„ONS BLAD" De Miilioeneimeta. BUITENLAND BINNENLAND No. 289 DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1921 14e JAARGANG Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: Weer esn kink in do kabel. De toestand in Ierland. De Washingtoiische Conferentie. iEi. BUITEML. BEMGHTEN. NOORD DAGBLAD Abonnementsprijs: IF r kwartaal voor Alkmaar2 85 M°e7cbeïilustreérdmZondagsb!ad' 0 60 f'hooier. Aan alle ADMINISTRATIE No. 433 REDACTIE No. 633 Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0 25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor-! uilbetaling per plaatsing f 0.60 a bonn7s~word t o p aanvmgegratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 4QO,—f 2Q0,—f 100,—, f 60,—, f 35,—f 15,—. Ter begeleiding -van den eergistcr, gelijk mei de Troonrede ingediende Slaatsbegroo- ting voor 1922, is liet gebruikelijke over zicht over de Staatsinkomsten en -uitga- ven van de hand van den Minister van inanciën, verschenen. Dit jaar werd deze millioenennola met ongewone spanning verwacht: de onzeker- zelf reeds vrij ondenkbaar geval beid van den economischen toesland doet ons nieuwsgierig vragen in hoeverre de staatsmiddelen legen de wisselingen der eonjuncluur besland zijn; en ook en vooral, w-cKte leiding de nieuwe Minister van Fi nanciën in dezen hoogst zorgelijken tijd zal nemen. De Troonrede deed al reeds een zeer rnberen toon hooren, maar die «Ekciê anken zegden nog weinig positiefs. Hel verblijdende in de nu verschenen uiteenzet ting is, dat men aanstonds de taal beluis- tr van een man, die met bekwame hand de eijfers heeft gegroepeerd, ze beschouwt in hun werkelijke waarde, met koelen blik overziet, wat er gunstigs en vooral ongun stigs in de getallen schuilt, om dan met een vast gebaar naar een zeker doel le wijzen en tevens de middelen aan te geven er toe te geraken. Over de zienswijze van den lieer De Geer kan men denken zooals men wil iedere begrooting houdt nu eenmaal een element van speculatie in dankbaar i)oct men zijn, dat er nu eindelijk iemand aan de lade van de schatkist zit, die de moeilijkheden van Rijksgeldbeheer in alle onderdeden beheerseht cn die een program uitstippelt, een koers aangeeft, waarnaar te richten valt. Dat vooral hebben wij in zijn voorganger gemist; dat gebrek aan leiding geven is altijd onze grief legen Minister De Vries geweest. Wij zullen onze lezers niet met de mil- Iiocnemcijtérs der verschillende diensten de tekorten en overschotten van vroegere dienstjaren enz. vermoeien. Maar wel zeer leerzaam is het kennis te nemen' van de toelichting, welke Minister De Geer bij het geraamde tekort op de Staatsbegroo- ting 1922 geeft, omdat daarin tevens zijn iinancieel program is aangegeven, een program, waarmee heel de Regeering zich moet hebben verecnigd. De Minister dan becijfert aan uilgaven voor 1922 een bedrag van f 854.5 millioen Aan ontvangsten f 606.5 millioen, een te kort derhalve van bijna 247 millioen, waarvan op den gewonen dienst ruim f 48 millioen. Nemen wij dit cijfer van f 48 millioen iekort op de gewone middelen goed in bet oog en hooren wij, wat de Minister daar over te zeggen heeft, 't Is de kern van zijn beloog: Het tekort op den gewonen dienst ad f 48.056.020.31 'A, hoe aanzienlijk op zich zelf ook, is niet dan na ingrijpende be sparing op tal van aanvankelijk uitgetrok ken, nuttige uitgaven bereikt geworden. Met tientallen miliioenen is de oorspronke lijke raming verminderd. Zooals het te kort zich thans vertoont, vindt het dan ook in hoofdzaak niet zijn grond in het voor dragen van betwistbare, niet-verplichte, nieuwe uitgaven. Er moge, zegt de Minis ter, over do volstrekte noodzakelijkheid ran sommige, niet op de wet berustende nieuwe uitgaven nog verschil van gevoe len mogelijk zijn, schrapping van deze zou op liet eindcijfer van het tekort slechts ge ringen invloed oefenen. De voornaamste oorzaak van den tegen- woordigen toestand is wel het feit, dat het voldoen aan de wettelijke verplichtingen, in de laatste jaren op den Staat gelegd, uitgaat boven de capaciteit van de thans voorhanden middelen. Door het onuitput telijk lijkend middelenaccres der vooraf gaande jaren, en misschien ook een wei nig onder den invloed van den oorlogstijd, die aan het angstvallig wegen van finan- cicelc mogelijkheden weinig bevorderlijk Was, zijn wij als volk in den toestand ge raakt van tc leven boven ome kracht. Nu bet middclenaccres tot staan komt, en in zijn tegendeel verkeert, treedt dit aan den «lag. Wat ons in de moeilijkheid gebracht heeft zijn niet bovenal de crisislasten. Zij hebben aan het nu ontstane tekort geen deel. De crisisdienst had een naar omstan digheden niet onbevredigend verloop. Van «ie ruim 2100 millioen crisisuiigaven (tol en met 1920) is ongeveer 880 millioen rechtstreeks gedekt uit de opbrengst der O. W.-belasting en uit andere middelen, foDds 1914, welke inkomsten bestaan in' opcenten op verschillende belastingen en sederl 1920 ook in de opbrengst der Ver- dedigingsbeiastingen. De inkomsten van bet leeningfonds 1914 bedragen op het oogenblik de verdedigingsbelastingen in begrepen een kleine 100 millioen. Wan neer geen crisislasten te dragen waren ge weest en niettemin die extra-heffingen wa ren ingevoerd geworden, een op zich- zouden derhalve 100 millioen meer voor den ge wonen dienst beschikbaar zijn geweest. Afdoende bate zou dit waarschijnlijk niet gebracht hebben. Het uitgavenaccres wa re er vlot overheen ge.spoeld. Men bedenke bijv., dat in het ééne jaar 1920 de raming der gewone ontvangsten met ruim 184 mil lioen door de uitkomst is overschreden en niettemin de dienst van dat jaar een tekort heeft opgeleverd ingevolge van suppletoire aanvragen. Hoe snel ook de toename der ontvangsten in de laatste jaren was, de uitgavenhaalden haar steeds spelend in. Niet de crisislasten als zoodanig hebben ons in de moeilijkheid gebracht. Wel de verschijnselen, die de oorlogscrisis hebben begeleid, en daaruit zijn voortgevloeid, waaronder de waardedaling van het geld en de wisselvalligheid der.financieele voor uitzichten. Wij staan thans, gelijk gemeld, voor het onloochenbare feit, dat wij als volk boven onze kracht leven. Een particulier, die in zoodanige positie is geraakt, gaat „zich be krimpen". Voor den Staat schijnt geen an dere uitweg mogelijk. „Zich bekrimpen" beteekent niet slechts verspilling tegengaan - - wat in alle tijden aanbeveling verdient, maar beteekent afzien van sommige be geerlijke en nuttige zaken, die overigens haar geld len volïe waard zijn. Dat ook voor het gemeene huishouden het oogenblik daartoe kan aanbreken, Kgt voor de band. Wie het nationaal inkomen deelt door het aantal inwoners, of juister door bet aantal gezinnen van gemiddelde grootte, komt tot een niet te ruim aandeel voor elk gezin. Hij komt tot een aandeel, dat de voldoening van materieele en ideëele beiioeften slechts op bescheiden veet toelaat. Door de individueele inkomens in één kas te voegen, wordt liet gezamenlijk be drag niet grooter. Daarom is onjuist de opvatting, die zich soms schijnt op Ie dringen, dat door de voorziening van verschillende behoeften over de Staatskas te doen ioopen, deze voorziening in onbeperkt ruime mate kan geschieden. In dit verband is bet volgens den minis ter van belang er op te wijzen dat van .anzienllij'ke opvoering der gezamenlijke publieke laslen in de toekomst wel nauwe lijks meer sprake kan zijn nn reeds onge veer 35 van het nationaal inkomen be taald wordt aan heffingen voor Rijk, pro vinciën en gemeenten, een percentage, dat voor de hoogste inkomens vanzelf grooter is, maar dat ook in zijn gemiddeld cijfer van 35 doet neigen tot de meening, dat de grens der gezamenlijk op te leggen betas tingen welhaast bereikt is. Op grond van een en ander bestaat bij de Regeering 'het voornemen, le. van de indiening van nieuwe wetsontwerpen die geld kosten, an ders dan bij uiterste noodzaak af te zien; ie. den inhoud ran reeds bij de Sfaten- Gcneraal aanhangige wetsontwerpen, die vermeer nering van uiLgaven meebrengen, voor zoover ze daarvoor eenigszins in aan merking komen, aanmerkelijk te be snoeien; 3e. door herziening van be- op wet of koninklijk besluit s taande, ook. b( i ristende organisaties en instellingen, alsmede door versobering van den Staats dienst in alle diensttakken, geen enkele uitgezonderd beperking te brengen in de tegenwoordige vaste, waaronder ook de wet berustende, uitgaven. op Wanneer vertrouwd mag worden dat in elk geval de ingevolge le en 2e nog vereischte uit gaven niet hooger zullen loopen dan wat ingevolge 3e gewonnen wordt dan is de toestand, zij het allerminst bevredigend, toch ook niet hopeloos. Tot dekking van het bestaande tekort ad f 48,000,000 stelt de minister zich in de eerste plaats voor de extra-ai'lossingen op de crisisleeningen voorshands le beginnen met 1922, achter wege te laten. Daar de d:ien§t van rente cn verplichte aflossingen een uitgaaf van plBi. 84 millioen vordert, komt hierdoor ruim 1514 millioen beschikbaar voor den gewonen dienst. Deze wensoht hij daar voor te besleden. De nog aanhangige wijziging der zegelbclasüng (opbrengst a rond er aanvankelijk de Verdedigings- 5 millioen) en die der grondbelasting (20 belastingen. De overige 1220 millioen zijn gevonden uit lecningen, waarvan de ren in cn aflossing thans meer dan gedekt wor den door de inkomsten yan bet leening- inillioen) ho-op't hij in gemeen overleg mei de SfAlen-Gcneraai tot stand te kunnen brengen. De bate der taaiste, waaromtrent nog oene wijzigingsnola zal worden inge diend, zal in geen geval vóór het jaar 1923 kunnen worden genoten. Zij zal dus niet het tekort over het komende jaar kunnen verminderen maar wel in aanmerking mo gen worden gebracht, wanneer men zich een lijn niks tippelt voor het toekomstig herstel van het evenwicht. Naast deze 40% millioen meerdere ontvangsten, staan rond 5 miilMoeu, die van het tekort mogen worden afgetrokken, als zijnde het nadee- lig saldo, voor 1922 geraamd op den dienst der Posterijen en dal op den duur uit het bedrijf zelf zal moeien worden goed gemaakt. Op ruim 2% millioen na zou hiermee de evenwichtstoestand voot het jaar 1923 bereikt zijn, wanneer bet inderdaad mocht gelukken door zelfbe- heersching en beleid nieuwe, onafwijsbaar zich opdringende uitgaven als boven sub 1 en 2 bedoeld, binnen passende grenzen tc beperken en te dekken door besnoei ing van wat thans in den Staatsdienst te weelderig is uitgegroeid (me boven sub 3e.) Tweede voorwaarde zou daarbij uiter aard zijn, dal de daling der mid delen niet nog verder om zich heen grijpt dan in de huidige raming, op grond van tihans be kende gegevens, tot uiting komt. Oi deze laatste voorwaarde vervuld zal worden, is grootendeels afhankelijk van het ant woord op de vraag of op het tijdstip, waarop de tegenwoordige inzinking zich ook in de opbrengst der directe belastin gen ten voLie zal weerspiegelen, de loop der indirecte heffingen zich min of meer zal hebben hersteld. Het schijnt ge- wenscht, zidh ten deze van het uitspreken van bepaalde verwachtingen, in welke richting ook, te onthouden. Wij hebben in dit kernachtig betoog eenige zeer waardevolle zinnen onder streept, die iedereen zich scherp in het geheugen moest prenten. Kort en goed komt het financieeie pro gram hierop neer; geen betotingverhoo- gng meer, riiaai- beperking der staats uitgaven tot het allernoodzakelijkste; in krimping van ons te weelderig publiek leven en opvoering van het nationaal ver mogen door noesten en gestadigen arbeid. Moge parlement en volk deze leuze vol gen opdat de verwachting vocde verrold: he' evenwicht hersteld in 19231 li. (Van onzen bizonderen correspondent.) LONDEN, 19 Sept. 1921. Zooals de telegrammen u al gemeld heb ben, duurt het gecorrespondeer tussefhen Lloyd George en De Valera nog maar al tijd voor! en hier in Londen begint het de mensohen aardig te vervelen, dat er nog maar steeds geen eind te zien is aan de geschiedenis. De algemeene meening hier is, en ik geloof wei, dat die juist zal blijken, dat het ten slotte toch nog tot een conferentie zal komen; het is maar de kwestie, wie het eerst zal toegeven, wie het eerst zijn hal- starrig vasthouden aan een idee zal laten varen. Maar.De Valera is een Ier en Lloyd George is een Welshman en beide „soor ten" staan hier bekend als uiterst stijf hoofdig. Niettemin is er een verschil, waardoor de partijen in dit opzicht niet gelijk staan. Lloyd George toch kan rekenen op den steuii van heel Engeland; iedereen hier keurt zijn houding goed en dat kan van Ierland ten aamzien van De Valera niet ge zegd worden. Wel blijven de Ieren over liet algemeen hun leider trouw, maar er gaan toch meer en meer stemmen op, die pleiten voor een meer toegevender houding dan tot nog toe door hem is aan den dag gelegd. De Valera climbs down, drukt de „Sun day Evening Telegram" met vette letters aan het hoofd van haar jongste nummer, waarin de brief van De Valera is opgeno men, waarin deze zegt; „Wij hebben u miet gevraagd, ook zelfs maar informeei cenig principe te laten va ren, maar u zult toch moeten begrijpen, dat wij onszelf niet anders kunnen beschouwen dan wij zijn. Als dit een rede moet zijn om de conferentie niet te doen doorgaan, dan spijt ons dat." Ai geeft hij nu ook aan het slot van dien brief de verzekering, dat hij slechts één doel kent, n.l. om door een conferentie te komen tot het resultaat dat door het volk van beide eilanden zoo vurig verlangd wordt, tooh kan ik in dat schrijven nu niet bepaald iels zien wat lijkt op „climb down" op een toontje lager zingen. En dat ziet blijkbaar ook Lloyd George er niet in, waar hij antwoordt, niet in een conferentie le kunnen toestemmen, zoo lang De Valera niet heeft ingetrokken de woorden uit zijn brief van 12 Sepfe, waarin hij zegt niet anders te kunnen onderhande len, dan als vertegenwoordiger van een slaat, die zieli zelf als souverein beschouwt. Intussclien is Lloyd George, die liet tij dens zijn vacantie in de Schotsche Hoog landen niet bizonder heeft getroffen maar twee dagen heeft iiij er mooi weer gehad te Gairloch ziek geworden. Wel niet ernstig, maar toc.li zoo, dat hij rust moet honden. Hij beeft kou gevat en bo vendien is zijn landvleesoh ontstoken. De lijfarts van den Koning, die ook in Schotland vertoeft en een plaatselijke tand arts hebben hem wel weer op streek ge holpen, maar heeiemaal beter is hij tooh nog niet. Uit de jongste berichten blijkt echter wel, dat, boe de zaken ook loopen, er van een conferentie te Inverness in geen geval iets komt; de Premier is n.l. van plan, zoo spoedig mogelijk naar Londen terug te keeren. Wanneer dat zal zijn, slaat nog niet vast, de berichien daaromtrent loopen uiteen, maar in eik geval spoedig, er wordt zelfs al gesproken van morgen. Hoe dit ook zij, hel lijkt mij nutteloos, hier langer te wachten, daar er voorioopig hier toch nog niets gebeurt; hoogstens zal er na den terugkeer van Lloyd George nog een Kabinctszitting gehouden worden, waarin de kwestie ter sprake komt. Die Kabinetszittinig kan op zichzelf natuurlijk heel belangrijk zijn, maar over hetgeen daar besloten wordt, zullen de te legrammen u sneller inlichten, dan ik het kan doen. Liever ga ik dus morgenochtend naar Dublin, om daar het verdere verloop der zaak af te wachlen. Allicht zijn daar, te midden van een volk, dat met zoo groote volharding voor zijn vrijheid heeft gestreden en nu de be slissing in iiet verschiet ziet, belangwek kender dingen te zien en te hooren dan liier. ARTHUR TERVOOREN. Een algemeene verkiezingf „Central News'" verneemt uit goed-in gelichte politieke kringen, dat het Ier- sclhe vraagstuk en de werkloozen-kwestie hoe langer hoe sterker op den voor grond treden en dat de Iersohe aange legenheden de basis zuilen vormen vrain een beroep door Lloyd' George o,p de kiezers te doen. Een bekend politicus en medestander van Lloyd George beweerde gisteren, dat De Valera's houding wordt aangamerikt als beslist vijandig en dat, als een con ferentie zou worden gehouden op de voorwaarden door hem gevraagd, Lloyd' -George en het geiheele kabinet zouden bloot staan aan beschuldiging van ern stig hoogverraad. Lloyd George is thans bezig zijn ant woord aan De Valera te formruleeren en hij zal beslist zeggen, d'at hij een te hon den conferentie de souverein cn 'hef rijk moeten worden erkend. Doet De Valera zuilks, dan zal de conferentie plaats heb ben in het officieel verblijf van Lloyd George in Downingslreet ie Londen. Lloyd George hoopt Zaterdag naar Londen terug te keeren. De „Weslni. Gaz." meenit. dat De Va lera's laatste antwoord een zucht van verlichting deed oipgaan onder de politici. Degenen, die de regeering na staan, ge- looven dat Lloyd George een regeling zal weten te treffen en d'at hij, ais bet par lement weer bijeenkomt, een voorslel over Ierland zal weten te doen, en dat daar na een algemeene verkiezing vaist staat iin het begun van het volgend jaar. De coalitie hoopt alsdan weder aan het be wind te zullen komen. De „Westrm. Gaz.", hoewel betreuren de dat Lloyd George, ongesteld zijnde, nog geplaagd' wordt door de Labour-bur- gemeesters van Londen, merkt toch op, dat hij dat voor een groot deel aan zich zelf te wij.tèn heeft, omdat hij de teugels van het bewind op elk gebied zelf m handen wil houden. Anderzijds i.s er een neiging in hel land om aan le nemen, dat niets gedaan kan worden zonder zijn persoonlijk optreden. Hij heeft dse mee- ising zelf aangekweekt. Niemand meer dan hii veroordeelde de wijze, waarop Lord Kitchener het ministerie van oor log beheerde, en toch wordt hij allengs in de regeering, hetgeen Lord Kitchener aan oorlog was. Uit het Noordelijk parlement. Craig, de imJmiister-prësMent voor N.- leriand', die in het Lagerhuis te Belfast bet woord voerde over de betrekkingen tussdhen Noord en Zuid, verwees naar Smuts' onlangs gehouden rede over «te 'aansluiting van Rthodesië. bij de Unie. Craig zeide dat de positie va Uister ten aanzien van de rest van Ierland op dezelf de basis staat. Een vereentfeiug met Zuid kan niet gedwongen worden, maar moet natuurlik groeien. WIJZIGING IN HET DUISTSGHE MINISTRIE? Aam het „Hbl." wondt uit Dusseldorf gemeld: Volgens de „Köüm. Zeitung" zou bij de a.s. mimsLerswiisselmg an liet rijk en in Pruisen Stegerwald bet ministerie van eeredlienst krijigen, temvijl dr. Pwsdli (Cen trum) ihem als Pruis,iisclh premier zon op volgen. Het Centrum en de soc.-dem. (hechten geen waarde meer aan liet aan blijven van dr. Wirtih als rijkskanselier, die als zoodanig opgevolgd zooi worden door den rijikstdagpre-sidient Lobe. Dr. Roten zal waarschijnlijk weer naar Den Haag gaan of wel die ambassade te Was- foington krijgen, terwijl Stresemann hem aan buitenlandsche zaken zal opvolgen. DE SAKSISCHE FINiAJNTIëN. In de Maandag gehouden zitting van de financieeie commissie van den S&tksisdhen Landdag deed de minister van financiën eenige interessante mededeelingen over den financieden toestand van den staat. Zoo zeide hij o.a., dat het deficit op de s taatsheg rooting on het o ogenblik 879 firil- üoen markt bedraagt. Aan het eind van het jaar zal het tot 1% milliard gestegen zijn, terwijl het aan het eind van het jaar 1922 «een hoogte van 2 miHiand zal hebben bereikt. GENOEGDOENING. Heden zal in de haven van Kiel aan boord van het linieschip „DeiitsoMand'" aan de republiek Argentinië met een plechtige ceremonie genoegdoeniiig wor den gegeven voor het feit, dat gedurende den oorlog door Duilisdhe oinderzeebooten twee Argeuüjnsahe stoomschepen tot Zin ken zijn gebracht. De eigenlijke genoeg doening bestaat an het plechtig hijsehen van de Argentijnsche vlag op het linie schip „Deuüschiland". Een ©erewacht van de Duitsdie marine zal de eerbewijzen brengen. Tenslotte zai het Dnitsdie linie schip een ©eresaluut afvuren. Alle gedejegeeixien ter out wapening s- conierenii© zuilen zich bij liet Ameriikaun- sche volk aansluiten hij de herdenking van den wapenstilstandisdag, die over het geheele 3an.d zai plaats vinden, zulkts vol gens het plan, dat door de regeeriiig voor de opening der zitting in overweging is genomen. De voorloopige agenda, die door Ame rika aan de deelnemers ter ontwapenings conferentie is toegezonden bestaat uit twee deelen:: lo. de- bewapening; 2o. de Zuidzee en het Verre Oosten. De punten onder het hoofd: bewape ning, rijm: lo. de beperking der vloolibe- wapendng; 2o. de voorschriften en con trole der nieuwe oorlogsmiddelen3o. de beperking der bewapening te land. De punten o-nder Zuidzee en het Verre Oosten zijn: lo. de kwestie betreffende China, te weten de territoriale integriteit en administratieve integriteit; het openen van gelijke kansen in bestuur en bedrij ven; concessies en monopolies en andere economische voorrechten; spoorwegont- wikkeling; preferen üeele spoorwegtarie ven; status van bestaande toewijzingen; 2o. de kwesties betreffende Siberië; 3o. de mandaateilanden in de Zuidzee. De New Yorksche correspondent van de „Daily Chronicle" meldt dial, daar de voor de ontwapeningsconferentie gekozen datum eenogen Europceschen premiers bij zonder ongelegen komt, het niet onmo gelijk .is, dat de Novembereonfereiitie een voorioopig karakter ccal dragen, en dat een d'iepp studie der verschillende onder wierpen in een tweede zitting zal plaats hebben. De voorloopige zitting moet nochtans plaats hebben, daar de Zuid zee problemen niet kunnen wachten. Indien Amerika, Britanmdë, de Dominions en Japan in «een voorloopige conferentie de Zuidzeeproblemen en de vlootsterkte kon den bespreken, zouden de te volgen be spre/kingen over de beperking der ontwa pening meer kans op succes hebben. Men beweert dat Balfour, B-omar Law zoo zijn gezondheidstoestand zulks toe laat, Lord Lee of F«areham, de niinnser van marine, en Sir L. Worthing ton Evans, minister van oorlog, aangewezen zuiden worden Engeland le vertegenwoordigen op de conferentie te Washington, en da t admiraal Lord Realty en Sir Henry Wil son hen alls technische adviseurs zuiden vergezellen. De delegatie zou dan einde October of begin November vertrekken. EEN GEWELDIGE ONT PLOFFING. Honderden dooden. Bij de Badische Analine-fabrieken te Of pan hebben twee ontploffingen plaats gehad, waarbij honderden personen zijn gedood of gekivetst. Nader meldt liet W. B. uit Mannheim, dat -ver in den omtrek, tot zelfs in Mainz, Heidelberg, Schlcstadt, Frankenthal enz. schade werd aangericht en ruilen spron gen. De autoriteiten geven op verzoeken om inlichtingen geen antwoord. Alle beschikbare transportmiddelen zijn naar de plaats des onheils gezonden om de gewonden te vervoeren. De Fransche bezetting te Ludwigshafen heeft haar paarden naar elders gezonden en staat zelf marschvaardig. Nog sleeds bestaat gevaar voor nieuwe ontploffingen. In de binnenstad van Mannheim zijn lot dusver geen menschenievens te betreuren; daarentegen komen uit Ludwigshafen ver ontrustende berichien. Uit Berlijn wondt aan -het „H'bld." ge meld Woensdagochtend om half acht werden de bewoners van Mannheim door een ge weldige ontploffing opgeschrikt. ICort na elkaar hoorde men twee ontzettende ont ploffingen, waardoor alle vensters in de stad braken. De menschen liepen ver schrikt de straat op, daar sommige huizen wankelden. De oorzaak kon men eerst niet ontdek ken; en eerst later bleek, dat de Badische Anilinefabriek in Ludwigshafen door een ontzettende ontploffing was getroffen, waarvan de omvang te half negen noe niet kon worden nagegaan, daar de plaats van tiet ongeluk in dichte rookwolken was ge huld. In de stralen van Ludwigshafen beerscht groote opwinding. Omtrent de oorzaak kan men nog niets anders te welen komen. Vast slaa' dal de aangerichte schade zeer groot is. Sterke afdeelingen politie en dé geheele veiligheidsweer en brandweer dei, omgeving trachten door de rookwolken de plaats des onheils te naderen. Helaas zal men een groot aantal menschenievens te betreuren hebben, daar de arbeiders reeds in hun werkplaatsen aanwezig waren. Volgens een nader bericht is het de fa briek te Oppau bij Ludwigshafen, die in de lucht gevlogen is. Het aantal dooden. en zwaargewonden wordt pp over de 700 geschat. De telefoonverbinding tusschen Mann heim en Ludwigshafen is verbroken. Dé ontploffing was zoo geweldig, dat men. baar ook in Frankfort a. M. boorde, waar, eveneens vele ruiten braken. Ook hel be drijf van d'e electrische tram ondervond: sloring. In de geheele omgeving van Frankfort bemerkte men een geweldigen lurhfcdruk. Aanvankelijk meende men te Frankfort te doen te hebben met de ge bruikelijke ontploffingen door liet vernie tigen v^n oude munitie door de Fran- schen, of zelfs met een aardbeving. Verdere bijzonderheden omtrent liet on geluk zijn iot nu toe nog niet bekend, doch hetgeen men thans weet, doet reeds vree- zen, dal dit een van de grootste catastrofe is in de Duitsche industrie. De economi sche schade moge, daar slechts één fabriekl getroffen is, betrekkelijk gering zijn dé „Badische Anilin- und Farbewerke" zijn 'een zoo uitgebreide onderneming, dat dit verlies zoowel materiaal als productief niet ai te zwaar weegt bet verljes aan arbeidenslevens schijnt zoo groot te zijn, dat van een tragedie gesproken kan wor den. Uit Montreal seint men aan de „Dai ly Tel." dat de fokkerij van vossen voor den bonthandel in Canada de laatste jaren zéér belangrijk is geworden. Er zijn nu ongeveer 580 van die fokkerijen, voor de helft op het Prince of Wales-eiland, waar bovenal zilver-vossen worden gefokt op groote schaal en hooge prijzen voor de vachten worden gemaakt. De statistieken noemen een cijfer van 14.000 zilver-vossen op de Canadeesclie fokkerijen en de totaal waarde er van wordt op vijf millioen dol lars geschat. De „Pail Mali" zegt, dat de proef neming om het verkeer in Londen ook té helpen regelen door politie op motorrijwie len, geen succes is geweest en deze dus zal worden gestaakt. Daarentegen hebben de motorrij'wieien met zijspanwagens, om in de buitenwijken vooral kwaadwilligen en dieven te vangen, zulke goede diensten bewezen, dat hun aantal aanmerkelijk zal worden vermeerderd. Het orgaan der Egyptische nationa listische partij is geschorst, wegens het pu-: bliceeren van een artikel over den Sultan, dat er berekend was de openbare orde te verstoren. Een menigte van tweeduizend werk- loozen heeft Dinsdagavond een aanval ge daan op het postkantoor te Camden Town (Noord-Londen) De politie voerde een aantal charges met den stole uit. Een politieagent wer<f ernstig, verscheiden agenten werden licht gewond. DE PERS OVER DE TROON REDE. De Maasbode constateert dat weinig nieuwe regeeringsiplannen meer worden aangetroffen. „Wat intussohen niet zeggen wil, dal hel Kabinet zW.i een d-olce far niente veroorlooft. In het bijzonder blijft de minister van Arbeid het goede voorbeeld geven, waar- aam Nederland tot herstel van zijn eco nomische krachten zoozeer behoefte heeft, door te arbeiden zoo lang het dag is. -I De Tijd prijst liet staatsstuk,, omdat daarin de hel alles beheerschem e vraag stuk der economische verhoudingen op den voorgrond geplaatst en erkend wordt, dat de naweeën van den oorlog op dre verhoudingen zwaar drukken. Het blad' verheugt ziöli er over, dat de regeering, erkent dat de belastingen niet hooger, kunnen worden opgevoerd en zuinigheid, aller plicht is. Met wrat de regeenng ver der mededeelt en In uitzicht stelt, be tuigt de Tijd haar volle ias-leniming. Het Centrum vindt als geheel deze Troonrede een ernstig, zakelijk stuk, zonder franje of frasen en het bewijs leverend, dal de Regeering, de eiscberi vain den Huidigen toestand kennende, en' zich de moeilijkheden geenszins ontvein zende, ook het vaste voornemen heeft daarmede haren arbeid ki overeenstem- nidng te brengen. Zij gaat al-ckits voort, in de Hjm, va a run zij zteto, van den eersten tijd van liaar optreden af, bewogen lieefl. Ook de Residentiebode prijst de Troon rede als kort en sober en is ingenomen met wat in uitzicht wordt gesteld. I 1 INSLAANDE CIJFERS. In onze jongste Parlementaire Kroniek loonden we aan, dat de heer Schaper een alles behalve schitterend figuur geslagen ■heeft niet zijn interpellatie over de woning- bouvv-circulaire v: 1 Juni. Behalve door belgeen we daarvoor aanvoerden, werd liet op zich zelf reeds gedemonstreerd door het feit, dat hij zich op zijn tegen standers zoo buitengewoon boos maakte. Ais hij sterk gestaan liad zou bij den lieer Beumer niet met een grofheid als vol-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 1