binnenlandsch raws. Öageüjksche besturen der Hanze. f TWEEDE KAMER. Verkeer en Posterijen. Uit onze Oost. Gruwelijke moord. gemengd nieuws. leETE BERSTTEN. qrdetntrbeid. Ï5ET CONFLICT IN DE METAAL INDUSTRIE. Het „Centr." deelt mede, dat de besprekingen, om alsnog tot een overleg te konten, zake 'Het drei gend conflict, reeds in een verge- "vorderd stadium zijn gekomen, wat er op wijst, dat heel spoedig een bepaald besluit zal worden ge nomen, dat zal lelden tot een gun stig resultaat, lanüouw in kuistwkimmis. 1iTe Vaniderfioff, in Bnlscih-Co'Iumbïc, Beeft een arend, die een vlucht had van niet minder dan zeven voet, een poging gedaan om een meisie van negen jaar (vam de waranda van haar ouders huis Iweg te halen. De moeder, die d'en arend zag, snelde haar dochter te hulp en slaag de er in, den arend het wegvliegen te be letten. Een man sloeg den vogel dood. IHet meisje kwam cr af met een paar, zij Ihet ernstige, krabben. Een automobiel, waarin een gezel- Schap van veertien personen, 'komende van een bruiloftsfeest, eergisteren van Burnley naar Blackpool reed1, werd door het slippen vam het voertuig omver ge lworpen. Twee personen, waaronder de vader der bruid werden gedood en elf nnderen ernstig gewond. NEDERLANDSCHE R. IC.' JOURNA LISTEN-VEREENIGING. In hotel Terminus te Utrecht werd iZond'ag de jaarvergadering gehouden van de Ned. R.K. Jounialistenvereeniging. De voorzitter, de heer J. B. Vesters, herin nerde in zijn openingstoespraak o.m. aan de bisschoppelijke en koninklijke goedkeuring der statuten, de benoeming van pater B. Kruitwagen tot geestelijk adviseur en het aftteden van den heer iW. Nieuwenbuis als bestuurslid. Uit het verslag van den secretaris bleek riiat de vérèeniging in het afgeloopen jaar met veertien 'leden is vooruitgegaan. Het Verslag van den penningmeester wees uit, idat men op versterking der geldmiddelen zal moeten zijn bedacht. In de vacature W.Nieuwenbuis werd (tot bestuurslid gekozen de heer L. vf d. Broeke, redacteur van „De Tijd". De pe riodiek aftredende bestuursleden, de hee- reti Veslers, Galesloot en J. Thomassen, iwerden bij acclamatie herkozen. Besloten werd te trachten het volgend 'jaar een excursie voor de leden met hun dame^ te houden. Eveneens zal worden getracht een retraite te organiseeren. De vergadering betuigde haar instem- hiing met de bemoeiingen van het be stuur, om tijdens den AJgemeenen Ka tholiekendag van liet volgend jaar en in het raam van dien Katholiekendag een «elfstandig p§rscongres te honden. Aangenomen werden een tweetal voord Rellen van den heer De Louw» om in over leg met den Ned. Journalistenkring ie 'trachten te komen tot een algemeen er kend uniform persinsigne voor het heele land, enorm eveneens in overleg met den Kring te trachten bet verslaan van con gressen op de hoogfeesten van Pasohen, Jbn'ksiteren en Kerstmis afgeschaft te Vijgen, In den loop der vergadering werd aan jnr. A. baron van Wijnbergen gelegen heid gegeven tot het inleiden van een ver trouwelijke ge-dachtenwisseling in verband yiet de verkiezingen. Aan die gedaebten- ^jrisseling, welke een geanimeerd en aan- tenaam verloop had, wierd door vele aan wezigen deelgenomen. I Na afloop der Centrale Raadsvergade ring had -te 's-Hage de vergadering plaats 4ler Nederlandsehe Hanze. 4 Nadat de voorzitter, de heer G. H. Btruicken de vergadering had geopend, Sverd het woord gegeven aan den heer '!A. van Ketel, algemeen adviseur der Bureaux van Advies, het woord tot het gouden van zijn inleiding over de betee- Aenis der Hanze-bureaux van advies in "Eet Bisdom Haarlem. De befceekenis van het Hanze-Advies- "%ureau kan. worden afgemeten naar het "ioel dier instellingen; dit doel is: over eenkomstig de beginselen van den R. K. godsdienst, de bedrijfs- en sociale be langen te vorderen van de leden der bij do Hanze aangesloten plaatselijke ver- Senigingén, afdeelingen en ondorafdee- lingen, als van de economische instel lingen, door deze gevormd. In het hij zonder zal het Hanze-Ad vies-Bureau zich daarom toeleggen op: a. het verstrekken van adviezen op ad ministratief, commercieel, technisch, juri disch en algemeen sociaal gebied; b.h et steunen in de algeheele bedrijfs leiding en yin het bijzonder bet aanleg gen, contrleeren en zoo noodig, tijde lijk voeren der administratie; c. het bevorderen van bet bandels- en vakonderwijs, vooral aan de toekomstige middenstanders. Wanneer en waar noodig, zullen Voor adviezen op speciaal gebied daartoe ge ëigende personen worden geraadpleegd en leventueel vast aan de bureaux worden verbonden. Vervolgens zette spr. de werkwijze van en controle op de Hanze-Advies-Bueaux üiiteen en besprak nader eenigo hoofd lijnen van het beheer. I Voor de bedrijfsgroepen of individu- eele bedrijven richten do werkzaamhe den van het bureau zich in het bijzonder op de algeheele bedrijfleiding. Onder „algeheele bedrijfsleiding" val len: a. de commercieele leiding; b. do administratieve leiding; c. de technische leiding. A. De commercieele leiding laat zich ■onderkennen in: 1. Het zaakkundig beheer: dit wordt 'tniet alleen gevoerd met de noodige spe ciale vakkennis, doch eischt ook meer algemeene economische kennis. De voooral tegenwoordig inwerkende invloeden van allerlei aard maken informatie naar toe standen, ook op ander terrein, vaak ab soluut noodzakelijk. Deze beheerschen mede den gekozen of te kiezen bedrijfs vorm, de kwestie van inkoop, fabricage, in 't kort, de geheele gedragslijn voor handel en nijverheid; 2. Het geldelijk beheer: dit omvat de Verhouding tusschen de eigen en vreemdo geldmiddelen, de vastlegging van die be dragen, do eigen eredietverstrekking en het op te nemen crediet. Ook de onder scheiden betalingswijzen bobben hisrbij den belangrijke rol te vervullen, i 3. het juridisch beheer dat tegenwoor dig een voornaam onderdeel vormt van de commercieele leiding door de her haalde aanraking met de bedrijfswetten, 'do belastingregelingen en voor bijzon- dereh andelsvoorvallen mot deze handels netten. i B. De adminiistratieve leiding valt te splitsen in die: 1. voor de gewone administratie: deze omvat alle dagelijksche en periodieke werkzaamheden, noodiig voor het juislo bedrijfsoverzicht. Zoowel de correspon dentie, de calculaties, het ordenen van bewijsstukken, de interne controle als de passende boekhouding wordt hieronder begrepen 2. de beheers-administratiewelke naai' de behoefte van het bedrijf uit de ge wone administratie .wordt afgeleid. 0. De technische leiding: welko be staat in de keuze van het meest ge schikte krachtwerktuig in verband met ruimte, bedrijfseischen, exploitatiekosten en aanschaffingsprijs, de juiste keuzo van machines, kennis omtrent constructies, rentabiliteit, aanwijzen van voor- en na doelen van bepaalde typen, hot voeren eener goede fabrieksadministratie ter ver krijging van een juiste orbeiijsmethode, de arheidsverdeeling- en kostprijsbereke ning, het voorkomen van bedrijfsmoei- lijkheden, veroorzaaktdoor de eigen schappen en gebreken van materiaal en grondstoffen, alsmede de kennis van alle andere moeilijkheden van ..bedrijfsteck-, nischen aard. Waair de algeheele bedrijfsleiding" ziek zooveel omvattend laat omschrijven en zich feitelijk afteekent op dezolfdo wijze in bet klein, middelgroot, of in 't grootbedrijf, verwijzen wij vooor de be vestiging daas-van naar de outillage van een groot bedrijf. Daar is voor ieder onderdeel der bedrijfsleiding een spe ciale staf aanwezig -en zonder die te raadplegen, neemt de hoofdleider geen enkel besluit, aanvaardt hij de verant woordelijkheid niet van zijne beheers- daden. De bedrijfsleiding- vain iedere zaak omvat deze elementen en het is daarom, dat het Hanze.-Advies-Bureau in elk van die richtingen, zich beschikbaar stelt, het zij het Bureau in elk van die richtingen zich beschikbaar stelt, hetzij het Bureau direct ter hulp kan komen, hetzij het Bureau zich weder1 de meest geschikte speciale krachten assumeert. Het Bureau wil zich als vraagbaak congentreeren voor alles en voor allen on hoe meer adviezen er dan worden ge vraagd, te zaakkundiger zal het Bureau zich kunnen ontwikkelen. Zoo zal in de miiddenstandsorganisatio het Hanze-Advies-Buroau, naast de reeds bestaande instellingen, voor sociaal-eco nomische ontwikkeling een belangrijke factor te meer heteekenen. Na deze uitvoerige inleiding had oen gedachtenwisseling er over plaats. De heer Perquin directeur der Hanze- bank, meende, dat het niet gemakkelijk zal zijn voor de Hanze-aidviesbureaux geschikte functonarissen te vinden, deze functionarissen zullen geen andere be trekkingen mogen waarnemen. Wat den opzet betreft verzoekt spr. de uitvoering over te laten aan de per sonen, die daartoe zijn aangewezen. Een zoo eenvoudig mogelijke opzet ligt in de bedoeling. Het adviesbureau zal zich zoo weinig mogelijk bezig houden met hot voeren van administraties. Zijn taak is hoofdzakelijk het geven van advies en het uitoefenen van controle. Het Hanze-Adviesbureau zal staan on der de algemeene leiding van hot Cen traal Bureau. Het bestuur is van meening, dat ieder bureau bestuurd moet worden door iemand, ten minste in bet bezit van een acte M. O. Het Hanze-Advies-Bureau zal staan onder de algemeene leiding van hot Cen traal Bureau. Het Hanze-advies-Bureau wil niet in concurrentie treden met bestaande adviös- bureaux, voorzoover die voldoen. Waar een goed bureau bestaat, kimen de mid denstanders daarbij aangesloten blijven. Op den duur zullen deze bureaux echter een goed bureau bestaat, kunnen de mid denstander noodig heeft. De adviesbu- reaux zullen in een even groote be hoefte voorzien als de Hanzebank inzake het verleenen van credieten. De beer Chris Jansen, directeur van 't Centraal Hanze-Bureau te Amsterdam, zette de samenstelling van het bestuur van het Hanze-Advies-Bureau uiteen en toonde aan, dat er een nauwe samen werking is tusschen dit bestuur en het Centraal Hanzebestuur. Gedeeltelijk gecorrigeerd. Bctonwoningen te Amsterdam. Naar De Tijd verneemt, is het gemeentebestuur te Amsterdam voornemens - rijkssteun te vragen voor den bouw van een paar hon derd belonwoningcn. EEN PLAQUETTE VAN DR. A. KUYPER. Naar het Vad. verneemt, heeft de stem pelsnijder J. C. Wienecke een plaquette gemaakt van dr. A. Kuyper op 80-jarigen leeftijd. Het is een mooi portret van den overleden plaatsman geworden en zal bin nenkort in den handel gebracht worden. Ons land en ex-keizer Iiarel. De heer Troelstra heeft aan de Ministers van Btii- terilandsdhe Zaken, van Justitie en van Binmenlandsobe Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de Regeering kennis genomen van het persbericht uit Berlijn, volgens hetwelk oen vertrouwde van ex-Keizer Karei, graaf Berchtold, uit Zwitserland te München is aangekomen en van daar naar Nederland gaat? 2. Heeft de Regeering zich omlrent de juistheid van dit bericht op de. hoogte ge steld en wil zij de Kanier hieromtrent in lichten? 3. Kan de Regeering de verzekering geven, dat bedoelde persoon in o-ns land niet is of zal worden toegelaten? DE INDISCHE LEENI'NG, Een tegenvaller. Naar het Ministerie van Koloniën meldt, bedraagt het totaal der inschrijvingen up de 6% pCt. N.-I.-leening 1921 b, welke worden aanvaard, f 55.953.800, waarvan hier te lande 38.147.000 en in Indië 17.816.200. De aanvaarde inschrijvingen zullen bij gevolg tot het volle bedrag worden toege wezen. De inschrijving was n.l. opengesteld voor 100 miüioen, •C'ii°0 95 Bopjopuog vita DuuspvBJOA) Voortgegaan wordt met de algemeene 'beschouwingen overr de Grondwetsherziening. De heer KOLKMAN, R.K., kan de voorstellen niet met veel geestdrift be groeten. Zij laten ook het volk tamelijk koud. De Regeering kan niettemin in 't algemeen rekenen op dien' steuin en de stem der Kalholüekiem. Spr. begrijpt evenwél niet waarom de Regereing de opheffing van het processieverbod te rugnam. Het verband! met de traktemen ten voor geestelijken is hem niet duidelijk De heer WIJNKOOP, C. P.. betoogt dat bolsjewisme en democratie zeer goed ver- eenugbaar zijn. De heer SCHOK KING C. H., geeft toe dat de herrienlingsvoorstéHen) over het geheel niet van groote beteekenis zijn; hij juicht dit evenwel toe omdat hel land behoefte heeft aan rust ook op staat kundig terrein- De spreker is de Regeering erkentelijk voor itet weglaten van de opheffing van het processieverbod. Hij i;s met de lieer Van de Laar vam gevoelen, dat de vrij heid van de ndet-Katholieken zich verzet tegen .processie-vrijheid. De heer RUTGERS A. R. kan het toe- juitjien dat de voorstellen niet meer In grijpend zijn. Hij betreurt evenwel, dat het hoofdstuk Eeredienist builen de her ziening is gelaten. De finamcieele verhou ding tusschen Kerk en Staat en de rechts- posdlie der kerken 'vereischen dringend nadere regeling. Daarom is sipT. erkente lijk voor het terugnemen van de pro- cessievrijlbeid, waarlegen hij overigens geert bezwaar heeft. MINISTER RUY'S DE BEiltfRENBiRQU CK wijst er op, <lat de Regeering in 1918 geen verwachtingen wekte om meer uitge breide hertëiening en dat ons lam'd met de .voorgestelde wijzigingen niet achter blijft bij andere landen, waar <le demo cratie zegevierde. Wat de prooessrevrijheid ..betreft, de re geering was tot overtuiging gekomen, dat herziening van hoofdstuk VI ndet moge lijk zou zijn zonder het losmaken van ■den financieeten hand tusschen kerk en staat. En daar dit te hoóge kosten zou vorderen, heeft de regeering reeds in het begin van Juni besloten tot het terugne men van de successievrijheid. Een eigenaardige regeling. Het Tweede Kamerlid, de heer Bakker, heeft idien mi nister van Waterstaat 'de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat, na in getreden storingen, bij den telefoondienst, ter- plaatse waar een kantoor van den (Rijkstelegraaf- cn -telefoondienst is geves tigd, voor het bezorgen van telegrammen, van één in dezelfde gemeente bestaand Rijks telegraafkantoor, den geadresseerde bodeloon in rekening wordt gebracht? Zoo ja, acht de minister een dergelijke regeling billijk? Indien een dergelijke regeling mochl be rusten pp ambtelijke voorschriften, is 'de minister dan bereid, door wijziging dezer voorschriften, een billijker regeling in het leven te roepen? Een bloeddorstige. ■Een dag of vier geleden, schrijft de „Deli Ct." van 24 September, vermist een Javaansehe machinist van de onderneming Goenoeng Rintefh een jas met inhoud, be staande uit 50 Centen. Het onderzoek door hem ingesteld, bracht niéts aan liet liobt, 'doch de machinist vermoedde, dat een der koelies de schuldige was.' Dit ver moeden stak hij niet onder stoelen en banken, waarover d'e betrokken koeli zich, ten zeerste gebelgd toonde. Eergisteravond besloot hij dein machi nist op te wachten. Van des avonds acht uur tot den volgenden dag vier uur stond de man op wadht, doch de machinist ver scheen niet. De koeli toog daarop naar diens woning, stapte binnen en vroeg den machinist of hij hem nog steeds.van' dén diefstal verdacht. Op het. bevestigend antwoord van dien maohinisf haalde de koeli eensklaps een parang" van- achter zij^ rug vandaan en gaf hiermede den. machi nist een Ihevigen slag in den nek. Onmid dellijk legde de machinist beide handen in den nek en smeekte om vergiffenis, om onmiddellijk van den koeli een tweeden slag loc-gediend te krijgen, welke hem zwaar aan handen en armen verwondde. Ten slolle diénde de koeli den man nog 'n derden en laatsten slag loc, welke het hoofd van den machinist geheel van den romp scheidde. Heel kalmpjes legde de koeli vervolgens zijn parang op zij, ving met zijn 'beide handen liet uit de afgrij selijke wonde strooinende bloed op en., dronk dit op. Daarp begaf hij zich niet den parang naar den administrateur, ma onderweg zijn handen schoongewasschen te hebben, overhandigde hem liet wapen en vertelde den administrateur, dat hij een moord ge pleegd had. Onmiddellijk liet deze hem vasthouden en lichtte die Medanscbe poli tie van een en ander in. Door twee re chercheurs is de man van de onderneming naar Medan vervoerd. Voor c'e manlrVoolitie legde de man een volledige bekentenis af. Op de vraag vam den mantri. waarom li.ij het bloed' van den vermoorden machinist had ge dronken, verklaarde de man, dat dit het eenige middel was om zijn woede te koe len. Had hij dit niet gedaan, dan zou zijn wraak niet volmaakt geweest zijn^en hij zeker bezoek gekregen hebben van d'en duivel 7.UINGHEIDSMAATREGELEN. Uit Weltevreden wordt gemeld, dat de Kon. Pakelvaart-Mpij als zuinigheidsmaat regel de draadlooze installaties op de schepen heeft afgeschaft. De installaties blijven beslaan op schepen im de vaart naar Australië, op de lijnen Hongkong cn Singapore en in den sneldienst. Voorts zullen de electrisehe waaiers uit hutten cn ■salons verwijderd worden. Deze laatste maatregel zal een bezuiniging geven van. ongeveer één millioen gulden per jaar. De waaicrS blijven intact op den sneldienst en 'den dienst haar Australië. DE ZIEKTEGEVALLEN OP DE „KAWI." Do kapitein van de „Kawi" heeft na zjja aankomst te Batavia aan het „N. V. d. D. v. N. I. het volgende méde- gedeeld omtrent de geheimzinnige tal rijke ziektegevallen aan boord van dit sohip: Dingdagavond te zeven uur vertrok de- „Kawi" van Marseille en reeds den vol genden dag waren er onder de passagiers van alle klassen een 60 zieken. De ziekte verschijnselen waren: koorts, kramp, bra ken en buikloop, zoodat onmiddellijk aan vergiftiging werd gedacht. Aan boord bevonden zich vijf medici, van wie er drie eveneens ziek waren. Onmiddellijk ging de gezagvoerder mot den admini strateur en den restaurateur de menu's na, ten einde te weten te komen of wel licht een der genuttigde gerechten oor zaak van Re ziekte kon zijn. Maar niets kon worden geconstateerd; eerste en tweede klasse hadden princesseboontjes gegeten, de derde Wassers roode kool. Het was opmerkelijk, dat alleen pas sagiers ziek waren. De officieren waren, met uizondering van den derden en vier den stuurman en den vijfden machinist, gezond, terwijl van de bootslieden en ma trozen niemand ziek was. Terwijl de Europeesche opvarenden toch allen het zelfde eten nuttigen als de passagiers; de officieren tegelijk aan tafel, de matro zen den volgenden dag, wanneer zij de kliekjes krijgen. I Donderdag was het aantal zieken nog grooter. Toen werden ook elf van de 57 man inlandsch personeel krank. De medici konden de oorzaak niet con- stateeren. Bij verscheidene zieken steeg de temperatuur tot 40 graden, doch even voor Rort-Said waren de meeste lijders weer op de been. Wat slapjes nog, doch uiterlijk gezond. Bij aankomst to Port- Said was iedereen weer beter. Het is een zonderling goval. Vermel ding verdient het feit, dat te Marseille een over land gereisd hebbende dame aan boord kwam, di© bij emhaxkenaent reeds lèed aan dezelfde ziekte, terwijl de leden dor bemanning in ovengenoem de stad niet aan land gingen. Wél -de- barkeerden de passagiers, zoodat de mo gelijkheid bestaat, dat "gedacht moet wur- den aan een infectie, te Marseille opge daan. Want daarover waren de medici het eens: het was een besmetting. Meer konden zij échter niet con3tateeren, hos ziek drie hunner dan o5k zalf waren. De te Colombo (Ceylon) aan boord ko mende loo.ls, niets wetende van de ziekte gevallen, verhaal le, dat even te voren een Australisohe boot was binengekomen, die al 'n zeer s lechte reis gehad hadin de Rood'e Zee waren er heel veel zie ken aan boord geweest, terwijl vele pa tiënten in de Roode Zee waren bezwe ken. Desgevraagd verklaarde de loods, dat ook hier de verschijnselen waren r geweestkoorts, kramp, vomeeren en diarrhee. Ook dit schip was van Mar seille gekomen. To Marseille had de kapitein van de „Kawi" echter niets vernomen omtrent een daar heersehende ziekte. Maar aan een blikjesvergifti0lng kon hij niet ge- loovcn: er waren geen oude blikjes aan boord geweest en te Marseille worden uitsluitend versche groenten aan boord genomen. Ook de medici meenden niet te moeten denken aan vergiftiging, ten gevolge van het nuttigen van ondeug delijk eten. Wat was dan do oorzaak van de vele ziektegevallen? Men weet het niet; het onderzoek leverde negatieve resultaten op en zooals gezegd de doktoren konden gee.n oorzaak opgeven. Ook aan het drinkwater kom de ziekte niet wor den geweten, aangezien allen aan boord hetzelfdg water drinken. NIEUWE 'STRAATNAMEN IN DE HOOFDSTAD. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft onafgebroken behoefte aan nieuwe ■straatnamen. Het had nu do oogen ten hemel geslagen en was aan het plun deren van den sterrenhemel gegaan. Zoo kwam het bij den Raad met een heel stel hemellichamen waarmede het tuin dorp Oostzaan gelukkig zal gemaakt wor den. Woensdag hoeft do Raad er zijn zegen aan gegeven, behoudens één. Het dagelijkscli bestuur had de vol gende namen voorgesteld: Kometensnigel, Meteoorsingel, Origel- Betelgeuze-, Orion-, Si ius-, Kreeft-, Steenbok-, Argo-, Poolster-, Spiea-, Al- dobaran-, Castor-, Sterren-, Pollux-, Pre- cyon-, Centaurus-, Neptunes-, Mars, Sa- turnus-, Uranus- en Juxn ter stratenAl- debaran-, Castor-, Sterreplein, Zonne weg, Zonneplein en Kleine Zonneplein, Kleine- en Groote Beerstraten. Een der leden, de heer Spier, wees er op, dat de Maan was vergeten en hij stelde voor geen Procyon- maar- een Haanstraat aan oud Oostzaan te geven. Wethouder Vliegen verklaarde er geen schuld aan te hebben, dat er een ster Procyon bestond. De sterrekundigo kring had hem het stelletje bezorgd en de Maan kon later wel een beurt krijgqn. De heer Spier bleef bezwaar -tegen Pro cyon koesteren waarin hij' gelijk had, gegeven de neiging der Amsterdammers om hunne straatnamen te verhaspelen en zag zijn voorstel om de Maan de plaats van die ster te doen innemen, met groote meerderheid en vroolijkheid aangenomen. NA DEN STORM. Van H.M. de Koningin en van den Commissaris' der Koningin zijn telegram men ontvangen, wqarin zij den nagela ten betrekkingen van de bemanning van de stoomreddingboot „President van Heel" hun deelneming betuigen met het door hen geleden smartelijk verlies. In opdracht, van de Koningin heeft haar adjudant de kapitein-luit. ter zee ten Broeoke Hoekstra bij de begrafe nis te Hoek van Holland van slacht offers van de Tamp mét de reddingboot „President van Heel" een krans neder- gelegd op het stoffelijk overschot. De Hoofdinspecteur van de Scheep vaart de heer UulleT heeft in opdracht van den Minister van Landbouw, do be grafenis bijgewoond, Donderdagmorgen was nog geen nader1 bericht omtrent den loodsschoener „Eems 2" ontvangen. Een binnengekomen schip rapporteert niets gezien te hebben. Vol gens geruchten zou op Rottum wrakhout van een schoener zjjn aangespoeld. Van de uit tien personen bestaande bemanning waren negen leden gehuwd. De eilanden Marken en Urk hebben weer grootendeels onder water gestaan. Nu de kruin van den dijk van Mar ken weer boven komt, blijkt, dat een gedeelte van ongeveer 100 M. is weg geslagen aan de zuidzijde van 't eiland Te Hoek van Holland, is naar de Tel. meldt, Dinsdagavond nog aangebracht 't lijk van B. W. Boxman, matroos van de verongelukte stoomreddingboot „Pre sident van Heel". Nog vermist worden de schipper J. de Geus en de stoker D. Boel. Het dreggen naar de lijkon van laatst genoemde personen leverdo- tot op he den geen resultaten op. ARME ZWERVELING. De politie te Tiel heeft zicui ontfermd over een 14-jarigen Belgischen knaap, die 'door zijn moeder oip haar slerlbed was af gestaan aan een woonwagenbewoner, die den jongen exploiteerde door hom in de -café's kunsten te laten maken. Bij een dezer .-toeren verstuikte hij beide voelen. In de koude van deze nachten sliep hij achter kermistenten, tot de politie hem half verhongerd cn geheel verkleumd vond. Zijn pleegvader was inmiddels .ver trokken. De politie zal hem, als hij daartoe in slaat is, naar zijn geboorteland op trans port stellen. STATIONSCHEF EN RAADSLID. De beer G. Adriaansen (ïïb.)stationschef te Goes, die lot lid van den Gemeenteraad wa,s benoemd, kan deze benoeming niet aannemen, daar de directie der Neder landsehe Spoorwegen daartegen bezwaar maakt. De directie heeft besloten de ver vulling van 't ambt van gemeenleradslid niet 'toe te staan aan enkele categorieën personeel, waaronder die van stationschef. EINDELIJK GEARRESTTÈEIKD. Wo ensdagmorgen is inden polder van Megen eindelijk het individu gearresteerd, die reeds maanden, lang door het aan randen van meisjes de omstreken van Oss en «ten Maaskant' onveilig maakte. Het bleek een 42-jarige man 'te zijn uit Ber- chem, die een half jaar geleden uit de gevangenis was ontslagen. HET MIDDE-DAMTERREI'N IN E-E HOOFDSTAD. Het „H'bld." meldt dat een bekende makelaarsfirma hier ter stede, namens hare principalen het gemeentebestuur heef't verzocht, het midden-Dainlerrem le mo gen koopen, lot bet idaarop vestigen van eenige groote winkelhuizen. EEN WAANZINNIGE. Te Vegliel (N.B.) heeft zich 'de 70-jari- ge H'. v. A. voor den 'trein uit Boxlel ge worpen, nadat hij jas, pet en schoenen h.ad afgelegd. Bovendien had hij een brief je in zijn zak, waarop geschreven stond, dat hij spijt had van zijn daad. De waan zinnige was op slag dood. DE VERMISTE LOODSSCHOENER. Woensdagmorgen is te Delfzijl binnen gekomen het Duitsehe stoomschip „Otlo Tordis". Het schip rapporteerde gezocht te hebben naar de loodsboot, doch deze niet te 'hebben gevonden. Aan' boord van den vermisten loodls- schoencr „Eems 2" bevonden zich: H. Dubois, schipper; R. van Til, G. Storte- ■veld en G. Geertsema. loodsen; P. Dre- wes, loodsdeweeke'ling ie klasse; N. A. Post en J. de Jong, loodskweekelingen 2e klasse; K. Westendorp matroos en K. Mulder, kolc, allen uit Delfzijl, en H. Smit, matroos, uit Groningen. De „Eems 2" is Dinsdag voor veertien dagen naar buiten gegaan voor de post Eems-West en moest de vorige week de post Eems-Oost overnemen. Tot nu toe heeft men niets meer van het vaartuig vernomen. Marineschepen zijn uitgevaren om te trachten het vaartuig op te sporen. Brandstichting. De brand in den molen van den heer D. S. te Het .Waar (gem. Sohéemda, Gron.) deed vermoedens van kw Iwilligheid ontslaan, welke er loc leidden, dat de eigenaar Woensdagmorgen is gearresteerd, verdacht van brandstich ting. L :e waterstand. Dc Rijn lussoLen Pamioiiden en Arnhem is thans zoo laag, dat zelfs schepen waaruit de vracht geheel is gelicht, niet meer kunnen voortvaren zonder aan den grond te raken. Een aanhouding. Door de politie te Roermond is Woensdag aangehouden en naar de gevangenis overgebracht G. P., 54 jaar, kleermaker, vroeger 'wonende te Roermond, thans te Luik woonachtig. Hij wordt verdacht van diefstal van manufac turen, ruim ll/> jaar geleden te Roermond gepleegd. Hij wist zich toen door 'de vlucht naar hot buitenland aan zijn arrestatie te ont trekken. ..Onder de stoomtram. De arbeider W. ikwam onder Heerlerheide onder de stoom tram; hij werd eenige meters medegesleurd en werd, met kneuzingen aan het hoofd, naar het hospitaal te Heerlen gebracht, waar hij overleed, zonder :lot bewustzijn te zijn gekomen. Op weg. naar een oplossing. n DB LOONKWESTIE IN DB j METAALINDUSTRIE. De „Maosb." vernoemt, dat de taalbond de loonen te Delft voorloop;, niet zal verlagen. EEN KLEINGEESTIG STAN'DPU.\tt Door het Ned. Verbond van Vakverce! nagingen is aan bet Bureau In.ternaliosaj du Travail, te Gcnève, een schrijven g», zonden, naar aanleiding van 'het feit, da de Nederlandséhe regeering dé détëgalK voor de derde Internationale Airbeidscon. ferentie, welke 25 October a.s. te Genève is aangevangen, zoodanig heeft satnen. gesteld, dat daarin geen verlegenwoordj. ger van bet Verbond als apbeiders-afg5. vaardigde is opgenomen. Het N.V.V. verzoekt o.m. in 't séhrij. ven, aan het Bureau, het mandaat van den door de Nederlandsehe regeering te noemden arbeiders-afgevaardigde niet goed te keuren. (Zooals wij indertijd meedeelden, is 4 heer Serrarens van het R.K. Va>kbur«m door dé Nederlandsehe regeering afge. vaardigd). De bloemenhandel te Aalsmeer. D:n laatsten tijd waren de veilingen in <kzj gemeente als het ware overvoerd mei ver. schillende soorten va,n snijbloemen. Voor- al dé dahlia's hebben dezen zomer cn m- jaaT, door liet zeef mooie weer, over- vloedig gebloeid, waardoor de markt Jcj, voor de andere bloemen in meer of min. dere mate gedrukt bleef. Zoo waren lot nu. toe b.v. idö Chrysanten lager over het algemeen dan hot vorig jaar, en alleen zty uitstekende kwaliteiten konden het bra. gen lot prijzen, welke hel bedrijf daarvan rendeerenld kond'en maken. Nu cchler meer ruw weer is ir.gehbiden, is de kans groot, 'dat veel buitenbloemen opgeruimd zijn, wal ten goede komt aan de nog rev loerende Chrysanten, die nu wel betere ■prijzen zullen gaiui bedingen. Dezer dagen zijm te Aalsmeer aan do Centrale Aalsmeersohe veiling de eerste, seringen lakken aangevoerd. Uit het Coöperatieve leoen te Aals. meer. De gemoederen in luinbouwkriu. gen le Aalsmeer waren den laatsten lijd meer of minder in beroering gebracht doot geruchten, dat de plaatselijke coöperaties doordat zij voor pl.m. 13.000 in de soliuld van de Tuinbouw Aankoop-Cvnlra. le, die 60.000 bedraagt, was betrokken, haar leden te veel onkundig had gelala aangaande verschillende zaken. En boia. ■dien vond men het verkeerd, dat een bestuurders van de plaatselijke organisil» ■tevens directeur was valt de T. A. C., we1. ke in onze gemeente, van Rotterdam uit, haar cenlraal punt 'heeft gekregen. Het was vooral in 'het Oosteinde, dal zich een sterke oppositie begon te openbaren togen het aangesloten blijven van die plaat selijke coöperatie hij de T. A. C., omkat men vreesde, dat, wanneer de zaken van de T. A. C. verkeerd liepen, onze coöpe ratieve tuinbouwers, als de grootste af nemers bijna van alle aangesloten vereeni- gingen, groote finanfieefe nadeden le wachten haddien, Wanheer d'e Verliezen grooter werden. Het bestuur der coöperatie helegdt daarom oen openbare vergadering, waarop verschillende zaken, zoowel van eigen or. ganisalie als van dc T. A. C. werW'en he-- sproken. Wat de T. A. C. betreft, betreurde directeur, de Iheer J. Keessen Dzn., dal over het algemeen in 1920 de aangesloten organisaties door te geringen aankoop dw artikelen, oorzaak waren geweest, dat leen 31 December afgeschreven moei worden, cr medé door het terugloop® der prijzen een tekort was vai 60.000. En dat juist die aangesloten ver< eenigingen welke het moest hadden afge nomen, o.a. Westland, Aalsmeer en Bos koop, nu statutair voor het grootste ded in de schuld a an sprake! ijk waren. Toch gelukkig kou thans geconstateeri ""worden, dat er dit jaar wel eenige winst zou zijn. 'De heer Pistorius, boekhouder, en an- 'déne hoeren bepleitten het groote njtt van dc T. A. C. voor den tuinbouw in het al gemeen. Wil zij in de toekomst haar nuttig werf voor den tuinbouw blijven doen niel al. leen, dooh zich steeds verder op het ge bied vari d'en aankoop bewegen, daa zul len al'le aangesloten vcreenigingen tot terdege moeten steunen. Gelukkig kon op de vergadering wor den meegedeeld, dat de plaatselijke coupe ratie nog steeds in ledenaantal groeit vd IJians ruim 300 leden telt. De toestand der Kustriischerjj in Sep tember. Omtrent den - toestand der zeevisscherij' iin September, deelt de VRscherij-inspectie ons mede, dat deze, tengevolge van dc kleineren omvang der drijfnetvissclrérij op haring, evenai in Augustus voel miu'der druk werd uit- geoefend, dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroegen volgens voorlou- pige opgave, resp. 11.702.000 K.G. ea f2.417.700 tegen 24.121.600 K.G. en f 5.695.700 in September 1920. Een niet onbelangrijke hoeveelheid versche of mot zout besprenkelde haring werd door Britsche stcomloggers aan gevoerd. DE ZON-ECLIPS IN 1922. Naar de „Tel." verneemt is er eö Duitsch-Nederlandsche commissie ge vormd, die een astronomische expedite zal organiseeren ter waarneming van zon-eclips óp 22 September 1922. De commissie staat onder leiding v' prof. Einstein, terwijl cr voor Nederla» o.a. zitting in heeft prof. dr. Kapfcii® De commissie heeft de medewerking i3 geroepen van de Nederl.-Indische Sk1* rekundige Vereeniging, die in Palemhang een inrichting bezit De expeditie zich eerst naar Palemhang begeven van daar naar de Christmas-eilanden var waar de eclips wordt gadegeslagen. DE KERKBRAND TE DELFT- De Schade, döor den brand aan oude kerk té Delft veroorzaakt, -d naar verluidt, niet boven f 100.000 gt®b Het juiste bedrag wenschten kerkvoogd- niet te, npeihete

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2