Noord- Hotlandsoh Dagblad TWEEDE BLAD KUNST EN KENNIS Rechtszaken Vrijdag 11 Noy. 1921, Provincial NSsmws TOONEELWEDSTRIJD. „ST. BONIFACIUS" TE KROM MENIE MET „DE GRIL VAN DEN HERTOG". Wat zeer vete Roomsche toouesl lang gewehscht hebben en wat aan vereenigingen in den lande jaren- meerdere Ropmsch-e toon-eelp; opa gators héél1 wat hoofdbrekens be zorgd heeft, dat is thans tot stand gekomen onder auspiciën van den Nederl. R. K. Tooneelbond kunnen de aan gesloten clubs thans onderling wedstrijden houden, en wat nog méér zegt sinds ©enigen tijd zijn de wedstrijden inderdaad ook in Vollen gang. Een club te Etten (N. B.) opend de rij: zit behaalde 20 punten (30 punten zijn noodig om in de 3e klasse geplaatst te worden)een club te Amersfoort volgde, behaal de 27 punten, kon het dus ook niet tot de 3e klasse brengen. En zie, nu is Krommenie geko- lien, met het resultaat/dat de jury van den Tooneelbond,-bestaan de uit de heeren Wilih. J. Putman van Amsterdam en Leo- Speet van Alkmaar, aan de wedstrijdende ver -eeniging ruim 32 punten kon toe kennen, zoodat „St. Bonifacius" van Krommenie in de 3e klasse komt; de éérste 3e-klass©r alzoo in Nederland! Inderdaad een m-opi succes voor de ijverige voreeniging, welke on der de energieke en toegewijde lei ding van den Weleervv. heer Kape laan zoo ernstig streeft in do go-e de richting. Want ernstig is er gestreefd, en flink is er gewerkt voor deze uit v oering, anders men mag ons gerust gelooven! zou de strenge jury ook beslist niet een zoo h-o-og punten-aantal hebben toegekend. Wat niet wegneemt, dat een en ander nog wel voor verbetering vatbaar was en dat er nog wel en kele min of meer zware zonden te gen de tooneelspieelkunst begaan werden. Allereerst was het jammer, dat men alleen met voetlicht kon wer ken: de dilettanten konden zulks natuurlijk niet gebet-eren, maar het totaal-effect leed ier véél onder: al les, wat op- den achtergrond ge schieden moest, speelde zich in Kin. lerlijk-e schaduw af. Verder moge als algemeene op nerking dienen dat somwijlen die natuurlijke „Schwung", de „en train", de levendigheid derhalve nog wel eens tekort schoot; b.v. bij de -onderonsjes der lakeien en bi: Je herbergscène. .erli jkh-eidshalve dient hierbij echter ook in aanmerking genomen t© worden: dat Nielcn's stuk om sommige onwaarschijnlijkheden, ~>-m het milieu en om de opvatting hier en daar voor wat sommige gedeelten betreft ook moeilijk heel natuurlijk gespeeld KAN wor den. Meerderen ging. het aristocrati ,'ch-e (dat zelfs den meest verb-oe- u el den heer-Vano-rigin-e bijblijft) niet te best af, de spraak was niet altijd gecultiveerd, niet altijd soe pel, niet altijd juist genoeg; sommigen spraken wat zacht en daardoor ietwat onduidelijk. De tooneelaankleeding was wer kelijk aardig, hoewel in enkele be drijven de -entourage misschien nog w hertogelijker had kunnen zijn. Wanneer wij bij een strenge be- Dordeeling - als welke thans plaats vond geen ander© en ge-en érgere opmerkingen te mak-en heb ben dan de bovenbestaande, dan beteekent deze uitvoering voor „St. Bonifacius" een mooi succes. Gelijk trouwens ook uitdrukke lijk geconstateerd werd door het jurylid Leo- Speet, die na afloop d uitvoering alvorens hii het aantal behaalde punten mededeelde in tk-ort uiteenzette, welke waarde aan verschillende punten-aantaB'en was te hechten, terwijl de jury zich absoluut niet laat leiden door de v'aag: „hebben we veel gelachen vanavond?", doch enkel en alleen ais criterium stelt: is er en ZjOO jamhoeverre gestreefd naar le vering van kunst? Het moge met „St. Bonifacius", welke vereeniging werkkracht en werklust genoeg bezit om vooruit e komen op dit gebied, steeds Excels; ï-or" gaan. ARR. RECHTBANK TE Zitting- ALKMAAR. K van Dinsdag 8 November. NIEUWE ZAKEN. Ontduiking van K Y Ace ij us en. Staat £;LÏ1F,cher- 41 iaar, Urk. - terecht terzake, dat hij pp 9 September 1920 aan boord van zijn' vaartuig ingevoerd heeft goederen waarvoor accijns verschuldigd is. Door de commiezen werd een vat wijn aan boord van zijn schip ont dekt. welk vat bij nader onderzoek afkomstig bleek van een gestrand schip. Aanhouding werd verzocht, met het gevolg, dat bekl. op de Vlie reede ingerekend werd. Bekl. 'bekent, hii zegt niet ge weten te hebben, dat hii ook aan boord van een schip verplicht was aaiigifte te doen. Bekl. heeft, toen zijn vaartuig nagezet werd door dit der rijksambtenaren pas na her haalde seinen gestopt. Het vvas hem niet mogelijk op Terschelling aangift'efe gaan doen, want hij had ook visch aan boord. Ook heeft hu het Vat nieb-verborgen. Mr. Asser. RijksadVpkaat, ver- derde f 50 boete subs het aantal door het O. M. te eischen dagen hechtenis alsmede v©rbeurdverkla- ing Van het inbeslag genomen vat wiin. Het O. M. eischte subsidiair 25 dagen hechtenis. Bekl zegt daar niet accoord me de te gaan', hem is de straf te hoog. De president merkt op, dat als je onschuldig bent iedere strat te hoog is. i' i. O Z wed. O. N. te St. Pancras is beklaagd, terzake dat zij' niet kon voldoen aan het verzoek der Rijks ambtenaren, om, na gedane visitatie, de kwitantie van betaald accijns voor ren aldaar gevonden versrfi geslacht en niet afgehakt kalf, te toonen. Het kalf werd geschat óp- f 1.8, de accijns bedroeg f 1.80. Het „vl-eesch werd in beslag genomen. Bekl. werd in de gelegenheid gesteld de zaak voioir f 20 ge-heel af te doen; zij ver koos dit echter niet en zei, dat zij niet wist, dat het kalf daar ter plaatse hing-. Ook thans verweert zij' zi-ch' nog door deze verontschuldiging. Het bleek, evenwel uit het getuigenver hoor, dat bekl. wél wist dat het kalf daar opgehangen was en ook dat het aan slager A. B., di-e naast'haar w-cont, toebehoort. De Rijksadvocaat Mr. Asser, eischt f 50 boete subsidiair het door bet O. M. te eischen aantal h-ecKtenis- dagen. Het O. M. eischt subs. 25 dagen hechtenis. Bekl. jammert dat zij1 het niet be talen kan, want zij moet leven van datgene wat haar zoon, die te Alk maar als vvissellooper in betrekking is, haar geeft. Get. Rijksveldwachter v. d. Mo len meent, dat bekl'. gevallen is als slachtoffer van slager B. C. R., winkelier, 38 jaar, Groofe- broek, staat terecht terzake het in zijn winkel in (voorraad hebben van een aantal spellen kaarten zonder be las tingsstempel. 10 Angus his constateerde de Rijks ambtenaar D. T. te Enkhuizen het feit, stelde procesverbaal op en nam de spellen in beslag. Bekl. voert aan, dat onbekendheid met de wet oorzaak van de overtre ding was, hét was hem- niet bekend, dat de kaarten moesten gestempeld worden. Mr. Asser eischt een bbete van f 195 wegens overtreding der speel kaart envvet, wat 10 maal het bedrag belasting vertegenwoordigt. Het O. M. eischt subs. 20 da gen hechtenis plus verbeurdverkla ring der speelkaarten. Bekl,. sprak hierop nog- een Reel-e pleidooi ten zijnen voordeele, uit de daarop volgende discussie bleek even wel, dat b-ekl. door betaling van f 19 50 alle verdere moeilijkheden had kunnen voorkomenhij verkoos daar pvenwel niet op in te gaan. P. J. B., Hoogkarspel, Is beklaagd terzake dat hij zich 11 October j.l. schuldig gemaakt heeft aan het doen van een onjuiste aangifte van goede ren met bestemming voor het bui tenland. De ambtenaren vonden tenzijnent hij1 een tweede visi.a.ie een wagon kool verborgen evenals een partij ge brande koffie ter waarde van onge veer f 2000.—. B-ekl. had van deze goederen, bestemd voor verzending naar het buitenland, geen aangifte gedaan. ln een wagen die zich1 a,an dc- laadplaats op het stationsempla cement te Hoogkarspel bevond, wer den gevonden: 25 balen koffie, to taal wegende 2250 K.G. Bekl. ontkent: d-e opdracht ons den kol ris in den wagon te dcnen ging niet van he-m uit. Wel was hij commis sionair voor een firma in koffie Be klaagde meent, dat het al te g-*ek is te veronderstellen dat hij voor f 2 dit risico zou willen loopen. Bekl. was dien dag voor zaken uit naar Amsterdam; zijn knecht heeft zonder daartoe opdracht Ontvangen te hebben de koffie vanuit het sta tion in een geheel verkeerde wagon overgeladen. Mr. Asser verzoekt uitstel tct 29 Nov. a.s., om nog eenige getuigen te kunnen hoeren. Aldus wordt door de rechtbank be sloten. KANTONGERECHT TE ALKMAAR UITSPRAAK 4 Nov. 1921. A. L. te Borgen, overtreding sla-cHt- wc|/, f 5.boete subs. 3 ^a-gen-hech tenis. A., v. V., T. M.-te Bakkum, overtreding art. 461 W. 'v. 'S. ieder f 10 boete subs. 14 dagen tueh'fèehc-pl. C. L. Ez., J; K. Az. te Ko-mond aan Zee, stro-aperij', ieder f 15 boete'Tsubs, lu a age n hechtenis'. P. de J_- te Graft, K. M. de R. te Koedijk, H. G. Jz. te Eg'mond aan Zee, in staat van dronkenschap en ordeverstoring, de Ie en 2e f '10 boete sub's. 6 dagen hechtenis, de 3e 4 dagen hechtenis. •1). S., G. P. J. N, te Alkmaar, H H. te Zuidschèr'm'er, L. L. te Stom pet,oren, overtreding politieverorde ning', d-e le f 2 (Jcielte isiibs. 7 dagen hechtenis, de 2e f 4 boete subs. 4 dagen hechtenis, de 3e f S boete subs. 4 dagen hechtenis, de 4e f 4 boete subs. 7 dagen tuchtschool. H. F., J. H„ te Alkmaar, J. V. te Uitgeest, C. v. d. B. te Oudorp, dron kenschap, de le, 2-maal t 2 boete sub's. 2-maal één dag hechtenis, de 2e f 10 boete 'sub's. 6 dagen 'hechtenisde 3e 2-maal 3 dagen hechtenis, de 4e l 2.— boete subs. 1 dag hechtenis. J. G. Lz., J. de G. Jz., W P Jz, A. D. Jz. te- Egmb-nd aan Zee, C. de L. te Schcorldam, G. A. S. te Bak kum, overtreding jadhtvissdïerijwét, de le en 4e ieder 7 dagen Hechtenis, de 2e f 15 lbbeiie s-ubs. 10 dagen 'hech tenis, de 3e ep 5e ieder f 12 boete sub®. 8 dagen KeeKienis, de "6e f 10 boete sub-s. 5 dagen hechtenis, de 7e f 8 fcb-etë sub-s. 14 dag-en tuchtschool. M, de H. D. J. G„ C. M te Alk maar, A. P. M. M„ C. S. te Rotter dam', P. de J. te Purmerend, G. B. S. te St. Maartensbrug, C. W. te Zuidscba-rwoiude, J. C. H. te Haar lem', A. K. B. te Wassenaar, J. D. te Wortnerveer, C. G. te Rlcemen- daal, N. W. K. te Helder, L. Hl te Heilc-o, H. T., P. H. K. te Bever wijk, J. H. v. d. A. te S-o-est, J. B te Bunnina, M. B. O. te IJmuiden, ie snel '«voteren, de le, 2e, 4e, 5e, 6e, ,7e, 9e, lie, -13e, 15e en 16e, iedier f 12 'boete subs. 6 dagen hech tenis, de 3e, 8e, 12e en 18e ieder f 6 bioete subs. 3 dagen liechtenis. de 10e en 17e ieder f 15 boete subs. 10 dag-en -hechtenis, de 14e f 5 boete s-ubs. 3 -dagen hechtenis, d-e 19e f 12 en f 20 'boete subs. 6 en 8 dagen hechtenis. S. T., te Akersloot, G. A. te Eg- mondbinnen, B. B. te Heiloo, C. V., J. K. te Ursem, J. E. C. te Hilver sum', A. de R. te Zuidscharwoude, A. M. J. K., J. de H. te Groningen, J. A. W. te Uitgeest, H. K. te Oude Niedorp, D. H. te Wieringerwaard, C„ M. te Sint Philipsland, M. C. G, te VlisSiingen, N. JR. B., A. M. v'. d. W. te Amsterdam, J. P. Z. te Haarlem, J. F. te Spierdijk, A. B., G. M., T. B., P. K te Sint Pancras, K. S. te Gro-o-tscberni'er, J. X>., P. M. te Scher'm'erhorn, W. v. M. W., K. S., L. v., A. y, H P, N Kj A. K., A. W., te Broek op- Langendijk, J. P., G. J„ K. den H„ R de V, W. S., N. K., C. K„ D V, A P, C. O. te Heerhfigowaard, T. W. K., W; L. W^, A. V., A. H, M O, J S te Bergen, L. D. te Oudkarspel, G. S„ I. K., M. B., te Pu dorp, C. Wi Y, J. B., F. A. B., J. K, P V, M H, K. B., L. J. D., J. B, C N G, G v. Z., J. J. J., P. G, A M de L, H. E. J. F., P. C. N, C G, N de F., J. de B., A. J R„ C L H, PM> A. J. v. d. M., D. de EJ, D O, J D. S., G. H. M., H. K, C L H, J. P., J. H„ F. S„ C C L, N S, M. W. S., F. H. B„ P S, P Wi v d. V., M. de V., J. Z„ O N te Aikhiaar, overtreding' rijwielwet, de le, 4e, 5e, 7-e, 10e, 11e, 13e, 17e, 18e, 19e, 20e, 22e, 23e, 24e, 25e, 28e, 29e, 31e, 35e, 36e, 37-e, 38e, 39e, 40, 41e, 42e, 43e, 44e, 45e, 46e, 49e, 50e, 51e, 52e, 53e, 55e, 56e, 58e, 59e, 60e, 62e, 63e, 64e, 66e, 67e, 68e, 69e, 70e, 71e, 72e, 73e, 74e, 75e, 76e, 78e, 79e, 80e; 81e, 82-e, 83e, 85e, 86e, 90e, 91e, 92e, 993e -en 994e ieder f 4 boete subs. 4 dagién hechtenis, d-e 2e, 6e, 8e, 9e, 12e, 14e, 15e, 16e, 26e, 27e, 32e, 33e, 34e, 47e, 48e, 54e, 57e, 61e, 65e, 67e, 84e, 87e, 88e, 89e en 95e, ieder f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis, de 3e en 21e iedejr f 2 bioete subs, 2 dagen (hechtenis, de 30e, f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. ZUID-SCHARWOUDE. ZUID-SCHARWOUDE. Fc-estver- gade-ring „Hanze". Op 8 Novem ber j.l. hield -onze af'deeüng „Hanze" een propaganda- en f-eestveigadering in „die1 Burg" te Noord-Sdiarwoud-e. Als spreker trad op den hcyr H. P. Bronk, propagandist van Wet Cen traal Bureau te Amsterdam, terwijl de heer van 't Hof van Velsen zorgde voor eenige zeer in den smaak val lende voordfachten en de heer D. Duivi'S de muziek voor zijn rekening aam1. Met den Cbristelijken Groet opende d-e Voorzitter, de h'eer C. Kra'mer de- z-e vergadering, het welkom1 toeroe pend to<t d-e aanwezig-en, en wel spe ciaal t,o-t de vrouwen, die voio-r deze vergadering waren uiigencodigd en waarvan de cpkoms't, zoowel ais van de mannen vrij goed was te noemen. Na bet zingen van het bondslied en een nummertje voordracht, ver kreeg de spreker het woord. Op duidelijke en klare wijze wer den onder het oog' gebracht de ge varen vvaardoor de middenstand om ringd is. D-e afdeeling Langendijk mag bef rekkelijk een kleine atdee;ing zijn, maar v-ormt to-ch -een onderdeel een schakel, van de groo-te organisatie, van den R. K. Middenstand, die voor al in de crisistijden ve-ef h'ad te ver-' duren, maar door de kracht van zijn 16000 leden de proef had weerstaan. Doch het gevaar is nog la«g; niet van de lucht, vandaar dat geen en kele R. K: Middenstander mag ont breken in de rii dè'r Hanz'elédën, Zegt niet: „wat héb ik aan de Hanze want voor uw kinderen bakent gij terrein af, waarop zij zich later vrij kunnen bewegen. En dan bestaan er nog' zooveel neveninstel lingen, waarvan elke Middenstander gebruik kan makën, waardoor' 'hij, als bij wit, direct zijn contributie heeft terugverdiend. Na- gewezen te liebben Koe de Middenstand in het algemeen wordt aangevallen, roept de spr. ook de hulp en medewerking der dames in. Ook de vrouw kan veel helpen. Houdt de convocatie's der vergaderin gen niet weg voor .uw man, maar spoort hem-aan, neen, jaag- hém naar de vergadering, waar ook uw be langen op 'het sp-el staan. Spr. 'herinnert aan de woorden van het bondslied. Wat baat het ons te bidden: Heer Kelp ons in den strijd, ais wij de naastenliefde niet betrach ten? Men ziet zoo gauw den splinter in ee« anders oog. Dit moet er in eerste plaats uit. Slechts eendracht maakt o-ns sterk. De Middenstand staat pal. In het tweede gedeelte van deze rede wordt hét bankwezen behan deld. Spr. noemt de Hanzebank een krachtig wapen van den Middenstand Wijst op de concentratie der groot tanken en groot-industrie. Wanneer de Middenstand niet pal staat, ont vangt hij hierdoor een g-evoeligen knak en graaft hij zijn eigen graf. t Verbannen wordt de Middenstan der uit de g'rootbanken, niet zijn klei ne crediefen. Niet daar inbeten wij wezen» maar bij onze eigen instelling: de Han zebank. Spr. licht toe, de soliditeit en om zet der bank. Spoort aan de bank nóg' sterker te maken, door het nemen van aandeden, het beleggen der spaar gelden en het sluiten van credieien. Wij moeten onze eigen instelling be gunstigen. Tenslotte spoort s-pr. aan, ook vóór- al gebruik te maken van d-e andere instellingen, welke de Hanze -ons aan- ciedt en die voor ons allen bereikbaar en in o'ns aller belang zijn; wijst ver volgens op d-e zoo noodzakelijke sa menwerking en met de woorden: ,,Wa-nt Eendracht maakt ons mach tig", sluit s-pr. zijn pittige en ieer- zamie reden. (Applaus). De Voorzitter brengt zijn dank aan spreker. Nog -een tweetal vragen tot den spreker gericht, werden doo-r hem tot aller bevredfgi-ng beantwoord. Na siüb'ing wordt nog -eenig-en tijd gezellig doorgebracht o-nd-er liet g'e- not van muziek en voordracht. URSEM. liRSKM. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam. Donderdagmid dag le halt twee in openbare vergade ring- bijeen. Afwezig de heeren Koop man en Broertjes. De Voorzitter opent de vergadering, beet allen welkom en spreekt den wensch uit, dat de te nemen besluiten in bet belang der gemeente zullen zijn, De notulen worden aangehouden tot de volgende vergadering. IDe heer Broertjes ko-mt Ier ver gadering.) De Voorzitter vraagt den Raad, of net accountantsrapport in geheime zitting of in openbare vergadering be handeld zal word-cn. Besloten wordt dit in 't „openbaar te behandelen. (De lieer Koopman komt ter ver gadering.) De Voorzliter leest het rapport voor. De posten zijn onderzocht door het Rijksadministratiekantoor te Den Haag. In overweging wordt gegeven liet na- deelig saldo alsnog ten spoedigste aan genoemd kantoor le voldoen. De du bieus© poslen-waren zijn werkelijk af geleverd geworden. De accountant, de heer Prins, geeft een nader overzicht van de in het rapport ggenoemde eindcijfers. De heer Schaap vraagt, of de Raad gerechtigd is, posten te betalen, waar van geen kwitantie afgegeven is. Uit liet rapport blijkt, dat de ge meente f 15.000 zal moeten bijpassen over -de gchcele distributie. De beer Koopman vraagt, wal Den Haag nog hebben moet. De lieer Bruin -deelt mecle van C 4470.951/2daarvan willen ze op 't oogenblik hebben 1 1089.591/2. Do Voorzitter merkt op, dat, als le Scliermerhorn blijkt, dat de liandlee- Uening van den heer De Ruijler niet juist is, er maar p.l. f2400 betaald moeten worden. Is ze wel juist, dan komt hier nog bij tweemaal f 81f De heer Koopman Èetreurt hel dat indertijd niet meer activiteit betoond is, nu het bedragen betrof, welke in do duizenden liepen. De Voorzitter heeft de volle o-ver- luiging, dat de zaak hier in orde is. De heer Koopman wil voortaan over alle geldzaken controle uitoefenen. De heer Buis vraagl, of de koel huisboter (waarvoor die tweemaal f81t betaald moc-len worden) hier werke lijk gedistribueerd is. De heer Prins kim dit niet nagaan, 't Zou maanden duren en we komen toen niet lot een zuiver resultaat. De heer Broertjes wil de bewijzen hebben, dat de winkeliers de boter is afgegeven. Waar zijn die bonnen? De heer Prins zal dit onderzo-eken. Op voorstel van den heer Buis gaal de Raad in comité. Na eenigën lijd werd de openbare vergadering heropend. Ingekomen stukken: Circulaire van de voorloopige com missie voor electriciteitszaken, betref fende bet vérkrijgbaarstellcn van exem plaren varii de voordracht, gehouden op 31 .Oct; j.l. De Voorzitter stelt voor, de hee ren, die builen de commissie van bij stond slaan, ook een exemplaar te geven. De neer Buis vindt het voldoende, als hel exemplaar circuleert. Aldus besloten. Schrijven van Ged. Stolen, houdende mededeeiing van het raadsbesluit tol •i-invulting der instructie van den ge meen te-ontvanger. N oor kennisgeving aangenomen. Schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeiing. dat woningen met rijles- premie gebouwd, tegen een zeer lage premie en brandscliade zijn verzekerd. I>e Minister van Arbeid verzoekt hiertegen te waken, daar bij evenluceel varlies de gemeentekas daarvoor sprakelijlc wordt gesteld. In handen van B. en W. gesteld, tol. onderzoek. De heer Buis wil het omtrent de bestaande gebouwen ook onderzoeken. Schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeiing, dat hij de ingezonden her zieningsverordeningen. de titels van alle op 29 September 1921 geldende strafverordeningen hadden belmoren le worden vermeld. Ook de thans nog geldende bouwverordening. Met de hernieuwde vaststelling moet gewacht worden, Lol de bouwveror dening klaar is. Aldus bestolen. Een schrijven over de instruclie van dn vleeschkeuringen en warenwet. B. en W. willen deze zaak nog aan houden en later met een voorstel ko men. Aldus heslole... Verorüening schoolgeld met invor dering. De Voorzitter deelt mede, wat hel onderwijs kost. Over 1918, 1919 en 1920 bedroegen de uilgaven gemiddeld f 6394.32. De ontvangsten er af bleef feu laste der gemeente pl.m. f 4000. Spr. lecsl de verordening voor. De heer Buis wil de verordening eerst bij de raadsleden laten controlee- rcn. De Voorzitter zieL er het nul niet van in. De heffing is als volgt: Van f600—800 12.60—1; van f800 —1000 1 3.90—1.50; van 1 1000—12000 f 5- -2, van f1200—1500 f6.50—3; van f1500—1800 19—4; van f1800— 2200 f 125; van 12200—2600 f 16—6; van 1' 2600—8000 120—8; van f3000—3500 f26—10; van 13500—1000 f32—12. Voor hel 2e, 3e, le en 5e kind uit helzellde gezin wordt het scho-olgeld verlaagd respectievelijk met 20, 40, 60 en 80 0/0. Meerdere leerlingen belu ien niets. De eerste cijfers tellen voor het lager onderwijs; de tweede voor het vervolgonderwijs. De heer Buis vraagt, hoe hel komt, dat iicl schoolgeld zoo hoog is. Vroe ger was het maximum f12. De Voorzitter merkt öp, da teen leer ling gemiddeld f55 per jaar kost. De heer Buis wil het schoolgeld voor het vervolgonderwijs zoo laag moge lijk stellen. De Voorzitter beaamt, dat het ver volgonderwijs nuttig is. Zooals het schoolgeld is, acht spr. het voor de ouoers geen reden, hun kinderen Lhuis le houden. Spr. zou het toejuichen als alle» ouders liuii kiuderen naar hel vervolgonderwijs zonden. De lieer Koopman vindt vervoig- onoerwijs noodzakelijk. Daarom wil hij het schoolgeld zoo laag mogelijk stel len. De heer Buis stelt voor le gaan tot ho-ogstens f5 en daardoor het on- utrwijs in de hand le werken. Beneden de f1200 zijn vrij van schoolgeld bc- lalen. Hel geld begint bij f 1. Aldus besloten. De heer Buis had gehoopt, dat B. en tV. de heffing voor het lager on derwijs niet verhoogd zouden hebben. De Voorzitter merkt op, dat het dan uit den Hoofdelijkcn Omslag gehaald moet worden De hoogste bedragen mogen wel hoog zijn, maar het komt zoo zelden voor. De heer Koopman sympallhseert met de regeling van B. en W. We kunnen haar altijd nog veranderen. De heer Broertjes zou de regeling uil 20 klassen willen doen bestaan. 43e Voorzitter vindt, dat hel vol gend jaar de verordening nog gewij zigd kan worden. De neer Buis wil het juist met de oude regeling een jaar pro-beereu. De Voorzitter meent, dat men later neter tot verlaging dan tot verhooging dr.r scnoolgelden kan overgaan. De heer Buis maakt er zich niet ongerust over. We zullen niet ver van net bedrag der begrooiing blijven. Het voorstel van den heer Buis wordt niet ondersteund. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Tegen slemden de hee ren Broertjes en Buis. De verordening oj> de invordering wordt vastgesteld. (Wordt vervolgd.) T CASTRICUM. I C'AST.RICtJM. "Burg. Stand. Over leden. Jolian Oorstiaan v. d. Burcht 79 jaar, te- Amsterdam. Isaac Degel' 79 jaar, te Amsterdam. Levenloo; kind van W. Rosing en W. Lieft-ing; Lichting 1922. Hoor Ged. Sta ten is liet aandeel dat de gemeente Gastrieum zal moeten geven in de lichting 1922 bepaald op een getal van 12 man, indien het co-ntigeut voor het geheele land bepaald wordt op 21500 op 10 man voor deze gemeente, zoodat de nummers van 11 tot en met 17 vrij van opkomst -ader de wapenen zijn. Volksbond. Naar wc vernemen zal a.s. Donderdag wederom een vergadering worden gehouden vaa den R. K. Volksbond afd. Castricum waarin door den. Weleerw. heer ad viseur het p'an voor de v,interactie zal worden ingeleid terwijl verder do te voeren propaganda zal worden besproken. Het is te hopen dat de vergadering, welke gehouden zal wor den bij de Erven van Benthem, druk zal worden bezocht. Universiteitsoomite. Alhier is Woensdagavond een comité in het leven geroepen voor de propaganda voor do op-richting van de R, IC. Universiteit, Het do-el is natuurlijk gelden bijeen te zamelen to-t steun voor do algemcene actie, in den lande. Tot leden zijn benoemd de heeren Lommen', Brom', SclioonhofC Qotnroandcur, Louter, P. liofting, KT, Brandjes, F. Schut en W. de Ruijter. ILPENDAM. j ILPENDAJVL Coöperatie. Voor den oorlog bestond alhiei e-en coöperatieve inkoopver. ge naamd „Ons Belang" welke mot haar bijna 100 leden een zeer nut tige instelling voor ons dorp was, daar velen op -eon betrekkelijk ge makkelijke wijze in den winter voorzien werden van verbruiksarti- kel-en en ook brandstofion. Door den oorlog -en de daardoor ontstane sehaarschte is deze veree niging echter in een sluimerenden toestand geraakt, hoewel niet ont bonden. Nu wensch-en enkele oud-leder deze instelling wed-er te doen her leven. Hiervoor heeft het oude bestaan de bestuur een bijeenkomst gehou den -en zal er spoedig een vergade ring belegd worden. BLOKKER. BLOKKER. Onze gemeente heeft haar -eigen patronaat beko men. Daartoe is aangekocht het café Annes, dat nu is veranderd, en meteen is dienstbaar gemaakt voor R. K. ver-e-enigingsgebouw. D-it gebouw is thans op plechtige wijze ingewijd door d-en ZeerEerw. heer D-evoghel', pastoor te Ooster- Blokber, terwijl de intronisatie van het H. Hart geschiedde door pas toor A. Th. Ammerlaan, van Wes- ter-Blokker. Daarna werd 't patro naat definitief opgericht met een opwekkende rede' van den Wel- Eerw. heer G. Kuit kapelaan te Wester-Blokker. BRAND. Onze stad lijkt in het te-e-kén van hrand te staan. Gisterenmiddag te. half drie uur werd d-e brandweer ter blussching geroepen bij de brand op de Varkensmarkt. In het pakhuis van den heer BI 1 weiler, was door onbekende oorzaak brand uitgebroken. Een daarin aanwezige auto en een ter reparatie aanwezige boerenwagen werd door het yiur vernield. Te ongeveer vier uur kon de brandweer inrukken, doch nauwe lijks vertrokken zijnde werd zij ter assistentie geroepen naar de „Fri- sia Bioscoop". Ongeveer halver wege werd zij echter afgelast, daal er van brand geen sp-rake was -en slechts een loos alarm gemaakl was. ÜROEN'S TYPE INRICHTING. Op Zaterdag 10 December zal door bovengen, inrichting een de monstratie gegeven worden in de Kleine Parkzaal. Te dier gelegenheid zulten door genoemde firma vers.h 1 ende ty pes s„h ijfma Jiin-es, ond rde-e.-.n, enz. vvo.den tentoongeS.eid. Ver der ali-e voorkomende kantoorarti kelen, s h ijf enood g heden, meu bilaire en v. at verder voor inouern kantoorgebruik gevvenscht wordt. Moge het Groen's 1 ypc-inrich- ting aan belangstelling niet o.rtbic- ken. OEM. ARBEIDSBEURS. Telefoon No. 141. Aangeboden: 1 letterzerter, 3 gr. werkers, 2 timmerl.oden, 2 ojiper- lieden, 1 schilder, 2 kistenmakers, 1 meubelmaker, 1 schoenmaker. 1 machine bankwerker, 1 smidbank werker, 1 koper bankwerker, 1 ko- perdraai-er. 1 goudsmid, 1 koper gieter, 1 stoker. 1 aank. rijw.elh-er- steller, 1 boekbinder, 2 sigaren makers, 1 tabakskerver, 2 pakhuis knechts, 1 reiziger, 2 boerenarbei ders. 1 landarbeider, 1 tuinder, 2 kantoorbedienden, 1 boekhouder, 2 kantoormeisjes,13 losse arbei ders. _i Gevraagd: 4 -electriciëns. - SPORT. I D-e navolgende wedstrijden zul len a.s. Zondag door Ho-liandia ge speeld worden: Ho-11. I-Z. V. V. I (Zaandam) Z. V. V. II (Zaand.)-Holl. 11.. Holl. Ill—Q. C. C. I. Holl. IV—A. S. V. I (Andijk). M.F.C. (MedembLk)—Holt. V. M.V.V. II (Medemblik)—Holl. VI INSTALLATIE BURGEMEESTER. Op- Donderdag 1 December a.s. zal, naar wii vernemen, do aftre dende burgemeester, de he,c,,r A. A. de Jongh, officieel afscheid nemen van d egemeente, en zal dan tevens zijn opvolger, mr. Q. J. Bisschop, installe-eren. Na afloop van deze plechtigheid zal het huldigings-co- mité namens de burgerij don schei denden burgervader een huldeblijk aanbiedpn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 5