BINNENLAND. f hor. nolens. kwakkelende coöpera ties. waar aan gedacht moet worden. een geweldige' paniek. Dootldiik' vcr- iBclirikle vrouwen en kinderen, drongen met door stof en vuil besmeerd gelaat naar de uitgangen en vele andere waren beklemd geraakt onder het puin en bal- - ken* Het bevrij-dingswerk was door de volslagen duisternis erg moeilijk. Velen 1 (werden ernstig gewond weggedragen en naar de ziekenhuizen vervoerd; een 50- jarige vrouw overleed er spoedig tenge volge der verwondingen. De zaai was ongeveer - i aren oud fen nog eerst korten tij 'en geheel vernieuwd. Zij bad nog maar kort gele den dienst gedaan als arbeidsbeurs. Te New-York en in andere streken Üer Vereenigde Staten is een campagne op touw gezet tegen overmaat van om vang der vrouwen. Comité's worden ge sticht, die prijzen uitloven voor de vrou wen, die 'het meest in gewicht zijn ach teruitgegaan irr een bepaalden tijd. De gedachte, die aan deze campagne ten grondslag ligt, is, hoop 1c geven aan cor pulente vrouwen en bekendheid te geven aan het dieet, dat er het best op berekend as, een abnormaal lichaamsgewicht tot 'n normaal terug te brengen. Te New-York houden op het oogenbiik 62 corpulente vrouwen, die lusschen de 150 en 200 pond wegen, dagelijks vrije- en orde-oefenin gen, waarmede zij is de afgeloopcn week gcwichtsverminderingen van twee tot vier pond hebben verkregen. Dr. Copc- üaud, de commissaris van gezondheid te (New-York, houdt toezicht op de li chaamsbeweging en het dieet. Eenige der vrouwen, die aan de oefeningen deelne men, moeten nu reeds alweer in staat zijn, de veters von 'h.un laarzen Ie rijgen, terwijl alle vrouwen verklaren beter te slapen dan voordien. Zondagmiddag ging het liee'le gezelscliap gekleed in een be- jpaalde kleederdracht in draf langs Fifth Avenue. Het publiek legt groote belang stelling voor het experiment aan den dag. Bij een beroovinfi van een trein na bij Atzcapotzalco van aangeteekeaid'e pa- ketlen, uit den postwagen door twintig ban dieten, werden zes personen gedood en vijf gewond. De waarde van het gestol e- me beloopt 200.000 pesos. De Engelsche bladen vernemen dat de Ame.rikaansche regeering in het bezit Ss van eenige 'brieven, welke van Ameri ka uit naar FocJi fijn gzonden, en waarin 'Ide maarschalk met den dood: wordt be dreigd. De regeering zal buitengewone voor- zorgsmaalregelen treffen 0111 maarschalk Toch bij zijn a.s„ bezoek aan de ontwa peningsconferentie te beschermen. I Drie gewapende autobandieten "dwongen den bestuurder van een post auto Maandagavond laat op Broa-dlwayte (Stoppen. Zij stalen vier zakken met aan- geleekendie brieven, warvan de inhoud {geschat wordt op een waarde van een Jpillioen dollar. Een zekere George Bi-Adër, ben zes- '..Vigjarige van Cediar Rapids, in Michigan, {lieef.t het klaar welen te spelen, de groot- -yader zijner eigen kinderen te worden. '-{Hij heeft zich n.l. van zijn vrouw laten scheiden en zijn schoonmoeder gehuwd. Ridder werd daardoor de stiefvader van {zijn vroegere echtgenoote en is thans der halve behalve de vader de groot vader van zijn eigen zes kinderen. 1Naar het B.T.A. uit Rijssel meldt 5s de staking tegen de loonsverlaging in 0e Fransche textielnijverheid feitelijk ge ëindigd, daar de arb'eidlersgedeiegeerden ^4 een vermindering van loon van vijftien „Jent tier uur hebben toegestemd. (De eisch der patroons was twintig ct.). 'j In het orgaan van den Vrijheidsbond de Vrijheid" geeft de heer (D. Hans zijnen lezers van week tot week een parleiments- ifiltn te aanschouwen. Verleden week braoht hij de figuur van Mgr. dr. Nolens jop het doek en hij typeerde hem als „den grooten souffleur" van wien het in span nende momenten in het parlementaire le ven geldt: cherdhezNolens. Het zal de belangstelling wekken onzer lezers, als wij hier een deel van deze persoons-ni'lfoeeldmg, door oen tegensUfn- der, laten volgen. „'Hoe dikwijls heb ik die oogenblikken, vooral in de laatste jaren, reeds meege maakt. Het spant De .politiek borrelt oip. Er is een heftige strijd aan den gang. De JRegeering zit in een moeilijke positie. De vijanden slaan er op in. Hoor, daar klet teren de interrupties als hagelsleeneu op oen dak, fel en venijnig. De slemming nadert. De Regeering moet over haar hou ding beslissen. En dan, als bij intuilie, dan wéét ik wél, dan voel ik het, don is monseigneur bezig zijn stille spel Ie spe len van den Groolen Souffleur. In de drukte ziet men liem niet en men hoort hom nog veel minder. Chercbez N'olens. 'En daar staat bij, bij de Regeeringstafel. Onbemerkt haast. Hoe bij er bij gekomen is weet men eigenlijk niet. Zonder eenig 'opzien, zonder in het oog ie vallen, is hij er heen geschoven, onschuldig als een lammetje. Maar hij weet wat hij wil en iwat hij doet Houdt hem in de gaten en ge ziet hoe hij den premier een advies geeft. Een paar woordjes soms. Ivfaar ge noeg. En als het te veel opzien zou baren om het den p'remier te doen, wel, dan blijft hij aan liet eind van de Regeeringstafel staan en zegt wat tegen 'n anderen mi nister. Die brengt liet dan wel over. Re ken maar van yes. En als de zending van mgr. is afgeloopen hij stond er zoo doodnuehter bij de Regeeringstafel of Ilij het over het weer had, of over den prijs van de capucijners, nieuwe oogst, of over 1 een binnenbrandje dan schuift hij Weer even ongemerkt naar z'n bankje. Of er wordt in de Kamer gestreden over de regeling van werkzaamheden. Ook dan kan het lioog en warm loopen. Ook daar oherchez Notens. Men ziet hem bijna niet, maar hij staat bij den presi dent. Eén woordje. THvee woordjes. Dife Woordjes. Dan sohuift hij weer zachtjes Idóór dé kijvende menigte en even later zit hij cp de achterste rij rechts, in z'n bankje. Stel dat men hein op den man laf zou vragen wat hij bij den president gedaan beeft. Ik? Gedaan? Bij den voor zitter? 0, niets. Hij vindt het mooi weer en ik ook. Vaak gaat het initiatief tot 'dit stille spel uit van de Regeering zelf. Dan geeft mgr. Nolens audiëntie in zijn verre bank je. En dan ziet men een minister naar hem toe gaan. Dan bemerkt men ook duidelijk het verschil. Dat ziet men altijd. Men volgt dan den minister, als h ijnaar Nolens kuiert. Maar als mgr. naar do Regeeringstafel gaat, ziet men het nooit. Hij is er ineens en hij heeft er al een poosje geslaan vóór men hem bemerkt. Onlangs, op een oogenbiik van hoogspan ning in het parlement, stond minister Heemskerk op, wandelde naar Mgr. No- lens en zette zich naast hem in het bank je. Nu dacht ik daar zit voor ze ven stuivers. Wonderlijk, hoe weinig de lieer Nolens tegenwoordig spreekt in de Kamer. Maar zijn invloed op de zaken des lands is er des te grooler om. Ongetwijfeld: een slatsman van zulk een kaliber lieeft ons land er heel weinig. Hij had minister-president kunnen zijn. Wilde niet. Dit op zich-zclf bewees zijn diplomatiek en politiek flair. Een priester aan het hoofd der Nederlandsdhe Regee ring? Wat een gekwaak zou dat geworden zijn in den eendenvijver van onze vader- landsdhe politiek. En vooral de antii-re- vo'lutionnaire en christelijk-historische eendjes zouden een leven als een oordeel hebben gemaakt. Wist de heer Nólens wel. Daarom: even de zaakjes opknap pen, dan zelf bedanken (bedanken!) als formateur, dan een ander. En ik de Groo te Souffleur, in het hokje vóór bet Re- gceringstooneel. O zoo! Plicht van een souffleur is om nooit te ontbreken. Want wat moet er anders van de rollen komen, die de acteurs zoo vaak niet, of sl-echt kennen? En de heer No- lens ontbreekt dan ook zoo goed als nooit. Hij is altijd thuis. In dat verre bankje. Waar hij schijnbaar afwezig zit, maar waar liem nooit iets ontgaat. Ook in de builenlandische politiek is hij een figuur die invloed oefent. S-lille in vloed. Bij de opening der Staten-Generaal een paar weken geleden, werd hij in de gezantenbank als een lid der familie be groet. Bonjour, amice t Een handje aan Amerika. Een hanije aan Engeland. Een 'handje aan Roemenië. De rest een wuif- je. N-olens komt overal en No'lens oefent overal invloed. En toch: ondanks zijn bin-nenkamer- evolulies in de hooge politiek een man met voorliefde voor ooncreet werk. Die zijn souffleursroi zelfs een poosje in den steek liet om in Washington en Genua te gaan arbeiden aan de codificatie der arbeidswetgeving. Die hoogleeraar is in deze wetgeving en voorzitter van den Mijnraad en vioe-voonzd'tter van den Hoo- gen Raad van Arbeid. En al dat werk duet hij eenvoudig en stil, z-o-nder het minste gerucht. Maar als een leider. Maar als een die doorzet." Het is wel opvallend, dat 't met vele co- operatieve verbruiksvereemgingen niet naar wensch gaat. Telkens hoort men daar noten over kraken. Met name met de socialis tische coöperaties vlot het veelal niet. Aanvankelijk heeft men deze coöperaties beschouwd als het remedie, om in de toe komst de prijzen te drukken. Een oogen biik .verkeerde ..en in den waan, dat heel de middenstand er aan zou moeten geloo- ven. Zoo goed als de spoortrein de diligen ce en-de trekschuit overbodig had gemaakt, zou de verbruikscoöperatie de winkeliers aan kant zetten. Van dien waan is men thans genezen, zoo zegt de „N. Haagsche Crt." en het blad vervolgt: „Maar al te weinig bleken de coöpera tieve winkels een prijsregelende werking in nederwaartsche richting 'te hebben. Hier en daar bezweek inderdaad aanvankelijk een winkelier, maar dat de winkeliers als stand ten doode opgeschreven waren, bleek zeer spoedig een volkomen illusie. Hoe is dit te verklaren? Zonder twijfel -hebben, naast andere oor zaken, als daar zijn: meerdere ontplooiing van werkkracht, grooter t-oewijding, meer gevoel voor specialisatie, prompter bedie ning, enz. bij de winkeliers, ook de gedra gingen der coöperaties zelf niet weinig schuld aan dit verloop van zaken. Het duurde niet lang, of de besturen dezer lichamen waren er op uit aam de leden een zoo hoog mogelijk dividend uit te k-eéren. Soms steeg dat wel tot 15 of '20 pCt. Maar door dit streven werd elke prijs- regelende werking naar beneden toe ver ijdeld. Ja, men kan zelfs zeggen, dat het somtijds diezelfde coöperaties waren, welke de prijzen onnoodig deden oplooyen. Daar kwam dan bij dat de ledenvergade ringen, waar meestal enkele rumoermakers den boventoon voerden, de gekste dingen uithaalden. Het bestuur zat niet zelden in den grootsten angst of hot zijn positie wel zou kunnen bandhaven. Een toevallige meerderheid was in staat de meest perni- cieuse voorstellen -en 'besluiten door te drij ven. Daarbij kwam, dat de valsche demo cratie ook hier een woord meesprak en allerlei menschen, die geheel ongeschikt waren, aan een baantje werden geholpen. Wij zijn nooit tegenstanders van coöpe ratie geweest. Er zit oen gezande gedachte in. Maar we hebben er ook nooit zoo heel veel heil van verwacht." Een goed geleide coöperatie kan zonder twijfel nut afwerpen. Maar daarnaast zal tocii steeds de echte handelsman een on misbaar element in de samenleving blijven. Als het spannen gaat, dan, het begint nu te blijken, dan staat de coöperatie er dikwijls moeilijker voor dan menige door particulieren gedreven zaak. Wij hopen straks weer dertig, als het' kan meer, katholieken in de Tweede Ka mer te brengen, schrijft bet „Hsg." Daartoe organiseeren en reorganisee- ren wij onze krachten in de kiesver- eenigingen en nemen ons voor, een stevige propaganda te gaan voeren ook onder de niet-georganiseerden. Intusscben, met een zoo hoog moge lijk opgevoerd cijfer alléén mogen we niet tevreden zijn. Niet onverschillig, beter, van groote beteekenis is, wie ons in de Kamer ver tegenwoordigen, m.a.ws. hoe do katho lieke Kamerfractie zal zijn sanieaigesfelcL, Ook hieraan hebben de katholieke kie zers volle aandacht te wijden. Zij moeten er hun beste mannen heensturen en zij moeten zorgen, dat de groote levensbelangen er hun deskundige en volkomen toegeruste pleitbezorgers vinden. Om iets te noemen, het moest niet kunnen voorkomen, en het mag niet bestendigd worden, dat onder de katho lieken geen enkele deskundige ten aan zien van de koloniën wordt aangetrof fen; dat sedert de heer Kooien als voor zitter is gedemobiliseerd, wil men geïm mobiliseerd, geen financieele specialiteit in onze gelederen wordt gevonden, en over het militaire vraagstuk geen gezag hebbend man zijn licht kan doen schij nen. Konden, zooals andere partijen wel doen, de candidaten van bovenaf wor den aangewezen, dan zou ongetwijfeld met deze wenschon, liever noodzakelijk heid, stellig rekening worden gehouden. Wij wenschen zulk een candidaatstel- ling niet, en wij hebben ze ook niet. De georganiseerde kiezers zelf, en zij alleen, heslissen. Laten zij dan ook hun verantwoorde lijkheid wel beseffen. Het is buitengewoon gemakkelijk, de een of andere kennis, die ook wel 'ns naar de Tweede Kamer wil, op de can- didatenlijst te brengen, desnoods maar in de achterhoede. Doch daarmee is het belang dor ka tholieke zaak en het landsbelang niet gediend. We moeten eerste klas-menschen heb ben, en onder hen schuilen veelal dezul ken, die naar den voorgrond gedron gen moeten worden, die ondër geen be ding er voor te vinden zijn zich te pre senteeren en voor hun candidatuur geen stap zullen verzetten. De menigte houdt meer van hekken slag en bazuingeschal, maar zjj' is niet zóó of ze is ook voor goede redenen en argumenten ontvankelijk, en wanneer haar wordt aangetoond dat aan bezetting of versterking van bepaalde elementen in de Kamerfractie behoefte bestaat, ziet zit dit in en laat zich bij baar keuze door dergelijke overwegingen leiden. Eenige leiding blijft, al ziet men van het opleggen der candidaten van boven af terecht af, noodzakelijk, omdat dit alleen een goede keuze kan waarborgen, en het daar ten slotte toch om te doen moet zijn. BINNENLANDSGH MEOWS. De Tweede Kamer in de afge loopen zitting. Wie het meeste praten. Het jaarboekje Parlement en Kiezer geeft een overzicht van de werkzaamheden der Staten-Generaal gedurende de zitting 1920-- 1921. Gedurende dit zittingjaar hield de Tweede Kamer: 105 openbare vergaderin gen (waaronder 23 avondvergaderingen; 4 maal moest wegens onvollallighSd he ver gadering tot een later uur worden uitge steld) 5 vergaderingen met gesloten deu ren; 25 a fd-echngs vergaderingen; 252 com- missievex'gaderiiigen. De redevoeringen in de Tweede Kamer gehouden (niet medegerekend de redevoe ringen der ministers, noch de mcdedeelin- gen des voorzitters) hebben een kolom- lengte van 90,156 (in 1910—1911 79,784) centimeter, welke door 25 gedeeld, 3606 (3191) kolommen geven. Om te berekenen, wie nu het broodspra- kigsi is, heeft het Cenlr. uitgerekend, hoe veel kolom een lid van iedere fractie ge middeld heeft gepraat. We krijgen dan deze volgorde: V-rijz. Dem. 96, Kolthekparlij 79, Communisten Tl1/*, Chr. Soc. Partij (v. d. Laar) 71, Chr. Democraat (A. P. Staalman) 68, Vrij Lib. 531/, S. D. A. P. 44, Chr. Hist, en Middenstandspartij (Abr. Staalman), 35, Bond Ohr. Soc. (ICruyl), 31, Neutrale Partij (ter Hall) 30, Unie Lib. '28/, Anti-'Rev. 28, Piatlelandersbond 23, Ec. Bond 21, R. K. 19/. Dem. Weerkracht (Wijk) 14. De Katholieken blijken wel erg sober te zijn met den nationaien tijd. Wat in het ge heel geen schande is. Want praten is nog niet hetzelfde als werken! De spoordijk bij Weesp. Geen reden tot ongerustheid. Er gaau allerlei geruchten over d'en toe- aland van, dien spoordijk bij We,esp. Vele reizigers iuch'tilien hun bezorgdheid in die kranten' em zelfs was er een, die zich „hel derziend'" waant en beweerde, zeker te weten, d'ait ,de dijk op drie plaatsen slecM is. Het „U. D." is cr met dien hoofd-inge- nieur. d'er Ncd'. Spoorwegen, den heer Maas Geesteramus eens over gaan spreken Die gaf uiterst geruststellende verklarin gen. De herstelling van dleni spoordijk slaat voonloopig onder geregelde controle, zoo wel in- als uitwendig, en de resultaten van dit onderzoek worden week aan week met groolen ernst overwogen. Bovendien zijn 11a dB spoorwegramp bij Weesp alle dijken in ons land no'g eens nauwkeurig onderzocht. Bij dit onderzoek heeft men in eenige dijken plekken aangetroffen, die het, aan die hamd der gegevens dloor Weesp ver- s -haft, noodig maakten voorzieningen te 1-effen; die verbeteringen zijn aanstonds aangebracht en ook d'aor wordt thans voortdlirenid opgemeten wait de resultaten zijin dier veranderingen, Van die zijde dier spoorwegen doet men dius alles, verklaart' die heer Maas Geesteranus, om de veilig heid van onze spoordijken zoo volkomen mogelijk te waarborgen. Dat men daar mee iedere mogelijkheid op eenig onheil zal kunnen buitensluiten er is natuur lijk niemand die bet zou durven beweren. Maar dfe spoordijk bij Weesp zoo voeg de de hoofdingenieur er aan toe biedt van alle spoordijken, zou ik baast willen zeggen, den allergrootsten waarborg Van veiligheid, juist doordat zand'stortiing als gevolg van het bekende ongeluk dien- on- dterbodam, het voetstuk van dien dijk, zoo buitengewoon solieide heeft gemaakt. En als men spreekt van gevarenikansen, dan zijn die bij Weesp ongetwijfeld naar zijn overtuiging, hot geringst. DE AFSLUITING DER ZUIDERZEE. Zooals onzen lezers bekend is, decldle diezeir dagen ,,De Vissoherij-Courant" me de, dait het damliehaam ter beteugeling van het Amslelcliep op. lal van plaatsen is VcjggefcpkveM en dal nteti genoodzaakt Was opnieuw met storten te beginnen. Het bu reau dér Zuiderzeewerken te 's-Graven- toge, verzekerde evenwel dat er geen vrees voor den dam behoeft te bestaan. Thans beschuldigt „De Visscherij-Cou- rawt" de directie der Zuiderzee-Werken reeds bij het allereerst verrichte werk een buitengewoon grooten tegenslag opzette lijk te verzwijgen. En het bljii vraagt een onpartijdige oomimfesile, welke dient le onderzoeken: „waarom hel d'am lichaam ter beteuge ling van het Amsteldiep werd! hersteld; hoe de hiervoren bedoelde dam zich in de naaste toekomst zal houden; of de directie dier Zuidierzee-Werken ter dezer z.ake behoorlijk hoeft gehandeld; of de ervaringen, to't dusverre opge daan, zoomede die tijdsomstauidigihedcn van ithans, niet dringend noodzakelijk ma ken het droogleiggingswerk stop le zeiten, over1 zQvön, to'ëfi eij zïcÜT iusscKcn 3e" pie ren bevond, kreeg de boot oen breker in de zij. Sdnpper De Geus Irqfhlte nog door „stuurboord achtefuit" te commqn- ■dleeren zijn 'Bootje met dec kop op de golven te brengen, doch deze manoeuvre gelukte niet meer en de „President van Heel" sloeg om Van der Vlies vond zicli zelf terug te water, Boxman was de eenige dien hij nog een oogenbiik op 15 M. afstand zag zwemmen. Telkens kreeg hij stortzeeën over zich heen en verdween dan weer, bezwaard door zijn blielioed en laarzen in de diepte. Als door een wonder kreeg hij een los, drijvend rooster van zijn schip le pakken, dat hü wc.er .verloor, totdat 'hij, hij weet zelf miel hoe, aan den lij kant van de. „Van Heel", die reeds op de Zuid'pier zat, een louw, aande berghouten van d'e boot vastgemaakt, te pakken kreeg. De boot draaide -- rond' behoudenis enkele noodzakelijke afwer- ZIJ lcSen een havenpaal van de kingen." Zuiderdam terechtkwam. Terwijl BEGROOT'ING STAATiS'M U NTB E DR I .J F Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van de inkomsten en uitgaven van bet Staatsmuntbedrijf voor hel dienstjaar 1922. De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf met een totaal bedrag van 979,271. Opgemerkt wordt, dat bij de raming van de verschillende posten gerekend is op de vervaardiging ten behoeve van Neder land, van 200.000 aan kwartjes, 700.000 aan 10-centslukken, 500,000 aan 5-centstukken, 100,000 aan 1 cent stukken en 10.000 aan centstukken, terwijl voorts voor rekening van Ned.-ïn- idië is bestemd 10.000.000 aan rijksdaal ders, 15.000.000 aan guldens, 4.000.000 aan halve guldens, 3.000 000 aan kwart jes, 3.000.000 aan 10 centstukken, 100.000 aan I1/ centstukken, 100.000 aan 1 centstukken en 50.000 aan cent stukken. Gerekend wordt derhalve oip den aan maak in 1922 van 113.800.000 muntstuk ken. De bestelling voor Ned.-Indië draagt slechts een voorloopig karakter. Tot den aanmaak van de in die bestelling begrepen partijen zal niet worden overgegaan, voor dat nader bericht uit de Koloniën om trent de eischen der Indische circulatie zal zijn ontvangen. Kamerleden-landbouwers. Het Hoofd bestuur van het Drentscli Landbouv- Genootsclhap heeft circulaires gericht aan de besturen van provinciate en gewestelij ke lanidlbouworganisaides, aan de afdeelin- gen van Kiesvereenigingen en afdeelingen van alle politieke partijen in Drente, met het oog op de verkiezingen in 1922 -oim te beloogen, dat het naar hun meening een landbouwbelang is om te streven naar meer iandbouwvertegenwoordigers in de Tweede Kamer. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 25 October. Arbeidswet. Heden werd voortgezet de behandeling der interpellalie-Drion over over werkver gunningen. De heer DRESSELHUYS, V. B., verde digt den Vrijheidsbond tegen een verwijt van reactie. Spr. zegt, dat hij en zijn vrien den sinds 1918 niet veranderd zijn. De minister zelf stelt de principieele wijzigin gen van de Arbeidswet voor. De heer VAN DER WAERDEN, S. D. A. P., wijst op uitingen van leiders van den Vrijheidsbond, die reageeren legen de Ar- beidswet. De heer MARCHANT, V. D„ betoogt, dat de interpellatietot strekking heeft de Arbeidswet langzaam af te brokkelen. De iheer SMEENK, A. P., betoogt dat er wel degelijk reactie beslaat in pers en op vergadering. Er wordt zeer dikwijls ver band gelegd lusschen den minder gunsti- gen economisehen toestand en de arbeids wet. De heer KUIPER, R.-K., is minister Aal- berse dankbaar voor diens houding tegen over de reactie waarmede de interpellalie- Drion in verband staat. De heer WIJNKOOP, C.P., waar schuwt de arbeiders tegen reactie van den vrijheidsbond en van minister Aal- 'berse. De heer KOLTHEIC, C.P., meent dal de arbeiders, zoolang zij verdeeld blijven, overgeleverd zuilen blijven aan den wille keur der machtsverhoudingen. De heer VAN RITZEWIJK, R.K., ver klaart dat de R.K. Vakbeweging met groote dankbaarheid kennis nam van de rede des ministers. De heer VAN DER WAERDEN citeert uitingen van leiders van den Vrijheidv ■b'onid', die reageeren tegen die Arbeidiswot. De heer MARCHANT betoogt dat de interpellalii» de strekking heeft de Ar beidswet langzaam af te brokkelen. De heer BIJLEVlELD V. B. betoogt, dat de Arbeidswet wordt toegepast oip bureau cratische manier, ten nadeele van de in dustrie. Minister Aalberse verklaart dat hij bul ten cle vragen van den inilerpellaml 0111 ging teneinde te waarschuwen legen de verbittering welke dreigt tusschen werk gevers en arbeiders. Hij toont aan dat de gevallen door den heer Drion aangevoerd, 01m die juisithieid van diens grieven aan ite loonen, volstrekt onwaar zijn. De interpellatie wordt gesloten'. GEMENGD NIEUWS. Het vergaan van den „President Van Heel". De berichten over het verdrinken van 9 mensohen bij het omslaan van de stoomreddingsboot de „Pres. van. Heel" blijken overdreven te zijn. Er waren slechts zeven menschen aan boord, waar van alleen idle matroos v. d, Vliet gered is. Zes "opvarenden zijn verdronken. n.l. schaper de Geus (41 jaar odd', ge huwd, had 4 kinderen), machinist Chr. Weening, (41 j. oud, gehuwd, h,ad 2 kinderen), stoker Dirk Boel (37 jaar, on gehuwd!), en de matrozen Klooster, (28 jaar oud, gehuwdl, had 2 kinderen), Baksman (40 jaar oud', gehuwd,'had 8 kinderen) en Visser (44 jaar, gehuwd, zonder kinderen). Een broer van Van dier Vlies de gcreddte zelf lag te bed heeft aan het „Hbid." het relaas gegeven van die schip breuk. Na bekomen seinen van de „Faiaise" ging de „President van Heel" met een heelemaal, voor de gelegenheid opgeroe pen 'bématming ter redding uit. Om jkwart Terwijj Van der te Rotterdam heeft dezer dagen m aj. Hienwerking met de Kriminal Poli»! van Hamburg een onderzoek ingesteld naar den oorsprong tier valsche bank. biljetten van f 109, die joigens klachten van zakenmenschen te Rotterdam gere geld voorkwamen ïn geldzendingen uit Hamburg en Bremen. Het resultaat dar onderzoekingen wm idat een Duitscho koopman, 0. H. I, genaamd, werd gearresteerd. Hij was ia het bezit van 36 valsche bankbiljetten van f 100. Verder werden nog aango, houden een machinist en een commissi», naar, beiden Duitschers, die bij de uit. gifte der valsche biljetten betrokken zijn, Ia Hamburg heeft de politie vijf bil. jotten in beslag genomeu, te Bremen, is het haar niet gelukt, valsche bil. jelten te ontdekken. De valsche bankbiljetten van f 100 hebben do serieletters A. Q. Van het Vlies zich op de boot had gewerkt, draai- fseriegelal komen de cijfers 05 geregeld "voor, terwijl de vier overige wisselen. Ze zijn vrij onregelmatig geplaatst, Dn dateering is Amsterdam 9 Januari 1917. Het net aan de achterzijde is zoo scherp geteekend dat het aan den voorkant zichtbaar is. 't Papier is minder wit dan dat der echte. Do Nederlandsehe Maagd is niet scherp geteekend, terwijl hot net> werk om de Waardecijfers eenigszins ver, doezeld is. Naast de biljetten van f 100 zijn er' nog van f 60 in omloop. Dezt dragen do serienummers O. N. De dubbele moord bij - Garderen. Wij vernemen uit goede bron, dat d gearresteerde electricien Emmer, ds man met de compromitteereude krabhon in het gelaat een volledige bekenfe. nis heeft afgelegd in zake den moord. I11 liet belang van liet onderzoek kan nen echter omtrent zijn medeplichtigen. n°g geen mededeolingen gedaan worden. De politie is er echter van overtuigd, op oenige kleinigheden 11a, alle draden in handen te hebben en dat het onder zoek weldra als geëindigd zil kunnep worden beschouwd. Met Emmer bevinden zicli op 't oogen biik 5 personen, w.o. een vrouw, in arrest. DE BRANDARIS VERGAAN. Het vermoeden omtrent bet vergaan van de reddingsboot do Brandaris, die van uit Terschelling uitgevaren was 01» assistentie te verleenen aan een in noc verkeerend schip, is zekerheid geworden. Op den terugtocht is de boot bij hot Stortemelk door een hooge zee over vallen en omgeslagen, waardoor de op varenden te, water geraakten. Vier van de opvarenden zijn in a omgekomen. De namen der verdronkenen zijn: schipper S. v. Wiegman, de mon teur Ivies, en do matrozen A. Tot en Dijkstra. IQRTE BERICHTEN. Ongelukkig begin. De 16-jarige jon gen, die den vorigen Zondag met 10.000 van zijn «vader uil Bussum ver dwenen was, is Zondag le Rotterdam aangekomen. Hii was o.a. in Antwerpen geweest, met een vriendje die nog 'aldaar moet zijn. Aan het geld onlbrpckt geluk kig niet meer dan 400. de zij nog eens om. toen bleef zij liggen. Twee broers van Van der Vlies, die in de vroegte nog met meer mensclren den. Zuiderdam waren opgegaan, konden met behulp van een met stukken rails- be zwaarde lorrie, ondanks het ruwe weer, lot op 20 meter afstand van de „Presi dent van Heel" komen. Eender Van der Vliezen beeft met een louw om het lichaam dein afstand, die hem nog van de boot scheidde, weten over te steken en den schipbreukeling le redden. De geredidie scheen nog heelemaal in orde te zijn. De eerste vraag was naar een sigaar. Nu de redding van den „Prins der Nederlanden". Schipper Van den Kloos ter is door hel zgn. Rozen'burgsdre sluis je langs Oost-Voorae naar de Maasvlakte gegaan. De 'bemanning van de „Meer- drechl" wild.1 haar schip niet verlaten. De „Prins der Nederlanden" stoomde daarop maar idle „Faiaise", haalde de acht man sterke Fj-ausche equipage af en begaf zich toen weer naar de „Meerd'rechl", maak'te een Tros vast en sleepte 'het sc.Tip door de Botlek naar 'binnen. Als een buitengwoon sterk stukje zee manskunst hoorden wij den tocht van Van den Klooster loven. Nog nooit was een lid van de 'beman ning der stoomred'dlingsboolen -aan den Hoek van Holland gebleven. Het lijk van den machinist Weening is 's middags uit de 'boot, die met diein bodem naar boven op de Zuiderpier lag, gehaald'. Mien heeft daartoe een gal in <ie boot moeten 'branden. Weening had ccn diepe wonde aan het hoofd. Toen de ramp gebeurde, was de wind vla-k West en had! een kracht van 14 K.G. Hij was in den loop van den nacht veel sterker geweest, gemiddeld 35 K.G. De richting was nogal eens gewijzigd, om 11 uur Zondagavond N.N.W., om 12 uur Noord, om kwart voor 2 N.N.W. met een kracht van zelfs 60 K.G. DE NAWEëEN VAN HET STORMWEER. Zoover liet oog reikt slaat te Eenines (Utrecht) alles blank. Met behulp van lioolen is veel vee uit liet water gered. Voor zoover beleend zijn slechts twee vaarzen verdrenken en- werd een koe door een afgebroken electriciteitsgeleidiing ge dood. Vooral de woneniden aohler den- dijk hebben ernstige uren doorgemaakt, maar nergens is het water in de huizen binnengedrongen. Aan de dichting van de doorritten in den Wakkeren dijk, heeft men den geiheelen (lag gearbeid ofschoon ■liet gevaar van een hoogen vloed geweken wordt geacht. Uil Ooligens'pinal (Zeela-nd) wordt ge' meld: Maandagmorgen is bij den plotseling opkomenden N. W. storm de polder ..Het Rietveld", te Oollgensplaat, overstroomd. De polder -bestaat geheel uit weilanden, waarin nog veel vee liep. Een groot, ge deelte daarvan bereikte zwemmende oen oever, doch enkele koeien verdronken. Van Hos o-p Ameland komt de tijding, dat die driemastschoeii'er, geladen met hout," die Dinsdagmorgen in de branding zat, en om 'hulp seinde, Dinsdagmiddag op sleeptouw is genomen door een sleep boot met twee witte banden. Ten Noori cn van Ameland ligt "og <'cn torpedojager ,ten anker, die op sleeptouw ligt te waeli- DE 'STORM EN DE ZUIDERZEEWERK"'-?! Van het eiland Wielingen wordt ge- meldt, dat de zware N. W. storm aan de in aanbouw zijnde werlklhaven der Zuider zeewerken nogal belangrijke schade heeft aangdbraclit. Vooral de Oostdam der haven heeft over een lengte van ongeveer 200 meter "geleden en cr is veel van net gemaakte talud en zandiwerk weggeslagen. Verder hebben de rijkskeelen averij beko men. Van een keet is liet .geheele dak weg gewaaid. Ook is een modderbak van liaar ankers losgeraakt en weggedreven. TYPHUS IN DR-ENTL. Te Noord bij Hoogeveen z'jn elf gevallen van typhus geconstateerd. De burgemeester lia-d een onderhoud met den Inspecteur voor hygiëne, Dr. Bekenkamp te Groningen, een dor behandelende me dici en -twee leden der gezondheidscom missie, teneinde maatregelen le beramen om uitbreiding van de ziekte te voorko men. Van isolatie van patiënten kan op dit oogenbiik geen sprake zijn, wegens het ontbreken van barakken. Men hoopt eerlang met den bouw le kunnen begin nen op het terrein van het ziekenhuis ^Bcthesda." "van de Gereformeerde zieken- verpleging in Nederland-, te Hoogeveen, waardoor ook de omliggende gemeenten Zuidwotd'e, Ruinen. Beilen, Westerbork door financieele bijdragen in de stichting, zullen worden gebaat. De typ'huspa'tiënten wonen allen aan de Hoogeveensche Vaart, welk kanaal mén voor besmet houdt. Op verschillende plaatsen is water geschept en dit '-r on derzoek opgezonden aan het Cent. aal La boratorium voor d'e Volksgezondheid te Utrecht. Drinkwater bcslatit in de streek zoo goed als niet. Daarotn word'en nu lederen •dag pullen van de zuivelfabriek te Hoo-^ geveen met goed drinkwater ter plaatse' aangevoerd. Een pleegizusler uil Groningen is over gekomen, wijl de wijkverpleegsters het'te druk hebben met andere zieken, om de patiënten bij te staan, toen te zien op de vernietiging der uilwcrpeselen, het koken van de melk en dergelijke. VALSCHE MUNTERS. Een inspecteur der Centrale Recherche GBDE Ei ARBEID. Werkloozenstaking. Op de gemeente- ontginningen 1e Eindhoven hebben era 30-tal op de gemeente-ontginningen to werk gestekte wt-ridoozen gestaakt, om dat zij geen genoegen namen met liet Verminderde I0011 van f lli.oO per weel. De gemeente zal in geen gevat toegeven, daar li-et wenk enkel onderhanden geno men is om werittoozen werk te verschaf fen, d'OCh overigens vrij improductief is. De loonsvermindering iss het gevolg van fa,trekking van 30 pCt. Rijkssteun. Uit de Sigaren-industrie. "De Sigaren fabriek d'er R.K. Tabaksbewerkersgild'rai St. Fraiieisous Xanwdus en St. Clara, zat verkocht worden, daar de gilden hun fa briek niet meer rendabel 'konden maken. UIT DE METAAL-INDUSTRIE. Do „Maasbode" 'schrijft: „Naar aanleiding van de in de bladon verschenen berichten omtrent de moge lijkheid van het uitbreken van een werk staking in de metaalnijverheid wordt onzo aandacht gevestigd op het volgende: Ia Mei j.l. werd door alle leden van den Metaalbond aangenomen een besluit, waarbij een loongrens werd vastgesteld welke als minimum zou gelden voor het gemiddeld uurinkomen in de metaal industrie. Waar do gemiddelde uurinko- mens in Rotterdam en omgeving cn schiet overal elders ver boven deze loongrens uitgaan, zoo kan het geen verwondering wekken, dat, in verbgnd met do over bekende malaise in de toestanden on het gebied van industrie cn scheepvaart het handhaven van de loonen, die in tijden van voorspoed konden worden betaald, niet mogelijk is. Vandaar de door de directies in de metaalnijverheid cn scheepsbouw aangekondigde loonsverla ging van minstens 10 voor do meer derjarigen en minstens 15 °/o voor do minderjarigen, waarmede geen inbreuk wordt gedaan op de loongrens van do z.g. „landelijke regeling" van blei j.l- ja zelfs niet wordt overschreden de ui Juni 1920 vastgestelde loongrens,w "- liij de werklieden zicli aleemsen lie''rui neergelecd. Men bedenke daarbij, dut in Juni 1920 de levensstandaard van dj^ werkman hooger was dan thans en bovengenoemde malaise toen nog niet was ingetreden." Ill den loot) van déze week zullen to Rottendam ma afloop van de werkzaal"' beden op fabrieken en werkplaatsen, zoo' mogelijk in lokaliteiten in de omgeving van löisze fabrieken cn werkplaatsen, 'gecombineerde tres turen Van de wcrkl e den-organisaties in de metaal-industrie 1>C'" sonieelavergiaderingen beleggen. Na afloop van de vergaderingen zal gestemd won e door de ongeorganiseerde arbeiders op witte kaarten. Indien 70 pet. van nc 'taal aantal aanwezigen voor staking si™ zal voor de fabriek of werkplaats, toe idit personeel behoort, do staking ■den geproclameerd

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2