Noord -Hotlandscli Dagblad. WEEDE BLAD Woensdag 27 Sept. 1921. Met Jubileum van da afd, Alkmaar van den Ned. R. K Volksbond. De Feest vergadering Gisteravond werd dan de zoo-lang verbeide feestvergadering van de afd. Ned. R. K. Volksbond gehou den. C© zaal liep, zsooals trouwens te verwachten was, tjokvol. Onder de aanwezigen bemerkten wij o.a. den JOdelAchtb. heer Burge meester, de wethouders: Thomsen, Lee-berg en Cloeck, benevens den !<ro secretaris, den heer L. W. van di t Vegt, verder af gevaard'g ten van Vrouwenbond, Hanze enz, het Ka merlid Chr. v. d. Bilt, de heer J. W. Smit, Cfenlraal President en den he r Lamers afgevaardigde van het Vakbureau, benevens veie leden van het Eere-comite. Onze indrukken De zaal was zóó prachtig ver sierd dat onze eerste indrukken on weerstaanbare gCYoe cns van bewon dering opwekten. Dia.t was ten min st:' zóó af, dat wij ons met onze stoutste verwachtingen niet meer hadden durven inbeelden. Langs de wanden van de zaal hingen als zoovele bewijzen van de veelvuldi ge werkzaamheid op uitgebreid ter rein de verschillende vaandels van de onderafdeelingen. Verder was de zaal versierd met levende bloemen on groen. Toen het gordijn opgehaald werd begroetten de aanwezigen bet be stuur met applaus. Het tooneei was schitterend versierd met groen en Loomen. Aan de eene zijde bevond zich het gipsen 1 or ibeeld van Paus L-o XIxl waarboven het opschr.ft: „Voor God en Kerk", aan de an dere zijde bemerkten wijl het borst beeld van H. M. de Koningin, met liet opschrift: „Vorstin en Land". De feestvergadering werd ingezet door een vroolijk muzieknummer van het Muziekcorps „St. Oaecilia" van de afd. R. K. VoiksboraÉ Herna oipent de voorzitter d'e ver gadering met den Cftrisbelijken groet en spreekt" als volgt: iTe opening van de feest verga der i ng. WelEd. Achtbare Heeren Burge meester en Wethouders van Alk maar, Ho-og Edelgestrenge ,Wel Eerw. Edelachtbare Eerwaarde Weledele Heer,en Dames en Hoe ren. i Heden bij het 25-jarig Jubileum van onzen bond. is het voor mij. als Voorzitter, een groot genoegen, U allen op, dezen schootien dag een hartelijk welkom toe te roeepn. Geachte vergadering, het zij mii vergund,_ enkele woorden tot U te mogen richten. Ik wil en kan echter zeer kort zijn; het gisterenavond uitgegeven feestnummer heeft u reeds voldoende opi de hoogte ge bracht. De Directie van het' Noord Hollandsch Dagblad" onzen harte- lijken dank voor deze extra-uitga- ve. (Applaus). Alzoo herdenken wij heden den dag. dat onze R. K. Volksbond zijn oe lustrum viert. Wat zijn wij niet blijde gestemd, te kunnen herden ken den dag 27 September 1896, dat onze Standsorganisatie, de R. K. Volksbond, werd opgericht, door een uitgelezen groep'van R' K. mannen, werkers ©n strijders voor onze Katholieke ©n Sociale be ginselen, die gehoor haven aan den opro-ep van Zijne Heiligheid Paus Deo XIII, neergelegd in diens zend gnef „Rerum Novarum" Ka tholieken vercenigt u". Aan'die mannen zijn wij heden den danD Verschuldigd, dat wij feest vieren. En welk een feest! (Applaus). Donderdag j.l. begon ons feest, zo-oals het ons, Katholieken, be aamt op de plaats waar wij ons huis thuis gevoelen, in Gods aan t(°m aar met een triduum fmeeken of r nn+Qöt z«ea af te MiieeKen over het gedane werk en mïnrte ^VieT?leU -en m'oed de'ko kend6 5 lustrums in te gaan Daar hebben wnitwkr leiding van den We cerw. Pater Jonckbloedt nieu we krachten verzameld voor de toe komst die zeker zoo zwaar zal ziin als het verledene. Hopende dat die leiding zal zijn een verfrissching voor de sterken; een versterking voor de loawen, opdat allen mede zullen werken aan ons eene doel -AI.es herstellen in Christus"! (Ap plaus). Tevreden was ik Zondag niet toen ik namens al de Volks bonders een woord van dank ging brengen aan den WelEerw. leider, nie al klaar stond om te vertrek ken naar een andere plaats, en ik nem slechts e©n handdruk kon ge- Jen, maar ,ik wil dit nu goed ma- «n door een woord van dank te brengen aan den HoogEerw. Heer Deken en onz0n Adviseur, voor de Welwillende medewerking tot Jiet slagen Van Idit goeed begin van on ze Jubileum-dagen. (Applaus). Thans herdenken wij den dag, dat een groep, van R. K. mannen, onder voorzitterschap van den Heer J. Balt z.g. ons onze thans zoo ster ke Organisatie, den R. IC Volks bond heaft gegeven. Hulde aan die stoere werkers, uit wie het eerste bestuur werd gevormd door de hee- ren: J. Bak z.g., rt. Snel, N. Obdam, J. A" Mannes, P. A. Fransen, J. Goppens en C. van 't Hof. Hulde voor het gedane werk1, huldè voor hetgeen zij ons hebben gebracht (ap plaus). Toch kan ik niet nalaten een extra woord van waardeering te brengen aan enkele dezer mannen. Nog le vendig staat ons voor den geest, de heer J. Bak z.g., de eerste voorzitter van onzen Bond, hij de stoere wer ker, ja de uitwerker van hetgeen Pans Leo XIII ons vcoirseHreef, Hij cLe ons bracht, met de medewerking van zijn mede-bestuurders, den Volks bond. Hulde aan Hem, die Jot aan zijn laatste dagen werkte voor onzen Bond (Instemming). Dan de heer Fransen, een van onze Oud-Voorzitters, thans nog Hier iim onS midden, hij, die gelijk ik, onder de Hoede' van St. Joseph zijn ambacht uitoefent, hij de stuwkracht van den R K. Volksbond. Als nog zoo jong voorzitter ga ik' er tro.tsdi op,, in lïeim eerst een leermeester te Hebben gehad in het vak en ook in h'em te hebben ge vonden een leermeester in h'et R. K. Organisatie-wezen. Hulde aan dezen stoerenwerkman. (Daverend' applaus) Het zou mij te ver voeren als ik elk in Het bijzonder ging aanhalen, maar toch ook nog een woerd van h.arielij'ken dank voor de vele werk zaamheden, belangloos gegeven door Mr. Dorbeck, 25 jaren Rechtskundig adviseur. (Applaus). Ook' nog aan ue 12 jubileerende leden van onzen bond, die vanaf den dag der oprich ting de stormen der reactie tegenover onzen bond Hebben getrotseerd en pisrt zijn blijven staan. Hujde aan u allen, opdat u ten voorbeeld moge zijn, aan uw medr&biondsbrceüers; (Applaus). Heb ik in 't Kort gesproken over den R. K. Volksbond in Alkmaar, wij zijn daarom nog niet uitgepraat over den Volksbond. Wie was feitelijk van den Volks hond hier en hierbuiten de Oprich ter? De hteer Passtoors. Hij was de man, die het eerst begreep, den brief van Zijne Heiligheid, wej'ke omvatte in zijn vollen omgang de lotsverbe tering dér arbeiders, de betere sa menwerking tusschen weikgever en werknemer. Hij was doordrongen van heigeen er meest gebeuren. Hij;bracht ons de R. K. Stands,organisatie, den R K Volksbond. Hulde aan zijn Zaliger nagedachtenis. (Applaus). W,as Passtoors, de vader dier Volks bonders, na hem is een waardige op volger gekomen. Hij, dien wij onzen tweeden vader kunnen noemen, hij, gewassen uit den werkhiansstaiid, hij de Veteraan in den Volksbond, is onze Centraal-President, de heer Smit. Namens de Afd. Alktaaar wensch ik li toe een. lang leven. Moge God het u geven, om nog veel te werken in het belang van den R. K. Volks bond. (Daverend applaus). Dames en Heeren, i'k wil thans ein digen. Maar eerSL wil ilk. namens het Bestuur van 'harte feliciteeren, hiet Comité. „Hulp in Nood" en Het On dersteuningsfonds, met hiet 25-jarig bestaan dezer instellingen. Aan h en, die deze werkzaamheden ver ichten, onzen harte ij; en dank. Mogen zij nog lang een ruim ar beidsveld 'hebben. (Applaus), Tot sioit hoop ik, dat bet ons ge geven moge zijn, wat Pater Jonck bloedt Zondag ons heeft verzocht: Wordt overtuigd KaïthoJLk, werkt allen mede aan ons Katholiek pro gram, dan zal' het ons gemakkelijk zijn te werken en strijden voor: GOD EN KERK, VORSTIN EN LAND. (Diaverend applaus). De muziek' speelde de fanfares;. De heer Kempen geeft nu het woord aan den Voorzitter der Feest commissie, den heer Bosman (ap plaus). Deze sprak ongeveer als volgt: j W t x uo nis t wo ord Vo o r l i 11 e r 1 Feestcomité. Namenss de Feestcommissie ter her denking van het 25-jarig jubileum van den R. K. Volksbond heet ik U allen har teiijk welkom. En het doet ons ge noegen, dat U allen aan de- uilnoodi- ging gehoor hebt gegeven, om op deze Feestvergadering tegenwoordig te zijn. In het bijzonder hceL ik welkom onzen Geestelijken Adviseur Kapelaan Hos- man. Ook welkom aan Rector Boele en overige Eerwaarde Heeren Geeste lijken. j Verder heet ik welkom onzen Edel Etter Burgemeester, die met e Weihouders door hunne tegenwoor digheid ons hot genoegen doen blijk ie _eveu van hunne belangstelling' in on zen Roomsch Kalh, Volksbond. Ook Eere-Comilé heet ik oenn ^lkom. En >t was ons een het Ier' r V,allen bereid waart in P e.", ,om!lé z'tting te nemen. Gaarne wilde ik alle Eere-leden afzon derlijk noemen. Maar 't zou mij, te moeilijk zijn iedereen naar zijn ver diensten naar voren te brengen. Aan vaardt echetr onzen oprechten dank voor het vele goede, dat U voor den R. K. Volksbond gedaan heeft. Ook welkom aan 't Bestuur van den J. ooms ch Ka th, Volltsbond. en namens de Feestcommissie moet ik U geluk- wenscben met het zilveren jubileum van. onzen Bond. En als leden zijn wij dankbaar voor het vele goede, dat de Bond voor ons gedaan Heeft. En ook daarom was het ons gemakkelijk, in sa menwerking met de sub-oomilé's, te werken tot 't welslagen van het feest. En breng ik dan ook tevens mijn dank a,an ade leden van de verschillende commissies voor 't vele werk tot het welslagen van het feest verricht. In het bijzonder moet ik noemen den heer Leo Bakker, die wederom geloond heeft tegen geen werk op te zien om onze feesten zoo goed mogelijk te doen slagen. En daarom, mijnheer Bakker, namens alle leden onzen dank. (Ap plaus.) Ook de leden van den Bond onzen dank voor hunne medewerking. En kon ik op onze laatste ledenvergadering mededeeien, dat 1'1200 biieen was ge bracht, thans is dat bedrag gestegen lot f1450, voorwaar een mooi bedrag. Dus ook aan de leden onzen dank. Verder onzen dank aan de vete in gezetenen van onze stad, die hun rui me gaven schonken voor het feest, waarvan ik er zeer velen terugzie in het Eerc-comilé. Ook aan die personen onze hulde. Eii ten slotte een woord van. dank aan de Tooneelvereeniging „Vondel", de Muziekvereeniging „St. Caecilia" 911 aan onze Zangvereeniging, wier leden hun beste krachten geven voor het welslagen van het feest. En nu, Bonclsbroeders, ons Kerke lijk feest is schitterend gevierd. Mogen wij allen medewerken om onze feest avonden zoo gezellig mogelijk te ma ken. Opdat bij sluiting van de feesten, wij allen met genoegen daarop kunnen terugzien. (Applaus.) J De muziek speelde wederom de fan fares. Vervolgens werd door allen Het feestlied staande gezongen, begeleid door „St. Cecilia." De heer Bosman geeft het woord aan den Weleerw. Heer Hosman. Rede Geestelijk Ad viseur. Het zij mij vergund het eerste het woord te nemen, want, mijne vrien den, het is mij een behoefte des har ten U geluk te wensehen met het zilve ren feest van den ons zoo dierbaren Volksbond. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat in dezelfde zaal de afd. Alkmaar v. den R. K. Volksbond hier ter stede werd opgericht. Het was toen een be gin, waarvan men niet wist, hoe het zou eindigen, het was de eerste stap op een langen en moeilijken weg, het was toen een vraag of het zou gelukken en of het einddoel zou worden bereikt Welnu, na 25 jaar kunnen wij het blijde getuigen: het is gelukt, de op zet is geslaagd, en, mannen, dat hebt gij gedaan. Zeker, Gods zegen heeft gerust op deze onderneming, maar gij hebt met Gods genade medegewerkt en een groot, heerlijk resultaat bereikt. Daarvoor dank aan God, daarvoor hulde aan allen, die hun beste krach ten voor- dit werk gaven en volhiel den tot den dag van heden. Men staat er verbaasd over, hoeveel in de laatste tientallen van jaren ver anderd is. Is de toestand der arbeiders niet ontzaglijk veel verbeterd? Hebt gij thans niet vele instellingen, waar uwe vaders tevergeefs naar hebben uitge zien? Het is nog pas dertig jaren geleden, dat Paus Leo XIH openlijk aan de we reld verklaarde, dat een zeer groot gedeelte der arbeiders onverdiend in een beklagenswaardigen en rampvol len toestand verkeerde, dat een bij kans slavenjuk aan de tallooze schare der proletariërs was opgelegd. Thans echter zijt gij in geheel ande re omstandigheden: betere arbeidsvoor waarden, beter loon, meer waardee- ring, meer bestaanszekerheid, meer waarborg tegen ziekte en werkloos heid, tegen ouderdom en invaliditeit. De arbeider neemt in de maatschappij een eervolle plaats in. Veel heeft in den loop der jaren de Volksbond tot die verbetering bijge dragen, niet alleen voor stoffelijke hulp heeft hij gezorgd, maar onver moeid zijn ook de Kath. Sociale be ginselen verspreid en gepropageerd. De Bond heeft gezorgd, dat bij de zorgen voor-het aardsche, de belangen van de ziel en de dienst, van God niet werden verwaarloosd, de Bond heeft altijd de aandacht gevestigd op den hemel waarvoor wij geschapen z'n. Dat juist is de onvergankelijke roem van den Volksbond. Zonder den Volksbond zouden de woorden van' Paus Leo XIII niet zoo krachtig in daden zijn omgezet. Zonder den Volksbond zouden de verderfelijke leerstellingen van het so cialisme veel verder zijn doorgedron gen Zonder den Volksbond zou het Ka tholieke geloofsleven onder de arbei ders niet zoo krachtig zich uiten als wij thans zien. Hulde daarom aan den jubileerenden Bond, hulde aan zijn leden, hulde voor al ook aan zijn opdichters. Als wij spreken over de verbetering van den toestand der arbeiders moe ten wij noodzakelijk ook denken aan de groote wereldfiguur van Paus Leo XIII, den Paus der werklieden en aan zijn zendbrief „Rerum Novarum". (Ap plaus.) Deze Paus immers beeft aan de Katb. Soe. beweging den grooten stoot gegeven, en voltooid het werk dat door vele anderen reeds was be gonnen. Op de eerste plaats denken wij aan den baanbreker op Kath. Soc. gebied Mgr. Baron von Ketteler, Aarts bisschop van Mainz. Terwijl Lasalle, Engels en Marx het Socialisme begon- 'nen te nrediken, heeft Mgr. von Ket teler op sociaal gebied een machtige katholieke beweging in het leven ge roepen. In 1848 hield bij een belangwekken de rede over de vrijheid der Kerk en de sociale crisis. In 1864 kwam zijn boek over het vraagstuk der arbeiders en het Christendom, daarna zijn rede voeringen over de arbeidersbeweging ten bare betrekking tot godsdienst en zedeleer, in 1871 over Liberalisme, Socialisme en Christendom. In Frankrijk was het Graaf de Mun, die de werklieden vereenigingen in het leven riep. In Oostenrijk vooral Ba ron von Vogelsang. In Zwitserland de begaafde volksman Dr. Decurtins. In Engeland Kardinaal Manning. In Bel gië Mgr. Doutreloux. In Amerika Mgr. Gibbons. Ih Nederland de onvergete lijke Dr. Schaepman. Daverenn ap plaus. De behoefte deed zich gevoelen aan onderling overleg en nauwere samen werking, daarom werd in 1882 ge sticht de -Internationale Vereeniging v. Sociale Studiën. De verschillende onderdeelen der sociale kwestie werden onderzocht, en besproken, rapporten werden uit gebracht. Alle rapporten en besluiten werden opgezonden naar Rome, naar Paus Leo XIII. die reeds meermalen over de sociale aangelegenheden zijn stem had doen hooren. Daarmee was men niet tevreden. Men wilde meer doen. Op 16 October 1887 trok Graaf de Mun met 1000 Fransche arbeiders naar Rome. Op vorstelijke wijze werden zij daar ontvangen. Graaf de Mun ver haalt het zelf: De Paus verscheen, om geven van zijn hofstoet, in zijn witte toga, een weinig voorover gebogen, maar weldra zich oprichtend met ma jesteit. Er ontstond eene diepe stilte en een oogenblik daarna hoorde ik slechts het geluid van mijn eigen stem als ik met ontroering het adres voor las, waarin wij aan den Paus deze de putatie van Fransche werklieden voor stelden, met de vraag, dat hij hun zaak en de verdediging hunner belangen in handen zou nemen. In een heerlijke rede vol vaderlij ke goedheid antwoordde de Paus en ontvouwde de taak en den plicht der Staatsbesturen, der patroons en der arbeiders, in den grooten strijd, waar door de arbeiderswereld in beweging werd gebracht. Maar nog meer wilde men. De Paus moest spreken voor de wereld. In November 1889 gingen 10.000 ar beiders naar Rome om den Paus te vragen een Constitutie uit te vaardi gen, waarin de sociale plichten en rechten werden vastgesteld, als een onschendbare grondslag voor alle rechtmatige eischen der werklieden, als het internationale handvest van de vrijmaking der arbeiderswereld. Kardinaal Langenieux sprak in him naam tot den Paus; na te hebben aan gegeven, dat de arbeiders een beroep deden op de openbare machten, zeide hij verder: nog verder evenwel en hoo ger gaat hun blik, naar den Stoel van Petrus, vanwaar alle waarheid uit gaat, vanwaar alle beschaving is voort gekomen. Zij verheffen vol eerbied hun stem en hunne handen tot U, H. Vader, in wien zij het gezag en het vader schap van God eerbiedigen en zij her halen de kreet der Apostelen: Heer, red ons, wij vergaan. Wij durven Uwe Heiligheid smee- ken, om onophoudelijk de wereld in herinnering te brengen den eerbied voor de gerechtigheid en het recht, opdat den werkman, wiens arbeids kracht zijn eenige rijkdom is, gewaar borgd zij een bestendiger huiselijk le ven, een ruimer onderhoud van zijn gezin, een meer christelijke opvoeding zijner kinderen, de mogelijkheid ook om voor kwade dagen te sparen. Wij weten het, Uwe Heiligheid gaat zelf gebukt onder de ongerechtigheid der menscben. Maar toch gewaardig U, ook onzen treurigen toestand ter harte te nemen." En het antwoord op die bede kwam 15 Mei 1891; de en cycliek Rerum Novarum. (Applaus). Nooit is zóó duidelijk uiteengezet wat er aan de wereld schortte. In December van dit zelfde jaar trokken 15.000 arbeiders naar Rome om den Paus in naam van de gebeele arbeidswereld dank te zeggen. Deze dankbaarheid leeft ook in ons hart, want wij plukken de vruchten van hetgeen de Paus heeft gesproken Dankbaarheid jegens de voorman nen, die 's Pausen woord het eerst in daden gingen omzetten, dankbaarheid jegens den Paus, maar dankbaarheid vooral tegenover God. Werkt allen mede door Uw voor beeld. God moet het doel zijn van ons wer ken en streven. God is ons geluk, dit moeten wij bereiken door bet katho liek geloof en door het onderhouden van de katholieke zedeleer; godsdien stig leven. De rots van Petrus staat vast. Alles vergaat, maar Christus' kerk blijft tot het einde der eeuwen. Christus vineit, Christus regnat, Christus imperat. Christus leeft, Christus heerscht, overwint (langdurig - en daverend ap plaus). De muziek speelde het „Aan U 0 Koning der Eeuwen." De heer Bosman gaf hierna het woord aan den EdelAchtb. Eeer Burgemeester. die onder daverend applaus van de feestvierende Volksbonders het tooneei betreedt. Dames en Heeren. Van de gelegenheid die U ons ge geven hebt om dit feest mede te ma ken hebben wij gaarne gebruik willen maken en met genoegen willen wij bier een woord van dank spreken be nevens een gelukwensch en ten slotte een verontschuldiging. In de eerste plaats brengt snr. zijn dank voor de uitnoodïging, die het Dagelijksch bestuur der gemeente in de gelegenheid stelde dit schoon feest bij te wonen. Wij danken voornamelijk omdat wij als Dagelijksch bestuurder gemeente zoo dikwijls in de gelegen heid zijn te zien wat de werking van uw bond vermag, omdat wij zien dat ■gij een open oog Hebt zoo voor de geestelijke- als voor de stoffelijke ont wikkeling uwer leden. Het stemt ons blij, het doet ons goed uwe vereeni ging te zien werken, uw vereeniging die als moeder-vereeniging van zoo veel sociale instellingen ontzaggelijk veel goed gedaan heeft, want wij we ten het allen, dat uw Volkshond zoo veel, haast alles heeft gedaan om den arbeidersstand op te richten, wat al les te zamen zeker wel een extra ge lukwensch waard is. Spr. meent ook nog een woord van verontschuldiging te moeten spreken daar het aan het Dagelijksch Bestuur der gemeente niet mogelijk is tot het einde op deze feest vergadering te blijven, want toen hun de uitnoodïging bereikte waren zij ver gaderd ten stadhuize, zij hebben om op dit feest tegenwoordig te kunnen zijn, hun werkzaamheden zoolang op geschort, maar hun plicht roept hun terug naar het stadhuis, reden waar om zij deze vergadering straks zullen verlaten. (Applaus.) „St. Caecilia valt thans in met het Wilhelmus dat door allen staande me degezongen wordt. Hierna verlaten de Burgemeester en de drie Wethouders de vergadering. De heer Smit, Centraal President, betreedt, onder daverend applaus en toejuichingen, het tooneei. Nadat in het voorjaar van 1913, al dus de heer Smit, de moederafdeeling Amsterdam en daarmede de geheele bond zijn 25-jarig bestaan vierde, nadat 'die plechtigheid, bijgewoond door Mgr. Callier, onzen bescherm heer, op luisterrijke wijze was ge vierd, ziet men telkens één der kinderen, die de moeder volgt en het 25-jarig jubileum viert. Het rijk program van hedenavond laat niet toe. dat we lang speechen. Namens het Centraal Bestuur, verte genwoordigd door de heeren Lammers en van der Bilt en spr., wil spr. een woord van dank spreken. (Plotseling gaat het electrisoh licht uit, zoodat wij van een gedeelte geen verslag kunnen geven). Spr. wil een woord van gelukwensch spreken, oolr voor de toekomst. Er is hier 25 jaar flink en krachtig gewerkt. We moeten echter verder gaan en thans even rusten, om verder te werken, naar het tweede lustrum dat met goud gesierd zal zijn. De muziek speelde straks een marsch. Laat dat geen parademarsch zijn, maar een reveille naar de toe komst. Laten we na deze feestdagen weer aan den arbeid gaan. Eensge zind met vak- en standsorganisatie. Als er iets niet goed is geweest, dan is het geweest een gebrek aan een heid. Eensgezindheid, deugd en trouw, Solidariteit, Dat maakt den Volksbond, Machtig in den strijd. Laten we deze woorden nooit verge ten. We hebben elkander noodig. Wel nu, laten we de toekomst ingaan met nieuwe kracht en frischheid. Als u vraagt, wat we te doen heb ben, ziet dan het verslag na van het congres te Nijmegen. Ziet de stellingen na. Laten we zóó de toekomst- ingaan met dat rijk program in handen. Laat dit ons besluit zijn: krachtig samen werken. Laten we ons abonneeren op liet dagblad de Volkskrant. Als we zoo de toekomst tegemoet gaan, dan zul len de toekomstige jaren voor de af- deeling Alkmaar ook aangenaam en nuttig zijn. Het doet ons goed, dat we op de eerste fij invloedrijke mannen zien, om hun belangstelling te toonen. Namens bet Centraal Bestuur zegt spr. mr. Dorbeck voor zijn belanglöo- ze medewerking dank. Ge hebt dat steeds met liefde gedaan. Onzen har- telijken dank (Applaus.) Allen hartelijk dank en spr. wenscht- hen tenslotte een genotvollen avond. Daverend applaus. De muziek speelde „lang-zal-ie le ven", waarmee het publiek spontaan instemde. Be heer Van der Bilt eveneens met applaus begroet, vraagt zich af, of bet niet een heerlijk tee- ken van jongen geest is, ais hii een man met grijze haren, als de heer Smit, met zulk jeugdig vuur en enthousias me een rede hoort uitspreken. Spr. meent ook een woord van geluk wensch te mogen spreken. Op de eer-' ste plaats aan het bestuur, dat een zware taak te vervullen beeft, want volgen is gemakkelijker dan besturen. Ook' een woord van dank aan de afgetreden besturen. De taak is niet zoo gemakkelijk. Wie. strijdt voor een goed beginsel, die vraagt niet naar waardeering. Dit zij de afgetreden be- stuurderen tot troost. Wie men ook zij, maar de man van karakter, beeft eerbied voor hem die een beginsel belijdt. Gij hebt dat beginsel in werkelijk heid beleefd en meer dan eens in liet openbaar betuigd. Er zijn moeilijke tijden geweest. Wie oog heeft in de toekomst zal begrij pen, dat we staan voor de moeilijkste tijden, als we in eeuwen niet beleefd hebben. Gelukkig dan hij, die steunt op eenj beginsel, als wij, Roomscheii hebben. j Als wij dat trouw blijven, dan kun- jj nen we gerust zijn. Gaat voort op den ingeslagen weg. j Bindt u vast aan uworganisatie. Woont trouw uw vergaderingen t, Dan alleen kan uw vereeniging voo! uitkomen en grooter worden en ki zij de plaats innemen, die haar, kracl tens haar beginsel, toekomt. Ons geloofsleven moeten we verdii pen en onzen geest ontwikkelen. Wat neer we dat doen, dan zullen we wa? dig zijn, om de plaats in te nemen, <üt ons rechtens toekomt. Daar kunt ge allen toe meewerkes Ons beginsel heeft door de eeuwe( heen hooggestaan. Het hangt van u af, of we dat ziu len behouden. Spr. besluit met nogmaals zijn ga lukwenschen aan te bieden. Daveren( applaus. Woord van den heer P. A. Fransen. Toen voor 20 jaren terug eeni ge katholieke mannen bijeen geroep® werden tot stichting van een R. K Volksbond hebben wij reeds begonna met moed en geduld. Vooreerst w*rd gesticht de Volks kring, na een jaar reeds konden wi overgaan tot stichting van den R. K Volksbond, gerugsteund door de sterk te van ons geloof. Door hard werkef zijn wij vooruitgegaan en thans heb ben wil. God zij dank, het geluk hd 25-jarige jubileum der afdeeling te mo gen vieren. Spr. feliciteert alle Volks bonders en het bestuur, en spreekt dei wensch uit, dat men in de toekoms' moge voortgaan op den ingeslagei weg te werken voor God, Kerk, Vor stin en Land. Applaus. De heer Keijsper komt voor het voetlicht en begint zijl rede met te zeggen, dat hij na al he) vele wat er reeds gezegd is niet meei weet hoe zich uit te drukken om wa) anders te zeggen. Snr. meent daarom reeds maar ter> stond zijn vreugde er te moeten ovei uitdrukken dat een zustervereenïging van de Hanze jubileert. Spr. hoopt, dat dit jubileum een spoorslag mag zijr om door te gaan op den ingeslagen weg zoo goed aangegeven in de woor den vermeld op het vaandel der ven eeniging: Voor God en Kerk, Vorstil en Vaderland. Applaus. In den loop van den avond doet d( voorzitter mededeeling, dat telegram men ingekomen zijn, als antwoord oï de verzondene. De telegrammen-correspendentifl luidt als volgt: Monseigneur Callier, Haarlem. De afdeeling Alkmaar van den Ne- derlandsohe R. K. Volksbond, in fees? vergadering bijeen ter viering van hei 25-jarig bestaan, brengt Uwe Door luchtige Hoogwaardigheid eerbiedigs hulde en vraagt den Bisscboppelijken Zegen. KEMPEN, Voorzitter. SMORENBERG, Secretaris. Hartelijk dankend voor de aangebo den huide door den feestvierenden Volksbond te Alkmaar, wensehen wij deze afdeeling geluk met haar zilve ren feest, hopen voor de toekomst, dat zij zal winnen, vooral aan inwen dige kracht en verleenen bestuur, le den en hunne huisgenooten gaarne on zen bisschoppelijken zegift. De Bisschop van Haarlem. (Langdurig daverend applaus en toe juichingen.) H. M. de Koningin, Het Loo. De afdeeling Alkmaar van den Ne- derlandschen R. K. Volksbond, ir feestvergadering hijeen ter viering van het 25-jarig bestaan, betuigt Uw« Majesteit aanhankelijkheid en onwan kelbare trouw. KEMPEN, Voorzitter. SMORENBERG, Secretaris. Het Loo. De Koningin draagt mij op Afdee ling Alkmaar R. K. Volksbond dank te betuigen'voor vertolking gevoelens in uw telegram. Adjudant van dienst, RUIJS (Toejuichingen en daverend ap plaus.) De HoogEerw. Deken' Ooms. De HoogEerw. Deken Ooms meet dat de R. K. Volksbonders volkomen de hulde verdienen die hun gebrach wordt. Toen de R. K, Volksbond te An sterdam werd opgericht zag de Ne derlandsche vader van het- socialisme Domela Nieuwenhuijs al dadelijk in dat liij in de toekomst met deze ver eeniging rekening zou te houden heb ben'en dit is dan ook zeer zeker bei geval geweest. Toen Mgr. Callier hier in Alkmaar vertoefde *ij de vorming vroeg hij aan spr. hoe het met de afd. Ned. R. K Volksbond hier gesteld was. Spr. ant woordde dat hij wenschte dat al zijn parochianen Volksbonders waren. Er zijn drie standen: de hoogere, de middenstand en de Volksbonders. God wil, dat deze standen volkomen harmonieeren, de hoogere stand, het intellect geeft de leiding, de midden stand is de rug'gegraat en nr. drie dat zijn de arbeiders, werken is zalig. Het zijn de Volksbonders die het geluk hebben, zij kennen niet de zorgen die de andere standen drukken. Zij zijn de beenen, de pijlers waar zonder de rest: het lichaam en het hoofd vallen zou, laten zij echter steeds zorgen dat zij flink op hun pooten staan zooals drie jaar geleden. Applaus. Blijf vooruitgaan, dat wensch ik u toe, zeker er zijn veel afdeelingen door' u in uw bond opgericht maar 2 zijn er nog die ik u in overweging geef op te richten daar zoovelen uwer op fabrieken eii werkplaatsen verblij ven waar zü dat heusch wel noodig hebben: nl. een anti-vloekers en een

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 5