buitenland: B9NNENLAHDSCR ÜIEU^S. Indische Kroniek. Orde en Arbeid HANDEL Ei NIJVERHEID, ffiERi. BiJTifSL SERIGHTEM. Pensioenregeling voor de Ambte- Y naren en hun Weduwen en T Weezen. (Verschenen is een nota van wijziging op het desbetreffend wetsontwerp. Aan dc toelichting ontkenen we: J' De koslen. j Gewezen wordt op de stijging der op volgende kostenramingen van liet aanhan gig wetsontwerp. Het ter tafel liggend ont- iwenp vordert, naar een recente berekc- tniiig, van 's Rijks schatkist een jaarlijksch Ibodrag van f 46 niillioen. Als de voornaamste oorzaken van deze groote stijging van kosten worden ge- tnoemd: le. een nog grooter accres van de isalarissen dan voorzien was door de Staatscommissie; 2e. een latere toevoeging a n liet onlwcr.p van aemve categorieën jpensioenldekkers; 3e. een iets mildere re geling van sommige pensioenen idan door 1de Staatscommissie was voorgesteld. Naasl dteze 46 miilioen voor het Rijk, Ikoinen voorts de meerdere uitgaven voor idle overige publiekrechtelijke lichamen. IVoor de gemeente alleen worden deze be tekend op een gezamenlijk jaarlijksch be idras, dat hooger is dan <le geheelê, on langs door de Tweede Kamer aangenomen mo o d'-ui tk-e eriiig. Deze loop van zaken is niet zonder be- Üenking. In een rapport van deskundigen is on langs berekend, dat na de invoering der aanhangige pensioenwetten, de gezamen lijke jaarwedde- en .pensioenlasten, die op Ftijlc, provinciën en gemeenten drukken, 'isjaars een kleine 500 miilioen zullen be dragen, dat wil zeggen, aanmedikelijk meer (dan de helft van wat door die corporaties laan belasting geind wordt. Het is onder deze omstandigheden niet (Verwonderlijk, dat, inzonderheid bij het Sombere economische perspectief, dat zich gaat afteekenen, bij velen de vraag rijst, lof niet een te groot d'eel van het natio naal iikomen emplooi vindt in de financi- leering van publieke jaarwedden en pen sioenen. Deze v-raag kan uiteraard gesteld zon- Sler iets te kort te doen aan de waardee- Iring voor het werk der ambtenaren en Ivoor de toewijding en booge piichsbe- Itraohtag, waarvan. zeer velen hunner blijk geven. Bezuiniging. inkrimping van de formatie van het ambtenarencorps zat, naar het de Regee- liing voorkomt onvermijdelijk blijken. En als een der ,door de Regeering onb (vangen adressen zegt, dat ..vcTiagbig der 'ilTakLementen billijkheidshalve eerst zal (mogen geschieden wanneer elke andere mogelijkheid van bezuiniging is udtgeput, 'en wanneer is bewezen dat ook daarna de l'inaneieelc toestand des bgids het uilkee- £en der thans toegekende traktemienen niet gedoogt, dan drukt dit de meening der tregeering ia hoofdzaak met juistheid uit. 'Wanneer het in lus sell en ooit zóóver Snocht komen, dan zou de Regeering bo- tven een percentsgewijze verlaging van de (ftvedden, de voorkeur geven aan een gc- ïleellelijk verhalen yan de pensioenspremie (waar deze thans door het publieke li chaam Rijk, provincie of gemeente geheel wordt gedragen. Geen fondsvorming voor eigen pensioen. T De groote stijging der kostenraming van Sret onwerp sinds November 1919 en de Inmiddels ingetreden toestand van 's Rijks ischatkist, heeft de Regeering doen beslui- Iten, op dit o ogenblik van de fondsvor- fning voor het eigen pensioen af te zien en idais te dien aanzien op den ouden, sinds 11890 gevolgdën weg voort te gaan. Zij er kent, dat die weg principieel niet de beste Is, maar hem te verlaten scheen tot ge- Suik'kiger tijden te moeten worden uitge steld. Evenwel werd de mogelijkheid' gezien, jpractisch aldus te handelen, kouder de (unificatie der fondsen de groote ver- jSiènsle van het ontwerp deT Staatscom- Imissie prijs te geven en ook zonder jÜe fondsvorming voor het eigen pensioen 'itot een onzekere toekomst te verschuiven. Daartoe is het stelsel gevolgd, in 1913 bij amendement in de Pensioenwet voor 1de gemeenteambtenaren gebracht en beli- jbhaamd in artikel 68 dier wet. Zoo wordt althans gekoerst in de juiste (richting en op den duur het doel bereikt. Geen hooger lasten, f De Regeering zal zioh egen pogingen ion: de lasten van het ontwerp op een of lander punt nog verder op te voeren, zeer (ernstig verzetten. Zij onderstelt trouwens,1 ■;il De verjaardag van H. M. de Ko ningin is dit jaar in Indonesië's. hoofd stad op bijzondere wijze gevierd. In den vooravond van dezen Ko- ninginne-dag werd door de bonden van actief-dienende en oudgediende militairen bij de Land- en Zeemacht Een indrukwekkende hulde gebracht aan de kameraden „die in den strijd voor de vestiging en handhaving van het Nederlandsch gezag in Neder landsch-Indië sneuvelden." Niet alleen Europeesche militairen, doch ook oude Javanen, op wier borst vele kruisen en medailles prijkten, namen aan de herdenking deel. Dat waren manned uit het pacificatie- tijdperk, toen nu enkele tiental len jaren terug door menigvuldige expedities steeds meerdere streken in de Buitengewesten, tot het Ne- riederlandsch gebied slechts in naam, gebracht werden onder den recht- streekschen invloed van het Neder- landsch-lndische Gouvernementuit het tijdperk, waarin door de mili taire zoo men wil s militairistische operaties van het te Batavia ze telende gezag den grondslag werd gelegd, waarop wellicht doch niet meer dan wellicht in .verre toe komst de nieuwe staat van Groot- Indonesië zich zal vestigen. Wel was er dus, voor ieder, reden tot dankbare herdenking. Edoch Kolonel Gerth van Wijk, die na mens de aanwezige militaire auto riteiten, het woord voerde, wees er pp, dat vele menschen nog steeds iflenkc'n, dat- de militairen een over- 'ifat hl <fe gegeven situatie daarvan wol vrij algemeen zal worden afgezien en' dat al licht eer pogingen lot vermindering der lasten zulien worden overwogen. Een voorgestelde wijziging beoogt, voor den ontslagen, niet pensioengerechtigden ambtenaar het thans bestaande recht te behouden, zich door volledige premiestor- ling een pensioen te verzekerd}» voor zijn weduwe en weezen. Uniformiteit. Er is voorts gestreefd naar eenige meerdere uniformiteit tusschen dit ont werp en de aanhangige militaire pensioen- ontwenpen. In zake het eigen pensioen: is in de richting van uniformiteit gegaan d:oor wij ziging van sommige bepalingen der mili taire pensioenonwerpen. Het weduwenpensoen zal 40 pet. bedra gen van een maximalen grondslag van 4000, in stede ,,yan 50 pet. van f 3000. 'Dit is het stelsel van het militaire pen- sioenontwerp, terwijl de Staatscommissie voorstelde 40 pet. van 3000. Voorts is het maximum-gezinspensioen in beiderlei ontwerpen gebracht op 80 pet., in stede van de resp. 100 en 70 pet. die onder scheidenlijk in het burgerlijk en irl het mi litair pensioen-ontwerp voorkwamen. De meerdere uitgaven. De meerdere jaarlii-ksche uitgaven, wel ke het ontwerp vorderen, kunnen na de aangebrachte wijzigingen aanvankelijk wonden geraamd op ruim 7 miilioen. Een aanmerkelijke besnoeiing derhalve van het cijfer in den aanvang dezer Toelich- tig genoemd. Daar deze reductie echter bijna uitsluitend bereikt is door uitgestel de invoering van het premiestelsel voor het eigen pensioen, zal liet genoemde cij fer in de eerstvolgende jaren aanmerke lijk stijgen. Telkenmale wanneer een der tegenwoordige ambtenaren wondt gepen- sionneerd en vervangen door'een ander zal voor den eerste pensioen en daanaast voor zijn opvolger premiebetaling ook voor het eigen pensioen verschuldigd' zijn. De conferentie te Washington. Naar de „Msb." meent te weten, zullen de ver tegenwoordigers van Nederland ter con ferentie le Washington Dinsdag 25 ddezer per ss. Rotterdam van de Holland Amerika Hijn naaT de Vereenigde Staten vertrekken. HET SPOORWEGONGELUK BIJ WEESP. Naar aanleiding van verontrustende be richten in enkele bladen over den toestand, waarin zich ook nu nog dc spoordijk bij Woesp zou bevinden, vernam het D., van den hoofdingenieur der Nederl. Spoor wegen, den heer Maas Geesteraus, dat er niet de minste aanleiding voor verontrus ting bestaat. Het vergaan van de TubantiaNaar wij vernemen, zal de internationale com missie die een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van het vergaan van de „Tubantia", als zij over ©enigen lijd haar zittingen aanvangt, de vergaderingen hou den in liet Vredespaleis te 's-Gravenhage. Een vordering van 17 miilioen. In zake de berichten over geleverde militaire Wee ding aan den Poolschen Staat, wordt mee gedeeld, dat er gecnerlei militaire goederen vana Nederiandsehen oorsprong in Pool- sche handen zijn overgegaan, doch dat dit bericht vermoedelijk slaat op den verkoop van Nederland sclie burgerregeeringsklee- ding. DE PAS-VISA. Minister Van Karnebeek deelt in de Kamer mede dat, wat pasvisa betreft, bij Frankrijk en Engeland stappen zijn gedaan voor een regeling, als met België getroffen. STEUN VOOR SOVJET-RUSLAND. In de Donderdag gehouden zitting dër Tweede Kamer i« dë motie-Wijnkoop, waarin de Kamer als haar oordeel uit spreekt, dat het met het oog op de hon- gersnood-catasitrophe, die een groot deel van Rusland heeft getroffen, noodzakelijk is, ten spoedigste op zoo groote mogelij ke schaal steun tc verleenen aan het door deze catastrophe getroffen deel der Rus sische sovjef-republidk, en d'e wensdielij'k- heid uitspreekt, dat d'e regecring het ini tiatief zal nemen of zal medewerken aan .een crediet, dat ten dienste kan worden gesteld van dr. Nansen en dat wordt aan gewend voor hulpwerk, dat door dezen is ter hand genomen en waartoe deze een overeenkomst heeft gesloten met de Rus sische sovjet-republiek verworpen met 45 legen 20 stemmen. Tentoonstellingsgebouw. De Mij. tot Exp], van tentoonstellingsgebouwen en terreinen, gevestigd in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft besloten, in 'den tuin van het Paleis een tentoonstel lingsgebouw te doen plaatsen waardoor de te benutten tenlionstellingsruimte ge bracht wordt op ruim 10000 vlerk. M. bodige ballast zijn, terwijl de strij ders niet gewaardeerd werden, al vorens zij hunne hoofden voor j£ed hadden neergelegd. „Wij leven," al dus deze spreker, „in het teeken van den Volkenbond en de Vredes-con- ferentie, in weerwil waarvan de men schen toch dezelfden blijven." Dat waren wel woorden van den strammen en starren militair, mili- tairist in merg en been, die met wee moed den tijd herdenkt, dat de wa penrok het mooiste eerekleed werd geacht, de wapenstrijd het juiste mid del om zijn recht te doen zegevieren, en nü, bij de wisseling der tijden en verschuiving der menschelijkheids- inzichten, het betreurt, dat de mensch- heid zich laat misleiden door een illusie. Eene illusie En dus de dood, ook van deze dapperen, blanken en brui nen, nu geëerd door vele kransen bij de ter hunne nagedachtenis opge richte monumenten, wederom zonder ideëele beteekenis voor het land, op welks bodem zij gezamenlijk het leven lieten Op den Koninginnedag zelfs groote parade. Op het Waterlooplein. Het volkk- plein in Batavia's Centrum, waar des .ochtends de militairen van Ver schillende wapenen hun oefeningen houden en des middags een groot deel der voetbal-Iievende Batavianen sa men komt. Altijd levendig en vroo- lijk in zijne omlijsting van fijn-be- bladerde tamarinde-boomen en groote gebouwen. Een wondermooi stads beeld, waaraan een bijzonder cachet gegeven wordt door de ranke torens 'Geelt onisYdg. De' directie van 3e staatsmijnen in Limburg spreekt het be richt over het ontslag, aan 120 ambtena ren van staatsmijn Emma aangezegd!, be slist tegen. Oud.minister De Vries. De oud-Mi nister van Financiën; mr. S. de Vries Czn., heeft zich dben inschrijven als ad- vovaat en procureur te 's-Gravehage. Hij heeft in de heden gehoudën zitting van den Hoogen Raad den daartoe vereischten eed afgelegd.. AFGESCHAFT. De Amiterdamsche raad besloot Don derdag het extra tarief voor eleclriciteit voor winkels af te schaffen. Raden van Arbeid. Een dezer dagen! heeft de Minister van Arbeid ©en onderhoud verleend aan de Heeren Lub en Waterberg, hoofihestuur de rs van den Gentr. Ned. Arnibtenaarsbond, De delegatie heeft den Minister ge vraagd, wat er waar was van' de berichten, (dat het aantal Raden van Arbeid terugge bracht zou worden van 39 op 25. De Minister verzekerde dat van een 'der gelijke inkrimping geen sprake was. In de praktijk was evenwel gebleken, dat Raden van- Arbeid met veel verzekerden coed- jkooper en even goed werkten als Raden van minderen omvang. Daarom had de Minister besloten, om, wanneeT de gele genheid daartoe gunstig was, tot samen smelting van Raden van Arbeid over te gaan. Zoo was nu de Raad te Heerlen op geheven en bij dien van Maastricht ge voegd. Doordat er thans een vacature was te Zaandam overwoog de Minister, welke van de beide Raden, Zaandam of Hoorn zonden worden opgeheven. Een besluit was nog niet genomen. Op de vraag of er personeel overtollig zou wordien, indien op deze wijze werd voortgegaan, antwoordde de Minister in bevestigenden zin. Hij voegde daaraan ech ter toe, dat met de belangen van dat over tollig personeel zooveel mogelijk zal wor den rekening gehouden. Over 'de vaststelling van het hier gege ven communiqué is ©ene correspondentie gevoerd tussohen den Minister van Arbeid en het Hoofdbestuur van den Centr. Ned. 'Aimhtenaarshond. Dientengevolge kon het eerst nu worden medegedeeld, De loonsverlaging in de Metaalin dustrie. Donderdagavond vergaderde de afee- ling Schiedam van den Ned. RK. Me- taalbewerkersbond St. Eloy. Ongeveer 500 leden hadden aan den oproep van hun bestuur gehoor gegeven, waaruit reeds kon worden geconstateerd, dat belang rijke beslissingen moesten worden geno men. De hoer v. Abbevé, hoofdbestuur der, zette op duidelijke wijze de situa tie uiteen waaruit volgde, dat evenals op de vergadering te Rotterdam ook hier besloten werd om de personeelen in een Vergadering te laten beslissen vóór of tegen staking. Deze zou heienmiddag om 3 uur in den R. Kt Volksbond plaats 'hebben. Voor een zeer druk bezochte l^fenver- (gadering beeft te Leiden een der hoofd bestuurders van den. Metaa-lbeworkorsbond den toestand in de metaalindustrie ge schilderd. Algemeen ging men akkoord met de houding van het H. B. en zoo .hoodig zijn de leden bereid tot een spon taan verzet, wanneer de voorstellen der patroons mochten uitgevoerd worden. Met aigemeene stemmen werd besloten dan in staking gaan. Naar het Centr. verneemt, wordt in katholieke kringen met kracht geijverd om alsnpg te komen tot plegen van overleg, om zoo een siiaking, met alle gevolgen daaraan verbonden, te voor komen. Een zunige drukmethode. De beer A. de Kokkeler, kolorist-drukmeester bij de firma N. J. Menko le Enschedé, heeft, naar aan de ,,Zw. Crt." wordt medegedeeld, oen procédé gevonden, waardoor het drukken met Indigo zoo verbeterd wordt, dat daar mede verschillende bezwaren bij dit werk zijn opgeheven, terwijl op de bestaande receplen een besparing aan verfstdf en chemicaliën van ruim 60 pet. verkregen wordt. De methode is'levens van toepassing op alle kuipen kleurstoffen. der Kathedrale Kerk, aan de Noord' zijde zich spit-send boven het boomen- groen uit, fijn silhouetteerend tegen de kleurige blankheid der Oostersche luchten. Daar hadden zich in den vroegen ochtend van den 31 en Augustus de troepen opgesteld, die zouden wor den geïnspecteerd door Zijne Ex cellentie den Gouverneur-Generaal. En langs de kanten een duizendtaliige menigte, voor wie als immer het schouwspel van eene militaire parade een aantrekkelijk amusement was. Daar vond de parade volgens de gebruikelijke voorschriften plaats. Na de inspectie het défilé der troepen met schetterende muziek. Voorop de infanterie met de oude, bij vroegere expedities gehavende vaandels, dan de wielrijders, de motor-berichtrij- ders, de vesting-artillerie, eene mi trailleur-compagnie, veld-artillerie en cavalerie. Eene militaire demonstratie bij uit nemendheid, waar de metalen gestal te van'jan Pieterszoon Coen van af zijn steenen voetstuk, en de leeuw van Waterloo van boven zijn foei- leelijke zuil met welgevallen op neer konden zien Den zelfden ochtend had ook de groote receptie ten paleize van den landvoogd plaats. Daar hield Luite nant-Generaal Swart, Vice-president van den Raad van Indië, de gebrui kelijke rede tot den landvoogd ge richt. Deze rede is van bijzondere betee kenis geweest, omdat zij voor het allergrootste deel aan Indië's weer baarheid was .gewiidr De toestand in Ierland. Een telegram van de Valera aan den Paus. Het Irish Bulletin" meldt, dat in een telegram aan den Paus betreffende de telegrammen, welk© gewisseld zijn tus- schen Koning George en den Paus inzake Ierland, de Valera zegt, dat het Iersche volk vertrouwt, dat de dubbelzinnigheid in ihet antwoord, namens Koning George gezonden, dten Paus er niet toe zal bren gen te geloovcn, dat d© moeilijkheden in Ierland zelf gelegen zijn of dat het volk van Ierland trouw verschuldigd is aan den Britscben Koning. De onafhankelijk heid van Ierland is, zegt De Valera, for meel geproclameerd door d'e regelmatig gekozen vertegenwoordigers van het volk van Ierland' en geratificeerd door ■daarna plaats- gehad hebbende plebiscieten. De moeilijkheid beslaat tusschen Ierland en Brilannië en de bron ervan is, dat de re geerders van Britannië getracht hebben bun wil op te leggen aan Ierland en door bruut geweld het Iersche volk van zijn vrijheid te berooven. De boodschap van de Valera geeft den wenseh te kennen van het Iersche volk om in vrede en vriendschap met hel volk van Briliannië te verkeeren, doch geen overweging zou het Iersche volk er ooit toe brengen zijn standvastigheid te laten varen, die, bij alle vervolging en martelaarschap, de echtheid heeft bewezen van de gehecht heid van bet volk aan het geloof zijner vaderen en aan zijn nationale vrijheid. (De Paus had aan den koning geseind zich te verheugen over de hervatting der Engelseh-Iersche onderhandelingen en te bidden dat God aan Z. M. de groote vreugde en de onvergankelijke glorie zou geven het eeuwenoude geschil tot een eind te brengen. De koning antwoordde zich van ganscber harte aan te sluiten bij de bede, dat ;de conferentie, thans te Londen zitting houdend, tot een duurzame regeling zon komen van de moeilijkheden in Ierland en een nieuw tijdperk zou in luiden van vrede en geluk voor zijn volk.) De vrees van Ulster. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Belfast meldt dat te Belfast bericht is ontvangen, dat op de mogelijk heid wijst, dat bet vraagstuk van bel rechtsgebied van bet Noord-Iersche par lement waarschijnlijk ter Conferentie-tafel zal 'komen In verband1 hiermede wordt melding gemaakt van Tyronne en Fer managh. De minister van Financiën van Noord-Ierland heeft in verband met deze zaak Dinsdagavond op een vergadering" van unionisten te Belfast bet woord ge voerd. Hij zei'de, dat 't niet aan de Unio nisten stond.' invloed uil le oefenen op de voorwaarden, die de Brilsche regeering zou willen Overeenkomen met Zuid-Ier- land, doch zij konden wel bekendsteUen, dat zij van een poging om ie macht en het gezag van bet parlement van Ulster te knotten, .lot bet uiterste weerstand zouden bieden. Hij was er niet in bet bij zonder bezorgd over dat een frontaanval zou worden gedaan, dat men diende op zijn hoede te wezen, dat geen fiankopera- lies zouden worden ondernomen die de bedoeling hadden den burcht van Ulsters kracht te ondermijnen. Sinn Fein scheen te meenen dat Ulster tot onderwerping lam worden gedwongen; doch zij moesten eens voor al leeren, dat tegenover geweld geweld zou wordien gestéld en dat elke poging om in te grijpen in Ulsters souve- reine rechten, slechts tegenstand' op leven en dood Icon uitlokken. de Overeenkomst van wiesbaden De commissie van herstel heeft, volgens een B. T. A.-bericht uit Parijs, de aige meene beginselen van bet aocoord van Wiesbaden goedgekeurd. De commissie is echter van meening, dat bet accoord enkele afwijkingen inhoudt van bet Ver drag van Versailles, ten opzichte waarvan zij zich incompetent acht, zoodat zij be sloot de kwestie naar de betrokken regee ringen te verwijzen, terwijl zij een wel willend onderzoek aanbeveelt. Onder de noodige waarborgen zouden dc geallieer den, naar de commissie meent, nog rede lijke faciliteiten voor Frankrijk kunnen vragen voor hel uitstellen van de afdoe ning van zijn belaliipgen. DE AMERHvAANSGHE TROEPEN AlAN DEN RIJN'.* De „ChicagoTribune" verneemt uit Washington, dat de staatssecretaris van Oorlog verklaarde, dat bet correct zou De korte inleiding van algemeen heden, o.m. „dat niettegenstaande de sedert eenigen tijd in handen, nij verheid en cultures ingetrede ma laise en den minder gunstigen finan- ciëelen toestand, de economische ont wikkeling van land en volk in het afgeloopen regeeringsjaar van onze verheven landsvorstinne toch is voor uitgegaan" zullen we maar beschou wen als een aanloopje tot het betoog voor de weerbaarmaking van Indië. „Wil men echter dat de geestelijke, zedelijke en stoffelijke ontwikkeling van de bevolking dezer landen onge stoord kunnen voortschrijden, dan is het, n. h. m. noodig, dat wij bereid en in staat zijn Indië tegen iedere aan randing van buiten te verdedigen. en ik acht mij gelukkig nu te kunnen constateeren, dat wij in 1921 in de góede richting een grooten stap zijn vooruitgegaan, door dat dit College het hem voorgelegd ontwerp vlootwet met een groote meerderheid van stemmen heeft aangenomen." Het past een gewoon sterveling niet, om critiek uit te oefenen op deze deskundige beschouwingen van bijna „allerhöchste Stelle" in Indië, maar ik kan niet anders dan verbaasd staan over een uitspraak ais de door mij gecursiveerde Ik denk aan de tot de tanden toe gewapende, groote mogendheden om den Grooten Oceaan en ons landje, waar de leerrijke para bel van „de kikker, die zich opbiies om even groot als een koe te worden" zoo algemeen bekend is. Doch de rede bevat nog andere grootsche uitspraken. Ik teeken o.m. op ^Niemand jieeft liet recht te le- zijn, 3af 'dë Xmeriteaalische vlag fep een beperkte Annerikaaiische troepenmacht aan den. Rijn zouden blijven, zelfs na het uit wisselen der ratificatie van hel vredesver drag. GEEN ACHT-URENDAG IN ZWITSER LAND. Met 22 tegen een stem beeft de Sten!- denraad (eerste kamer) zich aangesloten bij het voorstel van de regeering en het besluit van ,den nationalen raad (tweede kamer) tot verwerping van de conventie van Washington aangaande de doorvoe ring van den achturendag in dë industrie. DIE STRIJD VAiN SPANJE TEGEN DE KAB YUEN. Naar het B. T. A. uit Madrid meldt heeft Maura in Kamer en Senaat een over- zioht gegeven van den toestand, ontstaan door de débacle in het l^fenilla-gebled. De aanvallers, zoo betoogde de premier, wil den ons uit Marokko werpen en daardoor onze onmacht en onbekwaamheid bewij zen. De Spaansdlie regeering moest dus in de eerste plaats' aantoonen, dat Spanje noch onmachtig noch onbekwaam is. Generaal Berenguer werd derhalve met deze tadk belast. De regeering stolde vol komen vertrouwen in hem en dit vertrou wen is ten volle gerechtvaardigd gebleken. Thans moeten wij onze slellingen verster ken en onze veiligheid verzekeren. Wat het gdbied van Meliila betreft schijnt 'het zwaarste werk verricht te zijn. Aangaande het westelijk deel van hel Rifgebied zien wij thans in, dal generaal Rerenguer's poli tiek uitnemend was. Deze moet djus wor den voortgezet en tot een goed einde ge- braoh't. Tevens imoet de regeering de finan ciën van het land in orde brengen, welke quaes,lie van even groot belang is als het herstel van den -vrede te Meliila. Uit liet conservatieve kamp werd vervol gens critiek geoefend op d'e slechte organi satie van cenige militaire dienstvakken. Een republikein wees, onder herhaalde in terrupties van verschillende kanten, op allerlei verkeerde .toestanden te Meliila in verhand met lx-et optreden van sommige officieren, o.w. een generaal. De minisler van oorlog verklaarde het óogenblik slecht gekozen in hot openhaar derge lijke critiek te doen hooren: hij zou niet toelaten, dat op dergelijkeu loon gespro ken werd over de aanvoerders (taiwaal en protesten). De vorige spreker werd' door den minister verzocht alles te zeggen wat hij wist. Na verklaard te hebben," dat het leger werd belasterd, welke woorden weer lieftig protest van verschillende zijden uitlokten, besloot de minister met de ver zekering, dat hij een scherp onderzoek zal instellen en zoo nood'ig de schuldigen zal straffen. DE DRiEIGiENiDE SPOORWEGSTAKING IN DE V. S. iHo'over maakt hekend, dal het Handels- departement bereid is de pogingen van staten en gemeenten tot voortzetting van het transport der eerste levensbehoeften voor het. gfeval de aangekondigde werksta king op de spoorwegen doorgaat, le eoör- ■dineeren. Gebruik zal worden gemaakt van mo toTvraclh Invagens en van vervoer !e water naast de spoorwegen. De groote be drijven h'oopen voorraden op om te voor komen, dat er gebrek zal ontstaan. WIJN-GEBRUIK IN ENGELAND. De „Daily Chron." schrijft, dat wijn in Engeland thans overvloedig en goed- -koop is, alkoeweL de betere qualiteiten nog op hoogen prijs blijven. Een wijn handelaar in de City verklaarde dat de ordinaire soorten veel aftrek hebben en verkocht worden voor irf2 gh. per flesck. De verkoop van Eranscbe witte wijnen neemt steeds toe, daar mensehén, die vroeger Duitscbe wijnen dronken thans de Eransche nemen. Velen die vroeger hun „whisky-soda's" dronken zijn thans wijndrinkers geworden. ONTSLAGEN WEGENS HUWELIJK. De raad van St. Pancras, een dei- gemeenten van Londen, heeft met 45 tegen 3 stemmen besloten bij zijn be sluit te blijven, om dr. Gladys Miall- Smit-h te ontslaan als assistent-arfe voor moederschapszorg. Dr. Miali-Smith had geweigerd haar ontslag te nemen toen zij onlangs in ven, die niet kan sterven voor een heilige zaak." „Welnu, de recente uitspraak van den Volksraad in zake de weerbaar making van Indië sluit naar m.in.ook in zich, dat men hier bereid is daar voor elk offer te brengen, dat nood zakelijk is, en ook bereid is te sterven voor een in alier oogeh heilige zaak?' Dat was het knetterend slot van de militaire betoogingen dezer beide dagen En avant, mijne heerenGij, Nederlanders, die naar Indië komt om er zoo spoedig mogelijk met beter gevulde beurzen uit heen te kunnen gaan Gij, Nationaal-Indiërs en In* iandsche nationalisten, die verzet met geweldsmiddelen predikt tegen het Nederlandsch gezag. Generaal Swart zal U leiden en sterven kunt ge voor zijn „heilige" zaak. Het is mooi gezegd, Generaal Het antwoord van den landvoogd was bijna over het geheel wel dadig nuchter. Daarin werden de zaken genomen, zooals zij zijn. „Na de buitengewoon goede jaren moesten noodwendig minder goede volgen, en de gevolgen der oorlogs ontwrichting, die zich over de ge- heele wereld doen gevoelen, konden hier niet uitblijven. Zij, die in de goede dagen vooruit zagen, konden begrijpen, dat men weldra voor moei lijkheden zou komen te staan, en men had allicht maatregelen van voorzorg kunnen nemen." Ik kan niet nalaten te glimlachen over dezen „tik" op de grafelijke vin gers van Zijne Excellence's voor ganger, alvorens i4c plaats geef aan dnvio bezadigde, doch kloeke woorden; ïSeï huwelijk was ffeWJe», zich lx;ro. pend op de wet en op het feit, dat 1," haar benoeming een dergelijke Voo .waarde niet was gesteld. Tal van testen waren naar aanleiding van voorstel van vrouwem^ganisatifts ing,.]^ men. Namens de Labourparty werd het ont slag bepleit door het rpadslid TiU,]^ op grond van deze overweging, dat het. zelfde ook geschied was ten aanzien ya:i gehuwde schoonmaaksters zonder dat {,t tegen geprotesteerd was. Fat publiek zeide de spreker, staat achter ons deze zaak en dat niet alleen, maar worden bij ons optreden ook gesteun' door de werkloozen. en de oud-soldaten De burgemeester van Kt. Pancras, heer Brown, zelf een Labourman, 1^ tevoren in c-en interview te kennen gc„ geven, het niet met het ontslag ei® te zijn, maar er tevens op gewezen, dji niet alleen de Labour-party die gou,, groote meerderheid ij, den raad licsfl maar ook de andere partije» er m. ders over dachten. Ook de meerderheia der zes vrouwelijke leien van den raaj was volgens den mayor vóór het ontsla» Volgens een Hsyas-telegrain heeft arbeidersraad van de Eolische Aniiin». fabriek een brief gericht tit general Daugan, commaMdant van de Marot kaansche divisie in het bezette gebiej om oprecht dank te betuigen voor (te kostbare hulp door de geallieerde autj. riteiten verleend hij de ramp te Op. pau. HEKSENJACHT. Er leefde eens in een van de rol- n L Napels een oud vrouwtje, in een arme berghol. De „buurt" ver-dac'il haar vai het brouwen van geheimzinnige liefde- en andere dranken. Op een avond ging het gerucht, dat ,j „heks" weer bezig was. aan haar duivels- werk; men stak de hoofden bij cllcar.der en weldra stoof een opgewonden ir.euigu mannen en vrouwen (vooral vrouwen!) 'de spelonk binnen, en maakte zich meester van het vrouwtje, dat over haar borre lende brouwketel, waaronder een vuurtje lustig opvlamde, gebogen stond, en anis handelde haar. Toen de politie kwam, was de brand stapel reeds aangericht. Een onderzoek van den in'houd van d'en ketel bracht naa het licht, dat de ongelukkige oen onsch.til. dige kamille-thee h.ad bereid. Een en ander speelde in de maand Oa lolber van het jaar onzes Heeren 1921. De „Weslm. Gaz." doet het volgent verbaal: „Op een goeden dag, vóór den oorlog, kreeg een benoemd chef van eet der afdeelingen in het departement var. oorlog het denkbeeld om een strenge lijst aan te houden van te 'laat-feomende amb tenaren. Hun namen en achterlijkheid werden aagoteebenid- in een boek en in 'n' ander boek werd aangeieekend met wel ken tijd bun jaaflijksche vacantie moest ■worden verminderd wegens h'Un te laat komen op hun bureau. Het stelsel ïveikle een paar maanden-toen warén de boeken spoorloos verdwenen en bet stelsel werd I niet voortgezet. Maar jiu onlangs kwam T er een groot pak uit een ander deel dei wereld van een dier Engelsc'h.e opperbevel hebbers aldaar, in het ministerie van oort log. Hij schreef het pak le hebben gevon- den op zijn bureau en vroeg nadere in- lichtingen. Het pakket was netjes met rood band omwonden en verzegeld en droeg tot opschrift: „Alleen door den I opperbevelhebber te openen in geval van oorlog met Rusland". Toen 'het pakket (1 geopend' werd vond' men de bovenvermel- de boeken! Een j-uwe'lierswinfcel op de bekend- B avcn-ue Luoise te Brussel is geplundcrfl p naar het Parijsclie voorbeeld: de é- ders stalen ergens een aulo, reden nai den winkel, sloegen een ruit in, graaiden 'de noodige colliers- enz. ter waarde var 300.000 frs. uit de uitstalling en tullen ijlings weg. Van de daders geen spoor. Er wordt bij den graafscliapsraad van Camarlenshire op aangedrongen eer spoorlijn te leggen van LampeleY tia: Llandilo. om de werkloosheid te lielpa verminderen. Ligt 'die lijn, dan bestaat "t mogelij,ldhedd de goudmijnen in dal dis trict weder in exploitatie te brengen. „M&ar hóe dit zij, Nederlandsch- Indië gevoelt in zich de kracht en de energie, om de moeilijkheden, die zich voordoen, te overwinnen. Wij kunnen aan H. M. de Koningin ver klaren, dat de Nederlandsche onder danen hier zich niet door tggenspoed of tegenslag laten ontmoedigen en zich niet door moeilijkheden laten terneer drukken, In het vast ver trouwen, dat weder voorspoedige ja ren zullen aanbreken, spant men ziel krachtig in en doet wat in zijn ver mogen is." „Er is hier arbeidslust en een ej gewekte geest, daaraan bestaat voors in minder 'gunstige tijden behoef» en daarmede kan veel worden be- I reikt. „De Regeering is overtuigd dat men blijmoedig strijdt tegen de moei lijkheden, die onafwendbaar zijn, en blijmoedig wil dragen de lasten, die nu eenmaal onvermijdelijk zijn." „Men heeft ook niet geaarzeld te toonen, dat men een offer wil bren gen in het belang van de weerbaar heid van. Nederlandsch-Indië. Im mers de Volksraad heeft met spoed en geestdrift de vlootwet aanvaard, zooals terecht door U, Mijnheer de Vice-President van den Raad van Nederlandsch-Indië, is herinnerd. Met U hoop ik, dat de wetgevende maclit in Nederland die vlootwet aanstonds zd bekrachtigen." Genoeg 1 De Nederlandsche Volksvertegen woordiging weet nu wat zij te doen heeft. Maar in hemelsnaam laat zij hier ook niet beginnen mei „sterven voor eene heilige zaak. V ê-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2