Rechtszaken 8PESMRE VERKGt) SE KAPITALE BOUW „MAROARETKA 80 Landbouwcrsw Oudijk -Westw Noian'sC.C.M. LIGT! Boerenwoni Anna-Faulowna, t Harenkarspe. Een kapital 0ROEKHUIJS VOOR DEN RECH- ,'_i Ml TER. f"T Tweede Zifting Na opening- der zitting1 fieemt de oificier van justitie mr. A. RonA'ach het woord tot het houden van zijn requisitoir. R'equisitqirj Mr. RomEach noemt de geschiede nis van Brcek'Huijs een drama van domheid en geldzudht en dat juist in een tijd, waarin behoefte is aan qczond verstand. We zien tnensfchen van el'k-en stand hun geld wegsmijten aan een 'nstelling zonder eenige be trouwbaarheid. In een tijdperk1 van 10 dagen int de hank f lOn.OOO, nog aigezien van de talrijke bijkantoren, waaronder ware goudmijnen waren. De kranten propageerden deze gaak: nu bedoel i'k niet blaadjes als Sta dion, die zich aan de Bank prosti- uiet rden. Schandelijke blieven zijn in het dossier, die dit bewijzen. Maar ook waren het de groote laden, als de N. R. Crt. die hun advertentie kolommen openstelden f 150.000 is »n 'korten tijd in de za£kten der d'ag- Óïaddirecties gevloeid. Tof Augustus 1920 had B'roekfiuijs hier ter stede een advocatenkantoor. Welke reputatie had hij. Men noem de hem een gladden vogel, dlw.z. dat hij een groote vaardigheid had om door de mazen der wet heen te glippen. -Over zijn financiën wordt' verschil lend geoordeeld. in weiktelijklieid' be zat hij zoo go-ed als niets. Zijn pand Singeizieht zat diep onder de sdhjujld1. Zeer goed dichtte Speenhof f „Reuzemoppig werd Het pas .-Wanneer men in de kranten las Dat deze man solide was." Qeld Rad hij noodig om' op zijn vlotte manier te blijven Ievfen. Qejd was noodig. Maar wie zou het hem toevertrouwen Wel, koesterde hij al lang een plan. Broekhluijs was een mensdienkenner. Bij een Loterij loo- pen de mensdien er in als men 't Hun maar smakelijk maakt. Maar de wet. Er waren twee bezwaren om te kbmen tot 'Ket rustig: leven in de haute finance. Subjectief dat men het hem niet zou toevertrouwen, objec tief de loterij wet die het niet zou tóe- staan. De wet ontduiken en dan zelf ook wegduiken werd zijn plan. De uitgave van een premieleening werd toen zijn idee. Daarmede profi teerde hij dubbel. Hij gaf een late; ij die aantrekkelijk genoeg was en tege lijk spiegelde h!ij den kleinen men schen voor een rente voor hun geld booger, dan de Postspaarbank'. In de advertenties werd daarop gespecu leerd. Doe® hij kon 'if niet al leen. Dat was duidelijk, etc. Doch hij- zelf moest er aan ontbreken. ZoOr veel zelfkennis had hij wel, hfcewe) dat niet zijn force was.. Goede spelers had hij tot zijn dis positie. Mr. Zijderlaan, advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden, Jhr. Mr. Pompe. van Meerdervoort, Do- m'nicus, zeifs had hij vrouwelijke Vrachten. In Apeldoorn wconde in BoscRen Veld een zekere Heinemann, een man die het .oogenblik verwenseben zal, dat hij Broekhuijs' Wulp inriep in een echtsdheidingsprccedure Juist toen Broekhuijs zodfft naar een directeur, vroeg Heidemann om een baantje. Dat wa$ de man, yoTkbinten onbe kend met bankzaken, de persoonlijk heid van onbenulligheid. Toen rezen voor Broekhuijs vragen van mis-en-scene. De bouw der naam •icoze vennootschap had zijn bezwa ren. Lastig waren b.v. de acten. Snel ie doorwisseling was dan moeilijk'. De commanditaire vennootschap'bood zijn voordeelen. D'an behoefde Wet publiek niets te worden voorgesteld. Niet onaardig werd er toen eene ./wnmanditaire vennootschap van ge maakt. De acte van oprichting is nooit ge vonden. Wel echter kan men op tiet registratiekantoor opmaken, wat het was. Wat ontbreekt aan de acte? De waarheid. De gelieele acte is gesimuleerd. De acte, waarin de totaal onbeken de kippenfokker Heinemann behee- rend vennoot zou worden, was voor Vingerhoed natuurlijk zonder be- teekenis. Vingerhoed stak zijn f2000 in een zaak van Broekhuijs. Vinger hoed wist, dat de acte maar larie was Heineman kan gedacht hebben, dat hij beheerend vennoot werd. Als hij tenminste dacht. Maar de naam Hei nemann is in werkelijkheid niet meer dan een pseudoniem. Toen de acte gemaakt was, ging mr. Pompe als procureur naar de grif fie om de acte te registreeren. Toen zou de zaak beginnen. Men zon denken, dat Heinemann het druk zou krijgen. Tot half Septem ber ging Heinemann naar Apeldoorn en stuurde foto's van den eersten prijs In Rotterdam werd druk gewerkt en in de provincie. Half September was de voorberei ding gereed. Toen was het tijd dat de regisseur Broekhuijs verdween. Een paar dagen later verscheen het laast- vaarwel, een mystificatie met zijn broer. Eerst maakte Broekhuijs met zijn vrouw een reisje langs den Rijn. Én na terugkomst vestigde hij zich in de]f7000. villa van Heinemann te Apeldoorn. Het huisje behoorde aan Heine mann en zijn aanstaande vrouw en stond op naam van de laatste mej. v. d. Brand. In Apeldoorn werd voorloopig con tract gemaakt waarbij bet villatje overging voor f 7000 aandeelcn. Den 25sten September werd het contract vernieuwd nu tusschen B-roek huijs als Custav Heinemann, behee rend vennoot en mej. v. d. Brand an derzijds. Heinemann genoot dus de eer zichzelf in privé op te lichten. Niets aan de bank was serieus. Di rectie en commissarissen werden op beurt gedreigd en gedrild. Al zijn geld werd later gestort op het giro- Broekhuijs. Broekhuijs beschikte over dit alles naar willekeur met de gek ste royaliteit. In de stortingen aan Broekhuijs vindt men terug de stortingen, zoo ais die aan de Bank werden bevolen. 20 Augustus stond op Broekhuijs' postrekening f 367 en in September is daarheen verhuisd f 140.000 welk be drag is na te wijzen uit telegrammen en briefkaarten als door Broekhuijs voor zich bestemd. Slechts bedragen van f 8 en f 5 zijn na te wijzen waar op door de directie vrij is beschikt. De rekening-courant bewijst dat spr. goed deed f 25.000 in beslag te nemen op Broekhuijs' rekening. Mr. Zijder laan heeft verklaard dat dit was om Broekhuijs' schulden te betalen. Broekhuijs beschikte over het geld naar eigen goedvinden. Er is geen spoor van beheer. De beweringen van Zijderlaan dat met het geld ook ge handeld werd, zijn niet meer dan gra tuite beweringen. Spr. geeft daarvoor niets. Van Staal vertrouwde Broek huijs zelf niet, hetgeen blijkt uit de vergadering van 24 October. Daar drong bij aan op beknotting van de macht van Broekhuijs. De algemeen heden van Van Staal zijn dus van geen beteekenis. Laat men maar eens komen met feiten. Bij de dagvaarding moest spr. zich houden aan. hel minimum, iietgeen uit de adverentlies is op te maken. Hoogsi misleidend noemt spr. bet, dat men in werkelijkheid heeft een, kapitaal van T 10.000 en in het extract der acte ter griffie wordt gesproken van 1 milli- oen. Opgaven van kosten der villas, opgaven van uitlolingen, opgaven van koopen enz. zijn niets dan simulaties. Spr. heeft geen reden aan te nemen, dat de betrekkingen in orde waren. Met de eerlijkheid strijdt het, dat ze willekeurig werken. Vooral in het spel is eerlijkheid een noodzakelijke ver- cischle. Bij de speelbanken is hun voor deel groote deelname. Ook beid. zag dit wel in. Daarom haolde bij er po litiemannen bij. Spr. wil eerst spreken óver de ex tra-premies. In de couranten werd soms onderscheid gemaakt. Zoowel met pre mies als met extra-prernies werd het publiek gelokt. Het publiek heeft bet recht, dat beide van bet toeval aflian- kelijk zijn. En tegen de eerlijkheid strijdt het, dat ze willekeurig werden toegekend. Getuige Zijderlaan beeft gis teren bekend, dat bepaald was, dat getuige dr. van Mesdag den prijs moest trekken. Wat het beteekent als Zijder laan daarbij zeide, dat die premie kwam uit Broekhuijs' eigen zak, dat heeft men boven gezien. Als Zijderlaan een andere voorstelling volhield, dan is dat pndcr eede gelogen. Van Mesdag zond ook voor de tweede maal de premie terug- en getuigde dat hij er vies van was. Dat getuigt van diep inzicht. Eigenaardig is ook de toekenning der prijs aan de schoonmoeder van be klaagde en de bijzit van Zijdelaan, mej. de Bakker. Wat moet men verder denken van de ongemotiveerde trekkingen. De bru- Lalileit waarmede de beide hoofdprij zen zijn toegekend, is ongelooflijk. Bosch en Veld viel ten deel aan Dr. van Selms, Villa Lucrelia aan de betere helft van Doniinicus, beide in tieme vrienden van beklaagde. Domi nica. had één obligatie op de 2-00.000. Ook dr. van Selms, beklaagde's huis dokter, had maar één obligatie. Een kaartregisler wees aan, welke perscon iedere obligatie kreeg. DaL kaartregisler was van bijzondere betee kenis, omdat bet de bank ook later in staal stelde zijn oude obligatiehou ders te bereiken en tegen een koopje te bewegen tot afgifte der obligaties. Ook de uitloling is bedrog. Maakt men een vergelijking met de staats loterij, dan ziet men hoogst zelden 2 acbler-een-volgende nummers uitloten. Bij deze uilkeering was de kans 3 op de ICO; toch zien wij in een lus- schnnruimte van 2C0 nummers 130 num mers uitloten met 50 achtereenvolgen de. Waar is wat Speenhoff dichtte: Dc loterij is knoeierij Met heel de Handelsbank er bij. Spr. ziet in beklaagde een beroeps- zwendelaar, die een groot aanlal per sonen voor beleekencnde bedragen beeft opgciicnt. DE OFFICIER EISCHT EEN "GE VANGENISSTRAF VAN 3 JAAR MET LAST TOT OPENBAARMAKING VAN HET VONNIS. De verdediger laat getuige Staal op treden en verklaren, dat getuige op de vergadering tc Apeldoorn niet han delde. De verdediger laat getuige Domini cus verklaren, dat getuige in 7 jaar geen omgang heelt gehad met bekt. Verdediger legL getuige Vingerhoed een stuk voor eu vraagt of dit zijn handteekening is. Getuige ontkent. Verdediger laat getuige Zijderiaan verklaren, dal alle obligaties reeds wa ren uitverkocht voor de trekking, dat Broekhuijs betaald lieel't f 18.000 voor buis le Kelhei. f 25.500 voor villa Lu crelia, exlrakoslen Bosch eu Veld Het koopcontract wordt door ver-' dediger aan de rechtbank ter hand gesteld. Verdediger vraagt of getuige Zijder laan weet, dat Heinemann 70Ö0 gulden hoeft ontvangen. Getuige Zijdcrln'rrn verklaart een kwitantie gezien te hebben, doch Hei- iiemanu wiide de obligatie niet terug geven. 4*1 U .1 i 1 rr|'"> De verdediging. De verdediger, mr. Bourlier, vangt aan zijn pleidooi aan. Kon spr. noig hopen op een vrijspraak, na- de oneven redig hooge kosten voor opsporing van dezen man door het heele land? Spr. valt het gedrag van het O. M. aan, dat zij hel geheim der post zou geschonden hebben. Hier slaat een zoogenaamd overi reder der wet, maar hij is genomen door overtreding der wet. Er werd een schrijven gezonden aan de couranten, dat als zij de ad- vertenlie opnamen, de geheele oplos sing in beslag zou genomen warden. Dat onverantwoordelijk optreden is te wijten aan persoonlijke veete. Spr. neemt aan. dat de officier en Uo com missaris te goeder trouw hebben ge handeld. Maar zij zijn veel le ver ge gaan. Er is door -den Officier van Justitie stemming gemaakt tegen Bro-ekhuijs, met kleine feiten. De schoonmoeder van Broekhuijs, waaraan bekt. gloei end bet land beeft, kocht Ruiten de stad obligaties en daarop viel toeval lig een prijsje. Toen wilde Broekhuijs het haar niet uitkeeren. En dan heeft het goede mensch lawaai gemaakt als een goede schoonmoeder betaamt. De feiten, die u gezocht hebt, gaan builen de dagvaarding om. Toch zal spr. zich houden aan de dagvaarding. De Officier van Justitie beeft geen enkel persoon genoemd, wien Broek huijs wederrechtelijk zou hebben be voordeeld. Noch Broekhuijs, noch een ander beeft 't gedaan. Spr. laat in bet midden of bekl. een slecht financieel en moreel ver leden achter zich heeft. Doch het gaat niet aan te veronderstellen, dat be klaagde dit wist en daarom zoo han delde. Tot aan bet eind van zijn loop baan beeft Broekhuijs een absoluut, neen dat is te veel, doch zeker een absoluut vertrouwen genoten. En het goud kwam bij schepen binnen. En het voik vertrouwde hem wel meer toe dan 10 gulden. Jan Publiek had zich niet laten weerhouden door den naam Broek huijs, er aan verbonden. Waarom is Broekhuijs op den ach tergrond gebleven? Omdat de man wist, dat zoodra zijn naam ei- aan verbonden werd, de jus titie het hem onmogelijk zou maken deze bank te drijven. Vingerhoed heeft men ongehinderd laten loopen. Uit welk wetsartikel haalt de offi cier van justitie de verplichting voor Broekhuijs, om van achter de scher men vandaan te komen. Dat hij er zich buiten hield was zijn plicht als commanditair vennoot. Er wordt van misleiding gesproken in advertenties. Welke zijn dat? En wat staat daarin? Welk slachtoffer feit? Niet alleen bekl. stelde de adverten ties op. De advertenties zijn geplaatst na de verandering op het kantoor. Broekhuys heeft het aangedurfd het publiek in de waan te brengen, dat het een vertrouwenswaardige zaak was en van beteekenis. Wat betee kent dit. Is bet de Kosmos? Spreker noemt het wel een vertrouwenswaar dige instelling. Laten we het dan maar uitvechten. Verder werrdt ge zegd, dat er geen instelling was. Als spr. dus aantoont dat er wel een in stelling bestaan beeft, dan vervalt de dagvaarding. Er was een acte van op richting, die is weggeraakt. Ze is ge registreerd. De staat zelf heeft de re gistratierechten geheven. Staat in de bladen, dat er een ge bruikelijke vorm van vennootschap bestond? De Officier Reeft betoogd, dat er geen obiigatdën werden uitgelaten. En hit zit er in. Met bosjes heeft hij ze in beslag laten nemen. W at verstaat de officier van jus titie onder bankbedrijf? Aandeel houders kunnen toch geen bankbe- driyt uitoefenen. In vollen zin is het bankbedrijf bi-er uügeo.fend. tWant bankbedrijf is geldhandel. Dioor het uitgeven van obl gatjes. Zoodra een instelling geiden' opneemt, is dat een bankbedrijf. Er was geen boek houding. Had u nu gezegd er was geen goede boiekhoud.ng, dan gaf. ik ie gelijk. Er was een boekhou ding die u in beslag hebt genomen. Officier: een valsche. Verdediger: Maar je dagvaar ding is ook valsch. De balans is niet gesigneerd.' Dan moest ze zijn voorgelegd aan de aandeelhouders. De oificier heeft zich beroepen op dc boeken. Er zou geen redelijk financieel plan zijn geweest. Daarover zou nog eens te praten zijn geweest. Daarover is echter niets gesproken. Getuigen van Staal, Zijderiaan en Pompe hebben gesproken van een financieel plan. Het is gebasseerd op. het inleg- en het Engeisc'n sys teem. De officier moet aantoonen dat Broekhuys reden heeft dat hit geen vooruitzicht had De f 1.135 000 obligaties zijn afgelost op f40.000 na. Er is om en nabij' 8 ton aan premies uitbe taald. ïk zou een getuige daar voor Officier: Dank zit die gelukkige zaak in Duitschland. Er is biv anticipatie betaald ten gevolge van den inval der justitie. Maar anders riad- men met hot gera de bankzaken gedaan, die men op het oog had. U hebt het bedrijf onmogelijk gemaakt. In Apeldoorn wilde men een gewoon bankbedrijf' beginnen. Eén ding spijt mij. Dat die man is aangehouden. Nu kon de man zijn verplichtingen niet nakomen. Door uw ongemotiveerd optre den hebt u menschen geruïneerd. .Waar is de man, die zijn 10 gul den heeft gestort en ze niet heft te- ruggehad. Officier noemt een naam. Verdediger: AEes zou betaald zijn, als beklaagde aangemaand was. Er is niemand, wien iets te na is gekomen. De commissarissen worden hand langers en figuranten genoemd. heeft de officier bewezen, dar zijn tie,pers Broekhuijs beytien stipt op volgen Hebben ze Het gedaan, dat zou spr. niets verwonderen, maar dat de den zij in elk' op geval op ejgen ver antwoordelijkheid. Brcekbuijs kan persoonlijkheid niet ontzegd worden. Al waren het stroopopipen geweest, zit daar dan een oplichterszaak iïn voor Broekhuijs. Als het geld niet belegd was, is dat een oplichtersstreek Maar het werd wel belegd: voor f 100.000 is de drukkerij van Staal overgenomen. Officier: H'm. Verdediger: Ja, de officier laolft overal maar om„ Maar bij deze zaak komt een financiëele kennis te pas, waarover de Officier van Justitie niet beschikt. Is een obligatieleening ooit te plaatsen zonder zeer kostbare re clame. Geen enkele reclame is zoo goed geweest als deze. Van h'einde en ver, hoog en laag heeft mede gedaan. Broekhuijszelfs rechters. Verdediger: Deze reclamekosten waren niet onevenredig hoog. De of- ïicier moet aantoonen, dat er geen plan in zat. Broekhuijs' vrouw heeft een groot kapitaal aan de bank ge laten. Herhaaldelijk moest Broekhuijs met de revolver geld afdwingen. En de laaste f 20.000 heeft ze niet a%e- staan, voordat Broek'huijis achter slot zat Ze heeft daarvan geen spijt ge had. (Officier lacht). Het gaat niet aan hier te lachen, als men een man en zijn vrouw en anderen ruïneert, clan moet men zich verontschuldigen. De luitkeering der extra-premies is genoemd oneerlijk'. Maar getuige Do minicus heeft in 7 jaren getuige met gekend. De officier 1'aicHL Verdediger zet uiteen, dat er geen reden is om aan te nemen dat de uit'iotingen niet in orde zouden zijn. Vervolgens bespreekt verdediger de girorekening, waaruit volgens spr. geen bewijs is te trekken tegen be klaagde. De lObligafie'Houders Radden maling aan 't bankbedrijf. Ze werden aange trokken door de grootere kans dan in de Staatsloterij bestaat. Dat geeft de officier zelf toe, want hij zegt, dat bet geen obligaties zijn, maar louter waan. De verdediger sluif het eerste deel van zijn verdediging. De president sluit dan te kwart v-opr twee de zitting tot Half drie. MIDDAGZITTING. Na opening der openbare rechtszit ting komt de verdediger van beklaag de, mr. Bourlier wederom aan het woord. Pleiter stelt voorop, dat niemand benadeeld is. Zelfs bij anticipatie is alles op f 40.000 na terug gestort. Er kunnen er zijn, die gevraagd hebben of er nog iets van terecht zou komen, maar dat beteekent niet, dat deze men schen niets zullen terugontvangen. Wat in het eerste deel van het re quisitoir werd voorop gezet dat er nl. geen vennootschap bestond, wordt in het tweede deel der ten laste leg ging aanvaard. Art. 335 eischt voor ten laste legging het bestaan eener vennootschap. Veroordeeling zal op deze dagvaarding nooit kunnen vol gen. Pleiter gaat na de dagvaarding vol gens welke bekl. het publiek in den waan bracht door het plaatsen van advertenties. De advertenties voor Koopman zijn van dezelfde hand als die van deze instelling. Doch Broekhuys is de au teur niet. Het opzet van te bedriegen wordt niet nader omschreven. En dit is noo dig. Het doel van elke vennootschap wordt ruim omschreven om een mar ge te laten tot uitzetting en inkrim ping van het bedrijf. Het uitgeven van obligaties was 'r doel. Aan dat doel is beantwoord. Er is niet gedisconteerd. Maar als één deel van bet doel is bereikt, vervalt- de kracht der aanklacht. Voor f 100.000 is de beroemde drukkerij v, Staal gekocht. Vervolgens vraagt pleiter wie heeft de inschrijving verricht? Heeft dat Broekhuijs gedaan? Wie zal dat be wijzen? Het O. M. houdt vol, dat de koop van do drukkerij van Van Staal een schijnkoop was. Getuige Van Staal houdt echter vol dat het een reëele koop is. Na den inval is de drukkerij weer teruggenomen. Wel degelijk er te Apeldoorn een bankgebouw voor 250.000 gulden aanbesteed. Dat dit niet doorging, is de schuld van het in grijpen der justitie. Toen kon van een voortzetten geen sprake meer zijn, Welk persoon zou aan ecu dergelijke bank, waar do justitie had ingegrepen zijn geld nog toevertrouwen? Dezelf de feiten waren reden om do drukke rij Van Staal terug te koopen. Singeizieht aan den Noordsingel te Rotterdam. Neem eens aan dat de bank tc veel voor dit pand hoeft be taald. Wat dan nog? Maar 70.000 gul den was toentertijd .niets te duur. De bedoeling welke de officier bij het kaartsysteem der obligar.iubomlc.rs ver onderstelt, is alleen vol te houden als men alles in het nadeel van bekl. uit legt. Het kaartsysteem was noodig voor de inwisseling der obligaties. Er steekt geen bedrog in, vervolgt plcrter, te spreken van 3 afgeloste ter mijnen van f 250.000 als er 25 ter mijnen van f 10.000 bestaan. Dit Hoeft men niet te zeggen. Waar de dagvaarding HekT. beschul digt van oneerlijke aflossing der obli gaties, steunt het Heele betoog van den officier op eene kansberekening. Maar daarop kan bekl. nooit veroor deeld worden. Alle obligaties, ook degene die Broekhuijs na de inwis seling: bezat, moesten toen a pari afgelost worden. Toen de transactie van Boself en Veid werd afgesloten, werd betaald f 10.300, waarvan 700 gulden in 7 aanóeelen .in de commanditaire ven nootschap. Deze prijs van f 10.300 uit de dagvaarding is onjuist, f3600 moest betaald worden voor de hy potheek, die Heinemann verzwegen had. Daarna werd behalve de 700;) gulden aandeelen betaald nog 5 a 6000 gulden aan vertimmering be steed. Voor Het Buis te KetEel is d:e dagvaarding volgens pleiter eveneens onjuist. Werkelijk is Het te Hoog voor f 100 lijfrente per week, een kapitaal van f 100.000 aan te geven. Maar heeft Broekhuijs die advertenties geplaatst De officier heeft er een bij den kop gepakt, Van Staal, Zijderiaan en Pompe hebbten tezamen aan deze din gen meegeholpen. Nu moet Barber tje liangen. Juridisch' is dat geen manier van doen. Alles wat anderen zelfstandig verrichten, wordt op den brieeden rug van Broekhuijs geschoven. Daarmede bereikt u, officier, niets. Ja, u hebt wel wat bereikt, dat deze insteliing haar doel niet bereik te, dat menschen hun geld hebben verloren. Na den inval Had B'roeHEuïjs even goed met het geld naar het buiten land kunnen gaan en zich' alles toe- ë,genen. Hij neeft dat niet gedaan omdiat hij alles serieus wilde nako men. Officier: Toen was er niets. Verdediger: Ja, dat denkt u. Maar zou liet den eersten keer zijn, dat men voor een inval reeds daags te voren was gewaarschuwd. Aan de doorzettingskracht van Broekhuijs is het te danken, dat allen hiun geld terugontvingen en de ban'k' pp' f40000 na haar verplichtingen kon nakomen. En als de officier alles wijde terug- géven wat aan de bank' behoorde zeu ook dit bedrag, na 33 jaar geheel zijn afgelost. Resumeerende verzoekt spr. vrij spraak van den beklaagde en in elk geval ontslag, uit de preventieve hech tenis. Verder dat de rechtbank' het beslag op die goederen van Broekhuijs en de bank' dadelijk zal opheffen en alles., restitueeren. Hierna komt de officier van justitie wederom aan het woord. Na het requisitoir van den mor gen zal spr. nog maar enkele pun ten behandelen. Van den beginne af aan heeft men de justitie alle inzicht geweigerd. Ha-d men de boeken laten inzien en bleek dat men van plan was do be- often na te komen, er zou verder niets gebeurd zijn. Toen men dit inzicht niet toe stond, toen gold het: ->attx grancls maux grandes remedes Er is toen veel in beslag genomen, dat wil spr. wel erkennen. De be schuldiging van pleiter dat schen ding van het briefgeheim door liet O. M. is geschied, is onjuist. Te voren heeft spr. met een hoofdambtenaar der posterijen be sproken in hoeverre het O. M. in ■zage kon nemen. Sp;r. heeft wei alle stukken gezien, doch brieven zijn nooit geopend geworden. Steeds heeeft het O. M. het briefgeheim ongechonden bewaart. Laat mene nu e©ns alles toonen. Blijkt de zaak dan serieus, heusch, dan gaat bekl. hier briefgeheim om gescnonden bewaard. Financieel bleek deze zaak een onmogelijk ding. Een eenvoudige berekening toonde van den beginne af aan dat bijna alles wat er in kwam, wegging aan hooge provi sie, onkosten en uitgaven. Geld voor eigenlijke belegging bleef er niet over. Er kon dus niets van te recht komen, Thans wil ik de rechtbank wel een geheim openbaren. Ik ben zeli de auctor intellectualis van deze boeken. Zijderlaan heb ik herhaal delijk college gegeven .in h-et bank wezen. En de opgave in deze boe ken zijn als gevolg daarvan neer geschreven. Maar het schijnt, dat Zijderlaan mijne raadgevingen naast zich heeft neergelegd. Om een ba lans te kunnen maken, heeft men in de boeken toen maar groote be dragen van valutawinst als activa opgeschreven. Mijn groote fout is geweest, dat ik de beteekenis van het kaartregis ter vc - .aene niet dadelijk begr pen heb en 'tniot dadelijk in beslag heb laten nemen. Nu heeft men het contact tusschen de bank en de obligatiehouders bewaard, diovoor f2.5U beeewogen werden hun obli- Vervolgens de koop van het pandigatie in te zenden. Zoo is do toe stand. De Vennootschap was' miar for meel. De bekl. beschikte over alh gelden naar goedvinden. Hij bW steeds achter de schermen. Ik hei hein er achter vandaan gehaald Zelfs al had bekl. later alles teruc gegeven, dan verandert dat niet aan dee beteekenis van bekl.'s daad Dat in tegenstelling met pleiten twijfel bekl. de advertenties wel op stelde, blijkt uit de acte van 2' October, waarbij hem die taaf werd opgedragen en uit een op dracht aan de „N. R. Crt" Bekl., zoo eindigt de officier, ij ,.de" man geweest voor de ban] en bekl. is dus aansprakelijk vooi alles. Pleiter zegt, dat oorzaak was tot het achterhouden der boeken het wan trouwen, dat men in de justitie had. Pleiter stelt ten slotte vast, dat ieder zijn premie heeft gehad. Hoeveel Broekhuijs daartoe uit zijn eigen zak heeft gegeven dat zal spr. maar niet aangeven. De rechterpresident vraagt of be klaagde nu zelf nog iets aan zijn ver dediging wil toevoegen. Broekhuijs verklaart dan dat de ad vertenties niet van hem uitgingen en dat hij ook niet de redactie hiervan verzorgde. Verder ontkent hij op dracht te hebben gegeven tot uit schrijving van de acte van oprichting der vennootschap. De rechterpresident mr. Telling be paalt de uitsnraak dan op 6 October Mr. Bourlier verzoekt of geen ge volg kan worden gegeven aan zjjn' verzoek tot ontslag van bekl. uit de preventieve hechtenis. De rechtbank weigert en handhaai uitsnraak op 6 October. fens ALKMAAR, 23 Sept Alkui. Export veiling. Bloemkool le soort f 15.60-^ f 23/10, 2e soort t'3—6 per 100 stuks; roode kool f 3.806.70, gele kool f 4.66 7.80 per 100 K.G wortelen f 9 80— f21.40, rabarber r 2.80610 per 100 bos; aardappelen f5.207.80 per 100 K.G.uien i 7 209.80 per 100 K.G. 7 siaboonen f5483 per 100 K.G.; an dijvie f4.608.30 per 100 stuks; augur ken 15—85 ct. per K.G.kropsla f 8.13 6.70 per 100 stukskomkommers f 0 21 per 100 stuks; postelein 5270 ct per ben; snijboonen f5195 per 100 K.G.spinazie 10,72105 per ben; set derie f 1.104.50 per 100 ben; tomatei —IC ct., appelen 1044 ct., perc 1254 ct. per K.G. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Sept. Langed. Groentenveiling. Bloemkool lt soort f715.40, 2e soort f2.406.10 per 100 stuks; roode kool le soort f4.10— 6.30, 2e soort f 1.50—3.40, gele kool le soort f 4.705.90, 2e soort f 2.50 3.20, witte kool le soort f 3.505 30y 2e soort f 1.503.20 p. 100 K.G.wor telen f9,7012.50 per 100 bos; aardt appelen: blauwe f7.708.40, eigenhei mers f3.806.10, bravo f6.107.10, drielingen f2.804.10, kleine f2.60— f 2.70, red slar f 6.20, bieten f 4 40, gele nep f8.8010.20, drielinegn f7 207.9C uien ld soort f9.409.80, id. 2e soort f2.losse wortelen f3.406.80, sia boonen f28.9036,20, alles p. i00 KG. Aanvoer 6000 si. bloemkool, 52.006 K.G. roode kool, 110 300 K.G. witte k, 28.000 K.G. gele kool, 4250 bos wor telen, 4455 KG. losse wortelen, 48.400 K.G. uien, 2850 K.G. gele nep, 13.500 K.G. aardappelen, 100 K.G. bieten en 26 K.G. siaboonen, NOORD-SCHARWOUDE, 23 Sept. Roode kool f3.50— 5;10, gele kool f4.40 5.80, witte kool f3.504 20, uien f7.40—9.80, drielingen f7 207.70, nep. f910, kroten f3.90.5.70, eigenhei mers f5.7Ó7.90t blauwe aard. f 61 f 8.80, bravo's f 6,80—7 30, drielingen f3.30—3.50, kriel f2.50—2.70, sperde- boon en f42.10, peen f 6J 06 80, alles per 100 K.G.bloemkool f6.808 per ÏC0 stukswortelen f 711 per 100 bos. HEM, 23 Sept. „De Zuider-KoggeA Tafelperen f 7.8012.50, handperen f4.40—5.40, stoofperen f3 506, hand appelen f 46, stoofappelen f 4.306.30 per 50 K.G.siaboonen 45 ct. p. K.G. noten f7.70 per 50 K.G uien groote f 4.30—4.45, middel f 2.80—2.90, nep f 4.25 per baal. OBDAM, 23 Sept. „De Tuinbouw." wagons witte kool f396399; 40.200 K.G. roode kool f2.10—4.40, 30.050 K.G, gele kool f 4.80—5.70, 2000 K.G. wiltt kool f4.12.300 K.G. uien f99.5Q 475 K.G. drielingen f6.406.80, 350 K.G. nep f8 308 50 MEDEMBLIK, 23 Sept. R.K. Markt- vereen. „St. Jozef." Aardappelen bonte f2—2.20 br.avo's f 1.90—1.95, blauwe f 1.80—2.05 per 25 K.G.; bloemkori f2.107.40 per 100 stuks; witte kool f300400, roode kool f 150400, gele kool f 450 per 10.000 KG.uien groote gele T 2.10—2.20, kleine gele f 1.30—, fl.50, nep f 1.852.20 per 25 K.ffy siaboonen f 44.75 per zakje. HOOGKARSPEL, 23 Sept. „De Een dracht." Witte kool f4.805, gele kool 1-5 70—5.90, groote uien f 4.30—4.50, kl- iuen f2.704.20. AMSTERDAM, 23 Sept. De aardap- pelenprijzen waren beden: Drentsche eigenheimers f 4.50, Hillegommer eig. groot f 8.20, id. id. klein f 5 255.50. Spuiscbe poiers f 4.25—5.20, Zeeuwscke blauwe f 7.20—7.25, id. bonte f 7—7.50, id. eigenh. fO.106.30, id. bl. eigenb. fG—6 30. Aanvoer 9 ladingen. HOOGKARSPEL, 22 Sept. „De Een dracht." Bl. aardappelen f 3.904.10, bloemkool le soort f 4.808.10, 2e srt f2:20—3.40, 3e soor- f 0.80—1.40, witte kool f 4.20, roode kool f 4.805.10, gele kool r5.-10—6.70, siaboonen f4.90—'7( groote uien f 4.204.40, kleine id. r2.7t —4.70. krachtens artikel 122! Notaris J. VAN DEIi te Wieringerwaard zal Donde.-da? 29 Septem bij opbod en O] Donderdag 6 Oetobe bij afslag, combinatiën wijzing, beide dagen dags 32 uur, in bet Roode Leeuw" aan de te SCHAGEN, publiek verkoope Onder de gemeente PAULOWNA, staande en gelegen Meerweg to Anna bestaande in eene in den staat van onderin koerende Bouwmar Schuren en Arbeide: benevens diverse percc muntend Wei- en Bouw daster sectie K, numn: 1220, 1221, 2207, 2108 2494, ter gezamenlijki van 19 H.A. 33 A. Tn 13 perceelen, coi en massa. 4 H.A. 7.A. nitmn Bouwland. ann den Stoomwcg, sectio K, no. 2544. Tn 2 perceelen en m; Alle voormelde or goederen zijn te zamen aan Th. van der K bouwland tot blootschc het weiland tot Kerst en do gebouwen tot 1 Een IInis», Sehnnr,1 -Erf, ■aan de Molenvaart, wij 25. kadaster sectie L., 2002, groot 7 A. 56 c.A Bewoond door den J. BOS Rz. Onder de gemeente Twee Bnizpn, Tn Erven aan het Kanaal te 't Za Zijpe. wijk I, nummers 137. kadaster sectie A, 1296 en 1297, te zam 5 A. 34 c.A. Verhuurd: I 137 aan Kater voor 1.25 en I f 2.50 aan G. Bos, be week. In 2 perceelen en ma Onder SCHAGERWJ gemeente Harenkar 1 H A. 47 A. 50 c A tend Bouwland en aan de Ringsloot nabij termoien, kadaster sectii 625,'626. 630 en 631. In 2 perceelen en mi Niet verhuurd. Alles eigendom van J. Betaaldag der kooppi 17 November 1921. Nadere inlichtingen men ten kantore van ge Notaris J. v. d. KNAAI kadastrale extracten ei trale kaarten ter inzag terwijl notitiën ten zijne re intijds verkrijgbaar Nolaris te Sehoork zal op Dinsdag 27 bor 3921, des voormiddi (nieuwe tijd), in het BLEEKER, te Tuitjenhor verkoopen Een goed onderho met boet en schuu stalling voor 6 koeien en heid voor koolberging, n Kerkebuurt, gem. Har groot 9 aren 60 centiare Eigendom van den hee ZENDAAL, Inmiddels uit de banc te bevragen bij eigenaar i te HOORN, zal op Vrijdag 14 Oct des n.m. 2 uur in de van den heer A. BUFJ „de Lindeboom" te TT ten verzoeke van den BUURMAN te Beemstei; Publiek verkoi voorzien van electris ruime Veestalling met Boomgaard, Erf en n Weiland een en ander san den Oudijk ond woud. samen groot 22.81.15 H.A. Alles vrij van huui vaarden, Huis, Schuur Boomg. -„rd 1 Mei 1922 Hot land Kerstmis lf

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 6