1 f DE TROONREDE. BUITENLAND lin 6sn gsdeelte jingisfi 1 Markt Bureau: HOF 6, ALKMAAR. o,—. Weer een kink in de kabe! GEÜ. iUSTEHL BERIGSHlTEfh DE VIOOL ■Jöijj |lNG-,! ®Tlg[ r-p Minister var an op nonactivii |ep, van Eet wa ■met ingang, vatj .ven dienst her eg. infanterie. Een, wordt ge< plaatst bij den lAN TRIJNTJE, oOER. het slachtoffer moordaanslag. Ijf, Mej. Trijntje Is vooruitgaan- ren keert lang- i Stand Madïiel, z. v, linen en Jantje eren. Willeiniha an Stuijvenberg 'vuiji. Hendrikus Boom en Geer- Adrianus Wei- Geels. DE TROON- plechliglreid van Jerde.1 op enkele waar da slaat a mannen cn u.ian niet op- enendael moet |)iitBlooie$®igeat- oulstond ei Koningin ®j en een can- It de troonrede, een geroep moet vrij bn onmiddellijk [nifeslaiilen, een Jiwen, 0R1 ze op Inen bezig was preu weerklonk Ig een nieuw ge lige verwarring; Liniaal geroepen leleid. Tusschen ft zich de eciit- |lvolUiek, lid der IG. 19 Sept. Zor.-f I., een smid aar. |t in een cafe „Passard', al- een schot in ge:, o. f en, da1 f rentin g in hit LV o-iten Iioime.i. ING-. 1 Sept. Ha c e- li heden arrest lan de 53-'arlge lasteer van de {in.11 urbaan ha'? flag van f '28f'G _el<dé beklaa ,r Igev.-straf. Jre I D' or de recht lijd vêrcord-e "nisstraL TLIJNEN. TB. MIJ. Sept. v. Amst stle p. Palern tar. Sept. v. Ar OYD. r.) pass. IS S L9 Sept. Ba it. v. Rotterda... :rtr. 16 Sept. v «KA LIJN. N.-Orleans n ich 18 Sept. 12 X) mijl W. var 6 Sept. v. Rott. D. MAÏLD. Sept. v. Guaya- Sept. v. Amst. 19 Sept. v. Dan- ER1KA LIJN. pass. 19 Sept. Sept. Do aardap- reden: Friese nt cigenh. Ie soort t f 6—6.50, Spui- .20, id. bl. eigen li. t 3.25, Zeeuwsche d. bonte f 77.50, id. bL eigenli, 2 ladingen. I I N00RD-H0LI 21 STPTFA'FF.R 1921 14e JAARGANG Abonnementsprijs Per kwartaal voor Alkmaarj 2.— Voor buiten Alkmaar J Met Geïllustreerd Zcyautagsblad 0 60 f --g ■«kilfafrtrkM» ADMINISTRATIE No. 433 UUIB. REDACTIE No 633 Advertentieprijs: Van 1-5 regels f 1.25; elke regel meer f 0 25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0 60 Aan 'TnT^bönné'rworclt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—, f 6~0,—f 35,-T Het laatste jaar van het kabmet-Rnys vóór de groote verkiezingen! Uiteraard is de Tróonrecle daarom vandaag sóber. zon der veel beloften van nieuwe wellen of regeeringsmaafregelen. Te minder was dal noodijg, omdat deze christelijke Rc- geering op een vruchtbaar arbeidsveld mag terugzien De groote beloften van 1918 zijn in vervulling gegaan: voor de reorganisatieplannen van de Minis-ters de Visser en Aalberse haalde menigeen onge- Joovig zijn schouders op. Men kende van. ouds den loomen slag van den Neder- landsohen wetgevenden molen. Zouden deze Christelijke Ministers in staat zijn om in een paar jaar te doen, waaraan het Hollaindsche parlement gewoon Is een tiental jaren te ploeteren? Maar weldra bleek, dal de Kamers de Ministers niet konden bijhouden: de de partementen van Onderwijs en Arbeid verstonden den polsslag van den tijd. tot dat er een prijzenswaardige wedijver ont stond lusschen Regeering en parlement. Waarlijk, er moge in de laatste jaren over arbeidsschuwheid geklaagd zijm, in den# Haag is dal niet het geval geweest. Zoodat heden kan worden volstaan met „üe afdoening van de in hel afgesloten tijdvak voorbereide wettelijke maatrege len Daaronder wordt terecht op de eerste plaats genoemd de aanhangige herziening van de Grondwet, die, al gaat zij menig een niet ver genoeg, toch op tal van pun ten van diep ingrijpenden aard is. Maar daarbij zal de Regeering het niet laten: een volksbelang van den eersten rang, het 1 e vensve rz ekerings bed rijf, zal nog in dit zittingsjaar een betere wette lijke regeling krijgen; aan degenen, die gemoedi&bczaren hebben legen den mili tairen dienst wordt vrijstelling bij de wet beloofd; de veel gelaakte wettelijke bepalingen der pachloverenkomsl zullen worden herzien; de reeds aangekondigde "wijzigingen van arbeids- en invaliditeits wet staan voor dit zittingsjaar op 't pro gram. Voeg daarbij enkele netelige wets voorstellen, welke de Regeering bij .deze Troonrde nog aanhangig maakt: verster- king van .de. vloot ^voo-r de verdediging van de Koloniën en de herziening van het RegeeringsTegleanent van Nederlandsch- Jndüë, dan mag gezegd worden, dal Gods zegen niel voor niets over dat laatste jaar wordt afgebeden. De Regeering blijft zich zelf gelijk in groote werkkracht, in zorg voor het alge meen landswelzijn; zij wil diL laatste jaar niet op haar lauweren rusten, maar ook met geen schoonschijnende wefsontwei- pen de groote verkiezingen van 1922 te gemoet gaan Het grootste deel van de Troonrede is een ernstige vermaning lot parlement en volk om dezen moei el ijken tijd in een geest vam spaarzaamheid en arbidzaam- heid le beleven. Woorden, die van zóó booge plaats gesproken, indruk mogen maken. Want inderdaad, al zijn wij voor den oorlog gespaard, de gevolgen onder- Winden wij dagelijks. De Regeering wil voorgaan met den belastingdruk niet ster ker te maken: terecht voorziet zij daar van meer kwaad dan goed. Maar,dan dient „liet publieke leven ook op meer beschei den voet le worden ingericht," zegt de Troonrede. Wait echter weinig zal baten, wanneer niet ieder in zijn privaat leven 't voorbeeld van de Ovenheid volgt De som ber gestemde inleiding der Troonrede moge velen vandaag tot nadenken bren gen! IJ (Vau onzen specialen verslaggever.) LONDEN, 15 September 1921. Daar zit ik nu in Londen gestrand als het ware. Gisteren hier aangekomen, zou ik van avond de reis naa: Inverness aanvaarden, waar ik dan Zaterdag tegen i2 uur zou aankomen, om den lezers van dit blad te kunnen vertellen van de conferentie, die er Dinsdag zou worden gehouden lussohen Lloyd George en de Sinn Fein-afgevaar digd en. Iedereen in Engeland was hoopvol, iedereen verlangde er naar, dat nu einde lijk de kwestie eens opgelost zou wordien. Ik hoorde het al op de boot, die me naar Engeland bracht. Daar waren aan boord een aanlal Engelschen, die in den Haag als afgevaardigden het wereld-pluimvee- cor.gres hadden bijgewoond en die nu naar hun land terugkeerden. Die hadden het druk over Holland, waar zij blijkbaar zeer genoten hadden en zij verleiden mij allemaal, dat ze Holland zoo mooi vonden, dat ze er zoo goed ontvan gen waren, en dat de menschen er voor vreemdelingen zoo behulpzaam warén. En dan, dat was wel, wat hun het meest ge troffen had, ze hadden heelemaal geen moeite gehad met de taal, iedereen ver slond hen. „Vooral in Amsterdam", merk te er een op, „daar verstaat nu letterlijk iedereen je. Een tramconducteur, wien ik een. 'inlichting vroeg, gaf me in vlot En- gelsch ten antwoord; een werkman, wien ik op straat aansprak, bleek tenminste zoo veel van onze taal te kennen, dat hij mij kon. terecht wijzen, zooiets he'b ik nog ner gens ter'wereld meegemaakt. Maar hoe vol ze ook waren van Hol land, telkens kwam er ook weer een of an dere opmerking over Ierland lussohen door. „Ik heb in Holland nog met heel wat menscheii gesproken," ze: er bijvoorbeeld een, „en dat. is nu wel uit die gesprekken gebleken, dat iedereen er al even blij is, dat de oorlog eindelijk uit is, als wij zelf, die er midden in gezeten hebben." Waarop dan een ander: „De Hollanders hebben ook reden om blij te zijn, maar Wij? Zoolang die geschiedenis met Ierland niel van de baan is, ben ik tenminste nog lang niet in m'n schik." Maar alien meenden ze, dat nu toch het ergste leed wel geleden zou zijn en de con ferentie te Inverness de zaak wel voor el kaar zou brengen. De Ieren waren toch ook een reasonable people en ten slotte ja. gcljjk. hadden ze toch eigenlijk, erken den ze Maar jawel, met die conferentie zóu het zoo vlot niet gaan als we allen hoopten en verwachtten. De „Daily Mail" was vanmorgen het eerste blad, dat den I-ondenaars en met hen ook mij de tijding bracht, dat de conferentie was afgelast. Als een donderslag uit helderen hemel werkte dit bericht op de menschen hier. Ik heb menschen woedend hooren uilvaren te gen, die „kwajongens-vertooning", tegen al dat praten en schrijven en niets doen. „Wat schieten we daarmee op? Nu krijgen we natuurlijk weer een stelletje brieven en het eenige gevolg is, dat de onaangename verhouding nog wat langer duurtal leen maar wat langer, want een oplossing komt er loch!" Daar had je weer een van die uitingen van het optimisme, dat hier iedereen be zielt - niemand gelooft, dat het weer tot vechten zal komen, zelfs nu niet. En dat gevoelen is riet alleen geboren uit den wensch om den vrede te bewaren, om wille van den vrede zelf, maar ook uit sympathie voor de Ieren. Want dat heeft mij hier wel bijzonder getroffen, dat hier lang. niet iedereen den Ieren in hun eisohen ongelijk geeft. Ik zou haast durven zeggen, de meesten niet. En een Ier. hier in het hotel, zelf een Sinn-Feiner die nog geen krant gelezen had en wien ik het nieuws vertelde, zei, doodgewoon, zoo langs z'n neus weg, alsof hij iels beweerde, waarvan hij wel wist, dat niemand het zou tegenspreken: „Weet u wat ze moesten doen? Ze moesten De Valera doodschieten; die denkt te veel „voor mij zelf alleen". Een aardige zinspeling op den naam Sinn Fein, die, zooals men misschien wel weet, wfl zeggen: voor ons zelf alleen, maar waaruit tevens wel heel duidelijk blijkt, dal niel alle Ieren even onverzette lijk zijn als hun leider. En dat Meekook wel, toen laier op den dag de speciale edities der Londenschc bladen verschenen met over de volle pagi na-breedte in vette letters gedrukte hoofd jes als: „Consternation in Dublin", („Eve ning Standard") of „Irish hope not yet abandoned" („Westminster Gazette") enz. En die Iersche bladen zelf? Ook die wil len van een afbreken der onderhandelin gen niets weten. „Irish News" bijvoor beeld vertelt vernomen te hebben, dat de Britsche regee'ring van plan is nieuwe al- gemeene verkiezingen uit te schrijven en voegt daar dan aan toe: „Mocht dit ge rucht waarheid bevatten, dan zou de macht van het Iersche vólk-<!e gelegenheid krijgen, een weloverlegde uitspraak te doen, in zake hetgeen het meest, het le vensbelang raakt van hun eigen land, van henzelf en van de generalies, die na hen zullen komen. Voor het oogenblik kunnen wij volstaan met te zeggen, dat het gezond versland en de rechtvaardigheid eischen, dat een onbelemmerde en faire gelegen heid zal worden gegeven, om zulk een uit spraak le doen". Men ziet het: duidelijk komt hier de hoop tot uiting, dat liet toch maar niet tot een definitieve breuk moge komen. En het leidende Sinn-Fein blad, „Free man's Journal", dat natuurlijk De Valera niet gebeel kan afvallen, zegt, dat alles op een misverstand berust, dat Lloyd George uit den. brief van de Valera -die ik bier, evenmin als het antwoord van den Engel schen pre,mier niet zal weergeven, daar de telegrammen u die natuurlijk reeds hebben bekend gemaaktniet bad mogen opma ken. dat hij, door de conferentie voortgang te doen hebben, ook' dadelijk er in toe stemde, dat Ierland aanstonds een vrije republiek zou worden, vrij c.m haar eigen weg te gaan en zich los te maken van hel Britsche Rijk. En dan voegt het blad er aan toe: „Men moei wel bedenken, dal Ierland vele jaren geleden een sotivereine Slaat was in het verband van liet Britsche Rijk. Het weer-opeisdien van die souve- reiniteit houdt echter nog niet noodzakelijk losmaking uit dat verband en scheiding in" Ook hier dus weer een pogen, om de zaak *nóg te redden én er valt' cian'öok, waar èn hier, cn in Ierland zoo naar een eerlijke en duurzame vrede verlangd wordt, niet aan te twijfelen., of ook nu zal weer een uitweg gevonden worden. Ik acht het dan ook volstrekt niet on mogelijk, dat ik tóch nog naar Inverness zal moeten gaan, zij'het dan ook een paar dagen later. ARTHUR TERVOOREN. De toestand in Ierland. Dreigende spoorwegstaking. De staking der werklieden in de spoor- weg werk plaatsen te Dublin, wegens de loonsverlaging van 6 sli., dreigt ten gevolge te zullen hebben een staking op de hoofd lijnen der spoorwegen in Ierland. De goe derendienst op het net der Great Southern is reeds gestaakt. Verwarring in Dublin. Volgens den correspondent van de „Ti mes" te Dublin, heeft de jongste gedach- lenwisseling tusschen De Valera en LJoyd George den toes-land verward, moeilijke,r doch niet hopeloos doen worden. Verward, omdat de openbare meening nauwelijks vlug genoeg is om het rappe spel der twee hoofdpersonen te volgen; moeilijker, om dat hun brieven meer en meer van de noodzakelijke werkelijkheid afdwalen; niet hopeloos, omdat de eerste minister en De Valera even begeerig zijn naar vrede. Alles wat de correspondent op liet oogen blik kan gewaar worden, is dat Sinn Fein niet wankelt ten opzichte van zijn theore- lisohen eisch, dat Ierland als een souverei- ne en onafhankelijke staat moet worden beschouwd. Elke Ier weet echter dat deze moeilijlieden snel en stellig zouden ver- dwijnen^f:indien "de beide partijen in een conferentie tot elkaar konden worden ge bracht. ween enkele Ier verwacht inder daad d£jt Lloyd George of De Va lera .huic logisch standpunt zullen prijsge ven, al 'hopen zij allen ernstig, dat er eeni ge oplossing zal worden gevonden. Een of andere handige formule zou den Gordiaan- schen kroop doorhakken. De hoop van het Iers.che volk is thans, dat deze formula zal worden opgesteld tijdens het gelukkige uit stel van enkele dagen, hetwelk liet resul taat is van de ongelukkige ziekte van den premier. De Westminsterover De Valera De „Wesfem. Gaz." Iaat in een hoofdar tikel sterk uitkomen, dat De Valera zich op een, veel te hoog voetstuk plaatsit. „Laten wij den heer De Valera onder het oog brengen,"zegt dit blad, „dat hij beter zou doen, zich tevreden te stellen met „een eenvoudige zwarte jas" en zijn „hoeden en pluimen achterliet in Ierland"'. Zelfs de hoogstgeplaatsten doen dat wel eens en zien daar niets vernederends in. Wij- begrijpen volkomen de moeilijkheid van zijn posrliè en weten dat zijn gebazuin en teergevoeligheden bestemd zijn voor zijn volgelingen en niet voor onss. Hij heeft de laatste jaren hooge eischen gesteld en hij moet toenen dat hij zich niet eenvoudig overgeeft door toe le stemmen in een con ferentie met de Britsche regeering. Maar hij moet niet vergelen'dal ook de Britsche regeering heeft te bewijzen dat zij het Britsche rijk niet verraadt door met hem te confereereh en dat zij van haar standpunt een buitengewone concessie heeft gedaan door voorstellen, te doen aan personen, die verklaard hadden dat zij opstandelingen waren. Dat wordt erkend dooi* de geheele wereld en dat moet Sinn Fein ook erken nen als het in Ierland vrede verlangd. Aan dat verlangen twijfelen wij niet. Het blijkt uit De Valera's telegrammen en het wordt bevestigd door alle berichten uit Ierland. Tiet verwerpen der aangeboden voorwaarden om een vormelijkheid zou zeker <hr eenheid der Iersche beweging in Amerik&n de Dominions, en vermoedelijk in Ierland zelf, verbreken. Ieren en Brit ten, beleen hebben genoeg van dien vvree- den oóérog, die beiden leed bracht en geen Mo in Engeland, noch één fanatiek in Iéfkiid wil dien oorlog hernieuwen. Doch ibe^verlengen van verdachtmaking. 4*tüi - scb. boycot^ hepft geen enkel doel. Ierland kan niet méér krij gen-dan heigeen het nu is aangeboden en hetv zou minder kunnen krijgen. De Siirn Feiner dient te begrijpen, dat de nationalistische beweging, die sedert bet einde van den oorlog door de wereld ging, vermoedelijk aan bet tanen is. De wereld krijgt, een beetje genoeg van al die eischen van "nationaliteiten, die op zich zei ven wil len leven en voor zich zeiven alléén. Zij ziet dat al die eischen, verder gedreven dan redelijkheid en gezond verstand willen, schadelijk zijn voor liet beschaafde leven en zij zoekt naar nieuwe economische groe peeringen en federale relaties, die de vol ken in staat zullen stellen samen te leven met hun buren en de gëheele menschlieid. „Het is niet de quaeslicbesluit bet blad, „boe Ierland naar de -conferentie góat, doch hoe het er vandaan komt, en elke conferentie moet beginnen zonder vooroor- deden in dien zin dat geen der beide par tijen kan of zal aannemen een vooraf klaargemaakte oplossing." BEIEREN EN HET RIJK. De afgetreden Beiersche minister-presi dent, dr. Von Kahr, heeft in een brief aan de Landdag commissie der Beiersolie Volkspartij verklaard, dat hij zijn herbe noeming als minister-president niet kan aannemen. In dit schrijven zegt hij, dat hij als herkozen minister-president ge dwongen zou zijn geweest, zich le stellen op de basis van het besluit van de per manente Landdagcommissie van 11 Sep tember, dat indertijd aanleiding-heeft ge geven lot zijn ontslag. Hij kan ook lihans eöhter niet van zijn principieel standpunt in zake de verhouding tuscshen het rijk en de bondsstaten afwijken, en om deze reden was bij niet in staat de aanbieding" van de B.V.P. aan te nemen. Het schrijven eindigt met wanne zegenwenschen voor het Diutsehe volk en voor een gezond rijk. Hiermede is het eerste gedeelte van de Beiersche miuister-crisis voojloopig geëin- jjdigd. Of de lieer Von Kahr voor den i nieuwen post van staatspresident zal wor den voorgedragen en of hij de vereisChte twee derde meerderheid zal krijgen, kan als met-actueel voorloopig buiten beschou wing blijven. Voor minister-president zal de Beiersche Volkspartij thans waur- schijnlijik staatssecretaris Sfcingl van het rijksministerie van posterijen voorstellen. Het aftreden van den heer Von Kalhr heeft reeds van het oogenblik af, dat het zeker was, een gunstige uitwerking gehad op, de verhouding tusschen Beieren en het rijik. De vooruitzichten voor de overeen- slemming zijn. zooals wij uit parlemen taire kringen vernemen, zeer snel en zeer ver gevorderd, schrijft de Berlijnsche correspondent van het „Hbi." Zij wordt alleen nog verhinderd door het gemis van een Beiersclh kabinet. Het rijik acht de Beiersche tegenvö or stellen aannemelijk, met uitzondering van iwee punten. In poli tieke kringen te Müüdhen verwacht- men met zekerheid, dal de conservatieven in het nieuwe kabinet niet vertegenwoordigd zuilen zijn, zoodat de samenstelling der Beiersche regeering het gemakkelijker zal maken, met de rijksregeering lot overeen stemming le komen. De vorming van het Beiersche kabinet zal, naar men verwacht nog wel eenigen tijd op zich laten wach ten. In parlementaire kringen zijn in d.e laat ste dagen meer dan eens. berichten uit Beieren ontvangen, die van een oimiid- dellijlk voor de deur staan den Putsch in Münclien spraken. Aile socialistische hl; n publiceerden dergelijike berichten. Bij een onderzoek- bleek echter, dat al deze berichten sterk overdreven waren, doch tevens bleek opnieuw, dat er in Beieren reohts-radicale groepen beslaan, die met verschillende ontoelaatbare for maties in Noord- en Midden-Siilezië in verbinding staan. Deze bonden vormen naar de meerling van deze politieke krin gen een ernstig gevaar. Gistermiddag is '•f'Lds bespreking gehouden tusschen diéiï rijks kanselier, den rijksminister van binnen- Iandsche zaken, den minister van weder opbouw en den Pruisischen minister van binnenlandscihe zaken, benevens vertegen woordigers van andere regeeringsiic'ha- men, waarbij deze. toestanden in Beieren en Siiezië werden besproken. De bespre kingen gingen in hoofdzaak over de methode van bestrijding van deze ontoe laatbare bonden. De genomen besluiten waren van verlrouweiijken aard. Naar het „Berl. Tagebl." verneemt, komt in parlementaire kringen de meening tot uiting, dat met het oog op de ernstige nadeelen in de binnen- en buitenlandsche politiek, die een voortduren van de tegen woordige verhouding met Beieren tenge volge zou hebben, eenige verdere tegemoet koming van het rijk tegenover Beieren aanbevolen moet worden. Naar het blad verneemt, wordt voorgesteld, bij geschil len, in de eerste plaats over de couran ten-verboden, die vaak zullen voorkomen, de beslissing aan een rijk sins tan Lie, het „Reiohsgericht" of den economiscfhen rijksraad over te dragen. Over een voor stel, dat in deze richting ging, werd gis termiddag een bespreking gehouden tus schen rijksminister dr. Gradnauer en rijks- president Ebert. Definitieve besluiten wer den nog niet genomen, daar men eerst de kabinetsvorming in Beieren wil afwach ten. DE WASHINGTONSGHE CONFERENTIE Reuter verneemt dat ,de Japanische re geering, evenals de andere geallieerden een korte nota uit Washington heeft ontvangen, waarin in breede, algemeene termen de voorgestelde agenda voor de conferentie wordt aangegeven. Tot mi is geen antwoord gezonden, daar de Japan- sche ministers bezig zijn de Ameriikaan- sdhe nota te béstuideeren, terwijl hel in middels ndet vastgesteld is of hel Japan- scibe antwoord nnet een verzoek om ver dere inlichtingen zal bevatten. Tot nm toe zijn geen Japainsche gedelegeerden voor Washington aangewezen. Naar Reuter tevens verneemt zal uiift de overcenikomsi Lm", ke Yap blijken dat T'okiiio er in toegestemd heeft dat Ame rika den vrijen toegang tot het eiland zal hebben met het oog op de kabels. Op deze uitzondering na is het goh eet e bestuur van Yap in handen gelalen van Japon, overeenkomstig hot verdrag van Versailles. Japan's gezag als mandaat- miogendkeid blijft onaangetast. GRENSOVERSCHRIJDING DOOR DE SERVIëRS. Volgens inticbhimgen van hel Hongaar- scihe Corr. Bureau zouden Servische sol- dolen de grenslijn, door het verdrag van Trianon vastgesteld, hebben overschre den in het oomitaat BaTanya en fcouden zij op het Hongaarsdhe territoir zijn door gedrongen nabij Silklos. waar een Hoii- gaarsdhe patrouille moet zijn ontwapend. DE MOORDENAARS VAN ERZBERGER. Heit onderzo-eik in zake den moord op Eirzberger is voorloopig gesloten. De Badensdhe commissie vam. onderzoek is uit Mumcfhen vertrokken. Er bestaat net meer de geringste twijfe1 aan de schuld van Sdhulz en Tillksen. Tot nu toe ont breekt van hen echter nog elk spoor. DE DUlTSCHiE BANKBILJETTEN IN BELGIë. Övor de zes milliard Duitscbe bank biljetten, die zich tijdens den oorlog in Düiiibsdh'Iauid zelf en later in België hebben opgehoopt, was reeds lusschen den gewezen mn-nister van financiën Erzberger en de Belgische re- geering een overeenkomst getroffen, die echter niet is geratificeerd. Sedert eeni gen tijd worden opnieuw besprekingen gevoerd, die thans weldra zullen worden afgesloten. Deze besprekingen gingen om de volgende grondslagen: 4 milliard Duit scbe marken zullen lot een koers van 1.25 frames door Duilschland worden overgenomen. Duitschland verplicht zadh dit bedrag im 30 termijnen met een rehte van 3 pet. le betalen. De verdere 2 mil liard zullen legen een k-oers van 25 cen times per mark worden overgenomen. België ziet in ruil daarvoor af vain het ge sequ es teerde Duit sche eigendom. „Hbld." VERIIOOGING SPOORWEGTARIEVEN i IN DUITSCHLAND. De Duitsolie regeerimg beeft tlians be-- paald, dat de spoorwegtarieven voor pas sagiersvervoer met ingang van 1 Decern-1 ber met 30 pcL. verhoogd zullen worden. DE KU KLUX KLAN. De „Daily Mail'' verneemt uit Montreal dat de Kr. Klux Klan, de anti-neger-ver- eenigung. zich oofc Ln Canada uitbreidt. Gemeld wordl dat een afdeeling der orde zioh gevormd heeft te Londen in Ontario. De leden zullen een optocht in auto's houden in „spookachtige" wille gewaden, waarop het roode SI. George Kruis. Te Montreal wordt de volgende week een katholieke conventie gehouden mot het doel de orde le doen verbieden, daar deze niet sa Heen is gekant legen de ne gers, doclL' ook tegen katholieken, joden en vreemdelingen. CHARLIE CHAPLIN. Charlie heeft Londen verlaten om zich voor eenl'gen lijd naar Parijs te begeven Vóór zijn vertrok heeft hij met een DuiG sohe filmmaatschappij een contract af gesloten. waarhij deze maatschappij hef vertooninigsrecht voor Engeland heeft ge- FEUILLETON. Roman door MYRTLE REED. hertaald uit het Engelsch door Hen. riëtte v. d. Waarden. Fiaulein Kaufmann verliet de kamer naar hield den vleugel met haar kost baren last in 't vizier. Franz Franz riep ze, kom eens /lier Een oogenblik Zijn stem was diep en muzikaal, en had een zangerïgen klank. In dd gang hadden zij een korte maar scherpe woorden wisseling in ver ontwaardigd Duitsch. Ik heb v/el in de gaten, dacht Lynn bij zich zelf, dat ik niet met Herr Kauf mann zal studeeren. Op bet zelfe oogenblik kwam deze binnen, wierp een vluggen achterdoch ten blik op Lynn, nam de Cremona, ®n ging weg, Hij bleef zoo lang afwezig, dat Lynn bssloot om netjes den aftocht te blazen. Hij pikte zijn hoed op, en was half uit zijn stoel gerezen, toen hij Voetstappen hoorde en wachtte. Zoo, zoo, zeide de Meester,wensch- u mij te spreken Hij had een middelmatige gestalte, doordringende donkere oogen, borsteli ge wenkbrauwen, een frissche kleur, en een massa grijs haar, dat hij af en toe met een ruk naar achteren wierp. Zijn handen stempelden den violist. Ja, antwoordde Lynn, ik zou graag van u leeren. Wat leeren Herr Kaufmann's stem klonk brusk. Viool, lichtte Irving kleurend toe. Zoo Maakt u violen Neen ik zou graag vioolles van u hebben. - O, zeide de ander, hem scherp op nemend is het om te spelen U kunt van mij niets leeren. Hij stond op als om te kennen te ge ven, dat het onderhoud geëindigd was, maar Lynn liet zich niet zoo gemakke lijk afschepen. Herr Kaufmann, begon hij, ik ben van heel ver gekomen om onder uw lei ding te studeeren. We hebben onze huishouding opge broken en zijn in Oost-Lancaster komen wonen, enkel en alleen voor dat *doel. Ik voel me gevleid, merkte de Meester droog op. Mag ik vragen hoe u mijlen ver weg van mij gehoord hebt? Wel, iedereen kent u. Ik herinner me, dat mijn moeder mij als kind al ver telde dat ik eens van den grooten Herr Kaufmann les zou krijgen. Het is haar levensdroom en de mijne. Een verkeerde droom, zei de vio list kort. Mag ik den naam van uw moe der weten Mevrouw Irving, Margaret Ir ving. Margaret, herhaalde de oude man op veranderden toon. Margaret Er viel een lange stilte, toen de jon gen weer U neemt me aan, is 't niet Een oogenblik scheen het alsof de Meester zonder bedenking toe wilde stemmen, maar hij kwam met een schok tot zich zelf. Een oogenblik,. zei hij, hij kuchte een schorheid weg. Waarom hebt u „mein" Cremona aangeraakt De doordringende oogen waren op hem gevestigd en Lynn kleurde tot aan de slapen, maar hij doorstond den blik eerlijk. Ik kan het zelf nauwelijks verkla ren, antwoordde hij. Ik was alleen hier, ik had al een heelen tijd gewacht, en het is voor mij altijd iets van zelf sprekends, violen te bekijken. Ik geloof dat ieder wel eens dingen doet, waar hij geen re kenschap van kan geven. Het lag niet in mijn bedoeling iets verkeerds te doen of iemand te beleedigen. Het spijt me ont zettend. Ach, zuchtte de meester, ik had haar ook weg moeten bergen. Er komen zelden vreemdelingen hier, maar toch deed ik er verkeerd aan. Frederika geeft zich zelf de schuld^ ze vindt dat ze niet had moeten gaan schrobben, bij u blijven, doch daar ben ik het niet mee eens. Het is „mein" cremona, ging hij bitter voort, niemand raakt haar aan dan ik. Zijn droefheid was echt, en voor het eerst gevoelde Irving sympathie. Hoe onredelijk het ook was, hoe week en kinderachtig, hij zag toch in dat hij onbewust een teere plek had aange raakt. Al de liefde van het kloeke, oude hart was gecentraliseerd op de houten, onbezielde viool onbezield neen, iets dat geliefde en kind tegelijk is, kan niet onbezield zijn. Herr Kaufmann, zei Lynn, geloof mij, alles zou ik willen doen, op dit zelfde oogenblik, als ik mijn aanraking doen uitwisschen. Nu kan ik alleen ver giffenis vragen. We zullen er niet langer over spre ken, antwoordde de Meester, met rusti ge waardigheid, we zullen trachten te vergeten. Hij keek uit het raam en stond een tijd lang met zijn rug naar Irving. Wat heb ik toch misdaan, vroeg Lynn zich af. Ik heb haar enkel opgeno men en weer neergelegd. Ik heb haar niet beschadigd. Hij was te jong om in te zien, dat het niet in de eigenlijke aanraking zat maar dat de oude man deze aanvoelde als een minnaar, die zijn geliefde 'in de armen van een ander ziet. Het frissche blauwachtige waas van de vrucht af, de •geur der roos was weggenomen. Meer clan vijf en twintig jaren was de Cremo na behoed geweest voor ontwijding. De gedachten van den Meester wa ren met één sprong een kv/art eeuw terug. Weer stond hij in het bosch van Oost-Lancaster, de lucht was bedekt met dreigende wolken, en dorre blade ren stoven verschrikt uiteen, als de Noordenwind er doorheen joeg. Een meisje van twintig jaar met een bleek gezichtje, stond naast hem en haar lie ven mond trilde. Neem haar," zeide ze. Ze is van mij, en ik kan er mee doen, wat ik wil, niemand hoeft het ooit te weten. Als iemand er naar vraagt, zal ik er wel iets op vinden. Wat ik je geef is een stuk van me zelf, zoodat je, door alle tijden heen, mij niet zult vergeten. Als je haar aanraakt zal het zijn, als- f je mijn hand in de jouwe hield. Als je h .r wilt laten zingen, zal het mijn stem zijn, die je zegt, dat ik je liefheb, en je zult de vreugde van dit korte jaar herleven. Het leed zal weggevaagd zijn, alleen het geluk er van zul je voelen het ge luk, dat wij nooit zullen bezitten Haar stem brak in een snik, toen ver dween het visioen in een nevel van verblindende tranen. Dof rommelde de donder in de verte en een oogenblik voelde hij haar lippen op de zijne ge drongen. Toen hij tot zich zelf kwam, hoorde hij de storm woeden, en was alleen, Irving wachtte vol ongeduld, want hij was rusteloos, en hij verlangde er naar om weg te komenmaar hij durfde niet spreken. Eindelijk keerde de ouuo man zich van het raam af met een bleek bedroefd gezicht. Neemt u me aan vroeg Lynn met een smeekenden toon in zijn vraag. Ja, zuchtte de Meester. Kom dan Dinsdags en Vrijdags om tien uur. Breng uw viool mee en de muziek, die ge hebt. Ik kan dan oordeelen, hoe ver u bent en wat we doen kunnen. Tot ziens. Hij scheen Lynn's uitgestoken hand niet op te merken en de jongen ging heen met het pijnlijk gevoel, dat hij iets misdaan had,waar hij zelf de draagwijd te niet van begreep. Voor hij naar huis ging, dwaalde hij een uur door het bosch, en in antwoord op de vragen die ze hem thuis stelden, zei hij alleen dat hij een tijd had moe ten wachten, maar dat alles nu in orde was. Vind je hem geen ouwe lieveling vroeg Iris. Ik weet het heusch niét, antwoord de Lynn. Wordt vervolgd.) 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 1