einnenland. BIF^ENIANDSBH EëiEUWS. LUGHTVERKEER. tSEiEüa® MIEUWS. SHi.V. „DE TIJDGEEST". 0RSE YnTrbeid. De staking in de Metaal-indust^ KÜMSïlilCEHHSS, (fonds voor Öe grdoTe*, In 1323 hij jCöndcn je houden tentoonstelling van het Brit- ■sche rijk, heeft een bemoedigenden weer klank gevonden. Er is reeds meer dan ƒ55.000 pond sterling toegezegd. Te Byfleet in Surrey heeft men in feen bosdi een 65-jarigen man gevond-en, Idie daar 30 jaar lang in een hul van (boomtakken en oude vodden had geleefd. JToen men hem vond leefde hij nog, doch. iwas nagenoeg uitgleeerd door gebrek aan Ivoedlel, en overleed spoedig nadat hij in .een ziekenhuis was opgenomen. Men vond OP hem nog een bedrag aan geld van on geveer twee ponidi sterling. Op 11 November waren er hij de r Engelsche arbeidsbeurzen i.70S-5OO werk- 'ïoozen ingeschreven tegenover 1.718.839 I Sn de voorafgaande week. Op 4 November iwerüclen 251.700 arbeiders slechts een ideel van de week tegenover 251.800 een Iwcdk tevoren. De „Even. Stand." meldt dat de graven-commissie druk bezig is de be- graafp'antsen in de buurt van V peren, pvaar de Engelsche troepen gedurende den oorlog herhaaldelijk slag leverden, Sn goeden slaat te brengen. Er zijn in de nabijheid van Yperen begraafplaatsen Ivvaar 10 of 12 duizend graven zijn. Hel ilot aal aantal begraafplaatsen van Engel- jsche gesneuvelden bedraagt daar 102 en een staf van 1331 tuinlieden, opzichters, [enz. is er voortdurend werkzaam. De communistische matroos Badina, die tengevolge van incidenten in de Zwar te Zee is gearresteerd, is tot gemeente raadslid gekozen. Uit Buenos-Aires wondt gemeld, iüat de gouverneur der provincie San Ju an op oen rijtoer vermoord is. HET KARAKTER DER KATHO LIEKE PARTIJ. Vooral in den verkiezingstijd meet het j;;;r onzer partij, goed en zuiver wor den aard. a. ,s dat karakter? De katholieken heeft Broere reeds in 't midden der vorige eeuw gezegd maken ©en politieke persoonlijkheid uit. |(lie vrijheid vordert. Een politieke persoonlijkheid, net (woord is te klaar in zijn beknoptheid om plaats te laten voor wanbegrip, of misver- Eland. Het gaf allereerst schreef dr. Schaep- Inan in zijn commentaar op Broere's bon dige definitie den onaantastbaren grond Waarop hun (der katholieken) goed recht jot vrije en zelfstandige partijvorming he- trust Maar 'het zegt vervolgens ook zeer na drukkelijk wat wij niet moeten, noch mo gen of kunnen wezen: een standspartij, die islechts oog zou liehhen voor de belangen tvan een bepaalde maatschappelijke groep of klasse, dan wel zich louter zou laten leiden door economische doeleinden. Het universeelc, het allen en alles om vattende karakter der katholieke partij ligt leenerzijds in haar politiek wezen, ander- zijds in de beginselen, welke zij door haar „■staatkundig optreden wenscht te dienen len die voor dat optreden tezelfder tijd het (uitgangspunt en den grondslag vormen. (teen kerkelijke partij, geen leerstelLing program," schreef Schaepman in zijn zoo- oven genoemd commentaar. „Niets meer 'dan het openbaar optreden der katholieke Nederlanders als politieke persoonlijkheid, niet minder dan de uitspraak der beginse len, die op staatkundig gebied voor deze persoonlijkheid gelden." Hot Cenlr. wijst er met reden op, dat dit karakter onzer partij ook en vooral in onze Kiesvereenigingen tot uiting moet (komen. „Die veroenigingen moeten ongerept hun bestaan als politieke organisaties band on ven. Zij moeien dus open staan voor allen; Zij mogen niemand uitsluiten, die op -den naam van katholiek aanspraak kan maken; jnaar hebben evenzeer ervoor te waken, idal het doel, waarvoor zij zijn opgericht, ,op geenerlei wijze in 't gedrang komt. Geen groepsbelang, geen standsbelang, 'geen nauw begrensd sociaal of economisch Streven krijge daar het overwicht." Katholieke politiek beteekent de bevor dering van het algemeen belang in over eenstemming niet den cisch onzer nooit Veranderlijke beginselen. DE AFSCHAFFING VAN DEN VACCINE-DWANG. liet bericht in een socialistisch orgaan, Hat een wijziging van de wet op de be- ismcllclijke ziekten zal worden ingediend, (waarbij de mogelijkheid zal worden ge opend, dat kinderen en leerkrachten on- fingeënt de school zullen kunnen bezoeken jhoeft dr. C. J. Breukman te Amsterdam laanleiding gegeven in het „Ned. Tijd schrift voor Geneeskunde" te waarschuwen legen dezen maatregel. Hij wijst o.a. op de onaangename erva ringen, die men in Engeland heeft opge daan door gemoedsbezwaren te aanvaar den als reden van vrijstelling van de in- enting. Na gewezen te hebben op de ge vallen van pokken in verschillende deelen Van Engeland, schrijft hij: Uit de Engelsche jaarcijfers blijkt, dat de ouders van ruim 40 pCt. der kinderen we gens „conscientious objection" ontheffing der inenting vroegen en kregen; in 1908 (het eerste jaar dat de tegenwoordige wet Van kracht was) was dat peroentage 17, in 11919 bedroeg 't 41. Bij ons zal dat ook zoo (worden, als het ontwerp onverhoopt tot (wet wordt verheven. Als thans de ouders verzuimen tijdig de kostelooze vaccinatie te [benutten, moeten zij veelal de inenLng, die dan extra voor hun kind geschieden moet, zelf betalen; in de toekomst zullen zij Ier dan gemakkelijk toe overgaan, hun „ge moedsbezwaren" door den burgemeester )le doen waarmerken; zij vervallen dan niet 'in kosten en het kind kan evengoed de Ischool bezoeken. De gevolgen daarvan zul- ïen zijn, dat pokken, die de meesten van (ons nu slechts in van afbeeldingen kennen, (weer een ziekte zal worden, die herhaalde lijk ons volk zal bedreigen, zelfs hen, die zich gaarne aan de inenting onderwerpen. (Immers, als van de 100 personen 40 onbe schermd rondloopen, zuüen de 60 anderen fcich bijzonder kTachtig moeten wapenen Jfcn het is zeer de vraag, of zij daartoe te Krengen sollen Zijn; rérmèedelijk zullen zij zich niet regelmatig laten revaccinee- ren en zeker zullen zij hun kinderen niel zéér vroegtijdig laten inenten. Als de ziekte uitbreekt, zulten er zeer vele jonge kinde ren het slachtoffer worden van de ge moedsbezwaren van de minderheid der ■ouders. Door de onbeschermden zal de pokziekte toenemen; de beschermden, maar onvoldoende beschermden, zullen ook ernstig gevaar loopen en de ramp zal niet te overzien zijn. Thans zijn bijna allen beschermd, hetzij dan ten deele onvol doende; de vatbaarheid voor pokken van het volk als geheel, is daardoor zoozeer verminderd, dat deze ziekte ons bestaan hij-kans niet meer bedreigt. Het is te wen- scben, dat de geïncrimineerde artikelen nog uit liet ontwerp worden gelicht, of, mocht dit onverhoopt niet gebeuren, dat dan een verpletterende meerderheid zich zal verzetten tegen deze aanslagen op ons volksbestaan. Zie naar onze westerburen; dié zich aan een ander spiegel!, spiegelt zich zacht! OPENBAARHEID VAN HET HANDELSREGISTER. De groote fout van het Handelsregister zit schrijft het Weekblad „Handelsbe langen" daarin, dat de gegevens ervan niel, zooals in andere landen het geval is, gepubliceerd zullen worden. De gegevens zullen bij de 38 Kamers van Koophandel berusten en daar door belang'* bbenden ge'icht kunnen worden. Voor een afschrift zal de Kamer van Koop handel een vergoeding kunnen bereke nen: het maken van korte aanteekeningen zal kosteloos moeten worden toegestaan, een bepaling van den Minister, waarop prijs gesteld moet worden, al zal afge wacht moeten orden, of in de practijk het begrip „korte aanleekening" niet te nauw genomen wordt. „Handelsbelangen", imeent, dat de regee ring de kwestie der publicatie nog in over weging heeft, doch met een beslissing wil wachten totdat de nieuwe Kamers van Koophandel gekozen zijn en daaromtrent hebben kunnen adviseeren. Dit geeft het blad aanleiding om een beroep te doen op de leden der Kamers v. Koophandel om bij hun advies te dezer zake uilsluitend het belang van den handel en niet oenig vermeend belang van de Kamer van Koop handel of van haar bureau, bijv. liet aan zien dat oen groote ambtenarenstaf ver schaft, in het oog te vatten. Het zou zeker oo.k nuttig zijn, wanneer handelsinstellm- gen hun meening over deze taak ter ken nis van de Kamers van Koophandel brach ten. 45-URIGE WERKWEEK VOOR DE POLITIE. Volgens „Het Volk" heeft de hoofd commissaris van politie te Amsterdam, aan de besturen der verschillende orga nisaties van politiepersoneel dezer dagen medegedeeld, dal, zonder uitbreiding van het korps, van de invoering der 45-urige weiikwecik geen sprake kan zijn. Daarbij werd 'evens de inededeeling gedaan, dat, gezien de omstandigheden, aan uitbreiding voorloopig niet kan wor den gedacht. DRUKWERK NAAR HET BUITENLAND. „De Middenstander", officieel orgaan van de afdceling Utrecht van de Midden stands-Unie, vestigt er in zijn nummer van 18 dezer de aandacht op, dat de nieuwe bankbiljetten van de Javasche Bank gedrukt worden bij de American Banknote Company. DE NIEUWE MARECHAUSSEE KAZERNES. De heer N. Tülman, rentmeester Te Heeze (N. Br.) wijdt in een artikel in het „Eindh. Dagblad" de aandacht op de geraamde" kosten van grondaankoop en bouw van een marechausséekazerne te Heeze, welke kosten ongeveer een^ top gouds zou-den bcloopen. Het huidige gebouw voldoet niet meer aan redelijke eisdhen; indien collier he't Rijk verleden jaar bad willen knopen, was er een gebouw beschikbaar geweest dat toen voor f 13.000 dor aartioulieren werd gekodht. Voor een 30.000 zou daarvan een goede kazerne zijn Ie ma ken geweest. Thans sonoet hals over kop een nieuwe kazerne gebouwd worden. De huur van de oude is op 1 Jan. e.k. om. Inmiddels heeft de heer Baron van TuylJ van Se- rooskerken te Heeze een gunslig gelegen stuk grond, van voldoende groolte koste loos aan den Staat aangeboden. Indien hierop ware ingegaan, en uien had or '"nor de gehuwden een woning Rdplaah zooals de gemeen'leliike woning bouw ze voor ongeveer 12.000 heeft gebouwd en voor de ongehuwden twee 'ben cd enk anjers met drie slaapkamers, ge combineerd met een behoorlijk bureau en twee arrest a n tenl bk alenvoor 13.000 benevens een stal en put voor ƒ10.000, dan zou voot 35.000 de zaak volgens redelijk te stellen verlangens zijn opgelost Volgens dit plan wil een plaatselijk aan nemer gaarne bouwen. De Genie heeft er echter anders over gedacht, en zal nu een uitgave van bij de 100.000. dus biina drie maal zoo hoog als no0dig is, gaan doen. Dili alles in een lijd, dat minister De Geer heeft verklaard, dat geen nieuwe lasten op de schouders der belastingbeta lers kunnen worden gc-legd. De heer Titaan wijst er op, dat nog twintig nieuwe kazernes op het program staan. Buitendien kosten nog de 1643 man polilielroeoen 4.892.236 volgens de Staatsbogroolirag. VAN HET HOF. Hertog Adolf van Mecklenburg is te 's-Grnvemhnge aangekomen, om zijn broe- idier, Prins 'Hendrik te bezoeken. Hij heeft Zalen lag bij H. M. de Koningin-Moeder ■het noemmaal en het middagmaal ge bruikt In dien loop vain den middag heeft Z. H. een bezoek gebracht aan dan Duitsehen Gezant. HET PEIL VAN DE „TRIBUNE". De oommimfet Dr. Knuttel uit Leiden, oefent in. de „Tribune" zelf critiek uit op die redactie van dit blad.. Ails de „voornaamste grief", door tal van leden gedeeld, waardoor „algemeen© ontevre- denhefd" heersoht, noemt hij „het her haaldelijk plaatsen, redactioneel nog wel, van tactlooze, moodeloos persoonlijke, on- ikisoh-grappige, sdhetteraohBgo bijdragen, «8 «a MSSB M öhMêk&fö aai a9 m&sm ken door hun toon, maar die ook door hun oudegetijkien nahoud, doordat de scihirij'viers zich wagen op een terrain dat zij niet behearschen, vat geven aam onze tegenstanders." Daar kan het orgaan van Davüid Wijn koop, diajt, zooals op het congres 1e Gro ningen Meek, aam den rand van zijn on dergang staat het mee stellen. Arbeidsinspectie. Het Verhond van Ned. Eabrikanten-Vereenigingen heeft den Minister van Arbeid verzocht van de ontwerp-begrooting te willen terug- Van hen valaohe namen haddon opgegeven aan de kliniek, zoadat het onderzoek geen resultaten had. Zondag is nu evenwel de portefeuille teruggezonden aan de politie. Het geld had men er echter uit genomen. INVAL IN EEN GEBLINDEERD NACHTHUIS. In de laatste weken is de politie van het bureau Warmoesstraat te Am sterdam, opnieuw den strijd tegen de nachthuizen begonnen. Nagetnoeg bij alle nemen, de" gelden, aangevraagd voor het j invallen worden drankwet-overtredingefi inrichten van een elfde Arbeidsinspectie geconstateerd. De nachthuis-houders, die te Leiden. Ideze bezoeken natuurlijk zeer ongaarne zien, hebben middelen beraamd, om het De Kamerverkiezingen. Jkr. mr. E. B. E. E. Wittert van Hoogland, lid van de Eerste Kamer alhier, die van verschillende zijden is aangezocht voor binnendringen der politie te boletton of te bemoeilijken, om tijd te winnen, drank en ander bewijsmateriaal te verbergen. Een bekend nachthuishouder, die zijn een candidatuur voor de Tweede Ka- zaak drijft in hot perceel O.Z. Achter mer, wensoht geen candidatuur te aan- burgwal 5 en waar gedurende do laatste vaarden. („Resb." weken herhaal'o'ijk drankweSovertreiin- gen werden geconstateerd liet een dezer ■weken de deuren van zijn huis van ijzeren platen voorzien, terwijl het ijze- Ven rolluik, dat zijn raam afsluit nog extra werd versterkt. De man ging er tegen zijn buren prat op, dat hot hin- Jnendringen der politie nu onmogelijk was. Zaterdagavond kwam hij aan het bureau Warmoesstraat en deelde den dienstdoenden wachtcommandant mede, dat hij niemand meer zonder bevel in 2ijn woning zóu toelaten en zoo de po litie, voorzien van "een bevel z:jn woning binnentrad, hij voor zijn bezoekers niet kon instaan. De politie, zich hieraan geenszins storende, vl'seheen te om streeks 3 uur in den lacht van Zater dag op Zondag mot een sterk detachement onder leiding van een inspecteur voor het perceel, en was voorzien van werk tuigen, om bij hot niet openen zich zoo noodig met geweld toegang te verschaf fen. Aan de gebruikelijke Eommatie „Open do deur" werd niet voldaan. Toon werd met een groote hefboom ds deur geforceerd en stond de toegang open. De bezoekers, 18 in getal, voldoden aan 't bevel „Handen op" en werden na ge fouilleerd te zijn naar het bureau War moesstraat overgebracht. Drankwot-ov r- treding werd geconstateerd en eenige manden met drank in boslag genoman. De ijzeren plaatbodekking was niet be stand tegen de ijzeren vuist der politie. KATH. JONG® WERKGEVERS VER EEN IGING. Zaterdagavond en Zondag heeft de Ka tholieke Jonge Werkgeversvereniging ihaair 12die algemeen© vergadering te Scheveniingen gohouden, waarop Mr. G. Mntsaiens het onderwerp inleidde: Het wezen en die verschilpunten der econo mische bedrijfsorganisatie en die R. K. Centrale Raad vam Bedrijven. EEN KOLENHANDEL VAN 'STINNES TE ROTTERDAM. Verbreking van het Roerkolenmonopolie. Men seint uit Frankfort a. d. M. aam de „N. R. Ct.": Ik verneem vam betrouwbare zijde, Hiait S tinnes bimnenkort te Rol Ier daim een ko- lenihamdel zal oprichten tot afetet vam eigen kolen in Holland. Dit 'bericht is voor den Nederlondsohen kolenhandel vam belang, aangezien Stinnes daarmede het tot nu toe bestaand© Roeiflcolenmonopolle in Ne derland zal verbreken. Dit plan vam Stinmes is uitvoerbaar, aangezien in April 1922 het kolensymdicaat venhileuwd mroet worden. De mogelijkheid ontslaat nu, d'at de overeenkomst tusschen bet ICohlen- kantoor en de Steenkolenhandels-vereeni- ging gewijzigd wordt. Onvoonvaardelijk afgewezen. Dr. v. Beurden, die in den RijkisikiesJkring Tilburg candidaa't gesteld is voor de Tweede Ka mer, heeft, naar de Msb. mededeelt, ver klaard onvoorwaardelijk een candidatuur af te wijzen Zelfs gaf hij te verstaan, dat, al zon oolk bij de kerkelijke autorteiten niet het minste bezwaar worden gemaakt, hij toch bij zijn beslissing zou blijven. VLIEGONGELUK. Luitenant D amelincourt en zijn meca- nicieu zijr^ in den wedstrijd voor den Michelin-beker met hun vliegtuig ius- schen Noyon en Oompi^gno (Frankrijk) gevallen en gedood. EEN GEVAARLIJKE PLAATS. Een bejaard Hagenaar ging op een laten middag in het Haagsche Bosch kijken hoe de storm had huisgehouden. Bij de Laan van N. O. Indië ging 'hij het eerste pad rechts af en kwam bij bet eerste burgge- tje voor een omgevallen boom, die hem den weg versperde. Dan maar daarheen, door het hout, waarachter hij een ovcrloopje meende te ontdekken, bij een boven den grond uit stekende houten schoeiing in de sloot. Dor re bladeren bedekten den bodem, zoodat niet goed zichtbaar was wat voor grond on der dat loof lag. Eenige stappen in die" richling, tot on ze wandelaar bemerkte, dat het daar wat smerig was, daarom een weinig rechts aan hield en dam weer flin'k vooruit ging. Maar o wee, hij zakt dn de modder, trekt zijn voet omhoog en verzet liem een eind, maar zakt weer dieper en hoe meer hij aan den eenen voet trekt, hoe dieper de andere zich dn de modder vastzuigt. In een bagger-bergplaats was hij terecht gekomen. Zoo stond hij hulpeloos en riep tenslotte aan voorbijgangers hem uit zijn benaTde positie te verlossen. Twee dames, die voorbij kwamen, von den blijkbaar liet geval erg vreemd, ke ken wel, doch lieten den ongelukkigen wan delaar waar hij was. Daarna kwamen twee jongens, die zou den helpen, doch op eenzelfde wijze als den man was overkomen, in den bagger zoöen. Een paar straatslijpers, die toevallig wat hout wilden Jeenen, en op zoek gingen, wierpen groote takkebossen over de modder, om het drietal gelegenheid te ge ven uit den drek te komen. Maar hun bee- nen zaten vast. Daar kwam de politie, die inmiddels gewaarschuwd was. Een dreg had ze meegebracht, maar daar had men niets aan. Eindelijk hadden de houlleeners zooveel bij elkaar, dat zij de moddertrappers kon den bereiken en 'bevrijden. De boschwande laar ging, den drek tot over de knieën, i huiswaarts. Maar de modderplaats is ge bleven en niet beveiligd. EEN TRUO. Na ontvangst van 'n telegram, waar in hii dringend verzocht werd, dadelijk bil zijn ouders te komen, vertrok een schoenwinkelier van den Soetendaalsche- weg te Rotterdam, Vrijdagavond naar Gouda. Te Gouda bii zijn ouders ko mende, wist men daar niets van het gezonden telegram, waarvoor geen aan leiding bestond. De schoenwinkelier keer de naar Rotterdam terug en ontdekte thuiskomende, dat men tiidens zijn af wezigheid bii hem heeft ingebroken. Er zijn "f 2000 en een aantal zilveren voor werpen gestolen. EEN PORTEFEUILLE GESTOLN. Terwijl de Russische geneesheer dr. G. A. in de kliniek te Rotterdam werk zaam was, heeft hij daar zijn porte feuille, inhoudende 8000 Mark en een cheque van 5000 Mark, benevens eenige papieren, verloren. Alle nog aanwezige patiënten werden gefouilleerd, doch op hen werd niets bevonden. Eohter waren reeds een aantal patiënten vertrokken en de politie stelde naar hen een on derzoek in._ JMen kwam daorbji echter RIJWIELKAARTEN. Men schrijft uit Ravestein aan „De Gelderlander" Daar vele bewoners uit Gelderland per fiets de Noord-Brabantsche Maaskanten bezoeken, is het niet ondienstig te waar schuwen tegen 't rijden zonder rijwiel- kaart, ten minste niet op de provinciale wegen. Want sinds 10 October j.l. zijn aan de rechtbank te 's-Bosch niet minder dan 250 weggeldzaken behandeld. Voor wielrijders, woonachtig buiten de' provin cie zijn op de raadhuizen der grens- gomoonte hosteloozo rijwielkaarten ver krijgbaar, recht gevende op 15 dagen rijdens. DE NEDERLANDSCHE VRIJWILLI GERS IN FRANKRIJK. Zondagmorgen is in het Hotel des Invalides te Parijs op plechtige wijze de vlag der Noderlandsche vrijwilligers aan het oorlogsmuseum overgedragen. De plechtigheid werd geleid door generaal Malleterre. Do enkele overlevenden van het Nederlandsche legioen van 1400 man hadden zich om de vlag geschaard. Bar- thou en de Nederlandsche gezant waren bij de plechtigheid tegenwoordig. EEN BESTOLEN KAS. Uit Rotterdam wordt aan het N. v. d. D. gemeld, dat Zondagmiddag tijdens den onafhankelijklieidswedstrijd op het Spar- taterrein aldaar, uit het kassaloket bij den Trekking van 500 nummers ten over staan van Notaris fl. G. MULIE. Maandag 21 November 1921. Prjjzen van t 90.eigen geld Prijs van f 5000 13933 1 00 3671 4J0 11657 13388 20- 16395 100 388 436 1440 1698 7093 8705 13511 18949 19o 3 63 2506 4705 6458 9474 11183 13676 15708 13065 72 25 7 82 9526 91 13711 24 18133 74 95 29 6579 27 93 80 15850 18205 117 2739 43 6651 23 11201 99 59 99 33 83 4816 60 59 67 13814 64 18415 51 2888 25 71 63 11318 61 15912 33 58 3018 40 85 9710 27 '69 39 69 82 88 46 6811 76 43 13981 50 18519 230 3117 77 7007 78 45 87 84 56 39 18 4940 7120 81 59 14002 16052 18607 47 73 21 26 96 11401 26 55 18705 316 3222 5010 59 9839 64 94 16229 16 446 3336 38 7247 9907 11545 14108 84 52 65 3407 40 70 32 74 14316 16339 18831 568 15 66 7366 33 11602 20 43 18912 612 37 5142 90 34 5614536 48 39 22 40 5217 7420 42 67 68 16421 51 50 3503 68 82 81 82 14646 16519 86 93 34 86 7537 10011 11745 14707 1662219088 776 3651 99 52 23 69 43 16747 19107 94 90 5321 85 25 70 59 16819 83 815 3732 85 7662 32 81 68 4819355 71 67 5407 7758 68 93 72 921S424 941 78 59 7862 77 11811 85 16900 65 1024 82 89 95 10105 1158u 14830 28 19502 28 3824 5500 7993 42 12238 53 34 86 39 50 49 8000 60 39 67 43 97 85 3903 59 57 70 56 98 4619684 87 33 82 97 89 12513 14969 17015 19722 1169 68 5620 8128 10224 91 15050 17103 37 71 91 39 82 62 12653 15101 35 75 83 97 48 8229 87 12727 33 44 19840 1227 4010 57 71 10354 12811 44 17250 73 61 4125 5705 86 90 41 15203 87 19920 1375 42 5824 8412 10446 12905 16 17319 46 1469 51 41 26 51 30 24 44 85 70 55 75 8560 85 33 28 17426 20017 72 69 91 76 97 71 29 94 20106 75 98 5388 94 10560 13005 7917503 20260 1632 4202 90 8615 10605 83 99 6 65 1735 30 99 94 16 13105 15324 39 20327 92 37 6058 8715 62 22 36 45 33 93 84 81 8895 71 47 60 54 84 1886 4308 6101 8985 86 13211 93 7020435 2' 4o 41 10 9028 10818 13341 15423 73 71 87 4418 59 54 37 42 38 8120566 2110 4523 71 72 67 90 47 87 20731 2223 35 6231 85 7813401 15525 17815 36 36 59 32 92 10938 9 59 36 20806 56 70 95 9140 11000 65 73 88 51 84 78 6342 9231 12 13513 15626 17945 58 2401 4613 49 64 55 72 41 53 64 j 3 30 54 8811128 13611 48 18038 67 56 ML.W2.. 46 44, M ZV Ji hoofdingang t 1668 U gestolen. De coA-" troleur verklaart, dat hij de deur had gesloten, even was weggegegaan en bij zjjn terugkomst de deur opengebroken vond. De heele ontvangst, die geheel voor liefdadige doeleinden bestemd was, be droeg f 2800. De rest van het geld was nog aanwezig. KORTE BERICHTEM. Nieuw reddingsbootstation. De Noord en Zuid-Hollandsche redding- maatschappij heeft besloten te de Cooks- dorp een motor-reddingsboot te station- neeren. Locomotief ontspoord. Gistermor gen is hij den Keverdijk te Bussum een losse locomotief ontspoord. Persoonlijke ongelukken gebeurden niet. Evenwel was j de treinenloop naar Amsterdam in den ochtend eenigen tijd in de war. „Srandaris" en ..President van Heel". De op het eiland Wielingen gehouden collecte, benevens de opbrengst eener bi oscoopvoorstelling aldaar, ten behoeve der nagelaten betrekkingen der omgekomen bemanning van de verongelukte reddings booten „Brandaris" en „President van Heel", brachten op de som van f 785,85 wolk bedrag aan het hoofdcomité zal worden afge'lr en. Verduistering van f 20.000. Op verzeek van de Haagsche politie is te Heerlen aangehouden de 48-jarige E. B., verdacht van verduistering van f 20.000 ten nadeele van de firma Hoogonraad en Wessels aan do Loeghwaterkade te 's- Gravenhage. Inbraak te Vcendam. Vrijdagnacht is ingebroken bij het bureau van gemeen tewerken te Veendam. Ongeveer 26C0 gul den, welk bedrag Zaterdag aan weriiioo- zen en gemeentepersoneel rnesst worden betaald, is gestolen. Men zoekt de daders met een rijkspolitiehond. Dreigbrief. De onderwijzer O. A. ten E., wonsnde t9 Rotterdam, deed bij de politie aangifte, dat hij een briefje heeft ontvangen waarin hem bevolen werd op oen aangegeven plaats f 100.neer te leggen. Ingeval hieraan niet werd voldaan, zouden de gevolgen voor zijn rekening zijn. De politie heeft de zaak in onderzoek. Botsing. Zaterdagmorgen heeft aan den overkant van 't IJ een botsing plaats gehad tusschen een trein van de Noord- Holiandsche Stoomtram-Mij en een auto van de firma Jamin. Do locomotief van den trein werd ernstig beschadigd, even als de auto. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. De dienst van de Stoom tram ondervond eenige vertraging. Auto-ongeluk. Te Eist is de hof- stodebewoner J. H. v. H., uit Valburg, door een auto aangereden en in hopeloo- zen toestand opgenomen. Naar den chauf feur wordt gezocht. De in volle vaart rijdende auto is na do noodlottige aan rijding zonder stoppen doorgereden. Diefstal. In het Maasstaticn te Rot terdam zijn uit een kist, afgezonden door een firma te Emmerik en bestemd voor ds Nederlandsche op Leuvehaven te Botterdam, 784 koniirlea. vellen gestolen. Verdronken. Te Gronings ,8 h 12-jarig meisje I. D., waar haaT oud met een woonschip liggen, In terdiep gevallen en vordroken. Brand. Tengevolge van het Sps. len met lucifers door kinderen in,ia behuizing van J. Hofkamp te Sellin„0 (Gron.) tot den grond afgebrr In beschonken toestand. waai Parallelweg te Rotterdam, reoj een auto, bestuurd door O. L, uit 7*;'^ drecht, die in beschonken t»"1' - m" ver- 01 K, ®ol(>nv De auto werd beschadigd. De chauffeur en drié keerde, tegen het trottoir op daarna in aanraking met een gen van lijn 9. D zittenden kwamen mot den schrik Het dagelijlcsch bestuur'van het Ctf.j Nationaal Vakverbond, heeft het voor,,(\ 1 Arbeiderssecretariaat, r.'i met de melaalbeweilkerss!j. over te gaan tot het proclamecrtj van een algemeene staking in de trans, pórt-bedrijven en de mijnindustrie, onvoot. waardeiijk afgewezen. EEN STRAATCOLLECTE VER. BODEN. van het Nat. in verhand lcin. Door den heer Sirtcs, 'hoofdcotnmissaiji van politie te Rotterdam, is aan de arbei. dersverecniging „Excelsior" aldaar rit, boden, om Zaterdagavond een rondwan, deling Ie maken door de stad, ten eindt lol steun voor de stakers gelden in te melen. Dit besluit is genomen in overleg nut den waaniemenden burgemeester vaa Rotterdam, wethouder van Aalten, die tr volkomen mee accoord gaat. De hoofdcommissaris heeft ook ver!», den, dat in de wachtlokalen der agenten aan de verschillende bureaux steuniijslea voor de stakers opgehangen worden. L1ÊEK Eü ¥L0ÖT. BEZUINIGING. Vrijdag had te Edam de inspectie vanit landweer plaats, waaraan tien landwet:, mannen deelnamen. Voor deze inspeclie waren naar Edam gekomen: i -kapitein,t adjudantonderofficier, i sergeant-majoor, 2 sergeants en 2 soldaten, in totaal man. Het onderzoek, ten to ure begonnen va voor XI uur afgeloopen en daarna ver- irokken de maioor en de heide soldaten De 4 overige militairen konden de stad eerst le half 3 verlaten. „Msb." MENGELBERG NAAR AMERIKA. Naar de Tel." meldt, is het vcrire' van don heer Mengelberg naar Ame rika bepaald op 16 Januari a.s. 30 467 1188 2002 ?298 2903 3085 3315 3627 3S75 4111 4362 4562 4623 4935 5122 5578 5722 5921 6131 6599 6941 7375 7630 7974 8335 8676 8893 9214 9606 9882 10595 10886 11255 11-484 11843 11959 12529 12879 13124 13489 13724 14094 14356 14742 15048 15244 15728 16034 16284 16595 17055 17355 17450 17645 18108 18595 19037 19264 19672 19697 19792 19957 20095 20335 20743 21095 21375 21681 22190 22441 22802 82889 42Se NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Alaandae 21 Nov, le Klasse le Lijst. Hooge prijzen: lb654 1500. Tr 8550 1000. 12359 22032 elk ƒ400. 932 8511 14759 15544 elk 10(1. Prijzen van 20: 146 258 272 761 78S 8S6 46 635 1430 2004 2375 2939 3097 3362 3636 3923 4183 4371 4648 4937 5164 5615 5755 6005 6184 6611 6946 7412 7663 8052 8373 8705 8902 9240 9656 9918 10758 110S9 11317 11537 11855 12044 12582 12583 12891 129S7 13131 13517 13728 14152 14584 14756 15063 15306 15740 16056 16357 16677 17095 17348 17476 17690 18225 1445 2126 2411 2948 3134 3390 3657 3928 4208 4403 4704 4964 5237 5626 5785 6007 6375 6656 7109 7436 7725 8053 8486 8717 9036 9268 9667 9929 10767 11099 11318 11325 11538 11576 11877 11SS9 12047 12097 12605 12996 13133 13202 13555 13579 13734 13835 14160 14193 1700 2227 2454 3006 3U2 .9 3673 3933 4213 4405 4777 4994 5241 5653 5806 6018 6406 6711 7134 7439 7806 8198 8507 8769 9057 9325 9681 10086 10833 11110 1753 2244 2553 3030 3157 3583 3747 3939 4246 4433 4834 5014 5434 5670 5840 6062 6411 6837 7258 7485 .7848 8240 8525 8777 9101 9390 9685 10264 10868 11147 11363 11587 11902 12114 12762 13036 13224 337 1063 1872 2259 2724 3037 3253 3605 3S22 4046 4305 4455 4900 5015 5546 5710 5843 6082 6450 6883 7279 7512 7875 8276 8647 8780 9107 9464 9843 10472 10S71 11157 11432 11726 11912 12175 12795 13069 13353 13602 13620 13854 14013 14610 14758 15076 15348 15823 16058 16361 16857 17118 17417 17531 17737 18255 18694 18720 19065 19072 19372 19442 14616 14SSI 15125 15475 15870 16152 16452 16897 17169 17445 17567 17914 18286 ÏS771 19112 19550 14279 14623 14908 15171 15647 158S0 16200 16558 16904 17218 17570 17926 IS445 18925 19134 19556 14286 14695 14956 15174 15659 15S92 16234 16585 16995 17225 17634 17973 18493 19012 19251 19580 365 1132 1925 2265 2795 3077 3257 3615 3825 4097 4339 4478 4931 5110 5565 5717 5867 6087 6524 6893 7311 7611 7956 8290 8651 8830 9133 9547 9844 10542 10872 11202 11466 11729 11917 12375 12857 13087 13381 13698 14058 14294 14723 14979 15693 15972 16237 16590 17026 17257 17639 18021 185S6 19029 19256 19585 19733 19887 19721 19728 19731 19817 19S48 19850 19968 19973 20002 20014 20109 20118 20144 20468 20495 20556 20845 20864 20880 21191 21200 21211 21427 21465 21506 21710 21768 21830 22230 22242 22291 22473 22510 22520 22803 22841 22842 22930 22975 22977. 19740 19913 20078 20202 20280 20566 20639 20899 20949 21250 21337 21541 21556 21640 21929 21963 21969 22306 22318 22383 22536 22768 22783 22870 22875 22879 19742 19946 20084 20307 20686 21033 21346

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2