van het „Noord-Hollandsch Dagblad" De Middenstand. m HANZEÏÏM. hgü, else lid zijn van ds Hanze. Wat fesfo ik aan de Hanze? k WOENSDAG 12 OCTOBER 1921 Hanze-nummer Eindelijk begint er de laatste jaren ook op Middenstandsgebied wat actie en beweging te komen, dringt ook daar het besef door, dat het zich vereenigen niet alleen een wensch is van onze hoogste Kerkelijke Overheid, maar dat or ganisatie om der wille van ejgen behoud eveneens noodzakelijk is. De arbeiders begrepen dit reeds lang en plukten er de vruchten van, de middenstanders zijn bezig de kracht van organisatie in te zien. Eigenlijk komt dat besef wel wat Iaat, maar'nog niet te laat. Toch zal men zich moeten haasten. Oaarne geven wij dit extra Hanze- nummer uit, omdat wij hopen, dat de middenstand daaruit zal leeren, dat zij onze extra aandacht heeft... omdat het zoo hard noodig is. .Wie na deze extra aandacht, extra opwekkingen van ter zake Kundigen nog niet'beseft, dat hij zich heeft te organiseeren in zijn bond „de Hanze", diens toestand is hopeloos. Van harte hopen wij, dat wan neer na afloop van den Hanzedag er consult gehouden wordt, het aantal hopelooze gevallen zeer ge ring zal zijn, nog liever, dat er in - Hoorn geen enkel hopeloos geval is. mid- Dat zou den Hoornschen 'denstand tot eere strekken! REDACTIE. Sulls Gastvrijheid, Zonder eenige beperkende be paling stelden Directie en Redactie van het „Noord-Hollandsch Dag blad" 'n extra blad ter onzer be schikking ten dienste van eene zeer speciale middenstands-editie ter voorbereiding van den Hanze- in het district Hoorn. Ziedaar een staaltje van buiten gewone medewerking van een or gaan der katholieke pers, waarop men na al wat in sommige zuster- organen aan pessimisme over den middenstand werd gelucht, nog ternauwernood zou durven hopen. Met des te grooter erkentelijk heid aanvaarden wij dit prachtig aanbod en vertrouwen dat de ka tholieke middenstand van, Hoorn en omgeving in de thans geboden medewerking eene aanlei ding moge vinden tot nauwe en hulpvaardige samenwerking. Dezerzijds wordt de gulle gast vrijheid van 't „Noord-Hollandsch Dagblad" op hoogen prijs gesteld. CENTRAAL HANZE-BU- REAU, AMSTERDAM. „Advienne que pourra!" Daar is veel hinderlijks, veel schrijnende tegenstrijdigheid ge weest in den kamp, die vooral in de latere jaren tegen den midden stand is gevoerd. Zorgen zware en onverzekerde zorgen zijn het deel van vele nijve- ren en klein-industrieelen geweest in dezelfde dagen, dat de genera- liseerende mop aan het adres van den „woekerprins", den „O W.-held", de „onduldbaren para- sLeV eih wat maar meer aan on christelijke lastertitelatuur opgeld kon doen over de groote massa .van het volk werd heengelachen. j j beanSstigende spanning werd de werkkracht aangezet om dreigend faillissement te voorko men op hetzelfde oogenblik, dat in kleineerende oppervlakkigheid het dubbeldebiet van den middenstand zoowel als van de publieke kas er aan gewaagd werd, om onder grootscheepschen naam van Over heidsbemoeiing een verpolitiekt relletje van „gemeentelijk-win- keltje-spele^T te introduceeren. Met moeiujk verholen verhitte-, '"ig moest het optreden van som- m'ke oorlogsgrootheden worden ffeauld, die tijdens den oorlog v i a middenstand alleen nn. Advienne que pourraWat °°k gebcure.' - hadden geprofiteerd en na den oor log zonder den midden stand alleen wilden blijven profiteeren onder de schaamte- looze leugen-leuze: „Rechtstreeks van producent naar verbruiker!" En In lijdelijke berusting hadden winkeliers en industrieelen te er varen, dat de-eerste-de-beste onin gewijde telkens weer volop gele genheid kreeg, om z'n van de straat geraapte „axioma's" over middenstandsdoelmatigheid als über-wijsheid aan den man te brengen. De middenstand zweeg. De klanten moesten-immers wor den ontzien! Als in Haarlem een bos peen door een niet nader genoemden groenteman drie cent duurder werd aangeboden dan een evcn- min-nader aan te duiden collega een soortgelijk bosje op. hetzelfde tijdstip te Leiden verkocht, of wanneer om allerlei redenen, die met overmatige winst niets te maken hebben, in twee verschil lende etalages dezelfde garen klosjes ongelijk geprijsd stondeu, dan kon men er verzekerd, van zijn, dat de enkele inededeeling daarvan, aangebracht door Jan Kalebas, voldoende aanleiding was om de pers, de vergaderzaal mits gaders het volksgemoed van Ne derland in van verontwaardiging trillende opschudding te brengen over de ónsociale gedragingen van den middenstand! Het zou de moeite waard zijn naast deze geschiedenissen wat andere te projecteeren, die er mede evenwijdig loopen en noch tans niemand aanstoot geven. Het zou een merkwaardige studie kun nen worden b.v. eens te onderzoe ken waarom de eene werkman/ voor vijftig gulden per week steenen op elkaar wil metselen en de andere daartoe ter nauwernood a raison van het dubbele bedrag te bewegen is, de vraag van hét „Hoeveel gezinnen zijn er per krui denier?" t.e beantwoorden met de wedervraag.... „Hoeveel ambte naren zijn er per gezin?" Het uitspinnen van allerlei anti middenstands-slimmigheidjes kon echter gelukkig vrijwel overbodig heeten, nu de onloochenbare prac- tijk schier- dagelijks en op de meest ondubbelzinnige wijze het onwaar achtige van het beschuldigings- dossier en vooral het hopeloos falen van al te vermetele midden- nen. Nu vooral, nu het failliet van ge meentebemoeiing, de onmacht der wellicht goed bedoelde help-u- zelf-manoeuvres van consumenten organisaties, de misoogst eener socialisatie leuze aan het licht komen, nu vooral, middenstanders is het ons uur! Ons uur voor christelijke re vanche! Revanche, die wij kunnen nemen door op 't allernauwkeurigst onze plichten tegenover de samenleving samen vast te stellen. Revanche door, in de overtui ging en met de opvordering van ons goed recht, ons eenheidsfront te herstellen en tezamen met an dere groepen aan den opbouw der maatschappij als burgers en als katholieken onverdroten mede te werken. Het moreel van onze room- sche middengroep, die ook gele den heeft onder veel onverdienden smaad der laatste jaren, moet wor den hersteld. Daarom worden in de week van 9—16 October de Hanzedagen ge houden. Daarom wordt gelijktijdig in twaalf districten de massa van ge organiseerde- en niet-georgani- seerde middenstanders bijeen ge roepen. Daarom zal in t district Hoorn zoowel voor de plaats zelf als voor de naaste omgeving verzamelen geblazen worden op Donderdag 13 )ctober, welke een triumfdag moet worden voor de vitaliteit van on zen tegen de verdrukking .in groeienden middenstand. Mogen dan alle opgeroepenen den goeden smaak en 't standsbewust zijn toonen om op. dezen Hanzedag vanaf de kerkelijke viering in het ochtenduur tot in den avond der feestelijke sluiting alle verga deringen incluis! aanwezig te zijn. Voor geen kleinzielige overwe gingen is vrijstelling te koop voor het bijwonen van deze Roomsche en massale uiting van midden- standssaamhoorigheid. Deze Hanzedag is zooveel waard als het middenstandseergevoel waard is, en ik weiger aan te nemen, dat die waarde met opof fering van een vollen dag te zwaar getaxeerd zou zijn! Derhalve, Katholieke midden standers of gij georganiseerd zijt of niet geen laffe veront schuldigingen Durven, doorzetten, komen! Beter, rijper, en overtuigder socialiseer-woede, dank zij het initiatief der Katholieke organisa tie, een solidaristisch program van R.-K. Vakbeweging werd gesteld, dat in woord en geschrift her haaldelijk bij diverse departemen ten en gemeenten allerlei midden stands-schadelijke wetsontwer pen, algemeene maatregelen van bestuur en verordéningen werden afgeweerd of verbeterd, dat de onafhankelijkheid van het Middenstandscrediet, dank zij mede het optreden der organisatie werd gewaarborgd, dat den leden en den vereemgin- gen honderden adviezen in aller lei aangelegenheden werden ver strekt, dat wekelijks voorlichting werd gegeven in diverse organen, dat de groote stoot werd gege ven tot het vormen, leiden en bij- H&HIE" R.-K. VEREENIGING VAN DEN HANDELDRIJVENDEN EN INDUSTRIEELEN MIDDENSTAND Afdeeling Hoorn. PROGRAMMA van den te Hoorn te houden Hanzedag op DONDERDAG 13 OCORF 19 2 1 2 uur n.m. Inspectie-vergadering. (Aanwezig voor inlichtingen de heeréii E. X TVL. ^TfÜMPEL en R. PELLE.) 4 uur n.m. Groote Propaganda-vergadering. Opgeluisterd door muziek. Sprekers: Mr. Dr. JAN VAN BEST en den Wcl- Eerwaarde Heer B. F. KöSTERS, Kapelaan te Amsterdam. N.B. De vergaderingen worden gehouden in de Groote Parkzaal. moeten we in grooten getale van dezen Hanzedag weer huiswaarts kunnen keeren. En dan gaan we weer, verzekerd van krachtgevende eenswillenheid, met kloeken durf de toekomst tege moet. „Advienne que pourra!" CHRIS. M. JANSEN, Directeur Centraal Hanze- Bureau, Amsterdam. De overtuiging, die U tot het lidmaatschap van „De Hanze" noopte, wordt gaarne en erkente lijk gewaardeerd. Maar van die overtuiging be- hooren ook anderen deelge noot te worden gemaakt. Dat vordert het algemeen be lang evenzeer als Uw stands- en persoonlijk belang. Daarvoor behoeven wij Uw me dewerking en Uw voorbeeld. Komt daarom zonder uitzonde ring op de vergaderingen van on zen Hanzedag. - Uw voorbeeld wint meer, dan het woord van anderen Deze vraag werd op de Centra le Raadsvergadering te Leiden als volgt beantwoord: Dat het toekomstig bedrijfsle ven, dank zij liet rusteloos ijveren der organisatie, in de goede rich ting wordt gestuurd, dat de middenstand nog heel wat meer het kind van de rekening zou zijn geworden, wanneer niet de voormannen dag in dag uit en overal overleg hadden gepleegd, dat tegenover georganiseerde? eenhouden der vakbonden, die er op ingericht zijn hunne materieele voordeelen te gaan afwerpen, dat sprekers voor het doen op leven van het R.-K. Midden- standsbelang het geheele Bisdom afreisden, dat duizenden voorlichtende circulaires en verzoekschriften werden verzonden, dat de organisatie, dank zij hare activiteit in diverse regeeringson- dernemingen werd erkend, dat advies- en informatie-bu- reaux, verzekeringen en steun fondsen op allerlei gebied werden ingesteld of voorbereid, dat door de organisatie de beste, de meest eminente Nederlandsche geleerden naar voren kwamen om liet Middenstands-vraagstuk uit een te zetten, dat de principieele bewustwor ding, de algemeene ontwikkeling, de administratieve opvoeding, boekhouding en beheer geducht gewonnen hebben, dank zij de or- gasinatie, dat op het stuk van winkelslui ting, Zondagsrust, onnoodige kor tingenstelsels, contante betaling en tal van technische aangelegen heden de organisatie vaak een be slissend woord meesprak, dat in één woord, het midden- standspeil belangrijk werd ver hoogd en ook de katholieke mid denstand, dank zij de organisatie, naar de oogen moest worden ge zien, dat alles en meer verwaar- loozen en vergeten de niet- en half-georganiseerden, die wegblij ven of maar zoo'n beetje meeloo- pen en die zoo gaarne een voor wendsel zoeken om aan den kant te blijven staan! Haazedlag esi Haazebaisk. Op een Hanzedag, waar organi satie en solidarisme troef mag heeten, daar past zeer zeker een enkel woord over de instellingen van de Hanze. En als we dan de Hanzebank een beurt geven, dan doen wij dat met volle gerustheid. Trouw aan het vooropgestelde doel stelt de Hanzebank alles in 't werk, om dat groote doel te kun- n enbereiken: de regeling van de credietpositie van den midden stand in haar geheelen omvang. Is dat eenmaal bereikt, dan zal de middenstand de voldoening sma ken zelf te hebben meegewerkt aan het voorbereiden van een toe komst, waarin zijn onafhankelijk heid kan worden verzekerd. Want een sterke en onafhankelijke mid denstand, ziedaar wat gij alien verlangt. Om liet gestelde doel te kunnen bereiken is in de allereerste plaats noodig een regelmatige opvoering van het bedrag aan geldmiddelen, waaruit de credietverleening moet plaats hebben. Door hun gelden zóó aan de Han zebank toe te vertrouwen, dat de credietverleening, bij 'n goed ge bruik, liet karakter van duurzaam heid kan dragen, dienen de beleg gers voorzeker dan ook in de eer ste plaats een algemeen midden- standsbelang. Niet het in uitzicht stellen van een hooger rente-percentage dan waarvan bij andere instellingen sprake kan zijn moet de geldmid delen opvoeren, want beleggers, die om die reden hun gelden aan de bank toevertrouwden, zouden den crediet-behoevenden midden stand allerminst geruststellen in liet behoud van het crediet. En in de wijze, waarop hun gel den worden aangewend ligt voor de beleggers de grootst mogelijke zekerheid. Hoe men tot nu toe heeft begre pen, dat gelden van den midden stand bij de Hanzebank thuis hoo- ren, teneinde hiermede den cre- dietbehoevenden middenstand te helpen, en hoe de Hanzebank die taak kan vervullen, moge blijken uit onderstaand overzicht. De middelen bestaan uit: Spaarkas Deposito; crediteu ren in rekening-courant, terwijl bijzonder de aandacht wordt ge vestigd op liet maatschappelijk.ka pitaal van de Hanzebank. Dit ka pitaal (het aandeelenkapitaal) is een garantiefonds, is dus niet te beschouwen als werkkapitaal e'n kan dus niet worden aangewend voor de credietverleening. Thans is hiervan ongeveer een derde ge plaatst en wil de bank geheel aan het gestelde doel beantwoorden, dan is het noodzakelijk, dat de res- teerende twee derden spoedig ge plaatst worden. Zooals bekend mag heeten zijn aandeelen groot 200.- waarop te storten 20 pCt., alzoo 40.-. De dividend-uitkeering is, voor- loopig althans, 5 pCt. lil het bovenstaande hebben wij getracht iets over de middelen en de credietverleening uiteen te zet ten. Wij hopen, dat in deze dagen, nu eenieder, allicht meer dan an ders, aandacht schenkt aan Hanze en instellingen, daarvan, ook na der zal willen bezien de Hanze bank. Dan vreezen wij niet en zal ieder middenstander doordrongen worden van het groote belang dat er in schuilt een eigen bankinstel ling te bezitten. R.-K. Middenstanders, weest één in Uw organisatie, doch weest ook één in het behartigen van uw finantieele aangelegenheden, en treedt in relatie met de Hanze bank. Doch dat alleen is nog niet voldoende: ieder Hanzelid worde aandeelhouder van zijn bank. Als dat bereikt is, dan kunnen we in allen deele spreken van een krachtige Hanzebank. En een krachtige Hanzebank beteekent een machtige Midden stand. C. J. M. SOMERS. Fsasds „U. E. i' Nog veel te weinig bekendheid geniet de onder bovenstaande ini tialen aangeduide Hanze-instelling het Fonds „Uitkeering bij Overlij den". Toch verdient het ten volie uwe belangstelling, welke wij dan ook met enkele mededeelingen omtrent aard en doel van deze in stelling willen opwekken. 't Was in de eerste levensjaren van de Hanze, in 1909, dat eenige Hanze-leden de hoofden bij elkaar staken, en door oprechte deernis met het lot van hunne standgenoo- ten gedreven, zich belastten met de voorbereidende werkzaamhe den voor de oprichting van dit fonds. Het fonds werd in 1910 dan cok opgericht, met het doel: stof- felijken steun te verleenen in die oogenblikken, waarin financieele zorgen zoo bitter de droefheid over liet afsterven van een huisge noot, een vader of moeder, komen vergrooten. Welk een geruststel ling geeft het niet, te weten, dat in zoo'n geval anderen zullen bij staan, die men op overeenkomsti ge wijze beloofd had in die geval len te zullen helpenj Men besloot telkens als er een lid overleed, een bijdrage te beta len, verband houdend met den leeftijd van toetreding, en het ge zamenlijk bedrag aan de nagelaten betrekkingen uit te keeren. Voorts werd verder gezien dan de sociale nooden, en het fonds zorgde dat voor elk lid zoo spoedig mogelijk na zijn overlijden in de Parochie kerk drie H. LI. Missen werden op gedragen. Klein opgezet en als kleine ver- eeniging'door de oprichters ook bedoeld, won het fonds spoedig veler sympathie en breidde het zïch zoodanig 'uit, dat in den loop cfer jaren bijzondere maatregelen adn de orde moesten worden ge steld. Bonds- en Fondsbestuur hebben zich daarbij wijselijk de lessen der ervaring van andere fondsen ten nutte gemaakt, en zoo slaagde men er in een grondslag te vinden, waarop het fonds met volkomen behoud van hetzelfde onderlinge stelsel, zich rus tig verder kan uitbreiden. Thans telt het bijna 1200 leden, en deelnemers, respectievelijk Hanze-leden en hunne echtgenoo- ten en kinderen. Tegen betaling van een rijksdaalder contributie per jaar en van een bijdrage bij liet overlijden van een medelid, welke bijdrage varieert van 80 ct. tot 2.10,"naar gelang men op 18 of 44-jarigen leeftijd toetreedt, verschaft men zich bij overlijden :en uitkeering welke de nauestaan- den in staat stelt voor een alleszins passende begrafenis te zorgen en bovendien vaak nog in de eerste zorgen nadien tegemoet komt. Met het oog op de vorming van eene reserve; is de uitkeering ge bonden aan een maximum-bedrag van 1000.voor hen die 10 jaar of lang-er lid zijn, voor elk jaar minder lidmaatschap 100 ver minderd tot 500. Iemand, die momenteel daags na toetreding zou komen te overlijden, is verze kerd dat zijn nabestaanden 500 'ontvangen. Voor toetreding is ver- Geldmiddelen: tot tot tot tot tot tot tot tot tot tot 1 Dec. 1911 1 Dec. 1912 1 Dec. 1913 1 Dec. 1914 Dec. 1915 Dec. 1916 Dec. 1917 77.0.83.74% 333.045.96Mi 418.280.53% 619.488.67 2.809.479.44% 4.952.427.77 7.957.527.87% Dec. 1918 10.819.786.72% Dec. 1919 17.817.072.55 Dec. 1920 19.603.887.78% tot 10 Sept. 192L f, 23.614.680.84% Uitstaand crediet: 59.919.40 i 358.320.92 1 443.367.21 580.013.05%' 2.066.489.00% 2.794.032.23 4.041.497.56 7.425.343.46%' 12.932.602.03% 16.613.422.41% 14.140.450.17%

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 5