BINNENLAND BUITENLAND. WAT UTRECHT ONS LEERT. BINÜEKlIMiSOif NIEUWS. Professor Bolland aan 't woord. SEiEiai NIEUWS. GEJH. 3UITEHL BSMSHIEIL !mSto"k,'StC?en' Vefe en «ros Ve laars fe Berlijn waren verplicht tijdeliik Dat op den bodem van alle politieke en sociale vraagstukken de theologie ligt en de wereldbeschouwing, deze onom stootbare waarheid heeft Prof. Aengenent op het Congres voor sociale verzekering te UlrcelH nog eens herhaald en hij de bespreking ten eongresse is de juistheid dezer stelling hedhaalde malen gebleken. Een der prae-adviqzen over Mocder- sohapszorg was van het soc.-ctem. raads lid mevr. Pothuis-Snuit uit Amsterdam. Zooais men weet willen de sociaal-demo craten in zake moederschansznrg gelijk stelling voor gehuwde en ongehuwde vrouwen. Ook de katholieken en christe- J ij ken willen de ongehuwde moeder niet aan haar lol overlaten. Doch voor deze is er niet alléén geld r.oodig. Zij moet worden geholpen door finaneicelen en morcelen steun. Het uitoefenen der barm hartigheid in morcelen zin kan geen overheidszaak worden, doch moet blij ven het werk van particuliere vereenigin- geu en gestichten, zoo noodig gesubsi dieerd van rijkswege. Wij, Katholieken, willen niel dat de Staat 't getuigenis geeft dal er geen ver schil bestaat tusschen gehuwd en onge huwd. Zulke dingen vrelen op den duur ook door in hef volk en tasten de gezin nen aan waarop geheel hel maatschap pelijk leven is gebouwd. Nu is het mogelijk, dat sommige soci- r.al-democralen individueel niets tegen het gezin willen ondernemen: maar de diep- sie consequenties van hunne wenscJven leiden toch naar een verkeerde richting. En daarom vindon zij ons op hun weg. Inlusschen iieeft de bespreking van dit delicate vraagstuk op het congres'aanlei ding gegeven tot een ernstig incident. Me vrouw Pothuis heeft in haar prae-advies do vrouw, die veel kinderen krijgt, als ze niet rijk is, beklagenswaardig genoemd. ,Waaro,p de heer Kruylhof uit Rotterdam terecht deed opmerken, dat de duizenden christelijke vrouwen in den lande zich door die uitlating gekrenkt voelen, en de vrouw beklagenswaardig achten, die zoo Iets schrijven kon en niet denkt aan den rijkdom van het moeder zijn. Toen kwam het rumoer los. Enkele so- 'ciaal-democratische dames stonden op, gesticuleerden heflig en protesteerden. De1 heer Duys kwam haar te Jruip, door te .smalen, dat de congressisten niet in een kerk zitten en naar geen „preek" behoe ven te luisteren. Mevrouw Wi.jinan.dts van den Vrijheidsbond sprong in 't gelid en verzocht den voorzitter, den heer Kruvt- bof le vragen, dat hij de gesproken woor den terugneemt. In antwoord op het ver- Zoek van den voorzitter zei de heer Kruyfhof: „Dat doe ik niet. Mevr. Polhuis heeft hetzelfde odium gelegd op duizen den andere vrouwen. Ik zal gaan zitten, ynndat de voorzitter het mij onmogelijk *iaakt te zeggen, wat in veel christen- Vrouwen en arbeiders leeft." Hiermee was het incident gesloten. Maar terecht wijst de „Tijd" er op, dat ideze debatten nog eens hebben aange toond, dat kwesties, als hier aangeroerd, Svorden beheerscht door beginselen, die ^atuurlijk passies wekken. De sociaal-de mocraten kunnen hier nogmaals leeren, dat bij de behandeling van sociale pro blemen niet de botsing tusschen democra tisch en conservatief, doch de strijd der beginselen in hoogslen aanleg beslist. Zoolang niet alle menschen eenzelfde [wereldbeschouwing hebben, blijft de an tithese een levende werkelijkheid. Donderdagavond is prof. Bolland ook Se Amsterdam opgetreden met zijn rede Jver „De teekenen des tijds en de leer zaal der r ede, als vluchtheuvel te midden 4ler maatschapx>elijke verwarring". De aula van het universiteitsgebouw, die ongeveer 600 menschen bevatten kan, was geheel gevuld. Als men weet dat ©r 4000 aanvragen voor een toegangs kaart waren ingekomen, zcolat 3400 per sonen moesten worden teleurgesteld, dan blijkt wel hoe groot de belangstelling geweest is. De professor hield dezelfde rede, die hij te Leiden heeft uitgesproken. 't Was weer dezelfde heftige kritiek op do „democratie", door den spreker gekarakteriseerd als het dringen naar de „gepeupelregeering" en 't waren de zelfde philippica tegen do sociaal-demo cratie 't communisme, de vrijmetselarij en het „internationale Jodendom". Wat de Joden aangaat legde spr. er meer dan eens nadruk op dat hij er verre van was een anti-semietische be weging te willen ontketenen, 't Was Blechts zijn bedoeling te doen uitkomen, welk aandeel zij door de ontreddering van onze huidige samenleving gehad hebben. Want dat vloeit voort uit hun raseigenaardigheden en hij, Bolland, is de eenige in ons land, die hun dat durft zeggen. Geen enkele courant verschijnt hier ,die dat durft, uit vrees voor de Joden. Toen de spreker dit had uilgeroepen werd geapplaudiseerd, terwijl zich te gelijkertijd een schel gefluit deed hooren. Prof. Bolland ging voort met, zooals hij zeide, uit de gewijde boeken der Joden zei ven de bewijzen te putten, dat die boeken hen aanspoorden om tegen over alle niet-Joden ontrouw, valsch, wraakgierig en erger te zijn. Volgens Talmud, Oude Testament en andere Jood- Bche geschriften moeten zij al de overige volken verdrijven, ja verslinden staat er in Jesaja. En aan die geboden zijn zij ook thans nog getrouw. Toen: op dien noodlottigen dag voor 19 Nov. 1918 in het arme Duitschland de revolutie uit brak, waren 85 pet. der leden van de iregeering Joden! Er zijn ten onzent wel een aantal 'fatsoenlijke Joden, die zelf niet weten hoe erg 't gesteld is met hetgeen hun godsdienst hun leert. Spr. behoeft maar ite herinneren -aan één uitdrukking uit den Talmud, die hij, om de beteekenis ite verzachten, niet verlaten wilde. Hij zeide dien zin. daarom in het He- breeuwsch, En Jan spreek ik' die laai lang zoo frooS 'A'. Viftóer, den kok' H. Tol BB Öen stoker A. Akkerman, ieder een bedrag in geld, alsmede een oorkonde. De uitreiking dier onderscheidingen zal door bemiddeling van hot Duitscïie vice- consulaat te IJmuiden plaats vinden. DE LANGE BOKKEN. Uit New York wordt gemeld, dat in de loken-industrie groote vreugde heerscht over het besluit van de Parij- sche modemakers, om de damesrokken te verlengen. Wanneer deze mode in Ame rika wordt aanvaard, beteekent dat een vermeerdorden omzet in de lalcen-indu- strie van circa 60 millioen dollar. Er zullen 25 millioen j^irds stof meer wor den geproduceerd en vermoedelijk zul len 20.000 arbeiders meer aan het werk kunnen worden gesteld. UITGEZET. Men meldt uit Brussel aan de „Msb.": Een Brusselsech blad deelt mede, dat de Antwerpsche politie heeft aangehouden zekeren Meier Platvoet, van Nederland- sche nationaliteit, die te Amsterdam fail liet was verklaard en te Antwerpen groo te uitgaven maakte en betaalde o.m. met waardelooze postehèques. Meier Platvoet zal uitgezet worden. EEN 40-JAEIG JUBILEUM. Men schrijft uit Helder aan 't N. v. d. D.; De kapitein van den Plaatselijken Si af J. M. O. Haak, als Plaatselijk Adjudant in geheel Helder om zijn welwillend op treden en zijn opgewekt humeur' bekend, is de vorige week ter gelegenheid van zijn veertigjarig-jubileum als militair ge huldigd. Een commissie van burgers cn militairen bood hem een fauteuil eu zijn echtgenoote bloemen aan. De heer Henri ter Hall had oen groot bloemstuk iu de Heldersehe kleuren gezonden. Ook de regoering heeft dezen dag niet ongemerkt laten voorbijgaan en den ju bilaris.... met 1 November op pensioen, gesteld. leelijk niet uit, als jullie zclven 't doen, voegde spr. aan het adres van de aan wezige Israëlieten, eraan toe. O, ging hij voort, ik heb de laatste dagen zoo overstelpend veel smadelijke brieven van Joden ontvangen, zóó in- smerig dat de minste krantenman, als hij 't wi3t er verontwaardigd over zou zijn. Mij gewerd een briefkaart zoo door en door gemeen, dat de post zich er voor schaamde en mij die kaart onder couvert heeft doen toekomen! En wat willen zij nu met hun klets praatjes die sr-ortkerols en kwajongens? Zij zouden leelijk opkijken als ik eens verder over hen uitpakte, want ik weet veel. Spr. ontkende niet want 't was hem alleen om do waarheid te doen dat de Joden ook hun deugden hebben, maar zelfs de fatsoenlijkste Jood blijft altijd een vreemdeling in onze samenleving; zij zijn niet van onzen huize. En 125000 Joden in eon land als 't cUtze is te veel. Die kunnen wij niet digereeren! Door hun Oostersche natuur, zijn zij zon der humor en zonder harmonie; maar wat zij sterk hebben, dat is de gave der democratische opruiing. De geest der sociaal-democratie is de geest der Joden. Troelstra is een Eries en geen Eries zegt van nature de dingen die hij ge zegd heeft. Dat heeft hij gezegd, beze ten door den boozen geest, die uit Israël is. Een Jood ziet in alles het vreemde en daarom is hij alleen in staat tot afbreken, niet tot ophouwen. Tegen dat alles weet spr. geen red middel. De democratie, opgevat als de souvereiniteit van het volk, is de moor denaar van do vrijheid en do oorzaak van de hedendaagsche verwildering. Jul lie zijt voor het meerendeel ook verwil derd, voegde de redenaar, zijn gehoor toe, want anders zoudt go geen Am sterdammer zijn! He spreek hier lot de louter nieuws gierigen, ging hij voort, die hier de meerderheid vormen. Een hond en een kat zijn ook nieuwsgierig, maar daar leeren zij nooit iets door. Allen die te- genwijordig schrijven in dagbladen of tijdschriften zijn mannelijke prostituees. Ik prostitueer me vanavond ook! Spr. eindigde met te herhalen dat de meerderheid altijd dom en zelfzuchtig blijft en dat de menschheid ton slotte moet komen tot de regeering van de besten. Voorloopig echter zal de demo cratie zioh over onzen aardbol uitbrei-- den .en kan spr. de toekomst niet an ders dan somber inzien. Het Europee- sche Westen heeft zijn besten tijd gehad. De heer Bolland werd toen hij den katheder verliet door het overgroote deel der aanwezigen daverend toegejuicht; eenig gefluit klonk ook thans daar on der door. Nieuw Model Bankbiljet van f 25. De directie van De Nederlandsdhe Bank maakt bekend, dat zij na 15 Oct. a.s, een nieuw model bankbiljet van 25 in om loop zal brengen. De voorzijde van dit biljet verloont iu het midden op een gegraveerden achter grond den volgenden tekst: DE NEDBRLANDSOHE BANK betaalt aan toonder VIJF EN TWINTIG i GULDEN. De Secretaris De President. Déze woorden met den achtergrond, in rood gedrukt, zijn omgaven door een in dezelfde kleur gedrukten gegraveerden rand, in de' vier hoeken waarvan de waarde-aanduiding 25 voorkomt. In de zen rand bevindt zich boven den tekst een medaillon-portret van Prins Willem I van Oranje. (Willem de Zwijger), met Ier weerszijden de woorden „Ned. Bank" en in de benedenzijde een Hollandsch rivier gezicht, terwijl in de i'aande randen, welke het biljet omsluiten, links een zit- tene Mercurius met staf en rechts een oud-HolIandsch zeilschip zijn aangebracht De voorzijde is gedrukt op een uit grij ze lijnen saniengestelden ondergrond. De keerzijde van hel biljet vertoon! in het midden een afbeelding van het ge- houw van ü7. Nederlandsche Bank te Am sterdam, welke afbeelding, evenals de ge- heele ondergrond, grijs is getint. Slechls de plaats, waar de strafbepaling van art. 232 van het Wetboek van Strafrecht is afipedrukt in de onderzijde van den rand, welke de afbeelding omlijst, is wit gela len. De bovenkleur van dezen rand is ter linkerzijde lichtgroen, welke kleur naar reclhils in zacht road overgaat. In de beide zijvakken van den rand is bet waardecij fer 25 afgedrukt, terwijl de woorden „Ned. Bank" in het boventvak zijn aan gebracht. Serielelter en nummer zijn aan de achterzijde van het biljet driemaal vermeld, t.w. in lie bovenivak en onder in de beide zijvakken, terwijl onder het waardecijfer aan helde zijden de dagteeke. ning van het biljet onder het woord „Amsterdam'' is gedrukt. De biljetten zijn gedateerd van 11 Mei 1921 af. De biljetten worden gedrukt op aan alle zijden recht afgesneden papier, van ongeveer 17.4 bij 10.1 centimeter, waarin in het midden als watermerk voorkomt Opper-Silezïë. Duitsche protesten. De „Duitsche Allg. Ztg." wijst op de catastruphale gevolgen van de verdeeling van Oipper-Silezië. Volgens de statistiek van 1913 leverde Opper-Silezië 61 procent van de geheele Duitsche prodneüe van ruw zinkerts, 80 procent van de bewerk te zinkertsen. Van de 12 zinksmelterijen zijn er acht, van de zes zin'kwalswerken zijn er vier in den Krcits Kaltowilz, waar bovendien S0 procent van de geheele Op per-Silezisclie zwavelzuur geproduceerd wordt. De zinkmijilen liggen in het ge bied. van de Kreilsen Beutiien en Tarno- witz, dat aan Polen afgestaan moet wor den. Zoo goed als de geheele zink-indus- trie zou jus voor Duilsehiand verloren gaan. Andere bladen wijzen er op. dat Duilseh iand van zijn dertig millioen Ion Opper- Silezisdhc kolen er achttien zou verliezen. De regeering treedt niet af. De Kijkskanselier heeft in de jergade- rlng van het senioren-convent,;',waaraan hij deelnam, medegedeeld, dal volgens eenstemmige opvatting van het kabinet van het aftreden der rijksregeering voor loopig geen sprake kan zijn, omdat in dozen moeilijken tijld een regeering, be voegd tol 'het nemen van besluiten, aan het roer moet zijn. De O. S. kwestie cn de Marleen-valuta. De beslissing inzake de Opper-Silezi- sclie kwestie heeft in liet bijzonder depri- meerend op den Marken-koers gewerkt, omdat 'het creel iet aanbod van de Duitsche industrie aan de regeering gebaseerd was op het behoud voor Duitschland van het geheele industrie-gebied. De commissie van het Rijksverhand der Duitsche indus trie, die dezer dagen zou bijeenkomen tot behandeling der kwestie, is {hans loor een moeilijk probleem gesteld. De hulp van industrie en landbouw. De besprekingen der Duitsche industrie en landbouw over het bijeenbrengen van builenlandsdie wissels en credietai, waardoor de rijksregeering in de gelegen heid zal worden gesteld de, verplichtingen der schadeloosstelling na te komen, zijn, naar hel ,,1IS1." verneemt, in tegenstelling met andersluidende berichten, hervat en hebben een gunstig verloop. In welinge lichte 'kringen meent men te kunnen aan nemen, dal de uitvoering van het geheele plan reeds in zooverre verzekerd is, dat de vertegenwoordigers van industrie., en landbouw in "hel begin van de volgende week gemeenschappelijke besprekingen zullen kunnen houden. DE FINANCIERDE TOESTAND. 'VAN POLEN. De Poolsche minister van Financiën, Miéholski heeft in den Landdag een uit eenzetting gegeven van den financieelen toestand van Polen, waarin hij den ernst van den loesland niet verbloemde en er toe aanspoorde alle krachten te vereeïii- gen om de natie er boven op te helpen. Het tekort was ontzaglijk, over het ge heele jaar 1921 zal het deficit wel onge veer 180 milliard bedragen. De bmten- landsche schuld was thans 31/f, milliard Franschce francs, de binnenlandsche lee- ningsschulden bedroegen 10.480 millioen Maar de lage koers van de Poolsche mark maakt alle berekeningen onmogelijk. En de lage koers maakt het eveneens onmo gelijk in het buitenland grondstoffen ma- sïScB gèï8 Wéiïl. Bé XaltSrjoï BéèFÊ ïén doel een groote Communistische beweging in Polen te verwekken met behulp van kleine plaatselijke nationalistische Oekra- jïenische of Wil-Roetheensche acties, in do hoop dat de beweging zidh niet alleen in Polen, maar ook lot Roemenië en tot de Baltische staten zal uitbreiden. Vol gens berichten door Polen van de Soyjat- Republiak ontvangen, zal deze nu trach ten haar activiteit in zake de Zakerdot-or- ganisatie te maskeeren door alle verant woordelijkheid voor de propaganda dezer organisatie te schuiven op de leiders der derde Internationale. Maar het nauwe verband usschen deze leiders en de Rus sische regeering zal de Poolsche regeering nopen de Sovjet-Regeering verantwoorde lijk te stellen. HET PERSCONGRES TE IIONÖlJOELOE. Woensdag is het internationale pers- congres te Honoloeloe geopend. Zoowel de geallieerde landen als Duitschland zijn vertegenwoordigd. De voorzitter las bij de opening, een brief voor van president Harding aan den gouverneur der Ilawai- eilanden, waarin de president zegt: Men zou kwalijk in deze dagen eenige recht vaardiging kunnen vinden voor gewapen de conflicten tusschen beschaafde volken, die zóó ver van elkaar zijn gescheiden als die op de tegenover elkaar gelegen kusten der Stille Zuidzee. Zij vertegenwoordigen verschillende rassen, sociale organisaties, politieke systemen en denkwijzen. Tus schen hen en hun ver uileenloopende stel sels kan zeer wel een vriendschappelijke wedijver beslaan lot 't vaststellen, welke gemeenschap meer en meer doeltreffende denkbeelden bezit voor den vooruitgang der menschheid. DE TOESTAND IN' DEN ZUID-AFRI- KAA.NSCH'EN LANDBOUW. Wegens de financiecle depressie met als gevolg daarvan een daling in de waarde der landbouwproducten en door liet mis lukken van den graanoogst verkeer-en een groot aanlal landbouwers in Zuid-Afrika iri financieel© moeilijkheden. Zij zullen wellicht gedwongen zijn Iran bedrijf stil le zeiten. De regeering is voornemens maatregelen le hemen ten einde de cre diteuren lo overreden den boeren uitstel le verleenen voor bet voldoen aan liim verplichtingen. EEN NIEUW OFFENSIEF TEGEN DE SOVJET-REGEERINGI Volgens de „Daily Herald" geen on verdachte bron zou, naar een R. B. D.-bericht meldt, Curzon een geheim schrijven tot Briand hebben gericht, waar in hij Frankrijk aanraadt zich van allo betrekkingen met Rusland te onthouden. In den brief wordt de mogelijkheid ge opperd van een nieuwe poging om de sovjet regeering omver te werpen. DE WASHINGTONSCHE CONFERENTIE De Amcrikaansche gedelegeerden ter conferentie te Washington .hebben Woens dag hun eerste bijeenkomst gehouden, waarin zij hebben beraadslaagd over het door hen in te nemen standpunt. De rol, welke de Amerikanen denken te spellen, zal er een zijn van bemiddeling (usschen de gedelegeerden der verschillende naties en van coördinatie der verschillende mee ningen, die tol uiting zuilen komen. Pre sident Harding zal de AmerLkaansche de legatie persoonlijk leiden tijdens den ge- heolen duur der conferentie. De toestand in aedand. De lersche conferentie. D-e gömeenleraad van Cork nam een resoluli-e aan waarin he1 Dail Eireann wordt verzocht de vredesonderhandelin gen op te schorten tot de lersche poh- lielte gevangenen zijn vrijgelaten. -Naar de „Dena" meldt, is na het toestaan van den vrijen lrandel in Bus-, land oen sterke speculatie iu buiten- landscho valuta's ontstaan, voornamelijk Marken en Ponden. Voor een rood honderdmarkbiljet wordt thans 80 tot 82.000, vcor een Engelsch Pond 259 tot 275.000 Sovjetroebels betaald. Li Bus- land beweegt do waarde dor Mark zich in omgekeerde richting als in West- Europa- Sedert twee maanden is zij met 50% gestegen. „VERDWENEN" DIAMANTEN TERECHT. Meer dan een wede lang had men zich. n Ilaltan Garden, de diamantwijk van Londen, ongerust gemaakt over het uil- blijven van een postzenddng geslepen en ongeslepen diamanten ter waarL van meer dan 20.500 pons sterling, en afkom stig van het vasteland. Gistermiddag echter zijn de diamanten 427e NED. STAATSLOTERIJ. 5e Klasse 16e Lijst. Trekking van Vrijdag 14 Oct. Hooge prijzen: 18318 100.000. 17114 1000 met premie van 30.000. 8919 18600 elk 1000. een gevleugelde staf met de letters N. cn B. Zij worden ter voorzijde voorzien van den stempel der handteekening van den ®2nèS"ên"andek'henóod^di,7den7e kon president en den secretaris. BERI-BERI IN NEDERLAND. In het gezin van de J. te (Schoon- dijke is een vreemde, gelukkig hier te lande zeldzaam, voorkomende ziekte uit gebroken, welke door deskundigen als pen. Er zal dus iets moeten worden ge daan om veiibetering te verkrijgen in den toestand. En minister Micholski wil nu een poging hiertoe doen, in de eerste plaats door aan te dringen op grootere productie. Hij wil dat het geoorloofd zal beri-beri is herkend. De drie aangetaste j zijn vrijwillig den arbeidsdag tot ten kinderen zijn overleden. De moeder, die I hoogste een tienurigen te maken. Dan wil in het ziekenhuis verpleegd werd, is voor uitgaande. Eveneens heeft zich een ziektegeval voorgedaan te Hoek bij Neu zen. 1 j DANKBAARHEID. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken meldt, dat de Duitsche regeering als blijk van waardeering van de hulp, betoond aan de bemanning bij de schip breuk van het Duitsche zeilschip Daisy in Eebruari j.l., de volgende beloonin gen heeft toegekend: aan de kapitein J. Koeman een gouden San ïïu'ri Svlbes üézÖrtgd 3o5f 3ë douane autoriteiten. De zending was door deze in beslag genomen op grond van de Fost- wet, en geopend omdat men vermoedde, dat er entrabamda in zat Een dergenen. Voor wie de diamanten bestemd waren, had door het uitblijven ervan een goefde zaak gemist De diamanten worden steeds per aan- geteckenden brief gezonden, doch hot was voor het eerst dat zulk een zending werd aangehouden. EEN MOORDZAAK. In Mididletom (Connecticut) is thans een proces gaande, waarin een zoon tegen zijn vader getuigt, beschuldigd van brand stichting en moord. Julius Schute, de voornaamste getuige, heeft vefklaard dat zijn vader Emile brandende zakken met houtkrullen op de woning van zijn buur man Jacob Ball heeft geworpen, en dal hij, toen de leden der familie wilden vluchten, deze neerschoot. Zijn vader, die verwoed was over de plagerijen der fa milie Ball en haar bemoeiingen met zijn voornemen een naburig grondbezit te ver- ikoepen, besloot liaar uit te roeien. Op den avond van den brand verstopten hij cn zijn vader zich in een loods in de nabij heid van Bali's woning, tot twee uur in den nanbt toen de vader de brandende zakken op het huis wierp. Zij bleven op een afstand wachten, terwijl de vlammen hoog opstegen. Achtereenvolgens kwa men de man, vrouw en zoon uil het huis vluchten om aanstonds te worden neerge schoten. De vader verordende daarop den zoon de lijken weer dn het huis te brengen ze mode te lalen verbranden, en dreigde zijn zoon te dooden indien hij ooit spre ien zou. Het jaar 1921 heeft de Berlijnsche iamesconfectie cn gros een oogst ge bracht, vetter dan in de velste jaren voor den oorlog. De oorzaak ligt hierin, dat de zoogenaamdeoorlogssloffen op zijn, weer gede stoffen verwerkt worden, en 3aï »eze nïét të <Tüür' wSrefi. Voorat „n, voor de landen met een krachtige valj? Dodh de navraag was zoo groot ?Tr Teeds voor wintergoed de er gebrék aan stoffen kwam. waardoor bun magazijnen te sluiten voor de koo„ grage klanten. En de Vrijdagen, dè koon" dag in de» dameeconfcctie cn cr.j» heerscht er in Be-lijn een chaos, vooaf' men alleen nog maar op de beurs beleefi zegt het „Beri. Tagebl.". Met die zaak-Landru schijnt j,-, thans ernst te wondien. Althans, de voor. bereidende maatregelen wijzen op een dere openbare behandeling. Dezer dag® zagen de bewoners van Versailles een ge. weldige verhuiswagen, getrokken door 3 dampende paarden, 'bel plein vam het Pa. leis van justitie oprijden, waaruit al spoe! dig een allerzonderlingste verzameW huisraad! te voorschijn kwamde „spulle- lies" van Lar.dru, den blauwbaard van Gambais, welke, als zoovele stukken van overtuiging, het paleis door deuren en vensiers werd binnengesjouwd. In zulk een hoeveelheid en van zulk een omvang dal een Parijsch journalist, die een Cn ander te boek stelde, zich afvraagt wat we] gebeuren zal, wanneer zoo slraks de zaak van dien tunnel van Batignolles voorkomt. Dan zullen ongetwijfelt twee locomotieven het Paleis wondien binnen» gedragen, mitsgaders zestig wagns, een wisselwach'terspest met onmiddellijke om geving en misschien wel de tunnel zelf. Als hij tenminste tegen dien tijd nog niet afgebroken is! -Op klaarlichten dag is te Brockdorf (in het Munsterland) de kas van Alwlne- mijn door tien zwaargewapende roovers overvallen, wien 600.000 mark in handen viel. Zij raaien mot hun buil in een auto weg en wisten, niettegenstaande ze on middellijk vervolgd werden, te ontkom®. Gedeeltelijk gecorrigeerd. hij bezuinigingen en scherper controle der uitgaven; een buitengewone nationale hef fing in eens cn een oorlogswinslbelasling. Daarentegen zullen de suiker- en sterke drank-monopolies worden opgeheven. BOLSJEWISTISCHE PROPAGANDA. De Poolsche bladen declen naar het Poolsche Corr. Bur. meldt, bijzonderhe den mede over de beschuldigingen dievin de groote nota van Skirmnnt aan de Rus sische regeering worden geuit, met be trekking tot de propaganda der Bo-lsje- wiki. Een der voornaamste organisaties "det horloge, met opdracht, en aan den ma- propaganda is de Zakerdot, die met Rus t V X 574 4317 4858 8075 8970 12063 elk ƒ400. 771 1346 12734 17033 18196 19149 21000 elk 200. 271 1426 2198 2668 6747 7121 7S97 8527 10771 13432 14614 17023 18319 22444 elk 100. Prijzen van f70: 97 99 120 121 282 283 294 327 516 627 699 780 889 1005 1131 1416 145S 1513 1617 1794 2079 2129 2147 2187 2246 2766 3121 3182 3193 3279 3361 3371 3546 3732 3734 4029 4054 4211 4610 4821 4873 4972 5004' 5036 5075 5116 5225 5253 5324 5501 5526 5645 5813 5886 5892 6149 6172 6246 6252 6328 6350 6425 6592 6800 6808 6835 6846 7045 7428 7484 7490 7990 8254 8272 8436 8449 8450 8523 8596 8793 8804 9025 9090 9284 9342 9352 9521 9868 9889 10010 10220 10288 10375 10416 104S4 10546 10629 10636 10658 10661 10801 10996 11152 11179 11189 11212 11282 11284 11707 11866 11980 12008 12039 12097 12128 12192 12252 12433 12517 12541 12550 12607 12736 12875 •12921 12994 13025 13298 13339 13469 13507 13772 13812 13863 13931 13948 13975 14294 14303 14578 14579 15054 15064 15097 15157 15246 15411 15422 '15670 15799 15835 15925 16025 16089 16246 16341. 16345 16390 16414 16697 16722 16788 17037 17098 17149 17180 17267 17401 17602 17627 17684 17875 17878 17897 17929 17965 17968 17990 18081 18096 18158 18186 18229 118354 18477 18595 18631 18721 18734 18791 118887 18968 19057 19197 19340 19392 19598 19612 19856 19880 19943 19956 20014 20283 20390 20404 20410 20561 20582 20733 20960 20999 21015 21185 21196 21379 21425 21464 121610 21648 21741 21771 22101 22102 22150 22308 22309 22351 22506 22594 226fi2 S6Ö8J .'22647. 22669 22784 22834 22998 8 293 810 811 910 1179 1491 1748 2041 2280 2509 296S 3183 3469 3654 3869 4159 4444 4620 4919 5163 5180 5343 5556 5578 5836 6380 6596 6837 7156 7406 75S3 7781 8029 8210 8375 8517 8653 8892 9184 9402 9624 9752 9951 10117 10408 10576 10843 11028 11355 11728 11930 12074 12323 12469 32571 12966 13170 13331 13462 13686 13746 13991 14218 14516 14617 14722 14977 15282 15306 15497 15665 15870 16095 16192 36376 1653S 16746 16914 17139 17288 17450 17778 17974 18126 1S3S4 18674 18991 19111 19310 19571 19702 20066 20341 20507 20590 20902 21021 21028 21230 2163? 21801 21884 22115 22330 i22525 22629 i 22797 '22974 67 299 525 815 1026 1284 153,3 1785 *2058 2287 2527 2977 3208 3520 3670 3895 4205 4455 4717 4964 5175 5183 5350 5559 5686 5866 6403 6643 6946 7205 7411 7597 7803 8079 8235 8411 8522 8667 8910 9287 9410 9645 9761 9079 10135 10421 10681 10900 11132 11370 11752 11972 12082 12360 12518 12668 12992 13183 1.3341 13466 13713 13798 13999 14243 14550 14627 14742 15011 15328 1549S 156S3 15S77 16132 16227 16417 16552 16765 16953 17144 17330 17533 17827 18013 18163 18517 18688 19016 19145 19384 19576 19730 20067 20357 20522 112 375 531 838 1029 1349 153S 1873 2116 2331 "2647 3055 3276 3521 3742 3901 4260 4484 4738 5033 NIETEN: 122 378 610 841 1042 1355 1568 1906 2117 3411 2777 3111 3379 3535 3756 3931 4297 4526 4750 138 441 724 871 1074 1364 1578 1925 2127 2455 2827 3114 3383 3561 3821 3958 4321 '4565 4764 50S0 50S4 5234 5397 5560 5694 5903 6412 6672 6960 7232 7464 7621 7849 8115 8237 8412 8544 8791 8989 9305 9418 9662 9802 10018 10162 10466 10740 10934 11163 11446 117S3 12017 12109 12374 12529 12681 1300S 13223 13364 13481 13726 13S61 14021 14257 14582 14634 14754 15076 15384 15504 15755 15879 16149 16244 16423 16598 16767 16999 17148 17336 17542 17887 1S024 18245 18545 18699 19018 19181 19438 19640 5241 5406 5643 5716 6009 6451 6681 7018 7308 7492 7625 7873 8173 8284 8414 8559 884S 9024 9327 9470 9702 9847 10019 10234 10470 10776 10965 11196 11507 11827 12019 12119 12406 12536 12714 13029 13224 13391 13500 13871 14096 14265 14585 14659 14774 15080 15407 15579 15768 15907 16174 16262 16471 16628 16819 17008 17153 17358 17604 17893 18060 18254 18554 18S01 19054 19186 19514 1964S 5264 5492 5652 5720 6086 6480 6756 7072 7356 7513 7642 7912 8182 8285 8437 8593 8869 9086- 9333 9503 9703 9874 10039 10236 10472 ■10802 10982 10986 11243 11251 216 452 743 874 1082 1449 1732 1948 2185 2478 2923 3141 3417 3562 3834 4063 4387 4588 4798 5097 5330 5521 5660 5752 6118 6565 6762 7095 7373 7519 7665 7919 8183 8289 8464 8595 8872 9107 9341 9535 9720 9880 10060 10335 10474 10814 247 490 751 877.1. 1084 I 1456 1737 2023 2269 2482 2952 3143 3423 3618. 3S54 4155' 4419 1 4604' 4838 5134 5338 5537,1 5670 5776 6245 6589 ,6816 7112; 7386) 7520 l 7735 314 11689 11854 12029 12175 12426 12560 12813 13039 13225 13415 13528 13S74 14113 14282 14589 14691 11690 8198 8322 8504 8648 8883 t 9117 9386 9622 9743 9942 10064 10381 10507 10828 11027; 11267 11701 11856 11907, 12034 12035 12217 12453 12563 12871 13036 13253 13428 13575 13957 14132 14412 14592 14710 14852 14935 15115 15228 15415 15598 15796 15952 16182 16285 16478 15664 16S26 17026 17170 17360 17609 17894 18071 18315 18571 18922 19072 19242 19519 19657 15438 15614 15827 15989 16185 16304 16519 16690 16S45 17079 17217 12321' 12468. 12570 12951 13167' 13301 13453 13635' 13982 14135 14510 14611 14719 14974 15265 15452 15629 15852 J 15997 1618S 16362 16530 1 167311 16897 I 17133 1 17281 19809 19865 20134 20187 20368 20445 20455 20528 20550 205-56 19737 20071 20688 20731 20937 20941 21031 21069 21269 21351 21643 21666 20751 20965 20754 20968 21085 21090 21475 21489 21678 21693 17403 17449 17649 17717 17896 17967 18073 18099 18322 18340 38611 18642 18932 18956 19101 19110 19283 19294 19554 19555 19681 19584 19915 19978; 20196 20232| 20461 205051 20567 205691' 20776 20868; 21014 210171 21154 21189. 21498 215741 21704 21715 21919 21945 22135 22138 22071 22073, 22277 22289, 22427 22457' 22615 22619 22757 22790 21999 22061 22143 22235 22338 22376 22386 22424 22528 22537 22561 22578 22667 22732 22745 22754 22806 22819 22880 22913.22917 22939. 22990 22995 5e Klasse 15e Lij met 70; 16600 M51, lil.635L,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2