BUITENLAND GEMENGD NIEUWS. KORTE BERICHTEN. SPOOT EN SPEL. immpmi. WIELRUDEN» KERK EN SCHOOL Kunst ©n Kennis. Se ¥si3pesih@isto'. GEIL BUSTENL BERiGNTEM. DE MOORDENAARS VAN ERZBERGER. Het „U. D." vertelt: Twee heeren, een Hollander en een Duitscher, namen in Den Haag plaats in den sneltrein die te 9.18 in Utrecht arriveerde. De Hollander was een Utrechtsch burger, die langen tijd in Keulen woonde en de Duitsehe taal spreekt als z'n Hollandsch. Zij spra ken tesamen alzoo Duitsch. 't Ge sprek ging over een dagbladartikel, gisteravond juist gelezen, welk arti kel handelde over Erzberger, diens politiek en diens val. In de coupé zaten méér reizigers. En zooals het méér gaat in een volle coupé, de reizigers die niet praten, luisteren ongemerkt nnar de conver satie van de anderen: dat geschied de ook gisteravond in den bewusten sneltrein van Den Haag naar Utrecht. - Derhalve geschiedde het, dat een me- de-passag"er, die het Duitsehe gesprek over Erzberger aanhoorde, het ver moeden kreeg dat de twee Duitschers we! eens de moordenaars van dezen staatsman konden zijn en hij werd in dat vermoeden gesterkt, toen de Duitschers hun gesprek in ietwat fluisterenden toon voortzetten om en kele slapende passagiers niet te sto ren. De mijnheer die aldus te luis teren zat, voelde z'n vermoeden blijk baar met de minuut tot zekerheid groeien, en toen de trein in Gouda stopte haastte hij zich naar den sta tionschef otn dezen te vertellen wel ke ontdekking hij had gedaan: de moordenaars van Erzberger zaten in den trein. Inmiddels was de sneltrein door gegaan; in de coupé werd het gesprek in de Duitsehe taal rustig voortgezet. Te 9.48 werd in Utrecht gestopt. Nauwelijks gingen de portieren open of voor het bewuste compartiment van de twee „Duitschers" stonden vier politiebeambten, twee recher cheurs, twee agenten in uniform, ter wijl de tunneitrappen bewaakt ble ken te zijn door militaire politie. De chef uit Gouda, tot koud-wordens-toe geschrokken door de mededeeüng van den trein passagier dat de moordenaars van Erzberger in z'n coupé waren ge zeten, had onmiddellijk telefonisch be richt gegeven naar Utrecht en zoo waren in allerijl rechercheurs naar het Centraal Station geijld. Toen de eerzame Utrechtsche bur ger en zijn Duitsehe vriend dachten uit te stappen klonk het in de Duit sehe taal: „Polizei". De Duitsehe mijnheer begreep er niets van, meende dat het controle was van de spoorwegen, haalde dood kalm z'n spoorkaartje, uit z'n zak en iei: „Bitte". Eu de Hollandsche mijnheer die er nog minder van begreep, zei in per fect Nederlandseh: „Wat willen de heeren Het was wel wat erg gek dat die eene „moordenaar van Erzberger" zoo Uardig en goed Hollandsch sprak, maar de recherche nam het veilige "V>or het onveilige en bracht de bei de zoo juist uit Den Haag aangeko men reizigers over naar het hoofd bureau van politie. „De moordenaars van Erzberger." De Hollandsche mijnheer bleek te zijn een welbekend bewoner van de Biltstraat, abonné van Tivoli, bezit ter van een spoorabomiement, oen mijnheer op wien niets viel te zeg gen en die van Erzberger niet anders wist dan wat een ieder ander weet. En de Duitsehe mijnheer bleek te Zijn een doctor in de letteren, op het oogenhlik logeerende bij z'n vriend op de Biltstraat, 'n mijnheer wiens passen en andere papieren volmaakt in orde waren en die van Erzberger niet anders wist dan wat ieder ander weet. De Utrechtsche polizei maakte een buiging, bood excuses aan. De treinreiziger, die al dit kabaal veroorzaakt had en wiens intellect misschien wat -was opgestoomd door de belooning van 120.000 mark 'toch nog altijd 3600 Hollandsche guldens)' op de aanhouding der moordenaars gesteld, was inmiddels verdwenen. Verstandig van 'm. Laat hij eerst eens even het signa lement der moordenaars besludeeren voor hij weer zulke gekke dingen doet: hij heeft in alle kranten kun nen lezen dat de eene moordenaar van Erzberger een abnormale neus moet hebben en nummer twee een abnormaal oor. De beide reizigers die gisteravond in Den Haag in- en in Utrecht uit stapten, hadden normale neuzen en normale <vren. De belooning van 120.000 mark is nog te verdienen. Alleen 'n Beetje minder zenuwachtig en niet zoo haastig gebakerd alsjeblieft. Beroofd. De heer M. K., verblijf houdende in één der hotels te Sche- veningen, heeft bij de politie aldaar aan gifte gedaan, dat hij Woensdagavond half 10 in de Statenpoort werd aangevallen door eenige mannen, die hem door ge weldpleging 2000 mark afhandig maak ten. Eenige kwartjesvinders worden hiervan verdacht Een gewilde betrekking. Voor de vacature van congierge bij de Middelbare Technische School voor de Bouwkunde te Utrecht (opgericht door den Neder- landschen Aannemershond.) hebben zich ongeveer 1100 sollicitanten aangemeld. Uit het raam gesprongen. Woens dagmorgen is te Goes, in een vlaag van waanzin de 40-jarige dienst bode H. P„ die den vorigen dag door dr. v. d. Berg krankzinnig verklaard was, ten. huize van den heer R. uit het venster der derde verdieping ge sprongen. De ongelukkige werd met 'n zwaren schedell reuk opgenomen en over leed korten tijd daarna. De wonde, lijke zomer. Gobrs. v. Deurson, tuinders te Rhoon, hebben de zer dagen driemaal twee tips aardbeien geplukt. En de pluk is hiermede nog niet afgoloopen. De typhus te Zwolle neemt af.Men meldt dat Dinsdag 12 patiënten her steld het Ziekenhuis k >n len verlaten, er zijn thans nog 39 patiënten onder be handeling. In het geheel zijn 13 patiën ten overleden. Ziekten onder de eenden. Bij ver schillende een lenhouders te Volendam sterven, plot eling, de beesten. De men- schen la'.on thans hun eenden inenten, met oen serum, wat vroeger» een goed middel bloek ter bestrijding dor ziekte. („Hbld.") Bet onjelik te Wognum. Do mo torrijder, die te Wognum (bij oen over weg) in botsing kwam met de tram, en dadelijk ged >od werd, was de 46-jarige heer L. G. de Graaf, opzichter van den polder „Waard en Groet", te Winkel (N.-H.) VOETBALOVERZICHT. Morgen zal tan een aanvang worden gemaakt mei de competitie van het sei zoen 1921 22. Met spanning zien de vele liefhebbers het nieuwe seizoen tegemoet In welke plaats zal de kampioensvlag dit jaar geheschen worden? En welke vereenigingen zullen donkere dagen tege moet gaan? Er valt natuurlijk niets van te zeggen. Willen we hopen dat het seizoen 1921 —22 met gulden telleren in de voetbal- historie zal worden opgeteekend. Dat hel zich zal kenmerken door een vurigen, cedijk en, kamp. op 't groene strijdperk, waarbij het zuivere amateurisme bijzon der op den voorgrond zal treden. In 't Westen is al direct een wedstrijd vastgesteld, die heel veel belangstelling' zal trekken In Amsterdam hebben we n.l. de derby AjaxBlauw Wit! Immer een feilen kamp, met veel en enthousiast publiek. De eerste Zondag kunen.wij dus reeds genieten Wat er van den strijd te zeggen valt is al heel moeilijk. Beide elflallen zullen elkaar niet veel onlloopen. We zien met belangstelling naar den uilslag. Haarlem's eerste thuiswedstrijd is togen V. V. A De roodbroeken beschikken over een achterstel, dat niet zoo heel makke lijk te pnsseeren is, terwijl de voorhoede in Jur Haak -weer een belangrijke aan winst heeft gekregen. Jammer is 't dal Zwang zich heeft teruggelokken wanl hij kon reeds aardig overweg met Jur. In de voorhoede zillen overigens nog wel meer menschen die in staal zijn om de diverse keepers tot wanhoop te brengen. Voorspellen zullen we voor Zondag niet, maar als de roodbroeken volledig zijn dan kunnen de Amsterdammers plcizier hebben an hun reisje. De andere Haarlemsche eerste klasser, (ja, dank zij '1 enthousiast werken der Raeingmenschen. is ouze Spaarnestad slechts één jaar met één eerste klasser geweest) gaat haar eerste uitreis voor de eersle klas-se competilie ondernemen. De gebroeders v. d. Laan trekken vol frisschen moed naar Mokum om den strijd aan te hinden tegen het niet te onderschatten Spartaan. '1 Zal de R C. H'ers blijken dat er nog wel verschil bestaat tusschen eersle klas se en overgang. De blau,v-zwarte achter hoede zal handen vol werk hebben aan den Amsterdamschen aanval waar spelers als v. Gendl en de Natris in voorkomen. We wenschen de Raci-ng-menscheu veel succes op hun eerslen reis. De club vnn Flip Koopman trekt naar de familie Buitenweg 't Komt ons voor dat D. F. C over een betere ploeg be schikt dan 't vorige jaar, zoodat Jan Vos c.s. geen gemakkelijken taak zullen heb ben. Dank zij 't nog voortduren van de zil veren bal wedstrijden, zijn eT nog geen andere wedstrijden vastgesteld. In 't Zuiden begint ook de eerste en tweede klasse. De andere afdeelingen houden nog rust. „REFEREE" Nieuw wereldrecords De bekende Duitsehe snelzwemimer Ra- demncher van de vereeniging „Helias- Magdeburg" maakte Zondag op de inter nationale zwemwedstrijden van de Wie ner Athletic-club te Weenen een nieuw wereldrecord. Hij zwom 400 meter schoolslag in 6 min. 12 2h soc. en verbe terde daarmede het bestaande wereld-re cord door hem zelf de vorige rrir-nd ge maakt (6 min. 15 sec.) dus met 2 3/s sec. „Tel." Stadionbaan. De uitslagen van Donderdag zijn: Wedstrijd voor amateurs over 2 K.M., in 2 rillen en een beslissing. Eersle rit: 1. F. Bcudeker, 2. A. Kloppenburg, 3. F. Emaus, 4. J Wijnaards; P. Dol gedeclas seerd, Tweede rit: 1 H. van Duynen, 2 W. de Vos, 3 J. Bremer, 4 A v. d. Boom. Beslissing: l.v. d. Boom, 2 v. Duynien, 3 KlopiHinburg Intern, sprin(wedstrijd. Eerste rit: 1 Schrage. 2 v. Nek, 3 Schürmaim. Tweede rit: 1 Schurmamn, 2 v. Nek, 3 Schrage. Derde rilt: 1. van Nek, 2 Schrage, 3 Sdhairmanm. Totaal: 1 v. Nek, 2 Schraga, 3' Sohur- maaim* Wedstrija op den Brassard: 1 Mazairac, 2 Kossen. Uurwedstrijd achter motoren: '1 Linaa-t (Pasquier). 2 Dickentman (Slesker) baaq. 3. Sawali (Meinhoid), bijna 2 banen, 4 Bauer opgegeven. Afgelegde afstand 73 K.M. 530 M. Wedstrijd over 6 K.M. met 6 klas'lo menben. 1 v. Nek, 2 Engelen, 3 De Castro, 4 Straat, 5 Schürmaam, Aandewiefl, 7 TuWcen. 8 Sdhragn- R. K„CENTRAAL BUREAU VOOR ONDERWIJS EN OPVOEDING. De directeur van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding heeft aan de Zeer Eerwaarde heeren Bisschoppelijke hoofdinspecteurs als mede aan de besturen van R. K. Bij zondere Scholen de volgende circulaire gericht Zich kwijtende van een daartoe strekkende opdracht van Hunne Door luchtige Hoogwaardigheden den AartS' bisschop en de Bisschoppen van Neder land, heeft ondergeteekende de eer U de mededeeüng te doen van de vol gende voorschriften welke H. H D. D. H. H. hebben vastgesteld, na kennis genomen te hebben van een schrijven, -en 9den Juli 1921 ingezonden door de Commissie van Beheer en van Toezicht van het R. K. Centraal Bureau. 1. R. K. Schoolbesturen, die voor nemens zijn tot den Gemeenteraad een aanvrage te richten, als bedoeld in artikel 72 der Lagere Onderwijswet 1920, zullen, wanneer inzake die aan vrage meeningsverschil tusschen hen en de gemeente te verwachten is of tegen de verwachting in voorkomt, zich verstaan met den Bisschoppelijken hoofdinspecteur of inspecteur. 2. Blijkt bedoeld meeningsverschil niettemin onvermijdelijk, dan wende het betrokken schoolbestuur zjch tot den directeur van 't R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. 3. De directeur of diens gemachtigde zal dan in samenwerking met het be stuur en den betrokken Bisschop pelijken Hoofdinspecteur (inspecteur) beproeven, de pa'rtijen tot overeen stemming te brengen. 4. Wordt die overeenstemming niet bereikt, dan onderwerpt het school bestuur de zaak aan het oordeel van den betrokken Bisschop, wiens machti ging noodig is voor eventueel mogelijk hooger beroep bij het-Burgerlijk Gezag. 5.- Deze voorschriften worden na mens H. H. D. D. H. H. door den directeur van het R. K. Centraal Bu reau ter kennis gebracht van de Bis schoppelijke hoofdinspecteurs, Zijne Excellentie den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, en de be sturen van R. K. Bijzondere scholen. Dr. TH. VERHOEVEN, pr. ARROND ISSEMENTS- B1BLIOTHEKEN. „De Tijd" schrijft: ,,'t Gebeurde dezer dagen dat een onderwijzer uit een arrondissements bibliotheek voor onderwijzers een boek wilde halen. Sedert meer .dan een jaar had hij zulks niet gedaan. Daar kreeg hij ten antwoord, dat sedert 1 Jan. '21 geen boeken meer verstrekt mochten worden, tengevolge van de nieuwe Lager Onderwijswet. „Wat gebeurt er dan met de bibli otheek vroeg hij, De bibliothecaris antwoordde, dat deze nog bij hem aan huis was. Hij had de Onderwijsinspectie verzocht een vrachtauto te zenden, daarop de boeken en kasten te laden en deze zaken te transporteeren naar de standplaats der inspectie. Het voorstel was heel mooi, maar de inspectie had geen plaats voor de boekerij. In de vroonplaats van den bibliothecaris zou het gemeente bestuur wel een plaatsje er voor heb ben. Dit bestuur heeft evenwel zulk een plaats niet. De bibliothecaris stelde dan ook voor tot verkoop over te gaan, maar de onderwijs-autoriteiten kunnen dat zoo maar niet doen. „Het gevolg is dat die bibliotheken in rust blijven, misschien jaren en ja ren lang, totdat de mot er in komt. Dan zullen ten slotte de autoriteiten zeggen Wat moeten wij met dien ou den rommel doen Dan komt de boe- kenschacheraar en krijgt alles voor een prikje. „Zou het geen aanbeveling verdie nen die bibliotheken nu maar te ver- koopen in de oude hoofdplaatsen der arrondissementen. Als wij ons niet ver gissen zijn er meer dan honderd derge lijke bibliotheken," zegt het blad. Het schijnt ons toe, dat er nog wel een andere weg is, dan de bibliotheken te verkoopen. In plaatsen, waar een openbare lees zaal of een Nutsbibliotheek is, zou men de boekerijen daarin heel geschikt onder kunnen brengen. In andere plaatsen vindt men wel een andere gelegenheid. Zoo b.v. in Deventer, waar ze in de Atheneumbibliotheek ondergebracht zouden kunnen worden. In universi teitssteden zou men gastvrijheid kun nen vragen in de universiteitsbiblio theken, enz. Opruimen is wel het laatste middel, dat ons geoorloofd schijnt. In Met bekende vakblad „The American Stationer" geeft mr. William J. Shannon 'n interessant stukje geschiedenis van de eerst# Amerikaansche vulpenhouders. Het was in het jaar 1837, dat de be roemde uitvinder van Waterman-vulpen houder geboren werd. Zijn geboorteplaats was het dorpje Decatur in den staat New-York, alwaar zijn vader een kleine boerderij had. Deze boerenzoon bleek echter heel weinig idee voor het boerenleven te hebben en na eenige jaren studie werd hij als leeraar aan een school te Charlottesville geplaatst. Deze functie was echiter veel te eentonig voor den jongen Waterman, en na eenigen tijd trad hij in dienst van een New-York- sche levensverzekeringsmaatschappij. Evenals thans werden de polissen der inkt onderteekend. Om nu het lastige vra gen naar deze onmisbare vloeistof te ver mijden, droeg onze verzekeringsagent steeds een klein inktfleschje bij zich, dat filj mei een knoop' aan zijn Jas bevestigde. Een zakpenhouder had hij in zijn vestzak en wanneer een verzekeringspost werd af gesloten, doopte hij de pen in het han gende inktfleschje en wist zich op deze wij- se direct zelf te helpen. Een van de cliën ten lachte om zijn primitieve inrichting en sprak roet Waterman over de moge lijkheid om een penhouder te maken, waaraan een inktreservoir bevestigd was. Dit denkbeeld trok hom dadelijk aan en Waterman besloot om eens verschillende proeven in deze richting te nemen. Het eerst koos hij hiervoor een glazen buisje, dat echter door zijn breekbaarheid niet goed voldeed. Daarna beproefde hij het met een langwerpig stukje hout, dat uitge hold werd eu aldus inkt kon bevatten. Hierin stak hij een pen, waaronder een toevoerbuisje werd aangebracht. Hij nam zootang proeven hiermee, ..totdat hij cr eindelijk ia slaagde om een voorwerpje te krijgen, waarmede men, zonder met inkt te morsen, kon schrijven. Een hand leiding hiervoor waren de z.g. slylogra- phie-pennen, die echter in de practijk niet goed voldeden. Bij de vervaardiging van zijn nieuwe vulpenhouder zocht Water man de fouten der stylographiepennen te vermijden en hij slaagde er ook ten slotte in, om een geheel nieuw systeem te ont werpen. Achteraf bleek echter ,dat liout geen geschikt materiaal voor den vulpen houder was. De inkt tastte het hout aan en ook de houten inkttoevoerbuis werd herhaalde malen verstopt. Tegenwoordig weten wij al niet beter of een vulpenhouder moet van gehard caout chouc gemaakt worden, maar Waterman had zeer veel proeven te nemen, alvorens hij wist) dat het caoutchouc het eenige goede materiaal voor het maken van vul penhouders was. Ook bemerkte hij, dal een gewone stalen pen niet geschikt voor een vulpenhouder was cn wilde men een {ten van blijvende waarde maken, dan moest men deze uit goud vervaardigen, terwijl de punten op bijzondere wijze ge hard moesten worden. 14 cbruari 1884 verkreeg Waterman het eerste patent op een door hem uitge vonden vulpenhouder. Hierna liet hij 24 harde gummi vulpenhouders vervaardigen en maakte hiervoor zelf <le bijpassende pennen. De groote kunst was nu de ex ploitatie van deze nieuwe vinding en daar .Waterman" niet over kapitaal beschikte, moest deze exploitatie met -zoo weinig mo gelijk kosten geschieden. Hij huurde hier voor een tafel in een kleinen sigarenwin kel te New-York en etaleerde hierop zijn vulpenhouders. Een advertentiereiziger van het tijdschrift „Century Magazine" kwam toevallig voorhij en liet zich door „Waterman" van de beteekenis van dit nieuwe systeem vulpenhouder op de hoog te brengen. Deze nieuwe vinding leek hem zoo practisch, dat hij Waterman voor stelde, om door een advertentie in zijn tijd schrift de aandacht van het publiek er op te vestigen. Waterman had hiervoor echter geen geld genoeg -disponibel en dc adver tentiereiziger nam deze eerste annonce aan met de conditie, dat de advertentie niet eerder betaald behoefde te worden, voor dat er een voldoende aantal bestellingen binnen was gekomen. In November 1884 verscheen de eerste annonce. Waterman had reds tevoren door persoonlijk werken een kleine 300 vulpenhouders verkocht en slechts enkele weken nadat de annonce ge plaatst was, kwamen er zooveel bestellin gen binnen, dat Waterman een bedrag van 5000 Dollar voor de verdere exploitatie ter leen kon krijgen. Met vollen moed werden nu de zaken verder gedreven en in 1888 bracht Water man het reeds tot den verkoop van 9000 vulpenhouders per jaar. -Dit aantal steeg geleidelijk en in het jaar IQOO werd reeds' een omzet van 272,000 vulpenhouders be reikt. In 1901 slierf Waterman en kon dus niet meer getuige zijn van de enorme vlucht, die het bedrijf thans heeft geno men. In het jaar 1912 werden door Water man's erfgenamen 1,250,000 Waterman's Ideal Vulpenhouders gemaakt en ver kocht. De nieuwe fabriek dezer wereldfirma, die thans onder den naam van „Water man Ideal Fountain Pen Co." in New- York gevestigd is, is ingericht op een fa bricage van 10 millioen vulpenhouders per j aar. Het kan thans werkelijk geen verwon dering meer wekken, dat een fabriek een dergelijk hoog productiecijfer van een kostbaar artikel als de vulpenhouder is, weet te bereiken. De vulpenhouder wordt met den dag populairder; evenals het rijwiel geen luxe artikel meer genoemd kaji worden, kan men ook den vulpenhouder niet m-eer be schreven als een gebruiksartikel voor den meer gegoeden stand. Over het algemeen bestaat er nog een zek'ere vrees voor bet vullen der vulpen houders en toch is dit zeer eenvoudig. De hoofdzaak, die hierbij geldt, .is het niet te vol maken van het inktreservoir. Bij het „Safety"-systeem, waarbij de gouden pen in den inkt geborgen wordt, behoeft men slechts een kleine ruimte vrij te laten. Dit systeem is trouwens al zeer gemakkelijk te vullen .alleen moet men op passen, dat, zoolang de pen nog in het re servoir is, de vulpenhouder niet in omge keerde richting wordt gehouden, daar an ders de inkt er uit zou vloeien. De vulpen houder, die vooral de laatste jaren zeer veel gevraagd wordt is de „Selffiller". Door eenvoudigen druk, door middel van een hefboompje op een gummibuisje slorpt de pen den inkt op en men behoeft op deze wijze niets van deii penhouder los te schroeven. Het spreekwoord „eenvoud is liet ware kenmerk van bet schoone", is zeker goed van toepassing op de uitvoering der vul penhouders. Van de 1000 vulpenhouders die er verkocht worden, zijn er nog geen 10 die een extra-versiering dragen. Heet eenvoudig zwart of donkerbruin moet het kleed van een vulpenhouder zijn. Zelfs het smalle gouden handje maakt het artikel niet beter verkoopbaar en voor al de zware in goud of zilver gevatte vul penhouders zijn in Holland al zeer weinig gewild. Ook kent men bier zeer weinig af wijkingen van formaten. Het korte zak- model, dat in bet buitenland wel courant is, wordt hier zelden of nooit genomendit kleine model is wel handig, doch heeft 't groote bezwaar, dat het resevoir slechts weinig inkt kan bevatten. De Conferentie te Inverness afge last. Zoodra bef antwoord van De Valera Donderdagmiddag hekend werd en een ieder dacht, dat de Iersche zaak weer een stap op den goeden weg was, heeft Lloyd George aan De Valera getelegrafeerd, dat (hij tenslotte, nu de Sinn-Fein-Ieidcrs hun oude aanspraken herfialcn, van de voor gestelde conferentie afziet. „Ik deelde Dinsdag 13 September aan Uw afgezanten mede," aldus Lloyd George in zijn telegram aan De-Valera, „dat Uwe aanspraken, om met dc regeering van Z. M. te onderhandelen als vertegenwoordi gende een onafhankelijken en souvercincn staat, de conferentie tusschen ons heiden onmogelijk zouden maken. Ik waarschuwde Uw vertegenwoordi gers voor de ernstige gevolgen van hun parafrase en ik bood aan om den mij toegezonden brief als niet besteld te be schouwen, zoodat U tijd zoudt hebben om hem opnieuw te herzien. Niettegenstaande mijn verzoek hebt gij nu toch mijn brief in zijn oorspronkclij- ken vorm openbaar gemaakt Daarom moet ik alle schikkingen voor een conferentie op Dinsdag a.s. te Inver ness 'herroepen. Ik zal met mijn collega's dienen te raadplegen omtrent de thans te volgen gedragslijn. Die zal ik U zoo spoedig mogelijk mcdedoelcn, doch daar ik voor het oogenhlik hier het bed moet houden, zal een uitstel van eenige dagen wel onvermijdelijk zijn. Hel moet U'toch duidelijk zijn, dat in dien wij met Uwe vertegenwoordigers een conferentie zouden aanvaarden op de ba sis Uwer aanspraken, die gij thans opnieuw formeel uiteenzet, jlit een officiecle erken ning onzerzijds zou zijn van een afscheu ring van Ierland van het Britsche rijk en van het bestaan van een onafhankelijke republiek. Door ons zou dan het recht erkend worden, dat gij, liever dan deel uit te ma ken van het Britsche stalenverbnnd, een nauwere aansluiting met een andere mo gendheid, door middel van een verdrag, zoud t kunnen g-oeken. Voor dergelij ke aan spraken beslaat natuurlijk maar één ant woord. Naar mijn mcening verdienen de groote concessies, die de regeering aan l w volk heeft gedaan, een edelmoediger antwoord. Tot dusver is elke slap voorwaarts van onze zijde gekomen. Gij zijt ons in niets tegemoet gekomen, doch hebt slechts met een duidelijke uitdaging den letter ep den geest Uwer oorspronkelijke aanspraken hcnhaald." Het is begrijpelijk, dat de consternatie, in de bladen, die ineenden, dal de Iensche 'kwestie nu op weg naar een oplossing was, groot is. De „Daily Chronicle" zegt: „Twee maanden hebben 1111 'die Simi-Fcin-teL .'ers een spelletje gespeeld van „ja -r neen waarbij zinnetjes, die „de deur stoten voor verdere onderhandelingen" afgewisseld werden met andere woorden, waaruit weer hoop straalde. De onwolting, waarin de Iersche leiders het Britsdh-e aanbod n.u cunnmair verworpen hebben, kwam niet uit Ierland en zoiu niet door een plebisciet van bet Iersche volk zelf onderschreven ziin. En indien de weigering der Iersche leiders een technische bedenking is. waaT- om dan niet het gezaghebbende antwoord van het gdbeele volk in een volksstem ming zelf gezocht? De „Times" zegt; „De crisis welke in de Engelsch-Iersehe betrekkingen ontstaan is, is zeer ernstig. Men bdhoeft de oprecht heid van de verlangens om lot een Ierscibe oplossing te kernen, niet in twijfel ie trek ken, evenmin, als er reden is om te venon-, derstetten, dat de regeering niet tot het' uiterste gegaan is, om een oplossing voor het conflict te vinldten. Voorloopig onthou den wij ons van elk commentaar cn druk ken opnieuw de hoop uit, welke diep in •het hart van eiken trouwen vriend van den Ierscflien vrede wortelt, dat, hoe som ber het uitzicht ook zijen moge, er zelfs nu geen reden voor wanhoop moge zijn. Nog kunnen wijze raadgevingen de over hand in Ierland krijgen." Incident aan een station. Woensdag stopte de trein uit Dublin aan een klein station, Shankifl. Twintig passagiers stopten uit. Dadelijk sloten zij den asséstent-stTUioncibef op in de wacht kamer en plaatsten daar oen schildwacht voor. De overigen gingen liet dorp in, waar zij tien personen arresteerden; deze werdten alten verhoord en de meesten toen medegenomen naar een onbekende be stemming. Een verklaring van Hindenburg. In de vergadering, welke dc Beriijnsdhe centrums-partij naar aanleiding van den moord op Erzberger gehouden had, deelde de centrums-afgevaardigde Pf-eifer o.m. mede, dat Hindenburg Erzberger voor zijn verdiensten hij liet tot stand komen van het wapenstilslandsvcrdrag 'bedankt had. De „Kreuizzlg." heeft 1111 van Hinden burg hel volgende schrijven ontvangen: „in no. 414 der „Kreuzztg." van 5 Sep tember van dit jaar wordt als nieuwigheid een mectedeeKng gepubliceerd, volgens welke ik Eraberger hij zijn terugkeer uit Compiègne voor zijn aan het vaderland bewezen diensten bedankt heb. Ik veroor loof mij er op te wijzen, dat deze nieu wigheid reeds in September van het vorig jaar door de opperste legerleiding tot hare ware proporties i'S teruggebracht, en wel d'oor bemiddeling van de „Tel. Un." Als mij op het oogcniblilk der vluchtige ontmoeting reeds alle bijzonderheden dui- ■dellijik voor oogen hadden geslaan, dan zou waarschijnlijk dit eenvoudig bewijs van- hoffelijkheid achterwege zijn gehle-' ven. w.g. Von Hindenburg." Naar aanleiding hiervan schrijft hel „Berl. Tagebl.": Het zou wezenlijk tol be grip van dezen brief bijdragen, als Hin denburg wilde medodeelen, welke bijizon- derhed'en hij hier meenl. Men kan in eik geval aan de categorische, telegrafische instructie van de opperste legerieiding aan Erziherger herinneren, waarin Erzberger verzocht wordt op verlichting der vijande lijke voorwaarden aan ie dringen. Indien deze echter niet 1e verkrijgen waren, moes.t de wapenstilstand in elk geval lodh gesloten worden." De „Gennania" laat izich in gelijlduiden- den zin uit. De Belgische Katholieke Unie. Het „Handelsblad: van Antwerpen" meldit, dat de Belgische Katholieke Unie thans definitief is gesticht. HeA yoorzitteschap der Uilig zal ieder Jaar aan een der nor groepen wor(j toevertrouwd. Bij doling is beslist dal-0 den vertegenwoordiger der landhoinv'aM tliet ecrs-le jaar het voorzitterschap 'komt. liet tweede jaar, aan den loe* mklrioiv sand; het derde jaar aan ite chrisie; valkverecniging;. bet tierde jaar ann' i federatie der katholieke kringen. Hot tui reel der Unie is thans sarnenge. slcld uit do heeren Helloputte en Brtis-^ maws, landbouw; Segers cn Hoularl, ij Iholieko kringen; Heymim cn Van Cher" hergli, christelijke werklieden; Crauwelj en Toussaint. middenstand. Secretaris i, barin de Tihijsobaerl. De toestand in Rusland. „Berlingske Tidende'" meldt uit Hetsir„_ fors. dat onder de sovjettroepen in Ka. relië volslagen anarchie hcerschl. De sol. dalen doen wat ze willen. Zij plunderen de hurgelijke bevolking uit en de mi!ita;re autoriteiten zijn hiertegen vólkernen mach. leloos. Een hoeveelheid zaaigraan, dio van Hesingfors ten behoeve der noodlij. demd'C bevolking naar Jvarelië was gezon. ■den, werd door sovjetsoldaten gerooM. „Petit Pariisi/en" deelt mede, dal op voorstel van Delacroix besloten werd, da'i de internationale commissie tot steun aan Rusland besloot een oproep te richten tot alie naties, die zich bij haar menschlio. vend werk wenschen aan le sluiten. Di tekst der aangenomen nota werd vooube.' reiid dooT de Fransche delegatie. In do nota wordt de arbeid der organisatie uit. cengézet, die een liulpexpklitie naar Rus land veronderstelt. Na te hebben ver iklaard, dat het mandaat der commissie de strekking heeft, dat zij staat boven alle persoonlijke en politieke kweslies, handhaaft de commissie haar standpunt, dat het noodzakelijk is, dal zij met juist heid wordt ingelicht omtrent de behoef, ten, aan welke de organisaties zal moeten tegemoet komen. Aan het slot van den oproep word't de lvoop uitgesproken, dat alle belaughelbibsn'de regeeringen verlegen- Wioordlgd zullen zijn o,p de aanslaande bijeenkomst der commissie, welke te Brussel zal worden gehouden, s Uil Paijis wordt geseind, dat dc te Brussel te houden bijeenkomst nieuwe slappen za doen hij de sovjelregeering om een voorafgaand onderzoek in Ru dar t te kunnen instellen. Waarshijmlijlk zal men echter aam de sovjelregeering voldoening schenken door den oud-ambssadeur in Rusland, Nouleivs, te vervangen 'door een anderen voorzit Ier. DE MOORD OP ERZBERGER. Er hebben geen nieuwe inhechtenisne mingen meer plaats gehad. Vastgesteld is thar.s, in tegenspraak mot een vorig be richt, dat een aaneengesloten organisatie voor politieke moorden niet 'bestaat. De arrestanten zijn van de brigade Ehrhard af vrienden en hadden om de vriendschap te bestendigen, zich met el-kaar tegen aan. vallen en tot verdediging verbonden, en hielden bijeenkomsten. UIT HET SAARGEBIED. In een vergadering te Saanbriick-en waar in de vroegere afgevaardigde deT nationale vergadering Schafer, de voorzitter van de sociaahdemocratisohe partij in het Saarge. bied' het woord voerde, is een motie aim. genomen, waarin O.m. gezegd wordt: De vergadering is van mecning, dat het Saar- gebied een ramp tegemoet zal gaan, waa neer in plaats van heit tegenwoordige <lua. lis-me in het munstelsel een regeling wordi getroffen, welke op den (handel minder be leminerend werkt. Alle omstandig! edfcn edschesi dringend de instelling van het geëischte parlement voor het Saargebied. De vergadering- pro testeert tegen de autocratische wijze van egeenen welke de regeeringscommissaris in praktijk brengt. Ten slotte wijst zij de opvatting van den regeeringscamimissa ris af volgens welke de gebeurtenissen io Duitsohland de bevolking van 'het Saarge; bied niet aangaan. DE OORLOGSVETERANEN. Te Genève is 'het congres geopend van de verschillende banden van oorlogsvete ranen. Vier millioen leden zijn er verte- genwoordïgd. Er zijn gedelegeerden uit Duilschland, Frankrijk, het Engelsche rijk, Polen en Oostenrijk. ENGELSCH ESKADER TE RIGA. Te Riga is, naar Wolff uit Kopenhagen verneemt, een Engelscih eskader hiiroenge» loopen uit dertien schepen beslaande. Het slaat onder bevel van admiraal Nicolson, EEN RAMP VOOR HET GRIEKSCHE LEGER. De correspondent te Konstantinopel van de „Daily Express" seint, dat het Griek- sche leger bij zijn pogingen om Angora in te nemen, verslagen is. De actie tegen de stad is voor goed opgegeven. Er zijn ruim 10.000 Grieken gedood, gewond of ziek. De transportmiddelen zijn zeer gebrekkig; het verslagen leger zal waarschijnlijk over zee terugkeeven. De Tunken hebben ook groote verliezen geleden; zij zijn niet meer in slaal gebruik' te maken van het behaal de succes; wel zullen zij iederen nieuwen aanval welen af te slaan. De correspondent schrijft de Turksche overwinning toe aan de zeer goede leiding •der troepen. VERGADERING UITEEN GEJAAGD. *,k sdaga.ond werd een vergadering van den Beierschen Bond te Miinchen door de nationalistische partij uiteenge jaagd. De voorzitter wend var. het podium gesleept en bloedend verwond. SAMENZWERING TE KONSTANTI NOPEL. De ministerraad te Konstantinopell heeft een langdurige zitting gehouden ter bespre king var. de Engelsche eischen r verband met de ontdekking door de EngGsohe re cherche van een samenzwering, gesteund Joor Angora, met het doel hier een om wenteling 1e ontketenen. De openbaarma king van de Engelsche mcdedeeling over ',e ontdekking van dc samenzwering heeft gioote beroering teweeg gebracht. 1" Turksche kringen is men evenwel van meening. dat het onverwijlde krachtige "optreden van generaal sir Charles Haring- Ion de samenzwering in den knop gebro ken heeft en den ijver van de vrienden der samenzweerders, wier aanhouding eischt is. heeft bekoeld. Essad bei. de hoofdcommissaris van politie, zei in een interview, dat hij pogen zou voor de aan houdingen te zorgen. -Inlussohen heeft zich een klein voorval voorgedaan, dat aan toont, dat de Turksche overheidspersonen -en ernstig lesje van noode hebben. Een Engelsche zeeman, die twist kreeg rne oen Turkse hen marskramer, is door de politie doodgeschoten, omdat -hij te rumoe rig was. De zieeuian was nog wel onge wapend.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2