Tabaksfahriek „DE WHIG Portorico en Maryland Tabakken. Fima WH. WH1B0IH Dl. J. B. Moeskops (fa. J. li Draagt FORTUIN's Mkleedlng. velo UMmaGhine-MaatsGliappij. Sluit op Zondag. G. HUGTENBURG, Laat No. 40. Sigaren en Sigaretten. Waar zal ik mijn houttili.48 b - alkmaar. bij K. ZUT, Zaadmarkt 52 - Alkmaar. Schoenmagazijn „DE R00DE LAARS", LANGESTRAAT Noord-Hollandsch Dagblad. Rijwielen. Banden, Kettingen, Lantaarns, Zaklantaarns, Waar Vraagt onze geurige J. B. MOESKOPS, Huigbrouwerstraat 6. Het laagst in prijs. Het beste in qualiteit. Zaadmarkt 62. j. prangers Handel in Bieren, Limonades, Port en Advocaat, Het liefdewerk van den Volksbond. ^afgdalenenstraat 14 ALKMAAR Magdalenenstraaf 14, SÊT Rijwiel "W! St. Annastraat4l, Alkmaar. Daling der prijzen van Meubelen, Huigbrouwerstraat 6, Alkmaar. - Telefoon 318. eerste kwaliteit Bokskalfs, Meisjes-Schoollaarzen, Handnaaimachine, PFAF NAAIMACHINES Eerste Alkmaarsche Naaimachinehandel, A. HILDERING. Een prachtsorteering Rijwielmagazijn, St. Annaslraat4l, Alkmaar. GROOTE KEUZE in Waterdicht Schoenwerk, Winierpantoffels en Muilen, in FESJEN's SCHOENMAGAZIJN, R. K. Volksbond, Hfd. Alkmaar. 12 lubileerende Leden van den R. K. Volksbond. en gij hebt iets extra's voor uw geld, zacht van smaak, goedkoop in prijs, fijn van geur. Bestel nog heden. Elk pond franco thuis. koop ik een solied Billijke prijzen. J. PRANGER. Tevens eerste kwaliteit Zeer solied en goedkoop adres. Heden bieden wij aan als Reclame HOEK HOUTTIL. Voor f 55.- Zaadmarkt 66. Langestr. 44. Deze Machines werden overal met den Isten prijs bekroond. Dus mogen in geen Huisgezin ontbreken. Laugestraat 50. alles eerste kwaliteit, tegen scherp concurreerende prijzen. brooders die in nood verkeeren. hulp te verleenen, hetzij door de betaling der contributie of door het verstrek ken van eiereu melk of vleesch tot herstel hunner krachten. Het zou ons te ver voeren, wanneer wij eens gin gen opsommen aan hoeveel bondsbroe ders in den loop van zijn bestaan hulp is verleend. Deze instelling, die geene andere in komsten heeft, dan donaties en steun der leden kan niet genoeg worden aanbevolen. Eene tweede instelling, ook in den Bond aanwezig, is het „ündersteunings fonds." Lange jaren is het fonds een steun geweest voor de leden, die wanneer zij van geldelijke inkomsten verstoken waren, hunne uitkecring ontvingen. Nu de centralisatie tot stand geko men is, zijn de verzekeriugsvoorwaar- den beter geworden. Wij kunnen niet nalaten, onze le den voor zooverre zij niet verzekerd ziekte aan te raden lid te worden van genoemde instelling, instelling. Eene instelling van lateren datum en zeker niet de onbelangrijkste, is de instelling van het: „Bureau van Ad vies". Deze instelling, wij zouden haast zeggen geeft raad en opheldering in alle zaken, maar zoover is het nog niet en of het ooit wel zoo ver zal komen, gelooven wij niet, want met waarzeggerij laat het zich niet in, maar genoemd Bureau is voor velen een vraagbaak geweest, wanneer de le den in moeilijkheden verkeerden en hoeveel adviezen zijn reeds gegeven omtrent belasting, arbeidscontract, hum-commissie, militaire zaken, Erfe niskwesties enz. Vanaf de oprichting is reeds geble ken in welk een groote behoefte ge noemde instelling voorzag. Eene nog jongere instelling is de „Voorschotbank". Dok zij kan tot de belangrijkste instellingen gerekend worden. Alhoewel zij nog maar ruim een jaar in werking is, zijn de resulta ten iiiervan schitterend te noemen. Wanneer eenmaal het aandeelenkapi taal is volgestort, kan ook deze in stelling hare vleugels breeder uit slaan, en nog beter haar doel bereiken nl. de bondsbroeders, die tijdelijk eenig geld noodig hebben uit de klauwen van een woekeraar te houden. Tot de oudere instellingen kan ook voorzeker de „Spaarbank" gerekend worden. Hare oprichting, dateert van 24 Febr. 1901. Eigenaardig is het ze ker te noemen, dat de oprichting dei- spaarbank o]i voorstel der afdeeling gecombineerde Bouwvakken, is ge schied en genoemde vakafd. toen reeds aandrong om tevens een Voor schotbank op te richten dus een Spaar- en Voorschotbank. Aan het jon gere geslacht, was echter overgelaten de Voorschotbank te stichten. De Spaarbank, bleek maar al te spoedig nadat zij was opgericht in eene groote behoefte te voorzien, en bare groote bloei is zeker te danken aan den toenmaals fungeerenden Di recteur den heer J. J. Bak, Oud-Voor zitter der afd., die tijd noch moeite zich ontzag en zelfs geldelijke offers zich heeft getroost. De nadeelige gevolgen van den oor log heeft ook zij ondervonden, doch hetgeen wij nu zien gebeuren, nu na melijk de Centralisatie der Spaarban ken is tot stand gebracht, heeft ons met nieuwe hoop vervuld en kunnen wij ervan overtuigd zijn, dat ook de Spaarbank heel spoedig tot de bloei- endste instelingen van den Volksbond gerekend moge worden. Wij zijn thans gekomen aan de in stelling „Winterzorg". Zij beoogt voor hare leden, die wekelijks of maande lijks een bedrag hiervoor storten, op goede en goedkoopere wijze brandstof fen of winterprovisie te koopen. Nu de distributie gelukkig tot het verle den behoort en niet meer allerlei bin dende bepalingen in den weg staan, kan zij de belangen van hare leden wederom goed ter harte nemen en haar doel hetwelk zij beoogt tot heil van hare leden, ten uitvoer brengen. Het zal onnoodig- zijn onze leden te wijzen op het Comité „Herwonnen Levenskracht" en niemand onzer le den, zal zich op den bloemendag van H. L. eraan onttrokken hebben een bloempje te koopen voor deze zoo nuttige instelling. Wij veronderstellen, dat iedereen wel weet, wat H. L. is, dus eene bekendmaking achten wij overbodig. Maar wij willen niet nala ten om onze leden op te wekken de ze zoo nuttige instelling zoo krachtda dig mogelijk en finantieel te steunen. „Weduwensteun", ook eene instel ling van onzen Bond, doch zeker nog niet genoeg bekend. Want hoe is het mogelijk, dat van de bijna 700 leden der afd., er nog geen tweehonderd lid zijn van Weduwensteun? Het kan zijn nut hebben even te re- leveeren, wat Weduwensteun beoogt. Het doel van Weduwensteun is: Wan neer men lid wordt van Weduwen steun, dan betaalt men 25 ets., plus eene cent administratiekosten, sterft nu een der leden, dan ontvangt zijne weduwe het bedrag, dat gevormd is door de gestorte kwartjes. Hoe meer leden er nu zijn, hoe grooter is de som die, dan kan worden afgedragen en dan betalen de leden wederom 25 ct. welke op soliede wijzen belegd wor den om bij het eerstkomende sterfge val te worden uitgekeerd en zoo ver volgens. Instellingen van kunst en vermaak ook zij zijn in den Bond aanwezig en hierbij denken wij in de eerste plaats aan onze „Tooneelafd. „Vondel". Wie onzer leden, heeft nog nooit eene tooneeluitvoering van „Vondel" bijge woond. En wie onzer is ooit onvoldaan naar huis gegaan? Nu wij ons vijf en twintig jarig be staan vieren, zal „Vondel" zich ze ker niet onbetuigd laten. Het spel van „Vondel" mag gezien worden en on ze Tooneelvereeniging kan er wezen en is zelfs buiten de stad bekend. Wij behoeven slechts te herinneren aan den Tooneelwedstrijd te Purmerend in Januari 1920 gehouden waar zij 3 prijzen behaalde, waaronder de 1ste prijs een groote bronzen medaille uit geloofd door H. M. de Koningin der Nederlanden, dan nog een eereprijs voor (1e beste Nederlandsche uitspraak een zilveren lauwertak. Bovendien werd de regisseur van „Vondel" de heer Leo Bakker be kroond met een eereprijs verguld zil veren medaille voor de regie. Ons dunkt, dit zegt genoeg. Is men liefhebber van Muziek of Zang en heeft men muzikalen aanleg, ook hiervoor bestaat gelegenheid, zij ne gaven te ontwikkelen. Ons Muziekkorps „St. Cecilia", dat reeds eenige malen zich deed liooren, en zelfs de eer had bij het bezoek van H. M. Onze Koningin op 11 Sept. 1920 te mogen spelen, maakt reeds hoewel nog eene jonge vereeniging, een krach tig figuur. Zijn vroolijke marsehen en muziekstukken, hebben reeds bijgedra gen tot aangename en vroolijke tijd- passeering. Ook van dit corps ver wachten wij, dat het zich niet onbe tuigd zal laten, op het feest en dat het ook een mooie toekomst tegemoet zal gaan. Onze „Zangvereeniging", te oordee- len naar hetgeen wij hiervan hoorden en gezien de groote opkomst, wanneer de repetitieavonden worden gehouden dan kunnen wij niet anders zeggen, ook zij gaat eene goede toekomst te gemoet. Wij kunnen hiermede de lijst van onze instellingen sluiten, hetgeen nog niet zeggen wil, dat wij er genoeg hebben of er van afzien nog meerdere te stichten. Verre van dat. In voorbereiding zijn: „Werkloozenfonds voor Ouden van dagen". Verder: In vergevorder den staat van voorbereiding, ja zelfs bijna aan de oprichting „Verbruiks coöperatie." Verder worden stappen gedaan om te komen, tot de oprich ting van eene „Vereeniging voor hou ders van klein vee". Uit het voorgaande moge nu blij ken, dat onze Volksbond niet stil heeft gezeten, en weinig rust kent. Vele moeilijkheden zijn te overwin nen en vele bezwaren moeten uit den weg geruimd worden. Maar het zou bijna niet zijn uit te voeren, wanneer wij in onzen Bond geen instituut had den waar veel werk wordt verricht, waar vele plannen worden uitgevoerd dat wel bestrijding ondervindt, maar toch met den dag meer onmisbaar wordt. Wij bedoelen n.l. den vrijge stelde. De vrijgestelde kan voor ons veel werk verrichten, verlicht onze taak aanmerkelijk, want hadden wij geen vrijgestelde, dan was het ons niet mo gelijk, de verschillende functies waar te nemen zonder de andere functies, die "'ewoonlijk ook nog waargenomen worden in onze corporaties naar be- hooren te vervullen. P. OUDEJANS. Zóó mogen wij inderdaad noemen de instelling „Hulp in Nood", die evenals de Afdeeling zelf, dit jaar 25 jaar bestaat; immers op de stichtings- vergadering van den Bond werd de kiem gelegd en werd reeds een bedrag gecollecteerd van bijna ƒ10 Heeft „Hulp in Nood" in die 25 jaar aan haar doel beantwoord? Wij meer nen deze vraag ten volle bevestigend te mogen beantwoorden, dank zij den omrtisbaren steun van Bondsbestuur, Besturen der Onderafdeelingen, Dona teurs en Weldoeners! Wij willen, nu dit feestnummer on der veler oogen komt, deze gelegen heid benutten om het doel van „Hulp in Nood", dat voor misschien velen nog een gesloten boek is, in 't kort uit een te zetten. Art. 1 van het Reglement bepaalt o.m.:' Hulj) te verleenen aan de leden der Afdeeling, wanneer zij tijdelijk in geldelijken nood verkeeren. Die hulp bestaat: a. in het betalen hunner con tributie, zoowel aan de Afdeeling als aan de Onderafdeelingen, waarvan zij lid zijn, behoudens aan het Comité het plaatsen van bussen op de vergade ringen dier Onderafdeelingen wordt toegestaan; b. in het verschaffen van versterkende middelen bij ziekte. Al leen aan hen wordt hulp verleend, die minstens 3 maanden lid van den Bond zijn. Art. 2 zegt o.m.: De inkomsten van het Comité zijn: a. de opbrengst der collecten, welke voor „Hulp in Nood" op de Bondsvergaderingen worden ge houden: b. de inhoud der bussen voor „Hulp in Nood", welke in de verga deringen der Onderafdeelingen aan wezig zijn; c. de jaarlijksche bijdra gen van Donateurs en Donatrices; d. giften en schenkingen van allerlei aard. Art. 4. Jaarlijks wordt in de maand Juni een H. Mis oi,o'edragen ter eere van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand voor de leden en weldoeners van „Hulp in Nood" De oprichters van dit liefdewerk on der de Bondsbroeders, zijnde de hee- ren N. Ubdam, H- Kuijs, J. Haakman, K. Snel en G. de Munk, onze hulde en dank! Wij zullen niet gewagen van de verstrekte versterkende middelen nóch van het bedrag der betaalde contri butie in de verloopen 25 jaar, maar dit mogen wij wel zeggen, dat veel leed en kommer onder de Bondsleden gelenigd is en menig huisvader en kostwinner, door ziekte of ongeval ge troffen, werd wederom door tijdig in grijpen van „Hulp in Nood" gezond aan het gezin teruggeschonken. Me nig oprecht dankwoord werd het Co mité toegevoegd door herstelde Bonds leden, hun echtgenooten of kinderen, maar als steeds brengt het Comité dien dank over op hen, die het in staat stelden dusdanige hulp te kunnen ver leenen En dan zouden wij gaarne de namen willen noemen van de Donateurs en Weldoeners, die reeds jaren lang hun jaarlijksche bijdrage met een blij hart voldoen, maar wij vermoeden dat wij hen daarmede geen dienst bewijzen; van een 8-tal Onderafdeelingen van den Bond die „Hulp in Nood" met een vaste jaarl. bijdrage, varieerende van 2.50 tot 5.steunen; vervolgens de stille weldoeners, die ongemerkt een milde gift in het busje storten. Helaas, die laatsten worden zeldzamer. Hoewel zulks niet ver moedend, waren ze den leden van het Comité wèl bekend. Eén misten wjj door vertrek naar elders vooral het was iedere Bondsvergadering een gulden minder Het Comité „Hulp in Nood" hoopt ook in de toekomst in staat te blijven de Bondsleden in tijden van tegen spoed een hulp in den nood te zijn, tenzij zij kan rekenen óók op den steun van alle Onderafdeelingen. Van dien van het Afdeelingsbestuur is zij bij voorbaat al verzekerd. Moge de goede God allen in hun huisgezin en zaken zegenen voor de betoonde en nog te betoonen mildda digheid en den welgemeenden dank aanvaarden van het Comité „Hulp in Nood." J. H. F. M. Chr. L. van de Bilt, Lid der 2e Ka mer. J. J. Boele, pr„ Rector. Mr. J. B. Bomans, Lid der 2e Kamer Mej. M. Boom, Voorz. van den Vrou wenbond. G. Th. M. van der Bosch, Lid van den Gemeenteraad. M. van Campen, O. P., Geest. Adv. van vakgroep II. Mr. A. .1. Dorbeck, Rechtskundig adviseur. J. Franse, Oud-Voorzitter. Th. G. van Haaster, pr. Vice-prae- ses der St. Jozefgezellen. H. Hermans, Voorzitter v. d. Fede ratie van Volks- en Werkliedenbon den. Mr. H. P. M. Kraakman, Advocaat en Procureur. J. B. Koek, O. P., Pastoor. P. van Kessel, Oud-Voorzitter. C. W. Keijsper, Voorzitter R. K. Middenstandsver. „De Hanze". H. Klaver, Voorzitter van R. K. Land- en Tuinbouwbond. Mr. A. J. M. Leesberg, Wethouder. J. van Rijswijk, Voorzitter van het R. K. Vakbureau. Leo Speet, Journalist. J. W. Smit, Voorzitter van het Cen traal Bestuur v. d. R. K. Volksbond. A. S. Smorenberg, Oprichtingslid. R. Snel, Oprichtingslid. Beschermheer de Hoogeerw. Heer M. P. A. Ooms, Deken van Alkmaar. Eere-Comité. J. Baart, Oud-Voorzitter. A. J. Baetsen, O. P„ Rector. F. Bak, Lid van den Gemeenteraad. Leo Bakker, Voorz. „Vondel". H. Bilars, pr. Geest. Adv. van vak groep III. Jae. Baart, P. Fransen, J. Haker, J. H. F. Muhren, L. de Nijs, J. Luiks, C. Laas, F. H. C. Rooders, R. Snel, A. S. Smorenberg, A. Schut en J. Sta- venuiter. Bovenstaande personen zijn 25 jaar onafgebroken lid geweest van den R. K. Volksbond afd. Alkmaar. Hulde aan deze mannen, die voor 25 jaar te rug reeds gevolg gaven aan de roep stem van Paus Leo XIII. Mannen, die 25 jaar lang offers heb ben gebracht waar wij nu de schoo- ne vruchten van plukken. Kan men zich nu nog voorstellen, dat heden ten dage er nog arbeiders zijn, die nog niet tot de organisatie zijn toege treden? Het is bijna niet denkbaar en toch wij moeten het tot ons leedwezen bekennen dat er nog een propaganda- maand moet daargesteld worden om die laksche arbeiders aan hun ver stand te brengen, wat hun plicht is. Wij zullen echter hopen, dat spoe dig de dag moge aanbreken, dat alle R. K. arbeiders leden zijn van onze organisatie. Dat het voorbeeld door bovenstaande leden gegeven, meer en meer zal worden nagevolgd zoodat wij allen op onze beurt het zilveren jubi leum mogen vieren. sr Rookt G. GEUS' Tabak ~^s is dagelijks de vraag van velen. Een betrouwbaar adres voor een degelijk, lichtloopend rijwiel IS Beleefd aanbevelend, lectuur dezen winter halen Natuurlijk uit de KATH. BIBLIOTHEEK, Luttik Oudorp 75. Geopend 's Maandags van 68 uur Wij berichten U de ONTVANGST eener uitgebreide collectie KAMEELHAAR PANTOFFELS en GESPSCHOENEN voor Dames, Heeren en Kinderen. VILTPANTOFFELS in de nieuwste kleuren. Prima kwaliteit VILT-, PLUCHE- en KAMEELHAAR MUILEN. Heeren BOKSKALFS WIN 1 ERPAN IOFFELS, dubb. zolen, ledervoering. alleen No. 33, 34, 35, 36, voor den prijs van f 5.5©. een pracht van een met alle apparaten, 8 jaar garantie, üesgewenscht op gemak kelijke betalings-voor- waarden. in alle modellen. Telefoon 23(5. Speciale inrichting voor alle voorkomende reparatiën. Abonneert U op en plaats Uw Advertentiën in Het meest verspreide blad in deze provincie. tegen beslist concurreerende prijzen, vindt U in TEL. 205. K1LLI.IKK PRIJZEN. AANBEVELEND,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 9