BINNENLAND ZIEKELIJKE OVERSCHATTING. KIM Ei SCHOOL TvHn oorsprong en' doel gêmalulceiliilc fê Eef- Ikcmicn zijn. De onderteekenaar van de vragenlijst, Ley Tgeheelen, heeft, naar de prefect van het departement vam den Bo- rven Rijn meedeelt, geen enkele kwaliteit om vrageai te stellen. Hij is sinds gerui- ■rnen tijd liet voorwierp van een gerechte lijke vervolging. Bij Brechin, in Forfarshire (Schot land) is Kinnaird Castle, de -woning van lord Southesk, door brand vernield. Het iwas een prachtig kaïsteel, en bet bevatte rijke kunstschatten, vooral schilderijen. Van die schilderijen zijn de meeste gered; echter is van d'e kostbare boekerij een groot deel in vlammen opgegaan. Van het igebouw is slechts de kleine dienslbodenv'leugel overeind gebleven. De Koningin en prinses Mary waren nog kort tevoren op het kasteel te gast ge weest. De bekende automobielfabriek Benz te Mannheim heeft haar zaken gesloten en alle arbeiders ten getale van 3600 man ontslagen. Als oorzaak worlt opgegeven dal de arbeiders bij bun beloogingen tel kens tot handtastelijkheden overgingen. SCHADELOOSSTELLING OF SALARIS. „Het Volk" laat R. Kuiper vertellen, boe er 111 sociaal-democratische kringen ge dacht wordt over de salarisregeling der Tweede Kamerloden. De verhooging der schadeloosstelling van f 3000 op f 5000 is .volgens den schrijver niet voldoende. De Regcering wil blijkbaar met haar f 5000 de allerbesten.uit den lande uil het Parlement weren, om dit zwak te houden. Mogen de Tweede Kamerleden nu de voor dracht aanvaarden? Zij bevinden zich in een moeilijke posi tie. Als parlementslid eigen inkomen re gelen en verhoogen geeft aanleiding lot al lerlei kritiek. Bovendien: onze Kamerleden vertegenwoordigen een klasse, die het niet breed -heeft en die in de komende jaren bet zeker niet breeder krijgen zal, terwijl de bezoldigingen van de functionarissen in de parlij en vakbeweging ook zelden lioogcr komen dan f 5000. Vervolgens: onze be weging heeft voor een niet gering deel een idealistisch karakter, waaruit ook eisclien tot beperking van de financieele baten on eer voormannen voortvloeien. En ten slot te: er zijn Kamerleden, die een venhooging van liet relatieve en zelfs van het werkelij ke inkomen voor het parlementaire werk rafel willen bevorderen, omdat ze er toch, duor andere inkomsten, warm genoeg in zitten, of omdat ze hun parlementairen ar beid met eenige duizenden guldens vol doende beloond achten. Maar hoe moeilijk hel ook moge zijn, iwij moeten er tegen inl Er staan liier te grooIe maatschappelijke belangen op liet spel. De -schrijver in „Het Volk" wijst op „doodgewone" ambtenaren, leeraren aan Hooger Burgerscholen, eriz., die heef wat minder te presteeren hebben dan een Tweede Kamerlid en die het na eenige kiienstj aren tot 6500 brengen. Een Ka merlid heeft heel wat meer moodig en kam er van 6000 a 7000 nog maar amper komen, tenzij hij behoort tot de „eenvoudigen van geest" of de „-locale groofhedien", tot de sukkels, die zoo 6poed'ig mogelijk door 'beteren moeten vervangen worden. Het hooge salaris der Tweede Kamerleden is vólgens den heer R. Knijper een eébte arbeiders-kwestie. Het moet de „vooraanstaanden op ar tistiek en intellectueel gebied", die men Dij de socialisatie noodi: beeft, voor deze beweging winnen en aan hen, die veel intenser en veel langer moeten wenken dan de handarbeiders, moet don worden gegeven wat hun toekomt. Hst prolela- tiaat moet aan de Tweede Kamerleden len hoog salaris gumnen uit welbegrepen eigenbelang, al is een dergelijke levens standaard voor de ganséhe massa nog )iet mogelijk". De schrijver in „Het Volk" hoopt daarom, dat d'e sociaal-de mocratische Kamerfractie het salaris- voorstel van de Regeering nog tijdig zal amendeeren en zoo niet, zich duidelijk zal uitspreken waarom ervan moest afgezien het Kamerlidmaatschap lot een: behoorlijk bezoldigd beroep te maken". Zonder commentaar spreken deze aan halingen al boekdeelen. De „Re identiebode" beschouwt de jhalc geheel los van de noodzakelijke be- z.uiniging op onze Staatsuitgaven. Het blad meent, dat de verhooging van de schadeloosstelling tot f 5000 het waar nemen van „bijbaantjes" door Kamer loden wel is waar niet zou doen be ëindigen, maar het toch zal kunnen be perken. Het ziet de zaak zoo in, dat in 1917 eenmaal Is gekozen in de rich ting van behoorlijke vergoeding zóq, dat ook niet-gefortuneerden het ambt kun nen aannemen" en het vindt het be grijpelijk, als nu in die richting wordt voortgegaan. „De Tijd" ziet de zaak anders in. In 1917 is de schadeloosstelling ver hoogd met 50 pet. onidat toen de gelds waarde was geslonken. Het lilmaat chao bleef men beschouwen niet als eon vak oi bedrijf, maar als een bijbaantje; an ders ware de salarieering met f 3000 een paskwil geweest. Wil men dit an ders en wat de heer Kuyper in „Het Volk" schrijft geeft hior den tuisten kijk op dan moet men ver der gaan en h t kamerlidmaatschap gaan opvatten als een vak, een beroep of bedrijf, dat dan met f 5000 lang niet voldoende bezoldigd is." Het b'ad verzet zich stellig tegen deze ccn equentie, en schrijft: „Het karakter der Volk.vertegenwoor- liging wordt er geheel door ontaard en de door velen gewilde on voor eon deel ook reeds bijgebrachte ontaarding krijgt er wettelijke sanctie door. Het is dnile- liik, dat de heoren van „Het Volk1 het dien weg willen uitsturen. Gelukt het hun, dan zouden wii toch de bezuiniging op andere wijze willen zien uitgeoefend, b.v. door het geval der Tweede Ka merleden op 50 of 25 te brengen. Met dat kleine getal komen wji er even goed als met 100 en men zou dan hun onafgebroken presentie bii da zittingen kunnen etschen', zooals van andere goed bezoldigde ambtenaren." Dezer dagen bevatte „Het Volk" eene correspondentie uit Gonève, die een waar dige aanvulling vormt op de romantische fantasieën, waarmede de heeren Fim- inen en Oudegeest in de laatste jaren de inenschheid hebben verrast. Mocht men de heeren geioovon, dan beweegt zich de heele wereld op de wenken van dit tweetal leiders van het roode internationale vakverbond. Volgens de correspondentie in „Hot Volk" was do figuur van den heer Oudegeest 'ook thans weer het centrum dor gedachte. De (anti-rev.) „Rotterdammer" schrijft over dit staaltje van grootheidswaanzin onder meer: Europa, Azië en Australië waren gelij kelijk bezield met de begeerte om wraak te nemen op de Hollandsche re gcering, die het ongehoorde feit had durven bestaan om niet koning Oudegeest maar den Rcomsch-Katholieken Serrarons als regeeringsafgevaardigde aan te wij zen. Hoe de werelddeelen wraak hebben genomen. Wel, Dr. Nolens was al veertien dagen te voren naar Genève gekomen om zijn verkiezing als president te bewerken, en om nu den smaad, Oudegeest aangedaan, uit te wisschen, werd niet de Hollander Dr. Nolens, maar een Engelschman tot president verkozen. Als men nu weet, dat de heele Oude geest-kwestie de conferentie Siberisch koud laat; als men verder weet, dat aan den boozen Serrarens de eer te beurt viel als vice-voorzitter dor tweede commissie op te treden, dan beseft men eenigermate, wat bange afmeting de ziekelijke overschatting van eigen be- teekenis in Eimmiaansehen en Oude- geestiaanscken kring heeft aangenomen. BINNENLANDSS» glIEUWS. De toestand In de bouwvakken te Amsterdam. Als men zoo eens aan bouwvakarbeiders te Amsterdam vraagt, 'hoe '1 in hun bedrijf geschapen staat met de werkloosheid, dan ontvangt -men de meest tegenstrijdige antwoorden. Het „N. v. d. D." beeft, ten einde, nu de winter op handen is, daar omtrent wat meer zekerheid te verkrijgen, zich in de eerste plaats gewend tot de groole werkgeefster, de afdeeiing Publieke werken. De uitkomst was verrassend. Als men raadpleeg! de lange lijst van werkzaamheden, aldus het blad, welke se dert April van Gemeentewege zijn aanbe steed en die natuurlijk grootendeels nog onderbanden zijn, dan blijkt dat de geza menlijke aannemingssom van die werken bijna vier millioen gulden bedraagt. Onder die werken mogen de volgende, (alle met een aannemingssom boven de 100.000.) afzonderlijk vermeld worden: het aanleggen van een kademuur voor de zuidzijde van de Coenhaven f 118.800; id. Westelijk gedeelte Binnenhaven f 139.500; brugbouw Uitbreiding-Zuid f 181.320; ri- olccringswerken 183.000; vergrooling Natuurk. Laboratorium f 207.000; bema- lingswerkcn Binnendijksciien Buitenvel- derselien Polder f 398.400; woningbouw in den Buik'Sloterham f 552.727; bouw van selioien tot een gezamenlijk 'bedrag van f 929.100. Bovendien zijn in uitvoering het in orde brengen van gronden langs liet Nieuwediep ten behoeve van het aldaar geprojecteerde park en bel aanleggen van een sporllerrein in de nabijheid; aanleg van een sportterrein aan den Zuidelijken Wandelweg, ophoo ging van gronden in verschillende gedeel ten der gemeente, ierwijl verder eerstdaags nog belangrijke aanbestedingen zullen vol gen, o.a. in verband met werkzaamheden ten behoeve van verschillende havens, de oevervoorzieningen langs de noordelijke verbin-dingsgracht in de uitbreiding Zuid, enz. Uit al deze niededeelingen blijkt, dal de hoeveelheid werk, Moor de gemeenlc Am sterdam nog fe doen, waarschijnlijk-tenge volge van de stagnatie gedurende de oor logsjaren, op hel oogenblik boven het nor male is. Ook in -Ip't bouwbedrijf, voor werken, welke niet van de gemeente uit gaan, bestaat ruime gelegenheid lot wer ken. Indien er dus dezen winter werkloosheid zou heerschen voor grondwerkers en bouwvakarbeiders, dan zou daaruit niel de gevolgtrekking gemaakt moet worden, dat er te weinig werk is, maar dat het aantal hier gevestigde arbeiders in deze vakken abnormaal hoog is. Op het oogenblik, weet Publieke Werken, geen werken te noemen, waarvan de uit voering vervroegd zou kunnen worden, uit een oogpunt van opzettelijke werkver schaffing. Maar ook al zouden zulke werk zaamheden gevonden kunnen worden, dan nog zou 't zeer verkeerd zijn, tot de onmid dellijke uitvoering daarvan over te gaan, omdat het afgezien nog van de finan cieele bezwaren geen aanbeveling kan verdienen, kunslmatig voor 'korten tijd, bij normale (óf feitelijk iets meer dan nor male) werkgelegenheid, deze nog verder Ie vergroolen. Het gevolg daarvan zou wezen, dat te Amsterdam een abnormaal grool aantal arbeiders gedurende eenigen Lijd aan het werk zouden worden gehouden, ierwijl straks (er komt eens een eind aan de mogelijkheid de uitvoering der werken le vervroegen) zell's voor een gering aantal arbeiders geen werk meer zou bestaan. De conclusie van liet „N. v. d. D." is dus, dat zij, die reden meenden te hebben tot bezorgdheid, zich vergist hebben en dat er to Amsterdam van gebrek aan 'werk voor bouwvakarbeiders en grondwerkers geen sprake is. De nieuwe Amcrikaansche Jiandelsat- taché. Naar hét „N. v. d. D." ver neemt, zal de heer Howard W. Adams, tot dusverre American Trade commissi oner te Berlijn, weldra benoemd worden tot eerste handelsattaehó der Amerikaan- sche legatie te 's-Gravenhage, in plaats van den heer Gold well Johnston, die directeur eener particuliere onderneming is geworden. Mr. Adams, was te Berlijn ruim oen jaar werkzaam en daarvoor aan de le gatie te Barijs. Hij beoefende de rechts- 1 praïffijk" v'ódr IijJ "ïii AmerikAaiisc&e staats dienst trad. Mr. J. Limburg. - Het Corr. Bureau verneemt, dat mr. J. Limburg op ver schillende tot hem gerichte vragen heeft geantwoord, zich voor een eandidatuur voor de Tweede Kamer niet beschikbaar te stellen. Drulcwerk aan DuiUche firma's. Naar aanleiding van de tot hem gerichte verzoeken, heeft de minister van N. en H. toegestemd om Woensdag do afgevaar digden der verschillende typografenbon den op zijn departement te ontvangen, ter bespreking der kwestie van het op dragen van drukwerk voor zijn depar- iemont aan Duitsche firma's. DE INTERN. ARBEIDSÖONEEREN- TIE EN DE NED. ARREIDSAF- VAARDIGING. Uit Genève wordt d.d. 7 dezer aan do Msbd. gemeld, dat het conflict tus- schen de Nederlandsclie regeering en de arbeidersorganisaties betreffende de be- noeming van een arbeiders gedelegeerde tot een oplossing zal komen. De con ferentie 'erkende de goede trouw der Nederlandsche regeeriug en besloot daar om, dat de arbeidersafgevaardigden, door haar aangewezen, de vergaderingen te Genève zouden blijven bijwonen. Bepaald zou zijn, dat in de toekomst de Neder landsche regeering evenals de andere re geeringen volgens het vredesverdrag af gevaardigden zou benoemen voor die or ganisatie, welke in het land het meest vertegenwoordigd is, hetgeen in dit ge val de heer Oudegeest zou zijn geweest, die van de conferentie werd uitgesloten door samenvoeging van andere Neder landsche arbeidersorganisaties. HET ONTWERP-VLOOTWET. Advies van den Raad van Defensie. De le afdeelimg van den Raad van De fensie liceft haar volle instemming be tuigd met bet ontwerp-VIootwet, zooals de Regcering het ingediend lieefl. MINISTER VAN KARNEBIEEK BEN DEEN. Hét HMd. ontving de Rivist-i Mensile d el Goirrdera dei la Sera, waarin o.a. een geïllustreerd oyli'kel staat over die twee de vergadering van den Vol'kenibondOnder de er bij béhoorende portretten is er, na tuurlijk, een van den voorzitter der ver gadering, jhir. Van Karneibeck, die door d'e lialéaauscibe revue ,,'d'elegato dïinesc" wordt genoemd. Dat er in d'e wereld ooik een Nederland bestaat, schijnt er bij veie Italianen nog maar niét in Ie willen. VERKEERDE TACTIEK. De Maasbode bespreek! hei antwoord van Minister König op de vragen van den heer de Kanter over de tekorten bij spoor en post en maakt dia volgende opmerkin gen, clie ons juist voorkomen. De in uitziiclit gestelde larlefsverhoo- ging voor de grootste locale telefoon netten, hét heffen vam rechten voor door verbinding ma sluitingstijd, de verhoog)ng van heit recht voor een telefonisch ver- zoék, handhaving der hooge spoorweg tarieven, de verhoog!ng van tel. Jlarief voor vervoer in Oipen wagens, zuilen ze- «ker niet. het giowensch-te resultaat geren. I-n plaats van handel en industrie in de ze 'tijden te steunen door allerhande fa ciliteiten en lage tarieven, waamdopr veel vuldig van post, telegraaf, telefoon en spo'or gebruik zou kunnen worden ge maakt en beide profijt zouden trekken, word) de gemeenschap hier te lande veel zwaarder Wast, d'an ergens anders, terwijl particuliere ondernemingen voor goede renvervoer ie water, auio-onrterneniin- fien, errz. makkelijk met de slaatainsltei- lingen. bij welke liet tekort toeli door de belastingbetalers moét worden bijgepast, klimmen- concurreeren. Veel meer heil, dan vam de weder in uitzicht gestelde venthoogingen vemvacli- len -wlij van een gedeeltelijke verlaging 'dier tarieven omdat we oveir'luig'd zijn, 'dat de iotaial-imkoansilen daardlcior ver hoogd worden. Bij die begroeting van Waiterslaa't zal er gelegenheid zijn al de in uitzicht gestelde maatregelen le be spreken en wij vertrouwen, dat de Ka mer stelling zal nemen tegen deze ver keerde taikllek en pleiten zal voor verla ging van Verschillende tarieven en facili teiten voor d'en handel, d'aar cllt in dezen tijd van' malaise meier succes op zal le veren clan liet 'tegenovergestelde. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 8 November 's avonds 8.40 uur. Voorzitter J. J. G. baron van VoioirSt tot Voorst. A f dealings on d er zoek. De VOORZITTER sielt voor oen aanltal vetsomlwerpen in de n I'd eettuigen te on derzoeken op Woensdag 9 November die-s voorini'ddags le 11 u-ur. Hierloe behooren o.a. do -wetsontwerpen bétreffende dé huisvesting vam den Raad vam State, wij ziging Steenh'ouwerswet, wijziging Zegel wet, kosten van vervolging in zake van direefte belastingen, cn wijziging van de Inrvaliiddleilswet en de Ouderdomswet 1919 Overeenkomstig het voorstel van den vooriziler wordt besloten. Verder stelt de VOORZITTER voor, thans in behandeling te brengen hot voor stel vam dien beer Van Eimbden c.«. lét wijziging van hel Reglement van Ord'e en op Donderdag a.s. dos voormid'dags le 11 uur, het walsomtwerp tolt wijziging van de Rijksuilkeerjng aan de gemeen len, en voorts ©en aantal andere wetsontwerpen, -welke dam in slaat van wijzen zullen zijn: Overeenkomstig d'i't voorstel wordt be slopen. Huldiging. De VOORZITTER merkt op, dat bij in de TA jaar, dat hij de eer bad voorzitter le zijn van deze Kamer, reeds vele malen mocht spreken over een lid dat overleden was of legen een lid dat de Kamer verliet. Heden is het hem evenwel een bijzonder genoegen, een hier aanwezig lid hulde te brengen. In September j.l. was bel name lijk 25 jaar geleden, dat de heer Reekers als afgevaardigde van de Staten van Gel derland als lid van deze Kamer hier zijn intrede deed. De heer Reekers heeft al dien tijd onaf gebroken het vertrouwen van de Staten van Gelderland genoten. Te meer Is dit jubi leum een merkwaardigheid, omdat de heer Reekers reeds bij zijn binnenbeden in de Eerste Kamer zijn sporen had verdiend in een 16-iprigen werktijd als lid yan de 'ArwéeÖe Kamer en eenigen lijd afi wcüiou der van Amsterdam. Spr. wensckt den lieer Reekers dan ook van harte geluk te wenschen met dit zeld zaam jubilé. De politieke overtuiging vam dien heer Reekers heeft nooit een aangename sa menwerking en vruchtbare behandeling in den weg gestaan. De voorzatter wil den lieer Reekers toe roepen: blijf uiw medeleden steunen met uw schranderheid en langdurige parlemen taire ervaring. Ten slolte hoopt spreker dat de heer Reekers nog langien tijd moge blijven op treden als nestor van deze Kamer. (Deze toespraak vend' Met bravo-geroep beant woord). De heer BLEKERS, R.K., had liever ■gehad dat het door den voorzitter geme moreerde feit stilzwijgend ware voorbij gegaan. Maar nu er eenmaal over ge sproten is, wil hij den voorzitter zijn bartelijikeu idiank betuigen voor dé tot hem gesproken woorden en dien leden voor de bewijzen van instemming. (Hierop volgde even een bravo-geroep). Wijziging Reglement van Orde. (Hierna is aan de orde het voorstel van den heer Van Erabden c.s., 'tolt wijziging. van bel reglement van orde. De heer VAN DER FELTZ (Lib.) ver dedigt een door hem ingediend amende ment, om in den 0e cn 7en regel van de voorgestelde 2e alinea van art. 44, m plaats van: „die naar liet eenparig o'ordeej der aanwezige rapporteurs" le leizen: „die naar het oordeel d-ercommi-ssie." De lieer V-AN EMBDEN (V. D.) merkt oip, dat -het onthouden van steun van cte zijde van den lieer Van der F-cilz aan zijn voorgestelde wijziging hem niet lieefl verwonderd; immers de heer v. d. Fellz heeft nimmer zijn steun willen geven aan een wijziging van bet rc-lomcnt van orde. GEMENGD NTeUWS. De bomaanslag te s-Hage. De te Amsterdam' als vea-moedelij-lve -da der van d>en aansla." gearresteerde per soon is"naar Den Haag overgebracht. Naar/ dè „N.Crl." nog verneemt is de politie we] zeer getliulMrig geweest in -haar pogingen, om den 'diader te 'vinden. Omndddellijlk. nadat de aanslag had plaats gevonden, heeft de Haagsdhe poli tic zich in 'hel huis van majoor Verspijok telefonisch in verbinding gesteld met die plaatsen, waarvan verondersteld zou kun nen wonden, dat d'e dader van een derge lijk feit zich e<r heien zou kunnen begeven. Dat majoor Verspijok gelukkigerwijze telefonisch was aangesloten, was van zeer groot belang, omdat daardoor tijdverlies werd voorkomen. Aan die verschilLende poli tic-autoritei ten in de plaatsen -buiten Den Haag werd verzocht aan de stations, op aanduiding van een vaag signalement, een oogje in 't zeil te houden. Zoodoende was de recherche dn ver schillende -steden en plaatsen aan de sta tions, id lie de treinen, v-eirlrekkende uit de residentie, moesten passeeren, op posl. Om 9 luiuir 6 min. precies was de aanslag gepleegd en om 9.49 vertrok er een sn-el- trein uit den Haag naar Amsterdam. Het ver moe-den, dat zich daarin de vermoede lijke "dader zou bevinden, wérd bewaar heid, want bij aankomst van den trein, om 10 11 ut 59, te Amsterdam, heeft de recherche - aldaar een door de Haagsche politie met tnaam aangeduid persoon aan gehouden. Het vermoeden, dat deze per soon de aanslagpleger zou zijn, word ver sterkt, omdat hij aankwam met den eer sten trein, dli-e iemand zou hebben kuninen nemen, na het plegen van den aanslag. Een eerdere gelegenheid bestond er niet, De vraag, of de dader gébruik heeft gemaakt van auto of tram, is moeilijk le beantwoorden,, maar vermoed wordt, dat hij zich le voel naar het slation heeft be geven. De politie heeft het vertrouwen een van de daders i-n handen te hebben. Een feit van be-teekeniis, dal de* con frontatie met getuigen vergemakkelijkt, is, dat de persoon niet van kleedii-n-g heeft kunnen wisselen. Daarvoor heeft 'nem de tijd en gelegenheid on tb reken. Wat nu de -aanleiding betreft, waarom juist -majoor Verspijck tot slachtoffer is gekozen, veronderstelt men, dat d'eze het gunstigst woonde voor een dergelijken 'aanslag. Van persoonlijke vee-te togen den heeir Verspyck kan geen sprake zij-n, want 'bij de laatste zitting van het geval-GroC'- nendaal heeft d-eze zelfs geen vvooid ge sproken. Het betreft hier uil-sluitend bang makerij. Het onderzoek ter plaatse is Maandag avond nog langen 'tijd voortgezet. Met be hulp van verschijnende lantarens d-ei branlwecr is de heele straat afgezocht en heeft men gelukkigerwijze nog enkele voorw-erpen, die de zaak kunnen opbelde- ren, gevonden, o.m. een lont. De brand weer heeft bovendien de vensters van de omM'gigemle hulzen met latwerk dichtgespij kerd. Naar vender vernomen wordt zal de substituut-officier van ju-statie, mr. Lau- idiuin, liet onderzoek leiden, terwijl de heer Van Sdherperahuyzen, kapi-tem der ■genie, als deskundige in dit onderzoek zal worden beëedigd. Dinsdag is nog onder leiding van den chef 'dier centrale recherche, den heer Kra mer, '11 onderzode ingesteld ia het huis van dien heer Veirepydc en in de omge ving daarvan. De gearresteerde heeft bekend. Naar uit den Haag gemeld wordt, hcctt de te Amsterdam gearresteerde 24-jarige anarchist Jo de Haas, beleend, den bom aanslag op de woning van majoor ver spyck, alhier, gepleegd le hebben. De Haas zal waarschijnlijk heden naar hét Hols van Bewaring worden overge- -bracht. Een inleiding tot dsn aanslag. Naar het „Vad." meldt, schijnt de aan slag een inleiding génad te hebben. Maan dag voor 14 dagen is namelijk kapilein Loeffen, directeur van de militaire straf gevangenis, op het stations te Ilaarlcm mishandeld. Hij was om 9-20 met den eersten sneltrein uit Alkmaar aangeko men, om' te 9.27 door te reizen naar Den Haag. Bij het verlaten van het uri noir werd hij, gebogen loojiende omdat zijn kleeren nog niel in orde waren, op een gekiudhlen vuistslag niddidien pp z'n neus pnthaald. hs stag Kwam acö Kèvïj,' aan, dat 0ë aangevallene oen oogculblik duizelde. Tocli hoorde hij 'klanken Cammclot schrok en zag iemand snel langs de trap wegloopen. Tegelijk reed de trein voor en in conflict van plichten slapie -hij in. Laier -vernam hij, dat er op het em placement te Ilaartem oen paar vrienden der beweging werkzaam moeten zijn. De heer Loeifen heeft liet geval ver zwegen, hoewel zijn personeel informeerde naar de oorzaak van zijn opgezwollen gelaat. SOHiEEiPSRlAMiPEN DOOR DEN STORM. In den Braakman is do Eiigelsobe balk „Enchantress" gestrand cn gezonken. De drie opvarenden, kapitein Wcbbum, ma troos Heydloos cn een Afrikaanadhc scheepsjongen klommen in don mast. Toen na een vergeefsdiie pog'Lg op Zon dagmiddag, Maandag de sleepboot „Ca stor" en een viel, hot wrak wisten te 3>e- reiken', kon de nialroos nog worden gered, juist -toen zijn krachten hem gingen bege ven. De Ibei'de anderen hadden zich reeds ■in het water laten vatten en waren ver dronken. Maandagmorgen voer de reddingsboot van Vlissingen uit, daar in de Wielingen een schip in nood verkeerde. Des mii-ddags keerde de boot terug en kon alleen rap porteeren in de Deurloo een wrak van een motorschip te hébben aangetroffen, waarop de róorle noodvlag nog woei. Van de opvarenden werd niets meer gezien zoodal deze zoo goed ails zeker hun graf in de golven hébben gevonden. ■Het Fransdie stoomschip „Wa'.lhalla" van Villa Constilucion naar Rotterdam, geladen'inet maïs, is op den Ooster nabij Brouwershaven gestrand. De bemanning is door blazers van boord gehaaid en le Brouwershaven geland. De kapitein van hét stoomschip ,-Rliurlo", is door do stoomreddïnghoot van boord gcfliaald en te Hoek ran Hol land geland. VERVUILING VAN WATER. Het Tijdschrift voor Geneeskunde meldt: Uit atle oorden des lands komen klach ten over vervuiling van water. Het Iloen- diep te Groningen heeft de gezondheids commissie aldaar aanleiding tot een on derzoek ge.geveH. Het bleek, dat het water geen onmiddellijk gevaar opleverde voor de volksgezondheid; ais indirect inadeöl zou genoemd kunnen worden hel voort durend gesloten houden van vensters en deuren door de bewoners in de nabijheid der bee t wortel su-ileer-slroocar.ion. en aardappelmeelfabrieken. De oogaand-oe- mingen, waarover in hel begin geklaagd is, kwamen bij slechts enkele personen voor en waren van korten duur. De oor zaak van den slank wordt geweten aan de rolling der eiwitstoffen, die o. a. met liet z.g. puSipperswater van de suikerfabrieken geloosd worden. Deze rotting wordt bovendien nog bevorderd door de hooge temperatuur (55 gr. C.) van hel conden- satïewater deitzelldë fabrieken. In O'isterwij'k wordt de luéht verpest door de vervuiling van den Voorster Si room door Tilburg. "Behalve de bezwa ren van onaangename prikkeling der reukorganen, verl-bederf enz. kcwnt rog bet gevaar van vermindering van het vreemdelingenverkeer. Over het algemeen wordt aan den geringen regenval de oor zaak der onvoldoende afstrooming toege schreven. FORFNSENLEED. Men schrijft uit Bussum aan het „ITbld." Er zijn al eens stemmen "opgegaan óm do forensen in plaats van een reductie op de reiskosten, die in het abonnement zit, enkele-reisprijzen en eet' toeslag erop in rekening te brengen, omdat ze 't de spoorwegdirectie op en kele uren van den dag zoo lastig ma ken. Zoover zal 't wel niet komen, maar dat men bij de spoorwegen niet erg op de beste klanten, die forensen toch zijn, gesteld is, blijkt wel meer en meer. 't Zijn van die kleine geniepigheden die het den Gooischen forens duidelijk ma ken, dat hij nog maar net geduld wordt, en die hem het leven dagelijks verzuren. Vroeger kon hij de controle in Am sterdam passeeren met een „morgen," of „abonné" twee- of hoogstens drie maal per maand slechts behoefde hij zijn secuur weggeborgen abonnement voor dm dag te halen. Nu is dat anders, de con troleurs eischen thans eiken dag liet ver- toonen van de abonnementskaart. Bij vele foj-ensen zit er de sleur nog in, maar als er een vriendelijk knikkend wil door- loopen, dan wordt hij bij zijn jas gevat en de stroom ongeduldigen wordt opge houden, totdat de vermaledijde abonne mentskaart uit de zakken is opgediept. Maar dat is nog niet da slimste be- beproeving. Moeilijker is het, om goed gehumeurd in het bezit van een abonne- meiitskaart te komen. Dat uien thans zijn kaart een halve maand te voren moot aanvragen, is al erg genoeg, dat kost menigeen eenige dagbiljetten, maar nog onaangenamer is het afhalen der abonnementskaarten. Te Bussum althans worden daarbij soms tra gedies afgespeeld zooals bijv. gisteren avond. In het tochtige portaal van het hulpstation, dat op den weidschen naam van hal aanspraak maakt, heerscht op den laats ten dag der maand steedis een ontzettende drukte. Honderden abonne s komen hun kaart ruilen 0:1 staan Ln lange files voor do paar geopende loket ten waar ambtenaars met tergende lang zaamheid helpen. Zoo stond gisterenavond een rij van wol twintig menschen voor ihet loket. De eerste man had do vor- vallen kaarten voor zich on zijn dochtor al naar binnen geschoven, toen plotse ling het luikje dicht ging en het bordje „gesloten" werd opgehangen. Dat was den wachtenden te machtig. Opgezweept door Ide achter hem staanden, klopte do hoer idie vooraan stond op hot glas, dat do hal van de dienstruimte scheidt, al har der en harder, toen hij goen gehoor kreeg, zoo hard dat do ruit brak on da ongehoorde klopper een hevig bloedende handwondo bekwam. De stemming was zoo verbitterd, dat sommige abonné's met moeite werden weerhouden van daadwer kelijk optreden, (Waarschijnlijk tal hot mtrtsjo «m gfaa'. tje hebben, do politie heeft zich mot hel geval .bemoeid on als de driftige abonn4 misdreven hooft, dan zal wol worden uit gemaakt, of er van uitlokking tot mis. drijf sprake is geweest. DE DUURSTE VAN ALLE PASSEN. Een Roemeen, die zijn pas moest •ten vernieuwen aan die Roeroeerasche Is gatie in Den Haag, decJl aan liet IIbid. roede, dat hij voor twee passen, voor zijn vrouw en voor zioh zelf 350 heeft moeien betalen. Dit is oen zaak lusschea de Roemendérs en Ihtrai regeering, maaj ais bewijs van. de kosten, die het liaad. haven van de passen meebrengt, is lu; locJh wel <le vermelding waard1. Fabrieken weer aan't tverk. Daut zij de vele regens van de laatse weken, is men in de Groningsche veenkdioniê» die stop stonden wegens gebrék aan goed water, weer met de werkzaamheden begonnen. Bij den thans geldenlden prijs van liet aardappelmeel (plm. 27 per 100 K.G.) zal er -weliswaar geen laiige campagne gemaakt kunoen wörden, daar alien, om 'I bedirijf rendabel te maken, voor de aardappels niet meer dain 2.25 a 2.50 per 100 K.G. kaïn betalen, maar het sorteergoed uit den aardappeloogsl komt thans toch legen een behoorlijken prijs lot een goede bealemmüng. Geheime stokerij. Door belasting ambtenaren en politie is nabij Zevenaai een geheime inrichting ontdekt v -or het fabriceeren van alcohol. De verschillende instrumenten en ketels werden in beslag genomen. Tijdens de ontdekking werd er niet miede gewerkt. Het is nog niet uiige maakt of er gebruik van gemaakt is. D< bewoonster van het perceel, wed. Jansen, wier man kort geleden is overleden schijnt van e,en en ander geheel onkundig ie zijin Boweesl. DOODELIJK ONGEVAL. Tusschen twee buffers vermorzeld. Dinsdagmorgen-vroeg omstreeks urn heeft, naar het U. D. meldt, op een dor spoorweg-emjilacementen bij bet Cen traal Station te Utrecht, een treurig ongeval plaats gehad, dat een mensohen- leven heeft geëischt. Een 29-jarig sta tionsambtenaar was namelijk belast met liet toezicht op bet rangeerterrein Utrecht V. toen hij een lossen wagen 'n eind weg wilde duwen. Op het zelfde moment stootte een rangeerlocomotief een paai- wagens weg, die den lossen wagen moesten opvangen en verder meenemen. De ambtenaar geraakte met het hoofd tusschen de buffers, tengevolge waarvan de ongelukkige terstond een lijk was. Het slachtoffer laat een vrouw met twee kinderen achter. K0BTE BERICHTEN, Doodelijk ongeval. In den Bosch- huizerpolder te Leiden is door den storm een steenen schuur van de tuinders K on P., ingewaaid. Een der gebroeders K. is daarbij ge dood. Gift der Koningin. H. M. beeft aan L. Blom, een blinden harmonica speler te Montfoort, f 25 geschonken als bijdrage in de kosten van aanschaffing van een nieuw instrument, .waarmede de ongelukkige den kost voor zijn gezin traciit le verdienen. Een groot aantal candidaten. Voor ■de in November door de Vereeniging van Leeraren in liet Bockhioud'en te Amster dam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rotterdam, Arnhem, Meppol, Hengelo, Groningen, Den Bösch, Utrecht, Paramaribo, Medan en Batavia le houden examens hebben zi<A 1989 candidaten aangemeld. ORDE IN ARBEID. Os staking in de Metaal-nijverheid. Het hoofdbestuur van den Bond van ambtenaren in dienst bij de Nederl. Spoorwegen heeft besloten, wekelijks 200 voor steun aan de stakende metaal bewerkers uit te trekken. Steun voor de uitgetrokken leden. Het Hoofdbestuur van den Ned. B.K. Graf. Bond had j.l. Woensdag een be spreking met Mr. Harders, ve-tegenweor- diger van den Minister van Binnea- hmdsche Zaken, naar aanleiding van 't afwiizend antwoord dat de Grali cke or ganisaties ontvingen op hun versoek om steun voor de uitgetrokken leden in dio bedrijven. Donderdag is met spoed door het Hoofdbestuur dierzolfde organisatie een onderhoud gevraagd aan den Minister van Landbouw, Handel en Nii verhei), teneinde een bespreking te hebben over het door dien Minister in Duitschland doen vervaardigen van drukwerk, daar dit een zeer groole ontstemming heeft verwekt bii aÜe Grafische werknemers en werkgevers. NED. R.-K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR IN WINKELBEDIENDEN „Sï. ERANCISOOUS VAN ASSISii.". ln verhand met de ernstige crisis aangelegenheden he 1 ot hel Bostaui van bovengenoemde Organi.atie om op Maandag12 December e.k. ia Utrecht eene Buitengewone BomLverga lering te LANDBOUW EM WISSSHiR3Ja BEDRIJFSPLUIMVEETEELT. Op 29 Octobr is le Ulrecht een vergr.de- ring gehouden met het doel de wensche- lijEheid te bespreken, om een organisatie in 'het leven te roepen, die verband brengt tusschen de technische- en liandelsverceni- gingen van bedrijfspluimvcehouders. Uit -de besprekingen bleek, dal' met alge* meene stemmen een dergelijke organisatie Avordt n-oodig geacht lot bereiking van de volgende doeleinden: lo. het in het leven roepen van een landelijke vertegenavoordi' ging van den bedrijfsplulmvceleelt; 2o. door samcnAverking -te komen lot A'erbele- ring van de pluimveehouderij in die sire- ken van ons land, waar die verbetering wenschelijik is; 3o. hot geven van advies van rcgceringsorganen, wanneer dat advies gevraagd wordt of wanneer dat door organisatie zelf wordl noodig geacht; 4o« hel opnemen \ran verband mei den Rijks voorlichtingsdienst op hel gebied van den pJuimveeleelt; 5o. het verstrekken van voorlichting aan de leden van de organi* salie. Op J5 December wordt fe Utrecht <k jichtingsvergadeiing gehouden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2