luchtverkeer* eiM. büitenl berj6hteh, winkelsluiting. frun vercentrgïrg' met <1© GrïeicscTie admi nistratie en fiscus. De verdediging en de handhaving der orde in die gebieden zou den, zegt men, verzeikerd kunnen worden, door betrekkelijk weinig troepen, waar door een gedeeltelijke demobilisatie en 'n vermindering der militaire verdediging mogelijk zou zijn. Sterghiesad is door de regeering ver zocht naar Athene te komen ter bespre king van de details van het annexatie plan en ter regeling der toekomstige ad ministratieve kwesties in Klein-Azië. Stergbisad wordt Maandag te Athene oyer wadht. DE MONARCHIE VAN DE BEIEREN. De Zondag van het „Octolier-fest" in Munchen stond in bet teeken van de lier- inneringsd'igeu van tw.ee Beiersche regi menten. Duizenden oude regimentskame raden waren naar de tocfli reeds overvo" stad gekomen. Bij den feestelijken op' hadden de prinsen Conrads de tiwi zoon van prins Leopold prins Frar.z. 'de derde zon van den koning, en de her tog van Bronswijk zich bij hun oude re giment gevoegd. Bij de plechtigheid voor het Armee-museum hielden prins Leopold de commandant van bei.de regimenten, en generaal Kannstein, ge laatste comman dant tijdens den vrede van de regimenten, toespraken. Krooprins Rupprecht en prins Leopold werden met een onbeschrijfelijk gejuich begroet. Een reusachtige snenschen menigte was van 't platteland naar Mun chen gestroomd. EEN WAANZINNIGE? In den loop van <lc zitting van de na tionale Vergadering te Budapest loste een zekere Ibrahim Kover, die zich op de pu blieke tribune bevond, vijf revolverscho ten. Niemand werd gewond. De president verklaarde, dat dit incident geen reden moest zijn voor de vergadering om de be sprekingen te onderbreken. Na zijn arrestatie verklaarde Ibrahim, die niet wel bij het hoofd schijnt te zijn, dat hij de oorlogsmisdadigers had willen dood en. CORRUPTE POLITIEBEAMBTEN. De correspondent van de „Daily Mail" te New-York meldt, dat h.et hoofd der po litie te Chicago, het massa-ontslag beleend makend van politie-agenten de sensatio- neele beschuldiging uit, dat de helft van de politie-agenten, die onder zijn bevel staan, betrokken zijn 'bij den onwettigen verkoop en het vervoer van sterken drank. Hij voegt hieraan toe, dat er thans te Chi cago méér dronkenschap heerscht dan vóór het drankverbod. De „Odin'" is met een volle lading locomotieven voor goederentreinen naar Petersburg vertikken. Twee andere ■stoomschepen zullen volgen met locomo tieven aan boord, waarvan Rusland er 700 in Duitscihland heeft besteld. De gemeenteraad van Keulen heeft IS.400.000 M. beschikbaar gesteld voor den bouw van een stadion, dat 70.000 be- eoekers moet kunnen bergen. Zes weken lang zullen hieraan duizend arbeiders !werk 'hebben. De Amerikaansche gezant, de heer iWarren, noodigde bij het overhandigen "van zijn geloofsbrieven aan den Japan- sdhen kroonprins, die optrad namens den keizer, den prins uit, een baaoek. te 'bren gen aan de Vereenigde Staten. Uit Lemberg wordt geseind, dat op (maarschalk Pilsoedski revolverschoten sijm gelost. Pilsoedski werd echter niet ge troffen. Op 7 November zal voor het Hof van 'Assisen van dè Seine et Oise het proces tegen Landru 'beginnen. Wettelijke regeling der Bij den Hoogen Raad van Arbeid is 3e overweging gemaakt van een voor-ont werp van wet, houdende regeling der win kelsluiting. In de toelichting wordt er aam herin nerd, dat in ver schillende gemeenten van ons land' gemeentelijke verordeningen ter regeling van de winkelsluiting werden ge maakt, welker verbindbaarheid niet werd Vernietigd. De practijk heeft geleerd, zoo wordt gezegd dat de verschillende verordenin gen inderdaad aan de daarvan verwachte gunstige resultaten heb'ben beantwoord, en in middenstandskringen zeer werden ge waardeerd, terwijl de groote bezwaren, die de tegenstanders eener wettelijke rege ling hadden geschilderd, gedeeltelijk over dreven, gedeeltelijk onjuist bleken te zijn. De minister van L. H. en N. meent dan ook wel te kunnen constateeren, dat de wenschelijkheid en noodzakelijkheid cener regeling van overheidswege thans hij de betrokken kringen en bij .de over- groote meerderheid van ons volk wordt gevoeld. In hoofdzaak verschilt bet voor-ontiwerp ■van dat der Staatscommissie in dit op zicht, dat in het eerste ook eene regeling der Zondagssluiting is opgenomen, zoodat het ontwerp thans de geheele materie be handelt. Aan de toelichting op de artikelen, voor 'een deel ontleend aan de memories van toelichting, gevoegd bij bet ontwerp der 'Staatscommissie en hij het concept-ont- iwerp van wet van den Middenstandsraad ontleenen wij het volgende: De Staatscommissie merkt ten aanzien Van art. 1 op: „Bij het verbod, om eenen winkel ge- fopend te hebben, is nog gevoegdhet be dienen van iemand in een winkelhuis, daar bij 't enkele verbod 'n winkel geopend te hebben, de wet al te gemakkelijk zou te ontduiken zijn door het bedienen van klan ten, bijv. in eene kamer achter den winkel. De term: „iemand" te bedienen is bier gebezigd in plaats van „klanten" te be dienen, daar het woord „klant" eene ze kere vaste relatie tussdhen den verkooper en den lcooper veronderstelt. De commissie achtte de toevoeging noo- Hig, dat de bij het sluitingsuur nog aan- lwezige koopers of aspirant-kciopers be diend mogen worden." Omtrent bet eerste lid van art. 3 be palende waarop de wet niet toepasselijk is, overweegt de Staatscommissie o.m. het Volgende „De uitzondering, wat betreft de apo theken, ligt voor de hand. Waar echter Ide apothekers niet uitsluitend medicijnen rverkoopen, doch tevens handel drijven in allerlei waren, waarin winkeliers plegen handel te drijven, moet de uitzondering 'beperkt blijven' tot de uitoefening van 3e artsenijbereidkunst, ten einde eene onbil lijkheid te veymijden." Verder omvat de uitzondering niet al- een koffiehuizen e.d., doch ook b.v. win kels waar kleine consumptie voor ver bruik ter plaatse over de toonbank wordt verkocht. Verder wenscht men de moge lijkheid te ondervangen, dat inrichtingen als zoo even bedoeld, door verkoop van spijs en drank anders dan voor verbruik ter plaatse aan de winkeliers een onbillijke concurrentie zouden aandoen. Art. 4 noemt een aantal dagen, waarop de bepalingen dezer wet niet zullen gelden. Evenwel wordt een uiterst sluitingsuur voor die dagen aangegeven. De uitzonde ringen, welke verband houden met de Is raëlitische feestdagen worden overgeno men uit artikel 1 der gemeentelijke veror dening vair Amsterdam. Wel is waar staat et ingevolge artikel 6 aan de genieentera- en vrij voor een zeker aantal dagen uit zonderingen op de bepalingen omtrent het sluitingsuur vast te stellen, doch de min. achtte het wensdhelijk liet genot van de bier gegeven beperking van het tings- verbod door een bindend voorschrift te verzekeren.^ Art. 5. Bij de regeling der Zondagssluiting moest noodzakelijkerwij ze rekening worden gehouden met de be langen van hen, die tot een kerkgenoot schap behooren, dat den wekelijksdhen rustdag niet op den Zondag viert. Art. 5 schrijft daarom voor, dat aan personen, die lot een kerkgenootschap behooren, dat den wekëiijksehen rustdag op den Sabbath of den zevenden dag viert, wanneer zij daartoe bij liet gemeentebestuur een ver zoek indienen, vergunning zal worden ver leend om bun winkels op Zondag tussdhen 5 uiur 's morgens en 8 uur 's avonds open te houden. Daartegenover is voor hen de verbods bepaling opgenomen r 1 vanaf den aan vang van den Sabbath, of zevenden dag tot Zondagmorgen hun winkels open te hebben. De minister heeft gemeend aan het ad vies va.r den Middenstandsraad, naar wiens oordeel het verlies van den Sabbath en den Zaterdagavond] opweegt tegen het recht om op Zondag open te zijn, gevolg kunnen geven. BETON-WONINGEN TE ROTTERDAM. Te Rotterdam is het eerste achttal be- ton-woningien gereed gekomen, die behoo ren tot het complex van 93 arbeiderswo ningen waarvan de bouw door de ge meente Rotterdam is opgedragen aan de N. V. Intern. Gewapend beonboraw, Breda. Het systeem is door de bouwers ge noemd het „Isola"-systeem, omdat bij de constructie van alle onderdeelen die de woonruimten van den buitenlucht afschei den vooral is rekening gehouden met de isoleerende hoedanigheden der te gebrui ken materialen. In een circulaire waarin de vele voor- deelen van dit systeem worden uiteenge zet, wordt er ook vooral op gewezen dat, om tot de oplossing van 't vraagstuk om liegen billijken prijs tot "t bouwen van een goede woning te geraken een der ■rste vereasdh'ten is een zoo hoog moge lijk opgevoerd gebruik van ongeschoolde krachten. Aan doze woningen werken als eenige vaklieden slechts 3 timmerlieden mede. WaaT dit tevens veel zal kunnen bijdragen tot bestrijding der werkloosheid', zijn de bouwers bereid bij eventueels op drachten der gemeenten voor den bouw van woningen zidh te verplichten voor 60 70 pet. gebruik te maken van onge schoolde arbeiders door de gemeentelijke arbeidsbeurs aan te wijlzen, uitgezonderd voor het vervaardigen der timmerwerken welke ook bij de laagste loonen hier tfe landè veel goedkooper uit het buitenland zijn te betrekken. Het complex ziet er uitwendig frisch en aan Ir ei. kol ijk uit. Bij de indeeling der wo ningen is met de ruimte gewoekerd. Elke woning heeft een voorkamer, zitkamer, twee slaapkamers en keuken en een plaats je met een loods. Eenige van die wo ningen waren op eenvoudige maar smaak volle wijze gem eubileerd. De kosten eener geheele meubileering liepen van ƒ1200 tot 1500. Of de beschilderingder muien en deuren, fel blauw en oranje, wat eenigs zins vreemd aandoet in den smaak zal blijven vallen is de vraag. DE DAHLIA-TENTOONSTELLING. De dahlia-tentoonstelling welke in den Dierentuin te 's-Gravenhage is gehouden, werd door 11.368 betalende 'bezoekers 'be zocht. KAMERVAC. DE WIJKERSLOOTH. Van de best ingelichte zijde verneemt het „Centrum", dat na den heer v. Voorst tot Voorst ook de heer H. Th. Hoogveld te Wehl zijn benoeming tot lid' van de Tweede Kamer in die vacature de Wijker- slooth niet zal aanvaarden. Vast komt daardoor te staan, 3at de heer J. G. Suring te Maarssen binnenkort tot lid der Tweede Kamer zal worden be noemd. Doodelijk vliegongeluk. Op het vlieg terrein bij Malmoe is Vrijdag een vlieg tuig brandend ter aarde gestort. Beide in zittende officieren werden direct gedood. Vriendschappelijke wedvlucht. Eenige vliegtuigen hebben Vrijdag de luchthaven Croydon (Ten zuiden van Londen) ver laten, om een vrienidsohaippelijke wed vlucht te honden naar Madrid, ©en af stand' van 1600 K M. Daar zullen de toe stellen Zondagochtend door den koning van Spanje worden geïnspecteerd. Na aan komst zullen zij voor passagiiersvlradhten worden gebruikt tussohen Spanje en Ma rokko. Een tusschenlanding. Men meldt uit Alphen a. K.: Het vliegtuig Rotterdam Amsterdam, maakte hier om half 7 Zater dagavond een tusschenlanding, omdat de piloot wegens de onregelmatige werking van den motor zulks wenscbelijik oordeel de. Passagiers, post en goederen zijn on middellijk per auto naar hun bestemming vertrokken. mmm nieuws, BEN BRUTAAL HEERSCHAP. Bij den automobiel- en rijtuigveriruur- der Dieben aan den Stationsweg te Lei den vervoegd© zich dezer dagen een heer om te spreken over reparaliën aan zijn auto. Toen de boekhouder zich even ver wijderd had om ter zaike een der bedien den te ontbieden, maakte de bezoeker zich meester van een vrij aanzienlijk bedrag aan geld, .dat in 't kantoor lag en ver wijderde er rich mede. Hij werd echter onmidifWlüK achtemolsdjL £eya.t_sn_ aaa.die politie 'óVëfgeïeVefd.^ Bij ïoü'ttëörïfig wer den op hom nog bevonden 8 portefeuil les, alle met meer of minder groote gelds waarden, welke, naar men vermoedt, van diefstal afkomstig zijn. ZONHERLLIiNGE INBRAAK. Te Amersfoort is oen niet alledaagsche inbraak gepleegd ten huize van d« dames E. op de Laan 1914. Ofschoon een groote som geld voor het grijpen iag, hebben de dieven deze onaangeroerd gelaten. Het waschgoed wat buiten aan de lijn hing, is verdwenen. In de salon is wel het thee tafelkleedje ontvreemd, doch de zilveren lepels welke daar onder lagen wérden ge spaard. Men zag ©en geldkist staan, waar de sleutel instak, doch men liet deze on aangeroerd. Zoo ging men het geheele huis door en liet alle goud- en zilverwerken op zijn plaats. Wat de inbrekers met deze zonderlinge inbraak hebben voor gehad', is nog niet bekend, daar de politie ook in het duister tast. HANENGEKRAAI EN ZENUWEN. In een vergadering van de Haag- sche pluimgedierte- en konijnenveree- niging heeft dr. Soesman een rede gehouden over: de geestelijke invloed van de kippenfokkerij op het leven van den arbeid, en de invloed van het hanengekraai op de zenuwen In den tegenwoordigen tijd, zeide spieker, le ven wij in het teeken van den verkor ten arbeid. Men heeft zich au bezig gehouden met de oplossing van die vraag: hoe moet de arbeider bezig worden gehouden in- zijn vele vrije tijd, waaraan hij vroeger piet zoo gewend was. Men heeft getocht dit te kunnen doen door het oprichten van leeszalen, sportvereenigingea, door het hrjuden van lezingen, enz. Doch dit zijn middelen, waaTVoor spr. slechts weinig voelen kan. Het leven van den arbeider toch is ingericht op het practisch nut der dingen. En daarom zal het houden van .een kip penfokkerij voor menigeen een wel kome afleiding zijn met een direct practisch nut. Wat betreft den invloed van het hanengekraai op de zenuwen meen de dr. Soesman, dat menigeen zich aan hanen zal ergeren door zijn over spannen toestand. De goede slapers toch worden door dii geluid" niet ge wekt, de lichte slapers wennen er op den duur aan. Doch de niet-slapers verkeeren in den regel ia een toe stand van overspanning, menigeen zal zich aan een haan ergeren, die zich bij afwezigheid van dien haan zal er geren aan het geluid van een late auto of spoortrein. Spreker kwam tot de conclusie, dat hij de kippenfokkerij meende te moeten aanbevelen, doch niet in de nabijheid van ziekenhuizen en rustoorden, vooral waar dit op groote schaal gebeuren moet. De heer D. J. Holsteijn, uit Apel doorn, deelde mee, dat hij aan de boeren in' den regel den raad gaf, geen hanen te houden, daar de keuze van den boer in den regel geleid wordt do.or zijn voorkeur vqqr^Jy„eur of vorm. 'Doch de fokkers,' afe~He tech niek en de sportieve zijde van de plnimgediertefokkerij door en door kennen, zij kuhnea den haan in geen geval missen. Wat betreft de hygiëne van het kip- penhouden, hieromtrent was spreker van oordeel, dat die boeren veel min der eischen stellen dan de stadskip- penfokker. Spreker bewonderde de buitengewoon' strenge en groote hy giëne in de stad bij het uitoefenen van de kippenfokkerij. Hij meent, dat de kippenfokkerij ook voor vele ze nuwpatiënten juist een goede afleiding zal zijn en hen afleidt van hun eigen persoon, waaraan zij maar al te veel denken. De hoeve Canterlaer, in Apeldoorn, waar zenuwpatiënten voor de kippenfokkerij en het boerenbedrijf zorgen, is hiervoor zeker een practisch voorbeeld. Spr meende, dat de doc toren, die patiënten krijgen, die kla gen over hét hanengekraai, het best doen met hen aan te raden, zich toe te leggen op de kippenfokkerij. Nog zei een der aanwezigen, dat kippen zonder haan zich het kraaien leeren en de taak van den haan over nemen, De wegneming van de hanen uit de hoenderhokken zou dus tot een nog veel grooter rumoer aanlei ding geven', DE SLUITING VAN NATUURMONUMENTEN. Naar aanleiding van een mededeeling over de sluiting van landgoederen in de „Kampioen" schrijft „De Handwerks man" onder bovenstaand opschrift: „De conclusie, waartoe de commissie komt, verwondert ons niet. De „dikwijls verregaande niet ontziende baldadigheid der bezoekers" op natuurmonumenten, als landgoederen, parken em bosschen, is een weerzinwekkende eigenschap van" onze Nederlandsche bevolking. Men kan geen enkel natuurmonument bezoeken, of men wordt getroffen door een ergerlijke vertrapping van grasperken en bevuiling der paden en grasperken met allerlei weggeworpen voorwerpen. Men weet zich hier te lande gewoon weg niet te gedragen. Wij hebben in het buitonland menig maal parken en bosschen bezocht, maar baldadigheden als w© hier in Nederland zien, behoorden tot de zeldzaamheden. Wij herinneren ons nog een bezoek aan een tuin met broeikasten in een volkswijk te Londen, waar grooten en kleinen zich naar hartelust in kunnen vermeien. Kinderen speelden op echt ongedwongen manier in tuin en broei kasten, maar van vernieling, vervuiling of baldadigheid was geen sprake. Zelfs de sappige vruchten, welke in de broei kast hingen, werden door de kinderen onaangeroerd gelaten. Het spreekt vanzelf, dat dit ons, Ne derlanders ten zeerste trof. Het feit, dat in het buitenland de bal dadigheid e.d. zich niet zoozeer voordoen, is gemakkelijk te verklaren. De opvoeding der kinderen, on niets anders, is daar hst groote middel, san dia uitwassen te töstrijden' en ïo voor komen. Men moet den kinderen meer eerbied leeren voor de natuur en voor zaken van algemeen nut. Men moet ze leeren, dat zij niet overal hun ongebondenheid kun nen botvieren. Men kan dit werk niet alleen aan de onderwijzers overlaten; in het buitenland doet men dat ook niet. Er rust ook wel degelijk een taak op de ouders, die vaak veel te onverschillig tegenover dergelijke dingen staan. Alle goede opvoeding begint in het gezin. Daarom riehte men zich niet alleen tot de onderwijzers, maar ook tot de gezinshoofden." EEN TACTVOL EXAMINATOR. Wij lezen in het Nederlandsch Zee wezen over een examen voor 3en stuur man: Een candidaat zit onder het mes. Hij is min of meer zonuwachtig. De exa minator ziet dit, en wil hem op zijn gemak stellen. „Wel, hoe heet je?* Groesbeek. t „En je voornaam?" Gijs, meneer. „Nou, Gijs, dan zal ik beginnen met je een paar vragen te doen, maar ouiten het examen om. Je antwoordt maar wat je weet". „Natuurlijk ken je de namen vau de verschillende touwen op een schip." iWe hebben dat ten minste ge leerd. „Wat is dan een keesje?" Een keesje is een dun touw, dat van een schip dat aan de kade wil me ren, op den wal gegooid wordt, om daar gegrepen te worden, en den tros, waar aan het keesje geknoopt is, op te halen on aan ern meerpaal vast te leggen. „Goed, maar zeg - me nu eens wat het kortste end is aan boord?" (denkt). Een rifseizing van het marszeil. „Dat is al een goede gooi er naar, maar er is er een nog korterWeet je 't niet?.... Man zal ik 't je zeg gen: 't touwtje, dat om den klepel ge knoopt is van de klok waarop de gla zen geslagen worden. Hoe vin-je 'm? De spreekwijze „aan het kortste end trek ken" heeft daar niks mee te maken (beiden lachen). „Nu gaan we- aan de rondhouten, al tijd nog buiten het examen hoor! Wat is het kleinste rondhout aan boord?" (denkt na.). De bovenhramra. „Neen, op zeil- en stoomschepen bedoel ik." De wandelstok van den kapitein. „Nog kleiner." „Wel, weet je wat een knevel is, be halve dat propje haar, dat je, als je goed oppast, onder je neus zult krijgen?" Is dat niet een ding, bij het loo- den gebruikt? „O ja, je bedoelt dat kleine houtje met de loodlijn er aan, dat de looder tusschen zijn vingers knijpt om de lijn bij het looden rond te zwaaien, en voor uit te gooien; dat is een van de vele „knevels", die je aan boord van een schip zult vinden." Mag ik u ook eens een raadsel opgeven, mijnheer? .Zeker Gijs." Wat is het langste end aan boord? (denkt na). „Dat weet ik waarachtig niet. Is het de sleeptros?" Neen, meneerwe hadden er wel tien aan boord. „Th geef het op". De gesplitste ringen, waarmee quoit gespeeld wordt. Aan een ring is immers heelemaal geen end? „Nou ja*(lacht). Dat zou je ook van den grommer kunnen zeggen. Weet je wat een grommer is?" Bij ons aan boord was het boots man Trip. „Er zijn nog andere grommerst maar nou genoeg van raadseltjes op geven en moppen tappen. We moeten «ju 't werk. 't Examen begint. Opge past! Zeg me eens, Gijs, watenz." De examinator haalde uit den op zijn gemak gestelden jongen door doelmati ge vragen alles wat in hem stak, en dat bleek voldoende te zijn, om Gijs er door te laten. KOEKKLOOZK INBRiEKERS. Te Prinoenhoge, bij de „Roskam is Zondagnacht de groote boerderij vail II. J. geheel afgebrand. Woning, sc.huur en stallen werden een. prooi der Vlammen. De geh©ele oogst verbrandde; drie paar den en èenrumd kwamen om. Een en an der was zeer laag verzekerd. Het gerucht gaat dat het ongeluk te wijten is aan inbrekers, die roekeloos met vuur omgegaan zouden 'hebben. MOORDAANSLAG. Zaterdagavond omstreeks 8 uur kregen twee bewoners van de Dirk van Hasselt- steeg te Amsterdam ruzie. De twist tus schen beide personen, het zijn buren, die reeds langen tijd' een onderlinge veete hadden, liep zoo hoog, dat een van ben een soort van degen te voorschijn haalde en daarmede zijn vijand, een zekeren A„ door den huik stak. Deze werd ernstig geiwond opgenomen en in een vau de gasthuizen. Men vreest voor zijn leven. Nader verneemt d'e Teï. nog, dat de verslagen© niet heelemaal nuchter is ge weest en zeer irrileerenid optrad. De dader is in aTrest gesteld. DIEFSTAL DOOR MIDDEL VAN INKLIMMING. Met 'die vroege avonden beginnen ook weer de insluipingenin d« woningen, waarvan de bewoners tijdelijk afwezig zijn Zoo zijn Zaterdagavond dieven aan I.,i werk geweest in een huis aan de Ju- piterslraat te Utrecht. Er was niemand aanwezig. De daders zijn door het boven licht van de deur binnengekomen; door dit raam binnenJklauterende is deze ruit strak gestooten. Daarna is met een val- scben sleutel een tast geopend, waarin drie bankbiljetten vara f 10 waren gebor gen, welk geld door de dieven is mede genomen. Van d© daders geen spoor. DE KERKBRAND TE DELFT. Wat de schade betreft door den brand- vesogrzaatt, schijnt bet groote orgel toch Schade ïe hebEëri geleïêH. Het' zal éëh^ïjt 'fy belangrijke reparatie moeten ondergaan. Ook aan den preekstoel, een voorbeeld van fraai 116e ©erawsoh houtsnijwerk, zul len belangrijke herstellingen moeten ge irem'en. ERNSTIG AUTOMÖBJIELO NGfELUK Zondagmiddag had op den weg van Nijverdal naar Wierden (O.) een ernstig auto-ongeluk plaats. Onder het rijden liep een wiel van de auto van den heer Ilon- debrinik af. De bestuurd er was daardoor .het stuur niet meer meester. De auto liep tegen een boom, waardoor zij over den kop sloeg en de vier inzittende heeren uit het voertuig werden geslingerd Een banner had hierdoor zware inwendige kneuzingen opgeloopen, De drie anderen werden aam liet hoofd verwond. Aangezien de geneesheeren uit Nijverdal en Wierden niet thuis waren, werd dr. Sillevis uit Al melo ontboden, die de eerste verhanden legde. De ernstig gekwetste heer werd per auto naar het R-K. ziekenhuis te Al melo vervoerd. De anderen Konden hun reis naar Enschede voortzetten. 0H0E EH ARBEID. DE LOONEN DER MIJNWERKERS. De directies der Liinburgsche mijner», met uitzondering van die der Domaniale mijn, hebben aan de hoofdbesturen der mijnwerkersvakbonden bericht, bereid te zijn tot het aanvaarden van het in de con tract-commissie gedaan voorste] om de le verminderen looiien voor zekeren tijd vast te leggen. De directies willen derhalve <fe nieuwe loonregeling tot 31 lDec. a.s. aan gaan, indien zulks tot overeenstemming kan leiden. De tijdloonen, der volslagen arbeiders blijven, civer de maand October onveran derd. De R.-K. Vakbeweging. De loop van bet ledental cler bij 'het R.K. Vakbureau aangesloten vakbonden, heeft thans, nn de vakbeweging over de geheele lijm met crisismoeilijkheden te worstelen heeft, wellicht nog meer de algameena aandacht dan in tijden van voorspoed. Verklaarbaar is dat wel, omdat de kwar taalcijfers regelmatig aanduiden, hoe het Vakbureau, en de vakbonden ieder op zich, den crisisaauval doorstaan. Hel ledental bedroeg o.p 11 April 1921 155,642, 1 Juli 1921 154.966. De indruk van het geheel is nog al schappelijk. De eindcijfers geven o.p 1 Juli voor het Vakbureau een verlies van to taal 676 leden. Het is wel onbevredigend dat we een verlies moeten noteeren, doch bet verlies is gering, en we leven nu eenmaal in om standigheden, di.e nog weinig hoop geven op een ©enigszins beteekeiienden voor uitgang. Het tweede kwartaal was minder on gunstig dan het eerste. Toen was 't ver lies 2410, nu 676 leden. Toch maakt het met elkaar een achter uitgang van 3086 leden in het eerste half jaar van 1921. Dat is weliswaar een verlies van nog niet ten volle 2 pet.,doch het getal van ruim drie duizend maakt toch een sipijti- gen indruk. En dat is, wij zijin er zeker van, niet al leen, bij ons, doch bij ieder, die beseft van hoe groote beteekenis het is, dat de Ka- tholieike vakbeweging doorgaat haar po sitie meer en meer te versterken. Dat behoeft niet, en kan 00,k niet altijd gaan met sprongen, zooals in 1919 zijn gemaakt; de omstandigheden maken dat thans onmogelijk, maar we mogen ons er toch niet aan wennen, om tevreden, te zijn met verliescijfers, ook al zijn ze nog zoo klein. Integendeel, we kunnen over de bewe ging in ons ledental omogelijk tevreden zijn, voordat we wederom zijn gekomen lot d© opgaande lijn. Het trweede halfjaar moet daarom be slist beter zijn dan het eerste. (R.K. Vakbeweging). STAKING IN HET BRANDSTOFEEN- BEDRIJE TE AMSTERDAM. Den 5en September j.l. hebben de brandstoffenbewerkers, die aangesloten zijn hij de Federatieve Vereeniging „Onze verwachting", voor een twaalftal patroons do staking geproclameerd, en sindsdien is geen enkele wijziging 5n dezen strijd gekomen. Verschillende modern- en katholiek ge- organiseerden werd in den strijd ge haald en thans bedraagt het aantal stn- kers 400, waartegenover staat, dat nog slechts 60 man onder politie-toezicht aan het werk zijn gebleven. Het behoeft dan ook nauwelijks betoog, dat nu in het brandstoffenbectrijf groote stagnatie heerscht. De hrandstoffenpatroons-vereeniging te Amsterdam heeft nu de strijd reeds zoolang duurt -aan de betrokkenen in het bedrijf, den stand van zaken mede gedeeld. Zij zet uiteen, dat zij, om de trust het bedrijf den stand van zaken mede vier werknemersorganisaties in het brandstoffenbedrijf een overeenkomst hoeft gesloten, dus ook met het bestuur der vereeniging ,Onze Verwachting", om meeningsverschillen over tariefwetten te laten beslechten door een arbitrage-com missie. Het bestuur van „Onze Verwachting' heeft thans, ondanks verschillende waar schuwingen van patroonszijde de aange gane overeenkomsten verbroken en de Ned. Anthraciethandel Mij., bij wie de Strijd is ontstaan, was dus volkomen ge rechtigd naar andere werknemers om te zien. Het licht niet in de bedoeling van Ket bestuur der Brandstorfenpatroons-ver- eeniging het vereenigingsrecht aan te tasten, doch de patroons stellen er prijs op te verklaren alleen te willen werken met die wer.'ftiden, die zich aan het eenmaal gegeven woord gebonden hebben. STAND DER WERKLOOSHEID. De omvang der werkloosheid over de week van 29 Augustus tot en met 3 September 1921 is, volgens mededeeling van den Rijksdienst der Werkloosheids verzekering en Arbeidsbemiddeling als volgt: De tusschen haakjes geplaatste cijfers rijn de gegevens van de week van 22 tot en met 27 Augustas 1921. I Volgons opgave van de bestaren dar .gesubsidieerde werklozenkassen, waren tto 29 Abguatas fet 8 Septomb«r 1921 werkloos: A, Aardewerk, glae-ateenon mtz. jv,, (drie) kassen met tesamon 0310 (oso~ •leden. Aantal werkloozen 386 (835)" j geheele week en 170 (175) »on jA dselte der week. B. Diamantindustrie. Vijf (ytjf) een met tezamen 9250 (9281) taw Aantal werkloozen 5478 (57-78) mann en 948 (974) vrouwen. G Bouwbedrijf. Veertien (veertw kassen met tezamen 78164 (73420) talan Aantal werkloozen 2489 (2349 de gahesl. week en 296 (286) een gedeelte week. D. Houtbewerking en moubeHndostria Zes (vijf) kassen met tezamen 15393 (15158)) leden. Aantal werkloozen 1079 (1105) de geheole week en 058 (53;) een gedeelte der week. E. Leder, wasdoek enz. (Bewerkin, van) Een (een) kas met 6307. ,6373) leden. Aantal werkloozen 40 (51). E. Metaalbewerking, scheepsbouw, ojj Zes (zes) kassen met tezamen 48930 (48607) loden. Aantal werkloozen 289g (2840) de goheole week en 874 (845) een gedeelte der week. G. Textielnijverheid. Vier (vier) kas, sen met tezamen 23023 23615) leden. Aantal werkloozen 197 (246) mannes en 61 (62) vrouwen de geheele week en 612 (771) mannen en 127 (148) vrouwen een gedeelte der week. H. Vosdings- en Genotmiddelen. (Fa- bricage van. Zea (zes) kassen met te- zamen 12978 (12972) leden. Aantal werk-, loozen 285 (294) de geheele week es 115 (101) een gedeelte der week. I. Tabak- 00 sigarenindustrie. Vier (vier) kassen met tezamen 19160 (19294) leden. Aantal werkloozen 1700 (1737) manen en 122 (110) vrouwen da geheels week en 1627 (1647) mannen en 119 (97) vrouwen een gedeelte der week. K. Kleedingindustrie. Vier (vier) kas sen met tezamen 10434 (10434) leden. Aantal werkloozen 64 (50) mannon en 73 (81) vrouwen de geheele week en 69 (71) mannen en 87 (84) vrouwen een gedeelte der week. L. Transportbedrijf. Zes (zes) kassen met tezamen 40568 (40563) leden. Aan tal werkloozen 1046 (1179) de geheel; week en 1198 (1327) een gedeelte ér week. M. Handels-, Kantoor- en Wihkelta dienden. Vier (vier) kassen met teza men 25512 (25512) leden. Aantal werk- loozen 341 (322) mannen en 83 (75) vrouwen. N. Fabrieksarbeiders. Vijf (vier) kas sen met tezamen 34726 (34664) leden. Aantal werkloozen 1668 (1823) de ge heele week en 166 (192) een gedeelte der week O. Boek- en Steendrukkerij enz. Vier (vier) kassen met tezamen 17619 (17704) leden. Aantal werkloozen 804 (757) da geheele week en 403 (360) een gedeelta der week. P. Hotel-, Café- en Restauratiebe- drijf. Een (één) kas met 2450 (2450) leden. In totaal opgaven ontvangen van 84 (81) kassen met 356014 (352992) leden; hiervan waren de geheele week werk loos 19683 (20182) leden, dus 5.5 pCt (5.7 pOt.), waarvan 18371 (18839) min nen en 1312 (1343) vrouwen terwijl eer gedeelte der week werkloos waren 674! (6991) leden, dus 1.9 pCt. (2 pCt.) waarvan 6269 (6524) mannen en 474 (467) vrouwen. Tegen bezuinigingsmaatregelen te Am sterdam. In een vergadering van da Amsterdasehe Federatie vman Personeel iin Openbaren Dienst, is een motie aan genomen naar aanleiding van de ter hand genomen bezuiniging op do arbeiders in verschillende gemeentebedrijven, die tot uiting komt in ontslag van 200 arbei ders der Tram en 29 arbeiders der Stads drukkerij, de sluiting van één der gas fabrieken en het zenden van 20 arbei ders der Gemeente-EIeetriciteitswerken naar de Arbeidsreserve. In deze motia wordt goprotesteerd tegen deze bezui nigingsmaatregelen, welke de arbeiders dupeeren en geëischt wordt voor deze arbeiders behoud van hun volle loon. in SGH00L. Pastoor J. A. H. M. Smits Bij de familie hier te lande is bericht ontvangen van liet overlijden in den ouderdom van 78 jaar van den Zeereerw. lieer Jacobus Aloysius Hulbertus Maria Smits, in leven pastoor te Halirwhistle,, Northumberland, Engeland. Pater A. Beukers. -/- Te Amsterdam overleed, plotseling de Zeereerw. Paler 1 Beulkers van de orde <ter Redem.ptoristtt in den ouderdom van 60 jaair. Z.D.H. de Bi-scho pvan Haarlem hoeft Vrijdagavond 23 Sept. in de kapel van het Groot-Seminarie te Warmond da Tonsuur toegediend aan de volgende Eerwaarde Heeren: H. Bakker, H. J. Bangert, A. R. M. van Beijnen, A. S- P. Oleophas, J. J. Cloosterman, G. J- W. van Dijk, A. O. van Egmond, WL 0. van Gastele, L. S. Gudde, H. V- Haselaar, J. H. D. Hofstede, J. J. Ho- gerworst, J. A. van Kleef, B. W. Kloes( 0. J. Koene, Th. W. M. v. d. Lugt, G. B. N. Luken, P. J. Maas, P. L. J- M. Schretlen, H. L. J. M. Sondaal, J- v. Stee, G. A. Topper, 0. G. 0. G. van Trigt, H. J. A. M. v. d. Ven, A Verhaar, A. M. A. Vollaerts en F- S. Wolft Zaterdag en Zondag de vier kleinere wijdingen aan bovengenoemde E.B. heeien en Zaterdag de H. Wijding van her Diakonaat aan de volgende E.E. heeren. L. M. v. d. Griendt, J. A. S. Groen, H. J. M. Heynan, 0. J. Henning, A, M. Kok, H. 0. A. M. Kouwonhowen, J- Lnngedqk, B. N. F. Pronk, J. H. Riawick, H. 0. A. M. Roeirtak, H. A. Starmans, 0. Fis an H. N. Vreeaw^t

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2