BINNENLAND. MEER KATHOLIEK IDEALISME IN DE POLITIEK. Het tekort bij de Spoorwegen. TWEEDE KAMER. t! Oe stalling in de Metaal-nijverheid. W GEMENGD ¥EUWS. f mmii m "nijverheid, LANDBOUW IN OTSSGHiRIJ. 1—De gföötë magarijriyt: tg D>n3en ïijn doende om een georganfcer-den de- teetivodienst op te richten tegien de win kel-dieven. Het aantal diefstallen ia de groote magazijnen, vooral door vrouwen ia van dien aard geworden, dat gezamen lijk krachtig optreden daartegen noodig is geworden. Het aantal personen, in dienst bij BngeJSche 'iingsdepartementen, was op i Oct >50 minder dan op i Sep tember, Op I October waren er 258.521 mannen en 99.5-23- vrouwen in dienst. Ieder dcnartepient toont een verminde ring; bet departement van arbeid staat bovenaan met 3974 minder. Aan de „Times" wordt meegedeeld, dat een' groot aantal personen, die recht hebben op een oorlogstmedaijle, deze nog niet ontvangen hebben. Het zijn er mil- lioenen en betwijfeld wordt of de uitdee- liug der oorlogsmedailles voor 1924 zal voltooid zijn. Het loiaal aantal uitgereik te of nog uit te reiken medailles moet volgens de „Times" 14 millioen bedra gen (dat is dus ruim 1 op de r inwo ners!); daarvan is meer dan de helft reeds verzonden aan officieren en minde ren. Do „Maasbode" gaf onlangs een artikel van den heer Van Wijnbergen; waarin ge wezen worflt op liet gevaar van verdeeld heid onder de Katholieken naar aanleiding van de sociale politiek der regeering. Hij signaleert het feit, dat velen grieven hebben en ontstemd zijn, wijl „de Overheid", in stede van open oog te hebben voor de be langen van ganscli het volk, zioh slechts de belangen van enkele volksgroepen ten volle aantrekt, met achterstelling van die van andere; men is ontstemd over de een zijdigheid in wetgeving en bestuur, en voelt zich nog imecr dan anders gerechtigd daar-, over te klagen wegens den ontzeltenden belastingdruk, waaronder men gebukt gaat." Een mogelijk gevolg van deze grie ven noemt de katholieke leider, dat het „wel degelijk denkbaarj?) is dat de omstan digheden zich, zóó zouden wijzigen, dat een dee' der katholieken de huidige katholieke partij niet meer ale de Katholieke Staats partij zouden me'enen te erkennen, en daarom zich gerechtigd en verplicht zou den achten in en door een daarnaast in het leven te roepen organisatie eveneens te trachten Katholieke leden te brengen in on ze Tweede Kamer." Men lean de tendenz dezer beweringen voor rekening en verantwoording laten van den schrijver, zonder daarom te ontkennen, dat het struisvogelpolitiek zou zijn, te ont kennen, dat inderdaad bij zeer velen ont stemming over den loop der politieke za ken bestaat. De malaise waaronder de we reld te lijden hcefit en die ook ons land teistert, moet een oorzaak hebben of, in an dere woorden, er moet een stok zijn om den hond te slaan en zoo wordt, door de genen waarop de heer van Wijnbergen het oog heeft, het sociale beheer van minister Aal'berse fe] gccriliseerdi. Em in 't algemeen .worden het streven der arbeiders en hunne organisaties en de door deze bereikte re sultaten, onomwonden als een nadeel voor de economische welvaart gebrandmerkt. De vraag of men zich daarover moet verbazen wordt door het „Ov. Dgbld" tntkend. Waarom?, Omdat Mil Jfi „het materieele leven bij velen om- Jtoog en omlaag zulk een alles beheer- ■schendc plaats inneemt, dat h.et op slot van rekening de eenige belangrijke factor wordt, ook bij het beoordeelen der poli tiek". „Ware het anders, zoo vervolgt bet katholieke blad, er zou geen sprake tan zijn, dat katholieke kiezers er aan denken of er mee dreigen zich van de Katholieke Staatspartij los te maken. Een arbeider niet wanneer het arbeidersbelang niet genoeg op den voorgrond werd ge steld; een werkgever niet wanneer hij oordeelt, dat de sociale bemoeiingen der regeering zijn economische belangen in den weg komen. Beiden zouden zich her inneren dal boven alles het heil van de algemeene Katholieke zaak behoort te staan en dat dientengevolge bij de stem bus, tegenover den vijand, eenheid van streven en stemmen een onmisbaar ver- eischte en een dringende noodzakelijk heid is. 1 I Waar voldoend ikatbiolie idealisme in Ue politieke gezindheid en overtuiging aanwezig is, en dus minder het male- riecle primeert zal liet niet anders kun nen, dan dat de eerste vraag voor den kiezer zal zijn: h,oe verzeker ik de grootst mogelijke kracht aan mijn, aan de katho lieke partij. Pas daarna kan het zijn: wat is mijn persoonlijk of wat is mijn stands- belang? BINNENLANiSGH NIEUWS. Roe er in te voorzien. Het „Dijld. voor Z.-H." heeft het oor deel van een der hoogste autoriteiten op spoorweggebied ingewonnen, of niet langs anderen weg dan dien van arbeidsver- lenging of loonsverlaging, besparing kan verkregen worden. Deze autoriteit verzekerde, dat reeds al het mogelijke wordt gedaan om de uit gaven te beperken. Uitbreiding van den treinenloop en vergrooting der snelheid van de treinen beide maatregelen van groote urgentie worden reeds uitgesteld omdat de mid delen ervoor niet aanwezig zijn. Men zou cr gaarne toe besluiten, maar zij zouden in plaats van besparing, onmid dellijk verhooging der uitgaven tengevolge hebben, zonder noemenswaardige ver grooting der ontvangsten. Op tractiegebied tracht men te be zuinigen door het stoken van kolen- poeder in plaats van stukkolen. Geleide lijk worden de bestaande locomotieven hiervoor ingericht. Electrifieatie is een ander middel tot besparing, dat, hoe belangrijk ook, ech ter eerst in de verdere toekomst eenig resultaat kan opleveren. Aan verhooging der tarieven kan niet worde® eodacht, aangezien de tarieven reeds een maxiirium' Staan. Slechts zon hier af daar eenige egalisatie van ta rieven kunnen worden overwogen. Een algemeens verhooging der tarieven zou het vervoer dusdanig doen verminderen, dat eerder een lagor dan een hooger ontvangstcijfer het gevolg daarvan zou kun&en zijn. Reeds thans ondervindt het spoorwegbedrijf groote concurrentie van het auto-verkeer en do scheepvaart. We zouden deze, misschien wat para doxaal klinkende vraag willen stellen: Zou verlaging der tarieven misschien ver hooging der inkomsten kunnen geven? Ook de Prot. Ghr. Bond heoft te dezer zake een onderhoud gehad met minister König, die zich in denzelfden geest uitte als tegen de deputatie van St. Raphael. BIJZONDERE SCHOLEN VOOR NIJVERHEIDS- EN HANDELS ONDERWIJS. Verschenen is het eindverslag der Tweedo Kampr in zake het wetsontwerp tot Wijziging en aanvulling der wet van 22 December 1919 waarin machti ging tot het van Rijkswege garandeeren van de geldleeningen ten. behoeve van de stichting en inrichting van gebou wen van gesubsidieerde bijzondere scho len voor nijverheids- en handelsonder wijs. Men wees er op, dat een regeling, als in dit wetsontwerp met betrekking tot door het Rijk gesubsidieerde bijzondere scholen voor nijverheids- en handelson derwijs is opgenomen, ook voor het bij zonder middelbaar onderwijs bestaat. In verband daarmede zou men willen verne men welke voorwaarden de Regeering aan de betrokken schoolbesturen of schoolvereonigingen stelt voor het verlee- nen der Rijksgarantie. Bij het middel baar onderwijs schijnt het voor te ko- ïnen, dat de Regeering den eisch slelt, dat alle leden van het betrokken school bestuur of alle leden der sehoolvereeni- ging persoonlijk voor de aflossing en rentebetaling borg blijven. Uocht dit zoo zijn, dan zou de garantie van den Staat vrijwel alle beteekenis missen. Verder meende men te weten, dat het bestuur der Rijksverzekeringsbank het overnemen van door het Rijk gewaar borgde leeningen, als waarvan in het wetsontwerp sprake is, weigert. Gaarne zou men knot oordeel der Regeering hier omtrent vernemen. Installatie Hof Internationale Justitie. Volgens het Haagsche Correspondentiebu reau ligt het in de bedoeling om tegen het einde van Januari 1922 over te gaan tot installatie van het Hof van Internationale Justitie, dat zetelen zal in hel Vredespaleis, hetwelk waarschijnlijk eenige inwendige veranderingen zal moeten ondergaan. GEMEENTELIJKE MEEL- EN BLOEMVOORZIENING OPGE HEVEN. In den Gemeenteraad van Amsterdam is Woensdag, na uitvoerige discussie, een motie Abrahams tot opheffing van de gemeentelijke meel- en bloemvoorziening, met 22 tegen 17 stemmen aangenomen. EEN OPROEP VAN DEN OOSTENRIJKSCHEN BONDSKANSE LIER AAN NEDERLAND. I11 de dezer dagen gehouden Kring vergadering van het R. K. Huisves- Ungs-Coniité te 's Hertogenbosch werd door den gedelegeerde van genoemd Comité te Weeneu, Graaf Wolfl Metter- nicli, een rapport uitgebracht over den toestand in Oostenrijk en voorlezing gedaan van het volgend schrijven vau den Oostenrijkschen Katholieken mi nister-president, tevens minister van buitenlandsehe zaken, Schober: Geachte Graaf, Reeds hij uw jongste bezoek had ik gelegenheid, U een beeld van on zen toestand te schetsen en U om uwen verderen vriendelijken steun van het Nedf-r 1 andsche hulpwerk te ver zoeken. Niettemin wil ik In hel belang mij ner landslieden voor uw vertrek U nogmaals het verzoek doen, toch na uwen terugkeer in Neder' nd er daar op te wijzen, dat de toestanden in Oostenrijk nog geenszins eene verbete ring hebben ondergaan, dat de laatste maanden veeleer, als gevolg van het voortdurende uitstel der credietaetie, een nieuwen geweldigen duurtegolf ge bracht hebben, die in breede kringen de vooruitzichten voor de toekomst in het donkerste licht stelt. Verre ervan zich reeds geheel aan de hooge buitenlandsehe wisselkoer sen te hébben aangepast, zijn de prij- zij-n van alle artikelen van eerste be hoefte nog steeds aan het stijgen; voor duizenden gezinnen wordt onder deze omstandigheden de strijd om het be staan schier ondraaglijk en zij zien met de grootste bezorgdheid den ko menden winter tegemoet, die hun huis houden nog met uitgaven voor stook- fhateriaal belasten zal, die hun econo mische krachten verre te boven gaan. Veroorloof mij daarom, geachte' Graaf, door uwe tusschenkomst een beroep te doen op het Nederland- sche publiek, om toch aan deze zwaar beproefde menschen niet op dit oogen- blik door eene beperking of zelfs eene stopzetting van de zoo zegenrijke hulp- aciie een zoo beduidenden steun te onttrekken; Wees ervan verzekerd, dat het Oostenrijksche volk zijn helpers in den nood blijvend dank zal weten. SCHOBER. EEN ZEVENTIG JARIGE. De heer J. W. Smit, penningmeester [der Eederatio der Dioe. R. K. Volks- en Werkliedenbnden en Centraal-President van den Ned. R. K. Volksbond i$n 't Bisdom Haarlem, is Donderdag j.l. 70 jaar geworden. De heer Smit is een dier weinige, nog levende werkers, die den opgang tot dit bloeiende organisatiele- ven hebben voorbereid en gevormd, die overal, en niet alleen onder de ar beiders tot actie wist aan te spo ren, die geen moeite en geen offers ontzag om aan te dringen tot volksont wikkeling en tot zuiverder beleving der oAg ftsfeJnf AtoillS, idfe' vöór'aï ïn' Am sterdam, maar toch ook in het geheele land gewerkt heeft dag aan dag, tot het waarachtig Welzijn der arbeiders en dit deed op een wijze, welke eerbied af dwingt. Van harte worden hem nog „vele jaren" toegewenseht. a, a Vergadering van Donderdag 3 Nov. 1921. De heer HUGENiHOLTZ, SJD.A.P., vraagt verlof tot een interpellatie over de veiligheid van het personeel bij het loods- en reddingswezen en het lot van hun nagelaten belreklklgen. Op dit verzoek zal morgen worden be slist. De interpellatie van Zadclhoff over 'de dienstwaiig-eiraars wendt toege staan en zal worden geh'oudcn op een nader te bepalen dag. Een aantal kleine wetsontwerpen worden aangenomen zon der discussie of stemming. De heer TROELSTRA S.D.A.P. licht een amendement toe om bij ontstentenis van een bevoegden troonopvolger het volk door een referendum te laten be slissen over de vraag: „Nieuwe dynastie of republiek?" De heer OUD V. D. li<v: 11 eeri amende- ment-Macdhan-t toe van gelijke strekking als bet amendement-Troetstna. De hear VAN RAVESTEIJN C. P. ver dedigt een^mnen'doment van zijn fractie, dat ook dezelfde strekking heeft. De heer VAIN SGHAIK R.K. licht een amendement toe om de wettelijke aanwij zing van den: troonopvolger uit te stellen tot na den dood van den regeerenden Koning. De heer SCHOKKING C. II. verdedigt een amendement ter verbetering van re dactie. De hear DE MONTE VER LOREN A.R. bestrijdt het amendement en ook het Rcgeerin svoors Lel. Hij wil in het bölang van het land, waarvoor de republiek een ramp zou zijn, de CTfopvoIgingsbepaliai- gen onveranderd' laten. De heer VAN DE LAAR C. S. P„ be strijd' het betoog van den heer Troelstra tegen de beleakienis van de monarchie en Oranje voor ons volk. De heer DE KA NT ER V. B. bestrijdt eveneens het betoog van den heer Troel stra. Hij kan zich met geen der amen dementen rereenigen; dus is hij het eens met het Regeeringsvoorstel. Minister RUYS is niet overtuigd door ihet heioog van den heer De Montê ver Leren. Hij bestrijdt voorts de ainendeimen- ten-Rutgera en Sn-oerfc HenkemaUs als onjpractisch ien gevaarlijk, met het oog op - moeilijkheden, waartoe ze aanleiding kun nen geven. CRDE EM ARBEID. Te Utrecht. De slaking is tliaus vrij algemeen. Het werk dat verricht wordt door de enkelen die aan den arbeid zijn gebleven, mag geen naam hebben. De geweldige malai se 'die de meeste groote fabrieken reeds doormaakten vóór de staking malc-en voor die bedrijven de gevolgen van. de staking niet zoo drukkend als in normale tijden het geval geweest zou zijn. De zoo genaamde werkwilligen hebben 's mor gens naar het werk gaande en 's avonds weer naar huis gaande, toezicht van po- litiewege, om hen voor overlast van de zijde der stakers te beschermen, toezicht dat niet heelemaal overbodig is, want de stakers probeenen natuurlijk de werkwil ligen te ov-erreden zich bij hen aan te sluiten, waarbij het mM-w- intimida tie, naar ons wordt medegedeeld, niet<- aang-ewen-cl. blijft. Tot dusver heeft zich niets ernstigs voorgedaan; de politie moet wel eens ingrijpen om èl te lastig volgen te voorkomen, maar waar dit gebeurt .met de noodige tact, daar vallen geen erge dingen voor, i >j LU.1 flWTjjBff 1 Te Rotterdam In de staking is geen enkele wijziging voorgekomen. Bij Wilton zijn de arbei ders, die aan toet werk waren gebleven, naar huis gezonden, |ïi~i jT Te Winschoten. Te Winschoten zijn de loonen van het personeel der rijwiel fabriek „Gruno" met tien procent verlaagd. Een staking dreigt. De Hengelosche Fabrieksbode", weekblad voor het personeel van Gobr. Stork en Co., schrijft in een hoofdartikel o.a. „De heer Danz, Voorzitter van den Alg. N>ed. Melaalbeweikersbond, heeft volgens een interview in het „Handels blad" verteld: „De looneu in de industrie zijn vrijwel de laagste van alle bedrijven". Tevens werd als gemiddeld1 uuirinikomeii in de metaalindustrie 70 tot 89 cent ge noemd, met de -bijvoeging: „Hoogere weekinkomsten dam 35 36 worden niet gemaakt". In deze mededeelingen zijn de zaken onduidelijk en onjuist voorgesteld. De uurinkomens zijn volgens de laatste statistiek over het eerste halfjaar 1921 bij den Metaalbond voor de geschoolden in d'e laagste gemsenteklasse werkelijk 70 cent, in de hoogste 88 cent. Maar waar om volgt hierop, dat de weekinkomsten niet boven 36 stijgen? Dit cijfer blijft hangen in het geheugen en is onwaar. Niet het uurloon is maatstaf van de weekinkomsten. maar het uurinkonien en als in de iste, 2de en 3de gemeenteklasse dat uurinkomen gemiddeld 79 cent en meer is, dan beteeücent dit, dat bij een 48- urige werkweek de week-inkomsten im al die bij 13,339 van de totaal 14.410 ge schoolden gemiddeld 37-92 zijn, bij 12.965 werklieden gemiddeld 38.88 en bij 7798 werklied'en gemiddeld 42.24". Het artikel zegt vendor, dat loonsver laging noodig is voor de metaalindustrie om te blijven concur ree r-en, noodigt ook voor de geheele maatschappij om weer. nieuwe loonsvoorwaarden en' lagere prij zen van alle levensbehoeften te scheppen. HOOG WATER Op het Pampus steeg 't zeewater Woens dag tot 140 ÓM. hoven A. P. De budten- polders, alsmede het eiland Marken zijn nog 3teg<Ë .OKtitrooind.- r Ivóënscïag vSH 10 uur tol rialrfks tiur ïïfe"- ven de Oranjesluizen gesloten. VERGIFTIGING? Woensdag zijn in het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam, ter verpleging op genomen de 4-jarige B. H., een meisje, en de 11-jarige J. G. H., in verband met ver giftigingsverschijnselen, die zich bij de kin deren voordeden. De jongen is overleden, het meisje maakt het redelijk wel. Een on derzoek heeft plaats. De kinderen woonden te Hilligersberg. Msb. VECHTPARTIJ IN VOLLE ZEE. Aan boord van het Fransche stoomschip „Anglelerre", dat van Havre naar Rotter dam onderweg was en thans in de Spoor- haven aldaar ligt, heeft in den nacht van Woensdag op Donderdag, toen 'het schip zich nog in volle zee bevond, een 26-jarige stoker, M. G. genaamd, de hut van den 26-jarigen bootsman L. J. geforceerd en daaruit een bedrag van 600 francs gestolen. Met een scheermes bracht hij daarna den bootsman, die te slapen lag, een steek in den hals toe. Deze viel zijn belager aan en in het donker van de hut ontstond een worsteling, waarin de bootsman overwon, nadat hij den stoker met zijn mes eenige niet ernstige verwondingen aan de polsen had toegebracht. Bij aankomst te Roller- dam riep de kapitein de hulp van de ri vierpolitie in, die met eenige verplegers van den Gen. Dienst de mannen voorloopig verbond, waarna ze naar liet ziekenhuis vervoerd werden. Beiden konden spoedig naar hun schip terugkeeren, doch de sto ker werd door de rivierpolitie in bewaring gesteld. EEN ARRESTATIE MET HINDER NISSEN. Woensdagavond, vertelt de „Maasb." trachtte de koopman L. 't II. in een café op den Schicdomsohen Dijk ie Rotterdam, van een Duitscher een portemonnaie te Tollen. Dit werd door den kastelein en eenige bezoekers bemerkt, die hem het café uitzetten. Buiten nam 't H. een kei steen, dóen hij door de ruit van het café wierp. De vrouw II. L.. imet haar IK-jarig kind. dat ze op den arm droeg, en die zich in het café bevond, werd getroffen, het kind ernslig. Ze ma-sten in het ziekenhuis verhonden worden. Een agent van politie wilde 't H. arresteeren. Deze echter verzette zich en werd daarbij -door het publiek ge steund, dat met steenen begon te werpen. Assistentie van 'het bureau Groote Pauwen- steeg slaagde er in de menigte uiteen te drijven. Twee agenten bekwamen verwon dingen aan liet gelaat, 't II. werd tenslotte in verzekerde -bewaring gesteld. HET VERGAAN VAN DE EBMS II. Was het schip deugdelijke In „De Eemsbode" van 28 Oct. j.l. wordt naar aanleiding van de ramp van de „Eems II" de vraag opgeworpen of het 36 jaar oude schip wel deugdelijk was. Het blad wijst er op, dat reeds jaren lang door de loodsen is aangedrongen op beier mate riaal, omdat zij de schoeners niet meer be trouwbaar achten. „Steeds 'kregen zij" schrijft „De Eemsbode" „nul op 't re kwest, de schepen waren nog goed genoeg. Zooals men weet staan de loodsschepen niet onder de schepenwet. Toen om stoom gevraagd werd, luidde het antwoord, naar wij vernamen: ,,'.t kost te veel geld." In dit opzicht is ook teekenend -het vol gende bericht, dat -het „Centr." uit Win schoten ontving: Nu ook de bemanning van de loods- sohoener Eems II te Delfzijl weer een paar bange uren op zee hebben -doorgebracht en het oude vaartuig eerst moet worden her steld, voor het weer uit kan varen, gaat vandaag een deputatie naar den Minister om te vragen 0:11 stoom. Ook de Handels- vereeniging besloot een -krachtige actie te voeren voor 'bet-er materiaal en tracht geld te verzamelen voor een monument der ver ongelukten en voor steun der nagelaten be trekkingen. t Iniusschen heeft het Kamerlid Schaper dienaangaande reeds vragen gesteld aan den Minister van Marine. VAN. DE GRENS. Verscherpt toezicht. Men meldt aan het „Hbïd." uit Zeve n-aar: De controle in Duitschland op Hol- land-sche inkoop er s, die al zeer verscherpt was,^ is sedert 1 November nog in bedui dende mate toegenomen. Op het oogen- blik -hebben de beambten aan de grenssta- lious op Duitsch gebied, zich slipt te hou den aan de hen verstrekte instructies, welke zoo streng zijn, dat schier alle naar ons land gaande passagiers zelfs weder aan d-en lijve aan een minutieus oh-d-erzoek worden onderworpen. Tot de schoenen toe moeten de meesten uill-rck-ken. En zoo werd ons door reizigers verzekerd dat bijna alle ingekochte goederen onver- bid-dellijk werden in beslag genomen. Men begrijpt, -diat het onder deze omstandighe den streng moet worden ontraden de grens over te gaan om inkoopen te doen, daar men óns verzekerde dat een specia le recherchedienst is ingesteld om de stra ten en winkels af te neuzen van onze lamdgenooten. De burgerij in Duitsclilan-d, die aan vankelijk een afwachtende houding aan nam, vereenigt zich nu volkomen met deze -maatregelen. Wij ^ern-emen voorts, dat eenige Inieuwe 'beambten aan de' grens zijn geplaatst ten einde het ander- zoek ook op de bekende heen en weder reizende personen in alle scherpte te kun nen toe-pasoen, DE RAMP VAN DE „BRANDARIS". Volgens een bericht -in de „Held; Crt." heeft de burgemeester van Helder, be kend gemaakt, dat het gewenscht is nauwkeurig toe te. zien of -voorwerpen, af komstig van de „Brandaris", aanspoelen. Speciaal wordt de aandacht van vlelter- lieden hierop gevestigd. De -beschadigde toestand, waarin de reddingsgordels en ^boeien, die aangespoeld zij, zich bevin den, schijnt er op te wijzen, dat de moge lijkheid eeiner ontploffing niet is uitgeslo ten. Het reddingsmateriaal is zeer sterk, bidet aan den invloed van hel water zeer goed weerstand en heeft een voldoende drijfvermogen, zoodat d-e -beschadiging welhaast niet aan de zee kan worden toegschneven. Om m-eerdere. zekerheid over de oorzaak van de ramp te krijgen, worden zeevarenden uitgenoodigd goed te -letten op mogdijke wrakstu-kken en den toestand, waarin deze zich bevinden. Te vens wordt toezending verzocht aan den 'burgem-eeste.r-slranid'vonde.r va-n Terschel ling van alle stukken, die in dezen licht kunnen spreidlen; op het aanbrengen er van staat een premie. OOK TEXEL BEDREIGD. Door den storm is. de Noord-Oostkust van Texel, sedert de laatste jaren, over een breedte van 230 M. janzjeulijk afge nomen- Op riccfits nog 25 meter van de zeS ver wijderd, loopt de polder Volharding groot gevaar overstroomd te worden, temeer, daar vooral ook d-oor den laalsten storm het gevaar groolcr is geworden, door hel zich vormen van een bres van 1 meier hoogte, in den dijk van genoemden pol der. 1 Een spoedig ingrijpen is noodzakelijk, wil men een sluk kostbaren grond van het eiland niet zien verloren gaan. HET ONGEVAL TE SNEEK. Uit Sneek wordt aan do Tel. gemeld, dat Ligthart en de gearresteerde T. do L. in een woordenwisseling waren go- raakt over hfet uitwijken bij liet fietsen. Beiden moeten handgemeen zijn geweest, waarhij het schot van het geladen geweer is afgegaan, vermoedelijk omdat Ligthart de L. daarmede een slag wilde toebren gen, dien deze ontweek on waar-bij het geweer is gebroken. T. de L. verkeerde onder den invloed van sterken drank. EEN BOEEJE. Do politie te Bussum heeft een 15- jarigen knaap aangehouden, wegens dief stal van verschillende kleedingstnkkon, ten nadeele van zijn vader. Het ge- stolène verkocht hij daarna voor een lut tel bedrag. Het jongmensch, geen on bekende hij de politie is Woensdag ter bescliikking gesteld van den Officier van Justitie. Tegen den koopman die het ge- stolene kocht, is wegens heling proces verbaal opgemaakt. HET AM-STE-RDA-MiSCIIE RAADSLID ZUURBIER. De „Vrije Socialist" schrijft: Zeg, die Zuurbier schijnt ook al allu res aan te nemen. Zaterdag moest ik hem hebben, maar meneer was niet te spreken. Was 't 's middags? Ja. -O, dan boent-ie altijd den grond hij de drukkerij „LibertaS" ,en -dan kan-le met niemand spreken, anders wordt z'n water koud. EEN BESTEVAER. Men schrijft uit Barneveld: Een gelukkig vader van 77 jaar en 6 maanden kwam dezer dagen ten ge meentehuize alhier aangifte doen van de geboorte van zijn vierden spruit. On geveer 9 jaar geleden is deze krasse haas voor het eerst van zijn leven in het huwelijk getreden met een vrouwtje, juist een halve eeuw jonger dan hij zelf. HET NIEUWE BAMKJB-ILJET VAN 25. De „N. Rolt. Crt." schrijft: De Nederland sche -Bank 'heeft een' nieuw bankbiljet van 25. Duidelijk zijn op den voorkant de helers, 'de cijfers. Frisch rood is de ldeur hier van 't nieuwe papiertje. Bovenin, staat in een medaillon 'de kop van den Zwijger. Zijn Holland, het la.nd met breed kronkelend water-en-schepen, met fijn sithouetteerende gebouwen en molens- en bruggen, ziet men aan den benedenkant op een prentje. Aan den lin kerkant van de voonzij is er verder een Helland'scih schip, zoo'n watenk'aistecl uit den gouden tijd; aan den anderen zit Mercurins, een staf houdend, of hij een boompje plant, keurig poseenend, een been over bet andere geslagen. Keurig, olies, keurige prentjes. En dat 4n bet friscb roodi, van (het nieuwe pa piertje. De achterkant van (het bankbiljet is stemmig van toon. Zonderling, rose en groen allebei. Toch, duidelijk ook hier, zoowel letters als cijfers. En duidelijk 't prentje, weer, in het midden: een af- bcel'ling van het geibouiw der bank, aan 't Rokin te Amsterdam. Geen eenheid dus, in kleur van het ge heel. W'G eenheid dn oen verscheidenheid van afbeel'diiiikjes, van prentjes! W-aariijke eenheid is cr in niets. De „stijl" van dit bankbfljjet is aan den voor kant afbeelding van moldeven-van-vroeger; de afbeelding aan den tegenkant zou te begrijpen zijn, indien de Banlk een fabriek was of een nijverheidskanl-oor, met haar gebouw reclame makend, als met een adres. En dit, dit totaal dat slijleenheid ont beert, is al wat men vermocht te schep pen nu de tijd todh naar stijl, "baar ge dachte dringt'.... EEN ZONDERLING VERHAAT,. Uit Wedde (Gron.) wordt aan het „N. v. h. N." gemeld: Sedert eenigen tijd. loopen hier ge ruchten, als zou er zich een wolf in de huurt ophouden. Velen hoorden dit met een ongeloo.ug schouderophalen aan. Verschillende personen. verklaarden 's avonds een langgerekt gehuil te heb ben gehoord, ongeveer als van een hond wanneer er muziek gemaakt wordt, maar een gehuil van langen duur. Een na der ingesteld onderzoek bracht aan 't licht, dat personen uit ons dorp reeds in don tijd van het korenziohten een vreemd dier in de bosschen van Wet- singhuizen hebben gezien, dat er als volgt uitzag: de voorpooten langer dan de aehterpooten, kleur bruinachtig gdel' gevlamd met zwarte dwarsstrepen, een dikke staart, een stompe snuit, recht opstaande ooren. Het moet dan een ge streepte hyena zijn. Overdag hoort men hem wel, maar hij blijft onzichtbaar. Toen den persoon, die hem gezien had, eenige afbeeldingen van dieren werd ge toond, wees hij direct den hyena aan-. Een groote hond, waarmee men er des nachts jacht op maakte, durfde niet' doorloopen, maar verzette zich uit alle macht, toen men hem mee wilde trok ken. Het vreemde dier had hem n.l. al vroeger eens te pakken gehad. Zon dag hebben een vijftal jagers er jacht óp gemaakt, maar zagen ham niet. Wel kwam er luid huilende een kind bij hen, zeggende, een monsterdier te heb ben gezien, maar het was zóó ont steld, dat het de plaats niet durfde aanwijzen, waar het ondier zich ophield. KORTE BER80MTEN. Aanvaring. Het Nederlandsche s:s. „Brielle", van Amsterdam naar Oost- Af rika vertrokken, is in de Hamburger ■haven in aanvaring geweest met het Duitsche s.s. „Holstein". Beide schepen, beliepen ernstige averij. De „Brielle" zal de reis. niet voortzet te doch jvorden vervangen door bet sfoomicfilp „Börfrriê?*, dal VSnfoöpl „Bennekom" 12 dezer onder 'NederlaJ? sche viae van Am-^erdam vertrekt „De President van HeeT fe tij dingen is binnengesleept de stoomreddirigj, boot „President van Heel", welke in ,L slonn van 22 op 23 October aan den Hoe! van Holland is verongelukt. Zij is sieephelling van de firma A. de Jong - (bracht. Het boventuig is geheel wegg^ gen, -doch de machine schijnt niet Ki-,.-,,^ digd te zijn. NEDERLA1N1DSGH1E MERKEN-VER. EENIGING. De ernstige moeilijkheden, die zooivj Nederlamdschc als buitenlandsehe fabrf. kanten van merkartikelen hij de bescker, ming hunner ireciiten in Nederland oj. dervinden, heeft aanleiding gegeven tof de stichting van een Nederlandsche mep, kenvereeniging. Naar het voorbeeld der Engelsche Ta demarks Federation zal deze organisa tie zich ten d-oel stellen de belangen <fe( fabrikanten te behartigen, zooveel moge- -lijk. in overleg en samenwerking mc-l grossiers en detaillisten. Het voorloopig bestuur der vereent ging, waarin zoowel Nederlandsche ah de Engelsche, Amerikaansche, Franscto en Duitsche industrie vertegenwoordigd zijn, beslaat uit de heeren: nur. H. P, -Marehant, lid der Tweede Kamer, te Gravenhage, voorzitter; mr. A. E. roa Saber, Amsterdam, siescretaris; A. Kook boven, Amsterdam;dr. H. Nanninp. Gravenhage; A. A. Bosman, M. B. Kon. mann, P. J. Slheemau, J. II. Lalmarc» R. P. Mosenthal. Hemri Hagemeijer, allen te Amsterdam; A. M. Boom, Arnhem. De eerste algemeene vergadering zaj nóg in de maand NovomJjer te Amster* dam gehouden worden. RIJKS-BESTELLINGEN IN HET BUI- TEN'LAND. Het hoofdbestuur van den A-'g. Nel. Typografenbond heeft een protest gezon. den aan den Minister van L H. en 'v, naar aanleiding van liet voornomen, om een -periodiek drukwerk, dat gemidddl per jaar aan minstens 20 zetters en druk k-ers werk en brood verschaft, voorlar in Duitschland te doen vervaardigen. HOUTVERSCH-EPING VAN ARCHAN GEL-HERVAT. De houlversriheping vain Archangel naar Nederland sche havens, welke se-dert liet uitbreken van den oorlog was gestaakt geweest, is thans wederom hervat. Maandagmiddag kwam het Noorsrk j'.s. „Alex" als eerste boot van Archan gel met een- lading bout in de Amster- damsrhe haven 'binnen. 40 O RD - HOLE AND S-OH E V-ERiEÈNIGING „HET WITTE KRUIS". Bij de op 1 November g-aiionden trok- -king zijn uitgeloot 20 seriën: 835 954 1230 1644 1983 2037 2186 2349 2735 2909 3163 3682 3745 3868 42S2 -4438 4671 5623 6142 6876 Bij de opvolgende premie trekking zik uitgeloot won serie 3745 aio. 3 mef f 10.000 serie 2037 aio. 24 met 250; serie 2037 no. 3 met 100 a 50; serie 2136 no. 33, serie 4282 no. 36, serie 5623 no. 24, serie 6142 no. 48 en serie 6142 no. 49. en de volgende met f 25: Serie N-o. Serie N0. Sonic -No. Serie No. 8315 5 835 15 954 3 954 22 054 39 120 8 1230 16 1644 41 1083 19 2037 8 2037 15 2186 1 2340 6 2349 -27 2349 36 2735 41 2000 3 2909 22 3163 13 3682 1 3682 2 3682 12 8682 19 3682 44 3745 20 3745 27 3745 34 3868 50 42-82 38 4438 3' 4438 11 4438 24 4438 32 4671 6 4671 42 5623 26 5623 42 5623' 49 6142 10 6142 20 6142 41 1644. 33. Alle andere nummer-3 vervat in do bovengen, seriën zijn aflosbaar met 15. Betaalbaar op 31 Maart 1922. ONZE ZOETEWATERVISSOHERU. De zalmvisscherij leverde op onze ri vieren, althans op de lager gelegen vis- scherijen, in de afgeloopen week wel iets betere resultaten op, maar de ruimere vangst bepaalde zich uitsluitend tot die van zag. kleine schotzaImpjo3 of zeefo rellen. Geen enkele winterzalm werd be machtigd en slechts een gering aantal zomerzalmen, ofschoon in verscheiden riviervlakken enkele beroep svisschers, ook des nachts, hun drijfnetten te waterj brachten. De gezamenlijke mttrktaanyoa bestond uit ongeveer 40 zalmen, waai van enkele kleine zomerzalmen wans en de overige schotjes of zeeforellea Zomerzalmen, die klein van stuk ware« en die, wat qualiteit betreft, ongunriij afsteken bij die van vorige maanda, konden op den afslag opbrengen ra> f 1.501.75 per pond, schotjes van f lf 5, zeeforollen van f 1.502.15 ps stuk. De besomming aan andere staal of schubvisch was over het algemeen, enkele uitzonderingen na, beneden 1 middelmatige. Vooral met de vischzegi.' waarmee drek gevischt werd, waren - uitkomsten zeer teleurstellend. Op 1 Waal vingen de vissohers slechts esm?1 partijen witviseh, in hoofdzaak als g8- woonlijk wat snoek, baars, bliek en vooG Op de Maas daarentegen hij GeifflcP was de vangst tengevolge van het w"8' sende water vrij bevredigend; hier el daar werden voldoende hoeveelheden bw sem en berm buitgemaakt. In de binnen wateren zijn tal van vissohers nog steelt druk in de weer om hun gepachte water®1 met alle geoorloofd vischtuig af te visselc® maar de opbrengst voldeed niet overal a»® de verwachting. De palingvisseherij ankerkuiien blijkt tot dusver zeer onbe vredigend, alleen met de fuiken v.vr tamelijk veei gevangen, meestal oun®8 aal van minder marktwaarde. Dunne '- kon aan den wal opbrengen 25—e-'A dunne paling beneden' één. pond 6e 75ct., dikke paling van één pond c zwaarder f 1.20—1.35, zeelt 80 40 c snoek 3545 et-, baars 2030 ct., bliek 1620. ct., kleine bliek 6—>2 voorn 5.7. e., olios par pauL

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2