r BIKMEIVLAlïDSCfl ZEEUWS. HET VIEI\DE R.-K. MIDDEN STANDSCONGRES. UIT ONZE OOST. Verkeer en Posterijen. CSffiENGD ÜIEUWS. I (Vervolg.) De Middenstand en de kost prijs-berekening. Prae-ad-vlet van den heer II van der Velden. D« praead-ÏMtir li- htte d't uitvoerig en zeLr gedocumenteerd prae-advics nader toe en kwam lot de volgende conclusion I. Hoewel ivet onlicend mag worden, dat in de latere jaren ecnige verbetering is in getreden, laai hel administratieve beheer van de bedrijven der Middenstander'-, over 'I algemeen nog veel te wensc-hen over. Af gezien van de door do wet in deze opge legde verplichtingen, liet voor bei vcort- bestaan en den bied van den middenstand beslist noodzakelijk, dat zijn leden een deug'lelijv. administratief beheer hunner zaken riastreien, zoo noodig onder des kundige voorlichting. II Dit administratief beheer moet ook omvallen een behoorlijke berekening van den kostprijs, vooral omdat een juiste prijs politiek door den middenstander alleen grvocid kan worden, wanneer hij te allen tijde loet den kostprijs zijner artikelen be ltend is. In bijzondere mate geldt dit voor den mid den sta Ti der-in Ju si riool. III Het statistisch opstellen der gemaak te berekeningen en der door de boekhou ding verschafte gegevens is 3p zichzelf een waardevol en noodzakelijk middel om het economisch voor- of nadeel der verrichte of voorgenomen werkzaamheden en den invloed van ingetreden veranderingen nauwkeurig 11a te gaan en te juister lijd won schei ijk Wijkende maatregelen te tref fen IV. De jonge middenstander dient zich niet alleen te bekwamen in het technische gedeelte van zijn bedrijf, maar zich levens op de Iioogle te stellen van de practische toepassing van boekhouden en kostprijs- berokeoteg, opdat het klare inzicht in 't groote nut en de noodzakelijkheid daarvan, hem tot beoefening in eigen onderneming bewege. V. liet is noodzakelijk, om aan Han- 'delsdagsoholen en Handeiscursussen bij 't onderwijs in boekhouden, een belangrijke plaats in te ruimen voor de behandeling Jan de kostprijsberekening. VI. Het is zeer gewenscht, dal de ver- Schillende vpkbladen regelmatig beschou wingen opuesnen over boekhouden en kost- Srijsberelieuing, teneinde de belangstelling aarvoor o,p te wekken en de leden der betrokken organisaties omtrent deze onderwerpen vac voorlichting te die- JHui. De Minister van L, N. en H. was verte genwoordigd door den heer Herinua, re ferendaris van de afd. Middenstand van ihe. departement van landbouw. Voorts waren o.aa. aaninezig mr. A. baron van Wijnbergen, voorzitter van den Middenstandsrand, Henri Hermans, lid der iTwoede Kamer, benevens vele Eerw. Hee ren Adviseurs. Onderwijl d® Belgische afgevaardigden ta de autoriteiten door den Voorzitter wer- iten verwelkomd, kwam de Minister-Pre sident, Jbr. Rays ter vergadering, die met applaus door al de aanwezigen werd ont- Tangen. Nadat de heer Van der Velden zijn prae id vies gegeven had, hield i 1Minister Buys de Beeren- 1>rouck een rede. Onder daverend applaus verklaarde de ^Huister, dat de regeering met groote belangstelling kennis van dit congres «kooit genomen. Drie leden kwamen in Aanmerking om de regeering op dit con gres te vertegenwoordigen, on waar de Ministers van Landbouw, Nijverheid en Handtri en van Arbeid, door ambtsbezig heden verhinderd zijn had spr. het voor- rotibt hier thans aanwezig te mogen zijn. De regeering, vervolgde Z.Exe., moet tor construeering van de maatschappij rekening houden met alle standen, doch daarbij verliest ze zeker niet den midden stand uit het oog. Z.Ex. herinnerde er aan. hoe Minister Aalberse nog steeds al» rechtskundig adviseur van den mid denstand in het bisdom Haarlem met de organisaties meeleeft en meewerkt. Doch ook de Minister van Binnenlandsche Za len heeft de gelegenheid te toonen, dat Jij iets van den middenstand weet en iet» voor hem voelt en dit nog dezer dagen getoond, door de gemeentebestu ren orop te wijzen, dat er zaken zijn, (waarvan men de vingers heeft af te houden. (Overweldigend applaus). Z.Ex. eindigde zijn korte toespraak met de hoop uit te spreken, dat dit con gres veel nut zal stichten en wenschte de organisatie toe, dat zij met nieuwen moed en energie de toekomst zal tege moet gaan en dat de zegen Gods zal mogen rusten op de federatie en haar bestuur. (Langdurig applaus). De voorzitter bracht dank aan Z.Ex. en schorste de vergadering tot half drie. Iu do namiddagzitting leidde de heer Ohr. Jansen zijn preadvies in: verster king van den maatschappelijken en eco- nomiscken middenstand. Tijdens deze inleiding werd Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, bisschop van Roer- mond de zaal binnen geleid, vergezeld van den Zeereerw. heer Th. v. d. Marck, secretaris van het Bisdom en den bur gemeester den heel' J. L. Th. Sanders. Do voorzitter sprak er zijn voldoening over uit, dat het congres dooi' Z. D. H. Werd bijgewoond. Spi'. logde de verkla ring af, dat het georganiseerd zijn in li. K. Bonden het werk niet in den weg staat, doeli veeleer bevordert. Spr. ver zocht aan Mgr. om aan de vergadering den bissclioppelijken zegen te schenken alvorens de vergadering te verlaten. Na deze begroeting zette de heer Jan- Een zijn inleiding voort, waarbij hij i»<* eens den nadruk legde op het groote motief dor middenstands-organisatie, nl. om in do organisatie een toekomst te bouwen voor den middenstand. De hoer Koops (Yenlo) zou gaarne vernomen of de praeadviseur meent dat ali iemand zich ergens wil vestigen hij eerst in overleg moet treden met de or ganisatie on do consumenten. De heer Jansen zegt, dat de debater hem verkeerd heeft begrepen, w»ar kü oilcan bedeelt dat icestreefd moet wor den naar een eystematischo verdeeling van verschillende neringen in lrepaalde wijken. Dcor overleg valt in dit opzicht zeker iets te bereiken door commissies van advies. Het is van zelf sprekend, dat ieder na dit advies nog vrij blijft. (Door dergelijke maatregelen kan in ieder ge val een over ompleet van dezelfde be drijven in bepaalde wijken worden voor komen. De lieer van den Brule (Botterdam) zegt door de beschouwing van den prae- adviseur wel cenigszins van opinie te zijn veranderd. In Rotterdam heeft men in de rHiting door den praeadviseur aangewezen reeds gewerkt, doeh daar mede geen goede ondervinding opgedaan. Si'r. geeft den praeadvisour in overwe ging de betreffende conclusie terug te nemen. De heer De Wilt (Nijmegen) vraagt welke houding de praeadviseur denkt in te nemen ieger. werklieden cn ambte naren in rijksdienst of gemeente-betrek kingen, die nog een nevenhedrijf uit oefenen en daardoor den middenstand beconcurroeren. Ook wenscht spr. te vernemen welke maatregelen tegen z.g. vliegende winkels zijn te nemen, daar het zoo moeilijk is te bepalen wat men iuist onder vliegende winkels verstaat. Do heer Jansen de beide sprekers beantwoordend, zegt gaarne aan het con gres over te latan de bedoelde conclusie te doen vervallen, al is hij van oordeel dat het gevaar dat Botterdam er van vreest, niet bestaat. Omtrent het door den heer De Wilt geprokene- acht spr. zich niet gerechtigd een oordeel uit te opreken zoolang in de statuten staat clat zij die hun hoofd bedrijf in den middenstand vinden, daarin ook een bestaan moeten hebben. Voor de actie tegen de vliegende win kels is het zeer goed de hulp eter pers in te roepen. De heer De Wilt brengt nog even het marktwezen ter sprake waarbij de voor zitter opmerkt dat men daarvoor moet aanklo j en bij de gemeentebesturen. De heer Jansen neemt de aanvulling zijner 6e conclusie aan, zooals Botterdam deze wenscht. De tweede alinea dezer stelling' wordt dan: Naar behoorlijke ver deeling van ondernemingen van denzelf den aard moet. echter worden gestreefd in overleg met de plaatselijke midden standsbonden en opeenhooping van ge lijksoortige zaken kan en moet vermeden worden. De stellingen van den heer Jansen wor den hierna zonder stemming aangenomen. Door den voorzitter werd nog het wel kom toegeroepen aan de inmiddels ter vergadering verschenen heeren Van der Maesen de Sombrelf, Jhr. Miechiels van Kessenich, J. Manen en Mgr. Dr. Pools. Vervolgens werd het woord verleend aan Z, D. H. Mgr. Schrijnen. Toespraak van Z.D.H. Mgr. Schrijnen. Alvorens aan uw verzoek te voldoen, aldus Mgr., om u mijn Bissclioppelijken zegen te geven, wil ik een enkel woord tot u spreken. Gij zijt hier saamgekomen om liet vier de Middenstandscongres te houden. Uw Congres heeft het op prijs gesteld, dat ik een H. Mis opdroeg, die gij zooveel moge lijk hebt bijgewoond. Straks mocht ik een telegram van u ontvangen, waarbij mij de gevoelens van eerbied en hoogachting wer den aangeboden en toen ik hier ben geko men heeft uw voorzitter op welsprekende wijze de gevoelens van hoogachting her haald voor het bisschoppelijk gezag, waarvan ik de drager ben. Dat bewijst mij dat gij hierheen gekomen zijt om uw con gres te hemden als Katholieken, maar ook dat er van dit congres een hoogere wijding uitgaat. Gij komt liier om uwe belangen zoowel economische als commercieele te bevorde ren, om uwen zaken een hoogeren bloei te geven, maar ook om de boeken van uwe standsorganisatie na te zien en bijzonder de rekening die tot hoofd draagt: Gods dienstige en zedelijke belangen en om na te gaan of het saldo voldoende is. De pos ten .waaruit dat saldo wordt saamgesteld zijn uw Katholieke daden als individu, als huisvader, als lid der Katholieke organisa tie. Uw gedrag. M. H. uw persoonlijk ge drag moet steeds in overeenstemming zijn met de beginselen onzer Katholieke Kerk, zoodat gij steeds als Katholieken moet spreken, denken en handeden. Een nauwkeurige naleving van de oude plichten die uw kerk u oplegt moet voor u zijn een eer en voldoening. Zoo ontwik kelt en behoudt gij het kostelijk pand, dat uwe oudere u hebben nagelaten. Als huisvader tracht gij de traditie leven dig te houden en in uwe kinderen over te planten wars van alle vertoon, weelde en verkwisting. Gij voedt uwe kinderen op in de vreeze des Heeren en met den ernst van het H. Evangelie. En wanneer God er onder uwe kinderen bestemt, voor den dienst der al taren of het religieus leven, dan rekent gij dat tot een eer Daarom kan de H. Kerk voor een groot deel steunen op de families van den Middenstand. Als leden uwer organisatie behartigt gij de belangen van de Kerk en verdedigt als een krachtig leger de! rechten van Jezus Christus tegen een ieder die ze wil mis kennen of bestrijden. .In ieder leger moet eensgezindheid heerschen en als gij eens gezind blijft zult ge overal een machtig apostolaat kunnen uitoefenen. Wanneer ik een Katholiek belang hij zonder mag aanbevelen, dan is het de stichting onzer Katholieke universiteit. Ik behoef niet te zeggen dat het ook uw belang is, dat de kinderen een Katho lieke Alma Maler kunnen bezoeken en het kan u niet onverschillig zijn of hel ge loof uwer kinderen benadeeld of vernie- ligd wordt. Doch dat nog daargelaten. Welk een machtig voorbeeld zal het zijn wanneer wij in de toekomst kunnen be schikken over een groot aantal Katholie ken, die de wetenschap niet willen schei den, van het Geloof. Het kan geen moeite kosten, de universiteit tot stand te bren gen. Wel moeten daarvoor offers gebracht worden, maar het is noodzakelijk dat wij den sluitsteen zetten in het gebouw van ons bijzonder onderwijs en wij zullen laaroD schrijven: „Deus scienliaruin Do- minus ést", dat is: God is dé Heer der wetenschap. Ik twijfel er niet aan, besloot Mgr., dat als gij uwe rekening naziet, gij een degelijk saldo zult vinden. Maar gij moet ook een begrooting maken voor de volgende jaren: Een begrooting is altijd iets problematisch. Maakt haar echter zoo hoog mogelijk en dan hoop ik dat liet sal do dien post op uwe begrooting nog zal overschrijden. (Applaus). Zooals uw voorzitter zeide, geef ik mij alle moeite om de belangen van d:en Mid1- densland in mijn Bisdom te behartigen. In de toekomst zal ik daarmee voortgaan. Moge dan door het gezamenlijk werken van Bisschop en organisatie een gelukkige toekomst volgen, waarvoor ik u als onder pand gaarne den Bevraagden zegen schenk. De vergadering knielde hierna neer en ontving den Bissclioppelijken zegen. Nadat Baron van Wijnbergen een toe- praak gehouden had, waarin bij de leden van den Middenstandsraad lof toebracht, omdat zij hem als voorzitter zijn taak zoo gemakkelijk maken, hield Pater Damasus een inleiding over: De Middenstandsvrouzv en "de Katli. Middenstandsorganisatie. Op de eerste plaats zet spr. uiteen, hoe de middenstandsvrouw een stuwkracht kan zijn voor Katholieke middenstandsor ganisatie. e. Een vierde van de vrouwen is werk zaam in handel, bedrijf en landbouw en zeer velen van deze behooren tot den middenstand en in menig bedrijf is de wélvaart niet 't minst aan de vrouw te danken. Een propaganda onder deze vrou wen zou voor den middenstand zulke rij ke vruchten moeten afwerpen, vooral om den grooten invloed, die zij bezitten. Niet alleen de mannen, maar ooik de vrouwen hebben belang bij de geestelijke en stoffelijke welvaart, welke de organi satie ten doel heeft, hetgeen spreker be wijst door le. de middenstandsvrouw te beschouwen als individu, waarvoor aan sluiting bij een organisatie ten eigen wel stand noodig is; 2e in betrekking tot haar gezin. Hoe dikwijls komt bet niet voor, dat een mid denstandsvrouw, hoewel onbewust, den man. van de organisatie afhoudt en daar door in den weg staat de welvaart van het gezin. Als moeder kan zij de organisatie zoo zeer steunen door haar kinderen op le voeden in liefde voor de organisatie. Daardoor geeft zij hun een kapitaal mede bestaande in kennis van en liefde voor de organisatie. 3e. De vrouw beschouwd als sociaal wezen. Zij beeft als vrouw den plicht mee te leven met de behoeften en de nooden van anderen. Daartoe verplicht haai- de Chris telijke naastenliefde. De Middenstands- vrouw mag daarop voorzeker geen uitzon dering maken. Uit standsbewustzijn, moet de vrouw meewerken om haar stand omhoog te brengen. Spr. waarschuwt de vrouw vSor het egoisme, dat een kwaad is dat meer scha de aanricht dan al het andere «fes-zemen en brengt hulde aan die duizenden vrou wen, die een geluk zijn geweest voor kerk en maatschappij. Na de uitwerking dezer beide stellin gen komt spr. tot zijn conclusies, die hij verdeelt in algemeene en bijzondere. Als algemeene conclusie geeft spr.: le. Er moet onder de middenstands- vrouwen meer kennis gebracht worden in het algemeen over godsdienstige en zede lijke, sociale en economische vraagstukken en meer kennis speciaal over het doel en streven van de R.IC. Middenstandsorgani satie. 2e. De Roomsdhe Middenstandsvrouw moet meer sociaal gaan voelen en han delen. 3. Alle Roomsche Middenstandsvrouwen moeten lid zijn van den R.K. Vrouwen bond, willen zij zich in kennis cn sociaal voelen vervolmaken, zooals het haar past. Hieraan voegde spr. neg eenige bijzon dere conclusies toe, waarin hij de vrou wen, die geheel buiten de zaak staan, waarschuwt tegen 't zich verheffen boven haar stand. De vrouwen, die liet huiselijk leven met het zakenleven vereenigen, spoort spreker aan niet te vergeten, dat 't huisgezin het allervoornaamste blijft, doch da zij tevens bijzonder goed op de hoogte moeten ziju van het bedrijf. Vrouwen, die aan het hoofd van een bedrijf staan, wekt spr. op lid te worden van de middenstandsorganisatie. De nieuwe lente, besluit spr., is hier mede aangekondigd, de nieuwe lente van uw vereenigingsleven. (Applaus) De voorzitter dankte pater Damasus hartelijk voor zijne keurige inleiding en deed de toezegging, dat zij in haar geheel in het tijdschrift der Nederlandsche Han ze zal worden opgenomen. Na eenige mededeelingen van huishou- delijlken aard werd de vergadering ver daagd tot Woensdagmorgen 10 uur. Om half zes vereenigde men zich in verschillende zalen voor een feestmaal tijd, terwijl tot besluit van den tweeden congresdag door de Kon. Mamnemzangver- eemging „Roermond® Mannenkoor" een groot concert werd aangeboden. Telegrammen waren gezonden aan H. M. de Koningin en aan het Doorluch tig Episcopaat Antwoorden waren reeds ingekomen van H.H. D.D. H.H, Mgr, A, F. Diepen, P. A. W. Hopmans en A. J. Gallier. BEZOEK VAN MGR. VICENTtNI. Heden, Donderdag, zal. naar het „Cen trum" verneemt, de Pauselijke Internun tius, Z.Exc. Mgr. Vicentini, een bezoek brengen aan Z. D. H. Mgr. H. van de We tering, Aartsbisschop van Utreobl. VERGADERING VAN HET DOORLUCH TIG EPISCOPAAT. Gisteren, Woensdag, hébben H.H. D.D H. H. de Aartsbisschop en de Bisschop pen van Nederland een vergadering te Bre da gehouden. Duitsch gezant te 's-Gravenhage. Naar de „N. Crt." verneemt, wordt in gezagheb bende kringen eerstdaags de benoeming venvacht van den heer von Lucius, laat stelijk gezant te Stockholm, tol Duilsoh ge zant te 's-Gravenhage. VOORONTWERP VAN EEN LAND- BOU W-ARBEID ERSWET. De Minister van Arbeid heeft bij den Hoogcn Raad yan Arbeid aanhangig ge maakt Kei voorontwerp van een land- bouwarbeiderswet. Volgens de Memorie van Toelichting blijft de ondernemer geheel vrij om te werken, wanneer hij wil. De echtgenoote van het bedrijfshoofd en zijn kindenpu van 16 jaar en ouder blijven buiten alle wettelijke bepalingen. Inwonende Siked en aanverwanten lot en met don derden graad van 18 jaar en onder zijn van de bepalingen omtrent arbeids- en rusttijden uitgezonderd. De Minister is van oordeel, bij de beschouwing van den arbeidstijd in het algemeen, dat, voor zoover het voorne men betreft op den grondslag van 54 uur per kalenderweek een goede regeling van den arbeidsduur voor de verschillende deelen van het jaar kan worden getrof fen. Bezoek van een Franschen minister. De Fransche Minister van Openbare Wer ken, de heer le Trocquer, gaat een reisje langs den Rijn ondernemen, teneinde in spectie te houden over de vloot van Duit- sche Rijnaken en sleepboolen, die, over eenkomstig de bepalingen van het verdrag van Versailles, aan Frankrijk is overge gaan. Bij deze gelegenheid zal de Minis ter, naar uit Parijs aan het „Hbld." geseind wordt, ook ons land bezoeken. Het pro gramma bevat een bezoek aan Rotterdam, waar de Minister Maandagavond 3 Octo ber zal aankomen; den volgenden dag zal hij worden rondgeleid in de Rotlerdamsche haven door den directeur van liet haven bedrijf, eventueel door den burgemeester. Des middags volgt een tocht naar Dord recht en Hoek van Holland. Woensdag vertrekt de heer Ie Trocquer naar Antwer pen. LOONSVERLAGING BIJ DE GEMEENTE. De Ver. ,-Amsterdamsdhe Belangen" heeft tot den gemeenteraad van Amsterdam een schrijven gericht, waarin verzocht wordt de loonen en salarissen der werk lieden, beambten en ambtenaren der ge meente met 1 pCt. te verminderen. Volgens adr. rust op de gemeente de plicht, de loo nen in overeenstemming le brengen met die der particuliere ondernemingen. Er zou een bezuiniging van minstens f 350.000 per jaar verkregen worden. Deze daad aldus het adres zou ge tuigen van moed en beleid: Amsterdam, als hoofdstad des Rijks moet voorgaan in het zoeken naar een oplossing om de dreigen de instorting der maatschappelijke wel vaart te keeren. DE MINISTER GRIJPT NIET IN. Naar de „Tel." verneemt, is door den Minister van Landbouw in antwoord op het verzoek der Nederlandsche Melkin- dustrieeie vereeniging, om in verband met de dreigende ïneikschaarselitc en de hoo- ge prijzen voor consumptiemelk van regee- ringswege hulp te verleenen, verklaard, dat er voorloopig voor den Minister geen aan leiding is tussohenheide te treden. Mr. S. DE VRIES. Blijkens mededeeling van de Staatscou rant is belast met de waarneming der be trekking van regeeringscommissaris, krach lens het crediet- en steenkolenverdrag met Duitschland, mr. S. de Vries, oud-Minis ter van Financiën. DE VOORZITTER VAN DEN R.-K. RIJKSKIESKRING. Jhr. Mr. E. B. F. F. Wittert van Hoog land, heeft zijn ontslag genomen als leider van onze Roomsclie kiezersorganisatie, meldt de Resb., en in zijn Zaterdag ge houden vergadering heeft het bestuur van de R.-K. Kiesvereeniging, Rijkskieskring 's-Gravenhage, den heer H. C. Silvius tot zijn opvolger aangewezen. Jhr. Wittert van Hoogland wordt te zeer in beslag genomen door drukke werkzaamheden van anderen aard, dan dat hij de verkiezingen zou kunnen leiden met de kracht en de energie, welke, naar zijn oordeel, van den voorzitter mogen gevor derd werden. Tevens nam de heer Wittert ontslag als voorzitter der Kiesvereeniging in district III. Mr. DE SAVORNIN LOKMAN. Men meldt uit 's-Gravenhage aan het „HMd." dat jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman zeer binnenkort zal aftreden als hoofdredacteur van „De Nederlander." OP BEZOEK BIJ DEN EX-KEIZER. De Hertogin van Brunswijk is met haar echtgenoot op huize Doorn aangekomen, om eenige dagen bij haar vader door te brengen. DUITSC'HE SCHOENEN. Men meldt uit Venlo aan „De Tijd": Sinds geruimen tijd was de uitvoer van schoenen uit Duitschland toegestaan. Van deze gelegenheid werd door de grensbewo ners zoozeer geprofiteerd, dat de verkoop in onze eigen grensplaatsen tot een mini mum daalde. Een groote schoenwinkelier in Venlo ver kocht in veertien dagen tijds slechts één paar schoenen, terwijl hij anders voor de najaarskermis een omzet had van ruim 100 paar. Het gebeurde meermalen, dat de gedragen schoenen in Duitschland werden gerepareerd en verzoold. Naar de „Nieuwe Venl. Crt." meldt, is deze uitvoer, van heden af door de Duit- sohe regeering stopgezet, nit welke maat regelen valt te concludeeren, dat deze uit voer voor het Duitsche publiek nadeelig werd wegens de stijging der prijzen. Geen schutting van den Dam te Amster dam. Het „Hbld." bevatte het.bericht, dat aangezien zich nog altijd geen gega digden opdoen voor de bebouwing van het Midden-Damterrein, het Gemeentebestuur eraan denken zou, om het moeras, dat zich aldaar gevormd heeft te dempen en de schutting te verwijderen. Bij informatie is ons gebleken, dat zulk een plan helaas, niet beslaat en dat B. en W. nog altijd vasthouden aan het genomen raadsbesluit, om dezen grond uitsluitend voor bebouwing te bestemmen. B. en W. vreezen dat, als de schutting wordt weg genomen en het terrein tijdelijk aan den openbaren weg wordt toegevoegd, er later van bebouwing niets meer komen zal. De toestand blijft dus, in afwachting van betere tijden, waarin de bouwlust zal zijn teruggekeerd, bestendigd zeoals hij op 1 oogenblik is. SCHEIDING VAN KERK EN STAAT IN OOST-INDIE. Uit Weltevreden wordt gemeld, dal c commissie is ingesteld, om te adviseeren over de scheiding van Kerk en Staat en om de wenschelijkheid en mogelijkheid te onderzoeken van de verdere doorvoering van dit beginsel voor Indie. Benoemd i» tot lid en voorzitter, mr. Creutzberg, directeur van onderwijs, lot le den de heeren Bergmeyer, Djadadiningrat, Galestin, Ponto Salim, Sosclisa, De Leepel, pastoor Rijcksevorsel, het lid van den Raad van Justitie, mr. Schuylenburg, en de ad junct-veearts Soejadi; lid en secretaris is de heer Schrieke. Aanleg spoorwegverbindingen. Met betrekking tot den post van 400.000 op <Je Waterstaatsbegrooting uitgetrokken voor „aanleg van spoorwegverbindingen mei de havens West bij Amsterdam met aansluiting aan den spoorweg Amsterdam 'Haarlem en aanleg van een rangeerier- rein nabij Duivendrecht met bijkomende werken" wordt in de staatsbegrooting voor 1922 aangeteekend dat zoodra in 1922, na beëindiging vsn rechtsgedingen over aan koop van grond, over voldoende (AKwin Iran worden beschikt, met de uitvoering van werken een aanvang <z.ai worden ge maakt* LAFFE WRAAKNEMING. In den vorigen nacht omstreeks een uur zag de dienstbode van de familie, wonende in de Boemer Visscherstraat te Amsterdam, dat voor het huis aan den overkant, onevenzijde, een auto stil hield. Het volgende oogenblik werd, uit de on middellijke nabijheid van de plaats waar de wagen stond, een hard voorwerp ge smeten door de groots boyenruit van de deur van het perceel aan de overzij. En na dit harde voorwerp, dat de ruit vernielde, werd een brandend papier on der de deur geschoven. Dat alles ge schiedde in een ommezien tijds. De auto werd onmiddellijk in gang gezet, in vlie gende vaart vertrokken de zonderlinge onbekenden; toen het geluid van den motor nog van verre werd gehoord, zag het dienstmeisje plotseling achter de ver nielde ruit vlammen ordaaien. Zij had de tegenwoordigheid van geest, onmid dellijk politie en brandweer te waarschu wen. Toen brandweerlieden uit de ka zerne in do Honthorststraat verschenen, sloeg hun uit de vestibule een dichte rook tegen, melSt het „Hbld." De bewoners, op zulk een onaange name wijze in hunne rust gestoord, 'wis ten aanvankelijk niet recht wat er was ge beurd en vreesden dat hot geheele huis in de vlammen zou opgaan. Zóó erg was het gelukkig niet, door oordeelkundig optreden bleef het vuur tot het voorportaal beperkt, werden daar van muren, zoldering en deuren ge schroeid en waren eenige matten en loo- pers verbrand. Voor de politie begon nu eigenlijk het werk pas. Zo vond in de vestibule een ronde bus, naar boven spits toeloopende, waarvan dat bovengedeelte als gevolg van bet smijten dcor de bovenruit, was ineen gedrukt-, en daarbij een stuk halfver- branden omslag van een Lord-Lister- aflevering. Meer aanwijzing had ze vcorloopig niet, en heeft ze nog niet. Ook eenige om wonenden kunnen niet anders dan slechts zeer vage aanduidingen geven. De auto, die voorreed, was geen „Atax" of „Taxi", voor 't overige is niet tie zeggen of het een huur- dan wel leen particuliere auto was. Er wordt aan een laffe wraakneming gedacht. De politie heeft een post voor het huis gezet. DE KERKBRAND TE DELFT. De loodgieter H. en zijn knecht, die de reparatiewei'ken aan de Oude Kerk verrichtten, zijn na verhoor op vrije voe ten gesteld. EEN DUUB KOOPJE. Te Dinxperlo liet een inwoner zijn schoenen op Duitsch gebied lappen in de meening dat hij voor een koopje uit was. Hij kwam bedrogen uit. Toen de verstelde schoenen over de grens zou den worden gebracht, namen de Duit sche kommiezen deze in beslag, omdat er geen uitvoervergunning was en moest de spaarzame huisvader nieuwe schoenen in Nederland kcopen. EEN NIEUW PARK TE AMSTER DAM. Het „Hbld." meldt, dat binnen en kele weken door den dienst van Publie ke Werken te Amsterdam zullen wor den aanbesteed de werken voor den aan leg van een groot park in den Buik- sloterham. Het park, dat bij het IJbosch zal worden aangesloten, zal een opper vlakte hebben van ongeveer vijftig H.A. en dus in grootte het Vondelpark dat 43 H.A. oppervlakte heeft, overtreffen. Het park zal worden aangelegd be noorden het Jan van Haseltkanaal en langs een negental ontworpen bouwblok ken, 't zal zich uitstrekken langs bei de oevers van het Noord-Hollandsche Ka naal, dat van dezen aanleg de water partij zal vormen. Het is de bedoeling dit park te maken tot een uitspanningsplaats voor de be volking van Amsterdam. ALS DE DRANK IS IN DEN MAN. Op een dezer lieflijke herfstnachten wandelde, neen wankelde een wandelaar langs den Z.-O. Binnensingel te 's Ha- ge. Hij had den avond vrij veel alco holica gebruikt en dit had op hem de uitwerking, dat hij onbedwingbaren zwemlust kreeg. Hij stortte rich met 'n zigzag loopje en een vrijwel misluk ten sprong in het water, maar de aan raking met het onfrissmie nat doofde onmiddellijk zijn neiging tot zwemmen en hij begon op een erbarmelijke ma nier te schreeuwen. Gelukkig voor hem is zijn roepen ge hoord. Eenige behulpzame bewoners van den Singel hebben hem gered en groo toude cis ontnuchterd en zelfs, ondanks zjjn natte plunje, beter loopend dan vóór het Lad, zocht de man zijn woning op. DE DRIB LE1DS0HB BROEDERS. De stad Leidon telt onder haar bur gers drie broeders, do hoeren O-. wier eensgezindheid merkwaardig ia. Kamen zajn ze gisteren naar Den Haag go- trokken, samen 'hebben r» geborreld, sa men kregen se do hoogte en samen heb ben ze met da bewoners van de Wes terstraat ruzie gemaakt. Bn tan «lotto hoeft de politie ga ook weer «amen op geborgen. Maar zo z}n niet to wimnn vrij gelaten sa het uitslapen no hun 'roes. Want één der broeders heeft dy. eohipper V. met een mos in den ara gesneden cn daarom heeft men hem vast. gehouden. Dub zijn slechts twee naar Leiden te ruggekeerd. j EEN ONAANGENAME VERGISSING. Vergiss» is mcnséhelijk cn zelfs exa mencommissie® maken vergissingen. In ilej voorjaar lazen we van candidaten, opgc. roepen voor bet onderwijzersexamen, die den vereischlen leeftijd niet hadden en waarvan een zelfs de acte werd uitgereikt Voor den betrokkene was dit oen prcin., vergissing. Wat bij de laatste examens in de moderne talen gebeurde, was minder prettig veer de betrokkene. Daar was een dame die examen deed voor Engelscl L. O. Zij slaagde niet, maar zag, tot haar groote verbazing, haar naam onder de ge. slaagden den volgenden morgen in de ochtendbladen. Van alle kanten stroomden de gelukwenschen (zij had nog al vce| kennissen!) en men verheugde zich over haar succes. Men kan begrijpen, wat een misère die vergissing voor de dame j:1 kwoslie rachl! Wie die lapsus had begaan kon zij niet te weten komen, maar wie ife namen der geslaagden aan de pers mee- deelt, mag .hiervan toch wel secuur zijn daar de gevolgen van zoo'n vergissing aller onaangenaamst kunnen wezen. „Stand." ZIJN VROUW VERLOREN! Op den Haagweg bij Delft kwam een motorrijder tot de ontdekking, dat hij zijn vrouw, die achterop zat, verloren was. l!jj onderzoek vond hij haar eenige honderden meters terug op den weg; ze was van de duo gevallen en had zich nogal bezeerd; zij bleek echier nog in slaat de duo-rtij naar Den Haag voort te zelicn. KEES VAN DONGEN OPGEPAKT. De „Chicago Tribune" verneemt uit Ve netië d.d. 24 September cn „I-Iet Vad.'' ver telt het na: De kunstschilder Kees van Dongen is gisteren te Venetië op het St. Marcuspleia gearresteerd wegens het hinderen van mu sici, die daar dagelijks in hun tent concer ten geven. Hel schijnt dat de tent voor onzen land genoot een prachtig punt was om een groot doek te beginnen en daarom installeerde hij er zich Vrijdag en begon te werken. Weldra verschenen de musici en ia weerwil van zijn aangeboren kunstliefde verzocht de dirigent Van Dongen om «q; te gaan.. Deze weigerde onder de verkla ring, dat de muziek hem niet in zijn werk zou sloren. Neen, zei de directeur, maar uw schilde ren zal ons spelen verhinderen. Van Dongen hield vol en de directeur zond om de politie. Ten slolte kwamen er 14 man opzeilen, en in een minimum van tijd was de slraat vol nieuwsgierigen. Van Dongen werd ge dwongen zijn plaats te verlaten en door het talrijke escorte naar hel arrestantenlo kaal gebracht. INBRAAK IN EEN POSTKANTOOR. Te NuenenEeneind (N.-B.) is Dins dagnacht ingebroken in het hulpposlkan- toor. De dieven hebben 't kantoor en de woning van den kantoorhouder geheel doorzocht en alle kasten opengebroken. Zij hebben de posttromonels gestolen. De inhoud bedroeg circa 1000; voorn nieuwe fietsen, een horloge, een gouden ring enz. De leege tromimel is bij liet kantoor teruggevonden. De daders zijn klaarblijkelijk in de richting Eindhoven weggefietst. De mare chaussee heeft de znalr in onderzoek. ÉCSÜfi De typhus te Delft. Bijna alle in list gasthuis te Delft verpleegde typhuslij- ders zijn ontslagen, de overigen herstel lende. De ziekte heeft een zeer gunstig veiicop gehad. Van do 60 patiënten zijn slechte 3 bezweken. Korte vreugde. Te Wehl (Geld.) viel de landbouwerszoon J. R., die het hoogste no. bij de militieloting had ge trokken, doordien hij zich al te vroo- lijk maakte, van zijn rijwiel en kreeg zulk een ernstige hoofdwonde dat men voor zijn leven vreest. Kras. De heer H. Mathijssen ia Rijsbergen bij Breda is gisteren 102 jaar geworden. De krasse man maakt nog dagelijks zijn toertje door het dorp. Oplichting. Te Rotterdam is aange houden de Belgische scheepskapitein F. P„ afkomstig uit Antwerpen, die verdacht wordt van oplichting voor een vrij belang rijk bedrag aan scheepsbenoodigdhedcn ten madeele van een firma, gevestigd op de Leuvehaven le Rotterdam. Ook in an dere steden moet hij zich aan oplichting Jjebben schuldig gemaakt. Verdronken. De schipper van den te IJmuiden aangekomen logger Katwijk aan Zee K.K.W. 23 rapporteert dal op 150 mijl uit de'kust de 13-jarige T. S., uit Katwijk door een klap van de schoot overboord was geslagen en verdronken. Diefstal in dienstbetrekking. de recherche te Leiden heeft een 24-jarig dienstmeisje, zekere J. W. v. <L H. aldaar, gearresteerd ,dde ten nadeele van haar meester een bedrag van 500 ontvreemd had. Zij had' zich meester gemaakt van den sleutel van een geldkistje waarin het geld was geborgen. Motorongeluk. Aan den Amsteldijk onder Nieuwer-Amstel is een motoronge luk gebeurd. Door het plotseling stilstaan van een voorrijdende motorfiets vloog een volgende motorrijder met volle vaart bo ven op hem, daar de berijder zijn aan dacht had geschonken aan wherry's in den Amslel en daardoor niet gezien had, dai zijn voorrijdier stil hield. De eene berijler brak een been, de ander zijn arm, en beidien kregen ernstige inwen dige kneuzingen. De motorfietsen werden danig gehavend. Woest rijden.Dinsdagnacht te 1 uur is de student H., uit Delft, die met roekelooze oiellieid op een motorrijtuig langs het Jaagpad reed. tusechen de Hoornbrug en Delft over den kop gesla gen en in een sloot terecht gekomen, in bop el oorzen toestand i® hij naar het zieken huis Bethel te Delft vervoerd. Botsing met een varken. Een motor rijder uit "aAIravenzande ts Dinsdag snel zijn metgezel op de duozitting op den Rot- terdamschem weg bij Delft tegen een var ken opgereden. Het voertuig sloeg om en de berijder» vlogen* langs den weg. AH zur er met enkde ontvellingen afgekomcQi Va-a fag ysrkes*81*34, - agenda. R Iv VEREENIG1NGS „ST. WILLIBRi talerdag 1 Oct.: 5—6 bulicbelaling Bouwvak 56 uur conlribu.icne bewerkers. 5—6 uur zitiing Spaa 6—7 uur zitting Win 67 uur premiebetal fonds Ziliing Spuimar 78 uur Bureau va G—9 uur opgaaf voor R. K. Centrale Zieken K. Coöp. Levensverz. 89 uur conlr.bclali! „GOED WONI Vrijdag '30 Sept. get MAR1 A-VEREEN Zondag 9 uur H. Tozelkerk voor de ledei -ja-vereeniging, die een kunnen verdienen. ST. MARTHA-VERE lederen Donderdagavoi in hel gebouw „St. M straat. „KOLPING. Zondag 2 October, 3 uur, repetitie voor' komsl dringend verzoch JON GELINGSCON GI Met het oog op liet Volksbond zal Zondaga joiigeliugs congregatie SI. Lsurentius te 5 uu te ev, uur gehouden w R. K. VROUWE Ledenvergadering op in het gebouw „De Uni ties avonds half acht. Inwijding nieuw Bond: Declamatie door Mej uit Hilversum. Aller opkomst gewen JUBILEUM VAN NED. R. K. VOL Gisterenavond werd -tie" de serie feestavond Aeid van het jubileu Jied. R. K. Volksbond Na de opening van Kregen we een paar lu ,5'chen van „St. Caecili: nogmaals de Apotheo; gen. Het Bondslied wer de aanwezigen gezonge «voorkomende in de ai ons inziens veel te dreimd en zou door bet de apotheose zelf meer gebracht hebben. Na de apotheose kreg kele zangnummers en gordijn gehaald voor Tooneelspel in drie Louis Haver. De vertolking van •zóó, dat wij al dadelijk Wij nog met een gener; doen hadden. Geen rol Voortdurend kijken en den souffleur. Dc roll -behoorlijk verdeeld, m< ïekening houden met d (e typeeren persoon: jan 'n Sckeepstimmcrw 4y»e vertoonen van ee beider, terwijl ook ni< %an uitgebeeld worden niet eens weten zou ko moeten uitgesproken was hier voor de rol vink beslist het geval Zoo iets doet onnat onnatuurlijkheid is j struikelblok van de ten. De oude Lovinl type, vlotter spel en 'n mïek zouden hem zeer men; zijn spel was in drijf niet genoeg gesp In aanmerking gen diuand Lovink als „in' de kunnen we zijn spe niet alleen ging het sp af, maar spel en. die makkelijkheid van zi het zich thuis voele stonden verre boven despelenden. Wij meei wat het laatste bedrijf al de ontknooping, dat spannen was, do ont gebeuren had zich m drukken in gevoelsspe Bernard Lovink ver pluimpje, het was hei te zien dat hij zich z dat hij opging in zijn r dere opvoeringen kan tick vrijer bewegen g; worden. A. Mayer, de studie nand leek er niet op! meiaar? 'n gokker, 'n Zéker, het bleek o ^n volle gaf en zijn u inspande om te zijn Jen moest, maar de Ctn is ook ieders werk Vie de huirsknccht begin 'n paar malen ei rolvaster worden hij is rol geknipt. Frieda, het dochter verdiende allen lof voi Franken en Giezen bijrollen. Het geheel heeft de voldaan. De keuze va goed in dit kader. I dat het spel er bij ringen beter op zal w De klucht „Het wordt al 'n beetje o liet stuk reeds meerdi Samson was goed Moot kon stukken b beel voldeed niet. De grime was in beer Jac. Groothuizen goede wijn behoeft g<

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2