BUITENLAND. De Koningin naar de veenstrekem GEMENGD NIEUWS. Malversaties te Gendringen. ORDE EN ARBEID. KUNST EN KENNIS. DE 0ONFER1NTIE TE WASHINGTON. Zooals bekend is, had de Koningin het voornemen in de eerste dagen riciei Week een tocht op schaatsen te mali in in Friesland en Groningen. Het was Hare bedoeling zich op den terugweg in de veenstreken op de hoogte te gaan stellen van den toestand. Nu de tochten op het ijs door den invallenden dooi niet kunnen doorgaan, heeft Hare Majesteit er toch prijs op gesteld het voorgenomen bezoek aan de veenstreken te laten doorgaan. Hare Majesteit is Donderdagochtend, met den trein van 5 u, 48 min. uit Den Hang naar liet Noorden vertrokken. Van hel station Assen ging H.' M. de Koningin per auto naar Rolde en verder over Grolloo, Schoonloo, Schoonoord en Steen naar Westenesch, Bij de grens der gemeente Emmen waciitle burgemeester Ko-otstra den stoel op, verder naar Emmerschans Burgererf- ■scheidenveen, Klazinaveen en Zwartemeer. To Klazinaveen heeft men Donderdag middag in Holel Grimme het noenmaal gebruik I Des avonds om 6 uur kwam de Ko ningin van haar bezoek aan de veenstre ken, in Assen terug. H. M. gebruikte de thee ten huize van den commissaris der Koningin. Behalve de heer en mevrouw Linthorst Heiman waren daarbij ooik te genwoordig de burgemeester van Assen mr. J. Lobman en zijn echtgenoote en verder de heer G. C. Lunsingli Meijer, lid van Gedeputeerde Staten van Drenle. Om ikwarl over zeven kwamen de auto's weer vo-r en werd H. M. tiaar haar salonrijluig igehraoht, waar Hare Majesteit dineerde. Hel koninklijk rijtuig werd daarna aan den avoodsneltrein van 7.34 gehaakt waar- m-eo H. M. naar Den Haag terugkeerde. Een talrijke menigte juichte de Konin gin toe. H. M, nam in het saio-nrijtuig plaats. Bij het afscheid gaf de Koningin iden Commissaris de verzekering dat het haar genoegen deed deze reis te hehben ondernomen. Naider meldt men ons: Op den doortocht naar de gemeente Emmen werd te Noordsleen een landar beiders-woning bezocht, waar H.M. be langstellend informeerde naar de levens omstandigheden der bewoners. Van -daar werd gereden naar eenige behoeftige be woners acliler de Emmer dennen, waar H.M. de woning binnenging en zioh op zeer minzame wijze met de bewoners on derhield. Van de gro-ole voorraad dekens, die waren meegenomen, iet de Koningin hier eenige uildeelen, terwijl de kinderen luim onthaald werden op lekkers. Hierna werd d-e tocht vervolgd naar Barger-Erfscheidenveen. Ook hier werden eenige hutbewoners bezocht. De Koningin ging de woningen binnen en onderhield zich vriendelijk met de menschen. Klazienaveen was hierna voor een be- Hoek aan de beurt. In het hotel „Klaziena veen" werd van half 'twee tot twee uur de lunch gebruikt, waar ook de heer J. C-orter wethouder van Financiën -der ge beente Emmen, aan H.M. werd voorge steld, Toen werd doorgereden maar Zwarte meer. Te Kanierliingswijik werd uitgestapt en wederom werden eenige der armoedig ste veenbewoaers bezocht. H.M. onder hield zich wederom op vriendelijke wijze met de lieden. Dekens werden uitgedeeld en kinrloren van versnaperingen voorzien. H.M. riep de kleinen af en toe op den openbaren weg bij zaoh en sprak hen dan Vriendelijk toe. Onder geestdriftig afscheid werd teruggereden maar Barger-Ooster- veld, waar ©en bezoek werd gebracht aan eenige der armste inwoners. Treffend was het afscheid in het barre ruwe veen, waar H.M. het Wilhelmus werd toegezongen, waarvoor de hooge bezoekster hartelijk dankte. De Koningin werd -den geheelen tocht vergezeld door -den burgemeester der gemen-te Emmen, 4ie in Ba rger-O-osterveld afscheid nam, Jn -hartelijk dankte voor de groote belang stelling, door H. M. aan den dag gelegd voor de noodlijdende veenbevolking, voor ed aanvankelijk verleende en voor de in de toekomst toegezegde hulp. In het hotel „Klazinaveen" werden aan h. M. voorgesteld de directeur van de Maatschappij „Klazinaveen," eenige leden der politie en later te Kamerlingswijk de Directeur van -de Prov. Drentsobe en As ser Courant en de uitgever der Emmer Courant. Te ongeveer 4 uur in den middag wend over Emmen en "Barger teruggereden naar Assen. Te Schoonoord werd H.M. nog op gewacht door den .burgemeester van de gemeente Einmen, die de Knin-gin tot de grens der gemeente begeleidde. Voorge steld zijn toen nog de leden der rijiks- en gemeentepolitie Me/rkenwet. Hei Tweede Kamerlid de heer Bijleveld heeft, daar volgens het oordeel van handel en industrie, do Mer- kenwet van 1893 op zeer onvoldoende wijze bescherming verleent aan handels ten fabrieksmerken en derhalve dringend herziening eischt, den Min. van Land bouw verzocht, ten spoedigste overleg te plegen met handel ©n industrie ter voor bereiding van grondige wijziging dier wet i Verlenging arbeidstijd Departements- 'Ambtenaren. De Oentr. Ned- Amb tenaarshond belegde Donderdagavond in het gebouw De Ruyterstraat te 's-Gra- venhage, een openbare proteetvergadring baar aanleiding van de verlening van don arbeidstijd voor do ambtenaren door de Begeering. Een motie werd aangenomen waarin wordt geprotesteerd tegen de verlenging van den arbeidstijd en het negeeren van het georganiseerd overleg. ÜUkeering aan werltloozen. De mi- bister van Arbeid heeft aan de bestu ren van gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkassen een circulaire gericht, waarin" hij hen uitnoodigt de aanmelding van en de uitkeering aan werklooze le den niet te doen plaats vinden in lo kalen, waar gelegenheid bestaat tot ge bruik van sterken drank. BBTNS HENDBIK TE PABIJS. Een Beuter-beiicht meldt, dat Prins Hendrik vergezeld van onzen gezant jhr. dr. Loudon en de secretarissen der le gatie, een krans, versierd met een lint fn de Nederlandscke kleuren, beeft neer* Te Gendringen (Geld.) zijn ernstige malversaties in de gemeentekas ontdekt. Het blijkt dat de burgemeester en de oudste wethouder voor eenige weken bui ten den Baad om, een leening van f 120.CO0 hebben aangegaan en daar voor drie millioen marken van vier cent hebben gekocht. Deze marken zouden moeten dienen voor aanleg eener elec- trisehe licktverbinding met Wezel, welk Raadsbesluit door Ged. Staten niet werd goedgekeurd. Woensdag was de commis saris der Koningin met twee leden van Geden. Staten en het parket te Gen dringen. De burgemeester zou voort vluchtig zjjn. Omtrent deze zaak verneemt het „N. v. d. Dag" de volgende bijzonderheden: Voor eenigen tiid besloot de Baad tot electrificatie dor gemeente door het be trekken van stroom van de centrale te Wesel. Nadat dit besluit gevallen was, heeft de Burgemeester met toestemming van den wethouder Geuring bij de Hau- zebank een bedrag van f 123,000 opge nomen en daarvoor drie millioen Mar ken h vier cent gekocht. Gedeputeer de Staten weigerden echter het R-aads- besluit goed te keuren (zij wenschten aansluiting aan het Provinciaal net). Van deze beslissing ging de Baad in beroep bii de Kroon. Inmiddels daalde do Mark tot ongeveer één cent, zoodat van het opgenomen geld circa f 90.000 verloren was. Om het geld in de kas t9 storten, heeft de burgemeester toen 'n deel van de bezittingen der gemeente beleend, waarbij een groot aantal aandeelen in de Geldersche Stoomtram. Een en ander kwam de Baadscommissie voor de fi nanciën ter oore. Terstond hebben daar op de wethouder Snelting en eenige raadsleden den Commissaris van Poli tie op de hoogte gesteld die Zaterdag op het Gemeentehuis van Qendring-on poolshoogte kwam nemen. Woensdag werd dit bezoek herhaald. De Commissaris was toen vergezeld van de heeren De Visser en Kronenburg, leden van Gede puteerde Staten en de Justitie. Deze laatste vond blijkbaar geen reden tot in grijpen want de reeds ontboden maré- chaussées konden weer huiswaarts gaan. In dit verband zii medegedeeld dat de Burgemeester niet verdwenen ia. Dit valseh gerucht is ontstaan doordat hü dien avond de gemeente in een auto verliet. Hij is gewoon teruggekeerd en was er Donderdag nog. Het laat zich aanzien dat de ge meente er zonder schade afkomt. Wet houder Geuring en naar verluidt eenige anderen zijn borg. De 72-jarige wethou der zal tengevolge van deze affaire ver moedelijk op straat komen te staan. De burgemeester, de heer A. Stoot, staat eerst sedert Januari aan het hoofd der gemeente. Vroeger was hij ambtenaar ter secretarie van Zevenaar en aldaar be last met het doen van uitkeeringen aan de gezinnen van Nederlandsche gemobili- seerden in Duitschland. Zijn financieele operaties daarbij wa rén van dien aard dat de Baad hem ongevraagd ontslag heeft gegeven, In het voorloopig verslag van de Tweede Ka mer over de begrooting van 1922 heeft een der leden den Minister van Bin- nenlandsohe Zaken dan ook gevraagd of voor de benoeming van den heer Stoot tot burgemeester van Gendringen in lichtingen zjjn gevraagd omtrent zijn staat van dienst te Zevenaar. Hoe deze aangelegenheid verder zal verloopen is nog niet te zeggen. Alle autoriteiten bewaren het diépste stil zwijgen. VIJFTIG VISSCHEB IN "'T IJS. Uit De Lemmer wordt gemeld: Men maakt zich hier ongerust over ruim 50 Lemstervisschers die Woens dag met de gestrande rijksmotorboot van Enkhuizen, van Mirdummerhoek met het ijs zijn afgedreven naar zee. Zrj zijn zonder voedsel. Schipbreuk bï] Amelana, Bij Ameland heeft Woensdag een schipbreuk plaats gehad. De kotter „Mar tha" strandde op die kust. De bemanning van het in nood verkeerende vaartuig be stond uit 3 koppen. Zij zat in den mast Na een moeilijken boottocht, die door de hol! - zee en tegenwind zeer belemmerd werd, is het de reddingsboot van Hoflum gelukt, d-e t-wee schipbreukelingen, die nog op den kotter zaten, te red-den. Drie uren aaneen habben ze in den mast doorgebracht tot hiun middel in het water; zij waren geheel uitgeput Het schip is vermoedelijk verloren. De derde opvarende was te Terschel ling aan wal gebracht Bet vrijbiijet. Geestig is het artikel, dat we in „De Amsterdammer" aantreffen over het vrij- biljet, speciaal het vrijbiljet voor de spoor, waarover men eenige opmerkingen maakt, die de aandacht verdienen. De voorrechten voor de hooge kasteelheeren zijn afgeschaft, andere voorrechten en misbruiken zijn er voor in de plaats gekomen. Dr. Bonehakker, de schrijver van het artikel schrijft o.m.Men zit zelden in den trein, of er zit een spoorwegamb tenaar in de coupé, men ontmoet ze in de lste klasse, en in de 2de, en de 3de; een spoorwegman met zijn gezin, of zonder zijn gezin, of 't gezin zonder den spoor wegman altijd iemand met een vrij biljet. Men zoekt naar bezuinigingsmid delen bij de spoorwegen. De heer Molt- maker zette er dezer dagen 14 punten van in de krant. Nu zul je !t hebben, dacht ik, hij is een verlicht man, ver* nuffig; en hij durft. Maar 't vrijbiljet vergat hjj. Ik wil er toch eens de aan dacht op vestigen. Waarom hot spoor wegpersoneel met zijn gezinnen gratis en ander personeel voor verdubbeld ta rief? Ziet U, we zjjn da heeren van 'i suoor, zei er mii eens ggp, jn bji .schoof tor verklaring zijn pruim: op ïtif. Maar om die reden zijn voorrechten geen recht vaardige rechten. Integendeel is elk voor* recht voor den oen een nadeel voor den ander. Zoo is de adelstand van den nieuwen tijd: alleen afkeerig van voorrechten voer anderen. Als Papa een hooge betrekking heeft en le klasse reist, heeft de student- zoon zijn geel vrijbiljet door 't heele rijk, en 't zoontje van den poetser kart in de 3de klasse 't land rond. Wie betaalt dat, belasting- en reismak ker O Minister van Financiën, misschien hebt a er al eens aan gedacht, maar misschien ook niet, en wij moeten u allen een handje helpen. Is 't wel eens be rekend wat het vrijbiljet kost? Er zijn, na de invoering van den 8-urlgen ar beidsdag, 8000 spoorwegambtenaren bij gekomen, las ik onlangs, dat maakt, met de gezinnen, misschien 20000 vrij rei zende menschen meer. De rekening van de spoorwegen sluit niet. Ziehier een schuilhoekje in de administratie waar dubbeltjes- bij de vleet vallen. Wij intellectueelen zijn arme menschen, de armste armen; „nieuwe armen" is de technische term. Wij hehben geen privileges (dan de geestelijke). Wij rei zen veel; wij hebben onze conversatie niet hiernaast bij buurvrouw en niet op den hoek, aan de toonbank, neen, ver spreid door 't land. En wij moeten het vrijbiljet meebetalen in 't steeds duur der geworden plaatskaartje; duurder ter wille van de loonstijging en van 't vrij biljet van de baronnen van achter de bureauministre, de prinsen van den sta tionsdienst, de edelen der machine, met hun jonkers en freules.- De Minister van Financiën, die bezuiniging wil en Moltmaker, die 't ook wil; als die 2 eens bij elkaar gingen zitten praten, dan kon den ze 't gauw eens zijn over 't 15de punt van bezuiniging. Heel veel vlakgom is er niet noodig om dit misbruikjo weg te stuffen, er blijft nog iets over voor dat andere pri- vilogetje: dat der kamerleden, 't Is aar dig om met den Zaandamschen trein te reizen op dagen dat er „zitting" is. Ze zijn er gauw op thuis geraakt, de ka meraden, op 't roode kussen, dat week is en breed. Het vrijbiljet door 't heele land voor de Kamerleden: 't is juist ge zien. Maar meer dan de vrije pers is niet noodig. De reis voor onze reke ning, 't komfort voor de uwe. De 3de klasse rijdt even snel als de lste, 't pu bliek wordt er steeds beter, tegenwoor dig, en ze kost 50 °/o minder. Voor de Kamerleden sla ik daarom voor: het bruine vrijbiljet. -EEN GEVAARLIJK SINJEUR. I-n -de buurt van Spnunjdiel (N.-Br.) dtoet zich een eigenaardig gevul voor, schrijft „De Grond-wet": Een zekere H. w. d. L. woont daar al leen in een taisjje. Om zijn zeer eigenaar dig gedrag hébben vron-w en kinderen hem verlaten, In het (h-uis heeft hij bijna allies stuk geschoten o-f geslagen. De buurtbe- w-owers waarschuwden de politie. T oen de maréchaussees k-wamuen, schoot hij een, van beiden door het hoofd. De wonde 5(3 wdl ernstig, maar nliet gevaarlijk. Om bloedveirgdelen te voorkomen, trok de politie zdoh terug. Sindsdien staait de woning om-der bewaking, zoodait v. d. L. het huis niet kaïn vertelen. Men wil -hem, door volkomen isolement tot overgave dwingen. v. d. L. staalt bekend, behalve om zijn tegenwoordige vreemdsoortige houding, als een zeer gevaarlijk inidirvidu, die reeds meermalen gevangenisstraf, o.a. een van 4 jaren -heeft ondergaan. EEN ST. NICOLAAS-GESOHENK VOOB PEINSES JULIANA. De „Msb." verneemt, dat onder de St. Nicolaas-cadeaux, die Prinses Juliana van haar ouders ontving, bet lidmaat schap was van den Algemeenen Neder- Iandschen Wielrijdershond. &0RTI ISflISiTÜ, Dozr ikt ij's gezaktTe Maas tricht is de 16-jarige Dupont bij het visschen in de Maas door het ijs gezakt en verdronken. Levend verbrand. De 80-jarige wed. H. V. Wi, te Leeuwarden is Woensdagavond levend verbrand, doordat haar kleeren vlamvatten aan haar testvuur. Het kamertje is uit gebrand. Diefstal van electrischen slrozm op grootte schaal- Een winkelier in electrische toestellen in de Von Ze senstraat te Amsterdam heeft de ge meente gedurende geruimen tijd elec- triciteit ontstolen door het maken van geleidingen buiten den electriiciteits- meter om. Met deze gestolen electricd- feit dreef hij zijn werkplaats, schrijft het „N. v. d. D De winkelier is door de politie van het bureau Muiderpoort gearresteerd. Hij wordt ter beschikking van de justitie gesteld. f10-000 iferloren. Bij de politie heeft een kantoorlooper te Rotterdam aangifte gedaan, dat hij gisterochtend gaande van het Witte huis naar het Beursplein, f 10.000 aan baAkpapier verloren heeft De man was nog slechts enkele weken in dienst bij een notaris te Iiillegersberg. Brandstichting. Te Maastricht is bij den schrijnwerker Sch., in die Bat terijstraat in de werkplaats een begin van brand ontstaan, dat door de brandweer werd gebluscht Op ver* schillende plaatsen werden spaanders en houtafval, gedrenkt met petroleum gevonden, zoodat de justitie een onder zoek heeft ingesteld en Sch. onder verdenking van brandstichting is ge arresteerd. DooiSeüfke trap van een paard. In het ziekenhuis te Maastricht werd opgenomen "de 59-jarige landbouwers- knecht J. die I., wonende aldaar, die te Valkenburg door een paard tegen het hoofd was getrapt, De trap was zoodanig aangekomen en de hoofd wonde vau dieji aard, dat de man eenrge timt ïatcr overleed, Lkrrdtfevatleiu De 53-jarige land bouwer'!, .V., te Rozenburg had, bij het voeren -van zijn vee, het ongeluk achterover op den cementen vloer te vallen. De ongelukkige is daarbij' zoo danig terecht gekomen, dat hij aan de gevolgen van dien val is overleden. Na 8 jaar terecht. Een inwoner der gemeente Dirksland (Zeeland )ont- ving dezer dagen een briefkaart uit Den Ilaag, die. op 22 Nov. 1913 des middags ten 12 ure aldaar gepost was. Baldadigheid. Het Thomson-monu ment op 't Thomsonpleiii te 's-Graven- hage is Woensdagavond Iaat door balda dige hand bdklad met een roode vloei stof vermoedelijk roode inkt of iets der gelijks. De politie stelt in verband hier mede een onderzoek in. Brand in de Retiefstraat. Maandag avond ongeveer half elf werden de be woners van de Reliefstraat te Amster dam uit het St. Nicolaasfeest opgeschrikt door een hevigen brand, die in perceel 98 was uitgebroken. De brandweer was spoe dig ter plaatse en weldra werden de ge weldige vlammen, die voor en achter uit de 3e verdieping en ook uit het dak sloe gen, met eenige stralen bestreden. Deze verdieping en een gedeelte van den zolder zijn uitgebrande De andere verdiepingen bekwamen waterschade. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Kind verdronken. Maandagmiddag even na 6 unr begaven een drielal jongens zich o.p het ijs in de Lauriersgracht te Am sterdam. Toen zij onder een brug geko men waren, zakten zij er door. Een van hen werd onmiddellijk gered; toen de beide anderen, d-e 7-jarige Vinke en de 8-jarige de Ridder er uitgehaald waren, bleken bij den laatste de levensgeesten reeds geweken. Vinke was bewusteloos, dooh kon weder tot bewustzijn worden gebracht. Een been afgemalen. De heer W. v. d. Linden uit Eindhoven, had het on geluk te Veghel tusschen den machinalen molen van den N. B. te geraken, zoo dat hij het onder ontzaglijke pijnen moest aanzien, dat zijn eene heen on der den knie in letterlijken zin afge malen werd. De toestand van den on gelukkige is zorgwekkend. Inbraak to Terborg. Dinsdagnacht werd ingebroken bij den heer H„ hoofd der R. K. Bijz. school voor U. L. O. te Terborg. De dief of dieven zijn binnen gekomen d-oor openschuiving van éën scbuurra-ainpje. Het geheele benedenhuis werd doorzocht, terwijl eveneens een be zoek werd gebracht aan een kelder, waar men zich aan het noodige te goed deed. Vermist wordt een nieuw heerenrijwiel, een som gelds, een spaarbankboekje, eeni ge kleedi-ngstukken, enz. Tegen het smokkelen van rijwielen. De Duitsohe kommiezen zijn begonnen de rijwielen van H-oIl-and-sche arbeiders, die dagelijks over de grens Irekiken, van een loodje te voorzien ten einde smokkela rijen uit Pruisen te verhinderen. DE STAKING IN'DE METAAL INDUSTRIE. Volgens „Het VUoïk" heeft de Haag- sohe afdeeling van den modernen (socia listische) Metaalbewerkersbond besloten met ingang van 15 dezer do staking voor de karosseriefahriek „Pennook" te pro- clameeren. De personce'se-g viering sprak zich mot algemesne stemmen voor staking uit. Ook de afdeoling van den B. K. Bond nam met groote meerderheid een soortge lijk besluit, zoodat volgende week Dins dag h.et ruim 60 man sterke personeel in staking zal komen. UIT DE METAALNLTYEEHEÏD. Uit Eel wordt gemeld: Vrijdag is het werk bij de Kon. Ned. Metaalwarenfabriek voorK J. N.Mlaalde- rop en Zoon, bij wie Donderdag de aan gekondigde loonsverlaging inging, maar wegens den Kahoüeken feesdag niet ge werkt werd, op de gewon© wijze hervat. Ook bij de firma Kurz en Co., waar deze verlaging heden ingaat, wordt ge werkt. Van arheiderszijde verneemt het Vad. dat in een morgen te houlen vergade ring van het personeel he list zal wor den, of er gestaakt zal worden. Er wer- werken ongeveer 500 man. Omtrent een loonwijziging op de me taalwarenfabriek Bio en de T elsche ma chinefabriek is nog niet-s hekend. EEN NIEUW SOOBT ZETMACHINE. Uit Helsingfors wordt geméld, dat de ingenieur Buzyno, daar een demon stratie heeft gegeven van een door hem uitgevonden zeer goedkoope zetmachine. Deze machine zet gewoon drukschrift automatisch over, terwijl er geen motor zou noodig zijn, noch vakman voor de bediening van de machine. De machine zal binnenkort in alle landen worden beproefd. Japan stemt toe. Volgens den oorrespondent van de „Mor- ningpost" te Washington, heeft de regee ring -be Tokio onvoorwaardelijk de voorge stelde vlootverhoudiuig vijf:vijf:-drie, aan vaard. Beatty is gisteren te Southampton aan gekomen en heeft ten aanzien van de vlooi overeenkomst gezeg-d, dat alle Brit- sohe bezwaren uit den weg geruimd wa ren en de vriendschap tusschen Amerika en Engeland nu gevestigd is. Het viervoudig verbond. Reuter meldt uit Washington: Men is tot overeenstemming gekomen over het ontwerp van een viervoudig ver gelijk. Dit zal vier artikelen bevatten, waar van er één luidt: Dit vergelijk zal dienen ter vervanging yen de Briüch-Jepansohe altiaatift. TRv Tvew-Vork -wordt hvö. K dezer ge-' meld, dat de „New-York Times" van haar correspondent te Washington de volgen-de samenvatting heeft ontvangen over de voornaamste vier punten van de viervou dige overeenkomst: Punt 1 regelt de territoriale integriteit van het Zuddzee-gebied en stelt vast, dat iedere mogendheid gehouden is. het ge bied der overigen niet aan te vallen. Punt 2 verklaart dat indien de levens belangen van ©enigerlei mogendheid in de Zuidzee worden bedreigd deze mogendheid den moreelen plicht heeft, de anderer te raadplegen, alvorens handelend o-p te tre den. Punit 3 'bepaalt, dat indien er tusschen twee van de contraoleerendc partijen een gesel lil ontslaat, aan de beide andere zal worden verzocht, te bemiddelen en als scheidsrechters -uitspraak te doen. Punt 4 voorziet in de afschaffing van het Britsoh-Japansche verdrag, 't welk zal eindigen als de nieuwe overeenkomst wordt geratificeerd. De „New-York Times" voegt er nog aan -tge, dat de nieuwe overeenkomst geen bepalingen bevat t-en aanzien va-n de ont wapening of van de Chdneesche vraagstuk ken. 0oh Italië Naar d.-d. 8 dezer uit Was-hington ge meld werd, wordt daar verleid, dat Italië bereid is zich bij de andere, mogendheden aan te sluiten en deel te nemen aan de' ontwikkeling van China. Daarom w-ensclit Italië te worden toegelaten tot -het bes-taan de consortium van de zes mogendheden. Men verwacht, dat I-tatië nog vóór de con ferentie za'l zijn gesloten, formccJe stappen in dien zin zal doen. De chemische oorlogvoering. ■De adviseurs van de Amerikaansohe de legatie voor de beperking der bewapening hebben naar men verneemt aanbevo len, alle vormen van den „ch-emischen oorlog" volkomen te laten varen. Het rapport, door de Amerikanen uiige- bracht over het gebruik van chemische strijdmiddelen in den oorlog was opgesteld door generaal Pershing. Men neemt aan, dat het. rapport niet de meerling weergeeft van olie andere -hooggeplaatste leger-offi- cieren. Over het algemeen zijn de officieren van het leger geneigd te meenen, dat het gebruik van gif-gas en an-dere vormen van oorlogvoering met chemische middelen, op de-zeilde wijze moet-en wórd-en beschouwd als welk ander wapen ook. Uil Baltimore wordt d.d. g-isteren ge meld, dat het Amer. Inst, van Scheik. In genieurs ©en rede heeft aangehoord van den chef van het regeerings-bureau voor ooriogsseheikunde. Na afloop der voor dracht nam de vergadering een resolutie aan, waarin er voor werd gepleit, dat de Ver. Staten zich zouden voorzien van groo te hoeveelheden "giftig gas om in een oorlog le kunnen worden gebruikt. De chef van het regeeringsbureau -had betoogd, dat de scheikunde natuurlijk verdedigingsmidde len leverde. De vergiftige gassen zijn weten schappelijk en veroorzaken m-in-der blij vende lichamelijke gebrekkigheid dan alle andere oorlogswapenen. SE OPLOSSING WIN NET lERSSHE VRAAGSTUK. De DabliiLsche „Freeman's Journal'7, kei, meest invloedrijke Ierscke nationalis tische orgaan, steunL de overeenkomst warm en keurt De, Valera's gedrag af. De eerste gouverneur-generaal. De „Daily News" meldt dat, bijaldien de overeenkomst met Ierland wet zal zijn geworden, de 'hertog van York, tweede zoon des koniags, vermoedelijk tol gou verneur-generaal van den Ierschen Vrij staat zaJ worden benoemd. Een dergelijke keuze zou, meent het blad, overal in Ier land zeker 'hoogst populair zijn. Incidenten te Belfast. Gisteravond laat werd een roooiijswin- ikel te Belfast door gewapende He den bezocht en beschoten. Een een-jarig kind werd in de dij gekwetst, zoodat hei naar het hospitaal moest worden ver voerd. De roomij sh an delaars te Belfast worden algemeen aangezien voor katho lieken. Twee bijzondere konstabels, MacHera- felt en Derry, die een huis" passeerden, waar de vrede dansend werd gevierd, wer den beschoten. Een hunner, een Bel faster, werd levensgevaarlijk in den buik gewond. Het aandeel van Amerika. De heer Martin Glynn, een vroeger gou verneur van New York. heeft in een to Albany gedane mededeeling een onthul ling gedaan over de ról, die hij heeft ge speeld in de voorbereiding van de confe rentie, die lot den vrede 'met Ierland- heeft geleid. Hij zeide, dat toen hij in April van di't jaar le Londen vertoefde, Lloyd George .hem de eer aandeed, door zijn be middeling een uitnoodiging te doen gewor den aan De Valera om naar Londen le komen, ter bespreking van de oplossing van de Iersche kwestie. „Mijn werkzaam heid in deze zaak", verklaarde Glynn, „begon te Home in een bijeenkomst met aartsbisschop Mannix en anderen. Man- nix en ik zelf kwamen te Londen opnieuw bijeen en werkten daar samen. Aartsbis schop Hayes, van New-York, deed groot werk voor de zaak le Rome." DE BESPREKINGEN TE LONDEN. V'odgenis een V. D.-bericht uM Looiden heeft Lloyd George, oa afloop der bespre kingen met Louobeur over de quaesbie van het economisch herstel, een iritnoo'diguTig gericht tot Briand om naar Londen te komen ten einde over den algemeenen toe stand «te beraadslagen. Loucheur vertrekt hedenavond naar Pa rijs om de udihnioodiiging van den Britsdhen premier over te brengen. RUSLAND EN DUITSCHLAND. Eenigen tijd geleden is melding gemaakt van sluiten van een orodïcbver'drag tusschen «de Russische regeering en de „Deutsdh Ositeuropaische Kredietbank" in ElberMd. Omtrent de bijzonderheden van dliit ver drag wondt thaws medegedeeld, dat de Russische hawdelsdelegaftie bij Duitsche firma's artikelen van allerlei aard, ier waarde van voorioopag twee maik'-oen mark heeft besteld. Lndien Duitscihdand en RjusOtamd met elkaar in oorl-og geraken, verder als Duitschland of Rusland geblok keerd wooxfen; als de wederz ijdsdlie ver- tegerrwoordiigaiDig dier beide landen wordt 'teruggeroepen of de betrekkingen fcus- sdben de beide landen formeel wordien verbroken; eindelijk indien, de sovjet-ropu». htiök haar gcheeüe inkoopaofcie in Duiibsdb~ laad ftfaaakL faaai d& Rns&Lsdhe hatodeLyeffs •opaegjgen. Zij is echter in zulke gwaleiï verpücht, alle reeds afgesloten levering®* oontraoben in voOAem otmivamg na ie komen. Aflile gesdhfiHen, dfie zich mochten wor- doen, worden door een scheidsgerecht volgens idle Diiilsche burgerlijke neciiLsrege* Hen beslecht. De zetel van het scheidisge- rodhJt ïs Berlijn. Naar nat de kringen dier Ruissdsche hamdelsvertegenwoordiiging ver luidt, zall (dit verdrag nog worden uitge breid. Andere crediel- overeenkomsten met Duiitsche fianamcieele kringen zijn hangende en moeten reedis ver gevorderd zijn. EEN COMMUNIST GEARRESTEERD. De poiiliie 4e S underiaaid heeft gearres- fleerd zekeren Mazes Bernstein, een in Ea. geland genaituraliseerden Rus, die in het bezit was van opniienide pamfletten, ge drukt te Beritijn ten Moskou. Een «dier pam fletten droeg tot titel „The Young Com- munasrs Inibernailio-nal". een vereeniging, diie itat dieel heeft het tnoode leger le wa penen en de regeemng in Engeland omver de werpen. De politie vond o.a. een brief door Bernstein geleekeiUd en gericht aan. den redacteur der „Daily Herald" en waarin 'hij zeide: „te protesteeren tegen het aannemen vam 75,000 pd.st van het stervende Russische volk voor de „Daily Herald". Kwam echter di't bedrag a'ls vrij- willige gift uiit Rusland om het interaa- 'tianaal communisme 1e bevorderen, da-n zou hij bet gaarne aannemen." Bernstein had ook gepoogd een agent om te ko open zich bij de communisten le voegen en gezegd da/t de commissaris van poiLiilie van Sunderland moesit worden ver moord. De reebfebamk heeft beslist dat Bernstein het land moet verlaten. UIT DE GRIEKSCHE KERK GEZET. De verkiezing van een nieuwen Griek- schen patriarch te Kowstairtinapel zal einde December pdua>ts vinden. De Venezbiistisohe metropolieten hébben besloten, den ban over Koning Konstan-lijn uil te spreken. MINISTER CRISIS IN EGYPTE. Uit Kaïro wordt gemeld: Men verwacht niet, dat Sarwalpasja cn andere volgelin gen van A'dly een ministerie wiiilen vor men. De Suilan zal waarschijnlijk den oud-premier Tewfiilk Nessim oproepen, wiens bouddng onbekend is. GEEI. SUITENL. BERI0HTEN. SIR ARTHUR PEARSON, f Sir Arthur Pearson is door een origeva' omgekomen. Sir Arthur Pearson, die tot hij blind werd, president-commissaris van verschil lende dagbladondernemingen was, is be kend geworden door zijn bode: Victory over Blindness (1919). Hij was in 1866 geboren en werd in 1917 tot baron ven heven .Hij was voorzitter van het nati nale blindeninsliuut en bestuurder van verschillend© liefdadige instellingen, o.a- voorzitter van het comité van verzorging vair blind geworden soldaten en matro zen. Hij was oprichter van de handels zaak C. Art-h-ur Pearson Ltd. waarvan hu -nog president-commissaris was. GROOTE BRANDEN. De pakhuizen van de Mittet-Deutsolie Sameiikulturen Ges. M. B. H. zijp met 13000 centenaars beetworteteaad afge brand. De schade bedraagt vier millioen mark. Door een groolen brand is Franksche ijzerfabriek „Adolfhütte" ii Dillenburg voor ihet grootste deel ver nield. Het bedrijf wordt in zeer beperict mate voortgezet. De schade bedraagt millioen mark. De Engelsohe verpleegsters vallen ondor de nieuwe wet op de werkloosheids verzekering. Zij bi-ijken daarop allesbehal ve gesleld te zijn en hebben een actie op groote' schaal op louw gezet om onder de wet vandaan te komen. De voornaam ste reden is dat er in het verpleegstersbe-- roep in Engeland practiscli gesproken van werkloosheid nooit sprake geweest is ea ook nu nog geen sprake is. De verpleeg sters -hebben daarom geen lust göld te be talen bij wijze van premie voor een ver zekering waaraan zij geen behoefte heb ben. Bovendien zijn zij er ook niet op ge steld als „arbeiders" behandeld te worden. Het gezellige huiselijke Kerstfeest wordt te Londen hoe langer hoe meer bedreigd. De menschen. die nog voor de tradities van Dick-ens voelen, vreezen dat de hotels ten slotte het laatste toevluchts oord van den Kerstmisgeest zullen wor den. De directeuren van de Londensche ho tels verklaren, dat dit iaar een sterk veld- winnen van de nieuwe gewoonte o-m bui tenshuis zijn 'kerstmaal te gebruiken, waar te nemen valt. Heele gezinnen hebben al weken geleden hun Kerstmaal in de ho tels besproken. Men schrijft dit vooral toe aan de gebrekkige bediening waarmee de m-en-schen in hun eigen huis te kam pen hebben. Bovendien valt Kerstmis dit jaar op een Zondag. Smcefs, de separatist, is op bevel van de geallieerde Rijnland-commissie op vriie voeten gesteld. Hij zat in -hechtenis, omdat hij geen gehoor bad gegeven aan een dagvaarding om zich wegens beleedi- ging van een ambtenaaT voor den rechter te verantwoorden. Gisleren zou hét geding tegen hein te Keulen dienen, doch de reohlban-k li-eeft de behandeling uitgesteld omdat zij van oordeel is dat de interventie der Enten te- comtnissie een onpartijdige, onafhankelij ke en vrije rechtspleging onmogelijk maakt Dl-t besluit is inet algemeene stemmen ge nomen. De Betlijnsche bladen protesteeren te gen de willekeur waarmede de Entente- conumissie dezen hoogverrader aan ca Duiitsche rechtspraak onttrek!. De droogte en de -builengewone Jage waterstand heeft in- lal van plaatsen in t Rijnsoh-Wes'lfaalsc'-» nijverheid sgebied nijpend water;.- tengevolge. Tc Boehum slaakte Donderdag de wa terleiding de levering en deswege kon ook de gasfabriek liet bedrijf niet- voortzetten. Te Solingen is ter bevordering van zuinig heid met waler de prijs aanzienlijk ver hoogd. De badinrichting is gesloten en baden tehuis 'ks op straffe van hooge boe ten verbaden. Te Haspi in Westfalen overweegt net g-imgeuhbsstiuir dergelijke maatregelen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2