DRUKKERIJ FELDBl BUITENLAND. Geurig en Mï NIET OM BEZUINIGING, MAAR OM HEEL WAT ANDERS. Blstnenlaiidsch Mieu&s, Vergadering van het Centraal Bestuur der K. S. A. Hoe er bezuinigd wordt. NEDERLANDSCH SPOORWEG MUSEUM. Niet bestemd voor open baarheid. De. Vrouwen bij de Post. UIT ONZE OOST. HAHDEL iff lUfiililli» KUNST EN KENNIS* De toestand in Ierland. Amerika en Europa. GEM. fgUfTENL iSJHSHTIN. rfroYinc£aTi firma Tit. KRAAKMAI PÖRTOR VAN LOUWE Vraapt nu uw Wit In de Memorie van Toelichting bij het Ontwerp van Minister de Visser staat onder meer te lezen: „Hierdoor wordt gelegenheid geopend, om althans gedurende eon jaar, te re kenen van 1 October 1921 af, in elk geval afzonderlijk 11a te gaan en te be- oordeelen, of de voorgenomen houw in derdaad eisch van noodzakelijkheid is. Ook de stichting van al te kleine H. L. O.-schooltjes kan langs dezen weg worden voorkomen. Na afloop van dit jaar zal hunnen worden beoordeeld of er termen bestaan voor een meer defini tieve regeling". Men zou zeggen: met dit standpunt kunnen al de bezuinigers, ook uit de Iinksche partijen genoegen nemen. Im mers, een definitieve regeling zou maan den op zich laten wachtennu worden do „uitwassen" onmiddellijk gekeerd on, zoo noodig, komt een definitieve wijzi ging der L. O-wet over oen jaar. Toch zijn de Iinksche bladen niet tevreden. Het „Hbl." eischt onmiddellijke wijziging der wet en zegt, dat het uit stel toont; ,,oen gebrek aan moed, ge brek aan verantwoordelijkheidsgevoel". Niets minder. Ook de „Tel." meent, dat „een wij ziging van de Onderwijswet veel beter zou zijn geweest". Het blad wil het ontwerp, cenigszins uitgebreid tot den scholenbouw, die nog slechts in een begin van uitvoering is, spoedig zien aange nomen. Maar „wij moeten verder", zegt de „Tel." :„Met kracht dient te worden gestreden tegen een onderwijspolitiek, die in haar toepassing tot het meest hatelijke sectarisme en tot een ramp voor schatkist leidt". Dat is tenminste duidelijk: de strijd tegen het „hatelijke sectarisme", dat wil zeggen: tegen de conscientie-vrijheid staat op de eerste, het beschermen der sehgtkist op de tweede plaats. „Het Volk", dat nog pas om de zoo noodige bezuiniging riep, heeft voor de j.ractische bezuinigingsvoorstellen van 'n fhristelijk Minister natuurlijk goen en- iel woord van waardeering. Het blj.i ■$iseht onmiddellijk „een blijvende rem tegen de uitwassen der onderwijswet, >^n joemt de beperking tot een jaar „een hoogst verdachte geschiedenis". Dit alles bevestigt ons vermoeden, zegt de „Tijd", dat het den linkschen bladen bij hun campagne tegen de lo yale uitvoering der Lager Onderwijswet niet zoozeer om de bezuiniging, doch om beel wat anders is te doen. 1 iWanneer men ter linkerzijde op de aderopening van den schoolstrijd wilde ■êansturen, zou de toon immers niet ha telijker kunnen zijn. Op Maandag 3 Oct. hield het Cen traal bestuur van de K. 8. A. in Ne derland, in het Hotel „Terminus" te Utrecht een goed bezochte vergadering, knder voorzitterschap van Prof. L. van Aken. Na opening en goedkeuring der notu- ien richtte de voorzitter eenige waar- sleerende woorden tot den geestsl. ad- >iseur, Prof. Aengenent en den pen ningmeester van het dagelijksch bestuur, Aen heer J. van Eijzewijk, wier ver diensten onlangs door een Koninklijke on derscheiding werden erkend. Op 22 Aug. j.l. is door het dagelijksch bestuur der K. S. A. een bijeenkomst van de besturen van E. K. Volksuni versiteiten uitgeschreven, waarin de wen- echelijkheid werd besproken om een bond van E. K. Volksuniversiteiten te stich ten. Daar is toen een commissie be noemd met de opdracht om de oprichting Van een dergelijken bond voor te berei- defi en vóór X Dec. a.s. aan Ben nieuwe vergadering rapport van haar werkzaam heden uit te brengen en zoo mogelijk ontwerp-statuten en huishoudelijk reg iment ter goedkeuring voor te leggen. Vervolgens werd medegedeeld dat Mr, H. J. J. Scholtens met ingang van 1 Sept. tot wetenschappelijk ambtenaar aan het Centraal Bureau werd benoemd. Daarna volgde verslag van hetgeen floor het dagelijksch bestuur verricht "werd, inzake de steunbeweging vcor de E. K. Universiteit. Op verzoek van het Hcofdcomité van Actie voor de stichting van de E. K. Universiteit verklaarde de K. S. A. zich ten volle bereid aan deze actie mede te werken en die te steu nen op een wijze, die aan dat hoofd comité het meest geschikt zou voorkomen. Twee circulaires werden dcor het Cen traal Bureau naar aanleiding hiervan verzonden. Door de K. S. A. wordt een 'Sociale [Week georganiseerd van 12 tot 17 Deo. B.k., van Maandagavond tot Zaterdag ochtend. Het nut van een dergelijken op zet behoeft wel geen betoog, te minder nu de K. S. A. besloot als actueel onder werp op deze soaiale week door ver schillende sprekers te laten behandelen: de bedrijfsorganisatie. Voor bijna alle te behandelen onderdeelen van dit on derwerp werden reeds sprekers gevonden. Zcodra ze allen gevonden zijn, wordt in de per3 een overzicht gepubliceerd van de verschillende onderwerpen en sprekers. Het Centraal Bureau heeft op verzoek van en voor het E. K. Vakburhpu te Utrecht een plan uitwerkt voor 'n per manenten mondelingen cursus in Apo logie, Economie en So iologie voor voor mannen in de Katholieke Vakbeweging, Welke half Oct. zal aanvangen met pl.m. 50 deelnemers. De schriftelijke cursussen in economie en sociologio van het Centraal Bureau zijn de vorige maand weder aangevangen Bn verheugen zich nog steeds in een greota belangstelling. Ingeschreven wor den voor Economie 127 cursisten, voor imigo Idcom'oiKeviéö lortsfeB eéü steep valtf sociologie 82 en voorts 59 abonnementen. De beantwoording der vragenlijsten ter vorzameling van gegevens voor bet Katholiek Sociaal Jaarboek gaat nog zeer traag. Ook moet het Centraal Bureau ze ker zijn van een bepaald aantal afne mers. Alleen met aller, medewerking kan dit jaarboek tijdig, d.i. in Januari 1922, verschijnen. Medegedeeld werd voorts dat de col lecte voor de K. S. A. in het Aarts bisdom heeft opgebracht ongeveer f 15.900, in het Bisdom Haarlem bijna f 20.000 en in het Bisdom Breda onge veer f 6000, in het Bisdom Eoermond f 7877.50, van den Bosch was nog niets vernomen. Na uitvoerige besprekingen omtrent een steunbeweging voor Eusland, kwain de vergadering tot het besluit om aan (den oproep van den H. Vader ie voldoen, door een geldinzameling te organiseeren en daarnaast nog in de pers een inschrij ving te openen. Door bemiddeling van den Pauselijken internuntius in den Haag zullen deze gelden naar Eome worden verzonden. Aan de vergadering werd bet rapport voorgelegd van den Inspecteur van het Centraal Burau, omtrent den stand der reorganisatie in de onderscheiden bis dommen, naar aanleiding van een bezoek, door hem gebracht aan de secretarissen, van de diocesane comité's. Besloten werd om nogmaals op een spoedige uitvoering der reorganisatie aan te dringen. Van een gehouden enquête, betref fende do Centralisatie van de bureaux der nationale organisaties, werd verslag gedaan. Naar aanleiding hiervan meende men dat een dergelijk plan grondig diende te worden voorbereid en dat ook voor een eyentueele uitvoering veel tijd zou noedig zijn. Dezer dagen werd aan het Centraal Bureau te Leiden de huur opgezegd. De vergadering was eenstem mig van gevoelen dat dit bureau in Leiden naar een ander gebouw moest uitzien, in afwachting van eventueele toekomstplannen. Bij de rondvraag werden nog eenige zaken van huishoudelijken aard hespro- ken, waarna de voorzitter de vergade ring .sloot met den Christelijken groet. Het Bijk heeft eenigen tijd geleden, al dus de „Eesb." Palais Eoyal te Amster dam aangekocht om ingericht ite worden als gebouw voor den Postcheque- en Gi rodienst. Bij de vehbouwing was echter een order uitgevaardigd, da de kostbare plafonds onbeschadigd moesten blijven. Dat is ook gebeurd, ze zijn in koafbare verpakking per schipper naar Den Haag overgebracht. Toen moesten ze echter op geborgen worden. Ze hooren thuis bij de Posterijen en Telegrafie, dus werden ze afgeleverd aan 't hoofbestuur in de Park straat aldaar, waar thans de kostbare pla fonds, die eenige duizenden hebben ge kost aan verzending, zijn ondergebracht in ©en%ude wagenloods, om na kortoren of langoren tijd daar te vergaan. Zóó wordt er op de Rij'ksbureaux be zuinigd op dit oogenblik. 'THR. VAN KARNEBEEKfj Het Uitvoerend. Comiic van liet te Turijn te houden Internationaal So ciologisch Congres heeft jhr.Van Kar- nebeek, onzen Minister va/n Buiten- landsche Zaken, benoemd tot eere president van het Congres en hono rair lid van het Sociologisch Instituut, als hulde niet alleen van zijn persoon lijke verdiensten, doch ook aan de Vergadering van den Volkenbond, waarvan liij het voorzitterschap op zoo loffelijke wijze vervulde. TWEEDE KAMER, In de vergadering wan. de Tweede Kamer op Woensdag 12 October, des namiddags te 1 uur, zijn o.m. aan. de orde: „Behandeling van het verzoek van den heer A. P. Staalman, om verlof tot het richten van vragen aan den minister van Oorlog omtrent de uit voering van de door hem op 29 Juni 1920 gestelde en door de Kamer aan genomen motie tot ondersteuning van gedurende de mobilisatie afgekeurde militairen; opmaken van een voor dracht ter aanvulling van «een vaca ture in den Hoogen Raad; en wets ontwerp-wij ziging der Arbeidswet 1919. sroetp kleurige kamossen acthter zioh a-nm, die doen denken aan een soort sjeesjooL Maair in Holland sdhipnlt men van de er varing elders profijt te hebben getrokken en is men terstond meit zakelijker mate riaal begonnen. Niet alleen oude pren ten vertellen daarvan, maar ook oud speelgoed, dat bij patricische families ge bruikt werd, en dat vrij accuraat de mo dellen bij de spoorwegen in gebruik imi teerde. Waf de stationsgebouwen betreft terwijl zooals gezegd Amsterdam zich meerdere decenniën moest tevreden stel len met een hooi ten gelbouw, terwijl in Arnhem de treinen op een binnenplaats stopten', heeft Utrecht in 1845 reedis als centrum van het toen nog ijle spinsel een flink sleenen gebouw gekregen, waarvan het middengevai nu nog steedis staat! Des tijds acttef, thans behoudend. Wat is in den loop. der jaren ook de „architectuur" van de locomotieven niet gewijzigd. Plaats eens een Amerikaanse!» Jumbo van 1921 naast een stoom doosje, zooals oip onize eerste lijnieri pufte. Ook de dienstregelingen ondergingen geweldige metamorfosen. In 1846 kon de volledige dienstregeling van spoorweg, stoombooten etc. gedrukt worden op een ontkol 'blaadje aam twee kanten, terwijl tegenwoordig aBeeni 'f spoorboekje een kleinen roman dik is. De spoorkaartjes leken vroeger op de huidige entree-biljetten voor een af an dere vermakelijkheid die zijn nu be knopter en zakelijker. Tijdens den oorlog is er in 'tle ontwik keling van het spoorwegwezen een inzin king te constateeren. In ons land maar nog veel sterker in België. Onmiddellijk ma den Duil.seinen inval werd daar een spoorboekje uitgegeven vam drie pagina's, terwijl achter *t woord „Arriyée" stereo tiep de ontmoedigende medecleeliug volg- de: „V'Heure n'est pas specifiée". Lalcr werden de Loekj-es d'iik'fcer, en gaven de Duilschers ze in liet Duilsdh nil, wat ze blijkbaar wel zoo hoffelijk vouden te genover zichzelf. Verouderd zijn "de hronZen hellen, die nog vóór 18 jaar op onze stations geluid werden bij tont vertrek van een trein. 1 er- ouderd zijn de lantaarns, dac met patent- olie gevuld werden en de slipkoippelingen die op de lijn Utrecht—Botterdam in ge bruik waren, -en werden losgczet als de trein Gouda naderde, zoodat het gedeel te voor Den Haag bestemd op eigen vaart en door een Temmer bestuurd Gouda bin- men sukkelde. Verouderd zijn oo-k «de briket(envor- warming en de warmwaterstoveir, die vroeger in de coupé's werden toegepast. En zoo is er méér, d'ait lot het -verleden behoort, en dat im onfcen tijd overgebracht ministens belachelijk zou lijken. Wat zegt men bijvoorfoeed van een opzichter bij een die mei den hoogen hoed 'i werk kwam? Eveneens zijn de oude zwaaibeslagen slatloiisgeldkislen builen werking gesteld, die met sleutels aks re volvers moesten worden geopend, terwijl ook de draconische bepaling tot het ver leden behoort een bepaling die wel niet -apulair zal zijn geweest al had ze eeni ge jaren terug een aanzienlijke som in 't laacïje kranten brengen dat een ma chinist die eenige minuten over lijd kwam een gulden boeie moest betalen. H.Ü "dan de (prijzen Van 3eni „Koïcn- Groothandel Amsterdam." DE AKBEIDSCONFERENTrK TE GENèVE. Het Centrum" verneemt, dat in over leg met de drie vakcentrales de Ka tholieke, de Prot. Christelijke en de Neu trale door den minister van Arbeid als technisch raadgever op de arbeidscon- ferentie te Genève is aangewezen de heer H. J. Terweij, voorzitter van den Christ. BoirwarbeidersBónd, speciaal voor liet vraagstuk: .Loodwit en verfstoffen." De Volkenbondsafgevaardigden. De afgevaardigden, die Nederland vertegen woordigd hebben op de tweede zitting van de vergadering van den Volkenbond te Genève. worden Zaterdag te 's-Graven- li age terug verwacht, DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Dé Amerikaansche gezant heeft Don derdag op het departement van buitcn- landsche zaken de uitnoodiging van den presidët der Vereenigde Staten aan dé Nederlandsche regeering overgeb'hacht lot deeleming aan de ter op 11 November a.s. te Washington te openen conferentie te houden besprekingen over de vraag stukken van den Stillen Oceaan en van ■liet verre Oosten. Douane-formaliteiten. Uit Brussel moldf nien aan de „N. R. Cl." dat de Bel gische minister van buitenlandsöhe zaken bekend maakt, dat bepaald is, dat de douane op liet station te Essolren voortaan in de wagons de handbagage van reizi gers, die vam België naar Nederland en terug gaan, kam onderzoeken. Deze maat regel zal worden toegepast, zoodra het de partement van jusbfie zal hebben toege staan, dat de controle van de paspoorten eveneens in de treinen plaats hoeft. uit voor een. beknopt leven van St. Me- Iania de Jongere, 1) om als propaganda geschrift te worden uitgegeven. De grootte mag bedragen 10 bldz. in druk, formaat brochure Geert Groote-Genocrt- Naar aanleiding van de tentoonstelling van spool-wegwiaria- die door den heer G. W. vain Vloten, commies bij de Ned. Staatsspoorwegen, gehoed op eigen ini tiatief en met veel ijver is samengesteld, y eenAMentoonsteliing, die gehuisvest is in een der administratiegebouwen in Ulrecht. en die vermoedelijk de basis vormt van een duurzaam Ncderl. Spoorwegmuseum, lezen, wij in liet ,,U. D.": De aanleg onzer spoorwegen, heeft Nederland vb or oen goed deel te danken aan Koning Willem I, die de zaak door zette men was er omstreeks 1830 alge meen tegen, omdat, naar men zei-de, Hol land zijn waterwegen liad en het daarmee heel goed kom doen en op eigen kos ten een spoorlijn van Amsterdam naar Utrecht heeft laien houwen, die hij hier aan een Engelsche commissie overdroeg. Voel is er siinidis die jaren veranderd! Wanneer men de graphiek bekijkt, die de ontwikkeling van de spoorwegen in lij nen heeft vastgesteld van omstreeks '30 lot 1914, dan ziet niien de lijnen van de twee groote maatschappijen stormender hand naar boven klimmen, al zijn er ook maatschappijen, die vanaf 't eerste le venslicht In het dal zijn Mijven wande- dclen, zooals de Noord-Brabant-Duilschc die nooit meer dau éérne lijn heeft ge ëxploiteerd. De geleidelijke of snelle ontwikkeling en wijziging kan men nog op tal van an dere manieren gewaar worden. Daar zijn de afbeeldingen van oude stations nog tot '89 'had Amsterdam een houten Cen traal Station! van oude locomotieven en oude waggomS. Er bestaan afibeaMiu- gen van de eerste Belgische treinen; de waggons lijken op de open kar van Hui- Vanwege den Hcogeu Baad van Ar beid wordt het volgende medegedeeld: Verschillende bladen hebben in de laatste dagen meledeelingen opgenomen, ontleend aan „De Telegraaf", betreffen de een advies van den Hoogen Eaad van Arbeid over het ter inzage géven van de belrijfsrekening aan mijnwerkers. De Hooge Baad van Arbeid heeft daaromtrent echter nog geen advies u.t- gebracht. De vermei le gegevens zijn ont leend aan een praeadvies uitgebracht door een Commissie uit den Eaad dat nog door den Eaad moeten worden be handeld. Dat praeadvies was niet voor openbaarheid bestemd. EEN SPORTVEETEGENWOOBDIGEE IN DE KAMER. ITSt plan om een sportvertsgenwoor- diger te doen kiezen als lid der Twee de Kaïner is uitgegaan van enkele te kenden uit de paardensportwereld, die zich den heer P. Olij, secretaris der Ned. Harddraverij- en Eenvereeniging te- 's-Gravenhage als eandidaat hadden ge dacht. Dé heer Olij, die tevens beschouwd kan worden als een specialiteit op land bouwgebied, heelt tegen een eventueele candidatuur geen bezwaar. Hij behoort tot geen politieke partij, en acht het beter dat de sport in de Kamer een specialen vertegenwoordiger heeft, dan dat de sportbelangen worden toever trouwd aan een vertegenwoordiger van een der bestaando partijen, die ongetwij feld geneigd is de belangen der sport pn lichamelijke opvoeding achter te stel len bij de belangen van zijn partij. De hijer Olij, aldus de Tel., acht het noo- die, dat er iemand in de Kamer zitting néémt om er de sport te verdedigen en er voor te zorgen, dat de sport zoo weij- nig mogelijk moeilijkheden in den weg worden gelegd. Nationale Landbouw- en Middenstands- tentoonstelling. Men meldt uit Weert: In een vergadering van voormannen uit de landbouw- en middenstansbeveging 1e Weert is iu beginsel besloten om zeer waarschijnlijk van 10 tot 17 September 1922 alhieAle houden een Nationale Land bouw- en Vlidderislanclslen to onstelling. De tentoonstelling zal omvatten afdee- lingen voor veeteelt, pluimvee- eh bijen teelt, zuivelbereiding, land-, tuin- en ooft- bouwpToducten, mijnbouw, nijverheid, handel, vakopleiding, bankwezen, enz,. DE BEDRIJFSREKENING DER MIJNEN, De „Ned." verneemt dat de Hooge Raad van. Arbeid 14 Oct. zal beraad slagen over het advies aangaande liet 'ter inzage geven van de bedrijfsreke- ning aan mijnwerkers. j EEN BELANGRIJK BESLUIT. De Amsterdamsche Raad keurde m»t3l tegen 9 stemmen de overeenkomst goetfl, aan le gaan met de „Aimst. Amthraciet- maatschappij", tot levering van huisbrand leb.roeck'§ sJasjMjOficAê Khriijatfe en §onn jkolen, tegen sen J>rijs, £5 {seat lag® ger. De Minister handhaaft zijn standpunt. Er is bij den dienst cler posterijen en telegrafie een regeling voorgenomen, waarbij de aantallen minnelijke en vrou welijke ambtenaren zich zullen verhou den als 5:1. Daarop heeft het hoofdbestuur van de Vrouwengroep uit den Vrijhei lsbond aan den Minister van Waterstaat verzocht om, alvorens tot inkrimping van het vrouwelijk personeel bij den post- en telegrafiedienst over to gaan, te pogen door het voorschrijven van esn passende dienstkleeding, het besef van de waardig heid van het ambt cn den ernst van den arbeid te versterken. De Minister hoeft nu geantwoord dat de bedoelde regeling haar oorzaak vindt de bedoelde regeling haar oorzaak vindt in het feit, dat vrouwelijke werkkrachten niet voor alle diensten even geschikt zijn als mannelijke, zoodat er van on rechtvaardigheid noch van handelingen tegen het dienstbelang kan worden ge sproken. Daaruit blijkt tevens, dat het onmoge lijk is een schérpe grenslijn aan ie geven tusschen het samen arbeiden en zich vermaken, terwijl het niet op den weg ligt van de administratie der Posterijen on Telegrafie, om ten aanzien van het zich samen vermaken regelen te stellen. In de practijk is, zegfc hij, tot dusver gebleken, dat do hedendaagsche mode iu de vrouwenkleoding van zoodanigen invloed is op de dienstuitoefening, dat daarin een oorjaak moet worden ge zocht voor den wenseh van het Hoofd bestuur dor Posterijen, Telegrafie cn Te lefonie, om op de kantoren, waai- man nelijke en vrouwelijke ambtenaren met dezelfde diensten belast mceten kunnen worden, het aantal vrouwelijke ambte naren eenigermatc te beperken, zoolat, zelfs al zou het voorschrijven van een passende dienstkleeding de zucht tot het zich op overdreven wijze kleeden kun nen tegengaan daarin toch geen cor rectief kan worden gevon len tegen de nadeelen die de dienstuitvoering onder vindt van het onbegrensd vervangen van mannelijke dco: vrouwelijke werkkrachten Mitsdien kan aan het verzoek van adres- sanle uiot worden voldaau. DE SPOORWEGSTAKING. Hel wordt als zeker aangenomen, dat de spoorwegstaking begin October zal be ginnen in het rayon Semarang, waarbij zich naar De Loc. uit S.baja verneemt. West Java zal aansluiten. Van een actie in .den Oosthoek is vooralsnog weinig merkbaar. Het civiel en militair bcslunr is echter cp alle mogelijkheden voorbe- NEDERLANDSCH FABRIKAAT. De aflevering van 5 Oelober bevat als eerste redaclioneele bijdrage het verslag over de Ilaagsche N ij verhei dslenlo ons tel ling in Augustus te Scheveningen gehou den, waaruit blijkt hel grooie succes dat deze tentoonstelling heeft gehad. In een bijdrage .,De Nederlaudische win kelier en het Nederlandsch fabrikaat", wijst de heer II. F. E. Snoek op het feit dat de vereeniging „Nederiandscb Fabri kaat" in liet geheel geen fabrikanlenver- eenigiug is, doch ten doel heeft het al gemeen nationaal economisch behing te dienen en wekt de wederverk'oopers op hunne medewerking Sn dezqn le geven. De reeks „Langs onze rivieren" bevat in deze aflevering een overzicht omtrent hetgeen men aan Lek ©n Nieuwen Water weg aantreft; twee afbeeldingen verluchten deze bijdrage. De rubriek „Van alles wat" lioudt als naar gewoonte tal van belangwekken de korte berichten in, terwijl in de bij drage „Van en voor de Vrouw" o.a. wondt uiteengezet op welke wijze men zelf zijn huis kan schilderen. Bovendien bevat deze afbeelding zooals gewoonlijk e engeillustr. modeplaatje, terwijl met de verschillende „Nuttige wenken" menig huisvrouw; haar voordeel zal kunnen doen. De lijst van Néderlandsche fabrieken, van welke de directies zich bereid ver klaard hebben ze ter bezichtiging le stel len. neemt voortdurend in omvang toe, PRIJSVRAAG VAN HET ST. MELA- NIAWEEK. L Hot bestuur van het Si Melania- werk (tot vorming van do R. K. In- tondsche yjs.nwi. echyijft een prijsvraag 2. Voor dit boekje wordt, uitgeloofd een prijs van 100 gulden. 3. De prijs wordt toegekend door oen jury, bestaande uit: mevr. Alb. Steen hofSmulders, Baarn, Ir. L. J. M. Le ber, Den Haag, Pater Dr. J. Sassen, O. P. Zwolle. De niet bekroonde handschriften wor den op aanvraag aan de schrijvers terug gezonden. 4. T)e bijdragen moeten ongeteekend, in machineschrift, onder motto worden ingezonden aan de secretaresse van het St. Melaniawerk, mevr. E. v. d. Velden v. d. Ven, Guyotstraat 5, Nijmegen, vóór I Februari 1922. Het bestuur van het St. Melaniawerk: mevr. J. van ArekenCouvreur, Nijme gen; mevr. W. BromStruick, Nijmegen; mevr. D. SchmutzerHendriksz, Djok jakarta; mevr. O. Schmutzerv. Eijcke- vorsel, Djokjakarta; mevr. E. v. d. Vol denv. d. Yen, Nijmegen. 1) Men kan raadplegen: Georges Goyau Sainte Mélanie (Lecoffro, Paris). De Valera over de ver deeling van Ierland. De Valera veildaarde in een 'loe^praa.k lot een afvaardiging uit Antrim, welke kwain prolesteeren tegen .liet feil dal Anr trim onder de jurisdictie van Ulster was gebracht, dal iliij legen elke ver dueling van Ierland was, welke de problemen der mi.n- der'heden niet oploste, doch ze vermeer derde. De eenheid van Ierland, aldus be sloot De .Valera, is een even fundamenteel beginsel als dat van de zeil [beschikking. Beide beginselen zijn gebaseerd op recht en recih Ivaa rdigheid De Valera's uitspraak beschouwt men als aangevend bet richlsnoer, dat Sinn Fein Ft Iersclie conferentie zal volgen. De Conferentie te Londen. De correspondent der „Wesfm. Gaz." te Dublin meldt dat De Valera de volgende week niet naar Londen znl gaan om de conferentie bij te won-en; 3iij blijft ie Du blin en zal steeds in contact blijven, niet •cle Iersclie gedelegeerden. Deze beslissing is niet een persoonlijke, doch csne geno men door den Da it Eireanm. Sir Hani ar Greenwood, de "minister van Ierland, zal 'niet direct met de Iersohe gedelegeerden confer eer en, aangezien dezen niet mei hem wensehen samen te zitten. Aangezien De Valera aan den heer Lloyd George schreef, dat de gedelegeerden hom te Londen zou den ontmoeten, is het mogelijk dat zij al leen met den premier zulen samen komen, althans in den aanvang. Men is te Dublin eenigsizins 'leleurgestcild dat de Iersclie ar beiders niet ter conferentie vertegenwoor digd zullen zijn. De gedelegeerden zullen goen mandaat hcJ>ben, do-rih izi alle voor stellen, die gedaan zullen word-en, Dublin moeten raadplegen. Ifet gezond verstand wint veld. Een door de Kamer van Koophandel der Vereenigde Sinten benoemde speciale commissie, die dezer dagen in Amerika is ■teruggekeerd van een bezoek aan Europa, waar zij in alle groote lauden van gedach ten beeft gewisseld met vooraanstaande regoeringspersonen en zaken/Baden, heeft c-en rapport uitgebracht, waarin zij als haar overtuiging uitspreekt dat de Ver eenigde Staten zich niet kunnen ontirek- ken aam belangrijke deelneming in de op lossing van de geweldige economische en financieele moeilijkheden, waarrtior •Europa en de wereld is geplante!, „In elk land, dat wij bezochten," aldus hel rappor!, „werd de meening uitgespro ken, dal Midden- noch West-Europa kan worden hersteld tot een hoogte, welke vooruitgang belooft, zonder onze li alp. Het is duidelijk dat wij aan dit herstel kannen medewerken, of door wijziging van het Verdrag van Versailles, of onafhanke lijk daarvan. „De Vereenigde Staten mogen op het oogenblik de Amerihaanscihc troepen aan den Rijn niet terugtrekken. Indien de Amerikaansche troepen worden lerugigeiiio- tnen, en het Fransche bestuur noodzakelij kerwijze wordt uitgebreid, zal een grooie verzachtende invloed worden weggenomen. Vat men den tcgenwoordigen staat van die Framselh-Britsehe betrekkingen in liet oog, ■dan zou naar de meening der commissie de mogelijkheid van nieuwe moeilijkheden worden vergroot. De handhaving van de bezettingslegers in Duitsdhland,' aldus gaat het rapport voort, „brengt een zwareu finaincreelen last met zioii mede, dooh op heffing van dezen last is afhankelijk van de opstelling van een doeltreffend plan voor de instandhouding van den vrede, waarvoor de naties zich moesten ver-eeni- geh. Amerika en de geallieerden vormen een hecht front in him eisch dat Dui'lsoh- lanid zijn beloften tot herstel nakomt. Amerika dient deel 'te nomen 'in het werk van de commissie van herstel en van andere commissies, die reeds bestaan of nog in het leven worden geroepen, ten einde de economische en finaincieele vraagstukken, die Amerika raken, af te wikkelen. „Leuningen tusschen regeeringen in vér band met de reconstructie schijnen thans niet langer geschikt. De financiering in verband met de lierstelobligalies en beta lingen wordt een probleem van- het par ticulier zakenleven. Een organisatie, die de financieele en zakenbclangen der toon aangevende kringen vertegenwoordigt dient te worden ingesteld om samen le werken met de commissie van herstel tot het regelen van dit en andere grooie problemen, die zioh de eerstkomende tieii jaren zullen voordoen. „De operatiebasis der wereld is thans imeer dan de helft kleiner dan vóór den oorlog. De consumptie van 300 xnillioen menschen is verminderd tot 30 percent van de normale consumptie. Toch kun nen de sterke landen geen gelden voor schieten om den toestand le verlichten wanneer zij niet de zekerheid hebben van de stabiliteit hunner crediteuren. „öe tegenwoordige regeering van DnijtsshlahJ Jhêl haaf best,om, le voldoen aan de eisdheh van de commissie Tl„ herstel. Indien de oppositie in Duitsch land aan liet bewind kojiiL, en trackt iT henstetovereenhoinst te ontduiken, of te niet te doen, zal een crisis worden verhaast, die een nieuw© bedreiging 2p vormen voor den wereldvrede. „Financieele hulp kan aan Duitschland niet worden verleend voor den aankocm van de grondstoffen, die het noodig heeft tenzij er in dit land een sterke een Unie regeering aan het bewind blijft. Frankrük en de andere landen die aan Duitschtand grenzen, hebben behoefte aan bescher ming tegen verdere aanvallen op hen."' Norris. directeur van de Philadelphia Federal Reservebank, verklaarde in ©ott toespraak, dat de volken van Europa aan Amerika meer dau tien milliard dollar schuldig waren, terrwijl de burgers van Amerika's oorlogsbonidgenooten aan Ame. rika drie lot vier milliard schuldig iva-, ren. Norris meende dat het beter was, dat Amerika deze schuld schrapte dan Europa bankroet te zien gaan en Ame- rika's builenlandscbe markten te ven woeslen. België uitgenoodigd. De gezant der ,Ver. Staten heeft aan den minister van Buitenlandsche zaken te Brussel de uitnoodiging overhandigd om deel te nemen ,aan de besprekingen te Washington over de kwestie van het verre Oosten. OPPER-SILEZIë. De berichten als zou de Britsche pre mier of de regeering, nog voordat de Raad van den A j ken bond en zijn tech nische adviseurs hun arbeid betreffende Opper-Silezië hadden beëindigd, bezwaar li-ebhen gemaakt legen het voorstel dat te Genève in behandeling was. zijn aldus, wordt te Londen Verklaard, geheel van allen grond ontbloot.- STAAT VAN BELEG IN BEIEREN OPGEHEVEN. In verband met de overeenkomst mei de rijiksrcigeeriiig heeft de Beiersche re geering in den „Slaatsanzeiger" een ver ordening gepubliceerd, volgens welke de verordening van 4 November 1919 betref fende den staat van beleg buiten werking wordt gesteld. EEN ZWENDEL-COMPLOT IN DE VEREENIGDE STATEN. In een correspondentie iu.it New-York in de „Daily Chronicle" vinden wij een phantastisoh verhaal betreffende een po- ing' van een bende, om Britsche kapita listen er toe te bwegen, gekten te steken in een onderneming lot exploitatie van fictieve, uitgestrekte ijzerertslagen aan de t'acific-kust. Deze poging zou mislukt zijn door een persoonlijke waarschuwing Tan den heer J. P. Morgan aan Lon-den- sclie banken. De bende heeft gestolen obligaliën, waardelooze motes, va'lsche de-: positobcwijzen, etc. in de Vereenigde, Stalen in omloop gébracht, waarvan het totaalbedrag io millioen pond sterüng zou bedragen. Tot dusverre is voor eeue waarde van 4 millioen pond sterling aan deze waardelooze stukken ontdekt, 3 mil lioen pond sterling in notes en fondsen werden in de gafes van de Unioin Trust Company of Cleveland gevonden, waar heen detectives door een van de vele mannen, die gearresteerd zijn en die vol ledig bekend heeft, gebracht zijn. Het zwendelcomplot kwam aan het licht door de arrestatie van een zekeren John I. Worthinglon, d'ie beschuldigd was van medeplichtigheid aan mail-berooviiigen lot een bedrag van 1,200,000 pond ster ling. Ontdekt werd, dat Worthinglon president was van de Pacific Trust Com pany of Independence, le Missouri, en de financieele zwendel moet gepleegd zijn ■door deze Truslmaalschappij en door de Guaranty Securities Trust Company of Kansas City, Missouri. Beide banken wer-d'en voor liet bovengenoemde doe] op gericht. Banken, effecten-makelaars, rijke zakenlieden etc. in alle sinten van de Unie zijn erin geloopen. De zwendelaars beweerden dat het eris veel goedkooper. „edolven kon worden dan het door de U., S. Steel Corporation verkregen kon wor den. EEN SCHANDALIG OPTREDEN. De „Times" publiceert een brief van een lezer van het blad, waarin deze de aandacht vestigt op een feit, dal, indien het juist blijkt, een schandalig optreden van de Fransche gendarmerie aan het licht brengt. In den loop vam den maand Augustus •hadden eenige Engelsche bewoners van t eiland Alderney, die tijdens een zee tocht niet een jacht door een storm wa ren overvallen, een toevlucht gezocht in de visschershaven van Omonviiïe, 18 K. M. ongeveer ten westen van Cherbourg. Toen zij aan land wilden gaan, werd hun dit door de gendarmerie belet, hoewel hun passen volkomen in orde waren. Ge durende 48 uur moesten de 'passagiers, o.w. drie vrouwen, aan 'boord Mijven in den storm. Een hunner sickle een gen darme een telegram ter hand, om hun familie gerust te stellen: de -man slak het geld in zij-n zak, maar verzond niet ■het telegram. De inzender voegt hieraan \oe, dat Franschen, die in een Engelsche haven een toevlucht zouden moeten zoeken, niet zulk een behandeling zouden behoeven te verduren. De correspondent van de „Mor- ningposl" te Stockholm meldt, dat dé werkgevers in de industrie op het punt staan, een aigemeene loonsverlaging door te voeren, welke 300.000 arbeiders treft Men verwacht geen stakingen, daar de Zweedsche industrie voornamelijk tenge volge van de concurrentie van Duitsch- iaii'd.. zoo goed ais stilligt. - Besloten is thans dat het sluitings uur voor inrichtingen, waar sterke drank wordt geschonken, te Londen zal zijn 11 uur 's avonds, met oen extra-uur voor lisuuranls en holes, waar hij een maal nog tot twaalf uur wijn, enz. zal mogen worden gdiend Daarmede is de 'kwestie, die zoovee! protest deod opgaan, uit de wereld! en kan Londen woócr zeggen zijn avond-leven vai: voor-deo-ooriog terug te ■hebben. De Lenria-fabriekem hebben als eerste bedrijf in Duiiecbiaud den 8-urigen ar beidsdag afgeschaft. .De directie gaf een voudig le kennen, dat wegens gebrek sa" arbeiders de wekelijksche werklijd op 56 uren moest werdén gesteld. Donderdag rijn te Koningsbergen drie choleragevallen geconstateerd, EiS KCSMffi is reed» aysHprfstv .(V' (V (f 0 r .VERKIEZING VAN HOC DEN IN HET IIOO SCHAP NOORDHOLI DER1CVVART! De zes samenwerk partijen zullen voor gen in het Hooghcemra hollands Noorderkw eandidalen voor: I. HOOFDINGEI A in het -district •L D. DE BOER Stompeloren. 2. J. EDEL Kz. Beemsier. 3. JOH. 3. GROOT fe Beemsier. 4_ ,r. VAN MEERVEL te Nieuwendam. B in he.t district 1' P. GROOT (Vrijh. 2 J. B. WILKEN Nieuwe Njedorp. 3. C. ROOD (Roomsct Venkarspel 4, S. GROOT Sr. (Art 'huizen. C in het district K. BREEBAART Winkel. 2. H. K. KOSTER Wierinqerwaard. 3. A. NES Gz. (S. D woud. 4. JOH. BURGER (R le Harenkarspcl. j II. HOOFDENGEL PLAATSVERVA 'A iu hel district X E. YAS VISSER Vogelenzang. 2. J. SCI PP ER Jr. Ptirmerend. 3. ,TOH. APELDOORN Bergen. r4. G. Gz. KRAAI.I Zaandam. B in he.t district 1. P. PI-JPER (Vrijh. 2. J. BF.ST Nz. (Vi Berkhjut. 3. A. COMMANDEUR Spanbroek. '4. J. MO!., -AAR (Cl Monnikendam. C. in het -district D I1UTGER KAAN (A Wieringcrwaard. 2, 'A. BRAK (Vrijz. gerbrug. 3. P. ZEEMAN (S. D. Scliarwoude. 3. A. BARTEN Pz. Noord-Scharwoude. De samenwerkende po overtuigd daL deze man gen van het HoOgheer üie der Ingelanden naa 'bt-harligen, dringen er 1: itjgde ingelanden ten z geen eandidalen tegenoi (genoemde le plaatsen. ONDERZOEK VER t GERS. Het onderzoek' der „'der Landweer van de Zal te Alkmaar plaats November voor Berge Langendijk', Heer-Hug Handel in Wijn, Gedist Likeuren, Limonat ALKMAAR. TELEFC ANNO 1804. en Op den 27en OCTOl pen onze geliefde Bil Zuster J. BIJVOET en G. HEDDES, hiun ld1/..-Jarige EehtvcJ te herdenken. Dat zij nog lange spaanl mogen blijvej wenseh van hun Bro Zuster. Akersloot. B. DELEMAPJ A. DELEMARl Scliermerhorn. A. BIJVOET. I NETTE DIENSTBI Gevraagd een netto voor dag, dag en nacht hulp A. LOHMAN REN! ,Verdr.-Ooij 8

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2