I BUITENLAND :.g VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1921 I t - —.gsgj ss0fiS gj LJkD39 f 2 85 Bureau: HOF 0, ALK&1AAR. - Alkmaar*® l©@m PRIMA GEURIGE PIJPTABAK gefabriceerd «loer de Tabaksfabriek J. R. KEUSS - ALKMAAR Fleemt proef met deze prima kwaliteiten iss fraaie verpakking. Vraagt se Uwen winkelier De toestand in Ierland. FE.LMLLE T O N. DE VIOOL. Pt 11 Geen Hillegomh*^ 3nge prijzeni onver, ladingen. Op de markt stieren f 150^ (mag.) f 200—500, 10-600, 70 kalf.' graskalveren f 50 eren f18—28, 2SO 58, 2S0 lammeren; en geiten f 415 3018, 51 idein -1.12, 200 biggen 10.25-2.50, 325 eenden f 0.754 3ept. R.K. Markt- 3 kool f450, rop per 10.000 K.G. 2 20, kleine id' -2.20 p. 25 K.G. er zakje. UDE, 21 Sept 6 10— 9.10, bravo ïers f4 70—7.60. nep f9 30—9.80. Hen f950—9 80, n f 3spercie- ode kool f3.50— ■6.60, witte kool per 100 K.G.; 100 bos; bloem taks. 21 Sept. Uien f7 40— 8.10, nep ol f4 50—6.10, "4.304.50, wor- pt. Afslagvereen. en Omstreken f 144—2.30 per slaboonen f8.10 .706 per aai :t., appelen 67 mers f 10.50 pei augurken: mid- 1, grof fijn 12.05 f 0.38, bommen G); bloemkool f 1.90—7 20, sa- .00 slaks; splna- f 1.per dub. 50 per 100 bos; 00 stuks; Pieten uksuien f 1.50 del vlug. s'DIJK, 21 Sept. J. Bloemkool le >ort f 1.503.8C kool le so or, -3.10, gele kool oort f2103 40 40—7 20, 2e s'rt. wortelen f8.30 ppelen: Scüool- f8.90—910, ei- f7—8.10, ble ep f8.90—9.70, uien f9.6010, 30, slaboonen ■emkool, 40.300 LG. witte kool, 050 Pos- worte- wortelen, 7300 K.G. uien, 1100 ,G. bieten en ilion), 21 Sept 'e aardappelen —3.80 p. baal; ■4.70, kleine id nkool le soort 4 50, 3e soort roode kool 50750, witte K.G.pïoote id. f 11.50 per 8 70 per zak fijn 50—53 cL 5 ct. per K.G. ept. „De Een- ppelen f 4.10, 10, 2e soort 301.80, witte kool t 3.60— 730, groofe f2.60—4.40, No. 290 T V 14e JAARGANG 00R0-H0LLANDSCH Abonnementsprij per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad Aan alle abonné's wof üiTrosse. KATHOLIEKE CONGRESSEN. Sedert bot einde van Augustus, juis'l of ...12.— 0 60 f hooger. ADMINISTRATIE No. 433 f isieiüon. REDACTIE No, 633 Advertentieprijs: Van l5 regels f l .25; elke regel meer f 0 25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag eti aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 polis verstrekt, wélke hen" verzekert tegen ongevsjien tot een bedrag van f 5QO,—f 400,—f 200,—, f 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,— hc' keel niet meer warm was 111 Rome en in Italië, is er een serie van congressen, F nationale en internationale begonnen, die haar hoogtepunt vindt in het internationaal congres der Derde Orde van den II. Fran- ciscus en eindigt met dit van de Derde Orde van den II. Dominicus, als mén ten minste hel politiek congres van de Volles- partij te Venetië, hetwelk in de maand Oc tober gehouden wordt, niet wil meereke nen. Do lijst begint met het congres der stu denten en studentinnen oer Italiaansehc Koe gescholen of van den Italiaansellen tak van de „Pax Romana" de nieuwe inter nationale, eenige maanden geleden te Frei burg geslicht. Het congres werd gehouden te Ravenna, ter gelegenheid van de fecslen van den verheven dichter, Danle Alighieri. Het was een nationaal emigres, ofschoon de meeste landen vertegenwoordigers had den gezonden en op 't eiaie van het con gres de jaarlijksehe bijeenkomst van de ,,P- x Romana" daar plaals had Moeilijk had de internationale der studenten afwe zig kunnen blijven van de werthihukle, op dit zesde eeuwfeest van zijn afsterven den groolen dichter van de Divina Com media gebracht. Spoedig daarna verschenen te Ravenna de katholieke vrouwen van Italië, de mach tige vcrecniging die honderdduizenden le den telt, verdeeld in huwbare, gehuwde en jonge vrouwen. Gelijktijdig zagen we le Rome meer dan twintig duizend jongelie den van de Italiaansdie Katholieke Jeugd, die ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan hunner vereeniging godvruchtig bedevaarten naar de stad der Pausen en zetel van den II. Sioel. De dagbladen heb ben uitvoerig bericht en vermeld hoe de regeering, nadat het program tevoren was goedgekeurd, en het bestuur der spoor wegen een vermindering van zestig procent had toegestaan voor da jongelieden die zich naar Rome zouden begeven, op laatste oogeriblik de feestvreugde trachtte te verstoren, door de katholieken te ver bieden de H. Mis bij te wonen in het groote en eerbiedwaardigste monument der christenheid, het Colosseum, het strijdperk, waar duizenden en duizenden onzer eerste geloofsgeuooten het leven gaven voor Oliristus en ons II. Geloof. Ook verbood de regeering een optocht der jongelieden met vlaggen en banieren naar liet Valikaan om hulde te brengen aan den Sledehouder van Christus. De stoet die zich toch gevormd had werd door politie en ruiterij uiteengedreven, hetgeen ten gevolge had, dat niet één maar honderd kleine optochten plaals hadden, waar onophoudelijk wer'd geroepen van „Leve de Paus" en protest werd uitge bracht tegen de maatregelen eener regee- ring, waarvan eenige leden katholiek zijn, maar nog onder het hoog protectoraat der vrijmetselarij schijnt te staan. Op het Sint Pietersplein kon. men toen weer te samenkomen. Fluks werd toen een altaar uit de groote Basiliek gehaald en op de trappen van de kerk opgeslagen, en op liet grootste plein der wereld, vóór de grootste tempel der christenheid, onder de venters van het Vatikaan, werd toen de 'II. Mis opgedragen. De meer dan twintig duizend jongelieden trokken alsdan met hun banieren naar het Vatikaan waar de H. Vader hen zegende en toesprak. Onder meer zei de H. Vader, dat de tijd voorbij was voor de jongelieden, gelijk de eerste chistenen, in de Kothokomben te leven. In 't openbaai' moeten de katholieke jonge lieden hun Geloof belijden, en nu de wilde beesten van het Colosseum de christenen niet meer bedreigen, moet het wilde dier van het menschelijk opricht door de jonge lieden bestreden en overwonnen worden. De regeering was ondertusschen door de tusschenkomst van de Volkspartij en de bedreigingen der katholieke ministers, die ontslag dreigden te nemen, van den geno men vi'ijmetselaarsmaatrcgel teruggeko men en stond den jongelieden toe optoch ten te houden en te roepen van „Leve de Paus." Oogenblikkelijk na dit congres der Italiaansehe Katholieke Jeugd, dat in een bedevaart bestond, kwam het interna tionaal congres der Ivth. Jeugd bijeen en hadden we het genoegen en de voldoening onze schoone moedertaal met gloed en vuur te hooren spreken iii de bijeenkomst der leiders van de Kath. Jeugd der wereld. De ZeerEerw. Heer Jansen, Rector van Sint Barnardus te Amsterdam en Algemeen Ad viseur der katholieke werken van het bis dom Haarlem, sprak over dc patronaten en jeugdvereenigingen in Nederland en zooda nig, dat, ofschoon niet verstaan door de meeste congressisten, hij aller aandacht trok. De Nederlandsche vertegenwoordiger vertaalde later zelf zijn redevoering in de Franscbe taal en deze oplettendheid werd door de aanwezigen zeer gewaardeerd. Met luid applaus werd hij voor zijne belangrij ke mededeelingen beloond. Later zei mij een congressist: „Mais il est symphatitjue voire compatriote", „uw landgenoot is een beminnelijke persoonlijkhei.il" Gedurende de volgende, zitting wist Rector Jansen steeds het goede woord te vinden en trad dikwijls verzoenend op, waar Duitschers, Franschen en Belgen, 't niet eens konden worden. Hij heeft de eer en den goeden naam van ons vaderland hoog weten te houden en het is niet te verwonderen, dat het congres door applaus aannam het vol gend jaar weder le vergaderen in Den Haag. Ook da lieer Smulders, afgevaardigde van de R.-K. Vakbeweging der jonge werk lieden, sprak in gloeiende woorden en be- pleitte het stichten van cene internationale tUSsclien de jeugdvereenigingen. Ook hier werd, evenals le Freiburg, een band gelegd luss.ciien de verschillende Kath. Jeugdver eenigingen der wereld, door het stichten van een algemeen secretariaat waar ook Nederland zat vertegenwoordigd zijn en nog volmaakter eenheid der Kath. Jeugd vereenigingen zal voorbereiden. Terwijl we dit schrijven, heeft het in ternationaal congres der Derde Orde een aanvang genomen. Duizenden kinderen van den Seraphijnschen Vader van Assisië zijn naar Rome getogen om deel Ie nemen aan deze vergaderingen, welke tot doel hebben den geest van den Arme van As sisië te doen herleven in een wereld, waar de deugden van naastenliefde, van chris telijke zelfopoffering en verstening, van onthechting van aardsohe goederen, verre te zoeken zijn. Hoezeer die deugden noo- j dig zijn in de maatschappelijke samenle ving van heden, toonde bij de opening van het congres de geleerde Franciscaan, Pater Gemelli aan, die tevens sprak over het nut en de noodzakelijkheid den Franciscaan- schen geest in de tegenwoordige samenle ving weer in te voeren. Heerlijke opdracht, de Derde Orde aangewezen. Ook Neder landsche Derde Ordeldngen zijn te Rome aanwezig op dit congres, hetwelk verschil lende vraagstukken betreffende de Derde Orde en de tegenwoordige behandelt. Het congres wordt gesloten met een algemeene audiëntie der congressisten bij den H. Va der en een gezamenlijke bedevaart naar Assisië. Tegelijkertijd wordt te Bologna, ter ge legenheid van de eeuwfeesten van Sint Dominicus, een nationaal congres der Der de Orde van dien orde-stichter gehouden, hetwelk een internationale bijeenkomst van die Derde Orde zal voorbereiden. Men ziet dat dit jaar te Rome en in ge heel Italië een opfleuren, een nieuwen bloei van het katholiek leven, nationaal en internationaal, valt waar le nemen, ter ge legenheid der groote eeuwfeesten, die wij vieren. Zeven eeuwen is het geleden, dat Franciscus zijn Derde Orde stichtte, ze ven eeuwen scheiden ons van het afsterven van Dominicus Guzman; de wereld viert het zesde eeuwfeest van den dood van Danle Alighieni. Groote datums in de geschiedenis ver dienen feestelijk herdacht ie worden. Het Katholieke leven put uit de herdenking dier groote gebeurtenissen nieuwen moed en geestdrift om de christelijke beginselen te beleijden, ze toe te passen, getrouwheid te bewijzen aan Kerk en Paus. CIVIS ROMANUS. «ET MUUW TE ome. Reeds 850 lijken gevonden; 2500 gewonden. De oorzaak van de rainp. Een waarschuwing aan landbouwers. Het schijnt, dat de ontploffing plaats heeft gevonden tijdens proeven met een nieuw soort gecomprimeerd gas. Om 7 uur waren 850 lijken gevonden en 2500 gewonden verbonden. De gedelegeerden van het Fransohe hooge commissariaat stelden zich in verbinding met den bur gemeester. De Fransche en Duitsc/he ge neeskundige diensten werken nauw samen. De Duitsölie autoriteiten verzochten gene raal Degoulte de regcering van de repu bliek erkentelijkheid te betuigen voor de snelle en daadwerkelijke hulp. Uit Berlijn wordt verder nog gemeld: Een juiste opgave van het aantal slacht offers van de ontploffing te Oppati kan ook thans nog niet worden gedaan. De directie was weliswaar van meening, dat niet meer dan 200 menschenlevens te be treuren zouden zijn, daar in het silo zelf sleohts 70 arbeiders werkzaam waren, dooli men meent te mogen aannemen, dat het aantal dooden ongeveer 6 a 800 be draagt, daar de paniek, die na de ontplof fing ontstond, verreweg het grootste aan tal slachtoffers eisclile. Ontzettend groot zal in elk geval het aantal gewonden zijn. Men schat het op ongeveer 12 a 1500. Bij de berging der lijken speelden zich hart verscheurende looneelen af. Op de plaats des onheils liggen nog honderden lijken, waarvan de 'berging ten zeerste wordt be moeilijkt doordat boven de puinhoopen ïiog altijd vergiftige gassen hangen en men tot nu toe tot de plaats van de ontploffing De bekende filmartist Charlie Chaplin is van zijn reis naar Ame rika weer in Londen terugge keerd. Onze foto toont Charlie in gesprek met mr. E. Knoblock, den tooneeischrijver en Miss Magret Namara, opera-zangeres, aan boord van de „Olympic." nog steeds niet heeft kunnen doordringen. Al het opruimingswerk moet met gasmas kers voor worden gedaan. Op een in den Rijn liggend Fransclï stoomschip werdén verschillende personen gewond. Ook het Franscbe wachtcomman- do is zonder uitzondering aan de ontplof fing ten offer gevallen. Het bericht van gisteren, dat de Fransche bezettingstroe pen niet aan het reddingswerk deelnemen, was onjinct. Onmiddellijk na het ongeluk werd eep;-' breed opgezet te hulpactie inge steld. In Mannheim en Ludwigsfhafen wer den eenige honderden wagens, automobie len en draagbaren gerequireerd en naar de plaats des- onheils gezonden. De hulp actie nam znfk een omvang aan, dat het verkeer over de Rijnbrug tusschen Mann- heiin en Ludwigshafen moest worden stopgezet, daar reeds sedert den middag honderden wagens op het vervoer der ge- wonden wachtten. De volksmassa's, die in groote opwin ding door de siraten van Ludwigshafen loopen, moeten zich een weg banen lus- sdhen scherven en puin. Een gruwelijk ge zicht was het, toen kort na de ontploffing vele gewonden kwamen aanloopen, van onder tot hoven bespat met ammoniak, en zij aan den weg neervielen. Honderden vrouwen en kinderen, wier mannen en vaders in de fabriek werkten, wachten nog steeds bij de plaats des onheils. Gisterenmiddag om 2 uur was het aan tal slachtoffers der ontploffing tot onge veer 4 a 500 gestegen, waarvan er onge veer 300 zijn geborgen, terwijl de rest nog onder de puinhoopen ligt. De toestand van de ongeveer 1500 gewonden is vrij bevre digend, al zullen ook velen van hen het aantal der dooden nog komen vermeerde ren. De verwoesting is van dien aard, dat 75 pCt. van de beschadigde huizen in Op- pau vermoedelijk niet zal kunnen worden hersteld. Hulp der Franschen. Uiit Mainz wordt bericht, dat de Fran sche troepen onmiddellijk na de ontplof fing in den ordedienst voorzagen en deel namen aan het reddingswerk, waarbij zeSifs twee soldaten ernstig werden gewond. Generaal Degoutle ging zelf naar Lud wigshafen, terwijl hij alle personeel van den geneeskundigen dienst van het Rijn- leger: dokters, chirurgen, enz., zond, en soepuitdeelingen organiseerde voor de door de ramp getroffen gezinnen. De Fransche Hooge Commissaris stelde 75.000 M. ter beschikking van tfe arbeiderssyndi- caten. De oorzaak. In velband met de ontploffing in de fa briek te Oppau van de Bad&scihe Aniline- fabrieken wordlt aan het ,yHbl." van des kundige zijde de opmerking gemaakt, dat van de twee chemische stoffen, die am de opslagplaats, waar de ontploffing ge schiedde, werden bewaard, diie, welke in Qiet eerste bericht salpeter i-s genoemd, de ontploffing weJl zal hebben veroorzaakt. Vermoedelijk was deze salpeter ammo- niiuansaJpeter en een betrekkelijk geringe aanleiding kan ammoniumsalipeter (er be staat ook natrium- en kali-salpeter) doen ontploffen. Nu er in het bericht zoo duidelijk is ge zegd, dat er anmi onium sulfa a t èn salpeter in de opslagplaats waren, heeft men geen reden aan te nemen dat de vierduizend tonnen het dubbelzout aamnoniuimsxilfaai- salpeter, dat als nieuwe meststof sinJdis on geveer een half jaar oo(k hier te lande wordt ingevoerd, bevatten. Van dit dubbel- zout wordt trouwens getuigd, dat het geen vrees voor ontploffing behoeft te geven. V oo rzich tigheidshalive kan men echter onzen landbouwers, die zich deze uit Duitscüilaiid ingevoerde meststof heb ben aangeschaft, den raad geven ze niet in te groote hoeveelheden: hijeen te bewaren en niet op plaatsen, waar een explore een onmiddellijk gevaar voor brand zou op leveren. De regeering en Sinn Fein. Griffith heeft den correspondent ran de „Daily Chronicle" een document ter tand gestéld, waarin opgomerkit wordt, dut Engeland tracht Sinn Fein te binden vóór dat de conferentie begint. Do „Chronicle" noemt dit onjuist. De regeering heeft dit voornemen niet, maar het gaat niet op, de regeerinig te vragen eigen handen te hin den door de gedelegeerden le ontvangen als vertegenwoordigers van een onaftan- k el ijken, souvereinien staat. De werkstaking op de spoorwegen. Pogingen worden gedaan om de staking in de spoorwegwerkplaat&en der Jersche spoorwegen, die reeds geleid1 heeft tot ont wrichting van den 'dienst op de driehoofd- lijnen, tot ©en «inde te brengen. Er heeft, een conferentie plaats gehad tu.sschen de vertegenwoordigers van maatschappij en werklieden. De heer Thomas, diie te Dublin I's aangekomen in verband met de zitting van dien spoorwegraald, zeide in een inter view, dat de nationale hond van spoor wegarbeiders niet met de zaak van doen heeft. Hij hé treurde élke stoornis in de industrie op dit oogeriblik, niet alleen om de gevolgen, doch om de zeer ernstige economische positie va:n Ierland. Trade- unionism© beteekende vóór alles discipline en nódh .dwingen", nóch jaloezie in de vakvereenigingen kan ongedaan maken, dat elke overeenkomst met een weitkgever gemaaid, diende geëerbiedigd te wordten. Dezelfde verplichtingen golden voor beide partijen. De lersche belastingen. Een medewerker der „Morning Post" het Londensdhe blad dait heftig tegen Sinn Fein is gekant meld! het volgende: „De belasting-ontvanger in mijn district i» tevens hoofd der plaatselijke Sinn Fedn- organisaitie en de belastingen, diie hij int gaan lijnrecht in de Sinn Fein-schatkisL Aan wegenverbetering is dit jaar niets go- daan; sleohts de allergevaarlijkste krank-' zinnig™ worden dn de gestichten gehou den en het zoo bespaarde geld gaat naar Sinn Fein. De ontvanger kwam onlangs bij mij enl vorderde mijn belasting ten bedrage van 75 pd-st. op. Ik wees er hem op dat ik niets versclhiuktigd was vóór 1 October, maar hij bedreigde mij met vernietiging van mijn vee, ais ik raiet dadelijk betaalde. Ik vroeg hem of hij een dienaar van de Britsdhe regeering was of van Sinn Fein. Hij antwoordde dat hij geen dienaar was van de Brilsche regeering. „Wie bglïtall uw salaris dan'" vroeg iife, „Natuurlijk de Britsche regeering." ,(Acht ge het dan eeriijk u het geld diiei regeering toe te eigenen?" „Wij moeten alles neonen wat we krijgen! kunnen," antwoordde hij. Wat moet dik nu doen? Deze man is nog een Britsch ambtenaar. Betaal ik, dan weet ik, dat het geikl wordt gebruikt tegen alles wat mij dierbaar is. Het eenige wat ik kan doen is het geld izooiang mogelijk otnden mij te houden, mar dat doe ik dan oude® levensgevaar. Het bovenstaande, voegt de „Monn.- Post" er aan toe, is de geschiedenis in geheel Ierland. BOLSJEWISTISCHE PROPAGANDA ONiDER DE WERKLOOZEN. De „Times" ontving ©en bevestiging van hot bericlht dat dé roerige minder- ihied der werkloozen in Engeland geëx ploiteerd wordt door de Derde Interna tionale van Moskou, zulks door bemid deling van een kleine actieve groep agi tatoren, wier namen nu bij de Londen- sohe politie bekend zijn. De organisatie heeft ruim geld. Naar verluidt was er. duizend pd. st. beschikbaar voor sp.oor- reizen, verblijfkosten en andere uitgaven onruststokers. De „Times" zegt dat hieraan mag worden toegevoegd dat de verraderlijke leerstellingen, door de agitatoren gepre dikt, geenszins gereede goedkeuring bij de groote mas'Sa der werkloozen vinden. DE PBN&IOBN-LAST IN ENGELAND. De Engeiscihe Regeeringscandddaat hcefit in een te Northampton gehouden rede gezegd, dat op dit ©ogenblik 3,330.000 mannen, vrouwen en kinderen wekelijlksdhe pensioenen en onderstand ontvangen. Er waren 1,150.000 vermink te officieren en manschappen; 172.000 weduwen; 17.000 moederiooze kinderen, onder voogdij van het ministerie van pensioenen en 368.000 personen, die vroe ger van gesneuvelden afhankelijk waren. Onderstand wordt gegeven voor 319.000 kinderen van weduwen en aan 1.280.000 vrouwen en kinderen van vermink ten. In Maart 1915 betaalde de staat 900.000 pd. st. aan pensioenen en onderstand; dat bedrag was sedert gestegen tot 111.000.000 pd. st. Roman door MYRTLE REED. Vertaald uit het Engelsch door Hem riëtte v. d. Waarden. De Vredegave. De meesteresse van het groote heeren huis gaf haar dagelijksche orders. Van de uiterste hoekjes der bovenverdieping if, waar de geur van welriekende krui den hing. tot de betegelde keuken, waar gepolijst koperen pannen aan de wan- ien schitterden regelde Miss Field iede- ren dag haar huishouding. Het oude Engelsche huis was haar trots en vreugde. Het was verreweg het ®udste in dat gedeelte van het land en bekleedde daarom een voorname plaats n de nabuurschap, ofschoon de eigena res nog een beetje als „vreemde" werd. beschouwd omdat ze niet al haar dagen in Oost-Lancaster had gesleten. Om tot Ie aristocratie te behooren moesten trappen gozet, en groote kinderoogen hadden met ontzag naar dit tatige gezelschap opgezien. Oudere kinderen hadden gelachen om de schoonheidsmoesjes, en het ge poederde haar, om de korte, fluweelen broek, en de geplooide vouwen. School jongens hadden tegen hun vriendjes ge bluft over het met juweelen bezette zwaard, dat een jong officier uit de ko loniën droeg, en dat hij uit de handen van Generaal Washington zelf ontvan gen had, ter onderscheiding van zijn buitengewone dapperheid. Geliefden hadden samen in de sche mering door de hall geloopen, fluiste rend dat ook hunne portretten daar een maal naast elkander zouden hangen. Krijgslieden, die in den wisselvalligen oorlog moesten trekken, hadden moed verzameld uit de vastberaden gezichten der dappere heeren in de groote hall. en daar de schaduw van een glimlach van uit hun vergulden lijsten. Tegen over de wending van de trap, boven aan, hing het laatste portret: Tante Peace, in den bloei van haar rijpe schoonheid het was kort nadat ze be zit van het huis genomen had geschil derd. Het donkere haar was op het lage voorhoofd gescheiden, en luchtig over de fijne ooren gekapt. De damasten japon was aan den hals bescheiden weggesneden, en toonde een schouder lijn, die in drie graafschappen bewon derd was, toen zij de schoonste van al len genoemd werd. Ze was weinig ver anderd. Als de schilder 1 et bruine haar in sneeuwwit verande de, de meisjes achtige blos, in de tint van een verwelk te rose roos, als hij aan de oogen en den mond een paar fijne sporen van den tijd trok, die eigenlijk slechts de merk- teekens van glimlachen waren, als hij Vrouwen met een gebroken hart had-de trouwe oogen wat neerslachtiger de geverfde en ce- maakte, en de flenrice iannn bedekte minstens drie geslachten van vooïvade- fen in hetzelfde huis gewoond hebben. In de hall hingen de oade familie- 'Ortretten. Edellieden, reeds lang weer met hun 'aderen vereenigd, waren van uit hun rergulden 'ijsten getuige geweest van Lenige vreemde gebeurtenis. De eerste hnderstapjes waren voorzichtig op de den opgezien naar de geverfde en ge poeierde dames, die langs de wenteltrap hingen, en leerden haar intuïtie, dat slechts de laaggeborenen als ze gewond worden, toegeven aan hun smart. De zacht-klagende stemmetjes van pas geboren kleinen hadden 's nachts en overdag de luisterende ooren der por tretten bereikt. Doodk;sten, bedolven onder bloemen waren de wijde deur uit getrokken, en vertrouwde voetstappen werden nimmer meer gehoord, lieten slechts hun echo achter. En toch keken de afstammelingen van de linie Field opgewekt, moedig, en kalm met hier maakte, en de fleurige japon bedekte met zwart brocaat, als ge dan de meesteres, die zoo vroolijk door het huis liep, op een draai van de trap tegen kwaamt, zoudt ge zeker schrikken, om dat ge haar den heelen tijd ergens an ders gedacht had. Nu was zij in den tuin met Me vrouw Irving en „de kinderen," zooals ze Iris en Lynn noemde. En zou mijn talentvolle achterneef zeide zij, met haar hooge lieve stem, zoo goed willen zijn de spade ter hand te ne men en te spitten tot hij niet meer kan Ik weet wel dat ik even goed Pe gasus voor den ploeg kon spannen, maar ik ben het moe op mijn zeldzaam verschijnenden tuinman te wachten, en er is een nieuwe theorie, die het denkbeeld huldigt, dat iedere arbeid schoon is." Dat is ook zoo, lachte Lynn, ter wijl hij de aarde onhandig omwerkte. Ik weet wat u denkt, Moeder, maar mrn handen bederven er niet van. Je krijgt een bloembed voor be looning, ging tante Peace voort, ik neem zelf den voortuin en de bedden aan dezen kant worden eerlijk onder jullie drieën verdeeld. Jullie moogt er in planten wat je goeddunkt, en i~der moet zijn eigen tuin onderhouden." Ik plant groenten, zei Lynn. Net iets voor jou, mompelde Iris, met een zijdelingschen blik, die hem tot onder zijn hart deed blozen. Wat plant u, mevrouw Irving Rozen, drie-kleurige viooltjes en ijzerkruid antwoordde zij, en verder zooveel als ik maar met mogelijkheid planten kan. Over het andere ben ik het nog niet heelemaal eens, maar deze drie plant ik zeker. En wat wil jij er in hebben - Alleen viooltjes en reseda. Ik houd het meeste van die heerlijke, be scheiden bloemen. Komkommers, tomaten, graan, meloenen, erwten, asperges, viel Lynn in, wat zal ik nog meer doen -T- Anders niéts, mijn zoon, antwoord de Margaret, of je moest een stuk land er bij buren. De zaadjes zijn klein, maar naar men zegt ontwikkelen ze zich ook Dan zal ik maar één plant van iedere soort hebben, want voor alles moet ik verscheidenheid hebben. Men zegt dat planten gelijk vriendschap het zout des levens zijn, en daar zien wij toch allen verlangend naar uit. Te oordeelen naar de verschillende ver achtelijke opmerkingen, die hoewel niet uitgesproken, toch gedacht zijn, veronderstel ik dat jullie niet van groen ten houden. Jullie zullen er dan ook niets van proevenalleen tante Peace. Nu hier, Lynn, zei Miss Tield. Als je daar mee klaar bent, zal ik je zeggen wat je verder doen moet. Kom, Marga ret, het is nogal frisch hier, ik zou niet willen, dat je kou vatte. Enk- le oogenblikken was het rustig in den tuin. Een vlucht duiven zwermde om Iris heen, pikten graan uit haar uitgestoken hand, en kirden zachtjes van tevreden heid. Een witte duif 11 zich op haar schouder en kwam toe ook ook wat uit der hand e. Lynn werkte ijverig door, en scheen niet op te mer ken, dat het meisje hem opnam. Eindelijk zei ze Ik wil niets van die groenten van jou hebben. Gelukkig Misschien krijg je er zelf wel heel veel,ik geloof niet dat de zaadjes op zul len zijn. Dat is best moeëliil' de kaftsen staan eoed - Een kropduif, heel trotsch op haar glimmende vederdos, zette zich op haar schouder, en richtte zich overeind om haar aan te zien, van het eerste oogen: blik af was zij een raadsel voor hem ge weest. Ze was bijna altijd bleek, maar nooit had ze een aardig kleurtje, en haar diep blauwe kleurige oogen straalden van onschuld. Haar roode lippen waren vochtig en Lynn constateerde 'n verwarrende over eenkomst tusschen den glans op de borst van de duif en den gloed van haai blauw-zvart haar, waar het door de zon beschenen werd. Ze had er een heele massa van, en ze droeg het als een zware wrong om het hoofd gelegd en zeer keurig, en de weerspannige lokjes waren in bedwang gehouden, behalve bij de teer-geaderde slapen, waar kleine krulletjes gedwongen te voorschijn kwa men. Je moet al lang aan 't studeeren zijn, zei Iris in het wilde weg. Jij net zoo goed. Voor mij is 't noodig niet. Waarom niet Omdat ik niet meer met je samen speel. (V/ordt vervolgd.)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 1