Het Congres voor Sociale verzekering. B9NNENLANDSCH NIEUWS, GEMENGDNIFlfWS. T>E 19 GROOTE STEDEN. KOUTTE BERIGHTEN. Vastgestelde" '48 uur per wéelc, Teneinde bestellingen te kunnen uitvoeren waar voor snelle levering noodzakelijk was, af gestuit op den tegenstand! der vakvereeni- gingsleiders. Dezen stellen zich op het standpunt, dat geen firma overwerk mag doen verrichten, zoolang andere firma's slechts gedu.ende een deel van den ar beidstijd laten werken. Zij meenen, dat geen firma meer orders moet aannemen, dan zij in 48 uur per week 'kan doen ver vaardigen. Ofschoon de werkgevers 'hier tegen aanvoerden, dat een weigering om het overwerk toe te slaan, niet zou mee brengen, dat er meer werkloozen te werk zouden worden gestekt, daar dan tal van bestellingen niet zouden worden ge plaatst, bleven de arbeidersleidlers op hun standpunt staan. Zelfs werd hunnerzijds ■met staking gedreigd als er toch over- ivverk werd verricht. Gister-morgen is 111 de haven van Ricliborough de eersle spoorpont uit Ca lais aangekomen niet een lading fruit en tuinbouwproducten uit Frankrijk voor de Londenscbe markt. Aan een der Londenscbe „tea- irooms" is thans een kapperssalon verbon den, waar men geschoren en geknipt wordt, terwijl een strijlkje de wachtende klanten den tiid kort. Iets nieuws! Er "wordt nog niet bij vermeld, hoeveel klan ten door 0é figarö's van Gc't etablissement op de maat dier muziek „gekerfd" zijn. I11 verschillende streken en steden in Spanje, o.a. in Valencia, te Malaga, Cadix en Toledo, beeft een hevig onweer gewoed, gevolgd door groote overslroo- mingen. De oogst werd beschadigd. Geen persoonlijke ongelukken kwamen voor. In Venetie, en trouwens in. gelieel Italië, heerscht groote verontwaardiging over de plannen van het gemeentebestuur, om een groote brug te bouwen over de lagunen. In kunstenaars.- en inlellectueele kringen is een campagne op touw gezet tegen bel plan. Maarschalk Focli, die eerstdaags naar de Ver. Stalen vertrekt om de con ferentie le Washington bij te wonen, zal bij deze gelegenheid een bezoek brengen aan de Sioux-Imdiamen in Zuid-Dakoia. Men zal liem daar feestelijk ontvangen: er zulten Indianen-dansen worden uitge voerd, en de maarschalk zal wonden uit- genoodigd in een der kampen de vredes pijp te komen rooken. Zefs zal men hem een India anscib, hoofddeksel met veeren aanbicAen. De Hongaarsche regent Horlliy heeft bevolen, dat het proces tegen den opper- rabijn Löw le Szegadin, beklaagd wegens beleediging en smaad van den regent, niet zal door gaan. 'p~ (Vervolg.) Mr. II. W. Groenevetd, eveneens prae- iidviseerende over deze vraag, beant woordt haar aldus, dat: A. Bij opdracht van de uilvoering der Verzekering aan ambtelijke organen als •de Rijksverzekeringsbank en de Raden v. (Arbeid 'het voor de goede uitvoering der a. ongevallenverzekering en ziektever zekering noodzakelijk is daarnevens aan deel in de uitvoering te geven aan bijzon dere op onderlinge samenwerking berus tende organisaties van werkgevers en (werknemers; b. invaliditeitsverzekering geen aanbeve ling verdient daarnevens aan instellingen iris onder a. bedoeld, aandeel in de uit voering te geven: B. De beste vorm van organisatie is 'opdracht der uitvoering aan publiékrech- ttellijikc Bedrijfsvereenigingen, naast welke ivoor andere organisaties geen iplaats is. L De debatten. ■Als eerste debater mei 11 zich aan de &eer S. J. Pothuis, gemeenteraadslid van Amsterdam. Hij is voor samenwerking Susschen werkgevers en werknemers wal 41e productie betreft; doch ten aanzien Van de uitvoering van verzekeringswetten kunnen de arbeiders invloed oefenen in 'de Raden van Arbeid. Gebruikt men die Jtaden ook niet voor andere verzekerin- fen, dan worden zij veel te duur. Spre- ■er ziet in de conclusiën van den heer Groeneveld veel legenbeden zonder een heid. Gaat men zijn kant uit, dan wordt Ide verzekeringswelgeving zéér duur. En Idie dnurle wordt natuurlijk via het pro duct afgewenteld oip den consument. Dr. Joseph us Jitta, secretaris van den (Hoogen Raad van Arbeid acht het buiten gewoon merkwaardig, dat op het gebied Van de ziekteverzekering beide adviseeren- ile partijen zeggen: mijn stelsel kost hel jninste ambtenaren, enz., mijn tegenstan der is een theoretische droomer, en ik ista op den bodem der werkelijkheid. Spr. ■kan zich niet begrijpen, dat de heer i)uys schreef: „Het doet ons leed, doch Jvenzeer bet argument dat in de 10 jaren Sedert wij dit standpunt verdedigden zoo- keel gebeurd is ook in de wereld der ar beidsverhoudingen, vermag op ons niet den minsten indruk le maken indien dat argu ment niet nader met feiten wordt toege licht." Is er in de laatste 10 jaren dan liiets gebeurd dat van standpunt veran- 'iderd moet worden? Sprreker meent, dat g]e heer Duys hier wel wat te ver is gegaan. Air. Verschuur, voorzitter van den Raad .Van Arbeid te Breda, ziet in de verzeke ring een decentralisatie, een locale behar tiging van locale belangen. Die decentra lisatie zal ook in nieuwe vormen vrucht baar kunnen werken; daarom is het goed •de decentralisatie hoog te houden, want nieuwe vormen en nieuwe verhoudingen komen er zeker. Zij worden echter tegen gehouden door allerlei maatschappelijke tegenstellingen, door de werkelijkheid, die jhog steeds haar eisdhen stelt. Als wij nu eoud.cn overgaan tot vorming yan een so ciale verzekering op een basis, die nog jwenseh is, dan begaan wij een kapitale put. De oude vormen zullen vanzelf op Jij gezet worden, door de ontwikkeling der 'dingen. En nu wordt het vraagstuk aldus: hoe zullen de oude vormen zich overleven in het nieuwe? Dat vraagstuk laat zich alleen oplossen door de werkelijkheid. Vervolg der 'debatten. Do heer P. H. JANSEN, hoofdbe stuurslid van den Rond van Staatspen- sioneering, wil geen kwaad spreken van de ambtenaren, maar wil toch herinneren ban de spreekwijze dat als tl wee men- schen hetzelfde doen, zij toch ook wel eens verschillend kunnen werken. Laat do staat hot récht scheppen voor den arbeider laat bet aan het particulier initiatief over de organen te scheppen lom dat recht tot uiting te brengen, en laten de arbeiders toezien dat er geen onrecht geschiedt. De beer KUPERS, bestuurslid van bet N. V. V. noemt de sociale wetgeving in ons land een staalkaart van verschei denheid. Er zijn veel wetten, en geen twee worden op dezelfde manier uitge voerd. En ondanks die verscheidenheid loopt er toch dezelfde draad door; los making' van alle mogelijke staatsinrich tingen; men maakt een buiging naar bet particulier initiatief. Zoo er ooit een particulier initiatief is geweest dan is bet 't nu, waarop de nieuwe wet op de ziekteverzekering is gebaseerd; die gaat namelijk in de richting van decentrali satie. De heer Duijs houdt, volgens spre ker, in zijn prae-advics niet voldoende Tekening met de werkelijkheid. De orga nisatie heeft in de toekomst ook een meer ideëelo taak, namelijk modewerking aan de uitvoering van de sociale wetten, jen streven naar de medezeggingschap in de bedrijven. Spreker meent dat als de arbeiders in samenwerking met de pa troons de uitvoering van de ziektever zekering regelen, dan beeft de staat Zich terug te trekken, en alleen contro- jeeread op. te treden. Laat znen gerust in die richting een proef nemen. Ten aanzien van het ziekenfondswezen staat de zaak anders. Misschien zou op dit terrein een taak zijn weggelegd voor de organisaties, een federatie van zieken fondsleden en de Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst. De heer KORTUM uit Utrecht, be handelt in hoofdzaak de ziektewet en acht algeheele staatsbemoeiing op dit ge bied met uitsluiting van het particulier initiatief absoluut verkeerd. Hij ontwik kelt in don breede eenige bezwaren te gen het plan-ziektewet der heeren Pos thuma-Kupers. Spreker betoogt voorts, dat de kosten van alle sociale maat regelen ons volk zullen doen bezwijken. En bovendien is er nog wel wat anders en gewichtigers voor ons volk te doen. (Als deze spreker zegt, dat hij niet weet of de proeve Posthuma-Kupers wel ge heel belangloos is tusschengeschoven, staat ide, heer Posthuma op, en zegt het con gres te zullen verlaten als de heer Kor- tum die woorden niet terugtrekt. (Wat deze onmiddellijk doet.) De heer Kuyer spreekt namens het Ned. Verbond van ziekenkassen, en be gint met de vraag aan liet congresbe- stuur of dit bekend is met 't bestaan! van dit Verbond; of het 't bestuur be kend is, dat het Verhond op 12 April j.l. een conferentie had met den mi nister van Arbeid over een nieuw ont werp ziektewet. Zoo ja, zon het dan niet op dén weg van het congresbestuur hebben gelegen om bet Verbond to vra gen zijn standpunt ten congresse uiteen te zetten. De voorzitter zegt, dat aan geen en kele corporatie een speciale uitnoodiging voor bet congres is gezonden. Ten aan zien van de prae-adviezen moest bet con gres-bestuur zicb bepalen tot de hoofd- stroomingen; bet kan zich niet in aller lei details begeven. Hierna werd gepauseerd. Na de pauze gaven zich nog twee sprekers voor debat op, n.l. do heeren HETTINGA TROMP uit Amsterdam en SNOEOK UENKEMANS lid van de Tweede Kamer. De eerste bepleitte een proefneming met het wetsontwerp Post huma-Kupers, als zijnde een groote so ciale vooruitgang. De heer Snoeck Henkemans heeft nog niet gehoord dat het onjuist is, dat gen ziekteverzekering alleen van belang is voor werkgevers en werknemers. Dit^ is absoluut onjuist. Een ziekteverzekering is in bet belang van het gebeele Neder- landsche volk (applaus), een belang op zichzelf, en als zoodanig mag de uit voering van een ziekteverzekering niet liggen in handen van alleen werkge vers en werknemers. Daar zijn de Raden van Arbeid voor. De beer Kupers zei: de staat moet controle uitoefenen. Hoe kan de staat dat? Alleen als men He in schrijvingen heeft hij den Raad van Ar beid. Wil men van een ziekteverzeke ring iets maken, dan moet men zorgen dat hij leeft, leeft in de harten van hen, die er het meeste profijt van moeten hebben. Spreker ziet ten slotte de eenige oplossing in invoering van de ziektewet- Talma, met de wijzigingen, die minister Aalberse zelf heeft voorgesteld, (luid applaus). Mevr. .WIJNANDTS-PRANOKEN uit Den Haag maakt er bezwaar tegen dat de onderwerpen „Moederschapszorg" en „Rijkskindertoeslagfonds" in 2 afzonder lijke secties zullen worden behandeld. De voorzitter antwoordt dat het con gresbestuur besloten heeft de sectiever gaderingen te laten vervallen om alle onderwerpen in het volle congres te doen behandelen. De prae-adviseurs aan het woord. De eerste prae-adviseur, de heer J. E. W. DUIJS wijst er op dat de ziektever zekering middenin den klassenstrijd staat. De heer Kupers is er absoluut naast, als bij de arbeiders aan de slippen Van de werkgevers mee wil laten loopen, zoo als de proeve van Posthuma-Kupers wil. Die proeve stuurt de arbeidersklasse in bet moeras, ze hebben zelf niets te ver tollen, want de geheele leiding blijft, naar sprekers meening in handen van dein heer Posthuma. Dat is geen manier van strijd voeren van den heer Kupers. Spreker critiseerde uitvoerig de proeve Posthuma-Kupers. Komt die proeve er toch, best, maar dan vierkant en geheel, en niet daarnaast weer wat anders, waar door er een chaos ontstaat, een chaos, die niets anders ten gevolge heeft dan een nog grootere hetze tegen de amb tenarij. De proeve is niet de belicha ming van het zelfdoen der arbeiders, en is de grootste massamoord op het par ticulier initiatief. Spreker brengt in den loop van zijn betoog groote hulde aan den heer. Posthumaj die op onnavolgbare 1 wijze de arbeiders onder Saivoering van den heer Kupers in het moeras werkt Mr. KORTENHORST betoog^ dat wanneer de proeve zal worden uitge voerd, door tal van bepalingen het con tact met de regeering zal warden ver kregen dat men zoo hoog noodig acht De mentaliteit der arbeiders en werk gevers is thans zóó dat ze meer over leg en samenspreking willen onderling. De beer Duijs mag dat betreuren, spre ker juicht het toe. Dan is het woord aan Dr. E, E. POS THUMA, die zich niet acht geroepen om te spreken over de proeve. De vraag, die aan de orde is, gaat veel dieper dan de proeve. Wat de geheimheid van die proeve betreft, niemand kan op het oogenblik zeggen, dat bij van den inhoud niets afweet, omilat in allerlei bladen daarover is geschreven en geredekaveld. Spreker vraagt zich af, of de heer Duijs niet heeft begrepen, dat het hij den. mo dernen arbeider wat dieper zit, dan bij anet een organisator van een ziekte verzekering meegaat. De heer Posthuma gaat in dat verb-1- na de werking van de Ongevallenwet 1901 in verband waar mee de Werkgeversrisieobank het voor de werknemers ook opnam, en ook voor hen procedures voerde. Waar toen ge bleken is, dat de risicobank veel goed- kooper procedeerde dan de Rijksverzeke ringsbank, lieeft de industrie er recht op te weten waar dat meerdere geld voor de R. V. B. is gebleven. - Als een arbeider niet aan zijn recht komt, kan hij in liooger beroep komen hij Ren Raad van Beroep, dien de arbeiders noemen .Raad van Beroerte" Stel daar tegen over de Zeeongevallenwet, waarover de arbeiders zeer tevreden zijn. Hoe komt dat? Omdat de laatste is gebaseerd op particulier initiatief en de eer ste op e en staatsorgaan. Een van de vooraanstaande personen in de mo- moderne arbeidersbeweging (de heer Ku pers) beeft begrepen, dat men op dien weg door moet gaan. Ieder arbeider er kent, dat de Zeeongevallenwet beter werkt dan de Ongevallenwet 1901 (ap plaus). Mr. V. H. 'RUTGERS, lid van de Tweede Kamer, constateert, dat zijn prae- advies niet in debat is gebracht. Hij zet zijn standpunt, neergelegd in bovenstaan de conclusies nog nader uiteen. Hij is voor verscheidenheid, omdat het leven nu eenmaal verscheidenheid biedt- Maar hij is er voor, dat er is één orgaan, waarmee de verzekerden in aanraking komen, voor eenheid dus in uitvoering. Do laatste prae-adviseur, Mr. H. W. GROENEVELD, acht in de verzeke- rings-organisatie van thans de groote fout, dat de wetgever een wantrouwen heeft gehad tegen de arbeidersklasse: alles voor het volk, maar niets door het volk; een soort verlicht despotisme dus. En daardoor is de samenwerking en me dewerking teloor gegaan. Die mede werking zoowel van werkgevers als werknemers moet grooter wórden. Na korte replieken werd hdi congres verdaagd tot Woensdagochtend10 uur. In de ochtendzitting die Woensdagmor gen 10 uur begon, kwam aan de orde: MOEDERSCHAPSZORG. Inleiding van Mevr. C. PothuisSmit. Mevrouw.PolhuisSmit geeft een plei dooi voor wettelijke moederscbapszorg. Er moet volgens inleidster een afzon derlijke wet koanen, waarin die moeder schapszorg geregeld wordt. 'Die wet zou èn de arbeidster-moeder èn de moeder, die in gelijke economische om standigheden verkeert als de arbeidster (als grens noemt spr. een inkomen van 4000) moeten omvatten. De inhoud van die wet zou ongeveer als volgt moeten zijn: 1. alle moeders beneden zekere inko mensgrens genieten moederschapszorg. 2. Zij ontvangen daarvoor van den Staat gratis verloskundige hulp en zoo noodig in den lijd der zwangerschap ge neeskundige hulp. 3. Zij krijgen een uitkeering bij de ge boorte van elk Jcin-d, die gedeeltelijk vóór de geboorte reeds wordt uitgereikt: de uitkeering kan ook per dag worden be taald, bijv. 1 per dag gedurende 10 we ken. 4. De gemeenten moeten maatregelen treffen voor verpleging van kraamvrouw en kind, de zorg voor bet huishouden, de voorlichting van de moeder enz. 5. Voor deze moederscbapszorg wordt geen premie geheven. Alle koslen komen voor rekening van vadertje Slaat. Hoeveel dat kosten zal? Zeer veel, zoo geeft spr. toe, maar het geld is er", wanneer men 't maar wil aanwenden op de juiste manier, niet voor den dood (het mititainlsme)maar voor het leven. Zij beklaagt verder de moeders van groote gezinnen, als ze niet rijk zijn. Zuchtend, zoo meent ze, ziet die moeder naar de „gelukkigen", die geen of weinig kinderen hébben. Hoe mijlen ver deze inleidster van onze levensbeschouwing afstaat, blijkt verder ook nog uit haar pleidooi om gelijkstel ling van gehuwde en ongehuwde moeders. Aan liet slot van haar rede gaf zij te kennen, dat de Staat ook nog voor wie gen moest zorgen. Inleiding van mej. mr. Frida Katz. Inleidster bracht, betreffende het vraag stuk der Moederschapszorg, het stand punt naar voren dat door de Prol. Ghr. partij wondlt ingenomen. Hoe staan wij, zoo vroeg zij, tegenover de ikwesties, die met moederschapszorg verband houden? Op de eerste plaats willen wij krachtda dig medewerken tot particuliere moeder schapszorg. Het christelijk standpunt toch is altijd geweest: eerst eigen zarg, zoo deze tekort schiet, hulp van particuliere instellingen, zoo noodig gesteund door den Staat en eerst in de laatste plaats directe Staatszorg. Onder „moederschapszorg" verstaat re ferent het hee'le complex van maatregelen ter verzorging van moeder en ikand, uit keering gedurende bevalling en zwanger schap, consultatiébureaux, moedfercu-rsus- sen, kraamvrouwenklinieken, huisverzor ging enz. Op. (fej jbye.edé .Rlaats yviffea srjj fielpëö -tot stanS ffrtn&ëS «én gSëüï stelsel van moederschapsverzekering voor loon- artbeidstera en. niet-loonarbeadsters. Inleidster bepleitte óf aanvaarding dér Talma-wet, maar dan voor wat betreft dé ongehuwde moeders 1 uitfceering door miididlel eener particuliere instelling met rijkssubsidie; daarnaast komt dan in de Ziekteverzekeringswet regeling van het recht van arbeiders en degenen, die een inkomen hebben beneden een bepaalde grens, óf een geheel nieuw stel sel van moederschapsverzekering en dian alleen voor Ide gehuwde nioed'ers-loonar» beidsters en niet-ïoonarbeidsters, terwijl dan voor de ongehuwdien blijft de steeds ruimer wordendle particulier zorg, met subsidie van Staatswege, die er zich dan op toelegge steeds weer ieder geval indi vidueel te behandelen. De premie-vrije uitkeering, ook voorde gehuwde moeders en het z.g. moedertoon, dat de Staat aan moeders beneden een zekere inkomensgrens gedurende een aantal jaren zou geven als belooning voor den dienst, door baar aan den Staat be wezen door het feit vam haar moeder schap, werdlen door inleidster verworpen. Ten slotte raadde inleidster aan het vóór en tegen van liet ontwerp-verdrag van Washington inzake dit onderwerp nauwkeurig te overwegen, vooral met het oog op de voorgestelde regeling voor de ongehuwde moeders. RIJKSTOESLAGFONDS. van Prof. J. D. J. Prae-advies Aengenenl. Wat wordt door dit Rijkskinderloeslag- fonds bedoeld? Spr. beantwoordde deze vraag als volgt: Bedoeld wordt: een fonds, waarin door de wekgevers in particuliere onderne mingen premiën moeten worden gestort volgens een bepaald percentage van bel door hen uitbetaalde I0011, onverschillig of zij arbeiders in loondienst hebben met groote dan wel met kleine gezinnen, en waaruit aan de arbeiders met kinderrijke gezinnen toeslagen worden gegeven boven het grondtoon, voor ieder kind, dat boven het gemiddelde aantal uitgaat. Heeft de Slaat het recht den patroon te dwingen tot een dergelijk fonds bij le dra gen? Ja, want kindertoeslag, al is bij dan ook niet verschuldigd krachtens de strikte rechtvaardigheid, is om wille van het al gemeen belang, ten zeerste gewenscht. Spr. voerde hiervoor eerst een argument van externen aard aan, namelijk hel feil, •dat zeer vele werkgevers reeds blijk heb ben gegeven hel stelsel van kindertoeslag gewenscht te achten. Het Rijk, sommige provincies en meerdere gemeenten hebben het stelsel van kindertoeslag voor breede categorieën van ambtenaren en werklieden reeds ingevoerd. De overtuiging, dat kin dertoeslag gewenscht is groeit niet alleen in werkgeverskringen, maar ook onder de arbeiders. Een request om kindertoeslag werd ook door socialistische onderwijzers onderteek-end. Daarna ontvouwde spr. de volgende in nerlijke gronden om zijn stelling, dal kin- Ten eerste is in het toekennen van kin dertoeslag gewenschl is, te schragen, derloeslag gelegen een erkenning van de groote waarde van kinderrijke gezinnen voor de gemeenschap. Niet alleen van ze delijk standpunt, maar ook uit zuiver eco nomische overwegingen bezien, zijn kin derrijke gezinnen een zegen voor de ge meenschap en beteekent kinderbeperking een ramp. Vooral in een tijd, waarin voor kinderbeperking stelselmatig propaganda wordt gemaakt, is een loonregeling, die den grooten gezinnen wil tegemoet komen, ten hoogste gewenscht voor liet algemeen be- lang. Ten tweede, de groote gezinnen hebben in onzen tijd bijzondeien steun noodig 0111 te kunnen blijven leven in den stand, waartoe zij behooren. Kindertoeslag is voor liet algemeen belang ten zeerste ge wenscht, omdat anders geen einde is te zien aan den voortdurenden loonstrijd, wel ke een ramp is voor de samenleving. De vaders van groote gezinnen zijn volgens een uitdrukking van Mr. Aalberse „de 'trekossen van steeds nieuwe salarisver- hoogingen" geworden, omdat het grond toon gebaseerd is op een gemiddeld gezin. Gaat een gezin boven dat gemiddelde uit, dan zal het onmogelijk zijn stand op kun nen houden. En ten dorde, een loonregeling met kin dertoeslag komt ten goede aan de in dustrie, verhoogt de productie en bevordert dus ook op die wijze het algemeen belang. Vaders van groote gezinnen moeten vaak hun toevlucht nemen tot hot zoeken van vaak vermoeienden arbeid in hun vrije uren. Het gevolg kan niet anders zijn, dan dat zij in het bedrijf, waarin zij werkzaam zijn, lang niet die arbeidsehergie kunnen ontwikkelen, waartoe zij in staat zouden zijn, wanneer zij 11a afloop van de dagtaak zich aan ontwikkeling of ontspanning kon den overgeven. Spr. weerlegde hierna nog verschillende ■bezwaren die tegen het stelsel van kinder toeslag worden aangevoerd, o.a. dat kinder toeslag liet grondtoon zou drukken. Heeft iemand ooit opgeworpen dat de premies van de invaliditeitsverzekering het grond toon zouden drukken? Toch bedragen de premies van de Invaliditeitsverzekering ongeveer 3 pCt. van het loon, terwijl de premie voor een kinderfonds slechts onge veer 1 pGt. zal bedragen. Spr. concludeerde dat, voor bet algemeen belang, ook de patroons in het oog moeten houden, het ten zeerste gewenscht is, dat kindertoeslag als een loonelement wordt erkend. E11 de Staat is, volgens spr., wel degelijlk' bevoegd den palroon te ver plichten premiën tot dat doel in een Rijks- kinderfonds te storten. Inleiding Mevr. A. Boissevain-Pijnappel. Inleidster verklaart zich als tegenstand ster van toeslagen aan groote gezinnen. Hulp verslapt. Gaat men toeslag geven, dan ontneemt men aan de vaders van groote gezinnen den weldadigen prikkel lot groote krachtsinspanning, waardoor zij er toe komen al bun gaven productief te maken. De Staat heeft geen belang bij het voortbe staan van groote gedegenereerde gezinnen; dergelijke gezinnen worden vaak oorzaak van veel uitgaven, worden een bron van besmetting, zonder dat er eenig voordeel tegenover staat. De Staat geve dus geen toe slag aan die groote gezinnen. Wat moet de Staat dan doen? De Staat zorge goed onderwijs voor allen beschikbaar te stellen en 'bevordere goede hygiënische toestanden, waardoor de mensch in staat gasteld wordt tot groote krachtsinspanning, zoowel yan lichaam als ■van geest Dan ga de Staat vóór bij het betalen yan geljik loon voor gelijken arbeid. Geen on- üéS&Kelüf Ï>1J life# of vróuw voor gelijke praestaüe. En eindelijk heffe de Staat inderdaad be lasting naar draagkracht Daardoor kunnen de groote gezinnen doeltreffend worden ontlast De bepating|en be treffende den aftrek der kosten van noodzakelijk levens onderhoud moeien noodzakelijk worden verbeterd en uitgebreid. O'VERJWERKIVERGUNSNUNGEN EN LOONSVOORWAARDEN. D-e lieer Drioai heeft Woensdag in de Tweede Kamer verlof gevraagd den Minis ter van Arbeid te anogen interpelleer en in- zalke de töwestie over over werkvergunnin gen en loonsvoorwaarden. VOORLOOPIGE CANDID ATEN. Te Leeuwarden zijn ais voorloopige can did a ten voor den kieskring Friesland ge steld de heeren A. C. A. van Vuuren, mr. dr. Charles iRaaymafkers, mr. dr. Jan van 'Best en H. Brouwer. HET OBAlNJEKREJS. Woensdag is te Zwolle onder voorzit terschap van Z. K. H. Prins Hendrik de algemeene bondsvergadering gehouden van „het Oranje Kruis." Hulde aan Minister v. Karnebeek Minister van Karnebeek is benoemd tot eere-voorzitter van het Int. Sociologisch Congres le J urijn en lot eere'lid van bet Int. Sociologisch Instituut. De Internationale Arbeidsconfe- rentie. Tot afgevaardigden naar de 3e zilling der Internationale Anbeidsconferentie, die op 25 dezer te Genève is bijeengeroepen, zijn benoemd: a. tot afgevaardigde der Nederlandsehe regeering, tevens voorziller, dr. W. II. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; b. tot afgevaardigde #der Nederlandsehe regeering C. J. P. Zaalberg, directeur-ge neraal van den arbeid: c. lot afgevaardigde, ver legen woo rdi- gendc de Nederlandsohe werkgevers, J. A. E. Verkade, industrieel le Zaandam; d. tot afgevaardigde, vertegenwoordi gende de Nederlandsehe arbeiders P. J. S. Serrarens, lid van het hesluur van het Bureau voor de Roomsoh-Kalholieke Vak organisatie; e. tot technische raadsleden voor de behandeling van het loodwitvraagsluk; 1. van de afgevaardigden der regeering dr. C. van Eyk. hoogleeraar aan de Ivo- ninkliji&e Militaire Academie te Breda; 2. van de afgevaardigden voor de werk gevers H. W. Versteeven, voorzitter der Inlernalionale Vereeniging van Loodwil- fa brik an ten; 3. van de afgevaardigden voor de arbei ders H J Tenvey, voorziller van den Gh ri s l el ijk en B o u w va k a rbei d orsbon d f. lot secretaris der delegatie clr. A. M. Joe,kes, referendaris aan hot departement van arbeid; 2o. ingeval de Internationale Arbei.ds- conf^rentie besluit tot behandeling in de derde zitting van de o,p de agenda dier zitting ingeschreven onderwerpen betref fende de bescherming van landarbeiders, tot technische raadslieden voor genoemde onderwerpen: a. van de afgevaardigden der regeering: I. G. J. Kakebeeke, inspecteur van den landbouw; P. L Ivleyburg, landbouwkundige bij den Centralen dienst der arbeidsinspectie; mej. Tli. Mansholt, directrice van de Rijkslaiidbouwhuishoudschool te De Rol- lecale; b. van de afgevaardigden der werkge vers: professor mr. P. A. Diepenhorst, lid van de Eersle Kamer der Stalen-Generaal, voorzitter van den Chrislelijken Roeren en Tuindersbond in Nederland; dr. F. E. Posthuma, voorzitter van den Algcmeenen Nederlandschen Zuivelbond; F. Y Valstar voorzitter van de vereeni ging Groep Veilingsvereeniging.en uil den N e d e r 1 a n d s eb en T u i nb o u w r a a d J. Th. Verheggen, voorzitter van den Nederlandschen Boerenbond; c. van de afgevaardigden der arbeiders: M. Eischner, secretaris van den Algcmee nen Nederlandschen Bond van Land-, Tuin-. Veen- en aanverwante Vakarbei-* beiders; P. Hiemstra, voorzitter van den Neder landschen Bond van Arbeiders in liet Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf; A. J. Loerakker, voorzitter van den Ne derlandschen Roomsch-Ivatholieken Bond van Bloemist-, Tuin-, Veen- en Landarbei ders St. Deus Dedil; R. Siemons, voorziller van den Neder landschen Christelijken Landarbeiders- bond. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 12 Oct. De heer DRION (V.B.) vraagt een interpellatie aan tot den minister van Arbeid over de toepassing der arbeidswet betreffende de vergunning voor overwerk. De heer VAN RAPPARD (V.B.) vraagt een interpellatie tot den minister van Justitie aan over het optreden van de militaire politie in de zoogenaamde ver boden strooken. De heer STAALMAN (Car. S.P.) krijgt verlof voor een interpellatie tot den minister van Oorlog omtrent de onder steuning van afgekeurde militairen. Het nieuw benoemde Kamerlid Heem stra wordt beëdigd en neemt zitting. Bij het opmaken van de Nominatie voor den Iloogen Raad is eerste candidaat mr. V. D. Vi'ie3, advocaat te den Haag; tweede candidaat voor den Hoogen Raad zal zijn mr. Gelein Vitringa; de derde candidaat mr. Schepel. Wijziging in de Arbeidswet. Het wetsontwerp tot wijziging der Ar beidswet wordt aangenomen met 6217 stemmen. Het ontwerp tot Huisvesting van den Raad van State. MINISTER ICöNIG deelt méde dlat de Kgeerdng beslist lieeft voor'ioopig van den bouw van een nieuw kamergebouw af te zien met het oog op de bezuiniging. De beer KETELAAR, V. D„ verdedigt een amendement om den post met drie tan te verminderen en geen nieuwe zaal voor' den Raad van State ie bouwen. De heer VAN RYCKEVORSEL, R.K., stelt voor, thans alleen geld toe te staan voor den aankoop van het gebouw en dien minister te vragen de plannen nader te overwegen. Later kati de minister dan de benoodigde geldien aanvragen, Heï amendement-Ketelaar Wordt ver. worpen mef 53 tegen 29 stemmen. Het amenldement-Rijckevorsel weid aangenomen met 56 tegen 35 stemmen.- Het wetsontwerp werd aangenomen met 46 legen 36 stemlnen. De vergadiering is ten 4.10 verdaagd. ZWARE BRAND TE NEDERIIORs'P DEN BERG. Te Noderliorst den Berg ontstond Dins, dagmicidag 5 uur brand in twee hooi- schelven van de boerderij van J. J. van Emmerik, die onlangs als woonhuis ver huurd was geworden aan twee arbeiders gezinnen. Het droge hooi stond al heel gauw van onder tot boven in vollen glocrt en wat ongelukkiger was, de wind dreef de vlammen langzaam maar zeker in de richting der boérderij. Deze stond ook spoedig in brand De snelheid, waar mede het vuur oversloeg en de boerde rij aantastte, was voornamelijk te dan ken aan het rieten dak, waarmede zij gedekt was. De brandklok werd geluid, en vrijwilligers sleepten de brandspuit naar de Voorstraat, waar het onheil zich langzaam voltrok. De afstand van hot open water tot den brand was groot. Men zag, dat éen straaltje water niet zou baten. Eindelijk, toen ieder zig, dat het mis zou loopen, waarschuwde do bur gemeester de brandweer te Weesp en Hilversum. Eerstgenoemde plaats rukte uit met twee gemeentelijke brandspuiten. Ook de brandweer van Hilversum was spoedig ter plaatse. Op een gegeven oogenblik valle 't dak der kloosterschool van het klooster „De Voorzienigheid", vuur. Er waren 40 kinderen in. Ze wer den er door de Zusters en den eerw. h.i- petaan uitgeleid. De Magirus-molorspnii der firma Geesink te Weesp bluschte do zen brand die bet klooster bedreigde. Naar de „Tel." verneemt is het ongeluk ontstaan door onvoorzichtigheid, vermoe delijk van spelende kinderen. DE MOORD TE BUI N ER VEEN. De Asser Crt. schrijft dat er van de da ders nog geen spoor gevonden 'is. „Vél zijn twee personen aangehouden, doch deze zijn weer op vrije voeten gesteld." GASONTPLOFFING IN EEN TREIN- COUPE. Twee gewonden. Toen het treinpersoneel le Groningen Dinsdagmiddag bezig was in den vertrek ken den trein van 4.47 naar Ass«n een benzinereservoir te vullen en gelijkertijd een lampenist het licht in der coupé's wilde ontsteken, ontstond in die coupé gasont ploffing en brand. Mevrouw II. uit Veen- huizen bekwam eenige lichte brandwonden aan haar hand, terwijl beur liaar grooten- deels verbrandde. Ook de lampenist be kwam brandwonden aan het gezicht. De oorzaak was een lek bij de koppeling in liet reservoir. HET GEVAL VAN GODSDIENST WAANZIN. De godsdienstige samenkomsten ten hub ze van de familie B. le Hoog-Soeren, eeni< ge dagen onafgebroken gehouden, zoo meldt de ,,N. R. Crt.", worden niet voort gezet. De leidster, wier bevelen met stipt- hëid werden opgevolgd, is lot beter inzicht gekomen en rekent zich weer tol de ges wone stervelingen. De leden der andere families B. hebben hun eigen woningen be trokken en den arbeid hervat, EEN ERGERLIJK GEVAL. Men schrijft aan de „Maaab.": Omstreeks 2 uur Dinsdagmiddag ge raakte een paard, toebehoorende aan den slachter 0. Vrijenhoek te Delft in een sloot langs den Rotterdamschen Straat weg onder de gemeente Delft. Toen men den boer van de boerderij de „Drie Bergen" om touw verzocht, weigerde deze het te geven, ook mocht, men niet op het land. Nadat het arme dier ongeveer een uur in het water had gelegen kon men den boer bewegen om voor f 4 een stukje touw te verkoopen, doch het was reeds te laat en om het dier uit zijn lijden te helpen, sneed men liet den strot af. Blijkens dé publicatie van het Centraal Bureau voor ide Siatisiiek hebben de vol gende gemeenten meer dan 40,000 inwo ners Amsterdam 681,220, Rotterdam 514.607, Den Haag 337,561, Utrecht 141,945, Gro ningen 90.710, Haarlem 77,900, Arnhem 70,968, Nijmegen 67,658, Leiden 66,069, Tilburg 63,442, Mastricht 54,107, Dord recht 54,099, Apeldoorn 48,933, Eindho ven 48,112, Delft 46,815, Leeuwarden 43.513, Enschedé 41.079, Emmen 4I,453> Schiedam 41,166. EEN HOND ALS KIPPENDOODER. De bewoner van een villa in de Groot- Ilertoginnelaan te Bussum, die dezer da gen naar zijn kippen ging kijken, kwam tot do minder aangename ontdekking dat er 34 van do 60 kiprpen verdwenen waren. Daarna zag hij eenige pootje» boven den grond uitsteken. Het is ge bleken, dat de hond van den buurman de kippen had doodgebeten en ze daar na onder den grond had gestopt. Nederlanders over de grens. Ia Bocliolt zijn in de 'laatste dagen een mas sa Nederlanders, die kwamen 0111 levens middelen in te koopen, in arrest gesteld- Als eersle straf werd hun liet aanzien lijke bedrag aan Duitsch geld, dat ze bij zich droegen, in beslag genomen. S poonvegongeval. Dinsdagavond ongeveer 8 uur is, vermoedelijk door l»t breken van een as, bij het station Baren- drecht (op "dé lijn RotterdamDor drecht) een «oetfcrentrein ontspoord, waardoor cerdgen tijd twee van de drie lijaefi waren versperd. Pcrsoonlijke_ onge lukken kwamen niet voor; de schade aan het materieel is vrij aanzienlijk. Het verkeer ondervond natuurlijk eenige vertraging. Botsingen. De Irani, die te 4 uur tu' Oudidorp aan hel station Mdddelharnis (Z.) aankomt, is Maandag in botsing ge weest met den wagen van den vrachtrij der A. van der V„ uit Sommelsdijk, d's op dit moment juist den weg overstak, en de tram niet bad zien aankomen. De wagen werd totaal versplinterd. De paarden bleven wonder boven wonder on gedeerd, terwijl de berijder door 'n''' van den wagen te springen zijn leve redde. De. locomotief bekwam S'-e schade,^

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2