BINNENLANDS6H NIEUWS. 31 RIJKS-MIDDEN STANDS- ADVISEURS. De Middenstands-organisaties in Twen te en Oostelqk Gelderland bobben, meldt de N.R.Ort. een adre3 gezonden aan den minister van Landbouw in ver band met bet voornemen van de re geering tot opheffing van bet instituut der Eijks-middenstands-adviseurs. Adr. zijn van oordeel, dat in deze tijden van algemeeno malaise, vooral voor den middenstand, do voorlichting en hulp van genoemde regeering:ambtena ren minder dan ooit kan worden gemist en dringen er op aan, te bevorderen, dat bet instituut der Eijks-middenstands- adviseuTS in zijn tegenweordigen vorm bliift gehandhaafd. AAN FRANKRIJK VERLEENDE VOOR SCHOTTEN. IIet wetsontwerp om den aflossingsler- mijn der aan Frankrijk verleende voor schotten in verhand met den eoonoima- BCben toestand van dat land met een vijf tal jaren te verlengen, vond in de afdee- linigen der Tweede Kamer algemeene in stemming. Eenige leden vroegen, of er voor de regeering geen aanleiding bestaat imet de Fransohe regeering in overleg te treden over de vraag, of Frankrijk den tijd nog niet gekomen acht om de Ne derlanders, die in en door den oorlog in Frankrijk groote schade in hun bezittin gen hebben geleden, te dier zake schade loos te stellen. Enkele leden betreurden, dat wijziging ts gebracht in de oorspronkelijke bestem ming van het krediet van 25 miilioen, zoodat dit niet meer uitsluitend dienst baar zal zijn aan den wederopbouw. DE ECONOMISCHE TOESTAND EN DE FAILISSEMENTEN. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek schrijft: Het aantal faillissementen, een, zij het Ook kleine, graadmeter voor den eco- xiomischen toestand van eon land, stijgt sterk. Tegen 1481 personen, die ge durende het geheele jaar 1920 „op hielden te betalen" en tengevolge daar van in staat van faillissement werden verklaard, is dit aantal in de eerste 9 maanden van dit jaar reeds 1668. Daarbij trekken in het bijzonder de aandacht de arrondissementen nabij de grenzen, t.w. Maastricht (102 faillissementen van Ja nuari tot en met September 1921, tegen 58 in het geheele jaar 1920), Zutphen (59 tegen 34), Almelo (38 tegen 14), Middelburg (35 tegen 26), Zierikzee 11 tegen 4), Winschoten (26 tegen 12) en Assen (68 togen 44). Maastricht spant wel de kroon. In 'üit arrondissement failleerden uit een totaal van 102 personeD, bijna de helft, 47, handeldrijvenden, en van eenige an dere wordt nog vermeld, dat zij vroeger koopman waren er nu zonder beroep zijn. Dergelijke cijfers geven eenig inzicht in de moeilijke economische omstandig heden. Mogelijk zou de stijging van faillis sementen, vooral voor sommige grens streken, mede haar oorzaak kunnen vin den in het nadeel, dat Noderlandscho .winkeliers ondervinden van het valuta- vraagstuk. De dagbladen vermelden, dat Westelijk Duitschland door Hollanders .wordt „leeggekocht". Ook speculatie in marken zal als de oorzaak in aanmerking moeten worden genomen. Van de arrondissementen, waarin de 4 steden zijn gelegen, is 's-Gravenhage tot nu toe beneden het aantal faillissemen ten van 1920 gebleven (195 tegen 239); ln Amsterdam en Botterdam is reeds thans een stijging merkbaar (285 tegen 259 en 204 tegen 195), en in Utrecht werd het getal 106 van 1920 reeds be reikt. (Te bedenken is nogmaals, dat de cijfers in 1921 slechts over drie kwar talen loopen). Cok trok de aandacht het groote aan tal gefailleerde naaml. vennootschappen, vennootschappen onder firma en andere maatschappijen, in totaal 150, tegen blv. 65 in 1919. Er failleerden o.a. 10 coöpe ratieve verbruiks- en inkoopvereenigingon %n vele naaml. vennootschappen, die zich bezighielden met assurantiewezen, stoom boot- en vrachtvaartmaatschappijen. NEDERLAND IN iiELGIë. Een groep Vlaamsche lèlerkundiigcn en bdangsteHenden heeft verscheidene Hol- iandsehe geleerden en kunstenaars uitge- noodig.d tot het houden van lezingen in iVilaamsche sleden. In verband hiermee zoo schrijft men mn aan de „N. R. Crt." zal het niet van belang ontbloot wezen er even op te wijzen dat ook daarnaast reeds duchtig, dioor individueel initiatief, aan die toena dering wordt gewerkt. Zoo was Donder dag de heer G. D. Gralama, directeur van bet Frans Halsmuseum te Haarlem, uit- genoodiigd te Gent om er te spreken over de schoonmaak van de Frans Halsen. Hij trad op in een kring, die op verre ma niet is samengesteld uit strijdende flaminganten; wel in een zeeT Belgisch nationalistisch milieu, de Maatschappij vcor Geschiedenis en Oudheidkunde, waar van Kanunnik van den Gheyn voorzitter is en de Professoren Pirenne en Hulin de Loo ondervoorzitters, dodh waarvan ook enkele, op wetenschappelijk gebied werk zame viaamschgzdnden deel uilmaken. Dat daar. waar slechts zelden het Ne- tieriandsoh klinkt, nu een Hollander uit- genood'igd wordt om er in het Neder- üandsch te spreken op een hizondere ver gadering en voor een buitengewoon talrijk pubiiek en er veel bijval oogstte, is wel meldenswaardig. Het onderwerp dat de heer Gratama te Gent behandelde, mag nu reeds geacht (worden bekend te zijn bij hel groote pu bliek in Nederland. In België echter, zoo goed als in Frankrijk, slaat men nog zeer vijandig tegenover allen schoonmaak van oude schilderijen. De beer Gratama had het des te moeilijker daar hij sprak voor 'een publick, dat niet geneigd was zijn stellingen gauw ie aanvaarden. D»oh zijn uiteenzetting, en bovenal de ^wetenschappelijke waarde die gegeven is pan de behandeling yan de Halsen te Haarlem, voora! door 3c' onSertfoekingen van dir. Van der Sieen, hebben te Gent heel wat bevoegden overtuigd, die zeer sceptisch naar de lezing van den heer Gratama begonnen te luisteren. Dit bleek uit wat na de lezing nog gezegd werd. Meldenswaardig is het nog dat de voor zitter Kanunnik Van den Gheyn, die het onlangs met pasloor Aerls aan den slok had bver de beteekeniis van een deel van het Lam Gods der Van Eyoks en Franscth schrijvend geen gelijk Icon halen bij de flamingranlen, die aan de zijde stonden van dien Vlaamsch schrijvenden pasloor (zulke dlingen zijn mogelijk in België), aan het slot van den avond een warm bedankings-toespraakje hield, dat luid- ruchtg toegejuicht werd-. De Kanunniken van Geut en die-van Haarlem zed hij, die beiden denzelfden patroon Bavo hadden, noemden eikaar in de middeleeuwen: .broeders," Waarom zouden wij, Belgen en Hollanders van heden, elkaar niet meer mei dijen naam begroeten? Wij heb ben zooveel wat ons tot broeders kan maken. Laten wij de broederbanden dich ter toehalen. Het was bedacht, wat hij zei. Gevoeld ook, hopen wij. En liet" was uit ■het hart gesproken van velen. DE WIJZIGING DER KIESWET. Bezwaren der Ecrsle Kamer. In de afdeclingén der Eerste Kamer loonden zich inzake de ontwerpen van wet, lot wijziging van de Kieswet, van de Provinciale Wet en van de Gemeentewet, de leden vrij algemeen weinig ingenomen met de voorgestelde welswijtzingen. Vooral de bepaling belref lende de voor keurstemmen vond veel critiek. Een aspirant-vaandrig. Het Kamerlid- Drion heeft tot den Minister van Oorlog eenige vragen gericht over de te groole- bevoorreohliing van een asp.-vaandrig bij het lsie reg. vesling-artillerie te Utrecht. De jongeman mag voor zijn gezondheid thuis overnachten in plaats van in de kazerne, hoewel de gezondheid niets te w-enschen laat. en tegen bet advies van den betrokken oompognSescommandant is hij tot korporaal bevorderd. Tegen drankmisbruik. Te DLnxpèrlo (Geld.), heeft het gemeentebestuur den arbeiders (lie Markenbijslag ontvangen, be richt, dat deze bijslag wordt ingehouden,, zoodra ze zich aan sterke drankmisbruik overgeven. Terug naar het oude. In verband met de groote werkloosheid heeft de burge meester van Borger (Drente) den landbou wers verzocht de stoomdorsohmachines stop te zetten en liet koren weer met den vlegel af te dorsch-en. De hoeren schijnen daartoe bereid te zijn, mik de arbeiders met verlaagde loonen genoegen nomen. Een studiecommissie inzake de Arbeidswet Naar wij vernemen, \yenscht de Mi nister van Arbeid een commissie naar Duitschland te zenden, teneinde aldaar hel werken in de industrie na te gaan, betref fende de arbeidswet. Aan de vakcentralen is verzocht een vertegenwoordiger aan te wijzen. K.K. AMBTENAREN BIT DE RADEN VAN ARBEID. Op initiatief van de groep R.IC. Amb tenaren Raad van Arbeid Eindhoven, aangesloten bij de A.R.K.A. werd in het „Hotel de l'Europe",te Utrecht een druk bezochte propagandavergadcring gehou den, ten einde te komen tol de oprichting van oen „Landelijke groep R.IC Ambtena ren R. v. A. Aanwezig waren afgevaardigden en le den der volgende zustergroepen's-Bosch, Breda, Eindhoven, Gouda, Haarlem, 's-Hagc, Leeuwarden, Tilburg, Utrecht, (Zeist), Venlo en Zutphen. Na een aangename gedachtenwisseling wend: met algemeene stemmen besloten bij het hoofdbestuur der A.R.K.A. er op aan te dringen die aangelegenheid op d-e Algemeene Vergadering te 's-Bosch. op 5 November a.s. te behandelen en de op richting van een landelijke groep te be vorderen. Teil leden van liet voorloopig comité an actie werden in volgorde der verkre gen stemmen, gekozen de heeren: A. A. Schoffelen. Eindhoven, P. A. F. Houben, Venlo; A. C. Forlgens, Tilburg; J. A. J. Nuijens, Zeist; J. Pessers, Eind hoven. Doordat de heer Nuijens zich ge noodzaakt zag wegens de drukke werk zaamheden terug te trekken, werd in diens plaats gekozen verklaard-de heer J. H. v. Zantvoort, Bosboomstraat 6. Eindhoven. De heeren Schoffelen en van Zanlvoort werden respectievelijk tot voorzitter en secretaris benoemd. Uit onZe West. DE ONTVANGST VAN DEN 'HIEU WEN GOUVERNEUR OP CURAcAO. Daarover lezen we o,m. in de „M-s-b.", dat op r6 October j.l. de plechtige ont vangst plaats had van den nieuwen^ gou verneur, mr. N. J. L. Brantjes, in de ■kathedrale kerk te Otrabanda. Aon den ingang, van de kerk werd Zijne Excellen tie opgewacht deer Z.D.H. Mgr. M. G. Vuylsteke, Apostolisch Vicaris, met zijn beide secretarissen, de parochiegeestelijken en de geestelijkheid der stad. Met li.et groot ceremonieel, dat slechts bij vorsle- iijlke personen en regeerende staatshoofden wordt gebruikt, werd Zijne Excellentie ontvangen. Daarna door de schare pries ters naar zijn zetel geleid, die in palm- groen prijkte, nam de katholieke gouver- eur plaats om 't welkom in ontvangst te nemen, dat Z.D.H. in naam van het Roomsche Curacari tot hem richtte. Na dit hortelijk welkom waarin de kerkvoogd den zegen des Alleriioogsten over het bestuur van den Gouverneur af smeekte, droeg de Zeer Eerw. pater M. v d. Eisen, pastoor der kathedraal, een plechtige H. Mis op, geassisteerd door de beide kapelaans, de Eerw. paters M. Kos ters en L. van Rooy, als diaken en sub diaken. DE ZAAK-HERMAN GROENENDAAL In de Woensdag gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de heer Za- delhoff een interpellatie aangevraagd over de gevangenhouding van den dienstwei geraar H. Groenendaal, en in het alge meen over de houding der regeering ten opzichte van de dienstweigeraars. DE INVALIDITEITSVERZEKERING. In werking getreden is een bepaling, dat de premiebetaling voor de Invalidi teitsverzekering zeer veel vereenvoudigt voor de grooter© en groote werkgevers. De bepalingen van Tiet desbetreffend Kon. besluit maken premiebetaling mo gelijk door middel van blokzegels, d. w.z. door zegels, die voor 4, 9 of 13 weken tegelijk gelden. De werkgever, die van deze zegels wil gebruik maken, mpet een verzoekschrift indienen bij den Raad van Arbeid, onder opgave van het aantal verzekeringsplich- tige arbeiders, dat bij Kern gemiddeld per jaar in vasten dienst is en van het aantal arbeiders, voor wie hij premiebe taling per blokzegel verlangt. Tevens moet hij mededeelen, of hij de premiën telkens na 4, 9 of na 13 weken wenscht te betalen. VOÖRLOOPIGE AANSLAGEN IN DE DIRECTE BELASTINGEN. In de Memorie van Antwoord (Tweede Kamer) in zake het wetsontwerp „Opleg gen van voorloopige aanslagen in de di recte belastingen" deelt de minister van Financiën mede, dat de bezwaren tegen het opleggen van voorloopige aanslagen van wisselende bedrijfsinkomsiqn, in het Voorloopig Verslag tegen het stelsel van het ontwerp niet ten onrechte aangeroerd, door een gewijzigd stelsel ondervangen zijn. De wijziging, door vele leden in over weging gegeven, om niet den aanslag van het vorig jaar, maar de aangifte tot basis van den voorloopigen aanslag te maken, wordt door den minister aan vaard. 'Ten slotte wordt opgemerkt, dat welis waar, nu de werkzaamheden voor de cor- 'logswinstbelasting weldra tot het ver leden zullen behooren en naar de aan stelling van voldoend deskundige personen wordt gestreefd, de achterstand waarschijnlijk binnen afzienharen tijd tot een meer normalen omvang zal worden teruggebracht, doch dat op dit punt toch niet met te groote stelligheid kan wor den gespreken. Gebleken is reeds, dat do nieuwe taak van het vaststelion der aans'agen in de gemeentelijke inkomsten belasting zeer omvangrijk is en met name wat aangaat de regeling der forensen- aanslagen groote moeilijkheden scheut.- HET VERGAAN VAN DE EEMS II. Do heer Schaper stelde den Minister van Marine a. i. de volgende vragen Ie. Hoe oud was de loodaschoener „Eems n", die in den storm van Zon dag 23 Oct, is vergaan? 2e. Was deze ouderdom niet dusdanig, dat de schoener bij stormweer meer ge vaar liep dan het normale risico voor dergelijke schepen medebrengt? 3e. Hoe is de toestand van de_ an dere loodssc.hoeners hij den loodsdienst te Delfzijl? 4e. Waarom zijn de schepen van dien dienst nog steeds zeilschepen, terwijl elders stoomveraiozen wordt gebezigd? TWEFT>E KAMER. Vergadering van Woensdag 2 November- liet nieuwe lid Sirring wordt heeedgd D-e (heer VAN ZAfDELHOFF, S. D. A. P., vraagt verlof tot een interpellatie ovor de behandeling van dienstweigeraars. Morgen Kal op dit verzoek wonden beslist? De heer VAN DEN TEM-PEL, S. D. A. P., krijgt verlof tot een interpellatie over de werkloosheid. Deze zal op een nader te bepalen dag gehouden wonden. GRONDWETSHERZIENING. Mejuffrouw GROENE WEG, S. D. A 'bestrijdt het amendement van den Vrij heidsbond inzake d e volledige gelijkstelling van vrouw en man. Die motie is een pro grampunt en geen practisoh voorstel. Zij is overbodig, omdat de grondwet niet uit spreekt dat man en vrouw geen gelijke redh-len hebben. De beer' VAN SGiHAIK, - R. K., is in het algemeen voor benoembaarheid der vrouw tot openbare bedieningen. Hij wil evenwel de mogelijkheid openlaten van uit'zonderin,genen is daarom legen de bei de amendementen. De beer VA'N DE LAAR, C. S. P., is het met den beer van Schalk eens. De heer RINK, V.B. wijzigt liet amen dement van den Vrijheidsbond zoo, dat liet alleen spreekt van bet beginsel van gelijkstelling. De lieer MAR CHANT, V. D., meent, dat hel amendement zoo alle reèete waarde verloren heeft en nu in bet geheel niet in de grondwet behoort. De beer VAN RAVESTEIJN, S. P., zal stemmen voor* bet amendement-Marchant, doch tegen dat van den Vrijheidsbond, dat een einde zou maken aan bescherming der vrouw op economisch gebied. MINISTER RUYS ontraadt de aanne ming van beide amendementen. Hij on derschrijft de aangevoerde bezwaren. De heer MARCHANT trekt op raad van den minister zijn amendement in, teneinde een nadere motie in te dienen, waarin ge vraagd wordt om een onderzoek naar de wenschelijkhei-d van wijziging der wettelij ke bepaMngen in den geest van het amen dement. Het amendement van den Vrijheidsbond wordt verworpen met 71 tegen 13 stemmen. De heer MARCHANT dient bet aange kondigde amendement in, dat op een nader te bepalen dag zal worden behandeld. ORDE EN ARBEIS. De staking in de Metaal-nijverheid. Te Apeldoorn. Tot lieden had de staking hier een ikalm verloop. Er zij-n thans in totaal 166 metaalarbeiders in staking n.l. 118 van de moderne organisatie, 37 van de Chris telijke en 11 van de Katholieke, terwijl 4 arbeiders, van boven de 60 jaar, met toestemming der organisaties aan het werk zijn gebleven. Te Utrecht. De afdeeling Utrecht van den moder nen bond hield Dinsdagavond een druk bezochte ledenvergadering, waarin de distnictsbestutirder. de heer H. J. v. d. Born, den stand der staking behandelde. Het bleek dat het bestuur zeer tevreden was over den inzet van den strijd, omdat de staking vrij algemeen is en de bedrij ven stil liggen. De stalkers werden aange spoord om den strijd zoo waardig moge lijk te houden en trouw te blijven aan de leiding. Chiderhandetingeti met dA K.K. patroons. Naar verJuWt zal tedso. Donderdag, fc Amsterdam Fën con?eï*ëntTé pTa'aTs fïelf' ben tusschen het bestuur der R.K. Veree- niging van Werkgevers in de Metaalnij verheid en de commissie uit de vijf, bij de staking betrokken vakbonden. In deze conferentie zal de kwestie der loonsverlaging nader onder de oogen worden gezien. Te Dordrecht ligt 't werk in de metaalfabrieken, ook on geveer geheel stil. 1 Werkgever, de firma Huyslcens en van Dijk, op wiens fabriek ongeveer 200 arbeiders werkzaam zijn, heeft de organisatie meegedeeld, dat hij voo den Metaalbond bedankt en de loons verlaging intrekt. Bovendien verklaarde hij schriftelijk binnen een tijdsverloop van een half jaar niet tot loonsverlaging te zullen overgaan. Daar is het werk hervat. Te Zaltbommel is de aangekondigde loonsverlaging op de werf der J. Meyer's Scheeps-bouw-maat- schappij en de Ijzergieterij firma A. P'. van Voorden ingetrokken. Een beslissing over al of niet staking behoeft daardoor ■niet genomen te worden. Te Leiden wordt in de verschillende meiaalfabrie'ken doorgewerkt, in afwachting van het re sultaat der tusschen werkgevers en werk nemers gevoerde onderhandelingen. BET R.K. VAKBUREAU EN DE ECO NOMISCHE CRISIS. Maandag 31 October vergaderde te Utrecht het Bureau voor de R.K. Vak organisatie met zijn aangesloten honden Ier bespreking van den huidigen eeono- misehen to-estaud. Prof. Mr. J. A. Ver aart had zich bereid verklaard eene in leiding .te houden. Aan het begin van de vergadering werd door den Voorzitter herdacht liet overlijden van den heer Heemskerk, In leven Hoofdbestuurder van den R.K Bond va>n Overheidspersoneel. De aanwezigen hadden zich van hunne zetels verheven. De Zeereorw. Adviseur, Pastoor v. Schaik-, stortte eenige gebeden voor de zielerust van den overledene. Hierna kreeg Prof. Veraart gelegen heid zijn onderwerp te behandelen. Uit voerig ging spreker na waardoor de Ne- derlandscbe nijverheid in de moeilijkhe den van het o-ogenblik gekomen was, om daarna aan te geven wat z.i. moest wor den gedaan om aan die moeilijkheden het hoofd te bieden. Na'dat de vergadering zich langdurig met „het vraagstuk van den. dag", liad beziggehouden, werd d-e volgende resolu tie aangenomen: De Hoofdbesturen van de bij het Bu reau voor de R.lt. Vakorganisatie aan gestoten Vakbonden op 31 October te Utrecht in buitengewone vergadering bij- een; gehoord de inleiding van Prof. Mr. J. A. Veraart over het onderwerp: „Hoe staat de Katholieke Vakbeweging ten op zichte van het nemen van maatregelen, waardoor de Neder!andsche industrie, waar n00dig, zou kunnen worden ge steund?"; gehoord de gehouden gedachten-wisse ling; van oordeel, dal in het bijzonder door den stand der buitenlandsche valula, een groot deel der Ncderlandsche nijverheid met ondergang wordt bedreigd; van oordeel, dat geen houdbare argu menten voor een lijdelijke houding der Overheid worden aangevoerd spreken als hunne meening uit, dat de Regeering door een Wet moet worden gemachtigd alle maalregelen le treffen, waardoor tijdelijk aan verschillende be drijven steun worde verleend; verder, dat in elk bedrijf eene com missie in het leven behoort te worden ge roepen, bestaande Jiit werkgevers en werknemers, welke van voorlichting zal moeten dienen omtrent d-e wijze, waarop steun moet worden gegeven; draagt aan het Res,uur van het Bu reau op alle stappen te doen, waardoor deze plannen kunnen worden verwezen^ lijkt. De vergadering hield zich vervolgens nog bezig met de actie iiT de metaalin dustrie. Besloten werd nog deze week een landelijke steunbeweging te organiseeren. Sfennlijsten en bonbo-ekjes zullen worden verstrekt. Zoo noodig, zullen plaatselijke sleuncomiié's worden opgericht. SEHEHSB NIEUWS* GOED VOORBEELD. In de raadsvergadering le Slochleren heeft de burgemeester meegedeeld, dat hij zijn salaris vodoende achtte cn de hem toegekende verhooging niet zou ontvan gen. SCHETTEREND EERHERSTEL. Grootsch en imdirukwekkend, schrijft de Msb.. was de manifestatie te Sitlard (Ophoven) Zondag 30 October bij de oprichting van een nieuw kruisbeeld ln plaats van het in het vorig joar baldadig vernielde. Na het plechtig Lof in de St. Antonius- 'kerk te Ophoven, alwaar P. Caspianus een indrukwekkende rede hield, trok de stoet, waarbij ongeveer dertig organisa ties, leden van gemeenteraad, burgemees ter en geestelijkheid vertegenwoordigd waren, biddende naar de plaats der op richting. Daar werd het kruisbeeld opge richt cn ingezegend door den hoogeerw. heer deken, die daarbij de pleghtiglieid aan de duizendiallige menschenimenigte verklaarde. De .plechtigheid werd beslo ten met den zegen der Relikwie van bet H. Kruis. ERNSTIGE MISHANDELING. Aan het Centr. wordt uit Ulicoten N.B. gemeld-: In -de buurt Caselrê onder Baarle-Nas- sau is zekere vrouw O. in haar woning Zaterdagmorgen ernstig mishandeld door een ontvluchten gevangene nitde Belgische kolonie te Hoogstraten. De vrouw ont ving een diepe snijwonde aan den hals en sneden over de handen. Zij is ter be handeling naar het gasthuis te Hoogstra ten vervoerd. Ofschoon de wonden ge vaarlijk en het bloedverlies groot zijn, Is de toestand niet hopeloos. Het blad verneemt, dat de dader te Breda is aangehouden- T DE^OTTJDN VM ÖÈfT STÓRM. Men schrijft van Texel aan het „N. v. d. D.": Door de laatste stormen is de 1'oord- Oostkusit van Texel belangrijk afgenomen, sedert de laatste jaren over een breedte van niet minder dan 230 M. De polder „Volharding" welke nu slechts 25 M. van de zee is verwijderd loopt zoodoende groot gevaar. De laatste storm heeft weer een fores van 1 M. hoogte in den dijk van den polder geslagen, zoodat hel te begrij pen is, dat de toestand met den dag hachelijker wordt. Wanneer e.r van hoogerhand niet spoe dig maalregelen worden genomen zal on vermijdelijk een stuk kostbare grond van ons eiland verloren gaan. Ook zal de dijk van den Eierlandschen polder dan weer gevaar loopen. DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGD. Dinsdagochtend werd in het vooronder van een zandschuit, Biggende aan den Trakweg, te 's Hage, bewusteloos gevon den J. d. B., zandsehipper uit Katwijk. Door het toepassen van kunstmatige ademhaling gelukte hel de levensgeesten tijdelijk weder op le wekken. Het bleek dat <1. B., tengevolge van het inademen van kolendamp bewusteloos was gewor den. In zeer ernsligen toestand werd <ie man per auto van den Geneeskundigen. Dienst, vervoerd naar het ziekenhuis, al waar hij, naar de ..Msb." meldt, in'den loop van d-en namiddag overleed. INBRAAK TE 'e-SEAVENHAAGE. In den nacht van Dinsdag op Woeus- dag is ingebroken in magazijn „Liber ty" aan de Hoogstraat in den Haag. De daders hebben zieh toegang verschaft tot de achterzijde van het perceel, dat geheel door de zaak' wordt ingeno.ncn en onbe woond i--. Na een muurtje te zijn overge- klauterd, hebben do inbreken e.n in lood gevat luik, 't welk op een plat dak aan de achterzijde van het huis was aangebracht weten los te werken Na zi li vervolgens naar benedon te heb ben laten zakken, verschaften zij zich toegang tot het kantoor, waar twöe bran disasten staan. De eerste brandkast werd met een valichen sleutel geopend en d9 inhoud, ter waarde van ruim dui zend gulden, medegenomen. De twee de brandkast kon niet met een sleutel geopend worden en ook pogingen om hot slot te foreoeren, mislukten. Daar op hebben do inbrekers de kantoorles senaars opengebroken, waar rit eenige be dragen van klein geld werden ontvreemd. In de zaak zelf zijn ze waarschijnlijk niet geweest, hier toch was alles in den gewonen toestand gelaten, terwijl het kantoor geheel overhoop was gehaald. De inbrekers hadden dus blijkbaar aileon het plan om zi.h meester te. maken van hot geld. Tenslotte zijn de daders weder ver dwenen langs denzelfden weg waarlangs zij kwamen. Een poging om een deur open te breken naar „Het Jagershuis" een aan „Liberty" grenzend peroeol werd spoedig opgageven. Do politie stelt een uitgebreid onder zoek in.' GEVAARLIJKE KRANKZINNIGE. Uit het krankzinnigen ga ticht te Den D older (H.) is opnieuw ontvlucht de onlangs in den Ha?g aangehouden, ge vaarlijke krankzinnige L., dio toen even eens uit voornoemd gesticht ontmant was. De vorige maal word L. aangehou den, terwijl hij met fruit liep te ven ten dezen keer hield hij zich onledig met het in-mjjton van winkelruiten aan de Vesnkade, Vleerstraat en omgeving. Hij gebruikte daarvoor ricolleksels, stee- nen enz. EEN ROOVEBSTROEPJE. K i r aanleiding van den dezer dagen ontdekten diefstal hij de firma Wis- brnn en Liffmann te Leiden (zie onder korte berichten in dit no.'), wordt uit Leiden aan het „N. v. d. D." .gemold: Uit het voortgezette onderzoek door de politie inzake den diefstal bij de firma Wisbrun cn Liffman te Leiden, is gebleken dat het aantal meisjes die zich aan diefstal hebben schuldig ge maakt grooter is dan aanvankelijk werd vermoëd. Niet minder dan 10 vrouwelijks personen bevinden zich thans in ver zekerde bewaring. Do hoofdpcrsrnrn van deze diefstallen bleken te zijn de 23- jarige dienstbode O. terwijl van de win kelmeisjes de pas 15-jarige II. het be- belangrijkste aandeel in deze diefstallen heeft gehad. 'Haar moeder is wegens he ling gearresteerd. Tal van gestolen goe deren zijn hij haar in huis gevonden. Wegens de sterk bezwarende verden kingen tegen de dienstbode O., de hoofd persoon. bracht de Leidsche rochercho vannacht een bezoek aan Hazerswoude, waar haar ouders wonen. De vader is boerenarbeider. Per auto gingen eenige Leidsche rechercheurs cnler lei ding van een inspecteur naar dit dorp, doch O. weigerde den toegang, zoodat de hulp van den burgemeester van Ha zerswoude werd ingeroepen. De politie heeft zich toen met geweld toegang tot de woning verschaft. Het bleek dat de Leidsche recherche goed had gezien, want een groot aantal der gestolen goederen, zooals blouses, voiles, sjaals, kousen, lint en heerenkostuums, vervaardigd van ge stolen goederen, alsook stoelen, hekleed met gestolen ii'ijp, werden daar aange troffen en in beslag genomen. Het gesto- lene werd in den auto geladen, welke daarmede ruim voor de helft was ge vuld en naar Leiden gebracht. In het geheel bevinden zich thans 10 personen in arrest, waaronder ook een zuster van de dienstbode O., werkzaam in een ziekeninriehting te Leiden, die zieh ook aan heling heeft schuldig ge maakt. Op haar kamer in de ziekenin riehting werden verschillende van den diefstal afkomstige goederen in beslag genomen. Behalve de reeds vermelden zijn er nog meer hij dezen diefstal be trokken. Vanmiddag zou de politie nog verschillende huiszoekingen doen. Het is gebleken dat deze diefstallen reeds IV2 jaar hebben geluurd. Door ver missing van een sjaal waarvan de firma er slechts een had, is zij tot de ontdek king gekomen OPVOUWBARE BOOTÈïCK In Duitschland heeft den laatslen t«j eeüo nieuwe sport een opgang gemaakt welke niemand vermoei had. De uitoefej ning van deze sport is juist ook voor Holland met zijn schilderachtige wat-r- wegen hij uitstek geschikt. Het is ]let varen in de zoogenaamde Vouwboot. In „Ons Element" doelt Dr. Devens te Dusseldorff daarover o.a. het vol- gende mede Het transport der boot in rugzak ej handtasch is zeer gemakkelijk en weiu;» in het oog loopend.- De rugzak is vaJ een gewonen omvang, de taseh voor d8 pagaai is circa 1.25 M. lang. Beide to. zamen wegen nauwelijks 16 K.G. Eve, veel weegt natuurlijk de boot kant ou klaar, welke men dus gemakkelijk op de schouders dragen kan. De opgevou. wen boot kan men als alle bagage me. denemen, op de tram, spoor of stoom boot en daaruit ontstaat het grooto voordeel der vouwboot; men reist met de boot waarheen men wil, en beëin digt zijn tocht eveneens waar men dit wenscht. Zoowel het in elkaar zetten als het opvouwen der boot duurt tien minuten. De constructie der hoot is in den loop der jaren voortdurend verbeterden kan heden nauwelijks nog meer ver volmaakt worden. Zij bestaat uit een romp van sterk, waterdicht zeildoek en uit een geraamte van uiterst veerkrach tige. doch zeer lichte houten standen. Haar vorm is die der Groenlanderboo ten (Kajak), loopt ook van voren en van achteren spits toe en is tot op do zitplaats na, ook van. boven geslo- ten. Zij wordt voortbewogen door mij. del van de bekende „Paddels", ooi is zii uibtekend als zeilboot te gebruiken. Do vouwboot werd uitgevonden door den sportsman Joliann Klepper te Rosen heim aan de Inn, (lie ze tegenwoordig in groot aantal fabriceert. Do- schrijver beweert, op grond van een twaalfjarige ervaring, met de boet op Noord- en Oostzee, on op rivier, a opgedaan, dat hij de elastische en in gevolge hot meegeven der romp huitan- gewoon weerstandsvèrmogen bezittenle vouwboot voor het gekerste vaarlui» houdt, vooral omdat zij als olke Kajaï geheel dicht is en het zwaartepunt der halve, wijl men vlak op don bodem at, zeer laag ligt. Eén dergelijke boot moest minstens vertrouwbaarder zijn 'au welke open boot ook. Kmn BERSOiTEM. Diefstal en heling. Bij de fiiuna Wis" brunn en Liffmann te Leiden zijn zeven meisjes gearresteerd in veilband met dief stal van manufacturen, terwijl ook de mooder van een der meisjes, ver-dacht van heling, in hechtenis is genomen. Dc ramp met de reddingsboot te Hoek van Holland. Te Soheverimgen is het lijk aangespoeld van D. Boel, 2de machi nist van de stoomreddingshoot .President van Heel". Een Ncderlandsche stoomtrawler over varen en gezonken. Het Porlugecsche s.s. Cisneros van Londen naar Hamburg is in de Noordzee in aanvaring geweest met oen Nederlandischen stoomtrawler, welke dientengevolge is getzonken. De twaalf opvarenden zijn door het s.s. Cisneros opgenomen en le Hamburg ge land. Ontvanger gearresteerd. - Be lieer H. C. M., ontvanger der registratie en domei" non te Wageningen, heeft zich ter be schikking der justitie te Arnhem gesteld en is in hechtenis genomen, in verband met onregoimaftogheden in zijn kas, als gevolg van mislukte speculaties. Hot pas. sief snoet zeer aanzienlijk zijn. Landhaaien. Het „Rolterdamscli Weekblad" vertelt, "van de politie te Rot terdam vernomen te rclblhen, dat daar tel stede in het tijdvak van 1 Aug. 192030 Sept. 1921 315 beroovingen zijn aangege ven waarbij de dieven niet minder dau 200.535 buit maakten (de vreemde va luta berekend naar den koers op den dag van fcerooving). Het werkelijk geroofd -bedrag is natuur lijk veel grooter, daar vele gevallen riet hij d-e politie worden aangebracht. 4 Schennis van het heilige. Te Schim- mert (Lhebben baldadige handen oen daar langs den weg geplaatst krmshoöM vernield. Typhus te Lemmer. Er doen zich le -Lemmer drie gevallen van typhus voor, waarvan oen met do-odeiijken afloop bij een 4 I-jarigen gehuwden man. Diens echlgenoole en dochtertje die mede •deze ziekte lijden, zijn gelukkig weer her stellende. De zwerver te Tiet. Het is gebleken, dat de jongen, drier, de poli tic met twft verstuikte voelen op liet kennisterrein i' Tiei heeft gevonden een verpleegde is vas den Utrechlschen Voogdijraad. Deze lvein geplaatst in het Doorgangshuis al hier, waaruit hij ontvlucht is. DaarW heeft hij een zwervend leven gebeid. Hij i aan den Ulredhlschen Voogdijraad leruf gegeven. Een opiumbercider. In een legem» aan de Katendrechtscheslraat te Rotk dam, is weder een Chinees gearresteert •die bezig was mei het bereiden vsj opium. Verschillende ingrediënten cn 1* reid'Stoestellen, werden in beslag genome» Aanranding. Zaterdagavond om ba» twaalf is de heer II. van Laar, voorzang in de Groote Kerk der Ned. Ilerv. Ge® le Apeldoorn per fuels van Deventer ïwf Apeldoorn terugkeerend', zonder aar''01' ding door een troepje aangevallen. geweld werd hij gedwongen af te stapp-"''' en toen hij weer wilde opstappen, we™ hem een anesteek in de borst toeü6, bracht waardoor de long werd gelrofR''* De ve-nnoed-elijke daders zijn gearresteerd- Verdronken. Schipper Visser, va' Makkum, die met zijn bietenschip '*-B Kolhorn'naar Lemmer vertrok, heeft eP de Zuiderzee schipbreuk geleden. Hot Ijl van de. vrouw is te Lemmer aangebrach Atao-ongeluk. De gemeen te-secre la n van riem nes, de heer D. Hoepen, is Zo' ■dag op den 's-Gravenland-schenweg te versum door een auto overredien en nl~ gebroken rechterbeen opgenomen in R.-K. Ziekenverpleging. Volgens het „Hbl." week dc auto voor een kinderwagen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2