A. BOUCHIER Zijden- en Wollen Stoffen PELTERIJE li Liaiea 3 Oriamenten JOZ. GERVER p.botman, Y 'jiooriiscti Hanzeleven. Hoorn in EOOQen ffians. Stands- en de Vakorganisatie, ir. Mmi 120, loon. lil. GEROER. Twilfit f 7.50. Twilfit Hip QUOCITE leOÜO 7B - HOORN Gs*©©te keuze in: Sames welke kaas* cositiuin zelf ^er'waar'digesB wersieu de stoffen gratis geknipt. steeds liet leegst geprijsd* D&is geen extra korting. f 2.85, Twilfit IV, f 5.95. 3.75. Twilfit f 4.511. Twilfit Hif f 14.50. MA^UFACTUREKi ES CQSSF«CT§£, H O O R T^je als vreemdelingd oor Hoorn s Straten wandelt, moet onwillekeurig Vicn indruk bekomen, zich te bevinden ;n een stad, waarin het element van (ie middenklasse, de middenstand over heerschend is. Heet zeer groot aantal winkelbedrijven, waaronder de meeste het karakter van middenstandszaak vcrtoonen, brengt onwillekeurig tot -leze conclusie. wao- deze conclusie er too leiden, „an te nemen, dat ook het Hanzele- vr'i in Hoorn levendig en groeiend i -9 Niet direct en ook zeker met ge- tal en al. Wel herinneren wij, en met nriR geheel Hoorn zeker, zich nog maar al te goed, de laatste kracht proef waaraan de Hanze in Hoorn moest onderworpen worden: de Win kelweek. Het zij met rechtmatigen trots erkend, dat do voorgeschiedenis van deze zoo groots opgezette "Recla meweek, die heeft-aangetoond, .dat Hcorn als koopstad met eere dooi heel West-Friesland mag worden ge noemd, deed uitkomen, dat de Hoorn- sche Hanze niet als quantité negliga- blc beschouwd kan worden. Maar daarom mag toch met gecon cludeerd worden tot een opgewekt, levendig organisatieleven in deze goe ie oude veste. Wie onbevooroordeeld, gedurende eenigen tijd het Hanzele- ven in Hoorn meemaakt, kan niet ont komen aan de zich opdringende ge dachte, dat eene opfrissching, een wat vuriger 'geest onder de Hanzeleden Veusdi ook voor Hoorn geen overbo dige weelde kan genoemd worden. Zeker, er zijn gelukkige uitzonde ringen maar niet algemeen wordt nog gevoeld, dat wij een tijd beleven, waar in sprankelende organisatie-geest het eerst' noodige is. Laten wij het maar ronduit bekennen! Haar ons oordeel, en wij zijn stellig overtuigd daarin niet alleen te staan, is er bij velen nog een te kort aan den rechten organisa tiegeest; willen velen nog maar al te gaarne toegeven aan dien ouden ver afschuwden concurrentie-nijd, die de kanker moet genoemd worden van ge zond vereenigingsleven. Te betoogen, dat organisatieleven nuttig en noodzakelijk is, zou zoo on geveer gelijk staan met het intrappen van een open deur. Maar ter wille van het groote bealng, ook en vooral voor Hoorn, .moge hier nog eens met allen aandrang worden gewezen op het nut van het gebruik maken van de ^dien sten, welke de Hanzeinstelling bij uit nemendheid, de Hanzebank, aan onze middenstanders kan geven. Dat nut aantoonen zal ook op den Hanzedag weder geschieden. Maar dat men het dan toch vooral niet late bij, het mooi en nuttig vinden van die eigen financieele instelling, maar dat men open en royaal met de eventueel bestaande bezwaren naar voren komen. Wanneer deze geest op den Hanze dag heerscht, zal deze jaarlijksche wa penschouw weer eens te meer bijdra gen tot bloei van Hoorn's Hanzeleven; dan mag ook worden aangenomen, dat eindelijk eens het ideaal bereikt zal worden, dat iedere Roomsche Mid denstander gaat behooren tot de rela tiën van de door de organisatie ge stichte credietinstelling. G. J. v. d. GRIENDT. jans cn'mlietranctere perceel de firma spoorweg Hoorn'Venhuizen. in üon- Ter gelegenheid van den Hanzedag, welke nu in Hoorn gehouden wordt, lijkt 't ons niet onaardig een beeld te 'geven ':hoe Hoorn er in 1900 uitzag en welke vlucht de middenstand nadien genomen heeft, dank zij koopkracht, energie en kennis. Te dien einde verzoeken wij den lezer ons to volgen. Ik ben voornemens een wandeling te maken langs Hoorn's druk sle winkelstraten en vang mijn tocht aan vanaf het Station. D'c Veemarkt passeerendc, staan daar ongeveer als teil dezen tijde nog steeds dezelfde woningen en de kazernen; evenwel js daar eenige verandering in getreden, door de verbouwing van het perceel der firma Bouman Co., wat vrsegcr een burgerwoonhuis was. Op den hoek der Baanstraat stond vroeger 'n brandstoifenbergplaals en verrees na dien een metksalon, terwijl aan de overzijde een ilinie caté-reslaurant ge plaatst werd. Overigens bleef daar alles tact en op bet oude. Verder gaande betreden we hel Breed, waar evenals vroeger jaren de vanouds gevestigde firma's Kaag en „De Kroot" hun domicilie hebben. Echter heeft hier een zeer groote verandering1 in die jaren plaats gevon den. De firma Jb. Blokker, die als het ware in haar schild voerde het „Vent ridi, viel", heeft in die spanne lijtls ihet Breed als het ware een metimos- phose doen onderga,im door afbraak van eenige beslaande oude pcrceelen en daarvoor in de plaats te stellen prach tige aantrekkelijke winkels. Op den bock van liet Breed—Groote Noord stond destijds hel vanouds be kende café-restaurant „De Witte Engel" wat door koop overging in handen'der lirm'a BervoetsDe Lange, die aldaar een reuzenpand deed verrijzen en op dien hoek een groot cachet aanTIoonrs winkelstand geeft. Het Breed verlatende en het Groote Noord opgaande, treffen we aan de overzijde van „De Wille Engel" de „Korenbeurs", welke vooral 's Zïdcr- L':u> (marktdag) zeer druk bezocht werd. Doch ook hier bracht de tand v<T verandering en door aankoop vü,'TCi0S !licr 'ie' hleerenmode-magazijn. i de tinna A. de Jong. Eenige schre- 1 verdei- stonden destijds twee pan- SL?nSC1" ÓL% luifel- 'lEcne, waarin -Migd was de zaadhandel van A. Vloot huis Zoon. Ook deze perceelen weiden geamoveerd en verrees daar voor een llink pand, waar nn de firma Vloc thuis een zaak lopende in uur werken en eleolr. artikelen. Aan de overzijde werd door de firma De Jong Eilander, bewoond door den heer De Jong, in potten en pannen, veran derd in- een prachtzaak in galanteriën en luxe-artikelen. Op den hoek van de Gortsteeg en Groote Noord, waar vroeger gevestigd was do z.g. bank van Heile, werd door aankoop van het perceel van den heer (Belt, in ta- oijten enz., nu een. naar de eischen des tijds Ingericht bankgebouw geves tigd. Aan de overzijde stond te dier lij de een klein laag groenten winkel tje, De tinna Bervoets, schoenhandel, vestigde zich daar door aanbouw van een flink winkelpand. Waar nu de firma Albert Hein ge vestigd is, stonden destijds twee'kleine burgerwoonnuizen. 't Eene werd ja ren bewoond door den WelEd. Heer Bum, hoofd der R. K. Jongensschool. Op uen hoek Groote MarktNieuw- steeg verrezen twee reuzenpanden, n.l. an de firma Vroom Dreesman en firma P. v. d. Krul. Op de eene hoek oefende vroeger jaren de heer Wubbe z'n bakkersbedrijf uit en was hier 't aanloopje voor de buitenlui voor het destijds geliefde „Koffie met koek'. Aan de overzijde werd door do firma Th. de Flart het harbiersbedrijf uit geoefend. Eveneens werden op den hoek der KerksteegGroote Noord voor oude perceelen twee flinke winkelstanden gé- bouwd. Eenige perceelen verder werd de oude kosterij der R. K. Kerk geamo veerd en vestigde de firma Gebr. Jansen uit Alkmaar, hier haar Hoornseh Warenhuis, In do Nieuwsteeg lioek Kruisstraat werd het vroegere winkelpand der fir ma S. I. de Vries gesloopt en is daar thans in een modern flink winelpand gevestigd de firma G. J. Smits. Eveneens onderging het andere per ceel der firma S. I. de Vries in het midden dor Nieuwsteeg een geduchte verbouwing en opende de firma Gebrs. Bervoets haar zaak in Heerenkleeding. Op den hoek der Nieuwsteeg en Gouw isttond destijds de ouderen nog goed bekende „Morgenster". Dit pand werd door aankoop eigendom der fir ma S. I. de Vries, die hetzelve geheel sloopte en daarvoor in de plaats stelde haar reuzenpand met zeven vitrines. De aan de overzijde gevestigde fir ma P. Botman vergrootte in die jaren haar pand door aankoop van het per ceel, vroeger bewoond door d!en heer Haring, schoenwinkelier. Op de hoek TurfnhaVenGouw was destijds gevestigd de firma B. Wel kers in een bescheiden pand. Ook dieze firma bleef met den vooruitgang van Hoorn's winkelstand niet ten achter en verkreeg door verbouwing een pracht pand op dezen boek. Ook de firm'a M .Laan, die destijds nog 'n zaak in den dop had, breidde door aankopp -van bestaande oude pan den steeds meer en meer haar zaak uit en vestigde daar twee flinke winkel panden. 1 De Turfhaven verder Opwandelen de stond aan het begin daarvan in een oudé woningi een smederij en daarnaast 'n oud klein winkel huis waarin 'n sigarenwinkel in ge vestigd. waag De firma Boogk'arspel liet deze twee panden slaopen en opende daarvoor een zeer jnöoAei zaak in pijpen en sigaren. Op den hoek Vaal de Turfhaven was destijds gevestigd de slagerij' va,n Ctommandeur. Ook' dit perceel werd flink geamoveerd en werd daar voor in de plaats gesteld de mo derne sigarenzaak der firma Goulmij en Van Baar. Nog meerdere panelen der oude stad Hoorn werden deels geamo veerd deels gesloopt voor wïnkeldoel- einden. i Uit een en and-er blijkt, dat ILoorn-'s winkelstand in 20 jaar tijd een zeer groot» vlucht heeft genomen. En nog steeds ijvert Hoorn's Mid denstand in voortgaande richting Stuurt zij haar handel in de ge- wensichte banen, koopt en verkoopt met takt, en verhoogt-, ja verdubbelt zelfs haar energie. Do j.l. gehouden winkelweek door haar georganiseerd, gaf blijk van grooten durf en opzet. Met welgeval len moicht zij ook' toen (evenais bij haar zaken) op het welslagen daar van neerzien. Geen wonder dan ook, dat met de jaren meer en moer haar omzet werd vergroot, la zelfs verdubbelde. NiC-t minder dam 140 vrachtlicden waarvan velen 2 tot 3 maal per week, ja sommigen dagelijks Hoorn bezoeken, zorgen voor het vervoer der goederen naar de omliggende ge meenten Hoorns winkelstand heeft dan ook naast haar ondernemingsgeest en energie, ha-ar opkomst voor het over groote deel t-e danken aan de koop kracht en het bezoek der buiten- me-nschen. Jammer was het voor haar, dat tijdens de oorlogsjaren de tram Hoorn—Enkhuizen werd opgeheven. Dit niet alleen voor Hoorn, doch ook voor de Streek onmisbare ver voermiddel, was om zoo te zeggen met den winkelstand, unaniem ge- wprden. AVel Werd nog getracht een .autoomnibusdienst te exp'oiteeren booh do groote zware gevaarten» werden door de Streekbewoners niet mot sympathie begroet en kon het derhalve niet uitblijven oï deze eixp.iOi;talie moest schipbreuk' lijden. Het gemis hierin werd echter vcr- gor door den aanleg' van den buurt- Ten slotte laten we nog eenige uit-, treksels volgen, in verband met Hoorn's winkelstand uit de verslagen der Kamer van Koophandel. Het verslag dezer Kamer van 1914 deelt het volgende mede: Helaas zijn de tijdsomstandighe den door het uitbreken van den oor log voor velen onzer Middenstanders aan het einde van het boekjaar treu rig. Ongetwijfeld is juist de Midden stand in het algemeen diegene, die het meest van de gevolgen van den oor log heeft te lijden. In 1915 deelt het verslag mede: De Hoornsche winkelstand profi teerde van de bijzondere gunstige om standigheden, waaronder de bewo ners der omliggende gemeenten ver keerden. De laatsten hadden een „goed jaar" en zeer zeker vond d't z'n weerslag bij de Hoornsche winke liers. die over het algemeen een 'be vredigende verkoop hadden. In 1916 vinden we vermeld in een verslag der R. K. Middenstandsveree- niging „De Hanze" opgenomen in het verslag der Kamer v. Koophandel: „Uitzonderingen daargelaten, heeft de middenstand geen ernstige reden tot klagen over den gang van zaken in het afgeloopen vereenigingsjaar". De Hoornsche Middenstandsvereeeni- ging deelt in 1917 in haar verslag op genomen in de Kamer van Koophan del, het volgende mede: „Wat het zakenleven betreft in on ze gemeente, geloof ik niet, dat hier in veel veranderd is, sinds het vorige iaarverslag." 1918 was volgens de K- v. K. voor de Hoornsche Middenstand over het algemeen minder gunstig. Dit vond zijn oorzaak inden angst tot koopen, daar het publiek een belangrijke prijs daling verwachtte. De verhooging der prijzen was echt-er oorzaak, dat geen mindere ontvangsten zijn gemaakt dan in voormelde jaren. 1919 meld het verslag: „Ook de Middenstand is teleurge steld in de hoop, dat het zakenleven na den oorlog weer onmiddellijk zou kunnen worden opgevoerd. Schaarsch- te aan vele artikelen maakte 1919 tot 'n minder gunstig jaar. Toch bleef ten slotte de toestand over het algemeen bevredigend, doordat de koopkracht zeer groot was en de verhoogde prij zen opwogen tegenover den geringen omzet." Tot zoover de Verslagen over Hoorns winkelstand gedurende de jaren '14- 1919 in de K. v. K. Uit deze verslagen blijkt dan ook tenvolle, dat ondanks de vele belem meringen gedurende de oorlog in den handel, ondanks de hooge prijzen, on danks de schaarschte van artikelen, door Hoorn's winkelstand, deze jaren als gunstig, sommigen soms als zeer gunstig geboekt konden worden. De aanleg van electricite'it door de K. E. M. niet alleen in Hoorn, doch ook in de buitengemeenten was ook voor Hoorn's middenstand van groot belang. We besluiten ons uitstapje en daar aan gevolgd overzicht met den wenscli dat Hoorn's Middenstand moge voort gaan op den ingeslagen weg dat men steeds ijvero voor hare belangen en trachtte steeds meer en meer haar om zet te verdubbelen, dat zij is en blijve „de Koopstad" voor geheel West-Fries land. De jaren die achter haar liggen leg gen getuigenis af van haar groei en bloei. Moge dan ook in de toekomst met dezelfde kracht, ja, met nog meer kracht haar groei toenemen. zekeren Zin hun autonome werking bezitten, maar die toch steeds hun wer king in onderlinge harmonie tot vol making van het geheele organisme moeten uitoefenen. In zulk een orga nisme zijn het niet de afzonderlijke cellen, waaruit het is opgebouwd, die de eigen werking uitoefenen, maar de groepen van alle die te samen de or ganen vormen." Wanneer dit toepas selijk is op de maatschappij in het al gemeen, dan is het zeker toepasselijk op een groot onderdeel daarvan, on zen Middenstand. Do middenstanders mogen al in verschillende bedrijven hun levensonderhoud trachten te vin den, de belangen dier bedrijven mo gen schijnbaar eenigszins uiteenloopen toch zullen zij voor de behartiging hunner belangen beter hun werking „in onderlinge harmonie tot volma king van het geheele organisme uit oefenen", dan ieder te trachten voor zich afzonderlijk het doel te bereiken En dan moge het waar zijn, dat het materieele doel door een bedrijfsorga nisatie nagestreefd door die organisa tie misschien volkomen kan worden bereikt en dat door do vorming van nationale bonden inderdaad dikwerf veel bereikt wordt, waar is het ook, dat de standsorganisatie steeds hel pend en verbindend kan optreden en dat sommige zaken alléén bereikt kun nen worden door de medewerking van de standsorganisatie. Deze beheerschte iiet geheele terrein en treedt vooral voor alle bedrijfsorganisaties vertegen woordigend op. In de „Proeve van een beginsel en werkprogram" door Dr. v. Beurden lezen wij op bldz. 106 „Daarom heb ben wij op de Standsorganisatie de zorg gelegd en den last, met alle ge paste middelen op de verwezenlijking dier maatregelen en verlangens aan te dringen bij de burgerlijke overheid Te eerder hebben we' dit gedaan, om dat wij overtuigd zijn, dat ook ten aanzien van maatregelen, die slechts eeen deel (vakorganisatie) van den middenstand onmiddellijk raken de al- genieene standsorganisatie veel krach tiger 'drang op de Burgerlijke overheid vermag uit te oefenen, dan aan een kleinere groep van rechtstreeks be trokkenen mogelijk is." Het bestek van dit artikel laat niet toe over dit belangrijk citaat veel uit te weiden, trouwens het is zoo duide lijk en klaar, dat dit veilig achterwe ge kan blijven. Alleen moge de aan dacht gevestigd worden op „veel krachtiger drang op de burgerlijke overheid", daar heirin voor do vakor ganisatie werkelijk veel voordeel ge legen is. De R. K. Middenstand moet zich or- ganiseeren in Stands- en Vakorgani satie. In Standsorganisatie voor het die nen van .vooral 'da godsdienstige zedelijke belangen en van de algemea-1 ne materieele belangen. Daarnaast ot- ganiseeren zich de R. K. Bodrijfage- nooten in R. K. Vakorganisaties, dia als onderdeden van do Stands organi satie lq beschouwen zijn en die daar van een integrecrond deel vormen. Het zal dan de plicht der Standsor ganisatie zijn steeds helpend en voor lichtend voor de vakorganisatie op te treden en zóó zal de R. K. Midden stand, in één geheel vereenigd, trach-1 ten zijn doel te bereiken „in onderlin ge harmonie tot volmaking van het geheele organisme." -**" CH. FRENCKEN. Oosterliout. Augustus 1921. Er zijn in de Middenstandsorganisa tie twee groote onderdeden, de stands organisatie en de vakorganisatie: de noodzakelijkheid van een verband tusschen deze beide meer te belchten is het doel van dit schrijven. Eene uiteenzetting van wat onder Stands- en onrer Vakorganisatie ver staan wordt, moge hier veilig achter wege blijven, daar verondersteld mag worden, dat in Middenstandskringen het onderscheid volledig bekend is. Standsorganisatie en Vakorganisatie zijn onderling zoo innig verwant, (lat de Bisschoppen van Nederland niet aarzelen den wenscli uit te spreken, dat zij die lid zijn van de vakorgani satie uit den 11. K. Middenstand zich zullen aansluiten aan de standsorga- hisatie en dit vooral om redenen van «Ihischen aard. De standsorganisatie, die den geheo- len Middenstand omvat, behartigt op een eerste plaats dc zedelijke belan gen van den R. K. Middenstand, ter wijl daarnaast ook do algemeene ma terieele belangen door deze organisa tie worden gediend. De Vakorganisa tie daarentegen behartigt de speciale belangen van ieder bedrijf en het spreekt vanzelf, dat daar de materi eele belangen geheel op den voor grond treden, omdat dit het absolute doel is dezer organisaties. Daardoor wordt de wenscli der Bisschoppen, dat alle middenstanders lid zullen zijn van de R. K. Standsorganisatie volkomen duidelijk en hebben wij, katholieken, dien wenscli te volgen. Dit zou voor ons reeds een overwe gende reden móeten zijn, maar ook het sociaal-economisch belang brengt voor de R. K. Middenstanders, die in de vakorganisatie zijn mede, dat zij zich bij de standsorganisatie aanslui ten. Prof. Aeg'ènent zegt in zijn „Leer boek der Socologie": „Dc maatschappij heeft volgens de. opvatting' der katholieke school liet karakter van een organisme. Een or ganisme is een geheel, dat bestaat uit vele heterogene doelen, die ieder .hun eig enbanen on eigen doel en dus in AANBEVELEND. BIJ IOO kaars f 2.15. 32 en 50 kaars f I. Van IS tot 50 kaars, peerworm, f I.—. eenvoudig corset met prima jarretels. Voorradig in de maten 58 tot 68 zeer solied corset, speciaal fa brikaat, v. corpulente figuren. Verkrijgbaar in de maten 68 tot 90 het beste corset voor den laag- sten prijs. Voorradig in de maten 58 tot 76 maguifiquecorset, uitstekend passend, met 6 jarretelles. Voorradig in de maten 58 tot 80 mooi corset, solide stof kleur rose. Voorradig in de maten 58 tot 70 zen zwaar corset, met breeden elastieken binnenband. Voorradig in de maten GS tot en met 90 Buiten deze hebben wij nog -een groote sorteering andere TWiLFIT Corsetten, zoodafc wij de verzekering kunnen geven, voor elk figuur een passend Corset in voorraad te hebben. GROOTE COLLECTIE Eenvoudige Corsetten tot maat 100 Sportcorsetien Reformcorsetton Kindercorsetten Bustehouders Jarretelles Oktisbaleinen Corsetveters. na

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 7