.1 BINNENLAMDS6H NIEUWS. VERKEER EN POSTERIJEN. De fhnancieele resultaten der Ned. Spoorwegen. TWEEDE KAMER. UIT ONZE OOST. De dubbele moord bij Garderen. ORDE EN ARBEID. LUCHTVERKEER. Volk" medegedeeld, dat er in "de kringen 1 van het I. V. V. niets voor wordt gevoeld, om overeenkomstig liet verzoek van den (heer Gompers te handelen. Bij de Iieeren van het L V. V. zoo zeidc de heer Fimmen nog, heerscht buitengewoon scepticisme- ten aanzien van de onlwapeningsvertoo- ning." Eerst later zal blijken, of dit buitenge woon scepticisme gegrond is. M^nr waar om verwijt „Het Volk" onze Regecring ge brek aan .aechtvaardigilieidszin", omdat er geen sociaal-democraten naar Washing ton worden gezonden, terwijl de heeren van het V. V. niet wille» gaan? vraagt „De Tijd". En waarom blijft de S. D. A. P. op al geheele ontwapening aandringen, nu bij de sociaal-democraten zoon buitengewoon scepticisme heerscht ten aanzien van een conferentie der groote mogendheden, die alleen bij machte zijn 0111 de alge me ene on twapening door te zei ten? Het voorgewende optimisme, waarmede de sociaal-democraten de ontwapenings- icuze als vcrkiezingsery hebben gelanceerd, is derhalve niets dan een poging tot mis leiding der massa? DE KLOVE. Onder 'de veie moderne eiscben, die ver dedigd worden met een hartstocht en een ijver, een betere zaak waardig en die, zoo ze zijn ingewilligd, al heel spoedig de 'dwaasheid zelf- blijken te brengen, is die betreffende de algeheele gelijkstelling van anan en vrouw. Man en vrouw zijn nu eenmaal van nature niet gelijk, hun capaciteiten zijn zeer ui toenloopend en het is dus onver standig hen geheel iii alles gelijk ie stel len. Dat kan ieder normaal verstand op* de vingers narekenen, maar dat is geen be zwaar voor de moderne demagogie, die stokpaardjes berijden moet om vooruit te willen «komen. Zulke paardjes blijven na tuurlijk ten slot te* toch: oip de plaats rust, of liever, als blijkt, lioe groote dwaasheid de nieuwigheid is, gaat het «den kreeften gang. De heer i l, de groote man van den Vrijheidsbond, heeft nu gemeend ai zijn concurrenten in eens te kunnen slaan niet een geweldig amendement op .de voor stellen tot grondwetsherziening. Hij stelt voor, een nieuw art. 6 bij te [voegen, luidende: „De wet erkent de volledige, Staatsrech telijke, burgerrechtelijke en economische gelijkstelling van man en vrouw." M«en weet, dat ook de rechterzijde zeer goed te vinden is voor verbetering der [rechtsregeling ten opzichte van de vrou- öven. Maar wat de heer iRink nu voorstel'!:, is blijkbaar bedoeld, om de rech terzijde in 't harnais te jagen. Nimmer zal zij kun nen instemmen met algeheele gelijkstelling van man en vrouw dat zou het christelijk huwelijk aantasten. Dat weet de heer Rink natuurlijk ook fwel. En óók, dat hij zijn voorstel, dat iten plotte drie kwart der stemmen zou moeben, Jiebben, er nooit door krijgt. Waarom hij er dan mee komt? Wel, hij beeft blijkbaar nog maar weer eens willen «doen uitkomen, welk een. 'klove er ius- Bchen rechts en links gaapt en 'dat de oude antithese immer Techt van bestaan blijft houden. HET KAMERLID SURING. r Het nieuwe lid der Tweede Kamer in <ie vacatureDe Wyckersloot, de heer 'Johannes Georges Suring, is geboren J1 Febr. 1882 in Norg, waar zijn vader iWoonde als adj.-directeur der Rijkswerkin richting te Veenhuizen. Opgeleid tot onderwijzer aan de nor maalschool voor R.-K. onderwijs te Rot- jferdam en in April 1900 geslaagd voor het onderwijzers-examen, was hij onderwijzer te Rotterdam, Arnhem, Dordrecht, Vlaar- dingen en Maarssen, van 1913 af hoofd der R.-K. Jongensschool te Zutphen en sedert 1917 te Maarssen. Hij was 20 jaren redacteur van het Kath. Schoolblad en de Kath. Schoolbode en stond in de actie der ondemvijzers- .organisahes vooraan. Tot voor kort, aldus liet Gentr., was hij voorzitter der R.-K. Onderwijzersvereeni- ging in het Aartsbisdom St. Lebuinus en thans is hij voorzitter der Vereeniging van hoofden van R.-K. Bijzondere Scholen in het Aartsbisdom. Behalve in onderwijsactie beweegt hij zich ook op het gebied der drankbe strijding. Hij is voorzitter van Het Kruis- iverbond in het Aartsbisdom en redacteur Jan de Kruisbanier. Bij de algemeene verkiezingen in 1913 9ras hij candidaat voor het district den Haag III, en reeds enkele jaren is hij lid der Prov. Staten van Utrecht. AMENDEMENTEN OP DE GROND WETSHERZIENING. Eenige socialistische Kamerleden hebben amendement ingediend en voor de Eerste Kamerverkiezingen het stelsel der groot ste gemiddelde in te voeren. De heeren Ketelaar, v. d. Waerden, Haazevoet en Ter Hall willen voor af getreden, leden der Tweede Kamer, die niet in het genot zijn van het pensioen, bedoeld in artikel 89 der Grondwet, een pensioen van f 150 'sjaars voor elk jaar dat zij Kamerlid waren, tot een maximum van 3000. De communisten stellen voor den vrij dom van belasting voor de Koninklijke familie af te schaffen; verlaging van de leeftijdsgrens voor de kiezers tot 18 jaar len verkiezing van den burgemeester door ide ikiezers. DE RAAD VAN VOOGDIJ. Als lid van den Raad, van Voogdij over &en minderjarigen Koning is aangewezen ijbr. Mr. O. F. A van Nispen lot Seve rn aer, MGR. NOLENS. Op 13 November a.s. viert Mgr. Dr. Nolens zijn zilveren jubilé als lid der (Tweede Kamer. De Emmabloem. In 'het Ned. Tijd schrift voorGeneeskunde lezen wij,-dat 'de opbrengt van de Emmabloem dit jaar heeft bedragen 102.967.53 tegenover 1f 92.227.27 in 1920. De conferentie te IVaskington. Be halve de reeds vroeger door ons vermelde «vertegenwoordigers zullen, naar wij ver hemen, op de conferentie te Washington lals plaatsvervangende vertegenwoordigers optrede mr. J. C. A. Everwijn, Hr. Ms. 'gezant te Washington en jbr. mr. W. H. de Beaufort, laatstelijk tijdelijk zaakge lastigde aldaar, benoemd gezant te Athe ne Aan -de delegatie zullen worden toege voegd de heeren jhr. mr. II, M, rvan ih Hacrsma cïe WitS, gezanfsctiapsr'a'aïP;" jÏÏr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkcnborgb Stachouwer, gezaiitsohaps-secretaris, jhr. mr. O. E. W. Six, referendaris aan het Departement van Koloniën, W. G. van Wettum, oud-Indisch hoofdambtenaar, J. T. Le Roy, adviseur voor verkeersaangele- genheden en kapitein-luitenant ter zee L. J. W. Putman Cramer. Van het Hof. Do oppercergaionie- meester van de Koningin, maakt het vol gende bekend, omtrent de ontvangst van Burgerlijke autoriteiten ten Hove: Bij offiicieele gelegenheden: 1. Rijks ambtenaren en gemeente-ambtenaren, uit- genoodigdi in ambtskostuum te verschij nen en voor v.'ie een costuum is voorge schreven, komen in dit costuum, 2. Andere ambtenaren en particulieren yerschijnen in het costuum tot dusver door hen gedragen en zoo zij geen nmbtscostuum bezitten in rek en witte das. Bij niet-officieele. gelegenheden: 1. Des avonds, wanneer heer enniet in afflbts- kleeding 'behoeven le verschijnen,- wordt gedragen de rok en witte das. 2. Op andere uren van den dag wan neer heeren nite in ambtskleeding behoe ven te verschijen, wordt gedragen, zoo veel mogelijk de zwarte gekleede-jas of 'iet jacquet. De Koningin-Moeder ontving o.m. Vrij- lagmiddag om aan haar te worden voor gesteld, den nieuw benoemden pauselijken Internuntius Mgr. Vincentini. Het ontwerp-Vlootwet. Het ontwerp- Vlootwet is bij den Raad van State 311 be handeling. 30 Millioen verlies over 1921. Het nadeeli'g saldo over bet le halfjaar der Nederl. Spoorwegen is 15.397.000. Aangezien het goederenvervoer niet ver beterd, doch eerder slechter wordt, kan veilig worden aangenomen, dat het nadee- lig saldo over 1921 ruim 30 imillioen gul den zal bedragen. Vergadering van Vrijdag SI October. De motie-Wijnkoop inzake krediet voor steun aan Rusland wordt verworpen met 45 tegen 26 stemmen. Aan de orde 5s de INTERPELLATIE DRION. over overwerkvergunningen. Interpellant vraagt waaraan de ICamer het recht ont leent om aan overwerkvergunningen voor waarden te verbinden omtrent aanslui ting van werkgevers bij 'bepaalde organi saties, omtrent overleg van den werk gever met arbeidersorganisaties, omtrent loon; naar welke algemeene regelen de minister beslist over weigeren of toestaan van overwerk; of niet een regeling is te treffen voor spoediger beslissing op overwerksverzoeken. Minister Aalberse is dankbaar voor de gelegenheid om zich te verdedigen tegen de aanvallen der laatste maanden tegen hem ondernomen in verband met de uit voering der arbeidswet. Hij herinnert aan de atmosfeer van 1918 en 1919 toen de arbeidswet tot stand kwam onder den grootsten aan drang van hen die thans terugkeer -Trillen. Bij de totstandkoming der wet be stond geen verschil van opvatting over de beteekenis der overwerkvergunning en die opvatting komt geheel overeen met de thans gegeven toepassing inclu sief de bepalingen omtrent booger loon. Een voorwaarde van aansluiting bij een bepaalde organisatie is nooit opgelegd, evenmin als een voorwaarde van overleg met arbeiders-organisaties. Overwerk wordt verleend met het oog op seizoendrukte, buitenlandsche concur rentie, tijdelijke opeenhooping van werk, onderproduetie, bedrijfsstoornissen. Maatregelen ter bespoediging van be slissingen op aanvragen om overwerk, komen in het aanhangige wijzigingso't- werp voor. De minister zal nooit wijken voor reac tie. De heer DRION (V.B.) repliceert. De heer SCHAPER (S.D.A.P.) noemt verschillende gevallen waarin overwerk vergunning werd gevraagd om de ar beidswet in discrediet te brengen. Hij waarschuwt den minister tegen de groo te soepelheid. 1 Dinsdag 1 uur voortzetting. t W OEKERPR ACTIJKEN. Hoe gemakkelijk iemand in den val van een Arabisci.cn woekeraar kan loopen, blijkt wel uit het volgende re laas. dat wij uit de Indische bladen overnemen. Fen Gouv. ambtenaar werd in Sep tember 1918 overgeplaatst van Sema- rang naar Weltevreden. Door de ver huiskosten, het duurdere leven hier ter plaatse en de onkosten verbonden aan het huren van een huis, waren zijn laatste spaarduiten verslonden. Tot overmaat van ramp werd de man ziek, zoodat hij van zijn klein "salaris nog dokters- en apothekers rekeningen moest betalen. Al spoedig moesten schulden worden gemaakt en op aanraden van een goeden vriend teekende hij 'n accept bij 'n Arabier. De overeenkomst was om voor iede re f 100 geleend geld een accept van f 200.te teekenen, vermeerderd niet de rente a f 10 per maand. Zoodat voor f 100 verminderd met 5 a 10 pet. voor commissieloon, dus voor f 90 a f 95 netto een accept groot f 210,— moest worden geteekenfi, welk laat ste bedrag eventueel ineens moest wor den terugbetaald," ongerekend deren- te a f 10, welke maandelijks moest worden voldaan. Van lieverlede raakte de ambtenaar steeds meer in het net van den Ara bier verward, zoo-dat hij ten laatste f 165 per maand aan rente moest of feren. Voor deze rente was de geld schieter wel zoo verstandig nooit een kwitantie af te geven, en indien daar om werct gevraagd, dreigde hij onmid dellijk de hoofdsom door zijn advocaat te zullen laten invorderen. len lange leste gingen den amb tenaar de o.ogen open, maar juist toen hij Van plan was, de renlte nieï' meer te betalen en af te wacliteii wat dan zou gebeuren, werd hij door een advocatenkantoor te Batavia aan geschreven om onmiddellijk 'n be drag van f 2200 te voldoen, daar an ders de geldschiêter gerechtelijke maatregelen zou nemen. Een bezoek aan het kantoor had tengevolge, dat de advocaat van den Arabier het vieze zaakje niet verder wilde eutameeren. Van de opgeëischte f 2200 was in werkelijkheid slechts ongeveer f 1000 geleend. De Arabier vond echter een ju rist, die wel het zaakje voor hem wil de behandelen, en na wederom een aanschrijving te hebben ontvangen en een bezoek te hebben gebracht aan den jurist, die echter onvermurw baar was, werd faillissement aange vraagd, alhoewel het slachtoffer steeds de woekerrente op lijd had betaald. Door een "misverstand verzette de ambtenaar zich niet tijdig tegen de fïffllietverklarmg, zo-odat deze werd uit gesproken, maar de zaak is thans in handen van een advocaat, die de 1100-, dige maatregelen nam om den Arabier die reeds zoolang parasiteerde op in nood verkeerende kleine burgers, (naar 'smans -eigen beweren heeft hij honderden cliënten) eens flink aan te pakken door de rollen om te draaien. Zoodat niet de Arabier de geëischte som, z.g. geleend geld le nig ontvangt, maar hij verplicht wordt om de teveel ontvangen rente te resti- tueeren. Dit geval illustreert weer .eens, hoe voorzichtig men met dezé soort Ara bische menschenvrienden moet zijn. genengdIüe uws. ONVERWACHTE DOOD. Na afloop van een jaditrit, Vrijdag bij Quatre Bras, gemeente Gorssel, gehouden, voelde -ritmeester Nierstrasz, van ih-et 4e regiment huzaren te Zutphen, zich onwel, steeg van zijn paard, ging tegen een boom zii'lten en gaf spoedig daarop den geest. De overledene was ridder in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden, een zeer verdienstelijk officier en een uitste kend ruiter. DE 35000STE BEZOEKSTER. Donderdagavond werd de 35000ste be zoekster op de Int. Hygiëne-Tentoonstel- ling te Amsterdam, door den voorzitter en den secretaris van het Comité onder hartelijke verwelkoming een bloemstuk aangeboden en de «hoop uitgesproken, dat ook zij, evenals zoovele anderen, die zich in ihet steeds, toenemend succes der ex ploitatie verheugen, aan 'het einde van haar bezoek het gebouw zou verlaten, met de vaste «overtuiging, hier veel geleerd te hebben. BRAND TE ZAANDAM. Te Zaandam brak Vrijdagavond half elf -brand' uit in de houtmeelfabriek van de stoomzagerij „De Tijdgeest", firma Van Wessem en Co;, staande in het Weslzijden-veld. De fabriek brandde geheel uit, zoodat alleen de steenen romp overgeb,<"v'a" is. De Ueienaende iabri-efesgbouwen bekwa men geenerlei letsel. Men vermoedt, dat de brand ointslaan door vonken uit de maalsteenen, waar door een ontploffing ontstond. De geheele fabriek stond in e-en,minimum van tijd in brand. Het personeel, waarvan er op het oogenblik drie in de. fabriek waren, kon den met moeite 'liet brandende gebouw veriaten. Een hunner bekwam ernstige brandwonden. EEN MODERNE PIET-HEIN. Dat was, volgens het „Centr." deze week Van Arkel, de bekende beurtschip per te Utrecht. Dinsdag heeft hij een zijner booten aan den Leidschemweg gemeerd. Er kwam een sleepers-wagen voor en.... er werd maar even een partijtjezilveren slaven overgeladen ter waarde van een millioen. Doodeenvoudig, net of het pakjes spijkeTs waren. Geen polilie-agenten, geen mililai- re politie; geen enkel man der openbare oude en veiligheid in de buurt. De meesl- geslepen slraatroover had dan ook niet kunnen vermoeden, dat Van Arkel daar met een zilvervloot aan den wal lag. 't Zilver was bestemd' voor de Rijksmunt. Binnenkort krijgen we het (de een meer, de ander minder) als rijksdaalders en guldens in onze vingers. DE VERDACHTE BRAND TE BUSSUM. Vrijdagmorgen zijn twee personen uit Amsterdam 'aangehouden, n.l. de bou wer en de tegenwoordige eigenaar H. M. van de peroeelen waarin brand gesticht was. Ze werden o.a. in verhoor genomen door den Officier van Justitie uit Am sterdam, die in den loop van den dag, vergezeld van den heer Van Ledden Hulsebosch te Bussum was aangekomen. De beide verdachten bleven alle schuld ontkennen. VERGIFTIGING DOOR GEROOKT SPEK. Te Utrecht zijn eenige gezinnen on geveer 20 personen öng sstrl 1 ge-vord n, na het eten van gerookt spek. De ziekte verschijnselen waren bij alle patiënten geheel overeenstemmend. Het spek is ge bleken van een en den zelfden slager te zijn gekregen. De politie heeft een hoeveelheid voor scheikundig onderzoek in beslag genomen. BRUTALE ROOE. Donderdagavond is te Venlo een zeer brutale roof gepleegd. Een persoon trad iden goudwinkel van den heer W., in de Klaasstraat binnen en wenschte en kele ringen te zien. Na eenig wikken en «wegen had de man zijn keus gedaan en liet een ring inpakken. Terwijl de heer W. daarmee bezig was, wierp ,.de kooper" hem plotseling een handvol witte peper in 't gezicht, greep «een kaart met ringen en maakte zich uit de voeten; de Nieuwstraat op en de Keijzerstraat in. Enkele burgers zetten hem na, doch op de militaire terreinen verdween hij, en het is nog niet mogen gelukken hem op te sporen. Van de tachtig rin gen, die hij meegepakt heeft, heeft hij er gedurende de vlucht eenige verloren. Ongeveer dertig zijn reeds bij den eige naar terug. - - i - Het rijwiel van den ctief werd in bet Keizerstraatje teruggevonden. Het bericht dat in verband met den dubbelen moord bij Garderen een verkooper uit Apeldoorn zou zijn gearresteerd en als de verdachte dader gevankelijk naar Zwolle zou zijn overgebracht kan met de meeste stelligheid worden tegengesproken. Er is zelfs geen gedachte aan iemand uit Apeldoorn geweest. Dit wordt uit Apeldoorn aan het N. v. d. D. gemeld. Wel is als verdacht van medeplich tigheid bij het bedrijven van den moord aangehouden zekere T. uit Milligen die vroeger achter het huisje van de slachtoffers heeft gewoond en met hun doen en laten goed op de hoogte'was. Hij wordt door de mi litaire plotie te Millingen bewaakt. Het door hem opgegeven alibi wordt onderzocht. Den anderen verdachte want de daders worden niet ver gezocht de twee personen uit de buurt staan onder zware verdenking heeft de politie nog niet kunnen vatten. Naar 't schijnt is te Amsterdam een spoor gevonden dat misschien eenig licht kan brengen in de tot nog toe duistere zaak van* den moord. Zater dagavond is een wachtmeester van de maréchaussée uit Houtdorp te Amsterdam aangekomen om een on derzoek té doen naar den persoon van een zekeren V. een man die in een woonscheepje liggende in de Nico- laas Witsenkade verblijf houdt en een vrij goede bekende van de A111- sterdamsche politie is. Het onderzoek heeft aangetoond dat dezen man althans iets omtrent de vermoedelijke daders bekend moet zijn al staat 't wel vast dat hij-zelf niet aan de misdaad heeft deelge nomen. Zijn verklaringen aan de politie zijn volgens het HbidJ' de vol gende Eenigen tijd geleden werd hij in zijn woonschuit opgezocht door ie mand dien hij niet kende. De vreemde bezoeker zei door een anderen „lin ken jongen" te zijn gestuurd om za ken" te doen. Er was een goeden slag te slaan in een Veluwsch dorpje daar zat wel 15.000 gulden." De schuit bewoner erkende ronduit van dief stal desnoods van een braakje" niet afkeerig te zijn had er ooren naar. De nieuwe kameraad maakte hem er op attent dat er wellicht een beetje „geweld" mee gemoeid was dat stuitte den recidivist tegen den borst, hij stemde er evenwel in toe het terrein te gaan verkennen. Eenige weken geleden op een Zon dagmiddag omstreeks één uur werd de man van de woonschuit door ziin nieuwen kennis met een „Indian" motorcar, gehaald. Zij reden naar Houtdorp en van daar tot even vóór het zandpad te Garderen, dat van den grooten weg naar de boeren plaats der beide vrouwen leidt. Op hun tocht naar en over de Veluwe hebben zij op verschillende plaatsen voor den motor gekocht. Met hun beiden gingen zij, na de motorfiets iangs den weg te hebben neergezet, het zandpad af, naar het huis van de vrouwen. Daar heeft de eigenaar van den motor een nijptang gevraagd en hebben beiden met het 46-jarig nichtje gesproken. Het was iritusschen reeds avond geworden, toen het twee tal, wederom per motorfiets, naar Amsterdam vertrok. Onderweg heeft hun de chauffeur van een particuliere auto geholpen door zijn lantaarn even te leenen, voor het zoeken naar een klein schroefdeel, dat in de nabijheid verloren was. Weer te Amsterdam teruggekeerd, zei de bewoner van de schuit, naar hij voor geeft, liever buiten het gevaar te willen blijven, omdat het wel een moordzaak kon worden, Hij heeft na dien rit, nog eenige malen met den eigenaar van de motorcar gesproken, en kwam ook te weten wie hij was, zoodat hij den naam en het adres van dezen man heeft kunnen opgeven. 't Is een bewoner van de Trans- vaalbuurt, die echter lont schijnt ge roken te hebben en op 't oogenblik niet te vinden is. Zijn familieleden zijn gehoord, doch dit verhoor heeft geen aanleiding ge geven tot eenige arrestatie. Wel is de bovengenoemde V,, de man uit de woonschuit, naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De begrafenis der beide slachtoffers heeft Zaterdag onder geweldig groote belangstelling plaats gehad op het kerkhofje der Ned. Herv. Gemeente te Garderen. Op twee boerenwagens werden de lijken uit de woning te Houtdorp naar den (ioodenakker vervoerd, onder het luiden der klokken van den al- ouden Garderenschen toren. Ds. Van der Wal uit Barneveld die ook de plechtigheid ten sterfhuize had geleid hield op den doodenakker een treffende rede. Nog voerde daarbij het woord Ba ron Mackey, burgemeester van Nun- speet, die -aan het slot troostwoorden sprak tot de familieleden. Nader wordt nog gemeld De geruchten omtrent een beken tenis van den aangehoudene W. Teu- nissen zijn Voorbarig. Vrijdagavond althans had hij nog niet bekend. Bij de lijkschouwing is gebleken dat de jongste Rikje Bouwers geen prop in den mond had. De 78-jarige Lijsje Pater daarentegen had men een langen lap tot diep in de keel ge duwd waardoor zij ïnwencrtg crnsfïgf verwondingen had bekomen. Teunissen die den laatsten tijd bij het Remonte-Depor te Millingen een fietsenwinkel had woonde vroeger in de buurt der vermoorde vrouwen. De „Gouramt" verneemt nog, dat de ge arresteerde van de -woonschuit zekere Gerker is. De hoofddader moet te Rotter dam woonachtig zijn, doch toen de maré chaussee zidh aan zijn woning vervoegde, was de vogel gevlogen. Zijn -signalement luidt: donker Mond haar, dikike lippen', breede mond, groote oogen. Hij heelt het sprekende type van een misdadiger. Aangehouden zijn behalve Genber nog een vronw en broer van den vluchteling. In -zijn buis zijn een paar uitgerekte zak doeken gevonden, waarvan men aanvanke lijk vermoedde, dat zij gebruikt waren om de slachtoffers vast «te hinden. Alles -wijst er op, «dat er meer dan twee personen 'in het complot zijn geweest. TROUWLUSTIGE OUDJES. Dat hot Gast- en Proveniershuis te Kampen onder zijn talrijke bevolking heel wat krasse oudjed telt, spreekt reeds uit de omstandigheid, dat binnen kort tijdsverloop niet minder dan vijf echt paren tiaar hun gouden huwelijksfeest hebben mogen herdenken. Maar nog sterker bleek dit Donderdag, vertelt het N. v. d, D., toen onder veel belangstelling een paar uit die inrich ting ziijh in den echt lieten verbin den, van wie de bruidegom van 22 April 1838 is, het bruidje van 23 Februari 1850 dateert. Waaraan het blad kan toe voegen dat nog een ander paar eveneens pensionnaires van dit huis, de volgende week in ondertrouw zal worden opge nomen, hij 81 en zij 74 jaar oud. Wat (dit laatste geval betreft, het is reeds de-tweede maal tijdens zijn verblijf in het Gasthuis dat deze oude heer trouwt. Eenig is hij trouwens op dit punt niet, want onder de inwonende oudjes is er nog een, dia sedert het tijdstip dat hij (in December 1894) in de stichting werd opgenomen, niet minder dan drio keer hertrouwd is. KORTE BERIGKTEK. Overreden. Donderdagavond negen uur heeft te Veen dam dicht bij den overweg Havenstraat waar geen pas-:age is, een goederentrein uit de richting Zuidbroek de 15-jarige Jantina Dijk van Meeden, dienstbode hij den rentenier Dijkhuis te Veendam, het rechteronder- been afgereden. Toen men haar vond werd zij terstond naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Daar de hoed van net meisje een eind verder lag veron derstelt men dat ze, toen de trein het station binne-Breed heeft willen uit stappen om het verlorene weer op te rapen. Inbraak. Donderdagnacht is bij den landbouwer J. van Leijenhorst, te Voort huizen, ingebroken en uit een gesloten kabinet voor een waarde van ongeveer f9000 aan geld gestolen. Voor een auto overreden. - Te Roer- xxxoxxcL io W00ne cLogavonul pen xaan van 75 jaren door een auto overreden en terstond gedood. Bloedige vechtpartij. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in het café van Brouwertorenstraat te Breda (al waar kermis is) hevig gevochten, waarbij A. Bordijns uit Beek bij Prinsenhage met een mes in de rechterborst en lon gen zwaar werd verwond. De getroffene is naar het Roomsch-Katholieke gasthuis overgebracht. De toestand is hoogst ern stig. Als verdacht van deze mishande ling is W. van der K. uit Breda in arrest gesteld. - Verbrand. Aan boord van het te Deventer aan den wal liggend schip van R. H., kreeg een li/2-jarig kind een ke tel met kokende theè over zich heen, met 't gevolg, dat de kleine aan de bekomen brandwonden is overleden. Varkenspest. In Oost-Groningen zijn op één dag van eeli varkensfokkcr i7 jonge varkens die aan pest gestorven wa ren, begraven. .Ook in Oost-Drente liceft deze ziekte reeds een paar maanden vreeselijke ver woestingen onder de varkens aangericht. Een inbreker. Men meldt uit Heeren veen dat als verdacht van den onlangs ge- ptoegden inbraak zekere F. de Vries uit Oranjewoud Zaterdag ds aangehouden. Gasverstikking. Te Rotterdam heeft de politie zich Vrijdagavond op verzoek van de buren toegang verschaft tot de woning van F. C„ machinist bij de g-emeent-everen, in de Asterstraat, waar onraad vermoed werd. De bewoner werd dood op een stoel zittende aangetroffen. Volgens den dokter is hij aan gasverstikking overleden. In de keuken is een gaskraan opengevonden. Inbraken. - In de Vee 11 est ra at te 's-Gravenbage is ingebroken bij de firma Zimipoll-e. De daders hebben aan de achterzijde het perceel weten binnen te dringen. De brandkast werd geforceerd, doch zonder resultaat. Eenig wisselgeld wordt vermist. Voorts brachten de inbrekers een bezoek aan het perceel van Lensvelt- Nicala in dezelfde straal, doch zonder resultaat. Te Rotterdam ds Vrijdagavond inge broken bij den caféhouder J. B. in de Paul Krugerstraat. Uit een kast in de opkamer is een geldkistje met ongeveer f 1000 aan bankpapier en specie gestolen. kuhst^STkemmis. ELECTRISOHE KLOKKEN. Daar do gang van alle klokken in een klokkennet van dien van één klok afhan kelijk is,- moet deze laatste, de „moeder- klok," een zoo hoog mogelijk opgevoerde nauwkeurigheidsgraad bezitten. Deze klok bezit dan ook een groote slingerlengte, om het uurwerk voldoende nauwkeurig ,te regelen. De A. E. G. klok wordt aangedreven door een gewicht van 1.730 gram, dat elke 10 minuten door electri- sche opwinding op dezelfde hoogte wordt opgetrokken. Werkt de electrisehe opwin ding niet dan wordt een optisch signaal in werking gesteld. De automatische op winding geschiedt met een slingerend anker en een kurkeontact; de beweging van het anker wordt op een palrad over gebracht. De beweging der biiklokken geschiedt 'Idcb* een eonlacï aat "olké"minnT( (stroomstoot gqpft, bovendien heeft er 7 elk uur een synchronisatie plaatst, door een afzonderlijk contact de acht gebleven klokken te corrigeeren. m laatste geschiedt door een stroom, welk ongeveer 5 (minuten vóór het uur gos^ (ten wordt en precies op het volle Uu wordt onderbroken. Het opwindwcrU wordt voor spanningen tot 250 Volt lijk- of wisselstroom gebouwd. DE A.S. SOCIALE WEEK. Naar wij vernemen zullen als sprel«r! de a.s. Sooiaie Wieek o.m. optreden 'heeren mr. E. J. J. van der Heijden uil Rotterdam, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en mr. van Jok-, jUrj. idiisch adviseur van het R.K. Vaklrarcw te Utrecht. 1 VREEMDE TOESTANDEN. De steunregeling in de gemeente Eu- men leidt lol vreemde toestanden, «chriifi het „N. v. A D." Een arbeider die met landonlginnen f 3-.per dag verdient, wordt „idioot" gescholden; want met 5 dagen werk ver dient hij f 15.van de steunregeling kan hij per week 13.ontvangen' met niets doen -dus! hij werkt voor 2.per week. Het kom:t ook voor dal arbeiders het scheepladen „vertikken" indien de Ver-: vener niet bereid is mét het weekloon óók het steungeld te betalen. LANDBOUW EN fSSSDHiRIJ, De R.K. Nederl. Boerenbond. De B.K, Nederl. Boerenbond zal de volgende maand een buiengewone algemeene verga dering houden te 's Herlogenbosch, icr bespreking van de laridbouwarbeidsvel, grondbelasting en jachtwet. EEN SENSATIONEELS LANDING. Verdwaald in de dikke mist boVeri ■Croyd-on me zes passagiers, had een' handl-eypage-ioestel, dat gisteren van Pa rijs .kwam, oen spannend moment in de iuchl, (oen de vliegenier 'trachtte de vuur pijlen van liet vliegveld te oiiidierschoidcit, De beambten op 'bet vliegterrein konikfi het vliegtuig hooren, doch zagen niets van de machine en de vlilcgenier kon evenmin het landingsterrein zien-. Hij maakte daar op gebruik van de draadlooze telefoon ett vroeg vanaf Croydon vuurpijlen af ie schieten, zoodat hij zich kon oriënieeisri Gedurende een half uur werden vuurpij len afgezonden, voordat die vliegenier, zé in zicht kreeg. Daarop maakte hij een goed geslaagde landing. TELEGRAMMEN, DE IIOOP VAN EX-KONING KABL. PARIJS, 23 Oct. Naar de „Matin" uit Genève verneemt, hebben personen uit de omgeving van ex-koning Karl verklaard, dat deze vertrolcken is, in de hoop dat hij noait zal behoeven te rug ie keeven. Karl gelooft niet san een afdoend militair optredén der Kleine En tente, en hij meende, dat noch Frank rijk, noeh Engeland zich zonden ver zetten tegen den terugkeer van e-u vort, die in den loop van deri oorlog 'duidelijk den wensch te kennen heeft gegeven, zich van Duitschland af te scheiden. De president van de Zwitsefsche con ferentie zeide tot den correspondent van de „Matin": „Nooit zullen wij 'we -r toe gang tot Zwitsersch grondgebied ver kenen aan een man, die op deze wijze zijn aan ons gegeven woord heeft ge broken. BOEDAPEST, 23 Oct. Te Boedapest heerscht orde. De regeering is den toe stand meester en vast besloten, deze aangQlegenheidspoedig tot een einde te brengen. De sooiaal-deaiorxa'ische arboi- ders blijven een kalme houdiijg aan nemen. De tele'fonische verbinding m?t West-Hongarije is weder normaal. HORTHY GEVLUCHT? PARIJS, 23 Oct. De „Pelit Parisien1' verneemt uit Berlijn, dat volgens particu liere berichten admiraal Horthy in ven baud met de aankomst van exoborin# Karl le Oedenburg gevlucht zou zijn. Vol gens de „Matin" zou Horih-y zich nsur Praag hebben hegeven. Een. ander bericht zegt, dat Hnrtliy Zi' terdag Teeds uit Boedapest zou zijn ge vlucht. Onmiddellijk na zijn vlucht heeft een Karl-isiiscli directorium de regeerings-. zaken overgenomen. Te Praag heeft deze nieuwe putsch veel verrassing gewekt. Benesj engfle president Massaryk zijp 'onmiddellijk uit de pro vincie naar de hoofdstad teruggekeerd en hebben een kabinetsraad samengeroepen- De ministerraad' achtte dien toestand zeel ernsiigt De laatste z-in van liet regeerings- program van Benesj luidde indertijd, dut men op alle eventualiteiten was voorbe reid. Deze zin is thans actueel geworden- Volgens den leekst van het statuut van do kleine Entente kan dit nieuwe avontuur van den Habsburger aanleiding geven lol een nieuwen oorlog. De Tsjecho-slowal'j sche regeering heeft de mobilisatie twee jaark'lassen gelast. DE STAAT VAN BELEG TE BOEDAPEST' BOEDAPEST, 2*3 Oct. De regeering heef' te Boedapest en omgeving den staat vW beleg afgekondigd. Naar verluidt, zal l\ morgen, een proclamatie aan de bevoüuui uitvaardigen. Volgens de kopende geruchten hee.t Karl den hem vergezellenden oud-voorzit- ler van d'e Nationale Vergadering Rl" kovsky tot minister-president en dcu afga- vaardligde Beniczky tol minister van bui tenlandsche Zaken benoemd. Naar verluidt, werd de trein, waarin ex-koning reisde, lusschenGyoer en Boe dapest gedwongen te stoppen. "RELLETJES TE PARIJS. PARIJS, 22 Oct. Een aantal mili tante communisten hielden hedenavond in de Salie Wagram een proteslve:- gadering tegen het doodvonnis van. n' Amerikaansch gerechtshof legen 08 twee Ilaliaaiische arbeiders, Zacco eu Vanchetti. De politie, die de vergade ring wilde verhinderen, trad de zau binnen. Groepen personen hielden luid ruchtige manifestaties en zongen 08 Internationale. Plotseling werd naar de politiemannen een bom geworpen- De helsche machine ontplofte, waai" door vijf politiemannen werden ge* wond, o.a, ecu inspecteer^ -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2