125 jaar Sociale Arbeid. Feestvierende Bonds- broeders. Instellingen van den Bond. Voorzitters Geestelijke Adviseurs: Lr is' wel vastheid van karakter noo- i iig om te midden van zulk een we- reld geloof en deugd te bewaren. Zonder Gods genade kan dit niet. De Volksbond werke er dus op om het geloof te versterken en herinnere de arbeiders eraan, dat zij kinderen Gods zijn, vrijgekocht door het bloed van Christus; dat hier op aarde hun voornaamste taak is: God te dienen en daardoor in den Hemel gelukkig te zijn. De Bond vorme zijne leden tot man nen van rotsvast geloof, die onwan kelbaar staan te midden van alle ver leiding, die zich weten te beheerschen die deugd weten aan te leeren, die zich zelf vormen naar het voorbeeld van Christus, den Meiisehgeworden Zoon van God. De arbeider moet weten, waarom hij Katholiek is, hij moet zich rekenschap kunnen geven van zijn geloof, hij moet in staat zijn de Kerk te verdedigen en bij aanvallen van ongeloovigen het antwoord niet schuldig blijven. De arbeidsvrije tijd moet niet in le digheid en vermaak worden doorge bracht, maar worden besteed aan ont wikkeling, aan de opvoeding der kin deren, aan het bijwonen der godsdienst oefeningen. Veel meer moet geduren de de week de H. Mis worden bijge woond en de H. Communie worden ontvangen. Dan pas zal de Volksbond sterk zijn door onverwoestbare levenskracht. Die kracht moet worden versterkt en be waard door een voortdurend meeleven met de Kerk en door het nauwkeurig opvolgen van alle voorschriften en wenken van het Kerkelijk Gezag. De geschiedenis der Kerk, welke reeds 19 eeuwen onvergankelijk staat te midden van den haat en vervolging der wereld, moet ook meer worden gekend; dan zal ook duidelijker blij ken, hoe ontzaglijk veel de Katholieke Kerk altijd heeft gedaan voor het wel zijn der volken; dan zal men zien, dat het de volkeren goed ging, wanneer zij naar het woord van Christus' Kerk luisterden, maar dat zij dwaalden en hun verderf te gemoet gingen, zoo dikwijls zij zich van de Kerk los scheurden. Nu, in onze dagen, bij die hopeloo- ze verwarring van ideeën, bij die voort durende wisseling van systemen, is de Katholieke Kerk als een vuurtoren in de woeste wereldzee, welke de vei lige haven aanwijst. Zij is „de zuil en het fundament der waarheid", zooals St. Paulus haar noemde. Zij is de leerares der volke ren, de Bewaarster van Christus' leer. Zij kan in haar prediking niet dwa len, omdat Christus met haar is. Alles verdwijnt, alles verandert, al les vergaat: Christus' Kerk alleen blijft en zal blijven, altijd! Non praevalebunt: de machten der hel zullen haar niet overweldigen: hoe ook gehaat, hoe ook bestreden; open lijk en in het geheim, nooit zal de Kerk ten onder gaan, maar onverwoest baar vaststaan, zoolang de wereld du-1 ren zal. Hiervan vooral dienen de arbeiders ten diepste overtuigd te wezen: wan neer zij de leiding der Kerk volgen, wanneer zij luisteren naar hare woor den, wanneer zij zich houden aan de onveranderlijke grondbeginselen, door haar ten allen tijde verkondigd, dan zijn zij zeker op den goeden weg te zijn en niet te' dwalen. De encycliek Rerum Novarum van 30 jaar geleden is nog altijd de grond wet' van onze sociale werkzaam heid, terwijl de socialistische stelsels telkens veranderen, uiteen vallen en elkander bestrijden. Zoo vergaat het menschenwerk, zoo blijft het Goddelijke. Hoe trouwer dus aan de Kerk, des te sterker het geloofsleven, hoe ster ker het geloofsleven, des te sterker de organisatie; hoe meer men katholiek denkt en handelt, met des te grooter resultaat zal men kunnen werken aan de vernieuwing der maatschappij, want als men anderen wil verbeteren, moet men eerst beginnen bij zich zelf. Moeilijk is de taak van onze katho lieke organisaties, moeilijk voor de le den, maar moeilijk vooral voor dege nen, die leiding moeten geven. Hevig zal de strijd zijn van het on geloof tegen het geloof, maar ook mis kenning, ondank, verdachtmaking zelfs in eigen kring zal men som tijds moeten ondervinden; dikwijls zal het werk vruchteloos schijnen. Maar toch: vooruit, altijd verder. De levens kracht van den Volksbond moet be stand zijn tegen alles en moet alles overwinnen. Volharden dus te midden van alle moeilijkheden, uit liefde tot God, die ons werken ziet en dit ook zal beloo nt". Volharden voor God en Kerk, Vor stin en Land! Volharden onder de bescherming van St. Willibrord! Geen moedeloosheid, geen verslap ping, geen achteruitgang, neen, Voor uit! Vooruit! een ieder hou zich sterk! Vooruit! met ons misprezen werk. Vooruit tot spijt van die 't benijdt, Vooruit spijts onverschilligheid En lafheid en kwaadwilligheid, Spijts ontrouw en spijts misverstand. Spijts vijand en spijts dwingeland, VOORUIT! B. H. C. HOSMAN, Geest. Adviseur. Een boekdeel zou er noodig zijn, om volledig weer te geven, wat in de vijf- en-twintig jaren van zijn bestaan door den Ned. R. K. Volksbond is tot stand gebracht. Het is slechts een zeer algemeen over zicht, wat hier kan volgen. Bij den drang naar verbetering der sociale toestanden, was ook te Alk maar onder de Katholieken het verlan gen levendig geworden zich te gaan organiseeren; vooral na het verschij nen van de encycliek „Rerum Nova rum" in 1891, stond bij velen het be sluit vast, aan den oproep des Pau sen gehoor te geven en met alle kracht tegen het opkomend socialisme stel- Z. H. PAUS LEO XIII, r. g. ling te nemen. Het woord van Leo XIII had de wonden van de maat schappij aangetoond en tevens de juiste geneesmiddelen aangegeven. Deze geneesmiddelen zou men nu ook hier ter stede krachtiger gaan toepassen. In de maand October van het jaar 1894 werd door eenige bakkersgezel len in de plaatselijke bladen een op roep gedaan tot bijwonen van een ver gadering in het lokaal van den heer Konijn op den Dijk, waar de Heeren Smit en Appelman van liet Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volks bond als sprekers zouden optreden. Door verschillende personen was aan den oproep gehoor gegeven, doch toen men bijeen was, moest men vernemen, dat de sprekers niet konden komen; deze teleurstelling heeft de aanwezi gen niet ontmoedigd: na eenige bespre kingen werd besloten tot nauwere aaneensluiting en tot oprichting van een vereeniging van katholieke man nen, die de oprichting van een afdee- ling van den Bond zouden voorberei den. Dit geschiedde op den 14en Juli 1895, toen werd opgericht de „Volks kring". De Bestuursleden waren: J. J. Bak, R. Snel, N. J. Obdam, J. A. Mannes, P. A. Fransen, J. Coppens en C. van 't Hoff. Begonnen met 15 a 20 leden, was dit aantal na een jaar tot ruim 100 opge klommen en was reeds een ondersteu ningsfonds in wording. Toen werd ingezien, dat niet langer moest gewacht worden en 27 Septem ber 1896 werd door Mgr. Konings, Centraal Adviseur, de Alkmaarsche afdeeling opgericht; het voorloopig be stuur bestond uit de Heeren: P. Mes- selaar, P. J. Boom, A. Klisters, J. A. Mannes, P. A. Fransen, B. A. Al, J. A. Coppens, C. van 't Hoff; Geestelijk Adviseur was kapelaan J. P. H. Ra makers. De „Volkskring" werd o'"-eheven, ■le gelden 120 gulden werden bestemd voor het opgerichte onder steuningsfonds, dat begon met bijna 100 leden. Ook „Hulp in Nood" werd •tanstonds in het leven geroepen. J. W. SMIT, Centraal-Presiilent van den Ned. R. K. Volksbond. Op 15 Januari 1897 werd het defi nitieve bestuur gekozen bestaande uit dezelfde heeren, met in plaats van den heer Mannes, den heer J. J. Bak, die het grootste aantal stemmen kreeg en bij de verdeeling der functies voor de taak van Voorzitter werd aange- w< zen. Mr. A. Dorbeck werd verzocht als rechtskundig advieseur den Volksbond te willen ter zijde staan; dit werd door deze met de meeste bereidwilligheid aanvaard; tot op heden toe is Mr, Dorbeck de rechtskundige raadsman van den Bond. De Alkmaarsche afdeeling van den Volksbond was dus opgericht, het le dental bestond uit ongeveer 300, waar van 115 van den vroegeren Volks kring. Een zware taak was er te ver richten en zeer vele moeilijkheden wa ren er te overwinnen, doch alles kwam tot een goed einde, dank zij vooral de kundige leiding van den Voorzitter, den heer J. J. Bak. Deze gaf zich ge heel aan zijn taak, niet alleen wilde hij als werkgever een vader zijn voor zijn eigen werklieden, maar tevens met alle krachten medewerken aan de maatschappelijke verbetering der ar beiders. „Ik hoop nuttig te zijn voor den werkman, nuttig voor den Bond", sprak hij bij zijn verkiezing. Dit deed hij zes jaar als Voorzitter, daarna wijdde hij zich geheel aan de door hem opgerichte spaarbank, 14 jaar lang, tot aan zijn dood toe. Daar bij bleef hij in de werkzaamheden van den Bond een zeer werkzaam aandeel nemen, zoodat ook zeer terecht na zijn overlijden de toenmalige Voorzitter hem kon noemen: „de vader van den Volksbond." De overige leden van het eerste be stuur hebben niet minder groote ver diensten: Messelaar was twee, Fransen vijf jaar Voorzitter, Kusters is 13 jaar Secretaris geweest, terwijl de anderen met taaie volharding al de zorgen van het begin hebben gedeeld. In die eerste jaren bestond de Volks bond uit mannen van allerlei rang en stand: het waren degenen, die hun tijd begrepen en de toestanden wilden verbeteren, die meer wilden doen dan alleen hun eigen belangen behartigen. Eerst had nu de Volksbond te zor gen voor ouderlingen steun bij ziekte en moeilijke dagen: het Comité „Hulp in Nood" bracht hulp, waar deze noo dig was, het Ondersteuningsfonds stelde ieder in de gelegenheid zich te verzekeren tegen loonderving bij ziekte. De ontwikkeling der leden was een voornaam punt, van het program: men moest hen het vereenigingsleven lee ren en hen de middelen tot verbete ring der maatschappelijke toestanden doen kennen. Visser hield de eerste lezing over de inname van Rome, welke hij als zouaaf had meegemaakt. Vlaming over de rechten en plichten van den werkman, kapelaan Huilmand behandelde in een reeks lezingen het maatschappelijk vraagstuk. Mgr. Konings sprak over de vorming der jeugd. Pater Orie over de Pers en over de vraag: Kan een Katholiek Socialist zijn, Kapelaan Mes zette de encycliek Rerum Novarum uiteen terwijl in 1904 de eerste sociale Cursus werd gehouden, welke ook in volgende jaren steeds werd voortge zet. Terstond ook werd de vakorganisa tie ter hand genomen; in Maart 1897 kwam er een schrijven binnen van den Centraal President Pastoors over vak- afdeelingen, 4 September 1897 kwam Kok over dit onderwerp een lezing houden en 1 Mei 1898 Pastoors. Het was geen gemakkelijke taak de vak- genooten bijeen te brengen: 20 Fe bruari 1902 werd een Commissie voor vakorganisatie ingesteld. De afd. Bouwvakarbeiders bestond van het begin af, in 1902 kwamen de typografen en fabrieks- en losse ar beiders, 1903 de kalk- en steenbewer kers en de tabaksbewerkers, in 1904 de metaalbewerkers. De sociale werkzaamheden werden niet nagelaten, zoo werd bijvoorbeeld in 1897 reeds gesproken over pensi oen voor bejaarde arbeiders, over een arbeidsraad, in 1898 werd een motie aangenomen, waarin de wenschelijk- heid werd betoogd, dat de weekloo- nen op Vrijdag, in plaats van op Za terdag zouden worden uitbetaald, aan den Gemeenteraad werd een request gezonden ten einde te bewerken, dat de gemeente dit ook bij hare werklie den zou invoeren. In Maart 1899 werd ingesteld een Commissie van Advies in zake Ongevallenwet en Wet op de rusttijden voor volwassenen; in No vember 1900 voorstel tot oprichting van een Arbeidsbeurs; 1903 Commis sie in zake beroepswet, 1904 in zake tariefwet. Verschillende adressen wer den gezonden naar den Gemeenteraad in zake loonregeling en hoofdelijken omslag, enz. De Teekencursus, opgericht door de afdeeling Bouwvakken in Augustus 1898 werd in Juni 1899 door den Bond overgenomen. Op 16 September 1900 hield Rector Clarijs een lezing over Spaarzaam heid en uitte daarbij den wensch: mo ge ook hier een spaarbank komen. Op 24 Februari 1901 werd bespro ken het voorstel tot oprichting van een Spaarbank, welk voorstel was in gediend door de afd. Gecoinb. Bouw vakken en op 28 April van hetzelfde jaar werd de eerste zitting gehouden in het St. Vincentiushuis. Deze instel ling nam zeer in bloei toe, zoodat in 1914 een bedrag van bijna 30.000 gul den was ingelegd. Op 25 October 1903 had de heer Bak als Voorzitter bedankt en was als zoo danig opgevolgd door den heer P. Messelaar, deez legde op 8 October 1905 zijn functie neer, terwijl de heer P. A. Fransen hem opvolgde. Onvermoeid werden de werkzaam heden voortgezet: in 1904 werd de eer ste sociale cursus gehouden, in het zelfde jaar werd ook een voorstel ge daan maatregelen te nemen opdat ook minvermogenden in het katholieke zie kenhuis zouden kunnen worden opge nomen; het gevolg was, dat de St. Ca- tharina-vereeniging, welke in de St. Dominicus-parochie was tot, stand ge komen, ook in de St. Laurentius-pa- rochie werd opgericht, 10 April 1904 werd „Winterzorg" opgericht. In Februari 1906 werd de oprich ting van een vakbibliotheek bespro ken, een informatie-bureau voor goe de kosthuizen werd ten huize van den Voorzitter gevestigd. In December 1907 werd de teeken- school opgeheven en met St. Nicolaas een welgeslaagd kinderfeest gehouden; een voorstel tot oprichting van een voorschotbank werd ingediend in 1908 van een werkloozenfonds in 1909, van een coöperatieve bakkerij in 1910. Langzamerhand begon de Volks bond een zuivere arbeidersorganisatie te worden: de oprichting van de Mid- denstandsvereeniging „De Hanze" in 1907 en van de R. K. Handelsreizigers werkte daar aan mede. Door de op richting van de propagandaclub in 1909 werd door deze vele ontwikke lingsavonden gehouden, wat op alge meen terrein door de Kath. Soc. Ac tie eveneens werd verricht. Zoo zien wij in deze jaren de Bond zich vooral bezig houden met het op richten van vakafdeelingen en treed hij ook krachtig op tegen de in die dagen op groote schaal gevoerde socialisti sche propaganda. De ontwikkeling der vakorganisa tie deed de aandacht en belangstelling wat te veel richten op de vakactie. Er kwam bij sommigen een streven om de vakvereeniging boven de standsorgani satie te gaan stellen en ook de stands- belangen in de vakvereeniging te gaan behandelen. Dit gaf somtijds aanlei ding tot wrijving en oneeniglieid, tot dat in het Bisschoppelijk commuqué van 26 September 1916 de taak van vak- en standsorganisatie nauwkeurig werd omschreven. Op 9 October 1910 had de heer Fran sen zijn functie als Voorzitter neerge legd, en was opgevolgd door den heer P. van Kessel, die op zijn beurt op 16 October 1911 aftrad; in zijn plaats kwam de heer J. Baart. Veel werd er in dat jaar gedaan voor de Zondags rust, het Comité: Eerbied in Gods Huis werd opgericht, Rector Stroomer hield een lezing over Sociale Wetge ving. De afd. Gemeente-werklieden kwam 4 December 1911 tot stand. Een lang gekoesterde wensch ging nu ook worden vervuld. Reeds in 1900 was er gesproken over een eigen ge bouw, later kwam dit onderwerp nog meerdere malen ter tafel. In Mei 1908 had een vergadering plaats van alle katholieke vereenigingen om tot de oprichting van een eigen gebouw te komen; dit leidde tot geen resul taat. Op 4 December 1911 bracht de K. S. A. een rapport uit, waarin de wen- schelijkheid werd uitgesproken, dat de exploitatie niet van een vereeniging zou uitgaan, maar van een Naaml. Vennootschap. Het besluit was, dat de Volksbond het gebouw zou exploitee- ren, terwijl de andere organisaties hun medewerking toezegden. Het perceel Bierkade 9 werd ge huurd en voor vereenigingsgebouw ingericht; op 16 Juni 1912 werd daar de eerste vergadering gehouden. 13 April 1913 werd een Arbeids beurs opgericht. In het voorjaar van 1914 werd de ziekenfonds-kwestie druk besproken. Bij het uitbreken van den oorlog werd het gebouw tevens ingericht voor militair Tehuis. Gedurende den grooten oorlog stond de werkzaamheid van den Bond ge heel in het teeken v. d. crisis-tijd. Veel werd er gedaan voor werkverschaffing; de werkloozen werden gesteund, actie werd gevoerd voor goedkoope levens middelen en brandstoffen, aan de pa troons werden circulaires gezonden voor loonsverhooging. Comité van Ac tie tegen de duurte werd opgericht enz. Het Bondsgebouw kon zich finanti- eel niet langer staande houden en werd in Januari 1916 opgeheven. De Spaarbank, maakte een moeilijken tijd door, door de waardevermindering der geldswaardige stukken en werd na den dood van den heer Bak door de Banzebank overgenomen in Maart 1916. Op 27 Maart 1916 werd de Be stuursraad ingesteld, 20 Juli 1916 werd het voorstel gedaan tot oprichting van een R. K. Bouwvereeniging. Op den 2en Pinksterdag 1917 had met de overige afdeelingen van Nrd- Holland een prachtig geslaagde bede vaart plaats, met muziek en vaandels naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo. De behoefte aan een goede gelegen heid om te vergaderen deed zich drin gend gevoelen. Toen dan ook het So cialistische Vereenigingsgebouw „Voor waarts" op de Oudegracht werd opge heven, werd dit gehuurd door een Commissie van eenige heeren, welke den Volksbond in de gelegenheid stel den voor een geringe huur daar te vergaderen. De eerste vergadering in „St. Willibrord" had plaats 12 Novem ber 1917. Een voorstel tot oprichting van een Bureau van Advies werd besproken, in December 1917 werd besloten om de vele kosten daartoe niet over te gaan maar van het inlichtingsbureau der St. Vincentius-vereeniging gebruik te maken. De November-gebeurtenissen van 1918 waren voor den Volksbond van groot belang: in het Comité tegen de revolutie had de Voorzitter van den Volksbond de leiding; op een en den zelfden avond vergaderde iedere vak- afdeeling afzonderlijk om de leden in te lichten aangaande hetgeen er in het land dreigde te geschieden. Treffend was de eenstemmigheid en geestdrift, waarmede allen waren be zield om het wettige gezag te hand haven. Een meeting op het Doden veld werd gehouden, waar o.a. Hulsel mans als spreker optrad, terwijl aan de groote demonstratie op 28 Novem ber de leden van den Volksbond ir zeer groot getal deelnamen. De kracht van de Katholieke orga nisaties was nu duidelijk gebleken, de ongeorganiseerden waren wakker ge schud, het ledental van den Bond ging sterk vooruit: in de vergadering van Februari werden een honderdtal nieu we leden geinstalleerd, in die van Ju ni: 94. 4 December 1918 was de heer Baart als Voorzitter afgetreden en was in zijne plaats de heer van Veen geko zen. In het jaar 1919 werd een cursus gehouden voor Bestuursleden, een so ciale en apologetische cursus, de Pro- paganda-club Pius X werd opnieuw opgericht eveneens het Bureau van Advies en de Voorschotbank. J. J. BAK, z. g. Eerste Voorzitter van ile Afdeeling Alkmaar van den Ned. It. K. Volksbond. 14 Juli 1919 werd aangenomen het voorstel een gesalarieerd ambtenaar aan te stellen en werd als zoodanig be noemd de heer G. van Veen. 19 November 1919 werd opgericht „Weduwensteun"; in dezelfde maand verscheen het eerste nummer van het maandblaadje: „Roomsche Arbeid". In 1920 werd opgericht de leesbi bliotheek en het muziekkorps; een commissie tot oprichting van een ver- bruiks-coöperatie en van een werk- loozenkas voor ouden van dagen werd ingesteld. Op 1 Augustus werd met de andere afdeelingen van Noord-Holland een prachtig geslaagde optocht gehouden naar O. L. Vrouw ter Nood. De oprichting der zangvereeniging geschiedde 14 Februari 1921. In voorbereiding' zijn de oprichting van een reiskas, van een afd. Slagers gezellen en een afd. van R. K. Poli tic-agenten. Terecht mag de afdeeling Alkmaar van den Ned. R. K. Volksbond feest vieren, niet alleen omdat zij vijf en twintig jaren bestaat, maar vooral om dat zij vijf en twintig jaren lang socia len arbeid heeft verricht. Voor allen, die daaraan hebben me degewerkt geldt het woord van Paus Leo XIII in de Rerum Novarum: „In hooge mate zeker zijn zeer velen der onzen te prijzen, die deugdelijk door schouwend, wat de tijdsomstandig heden van hen vorderen, onderzoe hen en beproeven op welke manier .zij met geoorloofde middelen de werk lieden in beteren toestand vermo- „geu te brengen." B. H. C. HOSMAN, Geest. Adv. W. C. J. PASSTOORS, z. g. Oprichter van den Ned. It. K. Volksbond. J. J. Bak, P. Messelaar, P. A. Fransen, P. van Kessel J. Baart, G. van Veen, M. H. Kempen, 1896—1903 1903—1905 1905—1910 1910—1911 1911—1918 1918—1920 1920— J. P. H. Ramakers 1896—1897 C. F. A. Huilmand 1897—1899 J. Castelein 18991900 J. B. Höppener 19001907 H. A. Quant 1907—1908 J. M. C. Nuijen, 1908—1913 W. H. Kooy 1913—1918 B. H. C. Hosman 1918— Men verzoekt mij, als Voorzitter van het Feestcomité, in onze Feestcourant een klein verslag te geven, van de voorbereidende werkzaamheden tol viering van het 25-jarig Jubileum van onzen Roomscli Kath. Volksbond, afd Alkmaar, aan welk verzoek ik dan ook gaarne voldoe. Toen in Octo ber 1920 de vergadering besloot tot oprichting van een feestcomité en te vens dat de leden een jaar lang 5 ct. per week zouden bijdragen, toen was reeds een begin gemaakt met de werkzaamheden. En in de eerste co mité-vergadering werd besloten een 25-tal personen uit te noodigen die zich zouden belasten met de inning van de 5 ets-bijdragen en welke per sonen later in sub-comité's werden ondergebracht, zooals comité van ii- nanciën, muziek, zang en tooneel, lo terij, vermakelijkheden, controle en tentoonstelling. Ook is door ons samengesteld een eere-comité, dat bestaat uit personen, die zich zeer verdienstelijk hebben ge maakt voor den R. K. Volksbond. Na al deze werkzaamheden is het mij een behoefte mede te deelen, de goede medewerking welke allen heb ben getoond, om te trachten ons feest zoo schitterend mogelijk te doen sla gen. Niet alleen onze bondsleden die door hun wekelijksche bijdrage van 5 cent een bedrag van ruim f 1200 bijeen hebben gebracht, maar ook door ve le welgestelden in onze stad, die door hun belangsteling voor onzen Bond ook hun ruime gaven brachten, waar door het mogelijk zal zijn het 25-jarig feest te vieren, zoo als wij dat gaarne wilden doen. Want f 1200 hoe groot bedrag ook het is te kort voor zóó'n feest. En dankbaar waren wij ook, toen bedragen van f 40, -f 25 f 10, f5 enz. bij onzen penningmees ter binnen kwamen voor onze feesten, waarvan de kinderfeesten zulk een groot, deel uitmaken. Door deze medewerking is ook ge toond, dat algemeen de sympathie voor den Volksbond groot is. 't Is 'n mooi voorbeeld van samenwerking tussehen de verschillende standen eet, samenwerking welke somtijds te ver geefs gezocht wordt. Nu ziet men de waarde van den Volksbond in. Want zeker is de Roomsch Kath. Volksbond er op de eerste plaats voer de verzorging van onze geestelijke belangen. Maar daarnaast ook de Moeder van onze Roomscli Kath. Vak organisaties, welke ons 'alle dierbaar zijn en waarvoor wij gaarne de groot ste ofers willen brengen. Maar dan mogen wij ook den Roomsch Kath. Volksbond niet minder achten, want ieder kind moet zeer dankbaar zijn tegenover zijne ouders voor de goede opvoeding, en de R. K. Volksbond heeft dat voor de R. K. Vakorganisa ties. En nu, feestvierende Bondsbroe- ders, heerlijke dagen staan ons te wachten. Het Kerkelijke feest, liet Tri duüm is bij 't verschijnen van ons feestnummer reeds voorbij. Laten wij hopen, dat alle leden er van geprofi teerd hebben en allen tot de H. Tafel genaderd zijn en de Hoogmis hebben bijgewoond om God te bedanken voor het vele, dat Hij ons geschonken heeft zoo wel in het gezin als op gebied van Organisatie. En dan, Bondsbroeders, onze feesten in „Harmonie" en „Gal den Vlies"! Laten wij ons daar ver maken zooveel als gepast is. Gaat niet uw vrouw of meisje naar de uitvoerin gen komt de tentoonstelling bezoeken en vooral ook deel nemen aan de ver makelijkheden. Zendt uwe kinderen naar de groote feesten. En laten allen medewerken, om ons feest zoo schitterend mogelijk te doen slagen, opdat onze kinderen liefde en nog meer vuur voor onzen R. K. Volksbond gaan voelen, en op dat wij allen na jaren met welgevallen op onze feesten kunnen terugzien. Zoo moet het gaan. Zoo zij het! II. E. BOSMAN, Voorz. Feestcommissie. Ts het nog noodig, thans, nu wij liet feit herdenken, dat onze Volksbond voor vijf-en-twintig jaren werd ge sticht, aan onze leden kenbaar te ma ken, de Instellingen, in onzen Boils' aanwezig? Zou het waar zijn, dat ei thans nog leden zijn, die nog niet we ten, dat behalve de vakafdeelingen, er nog andere afdeelingen of instellin gen, deel uitmaken van onzen Bond Wij hebben er aan getwijfeld, en ten slotte moeten wij zeggen. Neen. dat gelooven wij niet, ieder Volksbon- der weet wel, dat verschillende instel lingen, die of een sociaal doel be oogen of tot nut en vermaak strek ken in zijnen Volksbond aanwezig zijn. Toch kan het zijn nut hebben, de verschillende instellingen, in den Bond aanwezig, aan eene bespreking te on derwerpen, opdat het nut of de nood zakelijkheid hiervan, nog meer bekend moge geraken. Het is, met dit doel, dat wij ons neerzetten, om in dit Feestnummer eenige besprekingen te wijden, aan de Instellingen in onzen Volksbond aan wezig. Wij zullen dan beginnen, met zeker de oudste instelling, nl. Het Comité „Hulp in Nood". Het doel hetwelk „Hulp in Nood" beoogt, behoeven wij niet nader te om schrijven, „Hulp in Nood" de naam zegt het reeds heeft ten doel, de bonds

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 8