DP GRONDWETSHERZIENING. De oudste bewoners van ons land MR TE BERiOHTEN. KERK EN SCHOOL - Jfras. DaigrvSÉn zié 85 •vöSralsnö? wel- mig. Men heeft het over bezuiniging, «naar wat beteekent 'bezuiniging in het staatkundige voor een volle dat in 't dagelijksche leven in verfijning hier, in vergroving daar al maar meer luxe zoektMen spreekt van oen nieuw le ven, maar hoe zal dat komen in een tijd,' die in het jakkeren in auto's en op motorfietsen en in 'liet afloopen van bioscopen vervulling zoekt voor zijn niet te verzadigen lust naar sensatie? Wal aan te vangen met menschen met zulik een innerlijke leegte? Hoe kan men op kracht hopen, ais de drankac cijns iedere maand meer opbrengt en sexueele losbandigheidl door alle krin gen der maatschappij heen'breekt? De economische vragen weer tot zedelijke te herleiden. En de zedelijke herleving begint by den individueelen mensch''. Kaak gezegd. En bet blijkt ook lvier wc<-r duxklijk, dat op den bodem aller vragen der wereld zondeschuld ligt. En dat liberale cn socialistische stelsels falie kant moeten uitkomen. BeJen, Dinsdag hebben de beraadsla ging! n in de Tweede Kaïner over de her ziening der Grondwet een aanvang geno men. Wij geven tot gemak van onze le zers, die in deze herziening belang stel len, een overzicht der ly'ge.e rings voorst el len rrrt een sanienvatLing <icr verschillen de amendementen uit de Kamer die zijn ingediend. i. Regeling der Troonopvolging. Voor- geste'd v-tïrdt deze ie beperken tot de af stammelingen van Koningin Wilhelmina, zoodot geschrapt worden de bepalingen, waareloor anderen dan naiomelingen van de thans regeeiende ven-slin tot de regee ring geroepen kunnen word cn. Boven dien wordt de opvolging, indien ri armelij ke uit mannen gesproten nakomelingen ontbreken, beperkt tot het tweede ge slacht, zooctat eventueel de dochter van prinses Juliana nog tot den troon ge rechtigd zou zijn. Met dit voorsï*] gaat blijkbaar de ge- heele Kamer awoond .Niet aldus met het geen «1» regeering voorstelt, dat gebeuren zal voor 'hel geval oeu troonopvolger ont breekt- n.1. dat «ieze dan door éen wet •wendt aangewezen, waartoe de Staten-Ge neraal in dubbel getale worden bijeenge roepen en waarover in vereendgde verga dering wordt beslist. Doo sociaal- en vrijzinnig-democraten pius communisten wordt voorgesteld, dc regeling te volgen van dc Staalsscoenmissic, die de Grond- vrclsherziening voorbereidde, en bij ont stentenis van een troonopvolger door een volksstemming over den staatsvorm te laten beslissen. 2. Ten aanzien van bet inkomen 'der Kroon stelt cle Regeering in afwijking van baar oorspronkelijk voornemen (om ihet Ongewijzigd te laten) gevolg gevend aan den aandrang der Kamer, voor, liet, in. verband met de waardedaling van 'liet geld, te verdubbelen, zooals de Staats commissie had geadviseerd. Uit den communistischen lioek ligt een 'amendement TOOI', om hel Kroon-inko- roen bij de gewone wet vast te stellen. Terwij] de Regeering mede voor de onderhoudskosten .der paleizen 'het grond wettelijk vastgestelde cijfer wil verdub belen en dat ook met het inkomen der Koningin-weduwe en van den Prins van Oranje (event, de dochter, die op volgt), wenscht te koen, stellen de com munisten voor, 't eerste (onderhoud der paliezen). en bet laatste (inkomen prins van Oranje) uit de Grondwet te schrap- yaleizen), en ebt laatste (ikomen der Koningin-weduwe bij gewone wet gere geld zal worden. Hun nati-dynastieke gezindheid laten zij voorts blüken uit bet voorstel, om den vrijdom van personeele lasten voor de(n) Koning(in) en don Prins van Oranje op te heffen. 3. Macht des Konings. Gaandeweg Wordt de macht <les Konings bij de vcr- schiUendc revisies meer ingeperkt. Nu weer wordt liet recht van den Koning om eorlog te verklaren gebonden aan voor afgaande toestemming van de Staten-Ge neraal. Volgens de huidige Grondwet is voorts wettelijke sanctie alleen vereischt voor verdragen, die wijziging brengen in het grondgebied van den Staat, aan het Rij'k geldelijke verplichtingen opleggen of ecnige andere l>epaling, wettelijke rechten betreffende, inhouden; voorgesteld wordt, •Voor dc verbindendheid van alle verdra gen en tractaten een wet te vorderen, .evenals voor die opzegging ervan. De communisten vertrouwen de oor logsverklaring zelfs den Staten-Generaal niet toe maar willen in dat geval een volksstemming laten beslissen, waar schijnlijk om een evenlueelen vijand ge legenheid te geven, inmiddels tot het Ihartie van ons land door te dringen; de socialisten wenschen den Koning als speciale taak voorgeschreven te zien, dat hij Mi geschillen niet andere naties naar oplossing langs scheidsdechterliiken weg zat trachten; de vrijz:-democraten, over tuigd van de duurzaamheid van den Vol kenbond, willen de Grondwet doen dc- creleeren, dat de Koning jaarlijks een ,Yr-1ag van de Stut*®- Generaal uitbrengt over d'e betrekkingen van het koninkrijk te* attei. Bond; de Vrrj?>°vd«bond eindelijk stelt ten aanzien der verduren een re dactie voor, die o.i.. in wezen weinig vedschilt van de door de Regeering voor- gedragene. 4. Koloniën. De regeling der inwendi ge aangelegenheden van de koloniën wordt volgens liet Regeeringsvoorstel overgelaten aan aldaar gevestigde orga nen, op de wijze bij d'e wet vast te stel len. De verordeningen, door de koloniale organen vastgesteld, kunnen door de Kroon worden geschorst, doch slechts hij te wet worden vernietigd cp grond van strijd met de Grondwet, de wet of het algemeen belang. Communisten en vrijzinnig-democraten vergezellen deze eerste stappen op den iweg van het zelfbestuur-der koloniën imet voorstellen van natuudlij-k - nog verdere strekking. Beide partijen^ wen schen allereerst den term „koloniën' ge heel vermeden te zien; de laatsten willen dien verzamelnaam vervangen door de speciale aanduiding; Nederl.-Indië, Su riname, Curagao; de eersten volgen de terminologie van de geestverwanten in (Imdië, die van „Indonesië" willen gespro- leen zien. BeTialvë 0e"zS Jiaa'mïcwësHé Ssfil tameeren beide fracties ook een uitbrei ding der bevoegdheid der vertegenwoor digende organen, die over de voorstdien va wet, de koloniën (sit venia vedibo) betreffende, dienen gehooid te worden (Vrijz.-Democraten), of met welke daar over overleg moet wordien gepleegd (communisten). 5. Staten-Generaal. Ten aanzien van den stemplicht doet de regeering 'in stap terug; zij stelt hem .facultatief, waarme de we een sclirede nader komen tot de afschaffing. Voorts wordt die verkiesbaar heid aan het bezit van het kiesrecht ver bonden (Had-je-me-maar), terwijl het al gemeen vrouwenkiesrecht in de Grond wet wordt vastgelegd. Terloops stippen we aan, dat Vrij heidsbond en Vrijzinnig-Democraten het verder voor de ..emancipatie" der vrouw opnemen; de laatsten willen bepaald zien, dat de vrouw niet door een wettelijk voorechrift van de benoembaarheid tot eenig ambt kan worden uitgesloten. (Mo menteel verzet zich de Grondwet niet te gen een en ander, doch put men uit de organieke wetten hied en daar een motief tegen de benoembaarheid der vrouw tot éenig ambt, bijv. de rechterlijke macht); terwijl de eersten uit hun program over schrijven, dat de wet volledige staats rechtelijke, burgerrechtelijke en economi sche gelijkstelling van man en vrouw heeft te erkennen. Ondanks de schooaie leuze ziet de Vrij heidsbond praclisch de vrouw nog maar voor half aan. Want als het er op aan komt, het aantal Tweede Kamerleden in verband 'met de intrede der vrouw in het parlement uit te breiden stellen de heenen Rink c.s. voor, het totaal leden-tal op 150 te bepalen. In dat opzicht zijn de so cialisten consequenter, die er 200 van willen maken.(Volgens het Regeerings voorstel blijft het getal Kamerleden ge lukkig ongewijzigd). De leeftijdsgrens voor liet kiesrecht wenschen de socialisten op den meerder- jarigheidstedimijn gesteld te zien; de com munisten willen bij 'opbod iederen 18-ja- rigeu jongeling of jonge dochter een stmbiljet in de handl geven (voor Kamer en gemeenteraad). Ten aanzien van die „schadeloosstelling" aan de leden der Tweede Kamer uit te keeren stelt de Regeering voor, bet huidig bedrag van 3000 te verhoogen tot 5000, terwijl de voorzitter bovendien nog 5000 toelage krijgt. Het pensioen der Kamerleden wordt van 100 op 150 per zittingsjaar gebracht, met een maximum van ƒ3000 (thans /2ooo), ter wijl de mogelijkheid geopend wordt ook aan weduwen en wezen pensioen te ver leen en. ,De socialisten schijnen met hun in bet voorloopig verslag uilgesproken wen schen, die tot 10.000 gaan, niet voor den dag te durven komen. Zij bepalen zich er toe voor te stellen, dat het pen sioen voor weduwen en weezen verplicht zal worden voorgeschreven. De communisten scheren de Kamerle den over één kam met de vorstelijke per sonen, die bij ben nog voor inkomen in aanmerking komen, en verwijzen de vast stelling van de „schadeloos;Iling" en het pensioen naar den gewonen wetgever. Voorts is er nog een amendement, van vier partijen te zamen uitgaande, om ook de tegenwoordige oud-leden op hun ver zoek in aanmerking te doen toekomen voor pensioen. Wat de quorum-kwestie betreft, de Regeering wil de vergaderingen der beide Kamers, die niet kunnen geopend worden en die ook geen besluiten kunnen nemen, wanneer niet minstens de helft der leden aanwezig is, niettemin niet langer ver plichten haar beraadslagingen te schorsen (gelijk thans is voorgeschreven), zoodra blijkt dat het quorum niet aanwezig' is. De communisten, legen den draad in, willen daarentegen bepaald zien, dat ook zonder dat door een stemming daarvan zou blijken, bet voortzetten der vergade ring met minder dan de helft der leden niet geoorloofd is. (Een soort sabotage- voorstel Volgens bet Regeeringsvoorstel worden de leden der Eerste Kamer (en die der Prov. Staten) voortaan, evenals die der Tweede- gekozen voor vier jaar en treden allen tegelijk af. (De verkiezing blijft ge schieden door de Staten, volgens het sy steem der E. V„ waartoe ten slotte de keuze der Regeering is bepaald op het lij stenstelsel, bij de overige verkiezingen in zwang).. Bij die ontbinding der Eerste Kamer worden thans ook de Provinciale Staten ontbindbaar verklaard. Zoowel vrijzinnig- als sociaaldemo craten hebben amendementen ingediend welke strekken om de Eerste Kamer af te schaffen. In het Regeeringsvoorstel is ruimte ge laten voor een twee-j aarlij'ksche begroo- ting, de communisten, blijkbaar be vreesd, dat de wetgevende machine te vlug loopen zal, wenschen de j aarlij'ksche kömiedie te handhaven. 6. Referendum. Alleen voor het geval, dat een voorstel tot herziening der Grond wet in een der beide of in beide Kamers inetm indier dan twee derde der uitge brachte stemmen wordt az.nrcnomen, wer.scht de Regeering aan 'het instituut der volksstemming een plaats in te rui men. De viijzinnig-diemocraten stellen een wijziging voor, waarbij het referendum ook ten aanzien van de gewone wetge ving wordt geregeld. Gelijk gezegd, wen schen ook de socialisten het incident toe te passen bij de beslissing over den staatsvorm, terwijl de communisten nog een amendement hebben om den voorzit ter van dien gemeenteraad bij volks stemming te doen verkiezen. Ten aanzien van de voorgestelde rege ling bij veranderingeen in de Grondiwet wenschen intusscben de socialisten, voor bet geval de wijziging niet is aangenomen met twee derde der in beide Kamers gezamenlijk uitgebrachte stemmien tot Kamerontbinding over te gaan, waarna een volstrekte meerderheid over bet voor stel beslist. 7. Diversgn. Teneinde niet te' wijdioo- pig te worden, stippen we in het kort nog aan: De mogelijkheid wondt geopend tot het invoeren van leekenredhtspraak. De leden van de rechterlijke macht en de Rekenka mer zullen voortaan op een door de wet te bepalen leeftijd kiungen .worden golf slagen. De 'wë zaT San 'aadEre <TaW 6 3c' Grondwet genoemde lichamen verorde nende bevoegdheid kunnen geven. De so cialisten trekken hiervan partij, door met een paar amendementen den weg voorde hooggeroemde socialisatie te effenen. Heit zoogenaamde collatiereebt (invloed op benoeming van kerkelijke functiona rissen wordt afgeschaft. Voor de gemeentebesturen wordt de weg gebaand, zelf hun voorzitter te kie zen (zie ander Referendum(. De socialisten hebben voorts nog amen- dementen: betreffende de defensie, waar bij ze hun „geen-man-en-geen-cent" theo rie miet aandurven; tot afschaffing van adeldom en ridderorden en van het voor schrift dat voor het dragen van vreemde ordeteekenen verlof noodig is; betreffen de de wijze vam verikieziDg der Eerste Kamer, een louter technische aangelegen heid; betreffende de onteigeniingsvoor- schriften, waarbij ze door een algemeene wet de wijze van schadevergoeding wiUen omschreven zien; en nopens de instelling van vaste commissies van advies, die te Regeering ter zijde staan. Wanneer wij ten slotte nog vermelden een anierdc-ment van dsn Vrijheidsbond, dat d'e formules der verschillende eed'en (of beloften), voor het aanvaarden der ministerieele functie vereischt, wenscht op te heffen_ in de Grondwet, dan gelooven we een in 'hoofdtrekken vrij volledig beeld te hebben gegeven vam wat de eerstvol gende weken op 't Binnenhof zal worden verhandeld. BlMMENlftHBSOH NIEUWS. H. M. DE KONINGIN-MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder is Maandag morgen naar Arolsen vertrokken ter bijwo ning van de bruiloft van de eenige dochter van Haar Broeder, den vorst van Waldeck en Pyrmont. INTERNATIONALE TIJDEENHEID? Blijkens een mededeeling in het tijd schrift der Mij. v. Nijverheid en Handel, heeft het bestuur aan het oordeel der de partementen onderworpen een voorstel om bij den Minister van Binnenlandsclie Zaken aan te dringen op voortzetting van den zo mertijd in volgende jaren, doch met dien verstande, dat Nederland toetreedt tot de internationale regeling, die de aarde in lijd- gordels heeft verdeeld, zoodat ons land in den winter den Greenwiohtijd, in den zo mer den midden-Europeesohen tijd zon hebben. Ook wordt gepleit voor eenheid in de internationale regeling van den zomer tijd, opdat deze in de voornaamste landen tegelijk zal aanvangen en eindigen. NED. VER. TOT BEVORDERING VAN ZONDAGSRUST. Bespreking van de Zondagswet. Onder voorzitterschap, van prof. dr. P. J. Muller uit Voorburg heeft de Neder landsche Vereeniging tot Bevordering van Zondagsrust te Leiden haar jaarvergadering gehouden. Het jaarverslag zogt over de ingediende Zondagswet: Ai moge de inhoud van het ontwerp tot veel bedenking aanleiding geven, te hopen is evenwel, dat bij de dis cussie in de Staten-Generaal de redactie in velerlei opzicht zal worden gewijzigd, opdat daaruit ten slotte een goede Zon dagswet moge tot stand komen tot zegen van ons gansche volk in zijn verschillende lagen. Uit het jaarverslag van den penningmees ter, generaai-majoor H. Mevboom, bleek dat de ontvangsten bedragen f 1189, de uitgaven f 338. Aangenomen werd een malie-Utrecht, waarin bevreemding wordt uitgasproken over het feit, dat de vereeniging niet is gekend bij het indienen van het ontwerp- Zondagswet. De heer Th. van Oost ('s-Gravenhage), vertegenwoordiger van de Vereeniging voor Prot. Chr. Spoorwegpersoneel, zegt dat de recJitsche Kamerfractie geen kans ziet om gewenschte wijzigingen in liet ontwerp Zondagswet te verkrijgen. In de Troonrede wordt van het ontwerp niet gerept, wellicht komt ze in 't geheel niet op de agenda. Daarom hoopt hij, dat de vereeniging bij -de Kamer aandringt op behandeling nog in dit zittingsjaar. Bestaat de wet eenmaal, dan kan op wijziging worden aangedron gen. Lenige sprekers keuren af, dat de Ge meenteraden en burgemeesters te veel macht krijgen bij beslissingen. De Voorzitter deelt mede, dat de burge meester van 's-Gravenhage, mr. Patijn, die van deze materie veel studie heeft gemaakt, van meening is dat de nadere toepassing van de Zondagswet zooveel mogelijik moet worden overgelaten aan de gemeenten. Spr. vraagt machtiging, dat H. B., heigeen de heer van Oost en anderen willen, kan overwegen, om naar bevinding van zaken te handelen. Een voorstel om niets te doen (generaal Meyboom) werd verworpen. De vergadering vereenigt zich met het voorstel van den voorzitter om het advies te vragen van den Voorzitter der Tweede Kamer, mr. Kooien, die lid is van het Hoofdbestuur; dit kan dan daarna hande lend cplreden. De aftredende bestuursleden, de heeren van Aaken en Meyboom, worden hierna bij acclamatie herbenoemd. Na nog eenige besprekingen werd de ver gadering gesloten. BEZOEK VAN NEDERL. JOURNA LISTEN AAN HET INDUSTRIEGE BIED VAN LUIK. Een groep Nederlandsche journalisten brengt op bet oogeublik een bezoek aan het industriegebied van Luik. Zij zijn de gasten der Luikscbe persvereeniging. Naar aan de Msbd. gemeld wordt, bo den de Luikscho journalisten 'n diner aan, waarbij hartelijke toasten werden gewis seld en telegrammen van hulde aan H. M. de Koningin Wilhelmina en koning Albert werden gezonden. Ook werden verschillende industrieën bezocht. 's Middags werden de Nederlandsche journalisten op het provinciale paleis ont vangen door den gouverneur der pro vincie, Gaston Gxegoire. De gouverneur der provincie Luik heet te de Nederlandsche journalisten harte lijk welkom. Ik ben, aldus spr., vooral verheugd n hier te ontvangen, om u tie diepe erkentelijkheid uit te drukken, wel ke wij voor uw land gevoelen, dat ónze ongelukkige vluchtelingen zoo hartelijk heeft ontvangen. Indien enkele wolkon tusschen ons zijn gekomen, dan zijn die 1 voorzeker toe te schrijven aan ïaüjver- siantfen. Hij kunt die misverstanden uit den weg ruimen na deze reis, want het is voldoende, dat gij vertelt hetgeen gij gezien hebt. Dan zullen zich de doornige kwesties, welke tusschen ons bestaan, ge makkelijk oplossen voor het groote wel zijn van beide naties. De gouverneur ver zocht den Nederlandschen journalisten de volle erkentelijkheid over te brengen aan het Nederlandsche volk voor h-tgeen het voor de Belgische vluchtelingen had ge daan. De heer Brouwer dankte namens de Nederlandsche journalisten voor de harte lijke ontvangst en sprak den wensch uit voor de welvaart van het industriege bied. In den namiddag werd een bezoek gebracht aan het verwoeste fort Lon- cin, het fort dat in 1914 het langste stond hield. De Nederlandsche journalisten, die be geleid werden door den verdediger van Loncin, kolonel Naessens legden oen krans neer op de crypte dor helden Van Loncin. Geen Duitsche onderwijzers naar Indië. Naar „Het Vad." mededeelt, beeft men aan het Departement van Koloniën van het denkbeeld om Duitsche onderwijzers naar Indië te zenden, geheel afgezien. De Gouverneur-Generaal moet ook een tegenstander van liet voornemen zijn ge weest. Verkeer en Posterijen, ïiet station te Leiden. Het nieuwe perron van de H. IJ. S. M. te Leiden is voor den dienst afgekeurd. ÊEMENCÏ HTEÜWS, Noordwester-storm. EEN BEDDINGSBOOD OMGE SLAGEN. Zes leden der "bemanning verdronken. Uit Rotterdam wordt nader gemeld dat bij een poging om de bemanning van den lichter „Ealaise" te redden der te Hoek van Holland gestationeerde reddingboot .President van Heel", door oen zwaren breker omgeslagen is, waarbij zeer waar schijnlijk vdle redders zijn verdronken. Uit Hoek van Holland wordt aan het ,,Hbld." gemeld: De lichter „Ealaise" werd gesleept door de sleepboot „Le- gas". De-lichter sloeg los van de sleep boot en strandde bij het Noorderhoofd. De reddingsboot is op het Zuiderhooofd terechtgekomen. De schipper De Geus, de machinist Weening, de stoker Boel en de matrozen Smit, Visser en Klooster zijn verdronken. De omgekomen A. Visser was 44 jaax, gehuwd en zonder kinderen, Wi. v. d. Klooster is 28 jaar oud, gehuwd en had 2 kinderen. B. Boksman was 40 jaar oud, gehuwd en had 8 kinderen, J. de Geun was 41 jaar oud, gehuwd en had 4 kinderen. De opvarenden van den Eranschem lichter „Ealaise" zijn hedenmorgen ge red door de stoomreddingshoot „Erins der Nederlanden" en te Hoek van Hol land geland. De weerkundige medewerker van bet „Vad."' geeft over den storm van Zondag nacht -de volgende interessante beschou wingen: Een storm, die veel overeenkomst ver toont meit dien van 30 September 1911, is in dien nacht van Zaterdag op Zon- ■dag over ons heen getrokken, boswel de verwoestingen op verre na niet zoo groot zijn als bij dien beruchten September-or- kaan, die trouwens ook heviger is geweest. De overeenkomst ligt dain ook meer in het verloop der verschijnselen. Nad'at in den voormiddag van Zaterdag •de barometer 'n geregelde doch niet snelle daling te zien hadj gegeven, trad in den namiddag een veel snellere daling ln. 's Morgens om 8 uur lag een kleine, schijnbaar weinig beteekenende depressie boven Ierland, die echter voor de me teorologen neg geen aanleiding gaf een zwaren storm te verwachten. Maar even als bij den orkaan van 1911 schijnt deze depressie sterk in diepie en uitgebreidheid; te zijn toegenomen. Tot Zaterdag in den namiddag was de weerstoestandi nog ta melijk rustig en zelfs, althans tot onge veer 3 uur, verbeierende, terwijl ook de wind nog iets in kracht afnam. Om streeks 6 uur was de snelheid van den wind zelfs tot 5 meter per seconde ver minderd. Tegen 7 uur echter begon de wind weer op te steken, om tegen half negen vrij plotseling over te gaan tot stormkracht. Om negen uur groeide de windsnelheid" aan tot 18 meter per se conde. Om 11 uur trok een voor den tijd vtan het jaar vrij hevig onweer voorbij en dit was een onmiskenbaar voorteeken vam den naderenden storm. Zulk een on weer toch duidt er op dat in de lioogere luchtlagen een sterke afkoeling is geko men, die voor bet dieper wordien van de depressie gunstig werkt. Nadat de wind omstreeks kwart over 11 voor korten tijd iets verminderd' was, brak om half twaalf de storm opnieuw los, waarna de windkracht snel toenam en bijna onafgebroken met groote lievig heid bleef woeden tot op bet midden van Zondag. Tusschen middernacht en zeven uur in den morgen bereikte de wind tel kens orkaankmcbl. Zoo werden omstreeks 2.15. 3.10, 3.20. 5.15 en 5.40 te Schevenin- gen telkens windsnelheden vam 29 tot 30 meter per seconde geicgistreerd in de tal rijke, uit het Westen en Noordwesten opkomende - zware regen- en hagelbuien. Met deze windsnelheden kwam de storm zeer dicht bij de grootste, tijdens den or kaan van 30 September 1911 waargeno men windslooten van 35 meter per se conde. Hoewel liet verschil niet groot schijnt, moet toch aan het feit, dat nu de windsnelheid 30 meter per seconde niet overschreed, worden toegeschreven dat de verwoestende werkingen uitgebleven zijn. De kern van de depressie is in den vroe gen morgen van Zondag voorbijgetrokken waarna dc barometer weer vrij snel ging stijgen en de wind in kracht verminderde, nu en dan in de buien echler nog orkaan achtig uitschietende. De laagste barome terstand bedroeg 747 m.M. DE DUBBELE MOORD BIJ GARDEREN. De man uit Transvaalbuurt Ie Amster dam, die op zijn motorfiets mede is ge weest maat Garderen en venl.ioM jvordt 'dc hand (e hebben' gehad in den dubbelen moord vau Lljsje Palex cn Rikjc' Brou wers, is in den afgeloopen nacht gear resteerd, ZWARE BRAND TE HEERLEN. Zaterdagnacht heeft een brand gewoed, dn een aantal woningen, bewoond door Laifaire, Souden en Savelberg. De gebou wen, een opslagplaats, waarin voor ongeveer 100.000 Mark Duitsche goederen, waren opgeslagen en de inboedels gingen verloren. Alles is verzekerd. De oorzaak is onbekend. ONEERLIJKE BEAMBTE. Reeds geraimen lijd werden aan bet hoofdpostkantoor te Amsterdam, afdeeling „Aangeleekende brieven" stulkikcn met geldiswaardigen inhoud vermist, zonder diat het mocht gelukken, ondanks nauw keurig onderzoek, oeadg licht iu deze zaak te brengen. De politie werd van een en ander in kennis gesteld. De gearresteerde heeft reeds bekend zich aan verschillende dief stallen te hebben schuldig gemaakt. Het onderzoek duurt nog voort. Msb. ROOKEN DOOR SCHOOLKINDEREN Het onderzoek door B. en W. van Winterswijk ingesteld naar bet rooken door schoolkinderen heeft uitgewezen, dat van 1217 jongens geregeld rookten 94, zoo nu en dan 546, nooit 577. De meer derheid van B. en W, wenscht geen dwangmaatregelen toe te passen, zooals door de afdeeling Winterswijk van bet N.O.G. is gevraagd. De minderheid meent, dat bet onderzoek aan het licht heeft gebracht, dat een regeling van ge meentewege gerechtvaardigd is. EEN GRANAAT GESPRONGEN. Vrijdag werd op de Leusderheide na bij Amersfoort door de Stormschool der TVe Divisie onder leiding van de kapt. Engeltjes met een oefening gehouden in het werpen met handgranaten (tijd— handgranaat). Naar bet „Hbld." meldt, sprong gedurende een klassikalen worp een granaat te vroeg, na ongeveer een achtste seconde (normale brandtijd IV2 sec.) Door de schei-ven werden gewond een tweede luitenant van het 20e R.I. in het geiaat pp 2 plaatsen en een sergeant van het 16e R.L in den rech ter bovenarm. Een sergeant-majoor van het hospi taal te Amersfoort legde het eerste ver band, waarna beide gewonden naar bet hospitaal geleid werden. De oorza .kmoet gezocht worden in een constructiefout in den brandtijd van de handgranaat. Gelukkig dat het aantal manschappen dat aan de oefening deelnam, maar 16 bedroeg, anders waren er zeker meer gewonden geweest, teTwijl het nu nog betrekkelijk goed is afgeloopen. ONGEZELLIGE HUURDERS. De eigenaar van oen perceel aan iden Stationsweg te 's Hage, heeft, naar het „Vad." bericht, ©enigen tijd geleden zijn bovenwoning verhuurd aan twee perso nen, den 31-jarigen Wilhelm Gustaaf Alexander Z., die .reiziger" was en den even ouden Marinas August E.. die zic|. „koopman" noemde. Hot tweetal leefde van de opbrengst van heroovingen. Herhaaldelijk werd bij de politie aan gifte gedaan. De huurders zouden in re latie staan tot personen uit de bekende peroeden in de Faber van Riemsdijkslraat en de beruchte perceelen in de Spinoza- straat 8 en 10. Op het bovenhuis werd het een janboel De zolder leek een mesthoop, door het herhaaldelijk ledigen van asehbakken enz. De eigenaar van het huis heeft langen tijd vergeefsdhe moeite gedaan om deze vampyrs uit de woning te krijgen. Na opzegging der huur over één week zette hij het gezelschap bulten de deur. Doch deze werd ingetrapt en de huurders ■namen opnieuw bezit van hun etage, die zij, naar ze beweerden, «oor oen maand hadden gehuurd. Teil slotte heeft de kantonrechter den eigenaar in het gelijk gesteld en zijn de menschen uit hot buis gezet. Maar binnen het uur waren ze weer binnen. Toen is de politie er bij gehaald en deze heeft de twee heeren wegens huisvredebreuk mee naar het bureau genomen. Het geval verwekte veel opzien. Dr. W. G. N. v. d. Sleen, uit Haarlem, schrijft aan de ,,N. R. Ct." een verhan deling naar aanleiding van belangrijke vondsten in Zuid-Limburg, waaraan wij het volgende, ontleenen De ouderdom van onze hunnebedden is niet met zekerheid bekend, maar men meent ze te moeten dateeren op een twee- A drieduizend jaar voor Christus. Maar deze respectabele ouderdom van een vier- A vijfduizend jaar is nog niets, vergeleken bij de tienduizenden(ï) jaren, die 't ge leden moet zijn, dat aan weerszijden van de Maas bezuiden Maastricht de eerste menschen zich hebben gevestigd. En dat hier werkelijk van een enorm tijdsver schil sprake moet zijn, vertellen 'ons dadelijk de gebruiksvoorwerpen, die wij op de oude woonplaatsen terugvinden. Steenen werktuigen zijn het natuurlijk, want toen de Romeinen in ons land kwa men, was voor hen de ijzeren tijd al aan gebroken, het bronstijdperk dus, reeds afgeloopen, maar dat neemt niet weg, dat zij de Germanen nog in vollen steen tijd- aantroffen. Geen wonder dan ook, dat de Hunnebedden ons steenen bijlen en andere wapens opleverden, die ge waarschijnlijk wel eens in musea of af gebeeld in een historischen platen-atlas, hebt gezien. Die wapens zijn van steen, maar ze zijn prachtig bewerkt. Regel matig van vorm, mooi glanzend gepo lijst, zijn zij ten minste gelijkwaardig met wat de Papoea's op Nieuw-Guinea thans nog gebruiken. En ziet ge daarnaast nu de vondsten, waar ik zoo blij mee ben, dan zult ge zonder twijfel een „is dat nu alles" laten hooren. Lange en korte, dikke en dunne, puntige en afgeronde vuur steensplinters zijn het, ruw bewerkt maar wanneer ge een serie er van op tafel uit spreidt, ziet ge telkens weer dezelfde grondvormen, dezelfde manier van af slaan, hetzelfde bijwerken van den scher pen kant door het af laten springen van kleine splintertjes, wat men gewooniuc retouche noemt. Maar laat ik u liever iets van de vo geschiedenis der vondst vertellen. Geheel nieuw is de zaak lang niet', TeM jaren geleden heeft men gemeend in nabijheid van de dorpen Sint-Gertrun en Rijckholt, beide gelegen vlak benoor den Eisden, een atelier voor steenbewe king te hebben gevonden. Daar ».ggen de helling van een hoogen heuvel 0? weldige massa's vuursteen-Wokken bije!„ waarvan zeer vele stuk geslagen zijn a enkele den vorm van primitieve werv tuigen vertoonen. Ook van den heuvel top zijn vuursteenen bekend, die, vooral door Belgische geleerden, voor oermensch wapens worden gehouden. Dat deze mes' ning echter door onze beste Nederlat/ scbe oudheidkenners allerminst geaeej wordt, moge blijken uit eenige aanhalin, gen uit het bekende werk van Holwerda getiteld Nederlands vroegste geschi» denis", dat in 1918 versoheen, dus la-, na de publicaties der Belgische onder, zoekers, die van vóór den oorlog dateerej] Door eenige uitspraken beschou#<j, ik de zaak van Sint-Gertruid als afgedaan tot mijn aandacht er weer op gevestte werd door een mijner vrienden, die 01 Jersey belangrijke opgravingen heeft gedaan. Wij besloten er samen eens heej te trekken en begonnen natuurlijk otj uits ap e door Limburg met een wandelij. over mijn geliefden Pietersberg, waaj wij notabene in de eerste vijf minutej in een buitenveldje onder aan den rots. wand al-dadelijk drie beslist „bewerkte" vuursteenen vonden. En denzelfden mid. dag nog vonden wij een prachtig vuur. steenmes van het Magdalenien-type van een twaalf centimeter lang, wat onsd# zekerheid verschafte, dat Limburg reed; in het oud steenen tijdperk door menschen mo zijn be woond geweest. Den volgenden morgen zochten wij een heuvelkam af en juist daar, waar een korenveld en dennenboschje bastions- gewijs ver uitstak in de Maasvallei en een onvergelijkelijk uitzicht opleverde ovet Visé en Luik, Gronsveld, Maastricht enz,, daar lag het bezaaid met bewerkte vuur. steenen. Typische bijlen, mooie mesjes, schrapers, die gebruikt moeten zijn om het vleesch van de beenderen en het vel van de huid te schrappen. Een paar mooie, hoewel uiterst primitieve priemen of boren, maar ook de bekende Faustfei), (het instrument om beenderen stuk te slaan, wier merg een erge lekkernij vormt) dat alles lag daar in bonte mengelinp dooreen. En wel met zoo vaak stukken, die doen denken aan Acheul en. Le Mous- tier, dat zijn de verbindplaatsen van dt oudste menschenrassen, die ons bekend zijn, als voorwerpen, die ons herinneren aan het Magdalien, den tijd, die veel korter aan het Nieuw Steentijdperk voor af gaat. Maar er was nog iets, dat oni echter verbiedt aan dit laatste of zelfj aan het Nieuw steenen Tijdperk te den ken en dat is het totaal ontbreken van pijlpunten en van aardewerk. Wij hebben het van ouds bekends atelier, den vuursteenhóop op de berg helling ook nog bezocht en ook daar ble ken typisch bewerkte stukken aanwezig te zijn, echter ook niet voldoende, om zoo dadelijk tot een juiste tijdsbepaling te komen. Eerst zullen wij nog heel wat in Zuid-Limburg^ moeten rondkijken en het is te hopen, dat dit nu eens vooral door Nederlanders zal geschieden en dat de belangrijke vondsten op dit gebirf nu eens niet naar België of Duitschlani zullen verhuizen, zooals het met zoovele Plaeontologische schatten geschiedt is, De inbraak te lleerenveen. In ver band mefc de inbraak bij' den beer kui ter te Heerenveen, beeft de politie aan gehouden T. de Y. uit Oranjewoud. ORDE Elï' ARBEID. De loonsverlaging in de Metaal industrie. De Eerste Ned. Rijwiel- en Machine fabriek voorfiecn H. B-urgers en de D.110 Haardientaibriek der firma Van Zwet te Deventer zuilen de loonsverlaging eerst in I Februari invoeren. Zaterdag vergaderden van rle leden der afdeeling Rotterdam van den Nederland schen R.-K. Melaalbewerkersbo-nd dege nen die werkzaam zjjn bij werkgevers, leden van den metaalbond. Na een zakelijke uiteenzetting der situ alie -door het hoofdbestuur, ging men ova tot schriftelijke stemming. Het resultaat dezer stemming was, tó met oveifgroote meerderheid betelen werd het. advies van liet hoofdbestuur op te volgen, en zoo noodig in .slaking li gaan. Door het Dagelijksch Besluur svn !i4. GuLlelijk Nationaal Vaikverhond is lx- sloten, bij het te verwachten oonftic.1 in de Metaalindustrie de bij het Verbot aangesloten organisatie van Metaailibevv.' kers zoo krachtig mogelijkje steunen. Naiar wij vernemen, is den N-\'. R.-ffi. Melaalbewerkcrsbónd voor de Lomen;k actie de finanlieele steun van bet R.-K. Vakbureau verzekerd. Het fonds bij staking zal terstond uit- keeren. Bovendien zijn reeds die maatre gelen genomen, welke voor een conflict van grootcn omvang te .nemen zijn. In een heden te houden vergaderirS van liet R.-K. Vakbureau zal de loestiuri nader onder het oog worden gezien. Het bestuur van het N. A. S. heeft dc andere vakcentrales uilgenoodigd lot een vergadering op Maandag 31 Oct., tor be spreking van actie in de Metaal-industrie- Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heed een nieuwe Parochie opgericht 1e Amster dam, onder den titel vaat de H. Agncs, en benoemd tot eersten Pastoor dier Parochie den WelEerw. Heer L. Th. M. Snclders. Verder heeft Z. D. H. benoemd tot Knpf laan te Amsterdam, II. WdUibrordus bui' ten de Veste, heil Welee'rw. Heer J- - Pijnacker; tol Kapelaan te Limmcn, dCI1 Wcleerw. lieer P. J. Berlagc; tot Kapelan® te Bennebroek, den Weleerw. Heer J- A. Beenakker, die 21 Mei j.l. werd PriW' ter gewijd; tot Kapelaan te Amsterdam, Agnes, dien Weleerw. lieer J. C. die M°c tot Kapelaan te Rijswijk, den Weleer*- Heer C. F. J- Berkemeijer; lol Kapelaan Schiedam, Allerh. Hart van Jezus, <c Weleerw. Heer A. J. Leesberg; ou te' pclaan te Caslricum den Wcleerw. 'leL J. J. A. Sterrenburg, die Assistent was Soctcrwoudc a, d, hoogen Rijndijk-,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2