alkmaar. tjssast Rechtszaken ffenisl en Markt arr. rechtbank te alkmaar:. HANZEDAG. Gisteren werd alhier de jaari.jksche Hanzedag gehouden. w„r,i Zondagmorgen te half 11 lr in de St. Laurentmskerk alhier te Hoogmis tot intentie der „Hanze te Harmonie" de inspectievergadeiing gcD iXn. Van het hoofdbestuur der Haaiiemsehe „Hanze" waren aanwezig de heeren Joh. Wildeman en H. Bronk Inspectievergadering. De Voorzitter der afdeeling Alkmaar de heer C. W. Keijsper, opende de vergadering met den Christel,,ken groet. Het verheugt spr., dat hoe wel liet aantal aanwezigen ldein is er ook dames tegenwoordig zijn. Dat is een teekenend feit. Hot is u allen wel bekend, wat de inspectievergaderingen beoogen. Bui ten de vergaderingen wordt er veel gesproken en geklaagd. Over 't alge- ineen blijft er van de klachten met veel over. Daarom is 't goed, eens jaarlijks een inspectievergadering te houden. ,T De heer Bronk (Centraal Hanzebu- renu), vindt, dat de Voorzitter duide lijk uiteengezet heeft, waartoe we hier aanwezig zijn. We willen eens verne men, wat er hier in den boezem der afdeeling schuilt. Zeer ten onrechte wordt wel eens gezegd, dat men niets aan het hoofdbestuur heeft en het nooit ziet. Welnu, hier is het hoofd bestuur, om een en ander te verne men. Mochten er feiten genoemd worden, waaruit gebreken kunnen blijken, dan word en deze feiten onderzocht en ge tracht, om ze tot oplossing te brengen. Men kan hier vragen over de „Hanze" en haar instellingen,w at men wil. Spr. doet een beroep, om prettig van ge dachten te verwisselen. Dan- bouwen wc een nieuwe hoop op de toekomst. Spr. hoopt op een aantal serieuze en zakelijke vragen. Applaus. De heer Smit (Beemster) vraagt, er is te Beemster geen correspondent schap der Hanzebank of de corres pondent van Punnerend om de 14 da- £en te De Rijp zitting kan houden. De heer Kunwer (Schagen) vraagt, of het gebouw der Hanzebank te Scha gen door bemiddeling van een vrij- ftiai;on is aangekocht. De heer Bekker (Noord-Scharwou- tlc) vraagt, of er een adviesbureau be- 6taat en hoe duur de tarieven, voor binnen- en buitenland zijn. De heer Groen (Schoorl) verzoekt maatregelen te treffen, dat een bak- Jterspatroon mag doorwerken en niet, jjveuala een knecht belemmerd wordt. De hoer Kuhne (Alkmaar) heeft het artikel van den heer Chris Jansen gelezen. Spr. kreeg een gevoel, dat hij zou niet had durven schrijven. Met dat artikel zal men ons geen vrienden maken. Spr. begrijpt niet, dat het „N. H. D." het zoo maar opgenomen heeft Spr. wil er toezicht op hebben, alvo rens deze artikelen geplaatst worden. de heer Zut (Alkmaar) wijst op de wet op het winkelbedrijf. Kunnen we "lie niet eens inzien of er ook grieven voor ons zijn. De heer Bel (Alkmaar) vraagt, wat "Er te doen is tegen de huidige arbeids >et. Voor veel bedrijven is het een ondergang of een belemmering. Daar -andere bedrijven vrijstaan, waarom is lat dan ook niet voor het bakkersbe drijf. 't Is verschrikkelijk,, zooals ons bedrijf aan banden wordt gelged. Waarom doet onze christelijke re- geering alles voor de arbeiders en niets voor den middenstand. Met de mobilisatie werden ook de middenstan ders opgeroepen, leden van de distri butie enz. Spr. wil, dat het hoofdbestuur bij ^e regeering aandringt op betere be handeling dor Hanze. Applaus. De heer Hoedjes (Heiloo) vraagt, hoe het komt, dat de Hanzebank wel eens langzaam werkt met credieten. De heer Van der Klei} (Alkmaar) vindt de kiesverenigingen de plaats, waar klachten als die van den heer Goes thuis behooren. Klagen zal heel weinig geven. Spr. wil de regeering adviseeren, alles, wat den midden stand belemmert, op te schorten tot later. Sür. wil nationale feestdagen (Ko ninginnedag) meer gaan uiten, door in overleg met den Volksbond, een hu,lde te gaan brengen. B.v. door feest vergaderingen te houden. Dan wil spr. nog spreken over de contributie. Op dit punt moest meer elasticiteit te pas komen. Spr. vindt het den juisten weg, om nu en dan eens te hooren, wat er in de harten der middenstanders leeft. Applaus. De heer Wijdeman (hoofdbestuur) brengt, dank voor het stellen der vra gen. - Nu is de vergadering do baas; anders de voorzitter. Eerst wil spr. den heer Knuwer be antwoorden, Spr. wist niet, dat zulks gebeurd was. Maar, als er een huis bij een vrij-maQon te koop is, dan moe ten wij dien in den arm nemen. Het is niet opzettelijk gedaan. Als het kan, bevoordeelen wij de Katholieke meii- sehen. Spoedig hopen wij er ook een ,,Hanze"-afdeeling te krijgen. Spr. zal nog nader haar het geval informeeren. Het informatiebureau van do „Han ze" te Amsterdam verschaft inlichtin gen voor binnen- en buitenland. Ze zijn werkelijk goed. De prijzen zijn zeer billijk, zeker, zoo billijk, als bij de andere bureaux. Zeer spoedig wor den de informaties verstrekt. Voor een gewone informatie is het tarief f 0.75. Spr. heeft het artikel van den heer Jansen met den meest mogelijken gmaak gelezen. De woorden, welke u minder-aangenaam zijn, kunt u straks T moet men naar een andere bank gaan nog wel eens bespreken. De heer Kuhne (Alkmaar) vond liet artikel scherp geschreven. Aan dien indruk kan hij niet ontkomen. De heer Wijdeman (hoofdbestuur) meent, dat de meeste middenstanders 't zoo gevoelig niet zullen vinden. We hebben al dikwijls een blad voor on zen mond moeten houden. Neem b.v. de Zaterdagavondmarkt-kwestie. La ten we maar eens van ons afbijten. 't Spijt spi., dat de heer Zut zijn vraag gesteld heeft, omdat in het or gaan al een half jaar lang artikelen over die wet opgenomen zijn. Ook wat de bond er voor gedaan heeft. Er wordt voor gezorgd, dat de win keistand niet al te zeer- in :t gedrang komt, maar de regeering moet ook re kening houden met de werknemers. Wat de heer Van der Kleij opge merkt heeft, wil spr. in de afdeeling ter sprake brengen. Op den weg der K. S. A. ligt het de viering van na tionale feestdagen te organiseeren. De „Hanze" kan niet zonder midde len zitten, maar ook de vakbeweging niet. Als men nu eens goed nagaat, wat men betaalt aan assurantie en wat men er voor terugkrijgt, dan is het niet veel. Als men maar van de instel lingen profiteert. Als voorbeeld noemt spr. de brandassurantie en den nacht- veiligheidsdienst. Deze werpen zoo veel voordeel af, dat men heel gemak kelijk zijn contributie kan betalen. Wat hebben de werklieden niet voor hun organisatie over en wat trekken ze er niet van. Hiervan noemt spr. een frappant staaltje. Men komt beter uit met een hooge contributie dan mot een lage. Applaus. De heer Bronk (Centraal Hanze Bu reau) verzekert, dat hij zal onderzoe ken, of het niet mogelijk is, voor en kele groepen in Beemster een corres pondent aan te stellen. Zoo niet, dan zal er een zitdag gehouden worden. Onderzoek zegt spr. toe. Naar aanleiding van de vraag van Schagen deelt spr. een staaltje mede, hoe onze eigen „Hanze"-leden eens ge handeld hebben met den aankoop van een Hanze-gebouw. Op de allereerste plaats ligt het op den weg van den Bakkersbond, om voor de belangen van zijn leden te behartigen, met steun van de „Hanze" Kan de Bakkersbond er niet voor zor gen, hoe moet de „Hanze" het dan doen. De laatste berichten melden een te gemoetkomende houding van de re geering. Dat is dus een teeken dat met de klachten wordt rekening ge houden. Spr. raadt aan door te blijven ha meren. Spr. heeft voor den heer Jansen respect niet alleen qua directeur maar ook qua middenstand-kenner. Hij voelt op een manier, die-hij alleen kan wat er in de middenstanders heerscht. Spr. noemt het een geluk, dat hij ge tracht heeft, door de olifantshuid dei- midden standers heen te dringen. De middenstand heeft te lang geslapen. Daarom is het zoo juist, dat de heer Janseu de middenstanders eens op wekt tot revanche. Spr. leest het artikel van den heer Jansen in ons Hanzenummer opgeno men voor. Spr. geeft top, dat er een harde waarheid naar voren is gebracht. We moeten de feiten nuchter nemen. In massa kunnen we alleen den blaam wegnemen, welke ons voor de voeten geworpen wordt. Do heer Jansen kon en mocht niet anders handelen. Het juiste woord is op de juiste plaats ge schreven. De heer Ruhfie(Alkmaar) heeft zijne persoonlijke meening weergegeven. Spr. dacht dat een dergelijk artikel onze positie niet zal verbeteren. De heer Bro?«/c(Centraal Hanze Bu reau) zet de strekking van het artikel nogmaals uiteen. Door ons georgani seerd samenzijn moeten wij den blaam uit de wereld helpen. Spr. zal de laatste zijn, die beweert, dat de Regeering alles voor den Mid denstand doet. De regeering moet zorgen zoowel voor de belangen van den een als voor den ander. Toen de Regeering aan het be wind kwam. lag er een massa arbei dersbelangen. Bijna geen middenstan- dersbelangen. Dus moest éérst de Re geering de akbeidersbelangen beharti gen. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft op het congres te Roermond in het openbaar gezegd, dat de re'geering de middenstandsbelangen over het hoofd zic-t. Getuige de circulaire aan de gemeentebesturen. Maar we moeten meewerken. De middenstandsraad wordt om praeadvies gevraagd. Maakt van uw grieven een punt van actie bij uw afdeelingsbestuur, dat zal zorgen dat een en ander bij het hoofdbestuur komt. Dit brengt liet bij de rcgcering. Met credietaanvragen stooten we dik wijls op moeilijkheden. 3 weken zijn er noodig voor het verloop van het 'ver- leenen van predict. Spr. zet uiteen, hoe een crediet bij de Hanzebank verleend wordt. De heer van der Klei](Alkmaar) ver zoekt zijn opmerking aan het hoofdbe stuur over te brengen. Wat de contri butiekwestie betreft,Spr. is het vol komen eens met den heer Wijdeman: Maar Spr. wil een beetje meer vrij heid. Spr. geeft het hoofdbestuur in overweging deze zaak spoedig onder de oogen te zien. Sxandsorganisatie racet no. één zijn. Voelt iemand hier- oor niets, dan moet hem evengoed ge legenheid gegeven worden tot de vak vereniging toe te treden. I)an worden ze wel lid van de Hanze ook. De heer Bel(Alkmaar) komt nog eens terug op het gesprokene over de Hanze bank. Het komt wel eens voor dat men dadelijk crediet moet hebben. Dan kan men bij zijn eigen bank niet terecht en 's T moe' Spr. voelt het bezwaar, maar een ere -x diet kanmen wel eens dadelijk noo dig hebben. Je eigen bank helpt je dan niet; een andere wel. De heer Bronk(Centraal Èanze Bu reau) zet in het algemeen de kwestie uiteen. Een Hanzebank kan niet mee gaan niet malaise bij ongezonde toe standen. Bij een normaal verloop komt het zeer. sporadisch voor, dat een koop man dadelijk crediet noodig heeft. Het moet tot de zeldzaamheden behooren. Men gaat naar een plaatselijk bankier maar men moet betalen, dat men groen en geel wordt. Dat heeft Spr. zelf er varen. Bij de Hanzebank moet men bin nen acht dagen geholpen worden.Spoe diger kan het niet. De Hanzebank is er voor de middenstanders, maar ze heeft ook veel last van de middenstan ders omdat deze niet altijd meewerken. Wij moeten onze schouders onder de bank zetten. Liefst moet er als men crediet verzoektniets gevraagd wor den. De Hanzebank moet een overzicht krijgen, waarop de zaak gebaseerd is. Anders gaat ze zelf de put in. De mid denstand moet zich zelf een beetje ont plooien. De heer IFifdewohfHoofdbestuur) mérkt op, dat het niet noodig is, van je crediet te betalen, als men het niet gebruikt. Dan moet men dat even mel den aan den directeur der Hanzebank. Als men een crediet heeft, moet men op kunnen bouwen. Men moet orde op zijn zaken stellen. De Hanzebank heeft zelfs geholpen toen andere ban ken het crediet opzegden. Men moet gebruik maken van liet bureau voor advies. De heer Bel(Alkmaar) noemt een ge val op, waarin men door den directeur misleid was. De heer J3e/e7cer(Noord Schanvoude) vraagt of het niet gewenscht is, dat de voorzitters der afdeelingen eens inge licht worden over de voordeelen, ver bonden aan het lidmaatschap der Hanze. De heer Goes(Alkmaar) vraagt waar om het procent der rekening courant per 1 Juli van 3 op 2 gebracht is. De heer IfewwesfEgmond aan den Hoef) vraagt of het mogelijk is dat men bij de ziekteverzekering der Hanze(bij veel ziektegevallen) meer moet beta len dan bij een particuliere verzeke ring. De heer Brow&f Centraal Hanze Bu reau) merkt op, dat de rekening cou rant een beroerd middel der bank is omdat men er niet op kan bouwen. Voor dergelijke gevallen kan de Hanze bank niet ïneer geven. Aan rekening courant heeft de Hanzebank zeer wei nig. Ook kan men een gedeelte beleg gen in deposito of spaarkas. De Hanze bank hoopt door verlaging te bereiken, dat de middenstanders hun gelden vas ter beleggen. De heer Wijdeman Hoofdbestuurder) verklaart, dat het uitgesloten is meer te betalen dan de prospectus aangeeft. De heer Keijsper (Alkmaar) vindt, dat het nogal schikt, als hij deze ver gadering vergelijkt met die van ver leden jaar. Er zijn weinig klachten. Klachten zijn er. De middenstander staat in de organisatie achter bij den arbeider Hij werkt zich te kort in de beweging, neemt er geen notitie van Als men het Hanzeblad goed leest, dan heeft men niet zooveel te klagen en te vragen. Het. verwondert spr., dat er voorzitters zijn, die er niet van weten Weten ze liet niet dan behooren ze geen voorzitter te zijn. Dat is in hoofd zaak de schuld van de leden zelf, om dat ze te weinig belangstellen in de organisatie. Het groote gros gaat niet met de organisatie mee. Als de mid denstander het voorbeeld van den ar beider volgt, dan krijgen we-'n pracht- organisatie.Spr. hoopt, dat dit op de vergaderingen besproken zal worden. Alle inlichtingen kan men van het Centraal Hanzebureau krijgen. Wij moesten eigenlijk allemaal we ten, wat er ïn de „Hanze" omgaat. Al leen, als er iets niets goed is dan weet men het naar voren te brengen. Spr. dankt de heeren Wijdeman en Bronk voor de duidelijke uiteenzetting en sluit de vergadering met den Chris- telijken groet. Avondvergadering. De zaal was zeer goed bezet. Een strijkje (de heer G. Kiebert, piano en de heer W. Schreurs, viool) zorgde voor populaire muziek, wat zeer in den smaak van de aanwezige dames en heeren viel, die herhaalde lijk hun dankbaarheid toonden door een spontaan applaus. Onder de aanwezigen bemerkten wij o.a. den heer A. j. M. Leesberg, wethouder der gemeente Alkmaar en rechtskundig adviseur der Alkmaar- sche Hanze-afdeeling. De heer Keijsper opende de verga dering met den Christelijken groet en heette allen namens het afdeelingsbe stuur welkom. Het verheugde spr.,' dat zoovele dames aanwezig waren cn dat hij enkelen zag, die uit de organisatie getreden waren of nog niet tot de „Hanze" behoord hadden. Ze hebben belang bij den middenstand en de middenstandsbelangen zijn hun belan gen. Spr. hoopt, dat zij zich bij de Hanze zullen aansluiten. Spr. geeft in overweging het Hanzenummer eens goed te lezen. De niet-leden moeten zich dan af- vrage hoor ik niet in de Hanze; en de leden doe ik wel genoeg voor de „Hanze." Vanavond zal voor het S. A. N. T. O. S.-fonds een collecte gehouden won den. Applaus. Hierna werd (loor allen staande het Hanzelied gezongen, waarop het woord verleend werd aan den Weleerw. Heer Bosch, kapelaan te Amsterdam. Als de groote paus der sociale her vormingen gekomen was aan den avond van zijn leven en de laatste toe spraak tot de kardinalen Eield, toen was er droefheid in Zijn Hoogepries- terlijk hart. Hij zeide, dat alles tegen den godsdienst gekant scheen te zijn. Wij moeten schuts en steun zoeken bij den Christus en met bidden den He mel een heilig geweld aandoen, om een vloed van genaden op de aarde te doen neerstroomen. Dit woord moet vast in ons geheu gen blijven staan. Alleeen het gebed kan ons redden. Ons eerste werk moet zijn het gebed. Dat is een hoofdfactor voor elke sociale actie. Daarom deed het spr. goed, dat elke Hanzedag be gonnen werd met het bijwonen van het H. Misoffer. Bidden alleen kan ons niet redden. Wij moeten ook werken, want Chris tus heeft ook een strijdende Kerk ge sticht. Leo XIII z.g\, zond den eersten bazuinstoot de wereld in tot sociale actie. Ook' Pius X z.g. was er diep van overtuigd, dat het hachelijk stond met deze maatschappij. Niet alleen de priesters, maar ook de leekan moe ton meewerken, tot herstel in Chris tas, tegen de woesten horden van liberalisten en bolsjewisten, (applaus) De groote beginselen van recht en liefde zijn door Christus alleen a.an Zijn kerk toevertrouwd. Wij s'.ui ten niemand van onze organisaties uit, maar wij kunnen het, niet ge beteren, dat zij van anderen gods dienst zijn dau wij. Die niet- en ver keerd-georganiseerde:' moeten weten dat Christus eens gesproken heelt, „Wio niet met Mij is, is tegen Mij en wie niet met Mij vergadert, ver strooit". Vraagt men spr., wat de R. K. middenstand te beteek-enan heeft voor de toekomst, dan zal spr. aijeii een riem polier het hart sta ken, dat zij niet zullen, wegloo p-en. Op het eerste gezicht ziet men overal ongeloof, dat overal gaat baan breken. De o-ngei-Q-o-vige wetenschap wordt gepopulariseerd. Ook het Ka tholieke volk dreigt door den o-nge- ioovigen bergstroom meegesleurd te worden. Overal ongeloof en., bijge loof. Wij, Katholieken, worden voor dwaas, bespottelijk en kwezels aan gezien, omdat wij Christus en Zijn, Heiligen vereeren. Maar de moderne vliegenier gaat niet de lucht in en de moderne heer dient niet in zijn auto-, zonder zijn talisman, dat. akelig, vieze beeldje (applaus.) Het heid-ensch© swastika wordt gedragen 'door de meisjes, in plaats van het scapulier Op het omgek»vige drijfzand kan alleen welig tieren de woekerplant van zedloesheid. Er geschieden meer moorden dau wij wel kunnen bevroeden. De moderne leer van het N-eo- Malthuslanisme heeft ook duizenden Katholieke huwelijken ontheiligd'. De viteuw-ea liet gold, ziedaar de twee spillen, waarom de wereld schijnt te draaien. De vrouw is een machtige mag neet ten goede, maar ook ten kwade. .Spr wil dc wee.rld van vandaag ook èens- optimistisch bekijken en Z-.E-aryv. komt da,n tot de ontdek king, dat z© nog zoo kwaad niet is, als er van buiten wel uitziet. D© wereld is een mengeling van gloed en van kwaad iRuk weg de zon de en gij vindt do genade. Van goed, Getuige, gij Roomsche mannen en vrouwen, die blijft staan ondanks het trekken van het kwaad Van goed en van kwaad. Getuige, dat tus-schen de demlmondames nog de liefdeziisterkens toepen. Van goed. Getuige toen spr. ver leden Jaar op de plaats, waar an ders smerige affiches hingen (te Am sterdam), het. kruis van Christus zal stralen (daverend applaus). Spr. ci teert een bekend letterkundig© van den tegenwoordigen lijd. De klaro-e nen van de letterkunde der laatste 25 jaar, schetteren het luide uit: het dag-het in het Co aten. Van irr tetlectueele andersdenkende zijde be gmt men belangstelling te tronen voor den persoon van Christus, den stichter van onzen Godsdienst, 2,5 jaar geleden mocht men den naam Christus niet noemen of men wc-rd bespot, - Nu heeft de film „Christus" in Am sterdam stampvolle zalen gelrokken. Me.n begint zjch tc oriënléeeren. Het grqf-materialisiHe heeft wetenschappe lijk afgedaan. Nooit gold dc paus zoozeer als in onze dagen. Wanneer Rome spreekt, luisteren, ook Rome's tegenstanders. (Applaus.) Men wil van dat geloof, dat zoon stuwkracht is, iets meer weten, Men toont belangstelling voor hel Roomsche geloof. Heel Engeland is sinds 100 jaar deu weg naar Rome ingeslagen. We kunnen groote getallen van bekeerlin gen boeken, waaronder veel vurige pro pagandisten. Spr, weet er één, een mid- denstander, die meer doel dan alle mop perende van huis uil zijnde Katholieke middenstanders. (Applaus.) In Engeland Worden jaarlijks 10.000 j-eisonen oekeerd. (Applaus.) In Ame rika straal! ons Roomsche kruis op de hooge torens. (Applaus en toejuichin gen.) i i i In ons bisdom er zijn er nu juist om iriet prijzenswaardige rede nen, ook om de liefde (gelach) zijn er duizenden, maar, niet allemaal om de lielde. (Gelach.) Over enkele tientallen van jaren is het bolsjewistische Rusland vc-or ons veel. i i In Amsterdam waren in tijd van twee jaren 200 bekeerlingen. Dc strijd is de vader van vele goede dingen. j i Daarom1 al willen de roode de- 1 rhagogm de doodsklokken luiden over bet Rooms chie geloof 'het Katholieke geloof is een machtig bolwerk tegen bolsjewisme en socialisme. Wij, Roonisch Katholieken, R. K. Middenstanders vooral, wij zijn niet bang voor die roode vijanden, wij blij ven pal slaan. Wij wijken geen voet. Wij schragen de troon onzer geliefde Koningin. En de poorten der hel Zullen die reuzen-organisatie, de Roomsche Kerk. nimmer overweldigen. (Langdurig en daverend applaus.) Thans wordt het doek gehaald en krijgt het Dubbelmannen-kwartet, onder leiding van den heer P. A. van Langen, gelegenheid om een nummer ten beste te geven. Gezonden wordt „Juni duleis" top een wijze, die allen lof verdient. Begeleid door den heer Van Langen zingt de heer Veel een lied: „God van- den arbeid", welk lied door zijn on berispelijkheid van allen bijval van dc a,anwezigen inoogst. Hierna wordt -evlen gepauzeerd. In het pro-gramma een kleine wijz. aanbrengend deelt de heer K-eijsper m-ede, dat D-r. jan van Best onmiddellijk na de pauze liet woord v-o-eren. D-r. j. v'. B-est wordt reeds bij zijn optreden met applaus hegroet -en spreekt daarna als volgt: Na de re-de van kap. Bos is het een h-eele to-er om het onderwerp dat ik behandelen mo-et te ontwik ken. Het ligt voor de hand, dat alk R. K. Middenstanders in 1922 Roomsch stemmen, -en het fis toch de bedoeling, dat spr. het zal heb ben waarom ze Roomsch moeten stemmen. Voor de S. D-. A. P. stemmen zullen de Middenstanders wel niet van e-en oude vrijster als de Vrij- 'heidsbo-nd mo-et geen Middenstan der het hebben maar to-ch is het mogelijk, dat in het stemhokje een of andere h-et nog met den -opge dirkte Tante waagd. .Wat hebben die menschen dan tegen o-ns? is het onze wetgeving? Is'bet b.v. de sociale verzekering? D-e plakkerij is -een beroerd ding, zeker, maar heeft men zich dan wel -e-ens de to-estand -der arbeiders gezinn-en ingedacht? Gebrek aan spaarzaamheid bestaat ïn alle stan den, ook in den Middenstand maar is in den arbeidenden stand van dien aard. dat men niet eens in staat is tot sparen. Eens oud ge worden is de maatschappelijke toe stand van -deze mensen en -een -on mogelijke geworden. D-e ouder- domsverzckeiing stelt hen in s-aat zij het dan nog bekrompen, ©enigs zins te voorzien in -eigen onder houd. Ook zi-ekte verzekering is no-o-dig op di-enz elfden grond noch ouden van dagen, noch zieken mogen aan hun lot overgelaten worden. Wij m-oeten komen tot -de b-e-drijfsres-erve, -opdat de Ividende niet alle-eii is vo-or hem die er zijn kapitaal in steekt, maar -oo-k voor wie -er aan arbeidt. Hier ligt een zeer schoon-e taak voor den Mid denstand besloten.. Men zorgt n-iet voldoende voor de social-e noodtoestanden, dat is de re-d-en waaro-m er steeds van den Haag mo-et ingegrepen worden en waarom de sociale w-etten vandaar uitgaan. Met recht kan de M.-stau- der klagen ov-er al die dingen, het moest -echter niet noodig zijn dat van uit D-en Haag -e-en wettelijke re ling van den 8-urig-en arbeidsdag getroffen w-ordt. E-en beperking van den arbeid is in veie midden- standsbedriiven noodzakelijks,p-r. staaft dit door -enkele voorbeelden. Indien m-en bezwaren heeft, weg-en die dan op- wat in deze Roomsche plicht is. V-oor de S. D'. A. P. zal geen Middenstander stemmen, die het reeds niet onze R. K. sociale wet ten ni-et -eens is -daar is dus geen ge vaar vo-o-r. en w-ie het voor den Vrijheidsbond zo-u dc-en mo-et be denken dat dit b-e teek-ent hernieu wing van den schoolstrijd. Ouders bedenkt wel, clat God het U als -e-en vloek aanrekenen zo-u, als gii in dezen tijd verraad zo udtp-l-e gen aan de ziel van het kind, dt toekomst, de nieuwe geslachten. -Men kan -even go-ed op e-en S. D. A. P.-er als o-p -e-en vrijheidsbo-nder stemm-en want deze laatste is een negatieve socialist. Van een revo lutie wordt dé Middenstand steeds de dup-e. Alt-een de Ro-omsche p-rncipen zijn in staat kapitaal en arbeid zo-o-- danig te Verzoenen, dat zij elkander de vriendenhand reiken, en hier is voor den Middenstand -een heerlijke taak weggelegd. D-e Middenstanders met gezond Verstand stemm-en R-o-oimsch, maar dit is ni-et voldoende zij moeten op komen -in hun stands-organisati-e's en kiesvereenigiug, dan pas zullen hun belangen naar behooren ge diend worden. Zorg dat nooit van U gezegd w-o-rden lean, dat gij er de schuid van bent dat uw rechten niet geëerbiedigd worden. D-e menschen die het meeste sp-ut teren krijgen dn Den Haag het meest hun wienschen verwezenlijkt. Laat als het noodig sp-utteren mop peren requestreer-en dat de stukken er van afvliegen. Dpo-rtasten rno-et de i-euz-e zijn, maar dan met argu menten, w-ei- omschreven, en in Ro-omschen zin. Maak Uw organi satie sterk, wegloop-en moet onmo gelijk zijn. Organisatie is o-o-k zaken do-en m-et -elkander, maar daar -is medewerking noodig. Het is een dwaasheid te m-e-enen, dat de Mid denstand vierdwijn-en zal, e-n het 'mislukken van vele qoop-erati-e's. is 'slechts een bewijs, daf er nojgs viele Middenstanders zijn, die het Mid denstander- zijn niet begrijpen^ Daat men echter in alles Epomsch zp'n en blij'ven, wij hebben de eer lijke taak gpedo Christenen te zö(n soldaten van Jezus. God en Kerft kunnen ons desnoods missen, maar onze kindereji niet en als wij ons' geloof moesten moedwillig van ons afwerpen, dan zouden onze kinderen ons door alio nageslachten heen ver vloeken. Maar als we de parel van het gteoof zullen nalaten aan ons nageslacht, dan zullen alle klokken Roomsch luiden! Mpg© het zoo zijn (Ap-plansi.) Hét dubb-el-maimenkwartet voert verxo'gens op onberispelijke wij tea uit „L'onine salvtim fac Begiham nostram" De heer Keijsper brengt zijjii dank aan de beide sprekers yan dezen avond. spr. gelooft dat nie mand niet overtuigt, -is, dat het een plicht is zich te organiseeren, en zet cle Hanze-leden aan tot beter be-zo-ek der vergaderingen. Het is jammer, dat de middenstanders no-g zioo wei nig van hun organisatie at weten Spr. ho-opt, dat allen dezen winter de handen aan den ploeg zullen staan.. Dat de Hanzedag zo-o schitterend: geslaagd is, danken wij voor een groot deel aan de uitgave van een speciaal Hanze nummer door het „Noord Ho'iaiidseh Dagblad", dat zich daartoe geheel belangloos be reid verklaarde. (Applaus.) Spr. geeft de aanwezigen dan ook in ov-er weging niet steeds op- hun eigen blad af te geven, maar het te steu nen cio-or a-bonne en adverteerder te w-ordeu en het aldus nog hoo-ger te vo-eren. (Applaus.) Tten sjotte brengt spr. nog zijn dank aan den heer v. Langen met zijn dubbel mann-enkwartet voor de keurig uitgevoerde zang die zij' ten geho-ore brachten. Hierna volgde sluiting. Zitting va.ii Dinsdag 11 October. ÜITdPRAKEN. D. S., ge-d., bedelarij. Uitspraak: 3 dag-en hechtenis en plaatsing in een Rijkswerkinrichting voor den tijd van twe-e jaar en zes maanden. .P. W„ ge-d., bedelarij. Uitspraak: alsbo-ven. J. d. V., g-öd„ bedelarij. Uit spraak als b-o-ven. P. G„ Alkmaar, ap-pelvo-nuis Kan to-ngerecht. f 20 boete subs. 20 da g-en hechtenis-, G. M. H„ huisvr. van G, R., Grootebroek, beleedigëng. Uitspraak: f 15 boete subs. 15 da-gen hecht. D-, H„ Alkmaar, beleediging. Uit spraakals boven. S-. 8., Bergen, appel Kantonge recht. Uitspraak: vonnis Kantonger. vernietigd, f 25 b. s-ubs, 25 dagen hechtenis,. P. d. W., Tle-xel (Mishandeling) Uitspraak: 1 maand g-ev. straf. J. M. v. D-„ huis-vr. van A. N. Helder, mishandeling Uitspr. f 25 b. subs, 25 dagen hechtenis. A. d. R. H„ mishandeling van een ambtenaar. Uitspraak: f30 b. s-ubs. 30 dag-en hechtenis. Petronelia v. d. M., Grootebr-o-ek. mishandeling. Uitspraak: f 15 boet© subs, 15 dagen hechtenis. G. d. V., huisvrouw y. S. K., t© Urk, mishandeling. Uitspraak: f 10 bt subs. 10 da-geu hechtenis, D-. O. K., Alkmaar, verduistering. Uitspraak: 5 maanden g-ev. straf voonv. met proeftijd van 3 jaar. P. K„ Holder, beieediging van ea-n ambtenaar. Uitspraakf 25 boet© 25 dagen hechtenis. W. T. v. Si. R„ Alkmaar, mishan deling van een ambtenaar. Uitspraak f 25 uo-ete sub-s. 25 dagen hechtenis. J. B„ Hoorn, dierenmishandeling. Uitspraak: f25 boete subs. 25 da gen hechtenis, W. jB. P. S„ Amsterdam, weder- spannigheid. Uitspraak: f50 boete subs. 50 dagen hechtenis. H. G., Eg-mond aan Zee, weder- spa-nnigheid. Uitspraak: f25 bo-ele sub-s. 25 dagen hechtenis. A. H., He-.der, mishandeling. Uit spraak f 25 boete sub-s. 25 da-gen hechtenis. J. K., (minderjarig diefstal) Scha gen Uitspraak: 2 maanden tucht school met proeftijd van 3 jaar en 6 maanden. Overtreding der plaatselijke melkver- ordening. -Wij' me-enen, tene'nde misverstand te voorkomen, er de aandacht te moe ten o-p vestigen, dat in de zaak „over treding der plaatselijke melkvero-r- denïng" te Bergen, b-ehaiid-eld in de zitting van D-insclag 4 October j.l. bedoeld is de 67-jar,ge Simon S©h AMSTERDAM, 13 Gel. De a-ardap- pelenprijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 5 ladingen. HOORN, 13 Oct. Kaas. Kleine f GG,„ Commissie foö, Fabriek f67. Aanvoer 32 blapcls, wegende 13.951 K.G. Han del slug. I10ÓRN, 911 Ocl'. Aanvoer en prij zen waren als volgt: 1832 pont bot 2735 cl., .422 pond schol en schar 22 ct. gem., garnalen en spiering ge ring; a-al en paling ruim 300 piond 52 ct. door, elkaar, - v x L A

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 3