te lokken over den vorm dei- Staatsinrichting, is reeds in de Memorie van Toelichting gemotiveerd. De bezwaren door het Voorloopig Verslag geopperd, hebben Haar geenszins vam ongelijk over tuigd. Voor zoover het voorstel der Re geering een voorkeur huldigt voor het Ko ningschap, volgt het slechts het voetspoor der Grondwet. Wat de bezwaren aangaat, aan een Ko ningskeuze verbonden, zij er op gewezen dat deze natuurlijk niet zijn te ontkennen, maar dat ze minder hoog zijn aan te slaan dan de gevaren, welke de troonsbe klimming door een volkomen vreemden vorst meebrengt. De leden, die zich uit beginsel tegen den monarchalen regeeringsvorm ver klaarden, toonden zich doordrongen van het besef, dat ons volk in zijn groote meerderheid aan hel regeerend stamhuis verknocht is. Nu zij uit dezen hoofde van een ontwikkeling hunner denkbeelden af zagen, meent de Regeering ook daartoe hel zwijgen te mogen doen, te eerder, om dat in het Voorloopig Verslag andere le den op afdoende wijze de met onzen volks aard ganschelijk strijdende denkbeelden tot hunne onwaarde terugbrachten. Inkomen der Kroon. Het was der Regeering aangenaam de verklaarbare instemming te vernemen met de voorstellen tot vermeerdering vam het inkomen van de leden van het Koninklijk Huis. Ongetwijfeld pleiten niet minder krachtige argumenten voor verhooging van het inkomen der Koningin. Nu daarop ook iu liet Voorloopig Verslag wordt aange drongen, meent de Regeering hare for- meele bedenkingen tegen het voorstel der Staatscommissie te moeten prijsgeven en is dit voorstel alsnog overgenomen. (Een jaarlijks inikomen van 1,200,000). Het spreekt vanzelf dat de inkomsten uit de domeinen, welke van ou-dsher den Koning zelf in eigendom toebehoorden, daartegen over niet kunnen vervallen, zonder grove rechtsschennis te plegen. Buitenlandsche betrekkingen (verdragen). Het buitenlandsch beleid bestaat groo- tendeels in het maken van afspraken van allerlei soort en van allerlei gewicht met andere regeeringen of hunne vertegfen- woordigers. Zulke afspraken worden, het zij te Den Haag, hetzij ter plaatse, waar onze gezantschappen gevestigd zijn, als het ware dagelijks gemaakt, en zijn veelal be stemd om dadelijk in werking te treden. Een voorschrift dat medewerking elschte van den wetgever aan alle afspraken, zou het buitenlandsch beleid verlammen en het land en Régecring tégenover andere Mogendheden in een onmogelijke positie brengen. De bedoeling van het nieuwe artikel is dan ook geen andere dan om te voorkomen, dat regelingen, welke gewich tige obligo's voor den Staat in het leven roepen, zouden kunnen tot stand komen buiten de Staten-Generaal om. Koloniën. De meening van sommige leden, dat in het Regeeringsvoorstel de grondslagen daarvoor worden vastgelegd in een vorm, die weldra verouderd zal blijken, wordt door den Minister niet gedeeld. Met de meening van sommige leden, dat bij de wetgeving voor de koloniën, naast regeling bij de wet of bij koloniale veror dening, geen plaats zou zijn voor regeling bij algemeenen maatregel van bestuur, kan de Minister rich niet vereenigen. Ten einde aan de toepassing van art. 62 der Grondwet de noodige lenigheid te ver zekeren, komt het den Minister bij nadere overweging wenschelijk voor de woorden „regeling van bepaalde onderwerpen" te vervangen door „regeling van bepaalde on derwerpen of voor bepaalde gevallen"; daartoe wordt in de bij de Memorie be- hoorende Nota van Wijzigingen de redac tie van die bepaling nader aangevuld. Ten aanzien van enkele door den Volks raad geuite wensohen wordt o.m. opge merkt: Afgescheiden van de vraag, of de onder scheiding tusschen Nederlanders en ande re Nederlandsche onderdanen op den duur zal moeten worden bestendigd, staat het vast, dat rij thans niet kan worden ge mist. Wat betreft het in den Volksraad aange nomen amendement, om aan art 62 toe te voegen, dat ontwerpen van wet, Ned.-Indië betreffende, niet in stemming worden ge bracht, alvorens het vertegenwoordigende lichaam aldaar in de gelegenheid is gesteld de Staten-Generaal te dienen van raad, de Regeering meent, deze bepaling niet te kunnen overnemen. Ridderorden adeldom. Ook de regeering kan niet inzien, dat een evident Staatsbelang tèe afschaffing van ridderorden 'of van adeldbm zou vor deren. Bij behoud van de eerste zijn de financdeele belangen van den Siaat eer der gebaat dan geschaad, aangezien dik werf de toekenning van een ridderorde ont slaat van de verplichting, om bewezen diensten geldelijk te beloonen. HOOFDSTUK III. Eerste Kamer. Afgezien van historische argumentatie, mag de Regeering erop wijzen, dat, vol gens hare voorstellen, zelfs de schijn van anti-democratische tendenzen aan de Eer ste Kamer vreemd is. Gelijk tot dusver zullen in de Eerste Kamer afgevaardigden rilling nemen, wier hoofdwerkzaamheden elders ligt, en die dus, iudagelijksche aanraking met het be- drijfs-, industrieel-, paedagoglsch- of an der leven, ook politieke vraagpunten an ders kunnen belichten dan zij, die de po litiek nader staan. Tweede Kamer. Nu, zoowel het algemeen vrouwenkies recht, als de evenredige vertegenwoordi ging in ons Staatsbestel een plaats hebben gevonden, ware het een terugtred, indien de Grondwet het mogelijk maakte, daarop te reageeren zonder Grondwetsherziening: Verlaging van den kiesgerechtigden leef tijd kan slechts bepleit worden door ben, die de oogen sluiten voor de uiterst ge wichtige en ingewikkelde problemen, wel ke den kiezers worden voorgelegd. Vergrooting van het aantal leden der Tweede Kamer, moet de Regeering blijven ontraden. Inderdaad is het gewenscht, de eischen van verkiesbaarheid, in zoover te ver scherpen, dat zij, die van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten, ook geen ritting mogen nemen in vertegenwoordi gende lichamen. De daartoe noodige wij zigingen zijn aangebracht Stemplicht. De Regeering moet toegeven, dat de on dervinding met den stemplicht opgedaan, niet bemoedigend mag heelen. De Regeering kwam nu tot hei voorstel om in zooverre terug te komen op de in 1917 genomen beslissing, dat de Grond wet niet meer zal nopen den stemplicht op te leggen. De gewone wetgever kan dan vrijelijk dit vraagstuk onder de oogen rien. Schadeloosstelling en pensioe nen Kamerleden. Kan de Rogeering zich geheel aanslui ten bij de leden, die de voorgestelde ver hoogingen verdedigden, van den onderen kant meent zij niet verder te mogen gaan. HOOFDSTUK IV. De Staatscommissie voor de herziening van de Gemeentewet is van meening, dat 't in sommige gevallen van groot gewicht kan zijn het burgemeesterschap te schei den van het voorzitterschap van den raad. Deze gewichtige kwestie moet, naar de meening van de Regeering, geheel vrij on der de oogen worden gezien als herzie ning van de Gemeentewet aan de orde komt, HOOFDSTUK V. Leekenreehtspraak. Ook hier verliezen de leden, die het be ginsel der leekenreehtspraak bestreden, uit hei oog, dat zoodanige rechtspraak" niet beoogd wordt grondwettelijk in te stellen, doch alleen hare instelling niet onmoge lijk te maken. Om scherp te doen uitkomen, dat het in art ISSbis slechts geldt de beslissing van geschillen die eene bijzonder karakter dra gen, waarbij vooral aan de scoiale wetge ving is gedacht, is de redactie gewijzigd. Duidelijk komt nu de tegenstelling met art. 165 tot haar recht HOOFDSTUK VI. Om de redenen, in het Algemeen Gedeel te uiteengezet, acht de Regeering bij na dere overweging het beter, dit hoofdstuk onaangetast te laten. SAMENVATTING. Resnmeerend betreffen de wijzigingen de volgende punten: De Regeering heeft teruggenomen de voorgestelde veranderingen in het Hoofd stuk „Van den Godsdienst". De naturalisatie wil zij niet alleen bij kracht van wet, maar ook bij Koninklijk Besluit mogelijk maken. Het inkomen der Kroon wil zij zien ge steld op f 1.200.000. In het hoofdstuk „Van de Koloniën" heeft rij, overeenkomstig het advies van den Volksraad, het 2e en het 3e lid van art 62 geschrapt, met het doel meer vrij heid te laten aan den gewonen wetgever voor de regeling van de koloniale geldmid delen en het muntstelsel. Andere onderdee- ien van het advies van den Volksraad kan rij niet overnemen. De Regeering wil de eischen voor ver kiesbaarheid in zoover verscherpen dat degenen, die van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten, ook geen zitting mogen nemen in vertegenwoordigende Li chamen. De Regeering wil ook de mogelijkheid van afschaffing van den stemplicht in dé Grondwet openen. UNIE VAN R.K. STUDENTEN-VER- EENIGINGBN IN NEDERLAND. De Jaarvergadering. Zaterdagmiddag 3 uur in „Lohengrin" te 's-Hertogenibosch de jaarvergadering gehouden van genoemde organisatie en werd geleid door den voorzitter Ridder de van d-er Schueren uit Delft. v De Unie-Secretaris Dr .Gerard Brom bracht een uitvoerig jaarverslag uit. Uit het verslag der kascomtnissie bleek, dat oip de nieuwe begrooting een tekort moet worden overgebracht van 1274.20. De inkomsten en uitgaven va.11 het or gaan der Unie sloten met een batig saldo van 160. De propaganda vam het blad was niet zoo gunstig gelukt; er werden niet veel advertenties geplaatst. Een 60-tal abonne menten werden opgezegd. Aan dien beer Janssen uit Rotterdam werd het Uniiepraesiaat overgedragen. De nieuwfoenoerqidie hield daarna een korte rede. Door Dr. Bram werden uitvoerige me- dedeelingien gedaan over het Internationa le Secretariaat, dat is opgericht te Frei burg. Dr-B ram bracht het voorstel tot instel ling eener Commissie voor internationale bilahgen en deze op de volgende jaarver gadering te fonm'eeren. Voorts deed hij mededieeling, dat ver schillende Puitsche sprekers bereid waren een tournee te maken noor Nederland ten dienste der Unie. Ook Fransche sprak'ers werden ge vraagd. D, N. S. U. krijgt ook een boeiklhandel. Ben der led'en nam in een treffende rede afscheid vam de Unie, om zich terug te trekken in het klooster. Het woord werd ook gevoerd door prof. Groenen, Unie-moderator, die mede dank bracht aan dien afgetreden Unie-praeses Riddter die van der Schueren. Mr. Frans Teulings uit Den Bosch sprak den wensch uit, dat nu, 'die internationale aan het werk is, ook in Nederland eens een Internationaal Congres zal mogen ge houden worden. Voorts vroeg spreker me dewerking in d'e politieke actie tegen de a,s. verkiezingen. Daarna werd de geanimeerde vergade ring met een dankwoord van den voorzit ter gesloten GEEN NEDERLANDSOH FABRIKAAT. Men meldt aan do Msb.; De nieuwe locomotieven der stoomtram Oostolijik- Groningen worden niet hier te lande, waar veel werkloosheid heeirsolit vervaar digd, doch in Duitsclüaind. waar ze per machine 113.000 goedikooper zijn. En Rijk, provincie en gemeenten suisiddeeren. Esperanto bij de post. Aan post ambtenaren, die het Esperanto machtig rijn en die daartoe het verlangen te kennen geven, kan door de betrokken, directeuren worden toegestaan, dat zij, gedurende den tijd, waarin zij loke'tdienst verrichten, bij bun loket een bordje op hangen met de woorden: Oni parolas Esperanton; met de bepaling, dat deze ambtenaren er voor verantwoordelijk ge steld worden, dat de bedoelde bordjes worden weggenomen zoodra hun dienst eindigt Oud-gouverneur-generaal Van Lim burg Siirum. De oud-ïandvoogd van NecL-Indië, graaf van Limburg Stirum en rijn echtgenoote rijn Maandagnacht te Rotterdam. met de „Rotterdam" van da Holland-Amerikalijn in bet moeder land teruggekeerd. Baron de Wijkersiooth. fNaar de „Sticktschs Post" verneemt, zal de heer mr. J. B. L. 0. 0. baron de [Wijker siooth de Weerdesteijn, benoemd tot lid van den Baad van State, zijn functies in de verschillende landbouwersvereeni- gingen in de provincie Utrecht blijven waarnemen en zich voor adviezen be schikbaar blijven stellen. Reeds 20 jaar heeft de heer de Wijkersiooth in Utrecht mede ten behoeve van den boerenstand gearbeid en daarbij zooveel vriendschap ontvangen, dat hij niet kan hesluiten, dit alles af te snijden. De contingentsvermindering1Het „Utrechtsch Dagblad" vestigt er de aan dacht op, dat de Minister van Oorlog fei telijk een contingentsvermindering van 3500 man voorstelt en niet van 1500, zooals men uit de memorie van toelich ting ten onrechte heeft opgemaakt. De contingentsterkte is verminderd van 25000 op 19500 man 's jaars. We schrij ven hier let wol jiegmdicn duite-ud vijf honderd man en geen 21.5001 De M. v. T. toch doet het voorkomen, alsof jaarlijks te rekenen valt op 21.500. Dit is onjuist. Wanneer in 1922 worden ingelijfd 19500 man, dan zal Wijken, dat, door allerlei vrijEbell Lagen, in 1922 in wezen slechts 17500 man worden in gelijfd, dus in 1923 2000 man dienen te worden ingelijfd ter goedmaking van het in 1922 op de lichtingssterkto ge leden verlies. Van die 21500 worden in 1923 wederom, dpor allerlei redenen, 2000 ttiuti vrijgesteld; mitsdien beschikt men jaarlijks niet over eene lichtingssterkto van 21500 man, maar over 19500 man." SNELLERE BEHANDELING VAN EX PRES SE-BfiIE VEN Het „Hbldi" deelt mede. dat het hoofd bestuur der posterijen een sellers behau- deiliiiig van expresse-brieven overweegt, speciaal de invoering van de aanbevolen trambussen. EEN DUBBELE MOORD. Op de onderneming Taii'djongipetri, In. het Medansche, hehtben zeven Javanen een Ghineesdien kodelh-hoiiideT en zijn knecht d'en hals afgesneden en de lijiken op de toonhanik gedeponeerd. Vier hunner zijn gearresteerd, als vermoedelijke daders. Zitting van 13 September. Da interpellatie- W ij n k o o p over steuinveirteening aan Sovjet-Rusland wordt toegestaan en zal op een nader te bepalen 'dag worden gehouden. Aan de orde is de interpellatie-M a r- chant aangaande die laatste reconstructie van het Kabinet. De lieer MARCHANT, V.D., ontdekte in de rechtsche pers wantrouwen in de voor,waardien waarop in die coalitie weer vredie werd gesloten en de naleving daar van. Hij betoogt dat de crisis geheel het (karakter van een ondieronsje heelt gedra gen, het verwondert hem, dat minister Ruys bleef en minister Fop werd losgela ten, terwijl de voorstellen van den minis ter van oorlog, die van het geheele Kabi net waren. Nog minder verklaarbaar is, waarom minister De Vries heenging, die met de legenvvet niets had te maken en door de rechterzijde werd gesteund. Spreker vraagt waarom oolc niet de on duidelijke figuren van Minister De Graaff, werktuig der exploitatie, en den Minister van Landbouw niedie zijn heengegaan. Interpellaint vraagt welke redenen bet Kabinet genoodzaakt hebben tot een col lectief verzoek o.m ontslag; waarom hand having van het Kabinet in dezelfde samen stelling onmogelijk bleek; waarom de wij ziging 'beperkt bleef tot die vervanging van de ministers van financiën en van oorlog; op welke gronden de vervanging noodza kelijk bleek van den min. van financiën en van oorlog; welke wijzigingen door re constructie zijn gekomen dn 't program en beleid van het kabinet; met name wat be treft de departementen van financiën en ooriog. Min. RUYS DE B1EERE1NBROUOK ant woordt doit het kabinet ouii collectief ont slag verzocht wegenis de verwerping van liet legerontiwerp, een gewichtig onderdeed van de taak van het kabinet, en liet par lementair gebruik meebrengt, dat na zulk een votum anderen in de gelegenheid wor den gestold, de taak vam het kabinet over te nemen. De heer Pop kon uit den aard der zaak geen deel bttijven uitmolken van (het kabinet toen dit zich schikte in de noadizakelijUliei'd om liet bewind te Mij- ven voeren en minister De Vries kon niet steeds op voldoenden steun cterKameT re kenen. Tot verre wijiziging in de samen stelling van het kabinet gaven de omstan digheden geen aanleiding. De plannen van den minister van oor log blijken uit de nota van wijirigmg op (het ontwerp dienstplichtwet, die van den Minister van Financiën zuilen blijken uit dia milldoeneiiin'Ola. MINISTER DE GEER merkt op, dat hij het ministerschap aanvaardde, ook omdat hij een definitieve regeling van de kwestie der gemeente-fmanoiën wil. Op de defensie zal hij sterk bezuiniger. Minister Vam Dijk heeft hem daarbij mede werking beloofd. De heer MARCHANT repliceert. Het antwoord dier regeering, heelt hem niet be vredigd. De oorzaak iter crisis is de ver deeldheid in de coalitie, welker grondslag niet deugt. De heer TROFjLSTRA, S. D. A. P., vraagt naar de adviezen gegeven door de leiiders der partijen rechts en links en naar de afspraak tusschen de rechlsdhe partijen. De heer DRBSSULHUIS V. B. be toogt dat reconstructie de eenig moge lijke oplossing van de crisis was, ook al acht hij een uiterlijke reconstructie wel wat zeer eenvoudig. Hij wacht de troonrede af om te zien of de inwendige reconstructie bevredigend is, vooral in dien zin dat bezuinigd zal worden. De legervoorstellen noemt hij evenwel nu we der duur en slecht. De heer VAN DB LAAR 0. D. P. betreurt dat de coalitiepolitiek moest voe ren tot een politieke oplossing der cri sis en hij bestrijdt coalitie, die het cle- riealisme dient. De heer VAN DEN TEMPEL S. D. A. P. betoogt dat minister De Geer het goede Standpunt inzake do gemeen- tefinanciën prijs gaf. De heer RUTGERS A. E. betoogt dat de coalitie bohalve om de eenheid van beginsel bijeen moet blijven omdat ons land een constitutioneele regeering moet hebben en geen andere partijgroe- peering kan regeeren ,en dat aanblijven van het kabinet geraden was omdat een ander kabinet niet kan optreden. Minister RUIJS DE BEEREN- BROUOK verklaart zich bereid, nu blijkt dat op uitvoerige mededeelingen wordt prijsgesteld, doze te verstrekken. De beraadslagingen worden verdaagd tot morgen 1 uur. SEÜËi® HiEUWS. EEN ERNSTIGE BESCIIUEDIGING. Dezer dagen, meldt de Msib., werd door een reiziger, die met den laatsten trein te Vlisisingen aankwam, aan. -de daar aanwe- aage politieagenten medegedeeld* dat de macfoirut* van den trein dron!k)en_ wn$. «rf lé hard bad gereten dat door de machine gtoeieud rood st,^ j. potirie kon geen beveati^ng van -deze ba. «huldiging vinden; van eenig getbruü eterken drank wae bij den machinist niet» te bespeuren. De machinist diende ti^ea den reiriger een tl ach# ia wegens laster HET BNGELSCHE ESKADER Hf DR HOOFDSTAD. Maandagavond heeft het Gemeentebe. stuur van Amsterdam to Jhitze C0115,. rier" eien gastmaal aangeboden aan A-'-fficBcren van het EngcQisdh eskader, ft, tafel was rijkelijk met bloemen vemerd, 'Burgemeester W. de Vèugt presideerde da tafel. Aan <te hoofditaifeJ zaten o.a. aan rear-a drntoal MioliaeJ Hexterns, mevr. De Vlugt, wethouder en mevr. Ter Haar vioe-a liniran! J. S 0:1 lende inde EnigcGedhe secretaris H. M. kruiser .NatahbuH» Hugesser, de Engelscke consul te Amster. dam, de beer H. Torn; de comimaadant van «le SteflJiing Amsterdam, genieraal- majoor Kollowijn en koi-onet Bakker, coamman'tllain't Van de 5nfanterie-bngaife| waarnemend plaatselijk: commandant Voorts bovenden ridh onder de gasten rev. Chambers van de Episcopal Ohrixrch te Amsterdam; de waarn. gemecnte-secre. tams, de 'heer J. Rovers: mr. dr. F. KranienlroTg, voorzitter van de vaneeniginj „'Nederland—Engeland", en de hoofdeom. missari'S vain politie, de 'heer J. Marcusse. Behalve zeer veel officieren van het En- gefeolie eskader, zaten ook een groot aan tal Ncderiamdsdhe zee-officieren aan. De voorzitter opende de tafel met het uitbrengen van een dronk op Koning George, weüken ide waarn. Bribsdhe gerant beantwoordde met een dronk op Konin gin Wiilibeiraina. Scliout-bij-nadht Michael Hodges beantwoordde deze rede. Hij stelde, dat Ihet bezoek aan ITo-llanki Ehem ci zijn officieren en miain«soha!p,pien buitenge, woon veefl beHangwelükienJdis, ïiaxi gebracht Als sigih tseeërs, h-dblben wij, aldus spr.4 schoon e HoRanidscihe vcT^ezichten en Hol. üand'scihe steden met haar prachtige kunst schatten bewon/dcrd en als zeelieden Ji-etb- ben wij vol bewomderinig uw adboona (havens van Amsterdam en Rotterdam ge- zien en hoe verder wij in uw lamd' door* •dirongien, des te sberfker gcvoeMen wij dat wij welkom waren. S]>r. drukte zijn groot* erken.te.lijluheid uit voor de ondervonden hartelijke gaislvrijihedd. Wanneer wij, zoo voegde hij er aan toe, uw land en uw slad verlaten, zuilen wij er diep van doordrongen zijn, dal we af scheid nemen van zeer goede vrienden, Spr. hoopte, diat spoedig Niefderlandisclw oorlogsschepen een tegenbezoek in Enge Jarud zuilen komen brengen. Ze zuilen dan kunnen rekenen op een hartelijke oni* vangst. VIJF EN ZEVENTIG JAAR IN DIENST. Aan den heer C. J. Disco, die ordaings 75 jaren ais 'typograaf aan de drukker^ 'der firma P. Harte te Bergen-op - Zo om werkzaam was, is dezer dagen door het Gerrit Jan Thiemefónjdls een stoffedifk blijk van bewondering voor zijn zelid'zanu plichtsgetrouwheid, met begeleklenid schrijven, toegezonden. HOLLANDER IN BE3LGI5 VEROOR DEELD. Een zekere Leonard Bekers, oud jaar, Nederlander van geboorte, is dom de oorrectiioueelLe rechtbank fce Brussel tot oen jaar gevangenisstraf cn 1000 francs iboefce, beschuldigd tijdens de bezetting samen met den onlangs ter dlood veroor- de^Hen verrader Douiharh ten gunste van dt iiitschers'in België te hebben gespion- neerd. Ongeluk met een tram. Onder BeTg en Dal bij Nijmegen is Zondagmiddag da 28-jarige magazijnbediende, bij het Hengstdal van den motorwagen van de electrisclie tram gesprongen. Hij werd door een ro-lgwagen gegrepen en zooda nig vcrwonid, dat hij bijna onmiddellijk den geest gaf. Storm. Bij een hevigen storm, dto Maandagmorgen te Maastricht woedde, is de top van den toren van heft kerkje <iei UiiS'Ulrnen in de Capucijnenstraat omver- gewaaid. Tal van dakpannen en glasrui' ten, die naar beneden vielen, maakten het gaan op straat gevaarlijk. Een treurige dood. Te Weesp is Maandagmorgen de t-2-iarige G. en va- d:r van een groot gezin, t ien hij zijn planten begoot, voorover in een stoot ge vallen en in den mo-dider gestikt. Door een stier gedood. Do bejaarde landbouwer G. B., ongehuwd', wonende oncler den Ham te Ambt-Ommen, begaf zich op het Landgoed „Eerde" naar een weiland, waarin een stier liep. Later vond men hem dood in het land liggen met een hoofdwond, hem vermoedelijk door den stier toegebracht.' Woest rijdende automobilist. Maan dagnacht heeft een woest rijdende auto mobilist op den Haagweg, onder Rijswijk bij Den Haag een tilbury aangereden, waarin de lieer en mcj. v. V., uit 's-Gra- verthnge waren gezeten. Beiden werden over den weg geslingerd en zijn ernstig verwond met een passeeronide auto naar het ziekenhuis „Bethel" te Delft ver voerd. Het .paard is ongedeerd geble ven; hel rijtuigje werd vernield. Stoomboot vergaan. Door donderbui en stormweer overvallen is op een haif uur afstand (ten Oosten van de Lem- sterhaven op de Zuiderzee gezonken de stoomboot „Stad Zutphen", op reis van Zutphen naar Sneek met stukgoederen. Do opvarenden zijn door Lemster vis- sehers gered. De stoomboot is niet, de la'diner wel verzekerd. Brand. Waarschijnlijk door vonk-:n uit o-n dorsehaiavirine, ia Zaterdegiuil- dag do landbouersoning van G. v. L'-iJ- onhorst ta Torsckuur, gemeente Barne- veld, totaal afgebrand. Een en ander was slechts laag verzekerd. Storm in Zuid-Limburg. Maandagmctf" gen woedde in Zuid-Limburg een hevi ge storm. Een groot aantal booen werd in verschillende plaatsen ontworteld Verschillends telegraafdraden braken. In I>-n telegraaf- en telefoondienst is SF00" to storing. Door den elertrischen stroom getrof fen. Zalo Jag is to Markon-Binnen oen arbeider van hot olejiimeh Loirijf w aanraking gekomen m6t een geladen draad en terstond gedood- Hij laat een TC? tewe. 3kiridergn achter-. j

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2