BINMENLANDSCH NIEUWS, i i De Staatsbegrooting 1922. z HOOFDSTUK ARBEID. 'Aan het Voorloopig Verslag der Tweede 4£anver over Hoofstuk Xa (Arbeid) ont ieenen wij het volgende: Algemeene beschouwingen. Verschillende leden, hoewel den ijver en de werkkracht van den Minister waardee- rendc, meenden, dat hij zich te veel blind staart op de arbeiderswenschen c-.i daar door hei belang van de arbeiders zelf niet -het best dient. Zij merkten op, dat de oor log een storing in de economische wetten heelt gebracht, ook in dit opzicht, dat de werkgevers als stootblok werden wegge nomen. In normale tijden biedt de werk gever, mede geleid door zijn eigen belang, weerstand aan die verlangens van de ar beiders, die lot te hooge productieprijzen zouden ledden. Tijdens den oorlog echter hielden de wenkgevers meer en meer op weerstand te bieden, zoodat zij, daartoe door de omstandigheden, een deel van hun belangrijke economische taak prijs gaven. Daarbij kwamen de beloften tijdens den oorlog gedaan en de invloed van de revo- iutiionnaire bewegingen na den wapenstil stand. Een en ander heeft in alle landen gevoerd tot een verder gaande wijziging in de positie van de arbeiders, dan eco nomisch houdbaar is. Voor zoover deze positie alleen door de economische ver houdingen behecrscht wordt, zal zij - wellicht niet zonder schokken met de verandering van die verhoudingen, vanzelf de noodige wijziging ondergaan. Anders is het gesteld met hetgeen, misschien eenigs- zins overhaast en zonder de noodige soe pelheid in wettelijke bepalingen is vastge legd Nu er een sterke economische eb merkbaar is, zal men niet kunnen nalaten die bepalingen te wijzigen of althans de banaen, die zij aanleggen, eenigszins los ser te maken. De liter aan hot woord zijn de leden merkten op, dat niemand terug wil tot volkomen vrijheid van arbeidsduur. Maar de Minister zal toch, zoo betoogden zij, wil hij onze industrie niet het laatste restje concurrenitie-mogelijkheid ontnemen, een grondige herziening van de daarom trent in de Arbeidswet 1919 neergelegde be palingen ter band moeten nemen. Daarbij zal moeten worden gestreefd naar minder eenvormigheid; voor de verschillende soor ten van arbeid zullen naar de mate van in spanning, die zij vorderen of het gevaar voor de gezondheid, die zij opleveren, uit- eenloopende regelingen moeten worden ge maakt en de noodige ruimte worden ge laten voor afwijkingen, ook zonder ingrij pen van de inspectie. Deze leden meenden dat de Minister niet voor het verwijt van „reactie" uiit den weg zou mogen gaan. Vele andere leden kwamen tegen déze (►eschouwingen op. De hier aan het woord lijnde leden hoopten dat de Minister zon- ler aarzelen op den ingeslagen weg zou voortgaan en o.a. spoedig zou komen met oen wettelijke regeling van den arbeidsduur in land- en tuinbouw. Ook de verdere uit voeringsmaatregelen van de Arbeidswet '1919 moeten, zoo -betoogd-en zij, niet lan ger worden uitgesteld. Indien de werkgevers onder de nieuwe .Verhoudingen geen kans zien bun zaken te drijven, moeten zij de leiding maar aan de gemeenschap overgeven. Als de onge wijzigde Arbeidswet 1919 hiertoe ongewild bijdraagt zag men hierin slechts een an jer heilzaam gevolg van haar invoering Onder de leden, die in bet algemeen me destanders waren van den Minister en hem gaarne lof toebrachten voor zijn beleid, wa ren er. die daaraan toch gaarne den Wensch wilden toevoegen, dat hij met groo- te voorzichtigheid en wijsheid zou voort gaan en de uiterst moeilijke omstandighe den, waarin ons bedrijfsleven verkeert, niet *t bet oog zou verliezen. Enkele leden hadden met 't oog op de toestanden van 's lands financiën bezwaar tegen het eventueel tot stand komen van een landbouwabbeidswet. Andere leden zouden liever willen afwachten wat ande re landen in dit opzicht doen. Verscheidene leden geven er hunne te leurstelling over te kennen, dat nog steeds niet een wetsontwerp tot regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst is inge diend. Enkele leden konden met dezen aan drang niet mede gaan. Sommige leden die «ich bij dezen aandrang wel aansloten, ga ten echter te kennen, dat zij liever geen Wettelijke regeling zouden zien dan een re geling, waarbij het zoog. economisch be- drijfsradenstelsel zou worden ingevoerd; zij achtten dat stelsel n.l. verderfelijk voor het democratische leven van de Nederlan-dsche [vakbeweging. Benige leden betoogden, dat, nu er geen Scheepsarbeddswet zal komen, het nood zakelijk zal zijn, dat wettelijke maatrege len worden getroffen ter bescherming van de zeelieden, die niet onder de Arbeidswet vallen, noch onder de Stuwadoorswet. Arbeid. Verscheidene leden oefenden kritiek uit op de wijze, waaTop overwerkvergunnin- gen krachtens de Arbeidswet worden ver leend. Eenige leden vroegen wanneer de uitvoeringsmaatregel inzake het winkel •bedrijf, die thans bij den Hoogen Raad van Arbeid in behandeling is, kan worden tege moet gezien. Zij achtten het gewenscht, dat daarbij oen verschil zal worden gemaakt tusschen den arbeid van mannen en dien van vrou Wen. Andere leden konden zich met het bo venstaande denkbeeld niet vereenigen. Ver scheiden leden hadden bezwaar tegen de uitbreiding van het aantal districten der arbeidsinspectie. Enkele led-en drongen aan Op een meer tijdige benoeming van de le den der Nederiandsohe delegatie naar de Internationale arbeidsconferenlies. Kamers van Arbeid. Vele leden spraken cr hunne teleurstel ling over nit, dat de Kamers van Arbeid nog niet zijn afgeschaft. Verscheidene le den klaagden over den tragen gang van zaken bij den Hoogen Raad van Arbeid. Ook werd de aandacht gevestigd op de herhaalde pubLiceering van vertrouwelijke Stukken, die aan dit college Ier behande ling waren toegezonden. Dit werd ten scherpste gelaakt. Men zoude gaarne ver nemen of de Minister bereid is daartegen maatregelen te nemen. Arbeidersverzekering. Verscheidene leden vroegen of de Mi nister zijn standpunt heeft bepaald ten aan zien van de invoering van-de Ziekewet. Zij zouden gaarne vernemen wat de plannen van den Minister daaromtrent zijn en hoe hij denkt over de ziekteverzekering vol gens het zoogen. stelsel-Posthuma-Kupers. Eeuigc leden vroegen of de Memorie (Van Antwoord betreffende het wetsontwerp lot regeling van de ziekenverzorging spoe- idig kan worden tegemoet gezien en of het In de bedoeling van den Minister ligt om, r goorerre yan b-em afhangt, dit wets ontwerp nog in dit zittingsjaar lot stand ïe1 brengen. Sommige leden vroegen hoe liet staat met de voorbereiding van het wetsont werp betreffende oen Rijkskinderfonds en op welke grondslagen dit zal rusten. Zij vroegen of -het niet gewenscht zou zijn ter voorkoming van de vertraging, die door de behandeling bij den Hoogen Raad van Arbeid zou worden veroorzaakt, voor dat doel oen bijzondere commissie in te stel len. Enkele leden gaven bun teleurstelling te kennen over bet antwoord van den Mi nister aan het lid der Eerste Kamer, den heer Wittort van Hoogland, waarbij de Minister zich bereid verklaart de volks verzekering ter ha.ui te nemen. Aangedrongen werd op grooler bezuini ging en zoo mogelijk verdere inkrimping van bet aantal Rad-en van Arbeid. Ook werd de aandacht gevestigd op de veel te kostbare huisvesting van de Raden van Arbeid. Gevraagd werd of de beide Ver zekeringsraden niet kunnen worden sa mengesmolten. Invaliditeitswet. Eenige leden klaagden cr over, dat de administratiekosten zoo -boog zijn en dat zooveel lijd van ambtenaren en werkge vers in verband met de uitvoering van de ze wet wordt gevorderd 'en dus econo misch verloren gaat. Gevraagd werd de verplichting tot premiebetaling voor dienst boden, enz. van vreemde nationaliteit te laten vervallen. Voorls werd in overweging gegeven den termijn van een jaar, ge noemd in arl. 328, lid 2, der Invaliliteits- wet, met b.v. zes maanden te verlengen. Ook werd aangedrongen op een wijziging van art. 35 aangezien deze bepaling vaak onbillijk werj.1. Eenige leden drongen er op aan uit artikel 33 van de Invaliditeits wet de leeftijdsgrens le laten vervallen. Ouderdomswet 1919. Eenige leden vroegen den Minister een opgave, te willen doen vaal liet aantal per sonen, dat krachtens deze wet is verze kerd, van hot aantal dat krachtens deze wet verzekerd had kunnen zijn, van het aantal dezer personen, die onder de Inva- lidileilswci vallen en van bet aantal verze kerden, die hun verplichting zijn tronw ge- bleven. De leden, die ten aanzien van oen vrijwillige verzekering pessimistisch -ge stemd zijn, achtten een spoedige invoe ring van liet staatspensioen gewenscht. Volkshuisvesting. Verscheidene leden klaagden over het telkens plotselinge ingrijpen van den Mi nister, waardoor de woningbouw wordt belemmerd. Verscheidene leden drongen er op aan dat de Minister bij het steunen van den woningbouw zich ten aanzien van het wo ning-type niet op een eenzijdig standpunt zou plaatsen; aan de gemeenten behoort te worden overgelaten om te beslissen welk woningtype zij geschikt oordeelen. Ook te gen het al-cooftype, zoo betoogden deze le d-en, moet de Minister zijn verzot opge ven Andere leden konden zich met deze ■beschouwingen niet vereenigen. Eenige leden aohtlcn het niet juist, dat door het Rijk wel loeslag wordt gegeven voor den houw van kleine villa's (landhui zen,1, maar niet voor die van-groote tehui zen voor ongehuw-den. Verscheidene leden drongen aan op liet stellen van 'n maatstaf, waarnaar 't aantal woningen zal worden bepaald, waarvoor aan iedere bouwvereeniging steun zal wor den verleend. Gevraagd werd welke maatregelen de regeering denkt te nemen o-ni de tekorten welke de laatste jaren op den bouw imoelcn worden bijgepast, te de' ken. Eenige leden vroegen of het tijdstip nog niet is gekomen om de Huurcommissiewet in fe 'trekken. Andere leden waren echter van oordeel dat van intrekking voorloopig nog geen s-prake kan zijn. Sommige leden waren van oordeel dat toepassing van de Huurcommissiewet op verlui ring van ongebouwde eigendommen aanbeveling zou verdienen ter voorkoming van het ongehoord opdrijven van de pach ten. Malariabestrijding. Eenige leden klaagden over de geringe voortvarendheid bij de malariabestrijding in Noord-Holland, in liet bijzonder te Am sterdam. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de omzet van de Warenwet te om slachtig is. Enkele leden maakten bezwaar tegen de vleeschkeuring in kleine gemeen ten. vooral ten aanzien van de huisslach tingen. Sommige leden wezen op het misbruik dat een vergunninghouder feitelijk zijn vergunning verkoopt, doch in dien vorm, dat hij den verkooper als zetkastelein laat doorgaan, waardoor de overdracht niet aan bet licht komt. Zij achtten hiertoe wijziging van de Drankwet gewenscht. Verscheidene I-eden drongen aan op specificatie van den post voor siibsidiën lot bestrijding van de tuberculose. Eenige leden waren van oordeel, dat het beheer van bet noodsanatorinm Berg en Bosch te Apeldoorn niet in bekwame handen is. Enkele leden zouden gaarne vernemen hoe de quaestie van de bouwvereeniging „Ar beid" te Wormervcer zich ontwikkeld heeft. Sommige leden spraken hun leedwezen er over uit, dat uit deze liegrooting niets blijkt van een krachtig ingrijpen ten bate van de kinderhygiëne. Deze leden meenden, dat hoezeer zij ook het krachtig sleunen van de tuberculosebestrijding toe juichten, het he-treffen-de artikel zoo noo- dig zou kunnen worden verminderd mei hetzelfde bedrag, als waarmede het voor den dienst van de kinderhygiëne bestemde bedrag zou worden verhoogd. Eenige leden vroegen of de Minister niet alsnog oen subsidie zou willen toe staan voor bet Centraal Genootschap voor kindcrherstellings- en vacantiekoionies. Sommige leden zouden gaarne een over zicht onlvangen van betgeen de Regeerim heeft gedaan en nog denkt te doen ter be strijding van de werkloosheid die in den aanstaanden winter ongetwijfeld zeer groot zal zijn. Het zal niet alleen noodzakelijk zijn uitkeeringen te doen, maar ook zal werk moeien worden verschaft. Gevraagd werd hoe bet staat met reeds lang toegezegde wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering. Men zou gaarne het oordeel van den Minister ver nemen over het rapport daaromtrent uit gebracht door het N.V.V., het R.-K. Vak bureau en het Neutraal Verbond van Vak- vereenigingen. Eenige leden herinnerden er aan, dat circulaire van 12 Januari 1921 aan vakvereenigingen is medegedeeld, dat geen garantie zouden krijgen van hun uit keeringen, indien zij niet de bedragen van die uitkeeringen hielden aan de gegeven grenzen. Deze garantie loopt echter niet verder dan het einde van dit jaar en daar om wilde men vernemen wat de Minister te dien aanzien yyenscht te .doen. EEN ïtENT-EiZBGEE-QTJAESTIiË. De Raad van Arboid te Deventer had liet gemeentebestuur aldaar verzocht, voor de loeriingen-aibedders van de Niood- vakschool renteaegels le plakken', omdat die leerlingen geld verdienen en dus in loondienst zijn. B. en W. van Deventer me enen evenwel, dat dit verzoek niet voor inwilliging vat baar is, otndat zij zich op het standpunt stellen, dat de noo-dvaksdho-ol cene in richting van onderwijs is, waar de leer lingen geen loon onlvangen, doch slechts eene uilkeering, welke al.s ©ene voortzet ting va-n de uilkeering uit dé wcrkloozen- kas kan worden beschouwd; eene opvat ting die ook de R. v. A. te 's-Bosch hul digt. REIZIGERS NAAR DUITSOHLAND. Het Ministerie van Buitenlandsehe Za ken vestigt er de aandacht op, dat het binnenkomen van Duitschland met een ongoviseerden pas "of zonder papieren belanghebbenden bloot stelt aan arres tatie en boete (moestal 400500 Mark) subsidiair hechtenis, en dat het af te raden is zich naar het Ruhrgebied te be geven, zonder daar van te voren werk te hebben aangenomen. EEN ONVE1LBARE REDDINGS BOOT? In verband met het door het Per manente Comité ter behartiging van de belangen der zeelieden verzonden adres, waarin op verbetering van de reddings middelen aan boord van zeeschepen wordt aangedrongen, heeft, naar het Corr. Bur. meldt, J. P. Schuttevaer, gedomicilieerd ten kantore van den Centraion Bond van Transportarbeiders, afdeeling Zeelieden, te Rotterdam, aan den minister van Landbouw medegedeeld, dat hij een red dingsboot heeft geconstrueerd, welke aan alle gevaren der zee het hoofd biedt. Deze boot is, zegt hij, overdekt en voorzien van een zelf-vnllende water hallast kiel, welke afdoende stabiliteit verschaft en met de aan'gewezen wette lijke voorgeschreven inwendig aange- brachto luchtkisten volkomen onzinkhaar- heid waarborgt. Zoowel in Holland ais in het huiten- land is op deze kiel octrooi verleend en bij proeven, zoowel binnengaats als in open zee,- is, volgens den heer Schutte vaer, de superioriteit van deze boot ten overstaan van een groot aantal deskun digen gedemonstreerd. Do hoer S. wil nu in de gelegenheid gesteld worden, de superioreteit van deze boot te demon- streeron voor den minister voornoemd, of voor vanwege den minister daartoe aangewezen autoriteiten. EEN VREEMDE COMMISSARIS VAN POLPTIE. Het „Bat. Nbld." vernam, dat de com missaris van politie in de sectie Pend- jaringan, Weltevreden, dezer dagen is geschorst wegens onregelmatigheden, voortspruitende uit een verkeerd begrip omtrent zijn taak als poiitio-ambtenaai*. Gebleken is, dat de commissaris in kwestie zich onder meer heeft schuldig gemaakt aan het volgende: Aan het bureau Podjaringen werd een Chinees aangebracht, die in het bezit gevonden werd' van een veertigtal pat ronen en oen nieuwe regenjas. Ver moed werd, dat dit kleedingstuk van dief stal afkomstig was, hetgeen niet het ge val is gebleken te zijn. De gearresteerde Chinees had voor den landrechter moeten verschijnen; wegens het in bezitnemen van patronen zonder daartoe een vergunning te kunnen over leggen, doch hij werd. door den com missaris van politie weder op vrije voe ten gesteld, nadat hij patronen en regen jas in het bureau had achtergelaten als blijk van erkentelijkheid. De heer M. v. P. heeft deze cadeaux geaccepteerd. Do jas gebruikte hij, terwijl van de patronen de helft ongeveer door hem en een ondergeschikte verschoten werd. Thans, bij liet onderzoek naar een en ander, lekten nog meer onregelmatig heden uit, welke door genoemden com- missai'is geoleegd zijn. DE UITBETALING DER BOUWKRE- DIETEN. Do Nod. Bond van Huis- en Grond eigenaren en Bouwkundigen heeft aan de Ministers van Arbeid en Financiën het volgende telegram verzonden: „De uitbetaling van de bouwkredieten en premiën voor den particulieren bouw ondervinden zulk eene vertraging, dat tal van bouwondernemers in financieelen noodtoestand geraken. De bouwerijen wordon dientengevolge duurder dan noodig is, daar de bouw ondernemers elders kredieten moeten af sluiten en promien moeten verpanden. Gevallen van fail'issements-aanvrage zijn reeds bekend, alleen door nalatigheid der uitbetaling door den Staat ontstaan. VOOR MARKTKOOPLIEDEN. Het bestuur der Federatie van Markt- vereenigingen in Nederland heeft van den chef van den dienst der exploitatie der Nederlandsche spoorwegen het vol gende schrijven ontvangen. Aan personen, die het beroep van kra mer uitoefenen, wordon door de Fede ratie Legitimatiekaarten afgêgeven op naam en voorzien van het portret van den houder. De marktwaren, welke de houders de zer ligitimatiekaarten ter uitoefening van hun beroep medenomen, worden door de station^ als bagage aangenomen mits elke zending uit niet meer dan 3 collis be- bestaat en elke colli niet zwaarder is dan 30 K.G. Er mogen echter slechts zulke goederen worden aangeboden, die inderdaad onder het begrip marktwaren vallen. Reizigers, niet voorzien van eene le- gitimatiekaart, die vervoer van bagage verlangen, moeten aannemelijk kunnen maken, dat zij het beroep van kramer uitoefenen. Vertoon van oen marktbe- wijs is niet voldoende. De legitimatiekaarten moeten elke 3 maanden vernieuwd worden en worden zoowel aan leden, als niet-leden der fe deratie afgegeven, per gezin hoogstens 2. Zij worden over het portret gestem peld met het stempel der federatie en dragen de handteekoniug van voorzitter en secretaris. 'Andere vereenigingen kunnen de noo dige kaarten bij u aanvragen ze met den naam van Giun voorzitter en secretaris teekenen, met eigen stempel stempelen en zelf aan hunne leden afgeven. De Belgische minister Jaspar over de Nederlandsch-Belgische betrekkingen. Qp een katholieke meeting te Luik, zéi-de de minister va-n builenla-ndschc zaken, Jaspar, in verband met -de Nedcr- landsoh-Beïgisclhe' betrekkingen, o-n-der meer liet volgende: „Wij zullen, met 'Ne derland de betrekkingen moeten hervat ten, diie 18 maanden geleden onderbroken werden. Die onderbreking mag niet blijven duren. De Belgische en Ned-er- bmdsrihe naties bobben gemeenschappe lijke belangen hun economische voor waarden vullen elkaar op gelukkige wijze aan. Het is rnoodóg, dat zooals onlangs no-g door den eersten minister werd ver klaard, wij formules vinden, welke op definitieve wijze onze betrekkingen zullen regelen en welke onze wettige gevoelens voor veiligheid bevredigen, onze groote industrieele -en commercieele belangen zul len loelalén zich volledig uit te groeien. (Maasb.) Een Boschbouwwet. Ingediend is een wetsontwerp hou dende bepalingen betreffende boschbouw. De gedachte, in de nota der Neder landsche Bosehbouwvcreeniging ontwik keld, om oen Bosehraad met een advi- seerend karakter in het leven te roepen is overgenomen. Voorts zal, aan den plantenziekten- kimdigen dienst, wat do maatregelen te gen schade betreft, een belangrijke rol l>ij. de uitvoering der wet worden toege kend. Volstaan wordt met een bepaling in opvoedenden zin inzake het bojchbeheer der publiekrechtelijke lichamen en ver- eenigingen en stichtingen van algemeen nut. Hot staatstoezicht op particulier boseh- bezit acht do Minister niet raadzaam. Evenmin als zulks bestaat ton opzichte van ontginning, is een verplichting tot bobossching van woeste gronden in de wet opgenomen. Ook zijn particulieren Iniet aan banden gelegd ten aanzien van herbebossching of ontginning van hum ontboschte gronden. De Minister wil het recht tot onteige ning van bosschen en andere houtop standen toekennen aan dein Staat, de ge meenten alsmede vereenigingen en stich tingen, welke aan bepaalde eischen vol doen. Verder is de mogelijkheid, om een kapverbod zonder schadeloosstelling te leggen op bosschen en andore houtopstan den van publiekrechtelijke lichamen als mede vani vereenigingen en stichtingen van algemeen nut, geopend, terwijl aan bet beoogde doel ook ten zoorste bevor derlijk kan zijn de gelegenheid om gel delijke bijdragen van den Staat ter be waring van het natuurschoon te ver krijgen. Met het in werking treden der Bosch- wet zal de Nood-Bosehwet vervallen. TWEEDE KAMER. Verggdering van 9 November. GRONDWETSHERZIENING. De heer SCHOKKING, C.H., repli ceert. Hij komt op tegen -d-e aanvallen -door de heeren Troelstra en Van Rave- sleym, gericht op het Qranj eh-uis, dat an- veng-elleijke diensten vergaderde jegen-s de godsdienstvrijheid', d-e cultuur, de klei ne Iuydien, de Kerk. De heer RUTGERS, A.R., repliceert; hij dient een am-sndam-ent in ter vervan ging van zijn amendement en dat van dien heer Snoeck H-enkemans in zake die troonopvolging in de vrouwelijke zijlinie van -den regeerenden koning. Het nieuwe lid ALBEDA wondt be- eedigd. De heeT VAN SCHAIIC R.K., licht oen amendement -toe om die mogelijkheid open te laten, dat de Staten-Generaal niet sla gen üi de koningskeuze, wann-eer bij over lijden des -konings geen grondwettelijke opvolger beslaat. MINISTER RUYS DE BEEREN- BROUCK laat over 't amendement-Rink (facultatieve wettelijke voorziening in de troonopvolging als bij het leven des Ko- nin-gs een grondwettelijke opvolger ont breekt) en het amen-domcn't-Rutgers be slissing aan de Kamer over. De heer TROELSTRA. S.D.A.P., dient een amendem-en-t in, waardoor de opvolging in de vrouwelijke lijn wordit beperkt tot Prinses Juliana. Dit amendement wordt verworpen met 63 stemmen tegen 21 st. Het amen-de me nit-Rutgers wordt aan genomen met 53 tegen 39 st. De artikelen waarbij andere dan af stammelingen van Koningin Wilhetmina van de opvolging worden uitgesloten, wordt aangenomen, met 88 tegen 4 st. Het aimendement-v. d. Laar (redactie verandering in art. 10) wordt vexwbrpen mt 87 tegen 6, het amiemdlomien't-van Ra- veslcyn (referendum bij het ontbreken van een groudweltelijkon troonopvolger) idem met 70 tegen 23 st. Het am-en-denienit-Marohant van dezelf de strekking word-t verworpen met 63 te gen 30 stemmen Het amendement Troelslra van dezelf de strekking wordt verworpen met 64 legen 29 stemmen. Het amendement-van Sohaik (reeds bij het leven des Koniugs wettelijke voorzie ning in do troonopvolging als de grond wettelijke opvolger ontbreekt) wordt ver worpen met 52 legen 41 st. Het amendement-Rink (aanwijzing van d.en troonopvolger bij bel leven des Ko- nings facultatief) wordt aangenomen met 79 tegen 14 stemmen. Het am-endemenit-Van Schalk (mogelijk heid dat do Slaten-Gonoraal niet slagen in hot opvolgen van den Koning) aange nomen mot 73 tegen 21 stemmen. Minister RUYS deelt mede, dat de Ko ningin van het tot 1.200.000 vebhoogd in komen uiterst zuinig gebruik zal maken. De heer VAN RAVESTEYN C. P. licht een amendement toe om het inkomen der Kroon bij wet te bepalen en de ïnkomslen uit bet Kroondomein aan den Staat te k brengen, tn UIT ONZE OOST. EEN LEVENDE KROKODIL IN DEN TREIN. Dezer dagen word oen levendo kro kodil uit een der moeara's der Pama- nookan en Tjiasemlanden gevangen en als bestelgoed verzonden naar Soeka- boemi. Do verpakking was evenwel zoo on voldoende, schrijft men aan het „Soer. Hb].", dat het ongure beest bij liet overladen te Padalarang kans zag te ontsnappen. Een lieele consternatie onder de pas sagiers. Gelukkig was er een goed echpt- ter in do nabijheid, die de boeaja dood- schoot. SNEEVLIET TIE SHANGHAI. De communist Sneevliet vertoeft fe Shanghai, waar hij de leiding heeft van een Bolsjewistisch orgaan. Wegens den internationalen aard va.n Shanghai kan hij er zijn giftige propaganda ongestraft voeren. Vandaar bestuurt hij ook de be weging in Ned.-'In-dnë, zoo slaat Lij in geregelde briefwisseling met zijn parlij- gen-oolen te Somarang. Het is volgens het „Bat. Hbl." ook geen veronderstelling meer, dal de spoorweg staking van uit Shanghai wordt gedecre teerd; de actie van de V.S.T.P. om ioons- verhooging enz. ds camouflage, evenals het cand-ideeren van den communisiischeü voorman Dekker voor den gemeenleraa-d; dat gebeurt alleen om de aandacht af te leiden. Die actie krijgt daardoor ook een ander aanzien; dan worden de exorbi tante oisdhen begrijpelijk, zij stellen in slaat zich naar alle kanten te dekken. Doch zooals is uitgelekt,'zijn alle maat regel-en tegen êen spoorwegstaking reeds genomen, EEN LU CHTÖONCERT. Het modernste op' muzikaal gebied de monstreerde do „Enla", te Toeloenga- goeng, n.l. het geven van een concert De Toeloengagoengers werden Woons- in de lucht per vliegmachine, dag 5 Oct. om circa 7 uur in den mor gen door de lieflijke tonen van piston en trombone uit hun zoete rust gewekt. Vlug naar buiten riepen ze. Groot en klein, jong en oud, kortom iedereen was in een wip op straat. Als een milde regen daalden de zoete klanken naar beneden van uit de Albatrosmachine, be stuurd door den sympathieken vliegenier D. Hussni. Toeloengagoeng valt de ©er te beurt, als eerste plaats in Nederlandsch-Indië, het eerste luchtconcert aangehoord te hebben, schrijft het „Soerab. Hbld." 'niet 'alleëfi 3eH jteofddaHfef1. 3iocK tok overige leden van het complot veilig w-el op te hergen. is een daad, waarvoor' zij alle respect verdient en! waarmede zij blijk heeft gegeven, vam een doortastend, heid, die ieders bewondering moet op. wekken. Het Haagsche Corr.-Bureau meldt nog; De politie heeft de vaste overtuiging door de aam-houding der genoemde per. souen het geheele com-plot in handen te hebben. Omtrent de motieven, die d-e Haas (deif le Am-sterdam gearresteerde) hebben gc, leid tot zijn daad, laat deze zich niet uit Wel ontkent hij niet, dat de aanslag in verband slaat met de zaak-Groenendaal. Nog zij gemeld', dat het denkbeeld, dal juist de II. de schuldige zou zijn, is uit- gegaan van den hoofdcommissaris, den heer v. 't Sani. De dader is onmiddelliik na het aansteken van d-e lont met de tram naar het station gegaan op den trein naai Amsterdam waar liii woout. .Hij wilde di volle conseqra'enties van zijn daad aan vaarden. Wat 'd-e statf betreft, welke staat op het Ie weeg brengen van een ontploffing, Öezë is volgens artikel 157 sub. 2 Wetboek vam Strafrecht 15 jaar. indien er geen men-sch'enliev-en is verloren gegaan;, in liet tegenovergestelde geval kan levenslange gevan-ven-;«straf worden onv'legd. DiE ZtUlUER 7r"F\W!--R-K DN FJN DE STORM. De Zui-d-enzeeiwerkcn hebben weinig van den i-ongsten storm fe lijden gehad, Siechis een kleine grond a f-hrokkeling aan den Zui-d-daim werd veroorzaak t. De in aanbouw zijnde werkhaven voor de Zui derzeewerk-en beliep geen schade. STORMSCHADE. Te Aalsmeer heeft de storm groote sohad-e aan 't kassenmaleriaal in den. tuinbouw veroorzaakt. Vooral in hel Oos- teli'k gedeelte, waar zich de ro®enkassen bevinden, werd nog niet te berekenen schade geleden. Bij een kweeker werd zelfs oen geheele kas in elkaar gedruk, Van een huis werd het d-ak afgerukt waardoor 3 gezinnen in een school moes ten worden ondergebracht. De schade aan de fabriek der N.Y Verceniig-de Touwfabrieken te Maasluis tengevolge va-n den storm, wordt op on geveer 160.000 geschat. HET LICHTEN VAN DE „BRANiDARIS", De N Z. H. Reddingmaatschappij '(Am. slcl 342 le Amsterdam) heeft va-n do 'Nieuwe Berging-Maatschappij te Maas sluis het aanbod onlvangen togen zeer voordeelige voorwaarden, nam. sleekK betaling van de gemaakte onk-osten <1« „Brandariis" le lichten en te Terschelling binnen te brengen, wanneer de plaats van de boot bekend zal zijn. Dit aanbot, is dankbaar aanvaard. De bomaanslag ie s-Hage. EEN COMPLOT ONTDEKT. NOG 3 PERSONEN GEARRESTEERD, Dan-k zij de buitengewoon groote acti viteit, oen bewomd-erenswaar-di-gen speur zin en een groot combinatievermogen, is de Haagsche politie er thans in geslaagd, een geheel - complot op bet spoor te ko men dat ten nauwste iu verband' staat met iken bomaanslag, in den Frankenslag le 's-Hage gepleegd. We l-ezen daar over in de „N.Crt.": In verband met den gepleegden aanslag en de daarop gevolgde aanhouding van Jo die Haas. die bekend heeft één der da ders te zijn, beschikte de politie over vol doende aanwijzingen, om Woensdag te kunnen overgaan tot de arrestatie -van een drietal personen. On-dier leiding van d'eji heer Kramer werd gearresteerd de 28-jarige Leendert van de Linden, student in de letteren, wo nende aan den Frankenslag 386, terwijl d-e Officier va-n Justitie, mr. Baudiui-n, in samenwerking met de heeren Iyramer en Lucas, de hand wisten te leggen op Cor nells Eekhof, 20 jaar oud, electricien van beroep, en wonende in de Obrechlstraat 271. De derde persoon liet een beetje lang op zich wachten, doch werd eindelijk 's nachts ook gevat, juist toen hij den sleutel in het slot vau zijn h-uisdieur stak. Hij is de 30-jarige P. A. Kooyman, mon teur, die tijdelijk verblijf hield aan den Frankenslag 386. Van d-e arrestatie van dezen verd-achle kom-t die eer toe aan den hoofdcommissaris, den heer Van 't Sant, en den inspecteur Besselimg. De arrestatie vau Eekhof leverde nog eenige moeilijkheid op, omdat de moeder van E. zich wanhopig op haar zoon wierp, om hem te behouden. Door het tactisch optreden van de politie zijn ern stiger toon-eelen evenwel voorkomen. Een geregel 1 verhoor kon nog niet plaats hebben, al heeft de Haas, zooal-s reeds ge zegd," bekend. De andere verdachten blij ven evenwel zeer gesloten en verstrekken geen enkele inlichting of aanwijzing om trent de d-rijfveeren van hun daad, al kan wol als vaststaand worden aangenomen, dat bet hier toch om de zaak-Groen-en- daal draait. In 't licht van het feit. dat twee leden van het complot in den Frankenslag wo nen de monteur K. logeerde ten huize vau den student v. d. L. is bet duide lijk, dat, waar liieT een daad verricht moest worden, men de daarvoor meest geschikte plaats heeft gekozen. De Haas moet geen onsympathieken indruk maken. Hij schijnt alleen slacht offer van die onverantwoordelijke opstoke- rij van z.g. anarchistische leiders. Van de gevolgen van zijn daad lieeft hij zich ab soluu-t geen rekenschap gegeven, al is bij thans bereid die consequenties te aanvaar den. Iemand, die met hem een onderhoud had gehad, kenschetste hem als een uit liet evenwicht geraakte jongen, van anar chistische ideeën doortrokken en daar door verkeerende in een waantoeslhnd. Bij de arrestatie is de Haas overdon derd. Hij pleegde de daad, ging met 'lijn 10 naar bet slation, kwam in Amsterdam aan en werd onmiddellijk gevat. De Haas zelf blijkt geheel onbekend le zijn met de uilwerking van zijn daad. Wat de andere gearresteerden betreft, valt tot lieden moeilijk ui! le maken, in hoeverre deze schuldig zijn. Alle drie helhhen totnogtoe niet bekend, rraar de politie heeft natuurlijk tusschen het een en ander een onioodhenbaren samenhang gevonden, die haar wellicht bp het goede spoor zal brengen, om de juiste toedracht d-er zaak te vernemen. Het optreden van de politie is zeer te Joven. Om roads 24 uur 11a dien aanslag, Gedood. De heer B., te Musselkanaal (Gron.) is hij het vervoeren van een kachel door de auto van dien bieithan-de- 'laar A. overreden en onimiddelllijk ge dood, een vrouw en 7 kin-deren nalatend-a Onder een bierwagen. Aan iliot Leven daal te Leiden is oen vierjarig meisje door oen bierwagen overreden en kort daarna dn hel St. Elisabeth-Gasthuis aan -de gevolgen bezweken. De cx-Kroonprihses. Woensdagavond -keert de ex-Kroonprins van zijn uitstapju naar Doorn op Wiermgen terug Zijr ecihtgcnoote, ex-kroon-prinses Ceciiie, h mee en zal eenige dagen in de pastorie le Oosterian-d komen logeereni. Door een magnetiseur beroofd. Di heer B„ wonen-de N-oordeinde te 's-Hage heeft Lij de politie aangifte gedaan, dai zijn moeder door den magnetiseur W. ti Selievening-en is beroofd van een paarl-en collier. De magnetiseur is gearresteerd. Hij had liet collier beleend voor 6000 Brand in een station. In het statior der S. S. l-e Papccop is oen binnenbrand ontstaan. De oorzaak is 't omvallen van een brandende petroleumlamp. De bra na greep zoo snel om ziah heen, dat in eei oogenblik het gedeelte, waarin het bureau gevestigd is in vlam» stond. Het personeel van een juist aangekomen goederentrein wist zich bij de blussching zeer verdien stelijk 1e maken. Me-8 behulp van de Papecopsche brandweer was men den brand vrij spoedig meester. Het plaats kaartenbureau is echter uitgebrand. Liilen aangespoeld. Onder Hoek zijn de lijken aanvesnoeld van kapitein Webb -en van den Afr'kaansohen scheepsjong» va-n de Engelsohe bange, die Zondag j* den Braakman is vergaan. De lijken -'"R herkend. 0RDE EM M1I1B. ONTSLAG BIJ DE H. A. R. Tc Amsterdam zijn ruim 270 veemarbei ders uil de H. A. R. onlsiag-en. Aan het gebouw van de Haven Arbeids Reserve al daar is namelijk d-e volgende kennisge ving aangeplakt: „Dï Veem lied rij ven hebben tegen December 1921 a.s. bun li-dmaalsohap van de scheopvaartvereeniging „Noord" op5e' zogd en zullen dus na dien datum niet meer bij de vereeniging zijn aangesloten. Dien iengevolg-e zijn wij gcnoodzaakl M veemarbeiders op 31 December ontslag verleen en uit de II. A. R. en hen naar - - -1 vroegcrc werkgevers te verwijzen." KOMST EM KEI DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: PLATEN: Mgr. Baudrillart. Te la» .cn'lc water (2 foto's). Het nieuwste verkeersgebied. Aangrijpende toonc# uit tien oorlog in Morocco (2 foto's). Huize Wijkcnburg te Echtcld. Een c»»" eert door het corps van de pauselijke bj wacht. Tsjecho-Slowakijsche bedevaart te Rome. Onthftliing en intronisatie va» het II. Hart-sland-becld te Tilburg op November (6 foto's)- Van de pluimvee- tentoonstelling te Barnevcid (3 foto's). Een nieuw gebouwd Museum. Mgr- \V. H. Notens vijf-en-twintig jaar lid 13 November) (2 foto's). - F^est Valkcnswaard. De eenige R.-K. vereeniging le Amsterdam. Dr. *r van Cauwelaert. Vreeselijk ongelu de Schelde (2 foto's.) Zoekplaatje. Uit de blikken trommel. Huis, begr mei zelfhechtende wilde wingerd. TEKST: In de verdrukking, historie» roman door J. It. vi d. Lans. spelling die niet uitkwam, door Mass. Bij het portret van Mgr. Baudrillart Papa's club, door Chr. Kamp. - 3e ihaar pech hebben, door D. Uw tuin. door Philadelphia» U'' ken trommelt v

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2